phpMyAdmin 5.2.1-dev - en to pa translation catalogue (139 entries)

en: Go
pa: ਚੱਲੋ

en: Page number:
pa: ਪੰਨਾ ਨੰਬਰ:

en: Show all
pa: ਸਾਰੇ ਦਿਖ਼ਾਓ

en: Comments
pa: ਟਿੱਪਣੀਆਂ

en: Tables
pa: ਸਾਰਣੀਆਂ

en: Server connection collation
pa: ਸਰਵਰ ਤੋਂ ਰਾਬਤਾ ਦੀ ਸੋਧ

en: Structure
pa: ਢਾਂਚਾ

en: Data
pa: ਅੰਕੜੇ

en: The %s file is not available on this system, please visit %s for more information.
pa: %s੧ ਫਾਇਲ ਇਸ ਸਿਸਟਮ ਤੇ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ ਹੈ, ਵਧੇਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਈ ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ %s ੨ ਵੇਖੋ.

en: Showing rows %1$s - %2$s.
pa: ਕਤਾਰਾਂ ਵੇਖੋ %1$s -%2$s.

en: No tables found in database.
pa: ਡਾਟਾਬੇਸ ਵਿੱਚ ਕੋਈ ਟੇਬਲ ਨਹੀਂ ਮਿਲੇ.

en: Could not load import plugins, please check your installation!
pa: ਆਯਾਤ ਪਲੱਗਇਨ ਲੋਡ ਨਹੀਂ ਕਰ ਸਕੇ, ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਆਪਣੀ ਇੰਸਟੌਲੇਸ਼ਨ ਦੀ ਜਾਂਚ ਕਰੋ!

en: The database name is empty!
pa: ਡਾਟਾਬੇਸ ਨਾਂ ਖਾਲੀ ਹੈ!

en: Cannot copy database to the same name. Change the name and try again.
pa: ਇੱਕੋ ਨਾਮ ਦੇ ਡੇਟਾਬੇਸ ਨੂੰ ਕਾਪੀ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ, ਨਾਮ ਬਦਲੋ ਅਤੇ ਮੁੜ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ ।

en: Database %1$s has been renamed to %2$s.
pa: %1$s ਡਾਟਾਬੇਸ ਦਾ ਨਾਂ ਬਦਲ ਕੇ %2$s ਰੱਖ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਹੈ।

en: Database %1$s has been copied to %2$s.
pa: %1$s ਡਾਟਾਬੇਸ ਦੀ ਨਕਲ %2$s ਵਿੱਚ ਕੀਤੀ ਗਈ ਹੈ।

en: The phpMyAdmin configuration storage has been deactivated. %sFind out why%s.
pa: PhpMyAdmin ਸੰਰਚਨਾ ਸਟੋਰੇਜ਼ ਨੂੰ ਬੰਦ ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਹੈ %s ਇਹ ਪਤਾ ਲਗਾਓ ਕਿ ਕਿਉਂ %s

en: Access denied!
pa: ਐਕਸੇਸ ਡਿਨਾਇਡ!

en: Yes
pa: ਹਾਂ

en: Tracking data deleted successfully.
pa: ਟਰੈਕਿੰਗ ਡਾਟਾ ਸਫਲਤਾਪੂਰਵਕ ਮਿਟਾ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ.

en: Version %1$s was created for selected tables, tracking is active for them.
pa: ਵਰਜਨ %1$s sਚੁਣਿਆ ਟੇਬਲ ਲਈ ਬਣਾਇਆ ਗਿਆ ਸੀ, ਟਰੈਕਿੰਗ ਉਹਨਾਂ ਲਈ ਕਿਰਿਆਸ਼ੀਲ ਹੈ.

en: No tables selected.
pa: ਕੋਈ ਟੇਬਲ ਨਹੀਂ ਚੁਣੇ.

en: Database Log
pa: ਡਾਟਾਬੇਸ ਚਿੱਠਾ

en: An error has been detected and an error report has been automatically submitted based on your settings.
pa: ਇੱਕ ਤਰੁੱਟੀ ਲੱਭੀ ਗਈ ਹੈ ਅਤੇ ਇੱਕ ਗਲਤੀ ਰਿਪੋਰਟ ਤੁਹਾਡੀ ਸੈਟਿੰਗ ਦੇ ਆਧਾਰ ਤੇ ਸਵੈਚਲਿਤ ਤੌਰ ਤੇ ਦਰਜ ਕੀਤੀ ਗਈ ਹੈ.

en: Thank you for submitting this report.
pa: ਇਸ ਰਿਪੋਰਟ ਨੂੰ ਦਰਜ ਕਰਨ ਲਈ ਤੁਹਾਡਾ ਧੰਨਵਾਦ.

