phpMyAdmin 5.2.1-dev - en to nl translation catalogue (3329 entries)

en: Uptime below one day
nl: Bedrijfstijd lager dan één dag

en: Uptime is less than 1 day, performance tuning may not be accurate.
nl: De bedrijfstijd is minder dan 1 dag, de suggesties voor afstellen van de server zijn mogelijk niet geschikt.

en: To have more accurate averages it is recommended to let the server run for longer than a day before running this analyzer
nl: Om meer accurate gemiddelden te bekomen is het aangeraden om de server langer dan een dag te laten lopen; alvorens de Analyser uit te voeren

en: The uptime is only %s
nl: De bedrijfstijd is maar %s

en: Questions below 1,000
nl: Questions onder de 1000

en: Fewer than 1,000 questions have been run against this server. The recommendations may not be accurate.
nl: Er waren minder dan 1.000 aanvragen voor deze server. De aanbevelingen zijn mogelijk niet accuraat.

en: Let the server run for a longer time until it has executed a greater amount of queries.
nl: Laat de server langer lopen totdat er een groter aantal query's uitgevoerd is.

en: Current amount of Questions: %s
nl: Huidige aantal Questions: %s

en: Percentage of slow queries
nl: Percentage trage query's

en: There is a lot of slow queries compared to the overall amount of Queries.
nl: Er is een groot aantal trage query's in vergelijking met het totaal aan query's.

en: You might want to increase {long_query_time} or optimize the queries listed in the slow query log
nl: U kan {long_query_time} verhogen of de query's in het trage query logbestand optimaliseren

en: The slow query rate should be below 5%%, your value is %s%%.
nl: Het aandeel trage query's moet minder dan 5%% zijn, uw waarde is %s%%.

en: Slow query rate
nl: Aandeel trage query's

en: There is a high percentage of slow queries compared to the server uptime.
nl: Er is een hoog percentage aan trage query's ten opzichte van de bedrijfstijd van de server.

en: You have a slow query rate of %s per hour, you should have less than 1%% per hour.
nl: Er zijn %s trage query's per uur, er zouden er minder dan 1%% per uur moeten zijn.

en: Long query time
nl: Tijd trage query's

en: {long_query_time} is set to 10 seconds or more, thus only slow queries that take above 10 seconds are logged.
nl: {long_query_time} is ingesteld op 10 seconden of langer, zodat enkel trage query's die langer duren dan 10 seconden gelogd zullen worden.

en: It is suggested to set {long_query_time} to a lower value, depending on your environment. Usually a value of 1-5 seconds is suggested.
nl: Het is aangeraden om {long_query_time} in te stellen op een lagere waarde, afhankelijk van uw omgeving. Gewoonlijk is 1-5 seconden een goede waarde.

en: long_query_time is currently set to %ds.
nl: long_query_time is momenteel ingesteld op %d seconde(n).

en: Slow query logging
nl: Logs van trage query's

en: The slow query log is disabled.
nl: De trage query log is uitgeschakeld.

en: Enable slow query logging by setting {log_slow_queries} to 'ON'. This will help troubleshooting badly performing queries.
nl: Schakel het loggen van trage query's in door {log_slow_queries} in te stellen op 'ON'. Dit helpt bij het zoeken naar problemen met slecht presterende query's.

en: log_slow_queries is set to 'OFF'
nl: log_slow_queries is uitgeschakeld

en: Enable slow query logging by setting {slow_query_log} to 'ON'. This will help troubleshooting badly performing queries.
nl: Schakel het loggen van trage query's in door {slow_query_log} in te stellen op 'ON'. Dit helpt bij het zoeken naar problemen met slecht presterende query's.

en: slow_query_log is set to 'OFF'
nl: slow_query_log is uitgeschakeld

en: Release Series
nl: Groep van uitgebrachte versies

en: The MySQL server version less than 5.1.
nl: De MySQL-server versie is kleiner dan 5.1.

en: You should upgrade, as MySQL 5.1 has improved performance, and MySQL 5.5 even more so.
nl: U moet upgraden, omdat MySQL 5.1 beter presteert, en MySQL 5.5 zelfs nog meer.

en: Current version: %s
nl: Huidige versie: %s

en: Minor Version
nl: Versie met kleine wijzigingen

en: Version less than 5.1.30 (the first GA release of 5.1).
nl: Versie kleiner dan 5.1.30 (de eerste stabiele versie van 5.1).

en: You should upgrade, as recent versions of MySQL 5.1 have improved performance and MySQL 5.5 even more so.
nl: U moet upgraden, omdat recentere versie van MySQL 5.1 beter presteren, en MySQL 5.5 zelfs nog meer.

en: Version less than 5.5.8 (the first GA release of 5.5).
nl: Versie kleiner dan 5.5.8 (de eerste stabiele versie van 5.5).

en: You should upgrade, to a stable version of MySQL 5.5.
nl: U moet upgraden naar een stabiele versie van MySQL 5.5.

en: Distribution
nl: Distributie

en: Version is compiled from source, not a MySQL official binary.
nl: Uw versie is gecompileerd van broncode, en is geen officiële MySQL-versie.

en: If you did not compile from source, you may be using a package modified by a distribution. The MySQL manual only is accurate for official MySQL binaries, not any package distributions (such as RedHat, Debian/Ubuntu etc).
nl: Als u niet gecompileerd heeft vanaf broncode, gebruikt u misschien een pakket dat gewijzigd is door een distributie. De MySQL-handleiding is enkel van toepassing op officiële MySQL-versies, niet op pakketversies van distributies (zoals RedHat, Debian/Ubuntu, enz.).

en: 'source' found in version_comment
nl: 'source' is gevonden in version_comment

en: The MySQL manual only is accurate for official MySQL binaries.
nl: De MySQL-handleiding is enkel van toepassing op officiële MySQL-versies.

en: Percona documentation is at <a href="https://www.percona.com/software/documentation/">https://www.percona.com/software/documentation/</a>
nl: Percona documentation is te vinden op <a href="https://www.percona.com/software/documentation/">https://www.percona.com/software/documentation/</a>

en: 'percona' found in version_comment
nl: 'percona' is gevonden in version_comment

en: MySQL Architecture
nl: MySQL-architectuur

en: MySQL is not compiled as a 64-bit package.
nl: MySQL is niet gecompileerd als een 64-bit-pakket.

en: Your memory capacity is above 3 GiB (assuming the Server is on localhost), so MySQL might not be able to access all of your memory. You might want to consider installing the 64-bit version of MySQL.
nl: Er is meer dan 3 Gib geheugen beschikbaar (aangenomen dat de server op localhost draait), dit betekent dat MySQL waarschijnlijk geen toegang heeft tot al het geheugen. U kan overwegen om de 64-bit versie van MySQL te installeren.

en: Available memory on this host: %s
nl: Beschikbaar geheugen op deze host: %s

en: Query caching method
nl: Querycachemethode

en: Suboptimal caching method.
nl: Suboptimale cachingmethode.

en: You are using the MySQL Query cache with a fairly high traffic database. It might be worth considering to use <a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/5.6/en/ha-memcached.html">memcached</a> instead of the MySQL Query cache, especially if you have multiple replicas.
nl: U gebruikt MySQL-querycache op een druk gebruikte database. U kan overwegen om <a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/5.6/en/ha-memcached.html">memcached</a> te gebruiken in plaats van MySQL-querycache, vooral als u verschillende replica's heeft.

en: The query cache is enabled and the server receives %d queries per second. This rule fires if there is more than 100 queries per second.
nl: Querycache is ingeschakeld en de server ontvangt %d query's per seconde. Deze regel wordt getriggerd bij meer dan 100 query's per seconde.

en: Percentage of sorts that cause temporary tables
nl: Percentage van sorteringen die tijdelijke tabellen veroorzaken

en: Too many sorts are causing temporary tables.
nl: Te veel sorteringen veroorzaken tijdelijke tabellen.

en: Consider increasing {sort_buffer_size} and/or {read_rnd_buffer_size}, depending on your system memory limits.
nl: Overweeg om {sort_buffer_size} en/of {read_rnd_buffer_size} te verhogen, afhankelijk van de geheugenlimieten op uw systeem.

en: %s%% of all sorts cause temporary tables, this value should be lower than 10%%.
nl: %s%% van alle sorteeracties veroorzaken tijdelijke tabellen, deze waarde zou lager moeten zijn dan 10%%.

en: Rate of sorts that cause temporary tables
nl: Frequentie van sorteringen die tijdelijke tabellen veroorzaken

en: Temporary tables average: %s, this value should be less than 1 per hour.
nl: Tijdelijke tabellengemiddelde: %s, deze waarde zou minder moeten zijn dan 1 per uur.

en: Sort rows
nl: Sorteer regels

en: There are lots of rows being sorted.
nl: Er worden zeer veel regels gesorteerd.

en: While there is nothing wrong with a high amount of row sorting, you might want to make sure that the queries which require a lot of sorting use indexed columns in the ORDER BY clause, as this will result in much faster sorting.
nl: Hoewel er niets mis is met een hoog aantal rijsorteringen, kunt u controleren of query's die veel sorteren vereisen, geïndexeerde kolommen gebruiken in de clausule ORDER BY, omdat dit resulteert in snellere sortering.

en: Sorted rows average: %s
nl: Gemiddelde aantal gesorteerde regels: %s

en: Rate of joins without indexes
nl: Aandeel JOINS zonder index

en: There are too many joins without indexes.
nl: Er zijn teveel JOINS zonder indexen.

en: This means that joins are doing full table scans. Adding indexes for the columns being used in the join conditions will greatly speed up table joins.
nl: Dit betekent dat joins volledige tabelscans uitvoeren. Het toevoegen van indexen voor de kolommen die worden gebruikt in de join-voorwaarden zullen tabeljoins erg versnellen.

en: Table joins average: %s, this value should be less than 1 per hour
nl: Tabel join gemiddelde: %s, deze waarde zou kleiner moeten zijn de 1 per uur

en: Rate of reading first index entry
nl: Mate van het lezen van eerste index-entry

en: The rate of reading the first index entry is high.
nl: Mate van het lezen van de eerste index is hoog.

en: This usually indicates frequent full index scans. Full index scans are faster than table scans but require lots of CPU cycles in big tables, if those tables that have or had high volumes of UPDATEs and DELETEs, running 'OPTIMIZE TABLE' might reduce the amount of and/or speed up full index scans. Other than that full index scans can only be reduced by rewriting queries.
nl: Dit wijst doorgaans op veelvuldige doorzoeken van de volledige index. Volledige doorzoeken van de index is sneller dan het doorzoeken van een tabel, maar vereist veel rekenkracht bij grote tabellen; als deze tabellen een groot aantal UPDATEs of DELETEs hebben of gehad hebben, dan kan het uitvoeren van 'OPTIMIZE TABLE' het aantal keer dat een index volledig doorzocht wordt, verminderen, en/of de snelheid waarmee dit gebeurt, vergroten. Volledig doorzoeken van de index kan ook verminderd worden door query's te herschrijven.

en: Index scans average: %s, this value should be less than 1 per hour
nl: Gemiddelde van het doorlopen van de index: %s, deze waarde moet kleiner zijn dan 1 keer per uur

en: Rate of reading fixed position
nl: Mate van het lezen van een vaste positie

en: The rate of reading data from a fixed position is high.
nl: De mate van het lezen van gegevens van een vaste positie is hoog.

en: This indicates that many queries need to sort results and/or do a full table scan, including join queries that do not use indexes. Add indexes where applicable.
nl: Dit wijst erop dat veel query's resultaten moeten sorteren en/of een tabel volledig doorzoeken, inbegrepen JOIN-query's die geen gebruik maken van indexen. Voeg indexen toe waar nodig.

en: Rate of reading fixed position average: %s, this value should be less than 1 per hour
nl: Gemiddelde mate van het lezen van een vaste positie: %s, deze waarde is best kleiner dan 1 keer per uur

en: Rate of reading next table row
nl: Aandeel van het lezen van de volgende regel

en: The rate of reading the next table row is high.
nl: Frequentie van lezen van volgende tabelrij is hoog.

en: This indicates that many queries are doing full table scans. Add indexes where applicable.
nl: Dit wijst erop dat veel query's tabellen volledig doorzoeken. Voeg indexen toe waar nodig.

en: Rate of reading next table row: %s, this value should be less than 1 per hour
nl: Mate van het lezen van de volgende tabelrij: %s, deze waarde zou kleiner moeten zijn dan 1 keer per uur

en: Different tmp_table_size and max_heap_table_size
nl: tmp_table_size en max_heap_table_size zijn verschillend

en: {tmp_table_size} and {max_heap_table_size} are not the same.
nl: {tmp_table_size} en {max_heap_table_size} zijn verschillend.

en: If you have deliberately changed one of either: The server uses the lower value of either to determine the maximum size of in-memory tables. So if you wish to increase the in-memory table limit you will have to increase the other value as well.
nl: Als u bewust een van de volgende waarden hebt gewijzigd: de server gebruikt de laagste waarde van een van deze om de maximumgrootte van tabellen in het geheugen te bepalen. Als u de limiet voor tabellen in het geheugen wil verhogen, moet u de andere waarde ook verhogen.

en: Current values are tmp_table_size: %s, max_heap_table_size: %s
nl: De huidige waarden zijn tmp_table_size: %s, max_heap_table_size: %s

en: Percentage of temp tables on disk
nl: Percentage tijdelijke tabellen op de harde schijf

en: Many temporary tables are being written to disk instead of being kept in memory.
nl: Veel tijdelijke tabellen worden naar harde schijf geschreven in plaats van in het geheugen bewaard te worden.

en: Increasing {max_heap_table_size} and {tmp_table_size} might help. However some temporary tables are always being written to disk, independent of the value of these variables. To eliminate these you will have to rewrite your queries to avoid those conditions (Within a temporary table: Presence of a BLOB or TEXT column or presence of a column bigger than 512 bytes) as mentioned in the beginning of an <a href="https://www.facebook.com/note.php?note_id=10150111255065841&comments">Article by the Pythian Group</a>
nl: Verhogen van {max_heap_table_size} en {tmp_table_size} kan helpen. Hoewel sommige tijdelijke tabellen altijd naar de harde schijf geschreven worden, onafhankelijk van de waarde van deze variabelen. Om dit te vermijden zullen deze query's herschreven moeten worden, om deze voorwaarden te vermijden (bij tijdelijke tabellen: Gebruik van een BLOB of TEXT kolom of een kolom groter dan 512 bytes) zoals vermeld wordt in een <a href="https://www.facebook.com/note.php?note_id=10150111255065841&comments">artikel van de Pythian Group</a>

en: %s%% of all temporary tables are being written to disk, this value should be below 25%%
nl: %s%% van alle tijdelijke tabellen wordt bewaard op de harde schijf, dit zou minder dan 25%% moeten zijn

en: Temp disk rate
nl: Tijdelijke schijf ratio

en: Increasing {max_heap_table_size} and {tmp_table_size} might help. However some temporary tables are always being written to disk, independent of the value of these variables. To eliminate these you will have to rewrite your queries to avoid those conditions (Within a temporary table: Presence of a BLOB or TEXT column or presence of a column bigger than 512 bytes) as mentioned in the <a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/8.0/en/internal-temporary-tables.html">MySQL Documentation</a>
nl: Verhogen van {max_heap_table_size} en {tmp_table_size} kan helpen. Hoewel sommige tijdelijke tabellen altijd naar de harde schijf geschreven worden, onafhankelijk van de waarde van deze variabelen. Om dit te vermijden zullen deze query's herschreven moeten worden, om deze voorwaarden te vermijden (bij tijdelijke tabellen: Gebruik van een BLOB of TEXT kolom of een kolom groter dan 512 bytes) zoals vermeld wordt in de <a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/8.0/en/internal-temporary-tables.html">MySQL Documentatie</a>

en: Rate of temporary tables being written to disk: %s, this value should be less than 1 per hour
nl: Mate van tijdelijke tabellen die op harde schijf bewaard worden: %s, deze waar zou kleiner moeten zijn dan 1 keer per uur

en: MyISAM key buffer size
nl: Buffergrootte van MyISAM-sleutel

en: Key buffer is not initialized. No MyISAM indexes will be cached.
nl: De sleutelbuffer is niet ingesteld. MyISAM-indexen zullen niet gecached worden.

en: Set {key_buffer_size} depending on the size of your MyISAM indexes. 64M is a good start.
nl: Stel {key_buffer_size} in afhankelijk van de grootte van uw MyISAM-indexen. 64M is een goed begin.

en: key_buffer_size is 0
nl: variabele key_buffer_size is 0

en: Max % MyISAM key buffer ever used
nl: Max % MyISAM-sleutelbuffer ooit gebruikt

en: MyISAM key buffer (index cache) % used is low.
nl: MyISAM-sleutelbuffer (indexcache) % is laag.

en: You may need to decrease the size of {key_buffer_size}, re-examine your tables to see if indexes have been removed, or examine queries and expectations about what indexes are being used.
nl: Verklein de grootte van {key_buffer_size}, bekijk uw tabellen opnieuw om te zien of indexen verwijderd zijn, of bekijk query's en verwachtingen over welke indexen gebruikt zouden moeten worden.

en: max %% MyISAM key buffer ever used: %s%%, this value should be above 95%%
nl: max %% MyISAM-sleutelbuffer ooit gebruikt: %s%%, deze waarde moet groter zijn dan 95%%

en: Percentage of MyISAM key buffer used
nl: Percentage van de MyISAM-sleutelbuffer die gebruikt wordt

en: %% MyISAM key buffer used: %s%%, this value should be above 95%%
nl: %% MyISAM-sleutelbuffer gebruikt: %s%%, dit zou groter dan 95%% moeten zijn

en: Percentage of index reads from memory
nl: Percentage van lezen van de index uit het geheugen

en: The % of indexes that use the MyISAM key buffer is low.
nl: Het % van indexen dat de MyISAM-sleutelbuffer gebruikt, is laag.

en: You may need to increase {key_buffer_size}.
nl: Verhoog best {key_buffer_size}.

en: Index reads from memory: %s%%, this value should be above 95%%
nl: Lezen van de index uit geheugen: %s%%, deze waarde zou hogere moeten liggen dan 95%%

en: Rate of table open
nl: Aandeel open tabellen

en: The rate of opening tables is high.
nl: Het aandeel geopende tabellen is hoog.

en: Opening tables requires disk I/O which is costly. Increasing {table_open_cache} might avoid this.
nl: Openen van tabellen vereist toegang tot de harde schijf, wat kostelijk is. Verhogen van {table_open_cache} kan dit mogelijk vermijden.

en: Opened table rate: %s, this value should be less than 10 per hour
nl: Aandeel geopende tabellen: %s, deze waarde zou minder moeten zijn dan 10 per uur

en: Percentage of used open files limit
nl: Limietpercentage voor geopende bestanden die in gebruik zijn

en: The number of open files is approaching the max number of open files. You may get a "Too many open files" error.
nl: Het aantal geopende bestanden komt in de buurt van het maximum aantal geopende bestanden. U kan een foutmelding "Teveel geopende bestanden" krijgen.

en: Consider increasing {open_files_limit}, and check the error log when restarting after changing {open_files_limit}.
nl: Overweeg om {open_files_limit} te verhogen, en controleer het foutenlogboek na herstarten nadat {open_files_limit} gewijzigd is.

en: The number of opened files is at %s%% of the limit. It should be below 85%%
nl: Het aantal geopende bestanden is %s%% van de limiet. Dit zou minder dan 85%% moeten zijn

en: Rate of open files
nl: Aandeel geopende bestanden

en: The rate of opening files is high.
nl: Het aandeel geopende bestanden is hoog.

en: Opened files rate: %s, this value should be less than 5 per hour
nl: Aandeel geopende bestanden: %s, deze waarde zou minder dan 5 per uur moeten zijn

en: Immediate table locks %
nl: Onmiddellijke tabelvergrendelingen %

en: Too many table locks were not granted immediately.
nl: Te veel tabelvergrendelingen werden niet onmiddellijk toegestaan.

en: Optimize queries and/or use InnoDB to reduce lock wait.
nl: Optimaliseer query's en/of gebruik InnoDB om wachten op vergrendeling te verminderen.

en: Immediate table locks: %s%%, this value should be above 95%%
nl: Onmiddellijke tabelvergrendelingen: %s%%, deze waarde zou groter dan 95%% moeten zijn

en: Table lock wait rate
nl: Aandeel wachten op tabelvergrendelingen

en: Table lock wait rate: %s, this value should be less than 1 per hour
nl: Aandeel wachten op tabelvergrendelingen: %s, deze waarde zou kleiner moeten zijn dan 1 per uur

en: Thread cache
nl: Threadcache

en: Thread cache is disabled, resulting in more overhead from new connections to MySQL.
nl: Threadcache is uitgeschakeld, dit veroorzaakt meer overhead van nieuwe verbinding naar MySQL.

en: Enable the thread cache by setting {thread_cache_size} > 0.
nl: Schakel threadcache in door {thread_cache_size} > 0 in te stellen.

en: The thread cache is set to 0
nl: De threadcache is ingesteld op 0

en: Thread cache hit rate %
nl: Gebruik van de threadcache %

en: Thread cache is not efficient.
nl: Threadcache werkt niet efficiënt.

en: Increase {thread_cache_size}.
nl: Verhoog {thread_cache_size}.

en: Thread cache hitrate: %s%%, this value should be above 80%%
nl: Gebruik van de threadcache: %s%%, deze waarde zou groter moeten zijn dan 80%%

en: Threads that are slow to launch
nl: Threads die traag worden opgestart

en: There are too many threads that are slow to launch.
nl: Er zijn te veel threads die te traag gestart worden.

en: This generally happens in case of general system overload as it is pretty simple operations. You might want to monitor your system load carefully.
nl: Dit gebeurt meestal wanneer het systeem overbelast is. Bekijk de belasting van uw systeem nauwkeurig.

en: %s thread(s) took longer than %s seconds to start, it should be 0
nl: %s thread(s) deden er langer dan %s seconden over om op te starten, dit zou 0 moeten zijn

en: Slow launch time
nl: Trage lanceertijd

en: Slow_launch_time is above 2s.
nl: Slow_launch_time is hoger dan 2sec.

en: Set {slow_launch_time} to 1s or 2s to correctly count threads that are slow to launch.
nl: Stel {slow_launch_time} in op 1 of 2 sec om traag startende threads correct te tellen.

en: slow_launch_time is set to %s
nl: slow_launch_time is ingesteld op %s

en: Percentage of used connections
nl: Percentage van gebruikte verbindingen

en: The maximum amount of used connections is getting close to the value of {max_connections}.
nl: Het maximum aantal gebruikte verbindingen is bijna gelijk aan de waarde van {max_connections}.

en: Increase {max_connections}, or decrease {wait_timeout} so that connections that do not close database handlers properly get killed sooner. Make sure the code closes database handlers properly.
nl: Verhoog {max_connections}, of verminder {wait_timeout} zodat verbindingen die database-handlers niet netjes sluiten, sneller afgesloten worden. Zorg ervoor dat de code database-handlers netjes afsluit.

en: Max_used_connections is at %s%% of max_connections, it should be below 80%%
nl: Max_used_connections is %s%% van max_connections, dit zou kleiner dan 80%% moeten zijn

en: Percentage of aborted connections
nl: Percentage van afgebroken verbindingen

en: Too many connections are aborted.
nl: Te veel verbindingen werden afgebroken.

en: Connections are usually aborted when they cannot be authorized. <a href="https://www.percona.com/blog/2008/08/23/how-to-track-down-the-source-of-aborted_connects/">This article</a> might help you track down the source.
nl: Verbindingen worden meestal afgebroken wanneer deze niet toegelaten zijn. <a href="https://www.percona.com/blog/2008/08/23/how-to-track-down-the-source-of-aborted_connects/">Dit artikel</a> kan u helpen om de oorzaak te vinden.

en: %s%% of all connections are aborted. This value should be below 1%%
nl: %s%% van alle verbindingen werden afgebroken. Deze waarde zou kleiner moeten zijn dan 1%%

en: Rate of aborted connections
nl: Aandeel van afgebroken verbindingen

en: Aborted connections rate is at %s, this value should be less than 1 per hour
nl: Mate van afgebroken verbindingen is %s, deze waarde zou minder dan 1 per uur moeten zijn

en: Percentage of aborted clients
nl: Percentage van afgebroken cliënten

en: Too many clients are aborted.
nl: Te veel cliënten werden afgebroken.

en: Clients are usually aborted when they did not close their connection to MySQL properly. This can be due to network issues or code not closing a database handler properly. Check your network and code.
nl: Cliënten worden meestal geforceerd afgesloten als deze hun verbindingen met MySQL niet netjes afsluiten. Dit kan veroorzaakt worden door netwerkproblemen of door code die database-handlers niet netjes afsluit. Controleer uw netwerk en code.

en: %s%% of all clients are aborted. This value should be below 2%%
nl: %s%% van alle cliënten werden afgebroken. Deze waarde zou minder dan 2%% moeten zijn

en: Rate of aborted clients
nl: Aantal afgebroken cliënten

en: Aborted client rate is at %s, this value should be less than 1 per hour
nl: Mate van afgebroken cliënten is %s, deze waarde zou minder dan 1 per uur moeten zijn

en: Is InnoDB disabled?
nl: Is InnoDB uitgeschakeld?

en: You do not have InnoDB enabled.
nl: InnoDB is niet ingeschakeld.

en: InnoDB is usually the better choice for table engines.
nl: InnoDB is doorgaans de beste keuze als tabel-engine.

en: have_innodb is set to 'value'
nl: have_innodb is ingesteld op 'value'

en: InnoDB log size
nl: Grootte van InnoDB-logboek

en: The InnoDB log file size is not an appropriate size, in relation to the InnoDB buffer pool.
nl: De grootte van het InnoDB-logbestand staat in wanverhouding tot de InnoDB-bufferpool.

en: Especially on a system with a lot of writes to InnoDB tables you should set {innodb_log_file_size} to 25% of {innodb_buffer_pool_size}. However the bigger this value, the longer the recovery time will be when database crashes, so this value should not be set much higher than 256 MiB. Please note however that you cannot simply change the value of this variable. You need to shutdown the server, remove the InnoDB log files, set the new value in my.cnf, start the server, then check the error logs if everything went fine. See also <a href="https://mysqldatabaseadministration.blogspot.com/2007/01/increase-innodblogfilesize-proper-way.html">this blog entry</a>
nl: Vooral op een systeem met veel schrijfacties naar InnoDB-tabellen, is het aan te raden om {innodb_log_file_size} in te stellen op 25% van {innodb_buffer_pool_size}. Echter, hoe groter deze waarde, hoe langer de hersteltijd na een database-crash, dus deze waarde kan beter niet groter ingesteld worden dan 256 MB. Merk op dat de waarde van deze variabele niet zondermeer ingesteld kan worden. De server moet uitgeschakeld worden, de InnoDB-logbestanden moeten worden verwijderd, de nieuwe waarde moet worden ingesteld in my.cnf, de server herstart en dan moeten de foutlogboeken bekeken worden om te zien of alles goed gegaan is. Bekijk ook <a href="https://mysqldatabaseadministration.blogspot.com/2007/01/increase-innodblogfilesize-proper-way.html">deze blog</a>

en: Your InnoDB log size is at %s%% in relation to the InnoDB buffer pool size, it should not be below 20%%
nl: De grootte van het InnoDB-logboek is %s%% in vergelijking met de grootte van de InnoDB-bufferpool, deze zou kleiner moeten zijn dan 20%%

en: Max InnoDB log size
nl: Maximum grootte van het InnoDB-logboek

en: The InnoDB log file size is inadequately large.
nl: Het InnoDB-logboek is veel te groot.

en: It is usually sufficient to set {innodb_log_file_size} to 25% of the size of {innodb_buffer_pool_size}. A very big {innodb_log_file_size} slows down the recovery time after a database crash considerably. See also <a href="https://www.percona.com/blog/2006/07/03/choosing-proper-innodb_log_file_size/">this Article</a>. You need to shutdown the server, remove the InnoDB log files, set the new value in my.cnf, start the server, then check the error logs if everything went fine. See also <a href="https://mysqldatabaseadministration.blogspot.com/2007/01/increase-innodblogfilesize-proper-way.html">this blog entry</a>
nl: Doorgaans is het voldoende om {innodb_log_file_size} in te stellen op 25% van {innodb_buffer_pool_size}. Een grote {innodb_log_file_size} verlengt de hersteltijd na een database-crash enorm. Bekijk ook <a href="https://www.percona.com/blog/2006/07/03/choosing-proper-innodb_log_file_size/">dit artikel</a>. De server moet uitgeschakeld worden, de InnoDB-logbestanden moeten worden verwijderd, de nieuwe waarde moet worden ingesteld in my.cnf, de server herstart en dan moeten de foutenlogboeken bekeken worden om te zien of alles goed gegaan is. Bekijk ook <a href="https://mysqldatabaseadministration.blogspot.com/2007/01/increase-innodblogfilesize-proper-way.html">deze blog</a>

en: Your absolute InnoDB log size is %s MiB
nl: De maximumgrootte van het InnoDB-logboek is %s MB

en: InnoDB buffer pool size
nl: Grootte van de InnoDB-bufferpool

en: Your InnoDB buffer pool is fairly small.
nl: Uw InnoDB-bufferpool is betrekkelijk klein.

en: The InnoDB buffer pool has a profound impact on performance for InnoDB tables. Assign all your remaining memory to this buffer. For database servers that use solely InnoDB as storage engine and have no other services (e.g. a web server) running, you may set this as high as 80% of your available memory. If that is not the case, you need to carefully assess the memory consumption of your other services and non-InnoDB-Tables and set this variable accordingly. If it is set too high, your system will start swapping, which decreases performance significantly. See also <a href="https://www.percona.com/blog/2007/11/03/choosing-innodb_buffer_pool_size/">this article</a>
nl: De InnoDB-bufferpool heeft grote invloed op de prestaties van InnoDB-tabellen. Wijs alle overblijvend geheugen toe aan deze buffer. Voor database-servers die alleen InnoDB-opslagengines gebruiken en die geen andere diensten (bv. een webserver) draaien, mag deze waarde tot 80% van het beschikbare geheugen ingesteld worden. Als dit niet het geval is, moet u zorgvuldig het geheugengebruik van de andere diensten en niet-InnoDB-tabellen inschatten en deze waarde gepast instellen. Als deze te hoog wordt ingesteld, kan het systeem swapgeheugen gaan gebruiken, waardoor de prestaties sterk verminderd worden. Bekijk ook <a href="https://www.percona.com/blog/2007/11/03/choosing-innodb_buffer_pool_size/">dit artikel</a>

en: You are currently using %s%% of your memory for the InnoDB buffer pool. This rule fires if you are assigning less than 60%%, however this might be perfectly adequate for your system if you don't have much InnoDB tables or other services running on the same machine.
nl: U gebruikt momenteel %s%% van het geheugen toegewezen aan de InnoDB-bufferpool. Deze regel wordt geactiveerd als u minder dan 60%% toewijst, hoewel dit heel geschikt kan zijn voor uw systeem als u niet veel InnoDB-tabellen heeft, of als er geen andere diensten op deze machine draaien.

en: MyISAM concurrent inserts
nl: Gelijktijdige invoeracties van MyISAM

en: Enable {concurrent_insert} by setting it to 1
nl: Activeer {concurrent_insert} door het waarde 1 te geven

en: Setting {concurrent_insert} to 1 reduces contention between readers and writers for a given table. See also <a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/5.5/en/concurrent-inserts.html">MySQL Documentation</a>
nl: {concurrent_insert} instellen op 1 vermindert geschillen tussen lezers en schrijvers voor een bepaalde tabel. Bekijk ook de <a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/5.5/en/concurrent-inserts.html">MySQL-documentatie</a>

en: concurrent_insert is set to 0
nl: concurrent_insert is ingesteld op 0

en: Query cache disabled
nl: Querycache is uitgeschakeld

en: The query cache is not enabled.
nl: De querycache is niet ingeschakeld.

en: The query cache is known to greatly improve performance if configured correctly. Enable it by setting {query_cache_size} to a 2 digit MiB value and setting {query_cache_type} to 'ON'. <b>Note:</b> If you are using memcached, ignore this recommendation.
nl: De querycache verhoogt de prestaties enorm als deze correct ingesteld wordt. Schakel deze in door {query_cache_size} in te stellen op een 2 getallen MiB waarde en {query_cache_type} in te stellen op 'AAN'. <b>Opmerking:</b> Negeer deze raadgeving als u memcached gebruikt.

en: query_cache_size is set to 0 or query_cache_type is set to 'OFF'
nl: query_cache_size is ingesteld op 0 of query_cache_type is ingesteld op 'OFF'

en: Query cache efficiency (%)
nl: Querycache-efficiëntie (%)

en: Query cache not running efficiently, it has a low hit rate.
nl: Querycache werkt niet efficiënt, het wordt weinig gebruikt.

en: Consider increasing {query_cache_limit}.
nl: Overweeg om {query_cache_limit} te verhogen.

en: The current query cache hit rate of %s%% is below 20%%
nl: Het huidig gebruik van de querycache van %s%% is lager dan 20%%

en: Query Cache usage
nl: Querycachegebruik

en: Less than 80% of the query cache is being utilized.
nl: Minder dan 80% van de querycache wordt gebruikt.

en: This might be caused by {query_cache_limit} being too low. Flushing the query cache might help as well.
nl: Dit wordt mogelijk veroorzaakt door {query_cache_limit} die te laag ingesteld is. Leegmaken van de querycache kan ook helpen.

en: The current ratio of free query cache memory to total query cache size is %s%%. It should be above 80%%
nl: De huidige verhouding van vrij querycachegeheugen tot de totale querycachegrootte is %s%%. Dit zou meer dan 80%% moeten zijn

en: Query cache fragmentation
nl: Querycache-versnippering

en: The query cache is considerably fragmented.
nl: De querycache is behoorlijk gefragmenteerd.

en: Severe fragmentation is likely to (further) increase Qcache_lowmem_prunes. This might be caused by many Query cache low memory prunes due to {query_cache_size} being too small. For a immediate but short lived fix you can flush the query cache (might lock the query cache for a long time). Carefully adjusting {query_cache_min_res_unit} to a lower value might help too, e.g. you can set it to the average size of your queries in the cache using this formula: (query_cache_size - qcache_free_memory) / qcache_queries_in_cache
nl: Ernstige fragmentatie zal waarschijnlijk Qcache_lowmem_prunes (verder) doen toenemen. Dit kan worden veroorzaakt door veel 'query cache low memory prunes' als gevolg dat {query_cache_size} te klein is. Voor een onmiddellijke maar van korte duur oplossing kunt u de querycache flushen (kan de query cache voor een lange tijd op slot). Door {query_cache_min_res_unit} zorgvuldig bij te stellen naar een lagere waarde zou ook kunnen helpen, u kunt deze bijvoorbeeld instellen op de gemiddelde grootte van uw query's in de cache met behulp van deze formule: (query_cache_size - qcache_free_memory) / qcache_queries_in_cache

en: The cache is currently fragmented by %s%% , with 100%% fragmentation meaning that the query cache is an alternating pattern of free and used blocks. This value should be below 20%%.
nl: De cache is momenteel gefragmenteerd met %s%%, waar 100%% fragmentatie betekent dat de querycache een afwisselend patroon van vrije en gebruikte blokken bevat. Deze waarde zou lager moeten zijn dan 20%%.

en: Query cache low memory prunes
nl: Snoeien van het querycache bij laag geheugen

en: Cached queries are removed due to low query cache memory from the query cache.
nl: Gecachte query's zijn verwijderd vanwege de beperkte hoeveelheid vrij geheugen voor de querycache.

en: You might want to increase {query_cache_size}, however keep in mind that the overhead of maintaining the cache is likely to increase with its size, so do this in small increments and monitor the results.
nl: U kan overwegen om {query_cache_size} te verhogen, hou er wel rekening mee dat de overhead voor het beheren van de cache waarschijnlijk hoger wordt, doe dit dus in kleine stappen en hou de resultaten in de gaten.

en: The ratio of removed queries to inserted queries is %s%%. The lower this value is, the better (This rules firing limit: 0.1%%)
nl: De verhouding van verwijderde query's tot ingevoegde query's is %s%%. Hoe lager deze waarde is, hoe beter. (Deze regel wordt geactiveerd vanaf 0.1%%)

en: Query cache max size
nl: Maximum grootte van querycache

en: The query cache size is above 128 MiB. Big query caches may cause significant overhead that is required to maintain the cache.
nl: De grootte van de querycache is hoger dan 128Mb. Grote querycaches kunnen behoorlijke overhead veroorzaken noodzakelijk voor het bijhouden van de cache.

en: Depending on your environment, it might be performance increasing to reduce this value.
nl: Afhankelijk van uw omgeving, kan de prestatie verhogen door deze waarde te verlagen.

en: Current query cache size: %s
nl: Huidige grootte van querycache: %s

en: Query cache min result size
nl: Minimum grootte van querycacheresultaat

en: The max size of the result set in the query cache is the default of 1 MiB.
nl: De maximale grootte van een resultatenset in de querycache is de standaard van 1 MB.

en: Changing {query_cache_limit} (usually by increasing) may increase efficiency. This variable determines the maximum size a query result may have to be inserted into the query cache. If there are many query results above 1 MiB that are well cacheable (many reads, little writes) then increasing {query_cache_limit} will increase efficiency. Whereas in the case of many query results being above 1 MiB that are not very well cacheable (often invalidated due to table updates) increasing {query_cache_limit} might reduce efficiency.
nl: {query_cache_limit} wijzigen (doorgaans door te verhogen) kan de efficiëntie verhogen. Deze variabele bepaalt de maximumgrootte van een queryresultaat voor het in de querycache opgenomen mag worden. Als er veel queryresultaten groter dan 1 MiB zijn, die een goeie kandidaat zijn om gecached te worden (veel keer gelezen, weinig geschreven), dan zal het verhogen van {query_cache_limit} de efficiëntie verhogen. Maar in het geval dat er veel queryresultaten groter dan 1 MiB zijn, die geen goede kandidaat zijn om gecached te worden (vaak gewijzigd door wijziging van tabellen), dan zal het verhogen van {query_cache_limit} mogelijk nadelig zijn voor de efficiëntie.

en: query_cache_limit is set to 1 MiB
nl: query_cache_limit is 1 Mib

en: Error when evaluating: %s
nl: Fout bij het evalueren: %s

en: Failed evaluating precondition for rule '%s'.
nl: Validatie van de preconditie van regel '%s' is mislukt.

en: Failed calculating value for rule '%s'.
nl: Berekening van waarde voor regel '%s' is mislukt.

en: Failed running test for rule '%s'.
nl: Test uitvoeren voor regel '%s' is mislukt.

en: Failed formatting string for rule '%s'.
nl: Formatteren van tekenreeks voor regel '%s' is mislukt.

en: per second
nl: per seconde

en: per minute
nl: per minuut

en: per hour
nl: per uur

en: per day
nl: per dag

en: Search:
nl: Zoeken:

en: Go
nl: Starten

en: Keyname
nl: Sleutelnaam

en: Description
nl: Beschrijving

en: Page number:
nl: Paginanummer:

en: Show all
nl: Toon alles

en: Unknown
nl: Onbekend

[ctx: Collation]
en: German (phone book order)
nl: Duits (telefoonboek volgorde)

[ctx: Collation]
en: German (dictionary order)
nl: Duits (woordenboek volgorde)

[ctx: Collation]
en: Spanish (traditional)
nl: Spaans (traditioneel)

[ctx: Collation]
en: Spanish (modern)
nl: Spaans (modern)

[ctx: Collation variant]
en: case-insensitive
nl: niet hoofdlettergevoelig

[ctx: Collation variant]
en: case-sensitive
nl: hoofdlettergevoelig

[ctx: Collation variant]
en: accent-insensitive
nl: niet accent gevoelig

[ctx: Collation variant]
en: accent-sensitive
nl: accent gevoelig

[ctx: Collation variant]
en: kana-sensitive
nl: kana-gevoelig

[ctx: Collation variant]
en: multi-level
nl: meerdere niveaus

[ctx: Collation variant]
en: binary
nl: binair

[ctx: Collation variant]
en: no-pad
nl: zonder buffer

[ctx: Collation]
en: Binary
nl: Binair

[ctx: Collation]
en: West European
nl: West-Europees

[ctx: Collation]
en: Central European
nl: Centraal Europees

[ctx: Collation]
en: Russian
nl: Russisch

[ctx: Collation]
en: Simplified Chinese
nl: Vereenvoudigd Chinees

[ctx: Collation]
en: Traditional Chinese
nl: Traditioneel Chinees

[ctx: Collation]
en: Chinese
nl: Chinees

[ctx: Collation]
en: Japanese
nl: Japans

[ctx: Collation]
en: Baltic
nl: Baltisch

[ctx: Collation]
en: Armenian
nl: Armeens

[ctx: Collation]
en: Cyrillic
nl: Cyrillisch

[ctx: Collation]
en: Arabic
nl: Arabisch

[ctx: Collation]
en: Korean
nl: Koreaans

[ctx: Collation]
en: Hebrew
nl: Hebreeuws

[ctx: Collation]
en: Georgian
nl: Georgisch

[ctx: Collation]
en: Greek
nl: Grieks

[ctx: Collation]
en: Czech-Slovak
nl: Tsjecho-Slowaaks

[ctx: Collation]
en: Ukrainian
nl: Oekraïens

[ctx: Collation]
en: Turkish
nl: Turks

[ctx: Collation]
en: Swedish
nl: Zweeds

[ctx: Collation]
en: Thai
nl: Thais

[ctx: Collation]
en: Unknown
nl: Onbekend

[ctx: Collation]
en: Bulgarian
nl: Bulgaars

[ctx: Collation]
en: Croatian
nl: Kroatisch

[ctx: Collation]
en: Czech
nl: Tsjechisch

[ctx: Collation]
en: Danish
nl: Deens

[ctx: Collation]
en: English
nl: Engels

[ctx: Collation]
en: Estonian
nl: Estisch

[ctx: Collation]
en: Hungarian
nl: Hongaars

[ctx: Collation]
en: Icelandic
nl: IJslands

[ctx: Collation]
en: Classical Latin
nl: Klassiek Latijn

[ctx: Collation]
en: Latvian
nl: Lets

[ctx: Collation]
en: Lithuanian
nl: Litouws

[ctx: Collation]
en: Burmese
nl: Birmees

[ctx: Collation]
en: Persian
nl: Perzisch

[ctx: Collation]
en: Polish
nl: Pools

[ctx: Collation]
en: Romanian
nl: Roemeens

[ctx: Collation]
en: Sinhalese
nl: Singalees

[ctx: Collation]
en: Slovak
nl: Slowaaks

[ctx: Collation]
en: Slovenian
nl: Sloveens

[ctx: Collation]
en: Vietnamese
nl: Vietnamees

en: You should upgrade to %s %s or later.
nl: U moet upgraden naar %s %s of hoger.

en: Error: Token mismatch
nl: Fout: token niet hetzelfde

en: Failed to set session cookie. Maybe you are using HTTP instead of HTTPS to access phpMyAdmin.
nl: Plaatsen van sessie cookie mislukt. Misschien gebruikt u HTTP in plaats van HTTPS om phpMyAdmin te benaderen.

en: You have enabled mbstring.func_overload in your PHP configuration. This option is incompatible with phpMyAdmin and might cause some data to be corrupted!
nl: U heeft mbstring.func_overload ingeschakeld in uw PHP-configuratie. Deze optie is incompatibel met phpMyAdmin en kan ervoor zorgen dat sommige gegevens corrupt raken!

en: The ini_get and/or ini_set functions are disabled in php.ini. phpMyAdmin requires these functions!
nl: De ini_get en/of ini_set functies zijn uitgeschakeld in php.ini. phpMyAdmin heeft deze functies nodig!

en: GLOBALS overwrite attempt
nl: poging om GLOBALS te overschrijven

en: possible exploit
nl: mogelijk misbruik

en: Users cannot set a higher value
nl: Gebruiker kan geen hogere waarde instellen

en: If enabled, user can enter any MySQL server in login form for cookie auth.
nl: Indien ingeschakeld kan de gebruiker elke MySQL-server opgeven op het aanmeldingsformulier voor cookie-authenticatie.

en: Restricts the MySQL servers the user can enter when a login to an arbitrary MySQL server is enabled by matching the IP or hostname of the MySQL server to the given regular expression.
nl: Beperkt de MySQL servers waar de gebruiker toegang krijgt wanneer inloggen op een willekeurige MySQL server is toegestaan door een overeenkomende IP of servernaam van de MySQL server met een reguliere expressie.

en: Enabling this allows a page located on a different domain to call phpMyAdmin inside a frame, and is a potential [strong]security hole[/strong] allowing cross-frame scripting (XSS) attacks.
nl: Door deze optie in te schakelen is het toegestaan om phpMyAdmin vanuit een pagina op een ander domein in een frame te openen. Een potentieel [strong]beveiligingslek[/strong] wat cross-frame scripting (XSS) aanvallen mogelijk kan maken.

