phpMyAdmin 5.2.2-dev - en to tr translation catalogue (3392 entries)

en: Uptime below one day
tr: Bir günün üzerinde çalışma süresi

en: Uptime is less than 1 day, performance tuning may not be accurate.
tr: Bir günden az çalışma süresi, performans ayarlaması doğru olmayabilir.

en: To have more accurate averages it is recommended to let the server run for longer than a day before running this analyzer
tr: Daha fazla doğru ortalamalara sahip olmak için bu çözümleyiciyi çalıştırmadan önce sunucunun bir günden daha uzun çalışmasına izin verilmesi önerilir

en: The uptime is only %s
tr: Çalışma süresi sadece %s

en: Questions below 1,000
tr: 1,000'nin altındaki sorular

en: Fewer than 1,000 questions have been run against this server. The recommendations may not be accurate.
tr: 1,000 sorudan azı bu sunucuya karşı çalıştırılmıştır. Öneriler doğru olmayabilir.

en: Let the server run for a longer time until it has executed a greater amount of queries.
tr: Sorguların büyük bir miktarını çalıştırana kadar uzun bir süre için sunucunun çalıştırmasına izin verir.

en: Current amount of Questions: %s
tr: Şu anki Soru miktarı: %s

en: Percentage of slow queries
tr: Yavaş sorguların yüzdesi

en: There is a lot of slow queries compared to the overall amount of Queries.
tr: Sorguların tüm miktarına nazaran çok yavaş sorgular var.

en: You might want to increase {long_query_time} or optimize the queries listed in the slow query log
tr: {long_query_time} değerini arttırmak isteyebilir ya da yavaş sorgu günlüğünde listelenen sorguları uyarlamak isteyebilirsiniz

en: The slow query rate should be below 5%%, your value is %s%%.
tr: Yavaş sorgu oranı %%5'in altında olmalıdır, sizin değeriniz %%%s.

en: Slow query rate
tr: Yavaş sorgu oranı

en: There is a high percentage of slow queries compared to the server uptime.
tr: Sunucu çalışma süresine kıyasla yüksek oranda yavaş sorgular var.

en: You have a slow query rate of %s per hour, you should have less than 1%% per hour.
tr: Saat başına %s yavaş sorgu oranına sahipsiniz, saat başına %%1'den daha azına sahip olmalısınız.

en: Long query time
tr: Uzun sorgu süresi

en: {long_query_time} is set to 10 seconds or more, thus only slow queries that take above 10 seconds are logged.
tr: {long_query_time} 10 saniyeye ya da daha fazlasına ayarlı, bu nedenle sadece yavaş sorguların günlüklenmesi 10 saniyenin üzerinde bir zaman alır.

en: It is suggested to set {long_query_time} to a lower value, depending on your environment. Usually a value of 1-5 seconds is suggested.
tr: Ortamınıza bağlı olarak {long_query_time} değerinin daha düşük bir değere ayarlanması önerilir. Genellikle 1-5 saniye değeri önerilir.

en: long_query_time is currently set to %ds.
tr: long_query_time şimdilik %ds'ye ayarlı.

en: Slow query logging
tr: Yavaş sorgu günlükleme

en: The slow query log is disabled.
tr: Yavaş sorgu günlüğü etkisizleştirildi.

en: Enable slow query logging by setting {log_slow_queries} to 'ON'. This will help troubleshooting badly performing queries.
tr: {log_slow_queries} ayarını 'ON' yaparak yavaş sorgu günlüklemeyi etkinleştirin. Bu, kötü bir şekilde yürütülen sorguların sorunlarını gidermede yardımcı olacaktır.

en: log_slow_queries is set to 'OFF'
tr: log_slow_queries 'OFF'a ayarlı

en: Enable slow query logging by setting {slow_query_log} to 'ON'. This will help troubleshooting badly performing queries.
tr: {slow_query_log} ayarını 'ON' yaparak yavaş sorgu günlüklemeyi etkinleştirin. Bu, kötü bir şekilde yürütülen sorguların sorunlarını gidermede yardımcı olacaktır.

en: slow_query_log is set to 'OFF'
tr: slow_query_log 'OFF' olarak ayarlı

en: Release Series
tr: Diziyi Yayımla

en: The MySQL server version less than 5.1.
tr: MySQL sunucusu sürümü 5.1'den az.

en: You should upgrade, as MySQL 5.1 has improved performance, and MySQL 5.5 even more so.
tr: Gelişmiş performansa sahip MySQL 5.1'e ve daha çok MySQL 5.5'e yükseltmelisiniz.

en: Current version: %s
tr: Şu anki sürüm: %s

en: Minor Version
tr: İkincil Sürüm

en: Version less than 5.1.30 (the first GA release of 5.1).
tr: Sürüm, 5.1.30'dan az (5.1'in ilk GA yayımı).

en: You should upgrade, as recent versions of MySQL 5.1 have improved performance and MySQL 5.5 even more so.
tr: Gelişmiş performansa sahip MySQL 5.1'in en son sürümüne ve daha çok MySQL 5.5'e yükseltmelisiniz.

en: Version less than 5.5.8 (the first GA release of 5.5).
tr: Sürüm, 5.5.8'den az (5.5'in ilk GA yayımı).

en: You should upgrade, to a stable version of MySQL 5.5.
tr: MySQL 5.5'in sağlam sürümüne yükseltmelisiniz.

en: Distribution
tr: Dağıtım

en: Version is compiled from source, not a MySQL official binary.
tr: Sürüm, kaynaktan derlenmiş, MySQL resmi ikili değerden değil.

en: If you did not compile from source, you may be using a package modified by a distribution. The MySQL manual only is accurate for official MySQL binaries, not any package distributions (such as RedHat, Debian/Ubuntu etc).
tr: Eğer kaynaktan derlemediyseniz, dağıtımın değiştirilmiş paketini kullanıyorsunuzdur. MySQL kılavuzu sadece resmi MySQL binarileri için doğrudur, herhangi bir paket dağıtımları (RedHat, Debian/Ubuntu v.s. gibi) için değil.

en: 'source' found in version_comment
tr: 'source', version_comment içinde bulundu

en: The MySQL manual only is accurate for official MySQL binaries.
tr: MySQL kılavuzu sadece resmi MySQL binarileri için doğrudur.

en: Percona documentation is at <a href="https://www.percona.com/software/documentation/">https://www.percona.com/software/documentation/</a>
tr: Percona belgeleri <a href="https://www.percona.com/software/documentation/">https://www.percona.com/software/documentation/</a> adresindedir

en: 'percona' found in version_comment
tr: 'percona', version_comment içinde bulundu

en: MySQL Architecture
tr: MySQL Yapısı

en: MySQL is not compiled as a 64-bit package.
tr: MySQL, 64-bit paketi olarak derlenmez.

en: Your memory capacity is above 3 GiB (assuming the Server is on localhost), so MySQL might not be able to access all of your memory. You might want to consider installing the 64-bit version of MySQL.
tr: Bellek kapasiteniz 3 GiB'in üstünde (Sunucu localhost üzerinde varsayılıyor), bu yüzden MySQL, belleğinizin tümüne erişemeyebilir. MySQL'in 64-bit sürümünü kurmayı düşünebilirsiniz.

en: Available memory on this host: %s
tr: Bu anamakinedeki kullanılabilir bellek: %s

en: Query caching method
tr: Sorgu önbellekleme yöntemi

en: Suboptimal caching method.
tr: Yetersiz önbellekleme yöntemi.

en: You are using the MySQL Query cache with a fairly high traffic database. It might be worth considering to use <a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/5.6/en/ha-memcached.html">memcached</a> instead of the MySQL Query cache, especially if you have multiple replicas.
tr: Oldukça yüksek trafikli veritabanı ile MySQL Sorgu önbelleği kullanıyorsunuz. MySQL Sorgu önbelleği yerine <a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/5.6/en/ha-memcached.html">memcached</a> kullanmayı düşünmek değebilir, özellikle de çoklu kopya sunuculara sahipseniz.

en: The query cache is enabled and the server receives %d queries per second. This rule fires if there is more than 100 queries per second.
tr: Sorgu önbelleği etkinleştirildi ve sunucu her saniyede %d sorgu alıyor. Eğer her saniyede 100'den fazla sorgu varsa bu kural işe yaramaz.

en: Percentage of sorts that cause temporary tables
tr: Geçici tablolara sebep olan sıralamaların yüzdesi

en: Too many sorts are causing temporary tables.
tr: Çok fazla sıralama geçici tablolara sebep olur.

en: Consider increasing {sort_buffer_size} and/or {read_rnd_buffer_size}, depending on your system memory limits.
tr: {sort_buffer_size} ve/veya {read_rnd_buffer_size} artışını dikkate alın, sistem bellek sınırlarınıza bağlıdır.

en: %s%% of all sorts cause temporary tables, this value should be lower than 10%%.
tr: Tüm sıralamaların %%%s'i geçici tablolara sebep olur, bu değer %%10'dan düşük olmalıdır.

en: Rate of sorts that cause temporary tables
tr: Geçici tablolara sebep olan sıralamaların oranı

en: Temporary tables average: %s, this value should be less than 1 per hour.
tr: Geçici tabloların ortalaması: %s, bu değer saat başına 1'den az olmalıdır.

en: Sort rows
tr: Satırları sırala

en: There are lots of rows being sorted.
tr: Birçok sıralanmış satır var.

en: While there is nothing wrong with a high amount of row sorting, you might want to make sure that the queries which require a lot of sorting use indexed columns in the ORDER BY clause, as this will result in much faster sorting.
tr: Satır sıralamanın yüksek miktarıyla hiçbir sorun yokken, ORDER BY yan tümcesinde indekslenmiş sütunları kullanan çok fazla sıralama gerektiren sorgulardan emin olmak isteyebilirsiniz, ki bu çok daha hızlı sıralamayla sonuçlanacaktır.

en: Sorted rows average: %s
tr: Sıralanmış satır ortalaması: %s

en: Rate of joins without indexes
tr: İndeksler olmaksızın birleştirme oranı

en: There are too many joins without indexes.
tr: İndeksler olmaksızın çok fazla birleştirme var.

en: This means that joins are doing full table scans. Adding indexes for the columns being used in the join conditions will greatly speed up table joins.
tr: Bu, birleştirmeler tam tablo taraması yapıyor anlamına gelir. Birleştirme şartlarında kullanılan sütunlar için indekslerin eklenmesi tablo birleştirmelerini fazlasıyla hızlandıracaktır.

en: Table joins average: %s, this value should be less than 1 per hour
tr: Tablo birleştirmeleri ortalaması: %s, bu değer saat başına 1'den az olmalıdır

en: Rate of reading first index entry
tr: Okunan ilk indeks girişi oranı

en: The rate of reading the first index entry is high.
tr: Okunan ilk indeks girişi oranı yüksek.

en: This usually indicates frequent full index scans. Full index scans are faster than table scans but require lots of CPU cycles in big tables, if those tables that have or had high volumes of UPDATEs and DELETEs, running 'OPTIMIZE TABLE' might reduce the amount of and/or speed up full index scans. Other than that full index scans can only be reduced by rewriting queries.
tr: Bu genellikle sık görülen indeks taramasını gösterir. Eğer bu tablolar UPDATE'lerin ve DELETE'lerin yüksek birimlerine sahip ise ya da sahip olmuşsa, tam indeks taramaları tablo taramalarından daha hızlıdır ama büyük tablolarda çok İşlemci döngüsü gerektirir, çalıştırılan 'OPTIMIZE TABLE' tam indeks taramalarının hızını ve/veya miktarını azaltabilir. Diğer taraftan tam indeks taramaları sadece yeniden yazılan sorgular tarafından azaltılabilir.

en: Index scans average: %s, this value should be less than 1 per hour
tr: İndeks taramaları ortalaması: %s, bu değer saat başına 1'den az olmalıdır

en: Rate of reading fixed position
tr: Okunan sabit konum oranı

en: The rate of reading data from a fixed position is high.
tr: Sabit konumdan okunan veri oranı yüksek.

en: This indicates that many queries need to sort results and/or do a full table scan, including join queries that do not use indexes. Add indexes where applicable.
tr: Bu çoğu sorgunun sonuçları sıralaması ve/veya tam tablo taraması yapması gerektiğini gösterir, indeksleri kullanmayan birleştirme sorgular da dahil. Uygulanabilir yerlere indeksleri ekler.

en: Rate of reading fixed position average: %s, this value should be less than 1 per hour
tr: Okunan sabit konum oranı ortalaması: %s, bu değer saat başına 1'den az olmalıdır

en: Rate of reading next table row
tr: Sonraki tablo satırını okuma oranı

en: The rate of reading the next table row is high.
tr: Sonraki tablo satırını okuma oranı yüksek.

en: This indicates that many queries are doing full table scans. Add indexes where applicable.
tr: Bu çoğu sorgunun tam tablo taraması yaptığını gösterir. Uygulanabilir yerlere indeksleri ekler.

en: Rate of reading next table row: %s, this value should be less than 1 per hour
tr: Okunan sonraki tablo satırı oranı: %s, bu değer saat başına 1'den az olmalıdır

en: Different tmp_table_size and max_heap_table_size
tr: tmp_table_size ve max_heap_table_size farklı

en: {tmp_table_size} and {max_heap_table_size} are not the same.
tr: {tmp_table_size} ve {max_heap_table_size} aynı değiller.

en: If you have deliberately changed one of either: The server uses the lower value of either to determine the maximum size of in-memory tables. So if you wish to increase the in-memory table limit you will have to increase the other value as well.
tr: Eğer kasıtlı olarak ikisinden birini değiştirirseniz: Sunucu bellek içi tabloların en fazla boyutunu belirlemek için her iki düşük değeri kullanır. Bu yüzden eğer bellek içi tablo sınırını arttırmak isterseniz, diğer değeri de arttırmak zorunda kalacaksınız.

en: Current values are tmp_table_size: %s, max_heap_table_size: %s
tr: Şu anki değerler tmp_table_size: %s, max_heap_table_size: %s

en: Percentage of temp tables on disk
tr: Diskteki geçici tabloların yüzdesi

en: Many temporary tables are being written to disk instead of being kept in memory.
tr: Birçok geçici tablo bellekte tutulmak yerine diske yazılıyor.

en: Increasing {max_heap_table_size} and {tmp_table_size} might help. However some temporary tables are always being written to disk, independent of the value of these variables. To eliminate these you will have to rewrite your queries to avoid those conditions (Within a temporary table: Presence of a BLOB or TEXT column or presence of a column bigger than 512 bytes) as mentioned in the beginning of an <a href="https://www.facebook.com/note.php?note_id=10150111255065841&comments">Article by the Pythian Group</a>
tr: {max_heap_table_size} ve {tmp_table_size} arttırmak yardımcı olabilir. Ancak bazı geçici tablolar her zaman diske yazılır, bu değişkenlerin değeri bağımsızdır. <a href="https://www.facebook.com/note.php?note_id=10150111255065841&comments">Pythian Grubu Makalesi</a>'nde başlangıcında bahsedildiği gibi şu şartlardan (Geçici tablonun içerisinde: BLOB veya TEXT sütununun varlığı ya da 512 bayttan büyük sütunun varlığı) kaçınmak için bunları elemek bakımından sorgularınızı yeniden yazmak zorunda kalacaksınız

en: %s%% of all temporary tables are being written to disk, this value should be below 25%%
tr: Tüm geçici tabloların %%%s diske yazılıyor, bu değer %%25'in altında olmalıdır

en: Temp disk rate
tr: Geçici disk oranı

en: Increasing {max_heap_table_size} and {tmp_table_size} might help. However some temporary tables are always being written to disk, independent of the value of these variables. To eliminate these you will have to rewrite your queries to avoid those conditions (Within a temporary table: Presence of a BLOB or TEXT column or presence of a column bigger than 512 bytes) as mentioned in the <a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/8.0/en/internal-temporary-tables.html">MySQL Documentation</a>
tr: {max_heap_table_size} ve {tmp_table_size} arttırmak yardımcı olabilir. Ancak bazı geçici tablolar her zaman bu değişkenlerin değerinden bağımsız, diske yazılmış olur. <a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/8.0/en/internal-temporary-tables.html">MySQL Belgeleri</a> içinde bahsedildiği gibi şu şartlardan (Geçici tablonun içerisinde: BLOB veya TEXT sütununun varlığı ya da 512 bayttan büyük sütunun varlığı) kaçınmak için bunları elemek bakımından sorgularınızı yeniden yazmak zorunda kalacaksınız

en: Rate of temporary tables being written to disk: %s, this value should be less than 1 per hour
tr: Diske yazılan geçici tabloların oranı: %s, bu değer saat başına 1'den az olmalıdır

en: MyISAM key buffer size
tr: MyISAM anahtar arabellek boyutu

en: Key buffer is not initialized. No MyISAM indexes will be cached.
tr: Anahtar arabellek başlatılmadı. Önbelleklenecek MyISAM indeksleri yok.

en: Set {key_buffer_size} depending on the size of your MyISAM indexes. 64M is a good start.
tr: {key_buffer_size} ayarı MyISAM indekslerinizin boyutuna bağlıdır. 64M başlangıç için iyidir.

en: key_buffer_size is 0
tr: key_buffer_size 0'dır

en: Max % MyISAM key buffer ever used
tr: Şimdiye kadar kullanılan en fazla % MyISAM anahtar arabelleği

en: MyISAM key buffer (index cache) % used is low.
tr: Kullanılan MyISAM anahtar arabelleği (indeks önbelleği) % düşük.

en: You may need to decrease the size of {key_buffer_size}, re-examine your tables to see if indexes have been removed, or examine queries and expectations about what indexes are being used.
tr: {key_buffer_size} boyutunu azaltmanız gerekebilir, eğer indeksler kaldırılmışsa, görmek için tablolarınızı yeniden gözden geçirin ya da kullanılan indekslerle ilgili beklentileri ve sorguları gözden geçirin.

en: max %% MyISAM key buffer ever used: %s%%, this value should be above 95%%
tr: şimdiye kadar kullanılan en fazla %% MyISAM anahtar arabelleği: %%%s, bu değer %%95'in üzerinde olmalıdır

en: Percentage of MyISAM key buffer used
tr: Kullanılan MyISAM anahtar arabellek yüzdesi

en: %% MyISAM key buffer used: %s%%, this value should be above 95%%
tr: kullanılan %% MyISAM anahtar arabelleği: %%%s, bu değer %%95'in üzerinde olmalıdır

en: Percentage of index reads from memory
tr: Bellekten indeks okumaları yüzdesi

en: The % of indexes that use the MyISAM key buffer is low.
tr: MyISAM anahtar arabelleği kullanan indekslerin % düşük.

en: You may need to increase {key_buffer_size}.
tr: {key_buffer_size} değerini arttırmanız gerekebilir.

en: Index reads from memory: %s%%, this value should be above 95%%
tr: Bellekten indeks okumaları: %%%s, bu değer %%95'in üzerinde olmalıdır

en: Rate of table open
tr: Açık tablo oranı

en: The rate of opening tables is high.
tr: Açılan tabloların oranı yüksek.

en: Opening tables requires disk I/O which is costly. Increasing {table_open_cache} might avoid this.
tr: Açılan tablolar pahalı disk G/Ç gerektirir. {table_open_cache} değerini arttırmak bunu önleyebilir.

en: Opened table rate: %s, this value should be less than 10 per hour
tr: Açık tablo oranı: %s, bu değer saat başına 10'dan az olmalıdır

en: Percentage of used open files limit
tr: Kullanılan açık dosya sınırları yüzdesi

en: The number of open files is approaching the max number of open files. You may get a "Too many open files" error.
tr: Açık dosyaların sayısı en fazla açık dosyaların sayısına yaklaşıyor. "Çok fazla dosya açık" hatası alabilirsiniz.

en: Consider increasing {open_files_limit}, and check the error log when restarting after changing {open_files_limit}.
tr: {open_files_limit} artışını dikkate alın ve {open_files_limit} değerini değiştirdikten sonra yeniden başlatıldığında hata günlüğünü denetleyin.

en: The number of opened files is at %s%% of the limit. It should be below 85%%
tr: Açık dosya sayısı sınıra %%%s kaldı. Değer %%85'in altında olmalıdır

en: Rate of open files
tr: Açık dosyaların oranı

en: The rate of opening files is high.
tr: Açılan dosyaların oranı yüksek.

en: Opened files rate: %s, this value should be less than 5 per hour
tr: Açık dosya oranı: %s, bu değer saat başına 5'ten az olmalıdır

en: Immediate table locks %
tr: Acil tablo kilitleri %

en: Too many table locks were not granted immediately.
tr: Çok fazla tablo kilidi hemen onaylanmadı.

en: Optimize queries and/or use InnoDB to reduce lock wait.
tr: Sorguları uyarlayın ve/veya kilit beklemesini azaltmak için InnoDB kullanın.

en: Immediate table locks: %s%%, this value should be above 95%%
tr: Ani tablo kilitleri: %%%s, bu değer %%95'in üzerinde olmalıdır

en: Table lock wait rate
tr: Tablo kilit bekleme oranı

en: Table lock wait rate: %s, this value should be less than 1 per hour
tr: Tablo kilit bekleme oranı: %s, bu değer saat başına 1'den az olmalıdır

en: Thread cache
tr: İş parçacığı önbelleği

en: Thread cache is disabled, resulting in more overhead from new connections to MySQL.
tr: İş parçacığı önbelleği etkisizleştirildi, yeni bağlantılardan MySQL'e daha fazla ek yük olarak sonuçlanır.

en: Enable the thread cache by setting {thread_cache_size} > 0.
tr: {thread_cache_size} > 0 ayarlayarak iş parçacığı önbelleğini etkinleştirin.

en: The thread cache is set to 0
tr: İş parçacığı önbelleği 0'a ayarlı

en: Thread cache hit rate %
tr: İş parçacığı önbelleği tavan oranı %

en: Thread cache is not efficient.
tr: İş parçacığı önbelleği verimli değil.

en: Increase {thread_cache_size}.
tr: {thread_cache_size} değerini arttır.

en: Thread cache hitrate: %s%%, this value should be above 80%%
tr: İş parçacığı önbelleği tavan oranı: %%%s, bu değer %%80'in üzerinde olmalıdır

en: Threads that are slow to launch
tr: Çalıştırmak için yavaş olan iş parçacıkları

en: There are too many threads that are slow to launch.
tr: Çalıştırmak için yavaş olan çok fazla iş parçacığı var.

en: This generally happens in case of general system overload as it is pretty simple operations. You might want to monitor your system load carefully.
tr: Bu, genel sistem aşırı yükü durumunda oldukça basit işlemlerde olsa genel olarak olur. Sistem yükünüzü dikkatlice izlemek isteyebilirsiniz.

en: %s thread(s) took longer than %s seconds to start, it should be 0
tr: %s iş parçacığı, başlamak için %s saniyeden daha uzun zaman aldı, bu 0 olmalıdır

en: Slow launch time
tr: Yavaş çalıştırma zamanı

en: Slow_launch_time is above 2s.
tr: Slow_launch_time 2s üzerindedir.

en: Set {slow_launch_time} to 1s or 2s to correctly count threads that are slow to launch.
tr: Çalıştırması yavaş olan iş parçacıklarını doğru olarak saymak için {slow_launch_time} değerini 1s veya 2s olarak ayarlayın.

en: slow_launch_time is set to %s
tr: slow_launch_time %s'e ayarlı

en: Percentage of used connections
tr: Kullanılan bağlantıların yüzdesi

en: The maximum amount of used connections is getting close to the value of {max_connections}.
tr: Kullanılan bağlantıların en fazla miktarı {max_connections} değerine yaklaşıyor.

en: Increase {max_connections}, or decrease {wait_timeout} so that connections that do not close database handlers properly get killed sooner. Make sure the code closes database handlers properly.
tr: {max_connections} değerini arttırmayla veya {wait_timeout} değerini azaltmayla daha çabuk sonlandırmak düzgün bir şekilde veritabanı işleyicilerini kapatmaz. Kodun veritabanı işleyicilerini düzgün bir şekilde kapattığından emin olun.

en: Max_used_connections is at %s%% of max_connections, it should be below 80%%
tr: Max_used_connections, max_connections'ın %%%s değerinde, değer %%80'in altında olmalıdır

en: Percentage of aborted connections
tr: Durdurulan bağlantıların yüzdesi

en: Too many connections are aborted.
tr: Çok fazla bağlantı durduruldu.

en: Connections are usually aborted when they cannot be authorized. <a href="https://www.percona.com/blog/2008/08/23/how-to-track-down-the-source-of-aborted_connects/">This article</a> might help you track down the source.
tr: Bağlantılar genellikle izin verilmediklerinde durdurulurlar. <a href="https://www.percona.com/blog/2008/08/23/how-to-track-down-the-source-of-aborted_connects/">Bu makale</a> kaynağın izini aramakta yardımcı olabilir.

en: %s%% of all connections are aborted. This value should be below 1%%
tr: Tüm bağlantıların %%%s'i durduruldu. Bu değer %%1'in altında olmalıdır

en: Rate of aborted connections
tr: Durdurulan bağlantıların oranı

en: Aborted connections rate is at %s, this value should be less than 1 per hour
tr: Durdurulan bağlantıların oranı %s, bu değer saat başına 1'den az olmalıdır

en: Percentage of aborted clients
tr: Durdurulan istemcilerin yüzdesi

en: Too many clients are aborted.
tr: Çok fazla istemci durduruldu.

en: Clients are usually aborted when they did not close their connection to MySQL properly. This can be due to network issues or code not closing a database handler properly. Check your network and code.
tr: İstemciler genellikle bağlantıları MySQL'e düzgün bir şekilde yaklaşmadıklarında durdurulurlar. Bu ağ sorunlarından veya kodun veritabanı işleyicisine düzgün bir şekilde yaklaşmadığından dolayı olabilir. Ağınızı ve kodunuzu denetleyin.

en: %s%% of all clients are aborted. This value should be below 2%%
tr: Tüm istemcilerin %%%s'i durduruldu. Bu değer %%2'nin altında olmalıdır

en: Rate of aborted clients
tr: Durdurulan istemcilerin oranı

en: Aborted client rate is at %s, this value should be less than 1 per hour
tr: Durdurulan istemcilerin oranı %s, bu değer saat başına 1'den az olmalıdır

en: Is InnoDB disabled?
tr: InnoDB etkisizleştirildi mi?

en: You do not have InnoDB enabled.
tr: Etkinleştirilmiş InnoDB'ye sahip değilsiniz.

en: InnoDB is usually the better choice for table engines.
tr: InnoDB genellikle tablo motorları için en iyi seçimdir.

en: have_innodb is set to 'value'
tr: have_innodb 'value'ya ayarlı

en: InnoDB log size
tr: InnoDB günlük boyutu

en: The InnoDB log file size is not an appropriate size, in relation to the InnoDB buffer pool.
tr: InnoDB arabellek havuzu ile ilgili olarak InnoDB günlük dosyası boyutu uygun bir boyut değil.

en: Especially on a system with a lot of writes to InnoDB tables you should set {innodb_log_file_size} to 25% of {innodb_buffer_pool_size}. However the bigger this value, the longer the recovery time will be when database crashes, so this value should not be set much higher than 256 MiB. Please note however that you cannot simply change the value of this variable. You need to shutdown the server, remove the InnoDB log files, set the new value in my.cnf, start the server, then check the error logs if everything went fine. See also <a href="https://mysqldatabaseadministration.blogspot.com/2007/01/increase-innodblogfilesize-proper-way.html">this blog entry</a>
tr: Özellikle InnoDB tablolarına çok fazla yazmalı bir sistemde, {innodb_log_file_size} değerini {innodb_buffer_pool_size} değerinin %25'ine ayarlamalısınız. Ancak bu değeri daha büyütmek, veritabanı çökmelerinde kurtarma zamanı daha uzun olacaktır, bu yüzden bu değer 256 MiB'tan çok daha yükseğe ayarlanmamalıdır. Lütfen unutmayın yine de bununla birlikte bu değişkenin değerini basitçe değiştiremezsiniz. Sunucuyu kapatmanız, InnoDB günlük dosyalarını kaldırmanız, my.cnf içindeki yeni değeri ayarlamanız, sunucuyu başlatmanız gerekir, ondan sonra herşeyin iyi gittiğini anlamak için hata günlüklerini denetlemelisiniz. Aynı zamanda <a href="https://mysqldatabaseadministration.blogspot.com/2007/01/increase-innodblogfilesize-proper-way.html">bu blog girişine</a> bakın

en: Your InnoDB log size is at %s%% in relation to the InnoDB buffer pool size, it should not be below 20%%
tr: InnoDB arabellek havuzu boyutuyla ilgili olan InnoDB günlük boyutunuz %%%s, bu %%20'nin altında olmamalıdır

en: Max InnoDB log size
tr: En fazla InnoDB günlük boyutu

en: The InnoDB log file size is inadequately large.
tr: InnoDB günlük dosyası boyutu yetersiz şekilde büyük.

en: It is usually sufficient to set {innodb_log_file_size} to 25% of the size of {innodb_buffer_pool_size}. A very big {innodb_log_file_size} slows down the recovery time after a database crash considerably. See also <a href="https://www.percona.com/blog/2006/07/03/choosing-proper-innodb_log_file_size/">this Article</a>. You need to shutdown the server, remove the InnoDB log files, set the new value in my.cnf, start the server, then check the error logs if everything went fine. See also <a href="https://mysqldatabaseadministration.blogspot.com/2007/01/increase-innodblogfilesize-proper-way.html">this blog entry</a>
tr: Genellikle {innodb_log_file_size} değerini {innodb_buffer_pool_size} boyutunun %25'ine ayarlamak yeterlidir. Çok büyük innodb_log_file_size, veritabanı çökmesinden sonra kurtarma zamanını oldukça yavaşlatır. Aynı zamanda <a href="https://www.percona.com/blog/2006/07/03/choosing-proper-innodb_log_file_size/">bu Makaleye</a> bakın. Sunucuyu kapatmanız, InnoDB günlük dosyalarını kaldırmanız, my.cnf içindeki yeni değeri ayarlamanız, sunucuyu başlatmanız gerekir, ondan sonra herşeyin iyi gittiğini anlamak için hata günlüklerini denetlemelisiniz. Aynı zamanda <a href="https://mysqldatabaseadministration.blogspot.com/2007/01/increase-innodblogfilesize-proper-way.html">bu blog girişine</a> bakın

en: Your absolute InnoDB log size is %s MiB
tr: Kesin InnoDB günlük boyutunuz %s MiB

en: InnoDB buffer pool size
tr: InnoDB arabellek havuzu boyutu

en: Your InnoDB buffer pool is fairly small.
tr: InnoD arabellek havuzunuz oldukça küçük.

en: The InnoDB buffer pool has a profound impact on performance for InnoDB tables. Assign all your remaining memory to this buffer. For database servers that use solely InnoDB as storage engine and have no other services (e.g. a web server) running, you may set this as high as 80% of your available memory. If that is not the case, you need to carefully assess the memory consumption of your other services and non-InnoDB-Tables and set this variable accordingly. If it is set too high, your system will start swapping, which decreases performance significantly. See also <a href="https://www.percona.com/blog/2007/11/03/choosing-innodb_buffer_pool_size/">this article</a>
tr: InnoDB arabellek havuzu InnoDB tabloları için performansta derin etki yapar. Tüm kalan belleğinizi bu arabelleğe atayın. Veritabanı sunucuları için depolama motoru olarak sadece InnoDB kullanın ve başka çalışan hizmetler (örn. web sunucusu) olmasın, bunu kullanılabilir belleğin %80'nine kadar ayarlayabilirsiniz. Eğer durum bu değilse, diğer hizmetlerinizin ve InnoDB-Tabloları olmayanların bellek tüketimini dikkatlice değerlendirmeniz ve dolayısıyla bu değişkeni ayarlamanız gerekir. Eğer çok yükseğe ayarlanırsa, sisteminiz önemli derecede performansı düşüren değiş tokuşa başlayacaktır. Aynı zamanda <a href="https://www.percona.com/blog/2007/11/03/choosing-innodb_buffer_pool_size/">bu makaleye</a> bakın

en: You are currently using %s%% of your memory for the InnoDB buffer pool. This rule fires if you are assigning less than 60%%, however this might be perfectly adequate for your system if you don't have much InnoDB tables or other services running on the same machine.
tr: Şu an InnoDB arabellek havuzu için belleğinizin %%%s'ini kullanıyorsunuz. Eğer %%60'tan az atadıysanız bu kural işe yaramaz, ancak eğer fazla InnoDB tablolara sahip değilseniz ya da aynı makinede diğer hizmetler çalışıyorsa bu sisteminiz için tamamen yeterli olabilir.

en: MyISAM concurrent inserts
tr: MyISAM eşzamanlı eklemeler

en: Enable {concurrent_insert} by setting it to 1
tr: {concurrent_insert} değerini 1'e ayarlayarak bunu etkinleştirin

en: Setting {concurrent_insert} to 1 reduces contention between readers and writers for a given table. See also <a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/5.5/en/concurrent-inserts.html">MySQL Documentation</a>
tr: {concurrent_insert} 1'e ayarlamak verilen bir tablo için okuyucular ve yazıcılar arasındaki bağlantıyı azaltır. Aynı zamanda <a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/5.5/en/concurrent-inserts.html">MySQL Belgelerine</a> bakın

en: concurrent_insert is set to 0
tr: concurrent_insert 0'a ayarlı

en: Query cache disabled
tr: Sorgu önbelleği etkisizleştirildi

en: The query cache is not enabled.
tr: Sorgu önbelleği etkinleştirilmedi.

en: The query cache is known to greatly improve performance if configured correctly. Enable it by setting {query_cache_size} to a 2 digit MiB value and setting {query_cache_type} to 'ON'. <b>Note:</b> If you are using memcached, ignore this recommendation.
tr: Sorgu önbelleğinin, eğer doğru şekilde yapılandırılmışsa fazlasıyla performansı geliştirdiği biliniyor. {query_cache_size} 2 basamaklı MiB değeri olarak ve {query_cache_type} ayarı 'ON' ayarlayarak etkinleştirin. <b>Not:</b> Eğer memcached kullanıyorsanız, bu öneriyi yoksayın.

en: query_cache_size is set to 0 or query_cache_type is set to 'OFF'
tr: query_cache_size 0'a ayarlı veya query_cache_type 'OFF'a ayarlı

en: Query cache efficiency (%)
tr: Sorgu önbelleği verimi (%)

en: Query cache not running efficiently, it has a low hit rate.
tr: Sorgu önbelleği verimli çalışmıyor, düşük tavan oranına sahip.

en: Consider increasing {query_cache_limit}.
tr: {query_cache_limit} artışını dikkate alın.

en: The current query cache hit rate of %s%% is below 20%%
tr: Şu anki %%%s sorgu önbelleği tavan oranı %%20'nin altında

en: Query Cache usage
tr: Sorgu Önbelleği kullanımı

en: Less than 80% of the query cache is being utilized.
tr: Sorgu önbelleğinin %80'den azı değerlendirilmekte.

en: This might be caused by {query_cache_limit} being too low. Flushing the query cache might help as well.
tr: Buna {query_cache_limit} çok düşük olması sebep oluyor olabilir. Sorgu önbelleğinin temizlenmesi de yardımcı olabilir.

en: The current ratio of free query cache memory to total query cache size is %s%%. It should be above 80%%
tr: Boş sorgu önbellek belleğinin, toplam sorgu önbelleği boyutuna şu anki oranı %%%s. Bu %%80'in üzerinde olmalıdır

en: Query cache fragmentation
tr: Sorgu önbelleği parçalama

en: The query cache is considerably fragmented.
tr: Sorgu önbelleği oldukça parçalanmış.

en: Severe fragmentation is likely to (further) increase Qcache_lowmem_prunes. This might be caused by many Query cache low memory prunes due to {query_cache_size} being too small. For a immediate but short lived fix you can flush the query cache (might lock the query cache for a long time). Carefully adjusting {query_cache_min_res_unit} to a lower value might help too, e.g. you can set it to the average size of your queries in the cache using this formula: (query_cache_size - qcache_free_memory) / qcache_queries_in_cache
tr: Şiddetli parçalanma Qcache_lowmem_prunes değerini muhtemelen (daha fazla) arttırır. Buna {query_cache_size} çok küçük olmasından dolayı çoğu düşük Sorgu önbellek belleği azalması sebep oluyor olabilir. Hemen ama kısa süreli düzeltme için sorgu önbelleğini (uzun bir süreliğine sorgu önbelleğini kilitleyebilir) temizleyebilirsiniz. {query_cache_min_res_unit} değerini daha düşük bir değere dikkatlice ayarlamak da yardımcı olabilir, örn. önbellekteki sorgularınızın ortalama boyutunu bu formülü kullanarak ayarlayabilirsiniz: (query_cache_size - qcache_free_memory) / qcache_queries_in_cache

en: The cache is currently fragmented by %s%% , with 100%% fragmentation meaning that the query cache is an alternating pattern of free and used blocks. This value should be below 20%%.
tr: Önbellek şu an %%%s olarak parçalanmış, %%100 parçalanma, sorgu önbelleğinin boş ve kullanılan bloklarının alternatif bir kalıp olduğu anlamına gelir. Bu değer %%20'nin altında olmalıdır.

en: Query cache low memory prunes
tr: Düşük sorgu önbellek belleği azalması

en: Cached queries are removed due to low query cache memory from the query cache.
tr: Önbelleklenen sorgular, sorgu önbellek belleğinin sorgu önbelleğinden düşük olmasından dolayı kaldırıldı.

en: You might want to increase {query_cache_size}, however keep in mind that the overhead of maintaining the cache is likely to increase with its size, so do this in small increments and monitor the results.
tr: {query_cache_size} değerini arttırmak isteyebilirsiniz, ancak aklınızdan çıkarmayın, önbellek koruması ek yükü muhtemelen boyutunu arttırır bu yüzden bunu küçük artışlarla yapın ve sonuçlarını izleyin.

en: The ratio of removed queries to inserted queries is %s%%. The lower this value is, the better (This rules firing limit: 0.1%%)
tr: Kaldırılan sorguların eklenen sorgulara oranı %%%s. En düşük bu değer en iyisidir (Bu kuralları atan sınır: %%0.1)

en: Query cache max size
tr: Sorgu önbelleği en fazla boyutu

en: The query cache size is above 128 MiB. Big query caches may cause significant overhead that is required to maintain the cache.
tr: Sorgu önbelleği boyutu 128 MiB'ın üzerinde. Büyük sorgu önbellekleri, önbelleği korumak için gereken önemli ölçüde ek yüke sebep olabilir.

en: Depending on your environment, it might be performance increasing to reduce this value.
tr: Ortamınıza bağlıdır, bu değeri düşürmek performansı arttırabilir.

en: Current query cache size: %s
tr: Şu anki sorgu önbelleği boyutu: %s

en: Query cache min result size
tr: Sorgu önbelleği en az sonuç boyutu

en: The max size of the result set in the query cache is the default of 1 MiB.
tr: Sorgu önbelleğinde sonuç grubunun en fazla boyutu varsayılanı 1 MiB'tır.

en: Changing {query_cache_limit} (usually by increasing) may increase efficiency. This variable determines the maximum size a query result may have to be inserted into the query cache. If there are many query results above 1 MiB that are well cacheable (many reads, little writes) then increasing {query_cache_limit} will increase efficiency. Whereas in the case of many query results being above 1 MiB that are not very well cacheable (often invalidated due to table updates) increasing {query_cache_limit} might reduce efficiency.
tr: {query_cache_limit} değiştirmek (genelde artarak) verimi arttırabilir. Bu değişken en fazla boyutu belirler sorgu sonucu sorgu önbelleği içine eklenebilmek zorundadır. Eğer 1 MiB'ın üstünde iyi önbelleklenebilir (çok okuma, az yazma) birçok sorgu sonucu varsa ondan sonra {query_cache_limit} arttırmak etkiyi arttıracaktır. Halbuki çoğu sonucun iyi önbelleklenemeyen (tablo güncellemelerinden dolayı sıkça geçersiz kılınan) 1 MiB'ın üzerinde olması durumunda {query_cache_limit} arttırmak verimi azaltacaktır.