en: An error has been detected and an error report has been generated but failed to be sent.
pa: ਇੱਕ ਤਰੁੱਟੀ ਲੱਭੀ ਗਈ ਹੈ ਅਤੇ ਇੱਕ ਗਲਤੀ ਰਿਪੋਰਟ ਤਿਆਰ ਕੀਤੀ ਗਈ ਹੈ ਪਰ ਭੇਜੀ ਜਾਣ ਵਿੱਚ ਅਸਫਲ.

en: If you experience any problems please submit a bug report manually.
pa: ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਕੋਈ ਸਮੱਸਿਆ ਮਹਿਸੂਸ ਕਰਦੇ ਹੋ ਤਾਂ ਬੱਗ ਰਿਪੋਰਟ ਖੁਦ ਖੁਦ ਪੇਸ਼ ਕਰੋ.

en: You may want to refresh the page.
pa: ਤੁਸੀਂ ਪੰਨੇ ਨੂੰ ਤਾਜ਼ਾ ਕਰਨਾ ਚਾਹ ਸਕਦੇ ਹੋ.

en: Bad type!
pa: ਬੁਰਾ ਕਿਸਮ!

en: Bad parameters!
pa: ਗਲਤ ਪੈਰਾਮੀਟਰ!

en: You were logged out from one server, to logout completely from phpMyAdmin, you need to logout from all servers.
pa: ਤੁਸੀਂ ਇਕ ਸਰਵਰ ਤੋਂ ਲਾਗਆਉਟ ਹੋਏ ਹੋ, ਸੰਪੂਰਨ ਰੂਪ ਤੋਂ ਲਾਗਆਉਟ ਹੋਣ ਲਈ ਤੁਹਾਨੂੰ ਸਾਰੇ ਸਰਵਰਾਂ ਤੋਂ ਲਾਗਆਉਟ ਹੋਣਾ ਪਵੇਗਾ ।

en: Incomplete params
pa: ਅਧੂਰਾ ਪਰਮਾ

en: Succeeded
pa: ਸਫ਼ਲ ਹੋਇਆ

en: Failed
pa: ਅਸਫਲ

en: You probably tried to upload a file that is too large. Please refer to %sdocumentation%s for a workaround for this limit.
pa: ਤੁਸੀਂ ਸ਼ਾਇਦ ਅਜਿਹੀ ਫਾਈਲ ਅਪਲੋਡ ਕਰਨ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕੀਤੀ ਹੈ ਜੋ ਬਹੁਤ ਵੱਡੀ ਹੈ ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਇਸ ਸੀਮਾ %s ਦੇ ਲਈ ਇੱਕ ਅਲਗ ਅਲਗ ਲਈ %s ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਵੇਖੋ.

en: Showing bookmark
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਦਿਖਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: The bookmark has been deleted.
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਮਿਟਾਇਆ ਗਿਆ ਹੈ.

en: No data was received to import. Either no file name was submitted, or the file size exceeded the maximum size permitted by your PHP configuration. See [doc@faq1-16]FAQ 1.16[/doc].
pa: ਆਯਾਤ ਕਰਨ ਲਈ ਕੋਈ ਡੇਟਾ ਪ੍ਰਾਪਤ ਨਹੀਂ ਹੋਇਆ ਸੀ ਜਾਂ ਤਾਂ ਕੋਈ ਫਾਈਲ ਨਾਮ ਪ੍ਰਸਤੁਤ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਸੀ, ਜਾਂ ਫਾਈਲ ਅਕਾਰ ਤੁਹਾਡੇ PHP ਕੌਂਫਿਗਰੇਸ਼ਨ ਦੁਆਰਾ ਅਨੁਚਿਤ ਅਧਿਕਤਮ ਅਕਾਰ ਤੋਂ ਵੱਧ ਗਿਆ ਹੈ. [doc@faq1-16] ਦੇਖੋ [/doc]ਦੇਖੋ.

en: Import has been successfully finished, %d query executed. | Import has been successfully finished, %d queries executed.
pa[0]: ਅਯਾਤ ਸਫਲਤਾਪੂਰਕ ਮੁਕੰਮਲ ਹੋ ਗਈ ਹੈ,%d ਕਾਪੀ ਐਕਜ਼ੀਕਿਯੂਟ ਕੀਤੀ ਗਈ ਹੈ.
    ਹੋਰ
pa[1]: ਅਯਾਤ ਸਫਲਤਾਪੂਰਕ ਮੁਕੰਮਲ ਹੋ ਗਈ ਹੈ,%d ਕਲਾਂਇੰਸ ਚਲਾਇਆ ਗਿਆ.