en: Secret passphrase used for encrypting cookies in [kbd]cookie[/kbd] authentication.
nl: Geheime sleutelzin gebruikt voor de versleuteling van cookies in [kbd]cookie[/kbd]-authenticatie.

en: Enable bzip2 compression for import operations.
nl: Schakel bzip2 compressie in voor importbewerkingen.

en: Enter the URL for your reCAPTCHA v2 compatible API.
nl: Voer de URL in voor uw reCAPTCHA v2 compatible API.

en: Enter the Content-Security-Policy snippet for your reCAPTCHA v2 compatible API.
nl: Geef de Content-Security-Policy snippet in voor uw reCAPTCHA v2 compatible API.

en: Enter the request parameter used by your reCAPTCHA v2 compatible API.
nl: Geef de vraag parameter in gebruik bij uw reCAPTCHA v2 compatible API in.

en: Enter the response parameter used by your reCAPTCHA v2 compatible API.
nl: Geef de respons parameter in die gebruikt wordt door uw reCAPTCHA v2 compatible API.

en: Enter your public key for the reCAPTCHA service on your domain.
nl: Voer uw openbare sleutel in voor de reCAPTCHA service op uw domein.

en: Enter your private key for your domain reCAPTCHA service.
nl: Voer uw private sleutel in voor de reCAPTCHA service op uw domein.

en: Enter your siteverify URL for your reCAPTCHA service.
nl: Voer uw siteverify URL in voor uw reCAPTCHA service.

en: Defines which type of editing controls should be used for CHAR and VARCHAR columns; [kbd]input[/kbd] - allows limiting of input length, [kbd]textarea[/kbd] - allows newlines in columns.
nl: Definieert welk type HTML-element zal worden gebruikt voor CHAR- en VARCHAR-kolommen; [kbd]input[/kbd] - maakt het mogelijk om de invoerlengte te beperken, [kbd]textarea[/kbd] - maakt het mogelijk om meerdere regels in te vullen.

en: Use user-friendly editor for editing SQL queries (CodeMirror) with syntax highlighting and line numbers.
nl: Gebruik de gebruiksvriendelijk editor voor SQL-query's (CodeMirror) met syntaxis markering en regelnummers.

en: Find any errors in the query before executing it. Requires CodeMirror to be enabled.
nl: Vindt elke fout in de query voor uitvoeren. Vereist dat CodeMirror ingeschakeld is.

en: Defines the minimum size for input fields generated for CHAR and VARCHAR columns.
nl: Definieert de minimale grootte voor invoervelden die gegenereerd worden voor CHAR- en VARCHAR-kolommen.

en: Defines the maximum size for input fields generated for CHAR and VARCHAR columns.
nl: Definieert de maximale grootte voor invoervelden die gegenereerd worden voor CHAR- en VARCHAR-kolommen.

en: Compress gzip exports on the fly without the need for much memory; if you encounter problems with created gzip files disable this feature.
nl: Comprimeer gzip-exports in een keer zonder dat er veel geheugen voor nodig is; indien u problemen ondervindt met de gemaakte gzip-bestanden, schakel deze functie dan uit.

en: Whether a warning ("Are your really sure…") should be displayed when you're about to lose data.
nl: Of er een waarschuwing("Weet u zeker…") moet worden getoond op het moment dat u gegevens gaat verwijderen.

en: Autocomplete of the table and column names in the SQL queries.
nl: Automatisch aanvullen van tabel- en kolomnamen in de SQL queries.

en: Values for options list for default transformations. These will be overwritten if transformation is filled in at table structure page.
nl: Waarden voor de lijst met opties voor standaard transformaties. Deze zal worden overschreven als de transformatie wordt ingevuld op de tabelstructuur pagina.

en: Disable the table maintenance mass operations, like optimizing or repairing the selected tables of a database.
nl: Schakel arbeidsintensieve onderhoudstaken voor tabellen uit, zoals optimaliseren of herstellen van geselecteerde tabellen van een database.

en: Set the number of seconds a script is allowed to run ([kbd]0[/kbd] for no limit).
nl: Stel hier het maximale aantal seconden in dat een script mag gebruiken om te worden uitgevoerd ([kbd]0[/kbd] voor geen limiet).

en: Exclude definition of current user
nl: Sluit definitie van huidige gebruiker uit

en: Sort order for items in a foreign-key dropdown box; [kbd]content[/kbd] is the referenced data, [kbd]id[/kbd] is the key value.
nl: Sorteervolgorde van elementen in het vreemdesleutelkeuzemenu; [kbd]content[/kbd] is de gerefereerde data, [kbd]id[/kbd] is de sleutelwaarde.

en: Specify browser's title bar text. Refer to [doc@faq6-27]documentation[/doc] for magic strings that can be used to get special values.
nl: Specificeer de browser titelbalk tekst. Zie [doc@faq6-27]documentatie[/doc] voor tekenreeksen die voor speciale tekens gebruikt kunnen worden.

en: Please note that phpMyAdmin is just a user interface and its features do not limit MySQL.
nl: Bedenk dat phpMyAdmin enkel een gebruikersinterface is, en dat zijn functionaliteit MySQL niet beperkt.

en: Advanced server configuration, do not change these options unless you know what they are for.
nl: Geavanceerde serverinstellingen, wijzig deze alleen wanneer u de werking begrijpt.

en: Configure phpMyAdmin configuration storage to gain access to additional features, see [doc@linked-tables]phpMyAdmin configuration storage[/doc] in documentation.
nl: Configureer de configuratie-opslag van phpMyAdmin om toegang te krijgen tot extra functionaliteit, zie [doc@linked-tables]phpMyAdmin-configuratieopslag[/doc] in de documentatie.

en: Tracking of changes made in database. Requires the phpMyAdmin configuration storage.
nl: Bijhouden van wijzigingen in de database. Dit vereist de configuratieopslag van phpMyAdmin.

en: Customize browse mode.
nl: Aanpassen van verkenmodus.

en: Customize default options.
nl: Aanpassen standaard opties.

en: Settings for phpMyAdmin developers.
nl: Instellingen voor phpMyAdmin-ontwikkelaars.

en: Customize edit mode.
nl: Bewerkmodus aanpassen.

en: Customize default export options.
nl: Aanpassen standaard exportopties.

en: Set some commonly used options.
nl: Enkele veel gebruikte opties instellen.

en: Customize default common import options.
nl: Aanpassen standaard importopties.

en: Set import and export directories and compression options.
nl: Aanpassen importeer- en exporteer-directories en compressie-opties.

en: Databases display options.
nl: Weergaveopties voor databases.

en: Customize appearance of the navigation panel.
nl: Weergaveopties voor het navigatiepaneel.

en: Customize the navigation tree.
nl: Aanpassen van de navigatieboom.

en: Servers display options.
nl: Weergaveopties voor servers.

en: Tables display options.
nl: Weergaveopties voor tabellen.

en: Settings that didn't fit anywhere else.
nl: Instellingen die onder geen andere categorie passen.

en: Authentication settings.
nl: Authenticatie-instellingen.

en: Enter server connection parameters.
nl: Geef de serververbindingsparameters op.

en: Customize links shown in SQL Query boxes.
nl: Aanpassen van links getoond in de SQL-query vensters.

en: SQL queries settings.
nl: SQL-query instellingen.

en: Customize startup page.
nl: Aanpassen beginpagina.

en: Choose which details to show in the database structure (list of tables).
nl: Kies de details die getoond worden in de databasestructuur (lijst met tabellen).

en: Settings for the table structure (list of columns).
nl: Instellingen voor de tabelstructuur (lijst met kolommen).

en: Choose how you want tabs to work.
nl: Kies hoe de tabbladen moeten werken.

en: Customize text input fields.
nl: Invoertekstvelden aanpassen.

en: Customize default options
nl: Aanpassen standaard opties

en: Disable some of the warnings shown by phpMyAdmin.
nl: Schakel enkele waarschuwingen uit die getoond worden door phpMyAdmin.

en: Enable gzip compression for import and export operations.
nl: Schakel gzip compressie in voor import- en exportbewerkingen.

en: If enabled, phpMyAdmin continues computing multiple-statement queries even if one of the queries failed.
nl: Indien ingeschakeld gaat phpMyAdmin door met het uitvoeren van query's zelfs als een query uit een meervoudige opdracht een fout oplevert.

en: Allow interrupt of import in case script detects it is close to time limit. This might be a good way to import large files, however it can break transactions.
nl: Sta het onderbreken van de import toe wanneer het script herkent dat de tijdslimiet nadert. Dit kan nuttig zijn bij het importeren van grote bestanden, maar kan transacties verstoren.

en: Default format; be aware that this list depends on location (database, table) and only SQL is always available.
nl: Standaard formaat; deze lijst is afhankelijk van de locatie (database, tabel), enkel SQL is altijd beschikbaar.

en: Update data when duplicate keys found on import
nl: Werk data bij wanneer identieke sleutelvelden worden gevonden bij het importeren

en: Number of queries to skip from start.
nl: Aantal query's die moeten worden overgeslagen in het begin.

en: If TRUE, logout deletes cookies for all servers; when set to FALSE, logout only occurs for the current server. Setting this to FALSE makes it easy to forget to log out from other servers when connected to multiple servers.
nl: Indien ingeschakeld worden de cookies voor alle servers verwijderd bij het afmelden, anders gebeurd dit enkel voor de huidige server. Wanneer er met meerdere servers wordt gewerkt en dit niet is ingeschakeld kan het snel gebeuren dat u vergeet om af te melden voor een van de servers.

en: Define whether the previous login should be recalled or not in [kbd]cookie[/kbd] authentication mode.
nl: Geeft aan of de laatst gebruikte gebruikersnaam moet worden herinnerd wanneer u geen gebruik maakt van de [kbd]cookie[/kbd] authenticatiemethode.

en: Defines how long (in seconds) a login cookie should be stored in browser. The default of 0 means that it will be kept for the existing session only, and will be deleted as soon as you close the browser window. This is recommended for non-trusted environments.
nl: Definieert hoe lang (in seconden) een aanmeldingscookie bewaard moet worden door de browser. Standaard (waarde 0) wordt deze enkel voor de levensduur van de huidige sessie bewaard, en vervalt wanneer de browser wordt afgesloten. Dit is aan te raden voor niet-vertrouwde omgevingen.

en: Maximum number of characters used when a SQL query is displayed.
nl: Maximaal aantal karakters dat wordt gebruikt bij het tonen van een SQL-query.

en: The number of items that can be displayed on each page on the first level of the navigation tree.
nl: Het aantal elementen dat getoond wordt op iedere pagina op het eerste niveau van de navigatieboom.

en: The number of items that can be displayed on each page of the navigation tree.
nl: Het aantal elementen dat getoond wordt op iedere pagina van de navigatieboom.

en: Number of rows displayed when browsing a result set. If the result set contains more rows, "Previous" and "Next" links will be shown.
nl: Het maximum aantal te tonen rijen tijdens het verkennen van een resultatenset. Indien de resultatenset meer rijen bevat worden de links "Volgende" en "Vorige" getoond.

en: The number of bytes a script is allowed to allocate, e.g. [kbd]32M[/kbd] ([kbd]-1[/kbd] for no limit and [kbd]0[/kbd] for no change).
nl: Het aantal bytes aan geheugen dat een script maximaal mag gebruiken, bijvoorbeeld [kbd]32M[/kbd] ([kbd]-1[/kbd] voor geen limiet en [kbd]0[/kbd] voor geen wijziging).

en: In the navigation panel, replaces the database tree with a selector
nl: In het navigatiepanel, vervang de database boomstructuur door een selectie

en: Link with main panel by highlighting the current database or table.
nl: Koppelen met hoofdpaneel door de huidige database of tabel te markeren.

en: Open the linked page in the main window ([code]main[/code]) or in a new one ([code]new[/code]).
nl: Open de pagina in het hoofdvenster ([code]main[/code]) of in een nieuw venster ([code]new[/code]).

en: Defines the minimum number of items (tables, views, routines and events) to display a filter box.
nl: Het minimale aantal elementen (tabellen, views, routines en evenementen) waarbij een filterveld wordt getoond.

en: Group items in the navigation tree (determined by the separator defined in the Databases and Tables tabs above).
nl: Groepeer elementen in een boomstructuur ( op basis van het scheidingsteken zoals gedefinieerd in de Databases en Tabellen tabs hier boven).

en: Whether to offer the possibility of tree expansion in the navigation panel.
nl: Of uitklappen van de boomstructuur aangeboden mag worden in het navigatiepaneel.

en: Whether to show procedures under database in the navigation tree
nl: Of procedures getoond worden onder database in de navigatieboom

en: Whether to expand single database in the navigation tree automatically.
nl: Of enkelvoudige database uitbreiden in de navigatieboom automatisch gebeurt.

en: Set to 0 to collapse navigation panel.
nl: Zet op 0 om het navigatiepaneel in te klappen.

en: Show logo in navigation panel.
nl: Toon logo in navigatiepaneel.

en: URL where logo in the navigation panel will point to.
nl: URL waar het logo in het navigatiepaneel naar doorverwijst.

en: Display server choice at the top of the navigation panel.
nl: Toon serverkeuze bovenaan het navigatiepaneel.

en: String that separates databases into different tree levels.
nl: Tekenreeks die databasenamen opsplitst in verschillende niveaus.

en: String that separates tables into different tree levels.
nl: Tekenreeks die tabelnamen opsplitst in verschillende niveaus.

en: Highlight server under the mouse cursor.
nl: Server onder de muispijl markeren.

en: Whether to show tables under database in the navigation tree
nl: Of tabellen getoond worden in de navigatieboom

en: Whether to show views under database in the navigation tree
nl: Of views getoond worden onder database in de navigatieboom

en: Whether to show functions under database in the navigation tree
nl: Of functies getoond worden onder database in de navigatieboom

en: Whether to show events under database in the navigation tree
nl: Of gebeurtenissen getoond worden onder database in de navigatieboom

en: [kbd]SMART[/kbd] - i.e. descending order for columns of type TIME, DATE, DATETIME and TIMESTAMP, ascending order otherwise.
nl: [kbd]SMART[/kbd] - op aflopende volgorde voor kolommen van het type TIME, DATE, DATETIME en TIMESTAMP, oplopend voor overige kolommen.

en: Disable the default warning that is displayed on the database details Structure page if any of the required tables for the phpMyAdmin configuration storage could not be found.
nl: De waarschuwing uitschakelen die getoond wordt op het deel Structuur van de pagina met databasedetails wanneer een benodigde tabel voor de configuratieopslag van phpMyAdmin niet gevonden kan worden.

en: Disable the default warning that is displayed on the Structure page if column names in a table are reserved MySQL words.
nl: De waarschuwing uitschakelen die getoond wordt op de Structuur pagina wanneer kolomnamen in een tabel gereserveerde MySQL woorden zijn.

en: Enable if you want DB-based query history (requires phpMyAdmin configuration storage). If disabled, this utilizes JS-routines to display query history (lost by window close).
nl: Schakel dit in wanneer u wil dat SQL-querygeschiedenis wordt bijgehouden in een database (configuratieopslag van phpMyAdmin is vereist). Indien uitgeschakeld, worden JS-routines gebruikt om querygeschiedenis te tonen (deze gaat verloren bij het sluiten van het venster).

en: Sets the effective timezone; possibly different than the one from your database server
nl: Stel de gebruikte tijdzone in; mogelijk is dat een andere dan die van je database server

en: Leave blank for no [doc@bookmarks@]bookmark[/doc] support, suggested: [kbd]pma__bookmark[/kbd]
nl: Laat dit veld leeg om geen [doc@bookmarks@]bookmark[/doc] support, suggestie: [kbd]pma__bookmark[/kbd]

en: Leave blank for no column comments/media types, suggested: [kbd]pma__column_info[/kbd].
nl: Laat dit veld leeg om geen kolomopmerkingen/media typen te ondersteunen, suggestie: [kbd]pma__column_info[/kbd].

en: A special MySQL user configured with limited permissions, more information available on [doc@linked-tables]documentation[/doc].
nl: Een speciale MySQL-gebruiker met beperkte rechten, zie [doc@linked-tables] 1documentation[/doc] 2 voor meer informatie.

en: An alternate host to hold the configuration storage; leave blank to use the already defined host.
nl: Een alternatieve host voor de configuratieopslag; laat leeg om de reeds gedefinieerde host te gebruiken.

en: An alternate port to connect to the host that holds the configuration storage; leave blank to use the default port, or the already defined port, if the controlhost equals host.
nl: Een alternatieve poort om te verbinden met de host voor configuratieopslag; laat leeg om de standaardpoort te gebruiken, of om de reeds gedefinieerde poort te gebruiken als controlhost gelijk is aan host.

en: More information on [a@https://github.com/phpmyadmin/phpmyadmin/issues/8970]phpMyAdmin issue tracker[/a] and [a@https://bugs.mysql.com/19588]MySQL Bugs[/a]
nl: Zie voor meer informatie: [a@https://github.com/phpmyadmin/phpmyadmin/issues/8970]phpMyAdmin issue tracker[/a] en [a@https://bugs.mysql.com/19588]MySQL Bugs[/a]

en: Leave blank for no SQL query history support, suggested: [kbd]pma__history[/kbd].
nl: Laat dit veld leeg om SQL-geschiedenis niet te ondersteunen, suggestie: [kbd]pma__history[/kbd].

en: Limits number of table preferences which are stored in database, the oldest records are automatically removed.
nl: Beperkt het aantal tabelvoorkeuren die opgeslagen zijn in de database, de oudste worden automatisch verwijderd.

en: Leave blank for no QBE saved searches support, suggested: [kbd]pma__savedsearches[/kbd].
nl: Laat dit veld leeg om ondersteuning van 'Query door voorbeeld' opgeslagen opzoekingen uit te schakelen, suggestie: [kbd]pma__savedsearches[/kbd].

en: Leave blank for no export template support, suggested: [kbd]pma__export_templates[/kbd].
nl: Laat dit veld leeg om template ondersteuning uit te schakelen, suggestie: [kbd]pma__export_templates[/kbd].

en: Leave blank for no central columns support, suggested: [kbd]pma__central_columns[/kbd].
nl: Laat dit veld leeg om centrale kolommen tabel niet te ondersteunen, suggestie: [kbd]pma__table_coords[/kbd].

en: You can use MySQL wildcard characters (% and _), escape them if you want to use their literal instances, i.e. use [kbd]'my\_db'[/kbd] and not [kbd]'my_db'[/kbd].
nl: U kunt gebruik maken van MySQL-jokertekens (% en _), laat ze voorafgaan door een \ indien u ze letterlijk wil gebruiken. Gebruik bijvoorbeeld [kbd]'mijn\_db'[/kbd] en niet [kbd]'mijn_db'[/kbd].

en: Leave blank for no PDF schema support, suggested: [kbd]pma__pdf_pages[/kbd].
nl: Laat dit veld leeg om PDF-schemaondersteuning uit te schakelen, suggestie: [kbd]pma__pdf_pages[/kbd].

en: Database used for relations, bookmarks, and PDF features. See [doc@linked-tables]pmadb[/doc] for complete information. Leave blank for no support. Suggested: [kbd]phpmyadmin[/kbd].
nl: Database die wordt gebruikt om relaties, bladwijzers en PDF-eigenschappen op te slaan. Zie [doc@linked-tables]pmadb[/doc] voor meer informatie. Laat dit veld leeg om dit uit te schakelen. Suggestie: : [kbd] phpmyadmin[/kbd].

en: Leave blank for no "persistent" recently used tables across sessions, suggested: [kbd]pma__recent[/kbd].
nl: Laat dit veld leeg om geen recent gebruikte tabellen op te slaan over sessies heen, voorstel: [kbd]pma__recent[/kbd].

en: Leave blank for no "persistent" favorite tables across sessions, suggested: [kbd]pma__favorite[/kbd].
nl: Laat dit veld leeg om geen veel gebruikte tabellen op te slaan over sessies heen, voorstel: [kbd]pma__recent[/kbd].

en: Leave blank for no [doc@relations@]relation-links[/doc] support, suggested: [kbd]pma__relation[/kbd].
nl: Laat dit veld leeg om geen [doc@relations@] relation-links[/doc] te ondersteunen, suggestie: [kbd]pma__relation[/kbd].

en: See [doc@authentication-modes]authentication types[/doc] for an example.
nl: Zie [doc@authentication-modes]authentication types[/doc] voor een voorbeeld.

en: Leave blank for no PDF schema support, suggested: [kbd]pma__table_coords[/kbd].
nl: Laat dit veld leeg om geen PDF-schema te ondersteunen, suggestie: [kbd]pma__table_coords[/kbd].

en: Table to describe the display columns, leave blank for no support; suggested: [kbd]pma__table_info[/kbd].
nl: De tabel om kolomomschrijvingen te definiëren, laat dit veld leeg om dit niet te gebruiken; suggestie: [kbd]pma__table_info[/kbd].

en: Leave blank for no "persistent" tables' UI preferences across sessions, suggested: [kbd]pma__table_uiprefs[/kbd].
nl: Laat dit veld leeg om interfacevoorkeuren niet "persistent" op te slaan, suggestie: [kbd]pma__table_uiprefs[/kbd].

en: Whether a DROP DATABASE IF EXISTS statement will be added as first line to the log when creating a database.
nl: Of de opdracht DROP DATABASE IF EXISTS toegevoegd wordt als eerste regel van de log als een database aangemaakt wordt.

en: Whether a DROP TABLE IF EXISTS statement will be added as first line to the log when creating a table.
nl: Of een opdracht DROP TABLE IF EXISTS toegevoegd wordt als eerste regel van de log als een tabel aangemaakt wordt.

en: Whether a DROP VIEW IF EXISTS statement will be added as first line to the log when creating a view.
nl: Of een opdracht DROP VIEW IF EXISTS als de eerste lijn toegevoegd zal worden bij het aanmaken van een weergave of niet.

en: Defines the list of statements the auto-creation uses for new versions.
nl: Definieert de lijst van opdrachten die gebruikt worden bij het automatisch aanmaken bij nieuwe versies.

en: Leave blank for no SQL query tracking support, suggested: [kbd]pma__tracking[/kbd].
nl: Laat dit veld leeg om het opvolgen van SQL-query's niet te ondersteunen, suggestie: [kbd]pma__tracking[/kbd].

en: Whether the tracking mechanism creates versions for tables and views automatically.
nl: Of het opvolgsysteem versies voor tabellen en weergaven automatisch aanmaakt of niet.

en: Leave blank for no user preferences storage in database, suggested: [kbd]pma__userconfig[/kbd].
nl: Laat dit veld leeg om geen gebruikersvoorkeuren op te slaan in de database, suggestie: [kbd]pma__userconfig[/kbd].

en: Both this table and the user groups table are required to enable the configurable menus feature; leaving either one of them blank will disable this feature, suggested: [kbd]pma__users[/kbd].
nl: Zowel deze tabel als de gebruikersgroepen tabel zijn noodzakelijk om de optie configureren menu's te activeren; als u een van beide leeg laat wordt deze functie uitgeschakeld, suggestie: [kbd]pma__users[/kbd].

en: Both this table and the users table are required to enable the configurable menus feature; leaving either one of them blank will disable this feature, suggested: [kbd]pma__usergroups[/kbd].
nl: Zowel deze tabel als de gebruikerstabel (users) zijn noodzakelijk om de configureerbare menu's optie te activeren; als u een van beide leeg laat wordt deze functie uitgeschakeld, suggestie: [kbd]pma__usergroups[/kbd].

en: Leave blank to disable the feature to hide and show navigation items, suggested: [kbd]pma__navigationhiding[/kbd].
nl: Laat dit veld leeg om de optie, die navigatieonderdelen kan verbergen of tonen, uit te schakelen, suggestie: [kbd]pma__navigationhiding[/kbd].

en: A user-friendly description of this server. Leave blank to display the hostname instead.
nl: Een gebruiksvriendelijke naam voor deze server. Laat dit veld leeg om de hostnaam te tonen.

en: Leave blank if not used.
nl: Laat dit veld leeg indien u het niet wenst te gebruiken.

en: Leave blank for defaults.
nl: Laat dit veld leeg om de standaardwaarde te gebruiken.

en: HTTP Basic Auth Realm name to display when doing HTTP Auth.
nl: HTTP Basic Auth Realm naam om weer te geven tijdens HTTP Auth.

en: Authentication method to use.
nl: Authenticatiemethode.

en: Compress connection to MySQL server.
nl: Comprimeer verbinding naar de MySQL-server.

en: Hide databases matching regular expression (PCRE).
nl: Verberg databases die aan de hier opgegeven reguliere expressie (PCRE) voldoen.

en: Hostname where MySQL server is running.
nl: Hostnaam waar de MySQL-server bereikbaar is.

en: Leave empty if not using config auth.
nl: Laat dit veld leeg indien u geen gebruik maakt van 'config'-authenticatie.

en: Port on which MySQL server is listening, leave empty for default.
nl: Het TCP-poortnummer waarop MySQL luistert, laat dit veld leeg om de standaardwaarde te gebruiken.

en: Socket on which MySQL server is listening, leave empty for default.
nl: Het socket waarop de MySQL-server luistert, laat dit leeg om de standaard waarde te gebruiken.

en: Enable SSL for connection to MySQL server.
nl: SSL inschakelen voor de verbinding naar de MySQL-server.

en: Please note that enabling this has no effect with [kbd]config[/kbd] authentication mode because the password is hard coded in the configuration file; this does not limit the ability to execute the same command directly.
nl: Let op: Deze functie heeft niet de verwachte werking wanneer u gebruik maakt van [kbd]config[/kbd] authenticatie, gezien uw wachtwoord dan vast in het configuratiebestand staat opgeslagen; dit beperkt echter niet de mogelijkheid om de bijbehorende SQL-opdracht handmatig uit te voeren.

en: Show or hide a column displaying the Creation timestamp for all tables.
nl: Toon of verberg een kolom met het tijdstip van aanmaken voor alle tabellen.

en: Show or hide a column displaying the Last update timestamp for all tables.
nl: Toon of verberg een kolom met het tijdstip van laatste aanpassing voor alle tabellen.

en: Show or hide a column displaying the Last check timestamp for all tables.
nl: Toon of verberg een kolom met het tijdstip van laatste controle voor alle tabellen.

en: Defines whether or not type fields should be initially displayed in edit/insert mode.
nl: Definieert of type velden initieel getoond worden in de modus bewerken/toevoegen.

en: Shows link to [a@https://www.php.net/manual/en/function.phpinfo.php]phpinfo()[/a] output.
nl: Toon link naar de uitvoer van [a@https://www.php.net/manual/en/function.phpinfo.php]phpinfo()[/a].

en: Whether a user should be displayed a "show all (rows)" button.
nl: Of er een knop "Toon alle (rijen)" moet worden getoond aan de gebruiker.

en: Show or hide a column displaying the comments for all tables.
nl: Toon of verberg een kolom met het commentaar voor alle tabellen.

en: Show or hide a column displaying the charset for all tables.
nl: Toon of verberg een kolom met de karakterset voor alle tabellen.

en: Display the function fields in edit/insert mode.
nl: Toon de functievelden tijdens het wijzigen/invoegen.

en: Whether to show hint or not.
nl: Of een hint getoond wordt of niet.

en: Defines whether SQL queries generated by phpMyAdmin should be displayed.
nl: Geeft aan of SQL-query's die door phpMyAdmin werden gegenereerd moeten worden getoond.

en: Allow to display database and table statistics (e.g. space usage).
nl: Sta toe om statistieken van databases en tabellen te tonen (over o.a. het schijfgebruik).

en: Mark used tables and make it possible to show databases with locked tables.
nl: Markeer tabellen die in gebruik zijn en maak het mogelijk om databases met geblokkeerde tabellen te tonen.

en: Disable the default warning that is displayed on the main page if Suhosin is detected.
nl: Schakel de standaard waarschuwing uit die wordt getoond op de hoofdpagina als Suhosin gedetecteerd wordt.

en: Disable the default warning that is displayed on the main page if the value of the PHP setting session.gc_maxlifetime is less than the value of `LoginCookieValidity`.
nl: De waarschuwing uitschakelen die getoond wordt op de hoofdpagina wanneer de waarde van de PHP instelling 'session.gc_maxlifetime' lager is dan de waarde van 'LoginCookieValidity'.

en: Textarea size (columns) in edit mode, this value will be emphasized for SQL query textareas (*2).
nl: Tekstveldgrootte (kolommen) in bewerkmodus, deze waarde wordt benadrukt weergegeven voor SQL-querytekstvelden (*2).

en: Textarea size (rows) in edit mode, this value will be emphasized for SQL query textareas (*2).
nl: Tekstveldgrootte (rijen) in bewerkmodus, deze waarde wordt benadrukt weergegeven voor SQL-query tekstvelden (*2).

en: Input proxies as [kbd]IP: trusted HTTP header[/kbd]. The following example specifies that phpMyAdmin should trust a HTTP_X_FORWARDED_FOR (X-Forwarded-For) header coming from the proxy 1.2.3.4:[br][kbd]1.2.3.4: HTTP_X_FORWARDED_FOR[/kbd].
nl: Voer proxy's in als [kbd]IP: trusted HTTP header[/kbd]. Het volgende voorbeeld geeft aan dat phpMyAdmin een HTTP_X_FORWARDED_FOR (X-Forwarded-For) header moet vertrouwen wanneer deze afkomstig is van het IP 1.2.3.4:[br][kbd]1.2.3.4: HTTP_X_FORWARDED_FOR[/kbd].

en: When disabled, users cannot set any of the options below, regardless of the checkbox on the right.
nl: Wanneer uitgeschakeld, kunnen gebruikers geen van de opties onderaan wijzigen, onafhankelijk van het aanvinkveld aan de rechterkant.

en: The URL of the proxy to be used when retrieving the information about the latest version of phpMyAdmin, or when submitting error reports. You need this if the server where phpMyAdmin is installed does not have direct access to the Internet. The format is: "hostname:portnumber".
nl: De URL voor de proxy die gebruikt moet worden bij het ophalen van de informatie over de meest recente versie van phpMyAdmin, of bij het verzenden van foutmeldingsverslagen. U heeft dit nodig als de server waarop phpMyAdmin geïnstalleerd is geen directe toegang tot het Internet heeft. Het formaat is: "servernaam:poortnummer".

en: The username for authenticating with the proxy. By default, no authentication is performed. If a username is supplied, Basic Authentication will be performed. No other types of authentication are currently supported.
nl: De gebruikersnaam voor de authenticatie met de proxy. Standaard wordt geen verificatie uitgevoerd. Als een gebruikersnaam is opgegeven, wordt basisverificatie uitgevoerd. Andere types verificatie worden momenteel niet ondersteund.

en: Queries are executed by pressing Enter (instead of Ctrl+Enter). New lines will be inserted with Shift+Enter.
nl: Queries worden uitgevoerd door op Enter te drukken (in plaats van Ctrl+Enter). Nieuwe regels worden ingevoegd met de toetscombinatie Shift+Enter.

en: Enable Zero Configuration mode which lets you set up phpMyAdmin configuration storage tables automatically.
nl: Schakel 'Zonder configuratie'-modus in om phpMyAdmin configuratieopslagtabellen automatisch in te stellen.

en: Highlight selected rows.
nl: Geselecteerde rijen markeren.

en: Highlight row pointed by the mouse cursor.
nl: De door de muis aangewezen rij markeren.

en: Number of columns for CHAR/VARCHAR textareas.
nl: Aantal kolommen voor CHAR/VARCHAR-tekstgebieden.

en: Number of rows for CHAR/VARCHAR textareas.
nl: Aantal regels voor CHAR/VARCHAR-tekstgebieden.

en: Log SQL queries and their execution time, to be displayed in the console
nl: Journaliseer SQL query's en hun verwerkingstijd, om weer te geven op de console

en: Tab that is displayed when entering a database.
nl: Het tabblad dat wordt getoond na het openen van een database.

en: Tab that is displayed when entering a server.
nl: Het tabblad dat wordt getoond na het openen van een server.

en: Tab that is displayed when entering a table.
nl: Het tabblad dat wordt getoond na het openen van een tabel.

en: Whether the table structure actions should be hidden.
nl: Of de tabelstructuur acties verborgen moeten worden.

en: Whether column comments should be shown in table structure view
nl: Of kolomcommentaar getoond moet worden in het tabelstructuuroverzicht

en: Show server listing as a list instead of a drop down.
nl: Toon een serveroverzicht als een lijst in plaats van een afrolmenu.

en: A dropdown will be used if fewer items are present.
nl: Een afrolmenu wordt gebruikt indien er minder items beschikbaar zijn.

en: Default value for foreign key checks checkbox for some queries.
nl: Standaardwaarde voor extern sleutelveld controle checkbox voor sommige query's.

en: Uncheck the checkbox to disable drag and drop import
nl: Vink uit om importeren door slepen uit te schakelen

en: How many rows can be inserted at one time.
nl: Hoeveel rijen gelijktijdig kunnen worden ingevoegd.

en: Maximum number of characters shown in any non-numeric column on browse view.
nl: Maximaal aantal karakters dat wordt getoond in een niet-numerieke kolom bij het bekijken van queryresultaten.

en: Define how long (in seconds) a login cookie is valid.
nl: Definieer hoelang (in seconden) een aanmeldingscookie geldig blijft.

en: Double size of textarea for LONGTEXT columns.
nl: Dubbele grootte van tekstveld voor LONGTEXT-kolommen.

en: Maximum number of databases displayed in database list.
nl: Maximum aantal databases dat getoond wordt in de databaselijst.

en: Maximum number of tables displayed in table list.
nl: Het maximum aantal tabellen dat wordt getoond in de tabellenlijst.

en: Maximum number of recently used tables; set 0 to disable.
nl: Het maximum aantal recent gebruikte tabellen dat wordt getoond; vul 0 in om uit te schakelen.

en: Maximum number of favorite tables; set 0 to disable.
nl: Het maximum aantal favoriete tabellen dat wordt getoond; vul 0 in om uit te schakelen.

en: These are Edit, Copy and Delete links.
nl: Dit zijn de links Bewerken, Kopiëren en Verwijderen.

en: Whether to show row links even in the absence of a unique key.
nl: Of links naar rijen getoond worden zelfs bij afwezigheid van een uniek sleutelveld.

en: Disable shortcut keys
nl: Sneltoetsen uitschakelen

en: Use natural order for sorting table and database names.
nl: Gebruik natuurlijke volgorde voor het sorteren van tabel- en databasenamen.

en: Use only icons, only text or both.
nl: Gebruik enkel pictogrammen, enkel tekst of beide.

en: Use GZip output buffering for increased speed in HTTP transfers.
nl: GZip-uitvoerbuffering gebruiken voor het versnellen van HTTP-verkeer.

en: Use persistent connections to MySQL databases.
nl: Gebruik persistente verbindingen voor MySQL-databases.

en: Disallow BLOB and BINARY columns from editing.
nl: Blokkeer het bewerken van 'BLOB'- en 'BINARY'-kolommen.

en: How many queries are kept in history.
nl: Hoeveel query's er worden bewaard in de geschiedenis.

en: Select which functions will be used for character set conversion.
nl: Selecteer welke functies worden gebruikt om karaktersetconversies uit te voeren.

en: When browsing tables, the sorting of each table is remembered.
nl: Bij het bekijken van tabellen wordt de sorteervolgorde onthouden.

en: Default sort order for tables with a primary key.
nl: Standaard sorteervolgorde voor tabellen met een primaire sleutel.

en: Repeat the headers every X cells, [kbd]0[/kbd] deactivates this feature.
nl: Herhaal de kopregel elke X cellen, [kbd]0[/kbd] schakelt deze functie uit.

en: For display Options
nl: Voor weergaveopties

en: Directory where exports can be saved on server.
nl: Map op de server waar exports kunnen worden opgeslagen.

en: Defines whether the query box should stay on-screen after its submission.
nl: Bepaalt of het queryveld op het scherm moet blijven na invoer.

en: Title of browser window when a database is selected.
nl: Titel van het browserscherm wanneer een database geselecteerd is.

en: Title of browser window when nothing is selected.
nl: Titel van het browserscherm wanneer niets geselecteerd is.

en: Title of browser window when a server is selected.
nl: Titel van het browserscherm wanneer een server geselecteerd is.

en: Title of browser window when a table is selected.
nl: Titel van het browserscherm wanneer een tabel geselecteerd is.

en: Directory on server where you can upload files for import.
nl: Map op de server waar te importeren bestanden kunnen worden ge-upload.

en: Allow for searching inside the entire database.
nl: Toestaan om te zoeken binnen de volledige database.

en: Enables check for latest version on main phpMyAdmin page.
nl: Schakel de controle op de nieuwste versie in op de hoofdpagina van phpMyAdmin.

en: The password for authenticating with the proxy.
nl: Het wachtwoord voor de authenticatie met de proxy.

en: Enable ZIP compression for import and export operations.
nl: Schakel ZIP compressie in voor import- en exportbewerkingen.

en: Choose the default action when sending error reports.
nl: Kies de standaard actie bij het verzenden van foutmeldingsverslagen.

en: Allow login to any MySQL server
nl: Aanmelden op elke MySQL-server toestaan

en: Restrict login to MySQL server
nl: Aanmelden op de MySQL-server beperken

en: Allow third party framing
nl: Frames van derden toestaan

en: Show "Drop database" link to normal users
nl: Toon link "Verwijder database" aan normale gebruikers

en: Blowfish secret
nl: Blowfish geheim

en: Row marker
nl: Rij markering

en: Highlight pointer
nl: Muispijl markeren

en: CHAR columns editing
nl: CHAR-kolommen bewerken

en: Enable CodeMirror
nl: CodeMirror inschakelen

en: Enable linter
nl: Schakel linter in

en: Minimum size for input field
nl: Minimale grootte voor een invoerveld

en: Maximum size for input field
nl: Maximale grootte voor een invoerveld

en: CHAR textarea columns
nl: Kolommen van CHAR-tekstgebied

en: CHAR textarea rows
nl: Regels van CHAR-tekstgebied

en: Check config file permissions
nl: Controleer de rechten op het configuratiebestand

en: Compress on the fly
nl: Comprimeer direct

en: Confirm DROP queries
nl: Bevestig DROP-query's

en: Paper size
nl: Papierformaat

en: Default database tab
nl: Standaard databasetabblad

en: Default server tab
nl: Standaard servertabblad

en: Default table tab
nl: Standaard tabel tabblad

en: Enable autocomplete for table and column names
nl: Automatisch aanvullen van tabel- en kolomnamen inschakelen

en: Show column comments
nl: Toon kolomopmerkingen

en: Hide table structure actions
nl: Tabelstructuuracties verbergen

en: Default transformations for Hex
nl: Standaard transformaties voor Hex

en: Default transformations for Substring
nl: Standaard transformaties voor Substring

en: Default transformations for Bool2Text
nl: Standaard transformaties voor Bool2Text

en: Default transformations for External
nl: Standaard transformaties voor External

en: Default transformations for PreApPend
nl: Standaard transformaties voor PreAppend

en: Default transformations for DateFormat
nl: Standaard transformaties voor DateFormat

en: Default transformations for Inline
nl: Standaard transformaties voor Inline

en: Default transformations for TextImageLink
nl: Standaard transformaties voor TextImageLink

en: Default transformations for TextLink
nl: Standaard transformaties voor TextLink

en: Display servers as a list
nl: Toon servers als een lijst

en: Disable multi table maintenance
nl: Schakel onderhoud op meerdere tabellen uit

en: Maximum execution time
nl: Maximale uitvoertijd

en: Use [code]LOCK TABLES[/code] statement
nl: Gebruik de [code]LOCK TABLES[/code] opdracht

en: Save as file
nl: Opslaan als bestand

en: Character set of the file
nl: Karakterset voor het bestand

en: Format
nl: Opmaken

en: Compression
nl: Compressie

en: Put columns names in the first row
nl: Kolomnamen in de eerste rij plaatsen

en: Columns enclosed with
nl: Kolommen ingesloten door

en: Columns escaped with
nl: Kolommen omgezet met wisselteken

en: Replace NULL with
nl: Vervang NULL door

en: Remove CRLF characters within columns
nl: Verwijder CRLF-tekens uit kolommen

en: Columns terminated with
nl: Kolommen beëindigd met

en: Lines terminated with
nl: Regels beëindigd door

en: Excel edition
nl: Excel-editie

en: Database name template
nl: Databasenaamtemplate

en: Server name template
nl: Servernaamtemplate

en: Table name template
nl: Tabelnaamtemplate

en: Dump table
nl: Exporteer tabel

en: Include table caption
nl: Tabeltitel toevoegen

en: Comments
nl: Opmerkingen

en: Table caption
nl: Tabeltitel

en: Continued table caption
nl: Vervolgde tabeltitel

en: Label key
nl: Labelsleutel

en: Relationships
nl: Relaties

en: Export method
nl: Exportmethode

en: Save on server
nl: Opslaan op server

en: Overwrite existing file(s)
nl: Bestaand(e) bestand(en) overschrijven

en: Export as separate files
nl: Exporteer als afzonderlijke bestanden

en: Remember filename template
nl: Onthou bestandsnaam template

en: Remove DEFINER clause from definitions
nl: Verwijder DEFINER clausule uit definities

en: Add AUTO_INCREMENT value
nl: Voeg AUTO_INCREMENT-waarde toe

en: Enclose table and column names with backquotes
nl: Aanhalingstekens (`) bij tabel- en kolomnamen gebruiken

en: SQL compatibility mode
nl: SQL-compatibiliteitsmodus

en: Creation/Update/Check dates
nl: Creatie/Update/Controleer datum

en: Use delayed inserts
nl: Gebruik vertraagde inserts

en: Disable foreign key checks
nl: Controle op vreemde sleutels uitschakelen

en: Export views as tables
nl: Views exporteren als tabellen

en: Export related metadata from phpMyAdmin configuration storage
nl: Exporteer gerelateerde metadata van de phpMyAdmin configuratie opslag

en: Add %s
nl: Voeg %s toe

en: Use hexadecimal for BINARY & BLOB
nl: Gebruik hexadecimaal voor BINARY & BLOB

en: Add IF NOT EXISTS (less efficient as indexes will be generated during table creation)
nl: Voeg IF NOT EXISTS toe (minder efficiënt doordat indexen worden gegenereerd tijdens het aanmaken van de tabel)

en: Use ignore inserts
nl: 'INSERT IGNORE' gebruiken

en: Syntax to use when inserting data
nl: Syntax voor insert-opdrachten

en: Maximal length of created query
nl: Maximale lengte van de gemaakte query

en: Export type
nl: Exporttype

en: Enclose export in a transaction
nl: Sluit de export in een transactie

en: Export time in UTC
nl: Exporteertijd in UTC

en: Foreign key dropdown order
nl: Sortering van het vreemdesleutelkeuzemenu

en: Foreign key limit
nl: Vreemdesleutellimiet

en: Foreign key checks
nl: Controles op extern sleutelveld

en: First day of calendar
nl: Eerste dag van kalender

en: Browse mode
nl: Verkenmodus

en: CSV
nl: CSV-gegevens

en: Developer
nl: Ontwikkelaar

en: Edit mode
nl: Bewerkmodus

en: Export defaults
nl: Export standaarden

en: General
nl: Algemeen

en: Import defaults
nl: Importopties

en: Import / export
nl: Importeren / exporteren

en: Navigation panel
nl: Navigatiepaneel

en: Navigation tree
nl: Navigatieboom

en: Tables
nl: Tabellen

en: Main panel
nl: Hoofdpaneel

en: Other core settings
nl: Overige instellingen

en: Page titles
nl: Paginatitels

en: Security
nl: Beveiliging

en: Basic settings
nl: Basisinstellingen

en: Authentication
nl: Authenticatie

en: Server configuration
nl: Serverconfiguratie

en: Configuration storage
nl: Configuratieopslag

en: Changes tracking
nl: Wijzigingen bijhouden

en: SQL Query box
nl: SQL-queryveld

en: SQL queries
nl: SQL-query's

en: Startup
nl: Beginpagina

en: Database structure
nl: Databasestructuur

en: Table structure
nl: Tabelstructuur

en: Tabs
nl: Tabbladen

en: Display relational schema
nl: Toon relationeel schema

en: Text fields
nl: Tekstvelden

en: Texy! text
nl: Texy! tekst

en: Warnings
nl: Waarschuwingen

en: Extra parameters for iconv
nl: Extra parameters voor iconv

en: Ignore multiple statement errors
nl: Negeer foutmeldingen bij meervoudige statements

en: Enable drag and drop import
nl: Schakel importeren door slepen in

en: Partial import: allow interrupt
nl: Gedeeltelijke import: onderbreken toestaan

en: Do not abort on INSERT error
nl: Breek een handeling niet af bij een INSERT-fout