en: query_cache_limit is set to 1 MiB
tr: query_cache_limit 1 MiB'a ayarlı

en: Error when evaluating: %s
tr: Değerlendirilirken hata: %s

en: Failed evaluating precondition for rule '%s'.
tr: '%s' kuralı için önkoşul değerlendirmesi başarısız.

en: Failed calculating value for rule '%s'.
tr: '%s' kuralı için değer hesaplaması başarısız.

en: Failed running test for rule '%s'.
tr: '%s' kuralı için çalıştırılan deneme başarısız.

en: Failed formatting string for rule '%s'.
tr: '%s' kuralı için dizgi biçimlendirme başarısız.

en: per second
tr: saniye başına

en: per minute
tr: dakika başına

en: per hour
tr: saat başına

en: per day
tr: gün başına

en: Search:
tr: Arama:

en: Go
tr: Git

en: Keyname
tr: Anahtar adı

en: Description
tr: Açıklama

en: Page number:
tr: Sayfa numarası:

en: Show all
tr: Tümünü göster

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

[ctx: Collation]
en: German (phone book order)
tr: Almanca (telefon rehberi sırası)

[ctx: Collation]
en: German (dictionary order)
tr: Almanca (sözlük sırası)

[ctx: Collation]
en: Spanish (traditional)
tr: İspanyolca (geleneksel)

[ctx: Collation]
en: Spanish (modern)
tr: İspanyolca (modern)

[ctx: Collation variant]
en: case-insensitive
tr: büyük-küçük harf duyarsız

[ctx: Collation variant]
en: case-sensitive
tr: büyük-küçük harf duyarlı

[ctx: Collation variant]
en: accent-insensitive
tr: vurgu duyarsız

[ctx: Collation variant]
en: accent-sensitive
tr: vurgu duyarlı

[ctx: Collation variant]
en: kana-sensitive
tr: kana türüne duyarlı

[ctx: Collation variant]
en: multi-level
tr: çoklu seviye

[ctx: Collation variant]
en: binary
tr: ikili değer

[ctx: Collation variant]
en: no-pad
tr: doldurma yok

[ctx: Collation]
en: Binary
tr: İkili Değer

[ctx: Collation]
en: Unicode
tr: Evrensel Kod

[ctx: Collation]
en: West European
tr: Batı Avrupa

[ctx: Collation]
en: Central European
tr: Orta Avrupa

[ctx: Collation]
en: Russian
tr: Rusça

[ctx: Collation]
en: Simplified Chinese
tr: Basitleştirilmiş Çince

[ctx: Collation]
en: Traditional Chinese
tr: Geleneksel Çince

[ctx: Collation]
en: Chinese
tr: Çince

[ctx: Collation]
en: Japanese
tr: Japonca

[ctx: Collation]
en: Baltic
tr: Baltık dili

[ctx: Collation]
en: Armenian
tr: Ermenice

[ctx: Collation]
en: Cyrillic
tr: Kiril

[ctx: Collation]
en: Arabic
tr: Arapça

[ctx: Collation]
en: Korean
tr: Korece

[ctx: Collation]
en: Hebrew
tr: İbranice

[ctx: Collation]
en: Georgian
tr: Gürcüce

[ctx: Collation]
en: Greek
tr: Yunanca

[ctx: Collation]
en: Czech-Slovak
tr: Çekçe-Slovakça

[ctx: Collation]
en: Ukrainian
tr: Ukraynaca

[ctx: Collation]
en: Turkish
tr: Türkçe

[ctx: Collation]
en: Swedish
tr: İsveççe

[ctx: Collation]
en: Thai
tr: Tayca

[ctx: Collation]
en: Unknown
tr: Bilinmiyor

[ctx: Collation]
en: Bulgarian
tr: Bulgarca

[ctx: Collation]
en: Croatian
tr: Hırvatça

[ctx: Collation]
en: Czech
tr: Çekçe

[ctx: Collation]
en: Danish
tr: Danca

[ctx: Collation]
en: English
tr: İngilizce

[ctx: Collation]
en: Estonian
tr: Estçe

[ctx: Collation]
en: Hungarian
tr: Macarca

[ctx: Collation]
en: Icelandic
tr: İzlandaca

[ctx: Collation]
en: Classical Latin
tr: Klasik Latince

[ctx: Collation]
en: Latvian
tr: Letonca

[ctx: Collation]
en: Lithuanian
tr: Litvanyaca

[ctx: Collation]
en: Burmese
tr: Birmanca

[ctx: Collation]
en: Persian
tr: Farsça

[ctx: Collation]
en: Polish
tr: Lehçe

[ctx: Collation]
en: Romanian
tr: Rumence

[ctx: Collation]
en: Sinhalese
tr: Seylanca

[ctx: Collation]
en: Slovak
tr: Slovakça

[ctx: Collation]
en: Slovenian
tr: Slovence

[ctx: Collation]
en: Vietnamese
tr: Vietnamca

en: You should upgrade to %s %s or later.
tr: %s %s veya sonrasına yükseltmelisiniz.

en: Error: Token mismatch
tr: Hata: Belirteç uyuşmazlığı

en: Failed to set session cookie. Maybe you are using HTTP instead of HTTPS to access phpMyAdmin.
tr: Oturum tanımlama bilgisini ayarlamak için başarısız. Belki phpMyAdmin'e erişmek için HTTPS yerine HTTP kullanıyorsunuz.

en: You have enabled mbstring.func_overload in your PHP configuration. This option is incompatible with phpMyAdmin and might cause some data to be corrupted!
tr: PHP yapılandırmanızda mbstring.func_overload işlevini etkinleştirdiniz. Bu seçenek phpMyAdmin ile uyumsuzdur ve bazı veri bozulmalarına sebep olabilir!

en: The ini_get and/or ini_set functions are disabled in php.ini. phpMyAdmin requires these functions!
tr: Ini_get ve/veya ini_set işlevleri php.ini içinde etkisizleştirildi. phpMyAdmin bu işlevleri gerektirir!

en: GLOBALS overwrite attempt
tr: GLOBALS üzerine yazma girişimi

en: possible exploit
tr: olası kötüye kullanma

en: Users cannot set a higher value
tr: Kullanıcılar yüksek değer ayarlayamazlar

en: If enabled, user can enter any MySQL server in login form for cookie auth.
tr: Eğer etkinleştirilirse, kullanıcı herhangi MySQL sunucusuna tanımlama bilgisi kimlik doğrulamasıyla oturum açma formundan girebilir.

en: Restricts the MySQL servers the user can enter when a login to an arbitrary MySQL server is enabled by matching the IP or hostname of the MySQL server to the given regular expression.
tr: Verilen düzenli ifadeye göre MySQL sunucusunun IP veya anamakine adı ile eşleşen gelişigüzel bir MySQL sunucusuna oturum açıldığında etkinleşen kullanıcının girebileceği MySQL sunucularını kısıtlar.

en: Enabling this allows a page located on a different domain to call phpMyAdmin inside a frame, and is a potential [strong]security hole[/strong] allowing cross-frame scripting (XSS) attacks.
tr: Bunu etkinleştirmek phpMyAdmin'i çerçeve içinde çağırmak için farklı alan adlarında bulunan sayfalara izin verir ve çerçeveler arası betik (XSS) saldırılarına izin veren olası [strong]güvenlik açığıdır[/strong].

en: Secret passphrase used for encrypting cookies in [kbd]cookie[/kbd] authentication.
tr: [kbd]Tanımlama bilgisi[/kbd] kimlik doğrulamasında tanımlama bilgilerini şifrelemek için gizli parola ifadesi kullanılır.

en: Enable bzip2 compression for import operations.
tr: İçe aktarma işlemleri için bzip2 sıkıştırmasını etkinleştirin.

en: Enter the URL for your reCAPTCHA v2 compatible API.
tr: reCAPTCHA v2 uyumlu API'niz için URL'yi girin.

en: Enter the Content-Security-Policy snippet for your reCAPTCHA v2 compatible API.
tr: reCAPTCHA v2 uyumlu API'niz için İçerik-Güvenliği-İlkesi kod parçacığını girin.

en: Enter the request parameter used by your reCAPTCHA v2 compatible API.
tr: reCAPTCHA v2 uyumlu API'niz tarafından kullanılan istek parametresini girin.

en: Enter the response parameter used by your reCAPTCHA v2 compatible API.
tr: reCAPTCHA v2 uyumlu API'niz tarafından kullanılan yanıt parametresini girin.

en: Enter your public key for the reCAPTCHA service on your domain.
tr: Etki alanınızdaki reCAPTCHA hizmeti için ortak anahtarınızı girin.

en: Enter your private key for your domain reCAPTCHA service.
tr: Etki alanı reCAPTCHA hizmetiniz için özel anahtarınızı girin.

en: Enter your siteverify URL for your reCAPTCHA service.
tr: reCAPTCHA hizmetiniz için site doğrulama URL'nizi girin.

en: Defines which type of editing controls should be used for CHAR and VARCHAR columns; [kbd]input[/kbd] - allows limiting of input length, [kbd]textarea[/kbd] - allows newlines in columns.
tr: CHAR ve VARCHAR sütunları için hangi tür düzenleme denetimlerinin kullanılacağını tanımlar; [kbd]girdi[/kbd] - girdi uzunluğunun sınırlamasına izin verir, [kbd]metinalanı[/kbd] - sütunlarda yeni satırlara izin verir.

en: Use user-friendly editor for editing SQL queries (CodeMirror) with syntax highlighting and line numbers.
tr: Sözdizimi vurgulama ve satır numaraları ile SQL sorgularını (CodeMirror) düzenlemek için kullanımı kolay düzenleyici kullanın.

en: Find any errors in the query before executing it. Requires CodeMirror to be enabled.
tr: Sorguyu çalıştırmadan önce sorgudaki herhangi bir hatayı bulur. CodeMirror'ın etkinleştirilmesi gerekir.

en: Defines the minimum size for input fields generated for CHAR and VARCHAR columns.
tr: CHAR ve VARCHAR sütunları için oluşturulmuş en az girdi alanları boyutunu tanımlar.

en: Defines the maximum size for input fields generated for CHAR and VARCHAR columns.
tr: CHAR ve VARCHAR sütunları için oluşturulmuş en fazla girdi alanları boyutunu tanımlar.

en: Compress gzip exports on the fly without the need for much memory; if you encounter problems with created gzip files disable this feature.
tr: Daha fazla belleğe gerek kalmadan gzip dışa aktarmalarını anında sıkıştırır; eğer gzip dosyalarını oluşturmada sorunlarla karşılaşırsanız bu özelliği etkisizleştirin.

en: Whether a warning ("Are your really sure…") should be displayed when you're about to lose data.
tr: Veri kaybı yaşamamanız için bir uyarı ("… yapmak istediğiniz için emin misiniz?") görüntülenip görüntülenmemesidir.

en: Autocomplete of the table and column names in the SQL queries.
tr: SQL sorgularındaki tablo ve sütun adlarını otomatik tamamlar.

en: Values for options list for default transformations. These will be overwritten if transformation is filled in at table structure page.
tr: Varsayılan dönüşümler için seçenekler listesi değerleri. Bunlar, eğer dönüşüm, tablo yapısı sayfasında doldurulur ise üzerine yazılacaktır.

en: Disable the table maintenance mass operations, like optimizing or repairing the selected tables of a database.
tr: Bir veritabanının seçilen tablolarını en uygun hale getirme ya da onarma gibi toplu tablo bakımı işlemlerini etkisizleştirir.

en: Set the number of seconds a script is allowed to run ([kbd]0[/kbd] for no limit).
tr: Betiğin çalışmasına izin verilecek saniye sayısı ayarıdır (sınırsız için [kbd]0[/kbd]).

en: Exclude definition of current user
tr: Şu anki kullanıcı tanımını hariç tut

en: Sort order for items in a foreign-key dropdown box; [kbd]content[/kbd] is the referenced data, [kbd]id[/kbd] is the key value.
tr: Dış anahtar aşağı açılır kutusu içindeki öğeler için sıralama düzeni; [kbd]content[/kbd] başvurulan veridir, [kbd]id[/kbd] anahtar değerdir.

en: Specify browser's title bar text. Refer to [doc@faq6-27]documentation[/doc] for magic strings that can be used to get special values.
tr: Tarayıcının başlık çubuğu metnini belirler. Özel değerleri almakta kullanılabilen sihirli dizgiler için [doc@faq6-27]belgelere[/doc] bakın.

en: Please note that phpMyAdmin is just a user interface and its features do not limit MySQL.
tr: Lütfen unutmayın, phpMyAdmin sadece bir arabirimdir ve özellikleri MySQL'i kısıtlamaz.

en: Advanced server configuration, do not change these options unless you know what they are for.
tr: Gelişmiş sunucu yapılandırması, ne için olduklarını bilmedikçe bu seçenekleri değiştirmeyin.

en: Configure phpMyAdmin configuration storage to gain access to additional features, see [doc@linked-tables]phpMyAdmin configuration storage[/doc] in documentation.
tr: İlave özelliklere erişim kazanmak için phpMyAdmin yapılandırma depolamasını yapılandırır, belgelerde [doc@linked-tables]phpMyAdmin yapılandırma depolama[/doc] kısmına bakın.

en: Tracking of changes made in database. Requires the phpMyAdmin configuration storage.
tr: Veritabanında yapılan değişiklikleri izleme. phpMyAdmin yapılandırma depolaması gerekir.

en: Customize browse mode.
tr: Gözatma kipini özelleştirir.

en: Customize default options.
tr: Varsayılan seçenekleri özelleştirir.

en: Settings for phpMyAdmin developers.
tr: phpMyAdmin geliştiricileri için ayarlar.

en: Customize edit mode.
tr: Düzenleme kipini özelleştirir.

en: Customize default export options.
tr: Varsayılan dışa aktarma seçeneklerini özelleştirir.

en: Set some commonly used options.
tr: Bazı çoğunlukla kullanılan seçenekleri ayarlar.

en: Customize default common import options.
tr: Varsayılan genel içe aktarma seçeneklerini özelleştirir.

en: Set import and export directories and compression options.
tr: İçe ve dışa aktarma dizinlerini ve sıkıştırma seçeneklerini ayarlar.

en: Databases display options.
tr: Veritabanlarını görüntüleme seçenekleri.

en: Customize appearance of the navigation panel.
tr: Gezinti panelinin görünüşünü özelleştirir.

en: Customize the navigation tree.
tr: Gezinti ağacını özelleştirir.

en: Servers display options.
tr: Sunucuları görüntüleme seçenekleri.

en: Tables display options.
tr: Tabloları görüntüleme seçenekleri.

en: Settings that didn't fit anywhere else.
tr: Başka hiçbir yere uymayan ayarlar.

en: Authentication settings.
tr: Kimlik doğrulaması ayarları.

en: Enter server connection parameters.
tr: Sunucu bağlantı parametrelerini girin.

en: Customize links shown in SQL Query boxes.
tr: SQL Sorgu kutularında gösterilecek bağlantıları özelleştirir.

en: SQL queries settings.
tr: SQL sorguları ayarları.

en: Customize startup page.
tr: Başlangıç sayfasını özelleştirir.

en: Choose which details to show in the database structure (list of tables).
tr: Hangi ayrıntıların veritabanı yapısında (tabloların listesi) gösterileceğini seçin.

en: Settings for the table structure (list of columns).
tr: Tablo yapısı (sütunların listesi) için ayarlar.

en: Choose how you want tabs to work.
tr: Sekmelerin nasıl çalışmasını istiyorsanız seçin.

en: Customize text input fields.
tr: Metin girdi alanlarını özelleştirir.

en: Customize default options
tr: Varsayılan seçenekleri özelleştirir

en: Disable some of the warnings shown by phpMyAdmin.
tr: phpMyAdmin tarafından gösterilen bazı uyarıları etkisizleştirir.

en: Enable gzip compression for import and export operations.
tr: İçe ve dışa aktarma işlemleri için gzip sıkıştırmayı etkinleştirin.

en: If enabled, phpMyAdmin continues computing multiple-statement queries even if one of the queries failed.
tr: Eğer etkinleştirilirse, phpMyAdmin çoklu ifade sorgularını hesaplamaya devam eder, eğer sorgulardan biri başarısız olsa bile.

en: Allow interrupt of import in case script detects it is close to time limit. This might be a good way to import large files, however it can break transactions.
tr: Betiğin zaman sınırına yaklaşıldığını algılaması durumunda içe aktarımı kesmeye izin verir. Bu büyük dosyaları içe aktarmak için iyi bir yol olabilir, ancak bu işlemleri bozabilir.

en: Default format; be aware that this list depends on location (database, table) and only SQL is always available.
tr: Varsayılan biçim; bu liste yerine göre (veritabanı, tablo) değişir ve sadece her zaman SQL vardır.

en: Update data when duplicate keys found on import
tr: İçe aktarmada kopya anahtarlar bulunduğunda veriyi günceller

en: Number of queries to skip from start.
tr: Başlangıçtan atlanacak sorgu sayısı.

en: If TRUE, logout deletes cookies for all servers; when set to FALSE, logout only occurs for the current server. Setting this to FALSE makes it easy to forget to log out from other servers when connected to multiple servers.
tr: Eğer TRUE ise, oturum kapatma tüm sunucuların tanımlama bilgilerini siler; eğer FALSE'a ayarlıysa, oturum kapatma sadece şu anki sunucunun tanımlama bilgisini siler. Bunu FALSE'a ayarlamak çoklu sunuculara bağlandığınızda diğer sunuculardan oturumu kapatmayı unutmanızı kolaylaştırır.

en: Define whether the previous login should be recalled or not in [kbd]cookie[/kbd] authentication mode.
tr: [kbd]Tanımlama bilgisi[/kbd] kimlik doğrulaması kipinde önceki açılan oturumun hatırlanıp hatırlanmayacağını tanımlar.

en: Defines how long (in seconds) a login cookie should be stored in browser. The default of 0 means that it will be kept for the existing session only, and will be deleted as soon as you close the browser window. This is recommended for non-trusted environments.
tr: Oturum açma tanımlama bilgisinin ne kadar (saniye olarak) tarayıcıda saklanacağını tanımlar. Varsayılan 0 değeri anlamı sadece var olan oturum için tutulacağıdır, ve tarayıcı penceresini kapatır kapatmaz silinecektir. Bu güvenli olmayan ortamlar için önerilir.

en: Maximum number of characters used when a SQL query is displayed.
tr: SQL sorgusu görüntülendiğinde kullanılan en fazla karakter sayısıdır.

en: The number of items that can be displayed on each page on the first level of the navigation tree.
tr: Gezinti ağacının ilk seviyesindeki her sayfada görüntülenebilen öğe sayısıdır.

en: The number of items that can be displayed on each page of the navigation tree.
tr: Gezinti ağacının her sayfasında görüntülenebilen öğe sayısıdır.

en: Number of rows displayed when browsing a result set. If the result set contains more rows, "Previous" and "Next" links will be shown.
tr: Sonuç grubuna göz atarken görüntülenen satır sayısıdır. Eğer sonuç grubu daha fazla satır içeriyorsa, "Önceki" ve "Sonraki" bağlantıları gösterilecektir.

en: The number of bytes a script is allowed to allocate, e.g. [kbd]32M[/kbd] ([kbd]-1[/kbd] for no limit and [kbd]0[/kbd] for no change).
tr: Betiğin ayırmasına izin verilen bayt sayısı, örn. [kbd]32M[/kbd] (sınırsız için [kbd]-1[/kbd] ve değişiklik olmaması için [kbd]0[/kbd]).

en: In the navigation panel, replaces the database tree with a selector
tr: Gezinti panelindeki, veritabanı ağacını bir seçici ile değiştirir

en: Link with main panel by highlighting the current database or table.
tr: Şu anki veritabanı veya tabloyu vurgulayarak ana panel ile bağlantılar.

en: Open the linked page in the main window ([code]main[/code]) or in a new one ([code]new[/code]).
tr: Bağlantılı sayfayı ana pencerede ([code]main[/code]) veya yeni bir tanede ([code]new[/code]) açar.

en: Defines the minimum number of items (tables, views, routines and events) to display a filter box.
tr: Süzgeç kutusunu görüntülemek için en az öğe (tablolar, görünümler, yordamlar ve olaylar) sayısını tanımlar.

en: Group items in the navigation tree (determined by the separator defined in the Databases and Tables tabs above).
tr: Gezinti ağacındaki öğeleri gruplar (Veritabanları ve Tablolar sekmeleri üzerini tanımlanan ayıraç tarafından belirlenir).

en: Whether to offer the possibility of tree expansion in the navigation panel.
tr: Gezinti panelinde ağaç genişleme olanağının sunulup sunulmayacağı.

en: Whether to show procedures under database in the navigation tree
tr: Gezinti ağacındaki veritabanı altında yordamların gösterilip gösterilmeyeceği

en: Whether to expand single database in the navigation tree automatically.
tr: Gezinti ağacındaki tek bir veritabanının otomatik olarak genişletilip genişletilmeyeceği.

en: Set to 0 to collapse navigation panel.
tr: Gezinti panelini daraltmak için 0'a ayarlayın.

en: Show logo in navigation panel.
tr: Gezinti panelinde logoyu gösterir.

en: URL where logo in the navigation panel will point to.
tr: Gezinti panelindeki logoyu işaret eden URL.

en: Display server choice at the top of the navigation panel.
tr: Sunucu seçimini gezinti panelinin en üstünde görüntüler.

en: String that separates databases into different tree levels.
tr: Veritabanlarını farklı ağaç seviyelerine ayıran dizgidir.

en: String that separates tables into different tree levels.
tr: Tabloları farklı ağaç seviyelerine ayıran dizgidir.

en: Highlight server under the mouse cursor.
tr: Fare imleci altında sunucuyu vurgular.

en: Whether to show tables under database in the navigation tree
tr: Gezinti ağacındaki veritabanı altında tabloların gösterilip gösterilmeyeceği

en: Whether to show views under database in the navigation tree
tr: Gezinti ağacındaki veritabanı altında görünümlerin gösterilip gösterilmeyeceği

en: Whether to show functions under database in the navigation tree
tr: Gezinti ağacındaki veritabanı altında işlevlerin gösterilip gösterilmeyeceği

en: Whether to show events under database in the navigation tree
tr: Gezinti ağacındaki veritabanı altında olayların gösterilip gösterilmeyeceği

en: [kbd]SMART[/kbd] - i.e. descending order for columns of type TIME, DATE, DATETIME and TIMESTAMP, ascending order otherwise.
tr: [kbd]SMART[/kbd] - yani TIME, DATE, DATETIME ve TIMESTAMP türü sütunları için büyükten küçüğe sıralama, aksi halde küçükten büyüğe sıralama.

en: Disable the default warning that is displayed on the database details Structure page if any of the required tables for the phpMyAdmin configuration storage could not be found.
tr: Eğer phpMyAdmin yapılandırma depolaması için gerekli tablolardan herhangi biri bulunamazsa, veritabanı ayrıntıları Yapı sayfasında görüntülenen varsayılan uyarıyı etkisizleştirir.

en: Disable the default warning that is displayed on the Structure page if column names in a table are reserved MySQL words.
tr: Eğer bir tablodaki sütun adları MySQL kelimelerine ayrılmışsa, Yapı sayfasında görüntülenen varsayılan uyarıyı etkisizleştirir.

en: Enable if you want DB-based query history (requires phpMyAdmin configuration storage). If disabled, this utilizes JS-routines to display query history (lost by window close).
tr: Eğer VT-tabanlı sorgu geçmişi istiyorsanız etkinleştirin (phpMyAdmin yapılandırma depolaması gerektirir). Eğer etkisizleştirilirse, sorgu geçmişini görüntülemek için bu, JS-yordamlarından yararlanır (pencerenin kapatılmasıyla kaybolur).

en: Sets the effective timezone; possibly different than the one from your database server
tr: Etkili saat dilimini ayarlar; muhtemelen veritabanı sunucunuzdakinden farklıdır

en: Leave blank for no [doc@bookmarks@]bookmark[/doc] support, suggested: [kbd]pma__bookmark[/kbd]
tr: [doc@bookmarks@]Yer işareti[/doc] desteği olmaması için boş bırakın, önerilen: [kbd]pma__bookmark[/kbd]

en: Leave blank for no column comments/media types, suggested: [kbd]pma__column_info[/kbd].
tr: Sütun açıklamaları/ortam türleri istenmiyorsa boş bırakın, önerilen: [kbd]pma__column_info[/kbd].

en: A special MySQL user configured with limited permissions, more information available on [doc@linked-tables]documentation[/doc].
tr: Sınırlı izinlerle yapılandırılmış özel MySQL kullanıcısıdır, daha fazla bilgi [doc@linked-tables]belgelerde[/doc] mevcuttur.

en: An alternate host to hold the configuration storage; leave blank to use the already defined host.
tr: Yapılandırma depolamasını tutmak için alternatif anamakine; zaten tanımlanmış anamakineyi kullanmak için boş bırakın.

en: An alternate port to connect to the host that holds the configuration storage; leave blank to use the default port, or the already defined port, if the controlhost equals host.
tr: Yapılandırma depolamasını tutan anamakineye bağlanmak için alternatif bağlantı noktası; varsayılan bağlantı noktasını ya da denetim anamakinesi, anamakineye eşitse zaten tanımlanmış bağlantı noktasını kullanmak için boş bırakın.

en: More information on [a@https://github.com/phpmyadmin/phpmyadmin/issues/8970]phpMyAdmin issue tracker[/a] and [a@https://bugs.mysql.com/19588]MySQL Bugs[/a]
tr: [a@https://github.com/phpmyadmin/phpmyadmin/issues/8970]phpMyAdmin sorun izleyici[/a] ve [a@https://bugs.mysql.com/19588]MySQL Hataları[/a] üzerine daha fazla bilgi

en: Leave blank for no SQL query history support, suggested: [kbd]pma__history[/kbd].
tr: SQL sorgu geçmişi desteği istenmiyorsa boş bırakın, önerilen: [kbd]pma__history[/kbd].

en: Limits number of table preferences which are stored in database, the oldest records are automatically removed.
tr: Veritabanında saklanan tablo tercihlerinin sayısını sınırlandırır, en eski kayıtlar otomatik olarak kaldırılır.

en: Leave blank for no QBE saved searches support, suggested: [kbd]pma__savedsearches[/kbd].
tr: QBE kaydedilmiş aramalar desteği istenmiyorsa boş bırakın, önerilen: [kbd]pma__savedsearches[/kbd].

en: Leave blank for no export template support, suggested: [kbd]pma__export_templates[/kbd].
tr: Dışa aktarma şablonu desteği istenmiyorsa boş bırakın, önerilen: [kbd]pma__export_templates[/kbd].

en: Leave blank for no central columns support, suggested: [kbd]pma__central_columns[/kbd].
tr: Merkezi sütunlar desteği istenmiyorsa boş bırakın, önerilen: [kbd]pma__central_columns[/kbd].

en: You can use MySQL wildcard characters (% and _), escape them if you want to use their literal instances, i.e. use [kbd]'my\_db'[/kbd] and not [kbd]'my_db'[/kbd].
tr: MySQL joker karakterleri (% ve _) kullanabilirsiniz, eğer bunların aslına uygun örneklerini kullanmak istiyorsanız bundan kaçının, yani [kbd]'my\_db'[/kbd] kullanın ve [kbd]'my_db'[/kbd] kullanmayın.

en: Leave blank for no PDF schema support, suggested: [kbd]pma__pdf_pages[/kbd].
tr: PDF şeması desteği istenmiyorsa boş bırakın, önerilen: [kbd]pma__pdf_pages[/kbd].

en: Database used for relations, bookmarks, and PDF features. See [doc@linked-tables]pmadb[/doc] for complete information. Leave blank for no support. Suggested: [kbd]phpmyadmin[/kbd].
tr: İlişkiler, yer işaretleri ve PDF özellikleri için kullanılan veritabanı. Tam bilgi için [doc@linked-tables]pmadb[/doc]'ye bakın. Destek olmaması için boş bırakın. Önerilen: [kbd]phpmyadmin[/kbd].

en: Leave blank for no "persistent" recently used tables across sessions, suggested: [kbd]pma__recent[/kbd].
tr: Oturum geçişlerinde "sürekli" son kullanılan tablolar olmaması için boş bırakın, önerilen: [kbd]pma__recent[/kbd].

en: Leave blank for no "persistent" favorite tables across sessions, suggested: [kbd]pma__favorite[/kbd].
tr: Oturum geçişlerinde "sürekli" sık kullanılan tablolar olmaması için boş bırakın, önerilen: [kbd]pma__favorite[/kbd].

en: Leave blank for no [doc@relations@]relation-links[/doc] support, suggested: [kbd]pma__relation[/kbd].
tr: [doc@relations@]İlişki bağlantıları[/doc] desteği istenmiyorsa boş bırakın, önerilen: [kbd]pma__relation[/kbd].

en: See [doc@authentication-modes]authentication types[/doc] for an example.
tr: Örnek için [doc@authentication-modes]kimlik doğrulaması türlerine[/doc] bakın.

en: Leave blank for no PDF schema support, suggested: [kbd]pma__table_coords[/kbd].
tr: PDF şeması desteği istenmiyorsa boş bırakın, önerilen: [kbd]pma__table_coords[/kbd].

en: Table to describe the display columns, leave blank for no support; suggested: [kbd]pma__table_info[/kbd].
tr: Görüntü sütunlarını tanımlayan tablodur, destek istenmiyorsa boş bırakın; önerilen: [kbd]pma__table_info[/kbd].

en: Leave blank for no "persistent" tables' UI preferences across sessions, suggested: [kbd]pma__table_uiprefs[/kbd].
tr: Oturum geçişlerinde "sürekli" tabloların KA tercihleri olmaması için boş bırakın, önerilen: [kbd]pma__table_uiprefs[/kbd].

en: Whether a DROP DATABASE IF EXISTS statement will be added as first line to the log when creating a database.
tr: Bir veritabanı oluşturulduğunda günlüğe ilk satır olarak DROP DATABASE IF EXISTS ifadesi eklenecekse.

en: Whether a DROP TABLE IF EXISTS statement will be added as first line to the log when creating a table.
tr: Bir tablo oluşturulduğunda günlüğe ilk satır olarak DROP TABLE IF EXISTS ifadesi eklenecekse.

en: Whether a DROP VIEW IF EXISTS statement will be added as first line to the log when creating a view.
tr: Bir görünüm oluşturulduğunda günlüğe ilk satır olarak DROP VIEW IF EXISTS ifadesi eklenecekse.

en: Defines the list of statements the auto-creation uses for new versions.
tr: Yeni sürümler için otomatik oluşturma kullanan ifadeler listesini tanımlar.

en: Leave blank for no SQL query tracking support, suggested: [kbd]pma__tracking[/kbd].
tr: SQL sorgu izleme desteği olmaması için boş bırakın, önerilen: [kbd]pma__tracking[/kbd].

en: Whether the tracking mechanism creates versions for tables and views automatically.
tr: İzleme mekanizması tablolar ve görünümler için otomatik olarak sürümler oluşturursa.

en: Leave blank for no user preferences storage in database, suggested: [kbd]pma__userconfig[/kbd].
tr: Veritabanında kullanıcı tercihleri depolaması olmaması için boş bırakın, önerilen: [kbd]pma__userconfig[/kbd].

en: Both this table and the user groups table are required to enable the configurable menus feature; leaving either one of them blank will disable this feature, suggested: [kbd]pma__users[/kbd].
tr: Hem bu tablo hem de kullanıcı grupları tablosu, yapılandırılabilir menüler özelliğini etkinleştirmek için gereklidir; ikisinden birini boş bırakmak bu özelliği etkisizleştirecek, önerilen: [kbd]pma__usergroups[/kbd].

en: Both this table and the users table are required to enable the configurable menus feature; leaving either one of them blank will disable this feature, suggested: [kbd]pma__usergroups[/kbd].
tr: Hem bu tablo hem de kullanıcılar tablosu, yapılandırılabilir menüler özelliğini etkinleştirmek için gereklidir; ikisinden birini boş bırakmak bu özelliği etkisizleştirecek, önerilen: [kbd]pma__users[/kbd].

en: Leave blank to disable the feature to hide and show navigation items, suggested: [kbd]pma__navigationhiding[/kbd].
tr: Gezinti öğelerini gizleme ve gösterme özelliğini etkisizleştirmek için boş bırakın, önerilen: [kbd]pma__navigationhiding[/kbd].

en: A user-friendly description of this server. Leave blank to display the hostname instead.
tr: Bu sunucunun kolay kullanım açıklaması. Anamakine adını görüntülemek için boş bırakın.

en: Leave blank if not used.
tr: Eğer kullanılmayacaksa boş bırakın.

en: Leave blank for defaults.
tr: Varsayılan için boş bırakın.

en: HTTP Basic Auth Realm name to display when doing HTTP Auth.
tr: HTTP Kimlik Doğrulaması yaparken görüntülemek için Basit Kimlik Doğrulaması alan adı.

en: Authentication method to use.
tr: Kullanmak için kimlik doğrulaması yöntemi.

en: Compress connection to MySQL server.
tr: MySQL sunucusu bağlantısını sıkıştırır.

en: Hide databases matching regular expression (PCRE).
tr: Düzenli ifadeye (PCRE) uyan veritabanlarını gizler.

en: Hostname where MySQL server is running.
tr: MySQL sunucusunun çalıştığı anamakine adı.

en: Leave empty if not using config auth.
tr: Eğer yapılandırma kimlik doğrulaması kullanılmıyorsa boş bırakın.

en: Port on which MySQL server is listening, leave empty for default.
tr: MySQL sunucusunun dinlediği bağlantı noktası, varsayılan ayar için boş bırakın.

en: Socket on which MySQL server is listening, leave empty for default.
tr: MySQL sunucusunun dinlemede olduğu soket, varsayılan ayar için boş bırakın.

en: Enable SSL for connection to MySQL server.
tr: MySQL sunucusuna bağlantı için SSL'i etkinleştirin.

en: Please note that enabling this has no effect with [kbd]config[/kbd] authentication mode because the password is hard coded in the configuration file; this does not limit the ability to execute the same command directly.
tr: Lütfen unutmayın, bunu etkinleştirmek kimlik doğrulaması kipi [kbd]yapılandırmasını[/kbd] etkilemez çünkü parola yapılandırma dosyasında sıkı kodlanmıştır; bu, doğrudan aynı komutun yürütme kabiliyetini kısıtlamaz.

en: Show or hide a column displaying the Creation timestamp for all tables.
tr: Tüm tablolar için Oluşturma zaman damgasını görüntüleyen sütunu gösterin veya gizleyin.

en: Show or hide a column displaying the Last update timestamp for all tables.
tr: Tüm tablolar için Son güncelleme zaman damgasını görüntüleyen sütunu gösterin veya gizleyin.

en: Show or hide a column displaying the Last check timestamp for all tables.
tr: Tüm tablolar için Son denetleme zaman damgasını görüntüleyen sütunu gösterin veya gizleyin.

en: Defines whether or not type fields should be initially displayed in edit/insert mode.
tr: Düzenle/ekle kipinde yazma alanlarının ilk olarak görüntülenip görüntülenmemesini tanımlar.

en: Shows link to [a@https://www.php.net/manual/en/function.phpinfo.php]phpinfo()[/a] output.
tr: [a@https://www.php.net/manual/tr/function.phpinfo.php]phpinfo()[/a] çıktısı için bağlantı gösterir.

en: Whether a user should be displayed a "show all (rows)" button.
tr: Kullanıcıya "tümünü (satırları) göster" düğmesinin görüntülenip görüntülenmemesidir.

en: Show or hide a column displaying the comments for all tables.
tr: Tüm tablolar için açıklamaları görüntüleyen sütunu gösterin veya gizleyin.

en: Show or hide a column displaying the charset for all tables.
tr: Tüm tablolar için karakter grubunu görüntüleyen sütunu gösterin veya gizleyin.

en: Display the function fields in edit/insert mode.
tr: İşlev alanlarını düzenle/ekle kipinde görüntüler.

en: Whether to show hint or not.
tr: İpucu gösterilip gösterilmeyeceği.

en: Defines whether SQL queries generated by phpMyAdmin should be displayed.
tr: phpMyAdmin tarafından oluşturulan SQL sorgularının görüntülenip görüntülenmemesini tanımlar.

en: Allow to display database and table statistics (e.g. space usage).
tr: Veritabanı ve tablo istatistiklerini görüntülemeye izin verir (örn. alan kullanımı).

en: Mark used tables and make it possible to show databases with locked tables.
tr: Kullanılan tabloları işaretleyin ve veritabanlarını kilitli tablolarla birlikte gösterilmesini mümkün yapar.

en: Disable the default warning that is displayed on the main page if Suhosin is detected.
tr: Eğer Suhosin algılanırsa, ana sayfada görüntülenen varsayılan uyarıyı etkisizleştirir.

en: Disable the default warning that is displayed on the main page if the value of the PHP setting session.gc_maxlifetime is less than the value of `LoginCookieValidity`.
tr: Eğer PHP ayarı session.gc_maxlifetime değeri `LoginCookieValidity` değerinden az ise, ana sayfada görüntülenen varsayılan uyarıyı etkisizleştirir.

en: Textarea size (columns) in edit mode, this value will be emphasized for SQL query textareas (*2).
tr: Düzenle kipinde metin alanı boyutu (sütunlar), SQL sorgu metni alanları (*2) için bu değerin önemi belirtilecektir.

en: Textarea size (rows) in edit mode, this value will be emphasized for SQL query textareas (*2).
tr: Düzenle kipinde metin alanı boyutu (satırlar), SQL sorgu metni alanları (*2) için bu değerin önemi belirtilecektir.

en: Input proxies as [kbd]IP: trusted HTTP header[/kbd]. The following example specifies that phpMyAdmin should trust a HTTP_X_FORWARDED_FOR (X-Forwarded-For) header coming from the proxy 1.2.3.4:[br][kbd]1.2.3.4: HTTP_X_FORWARDED_FOR[/kbd].
tr: Proksileri [kbd]IP: güvenilir HTTP başlığı[/kbd] olarak girin. Aşağıdaki örnek phpMyAdmin'in proksi 1.2.3.4'ten gelen HTTP_X_FORWARDED_FOR (X-Forwarded-For) başlığına güvenmesini belirler:[br][kbd]1.2.3.4: HTTP_X_FORWARDED_FOR[/kbd].

en: When disabled, users cannot set any of the options below, regardless of the checkbox on the right.
tr: Etkisizleştirildiğinde kullanıcılar sağdaki onay kutusunu dikkate almadan herhangi bir seçeneği ayarlayamazlar.

en: The URL of the proxy to be used when retrieving the information about the latest version of phpMyAdmin, or when submitting error reports. You need this if the server where phpMyAdmin is installed does not have direct access to the Internet. The format is: "hostname:portnumber".
tr: phpMyAdmin'in en son sürümü hakkında bilgi alırken ya da hata raporlarını gönderirken kullanılan proksi URL'si. phpMyAdmin'nin yüklü olduğu sunucunun doğrudan Internet erişimi yoksa buna ihtiyacınız olur. Biçimi: "anamakineadı:bağlantınoktası".

en: The username for authenticating with the proxy. By default, no authentication is performed. If a username is supplied, Basic Authentication will be performed. No other types of authentication are currently supported.
tr: Proksi kimlik doğrulaması için kullanıcı adı. Varsayılan olarak, kimlik doğrulaması yapılmaz. Eğer kullanıcı adı verilirse, Temel Kimlik Doğrulaması yapılacaktır. Kimlik doğrulamasının şu an desteklenen diğer türleri yoktur.

en: Queries are executed by pressing Enter (instead of Ctrl+Enter). New lines will be inserted with Shift+Enter.
tr: Sorgular Enter (bunun yerine Ctrl+Enter) tuşuna basılarak çalıştırılır. Yeni satırlar Shift+Enter ile eklenecektir.

en: Enable Zero Configuration mode which lets you set up phpMyAdmin configuration storage tables automatically.
tr: phpMyAdmin yapılandırma depolaması tablolarını otomatik olarak ayarlamanıza izin veren Sıfır Yapılandırması kipini etkinleştirin.