en: However on last run no data has been parsed, this usually means phpMyAdmin won't be able to finish this import unless you increase php time limits.
pa: ਹਾਲਾਂਕਿ ਆਖਰੀ ਦੌਰੇ ਤੇ ਕੋਈ ਡਾਟਾ ਪਾਰਸ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ, ਇਸ ਦਾ ਆਮ ਤੌਰ ਤੇ ਮਤਲਬ ਹੈ ਕਿ [ਪੀਐਚਪੀ ਮਾਈ ਐਡਮਿਨ] ਇਸ ਆਯਾਤ ਨੂੰ ਪੂਰਾ ਕਰਨ ਦੇ ਯੋਗ ਨਹੀਂ ਹੋਵੇਗਾ ਜਦੋਂ ਤੱਕ ਤੁਸੀਂ [ਪੀਐਚਪੀ] ਸਮਾਂ ਸੀਮਾਵਾਂ ਵਧਾਉਂਦੇ ਨਹੀਂ ਹੋ ।

en: "DROP DATABASE" statements are disabled.
pa: "ਡ੍ਰੌਪ ਡੈਟਾਬੈਏਸ" ਬਿਆਨ ਅਸਮਰਥਿਤ ਹਨ ।

en: Could not load the progress of the import.
pa: ਆਯਾਤ ਦੀ ਪ੍ਰਗਤੀ ਲੋਡ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕਦੀ ।

en: No
pa: ਨਹੀਂ

en: Back
pa: ਪਿੱਛੇ

en: Y
pa: ✓

en: Point %d
pa: ਬਿੰਦੂ %d

en: Add a point
pa: ਇੱਕ ਬਿੰਦੂ ਜੋੜੋ

en: Add an inner ring
pa: ਇੱਕ ਅੰਦਰੂਨੀ ਰਿੰਗ ਜੋੜੋ

en: Change password
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਬਦਲੋ

en: Database %1$s has been created.
pa: %1$s ਡਾਟਾਬੇਸ ਬਣ ਚੁੱਕਾ ਹੈ.

en: Primary
pa: ਮੁੱਢਲਾ

en: Type
pa: ਕਿਸਮ

en: Search
pa: ਲੱਭੋ

en: Column
pa: ਕਾਲਮ

en: Null
pa: ਨੱਲ

en: Default
pa: ਮੂਲ

en: Links to
pa: ਲਈ ਲਿੰਕ

en: Server version:
pa: ਸਰਵਰ ਪ੍ਰਤੀਰੂਪ:

en: Table comments:
pa: ਟੇਬਲ ਟਿੱਪਣੀ:

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for January
en: Jan
pa: ਜਨਵਰੀ

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for February
en: Feb
pa: ਫ਼ਰਵਰੀ

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for March
en: Mar
pa: ਮਾਰਚ

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for April
en: Apr
pa: ਅਪ੍ਰੈਲ

[ctx: Short month name]
note: l10n: Short month name
en: May
pa: ਮਈ

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for June
en: Jun
pa: ਜੂਨ

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for July
en: Jul
pa: ਜੁਲਾਈ

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for August
en: Aug
pa: ਅਗਸਤ

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for September
en: Sep
pa: ਸਤੰਬਰ

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for October
en: Oct
pa: ਅਕਤੂਬਰ

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for November
en: Nov
pa: ਨਵੰਬਰ

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for December
en: Dec
pa: ਦਸੰਬਰ

note: l10n: Short week day name for Monday
en: Mon
pa: ਸੋਮ

note: l10n: Short week day name for Tuesday
en: Tue
pa: ਮੰਗਲ

note: l10n: Short week day name for Wednesday
en: Wed
pa: ਬੁਧ

note: l10n: Short week day name for Thursday
en: Thu
pa: ਵੀਰ

note: l10n: Short week day name for Friday
en: Fri
pa: ਸ਼ੁੱਕਰ

note: l10n: Short week day name for Saturday
en: Sat
pa: ਸ਼ਨੀ

en: Monday
pa: ਸੋਮਵਾਰ

en: Tuesday
pa: ਮੰਗਲਵਾਰ

en: Wednesday
pa: ਬੁਧਵਾਰ

en: Thursday
pa: ਵੀਰਵਾਰ

en: Friday
pa: ਸ਼ੁੱਕਰਵਾਰ

en: Saturday
pa: ਸ਼ਨੀਵਾਰ

en: Sunday
pa: ਐਤਵਾਰ

en: History
pa: ਅਤੀਤ ਵੇਖੋ

en: Click to sort.
pa: ਟਿਕਾਉਣ ਲਈ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ।

en: Select all
pa: ਸਾਰੇ ਚੁਣੋ

en: Database comment
pa: ਡਾਟਾਬੇਸ ਟਿੱਪਣੀ

en: User name
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਦਾ ਨਾਂ

en: You have to choose at least one column to display!
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਡਿਸਪਲੇ ਕਰਨ ਲਈ ਘੱਟੋ ਘੱਟ ਇੱਕ ਕਾਲਮ ਦੀ ਚੋਣ ਕਰਨੀ ਪਵੇਗੀ!