en: Add ON DUPLICATE KEY UPDATE
nl: Voeg ON DUPLICATE KEY UPDATE toe

en: Format of imported file
nl: Formaat van het geïmporteerde bestand

en: Use LOCAL keyword
nl: Gebruik het LOCAL sleutelwoord

en: Column names in first row
nl: Kolomnamen in eerste rij

en: Do not import empty rows
nl: Lege rijen niet importeren

en: Import currencies ($5.00 to 5.00)
nl: Valuta importeren ($5.00 naar 5.00)

en: Import percentages as proper decimals (12.00% to .12)
nl: Percentages als decimalen importeren (12.00% naar .12)

en: Partial import: skip queries
nl: Gedeeltelijke import: query's overslaan

en: Do not use AUTO_INCREMENT for zero values
nl: Gebruik geen AUTO_INCREMENT voor 0-waarden

en: Read as multibytes
nl: Lees als mulitbytes

en: Initial state for sliders
nl: Initiële toestand van schuif-indexen

en: Number of inserted rows
nl: Aantal ingevoegde rijen

en: Limit column characters
nl: Beperk aantal tekens in een kolom

en: Delete all cookies on logout
nl: Alle cookies verwijderen bij het afmelden

en: Recall user name
nl: Gebruikersnaam herinneren

en: Login cookie store
nl: Opslag voor aanmeldingscookie

en: Login cookie validity
nl: Geldigheid aanmeldingscookie

en: Bigger textarea for LONGTEXT
nl: Groter tekstveld voor LONGTEXT

en: Maximum displayed SQL length
nl: Maximaal getoonde SQL-lengte

en: Maximum databases
nl: Maximum aantal databases

en: Maximum items on first level
nl: Maximum elementen op het eerste niveau

en: Maximum items in branch
nl: Maximum elementen in tak

en: Maximum number of rows to display
nl: Maximum aantal te tonen rijen

en: Maximum tables
nl: Maximum aantal tabellen

en: Memory limit
nl: Geheugenlimiet

en: Show databases navigation as tree
nl: Geef databases navigatiescherm weer als boomstructuur

en: Navigation panel width
nl: Navigatiepaneelbreedte

en: Link with main panel
nl: Verbinden met hoofdpaneel

en: Display logo
nl: Toon logo

en: Logo link URL
nl: URL voor de link van het logo

en: Logo link target
nl: Linkbestemming van logo

en: Display servers selection
nl: Toon serverkeuze

en: Target for quick access icon
nl: Doel van snel-icoon

en: Target for second quick access icon
nl: Doel van de tweede snelle toegang pictogram

en: Minimum number of items to display the filter box
nl: Minimale aantal elementen waarbij een filterveld wordt getoond

en: Minimum number of databases to display the database filter box
nl: Minimale aantal databases waarbij een filterveld wordt getoond

en: Group items in the tree
nl: Groepeer elementen in de boomstructuur

en: Database tree separator
nl: Scheidingsteken database boomstructuur

en: Table tree separator
nl: Scheidingsteken tabelboomstructuur

en: Maximum table tree depth
nl: Maximum diepte tabelboomstructuur

en: Enable highlighting
nl: Markeren inschakelen

en: Enable navigation tree expansion
nl: Uitklappen van de navigatiestructuur inschakelen

en: Show tables in tree
nl: Toon tabellen in boomstructuur

en: Show views in tree
nl: Versies weergeven in boomstructuur

en: Show functions in tree
nl: Toon functies in boomstructuur

en: Show procedures in tree
nl: Laat procedures zien een boomstructuur

en: Show events in tree
nl: Toon gebeurtenissen in een boomstructuur

en: Expand single database
nl: Enkelvoudige database uitbreiden

en: Recently used tables
nl: Recent gebruikte tabellen

en: Favorite tables
nl: Favoriete tabellen

en: Where to show the table row links
nl: Waar de tabelregellinks getoond worden

en: Show row links anyway
nl: Toon hoe dan ook links naar de rijen

en: Natural order
nl: Natuurlijke volgorde

en: Table navigation bar
nl: Navigatiebalk voor tabellen

en: GZip output buffering
nl: GZip-uitvoerbuffering

en: Default sorting order
nl: Standaard sorteervolgorde

en: Persistent connections
nl: Persistente verbindingen

en: Missing phpMyAdmin configuration storage tables
nl: Tabellen voor de configuratieopslag van phpMyAdmin ontbreken

en: MySQL reserved word warning
nl: MySQL gereserveerde woorden waarschuwing

en: How to display the menu tabs
nl: Hoe de menu-tabs te tonen

en: How to display various action links
nl: Hoe de verschillende acties te tonen

en: Protect binary columns
nl: Binaire kolommen beschermen

en: Permanent query history
nl: Permanente querygeschiedenis

en: Query history length
nl: Lengte querygeschiedenis

en: Recoding engine
nl: Hercoderingsengine

en: Remember table's sorting
nl: De tabelsortering onthouden

en: Primary key default sort order
nl: Standaard sorteervolgorde voor primaire sleutels

en: Repeat headers
nl: Kopregels herhalen

en: Grid editing: trigger action
nl: Rasterbewerken: trigger actie

en: Relational display
nl: Relationele weergave

en: Grid editing: save all edited cells at once
nl: Roosterbewerkingen : alle wijzigingen aan cellen tegelijk opslaan

en: Save directory
nl: Opslagmap

en: Host authorization order
nl: Volgorde hostautorisatie

en: Host authorization rules
nl: Regels hostautorisatie

en: Allow logins without a password
nl: Aanmelden zonder wachtwoord toestaan

en: Allow root login
nl: Aanmelden als root toestaan

en: Session timezone
nl: Sessie tijdzone

en: Authentication type
nl: Authenticatietype

en: Bookmark table
nl: Bladwijzertabel

en: Column information table
nl: Tabel voor kolominformatie

en: Compress connection
nl: Comprimeer verbinding

en: Control user password
nl: Controle gebruikerswachtwoord

en: Control user
nl: Controle gebruiker

en: Control host
nl: Controlehost

en: Control port
nl: Controlepoort

en: Disable use of INFORMATION_SCHEMA
nl: Geen gebruik maken van INFORMATION_SCHEMA

en: Hide databases
nl: Verberg databases

en: SQL query history table
nl: Tabel voor SQL-querygeschiedenis

en: Server hostname
nl: Serverhostnaam

en: Logout URL
nl: URL voor afmelden

en: Maximal number of table preferences to store
nl: Het maximum aantal tabelvoorkeuren die opgeslagen worden

en: QBE saved searches table
nl: Tabel met opgeslagen opzoekingen van 'Query door voorbeeld'

en: Export templates table
nl: Exporteer de templates tabel

en: Central columns table
nl: Centrale kolommen tabel

en: Show only listed databases
nl: Toon enkel de opgesomde databases

en: Password for config auth
nl: Wachtwoord voor 'config'-authenticatie

en: PDF schema: pages table
nl: PDF-schema: pagina's tabel

en: Database name
nl: Databasenaam

en: Server port
nl: Serverpoort

en: Recently used table
nl: Recent gebruikte tabel

en: Favorites table
nl: Favorieten tabel

en: Relation table
nl: Relatietabel

en: Signon session name
nl: Signon-sessienaam

en: Signon URL
nl: Signon-URL

en: Server socket
nl: Serversocket

en: Use SSL
nl: SSL gebruiken

en: Designer and PDF schema: table coordinates
nl: Ontwerper en PDF-schema: tabelcoördinaten

en: Display columns table
nl: Tabel met kolomomschrijvingen

en: UI preferences table
nl: Tabel voor interfacevoorkeuren

en: Add DROP DATABASE
nl: DROP DATABASE toevoegen

en: Add DROP TABLE
nl: DROP TABLE toevoegen

en: Add DROP VIEW
nl: DROP VIEW toevoegen

en: Statements to track
nl: Bij te houden opdrachten

en: SQL query tracking table
nl: SQL-query-opvolgingstabel

en: Automatically create versions
nl: Automatisch versies aanmaken

en: User preferences storage table
nl: Opslagtabel voor gebruikersvoorkeuren

en: Users table
nl: Gebruikerstabel

en: User groups table
nl: Gebruikersgroepentabel

en: Hidden navigation items table
nl: Tabel met verborgen navigatieonderdelen

en: User for config auth
nl: Gebruiker voor 'config'-authenticatie

en: Verbose name of this server
nl: Uitgebreide naam voor deze server

en: Allow to display all the rows
nl: Toon alle rijen

en: Show password change form
nl: Toon formulier voor wachtwoord wijzigen

en: Show create database form
nl: Toon formulier om een nieuwe database aan te maken

en: Show table comments
nl: Toon tabelopmerkingen

en: Show creation timestamp
nl: Toon het tijdstip van aanmaken

en: Show last update timestamp
nl: Toon het tijdstip van laatste aanpassing

en: Show last check timestamp
nl: Toon het tijdstip van laatste controle

en: Show table charset
nl: Toon karakterset van tabel

en: Show field types
nl: Toon veldtypes

en: Show function fields
nl: Toon functievelden

en: Show hint
nl: Toon hint

en: Show phpinfo() link
nl: Toon link naar phpinfo()

en: Show detailed MySQL server information
nl: Toon gedetailleerde MySQL-serverinformatie

en: Show SQL queries
nl: Toon SQL-query's

en: Retain query box
nl: Queryveld behouden

en: Show statistics
nl: Toon statistieken

en: Skip locked tables
nl: Herken vergrendelde tabellen

en: Edit
nl: Wijzigen

en: Explain SQL
nl: Verklaar SQL

en: Refresh
nl: Ververs

en: Create PHP code
nl: Genereer PHP-code

en: Suhosin warning
nl: Suhosin-waarschuwing

en: Login cookie validity warning
nl: Waarschuwing geldigheid inlog-cookie

en: Textarea columns
nl: Tekstveldkolommen

en: Textarea rows
nl: Tekstveldregels

en: Default title
nl: Standaard titel

en: Table
nl: Tabel

en: List of trusted proxies for IP allow/deny
nl: Lijst van vertrouwde proxyservers

en: Upload directory
nl: Uploadmap

en: Use database search
nl: Databasezoekfunctie gebruiken

en: Enable the Developer tab in settings
nl: Schakel het ontwikkelaarstabblad in bij instellingen

en: Version check
nl: Versiecontrole

en: Proxy username
nl: Proxy gebruikersnaam

en: Proxy password
nl: Proxy wachtwoord

en: URL for reCAPTCHA v2 API
nl: URL voor reCAPTCHA v2 API

en: Content-Security-Policy snippet for reCAPTCHA v2 API
nl: Content-Security-Policy snippet voor reCAPTCHA v2 API

en: Request parameter for reCAPTCHA v2 API
nl: Vraag parameter voor reCAPTCHA v2 API

en: Response parameter for reCAPTCHA v2 API
nl: Respons parameter voor reCAPTCHA v2 API

en: Public key for reCAPTCHA
nl: Publieke sleutel voor reCAPTCHA

en: Private key for reCAPTCHA
nl: Privésleutel voor reCAPTCHA

en: URL for reCAPTCHA siteverify
nl: URL voor reCAPTCHA siteverify

en: Send error reports
nl: Verzend foutmeldingsverslagen

en: Enter executes queries in console
nl: De Enter toets voert queries uit in de console

en: Enable Zero Configuration mode
nl: 'Zonder configuratie'-modus inschakelen

en: Show query history at start
nl: Querygeschiedenis aan begin weergeven

en: Always expand query messages
nl: Queryberichten altijd volledig weergeven

en: Show current browsing query
nl: Toon huidige blader query

en: Execute queries on Enter and insert new line with Shift+Enter
nl: Voer queries uit met Enter en voeg een nieuwe regel toe met Shift+Enter

en: Switch to dark theme
nl: Wissel naar donker thema

en: Console height
nl: Console-hoogte

en: Console mode
nl: Console-mode

en: Group queries
nl: Groep query's

en: Order
nl: Volgorde

en: Order by
nl: Volgorde op

en: Server connection collation
nl: Collatie van de serververbinding

en: Missing data for %s
nl: Ontbrekende gegevens voor %s

en: Incorrect value!
nl: Foutieve waarde!

en: unavailable
nl: onbeschikbaar

en: "%s" requires %s extension
nl: "%s" vereist de extensie %s

en: Compressed import will not work due to missing function %s.
nl: Gecomprimeerd importeren is niet mogelijk omdat functie %s ontbreekt.

en: Compressed export will not work due to missing function %s.
nl: Gecomprimeerd exporteren is niet mogelijk omdat functie %s ontbreekt.

en: Config authentication
nl: Configuratieauthenticatie

en: HTTP authentication
nl: HTTP-authenticatie

en: Signon authentication
nl: Signon-authenticatie

en: Quick
nl: Snel

en: Custom
nl: Aangepast

en: Structure
nl: Structuur

en: CSV for MS Excel
nl: CSV voor MS Excel

en: OpenDocument Spreadsheet
nl: OpenDocument rekenblad

en: OpenDocument Text
nl: OpenDocument Tekst

en: Export
nl: Exporteren

en: Features
nl: Opties

en: CSV using LOAD DATA
nl: CSV met behulp van LOAD DATA

en: Import
nl: Importeren

en: Default transformations
nl: Standaard transformaties

en: Cannot save settings, submitted configuration form contains errors!
nl: Instellingen kunnen niet worden opgeslagen, het verstuurde configuratie formulier bevat fouten!

en: Existing configuration file (%s) is not readable.
nl: Het bestaande configuratiebestand (%s) is niet leesbaar.

en: Wrong permissions on configuration file, should not be world writable!
nl: Verkeerde rechten ingesteld op het configuratiebestand, dit mag niet leesbaar zijn voor iedereen!

en: Failed to read configuration file!
nl: Lezen van het configuratiebestand is niet gelukt!

en: This usually means there is a syntax error in it, please check any errors shown below.
nl: Dit betekent meestal dat er een syntaxfout is, controleer de onderstaande foutmeldingen.

en: Invalid server index: %s
nl: Ongeldige serverindex: %s

en: This %soption%s should be disabled as it allows attackers to bruteforce login to any MySQL server. If you feel this is necessary, use %srestrict login to MySQL server%s or %strusted proxies list%s. However, IP-based protection with trusted proxies list may not be reliable if your IP belongs to an ISP where thousands of users, including you, are connected to.
nl: Deze %soptie%s zou uitgeschakeld moeten zijn omdat het de mogelijkheid geeft aan kwaadwillenden om op grote schaal aanmeldingspogingen uit te voeren op willekeurige MySQL-servers. Indien toch noodzakelijk gebruik dan %sbeperk inloggen op MySQL server%s of %slijst met betrouwbare proxy's%s. IP-adres gebaseerde beveiliging met een lijst van betrouwbare proxy's is echter mogelijk niet betrouwbaar wanneer uw IP-adres uit het netwerk van uw provider komt waar ook vele andere klanten gebruik van maken.

en: This value should be double checked to ensure that this directory is neither world accessible nor readable or writable by other users on your server.
nl: Deze waarde dient extra goed gecontroleerd te worden, om zeker te zijn dat de map niet toegankelijk, leesbaar of schrijfbaar is voor andere gebruikers op uw server.

en: You should use SSL connections if your database server supports it.
nl: Gebruik SSL-verbindingen als uw databaseserver dit ondersteunt.

en: If you feel this is necessary, use additional protection settings - %1$shost authentication%2$s settings and %3$strusted proxies list%4$s. However, IP-based protection may not be reliable if your IP belongs to an ISP where thousands of users, including you, are connected to.
nl: Indien toch noodzakelijk gebruik dan tevens %1$shost authentication%2$s-instellingen en %3$svertrouwde proxyservers%4$s. Echter, IP-adresgebaseerde beveiliging is mogelijk niet betrouwbaar wanneer uw IP-adres uit het netwerk van uw provider komt, waar ook vele andere klanten gebruik van maken.

en: You set the [kbd]config[/kbd] authentication type and included username and password for auto-login, which is not a desirable option for live hosts. Anyone who knows or guesses your phpMyAdmin URL can directly access your phpMyAdmin panel. Set %1$sauthentication type%2$s to [kbd]cookie[/kbd] or [kbd]http[/kbd].
nl: U gebruikt het [kbd]config[/kbd]-authenticatietype en heeft de te gebruiken gebruikersnaam en wachtwoord hierbij opgegeven voor automatisch aanmelden. Dit is niet aanbevolen voor productiesystemen gezien iemand die het URL van phpMyAdmin achterhaald direct toegang heeft. Gebruik het %1$sauthenticatietype%2$s [kbd]cookie[/kbd] of [kbd]http[/kbd].

en: You allow for connecting to the server without a password.
nl: U staat het toe dat een gebruiker zonder wachtwoord kan aanmelden.

en: %sZip decompression%s requires functions (%s) which are unavailable on this system.
nl: %sZip-decompressie%s vereist functies (%s) die niet beschikbaar zijn op dit systeem.

en: %sZip compression%s requires functions (%s) which are unavailable on this system.
nl: %sZip-compressie%s vereist functies (%s) die niet beschikbaar zijn op dit systeem.

en: You didn't have blowfish secret set and have enabled [kbd]cookie[/kbd] authentication, so a key was automatically generated for you. It is used to encrypt cookies; you don't need to remember it.
nl: U heeft geen blowfish-geheim ingesteld en gebruikt [kbd]cookie[/kbd] authenticatie, een sleutel was automatisch voor u gegenereerd. Deze wordt gebruikt om cookies te versleutelen en hoeft u niet zelf te onthouden.

en: %1$sLogin cookie validity%2$s greater than %3$ssession.gc_maxlifetime%4$s may cause random session invalidation (currently session.gc_maxlifetime is %5$d).
nl: %1$sAanmeldingscookiegeldigheid%2$s groter dan %3$ssession.gc_maxlifetime%4$s kan willekeurige sessieproblemen veroorzaken (huidige waarde van session.gc_maxlifetime is %5$d).

en: %sLogin cookie validity%s should be set to 1800 seconds (30 minutes) at most. Values larger than 1800 may pose a security risk such as impersonation.
nl: %sAanmeldingscookiegeldigheid%s zou maximaal 1800 seconden (30 minuten) moeten zijn. Een waarde hoger dan 1800 kan een beveiligingsrisico opleveren, iemand kan bijvoorbeeld uw identiteit misbruiken.

en: If using [kbd]cookie[/kbd] authentication and %sLogin cookie store%s is not 0, %sLogin cookie validity%s must be set to a value less or equal to it.
nl: Als [kbd]cookie[/kbd] authenticatie gebruikt wordt en %sAanmeldingscookie-opslag%s niet gelijk is aan 0, dan moet %sAanmeldingscookiegeldigheid%s een waarde hebben die kleiner of gelijk is.

en: %1$sBzip2 compression and decompression%2$s requires functions (%3$s) which are unavailable on this system.
nl: %1$sBzip2-compressie en decompressie%2$s vereisen functies (%3$s) die niet beschikbaar zijn op dit systeem.

en: %1$sGZip compression and decompression%2$s requires functions (%3$s) which are unavailable on this system.
nl: %1$sGZip-compressie en decompressie%2$s vereisen functies (%3$s) welke niet beschikbaar zijn op dit systeem.

en: no description
nl: Geen beschrijving aanwezig

en: You do not have necessary privileges to create a database named '%s'. You may go to 'Operations' tab of any database to set up the phpMyAdmin configuration storage there.
nl: Je hebt niet de benodigde rechten om een database met de naam '%s' aan te maken. Je kunt naar de 'Operations' tab gaan van enige database om phpMyAdmin configuratie opslag in te stellen.

en: View users
nl: View gebruikers

en: Server-level tabs
nl: Tabs op serverniveau

en: Database-level tabs
nl: Tabs op databaseniveau

en: Table-level tabs
nl: Tabs op tabelniveau

en: Could not connect to the database server!
nl: Kan geen verbinding maken met de databaseserver!

en: Invalid authentication type!
nl: Onjuist authenticatietype!

en: Empty username while using [kbd]config[/kbd] authentication method!
nl: Lege gebruikersnaam bij gebruik van het [kbd]config[/kbd] authenticatietype!

en: Empty signon session name while using [kbd]signon[/kbd] authentication method!
nl: Lege signon-sessienaam wanneer u gebruik maakt van het [kbd]signon[/kbd] authenticatietype!

en: Empty signon URL while using [kbd]signon[/kbd] authentication method!
nl: Lege signon-URL wanneer u gebruik maakt van het [kbd]signon[/kbd] authenticatietype!

en: Empty phpMyAdmin control user while using phpMyAdmin configuration storage!
nl: De controlegebruikersnaam is leeg terwijl u wel de configuratieopslag van phpMyAdmin gebruikt!

en: Empty phpMyAdmin control user password while using phpMyAdmin configuration storage!
nl: Het wachtwoord voor de controlegebruiker is leeg terwijl u wel de configuratieopslag van phpMyAdmin gebruikt!

en: Incorrect value:
nl: Foutieve waarde:

en: Incorrect IP address: %s
nl: Foutief IP-adres: %s

en: Not a valid port number!
nl: Geen geldig poortnummer!

en: Not a positive number!
nl: Geen positief getal!

en: Not a non-negative number!
nl: Geen niet-negatief getal!

en: Value must be less than or equal to %s!
nl: Waarde moet lager of gelijk zijn aan %s!

en: Showing %1$d bookmark (both private and shared) | Showing %1$d bookmarks (both private and shared)
nl[0]: Toont %1$d bladwijzer (zowel privé als gedeeld)
nl[1]: Toont %1$d bladwijzers (zowel privé als gedeeld)

en: No bookmarks
nl: Geen bladwijzers

en: No databases selected.
nl: Er zijn geen databases geselecteerd.

en: The %s file is not available on this system, please visit %s for more information.
nl: Het bestand %s is niet beschikbaar op dit systeem, bezoek a.u.b. %s voor meer informatie.

en: Showing rows %1$s - %2$s.
nl: Weergeven van regels %1$s - %2$s.

note: l10n: The user tries to save a page with an existing name in Designer
en: There already exists a page named "%s" please rename it to something else.
nl: Er bestaat al een pagina met naam "%s", geef het a.u.b. een andere naam.

en: No tables found in database.
nl: Geen tabellen gevonden in de database.

en: Could not load export plugins, please check your installation!
nl: De plugins voor het exporteren konden niet worden geladen, controleer uw installatie!

en: Could not load import plugins, please check your installation!
nl: De importeerplugins konden niet worden geladen, controleer de installatie!

en: No collation provided.
nl: Geen collatie beschikbaar gesteld.

en: The database name is empty!
nl: De databasenaam is leeg!

en: Cannot copy database to the same name. Change the name and try again.
nl: Kan de database niet kopiëren naar dezelfde naam. Wijzig de naam en probeer het opnieuw.

en: Database %1$s has been renamed to %2$s.
nl: Database %1$s is hernoemd naar %2$s.

en: Database %1$s has been copied to %2$s.
nl: Database %1$s is gekopieerd naar %2$s.

en: The phpMyAdmin configuration storage has been deactivated. %sFind out why%s.
nl: De configuratieopslag van phpMyAdmin is uitgeschakeld. %sOntdek waarom%s.

en: Access denied!
nl: Toegang geweigerd!

en: No table selected.
nl: Geen tabel geselecteerd.

en: Success!
nl: Geslaagd!

en: View %s has been dropped.
nl: View %s is verwijderd.

en: Table %s has been dropped.
nl: Tabel %s is verwijderd.

en: Table %s has been emptied.
nl: Tabel %s is leeggemaakt.

en: This view has at least this number of rows. Please refer to %sdocumentation%s.
nl: Deze view heeft minimaal deze hoeveelheid aan rijen. Zie de %sdocumentatie%s.

en: unknown
nl: onbekend

en: Yes
nl: Ja

en: No change
nl: Geen verandering

en: Favorite List is full!
nl: De lijst met favorieten is vol!

en: Tracking data deleted successfully.
nl: Tracking-gegevens succesvol verwijderd.

en: Version %1$s was created for selected tables, tracking is active for them.
nl: Versie %1$s is aangemaakt voor de geselecteerde tabellen, waarvoor traceren is ingeschakeld.

en: No tables selected.
nl: Geen tabellen geselecteerd.

en: Database Log
nl: Database-log

en: An error has been detected and an error report has been automatically submitted based on your settings.
nl: Er is een fout ontdekt en een foutmeldingsverslag is automatisch verstuurd op basis van je instellingen.

en: Thank you for submitting this report.
nl: Bedankt voor het versturen van dit verslag.

en: An error has been detected and an error report has been generated but failed to be sent.
nl: Er is een fout ontdekt en een foutmeldingsverslag aangemaakt, maar het kon niet verstuurd worden.

en: If you experience any problems please submit a bug report manually.
nl: Als u problemen ondervindt, meld dan handmatig een bug.

en: You may want to refresh the page.
nl: Misschien wilt u de pagina vernieuwen.

en: Bad type!
nl: Verkeerd type!

en: Bad parameters!
nl: Verkeerde parameters!

en: You were logged out from one server, to logout completely from phpMyAdmin, you need to logout from all servers.
nl: U bent afgemeld bij één server, om volledig uit te loggen van phpAdmin, moet u zich afmelden bij alle servers.

en: The phpMyAdmin configuration storage is not completely configured, some extended features have been deactivated. %sFind out why%s.
nl: De configuratieopslag van phpMyAdmin is niet volledig ingesteld, sommige uitgebreide mogelijkheden zijn uitgeschakeld. %sOntdek waarom%s.

en: Or alternately go to 'Operations' tab of any database to set it up there.
nl: Of als alternatief ga naar de tab 'Handelingen' van een database en stel het daar in.

en: Your PHP parameter [a@https://www.php.net/manual/en/session.configuration.php#ini.session.gc-maxlifetime@_blank]session.gc_maxlifetime[/a] is lower than cookie validity configured in phpMyAdmin, because of this, your login might expire sooner than configured in phpMyAdmin.
nl: De PHP-parameter [a@https://www.php.net/manual/en/session.configuration.php#ini.session.gc-maxlifetime@_blank]session.gc_maxlifetime[/a] is korter dan de ingestelde cookie validatie in phpMyAdmin. Hierdoor verloopt uw sessie eerder dan in phpMyAdmin is ingesteld.

en: Login cookie store is lower than cookie validity configured in phpMyAdmin, because of this, your login will expire sooner than configured in phpMyAdmin.
nl: De geldigheid van het cookie gedefinieerd door een PHP-parameter is korter dan die instelling in phpMyAdmin. Hierdoor verloopt uw sessie eerder dan in phpMyAdmin is ingesteld.

en: Your server is running with default values for the controluser and password (controlpass) and is open to intrusion; you really should fix this security weakness by changing the password for controluser 'pma'.
nl: Uw server werkt met standaard waardes voor de administrator (controluser) en wachtwoord (controlpass) en is kwetsbaar voor indringers; u moet echt dit beveiligingsrisico verhelpen door het wachtwoord voor administrator 'pma' te wijzigen.

en: The configuration file needs a valid key for cookie encryption. A temporary key was automatically generated for you. Please refer to the [doc@cfg_blowfish_secret]documentation[/doc].
nl: Het configuratiebestand heeft een geldige sleutel nodig voor cookie encryptie. Een tijdelijke sleutel is automatisch voor u gegenereerd. Voor meer informatie zie [doc@cfg_blowfish_secret]documentatie[/doc].

en: The cookie encryption key in the configuration file is longer than necessary. It should only be %d bytes long. Please refer to the [doc@cfg_blowfish_secret]documentation[/doc].
nl: De cookie encryptie sleutel in het configuratiebestand is langer dan nodig. Het hoeft maar %d bytes lang te zijn. Voor meer informatie zie [doc@cfg_blowfish_secret]documentatie[/doc].

en: Directory [code]config[/code], which is used by the setup script, still exists in your phpMyAdmin directory. It is strongly recommended to remove it once phpMyAdmin has been configured. Otherwise the security of your server may be compromised by unauthorized people downloading your configuration.
nl: De [code]config[/code]-map, gebruikt door het setup-script, bestaat nog in de phpMyAdmin-map. Het wordt ten sterkste aanbevolen om deze te verwijderen zodra phpMyAdmin is geconfigureerd. Anders kan de beveiliging van uw server aangetast worden omdat ongepriviligieerde personen uw configuratie kunnen downloaden.

en: Server running with Suhosin. Please refer to %sdocumentation%s for possible issues.
nl: De server gebruikt Suhosin. Zie de %sdocumentatie%s voor mogelijke problemen.

en: The $cfg['TempDir'] (%s) is not accessible. phpMyAdmin is not able to cache templates and will be slow because of this.
nl: De $cfg['TempDir'] (%s) is niet benaderbaar. phpMyAdmin kan de templates niet in de cache zetten en zal daardoor langzamer werken.

en: The mbstring PHP extension was not found and you seem to be using a multibyte charset. Without the mbstring extension phpMyAdmin is unable to split strings correctly and it may result in unexpected results.
nl: De PHP-uitbreiding mbstring is niet gevonden en u lijkt een multibyte-karakterset te gebruiken. Zonder de uitbreiding mbstring kan phpMyAdmin strings niet correct splitsen, wat tot onverwachte resultaten kan leiden.

en: The curl extension was not found and allow_url_fopen is disabled. Due to this some features such as error reporting or version check are disabled.
nl: De curl extensie is niet gevonden en allow_url_fopen is uitgeschakeld. Hierdoor zijn ook een aantal functies zoals foutregistratie of versie controle uitgeschakeld.

en: Incomplete params
nl: Onvolledige parameters

en: Succeeded
nl: Geslaagd

en: Failed
nl: Mislukt

en: You probably tried to upload a file that is too large. Please refer to %sdocumentation%s for a workaround for this limit.
nl: U probeerde waarschijnlijk een bestand te uploaden dat te groot is. Zie %sdocumentatie%s om deze limiet te omzeilen.

en: Showing bookmark
nl: Toon bladwijzer

en: The bookmark has been deleted.
nl: De bladwijzer is verwijderd.

en: No data was received to import. Either no file name was submitted, or the file size exceeded the maximum size permitted by your PHP configuration. See [doc@faq1-16]FAQ 1.16[/doc].
nl: Er zijn geen te importeren gegevens ontvangen. Dit kan gebeuren als er geen bestand werd verzonden, of als dit werd afgekeurd op basis van de maximale bestandsgrootte zoals opgegeven in de PHP-configuratie. Zie [doc@faq1-16]FAQ 1.16[/doc].

en: Import has been successfully finished, %d query executed. | Import has been successfully finished, %d queries executed.
nl[0]: Het importeren is geslaagd, %d query uitgevoerd.
nl[1]: Het importeren is geslaagd, %d queries uitgevoerd.

en: Script timeout passed, if you want to finish import, please %sresubmit the same file%s and import will resume.
nl: De maximale uitvoertijd is verstreken, als u het importeren wilt afmaken, %sresubmit dezelfde file%s opnieuw en de import zal hervat worden.

en: However on last run no data has been parsed, this usually means phpMyAdmin won't be able to finish this import unless you increase php time limits.
nl: Tijdens de laatste poging zijn er geen gegevens gelezen; meestal betekent dit dat phpMyAdmin het importeren niet kan afmaken, tenzij de tijdsbeperkingen van PHP worden versoepeld.

en: "DROP DATABASE" statements are disabled.
nl: "DROP DATABASE" opdrachten zijn uitgeschakeld.

en: Only single-table UPDATE and DELETE queries can be simulated.
nl: Enkel UPDATE- en DELETE-query's die inwerken op 1 tabel kunnen gesimuleerd worden.

en: Could not load the progress of the import.
nl: Voortgang van de import kon niet worden ingelezen.

en: Confirm
nl: Bevestig

en: Do you really want to execute "%s"?
nl: Weet u zeker dat u de query "%s" wil uitvoeren?

en: You are about to DESTROY a complete database!
nl: U staat op het punt een volledige database te VERWIJDEREN!

en: Cannot rename database to the same name. Change the name and try again
nl: Kan de database niet hernoemen naar dezelfde naam. Wijzig de naam en probeer het opnieuw

en: You are about to DESTROY a complete table!
nl: U staat op het punt een volledige tabel te VERWIJDEREN!

en: You are about to TRUNCATE a complete table!
nl: U staat op het punt een volledige database LEEG te maken!

en: You are about to DELETE all the rows of the table!
nl: U staat op het punt alle rijen uit de tabel te VERWIJDEREN!

en: Delete tracking data for this table?
nl: Verwijder tracking data voor deze tabel?

en: Delete tracking data for these tables?
nl: Verwijder tracking data voor deze tabellen?

en: Delete tracking data for this version?
nl: Verwijder tracking data voor deze versie?

en: Delete tracking data for these versions?
nl: Verwijder tracking data voor deze versies?

en: Delete entry from tracking report?
nl: Verwijder gegevensrij uit tracking rapport?

en: Deleting tracking data
nl: Tracking data voor deze tabel wordt verwijderd

en: Dropping Primary Key/Index
nl: Primaire sleutel/index wordt verwijderd

en: Dropping Foreign key.
nl: Vreemde sleutel wordt verwijderd.

en: This operation could take a long time. Proceed anyway?
nl: Deze bewerking kan lang duren. Toch voortgaan?

en: Do you really want to delete user group "%s"?
nl: Weet u zeker dat u gebruikersgroep "%s" wil verwijderen?

en: Do you really want to delete the search "%s"?
nl: Weet u zeker dat u opzoeking "%s" wil verwijderen?

en: You have unsaved changes; are you sure you want to leave this page?
nl: Er zijn niet-opgeslagen wijzigingen; bent u zeker dat u deze pagina wil verlaten?

en: You are trying to reduce the number of rows, but have already entered data in those rows which will be lost. Do you wish to continue?
nl: U probeert het aantal rijen te verminderen, maar u hebt al gegevens opgenomen in deze rijen welke verloren zullen gaan. Wilt u toch doorgaan?

en: Do you really want to revoke the selected user(s) ?
nl: Weet u zeker dat u de rechten van de geselecteerde gebruiker(s) wil intrekken?

en: Do you really want to delete this central column?
nl: Weet u zeker dat u deze centrale kolom wilt verwijderen?

en: Do you really want to delete the selected items?
nl: Weet u zeker dat u de geselecteerde items wilt verwijderen?

en: Do you really want to DROP the selected partition(s)? This will also DELETE the data related to the selected partition(s)!
nl: Wilt u echt de geselecteerde partitie(s) verwijderen? Dit verwijderd ook alle data gerelateerd aan deze partitie(s)!

en: Do you really want to TRUNCATE the selected partition(s)?
nl: Weet u zeker dat u de geselecteerde partitiie(s) wilt afbreken?

en: Do you really want to remove partitioning?
nl: Weet u zeker dat u de partitionering wilt verwijderen?

en: Do you really want to reset the replica (RESET REPLICA)?
nl: Weet u zeker dat u de replica's op beginwaardes wil zetten (RESET REPLICA)?

en: This operation will attempt to convert your data to the new collation. In rare cases, especially where a character doesn't exist in the new collation, this process could cause the data to appear incorrectly under the new collation; in this case we suggest you revert to the original collation and refer to the tips at
nl: Deze actie probeert uw data te converteren naar de nieuwe vergelijking. In zeldzame gevallen, in het bijzonder als het letterteken niet bestaat in de nieuwe vergelijking, kan deze actie er voor zorgen dat de data incorrect weergegeven wordt; in dat geval adviseren we om de actie terug te draaien en verwijzen we naar de tips op

en: Garbled Data
nl: Verminkte data

en: Are you sure you wish to change the collation and convert the data?
nl: Weet u zeker dat u deze vergelijking wil wijzigen en de data converteren?

en: Through this operation, MySQL attempts to map the data values between collations. If the character sets are incompatible, there may be data loss and this lost data may <b>NOT</b> be recoverable simply by changing back the column collation(s). <b>To convert existing data, it is suggested to use the column(s) editing feature (the "Change" Link) on the table structure page. </b>
nl: Met deze bewerking, probeert MySQL de data te koppelen tussen vergelijkingen. Als de tekenset niet compatible zijn, kan er dataverlies optreden en dit kan <b>NIET</b> herstelbaar zijn door kolommen vergelijking terug te draaien. <b>Om bestaande data te converteren wordt geadviseerd om de bewerkingsmogelijkheid (de "Wijzig" link) van de kolom(men) op de tabelstructuur pagina te gebruiken.</b>

en: Are you sure you wish to change all the column collations and convert the data?
nl: Weet u zeker dat u alle kolom vergelijkingen wil wijzigen en de data converteren?

en: Save & close
nl: Opslaan & sluiten

en: Reset
nl: Herstellen

en: Reset all
nl: Alles terugzetten naar standaardwaarden

en: Missing value in the form!
nl: Er ontbreekt een waarde in het formulier!

en: Select at least one of the options!
nl: Selecteer ten minste een van de opties!

en: Please enter a valid number!
nl: Vul een geldig nummer in!

en: Please enter a valid length!
nl: Vul een geldige lengte in!

en: Add index
nl: Index toevoegen

en: Edit index
nl: Index bewerken

note: l10n: Rename a table Index
en: Rename index
nl: Hernoem index

en: Add %s column(s) to index
nl: Voeg %s kolom(men) toe aan index

en: Create single-column index
nl: Index van één kolom maken

en: Create composite index
nl: Samengestelde index maken

en: Composite with:
nl: Samenstellen met:

en: Please select column(s) for the index.
nl: Gelieve de kolom(men) voor de index te selecteren.

en: Preview SQL
nl: SQL-voorbeeld

en: Simulate query
nl: Query simuleren

en: Matched rows:
nl: Overeenkomende rijen:

en: SQL query:
nl: SQL-query:

note: l10n: Default label for the y-Axis of Charts
en: Y values
nl: Y-waarden

en: Please enter the SQL query first.
nl: A,u,b eerst de SQL query ingeven.

en: The host name is empty!
nl: De hostnaam is leeg!

en: The user name is empty!
nl: De gebruikersnaam is leeg!

en: The password is empty!
nl: Het wachtwoord is leeg!

en: The passwords aren't the same!
nl: De wachtwoorden zijn niet gelijk!

en: Removing Selected Users
nl: Geselecteerde gebruikers worden verwijderd

en: Close
nl: Sluiten

[ctx: Lock the account.]
en: Lock
nl: Vergrendel

[ctx: Unlock the account.]
en: Unlock
nl: Ontgrendel

en: Lock this account.
nl: Vergrendel dit gebruikersaccount.

en: Unlock this account.
nl: Ontgrendel dit gebruikersaccount.

en: Template was created.
nl: Template is aangemaakt.

en: Template was loaded.
nl: Template is geladen.

en: Template was updated.
nl: Template is aangepast.

en: Template was deleted.
nl: Template is verwijderd.

note: l10n: Other, small valued, queries
en: Other
nl: Andere

note: l10n: Thousands separator
en: ,
nl: .

note: l10n: Decimal separator
en: .
nl: ,

en: Connections / Processes
nl: Verbindingen / Processen

en: Local monitor configuration incompatible!
nl: Configuratie van lokale monitoring is niet geldig!

en: The chart arrangement configuration in your browsers local storage is not compatible anymore to the newer version of the monitor dialog. It is very likely that your current configuration will not work anymore. Please reset your configuration to default in the <i>Settings</i> menu.
nl: De configuratie voor de volgorde van grafieken, die opgeslagen is in lokale opslag van je browser, is niet langer compatibel met de nieuwere versie van de monitor-interface. Je huidige instellingen werken mogelijk niet meer. Reset de instellingen naar de standaardwaarden in het menu <i>Instellingen</i>.

en: Query cache efficiency
nl: Querycache-efficiëntie

en: Query cache usage
nl: Querycache-gebruik

en: Query cache used
nl: Querycache gebruikt

en: System CPU usage
nl: Systeem CPU-gebruik

en: System memory
nl: Systeemgeheugen

en: System swap
nl: Systeemwisselbestand

en: Average load
nl: Gemiddelde systeembelasting

en: Total memory
nl: Totaal geheugen

en: Cached memory
nl: Gecached geheugen

en: Buffered memory
nl: Gebufferd geheugen

en: Free memory
nl: Vrij geheugen

en: Used memory
nl: Gebruikt geheugen

en: Total swap
nl: Totaal wisselbestand

en: Cached swap
nl: Gecached wisselbestand

en: Used swap
nl: Wisselbestand in gebruik

en: Free swap
nl: Vrije ruimte wisselbestand

en: Bytes sent
nl: Doorgestuurde bytes

en: Bytes received
nl: Ontvangen bytes

en: Connections
nl: Verbindingen

en: Processes
nl: Processen

en: %d table(s)
nl: %d tabel(len)

note: l10n: Questions is the name of a MySQL Status variable
en: Questions
nl: Aanvragen

en: Traffic
nl: Verkeer

en: Settings
nl: Instellingen

en: Add chart to grid
nl: Grafiek toevoegen aan raster

en: Please add at least one variable to the series!
nl: Voeg tenminste één variabele toe aan de reeks!

en: None
nl: Geen

en: Resume monitor
nl: Monitor heropstarten

en: Pause monitor
nl: Monitor pauzeren

en: Start auto refresh
nl: Start automatisch vernieuwen

en: Stop auto refresh
nl: Stop automatisch vernieuwen

en: general_log and slow_query_log are enabled.
nl: general_log en slow_query_log zijn ingeschakeld.

en: general_log is enabled.
nl: general_log is ingeschakeld.

en: slow_query_log is enabled.
nl: slow_query_log is ingeschakeld.

en: slow_query_log and general_log are disabled.
nl: slow_query_log en general_log zijn uitgeschakeld.

en: log_output is not set to TABLE.
nl: log_output heeft niet TABLE als instelling.

en: log_output is set to TABLE.
nl: log_output is ingesteld op TABLE.

en: slow_query_log is enabled, but the server logs only queries that take longer than %d seconds. It is advisable to set this long_query_time 0-2 seconds, depending on your system.
nl: slow_query_log is ingeschakeld, maar de server logt enkel query's die langer duren dan %d seconden. Het is aangeraden om long_query_time in te stellen op 0-2 seconden, afhankelijk van uw systeem.

en: long_query_time is set to %d second(s).
nl: long_query_time is ingesteld op %d seconde(n).

en: Following settings will be applied globally and reset to default on server restart:
nl: Volgende instellingen zullen overal toegepast worden en worden teruggezet op de standaardwaarde bij herstarten van de server:

note: l10n: %s is FILE or TABLE
en: Set log_output to %s
nl: log_ouput instellen op %s

note: l10n: Enable in this context means setting a status variable to ON
en: Enable %s
nl: %s inschakelen

note: l10n: Disable in this context means setting a status variable to OFF
en: Disable %s
nl: %s uitschakelen

note: l10n: %d seconds
en: Set long_query_time to %d seconds.
nl: long_query_time instellen op %d seconden.

en: You can't change these variables. Please log in as root or contact your database administrator.
nl: U kan deze variabelen niet wijzigen. Log in als root of neem contact op met de databasebeheerder.

en: Change settings
nl: Instellingen wijzigen

en: Current settings
nl: Huidige instellingen

en: Chart title
nl: Grafiektitel

note: l10n: As in differential values
en: Differential
nl: Verschil

en: Divided by %s
nl: Gedeeld door %s

en: Unit
nl: Eenheid

en: From slow log
nl: Uit het logbestand van trage query's

en: From general log
nl: Uit het algemene logbestand

en: The database name is not known for this query in the server's logs.
nl: De databasenaam is niet gekend voor deze query in de serverlogboeken.

en: Analysing logs
nl: Bezig met analyseren van logbestanden

en: Analysing & loading logs. This may take a while.
nl: Logbestanden worden geladen en geanalyseerd. Dit kan even duren.

en: Cancel request
nl: Aanvraag onderbreken

en: This column shows the amount of identical queries that are grouped together. However only the SQL query itself has been used as a grouping criteria, so the other attributes of queries, such as start time, may differ.
nl: Deze kolom toont het aantal identieke query's die gegroepeerd zijn. Enkel de SQL-query zelf is gebruikt als criterium voor het groeperen, dus andere eigenschappen van query's, zoals de starttijd, kunnen verschillend zijn.

en: Since grouping of INSERTs queries has been selected, INSERT queries into the same table are also being grouped together, disregarding of the inserted data.
nl: Omdat het groeperen van INSERT-query's geselecteerd is, zullen INSERT-query's voor dezelfde tabel ook gegroepeerd worden, zonder rekening te houden met de gegevens die ingevoegd worden.

en: Log data loaded. Queries executed in this time span:
nl: Loggegevens zijn geladen. Aantal ondertussen uitgevoerde query's:

en: Jump to Log table
nl: Ga naar tabel Log

en: No data found
nl: Geen gegevens gevonden

en: Log analysed, but no data found in this time span.
nl: Log is geanalyseerd, maar in deze periode zijn er geen gegevens gevonden.

en: Analyzing…
nl: Gegevens worden geanalyseerd…

en: Explain output
nl: Verklaar resultaat

en: Time
nl: Tijd

en: Total time:
nl: Totale tijd:

en: Profiling results
nl: Profiling-resultaten

[ctx: Display format]
en: Table
nl: Tabel

en: Chart
nl: Grafiek

[ctx: Alias]
en: Table
nl: Tabel

[ctx: Alias]
en: Column
nl: Kolom

note: l10n: A collection of available filters
en: Log table filter options
nl: Filteropties voor tabel Log

note: l10n: Filter as in "Start Filtering"
en: Filter
nl: Filter toepassen

en: Filter queries by word/regexp:
nl: Query's filteren op woord/regexp:

en: Group queries, ignoring variable data in WHERE clauses
nl: Query's groeperen, verschillende parameter waarden in WHERE-statements worden genegeerd

en: Sum of grouped rows:
nl: Aantal gegroepeerde rijen:

en: Total:
nl: Totaal:

en: Loading logs
nl: Logboeken worden geladen

en: Monitor refresh failed
nl: Verversen van monitor mislukt

en: While requesting new chart data the server returned an invalid response. This is most likely because your session expired. Reloading the page and reentering your credentials should help.
nl: Bij het opvragen van nieuwe grafiekgegevens gaf de server ongeldige gegevens. Dit is waarschijnlijk omdat je sessie afgelopen is. Verversen van de pagina en opnieuw aanmelden zou dit probleem moeten oplossen.

en: Reload page
nl: Pagina verversen

en: Affected rows:
nl: Getroffen rijen:

en: Failed parsing config file. It doesn't seem to be valid JSON code.
nl: Verwerken van het configuratiebestand is mislukt. Het is geen geldig JSON-formaat.

en: Failed building chart grid with imported config. Resetting to default config…
nl: Opbouwen van het raster met grafieken aan de hand van de geïmporteerde configuratie is mislukt. Standaard configuratie wordt gebruikt in de plaats…

en: Import monitor configuration
nl: Importeer monitor configuratie

en: Please select the file you want to import:
nl: Selecteer het bestand dat u wil importeren:

en: Please enter a valid table name.
nl: Geef aub een geldige tabelnaam in.

en: Please enter a valid database name.
nl: Geef aub een geldige tabelnaam in.

en: No files available on server for import!
nl: Geen bestanden beschikbaar op de server om te importeren!

en: Analyse query
nl: Analyseer query

en: Formatting SQL…
nl: Aanmaken SQL…

en: No parameters found!
nl: Parameters niet gevonden!