en: Highlight selected rows.
tr: Seçilen satırları vurgular.

en: Highlight row pointed by the mouse cursor.
tr: Vurgulanan satır fare imleci tarafından işaret edilir.

en: Number of columns for CHAR/VARCHAR textareas.
tr: CHAR/VARCHAR metin alanları için sütun sayısıdır.

en: Number of rows for CHAR/VARCHAR textareas.
tr: CHAR/VARCHAR metin alanları için satır sayısıdır.

en: Log SQL queries and their execution time, to be displayed in the console
tr: Konsolda görüntülenecek olan, SQL sorguları ve çalıştırma sürelerini günlükle

en: Tab that is displayed when entering a database.
tr: Bir veritabanı girildiğinde görüntülenen sekme.

en: Tab that is displayed when entering a server.
tr: Bir sunucu girildiğinde görüntülenen sekme.

en: Tab that is displayed when entering a table.
tr: Bir tablo girildiğinde görüntülenen sekme.

en: Whether the table structure actions should be hidden.
tr: Tablo yapısı eylemlerinin gizlenip gizlenmeyeceği.

en: Whether column comments should be shown in table structure view
tr: Sütun açıklamalarının tablo yapısı görünümünde gösterilip gösterilmeyeceği

en: Show server listing as a list instead of a drop down.
tr: Sunucu listelemeyi aşağı açılır menü yerine liste olarak gösterir.

en: A dropdown will be used if fewer items are present.
tr: Eğer az öğe bulunuyorsa aşağı açılır kutu kullanılacaktır.

en: Default value for foreign key checks checkbox for some queries.
tr: Dış anahtar için varsayılan değer bazı sorgular için onay kutusunu denetler.

en: Uncheck the checkbox to disable drag and drop import
tr: Sürükle ve bırak ile içe aktarmayı etkisizleştirmek için onay kutusunun işaretini kaldırın

en: How many rows can be inserted at one time.
tr: Bir defada kaç tane satır eklenebileceğidir.

en: Maximum number of characters shown in any non-numeric column on browse view.
tr: Gözat görünümünde herhangi bir sayısal olmayan sütunda gösterilen en fazla karakter sayısıdır.

en: Define how long (in seconds) a login cookie is valid.
tr: Oturum açma tanımlama bilgisinin ne kadar (saniye cinsinden) geçerli olacağını tanımlar.

en: Double size of textarea for LONGTEXT columns.
tr: LONGTEXT sütunları için metin alanın iki katı boyutu.

en: Maximum number of databases displayed in database list.
tr: Veritabanı listesinde görüntülenen en fazla veritabanı sayısıdır.

en: Maximum number of tables displayed in table list.
tr: Tablo listesinde görüntülenen en fazla tablo sayısıdır.

en: Maximum number of recently used tables; set 0 to disable.
tr: En fazla son kullanılan tablo sayısıdır; etkisizleştirmek için 0'a ayarlayın.

en: Maximum number of favorite tables; set 0 to disable.
tr: En fazla sık kullanılan tablo sayısıdır; etkisizleştirmek için 0'a ayarlayın.

en: These are Edit, Copy and Delete links.
tr: Bunlar Düzenle, Kopyala ve Sil bağlantılarıdır.

en: Whether to show row links even in the absence of a unique key.
tr: Benzersiz bir anahtar olmadığında da satır bağlantılarının görüntülenip görüntülenmeyeceği.

en: Disable shortcut keys
tr: Kısayol tuşlarını etkisizleştir

en: Use natural order for sorting table and database names.
tr: Tablo ve veritabanı adlarını sıralamak için doğal sıra kullanır.

en: Use only icons, only text or both.
tr: Sadece simgeleri, sadece metni veya her ikisini kullanın.

en: Use GZip output buffering for increased speed in HTTP transfers.
tr: HTTP aktarımlarındaki arttırılmış hız için GZip çıktı arabellekleme kullanır.

en: Use persistent connections to MySQL databases.
tr: MySQL veritabanlarına sürekli bağlantı kullanır.

en: Disallow BLOB and BINARY columns from editing.
tr: BLOB ve BINARY sütunlarını düzenlemeye izin vermez.

en: How many queries are kept in history.
tr: Geçmişte ne kadar sorgu tutulacağıdır.

en: Select which functions will be used for character set conversion.
tr: Karakter grubu dönüştürme için kullanılacak olan işlevleri seçin.

en: When browsing tables, the sorting of each table is remembered.
tr: Tablolara gözatılırken her tablonun sıralaması hatırlanır.

en: Default sort order for tables with a primary key.
tr: Birincil anahtarı olan tablolar için varsayılan sıralama düzeni.

en: Repeat the headers every X cells, [kbd]0[/kbd] deactivates this feature.
tr: Her X hücrede başlığı tekrarla, [kbd]0[/kbd] bu özelliği devre dışı bırakır.

en: For display Options
tr: Seçenekleri görüntülemek için

en: Directory where exports can be saved on server.
tr: Dışa aktarmaların sunucu üzerinde kaydedilebileceği dizin.

en: Defines whether the query box should stay on-screen after its submission.
tr: Sorgu kutusunun sunuşundan sonra ekranda kalıp kalmamasını tanımlar.

en: Title of browser window when a database is selected.
tr: Veritabanı seçildiğinde tarayıcı penceresi başlığı.

en: Title of browser window when nothing is selected.
tr: Hiçbir şey seçilmediğinde tarayıcı penceresi başlığı.

en: Title of browser window when a server is selected.
tr: Sunucu seçildiğinde tarayıcı penceresi başlığı.

en: Title of browser window when a table is selected.
tr: Tablo seçildiğinde tarayıcı penceresi başlığı.

en: Directory on server where you can upload files for import.
tr: İçe aktarmak için dosyaları gönderebileceğiniz sunucu üzerindeki dizin.

en: Allow for searching inside the entire database.
tr: Tüm veritabanı içinde aramaya izin verir.

en: Enables check for latest version on main phpMyAdmin page.
tr: Ana phpMyAdmin sayfasında son sürümü denetlemeyi etkinleştirir.

en: The password for authenticating with the proxy.
tr: Proksi ile kimlik doğrulaması için parola.

en: Enable ZIP compression for import and export operations.
tr: İçe ve dışa aktarma işlemleri için ZIP sıkıştırmayı etkinleştirin.

en: Choose the default action when sending error reports.
tr: Hata raporlarını gönderirken varsayılan eylemi seçer.

en: Allow login to any MySQL server
tr: Herhangi MySQL sunucusuna oturum açmaya izin ver

en: Restrict login to MySQL server
tr: MySQL sunucusuna oturum açmayı kısıtla

en: Allow third party framing
tr: Üçüncü parti çerçevelemeye izin ver

en: Show "Drop database" link to normal users
tr: "Veritabanını kaldır" bağlantısını normal kullanıcılara göster

en: Blowfish secret
tr: Blowfish gizliliği

en: Row marker
tr: Satır işaretleyicisi

en: Highlight pointer
tr: Vurgulama işaretçisi

en: CHAR columns editing
tr: CHAR sütununu düzenleme

en: Enable CodeMirror
tr: CodeMirror etkinleştir

en: Enable linter
tr: Linter etkinleştir

en: Minimum size for input field
tr: Girdi alanı için en az boyut

en: Maximum size for input field
tr: Girdi alanı için en fazla boyut

en: CHAR textarea columns
tr: CHAR metin alanı sütunları

en: CHAR textarea rows
tr: CHAR metin alanı satırları

en: Check config file permissions
tr: Yapılandırma dosyası izinlerini denetle

en: Compress on the fly
tr: Anında sıkıştır

en: Confirm DROP queries
tr: DROP sorgularını onayla

en: Debug SQL
tr: SQL Hata Ayıklama

en: Paper size
tr: Kağıt boyutu

en: Default database tab
tr: Varsayılan veritabanı sekmesi

en: Default server tab
tr: Varsayılan sunucu sekmesi

en: Default table tab
tr: Varsayılan tablo sekmesi

en: Enable autocomplete for table and column names
tr: Tablo ve sütun adları için otomatik tamamlamayı etkinleştir

en: Show column comments
tr: Sütun açıklamalarını göster

en: Hide table structure actions
tr: Tablo yapısı eylemlerini gizle

en: Default transformations for Hex
tr: Hex için varsayılan dönüşümler

en: Default transformations for Substring
tr: Substring için varsayılan dönüşümler

en: Default transformations for Bool2Text
tr: Bool2Text için varsayılan dönüşümler

en: Default transformations for External
tr: External için varsayılan dönüşümler

en: Default transformations for PreApPend
tr: PreApPend için varsayılan dönüşümler

en: Default transformations for DateFormat
tr: DateFormat için varsayılan dönüşümler

en: Default transformations for Inline
tr: Inline için varsayılan dönüşümler

en: Default transformations for TextImageLink
tr: TextImageLink için varsayılan dönüşümler

en: Default transformations for TextLink
tr: TextLink için varsayılan dönüşümler

en: Display servers as a list
tr: Sunucuları liste olarak görüntüle

en: Disable multi table maintenance
tr: Çoklu tablo bakımını etkisizleştir

en: Maximum execution time
tr: En fazla yürütme süresi

en: Use [code]LOCK TABLES[/code] statement
tr: [code]LOCK TABLES[/code] ifadesi kullan

en: Save as file
tr: Dosya olarak kaydet

en: Character set of the file
tr: Dosyanın karakter grubu

en: Format
tr: Biçim

en: Compression
tr: Sıkıştırma

en: Put columns names in the first row
tr: İlk satır içine sütun adlarını koy

en: Columns enclosed with
tr: Sütunlar şununla kapatılsın

en: Columns escaped with
tr: Sütunlar şununla atlatılsın

en: Replace NULL with
tr: NULL'u şununla değiştir

en: Remove CRLF characters within columns
tr: Sütunlardaki CRLF karakterlerini kaldır

en: Columns terminated with
tr: Sütunlar şununla sonlandırılsın

en: Lines terminated with
tr: Satırlar şununla sonlandırılsın

en: Excel edition
tr: Excel yapısı

en: Database name template
tr: Veritabanı adı şablonu

en: Server name template
tr: Sunucu adı şablonu

en: Table name template
tr: Tablo adı şablonu

en: Dump table
tr: Tabloyu dökümle

en: Include table caption
tr: Tablo başlığını dahil et

en: Comments
tr: Açıklamalar

en: Table caption
tr: Tablo başlığı

en: Continued table caption
tr: Devam eden tablo başlığı

en: Label key
tr: Etiket anahtarı

en: Media type
tr: Ortam türü

en: Relationships
tr: İlişkiler

en: Export method
tr: Dışa aktarma yöntemi

en: Save on server
tr: Sunucuda kaydet

en: Overwrite existing file(s)
tr: Mevcut dosya(ların)nın üzerine yaz

en: Export as separate files
tr: Ayrı dosyalar olarak dışa aktar

en: Remember filename template
tr: Dosya adı şablonunu hatırla

en: Remove DEFINER clause from definitions
tr: Tanımlardan DEFINER yan tümcesini kaldır

en: Add AUTO_INCREMENT value
tr: AUTO_INCREMENT değeri ekle

en: Enclose table and column names with backquotes
tr: Tablo ve sütun adlarını ters tırnaklarla kapattır

en: SQL compatibility mode
tr: SQL uyumluluk kipi

en: Creation/Update/Check dates
tr: Oluşturma/Güncelleme/Denetleme tarihleri

en: Use delayed inserts
tr: Gecikmiş eklemeleri kullan

en: Disable foreign key checks
tr: Dış anahtar denetlemelerini etkisizleştir

en: Export views as tables
tr: Görünümleri tablolar halinde dışa aktar

en: Export related metadata from phpMyAdmin configuration storage
tr: phpMyAdmin yapılandırma depolamasından ilgili üstveriyi içe aktar

en: Add %s
tr: %s ekle

en: Use hexadecimal for BINARY & BLOB
tr: BINARY ve BLOB için onaltılık düzen kullan

en: Add IF NOT EXISTS (less efficient as indexes will be generated during table creation)
tr: IF NOT EXISTS ifadesi ekle (tablo oluşumu sırasında üretilecek olan indeksler gibi daha az etkili)

en: %s view
tr: %s görünümü

en: Use ignore inserts
tr: Yoksayılan eklemeleri kullan

en: Syntax to use when inserting data
tr: Veri eklenirken kullanılacak sözdizimi

en: Maximal length of created query
tr: Oluşturulan sorgunun azami uzunluğu

en: Export type
tr: Dışa aktarma türü

en: Enclose export in a transaction
tr: İşlem içinde dışa aktarmayı kapsa

en: Export time in UTC
tr: UTC olarak dışa aktarma zamanı

en: Foreign key dropdown order
tr: Dış anahtar aşağı açılır düzeni

en: Foreign key limit
tr: Dış anahtar sınırı

en: Foreign key checks
tr: Dış anahtar denetlemeleri

en: First day of calendar
tr: Takvimin ilk günü

en: Databases
tr: Veritabanları

en: Browse mode
tr: Gözatma kipi

en: Developer
tr: Geliştirici

en: Edit mode
tr: Düzenleme kipi

en: Export defaults
tr: Dışa aktarma varsayılanları

en: General
tr: Genel

en: Import defaults
tr: İçe aktarma varsayılanları

en: Import / export
tr: İçe aktar / Dışa aktar

en: Navigation panel
tr: Gezinti paneli

en: Navigation tree
tr: Gezinti ağacı

en: Servers
tr: Sunucular

en: Tables
tr: Tablolar

en: Main panel
tr: Ana panel

en: Other core settings
tr: Diğer çekirdek ayarlar

en: Page titles
tr: Sayfa başlığı

en: Security
tr: Güvenlik

en: Basic settings
tr: Temel ayarlar

en: Authentication
tr: Kimlik doğrulaması

en: Server configuration
tr: Sunucu yapılandırması

en: Configuration storage
tr: Yapılandırma depolama

en: Changes tracking
tr: Değişiklikleri izleme

en: SQL Query box
tr: SQL Sorgu kutusu

en: SQL queries
tr: SQL sorguları

en: Startup
tr: Başlangıç

en: Database structure
tr: Veritabanı yapısı

en: Table structure
tr: Tablo yapısı

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: Display relational schema
tr: İlişkisel şemayı görüntüle

en: Text fields
tr: Metin alanları

en: Texy! text
tr: Texy! metni

en: Warnings
tr: Uyarılar

en: Console
tr: Konsol

en: Extra parameters for iconv
tr: Iconv için ilave parametreler

en: Ignore multiple statement errors
tr: Çoklu ifade hatalarını yoksay

en: Enable drag and drop import
tr: Sürükle ve bırak ile içe aktarmayı etkinleştir

en: Partial import: allow interrupt
tr: Kısmi içe aktarma: yarıda kesmeye izin ver

en: Do not abort on INSERT error
tr: EKLEME hatasında durdurma

en: Add ON DUPLICATE KEY UPDATE
tr: ON DUPLICATE KEY UPDATE ekle

en: Format of imported file
tr: İçe aktarılmış dosyanın biçimi

en: Use LOCAL keyword
tr: YEREL anahtar kelime kullan

en: Column names in first row
tr: Sütun adları ilk satırda

en: Do not import empty rows
tr: Boş satırları içe aktarma

en: Import currencies ($5.00 to 5.00)
tr: Para birimlerini içe aktar ($5.00'ı 5.00'a)

en: Import percentages as proper decimals (12.00% to .12)
tr: Yüzdeleri doğru ondalık olarak içe aktar (%12.00'ı .12'ye)

en: Partial import: skip queries
tr: Kısmi içe aktarma: sorguları atla

en: Do not use AUTO_INCREMENT for zero values
tr: Sıfır değerleri için AUTO_INCREMENT değeri kullanma

en: Read as multibytes
tr: Çoklu bayt olarak oku

en: Initial state for sliders
tr: Kaydırıcılar için başlangıç durumu

en: Number of inserted rows
tr: Eklenmiş satır sayısı

en: Limit column characters
tr: Sütun karakterlerini sınırlandır

en: Delete all cookies on logout
tr: Oturum kapatmada tüm tanımlama bilgilerini sil

en: Recall user name
tr: Kullanıcı adını geri çağır

en: Login cookie store
tr: Oturum açma tanımlama bilgisi saklama

en: Login cookie validity
tr: Oturum açma tanımlama bilgisi geçerliliği

en: Bigger textarea for LONGTEXT
tr: LONGTEXT için en büyük metin alanı

en: Maximum displayed SQL length
tr: En fazla görüntülenen SQL uzunluğu

en: Maximum databases
tr: En fazla veritabanı

en: Maximum items on first level
tr: İlk seviyedeki en fazla öğe

en: Maximum items in branch
tr: Daldaki en fazla öğe

en: Maximum number of rows to display
tr: Görüntülemek için en fazla satır sayısı

en: Maximum tables
tr: En fazla tablo

en: Memory limit
tr: Bellek sınırı

en: Show databases navigation as tree
tr: Veritabanlarını gezinti ağacı olarak göster

en: Navigation panel width
tr: Gezinti paneli genişliği

en: Link with main panel
tr: Ana panel ile bağla

en: Display logo
tr: Logoyu görüntüle

en: Logo link URL
tr: Logo bağlantısı URL'si

en: Logo link target
tr: Logo bağlantısı hedefi

en: Display servers selection
tr: Sunucu seçimlerini görüntüle

en: Target for quick access icon
tr: Hızlı erişim simgesi için hedef

en: Target for second quick access icon
tr: İkinci hızlı erişim simgesi için hedef

en: Minimum number of items to display the filter box
tr: Süzgeç kutusunu görüntülemek için en az öğe sayısı

en: Minimum number of databases to display the database filter box
tr: Veritabanı süzgeci kutusunu görüntülemek için en az veritabanı sayısı

en: Group items in the tree
tr: Ağaçtaki öğeleri grupla

en: Database tree separator
tr: Veritabanı ağaç ayıracı

en: Table tree separator
tr: Tablo ağacı ayıracı

en: Maximum table tree depth
tr: En fazla tablo ağacı derinliği

en: Enable highlighting
tr: Vurgulamaları etkinleştir

en: Enable navigation tree expansion
tr: Gezinti ağacı genişlemesini etkinleştir

en: Show tables in tree
tr: Tabloları ağaçta göster

en: Show views in tree
tr: Görünümleri ağaç içinde göster

en: Show functions in tree
tr: İşlevleri ağaç içinde göster

en: Show procedures in tree
tr: Yordamları ağaç içinde göster

en: Show events in tree
tr: Olayları ağaç içinde göster

en: Expand single database
tr: Tek bir veritabanı genişlet

en: Recently used tables
tr: Son kullanılan tablolar

en: Favorite tables
tr: Sık kullanılan tablolar

en: Where to show the table row links
tr: Tablo satır bağlantılarının nerede gösterileceği

en: Show row links anyway
tr: Yine de satır bağlantılarını göster

en: Natural order
tr: Doğal sıra

en: Table navigation bar
tr: Tablo gezinti çubuğu

en: GZip output buffering
tr: GZip çıktı arabellekleme

en: Default sorting order
tr: Varsayılan sıralama düzeni

en: Persistent connections
tr: Sürekli bağlantılar

en: Missing phpMyAdmin configuration storage tables
tr: Eksik phpMyAdmin yapılandırma depolama tabloları

en: MySQL reserved word warning
tr: MySQL'e ayrılmış kelime uyarısı

en: How to display the menu tabs
tr: Menü sekmeleri nasıl görüntülensin

en: How to display various action links
tr: Çeşitli eylem bağlantıları nasıl görüntülensin

en: Protect binary columns
tr: İkili değer sütunlarını koru

en: Permanent query history
tr: Kalıcı sorgu geçmişi

en: Query history length
tr: Sorgu geçmişi uzunluğu

en: Recoding engine
tr: Kaydetme motoru

en: Remember table's sorting
tr: Tablonun sıralamasını hatırla

en: Primary key default sort order
tr: Birincil anahtar varsayılan sıralama düzeni

en: Repeat headers
tr: Başlıkları tekrarla

en: Grid editing: trigger action
tr: Kılavuz düzenleme: tetikleme eylemi

en: Relational display
tr: İlişkisel görüntüleme

en: Grid editing: save all edited cells at once
tr: Kılavuz düzenleme: bir defada tüm düzenlenen hücreleri kaydet

en: Save directory
tr: Kayıt dizini

en: Host authorization order
tr: Anamakine yetkilendirme düzeni

en: Host authorization rules
tr: Anamakine yetkilendirme kuralları

en: Allow logins without a password
tr: Parolasız oturum açmaya izin ver

en: Allow root login
tr: Root oturumu açmaya izin ver

en: Session timezone
tr: Oturum saat dilimi

en: HTTP Realm
tr: HTTP Alanı

en: Authentication type
tr: Kimlik doğrulaması türü

en: Bookmark table
tr: Yer işareti tablosu

en: Column information table
tr: Sütun bilgisi tablosu

en: Compress connection
tr: Bağlantıyı sıkıştır

en: Control user password
tr: Denetim kullanıcısı parolası

en: Control user
tr: Denetim kullanıcısı

en: Control host
tr: Denetim anamakinesi

en: Control port
tr: Denetim bağlantı noktası

en: Disable use of INFORMATION_SCHEMA
tr: INFORMATION_SCHEMA kullanımını etkisizleştir

en: Hide databases
tr: Veritabanlarını gizle

en: SQL query history table
tr: SQL sorgu geçmişi tablosu

en: Server hostname
tr: Sunucu anamakine adı

en: Logout URL
tr: Oturum kapatma URL'si

en: Maximal number of table preferences to store
tr: Saklamak için en fazla tablo tercihleri sayısıdır

en: QBE saved searches table
tr: QBE kaydedilmiş aramalar tablosu

en: Export templates table
tr: Şablonlar tablosunu dışa aktar

en: Central columns table
tr: Merkezi sütunlar tablosu

en: Show only listed databases
tr: Sadece listelenmiş veritabanları göster

en: Password for config auth
tr: Yapılandırma kimlik den. için parola

en: PDF schema: pages table
tr: PDF şeması: sayfalar tablosu

en: Database name
tr: Veritabanı adı

en: Server port
tr: Sunucu bağ.noktası

en: Recently used table
tr: Son kullanılan tablo

en: Favorites table
tr: Sık kullanılanlar tablosu

en: Relation table
tr: İlişki tablosu

en: Signon session name
tr: Oturumu açma oturum adı

en: Signon URL
tr: Oturumu açma URL'si

en: Server socket
tr: Sunucu soketi

en: Use SSL
tr: SSL kullan

en: Designer and PDF schema: table coordinates
tr: Tasarımcı ve PDF şeması: tablo koordinatları

en: Display columns table
tr: Görüntü sütunları tablosu

en: UI preferences table
tr: KA tercihleri tablosu

en: Add DROP DATABASE
tr: DROP DATABASE ifadesi ekle

en: Add DROP TABLE
tr: DROP TABLE ifadesi ekle

en: Add DROP VIEW
tr: DROP VIEW ifadesi ekle

en: Statements to track
tr: İfadelerden izlere

en: SQL query tracking table
tr: SQL sorgu izleme tablosu

en: Automatically create versions
tr: Otomatik olarak sürümleri oluştur

en: User preferences storage table
tr: Kullanıcı tercihleri depolama tablosu

en: Users table
tr: Kullanıcılar tablosu

en: User groups table
tr: Kullanıcı grupları tablosu

en: Hidden navigation items table
tr: Gizli gezinti öğeleri tablosu

en: User for config auth
tr: Yapılandırma kimlik den. için kullanıcı

en: Verbose name of this server
tr: Bu sunucunun ayrıntılı adı

en: Allow to display all the rows
tr: Tüm satırları görüntülemeye izin ver

en: Show password change form
tr: Parola değiştirme formunu göster

en: Show create database form
tr: Veritabanı oluşturma formu göster

en: Show table comments
tr: Tablo açıklamalarını göster

en: Show creation timestamp
tr: Oluşturma zaman damgasını göster

en: Show last update timestamp
tr: Son güncelleme zaman damgasını göster

en: Show last check timestamp
tr: Son denetleme zaman damgasını göster

en: Show table charset
tr: Tablo karakter grubunu göster

en: Show field types
tr: Alan türlerini göster

en: Show function fields
tr: İşlev alanlarını göster

en: Show hint
tr: İpucu göster

en: Show phpinfo() link
tr: phpinfo() bağlantısını göster

en: Show detailed MySQL server information
tr: Ayrıntılı MySQL sunucu bilgisini göster

en: Show SQL queries
tr: SQL sorgularını göster

en: Retain query box
tr: Sorgu kutusunu tut

en: Show statistics
tr: İstatistikleri göster

en: Skip locked tables
tr: Kilitli tabloları atla

en: Edit
tr: Düzenle

en: Explain SQL
tr: SQL'i açıkla

en: Refresh
tr: Yenile

en: Create PHP code
tr: PHP kodu oluştur

en: Suhosin warning
tr: Suhosin uyarısı

en: Login cookie validity warning
tr: Oturum açma tanımlama bilgisi geçerlilik uyarısı

en: Textarea columns
tr: Metin alanı sütunları

en: Textarea rows
tr: Metin alanı satırları

en: Default title
tr: Varsayılan başlık

en: Server
tr: Sunucu

en: Table
tr: Tablo

en: List of trusted proxies for IP allow/deny
tr: IP İzin Verme/Reddetme için güvenilir proksi listesi

en: Upload directory
tr: Gönderme dizini

en: Use database search
tr: Veritabanı aramayı kullan

en: Enable the Developer tab in settings
tr: Ayarlarda Geliştirici sekmesini etkinleştir

en: Version check
tr: Sürüm denetleme

en: Proxy URL
tr: Proksi URL'si

en: Proxy username
tr: Proksi kullanıcı adı

en: Proxy password
tr: Proksi parolası

en: URL for reCAPTCHA v2 API
tr: reCAPTCHA v2 API için URL

en: Content-Security-Policy snippet for reCAPTCHA v2 API
tr: reCAPTCHA v2 API için İçerik-Güvenliği-İlkesi kod parçacığı

en: Request parameter for reCAPTCHA v2 API
tr: reCAPTCHA v2 API için istek parametresi

en: Response parameter for reCAPTCHA v2 API
tr: reCAPTCHA v2 API için yanıt parametresi

en: Public key for reCAPTCHA
tr: reCAPTCHA için ortak anahtar

en: Private key for reCAPTCHA
tr: reCAPTCHA için özel anahtar

en: URL for reCAPTCHA siteverify
tr: reCAPTCHA site doğrulaması için URL

en: Send error reports
tr: Hata raporlarını gönder

en: Enter executes queries in console
tr: Enter konsolda sorguları çalıştırsın

en: Enable Zero Configuration mode
tr: Sıfır Yapılandırması kipini etkinleştir

en: Show query history at start
tr: Başlangıçta sorgu geçmişini göster

en: Always expand query messages
tr: Her zaman sorgu mesajlarını genişlet

en: Show current browsing query
tr: Şu an gözatılan sorguyu göster

en: Execute queries on Enter and insert new line with Shift+Enter
tr: Enter tuşuna basıldığında sorguları çalıştır ve Shift+Enter tuşları ile yeni satır ekle

en: Switch to dark theme
tr: Koyu temaya değiştir

en: Console height
tr: Konsol yüksekliği

en: Console mode
tr: Konsol kipi

en: Group queries
tr: Sorguları grupla

en: Order
tr: Sıra

en: Order by
tr: Sıralama

en: Server connection collation
tr: Sunucu bağlantısı karşılaştırması

en: Missing data for %s
tr: %s için kayıp veri

en: Incorrect value!
tr: Yanlış değer!

en: unavailable
tr: kullanılamaz

en: "%s" requires %s extension
tr: "%s", %s uzantısı gerektirir

en: Compressed import will not work due to missing function %s.
tr: Sıkıştırılmış içe aktarma eksik %s işlevinden dolayı çalışmayacak.

en: Compressed export will not work due to missing function %s.
tr: Sıkıştırılmış dışa aktarma eksik %s işlevinden dolayı çalışmayacak.

en: maximum %s
tr: en fazla %s

en: Config authentication
tr: Yapılandırma kimlik doğrulaması

en: HTTP authentication
tr: HTTP kimlik doğrulaması

en: Signon authentication
tr: Oturumu açma kimlik doğrulaması

en: Quick
tr: Hızlı

en: Custom
tr: Özel

en: Structure
tr: Yapı

en: Data
tr: Veri

en: CSV for MS Excel
tr: MS Excel için CSV

en: OpenDocument Spreadsheet
tr: OpenDocument Hesap Tablosu

en: OpenDocument Text
tr: OpenDocument Metni

en: Export
tr: Dışa aktar

en: Features
tr: Özellikler

en: CSV using LOAD DATA
tr: VERİ YÜKLE kullanarak CSV

en: Import
tr: İçe aktar

en: Default transformations
tr: Varsayılan dönüşümler

en: Cannot save settings, submitted configuration form contains errors!
tr: Ayarlar kaydedilemiyor, gönderilmiş yapılandırma formu hatalar içeriyor!

en: Existing configuration file (%s) is not readable.
tr: Mevcut yapılandırma dosyası (%s) okunabilir değil.

en: Wrong permissions on configuration file, should not be world writable!
tr: Yapılandırma dosyasında yanlış izinler, herkesçe yazılabilir olmamalıdır!

en: Failed to read configuration file!
tr: Yapılandırma dosyasını okuma başarısız!

en: This usually means there is a syntax error in it, please check any errors shown below.
tr: Bu genellikle bir sözdizimi hatası var anlamına gelir, lütfen aşağıda gösterilen her hatayı denetleyin.

en: Invalid server index: %s
tr: Geçersiz sunucu indeksi: %s

en: Server %d
tr: Sunucu %d

en: This %soption%s should be disabled as it allows attackers to bruteforce login to any MySQL server. If you feel this is necessary, use %srestrict login to MySQL server%s or %strusted proxies list%s. However, IP-based protection with trusted proxies list may not be reliable if your IP belongs to an ISP where thousands of users, including you, are connected to.
tr: Bu %sseçenek%s etkisizleştirilmedikçe saldırganların herhangi bir MySQL sunucusuna bruteforce yöntemiyle oturum açmasına izin verecektir. Eğer bunun gerekli olduğunu düşünüyorsanız, %sMySQL sunucusuna oturum açmayı kısıtlamayı%s ya da %sgüvenilir proksiler listesi%s kullanın. Ancak, güvenilir proksiler listesi ile IP-tabanlı koruma, eğer IP'niz sizinde dahil olduğunuz, binlerce kullanıcıya sahip olan, bağlı olduğunuz bir ISS'e aitse güvenilir olmayabilir.

en: This value should be double checked to ensure that this directory is neither world accessible nor readable or writable by other users on your server.
tr: Sunucunuzdaki diğer kullanıcılar tarafından bu dizinin ne kelime erişimi ne de okunabilir veya yazılabilir olmadığına emin olmak için bu değer iki defa denetlenmelidir.

en: You should use SSL connections if your database server supports it.
tr: Eğer veritabanı sunucunuz destekliyorsa SSL bağlantıları kullanmalısınız.

en: If you feel this is necessary, use additional protection settings - %1$shost authentication%2$s settings and %3$strusted proxies list%4$s. However, IP-based protection may not be reliable if your IP belongs to an ISP where thousands of users, including you, are connected to.
tr: Eğer bunun gerekli olduğunu düşünüyorsanız, ilave koruma ayarlarını kullanın - %1$sanamakine kimlik doğrulaması%2$s ayarları ve %3$sgüvenilir proksiler listesi%4$s. Ancak, IP-tabanlı koruma eğer IP'niz, sizinde dahil olduğunuz binlerce kullanıcıya sahip ve bağlı olduğunuz bir ISS'e ait ise güvenilir olmayabilir.

en: You set the [kbd]config[/kbd] authentication type and included username and password for auto-login, which is not a desirable option for live hosts. Anyone who knows or guesses your phpMyAdmin URL can directly access your phpMyAdmin panel. Set %1$sauthentication type%2$s to [kbd]cookie[/kbd] or [kbd]http[/kbd].
tr: [kbd]Yapılandırma[/kbd] kimlik doğrulaması türünü ayarladınız ve buna otomatik oturum açma için kullanıcı adı ve parola dahildir, canlı anamakineler için istenmeyen bir seçenektir. phpMyAdmin URL'nizi bilen veya tahmin eden herhangi biri doğrudan phpMyAdmin panelinize erişebilir. %1$sKimlik doğrulama türünü%2$s [kbd]tanımlama bilgisi[/kbd] ya da [kbd]http[/kbd] olarak ayarlayın.

en: You allow for connecting to the server without a password.
tr: Sunucuya parolasız bağlanmaya izin verdiniz.

en: %sZip decompression%s requires functions (%s) which are unavailable on this system.
tr: %sZip açması%s bu sistemde mevcut olmayan işlevleri (%s) gerektirir.

en: %sZip compression%s requires functions (%s) which are unavailable on this system.
tr: %sZip sıkıştırması%s bu sistemde mevcut olmayan işlevleri (%s) gerektirir.

en: You didn't have blowfish secret set and have enabled [kbd]cookie[/kbd] authentication, so a key was automatically generated for you. It is used to encrypt cookies; you don't need to remember it.
tr: Blowfish gizlilik grubuna sahip değildiniz ve [kbd]tanımlama bilgisi[/kbd] kimlik doğrulamasını etkinleştirmelisiniz, bu yüzden anahtar sizin için otomatik olarak oluşturuldu. Bu tanımlama bilgileri şifrelemek için kullanılır; bunu hatırlamanıza gerek yoktur.

en: %1$sLogin cookie validity%2$s greater than %3$ssession.gc_maxlifetime%4$s may cause random session invalidation (currently session.gc_maxlifetime is %5$d).
tr: %1$sOturum açma tanımlama bilgisi geçerliliğinin%2$s %3$ssession.gc_maxlifetime%4$s saniyeden büyük olması gelişi güzel oturum geçersizliğine sebep olabilir (şu anki session.gc_maxlifetime %5$d).

en: %sLogin cookie validity%s should be set to 1800 seconds (30 minutes) at most. Values larger than 1800 may pose a security risk such as impersonation.
tr: %sOturum açma tanımlama bilgisi geçerliliği%s en fazla 1800 saniyeye (30 dakika) ayarlanmalıdır. 1800'den büyük değerler taklit edilme gibi güvenlik riski yaratabilir.

en: If using [kbd]cookie[/kbd] authentication and %sLogin cookie store%s is not 0, %sLogin cookie validity%s must be set to a value less or equal to it.
tr: Eğer [kbd]tanımlama bilgisi[/kbd] kimlik doğrulaması kullanılıyorsa ve %sOturum açma tanımlama bilgisi depolaması%s değeri 0 değilse, %sOturum açma tanımlama bilgisi geçerliliği%s eşit ya da daha az değere ayarlanmak zorundadır.

en: %1$sBzip2 compression and decompression%2$s requires functions (%3$s) which are unavailable on this system.
tr: %1$sBzip2 sıkıştırması ve açması%2$s bu sistemde mevcut olmayan işlevleri (%3$s) gerektiriyor.

en: %1$sGZip compression and decompression%2$s requires functions (%3$s) which are unavailable on this system.
tr: %1$sGZip sıkıştırması ve açması%2$s bu sistemde mevcut olmayan işlevleri (%3$s) gerektiriyor.

en: no description
tr: Açıklama yok

en: You do not have necessary privileges to create a database named '%s'. You may go to 'Operations' tab of any database to set up the phpMyAdmin configuration storage there.
tr: '%s' adlı bir veritabanı oluşturmak için gerekli yetkilere sahip değilsiniz. phpMyAdmin yapılandırma depolamasını ayarlamak için herhangi bir veritabanının 'İşlemler' sekmesine gidebilirsiniz.

en: View users
tr: Kullanıcıları görüntüle

en: Server-level tabs
tr: Sunucu seviyesi sekmeler

en: Database-level tabs
tr: Veritabanı seviyesi sekmeler

en: Table-level tabs
tr: Tablo seviyesi sekmeler

en: Could not connect to the database server!
tr: Veritabanı sunucusuna bağlanamadı!

en: Invalid authentication type!
tr: Geçersiz kimlik doğrulaması türü!

en: Empty username while using [kbd]config[/kbd] authentication method!
tr: [kbd]Yapılandırma[/kbd] kimlik doğrulaması yöntemi kullanırken kullanıcı adı boş!

en: Empty signon session name while using [kbd]signon[/kbd] authentication method!
tr: [kbd]Oturumu açma[/kbd] kimlik doğrulaması yöntemi kullanırken oturumu açma oturum adı boş!

en: Empty signon URL while using [kbd]signon[/kbd] authentication method!
tr: [kbd]Oturumu açma[/kbd] kimlik doğrulaması yöntemi kullanırken oturumu açma URL'si boş!

en: Empty phpMyAdmin control user while using phpMyAdmin configuration storage!
tr: phpMyAdmin yapılandırma depolaması kullanırken phpMyAdmin denetim kullanıcısı boş!

en: Empty phpMyAdmin control user password while using phpMyAdmin configuration storage!
tr: phpMyAdmin yapılandırma depolaması kullanırken phpMyAdmin denetim kullanıcı parolası boş!

en: Incorrect value:
tr: Yanlış değer:

en: Incorrect IP address: %s
tr: Yanlış IP adresi: %s

en: Not a valid port number!
tr: Geçerli bir bağlantı noktası numarası değil!

en: Not a positive number!
tr: Pozitif bir sayı değil!

en: Not a non-negative number!
tr: Negatif olmayan bir sayı değil!

en: Value must be less than or equal to %s!
tr: Değer, %s değerinden az ya da eşit olmalıdır!

en: Showing %1$d bookmark (both private and shared) | Showing %1$d bookmarks (both private and shared)
tr[0]: %1$d yer işareti gösteriliyor (hem özel hem de paylaşılan)
tr[1]: %1$d yer işareti gösteriliyor (hem özel hem de paylaşılan)

en: No bookmarks
tr: Yer işaretleri yok

en: SQL Query Console
tr: SQL Sorgu Konsolu

en: No databases selected.
tr: Seçilen veritabanları yok.

en: The %s file is not available on this system, please visit %s for more information.
tr: %s dosyası bu sistemde mevcut değil, lütfen daha fazla bilgi için %s adresini ziyaret edin.

en: Showing rows %1$s - %2$s.
tr: Gösterilen satır %1$s - %2$s.

note: l10n: The user tries to save a page with an existing name in Designer
en: There already exists a page named "%s" please rename it to something else.
tr: "%s" adında bir sayfa zaten var, lütfen başka bir adla yeniden adlandırın.

en: No tables found in database.
tr: Veritabanında tablo bulunamadı.

en: Could not load export plugins, please check your installation!
tr: Dışa aktarma eklentileri yüklenemedi, lütfen kurulumunuzu denetleyin!

en: Could not load import plugins, please check your installation!
tr: İçe aktarma eklentileri yüklenemedi, lütfen kurulumunuzu denetleyin!

en: No collation provided.
tr: Sağlanan karşılaştırma yok.

en: The database name is empty!
tr: Veritabanı adı boş!

en: Cannot copy database to the same name. Change the name and try again.
tr: Veritabanı aynı isimde kopyalanamaz. Adı değiştirin ve tekrar deneyin.

en: Database %1$s has been renamed to %2$s.
tr: %1$s veritabanı %2$s olarak yeniden adlandırıldı.

en: Database %1$s has been copied to %2$s.
tr: %1$s veritabanı %2$s veritabanına kopyalandı.

en: The phpMyAdmin configuration storage has been deactivated. %sFind out why%s.
tr: phpMyAdmin yapılandırma depolaması devre dışı bırakıldı. %sNedenini bulun%s.

en: Access denied!
tr: Erişim engellendi!

en: No table selected.
tr: Seçilen tablo yok.

en: Success!
tr: Başarılı!

en: View %s has been dropped.
tr: %s görünümü kaldırıldı.

en: Table %s has been dropped.
tr: %s tablosu kaldırıldı.