en: phpMyAdmin Demo Server
pa: [ਪੀਐਚਪੀ ਮਾਈ ਐਡਮਿਨ] ਡੈਮੋ ਸਰਵਰ

en: Value for the column "%s"
pa: ਕਾਲਮ ਲਈ ਮੁੱਲ "%s"

en: Use OpenStreetMaps as Base Layer
pa: ਬੇਸ ਲੇਅਰ ਦੇ ਤੌਰ ਤੇ ਹਵਾਮੈਪ ਵਰਤੋ

en: Geometry %d:
pa: ਜਿਉਮੈਟਰੀ %d:

en: Point:
pa: ਬਿੰਦੂ:

en: Linestring %d:
pa: ਲਿਨਸਟ੍ਰਿੰਗ %d:

en: Outer ring:
pa: ਬਾਹਰਲੀ ਰਿੰਗ:

en: Inner ring %d:
pa: ਅੰਦਰੂਨੀ ਰਿੰਗ %d:

en: Add a linestring
pa: ਇੱਕ ਲਿਨਸਟ੍ਰਿੰਗ ਜੋੜੋ

en: Polygon %d:
pa: ਪੌਲੀਗੌਨ %d:

en: Add a polygon
pa: ਇੱਕ ਬਹੁਭੁਜ ਜੋੜੋ

en: Add geometry
pa: ਜੁਮੈਟਰੀ ਜੋੜੋ

en: Output
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Choose "GeomFromText" from the "Function" column and paste the string below into the "Value" field.
pa: "ਫੰਕਸ਼ਨ" ਕਾਲਮ ਵਿਚੋਂ "ਜੀਓਮਫਾਰਮ ਟੈਕਸਟ" ਨੂੰ ਚੁਣੋ ਅਤੇ ਹੇਠਾਂ ਸਤਰ ਨੂੰ "ਵੈਲਯੂ" ਫੀਲਡ ਵਿੱਚ ਪੇਸਟ ਕਰੋ.

en: General settings
pa: ਜਨਰਲ ਸੈਟਿੰਗਜ਼

en: More settings
pa: ਹੋਰ ਸੈਟਿੰਗਜ਼

en: Appearance settings
pa: ਦਿੱਖ ਸੈਟਿੰਗਜ਼

en: Language
pa: ਭਾਸ਼ਾ

en: Database server
pa: ਡਾਟਾਬੇਸ ਸਰਵਰ

en: Server:
pa: ਸਰਵਰ:

en: Server type:
pa: ਸਰਵਰ ਦੀ ਕਿਸਮ:

en: Server connection:
pa: ਸਰਵਰ ਰਾਬਤਾ:

en: Protocol version:
pa: ਪ੍ਰੋਟੋਕੋਲ ਪ੍ਰਤੀਰੂਪ:

en: User:
pa: ਉਪਭੋਗੀ:

en: Server charset:
pa: ਸਰਵਰ ਚਾਰਸੈੱਟ:

en: Web server
pa: ਵੈੱਬ ਸਰਵਰ

en: January
pa: ਜਨਵਰੀ

en: February
pa: ਫ਼ਰਵਰੀ

en: March
pa: ਮਾਰਚ

en: April
pa: ਅਪ੍ਰੈਲ

note: l10n: Short month name for May
en: May
pa: ਮਈ

en: June
pa: ਜੂਨ

en: July
pa: ਜੁਲਾਈ

en: August
pa: ਅਗਸਤ

en: September
pa: ਸਤੰਬਰ

en: October
pa: ਅਕਤੂਬਰ

en: November
pa: ਨਵੰਬਰ

en: December
pa: ਦਸੰਬਰ

note: l10n: Short week day name for Sunday
en: Sun
pa: ਐਤ

note: l10n: Minimal week day name for Sunday
en: Su
pa: ਐਤ

note: l10n: Minimal week day name for Monday
en: Mo
pa: ਸੋਮ

note: l10n: Minimal week day name for Tuesday
en: Tu
pa: ਮੰਗਲ

note: l10n: Minimal week day name for Wednesday
en: We
pa: ਬੁਧ

note: l10n: Minimal week day name for Thursday
en: Th
pa: ਵੀਰ

note: l10n: Minimal week day name for Friday
en: Fr
pa: ਸ਼ੁੱਕਰ

note: l10n: Minimal week day name for Saturday
en: Sa
pa: ਸ਼ਨੀ

en: Username:
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਦਾ ਨਾਂ:

en: User name:
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਦਾ ਨਾਂ:

en: Username
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਦਾ ਨਾਂ