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Page-related settings
nl: Pagina gerelateerde instellingen

en: Apply
nl: Toepassen

en: Loading…
nl: Laden…

en: Request aborted!!
nl: Aanvraag afgebroken!

en: Processing request
nl: Bezig met verwerken

en: Request failed!!
nl: Aanvraag gefaald!!

en: Error in processing request
nl: Fout tijdens het uitvoeren van de opdracht

en: Error code: %s
nl: Foutcode: %s

en: Error text: %s
nl: Foutomschrijving: %s

en: It seems that the connection to server has been lost. Please check your network connectivity and server status.
nl: De connectie met de server is verbroken. Controleer a.u.b. de netwerkverbinding en de status van de server.

en: No accounts selected.
nl: Geen accounts geselecteerd.

en: Dropping column
nl: Kolom laten vervallen

en: Adding primary key
nl: Een primaire sleutel toevoegen

en: OK
nl: Correct

en: Click to dismiss this notification
nl: Klik om deze melding te sluiten

en: Renaming databases
nl: Database hernoemen

en: Copying database
nl: Database kopiëren

en: Changing charset
nl: Karakterset aanpassen

en: No
nl: Nee

en: Enable foreign key checks
nl: Controle op externe sleutelvelden inschakelen

en: Failed to get real row count.
nl: Ophalen van exact aantal rijen mislukt.

en: Searching
nl: Zoeken

en: Hide search results
nl: Zoekresultaten verbergen

en: Show search results
nl: Zoekresultaten tonen

en: Browsing
nl: Verkennen

en: Deleting
nl: Verwijderen

en: Delete the matches for the %s table?
nl: Verwijder gevonden rijen voor de tabel %s?

en: The definition of a stored function must contain a RETURN statement!
nl: De definitie van een opgeslagen functie moet een RETURN-statement bevatten!

en: No routine is exportable. Required privileges may be lacking.
nl: Er is geen routine te exporteren. Mogelijk ontbreken de benodigde rechten.

en: Values for column %s
nl: Waarden voor kolom %s

en: Values for a new column
nl: Waarden voor een nieuwe kolom

en: Enter each value in a separate field.
nl: Plaats elke waarde in een afzonderlijk veld.

en: Add %d value(s)
nl: %d nieuwe waarde(n) toevoegen

en: Note: If the file contains multiple tables, they will be combined into one.
nl: Opmerking: Als het bestand meerdere tabellen bevat, zullen deze samengevoegd worden tot één tabel.

en: Hide query box
nl: SQL-queryveld verbergen

en: Show query box
nl: SQL-queryveld tonen

en: Delete
nl: Verwijderen

en: %d is not valid row number.
nl: %d is geen geldig rijnummer.

en: Browse foreign values
nl: Bekijk vreemde waarden

en: No previously auto-saved query is available. Loading default query.
nl: Geen eerder automatisch opgeslagen query beschikbaar. Standaard query wordt geladen.

en: You have a previously saved query. Click Get auto-saved query to load the query.
nl: U hebt een eerder opgeslagen query. Klik op Haal automatisch opgeslagen query om de query te laden.

en: Variable %d:
nl: Variabele %d:

en: Pick
nl: Kies

en: Column selector
nl: Kolomselectie

en: Search this list
nl: Zoek in deze lijst

en: No columns in the central list. Make sure the Central columns list for database %s has columns that are not present in the current table.
nl: Geen kolommen in de centrale lijst. Zorg ervoor dat de kolommen in de centrale lijst voor database %s kolommen heeft die niet in de huidige tabel voorkomen.

en: See more
nl: Meer

en: Add primary key
nl: Een primaire sleutel toevoegen

en: Primary key added.
nl: Primaire sleutel toegevoegd.

en: Taking you to next step…
nl: Naar de volgende stap…

en: The first step of normalization is complete for table '%s'.
nl: De eerste stap van normalisatie is voltooid voor tabel '%s'.

en: End of step
nl: Einde van de stap

en: Second step of normalization (2NF)
nl: Tweede stap van normalisatie (2NF)

note: l10n: Display text for calendar close link
en: Done
nl: Klaar

en: Confirm partial dependencies
nl: Gedeeltelijke afhankelijkheden bevestigen

en: Selected partial dependencies are as follows:
nl: Dit zijn de geselecteerde gedeeltelijke afhankelijkheden:

en: Note: a, b -> d,f implies values of columns a and b combined together can determine values of column d and column f.
nl: Opmerking: a, b -> d,f betekent waardes van kolom a en b gecombineerd kunnen de waarden determineren van kolom d en kolom f.

en: No partial dependencies selected!
nl: Er zijn geen gedeeltelijke afhankelijkheden geselecteerd!

en: Back
nl: Terug

en: Show me the possible partial dependencies based on data in the table
nl: Toon de mogelijke gedeeltelijke afhankelijkheden op basis van gegevens in de tabel

en: Hide partial dependencies list
nl: Verberg lijst met gedeeltelijke afhankelijkheden

en: Sit tight! It may take few seconds depending on data size and column count of the table.
nl: Even geduld! Het kan enkele seconden duren, afhankelijk van de hoeveelheid gegevens en het aantal kolommen in de tabel.

en: Step
nl: Stap

en: The following actions will be performed:
nl: De volgende acties worden uitgevoerd:

en: DROP columns %s from the table %s
nl: Verwijder (DROP) kolommen %s uit tabel %s

en: Create the following table
nl: Maak de volgende tabel aan

en: Third step of normalization (3NF)
nl: Derde stap van normalisatie (3NF)

en: Confirm transitive dependencies
nl: Overgankelijke afhankelijkheden bevestigen

en: Selected dependencies are as follows:
nl: Dit zijn de geselecteerde afhankelijkheden:

en: No dependencies selected!
nl: Er zijn geen afhankelijkheden geselecteerd!

en: Save
nl: Opslaan

en: Hide search criteria
nl: Zoekcriteria verbergen

en: Show search criteria
nl: Zoekcriteria tonen

en: Column maximum:
nl: Kolommaximum:

en: Column minimum:
nl: Kolomminimum:

en: Hide find and replace criteria
nl: Zoek- en vervangcriteria verbergen

en: Show find and replace criteria
nl: Zoek- en vervangcriteria tonen

en: Each point represents a data row.
nl: Ieder punt stelt een gegevensrij voor.

en: Hovering over a point will show its label.
nl: Beweeg over een punt om het label te tonen.

en: To zoom in, select a section of the plot with the mouse.
nl: Selecteer een sectie van de grafiek met de muis om in te zoomen.

en: Click reset zoom button to come back to original state.
nl: Klik herstel zoom om terug te keren naar de begintoestand.

en: Click a data point to view and possibly edit the data row.
nl: Klik een gegevenspunt aan om dit te bekijken en om eventueel de gegevens te bewerken.

en: The plot can be resized by dragging it along the bottom right corner.
nl: De weergave kan herschaald worden door het langs de hoek rechtsonder te slepen.

en: Select two columns
nl: Selecteer twee kolommen

en: Select two different columns
nl: Selecteer twee verschillende kolommen

en: Data point content
nl: Inhoud gegevenspunt

en: Ignore
nl: Negeren

en: Copy
nl: Kopiëren

en: Point
nl: Punt

en: Point %d
nl: Punt %d

en: Linestring
nl: Lijnstuk definitie

en: Polygon
nl: Polygoon

en: Geometry
nl: Geometrie

en: Inner ring
nl: Binnenste ring

en: Outer ring
nl: Buitenste ring

en: Add a point
nl: Een punt toevoegen

en: Add an inner ring
nl: Een binnenring toevoegen

en: Do you want to copy encryption key?
nl: Wilt u de encryptiesleutel kopiëren?

en: Encryption key
nl: Encryptiesleutel

en: The HEX function will treat the integer as a string while calculating the hexadecimal value
nl: De HEX functie behandeld de integer als tekst bij het berekenen van de hexadecimale waarde

en: MySQL accepts additional values not selectable by the slider; key in those values directly if desired
nl: MySQL accepteert additionele waardes die niet met schuiven te selecteren zijn; tik deze waardes indien gewenst rechtstreeks in

en: MySQL accepts additional values not selectable by the datepicker; key in those values directly if desired
nl: MySQL accepteert additionele waardes die niet met de datumprikker te selecteren zijn; tik deze waardes indien gewenst rechtstreeks in

en: Indicates that you have made changes to this page; you will be prompted for confirmation before abandoning changes
nl: Geeft aan dat je wijzigingen in deze pagina hebt aangebracht; je zal om bevestiging gevraagd worden voordat deze wijzigingen verworpen worden

en: Select referenced key
nl: Selecteer de gerefereerde sleutel

en: Select Foreign Key
nl: Selecteer vreemde sleutel

en: Please select the primary key or a unique key!
nl: Selecteer de primaire sleutel of een unieke sleutel!

en: Choose column to display
nl: Kies weer te geven kolom

en: You haven't saved the changes in the layout. They will be lost if you don't save them. Do you want to continue?
nl: U hebt de layoutwijzigingen niet opgeslagen. Deze zullen verloren gaan als u deze niet opslaat. Wilt u doorgaan?

en: value/subQuery is empty
nl: waarde/deelQuery is leeg

en: Add tables from other databases
nl: Tabellen uit andere databases toevoegen

en: Page name
nl: Paginanaam

en: Save page
nl: Pagina opslaan

en: Save page as
nl: Pagina opslaan als

en: Open page
nl: Pagina openen

en: Delete page
nl: Pagina verwijderen

note: l10n: When the user opens a page saved in the Designer
en: Some tables saved in this page might have been renamed or deleted.
nl: Sommige tabellen opgeslagen in deze pagina zijn mogelijk hernoemd of verwijderd.

en: Untitled
nl: Naamloos

en: Please select a page to continue
nl: Gelieve een pagina te selecteren om verder te gaan

en: Please enter a valid page name
nl: Gelieve een geldige paginanaam in te geven

en: Do you want to save the changes to the current page?
nl: Wilt u de wijzigingen in de huidige pagina opslaan?

en: Successfully deleted the page
nl: Pagina is succesvol verwijderd

en: Export relational schema
nl: Exporteer relationeel schema

en: Modifications have been saved
nl: Wijzigingen zijn opgeslagen

en: %d object(s) created.
nl: %d object(en) aangemaakt.

en: Column name
nl: Kolomnaam

en: Submit
nl: Verzenden

en: Press escape to cancel editing.<br>- Shift+Enter for a newline.
nl: Druk op ESC om bewerking te annuleren.<br>- Shift + Enter voor een nieuwe regel.

en: You have edited some data and they have not been saved. Are you sure you want to leave this page before saving the data?
nl: U heeft gegevens bewerkt en deze zijn nog niet opgeslagen. Weet u zeker dat u deze pagina wil verlaten zonder de wijzigingen op te slaan?

en: Drag to reorder.
nl: Sleep om te herschikken.

en: Click to sort results by this column.
nl: Klik om resultaten te sorteren op deze kolom.

en: Shift+Click to add this column to ORDER BY clause or to toggle ASC/DESC.<br>- Ctrl+Click or Alt+Click (Mac: Shift+Option+Click) to remove column from ORDER BY clause
nl: Shift + klik om deze kolom toevoegen aan de ORDER BY-component of om te wisselen tussen ASC (oplopend) / DESC (aflopend). <br>- Ctrl + klik of Alt + klik (Mac: Shift + Option + klik) om de kolom uit de ORDER BY (sorteren op)-component verwijderen

en: Click to mark/unmark.
nl: Klik om te markeren/demarkeren.

en: Double-click to copy column name.
nl: Dubbelklik om kolomnaam te kopiëren.

en: Click the drop-down arrow<br>to toggle column's visibility.
nl: Klik op het pijltje<br>om de zichtbaarheid van de kolom te wijzigen.

en: This table does not contain a unique column. Features related to the grid edit, checkbox, Edit, Copy and Delete links may not work after saving.
nl: Deze tabel bevat geen unieke kolom. Functies zoals rasterbewerkingen, checkboxen, Bewerken, Kopiëren en Verwijderen, werken mogelijk niet na opslaan.

en: Please enter a valid hexadecimal string. Valid characters are 0-9, A-F.
nl: Voer een geldige hexadecimale tekenreeks in. Geldige tekens zijn 0-9, A-F.

en: Do you really want to see all of the rows? For a big table this could crash the browser.
nl: Wil je echt alle regels zien? Voor een grote tabel kan dit je browser doen crashen.

en: Original length
nl: Oorspronkelijke lengte

en: cancel
nl: annuleren

en: Aborted
nl: Afgehaakte

en: Success
nl: Geslaagd

en: Import status
nl: Importstatus

en: Drop files here
nl: Bestanden hier neerzetten

en: Select database first
nl: Selecteer eerst een database

en: You can also edit most values<br>by double-clicking directly on them.
nl: U kan de meeste waarden bewerken<br>door er dubbel op te klikken.

en: You can also edit most values<br>by clicking directly on them.
nl: U kan de meeste waarden ook bewerken<br>door erop te klikken.

en: Go to link:
nl: Volg de link:

en: Generate password
nl: Wachtwoord genereren

en: Generate
nl: Genereren

en: Change password
nl: Wachtwoord wijzigen

en: More
nl: Meer

en: Show panel
nl: Paneel tonen

en: Hide panel
nl: Paneel verbergen

en: Unlink from main panel
nl: Loskoppelen van hoofdpaneel

en: A newer version of phpMyAdmin is available and you should consider upgrading. The newest version is %s, released on %s.
nl: Een recentere versie van phpMyAdmin is beschikbaar, u kunt een upgrade overwegen. De nieuwe versie is %s, uitgebracht op %s.

note: l10n: Latest available phpMyAdmin version
en: , latest stable version:
nl: , meest recente versie:

en: up to date
nl: meest recent

en: A fatal JavaScript error has occurred. Would you like to send an error report?
nl: Er is een fatale JavaScript-fout opgetreden. Wil u een foutmeldingsverslag verzenden?

en: Change report settings
nl: Rapport instellingen wijzigen

en: Show report details
nl: Toon rapport details

en: Your export is incomplete, due to a low execution time limit at the PHP level!
nl: Uw uitvoer is onvolledig, als gevolg van een lage uitvoeringstijdbeperking op PHP niveau!

en: Warning: a form on this page has more than %d fields. On submission, some of the fields might be ignored, due to PHP's max_input_vars configuration.
nl: Waarschuwing: een formulier op deze pagina heeft meer dan %d velden. Bij indiening, worden een aantal velden mogelijk genegeerd, als gevolg van PHP's max_input_vars configuratie.

en: Some errors have been detected on the server!
nl: Er zijn enkele fouten opgetreden op de server!

en: Please look at the bottom of this window.
nl: Gelieve de onderkant van dit venster te bekijken.

en: Ignore All
nl: Alles negeren

en: As per your settings, they are being submitted currently, please be patient.
nl: Volgens uw instellingen worden ze momenteel ingediend, gelieve even te wachten.

en: Column name successfully copied to clipboard!
nl: Kolomnaam succesvol naar klembord gekopieerd!

en: Column name copying to clipboard failed!
nl: Kopiëren van kolomnaam naar klembord mislukt!

en: Successfully copied!
nl: Succesvol gekopieerd!

en: Copying failed!
nl: Kopiëren mislukt!

en: Execute this query again?
nl: Deze query opnieuw uitvoeren?

en: Do you really want to delete this bookmark?
nl: Weet u zeker dat u deze bladwijzer wil verwijderen?

en: Some error occurred while getting SQL debug info.
nl: Er is een fout opgetreden bij het ophalen van SQL debug informatie.

en: %s queries executed %s times in %s seconds.
nl: %s queries %s keer uitgevoerd in %s seconden.

en: %s argument(s) passed
nl: %s argument(en) gepasseerd

en: Show arguments
nl: Toon argumenten

en: Hide arguments
nl: Argumenten verbergen

en: Time taken:
nl: Gebruikte tijd:

en: There was a problem accessing your browser storage, some features may not work properly for you. It is likely that the browser doesn't support storage or the quota limit has been reached. In Firefox, corrupted storage can also cause such a problem, clearing your "Offline Website Data" might help. In Safari, such problem is commonly caused by "Private Mode Browsing".
nl: Er was een probleem met het lezen van uw lokale browser opslag, sommige functies kunnen daardoor mogelijk niet goed werken. Waarschijnlijk ondersteunt uw browser geen lokale opslag of gelimiteerd. In Firefox kan gecorrumpeerde opslag ook dit probleem veroorzaken, wissen van uw "Offslinewebsitegegevens" kan dan helpen. In Safari wordt dit probleem meestal veroorzaakt door "Privénavigatie".

en: Copy tables to
nl: Kopieer tabellen naar

en: Add table prefix
nl: Tabel voorvoegsel toevoegen

en: Replace table with prefix
nl: Vervang tabel met voorvoegsel

en: Copy table with prefix
nl: Vervang tabel met voorvoegsel

en: Extremely weak
nl: Extreem zwak

en: Very weak
nl: Erg zwak

en: Weak
nl: Zwak

en: Good
nl: Goed

en: Strong
nl: Sterk

[ctx: U2F error]
note: l10n: error code 5 (from U2F API)
en: Timed out waiting for security key activation.
nl: Wachttijd verstreken voor activatie beveiligingssleutel.

[ctx: U2F error]
note: l10n: error code 2 (from U2F API)
en: Invalid request sent to security key.
nl: Ongeldig verzoek verzonden naar beveiligingsapparaat.

[ctx: U2F error]
note: l10n: unknown error code (from U2F API)
en: Unknown security key error.
nl: Onbekende beveiligingsapparaat fout.

[ctx: U2F error]
note: l10n: error code 3 (from U2F API)
en: Client does not support security key.
nl: Cliënt ondersteund geen beveiligingsapparaat.

[ctx: U2F error]
note: l10n: error code 4 (from U2F API) on register
en: Failed security key activation.
nl: Activatie beveiligingsapparaat is mislukt.

[ctx: U2F error]
note: l10n: error code 4 (from U2F API) on authanticate
en: Invalid security key.
nl: Ongeldig beveiligingsapparaat.

en: WebAuthn is not available. Please use a supported browser in a secure context (HTTPS).
nl: WebAuthn is niet beschikbaar. Gebruik a.u.b. een ondersteunde webbrowser met een beveiligde verbinding (HTTPS).

en: You can not open, save or delete your page layout, as IndexedDB is not working in your browser and your phpMyAdmin configuration storage is not configured for this.
nl: U kan geen pagina layout openen, bewaren of verwijderen omdat IndexedDB niet werkt in uw browser en uw phpMyAdmin configuratie opslag hiervoor niet is geconfigureerd.

[ctx: The table already exists in the designer and can not be added once more.]
en: Table %s already exists!
nl: Tabel %s bestaat reeds!

en: Hide
nl: Verbergen

en: Show
nl: Toon

en: Fatal error: The navigation can only be accessed via AJAX
nl: Fatale fout: de navigatie is alleen toegankelijk via AJAX

en: Select one…
nl: Selecteer er één…

en: No such column
nl: Geen dergelijke kolom

[ctx: string types]
en: String
nl: Tekenreeks

en: phpMyAdmin configuration snippet
nl: phpMyAdmin configuratie fragment

en: Paste it to your config.inc.php
nl: Plak het in uw config.inc.php

en: Could not import configuration
nl: Standaard configuratiebestand kon niet geladen worden

en: Two-factor authentication has been removed.
nl: Tweeweg authentificatie is verwijderd.

en: Two-factor authentication has been configured.
nl: Tweeweg authenticatie is geconfigureerd.

en: Rows
nl: Rijen

en: Indexes
nl: Indexen

en: Total
nl: Totaal

en: Database %1$s has been created.
nl: Database %1$s is aangemaakt.

en: %1$d database has been dropped successfully. | %1$d databases have been dropped successfully.
nl[0]: %1$d database is succesvol verwijderd.
nl[1]: %1$d databases zijn succesvol verwijderd.

en: The account %s@%s has been successfully locked.
nl: Het gebruikersaccount %s@2%s is succesvol vergrendeld.

en: The account %s@%s has been successfully unlocked.
nl: Het gebruikersaccount %s@%s is succesvol ontgrendeld.

en: No Privileges
nl: Geen rechten

en: You do not have the privileges to administrate the users!
nl: U heeft niet voldoende rechten om de gebruikers te administreren!

en: Username and hostname didn't change. If you only want to change the password, 'Change password' tab should be used.
nl: Gebruikersnaam en servernaam zijn ongewijzigd. Als u alleen het wachtwoord wil wijzigen, gebruik de 'Wijzig wachtwoord' tab.

en: User has been added.
nl: Gebruiker is toegevoegd.

en: Thread %s was successfully killed.
nl: Thread %s is succesvol afgesloten.

en: phpMyAdmin was unable to kill thread %s. It probably has already been closed.
nl: phpMyAdmin is er niet in geslaagd om de %s te sluiten. Waarschijnlijk is het al gesloten.

en: Received
nl: Ontvangen

en: Sent
nl: Verzonden

en: Max. concurrent connections
nl: Max. gelijktijdige verbindingen

en: Failed attempts
nl: Mislukte pogingen

en: The number of connections that were aborted because the client died without closing the connection properly.
nl: Het aantal verbindingen dat afgebroken werd omdat de cliënt wegviel zonder de verbinding correct af te sluiten.

en: The number of failed attempts to connect to the MySQL server.
nl: Aantal gefaalde pogingen om te verbinden met de MySQL-server.

en: The number of transactions that used the temporary binary log cache but that exceeded the value of binlog_cache_size and used a temporary file to store statements from the transaction.
nl: Het aantal transacties dat gebruik heeft gemaakt van de tijdelijke binaire logcache, maar die groter waren dan binlog_cache_size en daarom gebruik hebben gemaakt van een tijdelijk bestand om opdrachten uit de transactie op te slaan.

en: The number of transactions that used the temporary binary log cache.
nl: Het aantal transactie dat gebruik maakte van de tijdelijke binaire logcache.

en: The number of connection attempts (successful or not) to the MySQL server.
nl: Het aantal verbindingspogingen (succesvol of niet) met de MySQL-server.

en: The number of temporary tables on disk created automatically by the server while executing statements. If Created_tmp_disk_tables is big, you may want to increase the tmp_table_size  value to cause temporary tables to be memory-based instead of disk-based.
nl: Het aantal tijdelijke tabellen op de schijf die door de server automatisch aangemaakt zijn bij het uitvoeren van query's. Als Created_tmp_disk_tables groot is, wordt het aanbevolen om de waarde van tmp_table_size te vergroten om tijdelijke tabellen aan te maken in geheugen in plaats van op de schijf.

en: How many temporary files mysqld has created.
nl: Het aantal tijdelijke bestanden dat door MySQL is aangemaakt.

en: The number of in-memory temporary tables created automatically by the server while executing statements.
nl: Het aantal in het geheugen geplaatste tijdelijke tabellen die automatisch door de server werden aangemaakt tijdens het uitvoeren van opdrachten.

en: The number of rows written with INSERT DELAYED for which some error occurred (probably duplicate key).
nl: Het aantal met INSERT DELAYED opgeslagen rijen waarbij er een fout optrad (mogelijk een reeds bestaande sleutel).

en: The number of INSERT DELAYED handler threads in use. Every different table on which one uses INSERT DELAYED gets its own thread.
nl: Het aantal INSERT DELAYED afhandelingsthreads in gebruik. Elke afzonderlijke tabel waarop INSERT DELAYED wordt toegepast krijgt een eigen thread.

en: The number of INSERT DELAYED rows written.
nl: Het aantal met INSERT DELAYED opgeslagen rijen.

en: The number of executed FLUSH statements.
nl: Het aantal uitgevoerde FLUSH-opdrachten.

en: The number of internal COMMIT statements.
nl: Het aantal interne COMMIT-opdrachten.

en: The number of times a row was deleted from a table.
nl: Het aantal keer dat een rij is verwijderd uit een tabel.

en: The MySQL server can ask the NDB Cluster storage engine if it knows about a table with a given name. This is called discovery. Handler_discover indicates the number of time tables have been discovered.
nl: De MySQL-server kan aan de NDB Cluster-opslagengine vragen naar een tabel met een bepaalde naam. Dit wordt discovery genoemd. Handler_discover geeft aan hoeveel tabellen met discovery zijn opgezocht.

en: The number of times the first entry was read from an index. If this is high, it suggests that the server is doing a lot of full index scans; for example, SELECT col1 FROM foo, assuming that col1 is indexed.
nl: Het aantal keer dat de eerste eenheid uit een index is gelezen. Indien hoog geeft dit een indicatie dat de server veel scans doet op de volledige index; bijvoorbeeld SELECT kolom1 FROM foo, waarbij kolom1 is geïndexeerd.

en: The number of requests to read a row based on a key. If this is high, it is a good indication that your queries and tables are properly indexed.
nl: Het aantal opdrachten om een rij te lezen op basis van de sleutel. Indien hoog is dit een indicatie dat er goed gebruik wordt gemaakt van de aanwezige indexen.

en: The number of requests to read the next row in key order. This is incremented if you are querying an index column with a range constraint or if you are doing an index scan.
nl: Het aantal leesopdrachten voor de volgende rij in de sleutelvolgorde. Dit wordt verhoogd wanneer u een indexkolom raadpleegt met een bereikbeperking of bij het doen van een indexscan.

en: The number of requests to read the previous row in key order. This read method is mainly used to optimize ORDER BY … DESC.
nl: Het aantal leesopdrachten voor de voorgaande rij in de sleutelvolgorde. Dit wordt hoofdzakelijk gebruikt voor het optimaliseren van ORDER BY … DESC.

en: The number of requests to read a row based on a fixed position. This is high if you are doing a lot of queries that require sorting of the result. You probably have a lot of queries that require MySQL to scan whole tables or you have joins that don't use keys properly.
nl: Het aantal leesopdrachten voor een rij op een vaste positie. Dit is hoog wanneer er veel gebruik wordt gemaakt van query's waarbij het resultaat gesorteerd moet worden. U gebruikt mogelijk veel query's waarvoor MySQL een gehele tabel moet scannen of er worden joins toegepast die niet goed gebruikmaken van sleutels.

en: The number of requests to read the next row in the data file. This is high if you are doing a lot of table scans. Generally this suggests that your tables are not properly indexed or that your queries are not written to take advantage of the indexes you have.
nl: Het aantal leesopdrachten voor de volgende rij uit het gegevensbestand. Dit is hoog wanneer er veel tabelscans uitgevoerd worden. Over het algemeen betekent dit dat de gebruikte tabellen niet optimaal van indexen zijn voorzien of dat de toegepaste query's hier niet optimaal gebruik van maken.

en: The number of internal ROLLBACK statements.
nl: Het aantal interne ROLLBACK-opdrachten.

en: The number of requests to update a row in a table.
nl: Het aantal update-opdrachten voor een tabelrij.

en: The number of requests to insert a row in a table.
nl: Het aantal opdrachten om een rij aan een tabel toe te voegen.

en: The number of pages containing data (dirty or clean).
nl: Het aantal pagina's dat gegevens bevat (dirty en clean).

en: The number of pages currently dirty.
nl: Het aantal pagina's dat momenteel "dirty" is.

en: The number of buffer pool pages that have been requested to be flushed.
nl: Het aantal bufferpool-pagina's dat is geschoond.

en: The number of free pages.
nl: Het aantal vrije pagina's.

en: The number of latched pages in InnoDB buffer pool. These are pages currently being read or written or that can't be flushed or removed for some other reason.
nl: Het aantal "latched pages" in de InnoDB-bufferpool. Dit zijn pagina's waarin momenteel wordt gelezen of geschreven, of die om een andere reden niet geschoond of verwijderd kunnen worden.

en: The number of pages busy because they have been allocated for administrative overhead such as row locks or the adaptive hash index. This value can also be calculated as Innodb_buffer_pool_pages_total - Innodb_buffer_pool_pages_free - Innodb_buffer_pool_pages_data.
nl: Het aantal pagina's dat in gebruik is voor administratieve doeleinden, zoals rij-locks of hash-indexen. Deze waarde kan worden berekend als Innodb_buffer_pool_pages_total - Innodb_buffer_pool_pages_free - Innodb_buffer_pool_pages_data.

en: Total size of buffer pool, in pages.
nl: Totale grootte van de bufferpool, in pagina's.

en: The number of "random" read-aheads InnoDB initiated. This happens when a query is to scan a large portion of a table but in random order.
nl: Het aantal "random" read-aheads die door InnoDB zijn geïnitieerd. Dit gebeurt wanneer een query een groot deel van een tabel laat scannen, maar in willekeurige volgorde.

en: The number of sequential read-aheads InnoDB initiated. This happens when InnoDB does a sequential full table scan.
nl: Het aantal sequentiële read-aheads die door InnoDB zijn geïnitieerd. Dit gebeurt wanneer er een volledige tabelscan wordt uitgevoerd.

en: The number of logical read requests InnoDB has done.
nl: Het aantal logische leesverzoeken dat door InnoDB is uitgevoerd.

en: The number of logical reads that InnoDB could not satisfy from buffer pool and had to do a single-page read.
nl: Het aantal logische leesoperaties dat InnoDB niet kon doen vanuit de bufferpool maar waarvoor een extra pagina ingeladen moest worden.

en: Normally, writes to the InnoDB buffer pool happen in the background. However, if it's necessary to read or create a page and no clean pages are available, it's necessary to wait for pages to be flushed first. This counter counts instances of these waits. If the buffer pool size was set properly, this value should be small.
nl: Normaal gesproken gebeurt het schrijven naar de InnoDB-bufferpool in de achtergrond. Echter wanneer er geen vrije pagina's beschikbaar zijn voor het inlezen van een nieuwe pagina moet er worden gewacht tot enkele pagina's zijn geschoond. Deze teller houdt bij hoe vaak dit voorkomt. Indien de bufferpool-grootte goed is ingesteld hoort deze waarde laag te zijn.

en: The number writes done to the InnoDB buffer pool.
nl: Het aantal schrijfoperaties uitgevoerd op de InnoDB-bufferpool.

en: The number of fsync() operations so far.
nl: Het aantal fsync()-operaties.

en: The current number of pending fsync() operations.
nl: Het aantal momenteel openstaande fsync()-operaties.

en: The current number of pending reads.
nl: Het aantal momenteel openstaande leesoperaties.

en: The current number of pending writes.
nl: Het aantal momenteel openstaande schrijfoperaties.

en: The amount of data read so far, in bytes.
nl: De hoeveelheid tot nu toe gelezen gegevens, in bytes.

en: The total number of data reads.
nl: Het totale aantal operaties voor het lezen van gegevens.

en: The total number of data writes.
nl: Het totale aantal operaties voor het schrijven van gegevens.

en: The amount of data written so far, in bytes.
nl: De hoeveelheid tot nu toe geschreven gegevens, in bytes.

en: The number of pages that have been written for doublewrite operations.
nl: Het aantal pagina's die zijn geschreven voor doublewrite-operaties.

en: The number of doublewrite operations that have been performed.
nl: Het aantal uitgevoerde doublewrite-operaties.

en: The number of waits we had because log buffer was too small and we had to wait for it to be flushed before continuing.
nl: Het aantal keer dat er gewacht moest worden vanwege een volle logbuffer.

en: The number of log write requests.
nl: Het aantal verzoeken voor het schrijven in het logboek.

en: The number of physical writes to the log file.
nl: Het aantal fysieke schrijfoperaties op het logbestand.

en: The number of fsync() writes done to the log file.
nl: Het aantal fsync()-schrijfoperaties uitgevoerd op het logbestand.

en: The number of pending log file fsyncs.
nl: Het aantal momenteel openstaande fsync-operaties op het logbestand.

en: Pending log file writes.
nl: Het aantal momenteel openstaande schrijfoperaties op het logbestand.

en: The number of bytes written to the log file.
nl: Het aantal bytes dat naar het logbestand is geschreven.

en: The number of pages created.
nl: Het aantal pagina's dat is aangemaakt.

en: The compiled-in InnoDB page size (default 16KB). Many values are counted in pages; the page size allows them to be easily converted to bytes.
nl: De tijdens het compileren ingestelde InnoDB-paginagrootte (standaard 16KB). Veel waarden worden geteld in pagina's. Een vaste paginagrootte maakt het eenvoudig deze om te zetten naar bytes.

en: The number of pages read.
nl: Het aantal gelezen pagina's.

en: The number of pages written.
nl: Het aantal geschreven pagina's.

en: The number of row locks currently being waited for.
nl: Het aantal gelockte rijen waar momenteel op wordt gewacht.

en: The average time to acquire a row lock, in milliseconds.
nl: De gemiddelde tijd nodig om een rij-lock te verkrijgen, in milliseconden.

en: The total time spent in acquiring row locks, in milliseconds.
nl: De totale tijd besteed aan het verkrijgen van rij-locks, in milliseconden.

en: The maximum time to acquire a row lock, in milliseconds.
nl: De maximale tijd nodig om een rij-lock te verkrijgen, in milliseconden.

en: The number of times a row lock had to be waited for.
nl: Het aantal keer dat er op een rij-lock moest worden gewacht.

en: The number of rows deleted from InnoDB tables.
nl: Het aantal rijen dat werd verwijderd uit InnoDB-tabellen.

en: The number of rows inserted in InnoDB tables.
nl: Het aantal rijen dat werd ingevoegd in InnoDB-tabellen.

en: The number of rows read from InnoDB tables.
nl: Het aantal rijen dat werd gelezen uit InnoDB-tabellen.

en: The number of rows updated in InnoDB tables.
nl: Het aantal rijen dat werd bijgewerkt in InnoDB-tabellen.

en: The number of key blocks in the key cache that have changed but haven't yet been flushed to disk. It used to be known as Not_flushed_key_blocks.
nl: Het aantal sleutelblokken in het sleutelcache welke zijn bijgewerkt maar nog niet naar disk zijn geschreven. Dit stond voorheen bekend als Not_flushed_key_blocks.

en: The number of unused blocks in the key cache. You can use this value to determine how much of the key cache is in use.
nl: Het aantal ongebruikte blokken in het sleutelcache.

en: The number of used blocks in the key cache. This value is a high-water mark that indicates the maximum number of blocks that have ever been in use at one time.
nl: Het aantal gebruikte blokken in het sleutelcache. Dit is de maximaal behaalde waarde sinds het starten van de server.

en: Percentage of used key cache (calculated value)
nl: Percentage van de gebruikte sleutelcache (berekende waarde)

en: The number of requests to read a key block from the cache.
nl: Het aantal leesopdrachten voor een sleutelblok uit het cache.

en: The number of physical reads of a key block from disk. If Key_reads is big, then your key_buffer_size value is probably too small. The cache miss rate can be calculated as Key_reads/Key_read_requests.
nl: Het aantal fysieke leesoperaties van een sleutelblok van schijf. Is Key_reads groot dan is de waarde van key_buffer_size mogelijk te laag. De cache miss rate kan worden berekend met Key_reads/Key_read_requests.

en: Key cache miss calculated as rate of physical reads compared to read requests (calculated value)
nl: Sleutelcachemissers berekend als percentage van fysieke leesoperaties in vergelijking met leesverzoeken (berekende waarde)

en: The number of requests to write a key block to the cache.
nl: Het aantal schrijfopdrachten voor een sleutelblok naar de cache.

en: The number of physical writes of a key block to disk.
nl: Het aantal fysieke schrijfopdrachten van een sleutelblok naar de opslag.

en: Percentage of physical writes compared to write requests (calculated value)
nl: Percentage van fysieke schrijfopdrachten vergeleken met schrijfverzoeken (berekende waarde)

en: The total cost of the last compiled query as computed by the query optimizer. Useful for comparing the cost of different query plans for the same query. The default value of 0 means that no query has been compiled yet.
nl: De totale kosten voor de laatst gecompileerde query zoals berekend door de query-optimizer. Dit kan nuttig zijn voor het vergelijken van de kosten van verschillende query plans voor dezelfde query. De standaardwaarde 0 betekent dat er nog geen query is gecompileerd.

en: The maximum number of connections that have been in use simultaneously since the server started.
nl: Het maximum aantal verbindingen dat gelijktijdig in gebruik was sinds de server gestart werd.

en: The number of rows waiting to be written in INSERT DELAYED queues.
nl: Het aantal rijen dat klaar staat om te worden geschreven in INSERT DELAYED-wachtrijen.

en: The number of tables that have been opened. If opened tables is big, your table_open_cache value is probably too small.
nl: Het aantal tabellen dat werd geopend. Indien geopende tabellen groot zijn, is mogelijk de table_open_cache waarde te laag.

en: The number of files that are open.
nl: Het totaal aantal geopende bestanden.

en: The number of streams that are open (used mainly for logging).
nl: Het aantal open streams (hoofdzakelijk gebruikt voor het schrijven naar logboeken).

en: The number of tables that are open.
nl: Het totaal aantal open tabellen.

en: The number of free memory blocks in query cache. High numbers can indicate fragmentation issues, which may be solved by issuing a FLUSH QUERY CACHE statement.
nl: Het aantal vrije blokken geheugen in de querycache. Een hoog aantal kan wijzen op versnippering, wat opgelost kan worden door een FLUSH QUERY CACHE-statement uit te voeren.

en: The amount of free memory for query cache.
nl: De hoeveelheid vrij geheugen voor het querycache.

en: The number of cache hits.
nl: Het aantal cache-hits.

en: The number of queries added to the cache.
nl: Het aantal query's dat aan de cache is toegevoegd.

en: The number of queries that have been removed from the cache to free up memory for caching new queries. This information can help you tune the query cache size. The query cache uses a least recently used (LRU) strategy to decide which queries to remove from the cache.
nl: Het aantal query's dat uit de cache werd verwijderd om plaats te maken voor nieuwe query's. Deze informatie kan worden gebruikt bij het instellen van de grootte van het querycache. De querycache maakt gebruik van een minst recent gebruikt (least recently used, LRU) strategie om te bepalen welke query's worden verwijderd.

en: The number of non-cached queries (not cachable, or not cached due to the query_cache_type setting).
nl: Het aantal niet-gecachte query's (niet cachebaar, dan wel niet gecached vanwege de instelling query_cache_type).

en: The number of queries registered in the cache.
nl: Het aantal query's dat in de cache staat.

en: The total number of blocks in the query cache.
nl: Het totaal aantal blokken in de querycache.

en: The status of failsafe replication (not yet implemented).
nl: De status van failsafe-replicatie (nog niet geïmplementeerd).

en: The number of joins that do not use indexes. If this value is not 0, you should carefully check the indexes of your tables.
nl: Het aantal joins dat geen gebruik maakt van een index. Is dit geen 0, dan is het aan te raden om het gebruik van indexen te controleren.

en: The number of joins that used a range search on a reference table.
nl: Het aantal joins dat een bereik beperking toepassen op een gerefereerde tabel.

en: The number of joins without keys that check for key usage after each row. (If this is not 0, you should carefully check the indexes of your tables.)
nl: Het aantal joins zonder sleutels dat na elke rij controleert op het gebruik van een sleutel. (Is dit geen 0 dan is het aan te raden om het gebruik van indexen te controleren.)

en: The number of joins that used ranges on the first table. (It's normally not critical even if this is big.)
nl: Het aantal joins dat een bereik beperking gebruikt op de eerste tabel. (Dit hoeft geen groot probleem te zijn, zelfs niet bij grote tabellen.)

en: The number of joins that did a full scan of the first table.
nl: Het aantal joins dat een volledige scan van de eerste tabel uitvoerde.

en: The number of temporary tables currently open by the replica SQL thread.
nl: Het aantal momenteel openstaande tijdelijke tabellen voor de replicatie SQL-thread.

en: Total (since startup) number of times the replication replica SQL thread has retried transactions.
nl: Het totaal aantal nieuwe pogingen tot replicatie van de replicatie SQL-thread (sinds het opstarten van de server).

en: This is ON if this server is a replica that is connected to a primary.
nl: Dit staat op 'ON' indien deze server als een replica verbonden is met een primaire server.

en: The number of threads that have taken more than slow_launch_time seconds to create.
nl: Het aantal threads waarvoor het opstarten langer dan slow_launch_time seconden duurde.

en: The number of queries that have taken more than long_query_time seconds.
nl: Het aantal query's waarvan het uitvoeren langer dan long_query_time seconden duurde.

en: The number of merge passes the sort algorithm has had to do. If this value is large, you should consider increasing the value of the sort_buffer_size system variable.
nl: Het aantal samenvoegings-ronden dat het sorteeralgoritme heeft moeten uitvoeren. Is deze waarde hoog dan is het een optie om de systeemvariabele sort_buffer_size te vergroten.

en: The number of sorts that were done with ranges.
nl: Het aantal sorteringen dat is uitgevoerd met een bereikbeperking.

en: The number of sorted rows.
nl: Het aantal gesorteerde rijen.

en: The number of sorts that were done by scanning the table.
nl: Het aantal sorteringen dat is uitgevoerd door het scannen van de tabel.

en: The number of times that a table lock was acquired immediately.
nl: Het aantal keer dat een tabel-lock direct kon worden verkregen.

en: The number of times that a table lock could not be acquired immediately and a wait was needed. If this is high, and you have performance problems, you should first optimize your queries, and then either split your table or tables or use replication.
nl: Het aantal keer dat een tabel-lock niet direct kon worden verkregen, en er dus moest worden gewacht. Indien dit hoog is, en u last heeft van prestatie problemen, kunt u het beste eerst uw query's optimaliseren. Daarna kunt u nog kijken naar het splitsen van tabellen en het gebruik van replicatie.

en: The number of threads in the thread cache. The cache hit rate can be calculated as Threads_created/Connections. If this value is red you should raise your thread_cache_size.
nl: Het aantal threads in de threadcache. De cache-hitrate kan worden berekend met Threads_created/Connections. Indien deze waarde rood staat aangegeven is het aan te raden om thread_cache_size te vergroten.

en: The number of currently open connections.
nl: Het aantal momenteel openstaande verbindingen.

en: The number of threads created to handle connections. If Threads_created is big, you may want to increase the thread_cache_size value. (Normally this doesn't give a notable performance improvement if you have a good thread implementation.)
nl: Het aantal threads dat werd aangemaakt om verbindingen af te handelen. Indien deze waarde hoog is, kan het een optie zijn om thread_cache_size te verhogen. (Dit geeft echter in de meeste gevallen, bij gebruik van een goede thread-implementatie, geen noemenswaardige prestatieverbetering.)

en: Thread cache hit rate (calculated value)
nl: Threadcache-trefprecentage (berekende waarde)

en: The number of threads that are not sleeping.
nl: Het aantal threads dat actief bezig is.

en: Missing parameter:
nl: Ontbrekende parameter:

en: User groups management is not enabled.
nl: Gebruikersgroepen management is niet ingeschakeld.

en: Setting variable failed
nl: Variabele instellen is mislukt

en: Incorrect form specified!
nl: Onjuist formulier gespecificeerd!