en: Table %s has been emptied.
tr: %s tablosu boşaltıldı.

en: This view has at least this number of rows. Please refer to %sdocumentation%s.
tr: Bu görünüm en az bu satır sayısı kadar olur. Lütfen %sbelgelere%s bakın.

en: unknown
tr: bilinmiyor

en: Yes
tr: Evet

en: No change
tr: Değişiklik yok

en: Favorite List is full!
tr: Sık Kullanılan Listesi dolu!

en: Tracking data deleted successfully.
tr: İzlenen veri başarılı olarak silindi.

en: Version %1$s was created for selected tables, tracking is active for them.
tr: Seçilen tablolar için sürüm %1$s oluşturuldu, bunlar için izleme etkin.

en: No tables selected.
tr: Seçilen tablolar yok.

en: Database Log
tr: Veritabanı Günlüğü

en: An error has been detected and an error report has been automatically submitted based on your settings.
tr: Bir hata algılandı ve bir hata raporu otomatik olarak ayarlarınıza dayanarak gönderildi.

en: Thank you for submitting this report.
tr: Bu raporu gönderdiğiniz için teşekkür ederiz.

en: An error has been detected and an error report has been generated but failed to be sent.
tr: Bir hata algılandı ve bir hata raporu oluşturuldu ancak gönderimi başarısız oldu.

en: If you experience any problems please submit a bug report manually.
tr: Eğer herhangi bir sorunla karşılaşırsanız lütfen hata raporunu elle gönderin.

en: You may want to refresh the page.
tr: Sayfayı yenilemek isteyebilirsiniz.

en: Bad type!
tr: Kötü tür!

en: Bad parameters!
tr: Kötü parametreler!

en: You were logged out from one server, to logout completely from phpMyAdmin, you need to logout from all servers.
tr: Bir sunucudan oturumu kapattınız, phpMyAdmin'den tamamen oturumu kapatmak için tüm sunuculardan oturumu kapatmanız gerekir.

en: The phpMyAdmin configuration storage is not completely configured, some extended features have been deactivated. %sFind out why%s.
tr: phpMyAdmin yapılandırma depolaması tamamiyle yapılandırılmadı, bazı genişletilmiş özellikler devre dışı bırakıldı. %sNedenini bulun%s.

en: Or alternately go to 'Operations' tab of any database to set it up there.
tr: Ya da orada ayarlamak için herhangi bir veritabanının 'İşlemler' sekmesine dönüşümlü olarak gidin.

en: Your PHP parameter [a@https://www.php.net/manual/en/session.configuration.php#ini.session.gc-maxlifetime@_blank]session.gc_maxlifetime[/a] is lower than cookie validity configured in phpMyAdmin, because of this, your login might expire sooner than configured in phpMyAdmin.
tr: phpMyAdmin içinde yapılandırılmış tanımlama bilgisi geçerliliği, [a@https://www.php.net/manual/tr/session.configuration.php#ini.session.gc-maxlifetime@_blank]session.gc_maxlifetime[/a] PHP parametrenizden düşük, bundan dolayı phpMyAdmin içinde yapılandırılmadıkça oturum açmanızın süresi dolabilir.

en: Login cookie store is lower than cookie validity configured in phpMyAdmin, because of this, your login will expire sooner than configured in phpMyAdmin.
tr: phpMyAdmin içinde yapılandırılmış tanımlama bilgisi geçerliliği, oturum açma tanımlama bilgisi depolamasından düşük, bundan dolayı oturum açmanızın süresi phpMyAdmin içinde yapılandırılmadıkça dolacaktır.

en: Your server is running with default values for the controluser and password (controlpass) and is open to intrusion; you really should fix this security weakness by changing the password for controluser 'pma'.
tr: Sunucunuz denetim kullanıcısı (controluser) ve parola (controlpass) için varsayılan değerler ile çalışıyor ve saldırıya açıktır; gerçekten denetim kullanıcısı (controluser) 'pma' parolasını değiştirerek bu güvenlik zayıflığını düzeltmelisiniz.

en: The configuration file needs a valid key for cookie encryption. A temporary key was automatically generated for you. Please refer to the [doc@cfg_blowfish_secret]documentation[/doc].
tr: Yapılandırma dosyası, tanımlama bilgisi şifrelemesi için geçerli bir anahtara ihtiyaç duyar. Sizin için otomatik olarak geçici bir anahtar oluşturuldu. Lütfen [doc@cfg_blowfish_secret]belgelerine[/doc] bakın.

en: The cookie encryption key in the configuration file is longer than necessary. It should only be %d bytes long. Please refer to the [doc@cfg_blowfish_secret]documentation[/doc].
tr: Yapılandırma dosyasındaki tanımlama bilgisi şifreleme anahtarı gereğinden uzun. Sadece %d bayt uzunluğunda olmalıdır. Lütfen [doc@cfg_blowfish_secret]belgelerine[/doc] bakın.

en: Directory [code]config[/code], which is used by the setup script, still exists in your phpMyAdmin directory. It is strongly recommended to remove it once phpMyAdmin has been configured. Otherwise the security of your server may be compromised by unauthorized people downloading your configuration.
tr: Kur programcığı tarafından kullanılan [code]config[/code] dizini hala phpMyAdmin dizininiz içinde mevcut. phpMyAdmin bir defa yapılandırıldı mı bunu kaldırmanız son derece önerilir. Yoksa yapılandırmanızı indiren yetkisiz insanlar tarafından sunucunuzun güvenliği riske atılabilir.

en: Server running with Suhosin. Please refer to %sdocumentation%s for possible issues.
tr: Sunucu Suhosin ile çalışıyor. Lütfen olası sorunlar için %sbelgelere%s bakın.

en: The $cfg['TempDir'] (%s) is not accessible. phpMyAdmin is not able to cache templates and will be slow because of this.
tr: $cfg['TempDir'] (%s) erişilebilir değil. phpMyAdmin şablonları önbellekleyemez ve bu nedenle yavaş olacaktır.

en: The mbstring PHP extension was not found and you seem to be using a multibyte charset. Without the mbstring extension phpMyAdmin is unable to split strings correctly and it may result in unexpected results.
tr: mbstring PHP uzantısı bulunamadı ve çoklu bayt karakter grubu kullandığınız görünüyor. Mbstring uzantısı olmadan phpMyAdmin karakter dizgilerini doğru olarak bölemez ve bu beklenmeyen sonuçlar doğurabilir.

en: The curl extension was not found and allow_url_fopen is disabled. Due to this some features such as error reporting or version check are disabled.
tr: Curl uzantısı bulunamadı ve allow_url_fopen etkisizleştirildi. Bu nedenle hata raporlama veya sürüm denetleme gibi bazı özellikler etkisizleştirildi.

en: Incomplete params
tr: Tamamlanmamış parametreler

en: Succeeded
tr: Başarılı oldu

en: Failed
tr: Başarısız oldu

en: You probably tried to upload a file that is too large. Please refer to %sdocumentation%s for a workaround for this limit.
tr: Muhtemelen çok büyük dosya göndermeyi denediniz. Lütfen bu sınır için çözüm yolu olarak %sbelgelere%s bakın.

en: Showing bookmark
tr: Gösterilen yer işareti

en: The bookmark has been deleted.
tr: Yer işareti silindi.

en: No data was received to import. Either no file name was submitted, or the file size exceeded the maximum size permitted by your PHP configuration. See [doc@faq1-16]FAQ 1.16[/doc].
tr: İçe aktarmak için veri alınmadı. Ya gönderilen dosya adı yok ya da dosya boyutu PHP yapılandırmanız tarafından izin verilen en fazla boyutu aştı. [doc@faq1-16]SSS 1.16[/doc]'ya bakın.

en: Import has been successfully finished, %d query executed. | Import has been successfully finished, %d queries executed.
tr[0]: İçe aktarma başarılı olarak tamamlandı, %d sorgu çalıştırıldı.
tr[1]: İçe aktarma başarılı olarak tamamlandı, %d sorgu çalıştırıldı.

en: Script timeout passed, if you want to finish import, please %sresubmit the same file%s and import will resume.
tr: Betik zaman aşımı geçti, eğer içe aktarmayı bitirmek istiyorsanız, lütfen %saynı dosyayı yeniden gönderin%s ve içe aktarma devam edecektir.

en: However on last run no data has been parsed, this usually means phpMyAdmin won't be able to finish this import unless you increase php time limits.
tr: Ancak son çalıştırmada hiç veri ayrıştırılmadı, bu genellikle, php zaman sınırlarını arttırmadığınız sürece phpMyAdmin'in bu içe aktarmayı biteremeyeceği anlamına gelir.

en: "DROP DATABASE" statements are disabled.
tr: "DROP DATABASE" ifadesi etkisizleştirildi.

en: Only single-table UPDATE and DELETE queries can be simulated.
tr: Sadece tek tablo UPDATE ve DELETE sorguları benzetilebilir.

en: Could not load the progress of the import.
tr: İçe aktarma işleminin ilerleme durumu yüklenemedi.

en: Confirm
tr: Onayla

en: Do you really want to execute "%s"?
tr: "%s" sorgusunu çalıştırmak istediğinize emin misiniz?

en: You are about to DESTROY a complete database!
tr: Bütün bir veritabanını YOK ETMEK üzeresiniz!

en: Cannot rename database to the same name. Change the name and try again.
tr: Veritabanı aynı ada yeniden adlandırılamaz. Adı değiştirin ve tekrar deneyin.

en: You are about to DESTROY a complete table!
tr: Bütün bir tabloyu YOK ETMEK üzeresiniz!

en: You are about to TRUNCATE a complete table!
tr: Bütün bir tabloyu KESMEK üzeresiniz!

en: You are about to DELETE all the rows of the table!
tr: Tablonun tüm satırlarını SİLMEK üzeresiniz!

en: Delete tracking data for this table?
tr: Bu tablo için izleme verisi silinsin mi?

en: Delete tracking data for these tables?
tr: Bu tablolar için izleme verisi silinsin mi?

en: Delete tracking data for this version?
tr: Bu sürüm için izleme verisi silinsin mi?

en: Delete tracking data for these versions?
tr: Bu sürümler için izleme verisi silinsin mi?

en: Delete entry from tracking report?
tr: İzleme raporundan giriş silinsin mi?

en: Deleting tracking data
tr: İzleme verisi siliniyor

en: Dropping Primary Key/Index
tr: Birincil Anahtar/İndeks kaldırılıyor

en: Dropping Foreign key.
tr: Dış anahtar kaldırılıyor.

en: This operation could take a long time. Proceed anyway?
tr: Bu işlem uzun zaman alabilir. Yine de ilerlensin mi?

en: Do you really want to delete user group "%s"?
tr: "%s" kullanıcı grubunu silmek istediğinize emin misiniz?

en: Do you really want to delete the search "%s"?
tr: "%s" aramasını silmek istediğinize emin misiniz?

en: You have unsaved changes; are you sure you want to leave this page?
tr: Kaydedilmemiş değişiklikleriniz var; bu sayfadan ayrılmak istediğinize emin misiniz?

en: You are trying to reduce the number of rows, but have already entered data in those rows which will be lost. Do you wish to continue?
tr: Satır sayısını azaltmaya çalışıyorsunuz, ancak kaybolacak bu satırlara zaten veri girdiniz. Devam etmek ister misiniz?

en: Do you really want to revoke the selected user(s) ?
tr: Seçilen kullanıcı(ları)yı geri almak istediğinize emin misiniz?

en: Do you really want to delete this central column?
tr: Bu merkezi sütunu silmek istediğinize emin misiniz?

en: Do you really want to delete the selected items?
tr: Seçilen öğeleri silmek istediğinize emin misiniz?

en: Do you really want to DROP the selected partition(s)? This will also DELETE the data related to the selected partition(s)!
tr: Seçilen bölüm(leri)ü KALDIRMAK istediğinize emin misiniz? Bu aynı zamanda seçilen bölüm(ler) ile ilgili veriyi SİLECEK!

en: Do you really want to TRUNCATE the selected partition(s)?
tr: Seçilen bölüm(leri)ü KESMEK istediğinize emin misiniz?

en: Do you really want to remove partitioning?
tr: Bölümlemeyi gerçekten kaldırmak istiyor musunuz?

en: Do you really want to reset the replica (RESET REPLICA)?
tr: Kopya sunucuyu gerçekten sıfırlamak istiyor musunuz (RESET REPLICA)?

en: This operation will attempt to convert your data to the new collation. In rare cases, especially where a character doesn't exist in the new collation, this process could cause the data to appear incorrectly under the new collation; in this case we suggest you revert to the original collation and refer to the tips at
tr: Bu işlem verinizi yeni karşılaştırmaya dönüştürmeye çalışacak. Özellikle bir karakterin yeni karşılaştırmada mevcut olmadığı nadir durumlarda, bu işlem verinin yeni karşıklaştırma altında yanlış görünmesine neden olabilmekte; bu durumda size orijinal karşılaştırmayı geri almanızı öneririz ve şuradaki ipuçlarına bakınız

en: Garbled Data
tr: Karışık Veri

en: Are you sure you wish to change the collation and convert the data?
tr: Karşılaştırmayı değiştirmek ve verileri dönüştürmek istediğinizden emin misiniz?

en: Through this operation, MySQL attempts to map the data values between collations. If the character sets are incompatible, there may be data loss and this lost data may <b>NOT</b> be recoverable simply by changing back the column collation(s). <b>To convert existing data, it is suggested to use the column(s) editing feature (the "Change" Link) on the table structure page. </b>
tr: Bu işlem ile MySQL karşılaştırmalar arasında veri değerlerini eşlemeye çalışır. Eğer karakter grupları uyumsuzsa, veri kaybı olabilir ve bu kayıp veri sütun karşılaştırma(ları)sı basitçe geri değiştirilerek kurtarılabilir <b>OLMAYABİLİR</b>. <b>Varolan verileri dönüştürmek için tablo yapısı sayfasındaki sütun(ları)u düzenleme özelliğinin ("Değiştir" Bağlantısı) kullanılması önerilir.</b>

en: Are you sure you wish to change all the column collations and convert the data?
tr: Tüm sütun karşılaştırmalarını değiştirmek ve verileri dönüştürmek istediğinizden emin misiniz?

en: Save & close
tr: Kaydet ve kapat

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Reset all
tr: Tümünü sıfırla

en: Missing value in the form!
tr: Formda eksik değer!

en: Select at least one of the options!
tr: Seçeneklerin en az birini seçin!

en: Please enter a valid number!
tr: Lütfen geçerli bir numara girin!

en: Please enter a valid length!
tr: Lütfen geçerli bir uzunluk girin!

en: Add index
tr: İndeks ekle

en: Edit index
tr: İndeksi düzenle

note: l10n: Rename a table Index
en: Rename index
tr: İndeksi yeniden adlandır

en: Add %s column(s) to index
tr: İndekse %s sütun ekle

en: Create single-column index
tr: Tek sütun indeks oluştur

en: Create composite index
tr: Bileşik indeks oluştur

en: Composite with:
tr: Şununla bileşik:

en: Please select column(s) for the index.
tr: İndeks için lütfen sütun(ları) seçin.

en: Preview SQL
tr: SQL Önizle

en: Simulate query
tr: Sorguyu benzeştir

en: SQL query:
tr: SQL sorgusu:

note: l10n: Default label for the y-Axis of Charts
en: Y values
tr: Y değerleri

en: Please enter the SQL query first.
tr: Lütfen önce SQL sorgusu girin.

en: The host name is empty!
tr: Anamakine adı boş!

en: The user name is empty!
tr: Kullanıcı adı boş!

en: The password is empty!
tr: Parola boş!

en: The passwords aren't the same!
tr: Parolalar birbiriyle aynı değil!

en: Removing Selected Users
tr: Seçilen Kullanıcılar Kaldırılıyor

en: Close
tr: Kapat

[ctx: Lock the account.]
en: Lock
tr: Kilitle

[ctx: Unlock the account.]
en: Unlock
tr: Kilidi aç

en: Lock this account.
tr: Bu hesabı kilitleyin.

en: Unlock this account.
tr: Bu hesabın kilidini açın.

en: Template was created.
tr: Şablon oluşturuldu.

en: Template was loaded.
tr: Şablon yüklendi.

en: Template was updated.
tr: Şablon güncellendi.

en: Template was deleted.
tr: Şablon silindi.

note: l10n: Other, small valued, queries
en: Other
tr: Diğer

en: Connections / Processes
tr: Bağlantılar / İşlemler

en: Local monitor configuration incompatible!
tr: Yerel izleme yapılandırması uyumsuz!

en: The chart arrangement configuration in your browsers local storage is not compatible anymore to the newer version of the monitor dialog. It is very likely that your current configuration will not work anymore. Please reset your configuration to default in the <i>Settings</i> menu.
tr: Tarayıcınızın yerel depolamasındaki çizelge ayarlama yapılandırması, izleme iletisinin en yeni sürümüyle daha fazla uyumlu değil. Şu anki yapılandırma büyük olasılıkla bundan sonra çalışmayacak. Lütfen <i>Ayarlar</i> menüsünden yapılandırmanızı varsayılana sıfırlayın.

en: Query cache efficiency
tr: Sorgu önbelleği verimi

en: Query cache usage
tr: Sorgu önbelleği kullanımı

en: Query cache used
tr: Kullanılan sorgu önbelleği

en: System CPU usage
tr: Sistem İşlemcisi kullanımı

en: System memory
tr: Sistem belleği

en: System swap
tr: Sistem takası

en: Average load
tr: Ortalama yükleme

en: Total memory
tr: Toplam bellek

en: Cached memory
tr: Önbelleklenen bellek

en: Buffered memory
tr: Arabelleklenen bellek

en: Free memory
tr: Boş bellek

en: Used memory
tr: Kullanılan bellek

en: Total swap
tr: Toplam takas

en: Cached swap
tr: Önbelleklenen takas

en: Used swap
tr: Kullanılan takas

en: Free swap
tr: Serbest takas

en: Bytes sent
tr: Gönderilmiş bayt

en: Bytes received
tr: Alınmış bayt

en: Connections
tr: Bağlantılar

en: Processes
tr: İşlemler

en: %d table(s)
tr: %d tablo

note: l10n: Questions is the name of a MySQL Status variable
en: Questions
tr: Sorular

en: Traffic
tr: Trafik

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Add chart to grid
tr: Çizelgeyi kılavuza ekle

en: Please add at least one variable to the series!
tr: Lütfen diziye en az bir değişken ekleyin!

en: None
tr: Yok

note: l10n: SQL Query on modal to show exported query
en: SQL Query
tr: SQL Sorgusu

en: Resume monitor
tr: İzlemeye devam et

en: Pause monitor
tr: İzlemeyi duraklat

en: Start auto refresh
tr: Otomatik yenilemeyi başlat

en: Stop auto refresh
tr: Otomatik yenilemeyi durdur

en: general_log and slow_query_log are enabled.
tr: general_log ve slow_query_log etkinleştirildi.

en: general_log is enabled.
tr: general_log etkinleştirildi.

en: slow_query_log is enabled.
tr: slow_query_log etkinleştirildi.

en: slow_query_log and general_log are disabled.
tr: slow_query_log ve general_log etkisizleştirildi.

en: log_output is not set to TABLE.
tr: log_output, TABLE olarak ayarlı değil.

en: log_output is set to TABLE.
tr: log_output, TABLE olarak ayarlı.

en: slow_query_log is enabled, but the server logs only queries that take longer than %d seconds. It is advisable to set this long_query_time 0-2 seconds, depending on your system.
tr: slow_query_log etkinleştirildi ama sunucu sadece %d saniyeden daha uzun süren sorguları günlükler. Bu long_query_time'ın, sisteminize bağlı olarak 0-2 saniyeye ayarlanması tavsiye edilir.

en: long_query_time is set to %d second(s).
tr: long_query_time %d saniyeye ayarlı.

en: Following settings will be applied globally and reset to default on server restart:
tr: Aşağıdaki ayarlar genel olarak uygulanacak ve sunucu yeniden başlatıldığında varsayılana sıfırlanacak:

note: l10n: %s is FILE or TABLE
en: Set log_output to %s
tr: log_output'u %s'a ayarla

note: l10n: Enable in this context means setting a status variable to ON
en: Enable %s
tr: %s etkinleştir

note: l10n: Disable in this context means setting a status variable to OFF
en: Disable %s
tr: %s etkisizleştir

note: l10n: %d seconds
en: Set long_query_time to %d seconds.
tr: long_query_time'ı %d saniyeye ayarlayın.

en: You can't change these variables. Please log in as root or contact your database administrator.
tr: Bu değişkenleri değiştiremezsiniz. Lütfen root olarak oturum açın veya veritabanı yöneticinizle temasa geçin.

en: Change settings
tr: Değiştirme ayarları

en: Current settings
tr: Şu anki ayarlar

en: Chart title
tr: Çizelge başlığı

note: l10n: As in differential values
en: Differential
tr: Ayırdedici

en: Divided by %s
tr: %s tarafından bölen

en: Unit
tr: Birim

en: From slow log
tr: Yavaş günlükten

en: From general log
tr: Genel günlükten

en: The database name is not known for this query in the server's logs.
tr: Sunucunun günlüklerindeki bu sorgu için veritabanı adı bilinmiyor.

en: Analysing logs
tr: Günlükler çözümleniyor

en: Analysing & loading logs. This may take a while.
tr: Günlükler çözümleniyor ve yükleniyor. Bu biraz zaman alabilir.

en: Cancel request
tr: İsteği iptal et

en: This column shows the amount of identical queries that are grouped together. However only the SQL query itself has been used as a grouping criteria, so the other attributes of queries, such as start time, may differ.
tr: Bu sütun, birlikte gruplandırılan aynı sorguların miktarını gösterir. Ancak sadece SQL sorgusunun kendisi gruplandırma ölçütü olarak kullanıldığından, başlangıç zamanı gibi sorguların diğer öznitelikleri farklı olabilir.

en: Since grouping of INSERTs queries has been selected, INSERT queries into the same table are also being grouped together, disregarding of the inserted data.
tr: INSERT'lerin sorgularının gruplandırılması seçildiğinden, aynı tablo içindeki INSERT sorguları da, eklenen veriler göz ardı edilerek, birlikte gruplandırılır.

en: Log data loaded. Queries executed in this time span:
tr: Günlük verisi yüklendi. Sorgular bu zaman aralığında çalıştırıldı:

en: Jump to Log table
tr: Günlük tablosuna atla

en: No data found
tr: Bulunan veri yok

en: Log analysed, but no data found in this time span.
tr: Günlük çözümlendi, ama bu zaman aralığı içinde bulunan veri yok.

en: Analyzing…
tr: Çözümleniyor…

en: Explain output
tr: Çıktıyı açıkla

en: Status
tr: Durum

en: Time
tr: Süre

en: Total time:
tr: Toplam süre:

en: Profiling results
tr: Sonuçların profili çıkarılıyor

[ctx: Display format]
en: Table
tr: Tablo

en: Chart
tr: Çizelge

[ctx: Alias]
en: Database
tr: Veritabanı

[ctx: Alias]
en: Table
tr: Tablo

[ctx: Alias]
en: Column
tr: Sütun

note: l10n: A collection of available filters
en: Log table filter options
tr: Günlük tablosu süzgeci seçenekleri

note: l10n: Filter as in "Start Filtering"
en: Filter
tr: Süzgeç

en: Filter queries by word/regexp:
tr: Kelime/düzenli ifadeye göre sorguları süz:

en: Group queries, ignoring variable data in WHERE clauses
tr: Grup sorguları, WHERE yan tümcelerindeki değişken veri yoksayılıyor

en: Sum of grouped rows:
tr: Gruplanmış satırların toplamı:

en: Total:
tr: Toplam:

en: Loading logs
tr: Günlükler yükleniyor

en: Monitor refresh failed
tr: İzleyici yenileme başarısız oldu

en: While requesting new chart data the server returned an invalid response. This is most likely because your session expired. Reloading the page and reentering your credentials should help.
tr: Yeni çizelge verisi istenirken sunucu geçersiz bir cevap döndürür. Bu büyük ihtimalle oturumunuzun süresi dolduğundandır. Sayfanın yeniden yüklenmesi ve kimlik bilgilerinizin yeniden girilmesi yardımcı olmalıdır.

en: Reload page
tr: Sayfayı yeniden yükle

en: Affected rows:
tr: Etkilenen satırlar:

en: Failed parsing config file. It doesn't seem to be valid JSON code.
tr: Yapılandırma dosyasının ayrıştırılması başarısız. Bu geçerli JSON kodu görünmüyor.

en: Failed building chart grid with imported config. Resetting to default config…
tr: İçe aktarılan yapılandırma ile çizelge kılavuzunun yapılması başarısız oldu. Varsayılan yapılandırmaya sıfırlanıyor…

en: Import monitor configuration
tr: İzleme yapılandırmasını içe aktar

en: Please select the file you want to import:
tr: Lütfen içe aktarmak istediğiniz dosyayı seçin:

en: Please enter a valid table name.
tr: Lütfen geçerli bir tablo adı girin.

en: Please enter a valid database name.
tr: Lütfen geçerli bir veritabanı adı girin.

en: No files available on server for import!
tr: İçe aktarmak için sunucuda mevcut dosyalar yok!

en: Analyse query
tr: Sorguyu çözümle

en: Formatting SQL…
tr: SQL biçimlendiriliyor…

en: No parameters found!
tr: Hiç parametre bulunamadı!

en: Cancel
tr: İptal

en: Page-related settings
tr: Sayfa ile ilgili ayarlar

en: Apply
tr: Uygula

en: Loading…
tr: Yükleniyor…

en: Request aborted!!
tr: İstek iptal edildi!!!

en: Processing request
tr: İstek işleniyor

en: Request failed!!
tr: İstek başarısız oldu!!

en: Error in processing request
tr: İstek işlemede hata

en: Error code: %s
tr: Hata kodu: %s

en: Error text: %s
tr: Hata metni: %s

en: It seems that the connection to server has been lost. Please check your network connectivity and server status.
tr: Sunucuyla bağlantı kopmuş gibi görünüyor. Lütfen ağ bağlantınızı ve sunucu durumunu denetleyin.

en: No accounts selected.
tr: Seçilen hesaplar yok.

en: Dropping column
tr: Sütun kaldırılıyor

en: Adding primary key
tr: Birincil anahtar ekleniyor

en: OK
tr: TAMAM

en: Click to dismiss this notification
tr: Bu bildiriyi reddetmek için tıklayın

en: Renaming databases
tr: Veritabanları yeniden adlandırılıyor

en: Copying database
tr: Veritabanı kopyalanıyor

en: Changing charset
tr: Karakter grubu değiştiriliyor

en: No
tr: Hayır

en: Enable foreign key checks
tr: Dış anahtar denetlemelerini etkinleştir

en: Failed to get real row count.
tr: Gerçek satır sayısını alma başarısız.

en: Searching
tr: Aranıyor

en: Hide search results
tr: Arama sonuçlarını gizle

en: Show search results
tr: Arama sonuçlarını göster

en: Browsing
tr: Gözatılıyor

en: Deleting
tr: Siliniyor

en: Delete the matches for the %s table?
tr: %s tablosu için benzeşenler silinsin mi?

en: The definition of a stored function must contain a RETURN statement!
tr: Depolanan işlevin tanımı RETURN ifadesi içermek zorunda!

en: No routine is exportable. Required privileges may be lacking.
tr: Dışa aktarılabilir yordam yok. Gerekli yetkiler yetersiz olabilir.

en: Values for column %s
tr: %s sütunu için değerler

en: Values for a new column
tr: Yeni bir sütun için değerler

en: Enter each value in a separate field.
tr: Her bir değeri ayrı alana girin.

en: Add %d value(s)
tr: %d değer ekle

en: Note: If the file contains multiple tables, they will be combined into one.
tr: Not: Eğer dosya çoklu tablolar içeriyorsa, bunlar bir tane içinde birleştirilecektir.

en: Hide query box
tr: Sorgu kutusunu gizle

en: Show query box
tr: Sorgu kutusunu göster

en: Edit query
tr: Sorguyu düzenle

en: Delete
tr: Sil

en: %d is not valid row number.
tr: %d geçerli bir satır sayısı değil.

en: Browse foreign values
tr: Dış değerlere gözat

en: No previously auto-saved query is available. Loading default query.
tr: Önceden otomatik kaydedilmiş mevcut sorgu yok. Varsayılan sorgu yükleniyor.

en: You have a previously saved query. Click Get auto-saved query to load the query.
tr: Önceden bir sorgu kaydettiniz. Sorguyu yüklemek için Otomatik kaydedilmiş sorguyu al'a tıklayın.

en: Variable %d:
tr: Değişken %d:

en: Pick
tr: Seç

en: Column selector
tr: Sütun seçici

en: Search this list
tr: Bu listede ara

en: No columns in the central list. Make sure the Central columns list for database %s has columns that are not present in the current table.
tr: Merkezi listede hiç sütun yok. %s veritabanı için Merkezi sütunlar listesinin şu anki tabloda bulunmayan sütunlara sahip olduğundan emin olun.

en: See more
tr: Daha fazlasına bakın

en: Add primary key
tr: Birincil anahtar ekle

en: Primary key added.
tr: Birincil anahtar eklendi.

en: Taking you to next step…
tr: Sizi sonraki adıma götürüyor…

en: The first step of normalization is complete for table '%s'.
tr: Normalleştirmenin ilk adımı '%s' tablosu için tamamlandı.

en: End of step
tr: Adım sonu

en: Second step of normalization (2NF)
tr: Normalleştirmenin ikinci adımı (2NF)

note: l10n: Display text for calendar close link
en: Done
tr: Bitti

en: Confirm partial dependencies
tr: Kısmi bağımlılıkları doğrula

en: Selected partial dependencies are as follows:
tr: Seçilen kısmi bağımlılıkları aşağıdaki gibidir:

en: Note: a, b -> d,f implies values of columns a and b combined together can determine values of column d and column f.
tr: Not: a, b-> d, f değerleri, d sütununun ve f sütununun değerlerini belirleyebilen a ve b sütunlarının beraber birleştirilmiş değerlerini ifade eder.

en: No partial dependencies selected!
tr: Seçilen kısmi bağımlılıklar yok!

en: Back
tr: Geri

en: Show me the possible partial dependencies based on data in the table
tr: Tablodaki veriye dayanarak olası kısmi bağımlılıkları bana göster

en: Hide partial dependencies list
tr: Kısmi bağımlılıklar listesini gizle

en: Sit tight! It may take few seconds depending on data size and column count of the table.
tr: Sıkı durun! Tablonun veri boyutuna ve sütun sayısına bağlı olarak birkaç saniye sürebilir.

en: Step
tr: Adım

en: The following actions will be performed:
tr: Aşağıdaki eylemler gerçekleştirilecektir:

en: DROP columns %s from the table %s
tr: %s sütunlarını %s tablosundan KALDIR

en: Create the following table
tr: Aşağıdaki tabloyu oluştur

en: Third step of normalization (3NF)
tr: Normalleştirmenin üçüncü adımı (3NF)

en: Confirm transitive dependencies
tr: Karşılıklı bağımlılıkları onayla

en: Selected dependencies are as follows:
tr: Seçilen bağımlılıklar aşağıdaki gibidir:

en: No dependencies selected!
tr: Seçilen bağımlılıklar yok!

en: Save
tr: Kaydet

en: Hide search criteria
tr: Arama ölçütünü gizle

en: Show search criteria
tr: Arama ölçütünü göster

en: Column maximum:
tr: En fazla sütun:

en: Column minimum:
tr: En az sütun:

en: Hide find and replace criteria
tr: Bul ve değiştir ölçütünü gizle

en: Show find and replace criteria
tr: Bul ve değiştir ölçütünü göster

en: Each point represents a data row.
tr: Her nokta bir veri satırını temsil eder.

en: Hovering over a point will show its label.
tr: Noktanın üzerinde durmak etiketini gösterecektir.

en: To zoom in, select a section of the plot with the mouse.
tr: Yakınlaştırmak için fare ile çizimin bir bölümünü seçin.

en: Click reset zoom button to come back to original state.
tr: Orijinal durumuna geri gelmesi için yakınlaştırmayı sıfırla düğmesine tıklayın.

en: Click a data point to view and possibly edit the data row.
tr: Veri satırını mümkün olduğunca düzenlemek ve görüntülemek için veri noktasına tıklayın.

en: The plot can be resized by dragging it along the bottom right corner.
tr: Çizim en alt sağ köşe boyunca sürüklenerek yeniden boyutlandırılabilir.

en: Select two columns
tr: İki sütun seçin

en: Select two different columns
tr: İki farklı sütun seçin

en: Data point content
tr: Veri imleci içeriği

en: Ignore
tr: Yoksay

en: Copy to clipboard
tr: Panoya kopyala

en: Copy
tr: Kopyala

en: Point
tr: Nokta

en: Point %d
tr: Nokta %d

en: Linestring
tr: Satır dizgisi

en: Polygon
tr: Poligon

en: Geometry
tr: Geometri

en: Inner ring
tr: İç halka

en: Outer ring
tr: Dış halka

en: Add a point
tr: Nokta ekle

en: Add an inner ring
tr: İç halka ekle

en: Do you want to copy encryption key?
tr: Şifreleme anahtarını kopyalamak istiyor musunuz?

en: Encryption key
tr: Şifreleme anahtarı

en: The HEX function will treat the integer as a string while calculating the hexadecimal value
tr: HEX işlevi, onaltılı değeri hesaplarken tamsayı bir dizgi olarak davranacak

en: MySQL accepts additional values not selectable by the slider; key in those values directly if desired
tr: MySQL, kaydırıcı tarafından seçilebilir olmayan ek değerleri kabul eder; doğrudan istendiğinde bu değerler içindeki anahtarı

en: MySQL accepts additional values not selectable by the datepicker; key in those values directly if desired
tr: MySQL, datepicker tarafından seçilebilir olmayan ek değerleri kabul eder; doğrudan istendiğinde bu değerler içindeki anahtarı

en: Indicates that you have made changes to this page; you will be prompted for confirmation before abandoning changes
tr: Bu sayfada yaptığınız değişiklikleri gösterir; değişiklikleri terk etmeden önce onay için size sorulacaktır

en: Select referenced key
tr: Kaynak gösterilen anahtarı seç

en: Select Foreign Key
tr: Dış Anahtarı seç

en: Please select the primary key or a unique key!
tr: Lütfen birincil anahtarı veya benzersiz anahtarı seçin!

en: Choose column to display
tr: Göstermek için sütun seçin

en: You haven't saved the changes in the layout. They will be lost if you don't save them. Do you want to continue?
tr: Değişiklikleri yerleşime kaydetmediniz. Eğer bunları kaydetmezseniz, kaybolacaklardır. Devam etmek istiyor musunuz?

en: value/subQuery is empty
tr: value/subQuery boş

en: Add tables from other databases
tr: Diğer veritabanlarında tabloları ekle

en: Page name
tr: Sayfa adı

en: Save page
tr: Sayfayı kaydet

en: Save page as
tr: Sayfayı farklı kaydet

en: Open page
tr: Sayfayı aç

en: Delete page
tr: Sayfayı sil

note: l10n: When the user opens a page saved in the Designer
en: Some tables saved in this page might have been renamed or deleted.
tr: Bu sayfada kaydedilen bazı tablolar yeniden adlandırılmış veya silinmiş olabilir.

en: Untitled
tr: Başlıksız

en: Please select a page to continue
tr: Lütfen devam etmek için bir sayfa seçin

en: Please enter a valid page name
tr: Lütfen geçerli bir sayfa adı girin

en: Do you want to save the changes to the current page?
tr: Şu anki sayfada değişiklikleri kaydetmek istiyor musunuz?

en: Successfully deleted the page
tr: Sayfa başarılı olarak silindi

en: Export relational schema
tr: İlişkisel şemayı dışa aktar

en: Modifications have been saved
tr: Değişiklikler kaydedildi

en: %d object(s) created.
tr: %d nesne oluşturuldu.

en: Column name
tr: Sütun adı

en: Submit
tr: Gönder

en: Press escape to cancel editing.<br>- Shift+Enter for a newline.
tr: Düzenlemeyi iptal etmek için Esc tuşuna basın.<br>- Yeni satır için Shift+Enter.

en: You have edited some data and they have not been saved. Are you sure you want to leave this page before saving the data?
tr: Bazı verileri düzenlediniz ve kaydedilmediler. Veriyi kaydetmeden önce bu sayfadan ayrılmak istediğinize emin misiniz?

en: Drag to reorder.
tr: Yen.düzenleme için sürükleyin.

en: Click to sort results by this column.
tr: Sonuçları bu sütuna göre sıralamak için tıklayın.

en: Shift+Click to add this column to ORDER BY clause or to toggle ASC/DESC.<br>- Ctrl+Click or Alt+Click (Mac: Shift+Option+Click) to remove column from ORDER BY clause
tr: Bu sütunu ORDER BY yan tümcesine eklemek ya da ASC/DESC değiştirmek için Shift+Tıklayın.<br>- Sütunu ORDER BY yan tümcesinden kaldırmak için Ctrl+Tıklayın ya da Alt+Tıklayın (Mac: Shift+Option+Tıklayın)

en: Click to mark/unmark.
tr: İşaretlemek/işareti kaldırmak için tıklayın.

en: Double-click to copy column name.
tr: Sütun adını kopyalamak için çift tıklayın.

en: Click the drop-down arrow<br>to toggle column's visibility.
tr: Sütunların görünürlüğünü değiştirmek<br>için aşağı açılır okuna tıklayın.

en: This table does not contain a unique column. Features related to the grid edit, checkbox, Edit, Copy and Delete links may not work after saving.
tr: Bu tablo benzersiz bir sütun içermiyor. Kılavuz düzenleme, onay kutusu, Düzenle, Kopyala ve Sil bağlantıları ile ilgili özellikler kaydedildikten sonra çalışmayabilir.

en: Please enter a valid hexadecimal string. Valid characters are 0-9, A-F.
tr: Lütfen geçerli bir onaltılık dizgi girin. Geçerli karakterler 0-9, A-F.

en: Do you really want to see all of the rows? For a big table this could crash the browser.
tr: Satırların tümünü gerçekten görmek istiyor musunuz? Büyük bir tablo için bu, tarayıcıyı çökertebilir.

en: Original length
tr: Orijinal uzunluk

en: cancel
tr: iptal

en: Aborted
tr: İptal edilen

en: Success
tr: Başarılı

en: Import status
tr: İçe aktarma durumu

en: Drop files here
tr: Dosyaları buraya bırakın

en: Select database first
tr: Önce veritabanını seçin

en: You can also edit most values<br>by double-clicking directly on them.
tr: Aynı zamanda çoğu değeri, onlara doğrudan<br>çift tıklayarak düzenleyebilirsiniz.

en: You can also edit most values<br>by clicking directly on them.
tr: Aynı zamanda çoğu değeri, onlara doğrudan<br>tıklayarak düzenleyebilirsiniz.

en: Go to link:
tr: Bağlantıya git:

en: Generate password
tr: Parola üret

en: Generate
tr: Üret

en: Change password
tr: Parola değiştir

en: More
tr: Daha fazla

en: Show panel
tr: Paneli göster

en: Hide panel
tr: Paneli gizle

en: Unlink from main panel
tr: Ana panel ile bağlantıyı kopar

en: A newer version of phpMyAdmin is available and you should consider upgrading. The newest version is %s, released on %s.
tr: phpMyAdmin'in yeni bir sürümü mevcut ve yükseltmeyi düşünmelisiniz. Yeni sürüm %s, %s tarihinde yayımlandı.

note: l10n: Latest available phpMyAdmin version
en: , latest stable version:
tr: , son sağlam sürüm:

en: up to date
tr: güncel

en: There was an error in loading the Git information.
tr: Git bilgileri yüklenirken bir hata oldu.

en: A fatal JavaScript error has occurred. Would you like to send an error report?
tr: Önemli bir JavaScript hatası meydana geldi. Bir hata raporu göndermek ister misiniz?

en: Change report settings
tr: Rapor ayarlarını değiştir

en: Show report details
tr: Rapor ayrıntılarını göster

en: Your export is incomplete, due to a low execution time limit at the PHP level!
tr: Dışa aktarmanız PHP seviyesindeki düşük çalıştırma süresinden dolayı tamamlanmadı!

en: Warning: a form on this page has more than %d fields. On submission, some of the fields might be ignored, due to PHP's max_input_vars configuration.
tr: Uyarı: bu sayfadaki form %d alandan daha fazlasına sahip. Gönderimde, bazı alanlar, PHP'nin max_input_vars yapılandırmasından dolayı yoksayılabilir.

en: Some errors have been detected on the server!
tr: Sunucu üzerinde bazı hatalar algılandı!

en: Please look at the bottom of this window.
tr: Lütfen bu pencerenin altına bakın.

en: Ignore All
tr: Tümünü Yoksay

en: As per your settings, they are being submitted currently, please be patient.
tr: Ayarlarınıza göre, bunlar şu anda gönderiliyor, lütfen sabırlı olun.

en: Column name successfully copied to clipboard!
tr: Sütun adı panoya başarılı olarak kopyalandı!

en: Column name copying to clipboard failed!
tr: Sütun adını panoya kopyalama başarısız oldu!

en: Successfully copied!
tr: Başarılı olarak kopyalandı!

en: Copying failed!
tr: Kopyalama başarısız oldu!

en: Execute this query again?
tr: Bu sorgu tekrar çalıştırılsın mı?

en: Do you really want to delete this bookmark?
tr: Bu yer işaretini silmek istediğinize emin misiniz?

en: Some error occurred while getting SQL debug info.
tr: SQL hata ayıklama bilgisi alınırken bazı hatalar meydana geldi.

en: %s queries executed %s times in %s seconds.
tr: %s sorguları %s defa %s saniye içinde çalıştırıldı.

en: %s argument(s) passed
tr: %s bağımsız değişken(ler)i geçti

en: Show arguments
tr: Bağımsız değişkenleri göster

en: Hide arguments
tr: Bağımsız değişkenleri gizle

en: Time taken:
tr: Aldığı süre:

en: There was a problem accessing your browser storage, some features may not work properly for you. It is likely that the browser doesn't support storage or the quota limit has been reached. In Firefox, corrupted storage can also cause such a problem, clearing your "Offline Website Data" might help. In Safari, such problem is commonly caused by "Private Mode Browsing".
tr: Tarayıcınızın depolamasına erişirken bir sorun oldu, bazı özellikler düzgün olarak çalışmayabilir. Büyük olasılıkla tarayıcı depolamayı desteklemiyor ya da kota sınırına ulaşıldı. Firefox'ta, bozuk depolama böyle bir soruna neden olabilir, "Çevrimdışı Web Sitesi Verileri"nizi temizlemeniz yardımcı olabilir. Safari'de, genellikle böyle bir soruna "Özel Kipte Tarama" neden olur.

en: Copy tables to
tr: Tabloları şuraya kopyala

en: Add table prefix
tr: Tablo ön eki ekle

en: Replace table with prefix
tr: Tabloyu ön ek ile değiştir

en: Copy table with prefix
tr: Tabloyu ön ek ile kopyala

en: Extremely weak
tr: Son derece zayıf

en: Very weak
tr: Çok zayıf

en: Weak
tr: Zayıf

en: Good
tr: İyi

en: Strong
tr: Güçlü

[ctx: U2F error]
note: l10n: error code 5 (from U2F API)
en: Timed out waiting for security key activation.
tr: Güvenlik anahtarı etkinleştirme beklenirken zaman aşımına uğradı.

[ctx: U2F error]
note: l10n: error code 2 (from U2F API)
en: Invalid request sent to security key.
tr: Güvenlik anahtarına geçersiz istek gönderildi.

[ctx: U2F error]
note: l10n: unknown error code (from U2F API)
en: Unknown security key error.
tr: Bilinmeyen güvenlik anahtarı hatası.

[ctx: U2F error]
note: l10n: error code 3 (from U2F API)
en: Client does not support security key.
tr: İstemci güvenlik anahtarını desteklemiyor.

[ctx: U2F error]
note: l10n: error code 4 (from U2F API) on register
en: Failed security key activation.
tr: Güvenlik anahtarı etkinleştirme başarısız.

[ctx: U2F error]
note: l10n: error code 4 (from U2F API) on authanticate
en: Invalid security key.
tr: Geçersiz güvenlik anahtarı.

en: WebAuthn is not available. Please use a supported browser in a secure context (HTTPS).
tr: WebAuthn kullanılamıyor. Lütfen desteklenen bir tarayıcıyı güvenli bir bağlamda (HTTPS) kullanın.

en: You can not open, save or delete your page layout, as IndexedDB is not working in your browser and your phpMyAdmin configuration storage is not configured for this.
tr: IndexedDB tarayıcınızda çalışmadığından ve phpMyAdmin yapılandırma depolamanız bunun için yapılandırılmadığından sayfa düzeninizi açamaz, kaydedemez veya silemezsiniz.

[ctx: The table already exists in the designer and can not be added once more.]
en: Table %s already exists!
tr: %s tablosu zaten var!

en: Hide
tr: Gizle

en: Show
tr: Göster

en: Fatal error: The navigation can only be accessed via AJAX
tr: Önemli hata: Gezintiye sadece AJAX aracılığıyla erişilebilir

en: Select one…
tr: Birini seçin…

en: No such column
tr: Böyle bir sütun yok

[ctx: string types]
en: String
tr: Dizgi

en: phpMyAdmin configuration snippet
tr: phpMyAdmin yapılandırma parçacığı

en: Paste it to your config.inc.php
tr: config.inc.php dosyanıza yapıştırın

en: Could not import configuration
tr: Yapılandırma içe aktarılamadı

en: Two-factor authentication has been removed.
tr: İki etkenli kimlik doğrulaması kaldırıldı.

en: Two-factor authentication has been configured.
tr: İki etkenli kimlik doğrulaması yapılandırıldı.

en: Rows
tr: Satır

en: Indexes
tr: İndeksler

en: Total
tr: Toplam

en: Overhead
tr: Ek Yük

en: Database %1$s has been created.
tr: Veritabanı %1$s oluşturuldu.

en: %1$d database has been dropped successfully. | %1$d databases have been dropped successfully.
tr[0]: %1$d veritabanı başarılı olarak kaldırıldı.
tr[1]: %1$d veritabanı başarılı olarak kaldırıldı.

en: The account %s@%s has been successfully locked.
tr: %s@%s hesabı başarılı olarak kilitlendi.

en: The account %s@%s has been successfully unlocked.
tr: %s@%s hesabının kilidi başarılı olarak açıldı.

en: No Privileges
tr: Yetkiniz yok

en: You do not have the privileges to administrate the users!
tr: Kullanıcıları yönetmek için yetkilere sahip değilsiniz!

en: Username and hostname didn't change. If you only want to change the password, 'Change password' tab should be used.
tr: Kullanıcı adı ve anamakine adı değişmedi. Sadece parolayı değiştirmek istiyorsanız, 'Parolayı değiştir' sekmesi kullanılmalıdır.

en: User has been added.
tr: Kullanıcı eklendi.

en: Thread %s was successfully killed.
tr: %s iş parçacığı başarılı olarak sonlandırıldı.

en: phpMyAdmin was unable to kill thread %s. It probably has already been closed.
tr: phpMyAdmin %s iş parçacığını sonlandıramadı. Muhtemelen zaten kapatılmış.

en: Received
tr: Alınan

en: Sent
tr: Gönderilen

en: Max. concurrent connections
tr: En fazla eşzamanlı bağlantı

en: Failed attempts
tr: Başarısız deneme

en: The number of connections that were aborted because the client died without closing the connection properly.
tr: Bağlantıyı uygun bir şekilde kapatmadan sonlanmış istemcinin durdurulmuş bağlantılarının sayısıdır.

en: The number of failed attempts to connect to the MySQL server.
tr: MySQL sunucusuna bağlanmak için başarısız girişim sayısıdır.

en: The number of transactions that used the temporary binary log cache but that exceeded the value of binlog_cache_size and used a temporary file to store statements from the transaction.
tr: Geçici ikili değer günlüğü önbelleğinde kullanılan ama binlog_cache_size değerini aşmış ve işlemdeki ifadeleri saklamak için geçici dosya kullanmış işlemlerin sayısıdır.

en: The number of transactions that used the temporary binary log cache.
tr: Geçici ikili değer günlüğü önbelleğinde kullanılan işlemlerin sayısıdır.

en: The number of connection attempts (successful or not) to the MySQL server.
tr: MySQL sunucusuna bağlantı girişimi (başarılı ya da değil) sayısıdır.

en: The number of temporary tables on disk created automatically by the server while executing statements. If Created_tmp_disk_tables is big, you may want to increase the tmp_table_size  value to cause temporary tables to be memory-based instead of disk-based.
tr: İfadeler çalıştırılırken sunucu tarafından disk üzerindeki geçici tablo sayıları otomatik olarak oluşturuldu. Eğer Created_tmp_disk_tables değeri büyük ise, geçici tabloların disk tabanlı yerine bellek tabanlı olmasına sebep olmak için tmp_table_size değerini arttırmak isteyebilirsiniz.

en: How many temporary files mysqld has created.
tr: Mysqld'nin kaç tane geçici dosya oluşturduğudur.

en: The number of in-memory temporary tables created automatically by the server while executing statements.
tr: İfadeler çalıştırılırken sunucu tarafından bellek içindeki geçici tabloların sayısı otomatik olarak oluşturuldu.

en: The number of rows written with INSERT DELAYED for which some error occurred (probably duplicate key).
tr: INSERT DELAYED komutu ile yazılmış, bazı hataların meydana geldiği satır sayısı (muhtemelen kopya anahtar).

en: The number of INSERT DELAYED handler threads in use. Every different table on which one uses INSERT DELAYED gets its own thread.
tr: Kullanımda olan INSERT DELAYED işleticisi iş parçacığı sayısı. INSERT DELAYED komutunu kullanan her farklı tablodan biri kendi iş parçacığını alır.

en: The number of INSERT DELAYED rows written.
tr: INSERT DELAYED satır yazımı sayısıdır.

en: The number of executed FLUSH statements.
tr: Çalıştırılmış FLUSH ifadesi sayısıdır.

en: The number of internal COMMIT statements.
tr: Dahili COMMIT ifadesi sayısıdır.

en: The number of times a row was deleted from a table.
tr: Tablodan satırın kaç kez silindiği sayısıdır.

en: The MySQL server can ask the NDB Cluster storage engine if it knows about a table with a given name. This is called discovery. Handler_discover indicates the number of time tables have been discovered.
tr: Eğer MySQL sunucusu verilen isimdeki tabloyu biliyorsa, NDB Küme depolama motorunu sorabilir. Buna keşfetme denir. Handler_discover tabloların keç kez keşfedildiğini gösterir.

en: The number of times the first entry was read from an index. If this is high, it suggests that the server is doing a lot of full index scans; for example, SELECT col1 FROM foo, assuming that col1 is indexed.
tr: İndeks'ten ilk girişin kaç kez okunduğu sayısıdır. Eğer bu değer yüksekse, sunucunun çok fazla indeks taraması yapıyor olduğunu gösterir; örneğin, SELECT col1 FROM foo, anlaşılıyor ki col1 indekslenmiş.

en: The number of requests to read a row based on a key. If this is high, it is a good indication that your queries and tables are properly indexed.
tr: Anahtarda satır tabanlı okumak için istek sayısıdır. Eğer bu değer yüksekse, sorgularınızın ve tablolarınızın düzgün bir şekilde indekslenmesinin iyi olduğu belirtisidir.

en: The number of requests to read the next row in key order. This is incremented if you are querying an index column with a range constraint or if you are doing an index scan.
tr: Anahtar sırasında sonraki satırı okumak için istek sayısıdır. Eğer kısıtlı aralık ile indeks sütununu sorguluyorsanız ya da indeks taraması yapıyorsanız, bu arttırılan miktardır.

en: The number of requests to read the previous row in key order. This read method is mainly used to optimize ORDER BY … DESC.
tr: Anahtar sırasında önceki satırı okumak için istek sayısıdır. Bu okuma yöntemi başlıca ORDER BY … DESC komutunu uyarlamak için kullanılır.

en: The number of requests to read a row based on a fixed position. This is high if you are doing a lot of queries that require sorting of the result. You probably have a lot of queries that require MySQL to scan whole tables or you have joins that don't use keys properly.
tr: Sabitlenmiş konumda satır tabanlı okumak için istek sayısıdır. Eğer sonuçları sıralamayı gerektiren çok fazla sorgu yapıyorsanız, bu değer yüksek olur. Muhtemelen bütün tabloları taramak için MySQL gerektiren çok fazla sorgulamalara sahipsiniz ya da anahtarları düzgün kullanılmayan birleştirmelere sahipsiniz.

en: The number of requests to read the next row in the data file. This is high if you are doing a lot of table scans. Generally this suggests that your tables are not properly indexed or that your queries are not written to take advantage of the indexes you have.
tr: Veri dosyasında sonraki satırı okumak için istek sayısıdır. Eğer çok fazla tablo taraması yapıyorsanız, bu değer yüksek olur. Genellikle tablolarınız düzgün bir şekilde indekslenmediğinde ya da sorgularınız, sahip olduğunuz indeksleri çıkarına kullanmak için yazmadığında önerilir.

en: The number of internal ROLLBACK statements.
tr: Dahili ROLLBACK ifadesi sayısıdır.

en: The number of requests to update a row in a table.
tr: Tablo içinde satır güncellemek için istek sayısıdır.

en: The number of requests to insert a row in a table.
tr: Tablo içinde satır eklemek için istek sayısıdır.

en: The number of pages containing data (dirty or clean).
tr: Veri içeren sayfa sayısıdır (dolu veya temiz).

en: The number of pages currently dirty.
tr: Şu anki dolu sayfa sayısıdır.

en: The number of buffer pool pages that have been requested to be flushed.
tr: Temizlenmesi için istenmiş arabellek havuz sayfa sayısıdır.

en: The number of free pages.
tr: Boş sayfa sayısıdır.

en: The number of latched pages in InnoDB buffer pool. These are pages currently being read or written or that can't be flushed or removed for some other reason.
tr: InnoDB arabellek havuzunda sabitlenmiş sayfa sayısıdır. Bunlar şu anki okunan veya yazılmış ya da bazı diğer sebepler yüzünden temizlenemeyen veya taşınamayan sayfalardır.

en: The number of pages busy because they have been allocated for administrative overhead such as row locks or the adaptive hash index. This value can also be calculated as Innodb_buffer_pool_pages_total - Innodb_buffer_pool_pages_free - Innodb_buffer_pool_pages_data.
tr: Meşgul sayfa sayısıdır çünkü bunlar satır kilitleri veya uyarlamalı adresleme indeksi gibi yönetimsel ek yük için ayrılmıştır. Bu değer aynı zamanda Innodb_buffer_pool_pages_total - Innodb_buffer_pool_pages_free - Innodb_buffer_pool_pages_data değerleri gibi hesaplanabilir.

en: Total size of buffer pool, in pages.
tr: Sayfalardaki arabellek havuzunun toplam boyutudur.

en: The number of "random" read-aheads InnoDB initiated. This happens when a query is to scan a large portion of a table but in random order.
tr: InnoDB "rastgele" önden okuma başlatımı sayısıdır. Sorgu tablonun büyük bir kısmını taradığı zaman bu olur ama rastgele düzende.

en: The number of sequential read-aheads InnoDB initiated. This happens when InnoDB does a sequential full table scan.
tr: InnoDB sıralı önden okuma başlatımı sayısıdır. InnoDB sıralı tam tablo taraması yaptığı zaman bu olur.

en: The number of logical read requests InnoDB has done.
tr: InnoDB'nin bitirdiği veya yaptığı mantıksal okuma isteği sayısıdır.

en: The number of logical reads that InnoDB could not satisfy from buffer pool and had to do a single-page read.
tr: InnoDB'nin arabellek havuzundan tatmin olamadığı ve tek-sayfa okuması yapmak zorunda olduğu mantıksal okuma sayısıdır.

en: Normally, writes to the InnoDB buffer pool happen in the background. However, if it's necessary to read or create a page and no clean pages are available, it's necessary to wait for pages to be flushed first. This counter counts instances of these waits. If the buffer pool size was set properly, this value should be small.
tr: Normal olarak arkaplanda olan InnoDB arabellek havuzuna yazılır. Ancak, eğer sayfa oluşturma veya okuma gerekliyse ve temiz sayfalar yoksa önce sayfaların temizlenmesi için beklenmesi gereklidir. Bu sayaç bu bekleme durumlarını sayar. Eğer arabellek havuzu boyutu düzgün bir şekilde ayarlandıysa, bu değer küçük olmalıdır.

en: The number writes done to the InnoDB buffer pool.
tr: InnoDB arabellek havuzuna bitti yazma sayısıdır.

en: The number of fsync() operations so far.
tr: Şimdiye kadarki fsync() işlem sayısıdır.

en: The current number of pending fsync() operations.
tr: Şu anki bekleyen fsync() işlem sayısıdır.

en: The current number of pending reads.
tr: Şu anki bekleyen okuma sayısıdır.

en: The current number of pending writes.
tr: Şu anki bekleyen yazma sayısıdır.

en: The amount of data read so far, in bytes.
tr: Bayt cinsinden şimdiye kadarki veri okuma miktarıdır.

en: The total number of data reads.
tr: Toplam veri okuma sayısıdır.

en: The total number of data writes.
tr: Toplam veri yazma sayısıdır.

en: The amount of data written so far, in bytes.
tr: Bayt cinsinden şimdiye kadarki yazılmış veri miktarıdır.

en: The number of pages that have been written for doublewrite operations.
tr: Bu amaç için yazılmış sayfa sayısı ve gerçekleştirilmiş çifte-yazım yazma sayısıdır.

en: The number of doublewrite operations that have been performed.
tr: Bu amaç için yazılmış sayfa sayısı ve gerçekleştirilmiş çifte-yazım yazma sayısıdır.

en: The number of waits we had because log buffer was too small and we had to wait for it to be flushed before continuing.
tr: Sahip olunan bekleme sayısıdır çünkü günlük arabelleği çok küçük ve devam etmeden önce temizlenmesi için beklemek zorundayız.

en: The number of log write requests.
tr: Günlük yazma isteği sayısıdır.

en: The number of physical writes to the log file.
tr: Günlük dosyasına fiziksel yazma sayısıdır.

en: The number of fsync() writes done to the log file.
tr: Günlük dosyasına bitmiş fsync() yazma sayısıdır.

en: The number of pending log file fsyncs.
tr: Bekleyen günlük dosyası fsyncs sayısıdır.

en: Pending log file writes.
tr: Bekleyen günlük dosyası yazma sayısıdır.

en: The number of bytes written to the log file.
tr: Günlük dosyasına yazılı bayt sayısıdır.

en: The number of pages created.
tr: Oluşturulmuş sayfa sayısıdır.

en: The compiled-in InnoDB page size (default 16KB). Many values are counted in pages; the page size allows them to be easily converted to bytes.
tr: Derlenen InnoDB sayfa boyutu (varsayılan 16KB). Birçok değer sayfalarda sayılır; sayfa boyutu bunların kolaylıkla bayt'a dönüştürülmesine izin verir.

en: The number of pages read.
tr: Okunan sayfa sayısıdır.

en: The number of pages written.
tr: Yazılmış sayfa sayısıdır.

en: The number of row locks currently being waited for.
tr: Şu anki beklenen satır kilidi sayısıdır.

en: The average time to acquire a row lock, in milliseconds.
tr: Milisaniye cinsinden satır kilidi elde etmek için ortalama süredir.

en: The total time spent in acquiring row locks, in milliseconds.
tr: Milisaniye cinsinden satır kilidi elde ederken harcanmış toplam süredir.

en: The maximum time to acquire a row lock, in milliseconds.
tr: Milisaniye cinsinden satır kilidi elde etmek için en fazla süredir.

en: The number of times a row lock had to be waited for.
tr: Satır kilidinin beklemek zorunda kaldığı süre sayısıdır.

en: The number of rows deleted from InnoDB tables.
tr: InnoDB tablolarından silinen satır sayısıdır.

en: The number of rows inserted in InnoDB tables.
tr: InnoDB tablolarına eklenen satır sayısıdır.

en: The number of rows read from InnoDB tables.
tr: InnoDB tablolarından okunan satır sayısıdır.

en: The number of rows updated in InnoDB tables.
tr: InnoDB tablolarında güncellenen satır sayısıdır.

en: The number of key blocks in the key cache that have changed but haven't yet been flushed to disk. It used to be known as Not_flushed_key_blocks.
tr: Anahtar önbelleğindeki değiştirilmiş ama diskte henüz temizlenmemiş anahtar bloğu sayısıdır. Not_flushed_key_blocks olarak bilinip kullanılır.

en: The number of unused blocks in the key cache. You can use this value to determine how much of the key cache is in use.
tr: Anahtar önbelleğinde kullanılmayan blok sayısıdır. Bu değeri anahtar önbelleğinin ne kadarının kullanımda olmasını belirlemek için kullanabilirsiniz.

en: The number of used blocks in the key cache. This value is a high-water mark that indicates the maximum number of blocks that have ever been in use at one time.
tr: Anahtar önbelleğinde kullanılan blok sayısıdır. Bu değerin en uç noktada olması bir kerede en fazla blok sayısının kullanımda olmamasını gösterir.

en: Percentage of used key cache (calculated value)
tr: Kullanılan anahtar önbelleği yüzdesidir (hesaplanmış değer)

en: The number of requests to read a key block from the cache.
tr: Önbellekten anahtar bloğunun okunması için istek sayısıdır.

en: The number of physical reads of a key block from disk. If Key_reads is big, then your key_buffer_size value is probably too small. The cache miss rate can be calculated as Key_reads/Key_read_requests.
tr: Diskten anahtar bloğunun fiziksel okunma sayısıdır. Eğer Key_reads değeri büyükse, o zaman key_buffer_size değeriniz muhtemelen çok küçüktür. Eksik önbellek oranı Key_reads/Key_read_requests olarak hesaplanabilir.

en: Key cache miss calculated as rate of physical reads compared to read requests (calculated value)
tr: Okuma isteklerine nazaran fiziksel okumaların oranı gibi eksik hesaplanan anahtar önbelleğidir (hesaplanmış değer)

en: The number of requests to write a key block to the cache.
tr: Önbelleğe anahtar bloğu yazmak için istek sayısıdır.

en: The number of physical writes of a key block to disk.
tr: Diske anahtar bloğunu fiziksel yazma sayısıdır.

en: Percentage of physical writes compared to write requests (calculated value)
tr: Yazma isteklerine nazaran fiziksel yazmaların yüzdesidir (hesaplanmış değer)

en: The total cost of the last compiled query as computed by the query optimizer. Useful for comparing the cost of different query plans for the same query. The default value of 0 means that no query has been compiled yet.
tr: Sorgu en iyileyicisi tarafından hesaplanmış gibi son derlenen sorgunun toplam maliyetidir. Aynı sorgu için farklı sorgu planlarının maliyetini karşılaştırmak için yararlıdır. Varsayılan değer 0, henüz derlenmiş sorgu olmadığı anlamına gelir.

en: The maximum number of connections that have been in use simultaneously since the server started.
tr: Sunucunun başlatılmasından bu yana kullanımda olan eşzamanlı en fazla bağlantı sayısı.

en: The number of rows waiting to be written in INSERT DELAYED queues.
tr: INSERT DELAYED sıralarında yazılmak için bekleyen satır sayısıdır.

en: The number of tables that have been opened. If opened tables is big, your table_open_cache value is probably too small.
tr: Açılmış olan tablo sayısıdır. Eğer açık tablolar büyükse, table_open_cache değeriniz muhtemelen çok küçüktür.

en: The number of files that are open.
tr: Açık olan dosya sayısıdır.

en: The number of streams that are open (used mainly for logging).
tr: Açık olan akış sayısıdır (başlıca günlükleme için kullanılır).

en: The number of tables that are open.
tr: Açık olan tablo sayısıdır.

en: The number of free memory blocks in query cache. High numbers can indicate fragmentation issues, which may be solved by issuing a FLUSH QUERY CACHE statement.
tr: Sorgu önbelleğinde boş bellek blokları sayısıdır. Yüksek sayılar, FLUSH QUERY CACHE ifadesinin çıkmasıyla çözülebilen, parçalanma sorunlarını işaret edebilir.

en: The amount of free memory for query cache.
tr: Sorgu önbelleği için boş bellek miktarıdır.

en: The number of cache hits.
tr: Önbelleğe ulaşma sayısıdır.

en: The number of queries added to the cache.
tr: Önbelleğe eklenen sorgu sayısıdır.

en: The number of queries that have been removed from the cache to free up memory for caching new queries. This information can help you tune the query cache size. The query cache uses a least recently used (LRU) strategy to decide which queries to remove from the cache.
tr: Yeni sorguları önbelleklemek için belleği boşaltmaya yönelik önbellekten kaldırılmış sorgu sayısıdır. Bu bilgi sorgu önbellek boyutunu ayarlamınıza yardımcı olabilir. Önbellekten hangi sorguların kaldırılacağına karar vermek için sorgu önbelleği en az son kullanılmış (LRU) stratejisini kullanır.

en: The number of non-cached queries (not cachable, or not cached due to the query_cache_type setting).
tr: Önbelleklenmemiş sorgu sayısıdır (önbelleklenemez, ya da query_cache_type ayarından dolayı önbelleklenmedi).

en: The number of queries registered in the cache.
tr: Önbellekte kayıtlı sorgu sayısıdır.

en: The total number of blocks in the query cache.
tr: Sorgu önbelleği içindeki toplam blok sayısıdır.

en: The status of failsafe replication (not yet implemented).
tr: Arıza-güvenli kopyalama durumu (henüz tamamlanmadı).

en: The number of joins that do not use indexes. If this value is not 0, you should carefully check the indexes of your tables.
tr: İndeksler kullanmayan birleştirme sayısıdır. Eğer bu değer 0 değilse, tablolarınızın indekslerini dikkatlice denetlemelisiniz.

en: The number of joins that used a range search on a reference table.
tr: Referans tablosunda aralık araması kullanan birleştirme sayısıdır.

en: The number of joins without keys that check for key usage after each row. (If this is not 0, you should carefully check the indexes of your tables.)
tr: Her bir satırdan sonra anahtar kullanımını denetleyen anahtarsız birleştirme sayısıdır. (Eğer bu değer 0 değilse, tablolarınızın indekslerini dikkatlice denetlemelisiniz.)

en: The number of joins that used ranges on the first table. (It's normally not critical even if this is big.)
tr: İlk tabloda aralıkları kullanan birleştirme sayısıdır. (Normal olarak kusurlu değildir, eğer büyükse bile.)

en: The number of joins that did a full scan of the first table.
tr: İlk tablonun tam taramasının yapıldığı birleştirme sayısıdır.

en: The number of temporary tables currently open by the replica SQL thread.
tr: Kopya sunucu SQL iş parçacığı tarafından şu anda açık olan geçici tabloların sayısı.

en: Total (since startup) number of times the replication replica SQL thread has retried transactions.
tr: Kopyalama kopya sunucu SQL iş parçacığının işlemleri yeniden denediği toplam (başlangıçtan beri) sayısı.

en: This is ON if this server is a replica that is connected to a primary.
tr: Bu sunucu, birincil sunucuya bağlı bir kopya sunucuysa, bu AÇIK'tır.

en: The number of threads that have taken more than slow_launch_time seconds to create.
tr: Oluşturmak için slow_launch_time saniyeden daha uzun zaman almış iş parçacığı sayısıdır.

en: The number of queries that have taken more than long_query_time seconds.
tr: Long_query_time saniyeden daha uzun zaman almış sorgu sayısıdır.

en: The number of merge passes the sort algorithm has had to do. If this value is large, you should consider increasing the value of the sort_buffer_size system variable.
tr: Yapılması zorunlu sıralama algoritması birleştirme geçişi sayısıdır. Eğer bu değer büyükse, sort_buffer_size sistem değişkeninin değerini arttırmayı düşünmelisiniz.

en: The number of sorts that were done with ranges.
tr: Aralıklarla yapılmış sıralama sayısıdır.

en: The number of sorted rows.
tr: Sıralanmış satır sayısıdır.

en: The number of sorts that were done by scanning the table.
tr: Taranan tablo tarafından yapılmış sıralama sayısıdır.

en: The number of times that a table lock was acquired immediately.
tr: Tablo kilidinin hemen tanındığı süre sayısıdır.

en: The number of times that a table lock could not be acquired immediately and a wait was needed. If this is high, and you have performance problems, you should first optimize your queries, and then either split your table or tables or use replication.
tr: Tablo kilidinin hemen tanınamadığı ve beklemenin gerektiği süre sayısıdır. Eğer bu değer yüksekse ve performans sorununuz varsa, önce sorgularınızı uyarlamalısınız ve ondan sonra ya tablonuzu ya da tablolarınızı bölün veya kopyalamayı kullanın.

en: The number of threads in the thread cache. The cache hit rate can be calculated as Threads_created/Connections. If this value is red you should raise your thread_cache_size.
tr: İş parçacığı önbelleği içindeki iş parçacığı sayısıdır. Önbelleğe ulaşma hızı Threads_created/Bağlantılar olarak hesaplanabilir. Eğer bu değer kırmızı ise, thread_cache_size değerini yükseltmelisiniz.

en: The number of currently open connections.
tr: Şu anki açık bağlantı sayısıdır.

en: The number of threads created to handle connections. If Threads_created is big, you may want to increase the thread_cache_size value. (Normally this doesn't give a notable performance improvement if you have a good thread implementation.)
tr: Bağlantıları işlemek için oluşturulmuş işlem sayısıdır. Eğer Threads_created değeri büyük ise, thread_cache_size değerini arttırmak isteyebilirsiniz. (eğer iyi bir iş parçacığı uygulamasına sahipseniz, normal olarak bu, dikkate değer bir performans artışı vermez.)

en: Thread cache hit rate (calculated value)
tr: İş parçacığı önbelleği tavan oranı (hesaplanmış değer)

en: The number of threads that are not sleeping.
tr: Hala faaliyette olan iş parçacığı sayısıdır.

en: Missing parameter:
tr: Eksik parametre:

en: User groups management is not enabled.
tr: Kullanıcı grupları yönetimi etkinleştirilmedi.

en: Setting variable failed
tr: Ayar değişkeni başarısız oldu

en: Incorrect form specified!
tr: Yanlış form belirtildi!

en: You are not using a secure connection; all data (including potentially sensitive information, like passwords) is transferred unencrypted!
tr: Güvenli bağlantı kullanmıyorsunuz; tüm veri (parola gibi hassas olabilecek bilgiler dahil) şifresiz olarak aktarılır!

en: If your server is also configured to accept HTTPS requests follow this link to use a secure connection.
tr: Eğer sunucunuz aynı zamanda HTTPS isteklerini kabul etmek için yapılandırılmışsa güvenli bağlantı kullanmak için bu bağlantıyı takip edin.

en: Insecure connection
tr: Güvensiz bağlantı

en: Bookmark %s has been created.
tr: Yer işareti %s oluşturuldu.

en: Bookmark not created!
tr: Yer işareti oluşturulmadı!

en: Table %1$s has been altered successfully.
tr: %1$s tablosu başarılı olarak değiştirildi.

en: No row selected.
tr: Seçilen satır yok.

en: No SQL query was set to fetch data.
tr: Veri getirmek için ayarlanmış SQL sorgusu yok.

en: No numeric columns present in the table to plot.
tr: Tabloda çizmek için sayısal sütunlar mevcut değil.

en: No data to display
tr: Görüntülemek için veri yok

en: '%s' database does not exist.
tr: '%s' veritabanı mevcut değil.

en: Table %s already exists!
tr: %s tablosu zaten var!

en: Your SQL query has been executed successfully.
tr: SQL sorgunuz başarılı olarak çalıştırıldı.

en: No column selected.
tr: Seçilen sütun yok.

en: %1$d column has been dropped successfully. | %1$d columns have been dropped successfully.
tr[0]: %1$d sütun başarılı olarak kaldırıldı.
tr[1]: %1$d sütun başarılı olarak kaldırıldı.

en: Invalid table name
tr: Geçersiz tablo adı

note: l10n: In case a SQL query did not pass a security check
en: There is an issue with your request.
tr: İsteğinizle ilgili bir sorun var.

en: MySQL returned an empty result set (i.e. zero rows).
tr: MySQL boş bir sonuç kümesi döndürdü (yani sıfır satır).

en: Maintenance operations on multiple tables are disabled.
tr: Birden çok tablodaki bakım işlemleri etkisizleştirildi.

en: View
tr: Görünüm

en: Error
tr: Hata

en: Display column was successfully updated.
tr: Sütun görüntüleme başarılı olarak güncellendi.

en: Internal relationships were successfully updated.
tr: İç ilişkiler başarılı olarak güncellendi.

en: Row: %1$s, Column: %2$s, Error: %3$s
tr: Satır: %1$s, Sütun: %2$s, Hata: %3$s

en: Failed to get description of column %s!
tr: %s sütunu açıklamasını alma başarısız!

en: Primary
tr: Birincil

en: The columns have been moved successfully.
tr: Sütunlar başarılı olarak taşındı.

en: Query error
tr: Sorgu hatası

en: The name '%s' is a MySQL reserved keyword. | The names '%s' are MySQL reserved keywords.
tr[0]: '%s' adı MySQL'e ayrılmış anahtar kelimedir.
tr[1]: '%s' adları MySQL'e ayrılmış anahtar kelimelerdir.

en: Table %1$s has been altered successfully. Privileges have been adjusted.
tr: %1$s tablosu başarılı olarak değiştirildi. Yetkiler ayarlandı.

en: Tracking of %s is activated.
tr: %s izleme aktif edildi.

en: Tracking versions deleted successfully.
tr: İzlenen sürümler başarılı olarak silindi.

en: No versions selected.
tr: Seçilen sürümler yok.

en: SQL statements executed.
tr: SQL ifadeleri çalıştırıldı.

en: You don't have sufficient privileges to be here right now!
tr: Burada bulunmak için yeterli yetkilere sahip değilsiniz!

en: View name can not be empty!
tr: Görünüm adı boş olamaz!

en: The %s extension is missing. Please check your PHP configuration.
tr: %s uzantısı eksik. Lütfen PHP yapılandırmanızı denetleyin.

en: The configuration storage is not ready for the central list of columns feature.
tr: Yapılandırma depolaması, sütunların merkezi listesi özelliği için hazır değil.

en: Could not add %1$s as they already exist in central list!
tr: Zaten merkezi listede mevcut olduğu için %1$s eklenemedi!

en: Could not add columns!
tr: Sütunlar eklenemedi!

en: Couldn't remove Column(s) %1$s as they don't exist in central columns list!
tr: Merkezi sütunlar listesinde mevcut olmadığı için Sütun %1$s kaldırılamadı!

en: Could not remove columns!
tr: Sütunlar kaldırılamadı!

en: YES
tr: EVET

en: NO
tr: HAYIR

[ctx: phpMyAdmin configuration storage is not configured for "Display Features" on designer when user tries to set a display field.]
en: phpMyAdmin configuration storage is not configured for "Display Features".
tr: phpMyAdmin yapılandırma depolaması "Görüntü Özellikleri" için yapılandırılmamış.

en: Error: relationship already exists.
tr: Hata: ilişki zaten var.

en: FOREIGN KEY relationship has been added.
tr: FOREIGN KEY ilişkisi eklendi.

en: Error: FOREIGN KEY relationship could not be added!
tr: Hata: FOREIGN KEY ilişkisi eklenemedi!

en: Error: Missing index on column(s).
tr: Hata: Sütun(lar)da indeks eksik.

en: Error: Relational features are disabled!
tr: Hata: İlişkisel özellikler etkisizleştirildi!

en: Internal relationship has been added.
tr: İç ilişki eklendi.

en: Error: Internal relationship could not be added!
tr: Hata: İç ilişki eklenemedi!

en: FOREIGN KEY relationship has been removed.
tr: FOREIGN KEY ilişkisi kaldırıldı.

en: Error: Internal relationship could not be removed!
tr: Hata: İç ilişki kaldırılamadı!

en: Internal relationship has been removed.
tr: İç ilişki kaldırıldı.

en: Could not load schema plugins, please check your installation!
tr: Şema eklentileri yüklenemedi, lütfen kurulumunuzu denetleyin!

en: The following query has failed: "%s"
tr: Şurada belirtilen sorgu başarısız oldu: "%s"

en: MySQL said:
tr: MySQL çıktısı:

en: Event %1$s has been modified.
tr: Olay %1$s değiştirildi.

en: Event %1$s has been created.
tr: Olay %1$s oluşturuldu.

en: One or more errors have occurred while processing your request:
tr: İsteğiniz işlenirken bir ya da daha fazla hata meydana geldi:

en: Add event
tr: Olay ekle

en: Edit event
tr: Olay düzenle

en: The definer must be in the "username@hostname" format!
tr: Tanımlayıcı "kullanıcıadı@anamakineadı" biçiminde olmak zorundadır!

en: You must provide an event name!
tr: Bir olay adı vermek zorundasınız!

en: You must provide a valid interval value for the event.
tr: Her olay için geçerli aralık değeri vermek zorundasınız.

en: You must provide a valid execution time for the event.
tr: Olay için geçerli bir yürütme zamanı vermek zorundasınız.

en: You must provide a valid type for the event.
tr: Olay için geçerli bir tür vermek zorundasınız.

en: You must provide an event definition.
tr: Bir olay tanımı vermek zorundasınız.

en: Sorry, we failed to restore the dropped event.
tr: Üzgünüm, kaldırılmış olayı geri yükleme başarısız oldu.

en: The backed up query was:
tr: Yedeklenmiş sorgu:

en: Error in processing request:
tr: İstek işlemede hata:

en: No event with name %1$s found in database %2$s.
tr: %2$s veritabanında %1$s adıyla olay bulunamadı.

en: Export of event %s
tr: %s olayını dışa aktarma

en: Error in processing request: No event with name %1$s found in database %2$s.
tr: İstek işlenirken hata oldu: %2$s veritabanında %1$s adıyla olay bulunamadı.

en: Unable to use timezone "%1$s" for server %2$d. Please check your configuration setting for [em]$cfg['Servers'][%3$d]['SessionTimeZone'][/em]. phpMyAdmin is currently using the default time zone of the database server.
tr: "%1$s" saat dilimi sunucu %2$d için kullanılamaz. Lütfen [em]$cfg['Servers'][%3$d]['SessionTimeZone'][/em] için yapılandırma ayarlarınızı denetleyin. phpMyAdmin, veritabanı sunucusunun şu anki varsayılan saat dilimini kullanıyor.

en: Failed to set configured collation connection!
tr: Yapılandırılmış karşılaştırma bağlantısı ayarlama başarısız!

en: Missing connection parameters!
tr: Eksik bağlantı parametreleri!

en: Connection for controluser as defined in your configuration failed.
tr: Yapılandırma dosyanız içinde tanımlanmış denetim kullanıcısı için bağlantı başarısız oldu.

en: See %sour documentation%s for more information.
tr: Daha fazla bilgi için %sbelgelerimize%s bakın.

en: Or:
tr: Veya:

en: And:
tr: Ve:

en: Saved bookmarked search:
tr: Kaydedilen yer işaretli arama:

en: New bookmark
tr: Yeni yer işareti

en: Create bookmark
tr: Yer işareti oluştur

en: Update bookmark
tr: Yer işaretini güncelle

en: Delete bookmark
tr: Yer işaretini sil

en: Add routine
tr: Yordam ekle

en: Edit routine
tr: Yordamı düzenle

en: No routine with name %1$s found in database %2$s. You might be lacking the necessary privileges to edit this routine.
tr: %2$s veritabanında bulunan %1$s adında yordam yok. Bu yordamı düzenlemek için gerekli yetkiler yetersiz olabilir.

en: Invalid routine type: "%s"
tr: Geçersiz yordam türü: "%s"

en: Routine %1$s has been created.
tr: Yordam %1$s oluşturuldu.

en: Routine %1$s has been modified. Privileges have been adjusted.
tr: Yordam %1$s değiştirildi. Yetkiler ayarlandı.

en: Routine %1$s has been modified.
tr: Yordam %1$s değiştirildi.

en: You must provide a name and a type for each routine parameter.
tr: Her yordam parametresi için bir ad ve bir tür vermek zorundasınız.

en: Invalid direction "%s" given for parameter.
tr: Parametre için geçersiz yön "%s" verilmiş.

en: You must provide length/values for routine parameters of type ENUM, SET, VARCHAR and VARBINARY.
tr: ENUM, SET, VARCHAR ve VARBINARY türünün yordam parametreleri için uzunluk/değerler vermek zorundasınız.

en: You must provide a valid return type for the routine.
tr: Yordam için geçerli bir dönüş türü vermek zorundasınız.

en: You must provide a routine name!
tr: Bir yordam adı vermek zorundasınız!

en: You must provide a routine definition.
tr: Bir yordam tanımı vermek zorundasınız.

en: No routine with name %1$s found in database %2$s.
tr: %1$s veritabanında %2$s adıyla yordam bulunamadı.

en: Execution results of routine %s
tr: %s yordamı yürütme sonuçları

en: %d row affected by the last statement inside the procedure. | %d rows affected by the last statement inside the procedure.
tr[0]: İşlemin içindeki son ifade tarafından %d satır etkilendi.
tr[1]: İşlemin içindeki son ifade tarafından %d satır etkilendi.

en: Execute routine
tr: Yordamı çalıştır

en: Sorry, we failed to restore the dropped routine.
tr: Üzgünüm, kaldırılmış yordamı geri yükleme başarısız oldu.

en: Export of routine %s
tr: %s yordamını dışa aktarma

en: Error in processing request: No routine with name %1$s found in database %2$s. You might be lacking the necessary privileges to view/export this routine.
tr: İstek işlenirken hata oldu: %2$s veritabanında bulunan %1$s adında yordam yok. Bu yordamı görüntülemek/dışa aktarmak için gerekli yetkiler yetersiz olabilir.

en: at least one of the words
tr: kelimelerin en az birini

en: all of the words
tr: kelimelerin tümü

en: the exact phrase as substring
tr: alt dizgi olarak kesin ifade

en: the exact phrase as whole field
tr: bütün alan olarak kesin ifade

en: as regular expression
tr: düzenli ifade olarak

en: Trigger %1$s has been modified.
tr: Tetikleyici %1$s değiştirildi.

en: Trigger %1$s has been created.
tr: Tetikleyici %1$s oluşturuldu.

en: Add trigger
tr: Tetikleyici ekle

en: Edit trigger
tr: Tetikleyiciyi düzenle

en: You must provide a trigger name!
tr: Bir tetikleyici adı vermek zorundasınız!

en: You must provide a valid timing for the trigger!
tr: Tetikleyici için geçerli bir zamanlama vermek zorundasınız!

en: You must provide a valid event for the trigger!
tr: Tetikleyici için geçerli bir olay vermek zorundasınız!

en: You must provide a valid table name!
tr: Geçerli bir tablo adı vermek zorundasınız!

en: You must provide a trigger definition.
tr: Bir tetikleyici tanımı vermek zorundasınız.

en: Sorry, we failed to restore the dropped trigger.
tr: Üzgünüm, kaldırılmış tetikleyiciyi geri yükleme başarısız oldu.

en: No trigger with name %1$s found in database %2$s.
tr: %2$s veritabanında %1$s adıyla tetikleyici bulunamadı.

en: Export of trigger %s
tr: %s tetikleyicisini dışa aktarma

en: Error in processing request: No trigger with name %1$s found in database %2$s.
tr: İstek işlenirken hata oldu: %2$s veritabanında %1$s adıyla tetikleyici bulunamadı.

en: SSL connection enforced by server, automatically enabling it.
tr: SSL bağlantısı sunucu tarafından zorlandı, otomatik olarak etkinleştiriliyor.

en: Error 1045: Access denied for user. Additional error information may be available, but is being hidden by the %s configuration directive.
tr: Hata 1045: Kullanıcı için erişim reddedildi. Ek hata bilgileri mevcut olabilir, ancak %s yapılandırma yönergesi tarafından gizleniyor.