en: You are not using a secure connection; all data (including potentially sensitive information, like passwords) is transferred unencrypted!
nl: U gebruikt een verbinding die niet beveiligd is. Alle gegevens (inclusief potentieel gevoelige informatie zoals wachtwoorden) worden onversleuteld verzonden!

en: If your server is also configured to accept HTTPS requests follow this link to use a secure connection.
nl: Indien uw server ook is ingesteld om HTTPS-verbindingen te ondersteunen, gebruik dan deze link om de beveiligde verbinding te gebruiken.

en: Insecure connection
nl: Onveilige verbinding

en: Bookmark %s has been created.
nl: Bladwijzer %s is aangemaakt.

en: Bookmark not created!
nl: Bladwijzer niet aangemaakt!

en: Table %1$s has been altered successfully.
nl: Tabel %1$s is succesvol bijgewerkt.

en: No row selected.
nl: Geen rij geselecteerd.

en: No SQL query was set to fetch data.
nl: Geen SQL-query is ingesteld om gegevens op te halen.

en: No numeric columns present in the table to plot.
nl: Geen numerieke kolommen aanwezig om weer te kunnen geven in de grafiek.

en: No data to display
nl: Geen gegevens om weer te geven

en: '%s' database does not exist.
nl: Database '%s' bestaat niet.

en: Table %s already exists!
nl: Tabel %s bestaat reeds!

en: Your SQL query has been executed successfully.
nl: Uw SQL-query is succesvol uitgevoerd.

en: No column selected.
nl: Geen kolom geselecteerd.

en: %1$d column has been dropped successfully. | %1$d columns have been dropped successfully.
nl[0]: %1$d kolom is succesvol verwijderd.
nl[1]: %1$d kolommen zijn succesvol verwijderd.

en: Invalid table name
nl: Ongeldige tabelnaam

note: l10n: In case a SQL query did not pass a security check
en: There is an issue with your request.
nl: Er is een probleem met je vraag.

en: MySQL returned an empty result set (i.e. zero rows).
nl: MySQL gaf een lege resultatenset terug (0 rijen).

en: Maintenance operations on multiple tables are disabled.
nl: Onderhoud op meervoudige tabellen is uitgeschakeld.

en: Error
nl: Fout

en: Display column was successfully updated.
nl: De weergavekolom is succesvol bijgewerkt.

en: Internal relationships were successfully updated.
nl: Interne relaties zijn succesvol bijgewerkt.

en: Row: %1$s, Column: %2$s, Error: %3$s
nl: Rij: %1$s, Kolom: %2$s, Fout: %3$s

en: Failed to get description of column %s!
nl: Ophalen van omschrijving van kolom %s mislukt!

en: Primary
nl: Primaire sleutel

en: The columns have been moved successfully.
nl: De geselecteerde kolommen zijn met succes verplaatst.

en: Query error
nl: Fout in query

en: The name '%s' is a MySQL reserved keyword. | The names '%s' are MySQL reserved keywords.
nl[0]: De naam '%s' is een gereserveerd MySQL sleutelwoord.
nl[1]: De namen '%s' zijn gereserveerde MySQL sleutelwoorden.

en: Table %1$s has been altered successfully. Privileges have been adjusted.
nl: Tabel %1$s is succesvol bijgewerkt. Rechten zijn aangepast.

en: Tracking of %s is activated.
nl: Tracking van %s is ingeschakeld.

en: Tracking versions deleted successfully.
nl: Tracking versies zijn met succes verwijderd.

en: No versions selected.
nl: Geen versies geselecteerd.

en: SQL statements executed.
nl: SQL-statements uitgevoerd.

en: You don't have sufficient privileges to be here right now!
nl: U heeft niet genoeg rechten om hier te zijn!

en: View name can not be empty!
nl: View naam kan niet leeg zijn!

en: The %s extension is missing. Please check your PHP configuration.
nl: De extensie %s ontbreekt. Controleer uw PHP-configuratie.

en: The configuration storage is not ready for the central list of columns feature.
nl: De configuratieopslag is niet klaar voor de centrale lijst van kolommen functie.

en: Could not add %1$s as they already exist in central list!
nl: Kan %1$s niet toevoegen omdat ze al bestaan in de centrale lijst!

en: Could not add columns!
nl: Kolommen konden niet toegevoegd worden!

en: Couldn't remove Column(s) %1$s as they don't exist in central columns list!
nl: Kan kolom(men) %1$s niet verwijderen omdat ze niet bestaan in de centrale lijst!

en: Could not remove columns!
nl: Kolommen konden niet verwijderd worden!

en: YES
nl: JA

en: NO
nl: NEE

[ctx: phpMyAdmin configuration storage is not configured for "Display Features" on designer when user tries to set a display field.]
en: phpMyAdmin configuration storage is not configured for "Display Features".
nl: phpMyAdmin configuratieopslag is niet geconfigureerd voor "Beeldscherm mogelijkheden".

en: Error: relationship already exists.
nl: Fout: relatie bestaat reeds.

en: FOREIGN KEY relationship has been added.
nl: FOREIGN KEY-relatie is toegevoegd.

en: Error: FOREIGN KEY relationship could not be added!
nl: Fout: FOREIGN KEY relatie kon niet toegevoegd worden!

en: Error: Missing index on column(s).
nl: Fout: Ontbrekende index op kolom(men).

en: Error: Relational features are disabled!
nl: Fout: relatiefuncties zijn uitgeschakeld!

en: Internal relationship has been added.
nl: Interne relatie is toegevoegd.

en: Error: Internal relationship could not be added!
nl: Fout: Interne relatie kon niet toegevoegd worden!

en: FOREIGN KEY relationship has been removed.
nl: FOREIGN KEY relatie is verwijderd.

en: Error: Internal relationship could not be removed!
nl: Fout: Interne relatie kon niet verwijderd worden!

en: Internal relationship has been removed.
nl: Interne relatie is verwijderd.

en: Could not load schema plugins, please check your installation!
nl: De plugins voor schema's konden niet worden geladen, controleer uw installatie!

en: The following query has failed: "%s"
nl: De volgende query is mislukt: "%s"

en: MySQL said:
nl: MySQL meldt:

en: Event %1$s has been modified.
nl: Gebeurtenis %1$s is gewijzigd.

en: Event %1$s has been created.
nl: Gebeurtenis %1$s is aangemaakt.

en: One or more errors have occurred while processing your request:
nl: Een of meer fouten zijn opgetreden tijdens het uitvoeren van uw opdracht:

en: Add event
nl: Gebeurtenis toevoegen

en: Edit event
nl: Gebeurtenis bewerken

en: The definer must be in the "username@hostname" format!
nl: DEFINER moet het formaat "gebruikersnaam@computernaam" hebben!

en: You must provide an event name!
nl: Vul een naam voor de gebeurtenis in!

en: You must provide a valid interval value for the event.
nl: Vul een geldige waarde in voor het interval van de gebeurtenis.

en: You must provide a valid execution time for the event.
nl: Vul een geldige uitvoeringstijd in voor de gebeurtenis.

en: You must provide a valid type for the event.
nl: Vul een geldig type in voor de gebeurtenis.

en: You must provide an event definition.
nl: Vul een definitie voor de gebeurtenis in.

en: Sorry, we failed to restore the dropped event.
nl: Sorry, het herstellen van de verwijderde gebeurtenis is mislukt.

en: The backed up query was:
nl: De gebackupte query was:

en: Error in processing request:
nl: Fout tijdens het uitvoeren van de opdracht:

en: No event with name %1$s found in database %2$s.
nl: Geen gebeurtenis met naam %1$s gevonden in database %2$s.

en: Export of event %s
nl: Export van gebeurtenis %s

en: Error in processing request: No event with name %1$s found in database %2$s.
nl: Fout opgetreden in de verwerking van de aanvraag: Geen gebeurtenis met naam %1$s gevonden in database %2$s.

en: Unable to use timezone "%1$s" for server %2$d. Please check your configuration setting for [em]$cfg['Servers'][%3$d]['SessionTimeZone'][/em]. phpMyAdmin is currently using the default time zone of the database server.
nl: Het is niet mogelijk om tijdzone %1$s voor server %2$d te gebruiken. Controleer a.u.b. uw instelling voor [em]$cfg['Servers'][%3$d]['SessionTimeZone'][/em]. phpMyAdmin gebruikt nu de standaard tijdzone van de database server.

en: Failed to set configured collation connection!
nl: Instellen van geconfigureerde vergelijking verbinding mislukt!

en: Missing connection parameters!
nl: Ontbrekende connectie parameters!

en: Connection for controluser as defined in your configuration failed.
nl: Verbinding voor de controlegebruiker zoals in de configuratie is opgegeven is mislukt.

en: See %sour documentation%s for more information.
nl: Bekijk %sonze documentatie%s voor meer informatie.

en: Or:
nl: Of:

en: And:
nl: En:

en: Ins
nl: Toevoegen

en: Del
nl: Verwijder

en: Saved bookmarked search:
nl: Opgeslagen bladwijzer naar een opzoeking :

en: New bookmark
nl: Nieuwe bladwijzer

en: Create bookmark
nl: Bladwijzer aanmaken

en: Update bookmark
nl: Bladwijzer bijwerken

en: Delete bookmark
nl: Bladwijzer verwijderen

en: Add routine
nl: Routine toevoegen

en: Edit routine
nl: Routine aanpassen

en: No routine with name %1$s found in database %2$s. You might be lacking the necessary privileges to edit this routine.
nl: Geen routine met de naam %1$s gevonden in database %2$s. Je hebt mogelijk niet de benodigde rechten om deze routine te wijzigen.

en: Invalid routine type: "%s"
nl: Ongeldig routine-type: "%s"

en: Routine %1$s has been created.
nl: Routine %1$s is aangemaakt.

en: Routine %1$s has been modified. Privileges have been adjusted.
nl: Routine %1$s is gewijzigd. Rechten zijn aangepast.

en: Routine %1$s has been modified.
nl: Routine %1$s is gewijzigd.

en: You must provide a name and a type for each routine parameter.
nl: Vul een naam en type in voor elke routineparameter.

en: Invalid direction "%s" given for parameter.
nl: Ongeldige richting "%s" opgegeven voor parameter.

en: You must provide length/values for routine parameters of type ENUM, SET, VARCHAR and VARBINARY.
nl: Vul de lengte/waarden in voor routineparameters van het type ENUM, SET, VARCHAR en VARBINARY.

en: You must provide a valid return type for the routine.
nl: Vul een geldig returntype in voor de routine.

en: You must provide a routine name!
nl: Vul een routinenaam in!

en: You must provide a routine definition.
nl: Vul een routinedefinitie in.

en: No routine with name %1$s found in database %2$s.
nl: Geen routine met naam %1$s gevonden in database %2$s.

en: Execution results of routine %s
nl: Resultaten van uitgevoerde routine %s

en: %d row affected by the last statement inside the procedure. | %d rows affected by the last statement inside the procedure.
nl[0]: %d regel beïnvloed door het laatste statement in de procedure.
nl[1]: %d regels beïnvloed door het laatste statement in de procedure.

en: Execute routine
nl: Routine uitvoeren

en: Sorry, we failed to restore the dropped routine.
nl: Het terugzetten van de verwijderde routine is mislukt.

en: Export of routine %s
nl: Routine %s exporteren

en: Error in processing request: No routine with name %1$s found in database %2$s. You might be lacking the necessary privileges to view/export this routine.
nl: Fout opgetreden in de verwerking van de aanvraag: Geen routine met de naam %1$s gevonden in database %2$s. Je hebt mogelijk niet de benodigde rechten om deze routine te lezen/wijzigen.

en: at least one of the words
nl: ten minste een van de woorden

en: all of the words
nl: alle woorden

en: the exact phrase as substring
nl: de exacte uitdrukking als deelzin

en: the exact phrase as whole field
nl: de exacte uitdrukking als heel veld

en: as regular expression
nl: als een reguliere expressie

en: Trigger %1$s has been modified.
nl: Trigger %1$s is gewijzigd.

en: Trigger %1$s has been created.
nl: Trigger %1$s is aangemaakt.

en: Add trigger
nl: Een trigger toevoegen

en: Edit trigger
nl: Trigger bewerken

en: You must provide a trigger name!
nl: U moet een triggernaam ingeven!

en: You must provide a valid timing for the trigger!
nl: U moet een geldig tijdstip voor de trigger ingeven!

en: You must provide a valid event for the trigger!
nl: U moet een geldige gebeurtenis voor de trigger ingeven!

en: You must provide a valid table name!
nl: U moet een geldige tabelnaam ingeven!

en: You must provide a trigger definition.
nl: U moet een triggerdefinitie ingeven.

en: Sorry, we failed to restore the dropped trigger.
nl: De verwijderde trigger kon niet hersteld worden.

en: No trigger with name %1$s found in database %2$s.
nl: Geen trigger met naam %1$s gevonden in database %2$s.

en: Export of trigger %s
nl: Export van trigger %s

en: Error in processing request: No trigger with name %1$s found in database %2$s.
nl: Fout opgetreden in de verwerking van de aanvraag: Geen trigger met naam %1$s gevonden in database %2$s.

en: SSL connection enforced by server, automatically enabling it.
nl: SSL-verbinding afgedwongen door de server en automatisch geactiveerd.

en: Error 1045: Access denied for user. Additional error information may be available, but is being hidden by the %s configuration directive.
nl: Fout 1045: Toegang geweigerd voor gebruiker. Additionele informatie is misschien beschikbaar maar is verborgen door de %s configuratie regel.

[ctx: Previous page]
en: Previous
nl: Vorige

[ctx: Next page]
en: Next
nl: Volgende

[ctx: Last page]
en: End
nl: Einde

en: Partial texts
nl: Gedeeltelijke teksten

en: Full texts
nl: Volledige teksten

en: Descending
nl: Aflopend

en: Ascending
nl: Oplopend

en: The row has been deleted.
nl: De rij is verwijderd.

en: Kill
nl: stop proces

en: May be approximate. See [doc@faq3-11]FAQ 3.11[/doc].
nl: Bij benadering. Zie [doc@faq3-11]FAQ 3.11[/doc].

en: Showing rows %1s - %2s
nl: Weergave van records %1s - %2s

en: %1$d total, %2$d in query
nl: %1$d in totaal, %2$d in de query

en: %d total
nl: %d totaal

en: Query took %01.4f seconds.
nl: Query duurde %01.4f seconden.

en: Link not found!
nl: Link niet gevonden!

en: Version information
nl: Versie-informatie

en: Data home directory
nl: Data homemap

en: The common part of the directory path for all InnoDB data files.
nl: Het gemeenschappelijke deel van de map waar alle InnoDB-gegevensbestanden staan.

en: Data files
nl: Gegevensbestanden

en: Autoextend increment
nl: Zelfgroei stapgrootte

en: The increment size for extending the size of an autoextending tablespace when it becomes full.
nl: De hoeveelheid waarmee een zelfgroeiende tabelruimte groeit wanneer deze dreigt vol te raken.

en: Buffer pool size
nl: Bufferpoolgrootte

en: The size of the memory buffer InnoDB uses to cache data and indexes of its tables.
nl: De grootte van de geheugenbuffer dat InnoDB gebruikt voor het cachen van gegevens en indexen van zijn tabellen.

en: InnoDB Status
nl: InnoDB-status

en: Buffer Pool Usage
nl: Gebruik van Buffer Pool

en: pages
nl: pagina's

en: Free pages
nl: Vrije pages

en: Dirty pages
nl: Vervuilde pagina's

en: Pages containing data
nl: Pagina's die gegevens bevatten

en: Pages to be flushed
nl: Pages te schonen

en: Busy pages
nl: Pagina's in gebruik

en: Latched pages
nl: Latched pagina's

en: Buffer Pool Activity
nl: Activiteit van Buffer Pool

en: Read requests
nl: Leesverzoeken

en: Write requests
nl: Schrijfverzoeken

en: Read misses
nl: Leesfouten

en: Write waits
nl: Schrijfvertragingen

en: Read misses in %
nl: Leesfouten in %

en: Write waits in %
nl: Schrijfvertragingen in %

en: Data pointer size
nl: Datapointer-formaat

en: The default pointer size in bytes, to be used by CREATE TABLE for MyISAM tables when no MAX_ROWS option is specified.
nl: Het standaard pointerformaat in bytes, te gebruiken in de CREATE TABLE-opdracht voor MyISAM-tabellen, als de MAX_ROWS-optie niet is opgegeven.

en: Automatic recovery mode
nl: Automatische herstelmodus

en: The mode for automatic recovery of crashed MyISAM tables, as set via the --myisam-recover server startup option.
nl: De modus voor het automatisch herstellen van gecrashte MyISAM-tabellen, zoals opgegeven met de schakeloptie --myisam-recover bij het opstarten van de server.

en: Maximum size for temporary sort files
nl: Maximum grootte voor tijdelijke sorteerbestanden

en: The maximum size of the temporary file MySQL is allowed to use while re-creating a MyISAM index (during REPAIR TABLE, ALTER TABLE, or LOAD DATA INFILE).
nl: De maximale grootte van het tijdelijke bestand dat MySQL mag gebruiken tijdens het opnieuw aanmaken van MyISAM-indexen (tijdens REPAIR TABLE, ALTER TABLE of LOAD DATA INFILE).

en: Maximum size for temporary files on index creation
nl: De maximale grote van het tijdelijke bestand voor het aanmaken van indexen

en: If the temporary file used for fast MyISAM index creation would be larger than using the key cache by the amount specified here, prefer the key cache method.
nl: Als het tijdelijk bestand dat wordt gebruikt voor het aanmaken van MyISAM-indexen groter is dan 'key cache' hier aangegeven, verkies dan de 'key cache'-methode.

en: Repair threads
nl: Reparatiethreads

en: If this value is greater than 1, MyISAM table indexes are created in parallel (each index in its own thread) during the repair by sorting process.
nl: Als deze waarde grote is dan 1 worden MyISAM-tabelindexen parallel aangemaakt tijdens het repareren door het sorteerproces (elke index in zijn eigen thread).

en: Sort buffer size
nl: Sorteerbuffergrootte

en: The buffer that is allocated when sorting MyISAM indexes during a REPAIR TABLE or when creating indexes with CREATE INDEX or ALTER TABLE.
nl: De buffer die gereserveerd wordt voor MyISAM-indexen tijdens het uitvoeren van REPAIR TABLE of bij het aanmaken van indexen met CREATE INDEX of ALTER TABLE.

en: Index cache size
nl: Indexcachegrootte

en: This is the amount of memory allocated to the index cache. Default value is 32MB. The memory allocated here is used only for caching index pages.
nl: De hoeveelheid geheugen dat wordt gereserveerd voor de indexcache. De standaard is 32MB. Het geheugen dat hier is gereserveerd wordt enkel gebruikt voor het cachen van indexpagina's.

en: Record cache size
nl: Recordcachegrootte

en: This is the amount of memory allocated to the record cache used to cache table data. The default value is 32MB. This memory is used to cache changes to the handle data (.xtd) and row pointer (.xtr) files.
nl: Dit is de hoeveelheid geheugen dat is gereserveerd voor de recordcache. De standaard is 32M. Dit geheugen wordt gebruikt om wijzigingen te cachen voor de handle data (.xtd) en rijpointer (.xtr) bestanden.

en: Log cache size
nl: Logcachegrootte

en: The amount of memory allocated to the transaction log cache used to cache on transaction log data. The default is 16MB.
nl: De hoeveelheid geheugen die vrijgemaakt wordt voor de transactiecache die gebruikt wordt om de transactieloggegevens op te slaan. Standaard is dit 16MB.

en: Log file threshold
nl: Drempelwaarde voor logbestand

en: The size of a transaction log before rollover, and a new log is created. The default value is 16MB.
nl: De grootte van de transactielog wanneer deze zal worden vervangen door een nieuw bestand. De standaardwaarde is 16M.

en: Transaction buffer size
nl: Transactiebuffergrootte

en: The size of the global transaction log buffer (the engine allocates 2 buffers of this size). The default is 1MB.
nl: De grootte van de globale transactielogbuffer (de engine reserveert 2 buffers van dit formaat). Standaard is dit 1MB.

en: Checkpoint frequency
nl: Checkpointfrequentie

en: The amount of data written to the transaction log before a checkpoint is performed. The default value is 24MB.
nl: De hoeveelheid gegevens die kunnen worden geschreven naar de transactielog voordat er een nieuw checkpoint wordt aangemaakt. De standaard waarde is 24MB.

en: Data log threshold
nl: De drempelwaarde voor gegevenslog

en: The maximum size of a data log file. The default value is 64MB. PBXT can create a maximum of 32000 data logs, which are used by all tables. So the value of this variable can be increased to increase the total amount of data that can be stored in the database.
nl: Het maximale formaat van een gegevenslogboekbestand. De standaard waarde is 64M. PBXT kan een maximum van 32000 data logs aanmaken, welke gebruikt worden voor alle tabellen. Deze waarde kan dan ook worden verhoogd om de maximale opslagcapaciteit van de database te verhogen.

en: Garbage threshold
nl: Garbage-drempelwaaarde

en: The percentage of garbage in a data log file before it is compacted. This is a value between 1 and 99. The default is 50.
nl: Het percentage van garbage in een gegevenslogbestand voor dat deze wordt geschoond. Dit is een waarde tussen 1 en 99. De standaard is 50.

en: Log buffer size
nl: Logbuffergrootte

en: The size of the buffer used when writing a data log. The default is 256MB. The engine allocates one buffer per thread, but only if the thread is required to write a data log.
nl: De grootte van de buffer die bij het schrijven naar de gegevenslog wordt gebruikt. De standaard is 256MB. De engine reserveert een buffer per thread, maar enkel indien de thread ook moet schrijven naar de data log.

en: Data file grow size
nl: Groeistapgrootte voor gegevensbestand

en: The grow size of the handle data (.xtd) files.
nl: De groeistapgrootte van de handle data (.xtd) bestanden.

en: Row file grow size
nl: Groeistapgrootte voor rijbestand

en: The grow size of the row pointer (.xtr) files.
nl: De stapgrootte waarmee de rijpointer (.xtr) bestanden groeien.

en: Log file count
nl: Logbestandaantal

en: This is the number of transaction log files (pbxt/system/xlog*.xt) the system will maintain. If the number of logs exceeds this value then old logs will be deleted, otherwise they are renamed and given the next highest number.
nl: Dit is het aantal transactielogbestanden (pbxt/system/xlog*.xt) welke het systeem zal bijhouden. Wanneer het aantal logbestanden hier overheen komt zullen oude bestanden worden verwijderd, anders worden oude logbestanden hernoemd met een opgehoogd volgnummer.

en: Documentation
nl: Documentatie

en: Documentation and further information about PBXT can be found on the %sPrimeBase XT Home Page%s.
nl: Documentatie en meer informatie over PBXT kan gevonden worden op de %sPrimeBase XT home pagina%s.

en: Too many error messages, some are not displayed.
nl: Er zijn teveel foutmeldingen, sommige worden niet weergegeven.

en: Report
nl: Rapporteren

en: Automatically send report next time
nl: Verslag voortaan automatisch verzenden

en: Insufficient space to save the file %s.
nl: Onvoldoende ruimte om het bestand %s op te slaan.

en: File %s already exists on server, change filename or check overwrite option.
nl: Bestand %s bestaat al op de server, verander de bestandsnaam of activeer de optie overschrijven.

en: The web server does not have permission to save the file %s.
nl: De webserver heeft geen rechten om het bestand %s op te slaan.

en: Dump has been saved to file %s.
nl: Het exportbestand is bewaard als %s.

note: l10n: A query written by the user is a "raw query" that could be using no tables or databases in particular
en: Exporting a raw query is not supported for this export method.
nl: Exporteren van een "ruwe query" wordt niet ondersteund door deze export methode.

en: File was not an uploaded file.
nl: Bestand is geen geüpload bestand.

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
nl: Het geüploade bestand is groter dan de optie 'upload_max_filesize' uit uw php.ini.

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form.
nl: Het geüploade bestand overschrijdt de MAX_FILE_SIZE-optie die was opgegeven in het HTML-formulier.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
nl: Het geüploade bestand was slechts gedeeltelijk ontvangen.

en: Missing a temporary folder.
nl: De map voor tijdelijke bestanden ontbreekt.

en: Failed to write file to disk.
nl: Opslaan van het bestand op de harde schijf is mislukt.

en: File upload stopped by extension.
nl: Upload afgebroken vanwege de extensie.

en: Unknown error in file upload.
nl: Onbekende fout bij het uploaden.

en: File is a symbolic link
nl: Bestand is een symbolische link

en: File could not be read!
nl: Bestand kon niet worden gelezen!

en: Error moving the uploaded file, see [doc@faq1-11]FAQ 1.11[/doc].
nl: Fout bij het verplaatsen van het geüploade bestand, zie [doc@faq1-11]FAQ 1.11[/doc].

en: Error while moving uploaded file.
nl: Fout bij het verplaatsen van het geüploade bestand.

en: Cannot read uploaded file.
nl: Kan het geüploade bestand niet lezen.

en: You attempted to load file with unsupported compression (%s). Either support for it is not implemented or disabled by your configuration.
nl: U probeerde een bestand met een niet-ondersteunde compressie (%s) te uploaden. De ondersteuning is niet geïmplementeerd of uitgeschakeld in de configuratie.

en: Session not found.
nl: Sessie niet gevonden.

en: Jump to database “%s”.
nl: Ga naar database “%s”.

en: The %s functionality is affected by a known bug, see %s
nl: De %s functionaliteit heeft last van een bekend probleem, zie %s

en: SSL is not being used
nl: SSL wordt niet gebruikt

en: SSL is used with disabled verification
nl: SSL wordt gebruikt met uitgeschakelde verificatie

en: SSL is used without certification authority
nl: SSL wordt gebruikt zonder certificatieautoriteit

en: SSL is used
nl: SSL wordt gebruikt

en: The PHP function password_hash() with default options.
nl: De PHP functie password_hash() met standaard opties.

en: password_hash() PHP function
nl: password_hash() PHP functie

en: Skip Explain SQL
nl: Uitleg SQL overslaan

en: Without PHP code
nl: Zonder PHP-code

en: Submit query
nl: Query verzenden

[ctx: Inline edit query]
en: Edit inline
nl: Inline bewerken

en: Static analysis:
nl: Statische analyse:

en: %d errors were found during analysis.
nl: %d fouten zijn gevonden tijdens de analyse.

en: [ROLLBACK occurred.]
nl: [ROLLBACK is uitgevoerd]

en: The following structures have either been created or altered. Here you can:
nl: De volgende structuren zijn aangemaakt of aangepast. Hier kunt u:

en: View a structure's contents by clicking on its name.
nl: Bekijk de inhoud van een structuur door op de naam te klikken.

en: Change any of its settings by clicking the corresponding "Options" link.
nl: Een instelling wijzigen door op "Opties" te klikken.

en: Edit structure by following the "Structure" link.
nl: Klik op de "Structuur"-link om de structuur aan te passen.

en: Options
nl: Opties

en: Go to database: %s
nl: Ga naar database: %s

en: Edit settings for %s
nl: Instellingen voor %s wijzigen

en: Go to table: %s
nl: Ga naar tabel: %s

en: Structure of %s
nl: Structuur van %s

en: Go to view: %s
nl: Ga naar view: %s

en: Only INSERT, UPDATE, DELETE and REPLACE SQL queries containing transactional engine tables can be rolled back.
nl: Alleen INSERT, UPDATE, DELETE en REPLACE SQL-query's die transactionele tabellen bevatten, kunnen teruggedraaid worden.

en: The indexes %1$s and %2$s seem to be equal and one of them could possibly be removed.
nl: De indexen %1$s en %2$s lijken hetzelfde, mogelijk kan een van beide worden verwijderd.

en: Function
nl: Functie

en: The directory you set for upload work cannot be reached.
nl: De map die u heeft ingesteld om te uploaden kan niet worden bereikt.

en: Or
nl: Of

en: web server upload directory:
nl: uploadmap op webserver:

en: Showing SQL query
nl: Toont SQL-query

en: Inserted row id: %1$d
nl: Toegevoegd rijnummer: %1$d

en: Ignoring unsupported language code.
nl: Niet ondersteunde taal code wordt genegeerd.

en: Linting is disabled for this query because it exceeds the maximum length.
nl: Linting is uitgeschakeld voor deze query omdat het de maximumlengte overschrijdt.

en: %1$s (near <code>%2$s</code>)
nl: %1$s (nabij <code>%2$s</code>)

en: Browse
nl: Verkennen

en: Search
nl: Zoeken

en: Insert
nl: Invoegen

en: Privileges
nl: Rechten

en: Operations
nl: Handelingen

en: Tracking
nl: Traceren

en: Database seems to be empty!
nl: Database lijkt leeg te zijn!

en: Query
nl: Query opbouwen

en: Events
nl: Gebeurtenissen

en: Designer
nl: Ontwerper

en: Central columns
nl: Centrale kolommen

en: User accounts
nl: Gebruikersaccounts

en: Binary log
nl: Binaire log

en: Replication
nl: Replicatie

en: Variables
nl: Variabelen

en: Charsets
nl: Karaktersets

en: Plugins
nl: Plug-ins

en: %1$d row affected. | %1$d rows affected.
nl[0]: %1$d rij bijgewerkt.
nl[1]: %1$d rijen bijgewerkt.

en: %1$d row deleted. | %1$d rows deleted.
nl[0]: %1$d rij verwijderd.
nl[1]: %1$d rijen verwijderd.

en: %1$d row inserted. | %1$d rows inserted.
nl[0]: %1$d rij toegevoegd.
nl[1]: %1$d rijen toegevoegd.

en: Groups:
nl: Groepen:

en: Events:
nl: Gebeurtenissen:

en: Functions:
nl: Functies:

en: Tables:
nl: Tabellen:

en: There are large item groups in navigation panel which may affect the performance. Consider disabling item grouping in the navigation panel.
nl: Er zijn grote artikelgroepen in het navigatiepaneel, wat de prestaties kan beïnvloeden. Overweeg om artikelgroepering uit te schakelen in het navigatiepaneel.

en: Groups
nl: Groepen

en: %s result found | %s results found
nl[0]: %s resultaat gevonden
nl[1]: %s resultaten gevonden

en: Collapse all
nl: Alles samenvouwen

note: l10n: The word "Node" must not be translated here
en: Invalid class name "%1$s", using default of "Node"
nl: Ongeldige klassenaam "%1$s", "Node" zal gebruikt worden

en: Could not load class "%1$s"
nl: Klasse "%1$s" kon niet geladen worden

en: Columns
nl: Kolommen

[ctx: Create new column]
en: New
nl: Nieuw

en: Column
nl: Kolom

[ctx: Create new database]
en: New
nl: Nieuw

en: Database operations
nl: Databasebewerkingen

en: Show hidden items
nl: Toon verborgen onderdelen

[ctx: Create new event]
en: New
nl: Nieuw

en: Event
nl: Gebeurtenis

en: Functions
nl: Functies

[ctx: Create new function]
en: New
nl: Nieuw

[ctx: Create new index]
en: New
nl: Nieuw

en: Expand/Collapse
nl: Uitklappen/samenvouwen

[ctx: Create new procedure]
en: New
nl: Nieuw

[ctx: Create new table]
en: New
nl: Nieuw

[ctx: Create new trigger]
en: New
nl: Nieuw

[ctx: Create new view]
en: New
nl: Nieuw

en: Make all columns atomic
nl: Maak alle kolommen atomair

en: First step of normalization (1NF)
nl: Eerste stap van normalisatie (1NF)

en: Step 1.
nl: Stap 1.

en: Do you have any column which can be split into more than one column? For example: address can be split into street, city, country and zip.
nl: Hebt u een kolom die opgesplitst kan worden in meer dan één kolom? Bijvoorbeeld: een adres kan gesplitst worden in straat, huisnummer, postcode, stad en land.

en: Show me the central list of columns that are not already in this table
nl: Toon de centrale lijst met kolommen die nog niet voorkomen in deze tabel

en: Select a column which can be split into more than one (on select of 'no such column', it'll move to next step).
nl: Selecteer een kolom die opgesplitst kan worden in meer dan één kolom (wordt 'geen dergelijke kolom' geselecteerd dan wordt er overgeschakeld naar de volgende stap).

en: split into
nl: splits in

en: Have a primary key
nl: Een primaire sleutel hebben

en: Primary key already exists.
nl: Primaire sleutel bestaat reeds.

en: There is no primary key; please add one.<br>Hint: A primary key is a column (or combination of columns) that uniquely identify all rows.
nl: Er is geen primaire sleutel; voeg er een toe.<br>Tip: Een primaire sleutel is een kolom (of combinatie van kolommen) die alle rijen uniek identificeren.

en: Add a primary key on existing column(s)
nl: Een primaire sleutel toevoegen op bestaande kolom(men)

en: If it's not possible to make existing column combinations as primary key
nl: Als het niet mogelijk is om een primaire indexsleutel te maken van bestaande gecombineerde kolommen

en: + Add a new primary key column
nl: + Een nieuwe primaire sleutel kolom toevoegen

en: Remove redundant columns
nl: Verwijder overbodige kolommen

en: Do you have a group of columns which on combining gives an existing column? For example, if you have first_name, last_name and full_name then combining first_name and last_name gives full_name which is redundant.
nl: Hebt u een groep kolommen welke gecombineerd de waarde van een bestaande kolom geeft? Bijvoorbeeld, als u voor_naam, achter_naam en volledige_naam hebt, geeft de combinatie van voor_naam en achter_naam dezelfde waarde als volledige_naam, wat dubbelop is.

en: Check the columns which are redundant and click on remove. If no redundant column, click on 'No redundant column'
nl: Controleer welke kolommen redundant zijn en klik op verwijderen. Als er geen redundante kolommen zijn, klik op 'Geen redundante kolommen'

en: Remove selected
nl: Verwijder geselecteerde

en: No redundant column
nl: Geen overbodige kolom

en: Move repeating groups
nl: Verplaats herhalende groepen

en: Do you have a group of two or more columns that are closely related and are all repeating the same attribute? For example, a table that holds data on books might have columns such as book_id, author1, author2, author3 and so on which form a repeating group. In this case a new table (book_id, author) should be created.
nl: Hebt u een groep van twee of meer kolommen die sterk aan elkaar gerelateerd zijn en hetzelfde attribuut herhalen? Bijvoorbeeld een tabel met data over boeken kan kolommen hebben zoals boek_id, auteur1, auteur2, auteur3 enzovoort, welke een herhalende groep vormen. In dit geval zou een nieuwe tabel (boek_id, auteur) gemaakt moeten worden.

en: Check the columns which form a repeating group. If no such group, click on 'No repeating group'
nl: Controleer de kolommen of deze een herhalende groep vormen. Als een dergelijke groep niet aanwezig is, klik dan op 'Geen herhalende groep'

en: No repeating group
nl: Geen herhalende groep

en: Step 2.
nl: Stap 2.

en: Find partial dependencies
nl: Zoek naar gedeeltelijke afhankelijkheden

en: No partial dependencies possible as no non-primary column exists since primary key ( %1$s ) is composed of all the columns in the table.
nl: Geen gedeeltelijke afhankelijkheden mogelijk omdat er geen niet-primaire kolommen zijn en de primaire indexsleutel (%1$s) is samengesteld uit alle kolommen in de tabel.

en: Table is already in second normal form.
nl: Tabel is al in tweede normaal vorm.

en: The primary key ( %1$s ) consists of more than one column so we need to find the partial dependencies.
nl: De primaire indexsleutel ( %1$s ) bestaat uit meer dan één kolom zodat we de gedeeltelijke afhankelijkheden moeten vinden.

en: Please answer the following question(s) carefully to obtain a correct normalization.
nl: Gelieve de volgende vra(a)g(en) zorgvuldig te beantwoorden om een correcte normalisatie te verkrijgen.

en: + Show me the possible partial dependencies based on data in the table
nl: + Toon mij de mogelijke gedeeltelijke afhankelijkheden gebaseerd op de data in de tabel

en: For each column below, please select the <b>minimal set</b> of columns among given set whose values combined together are sufficient to determine the value of the column.
nl: Voor elke onderstaande kolom, selecteer a.u.b. de <b>minimale verzameling</b> van kolommen van de gegeven verzameling, waarvan de gecombineerde waarden toereikend zijn om de waarde van de kolom te determineren.

en: '%1$s' depends on:
nl: '%1$s' is afhankelijk van:

en: No partial dependencies possible as the primary key ( %1$s ) has just one column.
nl: Geen gedeeltelijke afhankelijkheden mogelijk omdat de primaire indexsleutel (%1$s) maar één kolom heeft.

en: In order to put the original table '%1$s' into Second normal form we need to create the following tables:
nl: Om de originele tabel '%1$s' in de tweede normaal vorm te plaatsen moeten we de volgende tabellen aanmaken:

en: The second step of normalization is complete for table '%1$s'.
nl: De tweede stap van normalisatie is voltooid voor tabel '%1$s'.

en: Error in processing!
nl: Verwerkingsfout!

en: In order to put the original table '%1$s' into Third normal form we need to create the following tables:
nl: Om de originele tabel '%1$s' in de derde normaal vorm te plaatsen, moeten we de volgende tabellen aanmaken:

en: The third step of normalization is complete.
nl: De derde stap van normalisatie is voltooid.

en: Selected repeating group has been moved to the table '%s'
nl: De geselecteerde herhalende groep is verplaatst naar tabel '%s'

en: Step 3.
nl: Stap 3.

en: Find transitive dependencies
nl: Zoek naar overgankelijke afhankelijkheden

en: For each column below, please select the <b>minimal set</b> of columns among given set whose values combined together are sufficient to determine the value of the column.<br>Note: A column may have no transitive dependency, in that case you don't have to select any.
nl: Voor elke onderstaande kolom, selecteer a.u.b. de <b>minimale verzameling</b> van kolommen van de gegeven verzameling, waarvan de gecombineerde waarden toereikend zijn om de waarde van de kolom te determineren.<br>Opmerking: Een kolom heeft niet altijd transitieve afhankelijkheden, in dat geval hoeft u geen kolom te selecteren.

en: No Transitive dependencies possible as the table doesn't have any non primary key columns
nl: Transitieve afhankelijkheden zijn niet mogelijk omdat de tabel geen kolommen met niet-primaire indexsleutels bevat

en: Table is already in Third normal form!
nl: Tabel is al in de derde normaal vorm!

en: Improve table structure (Normalization):
nl: Verbeter tabelstructuur (Normalisatie):

en: Select up to what step you want to normalize
nl: Kies tot welke stap u wilt normaliseren

en: Second step of normalization (1NF+2NF)
nl: Tweede stap van normalisatie (1NF+2NF)

en: Third step of normalization (1NF+2NF+3NF)
nl: Derde stap van normalisatie (1NF+2NF+3NF)

en: Hint: Please follow the procedure carefully in order to obtain correct normalization
nl: Tip: Gelieve de procedure zorgvuldig te volgen om de correcte normalisatie te verkrijgen

en: This list is based on a subset of the table's data and is not necessarily accurate.
nl: Deze lijst is gebaseerd op een deelverzameling van de gegevens in de tabel en niet noodzakelijk accuraat.

en: No partial dependencies found!
nl: Geen gedeeltelijke afhankelijkheden gevonden!

en: Analyze
nl: Analyseren

en: Check
nl: Controleren

en: Optimize
nl: Optimaliseren

en: Rebuild
nl: Heropbouwen

en: Repair
nl: Repareren

en: Truncate
nl: Afbreken

en: Drop
nl: Verwijderen

en: Coalesce
nl: Samenvoegen

en: Can't move table to same one!
nl: Kan de tabel niet naar dezelfde verplaatsen!

en: Can't copy table to same one!
nl: Kan de tabel niet naar dezelfde kopiëren!

en: Table %s has been moved to %s. Privileges have been adjusted.
nl: Tabel %s is verplaatst naar %s. Rechten zijn aangepast.

en: Table %s has been copied to %s. Privileges have been adjusted.
nl: Tabel %s is gekopieerd naar %s. Rechten zijn aangepast.

en: Table %s has been moved to %s.
nl: Tabel %s is verplaatst naar %s.

en: Table %s has been copied to %s.
nl: Tabel %s is gekopieerd naar %s.

en: The table name is empty!
nl: De tabelnaam is leeg!

en: Error while creating PDF:
nl: Fout bij het aanmaken van de PDF:

en: Cannot connect: invalid settings.
nl: Kan niet verbinden: ongeldige instellingen.

en: Welcome to %s
nl: Welkom bij %s

en: You probably did not create a configuration file. You might want to use the %1$ssetup script%2$s to create one.
nl: U heeft waarschijnlijk geen configuratiebestand aangemaakt. Het beste kunt u %1$ssetup script%2$s gebruiken om een te maken.

en: phpMyAdmin tried to connect to the MySQL server, and the server rejected the connection. You should check the host, username and password in your configuration and make sure that they correspond to the information given by the administrator of the MySQL server.
nl: phpMyAdmin probeerde met de MySQL-server te verbinden maar de server weigerde de verbinding. Controleer de host, de gebruikersnaam en het wachtwoord in config.inc.php en zorg ervoor dat deze overeenkomen met de informatie die u van de beheerder van de MySQL-server kreeg.

en: Retry to connect
nl: Opnieuw proberen te verbinden

en: Your session has expired. Please log in again.
nl: Uw sessie is verlopen. Log opnieuw in.

en: Missing reCAPTCHA verification, maybe it has been blocked by adblock?
nl: reCAPTCHA verificatie niet gevonden, misschien geblokkeerd door een adblocker?

en: Failed to connect to the reCAPTCHA service!
nl: Kan geen verbinding maken met de reCAPTCHA service!

en: Entered captcha is wrong, try again!
nl: Invoer is verkeerd, probeer opnieuw!

en: Your password is too long. To prevent denial-of-service attacks, phpMyAdmin restricts passwords to less than 1000 characters.
nl: Uw wachtwoord is te lang. Om denial-of-service aanvallen te voorkomen beperkt phpMyAdmin de wachtwoordlengte tot minder dan 1000 tekens.

en: You are not allowed to log in to this MySQL server!
nl: Aanmelden op de MySQL-server niet toegestaan!

en: Wrong username/password. Access denied.
nl: Verkeerde gebruikersnaam/wachtwoord. Toegang geweigerd.

en: Can not find signon authentication script:
nl: Signon-authenticatiescript kon niet gevonden worden:

en: Login without a password is forbidden by configuration (see AllowNoPassword)
nl: Aanmelden zonder wachtwoord is niet toegestaan door de instellingen (zie AllowNoPassword)

en: You have been automatically logged out due to inactivity of %s seconds. Once you log in again, you should be able to resume the work where you left off.
nl: Je bent automatisch afgemeld vanwege inactiviteit gedurende %s seconden. Eenmaal weer aangemeld, kun je verder waar je gebleven was toen je afgemeld werd.

en: Cannot log in to the MySQL server
nl: Kan niet aanmelden op de MySQL-server

en: You have enabled two factor authentication, please confirm your login.
nl: U hebt tweeweg autorisatie ingeschakeld, bevestig a.u.b. uw aanmelding.