[ctx: First page]
en: Begin
tr: Başlangıç

[ctx: Previous page]
en: Previous
tr: Önceki

[ctx: Next page]
en: Next
tr: Sonraki

[ctx: Last page]
en: End
tr: Son

en: Partial texts
tr: Kısmi metinler

en: Full texts
tr: Tam metinler

en: Descending
tr: Büyükten Küçüğe

en: Ascending
tr: Küçükten Büyüğe

en: The row has been deleted.
tr: Satır silindi.

en: Kill
tr: Sonlandır

en: May be approximate. See [doc@faq3-11]FAQ 3.11[/doc].
tr: Yaklaşık olabilir. [doc@faq3-11]SSS 3.11[/doc]'e bakın.

en: Showing rows %1s - %2s
tr: Gösterilen satır %1s - %2s

en: %1$d total, %2$d in query
tr: %1$d toplam, %2$d sorguda

en: %d total
tr: toplam %d

en: Query took %01.4f seconds.
tr: Sorgu %01.4f saniye sürdü.

en: Link not found!
tr: Bağlantı bulunamadı!

en: Version information
tr: Sürüm bilgisi

en: Data home directory
tr: Veri ana dizini

en: The common part of the directory path for all InnoDB data files.
tr: Tüm InnoDB veri dosyaları için dizin yolunun ortak kısmı.

en: Data files
tr: Veri dosyaları

en: Autoextend increment
tr: Artış miktarını otomatik genişlet

en: The increment size for extending the size of an autoextending tablespace when it becomes full.
tr: Tablo dolduğunda otomatik genişleyen tablo alanının genişlemesi için artış miktarı boyutu.

en: Buffer pool size
tr: Arabellek havuzu boyutu

en: The size of the memory buffer InnoDB uses to cache data and indexes of its tables.
tr: Hafıza arabelleği boyutu InnoDB, veriyi önbelleklemek ve tablolarını indekslemek için kullanır.

en: Buffer Pool
tr: Arabellek Havuzu

en: InnoDB Status
tr: InnoDB Durumu

en: Buffer Pool Usage
tr: Arabellek Havuzu Kullanımı

en: pages
tr: sayfa

en: Free pages
tr: Serbest sayfalar

en: Dirty pages
tr: Bozuk sayfalar

en: Pages containing data
tr: Veri içeren sayfalar

en: Pages to be flushed
tr: Temizlenen sayfalar

en: Busy pages
tr: Meşgul sayfalar

en: Latched pages
tr: Sabitlenmiş sayfalar

en: Buffer Pool Activity
tr: Arabellek Havuzu Etkinliği

en: Read requests
tr: İstekleri oku

en: Write requests
tr: Yazma istekleri

en: Read misses
tr: Okuma kaçırıyor

en: Write waits
tr: Yazma bekliyor

en: Read misses in %
tr: Okuma kaçırması %

en: Write waits in %
tr: Yazma beklemesi %

en: Data pointer size
tr: Veri imleci boyutu

en: The default pointer size in bytes, to be used by CREATE TABLE for MyISAM tables when no MAX_ROWS option is specified.
tr: MAX_ROWS seçeneği belirlenmediğinde MyISAM tabloları için CREATE TABLE komutuyla kullanılacak olan bayt cinsinden varsayılan imleç boyutu.

en: Automatic recovery mode
tr: Otomatik kurtarma kipi

en: The mode for automatic recovery of crashed MyISAM tables, as set via the --myisam-recover server startup option.
tr: --myisam-recover sunucusu başlat seçeneği yoluyla ayarlanan, çökmüş MyISAM tablolarını otomatik kurtarmak için kip.

en: Maximum size for temporary sort files
tr: Geçici sıralama dosyaları için en fazla boyut

en: The maximum size of the temporary file MySQL is allowed to use while re-creating a MyISAM index (during REPAIR TABLE, ALTER TABLE, or LOAD DATA INFILE).
tr: MySQL'in, bir MyISAM indeksi yeniden oluşturulurken kullanmaya izin verdiği geçici dosyanın en fazla boyutu (REPAIR TABLE, ALTER TABLE, ya da LOAD DATA INFILE sırasında).

en: Maximum size for temporary files on index creation
tr: İndeks oluşturmada kullanılan geçici dosyalar için en fazla boyut

en: If the temporary file used for fast MyISAM index creation would be larger than using the key cache by the amount specified here, prefer the key cache method.
tr: Eğer hızlı MyISAM indeksi oluşturulması için kullanılan geçici dosya, burada belirlenmiş miktar tarafından kullanılan anahtar önbelleğinden büyükse, anahtar önbellek yöntemi tercih edilir.

en: Repair threads
tr: İş parçacıklarını onar

en: If this value is greater than 1, MyISAM table indexes are created in parallel (each index in its own thread) during the repair by sorting process.
tr: Eğer bu değer 1'den büyükse, sıralama işlemi tarafından yapılan onarma sırasında, MyISAM tablosu indeksleri (her bir indeks kendi iş parçacığı içinde) paralel olarak oluşturulur.

en: Sort buffer size
tr: Arabellek boyutunu sırala

en: The buffer that is allocated when sorting MyISAM indexes during a REPAIR TABLE or when creating indexes with CREATE INDEX or ALTER TABLE.
tr: Bir REPAIR TABLE komutu sırasında MyISAM indeksleri sıralanırken ya da CREATE INDEX veya ALTER TABLE komutuyla indeksler oluşturulduğunda ayrılan arabellek miktarı.

en: Index cache size
tr: İndeks önbellek boyutu

en: This is the amount of memory allocated to the index cache. Default value is 32MB. The memory allocated here is used only for caching index pages.
tr: Bu, indeks önbelleğine ayrılmış bellek miktarıdır. Varsayılan değer 32MB'tır. Burada ayrılmış bellek sadece indeks sayfalarının önbelleklenmesi için kullanılır.

en: Record cache size
tr: Kayıt önbellek boyutu

en: This is the amount of memory allocated to the record cache used to cache table data. The default value is 32MB. This memory is used to cache changes to the handle data (.xtd) and row pointer (.xtr) files.
tr: Bu, önbellek tablosu verisi olarak kullanılmak üzere kayıt önbelleğine ayrılmış veri miktarıdır. Varsayılan değer 32MB'tır. Bu bellek, tanıtıcı veri (.xtd) ve satır işaretçisi (.xtr) dosyalarında önbellek değişimleri için kullanılır.

en: Log cache size
tr: Günlük önbellek boyutu

en: The amount of memory allocated to the transaction log cache used to cache on transaction log data. The default is 16MB.
tr: Bellek miktarı işlem günlüğü verisinde önbellek olarak kullanılmak üzere işlem günlüğü önbelleğine ayrıldı. Varsayılan 16MB'tır.

en: Log file threshold
tr: Günlük dosyası eşiği

en: The size of a transaction log before rollover, and a new log is created. The default value is 16MB.
tr: Yuvarlamadan önceki işlem günlüğü boyutu ve yeni günlük oluşturma. Varsayılan değer 16MB'tır.

en: Transaction buffer size
tr: İşlem arabellek boyutu

en: The size of the global transaction log buffer (the engine allocates 2 buffers of this size). The default is 1MB.
tr: Genel işlem günlüğü arabellek boyutu (motor bu boyutun 2 arabelleğini ayırır). Varsayılan 1MB'tır.

en: Checkpoint frequency
tr: Denetim noktası sıklığı

en: The amount of data written to the transaction log before a checkpoint is performed. The default value is 24MB.
tr: Denetim noktası oluşturulmadan önce işlem günlüğüne yazılan veri miktarı. Varsayılan değer 24MB'tır.

en: Data log threshold
tr: Veri günlüğü eşiği

en: The maximum size of a data log file. The default value is 64MB. PBXT can create a maximum of 32000 data logs, which are used by all tables. So the value of this variable can be increased to increase the total amount of data that can be stored in the database.
tr: Veri günlük dosyasının en fazla boyutu. Varsayılan değer 64MB'tır. PBXT tüm tablolar tarafından kullanılan en fazla 32000 veri günlüğü oluşturabilir. Bu yüzden veritabanında saklanabilir toplam veri miktarını arttırmak için bu değişkenin değeri arttırılabilir.

en: Garbage threshold
tr: Artık eşiği

en: The percentage of garbage in a data log file before it is compacted. This is a value between 1 and 99. The default is 50.
tr: Ufaltılmadan önce veri günlük dosyasındaki artık yüzdesidir. Bu 1 ile 99 arasında bir değerdir. Varsayılan değer 50'dir.

en: Log buffer size
tr: Günlük arabellek boyutu

en: The size of the buffer used when writing a data log. The default is 256MB. The engine allocates one buffer per thread, but only if the thread is required to write a data log.
tr: Veri günlüğü yazıldığında kullanılacak arabellek boyutu. Varsayılan 256MB'tır. Motor, iş parçacığı başına bir arabellek ayırır, ancak sadece iş parçacığının veri günlüğü yazmasını gerektirirse.

en: Data file grow size
tr: Veri dosyası büyüme boyutu

en: The grow size of the handle data (.xtd) files.
tr: İşlenen veri (.xtd) dosyalarının büyüme boyutu.

en: Row file grow size
tr: Satır dosyası büyüme boyutu

en: The grow size of the row pointer (.xtr) files.
tr: Satır gösterge (.xtr) dosyalarının büyüme boyutu.

en: Log file count
tr: Günlük dosyası sayısı

en: This is the number of transaction log files (pbxt/system/xlog*.xt) the system will maintain. If the number of logs exceeds this value then old logs will be deleted, otherwise they are renamed and given the next highest number.
tr: Bu, sistemin bakacağı işlem günlük dosyalarının (pbxt/system/xlog*.xt) sayısıdır. Eğer günlük sayısı bu değeri geçerse ondan sonra eski günlükler silinecektir, diğer taraftan yeniden adlandırılır ve bir sonraki en yüksek numara verilir.

en: Documentation
tr: Belgeler

en: Documentation and further information about PBXT can be found on the %sPrimeBase XT Home Page%s.
tr: %sPrimeBase XT Ana Sayfasında%s PBXT hakkında belgeler ve daha fazla bilgi bulunabilir.

en: Too many error messages, some are not displayed.
tr: Çok fazla hata mesajı, bazıları görüntülenmedi.

en: Report
tr: Raporla

en: Automatically send report next time
tr: Raporu gelecek sefer otomatik olarak gönder

en: Insufficient space to save the file %s.
tr: %s dosyasını kaydetmek için yetersiz alan.

en: File %s already exists on server, change filename or check overwrite option.
tr: %s dosyası zaten sunucuda var, dosya adını değiştirin veya üzerine yazma seçeneğini işaretleyin.

en: The web server does not have permission to save the file %s.
tr: Web sunucusu %s dosyasını kaydetmek için izne sahip değil.

en: Dump has been saved to file %s.
tr: Döküm, %s dosyasına kaydedildi.

note: l10n: A query written by the user is a "raw query" that could be using no tables or databases in particular
en: Exporting a raw query is not supported for this export method.
tr: Ham sorguyu dışa aktarmak, bu dışa aktarma yöntemi için desteklenmiyor.

en: File was not an uploaded file.
tr: Dosya gönderilmiş bir dosya değil.

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
tr: Gönderilen dosya, php.ini içindeki upload_max_filesize yönergesini aşıyor.

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form.
tr: Gönderilen dosya, HTML formu içinde belirlenmiş MAX_FILE_SIZE yönergesini aşıyor.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
tr: Gönderilen dosya sadece kısmen gönderildi.

en: Missing a temporary folder.
tr: Eksik geçici klasör.

en: Failed to write file to disk.
tr: Dosyayı diske yazma başarısız.

en: File upload stopped by extension.
tr: Dosya gönderme uzantısından dolayı durduruldu.

en: Unknown error in file upload.
tr: Dosya göndermede bilinmeyen hata oldu.

en: File is a symbolic link
tr: Dosya bir sembolik bağlantıdır

en: File could not be read!
tr: Dosya okunamadı!

en: Error moving the uploaded file, see [doc@faq1-11]FAQ 1.11[/doc].
tr: Gönderilen dosyayı taşıma hatası, [doc@faq1-11]SSS 1.11[/doc]'e bakın.

en: Error while moving uploaded file.
tr: Gönderilmiş dosya taşınırken hata oldu.

en: Cannot read uploaded file.
tr: Gönderilen dosya okunamıyor.

en: You attempted to load file with unsupported compression (%s). Either support for it is not implemented or disabled by your configuration.
tr: Desteklenmeyen sıkıştırmayla (%s) dosya yüklemeyi denediniz. Ya bunun için destek henüz tamamlanmadı ya da yapılandırmanız tarafından etkisizleştirildi.

en: Session not found.
tr: Oturum bulunamadı.

en: Jump to database “%s”.
tr: “%s” veritabanına git.

en: The %s functionality is affected by a known bug, see %s
tr: %s işlevselliği bilinen bir hata tarafından zarar görmüş, bakınız %s

en: SSL is not being used
tr: SSL kullanılmamakta

en: SSL is used with disabled verification
tr: Etkisizleştirilmiş doğrulama ile SSL kullanılmakta

en: SSL is used without certification authority
tr: Sertifika yetkisi olmadan SSL kullanılmakta

en: SSL is used
tr: SSL kullanılmakta

en: The PHP function password_hash() with default options.
tr: Varsayılan seçeneklerle PHP işlevi password_hash().

en: password_hash() PHP function
tr: password_hash() PHP işlevi

en: Skip Explain SQL
tr: SQL Açıklamasını atla

en: Without PHP code
tr: PHP kodsuz

en: Submit query
tr: Sorguyu gönder

en: Profiling
tr: Profil çıkarma

[ctx: Inline edit query]
en: Edit inline
tr: Satır içi düzenle

en: Static analysis:
tr: Sabit çözümleme:

en: %d errors were found during analysis.
tr: Çözümleme sırasında %d hata bulundu.

en: [ROLLBACK occurred.]
tr: [ROLLBACK meydana geldi.]

en: The following structures have either been created or altered. Here you can:
tr: Aşağıdaki yapılar ya oluşturuldu ya da değiştirildi. Buyurun:

en: View a structure's contents by clicking on its name.
tr: Adına tıklayarak yapının içeriklerini görüntüleyin.

en: Change any of its settings by clicking the corresponding "Options" link.
tr: Uyan "Seçenekler" bağlantısına tıklayarak bunun herhangi bir ayarını değiştirin.

en: Edit structure by following the "Structure" link.
tr: Aşağıdaki "Yapı" bağlantısıyla yapısını düzenleyin.

en: Options
tr: Seçenekler

en: Go to database: %s
tr: Şu veritabanına git: %s

en: Edit settings for %s
tr: %s için ayarları düzenle

en: Go to table: %s
tr: Şu tabloya git: %s

en: Structure of %s
tr: %s yapısı

en: Go to view: %s
tr: Şu görünüme git: %s

en: Only INSERT, UPDATE, DELETE and REPLACE SQL queries containing transactional engine tables can be rolled back.
tr: Sadece işlem motoru tablolarını içeren INSERT, UPDATE, DELETE ve REPLACE SQL sorguları geri döndürülebilir.

en: The indexes %1$s and %2$s seem to be equal and one of them could possibly be removed.
tr: İndeks %1$s ve %2$s eşit görünüyor ve bunlardan birinin silinmesi mümkün olabilir.

en: Function
tr: İşlev

en: Type
tr: Türü

en: The directory you set for upload work cannot be reached.
tr: Gönderme işi için ayarladığınız dizine ulaşılamıyor.

en: Or
tr: Veya

en: web server upload directory:
tr: web sunucusu gönderme dizini:

en: Showing SQL query
tr: SQL sorgusu gösteriliyor

en: Inserted row id: %1$d
tr: Eklenen satır id: %1$d

en: Ignoring unsupported language code.
tr: Desteklenmeyen dil kodu yoksayılıyor.

en: Linting is disabled for this query because it exceeds the maximum length.
tr: Linting bu sorgu için etkisizleştirildi çünkü en fazla uzunluğu aştı.

en: %1$s (near <code>%2$s</code>)
tr: %1$s (<code>%2$s</code> yanına)

en: Browse
tr: Gözat

en: Search
tr: Ara

en: Insert
tr: Ekle

en: Privileges
tr: Yetkiler

en: Operations
tr: İşlemler

en: Tracking
tr: İzleme

en: Triggers
tr: Tetikleyiciler

en: Database seems to be empty!
tr: Veritabanı boş olarak görünüyor!

en: Query
tr: Sorgu

en: Routines
tr: Yordamlar

en: Events
tr: Olaylar

en: Designer
tr: Tasarımcı

en: Central columns
tr: Merkezi sütunlar

en: User accounts
tr: Kullanıcı hesapları

en: Binary log
tr: İkili değer günlüğü

en: Replication
tr: Kopyalama

en: Variables
tr: Değişkenler

en: Charsets
tr: Karakter Grupları

en: Engines
tr: Motorlar

en: Plugins
tr: Eklentiler

en: %1$d row affected. | %1$d rows affected.
tr[0]: %1$d satır etkilendi.
tr[1]: %1$d satır etkilendi.

en: %1$d row deleted. | %1$d rows deleted.
tr[0]: %1$d satır silindi.
tr[1]: %1$d satır silindi.

en: %1$d row inserted. | %1$d rows inserted.
tr[0]: %1$d satır eklendi.
tr[1]: %1$d satır eklendi.

en: Groups:
tr: Gruplar:

en: Events:
tr: Olaylar:

en: Functions:
tr: İşlevler:

en: Procedures:
tr: Yordamlar:

en: Tables:
tr: Tablolar:

en: Views:
tr: Görünümler:

en: There are large item groups in navigation panel which may affect the performance. Consider disabling item grouping in the navigation panel.
tr: Gezinti panelinde performansı etkileyebilen büyük öğe grupları var. Gezinti panelindeki öğe gruplandırmayı etkisizleştirmeyi düşünün.

en: Groups
tr: Gruplar

en: %s result found | %s results found
tr[0]: %s sonucu bulundu
tr[1]: %s sonuçları bulundu

en: Collapse all
tr: Tümünü daralt

note: l10n: The word "Node" must not be translated here
en: Invalid class name "%1$s", using default of "Node"
tr: Geçersiz sınıf adı "%1$s", "Node" varsayılanı kullanıyor

en: Could not load class "%1$s"
tr: Class "%1$s" yüklenemedi

en: Columns
tr: Sütun

[ctx: Create new column]
en: New
tr: Yeni

en: Column
tr: Sütun

[ctx: Create new database]
en: New
tr: Yeni

en: Database operations
tr: Veritabanı işlemleri

en: Show hidden items
tr: Gizli öğeleri göster

[ctx: Create new event]
en: New
tr: Yeni

en: Event
tr: Olay

en: Functions
tr: İşlevler

[ctx: Create new function]
en: New
tr: Yeni

[ctx: Create new index]
en: New
tr: Yeni

en: Expand/Collapse
tr: Genişlet/Daralt

en: Procedures
tr: Yordamlar

[ctx: Create new procedure]
en: New
tr: Yeni

en: Procedure
tr: İşlem

[ctx: Create new table]
en: New
tr: Yeni

[ctx: Create new trigger]
en: New
tr: Yeni

en: Trigger
tr: Tetikleyici

en: Views
tr: Görünümler

[ctx: Create new view]
en: New
tr: Yeni

en: Make all columns atomic
tr: Tüm sütunları çok küçük yap

en: First step of normalization (1NF)
tr: Normalleştirmenin ilk adımı (1NF)

en: Step 1.
tr: Adım 1.

en: Do you have any column which can be split into more than one column? For example: address can be split into street, city, country and zip.
tr: Birden fazla sütuna bölünebilen herhangi bir sütununuz var mı? Örneğin: adres cadde,şehir, ülke ve posta kodu olarak bölünebilir.

en: Show me the central list of columns that are not already in this table
tr: Zaten bu tabloda olmayan sütunların merkezi listesini bana göster

en: Select a column which can be split into more than one (on select of 'no such column', it'll move to next step).
tr: Birden fazla sütuna bölünebilen bir sütun seçin. ('böyle bir sütun yok' seçiminde, sonraki adıma geçilecek).

en: split into
tr: böl

en: Have a primary key
tr: Birincil anahtara sahip

en: Primary key already exists.
tr: Birincil anahtar zaten var.

en: There is no primary key; please add one.<br>Hint: A primary key is a column (or combination of columns) that uniquely identify all rows.
tr: Birincil anahtar yok; lütfen bir tane ekleyin.<br>İpucu: Birincil anahtar, tüm satırları benzersiz olarak tanımlayan bir sütundur (ya da sütunların birleşimi).

en: Add a primary key on existing column(s)
tr: Var olan sütun(lar)a birincil anahtar ekleyin

en: If it's not possible to make existing column combinations as primary key
tr: Birincil anahtar olarak var olan sütun birleşimleri yapmak mümkün değilse

en: + Add a new primary key column
tr: + Yeni bir birincil anahtar sütunu ekle

en: Remove redundant columns
tr: Gereksiz sütunları kaldır

en: Do you have a group of columns which on combining gives an existing column? For example, if you have first_name, last_name and full_name then combining first_name and last_name gives full_name which is redundant.
tr: Birleştirmeyle elde edilen var olan bir sütunun bulunduğu sütunlar grubuna sahip misiniz? Örneğin, eğer ilk_adı, soy_adı ve tam_adı'na sahipseniz ondan sonra ilk_adı ve soy_adı birleşimi gereksiz olan tam_adı verir.

en: Check the columns which are redundant and click on remove. If no redundant column, click on 'No redundant column'
tr: Gereksiz sütunları denetleyin ve kaldır seçeneğine tıklayın. Eğer gereksiz sütun yoksa, 'Gereksiz sütun yok' seçeneğine tıklayın

en: Remove selected
tr: Seçileni kaldır

en: No redundant column
tr: Gereksiz sütun yok

en: Move repeating groups
tr: Tekrarlayan grupları taşı

en: Do you have a group of two or more columns that are closely related and are all repeating the same attribute? For example, a table that holds data on books might have columns such as book_id, author1, author2, author3 and so on which form a repeating group. In this case a new table (book_id, author) should be created.
tr: Yakından ilgili olan ve tümü aynı özniteliği tekrarlayan iki ya da daha fazla sütun grubuna sahip misiniz? Örneğin, kitaplardaki veriyi tutan bir tablo, tekrarlayan bir gruptan olan kitap_id, yazar1, yazar2, yazar3 ve benzerleri gibi sütunlara sahip olabilir. Bu durumda yeni bir tablo (kitap_id, yazar) oluşturulmalıdır.

en: Check the columns which form a repeating group. If no such group, click on 'No repeating group'
tr: Tekrarlayan bir gruptan olan sütunları denetleyin. Eğer böyle bir grup yoksa, 'Tekrarlayan grup yok' seçeneğine tıklayın

en: No repeating group
tr: Tekrarlayan grup yok

en: Step 2.
tr: Adım 2.

en: Find partial dependencies
tr: Kısmi bağımlılıkları bul

en: No partial dependencies possible as no non-primary column exists since primary key ( %1$s ) is composed of all the columns in the table.
tr: Birincil anahtar ( %1$s ), tablodaki tüm sütunlardan oluştuğu sürece birincil olmayan sütun mevcut olmadığı için kısmi bağımlılıklar mümkün değil.

en: Table is already in second normal form.
tr: Tablo zaten ikinci normal biçiminde.

en: The primary key ( %1$s ) consists of more than one column so we need to find the partial dependencies.
tr: Birincil anahtar ( %1$s ) birden fazla sütundan meydana geliyor bu yüzden kısmi bağımlılıkları bulamamız gerekli.

en: Please answer the following question(s) carefully to obtain a correct normalization.
tr: Lütfen aşağıdaki soru(ları)yu doğru normalleştirmeyi elde etmek için dikkatlice yanıtlayın.

en: + Show me the possible partial dependencies based on data in the table
tr: + Tablodaki veriye dayanarak olası kısmi bağımlılıkları bana göster

en: For each column below, please select the <b>minimal set</b> of columns among given set whose values combined together are sufficient to determine the value of the column.
tr: Aşağıdaki her sütun için lütfen sütunun değerini yeteri kadar belirleyen değerlerle birlikte birleştirilip verilen küme arasındaki sütunların <b>en az olan kümesini</b> seçin.

en: '%1$s' depends on:
tr: '%1$s' bağlı olduğu:

en: No partial dependencies possible as the primary key ( %1$s ) has just one column.
tr: Birincil anahtar ( %1$s ) olarak mümkün olmayan kısmi bağımlılıklar sadece bir sütuna sahiptir.

en: In order to put the original table '%1$s' into Second normal form we need to create the following tables:
tr: İkinci normal biçim içine orijinal '%1$s' tablosunu koymak için aşağıdaki tabloları oluşturmamız gerekli:

en: The second step of normalization is complete for table '%1$s'.
tr: Normalleştirmenin ikinci adımı '%1$s' tablosu için tamamlandı.

en: Error in processing!
tr: İşlemede hata!

en: In order to put the original table '%1$s' into Third normal form we need to create the following tables:
tr: Üçüncü normal biçim içine orijinal '%1$s' tablosunu koymak için aşağıdaki tabloları oluşturmamız gerekli:

en: The third step of normalization is complete.
tr: Normalleştirmenin üçüncü adımı tamamlandı.

en: Selected repeating group has been moved to the table '%s'
tr: Seçilen tekrarlayan grup '%s' tablosuna taşındı

en: Step 3.
tr: Adım 3.

en: Find transitive dependencies
tr: Karşılıklı bağımlılıkları bul

en: For each column below, please select the <b>minimal set</b> of columns among given set whose values combined together are sufficient to determine the value of the column.<br>Note: A column may have no transitive dependency, in that case you don't have to select any.
tr: Aşağıdaki her sütun için lütfen sütunun değerini yeteri kadar belirleyen değerlerle birlikte birleştirilip verilen küme arasındaki sütunların <b>en az olan kümesini</b> seçin.<br>Not: Bir sütun karşılıklı bağımlılıklara sahip olamayabilir, bu durumda hiç seçmemek zorundasınız.

en: No Transitive dependencies possible as the table doesn't have any non primary key columns
tr: Herhangi bir birincil anahtar olmayan sütunlara sahip olmayan tablo gibi Karşılıklı bağımlılıklar da mümkün değil

en: Table is already in Third normal form!
tr: Tablo zaten Üçüncü normal biçiminde!

en: Improve table structure (Normalization):
tr: Tablo yapısını iyileştir (Normalleştirme):

en: Select up to what step you want to normalize
tr: Normalleştirmek istediğiniz adıma kadar seçin

en: Second step of normalization (1NF+2NF)
tr: Normalleştirmenin ikinci adımı (1NF+2NF)

en: Third step of normalization (1NF+2NF+3NF)
tr: Normalleştirmenin üçüncü adımı (1NF+2NF+3NF)

en: Hint: Please follow the procedure carefully in order to obtain correct normalization
tr: İpucu: Doğru normalleştirmeyi elde etmek için işlemi dikkatlice takip edin

en: This list is based on a subset of the table's data and is not necessarily accurate.
tr: Bu liste tablonun verisinin bir altkümesine dayanır ve mutlaka doğru değildir.

en: No partial dependencies found!
tr: Bulunan kısmi bağımlılıklar yok!

en: Analyze
tr: Çözümle

en: Check
tr: Seç

en: Optimize
tr: Uyarla

en: Rebuild
tr: Yeniden Oluştur

en: Repair
tr: Onar

en: Truncate
tr: Buda

en: Drop
tr: Kaldır

en: Coalesce
tr: Birleştir

en: Can't move table to same one!
tr: Tablo aynısına taşınamıyor!

en: Can't copy table to same one!
tr: Tablo aynısına kopyalanamıyor!

en: Table %s has been moved to %s. Privileges have been adjusted.
tr: %s tablosu %s üzerine taşındı. Yetkiler ayarlandı.

en: Table %s has been copied to %s. Privileges have been adjusted.
tr: %s tablosu %s üzerine kopyalandı. Yetkiler ayarlandı.

en: Table %s has been moved to %s.
tr: %s tablosu %s üzerine taşındı.

en: Table %s has been copied to %s.
tr: %s tablosu %s üzerine kopyalandı.

en: The table name is empty!
tr: Tablo adı boş!

en: This table is a view, it can not be truncated.
tr: Bu tablo bir görünümdür, kesilemez.

en: Error while creating PDF:
tr: PDF oluşturulurken hata:

en: Cannot connect: invalid settings.
tr: Bağlanamıyor: geçersiz ayarlar.

en: Welcome to %s
tr: %s’e Hoş Geldiniz

en: You probably did not create a configuration file. You might want to use the %1$ssetup script%2$s to create one.
tr: Muhtemelen bir yapılandırma dosyası oluşturmadınız. Bir tane oluşturmak için %1$skur programcığını%2$s kullanmak isteyebilirsiniz.

en: phpMyAdmin tried to connect to the MySQL server, and the server rejected the connection. You should check the host, username and password in your configuration and make sure that they correspond to the information given by the administrator of the MySQL server.
tr: phpMyAdmin MySQL sunucusuna bağlanmayı denedi, ancak sunucu bağlantıyı reddetti. Yapılandırma dosyanızdaki anamakine (host), kullanıcı adı ve parolayı denetlemelisiniz ve MySQL sunucusu yöneticisi tarafından verilen bilgiye uyduğundan emin olun.

en: Retry to connect
tr: Bağlanmayı yeniden dene

en: Your session has expired. Please log in again.
tr: Oturumunuzun süresi doldu. Lütfen tekrar oturum açın.

en: Missing reCAPTCHA verification, maybe it has been blocked by adblock?
tr: reCAPTCHA doğrulaması eksik, belki adblock tarafından engellenmiş olabilir mi?

en: Failed to connect to the reCAPTCHA service!
tr: reCAPTCHA hizmetine bağlanma başarısız!

en: Entered captcha is wrong, try again!
tr: Girilen captcha yanlış, tekrar deneyin!

en: Your password is too long. To prevent denial-of-service attacks, phpMyAdmin restricts passwords to less than 2000 characters.
tr: Parolanız çok uzun. Hizmet reddi saldırılarını önlemek için phpMyAdmin, parolaları 2000 karakterden daha azına kısıtlar.

en: You are not allowed to log in to this MySQL server!
tr: Bu MySQL sunucusuna oturum açmanıza izin verilmiyor!

en: Wrong username/password. Access denied.
tr: Yanlış kullanıcı adı/parola girdiniz. Erişim engellendi.

en: Can not find signon authentication script:
tr: Oturumu açma kimlik doğrulaması betiği bulunamıyor:

en: Login without a password is forbidden by configuration (see AllowNoPassword)
tr: Yapılandırma tarafından parolasız oturum açma yasaktır (AllowNoPassword'a bakın)

en: You have been automatically logged out due to inactivity of %s seconds. Once you log in again, you should be able to resume the work where you left off.
tr: %s saniyelik hareketsizlikten dolayı otomatik olarak oturumunuz kapatıldı. Tekrar oturum açtıktan sonra, kaldığınız yerden işe devam edebilmeniz gerekir.

en: Cannot log in to the MySQL server
tr: MySQL sunucusuna oturum açılamıyor

en: You have enabled two factor authentication, please confirm your login.
tr: İki etkenli kimlik doğrulamasını etkinleştirdiniz, lütfen oturum açma bilgilerinizi onaylayın.

en: Format:
tr: Biçim:

en: Columns separated with:
tr: Sütunlar şununla ayrılmış:

en: Columns enclosed with:
tr: Sütunlar şununla kapatılmış:

en: Columns escaped with:
tr: Sütunlar şununla atlatılmış:

en: Lines terminated with:
tr: Satırlar şununla sonlandırılsın:

en: Replace NULL with:
tr: NULL'u şununla değiştir:

en: Remove carriage return/line feed characters within columns
tr: Sütunlardaki satır başı/satır atlama karakterlerini kaldır

en: Excel edition:
tr: Excel yapısı:

en: structure
tr: yapı

en: data
tr: veri

en: structure and data
tr: yapı ve veri

en: Data dump options
tr: Veri dökümü seçenekleri

en: Dumping data for table
tr: Tablo döküm verisi

en: Null
tr: Boş

en: Default
tr: Varsayılan

en: Links to
tr: Bağlantı verilen

en: Name
tr: Adı

en: Definition
tr: Tanım

en: Table structure for table
tr: Tablo için tablo yapısı

en: Structure for view
tr: Görünüm yapısı

en: Stand-in structure for view
tr: Görünüm yapısı durumu

en: Output pretty-printed JSON (Use human-readable formatting)
tr: İyi yazdırılmış JSON çıktı (İnsanların okuyabileceği biçimi kullan)

en: Output unicode characters unescaped
tr: Atlatılamamış çıktı evrensel kod karakterleri

en: Content of table @TABLE@
tr: @TABLE@ tablosunun içeriği

en: (continued)
tr: (devam eden)

en: Structure of table @TABLE@
tr: @TABLE@ tablosunun yapısı

en: Object creation options
tr: Nesne oluşturma seçenekleri

en: Table caption:
tr: Tablo başlığı:

en: Table caption (continued):
tr: Tablo başlığı (devamı):

en: Label key:
tr: Etiket anahtarı:

en: Display foreign key relationships
tr: Dış anahtar ilişkilerini görüntüle

en: Display comments
tr: Açıklamaları göster

en: Display media types
tr: Ortam türlerini göster

en: Put columns names in the first row:
tr: Sütun adlarını ilk satır içine koy:

en: Host:
tr: Anamakine:

en: Generation Time:
tr: Üretim Zamanı:

en: Server version:
tr: Sunucu sürümü:

en: PHP Version:
tr: PHP Sürümü:

en: Database:
tr: Veritabanı:

en: Data:
tr: Veri:

en: Structure:
tr: Yapı:

en: Export table names
tr: Tablo adlarını dışa aktar

en: Export table headers
tr: Tablo başlıklarını dışa aktar

en: Dumping data for query result
tr: Sorgu sonucu için döküm verileri

en: Report title:
tr: Rapor başlığı:

en: Dumping data
tr: Veri dökümleniyor

en: Query result data
tr: Sorgu sonucu verileri

en: View structure
tr: Yapıyı görüntüle

en: Stand in
tr: Bulunduğu

en: Display comments <i>(includes info such as export timestamp, PHP version, and server version)</i>
tr: Açıklamaları göster <i>(dışa aktarma zaman damgası, PHP sürümü ve sunucu sürümü gibi bilgileri dahil et)</i>

en: Additional custom header comment (\n splits lines):
tr: İlave özel başlık açıklaması (\n satırları böler):

en: Include a timestamp of when databases were created, last updated, and last checked
tr: Veritabanlarının oluşturulduğu, en son güncellendiği ve en son denetlendiği zaman damgasını dahil et

en: Export metadata
tr: Üstveriyi dışa aktar

en: Database system or older MySQL server to maximize output compatibility with:
tr: Şununla en fazla çıktı uyumluluğu için Veritabanı sistemi veya daha eski MySQL sunucusu:

en: Add statements:
tr: İfadeleri ekle:

en: Add %s statement
tr: %s ifadesi ekle

en: (less efficient as indexes will be generated during table creation)
tr: (tablo oluşumu sırasında üretilecek olan indeksler gibi daha az etkili)

en: %s value
tr: %s değeri

note: l10n: Allow simplifying exported view syntax to only "CREATE VIEW"
en: Use simple view export
tr: Basit görünüm dışa aktarmayı kullan

en: Enclose table and column names with backquotes <i>(Protects column and table names formed with special characters or keywords)</i>
tr: Tablo ve alan adlarını tırnak içine al <i>(Özel karakterlerle ya da anahtar kelimelerle şekillendirilmiş sütun ve tablo adlarını korur)</i>

en: Data creation options
tr: Veri oluşturma seçenekleri

en: Truncate table before insert
tr: Eklemeden önce tabloyu kes

en: Instead of <code>INSERT</code> statements, use:
tr: <code>INSERT</code> ifadeleri yerine şunu kullan:

en: <code>INSERT DELAYED</code> statements
tr: <code>INSERT DELAYED</code> ifadeleri

en: <code>INSERT IGNORE</code> statements
tr: <code>INSERT IGNORE</code> ifadeleri

en: Function to use when dumping data:
tr: Veri dökümlenirken kullanılacak işlev:

en: Syntax to use when inserting data:
tr: Veri eklenirken kullanılacak sözdizimi:

en: include column names in every <code>INSERT</code> statement <br> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Example: <code>INSERT INTO tbl_name (col_A,col_B,col_C) VALUES (1,2,3)</code>
tr: her <code>INSERT</code> ifadesine sütun adlarını dahil et <br> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Örnek: <code>INSERT INTO tbl_adı (sütun_A,sütun_B,sütun_C) VALUES (1,2,3)</code>

en: insert multiple rows in every <code>INSERT</code> statement<br> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Example: <code>INSERT INTO tbl_name VALUES (1,2,3), (4,5,6), (7,8,9)</code>
tr: her <code>INSERT</code> ifadesine çoklu satırları ekle<br> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Örnek: <code>INSERT INTO tbl_adı VALUES (1,2,3), (4,5,6), (7,8,9)</code>

en: both of the above<br> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Example: <code>INSERT INTO tbl_name (col_A,col_B,col_C) VALUES (1,2,3), (4,5,6), (7,8,9)</code>
tr: yukarıdakilerin ikisi birden<br> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Örnek: <code>INSERT INTO tbl_adı (col_A,col_B,col_C) VALUES (1,2,3), (4,5,6), (7,8,9)</code>

en: neither of the above<br> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Example: <code>INSERT INTO tbl_name VALUES (1,2,3)</code>
tr: yukarıdakilerin hiçbiri<br> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Örnek: <code>INSERT INTO tbl_adı VALUES (1,2,3)</code>

en: Dump binary columns in hexadecimal notation <i>(for example, "abc" becomes 0x616263)</i>
tr: Onaltılık düzende gösterimdeki ikili değer sütunlarını dökümle <i>(örneğin, "abc", 0x616263 olur)</i>

en: Dump TIMESTAMP columns in UTC <i>(enables TIMESTAMP columns to be dumped and reloaded between servers in different time zones)</i>
tr: UTC içindeki TIMESTAMP sütunlarını dökümle <i>(farklı zaman dilimlerindeki sunucular arasında TIMESTAMP sütunlarını dökümlemek ve yeniden yüklemek için etkinleştirir)</i>

en: It appears your database uses routines;
tr: Görünüşe göre veritabanınız yordamları kullanmakta;

en: alias export may not work reliably in all cases.
tr: kodadını dışa aktarma, her durumda güvenilir bir şekilde çalışmayabilir.

en: Metadata
tr: Üstveri

en: Metadata for table %s
tr: %s tablosu için üstveri

en: Metadata for database %s
tr: %s veritabanı için üstveri

en: Creation:
tr: Oluşturma:

en: Last update:
tr: Son güncelleme:

en: Last check:
tr: Son denetleme:

en: Error reading structure for table %s:
tr: %s tablosu için yapı okuma hatası:

en: It appears your database uses views;
tr: Görünüşe göre veritabanınız görünümleri kullanmakta;

en: Constraints for dumped tables
tr: Dökümü yapılmış tablolar için kısıtlamalar

en: Constraints for table
tr: Tablo kısıtlamaları

en: Indexes for dumped tables
tr: Dökümü yapılmış tablolar için indeksler

en: Indexes for table
tr: Tablo için indeksler

en: AUTO_INCREMENT for dumped tables
tr: Dökümü yapılmış tablolar için AUTO_INCREMENT değeri

en: AUTO_INCREMENT for table
tr: Tablo için AUTO_INCREMENT değeri

en: MEDIA TYPES FOR TABLE
tr: TABLO ORTAM TÜRLERİ

en: RELATIONSHIPS FOR TABLE
tr: TABLO İLİŞKİLERİ

en: It appears your table uses triggers;
tr: Görünüşe göre tablonuz tetikleyicileri kullanmakta;

en: Structure for view %s exported as a table
tr: Görünüm yapısı %s bir tablo olarak dışa aktarıldı

en: (See below for the actual view)
tr: (Asıl görünüm için aşağıya bakın)

en: Error reading data for table %s:
tr: %s tablosu için veri okuma hatası:

en: Object creation options (all are recommended)
tr: Nesne oluşturma seçenekleri (tümü önerilir)

en: Export contents
tr: İçerikleri dışa aktar

en: Table:
tr: Tablo:

en: Purpose:
tr: Amacı:

en: Update data when duplicate keys found on import (add ON DUPLICATE KEY UPDATE)
tr: İçe aktarmada kopya anahtarlar bulunduğunda veriyi günceller (ON DUPLICATE KEY UPDATE ekle)

en: Name of the new table (optional):
tr: Yeni tablo adı (isteğe bağlı):

en: Name of the new database (optional):
tr: Yeni veritabanı adı (isteğe bağlı):

en: Import these many number of rows (optional):
tr: Bu birçok satır sayısını içe aktar (isteğe bağlı):

en: The first line of the file contains the table column names <i>(if this is unchecked, the first line will become part of the data)</i>
tr: Tablo sütun adlarını içeren dosyanın ilk satırı <i>(eğer bu işaretli değilse, ilk satır verinin parçası olacaktır)</i>

en: If the data in each row of the file is not in the same order as in the database, list the corresponding column names here. Column names must be separated by commas and not enclosed in quotations.
tr: Eğer dosyanın her bir satırındaki veri, veritabanındaki gibi aynı sırada değilse, burada uyan sütun adları listelenir. Sütun adları virgüllerle bölünmeli ve tırnaklarla kapanmamalıdır.

en: Column names:
tr: Sütun adları:

en: Invalid format of CSV input on line %d.
tr: %d. satırda CSV girdisinin geçersiz biçimi.

en: Invalid column count in CSV input on line %d.
tr: CSV girdisinde %d. satırda geçersiz sütun sayısı.

en: Invalid parameter for CSV import: %s
tr: CSV içe aktarma için geçersiz parametre: %s

en: Invalid column (%s) specified! Ensure that columns names are spelled correctly, separated by commas, and not enclosed in quotes.
tr: Geçersiz sütun (%s) belirtilmiş! Sütun adlarının doğru olarak hecelenmesini, virgüllerle ayrılmasını ve tırnaklarla kapanmamasını sağlayın.

en: Column names:
tr: Sütun adları:

en: This plugin does not support compressed imports!
tr: Bu eklenti sıkıştırılmış içe aktarım dosyalarını desteklemez!

en: MediaWiki Table
tr: MedyaViki Tablosu

en: Invalid format of mediawiki input on line: <br>%s.
tr: Medyaviki girdisinin biçimi geçersiz olan satır: <br>%s.

en: Import percentages as proper decimals <i>(ex. 12.00% to .12)</i>
tr: Yüzdeleri doğru ondalık olarak içe aktar <i>(örn. %12.00'ı .12'ye)</i>

en: Import currencies <i>(ex. $5.00 to 5.00)</i>
tr: Para birimlerini içe aktar <i>(örn. $5.00'ı 5.00'a)</i>

en: The XML file specified was either malformed or incomplete. Please correct the issue and try again.
tr: Belirlenmiş XML dosyası ya kusurlu ya da tamamlanmamış. Lütfen sorunu düzeltin ve tekrar deneyin.

en: Could not parse OpenDocument Spreadsheet!
tr: OpenDocument Hesap Tablosu ayrıştırılamadı!

en: ESRI Shape File
tr: ESRI Şekil Dosyası

en: There was an error importing the ESRI shape file: "%s".
tr: ESRI şekil dosyasının içe aktarılmasında hata var: "%s".

en: MySQL Spatial Extension does not support ESRI type "%s".
tr: MySQL Uzaysal Uzantısı ESRI türü "%s" desteklemiyor.

en: The imported file does not contain any data!
tr: İçe aktarılan dosya herhangi bir veri içermiyor!

en: SQL compatibility mode:
tr: SQL uyumluluk kipi:

en: Do not use <code>AUTO_INCREMENT</code> for zero values
tr: Sıfır değerleri için <code>AUTO_INCREMENT</code> değeri kullanma

en: This format has no options
tr: Bu biçim seçeneğe sahip değil

en: Invalid authentication method set in configuration:
tr: Yapılandırma içinde geçersiz kimlik doğrulaması yöntemi ayarı:

en: The %s table doesn't exist!
tr: %s tablosu yok!

en: Schema of the %s database - Page %s
tr: %s veritabanının şeması - Sayfa %s

en: SCHEMA ERROR:
tr: ŞEMA HATASI:

en: PDF export page
tr: PDF dışa aktarma sayfası

en: Schema of the %s database
tr: %s veritabanının şeması

en: Relational schema
tr: İlişkisel şema

en: Table of contents
tr: İçerik tablosu

en: Table comments:
tr: Tablo açıklamaları:

en: Attributes
tr: Öznitelikler

en: Extra
tr: Ekstra

en: Show color
tr: Rengi göster

en: Only show keys
tr: Sadece anahtarları göster

en: Orientation
tr: Yönlendirme

en: Landscape
tr: Peyzaj

en: Portrait
tr: Portre

en: Same width for all tables
tr: Tüm tablolar için aynı genişlik

en: Show grid
tr: Kılavuzu göster

en: Data dictionary
tr: Veri sözlüğü

en: Order of the tables
tr: Tabloların sırası

en: Name (Ascending)
tr: Adı (Küçükten Büyüğe)

en: Name (Descending)
tr: Adı (Büyükten Küçüğe)

en: Converts Boolean values to text (default 'T' and 'F'). First option is for TRUE, second for FALSE. Nonzero=true.
tr: Boolean değerlerini metne dönüştürür (varsayılan 'T' ve 'F'). Birinci seçenek TRUE içindir, ikincisi FALSE içindir. Nonzero=true.

en: Displays a TIME, TIMESTAMP, DATETIME or numeric unix timestamp column as formatted date. The first option is the offset (in hours) which will be added to the timestamp (Default: 0). Use second option to specify a different date/time format string. Third option determines whether you want to see local date or UTC one (use "local" or "utc" strings) for that. According to that, date format has different value - for "local" see the documentation for PHP's strftime() function and for "utc" it is done using gmdate() function.
tr: Biçimlendirilmiş tarih olarak TIME, TIMESTAMP, DATETIME veya sayısal unix zaman bilgisi sütununu görüntüler. İlk seçenek zaman bilgisine (Varsayılan: 0) eklenecek olan karşılık (saat cinsinden). İkinci seçeneği farklı tarih/zaman biçimi dizgisini belirtmek için kullanın. Üçüncü seçenek yerel tarihi veya bunun için UTC olanı ("local" veya "utc" dizgisi kullanın) görmek istediğinizi belirler. Buna göre tarih biçimi farklı değere sahiptir - "local" için PHP'nin strftime() işlevine belgelerden bakın ve "utc" ise gmdate() işlevi kullanılarak olur.

note: l10n: See https://www.php.net/manual/en/function.strftime.php
en: %B %d, %Y at %I:%M %p
tr: %d %B %Y, %H:%M:%S

en: Displays a link to download the binary data of the column. You can use the first option to specify the filename, or use the second option as the name of a column which contains the filename. If you use the second option, you need to set the first option to the empty string.
tr: Sütunun ikili değer verisini indirmek için bir bağlantı görüntüler. Dosya adını belirlemek için ilk seçeneği kullanabilirsiniz ya da dosya adını içeren sütünun adı olarak ikinci seçeneği kullanabilirsiniz. Eğer ikinci seçeneği kullanırsanız birinci seçeneği boş karakter dizgisi olarak ayarlamanız gerekir.

en: LINUX ONLY: Launches an external application and feeds it the column data via standard input. Returns the standard output of the application. The default is Tidy, to pretty-print HTML code. For security reasons, you have to manually edit the file libraries/classes/Plugins/Transformations/Abs/ExternalTransformationsPlugin.php and list the tools you want to make available. The first option is then the number of the program you want to use. The second option should be blank for historical reasons. The third option, if set to 1, will convert the output using htmlspecialchars() (Default 1). The fourth option, if set to 1, will prevent wrapping and ensure that the output appears all on one line (Default 1).
tr: SADECE LINUX: Harici bir uygulama çalıştırır ve sütun verisini standart girdi yoluyla besler. Uygulamanın standart çıktısı döner. Düzgün HTML kodu baskısı için varsayılan düzenlidir. Güvenlik nedenleriyle libraries/classes/Plugins/Transformations/Abs/ExternalTransformationsPlugin.php dosyasını elle düzenlemek ve kullanılabilir olmasını istediğiniz araçları listelemek zorundasınız. İlk seçenek, daha sonra kullanmak istediğiniz programın sayısıdır. İkinci seçenek, geçmişteki nedenlerden dolayı boş olmalıdır. Üçüncü seçenek, eğer 1 olarak ayarlanırsa, htmlspecialchars() işlevi kullanılarak çıktıyı dönüştürecektir (Varsayılan 1). Dördüncü seçenek, eğer 1 olarak ayarlanırsa, sözcük kaydırma korunacak ve tüm çıktı tek bir satırda görünecektir (Varsayılan 1).

en: You are using the external transformation command line options field, which has been deprecated for security reasons. Add all command line options directly to the definition in %s.
tr: Güvenlik nedenleriyle kullanım dışı bırakılmış, harici dönüşüm komut satırı seçenekleri alanını kullanıyorsunuz. Tüm komut satırı seçeneklerini doğrudan %s içindeki tanıma ekleyin.

en: Displays the contents of the column as-is, without running it through htmlspecialchars(). That is, the column is assumed to contain valid HTML.
tr: Sütunun içeriğini, htmlspecialchars() işlevini çalıştırmadan olduğu gibi görüntüler. Bu, geçerli HTML içerdiği var sayılan sütundur.

en: Displays hexadecimal representation of data. Optional first parameter specifies how often space will be added (defaults to 2 nibbles).
tr: Verinin onaltılık düzen gösterimini görüntüler. İsteğe bağlı ilk parametre, ne sıklıkta boşluk ekleneceğini belirler (varsayılanı 2 yarım bayttır).

en: Displays a link to download this image.
tr: Bu resmi indirmek için bağlantı görüntüler.

en: Image upload functionality which also displays a thumbnail. The options are the width and height of the thumbnail in pixels. Defaults to 100 X 100.
tr: Ayrıca küçük resim görüntüleyen resim gönderme işlevselliği. Seçenekler piksel olarak küçük resmin genişliği ve yüksekliğidir. Varsayılanı 100 X 100.

en: Image preview here
tr: Resim önizleme burada

en: Displays a clickable thumbnail. The options are the maximum width and height in pixels. The original aspect ratio is preserved.
tr: Tıklanabilir küçük resim görüntüler. Seçenekler piksel cinsinden en fazla genişlik ve yüksekliktir. Orijinal en-boy oranı korunur.

en: Converts an (IPv4) Internet network address stored as a BIGINT into a string in Internet standard dotted format.
tr: BIGINT olarak saklanan bir (IPv4) Internet ağ adresini, Internet standart noktalı biçimindeki bir dizgiye dönüştürür.

en: Prepends and/or Appends text to a string. First option is text to be prepended, second is appended (enclosed in single quotes, default empty string).
tr: Metni dizginin başına ekler ve/veya dizgiye ekler. İlk seçenek, başına eklenmiş olan, ikincisi eklenmiş metindir (tek tırnakla kapatılmış, varsayılanı boş dizgi).

en: Validates the string using regular expression and performs insert only if string matches it. The first option is the Regular Expression.
tr: Düzenli ifade kullanarak dizgiyi doğrular ve eğer dizgi eşleşiyorsa sadece eklemeyi yapar. İlk seçenek Düzenli İfade'dir.

en: Validation failed for the input string %s.
tr: %s girdi dizgisi için doğrulama başarısız oldu.

en: Formats text as SQL query with syntax highlighting.
tr: Sözdizimi vurgulamalı SQL sorgusu gibi metni biçimlendirir.

en: Displays a part of a string. The first option is the number of characters to skip from the beginning of the string (Default 0). The second option is the number of characters to return (Default: until end of string). The third option is the string to append and/or prepend when truncation occurs (Default: "…").
tr: Dizginin bir kısmını görüntüler. İlk seçenek dizginin başlangıcından atlamak için karakter sayısıdır (Varsayılan 0). İkinci seçenek döndürülecek karakter sayısıdır (Varsayılan: dizginin sonuna kadar). Üçüncü seçenek kısaltma meydana geldiğinde eklemek ve/veya başa eklemek için dizgidir (Varsayılan: "…").

en: File upload functionality for TEXT columns. It does not have a textarea for input.
tr: TEXT sütunları için dosya gönderme işlevselliği. Girdi için bir metin alanına sahip değildir.

en: Displays an image and a link; the column contains the filename. The first option is a URL prefix like "https://www.example.com/". The second and third options are the width and the height in pixels.
tr: Bir resim ve bir bağlantı görüntüler; sütun, dosya adını içerir. İlk seçenek "https://www.example.com/" gibi bir URL ön ekidir. İkinci ve üçüncü seçenekler piksel cinsinden genişlik ve yüksekliktir.

en: Displays a link; the column contains the filename. The first option is a URL prefix like "https://www.example.com/". The second option is a title for the link.
tr: Bir bağlantı görüntüler; sütun, dosya adını içerir. İlk seçenek "https://www.example.com/" gibi bir URL ön ekidir. İkinci seçenek bağlantı için başlıktır.

en: Converts an Internet network address in (IPv4/IPv6) format to binary
tr: (IPv4/IPv6) biçimindeki bir Internet ağ adresini ikili değere dönüştürür

en: Converts an Internet network address in (IPv4/IPv6) format into a long integer.
tr: (IPv4/IPv6) biçimindeki bir Internet ağ adresini uzun bir tam sayıya dönüştürür.

en: Syntax highlighted CodeMirror editor for JSON.
tr: JSON için sözdizimi vurgulanan CodeMirror düzenleyicisi.

en: Syntax highlighted CodeMirror editor for SQL.
tr: SQL için sözdizimi vurgulanan CodeMirror düzenleyicisi.

en: Syntax highlighted CodeMirror editor for XML (and HTML).
tr: XML (ve HTML) için sözdizimi vurgulanan CodeMirror düzenleyicisi.

en: Converts an Internet network address stored as a binary string into a string in Internet standard (IPv4/IPv6) format.
tr: İkili değer dizgisi olarak saklanan bir Internet ağ adresini, Internet standart (IPv4/IPv6) biçimindeki bir dizgiye dönüştürür.

en: Formats text as JSON with syntax highlighting.
tr: Sözdizimi vurgulaması ile JSON olarak metni biçimlendirir.

en: Formats text as XML with syntax highlighting.
tr: Sözdizimi vurgulaması ile XML olarak metni biçimlendirir.

en: Authentication Application (2FA)
tr: Kimlik Doğrulama Uygulaması (2FA)

en: Provides authentication using HOTP and TOTP applications such as FreeOTP, Google Authenticator or Authy.
tr: FreeOTP, Google Authenticator veya Authy gibi HOTP ve TOTP uygulamalarını kullanarak kimlik doğrulaması sağlar.

en: Hardware Security Key (FIDO U2F)
tr: Donanım Güvenlik Anahtarı (FIDO U2F)

en: Provides authentication using hardware security tokens supporting FIDO U2F, such as a YubiKey.
tr: YubiKey gibi FIDO U2F'yi destekleyen donanım güvenlik belirteçlerini kullanarak kimlik doğrulaması sağlar.

en: Two-factor authentication failed: %s
tr: İki etkenli kimlik doğrulaması başarısız oldu: %s

en: Two-factor authentication failed.
tr: İki etkenli kimlik doğrulaması başarısız oldu.

en: No Two-Factor Authentication
tr: İki Etkenli Kimlik Doğrulaması Yok

en: Login using password only.
tr: Sadece parola kullanarak oturum açın.

en: Simple two-factor authentication
tr: Basit iki etkenli kimlik doğrulaması

en: For testing purposes only!
tr: Yalnızca deneme amaçlı!

en: Hardware Security Key (WebAuthn/FIDO2)
tr: Donanım Güvenlik Anahtarı (WebAuthn/FIDO2)

en: Provides authentication using hardware security tokens supporting the WebAuthn/FIDO2 protocol, such as a YubiKey.
tr: YubiKey gibi WebAuthn/FIDO2 protokolünü destekleyen donanım güvenlik belirteçlerini kullanarak kimlik doğrulaması sağlar.

en: The server is not responding (or the local server's socket is not correctly configured).
tr: Sunucu yanıt vermiyor (ya da yerel MySQL sunucusunun soketi doğru olarak yapılandırılmamış).

en: The server is not responding.
tr: Sunucu yanıt vermiyor.

en: Logout and try as another user.
tr: Oturumu kapatın ve başka bir kullanıcı olarak deneyin.

en: Please check privileges of directory containing database.
tr: Lütfen veritabanını içeren dizinin yetkilerini denetleyin.

en: Details…
tr: Ayrıntılar…

en: Could not save recent table!
tr: Son tablo kaydedilemedi!

en: Could not save favorite table!
tr: Sık kullanılan tablo kaydedilemedi!

en: Recent tables
tr: Son tablolar

en: Recent
tr: Son

en: Favorites
tr: Sık kullanılanlar

en: Connection to server is disabled, please enable $cfg['AllowArbitraryServer'] in phpMyAdmin configuration.
tr: Sunucuya bağlantı etkisizleştirildi, phpMyAdmin yapılandırmasında lütfen $cfg['AllowArbitraryServer'] parametresini etkinleştirin.

en: Replication started successfully.
tr: Kopyalama başarılı olarak başladı.

en: Error starting replication.
tr: Kopyalama başlatılırken hata oldu.

en: Replication stopped successfully.
tr: Kopyalama başarılı olarak durduruldu.

en: Error stopping replication.
tr: Kopyalama durdurulurken hata oldu.

en: Replication resetting successfully.
tr: Kopyalama başarılı olarak sıfırlandı.

en: Error resetting replication.
tr: Kopyalama sıfırlanırken hata oldu.

en: Success.
tr: Başarılı.

en: Error.
tr: Hata.

en: Unknown error
tr: Bilinmeyen hata

en: Unable to connect to primary %s.
tr: Birincil %s sunucusuna bağlanılamıyor.

en: Unable to read primary log position. Possible privilege problem on primary.
tr: Birincil sunucu günlük konumu okunamıyor. Birincil sunucuda olası yetki sorunu.

en: Unable to change primary!
tr: Birincil sunucu değiştirilemiyor!

en: Primary server changed successfully to %s.
tr: Birincil sunucu, %s olarak başarılı olarak değiştirildi.

en: The routing cache could not be written, you need to adjust permissions on the folder/file "%s"
tr: Yönlendirme önbelleği yazılamadı, "%s" klasöründe/dosyasında izinleri ayarlamanız gerekiyor

en: Error 404! The page %s was not found.
tr: Hata 404! Sayfa %s bulunamadı.

en: Error 405! Request method not allowed.
tr: Hata 405! İstek yöntemine izin verilmedi.

en: Please provide a name for this bookmarked search.
tr: Lütfen bu yer işaretli arama için bir ad verin.

en: Missing information to save the bookmarked search.
tr: Yer işaretli aramayı kaydetmek için eksik bilgi.

en: An entry with this name already exists.
tr: Bu isimde bir giriş zaten var.

en: Missing information to delete the search.
tr: Aramayı silmek için eksik bilgi.

en: Missing information to load the search.
tr: Aramayı yüklemek için eksik bilgi.

en: Error while loading the search.
tr: Arama yüklenirken hata oldu.

en: Native MySQL authentication
tr: Yerel MySQL kimlik doğrulaması

en: SHA256 password authentication
tr: SHA256 parola kimlik doğrulaması

en: Caching sha2 authentication
tr: Sha2 kimlik doğrulaması önbellekleme

en: Unix Socket based authentication
tr: Unix Soket tabanlı kimlik doğrulaması

en: Old MySQL-4.0 authentication
tr: Eski MySQL-4.0 kimlik doğrulaması

en: Account locking is not supported.
tr: Hesap kilitleme desteklenmiyor.

en: No privileges.
tr: Yetkiniz yok.

en: Includes all privileges except GRANT.
tr: GRANT hariç tüm yetkileri içerir.

en: Allows deleting data.
tr: Veri silinmesine izin verir.

en: Allows creating new tables.
tr: Yeni tabloların oluşturulmasına izin verir.

en: Allows dropping tables.
tr: Tabloların kaldırılmasına izin verir.

en: Allows creating and dropping indexes.
tr: İndekslerin oluşturulmasına ve kaldırılmasına izin verir.

en: Allows altering the structure of existing tables.
tr: Varolan tabloların yapısının değiştirilmesine izin verir.

en: Allows creating new views.
tr: Yeni görünümlerin oluşturulmasına izin verir.

en: Allows performing SHOW CREATE VIEW queries.
tr: SHOW CREATE VIEW sorgularının yapılmasına izin verir.

en: Allows creating and dropping triggers.
tr: Tetikleyicileri oluşturmaya ve kaldırmaya izin verir.

en: Allows reading data.
tr: Veri okunmasına izin verir.

en: Allows inserting and replacing data.
tr: Verinin eklenmesine ve yerinin değiştirilmesine izin verir.

en: Allows changing data.
tr: Veri değiştirilmesine izin ver.

en: Allows creating new databases and tables.
tr: Yeni veritabanları ve tabloların oluşturulmasına izin verir.

en: Allows dropping databases and tables.
tr: Veritabanları ve tabloların kaldırılmasına izin verir.

en: Allows reloading server settings and flushing the server's caches.
tr: Sunucu ayarlarının yeniden yüklenmesine ve sunucunun önbelleğinin temizlenmesine izin verir.

en: Allows shutting down the server.
tr: Sunucunun kapatılmasına izin ver.

en: Allows viewing processes of all users.
tr: Tüm kullanıcıların işlemlerini görüntülemeye izin verir.

en: Allows importing data from and exporting data into files.
tr: Verinin içe ve dışa aktarılmasına izin verir.

en: Has no effect in this MySQL version.
tr: Bu MySQL sürümünde etkisi yoktur.

en: Gives access to the complete list of databases.
tr: Bütün veritabanı listesine erişim verir.

en: Allows connecting, even if maximum number of connections is reached; required for most administrative operations like setting global variables or killing threads of other users.
tr: En fazla bağlantı sayısı aşılsa bile bağlanmasına izin verir; genel değişkenleri ayarlamak veya diğer kullanıcıların iş parçacıklarını sonlandırmak gibi pek çok yönetimsel işlemler için gereklidir.

en: Allows creating temporary tables.
tr: Geçici tablolar oluşturulmasına izin verir.

en: Allows locking tables for the current thread.
tr: Şu anki iş parçacığı için tabloların kilitlenmesine izin verir.

en: Needed for the replication replicas.
tr: Kopyalama kopya sunucular için gerekli.

en: Allows the user to ask where the replicas / primaries are.
tr: Kullanıcının kopya / birincil sunucuların nerede olduğunu sormasına izin verir.

en: Allows to set up events for the event scheduler.
tr: Olay zamanlayıcısı için olayları ayarlamaya izin verir.

note: l10n: https://mariadb.com/kb/en/library/grant/#table-privileges "Remove historical rows from a table using the DELETE HISTORY statement"
en: Allows deleting historical rows.
tr: Geçmişteki satırları silmeye izin verir.

en: Allows creating stored routines.
tr: Saklanan yordamların oluşturulmasına izin verir.

en: Allows altering and dropping stored routines.
tr: Saklanan yordamların değiştirilmesine ve kaldırılmasına izin verir.

en: Allows creating, dropping and renaming user accounts.
tr: Kullanıcı hesaplarının oluşturulmasına, kaldırılmasına ve yeniden adlandırılmasına izin verir.

en: Allows executing stored routines.
tr: Saklanan yordamların yürütülmesine izin verir.

en: The password for %s was changed successfully.
tr: %s için parola başarılı olarak değiştirildi.

en: You have revoked the privileges for %s.
tr: %s için yetkileri geri aldınız.

en: Not enough privilege to view users.
tr: Kullanıcıları görüntülemek için yetersiz yetki.

en: Edit privileges
tr: Yetkileri düzenle

en: Revoke
tr: Geri al

en: Database-specific privileges
tr: Veritabanına özgü yetkiler

en: Table-specific privileges
tr: Tabloya özgü yetkiler

en: Routine
tr: Yordam

en: Routine-specific privileges
tr: Yordama özgü yetkiler

en: No users selected for deleting!
tr: Silmek için kullanıcı seçilmedi!

en: Reloading the privileges
tr: Yetkiler yeniden yükleniyor

en: The selected users have been deleted successfully.
tr: Seçilen kullanıcılar başarılı olarak silindi.

en: You have updated the privileges for %s.
tr: %s için yetkileri güncellediniz.

en: No user found.
tr: Bulunan kullanıcı yok.

en: Deleting %s
tr: %s siliniyor

en: The privileges were reloaded successfully.
tr: Yetkiler başarılı olarak yüklendi.

en: The user %s already exists!
tr: %s kullanıcısı zaten var!

en: Privileges for %s
tr: %s için yetkiler

en: User
tr: Kullanıcı

en: A user account allowing any user from localhost to connect is present. This will prevent other users from connecting if the host part of their account allows a connection from any (%) host.
tr: Localhost'tan herhangi bir kullanıcıya bağlanmaya izin veren bir kullanıcı hesabı vardır. Bu, başka kullanıcıların hesaplarının anamakine kısmı, herhangi bir (%) anamakineden bir bağlantıya izin veriyorsa bu kullanıcıların bağlanmalarını önler.

en: Note: phpMyAdmin gets the users’ privileges directly from MySQL’s privilege tables. The content of these tables may differ from the privileges the server uses, if they have been changed manually. In this case, you should %sreload the privileges%s before you continue.
tr: Not: phpMyAdmin kullanıcıların yetkilerini doğrudan MySQL’in yetki tablolarından alır. Bu tabloların içerikleri, eğer elle değiştirildiyse sunucunun kullandığı yetkilerden farklı olabilir. Bu durumda devam etmeden önce %syetkileri yeniden yüklemeniz%s gerekir.

en: Note: phpMyAdmin gets the users’ privileges directly from MySQL’s privilege tables. The content of these tables may differ from the privileges the server uses, if they have been changed manually. In this case, the privileges have to be reloaded but currently, you don't have the RELOAD privilege.
tr: Not: phpMyAdmin kullanıcıların yetkilerini doğrudan MySQL’in yetki tablolarından alır. Bu tabloların içerikleri, eğer elle değiştirildiyse sunucunun kullandığı yetkilerden farklı olabilir. Bu durumda, yetkiler yeniden yüklenmek zorundadır ancak şu anda, yetkileri YENİDEN YÜKLEMENİZ gerekmez.

en: You have added a new user.
tr: Yeni bir kullanıcı eklediniz.

en: SQL query
tr: SQL sorgusu

en: Handler
tr: Denetimci

en: Query cache
tr: Sorgu önbelleği

en: Threads
tr: İş Parçacıkları

en: Temporary data
tr: Geçici veri

en: Delayed inserts
tr: Gecikmiş eklemeler

en: Key cache
tr: Anahtar önbelleği

en: Joins
tr: Birleştirmeler

en: Sorting
tr: Sıralama

en: Transaction coordinator
tr: İşlem koordinatörü

en: Files
tr: Dosyalar

en: Flush (close) all tables
tr: Tüm tabloları temizle (kapat)

en: Show open tables
tr: Açık tabloları göster

en: Show replica hosts
tr: Kopya anamakineleri göster

en: Show primary status
tr: Birincil sunucu durumunu göster

en: Show replica status
tr: Kopya sunucu durumunu göster

en: Flush query cache
tr: Sorgu önbelleğini temizle

en: Host
tr: Anamakine

en: Command
tr: Komut

en: Progress
tr: İlerleme

en: Reading of version failed. Maybe you're offline or the upgrade server does not respond.
tr: Sürüm okuma başarısız. Çevrimdışı olabilirsiniz ya da yükseltme sunucusu cevap vermiyordur.

en: Got invalid version string from server
tr: Sunucudan geçersiz sürüm dizgisi alındı

en: Unparsable version string
tr: Ayrıştırılamaz sürüm dizgisi

en: You are using Git version, run [kbd]git pull[/kbd] :-)[br]The latest stable version is %s, released on %s.
tr: Git sürümünü kullanıyorsunuz, [kbd]git pull[/kbd] çalıştırın :-)[br]Son sağlam sürüm %s, %s tarihinde yayınlandı.

en: No newer stable version is available
tr: Daha yeni sağlam sürüm mevcut değil

en: Using bookmark "%s" as default browse query.
tr: Varsayılan gözatma sorgusu olarak "%s" yer işareti kullanılıyor.

en: Showing as PHP code
tr: PHP kodu olarak gösteriliyor

en: Current selection does not contain a unique column. Grid edit, checkbox, Edit, Copy and Delete features are not available. %s
tr: Şu anki seçim benzersiz bir sütun içermiyor. Kılavuz düzenleme, onay kutusu, Düzenle, Kopyala ve Sil özellikleri kullanılabilir değil. %s

en: Current selection does not contain a unique column. Grid edit, Edit, Copy and Delete features may result in undesired behavior. %s
tr: Şu anki seçim benzersiz bir sütun içermiyor. Kılavuz düzenleme, Düzenle, Kopyala ve Sil özellikleri istenmeyen davranışlara neden olabilir. %s

en: Run SQL query/queries on server “%s”
tr: “%s” sunucusu üzerinde SQL sorgusunu/sorgularını çalıştır

en: Run SQL query/queries on database %s
tr: %s veritabanı üzerinde SQL sorgusunu/sorgularını çalıştır

en: Run SQL query/queries on table %s
tr: %s tablosu üzerinde SQL sorgusunu/sorgularını çalıştır

en: There is no detailed status information available for this storage engine.
tr: Bu depolama motoru için ayrıntılı durum bilgisi mevcut değil.

en: %s is the default storage engine on this MySQL server.
tr: %s bu MySQL sunucusundaki varsayılan depolama motorudur.

en: %s is available on this MySQL server.
tr: %s bu MySQL sunucusunda var.

en: %s has been disabled for this MySQL server.
tr: %s bu MySQL sunucusu için etkisizleştirildi.

en: This MySQL server does not support the %s storage engine.
tr: Bu MySQL sunucusu %s depolama motorunu desteklemez.

en: The name of the primary key must be "PRIMARY"!
tr: Birincil anahtarın adı "PRIMARY" olmalıdır!

en: Problems with indexes of table `%s`
tr: `%s` tablosunun indeksleri ile ilgili sorunlar

en: Unknown table status:
tr: Bilinmeyen tablo durumu:

en: Source database `%s` was not found!
tr: Kaynak veritabanı `%s` bulunamadı!

en: Target database `%s` was not found!
tr: Hedef veritabanı `%s` bulunamadı!

en: Invalid database:
tr: Geçersiz veritabanı:

en: Invalid table name:
tr: Geçersiz tablo adı:

en: Table %1$s has been renamed to %2$s.
tr: %1$s tablosu %2$s olarak yeniden adlandırıldı.

en: Could not save table UI preferences!
tr: Tablo KA tercihleri kaydedilemedi!

en: Failed to cleanup table UI preferences (see $cfg['Servers'][$i]['MaxTableUiprefs'] %s)
tr: Tablo KA tercihlerini temizleme başarısız ($cfg['Servers'][$i]['MaxTableUiprefs'] %s bakın)

en: Cannot save UI property "%s". The changes made will not be persistent after you refresh this page. Please check if the table structure has been changed.
tr: KA özelliği "%s" kaydedilemiyor. Yapılan değişiklikler bu sayfayı yenilemenizden sonra kalıcı olmayacaktır. Eğer tablo yapısı değiştirilmişse lütfen denetleyin.

en: Can't rename index to PRIMARY!
tr: İndeks'i PRIMARY olarak yeniden adlandıramazsınız!

en: No index parts defined!
tr: Tanımlı indeks kısımları yok!

en: Error creating foreign key on %1$s (check data types)
tr: %1$s üzerinde dış anahtar oluşturma hatası (veri türlerini denetleyin)

en: Error while working with template cache: %s
tr: Şablon önbelleği ile çalışırken hata: %s

en: Default theme %s not found!
tr: Varsayılan tema %s bulunamadı!

en: Theme %s not found!
tr: %s teması bulunamadı!

en: No valid image path for theme %s found!
tr: %s teması için geçerli resim yolu bulunamadı!

en: Tracking report
tr: İzleme raporu

en: Tracking statements
tr: İzleme ifadeleri

en: Delete tracking data row from report
tr: Rapordan izlenen veri satırını sil

en: No data
tr: Veri yok

en: Structure only
tr: Sadece yapı

en: Data only
tr: Sadece veri

en: Structure and data
tr: Yapı ve veri

en: Show %1$s with dates from %2$s to %3$s by user %4$s %5$s
tr: %4$s %5$s kullanıcısına göre %2$s ile %3$s arası tarihler ile %1$s göster

en: SQL dump (file download)
tr: SQL dökümü (dosya indirme)

en: SQL dump
tr: SQL dökümü

en: This option will replace your table and contained data.
tr: Bu seçenek tablolarınızı ve içerdiği veriyi değiştirecektir.

en: SQL execution
tr: SQL yürütme

en: Export as %s
tr: %s olarak dışa aktar

en: Data manipulation statement
tr: Veri işleme ifadesi

en: Data definition statement
tr: Veri tanımlama ifadesi

en: Structure snapshot
tr: Yapı görüntüsü yakalama

en: Version %s snapshot (SQL code)
tr: Sürüm %s görüntüsü yakalama (SQL kodu)

en: Tracking data definition successfully deleted
tr: İzlenen veri tanımlaması başarılı olarak silindi

en: Tracking data manipulation successfully deleted
tr: İzlenen veri işlemesi başarılı olarak silindi

en: You can execute the dump by creating and using a temporary database. Please ensure that you have the privileges to do so.
tr: Oluşturulan ve kullanılan geçici veritabanı tarafından dökümü çalıştırabilirsiniz. Lütfen bunu yapmak için yetkilere sahip olduğunuzdan emin olun.

en: Comment out these two lines if you do not need them.
tr: Eğer ihtiyacınız yoksa bu iki satırı yorum dışı bırakın.

en: SQL statements exported. Please copy the dump or execute it.
tr: SQL ifadeleri dışa aktarıldı. Lütfen dökümü kopyalayın ya da çalıştırın.

en: Tracking report for table `%s`
tr: `%s` tablosu için izleme raporu

en: Tracking for %1$s was activated at version %2$s.
tr: %1$s için izleme %2$s sürümünde aktif edildi.

en: Tracking for %1$s was deactivated at version %2$s.
tr: %1$s için izleme %2$s sürümünde devre dışı bırakıldı.

en: Version %1$s of %2$s was deleted.
tr: Sürüm %1$s / %2$s oluşturuldu.

en: Version %1$s was created, tracking for %2$s is active.
tr: Sürüm %1$s oluşturuldu, %2$s için izleme etkin.