en: Format:
nl: Indeling:

en: Columns separated with:
nl: Kolommen gescheiden door:

en: Columns enclosed with:
nl: Kolommen omsloten met:

en: Columns escaped with:
nl: Kolommen omgezet met wisselteken:

en: Lines terminated with:
nl: Regels beëindigd door:

en: Replace NULL with:
nl: Vervang NULL door:

en: Remove carriage return/line feed characters within columns
nl: Verwijder CRLF-tekens uit kolommen

en: Excel edition:
nl: Excel-editie:

en: structure
nl: structuur

en: structure and data
nl: structuur en data

en: Data dump options
nl: Dataexport-opties

en: Dumping data for table
nl: Gegevens worden geëxporteerd voor tabel

en: Null
nl: Nul

en: Default
nl: Standaardwaarde

en: Links to
nl: Verwijst naar

en: Name
nl: Naam

en: Definition
nl: Definitie

en: Table structure for table
nl: Tabelstructuur voor tabel

en: Structure for view
nl: Structuur voor de view

en: Stand-in structure for view
nl: Stand-in structuur voor view

en: Output pretty-printed JSON (Use human-readable formatting)
nl: Uitvoer in prettig leesbaar JSON (Gebruik een voor mensen leesbaar formaat)

en: Output unicode characters unescaped
nl: Uitvoer met onbeschermde unicode lettertekens

en: Content of table @TABLE@
nl: Inhoud van tabel @TABLE@

en: (continued)
nl: (vervolgd)

en: Structure of table @TABLE@
nl: Structuur van de tabel @TABLE@

en: Object creation options
nl: Object-aanmaakopties

en: Table caption:
nl: Tabeltitel:

en: Table caption (continued):
nl: Tabeltitel (vervolg):

en: Label key:
nl: Labelsleutel:

en: Display foreign key relationships
nl: Toon vreemdesleutelrelaties

en: Display comments
nl: Toon opmerkingen

en: Display media types
nl: Toon beschikbare media typen

en: Put columns names in the first row:
nl: Kolomnamen in de eerste regel plaatsen:

en: Generation Time:
nl: Gegenereerd op:

en: Server version:
nl: Serverversie:

en: PHP Version:
nl: PHP-versie:

en: Data:
nl: Gegevens:

en: Structure:
nl: Structuur:

en: Export table names
nl: Tabelnamen exporteren

en: Export table headers
nl: Exporteer tabel kopregels

en: Dumping data for query result
nl: Gegevens worden geëxporteerd voor query resultaat

en: Report title:
nl: Rapporttitel:

en: Dumping data
nl: Dumpen data

en: Query result data
nl: Queryresultaat

en: View structure
nl: View structuur

en: Stand in
nl: Staan in

en: Display comments <i>(includes info such as export timestamp, PHP version, and server version)</i>
nl: Opmerkingen weergeven <i>(bevat informatie zoals tijdstip van export, PHP-versie en serverversie)</i>

en: Additional custom header comment (\n splits lines):
nl: Een opmerking toevoegen in de header (\n om regels af te breken):

en: Include a timestamp of when databases were created, last updated, and last checked
nl: Voeg een tijdstip toe waarop databases aangemaakt, laatst aangepast en laatst gecontroleerd zijn

en: Export metadata
nl: Exporteer metadata

en: Database system or older MySQL server to maximize output compatibility with:
nl: Databasesysteem of oudere MySQL-server om uitvoercompatibiliteit mee te maximaliseren:

en: Add statements:
nl: Statements toevoegen:

en: Add %s statement
nl: %s statement toevoegen

en: (less efficient as indexes will be generated during table creation)
nl: (minder efficiënt doordat indexen worden gegenereerd tijdens het aanmaken van de tabel)

en: %s value
nl: %s waarde

note: l10n: Allow simplifying exported view syntax to only "CREATE VIEW"
en: Use simple view export
nl: Gebruik de eenvoudige (simple) view export

en: Enclose table and column names with backquotes <i>(Protects column and table names formed with special characters or keywords)</i>
nl: Voeg aanhalingstekens toe aan tabel- en kolomnamen <i>(Beschermt tabel- en kolomnamen die speciale tekens en sleutelwoorden bevatten)</i>

en: Data creation options
nl: Data-aanmaakopties

en: Truncate table before insert
nl: Tabel leegmaken voor invoegen

en: Instead of <code>INSERT</code> statements, use:
nl: In plaats van <code>INSERT</code>-opdrachten, gebruik:

en: <code>INSERT DELAYED</code> statements
nl: <code>INSERT DELAYED</code>-opdrachten

en: <code>INSERT IGNORE</code> statements
nl: <code>INSERT IGNORE</code>-opdrachten

en: Function to use when dumping data:
nl: Functie om te gebruiken bij het exporteren van gegevens:

en: Syntax to use when inserting data:
nl: Syntax om te gebruiken bij het toevoegen van gegevens:

en: include column names in every <code>INSERT</code> statement <br> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Example: <code>INSERT INTO tbl_name (col_A,col_B,col_C) VALUES (1,2,3)</code>
nl: neem kolomnamen op in elke <code>INSERT</code>-opdracht <br> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Voorbeeld: <code>INSERT INTO tbl_naam (kol_A,kol_B,kol_C) VALUES (1,2,3)</code>

en: insert multiple rows in every <code>INSERT</code> statement<br> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Example: <code>INSERT INTO tbl_name VALUES (1,2,3), (4,5,6), (7,8,9)</code>
nl: voeg meerdere rijen toe bij elke <code>INSERT</code>-opdracht<br> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Voorbeeld: <code>INSERT INTO tbl_naam VALUES (1,2,3), (4,5,6), (7,8,9)</code>

en: both of the above<br> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Example: <code>INSERT INTO tbl_name (col_A,col_B,col_C) VALUES (1,2,3), (4,5,6), (7,8,9)</code>
nl: beide van bovenstaande<br> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Voorbeeld: <code>INSERT INTO tbl_naam (kol_A,kol_B,kol_C) VALUES (1,2,3), (4,5,6), (7,8,9)</code>

en: neither of the above<br> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Example: <code>INSERT INTO tbl_name VALUES (1,2,3)</code>
nl: geen van bovenstaande<br> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Voorbeeld: <code>INSERT INTO tbl_naam VALUES (1,2,3)</code>

en: Dump binary columns in hexadecimal notation <i>(for example, "abc" becomes 0x616263)</i>
nl: Exporteer kolommen in binair formaat met hexadecimale notatie <i>(bijvoorbeeld, "abc" wordt 0x616263)</i>

en: Dump TIMESTAMP columns in UTC <i>(enables TIMESTAMP columns to be dumped and reloaded between servers in different time zones)</i>
nl: TIMESTAMP-kolommen exporteren als UTC <i>(dit laat toe dat TIMESTAMP-kolommen geëxporteerd en opnieuw ingeladen kunnen worden in servers in verschillende tijdszones)</i>

en: It appears your database uses routines;
nl: Het lijkt erop dat uw database programmaroutines gebruikt;

en: alias export may not work reliably in all cases.
nl: alias uitvoer mogelijk niet betrouwbaar in alle gevallen.

en: Metadata for table %s
nl: Metadata voor tabel %s

en: Metadata for database %s
nl: Metadata voor database %s

en: Creation:
nl: Aangemaakt:

en: Last update:
nl: Laatst bijgewerkt:

en: Last check:
nl: Laatst gecontroleerd:

en: Error reading structure for table %s:
nl: Fout bij lezen van tabelstructuur van tabel %s:

en: It appears your database uses views;
nl: Het lijkt erop dat uw databaseviews gebruikt;

en: Constraints for dumped tables
nl: Beperkingen voor geëxporteerde tabellen

en: Constraints for table
nl: Beperkingen voor tabel

en: Indexes for dumped tables
nl: Indexen voor geëxporteerde tabellen

en: Indexes for table
nl: Indexen voor tabel

en: AUTO_INCREMENT for dumped tables
nl: AUTO_INCREMENT voor geëxporteerde tabellen

en: AUTO_INCREMENT for table
nl: AUTO_INCREMENT voor een tabel

en: MEDIA TYPES FOR TABLE
nl: MEDIA TYPEN VOOR TABEL

en: RELATIONSHIPS FOR TABLE
nl: RELATIES VOOR TABEL

en: It appears your table uses triggers;
nl: Het lijkt erop dat uw tabel triggers gebruikt;

en: Structure for view %s exported as a table
nl: Structuur voor view %s geëxporteerd als tabel

en: (See below for the actual view)
nl: (Zie onder voor de actuele view)

en: Error reading data for table %s:
nl: Fout bij het lezen van gegevens voor tabel %s:

en: Object creation options (all are recommended)
nl: Object-aanmaakopties (alle zijn aangeraden)

en: Export contents
nl: Exporteerinhoud

en: Table:
nl: Tabel:

en: Purpose:
nl: Doel:

en: Update data when duplicate keys found on import (add ON DUPLICATE KEY UPDATE)
nl: Werk data bij wanneer dubbele sleutelvelden worden gevonden bij import (voeg ON DUPLICATE KEY UPDATE toe)

en: Name of the new table (optional):
nl: Naam van de nieuwe tabel (optioneel):

en: Name of the new database (optional):
nl: Naam van de nieuwe database (optioneel):

en: Import these many number of rows (optional):
nl: Importeer dit aantal rijen (optioneel):

en: The first line of the file contains the table column names <i>(if this is unchecked, the first line will become part of the data)</i>
nl: De eerste regel van het bestand bevat kolomnamen <i>(als dit niet aangevinkt is, wordt de eerste regel beschouwd als gegevens)</i>

en: If the data in each row of the file is not in the same order as in the database, list the corresponding column names here. Column names must be separated by commas and not enclosed in quotations.
nl: Als de gegevens in elke regel van het bestand niet in dezelfde volgorde staan als deze van de database, vul hier dan de overeenkomstige kolomnamen in. Kolomnamen moeten gescheiden worden door komma's en mogen niet voorzien zijn van aanhalingstekens.

en: Column names:
nl: Kolomnamen:

en: Invalid format of CSV input on line %d.
nl: Ongeldig formaat van CSV-invoer op regel %d.

en: Invalid column count in CSV input on line %d.
nl: Verkeerd aantal kolommen in CSV-invoer op regel %d.

en: Invalid parameter for CSV import: %s
nl: Ongeldige parameter voor CSV-import: %s

en: Invalid column (%s) specified! Ensure that columns names are spelled correctly, separated by commas, and not enclosed in quotes.
nl: Ongeldige kolom (%s) gespecificeerd! Zorg ervoor dat de kolomnamen juist gespeld zijn, gescheiden door komma's en niet voorzien van aanhalingstekens.

en: Column names:
nl: Kolomnamen:

en: This plugin does not support compressed imports!
nl: Deze plugin heeft geen ondersteuning voor gecomprimeerde imports!

en: MediaWiki Table
nl: MediaWiki-tabel

en: Invalid format of mediawiki input on line: <br>%s.
nl: Ongeldig formaat van mediawiki-invoer op regel: <br>%s.

en: Import percentages as proper decimals <i>(ex. 12.00% to .12)</i>
nl: Percentages als decimalen importeren <i>(12.00% naar ,12)</i>

en: Import currencies <i>(ex. $5.00 to 5.00)</i>
nl: Valuta importeren <i>($5.00 naar 5.00)</i>

en: The XML file specified was either malformed or incomplete. Please correct the issue and try again.
nl: Het XML-bestand was beschadigd of onvolledig. Repareer het bestand en probeer opnieuw.

en: Could not parse OpenDocument Spreadsheet!
nl: Kon OpenDocument-rekenblad niet inlezen!

en: ESRI Shape File
nl: ESRI vormbestand

en: There was an error importing the ESRI shape file: "%s".
nl: Er is een fout opgetreden bij het importeren van het ESRI-vormbestand: "%s".

en: MySQL Spatial Extension does not support ESRI type "%s".
nl: De extensie MySQL Spatial ondersteunt ESRI-type "%s" niet.

en: The imported file does not contain any data!
nl: Het geïmporteerde bestand bevat geen gegevens!

en: SQL compatibility mode:
nl: SQL-compatibiliteitsmodus:

en: Do not use <code>AUTO_INCREMENT</code> for zero values
nl: Gebruik geen <code>AUTO_INCREMENT</code> voor 0-waarden

en: This format has no options
nl: Dit formaat heeft geen opties

en: Invalid authentication method set in configuration:
nl: Ongeldige authenticatiemethode opgegeven in configuratie:

en: The %s table doesn't exist!
nl: De tabel %s bestaat niet!

en: Schema of the %s database - Page %s
nl: Schema van de database %s - Pagina %s

en: PDF export page
nl: PDF export pagina

en: Schema of the %s database
nl: Schema van database %s

en: Relational schema
nl: Relationeel schema

en: Table of contents
nl: Inhoudsopgave

en: Table comments:
nl: Tabelopmerkingen:

en: Attributes
nl: Attributen

en: Show color
nl: Toon kleur

en: Only show keys
nl: Alleen sleutels tonen

en: Orientation
nl: Oriëntatie

en: Landscape
nl: Landschap

en: Portrait
nl: Portret

en: Same width for all tables
nl: Gelijke breedte voor alle tabellen

en: Show grid
nl: Toon raster

en: Data dictionary
nl: Data woordenboek

en: Order of the tables
nl: Volgorde van de tabellen

en: Name (Ascending)
nl: Naam (Oplopend)

en: Name (Descending)
nl: Naam (Aflopend)

en: Converts Boolean values to text (default 'T' and 'F'). First option is for TRUE, second for FALSE. Nonzero=true.
nl: Zet booleaanse waarden om naar tekst (standaard 'T' en 'F'). De eerste optie is voor WAAR en de tweede voor ONWAAR. Een lege waarde komt neer op waar.

en: Displays a TIME, TIMESTAMP, DATETIME or numeric unix timestamp column as formatted date. The first option is the offset (in hours) which will be added to the timestamp (Default: 0). Use second option to specify a different date/time format string. Third option determines whether you want to see local date or UTC one (use "local" or "utc" strings) for that. According to that, date format has different value - for "local" see the documentation for PHP's strftime() function and for "utc" it is done using gmdate() function.
nl: Toont een kolom met TIME, TIMESTAMP, DATETIME of numerieke Unix-tijdstempel als een opgemaakte datum. De eerste optie is de offset (in uren) welke aan de tijdstip zal worden toegevoegd (Standaard: 0). De tweede optie kan worden gebruikt om een alternatieve opmaak te specificeren. Als derde optie kan worden opgegeven of de lokale tijd, of de UTC-variant moet worden gebruikt (gebruik "local" of "utc"). Afhankelijk hiervan verschilt de opmaakcode - voor "local", zie de documentatie van de PHP-functie strftime() en voor "utc" de functie gmdate().

note: l10n: See https://www.php.net/manual/en/function.strftime.php
en: %B %d, %Y at %I:%M %p
nl: %d %B %Y om %H:%M

en: Displays a link to download the binary data of the column. You can use the first option to specify the filename, or use the second option as the name of a column which contains the filename. If you use the second option, you need to set the first option to the empty string.
nl: Toon een link om de binaire gegevens van een kolom te downloaden. De eerste optie is de bestandsnaam van het binaire bestand, of gebruik de tweede optie met de kolom die de bestandsnaam bevat. Wanneer de tweede optie wordt gekozen is het vereist dat de eerste optie leeg is.

en: LINUX ONLY: Launches an external application and feeds it the column data via standard input. Returns the standard output of the application. The default is Tidy, to pretty-print HTML code. For security reasons, you have to manually edit the file libraries/classes/Plugins/Transformations/Abs/ExternalTransformationsPlugin.php and list the tools you want to make available. The first option is then the number of the program you want to use. The second option should be blank for historical reasons. The third option, if set to 1, will convert the output using htmlspecialchars() (Default 1). The fourth option, if set to 1, will prevent wrapping and ensure that the output appears all on one line (Default 1).
nl: ALLEEN LINUX: Start een externe applicatie op en voedt de kolomdata via standaard invoer. Geeft standaard uitvoer van de applicatie terug. Standaard is Tidy, om nette HTML-code te tonen. Om veiligheidsredenen zult u handmatig het bestand ibraries/classes/Plugins/Transformations/Abs/ExternalTransformationsPlugin.php moeten aanpassen en in de lijst de tools selecteren die u beschikbaar wil maken. De eerste optie is het nummer van het programma dat u wilt gebruiken. De tweede optie moet leeg blijven om historische redenen. De derde parameter, wanneer ingesteld op 1, zal de output omzetten door middel van htmlspecialchars() (Standaardwaarde is 1). Een vierde parameter, wanneer ingesteld als 1 zal NOWRAP aan de inhoudscel toevoegen, zodat de gehele uitvoer getoond zal worden op 1 regel (Standaardwaarde is 1).

en: You are using the external transformation command line options field, which has been deprecated for security reasons. Add all command line options directly to the definition in %s.
nl: Je gebruikt het externe transformatie opdrachtregel optie veld, wat afgeraden wordt vanwege beveiligingsredenen. Voeg alle opdrachtregelopties toe aan de definitie in %s.

en: Displays the contents of the column as-is, without running it through htmlspecialchars(). That is, the column is assumed to contain valid HTML.
nl: Behoudt de originele waarde van de kolom, zonder htmlspecialchars() toe te passen. Er vanuit gegaan dat de kolom geldige HTML bevat.

en: Displays hexadecimal representation of data. Optional first parameter specifies how often space will be added (defaults to 2 nibbles).
nl: Toont hexadecimale weergave van gegevens. De optionele parameter geeft aan wanneer er een spatie moet worden opgenomen (standaard elke 2 nibbles).

en: Displays a link to download this image.
nl: Toont een link om deze afbeelding te downloaden.

en: Image upload functionality which also displays a thumbnail. The options are the width and height of the thumbnail in pixels. Defaults to 100 X 100.
nl: Afbeelding verzend functionaliteit welke ook een miniatuur vertoond. De opties zijn de breedte en hoogte van de miniatuur in pixels. De standaardwaarde is 100 X 100 pixels.

en: Image preview here
nl: Voorbeeld van de afbeelding hier

en: Displays a clickable thumbnail. The options are the maximum width and height in pixels. The original aspect ratio is preserved.
nl: Toont een klikbare miniatuurweergave. Opties zijn maximale breedte en hoogte in pixels. De originele verhouding wordt behouden.

en: Converts an (IPv4) Internet network address stored as a BIGINT into a string in Internet standard dotted format.
nl: Zet een als BIGINT opgeslagen (IPv4-)internetnetwerkadres om in een tekenreeks volgens het standaard formaat met punten.

en: Prepends and/or Appends text to a string. First option is text to be prepended, second is appended (enclosed in single quotes, default empty string).
nl: Voegt een tekst toe aan een tekenreeks. De eerste optie is de tekst die vooraan toegevoegd zal worden, de tweede wordt achteraan toevoegd (voorzien van enkele aanhalingstekens, standaard een lege tekenreeks).

en: Validates the string using regular expression and performs insert only if string matches it. The first option is the Regular Expression.
nl: Valideert de tekst met behulp van een reguliere expressie en voert het invoegen alleen uit als de tekst overeenkomt. De eerste optie is de Reguliere Expressie.

en: Validation failed for the input string %s.
nl: Validatie mislukt voor de ingevoerde tekst %s.

en: Formats text as SQL query with syntax highlighting.
nl: Maakt de tekst op als een SQL-query met syntaxmarkeringen.

en: Displays a part of a string. The first option is the number of characters to skip from the beginning of the string (Default 0). The second option is the number of characters to return (Default: until end of string). The third option is the string to append and/or prepend when truncation occurs (Default: "…").
nl: Toont alleen een stuk van een string. De eerst optie is een offset om te bepalen waar de output van uw tekst start (Standaard 0). De tweede optie is een offset van de hoeveelheid tekst die terug wordt gegeven (Standaard: tot het einde van de string). De derde optie definieert welke karakters worden toegevoegd aan de output wanneer een substring wordt teruggegeven (Standaard: "…").

en: File upload functionality for TEXT columns. It does not have a textarea for input.
nl: Bestand verzend functionaliteit voor TEXT kolommen. Deze bevat geen tekstvak voor invoer.

en: Displays an image and a link; the column contains the filename. The first option is a URL prefix like "https://www.example.com/". The second and third options are the width and the height in pixels.
nl: Toont een afbeelding en een link; de kolom bevat de bestandsnaam. De eerste optie is een URL-voorvoegsel zoals "https://www.example.com/", de tweede optie is de breedte in pixels, de derde is de hoogte.

en: Displays a link; the column contains the filename. The first option is a URL prefix like "https://www.example.com/". The second option is a title for the link.
nl: Toont een link; de kolom bevat de bestandsnaam. De eerste optie is een URL-voorvoegsel zoals "https://www.example.com/", de tweede optie is de titel voor de link.

en: Converts an Internet network address in (IPv4/IPv6) format to binary
nl: Zet een internet netwerkadres in (IPv4/IPv6) om in een binair getal

en: Converts an Internet network address in (IPv4/IPv6) format into a long integer.
nl: Zet een internet netwerkadres in (IPv4/IPv6) om in een long integer notatie.

en: Syntax highlighted CodeMirror editor for JSON.
nl: Syntaxiskleurende CodeMirror bewerker voor JSON.

en: Syntax highlighted CodeMirror editor for SQL.
nl: Syntaxiskleurende CodeMirror bewerker voor SQL.

en: Syntax highlighted CodeMirror editor for XML (and HTML).
nl: Syntaxiskleurende CodeMirror bewerker voor XML (en HTML).

en: Converts an Internet network address stored as a binary string into a string in Internet standard (IPv4/IPv6) format.
nl: Zet een (IPv4-)internetnetwerkadres opgeslagen als binaire tekenreeks om in een tekenreeks met het standaard (IPv4/IPv6) formaat.

en: Formats text as JSON with syntax highlighting.
nl: Maakt de tekst op in JSON met syntaxiskleuring.

en: Formats text as XML with syntax highlighting.
nl: Maakt de tekst op in XML met syntaxiskleuring.

en: Authentication Application (2FA)
nl: Authentificatie Applicatie (2FA)

en: Provides authentication using HOTP and TOTP applications such as FreeOTP, Google Authenticator or Authy.
nl: Levert authentificatie door HOTP en TOTP applicaties zoals FreeOTP, Google Authenticator of Authy.

en: Hardware Security Key (FIDO U2F)
nl: Hardwarematige beveiligingssleutel (FIDO U2F)

en: Provides authentication using hardware security tokens supporting FIDO U2F, such as a YubiKey.
nl: Levert authentificatie door hardwarematige beveiligingssleutels met FIDO U2F ondersteuning, zoals een YubiKey.

en: Two-factor authentication failed: %s
nl: Tweeweg authentificatie gefaald: %s

en: Two-factor authentication failed.
nl: Tweeweg authentificatie gefaald.

en: No Two-Factor Authentication
nl: Geen tweeweg authenticatie

en: Login using password only.
nl: Aanmelden alleen met wachtwoord.

en: Simple two-factor authentication
nl: Eenvoudige tweeweg authenticatie

en: For testing purposes only!
nl: Alleen voor testdoeleinden!

en: Hardware Security Key (WebAuthn/FIDO2)
nl: Hardwarematige beveiligingssleutel (WebAuthn/FIDO2)

en: Provides authentication using hardware security tokens supporting the WebAuthn/FIDO2 protocol, such as a YubiKey.
nl: Levert authentificatie door hardwarematige beveiligingssleutels met ondersteuning voor het WebAuthn/FIDO2 protocol, zoals een YubiKey.

en: The server is not responding (or the local server's socket is not correctly configured).
nl: De server reageert niet (of de socket van de server is niet juist ingesteld).

en: The server is not responding.
nl: De server reageert niet.

en: Logout and try as another user.
nl: Meld je af en probeer het opnieuw met een andere gebruikersnaam.

en: Please check privileges of directory containing database.
nl: Controleer de rechten op de map met de database.

en: Could not save recent table!
nl: Recente tabel kon niet opgeslagen worden!

en: Could not save favorite table!
nl: Favoriete tabel kon niet opgeslagen worden!

en: Recent tables
nl: Recente tabellen

en: Recent
nl: Recentelijk

en: Favorites
nl: Favorieten

en: Connection to server is disabled, please enable $cfg['AllowArbitraryServer'] in phpMyAdmin configuration.
nl: Connectie met server is uitgeschakeld, stel in phpMyAdmin configuratie a.u.b, $cfg['AllowArbitraryServer'] in.

en: Replication started successfully.
nl: Replicatie is succesvol gestart.

en: Error starting replication.
nl: Fout bij starten van replicatie.

en: Replication stopped successfully.
nl: Replicatie is succesvol gestopt.

en: Error stopping replication.
nl: Fout bij stoppen van replicatie.

en: Replication resetting successfully.
nl: Opnieuw instellen van replicatie was succesvol.

en: Error resetting replication.
nl: Fout bij opnieuw instellen van replicatie.

en: Success.
nl: Geslaagd.

en: Error.
nl: Fout.

en: Unknown error
nl: Onbekende fout

en: Unable to connect to primary %s.
nl: Het verbinden met de primaire database %s is mislukt.

en: Unable to read primary log position. Possible privilege problem on primary.
nl: Het lezen van de primaire log positie is mislukt. Mogelijk gaat het om een probleem met de rechten op de primaire database.

en: Unable to change primary!
nl: Wijzigen van primaire server is mislukt!

en: Primary server changed successfully to %s.
nl: Primaire server succesvol gewijzigd in %s.

en: The routing cache could not be written, you need to adjust permissions on the folder/file "%s"
nl: De routing cache kon niet weggeschreven worden, u moet de rechten op map/bestand "%s" aanpassen

en: Error 404! The page %s was not found.
nl: Fout 404! De pagina %s is niet gevonden.

en: Error 405! Request method not allowed.
nl: Fout 405! Methode voor aanvragen niet toegestaan.

en: Please provide a name for this bookmarked search.
nl: Gelieve een naam op te geven voor de bladwijzer naar deze opzoeking.

en: Missing information to save the bookmarked search.
nl: Informatie om de bladwijzer voor een opzoeking op te slaan ontbreekt.

en: An entry with this name already exists.
nl: Er bestaat reeds een waarde met deze naam.

en: Missing information to delete the search.
nl: Informatie ontbreekt om de opzoeking te verwijderen.

en: Missing information to load the search.
nl: Informatie ontbreekt om de opzoeking te laden.

en: Error while loading the search.
nl: Fout bij het laden van de opzoeking.

en: Native MySQL authentication
nl: MySQL authenticatie

en: SHA256 password authentication
nl: SHA256 wachtwoord authenticatie

en: Caching sha2 authentication
nl: Caching sha2 authenticatie

en: Unix Socket based authentication
nl: Unix Socket gebaseerde authenticatie

en: Old MySQL-4.0 authentication
nl: Oude MySQL-4.0 authenticatie

en: Account locking is not supported.
nl: Gebruikersaccount vergrendeling wordt niet ondersteund.

en: No privileges.
nl: Geen rechten.

en: Includes all privileges except GRANT.
nl: Omvat alle rechten behalve GRANT.

en: Allows deleting data.
nl: Maakt het mogelijk om gegevens te verwijderen.

en: Allows creating new tables.
nl: Maakt het mogelijk nieuwe tabellen te maken.

en: Allows dropping tables.
nl: Maakt het mogelijk tabellen te verwijderen.

en: Allows creating and dropping indexes.
nl: Maakt het mogelijk om indexen aan te maken en te verwijderen.

en: Allows altering the structure of existing tables.
nl: Maakt het mogelijk de structuur van bestaande tabellen aan te passen.

en: Allows creating new views.
nl: Maakt het mogelijk om nieuwe views te maken.

en: Allows performing SHOW CREATE VIEW queries.
nl: Maakt het mogelijk om SHOW CREATE VIEW uit te voeren.

en: Allows creating and dropping triggers.
nl: Maakt het mogelijk om triggers aan te maken en te verwijderen.

en: Allows reading data.
nl: Maakt het lezen van gegevens mogelijk.

en: Allows inserting and replacing data.
nl: Maakt het mogelijk om gegevens in te voegen en te vervangen.

en: Allows changing data.
nl: Maakt het mogelijk gegevens aan te passen.

en: Allows creating new databases and tables.
nl: Maakt het mogelijk om nieuwe databases en tabellen te maken.

en: Allows dropping databases and tables.
nl: Maakt het mogelijk om databases en tabellen te verwijderen.

en: Allows reloading server settings and flushing the server's caches.
nl: Maakt het mogelijk om de serverinstellingen opnieuw op te vragen en de cache van de server leeg te maken.

en: Allows shutting down the server.
nl: Maakt het mogelijk om de server te stoppen.

en: Allows viewing processes of all users.
nl: Maakt het mogelijk om processen van alle gebruikers te zien.

en: Allows importing data from and exporting data into files.
nl: Maakt het mogelijk om gegevens te importeren en te exporteren van en naar bestanden.

en: Has no effect in this MySQL version.
nl: Heeft geen effect in deze MySQL-versie.

en: Gives access to the complete list of databases.
nl: Geeft toegang tot de volledige lijst van databases.

en: Allows connecting, even if maximum number of connections is reached; required for most administrative operations like setting global variables or killing threads of other users.
nl: Maakt het mogelijk verbinding te maken, zelfs als het maximale aantal verbindingen al is bereikt; Dit is vereist voor de meeste administratieve opties zoals het instellen van globale variabelen of het stoppen van threads van andere gebruikers.

en: Allows creating temporary tables.
nl: Maakt het mogelijk om tijdelijke tabellen te maken.

en: Allows locking tables for the current thread.
nl: Maakt het mogelijk tabellen op slot te zetten voor de huidige thread.

en: Needed for the replication replicas.
nl: Nodig voor de replica's.

en: Allows the user to ask where the replicas / primaries are.
nl: Geeft het recht aan de gebruiker om te vragen waar de replica's / primaire databases zijn.

en: Allows to set up events for the event scheduler.
nl: Maakt het mogelijk om gebeurtenissen in de planner te zetten.

note: l10n: https://mariadb.com/kb/en/library/grant/#table-privileges "Remove historical rows from a table using the DELETE HISTORY statement"
en: Allows deleting historical rows.
nl: Staat verwijderen van historische rijen toe.

en: Allows creating stored routines.
nl: Maakt het mogelijk om opgeslagen routines aan te maken.

en: Allows altering and dropping stored routines.
nl: Maakt het mogelijk om opgeslagen routines te bewerken en te verwijderen.

en: Allows creating, dropping and renaming user accounts.
nl: Maakt het mogelijk om gebruikersaccounts te maken, hernoemen en verwijderen.

en: Allows executing stored routines.
nl: Maakt het mogelijk om opgeslagen routines uit te voeren.

en: The password for %s was changed successfully.
nl: Het wachtwoord voor %s is succesvol veranderd.

en: You have revoked the privileges for %s.
nl: U heeft de rechten ingetrokken voor %s.

en: Not enough privilege to view users.
nl: Niet genoeg rechten om gebruikers in te zien.

en: Edit privileges
nl: Rechten bewerken

en: Revoke
nl: Ongedaan maken

en: Database-specific privileges
nl: Database-specifieke rechten

en: Table-specific privileges
nl: Tabel-specifieke rechten

en: Routine-specific privileges
nl: Routine-specifieke rechten

en: No users selected for deleting!
nl: Geen gebruikers geselecteerd om te verwijderen!

en: Reloading the privileges
nl: De rechten worden opnieuw geladen

en: The selected users have been deleted successfully.
nl: De geselecteerde gebruikers zijn met succes verwijderd.

en: You have updated the privileges for %s.
nl: U heeft de rechten aangepast voor %s.

en: No user found.
nl: Geen gebruiker gevonden.

en: Deleting %s
nl: Verwijderen van %s

en: The privileges were reloaded successfully.
nl: De rechten zijn succesvol opnieuw geladen.

en: The user %s already exists!
nl: De gebruiker %s bestaat al!

en: Privileges for %s
nl: Rechten voor %s

en: User
nl: Gebruiker

en: A user account allowing any user from localhost to connect is present. This will prevent other users from connecting if the host part of their account allows a connection from any (%) host.
nl: Een gebruikersaccount met rechten om verbinding te maken met localhost voor elke gebruiker is aanwezig. Andere gebruikers kunnen dan geen verbinding maken als het server deel van hun account een verbinding toestaat vanaf elke server (%).

en: Note: phpMyAdmin gets the users’ privileges directly from MySQL’s privilege tables. The content of these tables may differ from the privileges the server uses, if they have been changed manually. In this case, you should %sreload the privileges%s before you continue.
nl: Opmerking: phpMyAdmin krijgt de rechten voor de gebruikers uit de MySQL-privilegestabel. De inhoud van deze tabel kan verschillen met de toegestane rechten van de server als er handmatig aanpassingen zijn aangebracht. Mocht dit het geval zijn dan moet men %s de rechtentabel vernieuwen %s voordat men verder gaat.

en: Note: phpMyAdmin gets the users’ privileges directly from MySQL’s privilege tables. The content of these tables may differ from the privileges the server uses, if they have been changed manually. In this case, the privileges have to be reloaded but currently, you don't have the RELOAD privilege.
nl: Opmerking: phpMyAdmin krijgt de rechten voor de gebruikers uit de MySQL gebruikersrechtentabel. De inhoud van deze tabel kan verschillen met de toegestane rechten van de server als er handmatig aanpassingen zijn aangebracht. Mocht dit het geval zijn dan moet de gebruikersrechten opnieuw geladen worden, maar op dit moment heeft u niet het RELOAD gebruikersrecht.

en: You have added a new user.
nl: U heeft een nieuwe gebruiker toegevoegd.

en: SQL query
nl: SQL-query

en: Query cache
nl: Querycache

en: Temporary data
nl: Tijdelijke gegevens

en: Delayed inserts
nl: Vertraagde inserts

en: Key cache
nl: Sleutelcache

en: Sorting
nl: Sortering

en: Transaction coordinator
nl: Transactiecoördinator

en: Files
nl: Bestanden

en: Flush (close) all tables
nl: Alle tabellen schonen (sluiten)

en: Show open tables
nl: Toon open tabellen

en: Show replica hosts
nl: Toon replica hosts

en: Show primary status
nl: Toon status primaire database

en: Show replica status
nl: Toon replica status

en: Flush query cache
nl: Schoon querycache

en: Command
nl: Opdracht

en: Progress
nl: Voortgang

en: Reading of version failed. Maybe you're offline or the upgrade server does not respond.
nl: Het ophalen van de versie-informatie is mislukt. Mogelijk bent u offline, of is de upgradeserver niet beschikbaar.

en: Got invalid version string from server
nl: Een ongeldige versiecode was ontvangen van de server

en: Unparsable version string
nl: De versiecode wordt niet herkend

en: You are using Git version, run [kbd]git pull[/kbd] :-)[br]The latest stable version is %s, released on %s.
nl: U gebruikt een Git-versie, voer [kbd]git pull[/kbd] uit :-)[br]De meest recente stabiele versie is %s, uitgebracht op %s.

en: No newer stable version is available
nl: Er is geen recentere stabiele versie beschikbaar

en: Using bookmark "%s" as default browse query.
nl: Bladwijzer "%s" wordt gebruikt als standaard browsequery.

en: Showing as PHP code
nl: Getoond als PHP-code

en: Current selection does not contain a unique column. Grid edit, checkbox, Edit, Copy and Delete features are not available. %s
nl: De huidige selectie bevat geen unieke kolom. Functies zoals rasterbewerkingen, checkboxen, Bewerken, Kopiëren en Verwijderen, zijn niet beschikbaar. %s

en: Current selection does not contain a unique column. Grid edit, Edit, Copy and Delete features may result in undesired behavior. %s
nl: De huidige selectie bevat geen unieke kolom. Functies zoals rasterbewerkingen, checkboxen, Bewerken, Kopiëren en Verwijderen, kunnen resulteren in onwenselijke acties. %s

en: Run SQL query/queries on server “%s”
nl: Voer SQL-query/-query's uit op de server “%s”

en: Run SQL query/queries on database %s
nl: Voer SQL-query/-query's uit op database %s

en: Run SQL query/queries on table %s
nl: Voer SQL-query/-query's uit op tabel %s

en: There is no detailed status information available for this storage engine.
nl: Er is geen gedetailleerde status informatie beschikbaar voor deze opslag-engine.

en: %s is the default storage engine on this MySQL server.
nl: %s is de standaard storage engine op deze MySQL-server.

en: %s is available on this MySQL server.
nl: %s is beschikbaar op deze MySQL-server.

en: %s has been disabled for this MySQL server.
nl: %s is uitgeschakeld op deze MySQL-server.

en: This MySQL server does not support the %s storage engine.
nl: Deze MySQL-server ondersteund de %s opslag-engine niet.

en: The name of the primary key must be "PRIMARY"!
nl: De naam van de primaire sleutel moet "PRIMARY" zijn!

en: Problems with indexes of table `%s`
nl: Problemen met de indexen van de tabel `%s`

en: Unknown table status:
nl: Onbekende tabelstatus:

en: Source database `%s` was not found!
nl: Brondatabase `%s` is niet gevonden!

en: Target database `%s` was not found!
nl: Doeldatabase `%s` niet gevonden!

en: Invalid database:
nl: Ongeldige database:

en: Invalid table name:
nl: Ongeldige tabelnaam:

en: Failed to rename table %1$s to %2$s!
nl: Fout bij hernoemen van tabel %1$s naar %2$s!

en: Table %1$s has been renamed to %2$s.
nl: Tabel %1$s is hernoemd naar %2$s.

en: Could not save table UI preferences!
nl: Tabelinterfacevoorkeuren konden niet worden opgeslagen!

en: Failed to cleanup table UI preferences (see $cfg['Servers'][$i]['MaxTableUiprefs'] %s)
nl: Opkuisen van tabelinterfacevoorkeuren is mislukt (zie $cfg['Servers'][$i]['MaxTableUiprefs'] %s)

en: Cannot save UI property "%s". The changes made will not be persistent after you refresh this page. Please check if the table structure has been changed.
nl: Interface-eigenschap "%s" kan niet opgeslagen worden. De gedane wijzigingen zullen verdwijnen na verversen van deze pagina. Controleer of de tabelstructuur is gewijzigd.

en: Can't rename index to PRIMARY!
nl: Kan index niet naar PRIMARY hernoemen!

en: No index parts defined!
nl: Geen index-delen gedefinieerd!

en: Error creating foreign key on %1$s (check data types)
nl: Fout bij het maken van vreemde sleutel naar %1$s (controleer gegevenstypen)

en: Error while working with template cache: %s
nl: Fout bij het laden van de template cache:%s

en: Default theme %s not found!
nl: Standaard thema %s niet gevonden!

en: Theme %s not found!
nl: Thema %s niet gevonden!

en: No valid image path for theme %s found!
nl: Geen geldig afbeeldingenpad voor thema %s gevonden!

en: Tracking report
nl: Tracking-rapport

en: Tracking statements
nl: Tracking-statements

en: Delete tracking data row from report
nl: Verwijder tracking-gegevensrij uit verslag

en: No data
nl: Geen gegevens

en: Structure only
nl: Alleen structuur

en: Data only
nl: Alleen gegevens

en: Structure and data
nl: Structuur en gegevens

en: Show %1$s with dates from %2$s to %3$s by user %4$s %5$s
nl: Laat %1$s zien met datums van %2$s tot %3$s door gebruiker %4$s %5$s

en: SQL dump (file download)
nl: SQL-export (naar bestand)

en: SQL dump
nl: SQL-export

en: This option will replace your table and contained data.
nl: Deze optie vervangt de tabel en alle gegevens van die tabel.

en: SQL execution
nl: SQL-uitvoering

en: Export as %s
nl: Exporteren als %s

en: Data manipulation statement
nl: Manipulatie-statement

en: Data definition statement
nl: Definitie-statement

en: Structure snapshot
nl: Structuur-snapshot

en: Version %s snapshot (SQL code)
nl: Versie %s snapshot (SQL-code)

en: Tracking data definition successfully deleted
nl: Tracking-gegevensdefinitie succesvol verwijderd

en: Tracking data manipulation successfully deleted
nl: Tracking-gegevensmanipulatie succesvol verwijderd

en: You can execute the dump by creating and using a temporary database. Please ensure that you have the privileges to do so.
nl: U kunt de export gebruiken door deze in een tijdelijke database te importeren. Let er wel op dat u hier rechten voor nodig heeft.

en: Comment out these two lines if you do not need them.
nl: De onderstaande 2 regels kunt u in commentaar zetten indien ze niet nodig zijn.

en: SQL statements exported. Please copy the dump or execute it.
nl: SQL-statements geëxporteerd. Kopieer het exportbestand of voer deze uit.

en: Tracking report for table `%s`
nl: Tracking-rapport voor tabel `%s`

en: Tracking for %1$s was activated at version %2$s.
nl: Tracking van %1$s is ingeschakeld op versie %2$s.

en: Tracking for %1$s was deactivated at version %2$s.
nl: Tracking van %1$s is uitgeschakeld op versie %2$s.

en: Version %1$s of %2$s was deleted.
nl: Versie %1$s van %2$s is verwijderd.

en: Version %1$s was created, tracking for %2$s is active.
nl: Versie %1$s is aangemaakt, tracking van %2$s is ingeschakeld.

en: A 1-byte integer, signed range is -128 to 127, unsigned range is 0 to 255
nl: Een 1-byte integer, signed range is van -128 tot 127, unsigned range is van 0 tot 255

en: A 2-byte integer, signed range is -32,768 to 32,767, unsigned range is 0 to 65,535
nl: Een 2-byte integer, signed range van -32,768 tot 32,767, unsigned range van 0 tot 65,535

en: A 3-byte integer, signed range is -8,388,608 to 8,388,607, unsigned range is 0 to 16,777,215
nl: Een 3-byte integer, signed range van -8,388,608 tot 8,388,607, unsigned range van 0 tot 16,777,215

en: A 4-byte integer, signed range is -2,147,483,648 to 2,147,483,647, unsigned range is 0 to 4,294,967,295
nl: Een 4-byte integer, signed range van -2,147,483,648 tot 2,147,483,647, unsigned range van 0 tot 4,294,967,295

en: An 8-byte integer, signed range is -9,223,372,036,854,775,808 to 9,223,372,036,854,775,807, unsigned range is 0 to 18,446,744,073,709,551,615
nl: Een 8-byte integer, signed range van -9,223,372,036,854,775,808 tot 9,223,372,036,854,775,807, unsigned range van 0 tot 18,446,744,073,709,551,615

en: A fixed-point number (M, D) - the maximum number of digits (M) is 65 (default 10), the maximum number of decimals (D) is 30 (default 0)
nl: Een getal met vaste kommapositie (M,D) - het maximum aantal cijfers (M) is 65 (standaard 10), het maximum aantal decimalen (D) is 30 (standaard 0)

en: A small floating-point number, allowable values are -3.402823466E+38 to -1.175494351E-38, 0, and 1.175494351E-38 to 3.402823466E+38
nl: Een klein getal met variabele kommapositie, toegelaten waarden zijn -3,402823466E+38 tot -1,175494351E-38, 0, en 1,175494351E-38 tot 3.402823466E+38

en: A double-precision floating-point number, allowable values are -1.7976931348623157E+308 to -2.2250738585072014E-308, 0, and 2.2250738585072014E-308 to 1.7976931348623157E+308
nl: Een getal met variabele kommapositie met dubbel nauwkeurigheid, toegelaten waarden zijn -1,7976931348623157E+308 tot -2,2250738585072014E-308, 0, en 2,2250738585072014E-308 tot 1,7976931348623157E+308

en: Synonym for DOUBLE (exception: in REAL_AS_FLOAT SQL mode it is a synonym for FLOAT)
nl: Synoniem voor DOUBLE (uitzondering : in REAL_AS_FLOAT SQL mode is dit een synoniem voor FLOAT)

en: A bit-field type (M), storing M of bits per value (default is 1, maximum is 64)
nl: Een bit-field type (M), slaat M bits per waarde op (standaard is 1, maximum is 64)

en: A synonym for TINYINT(1), a value of zero is considered false, nonzero values are considered true
nl: Een synoniem voor TINYINT(1), Een nulwaarde wordt beschouwd als vals, een niet-nulwaarde wordt beschouwd als waar

en: An alias for BIGINT UNSIGNED NOT NULL AUTO_INCREMENT UNIQUE
nl: Een alias voor BIGINT UNSIGNED NOT NULL AUTO_INCREMENT UNIQUE

en: A date, supported range is %1$s to %2$s
nl: Een datum, ondersteund bereik is %1$s tot %2$s

en: A date and time combination, supported range is %1$s to %2$s
nl: Een dag en tijd combinatie, ondersteunde reeks gaat van %1$s tot %2$s

en: A timestamp, range is 1970-01-01 00:00:01 UTC to 2038-01-09 03:14:07 UTC, stored as the number of seconds since the epoch (1970-01-01 00:00:00 UTC)
nl: Een tijdstip, van 1970-01-01 00:00:01 UTC tot 2038-01-09 03:14:07 UTC, wordt opgeslaan als aantal seconden sinds het beginmoment (1970-01-01 00:00:00 UTC)

en: A time, range is %1$s to %2$s
nl: Een uur, bereik is %1$s tot %2$s

en: A year in four-digit (4, default) or two-digit (2) format, the allowable values are 70 (1970) to 69 (2069) or 1901 to 2155 and 0000
nl: Een jaar bestaat uit een 4-tekens- (4, default) of een 2-teken-formaat (2), toegelaten waarden lopen van 70 (1970) tot 69 (2069) of van 1901 tot 2155 en 0000

en: A fixed-length (0-255, default 1) string that is always right-padded with spaces to the specified length when stored
nl: Een string met vaste lengte (0-255, standaard 1) wordt bij opslag met spaties rechts tot de gespecificeerde lengte aangevuld

en: A variable-length (%s) string, the effective maximum length is subject to the maximum row size
nl: Een string met variabele lengte (%s), de effectieve maximale lengte is afhankelijk van de maximale rij grootte

en: A TEXT column with a maximum length of 255 (2^8 - 1) characters, stored with a one-byte prefix indicating the length of the value in bytes
nl: Een kolom van het type TEXT met een maximumlengte van 255 (2^8 - 1) tekens, wordt opgeslagen met een 1-byte voorvoegsel dat de lengte van de waarde in bytes aangeeft

en: A TEXT column with a maximum length of 65,535 (2^16 - 1) characters, stored with a two-byte prefix indicating the length of the value in bytes
nl: Een kolom van het type TEXT met een maximale lengte van 65.535 (2^16 - 1) tekens, wordt opgeslagen met een 2-byte voorvoegsel dat de lengte van de waarde in bytes aangeeft

en: A TEXT column with a maximum length of 16,777,215 (2^24 - 1) characters, stored with a three-byte prefix indicating the length of the value in bytes
nl: Een kolom van het type TEXT met een maximale lengte van 16.777.215 (2^24 - 1) tekens, wordt opgeslagen met een 3-byte voorvoegsel dat de lengte van de waarde in bytes aangeeft

en: A TEXT column with a maximum length of 4,294,967,295 or 4GiB (2^32 - 1) characters, stored with a four-byte prefix indicating the length of the value in bytes
nl: Een kolom van het type TEXT met een maximale lengte van 4.294.967.295 of 4GiB (2^32 - 1) tekens, wordt opgeslagen met een 4-byte voorvoegsel dat de lengte van de waarde in bytes aangeeft

en: Similar to the CHAR type, but stores binary byte strings rather than non-binary character strings
nl: Vergelijkbaar met het CHAR type, maar opgeslagen in een binaire byte tekenreeks in plaats van een niet-binaire reeks lettertekens

en: Similar to the VARCHAR type, but stores binary byte strings rather than non-binary character strings
nl: Vergelijkbaar met het VARCHAR type, maar slaat de waarde op als binaire byte tekenreeks in plaats van een niet-binaire tekenreeks

en: A BLOB column with a maximum length of 255 (2^8 - 1) bytes, stored with a one-byte prefix indicating the length of the value
nl: Een kolom van het type BLOB met een maximumlengte van 255 (2^8 - 1) bytes, wordt opgeslagen met een 1-byte voorvoegsel dat de lengte van de waarde aangeeft

en: A BLOB column with a maximum length of 16,777,215 (2^24 - 1) bytes, stored with a three-byte prefix indicating the length of the value
nl: Een kolom van het type BLOB met een maximumlengte van 16.777.215 (2^24 - 1) bytes, wordt opgeslagen met een 3-byte voorvoegsel dat de lengte van de waarde aangeeft

en: A BLOB column with a maximum length of 65,535 (2^16 - 1) bytes, stored with a two-byte prefix indicating the length of the value
nl: Een kolom van het type BLOB met een maximumlengte van 65.535 (2^16 - 1) bytes, wordt opgeslagen met een 2-byte voorvoegsel dat de lengte van de waarde aangeeft

en: A BLOB column with a maximum length of 4,294,967,295 or 4GiB (2^32 - 1) bytes, stored with a four-byte prefix indicating the length of the value
nl: Een kolom van het type BLOB met een maximumlengte van 4.294.967.295 of 4GiB (2^32 - 1) bytes, wordt opgeslagen met een 4-byte voorvoegsel dat de lengte van de waarde aangeeft

en: An enumeration, chosen from the list of up to 65,535 values or the special '' error value
nl: Een opsomming, geselecteerd uit een lijst met tot 65.535 waarden of de speciale '' foutwaarde

en: A single value chosen from a set of up to 64 members
nl: Een enkele waarde geselecteerd uit een lijst met tot 64 waarden

en: A type that can store a geometry of any type
nl: Een type dat een meetkundig object van gelijk welk type op kan slaan

en: A point in 2-dimensional space
nl: Een punt in een 2-dimensionale ruimte

en: A curve with linear interpolation between points
nl: Een kromme met lineaire interpolatie tussen punten

en: A polygon
nl: Een veelhoek

en: A collection of points
nl: Een verzameling van punten

en: A collection of curves with linear interpolation between points
nl: Een verzameling van krommen met lineaire interpolatie tussen punten

en: A collection of polygons
nl: Een verzameling van veelhoeken

en: A collection of geometry objects of any type
nl: Een verzameling van meetkundige objecten van gelijk welk type

en: Stores and enables efficient access to data in JSON (JavaScript Object Notation) documents
nl: Maakt efficiënte datatoegang beschikbaar en slaat het op in JSON (JavaScript Object Notation) documenten

en: Intended for storage of IPv6 addresses, as well as IPv4 addresses assuming conventional mapping of IPv4 addresses into IPv6 addresses
nl: Bedoeld voor opslag van IPv6 adressen, als ook IPv4 adressen waarbij de gebruikelijke omzetting van IPv4 adressen in IPv6 adressen wordt aangenomen

en: 128-bit UUID (Universally Unique Identifier)
nl: 128-bit UUID (Universele Unieke Identificatie)

[ctx: numeric types]
en: Numeric
nl: Numeriek

[ctx: date and time types]
en: Date and time
nl: Datum en tijd

[ctx: spatial types]
en: Spatial
nl: Ruimtelijk

en: Taking you to the target site.
nl: Neemt je naar de doel site.

en: The profile has been updated.
nl: Het profiel is aangepast.

en: Password is too long!
nl: Wachtwoord is te lang!

en: Could not save configuration
nl: Opslaan van het configuratiebestand is niet mogelijk

en: The phpMyAdmin configuration storage database could not be accessed.
nl: De phpMyAdmin configuratie opslagdatabase kon niet worden benaderd.

en: Max: %s%s
nl: Maximale grootte: %s%s

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for January
en: Jan
nl: jan

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for February
en: Feb
nl: feb

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for March
en: Mar
nl: mrt

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for April
en: Apr
nl: apr

[ctx: Short month name]
note: l10n: Short month name
en: May
nl: mei

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for June
en: Jun
nl: jun

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for July
en: Jul
nl: jul

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for August
en: Aug
nl: aug

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for September
en: Sep
nl: sep

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for October
en: Oct
nl: okt

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for November
en: Nov
nl: nov

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for December
en: Dec
nl: dec

[ctx: Short week day name for Sunday]
note: l10n: Short week day name for Sunday
en: Sun
nl: zon

note: l10n: Short week day name for Monday
en: Mon
nl: ma

note: l10n: Short week day name for Tuesday
en: Tue
nl: di

note: l10n: Short week day name for Wednesday
en: Wed
nl: wo

note: l10n: Short week day name for Thursday
en: Thu
nl: do

note: l10n: Short week day name for Friday
en: Fri
nl: vr

note: l10n: Short week day name for Saturday
en: Sat
nl: za

en: %s days, %s hours, %s minutes and %s seconds
nl: %s dagen, %s uren, %s minuten en %s seconden

en: Users
nl: Gebruikers

en: Sort
nl: Sorteren

en: Error in ZIP archive:
nl: Fout in het ZIP-archief:

en: No files found inside ZIP archive!
nl: Geen bestanden gevonden in ZIP-archief!

en: Icons
nl: Pictogrammen

en: Text
nl: Tekst

en: Both
nl: Beide

en: Nowhere
nl: Nergens

en: Left
nl: Links

en: Right
nl: Rechts

en: Click
nl: Klik

en: Double click
nl: Dubbelklikken

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: key
nl: sleutelveld

en: display column
nl: toon kolom

en: Welcome
nl: Welkom

en: Closed
nl: Gesloten

en: Monday
nl: maandag

en: Tuesday
nl: dinsdag

en: Wednesday
nl: woensdag

en: Thursday
nl: donderdag

en: Friday
nl: vrijdag

en: Saturday
nl: zaterdag

en: Sunday
nl: zondag

en: Ask before sending error reports
nl: Vragen alvorens foutrapporten te verzenden

en: Always send error reports
nl: Foutrapporten altijd verzenden

en: Never send error reports
nl: Nooit foutrapporten verzenden

en: Server default
nl: Server standaardwaarde

en: Enable
nl: Inschakelen

en: Disable
nl: Uitschakelen

en: Quick - display only the minimal options to configure
nl: Snel - toon enkel de minimale opties om te configureren

en: Custom - display all possible options to configure
nl: Uitgebreid - toon alle mogelijke opties om te configureren

en: Custom - like above, but without the quick/custom choice
nl: Uitgebreid - zoals bovenstaande maar zonder keuze snel/uitgebreid

en: complete inserts
nl: volledige invoegingen

en: extended inserts
nl: uitgebreide invoegingen

en: both of the above
nl: beide bovenstaande opties

en: neither of the above
nl: geen van bovenstaande opties

en: Configuration already exists, setup is disabled!
nl: Configuratie bestaat al, instellen is uitgeschakeld!

en: Wrong data
nl: Verkeerde gegevens

en: Wrong data or no validation for %s
nl: Verkeerde gegevens of geen validatie voor %s

en: Edit ENUM/SET values
nl: Bewerk ENUM/SET waarden

[ctx: for default]
en: None
nl: Geen

en: As defined:
nl: Zoals aangegeven:

en: You don't have sufficient privileges to perform this operation; Please refer to the documentation for more details
nl: U heeft niet genoeg rechten om deze actie uit te voeren; Kijk a.u.b. naar de documentatie voor meer details

en: Unique
nl: Unieke waarde

en: Fulltext
nl: Volledige tekst

en: Spatial
nl: Ruimtelijk

en: Expression
nl: Expressie

en: first
nl: eerste

en: after %s
nl: na %s

en: Table name
nl: Tabelnaam

en: Add
nl: Toevoegen

en: column(s)
nl: Kolom(men)

en: Collation:
nl: Collatie:

en: Storage Engine:
nl: Opslag-engine:

en: Connection:
nl: Verbinding:

en: Storage engine
nl: Opslag-engine

en: PARTITION definition:
nl: PARTITION-definitie:

[ctx: Online transaction part of the SQL DDL for InnoDB]
en: Online transaction
nl: Online transactie

en: The column width of integer types is ignored in your MySQL version unless defining a TINYINT(1) column
nl: De kolombreedte van het type integer wordt genegeerd in uw MYSQL versie tenzij een TINYINT(1) kolom wordt gedefinieerd

en: Loading
nl: Laden

en: Referenced by %s.
nl: Gerefereerd door %s.

en: Is a foreign key.
nl: Is een vreemde sleutel.

en: Pick from Central Columns
nl: Kies uit centrale kolommen

en: Partition by:
nl: Partitie op:

en: Expression or column list
nl: Expressie of kolom lijst

en: Partitions:
nl: Partities:

en: Subpartition by:
nl: Onderpartitionering op:

en: Subpartitions:
nl: Onderpartitionering:

en: Partition
nl: Partitie

en: Values
nl: Waarden

en: Subpartition
nl: Ondergepartitioneerd

en: Comment
nl: Opmerking

en: Data directory
nl: Data map

en: Index directory
nl: Index map

en: Max rows
nl: Maximaal aantal rijen

en: Min rows
nl: Minimaal aantal rijen

en: Table space
nl: Tabel ruimte

en: Node group
nl: Node groep

en: Length/Values
nl: Lengte/Waarden

en: If column type is "enum" or "set", please enter the values using this format: 'a','b','c'…<br>If you ever need to put a backslash ("\") or a single quote ("'") amongst those values, precede it with a backslash (for example '\\xyz' or 'a\'b').
nl: Als het veldtype "enum" of "set" is, voer dan de waardes in volgens dit formaat: 'a','b','c'…<br>Als u een backslash moet plaatsen ("\") of een enkel aanhalingsteken ("'") bij deze waardes, plaats er dan een backslash voor (voorbeeld '\\xyz' of 'a\'b').

en: For default values, please enter just a single value, without backslash escaping or quotes, using this format: a
nl: Voer voor standaard waarden aub een enkele waarde in, zonder backslash of aanhalingstekens, gebruik makend van dit formaat: a

en: Collation
nl: Collatie

en: Adjust privileges
nl: Rechten aanpassen

en: Virtuality
nl: Virtualiteit

en: Move column
nl: Kolom verplaatsen

en: List of available transformations and their options
nl: Lijst met beschikbare transformaties en hun opties

en: Browser display transformation
nl: Browserweergavetransformaties

en: Browser display transformation options
nl: Browserweergavetransformatieopties

en: Please enter the values for transformation options using this format: 'a', 100, b,'c'…<br>If you ever need to put a backslash ("\") or a single quote ("'") amongst those values, precede it with a backslash (for example '\\xyz' or 'a\'b').
nl: Vul de waardes voor de transformatieoptie in het volgende formaat in: 'a', 100, b,'c'…<br>Wanneer u een backslash ("\") of een enkele quote ("'") moet invoegen plaats er dan een backslash voor (bijvoorbeeld '\\xyz' of 'a\'b').

en: Input transformation
nl: Invoertransformaties

en: Input transformation options
nl: Invoertransformatieopties

en: This setting is disabled, it will not be applied to your configuration.
nl: Deze instelling is uitgeschakeld, het is niet van toepassing op uw configuratie.

en: Set value: %s
nl: Waarde instellen op: %s

en: Restore default value
nl: Standaardwaarde herstellen

en: Allow users to customize this value
nl: Gebruikers toestaan deze waarde aan te passen

en: Collapse
nl: Samenvouwen

en: Expand
nl: Uitklappen

en: Requery
nl: Query opnieuw uitvoeren

en: Clear
nl: Leegmaken

en: History
nl: Geschiedenis

en: Bookmarks
nl: Bladwijzers

en: Press Ctrl+Enter to execute query
nl: Druk op Ctrl+Enter om de query uit te voeren

en: Press Enter to execute query
nl: Druk op Enter om de query uit te voeren

en: Explain
nl: Verklaar

en: Bookmark
nl: Bladwijzer

en: Query failed
nl: Query mislukt

en: Queried time
nl: Query-uitvoertijd

en: During current session
nl: Tijdens de huidige sessie

en: ascending
nl: oplopend

en: descending
nl: aflopend

en: Order:
nl: Volgorde:

en: Count
nl: Aantal

en: Execution order
nl: Uitvoerings volgorde

en: Time taken
nl: Gebruikte tijd

en: Order by:
nl: Volgorde:

en: Ungroup queries
nl: Niet gegroepeerde query's

en: Show trace
nl: Toon bewerkingen

en: Hide trace
nl: Verberg bewerkingen

en: Add bookmark
nl: Bladwijzer toevoegen

en: Target database
nl: Doeldatabase

en: Share this bookmark
nl: Deze bladwijzer delen

en: Set default
nl: Standaardwaarde instellen

en: Execute queries on Enter and insert new line with Shift+Enter. To make this permanent, view settings.
nl: Voer queries uit met de Enter toets en voeg een nieuwe regel toe met Shift+Enter. Om dit permanent te maken, bekijk het instellingenmenu.

en: Create version %1$s of %2$s
nl: Versie %1$s van %2$s aanmaken

en: Create version %1$s
nl: Versie %1$s aanmaken

en: Track these data definition statements:
nl: Deze definitie-statements tracken:

en: Track these data manipulation statements:
nl: Deze manipulatie-statements tracken:

en: Create version
nl: Versie aanmaken

en: Add new column
nl: Nieuwe kolom toevoegen

en: Length/Value
nl: Lengte/Waarde

en: Attribute
nl: Attribuut

en: The central list of columns for the current database is empty
nl: De centrale lijst met kolommen voor de huidige database is leeg

en: Filter rows
nl: Filter rijen

en: Search this table
nl: Zoek in deze tabel

en: Add column
nl: Kolom toevoegen

en: Select a table
nl: Selecteer een tabel

en: Select a column.
nl: Selecteer een kolom.

en: Click to sort.
nl: Klik om te sorteren.

en: Action
nl: Actie

en: Create new table
nl: Nieuwe tabel aanmaken

en: Number of columns
nl: Aantal kolommen

en: Create
nl: Aanmaken

en: Database comment:
nl: Database commentaar:

en: Print
nl: Afdrukken

en: Packed
nl: Gecomprimeerd

en: Cardinality
nl: Kardinaliteit

en: No index defined!
nl: Geen index gedefinieerd!

en: Select all
nl: Alles selecteren

en: Show/hide columns
nl: Toon/verberg kolommen

en: See table structure
nl: Zie tabelstructuur

en: Select "%s"
nl: Selecteer "%s"

en: Add an option for column "%s".
nl: Een optie voor kolom "%s" toevoegen.

en: Page to open
nl: Pagina om te openen

en: Page to delete
nl: Pagina om te verwijderen

en: Show/Hide tables list
nl: Toon/verberg lijst met tabellen

en: View in fullscreen
nl: In volledig scherm bekijken

en: Exit fullscreen
nl: Volledig scherm modus verlaten

en: New page
nl: Nieuwe pagina

en: Delete pages
nl: Pagina's verwijderen

en: Create table
nl: Tabel aanmaken

en: Create relationship
nl: Maak relatie aan

en: Reload
nl: Verversen

en: Angular links
nl: Hoekige verbindingen

en: Direct links
nl: Directe verbindingen

en: Snap to grid
nl: Kleef aan raster

en: Small/Big All
nl: Alles in-/uitklappen

en: Toggle small/big
nl: Wissel klein/groot

en: Toggle relationship lines
nl: Relatielijnen tonen/verbergen

en: Export schema
nl: Schema exporteren

en: Build Query
nl: Query opbouwen

en: Move Menu
nl: Menu verplaatsen

en: Pin text
nl: Pin tekst

en: Hide/Show all
nl: Alles tonen/verbergen

en: Hide/Show tables with no relationship
nl: Verberg/Toon tabellen zonder relaties

en: Number of tables:
nl: Aantal tabellen:

en: Delete relationship
nl: Relatie verwijderen

en: Relationship operator
nl: Operator voor relatie

en: Except
nl: Behalve

en: Value
nl: Waarde

en: Rename to
nl: Hernoemen naar

en: New name
nl: Nieuwe naam

en: Aggregate
nl: Samenvoegen

en: Active options
nl: Actieve opties

en: Save to selected page
nl: Opslaan naar geselecteerde pagina

en: Create a page and save to it
nl: Een pagina aanmaken en ernaar opslaan

en: New page name
nl: Nieuwe paginanaam

en: Select page
nl: Selecteer pagina

en: Select Export Relational Type
nl: Selecteer uitvoer relationeel type

en: Event name
nl: Gebeurtenisnaam

en: Event type
nl: Gebeurtenistype

en: Change to %s
nl: Veranderen naar %s

en: Execute at
nl: Uitvoeren om

en: Execute every
nl: Uitvoeren iedere

[ctx: Start of recurring event]
en: Start
nl: Begin

[ctx: End of recurring event]
en: End
nl: Einde

en: On completion preserve
nl: Na afloop behouden

en: Definer
nl: DEFINER

en: Check all
nl: Selecteer alles

en: Create new event
nl: Maak nieuw event

en: There are no events to display.
nl: Er zijn geen gebeurtenissen om weer te geven.

en: Event scheduler status
nl: Status van de gebeurtenis-scheduler

en: Click to toggle
nl: Klik om te wisselen

en: ON
nl: AAN

en: OFF
nl: UIT

en: @SERVER@ will become the server name and @DATABASE@ will become the database name.
nl: @SERVER@ wordt de servernaam en @DATABASE@ wordt de databasenaam.

note: l10n: A query that the user has written freely
en: Exporting a raw query
nl: Exporteren van een "ruwe" query

en: Exporting tables from "%s" database
nl: Tabellen exporteren uit de database "%s"

en: Export the structure of all tables.
nl: Exporteer de structuur van alle tabellen.

en: Export the data of all tables.
nl: Exporteer de data van alle tabellen.

en: Importing into the database "%s"
nl: Importeren in database "%s"

en: Multi-table query
nl: Multitabel query

en: Query by example
nl: Query van voorbeeld

en: Query window
nl: Query-venster

en: select table
nl: selecteer tabel

en: select column
nl: selecteer kolom

en: Table alias
nl: Tabel alias

en: Column alias
nl: Kolom alias

en: Use this column in criteria
nl: Gebruik deze kolom in criteria

en: Add as
nl: Voeg toe als

en: Another column
nl: Andere kolom

en: Enter criteria as free text
nl: Geef criteria in als vrije tekst

en: Remove this column
nl: Verwijder deze kolom

en: + Add column
nl: + Kolom toevoegen

en: Update query
nl: Werk query bij

en: Database comment
nl: Databasecommentaar

en: Rename database to
nl: Hernoem database naar

en: New database name
nl: Nieuwe databasenaam

en: You don't have sufficient privileges to perform this operation; Please refer to the documentation for more details.
nl: U heeft niet genoeg rechten om deze actie uit te voeren; Kijk a.u.b. naar de documentatie voor meer details.

en: Remove database
nl: Verwijder database

en: Database %s has been dropped.
nl: Database %s is verwijderd.

en: Drop the database (DROP)
nl: Verwijder de database (DROP)

en: Copy database to
nl: Kopieer database naar

en: CREATE DATABASE before copying
nl: CREATE DATABASE vóór het kopiëren

en: Add constraints
nl: Voeg beperkingen toe

en: Switch to copied database
nl: Overschakelen naar de gekopieerde database

en: Change all tables collations
nl: Wijzig alle tabelcollaties

en: Change all tables columns collations
nl: Wijzig alle tabelcollaties

en: Users having access to "%s"
nl: Gebruikers die toegang hebben tot "%s"

en: User name
nl: Gebruikersnaam

en: Host name
nl: Servernaam

en: Grant
nl: Toekennen

en: Any
nl: Elke

en: global
nl: globaal

en: database-specific
nl: database-specifiek

en: wildcard
nl: jokerteken

en: With selected:
nl: Met geselecteerde:

[ctx: Create new user]
en: New
nl: Nieuw

en: Add user account
nl: Gebruikersaccount toevoegen

en: Switch to %svisual builder%s
nl: Overschakelen naar %svisuele builder%s

en: You have to choose at least one column to display!
nl: Er moet ten minste één weer te geven kolom worden gekozen!

en: Ins:
nl: Invoegen:

en: And
nl: En

en: Del:
nl: Verwijderen:

en: Column:
nl: Kolom:

en: Show:
nl: Toon:

en: Sort:
nl: Sorteren:

en: Sort order:
nl: Sorteervolgorde:

en: Modify:
nl: Aanpassen:

en: Add/Delete criteria rows:
nl: Criterium-rijen toevoegen/verwijderen:

en: Add/Delete columns:
nl: Kolommen toevoegen/verwijderen:

en: Use tables
nl: Tabellen gebruiken

en: SQL query on database <b>%s</b>:
nl: SQL-query op database <b>%s</b>:

en: Routine name
nl: Routinenaam

en: Direction
nl: Richting

en: Add parameter
nl: Parameter toevoegen

en: Remove last parameter
nl: Laatste parameter verwijderen

en: Return type
nl: Returntype

en: Return length/values
nl: Return-lengte/waarden

en: Return options
nl: Return-opties

en: Charset
nl: Karakterset

en: Is deterministic
nl: Is vast bepaald

en: You do not have sufficient privileges to perform this operation; Please refer to the documentation for more details.
nl: U heeft niet genoeg rechten om deze actie uit te voeren; Kijk a.u.b. naar de documentatie voor meer details.

en: Security type
nl: Beveiligingstype

en: SQL data access
nl: SQL-gegevenstoegang

en: Routine parameters
nl: Routineparameters

en: Create new routine
nl: Nieuwe routine aanmaken

en: There are no routines to display.
nl: Er zijn geen routines om weer te geven.

en: Returns
nl: Geeft terug

en: ENUM/SET editor
nl: ENUM/SET-editor

en: Execute
nl: Uitvoeren

en: Search in database
nl: Zoeken in de database

en: Words or values to search for (wildcard: "%"):
nl: Woorden of waarden waarnaar gezocht moet worden (wildcard: "%"):

en: Find:
nl: Zoek:

en: Words are separated by a space character (" ").
nl: Woorden worden gesplitst door een spatiekarakter (" ").

en: Inside tables:
nl: In de tabellen:

en: Unselect all
nl: Alles deselecteren

en: Inside column:
nl: In de kolom:

en: %1$s match in <strong>%2$s</strong> | %1$s matches in <strong>%2$s</strong>
nl[0]: %1$s overeenkomst in <strong>%2$s</strong>
nl[1]: %1$s overeenkomsten in <strong>%2$s</strong>

en: <strong>Total:</strong> <em>%count%</em> match | <strong>Total:</strong> <em>%count%</em> matches
nl[0]: <strong> Totaal:</strong> <em> %count% </em> overeenkomst
nl[1]: <strong> Totaal:</strong> <em> %count% </em> overeenkomsten

en: Add prefix
nl: Voorvoegsel toevoegen

en: %s table | %s tables
nl[0]: %s tabel
nl[1]: %s tabellen

en: Sum
nl: Som

en: Continue
nl: Verder gaan

en: From
nl: Van

en: To
nl: Naar

en: Check tables having overhead
nl: Selecteer tabellen met overhead

en: Copy table
nl: Tabel kopiëren

en: Show create
nl: Toon aanmaken

en: Delete data or table
nl: Gegevens of tabel verwijderen

en: Empty
nl: Legen

en: Table maintenance
nl: Tabelonderhoud

en: Analyze table
nl: Analyseer tabel

en: Check table
nl: Controleer tabel

en: Checksum table
nl: Checksum tabel

en: Optimize table
nl: Optimaliseer tabel

en: Repair table
nl: Repareer tabel

en: Prefix
nl: Voorvoegsel

en: Add prefix to table
nl: Voeg voorvoegsel toe aan tabel

en: Replace table prefix
nl: Vervang tabelvoorvoegsel

en: Add columns to central list
nl: Voeg kolommen toe aan centrale lijst

en: Remove columns from central list
nl: Verwijder kolommen uit de centrale lijst

en: Make consistent with central list
nl: Maak in overeenstemming met centrale lijst

en: Are you sure?
nl: Bent u zeker?

en: This action may change some of the columns definition.[br]Are you sure you want to continue?
nl: Deze actie wijzigt mogelijk de definitie van de kolommen.[br]Weet u zeker dat u wilt doorgaan?

en: Options:
nl: Opties:

en: Add AUTO INCREMENT value
nl: Voeg AUTO INCREMENT-waarde toe

en: Do you really want to execute the following query?
nl: Weet u zeker dat u de volgende SQL-query wil uitvoeren?

en: Remove from Favorites
nl: Verwijderen uit favorieten

en: Add to Favorites
nl: Voeg toe aan favorieten

en: Showing create queries
nl: Aanmaakquery's worden getoond

en: Create view
nl: VIEW aanmaken

en: Not replicated
nl: Niet gerepliceerd

en: Replicated
nl: Gerepliceerd

en: in use
nl: in gebruik

en: May be approximate. Click on the number to get the exact count. See [doc@faq3-11]FAQ 3.11[/doc].
nl: Bij benadering. Klik op het getal voor de exacte hoeveelheid. Zie [doc@faq3-11]FAQ 3.11[/doc].

en: Size
nl: Grootte

en: Creation
nl: Gecreëerd

en: Last update
nl: Laatst bijgewerkt

en: Last check
nl: Laatst gecontroleerd

en: Tracking is active.
nl: Tracking is ingeschakeld.

en: Tracking is not active.
nl: Tracking is niet actief.

en: Tracked tables
nl: Tabellen met tracker

en: Last version
nl: Laatste versie

en: Created
nl: Aangemaakt

en: Updated
nl: Bijgewerkt

en: active
nl: ingeschakeld

en: not active
nl: niet actief

en: Delete tracking
nl: Verwijder tracking

en: Versions
nl: Versies

en: Untracked tables
nl: Tabellen zonder tracker

en: Track table
nl: Tabel tracken

en: Trigger name
nl: Triggernaam

[ctx: Trigger action time]
en: Time
nl: Tijdstip

en: Create new trigger
nl: Maak nieuwe trigger

en: There are no triggers to display.
nl: Er zijn geen triggers om weer te gegeven.

en: Save edited data
nl: Sla aangepaste gegevens op

en: Restore column order
nl: Kolomvolgorde herstellen

en: Number of rows:
nl: Aantal rijen:

en: All
nl: Alle

en: Sort by key:
nl: Sorteren op sleutel:

en: Extra options
nl: Extra opties

en: Relational key
nl: Relationele sleutel

en: Display column for relationships
nl: Toon kolom voor relaties

en: Show binary contents
nl: Toon binaire inhoud

en: Show BLOB contents
nl: Toon BLOB-inhoud

en: Hide browser transformation
nl: Browsertransformaties verbergen

en: Well Known Text
nl: Goed bekende tekst

en: Well Known Binary
nl: Goed gekende binaire waarde

en: Query results operations
nl: Handelingen voor queryresultaat

en: Copy to clipboard
nl: Kopieer naar klembord

en: Display chart
nl: Grafiek weergeven

en: Visualize GIS data
nl: GIS-gegevens visualiseren

[ctx: None encoding conversion]
en: None
nl: Geen

en: Convert to Kana
nl: Omzetten naar Kana

en: This report automatically includes data about the error and information about relevant configuration settings. It will be sent to the phpMyAdmin team for debugging the error.
nl: Dit rapport automatisch bevat data over deze fout en ook informatie over relevante configuratie-instellingen. Het zal verzonden worden naar het phpMyAdmin team om te helpen bij het debuggen van het probleem.

en: Can you tell us the steps leading to this error? It decisively helps in debugging:
nl: Kun je ons de genomen stappen vertellen die tot deze fout leiden? Dat helpt beslist bij het debuggen:

en: You may examine the data in the error report:
nl: U kan de gegevens in het foutmeldingsverslag bekijken:

en: Submit error report
nl: Verstuur foutmeldingsverslag

en: Send error report
nl: Verzend foutmeldingsverslag

en: Select a template
nl: Selecteer een template

en: Export templates:
nl: Exporteer templates:

en: New template:
nl: Nieuwe template:

en: Template name
nl: Template naam

en: Existing templates:
nl: Bestaande templates:

en: Update
nl: Bijwerken

en: Show SQL query
nl: Toon SQL-query

en: Export method:
nl: Export methode:

en: Quick - display only the minimal options
nl: Snel - toon enkel de belangrijkste opties

en: Custom - display all possible options
nl: Uitgebreid - toon alle mogelijke opties

en: File format to export
nl: Bestandsformaat voor exporteren

en: Rows:
nl: Rijen:

en: Dump all rows
nl: Exporteer alle rijen

en: Dump some row(s)
nl: Exporteer enkele rijen

en: Row to begin at:
nl: Te beginnen op rij:

en: Output:
nl: Uitvoer:

en: Save on server in the directory <strong>%s</strong>
nl: Bewaar op de server in de map <strong>%s</strong>

en: Rename exported databases/tables/columns
nl: Geëxporteerde databases/tabellen/kolommen hernoemen

en: Defined aliases
nl: Gedefinieerde aliassen

en: Remove
nl: Verwijder

en: Define new aliases
nl: Definieer nieuwe aliassen

en: Select database:
nl: Selecteer database:

en: Select table:
nl: Selecteer tabel:

en: New table name
nl: Nieuwe tabelnaam

en: Select column:
nl: Selecteer kolom:

en: New column name
nl: Nieuwe kolomnaam

en: Use %s statement
nl: Gebruik %s statement

en: View output as text
nl: Bekijk output als tekst

en: Save output to a file
nl: Opslaan als bestand

en: File name template:
nl: Bestandsnaamtemplate:

en: This value is interpreted using the 'strftime' function, so you can use time formatting strings. Additionally the following transformations will happen: %s Other text will be kept as is. See the FAQ 6.27 for details.
nl: Deze waarde wordt geïnterpreteerd met behulp van 'strftime' functie, het gebruik van opmaakcodes is dan ook toegestaan. Daarnaast worden de volgende transformaties toegepast: %s Overige tekst blijft ongewijzigd. Zie FAQ 6.27 voor details.

en: Use this for future exports
nl: Gebruik dit voor toekomstige exports

en: Character set of the file:
nl: Karakterset van het bestand:

en: Compression:
nl: Compressie:

en: zipped
nl: gezipt

en: gzipped
nl: ge-gzipt

en: Export databases as separate files
nl: Exporteer databases as afzonderlijke bestanden

en: Export tables as separate files
nl: Exporteer tabellen als afzonderlijke bestanden

en: Skip tables larger than:
nl: Sla tabellen over groter dan:

en: The size is measured in MiB.
nl: De grootte wordt gemeten in MiB.

en: Format-specific options:
nl: Indelingsspecifieke opties:

en: Encoding Conversion:
nl: Coderingsconversie:

en: Containing the word:
nl: Bevat het woord:

en: Open new phpMyAdmin window
nl: Nieuw phpMyAdmin-scherm openen

en: phpMyAdmin Demo Server
nl: phpMyAdmin-demo-server

en: Currently running Git revision %1$s from the %2$s branch.
nl: Loopt op Git-revisie %1$s van de %2$s tak.

en: Git information missing!
nl: Git-informatie ontbreekt!

en: Value for the column "%s"
nl: Waarde voor kolom "%s"

en: Use OpenStreetMaps as Base Layer
nl: Gebruik OpenStreetMaps als basislayer

en: Geometry %d:
nl: Geometrie %d:

en: Point:
nl: Punt:

en: Point %d:
nl: Punt %d:

en: Linestring %d:
nl: Regel-string %d:

en: Outer ring:
nl: Buitenste ring:

en: Inner ring %d:
nl: Binnenste ring %d:

en: Add a linestring
nl: Een regel-string toevoegen

en: Polygon %d:
nl: Veelhoek %d:

en: Add a polygon
nl: Een veelhoek toevoegen

en: Add geometry
nl: Geometrie toevoegen

en: Output
nl: Uitvoer

en: Choose "GeomFromText" from the "Function" column and paste the string below into the "Value" field.
nl: Kies 'GeomFormText' uit de kolom 'Functie' en kopieer onderstaande string in het veld 'Waarde'.

en: Javascript must be enabled past this point!
nl: Javascript moet ingeschakeld zijn voorbij dit punt!

en: Click on the bar to scroll to top of page
nl: Klik op de balk om te scrollen naar het begin van de pagina

en: Git revision:
nl: Git-revisie:

en: no branch
nl: geen tak

en: from %s branch
nl: van %s tak

en: committed on %s by %s
nl: gecommit op %s door %s

en: authored on %s by %s
nl: geschreven door %s op %s

en: You are using the demo server. You can do anything here, but please do not change root, debian-sys-maint and pma users. More information is available at %s.
nl: U gebruikt de demoserver. U kunt alles doen, maar wijzigt u de root, debian-sys-maint en pma-gebruikers niet. Meer informatie is beschikbaar op %s.

en: General settings
nl: Algemene instellingen

en: Server connection collation:
nl: Collatie van de serververbinding:

en: More settings
nl: Overige instellingen

en: Appearance settings
nl: Opmaakinstellingen

en: Language
nl: Taal

en: Theme
nl: Thema

[ctx: View all themes]
en: View all
nl: Alles bekijken

en: Database server
nl: Databaseserver

en: Server type:
nl: Servertype:

en: Server connection:
nl: Serververbinding:

en: Protocol version:
nl: Protocolversie:

en: User:
nl: Gebruiker:

en: Server charset:
nl: Karakterset van server:

en: Web server
nl: Webserver

en: Database client version:
nl: Cliëntversie van database:

en: PHP extension:
nl: PHP-uitbreiding:

en: PHP version:
nl: PHP-versie:

en: Show PHP information
nl: Informatie over PHP weergeven

en: Version information:
nl: Versie-informatie:

en: Official Homepage
nl: Officiële phpMyAdmin-website

en: Contribute
nl: Bijdragen

en: Get support
nl: Ondersteuning krijgen

en: List of changes
nl: Lijst met wijzigingen

en: License
nl: Licentie

en: Warning
nl: Waarschuwing

en: Notice
nl: Opmerking

en: phpMyAdmin Themes
nl: phpMyAdmin Thema's

en: Get more themes!
nl: Bekijk meer thema's!

en: Screenshot of the %s theme.
nl: Schermafdruk van het %s thema.

note: l10n: Choose the theme button in the themes list modal
en: Take it
nl: Gebruik deze

en: The file being uploaded is probably larger than the maximum allowed size or this is a known bug in webkit based (Safari, Google Chrome, Arora etc.) browsers.
nl: Het geüploade bestand is mogelijk groter dan de limiet toestaat, of u heeft last van een bekende bug in op webkit gebaseerde browsers (Safari, Google Chrome, Arora, enz.).

en: %s of %s
nl: %s van %s

en: About %MIN min. %SEC sec. remaining.
nl: Ongeveer %MIN minuten en %SEC seconden resterend.

en: About %SEC sec. remaining.
nl: Nog ongeveer %SEC seconden resterend.

en: The file is being processed, please be patient.
nl: Het bestand wordt verwerkt, een ogenblik geduld.

en: Uploading your import file…
nl: Uw te importeren bestand wordt geüpload…

en: Please be patient, the file is being uploaded. Details about the upload are not available.
nl: Een ogenblik geduld, het bestand wordt geüpload. Details over de voortgang zijn niet beschikbaar.

en: File to import:
nl: Te importeren bestand:

en: File may be compressed (%s) or uncompressed.
nl: Het bestand kan gecomprimeerd (%s) of ongecomprimeerd zijn.

en: A compressed file's name must end in <strong>.[format].[compression]</strong>. Example: <strong>.sql.zip</strong>
nl: De naam van een gecomprimeerd bestand moet eindigen op <strong>.[format].[compression]</strong>. Voorbeeld: <strong>.sql.zip</strong>

en: Upload a file
nl: Upload een bestand

en: Select file to import
nl: Selecteer te importeren bestand

en: Browse your computer:
nl: Blader op uw eigen pc:

en: You may also drag and drop a file on any page.
nl: U kan ook een bestand slepen en neerzetten op welke pagina dan ook.

en: Select from the web server upload directory [strong]%s[/strong]:
nl: Selecteer uit de webserver uploadmap [strong]%s[/strong]:

en: There are no files to import!
nl: Er zijn geen bestanden om te importeren!

en: File uploads are not allowed on this server.
nl: Het uploaden van bestanden is niet toegestaan op deze server.

en: Partial import:
nl: Gedeeltelijke import:

en: Previous import timed out, after resubmitting will continue from position %d.
nl: Tijdslimiet voor de import is verlopen, na het opnieuw versturen zal er hervat worden vanaf positie %d.

en: Allow the interruption of an import in case the script detects it is close to the PHP timeout limit.
nl: Sta het onderbreken van het importeren toe wanneer het script herkent dat de PHP-tijdslimiet nadert.

en: This might be a good way to import large files, however it can break transactions.
nl: Dit kan nuttig zijn bij het importeren van grote bestanden, maar kan transacties verstoren.

en: Skip this number of queries (for SQL) starting from the first one:
nl: Sla dit aantal query's (voor SQL) over, beginnend bij de eerste :

en: Other options
nl: Andere opties

en: Rename
nl: Hernoem

en: The primary key has been dropped.
nl: De primaire sleutel is verwijderd.

en: Index %s has been dropped.
nl: Index %s is verwijderd.

note: l10n: Year suffix for calendar, "none" is empty.
en: none
nl: geen

note: l10n: Previous month. Display text for previous month link in calendar
en: Prev
nl: Vorige

note: l10n: Next month. Display text for next month link in calendar
en: Next
nl: Volgende

note: l10n: Display text for current month link in calendar
en: Today
nl: Vandaag

en: January
nl: januari

en: February
nl: februari

en: March
nl: maart

en: April
nl: april

note: l10n: Short month name for May
en: May
nl: mei

en: June
nl: juni

en: July
nl: juli

en: August
nl: augustus

en: September
nl: september

en: October
nl: oktober

en: November
nl: november

en: December
nl: december

note: l10n: Short week day name for Sunday
en: Sun
nl: zo

note: l10n: Minimal week day name for Sunday
en: Su
nl: zo

note: l10n: Minimal week day name for Monday
en: Mo
nl: ma

note: l10n: Minimal week day name for Tuesday
en: Tu
nl: di

note: l10n: Minimal week day name for Wednesday
en: We
nl: wo

note: l10n: Minimal week day name for Thursday
en: Th
nl: do

note: l10n: Minimal week day name for Friday
en: Fr
nl: vr

note: l10n: Minimal week day name for Saturday
en: Sa
nl: za

note: l10n: Column header for week of the year in calendar
en: Wk
nl: Week

en: Hour
nl: Uur

en: Minute
nl: Minuut

en: Second
nl: Seconde

en: This field is required
nl: Dit veld is verplicht

en: Please fix this field
nl: Repareer a.u.b. dit veld

en: Please enter a valid email address
nl: A.u.b. een geldig e-mailadres invoeren

en: Please enter a valid URL
nl: A.u.b. een geldige URL ingeven

en: Please enter a valid date
nl: A.u.b. een geldige datum in geven

en: Please enter a valid date ( ISO )
nl: A.u.b. een valide datum (ISO) in geven

en: Please enter a valid number
nl: Vul a.u.b. een geldig nummer in

en: Please enter a valid credit card number
nl: Vul a.u.b, een geldig creditcardnummer in

en: Please enter only digits
nl: Vul a.u.b. alleen cijfers in

en: Please enter the same value again
nl: A,u,b, dezelfde waarde nogmaals in geven

en: Please enter no more than {0} characters
nl: Vul a.u,b, niet meer dan {0} tekens in

en: Please enter at least {0} characters
nl: Vul a.u,b, minstens {0} tekens in

en: Please enter a value between {0} and {1} characters long
nl: Vul a.u.b. een waarde tussen {0} en {1} tekens lang in

en: Please enter a value between {0} and {1}
nl: Vul a.u,b. een waarde tussen {0} en {1} in

en: Please enter a value less than or equal to {0}
nl: Vul a.u.b. een waarde kleiner of gelijk aan {0} in

en: Please enter a value greater than or equal to {0}
nl: Vul a.u.b. een waarde groter of gelijk aan {0} in

en: Please enter a valid date or time
nl: Vul a.u.b. een geldige datum of tijd in

en: Please enter a valid HEX input
nl: Vul a.u.b.een geldige waarde in HEX in

note: l10n: To validate the usage of a MD5 function on the column
en: This column can not contain a 32 chars value
nl: Deze kolom kan geen 32-karakter waarde bevatten

note: l10n: To validate the usage of a AES_ENCRYPT/DES_ENCRYPT function on the column
en: These functions are meant to return a binary result; to avoid inconsistent results you should store it in a BINARY, VARBINARY, or BLOB column.
nl: Deze functies retourneren een binair resultaat; om inconsistente resultaten te voorkomen moet u deze opslaan in een BINARY, VARBINARY of BLOB kolom.

en: Log in
nl: Aanmelden

en: You can enter hostname/IP address and port separated by space.
nl: U kunt een hostnaam/IP-adres en poortnummer gescheiden door een spatie opgeven.

en: Username:
nl: Gebruikersnaam:

en: Password:
nl: Wachtwoord:

en: Server choice:
nl: Server keuze:

en: There is a mismatch between HTTPS indicated on the server and client. This can lead to a non working phpMyAdmin or a security risk. Please fix your server configuration to indicate HTTPS properly.
nl: Er is een verschil tussen HTTPS aanduiding op de server en op de cliënt. Dit kan leiden tot een niet werkende phpMyAdmin of tot een beveiligingsrisico. Herstel aub uw serverconfiguratie zodat HTTPS correct wordt aangeduid.

en: Please scan following QR code into the two-factor authentication app on your device and enter authentication code it generates.
nl: Scan a.u.b. de volgende QR code in de tweeweg authentificatie app op uw apparaat en geef de gegenereerde authentificatie code in .

en: Secret/key:
nl: Geheim/sleutel:

en: Authentication code:
nl: Authenticatie code:

en: Open the two-factor authentication app on your device to view your authentication code and verify your identity.
nl: Open de tweeweg authentificatie app op uw apparaat voor uw authentificatie code en verifieer uw identiteit.

en: The configured two factor authentication is not available, please install missing dependencies.
nl: Tweeweg authentificatie is niet beschikbaar, installeer a.u.b. de optionele afhankelijkheden.

en: Deprecated!
nl: Verouderd!

en: The FIDO U2F API has been deprecated in favor of the Web Authentication API (WebAuthn).
nl: De FIDO U2F API wordt verlaten ten gunste van de Web Authenticatie API (WebAuthn).

en: You can still use Firefox to authenticate your account using the FIDO U2F API, however it's recommended that you use the WebAuthn authentication instead.
nl: U kunt nog steeds Firefox gebruiken om uzelf te autoriseren met de FIDO U2F API, maar het wordt aangeraden om WebAuthn authenticatie gebruiken.

en: Please connect your FIDO U2F device into your computer's USB port. Then confirm registration on the device.
nl: Sluit a.u.b. uw FIDO U2F apparaat aan op uw computer USB-poort. Bevestig dan uw registratie op het apparaat.

en: You are not using https to access phpMyAdmin, therefore FIDO U2F device will most likely refuse to authenticate you.
nl: U gebruikt geen https om phpMyAdmin te gebruiken, daarom zal het FIDO U2F apparaat waarschijnlijk weigeren om u te authentificeren.

en: Please connect your FIDO U2F device into your computer's USB port. Then confirm login on the device.
nl: Sluit a.u.b. uw FIDO U2F apparaat aan op uw computer USB-poort. Bevestig dan uw aanmelding op het apparaat.

en: Verify
nl: Verifieer

en: Please connect your WebAuthn/FIDO2 device. Then confirm registration on the device.
nl: Sluit a.u.b. uw WebAuthn/FIDO2 apparaat aan op uw computer USB-poort. Bevestig dan uw registratie op het apparaat.

en: Please connect your WebAuthn/FIDO2 device. Then confirm login on the device.
nl: Sluit a.u.b. uw WebAuthn/FIDO2 apparaat. Bevestig dan uw aanmelding op het apparaat.

en: Go back
nl: Ga terug

en: Show hidden navigation tree items.
nl: Verborgen navigatieboom onderdelen weergeven.

en: Unhide
nl: Maak zichtbaar

en: Home
nl: Startpagina

en: Empty session data
nl: Sessiedata is leeg

en: Log out
nl: Afmelden

en: phpMyAdmin documentation
nl: phpMyAdmin-documentatie

en: MariaDB Documentation
nl: MariaDB Documentatie

en: MySQL Documentation
nl: MYSQL Documentatie

en: Navigation panel settings
nl: Navigatiepaneelinstellingen

en: Reload navigation panel
nl: Navigatiepaneel herladen

en: An error has occurred while loading the navigation display
nl: Er is een fout opgetreden bij het laden van de navigatieweergave

en: SQL upload
nl: SQL-upload

en: Type to filter these, Enter to search all
nl: Start met typen om te filteren, type Enter voor alles zoeken

en: Clear fast filter
nl: Snelle filter leegmaken

en: Your browser has phpMyAdmin configuration for this domain. Would you like to import it for current session?
nl: Uw browser bevat configuratie van phpMyAdmin voor dit domein. Wilt u dit gebruiken in de huidige sessie?

en: Delete settings
nl: Verwijder instellingen

en: Cannot save settings, submitted form contains errors!
nl: Instellingen zijn niet opgeslagen, het verstuurde formulier bevat fouten!

en: Manage your settings
nl: Uw instellingen beheren

en: Two-factor authentication
nl: Tweeweg authenticatie

en: Configuration has been saved.
nl: De configuratie is opgeslagen.

en: Your preferences will be saved for current session only. Storing them permanently requires %sphpMyAdmin configuration storage%s.
nl: Uw voorkeuren worden enkel in de huidige sessie bewaard. Om deze permanent te bewaren is %sconfiguratieopslag van phpMyAdmin%s vereist.

en: Configuration contains incorrect data for some fields.
nl: Het configuratiebestand bevat foute gegevens in sommige velden.

en: Do you want to import remaining settings?
nl: Wilt u de overgebleven instellingen importeren?

en: Saved on: @DATE@
nl: Opgeslagen op: @DATE@

en: Import from file
nl: Importeren uit bestand

en: Import from browser's storage
nl: Importeren uit browseropslag

en: Settings will be imported from your browser's local storage.
nl: De instellingen zullen geïmporteerd worden uit de lokale opslag van uw browser.

en: You have no saved settings!
nl: Er zijn geen opgeslagen instellingen!

en: This feature is not supported by your web browser
nl: Deze functie wordt niet ondersteund door uw webbrowser

en: Merge with current configuration
nl: Samenvoegen met de huidige configuratie

en: You can set more settings by modifying config.inc.php, eg. by using %sSetup script%s.
nl: U kan meer instellingen veranderen door config.inc.php aan te passen, bv. door het %ssetup-script%s te gebruiken.

en: Save as JSON file
nl: Opslaan als JSON bestand

en: Save as PHP file
nl: Opslaan als PHP-bestand

en: Save to browser's storage
nl: Opslaan in de browseropslag

en: Settings will be saved in your browser's local storage.
nl: De instellingen zullen bewaard worden in de lokale opslag van uw browser.

en: Existing settings will be overwritten!
nl: Bestaande instellingen zullen overschreven worden!

en: You can reset all your settings and restore them to default values.
nl: U kan al uw instellingen terugzetten op de standaardwaarden.

en: Configure two-factor authentication
nl: Configureer tweeweg authentificatie

en: Enable two-factor authentication
nl: Activeer tweeweg authentificatie

en: Confirm disabling two-factor authentication
nl: Bevestig deactivatie tweeweg authentificatie

en: By disabling two factor authentication you will be again able to login using password only.
nl: Door tweeweg authentificatie te deactiveren kunt u weer aanmelden met alleen een wachtwoord.

en: Disable two-factor authentication
nl: Deactiveer tweeweg authentificatie

en: Two-factor authentication status
nl: Tweeweg authentificatie status

en: Two-factor authentication is not available, please install optional dependencies to enable authentication backends.
nl: Tweeweg authentificatie is niet beschikbaar, installeer a.u.b. de optionele afhankelijkheden om authentificatie backends beschikbaar te maken.

en: Following composer packages are missing:
nl: De volgende composer onderdelen ontbreken:

en: Two-factor authentication is available and configured for this account.
nl: Tweeweg authentificatie is beschikbaar en geconfigureerd voor dit account.

en: Two-factor authentication is available, but not configured for this account.
nl: Tweeweg authentificatie is beschikbaar, maar niet geconfigureerd voor dit account.

en: Please install optional dependencies to enable more authentication backends.
nl: Installeer a.u.b. de optionele afhankelijkheden om meer authentificatie backends beschikbaar te maken.

en: Two-factor authentication is not available, enable phpMyAdmin configuration storage to use it.
nl: Tweeweg authentificatie is niet beschikbaar, activeer phpMyAdmin configuratieopslag om het te gebruiken.

en: You have enabled two factor authentication.
nl: U hebt tweeweg authentificatie geactiveerd.

en: There are no recent tables.
nl: Er zijn geen recente tabellen.

en: There are no favorite tables.
nl: Er zijn geen favoriete tabellen.

en: phpMyAdmin configuration storage
nl: phpMyAdmin configuratie opslag

en: Configuration of pmadb…
nl: Configuratie van pmadb…

en: not OK
nl: Niet goed

en: General relation features
nl: Algemene relatieopties

en: %sCreate%s a database named '%s' and setup the phpMyAdmin configuration storage there.
nl: %sCreate%s een database met de naam '%s' en stel daar de phpMyAdmin configuratie opslag in.

en: %sCreate%s the phpMyAdmin configuration storage in the current database.
nl: %sMaak%s de configuratieopslag van phpMyAdmin aan in de huidige database.

en: %sCreate%s missing phpMyAdmin configuration storage tables.
nl: %sCreate%s ontbrekende phpMyAdmin configuratie opslag tabellen.

en: General relation features:
nl: Algemene relatie-opties:

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Display features:
nl: Toon opties:

en: Designer and creation of PDFs:
nl: Ontwerpen en aanmaken van PDF-bestanden:

en: Displaying column comments:
nl: Toon kolom opmerkingen:

en: Browser transformation:
nl: Browsertransformaties:

en: Please see the documentation on how to update your column_info table.
nl: Raadpleeg de documentatie over hoe u de tabel column_info bijwerkt.

en: Bookmarked SQL query:
nl: Opgeslagen SQL-query:

en: SQL history:
nl: SQL-geschiedenis:

en: Persistent recently used tables:
nl: Persistente recent gebruikte tabellen:

en: Persistent favorite tables:
nl: Persistente veelgebruikte tabellen:

en: Persistent tables' UI preferences:
nl: Persistente interfacevoorkeuren voor tabellen:

en: Tracking:
nl: Traceren:

en: User preferences:
nl: Gebruikersvoorkeuren:

en: Configurable menus:
nl: Configureerbare menu's:

en: Hide/show navigation items:
nl: Navigatieonderdelen tonen/verbergen:

en: Saving Query-By-Example searches:
nl: Query-door-voorbeeld opzoekingen wordt opgeslagen:

en: Managing central list of columns:
nl: Beheer van centrale lijst van kolommen:

en: Remembering designer settings:
nl: Onthoud ontwerper instellingen:

en: Saving export templates:
nl: Opslaan export templates:

en: Quick steps to set up advanced features:
nl: Snelle stappen voor het instellen van geavanceerde functies:

en: Create the needed tables with the <code>%screate_tables.sql</code>.
nl: Maak de benodigde tabellen aan met <code>%screate_tables.sql</code>.

en: Create a pma user and give access to these tables.
nl: Maak een pma-gebruiker aan en verleen die toegang tot deze tabellen.

en: Enable advanced features in configuration file (<code>config.inc.php</code>), for example by starting from <code>config.sample.inc.php</code>.
nl: Geavanceerde functionaliteit kan in het configuratiebestand (<code>config.inc.php</code>) ingeschakeld worden, als voorbeeld kunt u gebruik maken van <code>config.sample.inc.php</code>.

en: Re-login to phpMyAdmin to load the updated configuration file.
nl: Meld opnieuw aan bij phpMyAdmin om het bijgewerkte configuratiebestand te laden.

en: Select binary log to view
nl: Selecteer de te bekijken binaire log

en: Truncate shown queries
nl: Getoonde query's afkappen

en: Show full queries
nl: Toon volledige query's

en: Log name
nl: Lognaam

en: Position
nl: Positie

en: Server ID
nl: Server-ID

en: Original position
nl: Oorspronkelijke positie

en: Information
nl: Informatie

en: Character sets and collations
nl: Karaktersets en collaties

[ctx: The collation is the default one]
en: default
nl: standaardwaarde

en: Databases statistics
nl: Databasestatistieken

en: Create database
nl: Database aanmaken

en: No privileges to create databases
nl: Geen rechten om databases te maken

en: Primary replication
nl: Replicatie primaire database

en: Replica replication
nl: Replica replicatie

en: Jump to database '%s'
nl: Ga naar database '%s'

en: Check privileges for database "%s".
nl: Controleer rechten op database "%s".

en: Check privileges
nl: Controleer rechten

en: Note: Enabling the database statistics here might cause heavy traffic between the web server and the MySQL server.
nl: Let op: het inschakelen van databasestatistieken kan zorgen voor veel gegevensverkeer tussen de webserver en de MySQL-server.

en: Enable statistics
nl: Statistieken inschakelen

en: No databases
nl: Geen databases

en: Storage engines
nl: Opslag-engines

en: Storage Engine
nl: Opslag-engine

en: Unknown storage engine.
nl: Onbekende opslag-engine.

en: @SERVER@ will become the server name.
nl: @SERVER@ wordt de servernaam.

en: Exporting databases from the current server
nl: Exporteer meerdere databases vanuit de huidige server

en: Importing into the current server
nl: Importeren naar de huidige MySQL-server

en: Version
nl: Versie

en: Author
nl: Auteur

en: inactive
nl: niet actief

en: disabled
nl: uitgeschakeld

en: deleting
nl: verwijderen

en: deleted
nl: verwijderd

en: Database for user account
nl: Database voor gebruikersaccount

en: Create database with same name and grant all privileges.
nl: Een database aanmaken met dezelfde naam en alle rechten hierop geven.

en: Grant all privileges on wildcard name (username\_%).
nl: Alle rechten geven op de wildcardnaam (gebruikersnaam\_%).

en: Grant all privileges on database %s.
nl: Alle rechten geven op database %s.

en: No Password
nl: Geen wachtwoord

en: Enter:
nl: Ingave:

[ctx: Password strength]
en: Strength:
nl: Sterkte:

en: Re-type:
nl: Tik opnieuw in:

en: Password Hashing:
nl: Wachtwoord-hashing:

en: This method requires using an '<i>SSL connection</i>' or an '<i>unencrypted connection that encrypts the password using RSA</i>'; while connecting to the server.
nl: Deze methode vereist een '<i>SSL verbinding</i>' of een <i>niet-SSL verbinding die het wachtwoord versleuteld met RSA</i>'; wanneer verbinding wordt gemaakt met de server.

en: User group:
nl: Gebruikersgroep:

en: Edit privileges:
nl: Rechten bewerken:

en: User account
nl: Gebruikersaccount

en: Note: You are attempting to edit privileges of the user with which you are currently logged in.
nl: Opmerking: U probeert de rechten te wijzigen van de gebruikersnaam waarmee u op dit moment ingelogd bent.

en: Note: MySQL privilege names are expressed in English.
nl: Opmerking: de namen van de MySQL-rechten zijn uitgedrukt in het Engels.

en: Allows user to give to other users or remove from other users privileges that user possess on this routine.
nl: Geef gebruiker de rechten om aan andere gebruikers van deze routine rechten te geven of in te trekken.

en: Allows altering and dropping this routine.
nl: Staat het toe om deze routine te bewerken en te verwijderen.

en: Allows executing this routine.
nl: Staat het toe deze routine uit te voeren.

en: Pagination of user accounts
nl: Pagineren van gebruikersaccounts

en: Login Information
nl: Aanmeldingsinformatie

en: User name:
nl: Gebruikersnaam:

en: Any user
nl: Elke gebruiker

en: Use text field
nl: Tekstveld gebruiken

en: An account already exists with the same username but possibly a different hostname.
nl: Er bestaat al een account met dezelfde gebruikersnaam maar mogelijk met een andere hostnaam.

en: Host name:
nl: Servernaam:

en: Any host
nl: Elke host

en: Local
nl: lokaal

en: This host
nl: Deze host

en: Use host table
nl: Gebruik hosttabel

en: When Host table is used, this field is ignored and values stored in Host table are used instead.
nl: Indien er gebruik wordt gemaakt van de hosttabel is dit veld niet van toepassing.

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Do not change the password
nl: Wijzig het wachtwoord niet

en: No password
nl: Geen wachtwoord

en: Re-type
nl: Type opnieuw

en: Authentication plugin
nl: Authenticatie plugin

en: Password hashing method
nl: Wachtwoord hashing methode

en: This method requires using an '<em>SSL connection</em>' or an '<em>unencrypted connection that encrypts the password using RSA</em>'; while connecting to the server.
nl: Deze methode vereist een '<em>SSL verbinding</em>' of een <em>niet-SSL verbinding die het wachtwoord versleuteld met RSA</em>'; wanneer verbinding wordt gemaakt met de server.

en: Edit user group
nl: Gebruikersgroep bewerken

en: Column-specific privileges
nl: Kolom-specifieke rechten

en: Add privileges on the following database(s):
nl: Rechten toevoegen op de volgende database(s):

en: Wildcards % and _ should be escaped with a \ to use them literally.
nl: Wildcards _ en % moeten worden voorafgegaan door een \ om ze letterlijk te gebruiken.

en: Add privileges on the following table:
nl: Rechten toevoegen op de volgende tabel:

en: Add privileges on the following routine:
nl: Rechten toevoegen op de volgende routine:

[ctx: None privileges]
en: None
nl: Geen

en: Allows user to give to other users or remove from other users the privileges that user possess yourself.
nl: Geef gebruiker de rechten om aan andere gebruikers dezelfde rechten als jezelf te geven of in te trekken.

en: Global
nl: Globaal

en: Global privileges
nl: Globale rechten

en: Administration
nl: Administratie

en: Allows adding users and privileges without reloading the privilege tables.
nl: Maakt het mogelijk om gebruikers en rechten toe te voegen zonder de rechtentabel opnieuw op te vragen.

en: Allows creating foreign key relations.
nl: Sta creëren externe sleutelrelaties toe.

en: Not used on MariaDB.
nl: Niet in gebruik bij MariaDB.

en: Not used for this MySQL version.
nl: Niet gebruikt voor deze MySQL-versie.

en: Resource limits
nl: Middelen beperkingen

en: Note: Setting these options to 0 (zero) removes the limit.
nl: Opmerking: het instellen van deze opties op 0 (nul) verwijdert de limiet.

en: Limits the number of queries the user may send to the server per hour.
nl: Beperkt het aantal query's dat een gebruiker mag versturen per uur.

en: Limits the number of commands that change any table or database the user may execute per hour.
nl: Beperkt het aantal opdrachten, welke een database of tabel veranderen, die een gebruiker per uur mag uitvoeren.

en: Limits the number of new connections the user may open per hour.
nl: Beperkt het aantal nieuwe verbindingen die een gebruiker per uur mag openen.

en: Limits the number of simultaneous connections the user may have.
nl: Beperkt het aantal gelijktijdige verbindingen dat de gebruiker open kan hebben.

en: Does not require SSL-encrypted connections.
nl: Verbindingen zonder SSL encryptie toegestaan.

en: Requires SSL-encrypted connections.
nl: Verbinding met SSL encryptie vereist.

en: Requires a valid X509 certificate.
nl: Vereist een geldig X509 certificaat.

en: Requires that a specific cipher method be used for a connection.
nl: Vereist dat een specifieke versleutelmethode wordt gebruikt voor een connectie.

en: Requires that a valid X509 certificate issued by this CA be presented.
nl: Vereist dat een geldig X509 certificaat uitgegeven door deze CA wordt aangeboden.

en: Requires that a valid X509 certificate with this subject be presented.
nl: Vereist dat een geldig X509 certificaat met dit onderwerp wordt aangeboden.

en: User accounts overview
nl: Gebruikersaccount overzicht

en: User groups
nl: Gebruikersgroepen

en: The selected user was not found in the privilege table.
nl: De geselecteerde gebruiker is niet aangetroffen in de rechtentabel.

en: Change login information / Copy user account
nl: Aanmeldingsinformatie wijzigen / Gebruikersaccount kopiëren

en: Create a new user account with the same privileges and …
nl: Een nieuwe gebruikersaccount aanmaken met dezelfde rechten en …

en: … keep the old one.
nl: … de oude behouden.

en: … delete the old one from the user tables.
nl: … de oude verwijderen van de gebruikerstabellen.

en: … revoke all active privileges from the old one and delete it afterwards.
nl: … alle actieve rechten van de oude intrekken en deze daarna verwijderen.

en: … delete the old one from the user tables and reload the privileges afterwards.
nl: … de oude verwijderen van de gebruikerstabellen en de rechten nadien vernieuwen.

en: User group
nl: Gebruikersgroep

en: Remove selected user accounts
nl: De geselecteerde gebruikersaccounts verwijderen

en: Revoke all active privileges from the users and delete them afterwards.
nl: Trek alle actieve rechten in van alle gebruikers en verwijder deze daarna.

en: Drop the databases that have the same names as the users.
nl: Verwijder de databases die dezelfde naam hebben als de gebruikers.

en: Save changes
nl: Wijzigingen opslaan

en: Replica configuration
nl: Replica instellingen

en: Change or reconfigure primary server
nl: Wijzigen of herconfigureren primaire server

en: Make sure you have a unique server-id in your configuration file (my.cnf). If not, please add the following line into [mysqld] section:
nl: Let er op dat u op iedere MySQL-server een uniek server-id heeft ingesteld in het configuratiebestand (my.cnf). Voeg anders de onderstaande regels toe aan de sectie [mysqld]:

en: Port:
nl: Poort:

en: This server is not configured as primary in a replication process. Would you like to %sconfigure%s it?
nl: Deze server is niet ingesteld als primair in een replicatieproces. Wilt u dit %sconfigure%s?

en: No privileges
nl: Geen rechten

en: Add replica replication user
nl: Gebruiker voor replicatie toevoegen

en: Use text field:
nl: Tekstveld gebruiken:

en: Generate password:
nl: Wachtwoord genereren:

en: Primary configuration
nl: Server configuratie

en: This server is not configured as a primary server in a replication process. You can choose from either replicating all databases and ignoring some of them (useful if you want to replicate a majority of the databases) or you can choose to ignore all databases by default and allow only certain databases to be replicated. Please select the mode:
nl: Deze server is niet ingesteld als primair in een replicatieproces. U kunt kiezen om alle databases te repliceren en enkele te negeren (handig indien u de meerderheid van uw databases wil repliceren) of u kiest er voor om standaard alle databases te negeren en alleen enkele geselecteerde databases te repliceren. Maak a.u.b. uw keuze:

en: Replicate all databases; Ignore:
nl: Repliceer alle databases; Negeer:

en: Ignore all databases; Replicate:
nl: Negeer alle databases; Repliceer enkel:

en: Please select databases:
nl: Selecteer uit de onderstaande databases:

en: Now, add the following lines at the end of [mysqld] section in your my.cnf and please restart the MySQL server afterwards.
nl: Voeg nu de onderstaande regels aan de sectie [mysqld] van uw my.cnf toe en herstart uw MySQL-server.

en: Once you restarted MySQL server, please click on Go button. Afterwards, you should see a message informing you, that this server <strong>is</strong> configured as primary.
nl: Nadat u de MySQL-server herstart heeft, klikt u op Start. Hierna zou u de melding moeten krijgen dat de server geconfigureerd <strong>is</strong> als primaire server.

en: This server is configured as primary in a replication process.
nl: Deze server is ingesteld als primaire server in een replicatieproces.

en: Show connected replicas
nl: Toon verbonden replica's

en: Only replicas started with the --report-host=host_name option are visible in this list.
nl: Enkel replica's gestart met de optie --report-host=host_name zijn zichtbaar in deze lijst.

en: Primary connection:
nl: Primaire server verbinding:

en: Replica SQL Thread not running!
nl: Replicatie SQL-Thread niet actief!

en: Replica IO Thread not running!
nl: Replicatie IO Thread niet actief!

en: Server is configured as replica in a replication process. Would you like to:
nl: Server is ingesteld als replica in een replicatieproces. Wilt u:

en: See replica status table
nl: Replica statustabel bekijken

en: Control replica:
nl: Beheer replica:

en: Reset replica
nl: Zet replica terug naar beginwaardes

en: Start SQL Thread only
nl: Start enkel de SQL-Thread

en: Stop SQL Thread only
nl: Stop enkel de SQL-Thread

en: Start IO Thread only
nl: Start enkel de IO Thread

en: Stop IO Thread only
nl: Stop enkel de IO Thread

en: Error management:
nl: Foutenbeheer:

en: Skipping errors might lead into unsynchronized primary and replica!
nl: Het overslaan van fouten kan leiden tot verschillen tussen de primaire en replica database!

en: Skip current error
nl: Sla de huidige fout over

en: Skip next %s errors.
nl: Sla de volgende %s fouten over.

en: This server is not configured as replica in a replication process. Would you like to %sconfigure%s it?
nl: Deze server is niet ingesteld als replica in een replicatieproces. Wilt u dit "%sconfigure%s</a>?

en: Primary status
nl: Status primaire database

en: Replica status
nl: Status replica

en: Variable
nl: Variabelen

en: Current server:
nl: Huidige server:

en: Advisor system
nl: Adviessysteem

en: Not enough privilege to view the advisor.
nl: Niet genoeg rechten om adviseur in te mogen zien.

en: Instructions
nl: Richtlijnen

en: The Advisor system can provide recommendations on server variables by analyzing the server status variables.
nl: De raadgever kan suggesties doen voor servervariabelen door de statusvariabelen van de server te analyseren.

en: Do note however that this system provides recommendations based on simple calculations and by rule of thumb which may not necessarily apply to your system.
nl: Hou er rekening mee dat dit systeem suggesties doet op basis van eenvoudige berekeningen en vuistregels, die mogelijk niet goed werken op uw systeem.

en: Prior to changing any of the configuration, be sure to know what you are changing (by reading the documentation) and how to undo the change. Wrong tuning can have a very negative effect on performance.
nl: Alvorens een instelling te wijzigen, vergewis je ervan dat je weet wat je wijzigt (door de documentatie te bekijken) en dat je weet hoe je een wijziging ongedaan kan maken. Verkeerde instellingen kunnen een sterk negatief effect hebben op de performantie.

en: The best way to tune your system would be to change only one setting at a time, observe or benchmark your database, and undo the change if there was no clearly measurable improvement.
nl: De beste manier om uw systeem af te stellen is door slechts één instelling per keer aan te passen, de database te observeren of het effect te testen op de performantie en de wijziging ongedaan te maken indien er geen waarneembare verbetering vastgesteld kon worden.

en: Errors occurred while executing rule expressions:
nl: Er zijn fouten opgetreden bij het uitvoeren van regelexpressies:

en: Possible performance issues
nl: Mogelijke performantieproblemen

en: Issue:
nl: Probleem:

en: Recommendation:
nl: Aanbeveling:

en: Justification:
nl: Rechtvaardiging:

en: Used variable / formula:
nl: Gebruikte variabele / formule:

en: Query statistics
nl: Querystatistieken

en: All status variables
nl: Alle statusvariabelen

en: Monitor
nl: Monitoren

en: Advisor
nl: Raadgever

en: Start Monitor
nl: Start bewaking

en: Instructions/Setup
nl: Instructies/Setup

en: Done dragging (rearranging) charts
nl: Klaar met slepen (herschikken) van de grafieken

en: Add chart
nl: Een grafiek toevoegen

en: Enable charts dragging
nl: Grafieken verslepen ingeschakeld

en: Refresh rate
nl: Vernieuwingsfrequentie

en: %d second
nl: %d seconde

en: %d seconds
nl: %d seconde

en: %d minute
nl: %d minuut

en: %d minutes
nl: %d minuten

en: Chart columns
nl: Grafiekkolommen

en: Chart arrangement
nl: Grafiekschikking

en: The arrangement of the charts is stored to the browsers local storage. You may want to export it if you have a complicated set up.
nl: De volgorde van de grafieken wordt opgeslagen in de lokale opslag van uw browser. Eventueel kan u dit exporteren, als u een ingewikkelde configuratie heeft.

en: Reset to default
nl: Standaardwaarde herstellen

en: Monitor Instructions
nl: Monitorinstructies

en: The phpMyAdmin Monitor can assist you in optimizing the server configuration and track down time intensive queries. For the latter you will need to set log_output to 'TABLE' and have either the slow_query_log or general_log enabled. Note however, that the general_log produces a lot of data and increases server load by up to 15%.
nl: De phpMyAdmin-monitor kan u helpen bij het optimaliseren van de serverconfiguratie en het opsporen van tijdrovende SQL-query's. Voor dit laatste moet u de log_output-configuratieparameter instellen op 'TABLE' en ofwel slow_query_log, ofwel general_log geactiveerd hebben. Merk echter op dat general_log veel gegevens genereert en dat de belasting van de server tot 15% kan stijgen.

en: Using the monitor:
nl: Gebruik van de monitor:

en: Your browser will refresh all displayed charts in a regular interval. You may add charts and change the refresh rate under 'Settings', or remove any chart using the cog icon on each respective chart.
nl: Uw browser zal alle weergegeven grafieken verversen na een vast interval. U kan grafieken toevoegen en de ververssnelheid aanpassen onder 'Instellingen' en grafieken verwijderen via het tandwielicoon bij iedere grafiek.

en: To display queries from the logs, select the relevant time span on any chart by holding down the left mouse button and panning over the chart. Once confirmed, this will load a table of grouped queries, there you may click on any occurring SELECT statements to further analyze them.
nl: Om query's te tonen uit de logboeken, selecteer de relevante periode in een willekeurige grafiek door de linkermuisknop in te drukken en over de grafiek te slepen. Na het bevestiging wordt een tabel met gegroepeerde query's geladen, daar kunt u op één van de SELECT-statements klikken om deze verder te analyseren.

en: Please note:
nl: Hou rekening met:

en: Enabling the general_log may increase the server load by 5-15%. Also be aware that generating statistics from the logs is a load intensive task, so it is advisable to select only a small time span and to disable the general_log and empty its table once monitoring is not required any more.
nl: Het inschakelen van de general_log kan de serverbelasting verhogen met 5-15%. Wees er ook bewust van dat het genereren van statistieken uit de logboeken een belastende taak is, daarom is het aan te raden om alleen een kleine periode te selecteren, en de general_log uit te schakelen en de tabel te legen zodra het monitoren niet meer nodig is.

en: Chart Title
nl: Grafiektitel

en: Preset chart
nl: Grafiek instellen

en: Status variable(s)
nl: Statusvariabele(n)

en: Select series:
nl: Selecteer series:

en: Commonly monitored
nl: Algemeen bewaakt

en: or type variable name:
nl: of geef variabelenaam op:

en: Display as differential value
nl: Verschil weergeven

en: Apply a divisor
nl: Een scheiding toepassen

en: Append unit to data values
nl: Eenheid toevoegen aan gegevenswaarden

en: Add this series
nl: Deze serie toevoegen

en: Clear series
nl: Reeks leegmaken

en: Series in chart:
nl: Series in grafiek:

en: Log statistics
nl: Logboekstatistieken

en: Selected time range:
nl: Geselecteerde periode:

en: Only retrieve SELECT,INSERT,UPDATE and DELETE Statements
nl: Enkel de opdrachten SELECT, INSERT, UPDATE en DELETE opvragen

en: Remove variable data in INSERT statements for better grouping
nl: Variabelegegevens verwijderen uit INSERT-opdrachten om beter te kunnen groeperen

en: Choose from which log you want the statistics to be generated from.
nl: Kies het logbestand waarvan u de statistieken wil genereren.

en: Results are grouped by query text.
nl: Resultaten worden gegroepeerd door de tekst van de SQL-query.

en: Query analyzer
nl: Query-analyser

en: Show only active
nl: Enkel actieve tonen

en: Note: Enabling the auto refresh here might cause heavy traffic between the web server and the MySQL server.
nl: Let op: het inschakelen van automatisch verversen kan zorgen voor veel gegevensverkeer tussen de webserver en de MySQL-server.

note: l10n: Questions is the name of a MySQL Status variable
en: Questions since startup:
nl: Aanvragen sinds opstarten:

en: per hour:
nl: per uur:

en: per minute:
nl: per minuut:

en: per second:
nl: per seconde:

en: Statements
nl: Opdrachten

en: ø per hour
nl: ø per uur

en: Not enough privilege to view query statistics.
nl: Niet genoeg rechten om query statistieken in te zien.

en: Network traffic since startup: %s
nl: Netwerkverkeer sinds opstart: %s

en: This MySQL server has been running for %1$s. It started up on %2$s.
nl: Deze MySQL-server draait inmiddels %1$s. Deze is gestart op %2$s.

en: On a busy server, the byte counters may overrun, so those statistics as reported by the MySQL server may be incorrect.
nl: Op drukke servers kunnen de byte-tellers over hun maximum heengaan. Hierdoor kunnen de gerapporteerde statistieken afwijken.

en: This MySQL server works as <b>primary</b> and <b>replica</b> in <b>replication</b> process.
nl: Deze MySQL-server is ingesteld als <b>primair</b> en <b>replica</b> in een <b>replicatie</b>proces.

en: This MySQL server works as <b>primary</b> in <b>replication</b> process.
nl: Deze MySQL-server is ingesteld als <b>primaire server</b> in een <b>replicatie</b>proces.

en: This MySQL server works as <b>replica</b> in <b>replication</b> process.
nl: Deze MySQL-server is ingesteld als <b>replica</b> in een <b>replicatie</b>proces.

en: Replication status
nl: Replicatiestatus

en: Not enough privilege to view server status.
nl: Niet genoeg rechten om server status te mogen zien.

en: Show only alert values
nl: Enkel belangrijke waarden tonen

en: Filter by category…
nl: Filteren op categorie…

en: Show unformatted values
nl: Toon niet-opgemaakte waarden

en: Related links:
nl: Gerelateerde links:

en: Not enough privilege to view status variables.
nl: Niet genoeg rechten om status variabelen in te mogen zien.

en: Add user group
nl: Gebruikersgroep toevoegen

en: Edit user group: '%s'
nl: Bewerk gebruikersgroep: '%s'

en: User group menu assignments
nl: Gebruikersgroep menutoewijzingen

en: Group name:
nl: Groepsnaam:

en: Server level tabs
nl: Tabs op serverniveau

en: Database level tabs
nl: Tabs op databaseniveau

en: Table level tabs
nl: Tabs op tabelniveau

en: Delete user group
nl: Verwijder gebruikersgroep

en: Users of '%s' user group
nl: Gebruikers in '%s' gebruikersgroep

en: No users were found belonging to this user group.
nl: Er zijn geen gebruikers gevonden die tot deze gebruikersgroep behoren.

en: Server variables and settings
nl: Servervariabelen en -instellingen

en: This is a read-only variable and can not be edited
nl: Dit is een alleen-lezen variabele en kan niet worden gewijzigd

en: Session value
nl: Sessievariabelen

en: Not enough privilege to view server variables and settings. %s
nl: Niet genoeg rechten om server variabelen en instellingen in te mogen zien. %s

en: Overview
nl: Overzicht

en: Configuration file
nl: Configuratiebestand

en: Generated configuration file
nl: Gegenereerd configuratiebestand

en: Submitted form contains errors
nl: Het verstuurde formulier bevat fouten

en: Try to revert erroneous fields to their default values
nl: Doe een poging om foutieve velden te herstellen met hun standaardwaarde

en: Ignore errors
nl: Negeer foutmeldingen

en: Show form
nl: Toon formulier

en: Show hidden messages
nl: Toon verborgen berichten

en: There are no configured servers
nl: Er zijn momenteel geen servers geconfigureerd

en: New server
nl: Nieuwe server

en: Default language
nl: Standaard taal

en: Default server
nl: Standaard server

en: let the user choose
nl: laat de gebruiker kiezen

en: - none -
nl: - geen -

en: End of line
nl: Regeleinde

en: Display
nl: Tonen

en: phpMyAdmin homepage
nl: phpMyAdmin-website

en: Donate
nl: Doneren

en: Check for latest version
nl: Controleren op de meest recente versie

en: Edit server
nl: Server wijzigen

en: Add a new server
nl: Een server toevoegen

en: Something went wrong.
nl: Er ging iets verkeerd.

en: Bookmark this SQL query
nl: Deze SQL-query opslaan als bladwijzer

en: Let every user access this bookmark
nl: Elke gebruiker toegang geven tot deze bladwijzer

en: Detailed profile
nl: Gedetailleerd profiel

en: State
nl: Toestand

en: Summary by state
nl: Samenvatting per toestand

en: Total Time
nl: Totale tijd

en: % Time
nl: % Tijd

en: Calls
nl: Oproepen

en: ø Time
nl: Gemiddelde tijd

en: Get auto-saved query
nl: Neem automatisch opgeslagen query

note: l10n: Bind parameters in the SQL query using :parameterName format
en: Bind parameters
nl: Koppel parameters

en: Bookmark this SQL query:
nl: Deze SQL-query onthouden:

en: Replace existing bookmark of same name
nl: Bladwijzer met dezelfde naam overschrijven

en: Delimiter
nl: Scheidingsteken

en: Show this query here again
nl: Laat deze query hier zien

en: Rollback when finished
nl: Draai terug wanneer gereed

en: Bookmarked SQL query
nl: Opgeslagen SQL-query

en: Bookmark:
nl: Bladwijzer:

en: shared
nl: gedeeld

en: View only
nl: Alleen bekijken

en: Use this value
nl: Gebruik deze waarde

en: Chart type
nl: Grafiektype

[ctx: Chart type]
en: Bar
nl: Balk

[ctx: Chart type]
en: Column
nl: Kolom

[ctx: Chart type]
en: Line
nl: Lijn

[ctx: Chart type]
en: Area
nl: Grafiektype

[ctx: Chart type]
en: Pie
nl: Taart

[ctx: Chart type]
en: Timeline
nl: Tijdlijn

[ctx: Chart type]
en: Scatter
nl: Puntenwolk

en: Stacked
nl: Opgestapeld

en: Chart title:
nl: Grafiektitel:

en: X-Axis:
nl: X-as:

en: X-Axis label:
nl: Label X-as:

en: X Values
nl: X-waarden

en: Y-Axis label:
nl: Label van Y-as:

en: Y Values
nl: Y-waarden

en: Series names are in a column
nl: Namen van de series zitten in een kolom

en: Series column:
nl: Kolom met series:

en: Value Column:
nl: Kolom met waarden:

en: Save chart as image
nl: Sla grafiek op als afbeelding

en: @SERVER@ will become the server name, @DATABASE@ will become the database name and @TABLE@ will become the table name.
nl: @SERVER@ wordt de servernaam, @DATABASE@ wordt de databasenaam en @TABLE@ wordt de tabelnaam.

en: Exporting rows from "%s" table
nl: Rijen exporteren uit de tabel "%s"

en: Table search
nl: Tabel zoeken

en: Zoom search
nl: Zoeken door in te zoomen

en: Find and replace
nl: Zoek en vervang

en: Replace with:
nl: Vervang door:

en: Use regular expression
nl: Gebruik een reguliere expressie

en: Find and replace - preview
nl: Zoeken en vervangen - voorbeeld

en: Original string
nl: Oorspronkelijke tekenreeks

en: Replaced string
nl: Vervangen tekenreeks

en: Replace
nl: Vervangen

en: Display GIS Visualization
nl: GIS-visualisatie tonen

en: Label column
nl: Kolom naam geven

en: -- None --
nl: -- Geen --

en: Spatial column
nl: Plaatshoudende kolom

en: Importing into the table "%s"
nl: Importeren in tabel "%s"

en: Index name:
nl: Indexnaam:

en: "PRIMARY" <b>must</b> be the name of and <b>only of</b> a primary key!
nl: "PRIMARY" <b>moet</b> de naam van en <b>alleen van</b> een primaire sleutel zijn!

en: Index choice:
nl: Index keuze:

en: Advanced options
nl: Geavanceerde opties

en: Key block size:
nl: Sleutelveldgrootte:

en: Index type:
nl: Indextype:

en: Parser:
nl: Lezer:

en: Comment:
nl: Opmerking:

en: Drag to reorder
nl: Sleep om te herschikken

en: Insert as new row
nl: Toevoegen als nieuwe rij

en: Insert as new row and ignore errors
nl: Toevoegen als nieuwe rij en foutmeldingen negeren

en: Show insert query
nl: Toon insert-query

en: and then
nl: en dan

en: Go back to previous page
nl: Terug

en: Insert another new row
nl: Een nieuwe rij toevoegen

en: Go back to this page
nl: Ga terug naar deze pagina

en: Edit next row
nl: Volgende rij bewerken

en: Use TAB key to move from value to value, or CTRL+arrows to move anywhere.
nl: Gebruik de TAB-toets om van waarde naar waarde te navigeren of CTRL+pijltjes om vrijuit te navigeren.

en: Binary
nl: Binair

en: Use the NULL value for this column.
nl: Gebruik de NULL waarde voor deze kolom.

en: Because of its length,<br> this column might not be editable.
nl: Vanwege z'n lengte,<br> kan deze kolom mogelijk niet gewijzigd worden.

en: Binary - do not edit
nl: Binair - niet aanpassen

en: Edit/Insert
nl: Aanpassen/Invoegen

en: Continue insertion with %s rows
nl: Herstart invoegen met %s rijen

en: Checksum
nl: Controlegetal

en: Alter table order by
nl: Sorteer de tabel volgens

[ctx: Alter table order by a single field.]
en: (singly)
nl: (afzonderlijk)

en: Move table to (database.table)
nl: Verplaats tabel naar (database.tabel)

en: Table options
nl: Tabelopties

en: Rename table to
nl: Tabel hernoemen naar

en: Table comments
nl: Tabelopmerkingen

en: Change all column collations
nl: Wijzig alle kolomcollaties

en: Copy table to (database.table)
nl: Tabel kopiëren naar (database.tabel)

en: Switch to copied table
nl: Wissel naar de gekopieerde tabel

en: Defragment table
nl: Tabel defragmenteren

en: Table %s has been flushed.
nl: Tabel %s is leeggemaakt.

en: Flush the table (FLUSH)
nl: De tabel leegmaken (FLUSH)

en: Empty the table (TRUNCATE)
nl: De tabel leegmaken (TRUNCATE)

en: Empty the table (DELETE FROM)
nl: De tabel leegmaken (DELETE FROM)

en: Delete the table (DROP)
nl: De tabel verwijderen (DROP)

en: Partition maintenance
nl: Partitie-onderhoud

en: Remove partitioning
nl: Partitionering verwijderen

en: Check referential integrity
nl: Controleer referentiële integriteit

en: Rename view to
nl: View hernoemen naar

en: Delete the view (DROP)
nl: De VIEW verwijderen (DROP)

en: Relation view
nl: Relatieoverzicht

en: Analyze partition
nl: Analyseer partitie

en: Check partition
nl: Controleer partitie

en: Drop partition
nl: Verwijder partitie

en: Optimize partition
nl: Optimaliseer partitie

en: Rebuild partition
nl: Regenereer partitie

en: Repair partition
nl: Repareer partitie

en: Truncate partition
nl: Breek partitie af

en: table-specific
nl: tabel-specifiek

en: Foreign key constraints
nl: Externe sleutelbeperkingen

en: Actions
nl: Acties

en: Constraint properties
nl: Beperkingseigenschappen

en: Creating a foreign key over a non-indexed column would automatically create an index on it. Alternatively, you can define an index below, before creating the foreign key.
nl: Aanmaken van een externe sleutel voor een niet geïndexeerde kolom zou automatisch een index aanmaken. Als alternatief kunt u hier beneden een index definiëren voor dat u een externe sleutel aanmaakt.

en: Only columns with index will be displayed. You can define an index below.
nl: Alleen kolommen met een index zullen worden weergegeven. U kunt hieronder een index definiëren.

en: Foreign key constraint
nl: Externe sleutelbeperking

en: + Add constraint
nl: + Voeg beperking toe

en: Internal relationships
nl: Interne relaties

en: Internal relation
nl: Interne relatie

en: An internal relation is not necessary when a corresponding FOREIGN KEY relation exists.
nl: Een interne relatie is niet noodzakelijk wanneer er reeds een FOREIGN KEY-relatie bestaat.

en: Choose column to display:
nl: Kies weer te geven kolom:

en: Foreign key constraint %s has been dropped
nl: Beperkingen voor vreemde sleutel %s zijn verwijderd

en: Constraint name
nl: Naam van de beperking

en: Do a "query by example" (wildcard: "%")
nl: Voer een query op basis van een vergelijking uit (wildcard: "%")

en: Select columns (at least one):
nl: Selecteer kolommen (minstens één):

en: Add search conditions (body of the "where" clause):
nl: Zoekcondities toevoegen (het "where"-gedeelte van de query):

en: Number of rows per page
nl: Aantal rijen per pagina

en: Display order:
nl: Volgorde van weergave:

en: Range search
nl: Zoeken op bereik

en: Minimum value:
nl: Minimumwaarde:

en: Maximum value:
nl: Maximumwaarde:

en: Start row:
nl: Startregel:

en: Partitions
nl: Partities

en: No partitioning defined!
nl: Geen partitionering gedefinieerd!

en: Partitioned by:
nl: Gepartitioneerd op:

en: Sub partitioned by:
nl: Onderverdeling op:

en: Data length
nl: Lengte van de data

en: Index length
nl: Lengte van de index

en: Partition table
nl: Partitietabel

en: Edit partitioning
nl: Partitionering bewerken

[ctx: None for default]
en: None
nl: Geen

en: Change
nl: Veranderen

en: Column %s has been dropped.
nl: Kolom %s is verwijderd.

en: A primary key has been added on %s.
nl: Een primaire sleutel is toegevoegd aan %s.

en: An index has been added on %s.
nl: Een index is toegevoegd aan %s.

en: Distinct values
nl: Verschillende waarden

en: Remove from central columns
nl: Verwijderen uit centrale kolommen

en: Add to central columns
nl: Toevoegen aan centrale kolommen

en: Move columns
nl: Kolommen verplaatsen

en: Move the columns by dragging them up and down.
nl: De kolommen verplaatsen door ze omhoog en omlaag te slepen.

en: Edit view
nl: View bewerken

en: Propose table structure
nl: Tabelstructuur voorstellen

en: Normalize
nl: Normaliseer

en: Track view
nl: View volgen

en: Add %s column(s)
nl: %s kolom(men) toevoegen

en: at beginning of table
nl: bij begin van de tabel

en: Create an index on %s columns
nl: Een index aanmaken op %s kolommen

en: Space usage
nl: Ruimtegebruik

en: Effective
nl: Effectief

en: Row statistics
nl: Rijstatistieken

en: static
nl: statisch

en: dynamic
nl: dynamisch

en: partitioned
nl: gepartitioneerd

en: Row length
nl: Lengte van de rij

en: Row size
nl: Grootte van de rij

en: Next autoindex
nl: Volgende automatische indexwaarde

en: Delete version
nl: Versie verwijderen

en: Activate tracking for %s
nl: Tracking inschakelen van %s

en: Activate now
nl: Nu inschakelen

en: Deactivate tracking for %s
nl: Tracking uitschakelen van %s

en: Deactivate now
nl: Nu uitschakelen

en: Date
nl: Datum

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Do a "query by example" (wildcard: "%") for two different columns
nl: Voer een "query als voorbeeld" (wildcard: "%") uit op twee verschillende kolommen

en: Additional search criteria
nl: Bijkomende zoekcriteria

en: Use this column to label each point
nl: Gebruik deze kolom om ieder punt een naam te geven

en: Maximum rows to plot
nl: Maximum aantal af te drukken regels

en: Browse/Edit the points
nl: Doorzoek/bewerk de punten

en: How to use
nl: Hoe te gebruiken

en: Reset zoom
nl: Herstel zoom

note: l10n: Show or hide the menu using the hamburger style button
en: Toggle navigation
nl: Schakel navigatie om

note: l10n: Current page
en: (current)
nl: (huidige)

en: Available media types
nl: Beschikbare media types

en: Available browser display transformations
nl: Beschikbare browserweergave transformaties

[ctx: for media type transformation]
en: Description
nl: Omschrijving

en: Available input transformations
nl: Beschikbare invoer transformaties

en: VIEW name
nl: VIEW-naam

en: Column names
nl: Kolomnamen