en: A 1-byte integer, signed range is -128 to 127, unsigned range is 0 to 255
tr: 1-bayt'lık bir tamsayı, işaretli aralığı -128'den 127'ye kadardır, işaretsiz aralığı 0'dan 255'e kadardır

en: A 2-byte integer, signed range is -32,768 to 32,767, unsigned range is 0 to 65,535
tr: 2-bayt'lık bir tamsayı, işaretli aralığı -32,768'den 32,767'ye kadardır, işaretsiz aralığı 0'dan 65,535'e kadardır

en: A 3-byte integer, signed range is -8,388,608 to 8,388,607, unsigned range is 0 to 16,777,215
tr: 3-bayt'lık bir tamsayı, işaretli aralığı -8,388,608'den 8,388,607'ye kadardır, işaretsiz aralığı 0'dan 16,777,215'e kadardır

en: A 4-byte integer, signed range is -2,147,483,648 to 2,147,483,647, unsigned range is 0 to 4,294,967,295
tr: 4-bayt'lık bir tamsayı, işaretli aralığı -2,147,483,648'den 2,147,483,647'ye kadardır, işaretsiz aralığı 0'dan 4,294,967,295'e kadardır

en: An 8-byte integer, signed range is -9,223,372,036,854,775,808 to 9,223,372,036,854,775,807, unsigned range is 0 to 18,446,744,073,709,551,615
tr: 8-bayt'lık bir tamsayı, işaretli aralığı -9,223,372,036,854,775,808'den 9,223,372,036,854,775,807'ye kadardır, işaretsiz aralığı 0'dan 18,446,744,073,709,551,615'e kadardır

en: A fixed-point number (M, D) - the maximum number of digits (M) is 65 (default 10), the maximum number of decimals (D) is 30 (default 0)
tr: Sabit noktalı bir sayı (M, D) - rakamların (M) en fazla sayısı 65'tir, ondalıkların (D) en fazla sayısı 30'dur. (varsayılan 0)

en: A small floating-point number, allowable values are -3.402823466E+38 to -1.175494351E-38, 0, and 1.175494351E-38 to 3.402823466E+38
tr: Küçük kayan noktalı bir sayı, izin verilebilir değerler -3.402823466E+38'den -1.175494351E-38'e, 0 ve 1.175494351E-38'den 3.402823466E+38'e kadardır

en: A double-precision floating-point number, allowable values are -1.7976931348623157E+308 to -2.2250738585072014E-308, 0, and 2.2250738585072014E-308 to 1.7976931348623157E+308
tr: Çift duyarlıklı kayan noktalı bir sayı, izin verilebilir değerler -1.7976931348623157E+308'den -2.2250738585072014E-308'e, 0 ve 2.2250738585072014E-308'den 1.7976931348623157E+308'e kadardır

en: Synonym for DOUBLE (exception: in REAL_AS_FLOAT SQL mode it is a synonym for FLOAT)
tr: DOUBLE için eş anlamlı (istisna: REAL_AS_FLOAT SQL kipte FLOAT için eş anlamlıdır)

en: A bit-field type (M), storing M of bits per value (default is 1, maximum is 64)
tr: Bir bit alanı türü (M), değer (varsayılan 1'dir, en fazla 64'tür) başına bit'lerin M'sini saklar

en: A synonym for TINYINT(1), a value of zero is considered false, nonzero values are considered true
tr: TINYINT(1) için bir eş anlam, sıfır değeri false sayılır, sıfır olmayan değerler true sayılır

en: An alias for BIGINT UNSIGNED NOT NULL AUTO_INCREMENT UNIQUE
tr: BIGINT UNSIGNED NOT NULL AUTO_INCREMENT UNIQUE için bir kod adı

en: A date, supported range is %1$s to %2$s
tr: Bir tarih, desteklenen aralık %1$s ile %2$s arası

en: A date and time combination, supported range is %1$s to %2$s
tr: Bir tarih ve saat birleşimi, desteklenen aralık %1$s ile %2$s arası

en: A timestamp, range is 1970-01-01 00:00:01 UTC to 2038-01-09 03:14:07 UTC, stored as the number of seconds since the epoch (1970-01-01 00:00:00 UTC)
tr: Bir zaman damgası, aralığı "1970-01-01 00:00:01" UTC ile "2038-01-09 03:14:07" UTC arası, devirden ("1970-01-01 00:00:00" UTC) bu yana saniye sayısı olarak saklanır

en: A time, range is %1$s to %2$s
tr: Bir saat, aralığı %1$s ile %2$s arası

en: A year in four-digit (4, default) or two-digit (2) format, the allowable values are 70 (1970) to 69 (2069) or 1901 to 2155 and 0000
tr: Dört rakamlı (4, varsayılan) bir yıl veya iki rakamlı (2) biçimde, izin verilebilir değerler 70 (1970) ile 69 (2069) arası ya da 1901 ile 2155 arası ve 0000

en: A fixed-length (0-255, default 1) string that is always right-padded with spaces to the specified length when stored
tr: Saklandığında belirlenmiş uzunluğa sağdan takviyeli boşluklu sabit uzunluk (0-255, varsayılan 1) dizgisi

en: A variable-length (%s) string, the effective maximum length is subject to the maximum row size
tr: Değişken uzunluk (%s) dizgisi, en fazla satır boyutu etkili en fazla uzunluk konusudur

en: A TEXT column with a maximum length of 255 (2^8 - 1) characters, stored with a one-byte prefix indicating the length of the value in bytes
tr: En fazla 255 (2^8 - 1) karakter uzunluğunda bir TEXT sütunu, bayt'larda değerin uzunluğunu gösteren bir-bayt'lık bir ön ek ile saklanır

en: A TEXT column with a maximum length of 65,535 (2^16 - 1) characters, stored with a two-byte prefix indicating the length of the value in bytes
tr: En fazla 65,535 (2^16 - 1) karakter uzunluğunda bir TEXT sütunu, bayt'larda değerin uzunluğunu gösteren iki-bayt'lık bir ön ek ile saklanır

en: A TEXT column with a maximum length of 16,777,215 (2^24 - 1) characters, stored with a three-byte prefix indicating the length of the value in bytes
tr: En fazla 16,777,215 (2^24 - 1) karakter uzunluğunda bir TEXT sütunu, bayt'larda değerin uzunluğunu gösteren üç-bayt'lık bir ön ek ile saklanır

en: A TEXT column with a maximum length of 4,294,967,295 or 4GiB (2^32 - 1) characters, stored with a four-byte prefix indicating the length of the value in bytes
tr: En fazla 4,294,967,295 veya 4GiB (2^32 - 1) karakter uzunluğunda bir TEXT sütunu, bayt'larda değerin uzunluğunu gösteren dört-bayt'lık bir ön ek ile saklanır

en: Similar to the CHAR type, but stores binary byte strings rather than non-binary character strings
tr: CHAR türü benzeridir ama ikili değer olmayan karakter dizgileri yerine ikili değer bayt dizgilerini saklar

en: Similar to the VARCHAR type, but stores binary byte strings rather than non-binary character strings
tr: VARCHAR türü benzeridir ama ikili değer olmayan karakter dizgileri yerine ikili değer bayt dizgilerini saklar

en: A BLOB column with a maximum length of 255 (2^8 - 1) bytes, stored with a one-byte prefix indicating the length of the value
tr: En fazla 255 (2^8 - 1) bayt uzunluğunda bir BLOB sütunu, değerin uzunluğunu gösteren bir-bayt'lık bir ön ek ile saklanır

en: A BLOB column with a maximum length of 16,777,215 (2^24 - 1) bytes, stored with a three-byte prefix indicating the length of the value
tr: En fazla 16,777,215 (2^24 - 1) bayt uzunluğunda bir BLOB sütunu, değerin uzunluğunu gösteren üç-bayt'lık bir ön ek ile saklanır

en: A BLOB column with a maximum length of 65,535 (2^16 - 1) bytes, stored with a two-byte prefix indicating the length of the value
tr: En fazla 65,535 (2^16 - 1) bayt uzunluğunda bir BLOB sütunu, değerin uzunluğunu gösteren iki-bayt'lık bir ön ek ile saklanır

en: A BLOB column with a maximum length of 4,294,967,295 or 4GiB (2^32 - 1) bytes, stored with a four-byte prefix indicating the length of the value
tr: En fazla 4,294,967,295 veya 4GiB (2^32 - 1) bayt uzunluğunda bir BLOB sütunu, değerin uzunluğunu gösteren dört-bayt'lık bir ön ek ile saklanır

en: An enumeration, chosen from the list of up to 65,535 values or the special '' error value
tr: Bir numaralandırma, 65,535 değerine kadar olan listeden seçilir ya da özel " hata değeridir

en: A single value chosen from a set of up to 64 members
tr: 64 üyeye kadar olan bir gruptan seçilen tek bir değerdir

en: A type that can store a geometry of any type
tr: Herhangi bir türün geometrisini saklayabilen bir tür

en: A point in 2-dimensional space
tr: 2-boyutlu uzayda bir nokta

en: A curve with linear interpolation between points
tr: Noktalar arasındaki doğrusal eklentili bir eğri

en: A polygon
tr: Poligon

en: A collection of points
tr: Noktalar topluluğu

en: A collection of curves with linear interpolation between points
tr: Noktalar arasındaki doğrusal eklentili bir eğri topluluğu

en: A collection of polygons
tr: Poligonlar topluluğu

en: A collection of geometry objects of any type
tr: Herhangi bir türün geometri nesneleri topluluğu

en: Stores and enables efficient access to data in JSON (JavaScript Object Notation) documents
tr: JSON (JavaScript Nesne Gösterimi) belgelerindeki verilere verimli erişimi etkinleştirir ve saklar

en: Intended for storage of IPv6 addresses, as well as IPv4 addresses assuming conventional mapping of IPv4 addresses into IPv6 addresses
tr: IPv4 adreslerinin yanı sıra IPv6 adreslerinin içinde IPv4 adreslerinin geleneksel eşlemesini varsayan, IPv6 adreslerinin depolanması için tasarlanmıştır

en: 128-bit UUID (Universally Unique Identifier)
tr: 128 bit UUID (Evrensel Benzersiz Tanımlayıcıyı)

[ctx: numeric types]
en: Numeric
tr: Sayısal

[ctx: date and time types]
en: Date and time
tr: Tarih ve saat

[ctx: spatial types]
en: Spatial
tr: Uzaysal

en: Taking you to the target site.
tr: Sizi hedef siteye götürüyor.

en: The profile has been updated.
tr: Profil güncellendi.

en: Password is too long!
tr: Parola çok uzun!

en: Could not save configuration
tr: Yapılandırma kaydedilemedi

en: The phpMyAdmin configuration storage database could not be accessed.
tr: phpMyAdmin yapılandırma depolama veritabanına erişilemedi.

en: Max: %s%s
tr: En fazla: %s%s

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for January
en: Jan
tr: Oca

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for February
en: Feb
tr: Şub

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for April
en: Apr
tr: Nis

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for June
en: Jun
tr: Haz

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for July
en: Jul
tr: Tem

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for August
en: Aug
tr: Ağu

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for September
en: Sep
tr: Eyl

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for October
en: Oct
tr: Eki

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for November
en: Nov
tr: Kas

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for December
en: Dec
tr: Ara

[ctx: Short week day name for Sunday]
note: l10n: Short week day name for Sunday
en: Sun
tr: Paz

note: l10n: Short week day name for Monday
en: Mon
tr: Ptesi

note: l10n: Short week day name for Tuesday
en: Tue
tr: Sal

note: l10n: Short week day name for Wednesday
en: Wed
tr: Çar

note: l10n: Short week day name for Thursday
en: Thu
tr: Per

note: l10n: Short week day name for Friday
en: Fri
tr: Cum

note: l10n: Short week day name for Saturday
en: Sat
tr: Ctesi

[ctx: AM/PM indication in time]
en: PM
tr: ÖS

[ctx: AM/PM indication in time]
en: AM
tr: ÖÖ

en: %s days, %s hours, %s minutes and %s seconds
tr: %s gün, %s saat, %s dakika ve %s saniye

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Sort
tr: Sırala

en: Error in ZIP archive:
tr: ZIP arşivinde hata:

en: No files found inside ZIP archive!
tr: ZIP arşivi içinde bulunan dosya yok!

en: Icons
tr: Simgeler

en: Text
tr: Metin

en: Both
tr: Her ikisi

en: Nowhere
tr: Hiçbir yeri

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

en: Click
tr: Tıkla

en: Double click
tr: Çift tıkla

en: Disabled
tr: Etkisizleştirildi

en: key
tr: tuş

en: display column
tr: sütunu görüntüle

en: Welcome
tr: Hoş Geldiniz

en: Open
tr: Açık

en: Closed
tr: Kapalı

en: Monday
tr: Pazartesi

en: Tuesday
tr: Salı

en: Wednesday
tr: Çarşamba

en: Thursday
tr: Perşembe

en: Friday
tr: Cuma

en: Saturday
tr: Cumartesi

en: Sunday
tr: Pazar

en: Ask before sending error reports
tr: Hata raporlarını göndermeden önce sor

en: Always send error reports
tr: Her zaman hata raporlarını gönder

en: Never send error reports
tr: Hata raporlarını asla gönderme

en: Server default
tr: Sunucu varsayılanı

en: Enable
tr: Etkinleştir

en: Disable
tr: Etkisizleştir

en: Quick - display only the minimal options to configure
tr: Hızlı - yapılandırmak için sadece en az seçenekleri göster

en: Custom - display all possible options to configure
tr: Özel - yapılandırmak için tüm olası seçenekleri göster

en: Custom - like above, but without the quick/custom choice
tr: Özel - yukarıdaki gibi ancak hızlı/özel seçimsiz

en: complete inserts
tr: tam eklemeler

en: extended inserts
tr: genişletilmiş eklemeler

en: both of the above
tr: yukarıdakinin ikisi birden

en: neither of the above
tr: yukarıdakinin hiçbiri

en: Configuration already exists, setup is disabled!
tr: Yapılandırma zaten var, kurulum etkisizleştirildi!

en: Wrong data
tr: Yanlış veri

en: Wrong data or no validation for %s
tr: Yanlış veri veya %s için doğrulama yok

en: Edit ENUM/SET values
tr: ENUM/SET değerlerini düzenle

[ctx: for default]
en: None
tr: Yok

en: As defined:
tr: Tanımlandığı gibi:

en: You don't have sufficient privileges to perform this operation; Please refer to the documentation for more details
tr: Bu işlemi yapmak için yeterli yetkilere sahip değilsiniz; Lütfen daha fazla ayrıntı için belgelere bakın

en: Unique
tr: Benzersiz

en: Fulltext
tr: Tam metin

en: Spatial
tr: Uzaysal

en: Expression
tr: İfade

en: first
tr: ilk

en: after %s
tr: %s sonrasına

en: Table name
tr: Tablo adı

en: Add
tr: Ekle

en: column(s)
tr: sütun(lar)

en: Collation:
tr: Karşılaştırma:

en: Storage Engine:
tr: Depolama Motoru:

en: Connection:
tr: Bağlantı:

en: Storage engine
tr: Depolama motoru

en: PARTITION definition:
tr: PARTITION tanımı:

[ctx: Online transaction part of the SQL DDL for InnoDB]
en: Online transaction
tr: Çevrimiçi işlem

en: The column width of integer types is ignored in your MySQL version unless defining a TINYINT(1) column
tr: Tamsayı türlerinin sütun genişliği, bir TINYINT(1) sütunu tanımlanmadıkça MySQL sürümünüzde yoksayılır

en: Loading
tr: Yükleme

en: Referenced by %s.
tr: %s tarafından kaynak gösterildi.

en: Is a foreign key.
tr: Bir dış anahtardır.

en: Pick from Central Columns
tr: Merkezi Sütunlardan seç

en: Partition by:
tr: Bölümleyen:

en: Expression or column list
tr: İfade veya sütun listesi

en: Partitions:
tr: Bölümler:

en: Subpartition by:
tr: Alt bölümleyen:

en: Subpartitions:
tr: Alt bölümler:

en: Partition
tr: Bölüm

en: Values
tr: Değerler

en: Subpartition
tr: Alt bölüm

en: Engine
tr: Motor

en: Comment
tr: Açıklama

en: Data directory
tr: Veri dizini

en: Index directory
tr: İndeks dizini

en: Max rows
tr: En fazla satırlar

en: Min rows
tr: En az satırlar

en: Table space
tr: Tablo alanı

en: Node group
tr: Düğüm grubu

en: Length/Values
tr: Uzunluk/Değerler

en: If column type is "enum" or "set", please enter the values using this format: 'a','b','c'…<br>If you ever need to put a backslash ("\") or a single quote ("'") amongst those values, precede it with a backslash (for example '\\xyz' or 'a\'b').
tr: Eğer sütun türü "enum" veya "set" ise lütfen değerleri bu biçimi kullanarak girin: 'a','b','c'…<br>Eğer bu değerler arasına hep ters eğik çizgi ("\") veya tek tırnak ("'") koymanız gerekirse, önlerine ters eğik çizgi koyun (örneğin '\\xyz' veya 'a\'b').

en: For default values, please enter just a single value, without backslash escaping or quotes, using this format: a
tr: Varsayılan değerler için lütfen sola eğik çizgisiz veya alıntısız sadece tek değer girin, bu biçimi kullanarak: a

en: Collation
tr: Karşılaştırma

en: Adjust privileges
tr: Yetkileri ayarla

en: Virtuality
tr: Sanallık

en: Move column
tr: Sütunu taşı

en: List of available transformations and their options
tr: Mevcut dönüşümler ve seçeneklerinin listesi

en: Browser display transformation
tr: Tarayıcı görüntüleme dönüşümü

en: Browser display transformation options
tr: Tarayıcı görüntüleme dönüşümü seçenekleri

en: Please enter the values for transformation options using this format: 'a', 100, b,'c'…<br>If you ever need to put a backslash ("\") or a single quote ("'") amongst those values, precede it with a backslash (for example '\\xyz' or 'a\'b').
tr: Lütfen dönüşüm seçenekleri için değerleri bu biçimi kullanarak giriniz: 'a', 100, b,'c'…<br>Eğer bu değerler arasına hep ters eğik çizgi ("\") veya tek tırnak ("'") koymanız gerekirse, önlerine ters eğik çizgi koyun (örneğin '\\xyz' veya 'a\'b').

en: Input transformation
tr: Girdi dönüşümü

en: Input transformation options
tr: Girdi dönüşümü seçenekleri

en: This setting is disabled, it will not be applied to your configuration.
tr: Bu ayar etkisizleştirildi, yapılandırmanıza uygulanmayacaktır.

en: Set value: %s
tr: Ayar değeri: %s

en: Restore default value
tr: Varsayılan değeri geri yükle

en: Allow users to customize this value
tr: Bu değeri özelleştirmek için kullanıcılara izin ver

en: Collapse
tr: Daralt

en: Expand
tr: Genişlet

en: Requery
tr: Yeniden sorgula

en: Clear
tr: Temizle

en: History
tr: Geçmiş

en: Bookmarks
tr: Yer işaretleri

en: Press Ctrl+Enter to execute query
tr: Sorguyu çalıştırmak için Ctrl+Enter tuşlarına basın

en: Press Enter to execute query
tr: Sorguyu çalıştırmak için Enter tuşuna basın

en: Explain
tr: Açıkla

en: Bookmark
tr: Yer işareti

en: Query failed
tr: Sorgu başarısız oldu

en: Queried time
tr: Sorgu süresi

en: During current session
tr: Şu anki oturum sırasında

en: ascending
tr: küçükten büyüğe

en: descending
tr: büyükten küçüğe

en: Order:
tr: Sıra:

en: Count
tr: Sayı

en: Execution order
tr: Çalıştırma sırası

en: Time taken
tr: Aldığı süre

en: Order by:
tr: Sıralama:

en: Ungroup queries
tr: Sorguların grubunu kaldır

en: Show trace
tr: İzi göster

en: Hide trace
tr: İzi gizle

en: Add bookmark
tr: Yer işareti ekle

en: Label
tr: Etiket

en: Target database
tr: Hedef veritabanı

en: Share this bookmark
tr: Bu yer işaretini paylaş

en: Set default
tr: Varsayılana ayarla

en: Execute queries on Enter and insert new line with Shift+Enter. To make this permanent, view settings.
tr: Enter tuşuna basıldığında sorguları çalıştır ve Shift+Enter tuşları ile yeni satır ekle. Bunu kalıcı yapmak için ayarlara bakın.

en: Create version %1$s of %2$s
tr: %1$s / %2$s sürümünü oluştur

en: Create version %1$s
tr: %1$s sürümünü oluştur

en: Track these data definition statements:
tr: Bu veri tanımlama ifadelerini izle:

en: Track these data manipulation statements:
tr: Bu veri işleme ifadelerini izle:

en: Create version
tr: Sürüm oluştur

en: Add new column
tr: Yeni sütun ekle

en: Length/Value
tr: Uzunluk/Değer

en: Attribute
tr: Öznitelik

en: The central list of columns for the current database is empty
tr: Şu anki veritabanı için sütunların merkezi listesi boş

en: Filter rows
tr: Satırları süz

en: Search this table
tr: Bu tabloda ara

en: Add column
tr: Sütun ekle

en: Select a table
tr: Bir tablo seçin

en: Select a column.
tr: Bir sütun seçin.

en: Click to sort.
tr: Sıralamak için tıklayın.

en: Action
tr: Eylem

en: Create new table
tr: Yeni tablo oluştur

en: Number of columns
tr: Sütun sayısı

en: Create
tr: Oluştur

en: Database comment:
tr: Veritabanı açıklaması:

en: Print
tr: Yazdır

en: Packed
tr: Paketlendi

en: Cardinality
tr: Önemlilik

en: No index defined!
tr: Tanımlı indeks yok!

en: Select all
tr: Tümünü seç

en: Show/hide columns
tr: Sütunları göster/gizle

en: See table structure
tr: Tablo yapısına bak

en: Select "%s"
tr: "%s" seç

en: Add an option for column "%s".
tr: "%s" sütunu için bir seçenek ekleyin.

en: Page to open
tr: Açmak için sayfa

en: Page to delete
tr: Silmek için bağlantı

en: Show/Hide tables list
tr: Tablolar listesini göster/gizle

en: View in fullscreen
tr: Tam ekran görünümü

en: Exit fullscreen
tr: Tam ekrandan çık

en: New page
tr: Yeni sayfa

en: Delete pages
tr: Sayfaları sil

en: Create table
tr: Tablo oluştur

en: Create relationship
tr: İlişki oluştur

en: Reload
tr: Yeniden yükle

en: Help
tr: Yardım

en: Angular links
tr: Yönlendirmeli bağlantılar

en: Direct links
tr: Doğrudan bağlantılar

en: Snap to grid
tr: Kılavuza uydur

en: Small/Big All
tr: Tümünü Küçült/Büyült

en: Toggle small/big
tr: Küçüğü/büyüğü değiştir

en: Toggle relationship lines
tr: İlişki satırlarını değiştir

en: Export schema
tr: Şemayı dışa aktar

en: Build Query
tr: Sorgu yarat

en: Move Menu
tr: Menüyü taşı

en: Pin text
tr: Metni sabitle

en: Hide/Show all
tr: Tümünü gizle/göster

en: Hide/Show tables with no relationship
tr: İlişkisi olmayan tabloları gizle/göster

en: Number of tables:
tr: Tablo sayısı:

en: Delete relationship
tr: İlişkiyi sil

en: Relationship operator
tr: İlişki işletici

en: Except
tr: Hariç

en: Value
tr: Değer

en: subquery
tr: alt sorgu

en: Rename to
tr: Yeniden şuna adlandır

en: New name
tr: Yeni ad

en: Aggregate
tr: Topla

en: Operator
tr: İşletici

en: Active options
tr: Etkin seçenekler

en: Save to selected page
tr: Seçilen sayfaya kaydet

en: Create a page and save to it
tr: Bir sayfa oluştur ve ona kaydet

en: New page name
tr: Yeni sayfa adı

en: Select page
tr: Sayfa seç

en: Select Export Relational Type
tr: Dışa Aktarma İlişkisel Türü Seç

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Event name
tr: Olay adı

en: Event type
tr: Olay türü

en: Change to %s
tr: %s'a değiştir

en: Execute at
tr: Çalıştır

en: Execute every
tr: Çalıştır; her

[ctx: Start of recurring event]
en: Start
tr: Başlama

[ctx: End of recurring event]
en: End
tr: Bitiş

en: On completion preserve
tr: Tamamlamada koruma

en: Definer
tr: Tanımlayıcı

en: Check all
tr: Tümünü işaretle

en: Create new event
tr: Yeni olay oluştur

en: There are no events to display.
tr: Görüntülemek için olaylar yok.

en: Event scheduler status
tr: Olay zamanlayıcısı durumu

en: Click to toggle
tr: Değiştirmek için tıklayın

en: ON
tr: AÇIK

en: OFF
tr: KAPALI

en: @SERVER@ will become the server name and @DATABASE@ will become the database name.
tr: @SERVER@ sunucu adı ve @DATABASE@ veritabanı adı olacak.

note: l10n: A query that the user has written freely
en: Exporting a raw query
tr: Ham sorgu dışa aktarılıyor

en: Exporting tables from "%s" database
tr: "%s" veritabanından tablolar dışa aktarılıyor

en: Export the structure of all tables.
tr: Tüm tabloların yapısını dışa aktarın.

en: Export the data of all tables.
tr: Tüm tabloların verilerini dışa aktarın.

en: Importing into the database "%s"
tr: "%s" veritabanı içine aktarılıyor

en: Multi-table query
tr: Çoklu tablo sorgusu

en: Query by example
tr: Örnek sorgu

en: Query window
tr: Sorgu penceresi

en: select table
tr: tablo seç

en: select column
tr: sütun seç

en: Table alias
tr: Tablo kod adları

en: Column alias
tr: Sütun kod adları

en: Use this column in criteria
tr: Bu sütunu ölçüt içinde kullan

en: criteria
tr: ölçüt

en: Add as
tr: Farklı ekle

en: Another column
tr: Başka bir sütun

en: Enter criteria as free text
tr: Ölçütü serbest metin olarak girin

en: Remove this column
tr: Bu sütunu kaldır

en: + Add column
tr: + Sütun ekle

en: Update query
tr: Sorguyu güncelle

en: Database comment
tr: Veritabanı açıklaması

en: Rename database to
tr: Veritabanını şuna yeniden adlandır

en: New database name
tr: Yeni veritabanı adı

en: You don't have sufficient privileges to perform this operation; Please refer to the documentation for more details.
tr: Bu işlemi yapmak için yeterli yetkilere sahip değilsiniz; Lütfen daha fazla ayrıntı için belgelere bakın.

en: Remove database
tr: Veritabanını kaldır

en: Database %s has been dropped.
tr: %s veritabanı kaldırıldı.

en: Drop the database (DROP)
tr: Veritabanını kaldır (DROP)

en: Copy database to
tr: Veritabanını şuraya kopyala

en: CREATE DATABASE before copying
tr: Kopyalamadan önce VERİTABANI OLUŞTUR

en: Add constraints
tr: Kısıtlamaları ekle

en: Switch to copied database
tr: Kopyalanmış veritabanına geç

en: Change all tables collations
tr: Tüm tablo karşılaştırmalarını değiştir

en: Change all tables columns collations
tr: Tüm tablo sütunları karşılaştırmalarını değiştir

en: Users having access to "%s"
tr: "%s" veritabanına erişimi olan kullanıcılar

en: User name
tr: Kullanıcı adı

en: Host name
tr: Anamakine adı

en: Grant
tr: Onaylı

en: Any
tr: Herhangi

en: global
tr: genel

en: database-specific
tr: veritabanına özgü

en: wildcard
tr: joker

en: routine
tr: yordam

en: With selected:
tr: Seçilileri:

[ctx: Create new user]
en: New
tr: Yeni

en: Add user account
tr: Kullanıcı hesabı ekle

en: Switch to %svisual builder%s
tr: %sGörsel yaratıcı'ya%s geç

en: You have to choose at least one column to display!
tr: Görüntülemek için en az bir sütun seçmelisiniz!

en: And
tr: Ve

en: Column:
tr: Sütun:

en: Alias:
tr: Kodadı:

en: Show:
tr: Göster:

en: Sort:
tr: Sıralama:

en: Sort order:
tr: Sıralama düzeni:

en: Criteria:
tr: Ölçüt:

en: Modify:
tr: Değiştir:

en: Add/Delete criteria rows:
tr: Ölçüt satırlarını Ekle/Sil:

en: Add/Delete columns:
tr: Sütunları Ekle/Sil:

en: Use tables
tr: Tabloları kullan

en: SQL query on database <b>%s</b>:
tr: <b>%s</b> veritabanındaki SQL sorgusu:

en: Routine name
tr: Yordam adı

en: Parameters
tr: Parametreler

en: Direction
tr: Yön

en: Add parameter
tr: Parametre ekle

en: Remove last parameter
tr: Son parametreyi kaldır

en: Return type
tr: Dönüş türü

en: Return length/values
tr: Dönüş uzunluğu/değerleri

en: Return options
tr: Dönüş seçenekleri

en: Charset
tr: Karakter grubu

en: Is deterministic
tr: Belirleyici

en: You do not have sufficient privileges to perform this operation; Please refer to the documentation for more details.
tr: Bu işlemi yapmak için yeterli yetkilere sahip değilsiniz; Lütfen daha fazla ayrıntı için belgelere bakın.

en: Security type
tr: Güvenlik türü

en: SQL data access
tr: SQL veri erişimi

en: Routine parameters
tr: Yordam parametreleri

en: Create new routine
tr: Yeni yordam oluştur

en: There are no routines to display.
tr: Görüntülemek için yordamlar yok.

en: Returns
tr: Dönüşler

en: ENUM/SET editor
tr: ENUM/SET düzenleyicisi

en: Execute
tr: Çalıştır

en: Search in database
tr: Veritabanında ara

en: Words or values to search for (wildcard: "%"):
tr: Aranacak kelimeler veya değerler (joker: "%"):

en: Find:
tr: Bul:

en: Words are separated by a space character (" ").
tr: Kelimeler boşlukla ayrılır (" ").

en: Inside tables:
tr: İç tablolar:

en: Unselect all
tr: Tüm seçimi kaldır

en: Inside column:
tr: İç sütun:

en: %1$s match in <strong>%2$s</strong> | %1$s matches in <strong>%2$s</strong>
tr[0]: <strong>%2$s</strong> tablosu içerisinde %1$s eşleşmesi
tr[1]: <strong>%2$s</strong> tablosu içerisinde %1$s eşleşmeleri

en: <strong>Total:</strong> <em>%count%</em> match | <strong>Total:</strong> <em>%count%</em> matches
tr[0]: <strong>Toplam:</strong> <em>%count%</em> eşleşme
tr[1]: <strong>Toplam:</strong> <em>%count%</em> eşleşme

en: Add prefix
tr: Ön ek ekle

en: %s table | %s tables
tr[0]: %s tablosu
tr[1]: %s tabloları

en: Sum
tr: Toplam

en: Continue
tr: Devam

en: From
tr: Buradan

en: To
tr: Buraya

en: Check tables having overhead
tr: Ek yükü olan tabloları denetle

en: Copy table
tr: Tabloyu kopyala

en: Show create
tr: Oluşturmayı göster

en: Delete data or table
tr: Tabloyu veya veriyi sil

en: Empty
tr: Boşalt

en: Table maintenance
tr: Tablo bakımı

en: Analyze table
tr: Tabloyu çözümle

en: Check table
tr: Tabloyu denetleyin

en: Checksum table
tr: Sağlama tablosu

en: Optimize table
tr: Tabloyu uyarla

en: Repair table
tr: Tabloyu onar

en: Prefix
tr: Ön ek

en: Add prefix to table
tr: Tabloya ön ek ekle

en: Replace table prefix
tr: Tablo ön ekini değiştir

en: Add columns to central list
tr: Sütunları merkezi listeye ekle

en: Remove columns from central list
tr: Sütunları merkezi listeden kaldır

en: Make consistent with central list
tr: Merkezi liste ile uyumlu yap

en: Are you sure?
tr: Emin misiniz?

en: This action may change some of the columns definition.[br]Are you sure you want to continue?
tr: Bu eylem bazı sütunların tanımını değiştirebilir.[br]Devam etmek istediğinize emin misiniz?

en: Options:
tr: Seçenekler:

en: Add AUTO INCREMENT value
tr: AUTO INCREMENT değeri ekle

en: Do you really want to execute the following query?
tr: Aşağıdaki sorguya çalıştırmak istiyor musunuz?

en: Remove from Favorites
tr: Sık Kullanılanlardan kaldır

en: Add to Favorites
tr: Sık Kullanılanlara ekle

en: Showing create queries
tr: Sorguları oluşturma gösteriliyor

en: Create view
tr: Görünüm oluştur

en: Not replicated
tr: Kopya edilmedi

en: Replicated
tr: Kopya edildi

en: in use
tr: kullanımda

en: May be approximate. Click on the number to get the exact count. See [doc@faq3-11]FAQ 3.11[/doc].
tr: Yaklaşık olabilir. Tam sayıyı almak için sayının üzerine tıklayın. [doc@faq3-11]SSS 3.11[/doc]'e bakın.

en: Size
tr: Boyut

en: Creation
tr: Oluşturma

en: Last update
tr: Son güncelleme

en: Last check
tr: Son denetleme

en: Tracking is active.
tr: İzleme etkin.

en: Tracking is not active.
tr: İzleme etkin değil.

en: Tracked tables
tr: İzlenen tablolar

en: Last version
tr: Son sürüm

en: Created
tr: Oluşturuldu

en: Updated
tr: Güncellendi

en: active
tr: etkin

en: not active
tr: etkin değil

en: Delete tracking
tr: İzlemeyi sil

en: Versions
tr: Sürümler

en: Untracked tables
tr: İzlenmeyen tablolar

en: Track table
tr: Tabloyu izle

en: Trigger name
tr: Tetikleyici adı

[ctx: Trigger action time]
en: Time
tr: Zaman

en: Create new trigger
tr: Yeni tetikleyici oluştur

en: There are no triggers to display.
tr: Görüntülemek için tetikleyiciler yok.

en: Save edited data
tr: Düzenlenen veriyi kaydet

en: Restore column order
tr: Sütun düzenini geri yükle

en: Number of rows:
tr: Satır sayısı:

en: All
tr: Tümü

en: Sort by key:
tr: Anahtara göre sırala:

en: Extra options
tr: Fazladan seçenekler

en: Relational key
tr: İlişkisel anahtar

en: Display column for relationships
tr: Sütun ilişkilerini görüntüle

en: Show binary contents
tr: İkili değer içerikleri göster

en: Show BLOB contents
tr: BLOB içerikleri göster

en: Hide browser transformation
tr: Tarayıcı dönüşümünü gizle

en: Well Known Text
tr: Çok İyi Bilinen Metin

en: Well Known Binary
tr: Çok İyi Bilinen İkili Değer

en: Query results operations
tr: Sorgu sonuçları işlemleri

en: Display chart
tr: Çizelge göster

en: Visualize GIS data
tr: GIS verisini görselleştir

[ctx: None encoding conversion]
en: None
tr: Yok

en: Convert to Kana
tr: Kana'ya dönüştür

en: This report automatically includes data about the error and information about relevant configuration settings. It will be sent to the phpMyAdmin team for debugging the error.
tr: Bu rapor otomatik olarak ilgili yapılandırma ayarları ile ilgili hata ve bilgiler hakkında veri içerir. Hatayı ayıklamak için phpMyAdmin takımına gönderilecektir.

en: Can you tell us the steps leading to this error? It decisively helps in debugging:
tr: Bu hataya neden olan adımları söyleyebilir misiniz? Kesinlikle hata ayıklamada yardımcı olur:

en: You may examine the data in the error report:
tr: Hata raporundaki verileri inceleyebilirsiniz:

en: Submit error report
tr: Hata raporu gönder

en: Send error report
tr: Hata raporu gönder

en: Select a template
tr: Bir şablon seçin

en: Export templates:
tr: Dışa aktarma şablonları:

en: New template:
tr: Yeni şablon:

en: Template name
tr: Şablon adı

en: Existing templates:
tr: Varolan şablonlar:

en: Template:
tr: Şablon:

en: Update
tr: Güncelle

en: Show SQL query
tr: SQL sorgusunu göster

en: Export method:
tr: Dışa aktarma yöntemi:

en: Quick - display only the minimal options
tr: Hızlı - sadece en az seçenekleri göster

en: Custom - display all possible options
tr: Özel - tüm olası seçenekleri göster

en: File format to export
tr: Dışa aktarılacak dosya biçimi

en: Rows:
tr: Satırlar:

en: Dump all rows
tr: Tüm satırları dökümle

en: Dump some row(s)
tr: Tüm satırı(ları) dökümle

en: Row to begin at:
tr: Başlanacak satır:

en: Output:
tr: Çıktı:

en: Save on server in the directory <strong>%s</strong>
tr: Sunucuda <strong>%s</strong> dizinine kaydet

en: Rename exported databases/tables/columns
tr: Dışa aktarılan veritabanlarını/tabloları/sütunları yeniden adlandır

en: Defined aliases
tr: Tanımlı kod adları

en: Remove
tr: Kaldır

en: Define new aliases
tr: Yeni kod adları tanımla

en: Select database:
tr: Veritabanı seç:

en: Select table:
tr: Tablo seç:

en: New table name
tr: Yeni tablo adı

en: Select column:
tr: Sütun seç:

en: New column name
tr: Yeni sütun adı

en: Use %s statement
tr: %s ifadesi kullan

en: View output as text
tr: Çıktıyı metin olarak görüntüle

en: Save output to a file
tr: Çıktıyı dosyaya kaydet

en: File name template:
tr: Dosya adı şablonu:

en: This value is interpreted using the 'strftime' function, so you can use time formatting strings. Additionally the following transformations will happen: %s Other text will be kept as is. See the FAQ 6.27 for details.
tr: Bu değer 'strftime' işlevi kullanılarak yorumlanır, bu yüzden zaman biçimlendirme dizgisi kullanabilirsiniz. İlave olarak aşağıdaki dönüşümler meydana gelecektir: %s Diğer metinler olduğu gibi tutulacaktır. Ayrıntılar için SSS 6.27'ye bakın.

en: Use this for future exports
tr: İleriki dışa aktarımlar için bunu kullan

en: Character set of the file:
tr: Dosyanın karakter grubu:

en: Compression:
tr: Sıkıştırma:

en: zipped
tr: zip olarak

en: gzipped
tr: gzip olarak

en: Export databases as separate files
tr: Veritabanlarını ayrı dosyalar olarak dışa aktar

en: Export tables as separate files
tr: Tabloları ayrı dosyalar olarak dışa aktar

en: Skip tables larger than:
tr: Şundan daha büyük tabloları atla:

en: The size is measured in MiB.
tr: Boyut MiB olarak ölçülür.

en: Format-specific options:
tr: Biçim-belli seçenekler:

en: Encoding Conversion:
tr: Kodlama Dönüştürme:

en: Filters
tr: Süzgeçler

en: Containing the word:
tr: İçerdiği kelime:

en: Open new phpMyAdmin window
tr: Yeni phpMyAdmin penceresi aç

en: phpMyAdmin Demo Server
tr: phpMyAdmin Tanıtım Sunucusu

en: Currently running Git revision %1$s from the %2$s branch.
tr: Şu anda çalışan %2$s dalından Git gözden geçirme sürümü %1$s.

en: Git information missing!
tr: Git bilgisi eksik!

en: Value for the column "%s"
tr: "%s" sütunu için değer

en: Use OpenStreetMaps as Base Layer
tr: Taban Katman olarak OpenStreetMaps kullan

en: Geometry %d:
tr: Geometri %d:

en: Point:
tr: Nokta:

en: Point %d:
tr: Nokta %d:

en: Linestring %d:
tr: Satır dizgisi %d:

en: Outer ring:
tr: Dış halka:

en: Inner ring %d:
tr: İç halka %d:

en: Add a linestring
tr: Satır dizgisi ekle

en: Polygon %d:
tr: Poligon %d:

en: Add a polygon
tr: Poligon ekle

en: Add geometry
tr: Geometri ekle

en: Output
tr: Çıktı

en: Choose "GeomFromText" from the "Function" column and paste the string below into the "Value" field.
tr: "Function" sütunundan "GeomFromText"i seçin ve "Value" alanı içinde alta dizgiyi yapıştırın.

en: Javascript must be enabled past this point!
tr: Bu kısmı geçmek için Javascript etkinleştirilmek zorundadır!

en: Click on the bar to scroll to top of page
tr: Sayfanın en üstüne kaydırmak için çubuğa tklayın

en: Git revision:
tr: Git gözden geçirme:

en: no branch
tr: dal yok

en: from %s branch
tr: %s dalından

en: committed on %s by %s
tr: %s tarihinde %s tarafından işlendi

en: authored on %s by %s
tr: %s tarihinde %s tarafından hazırlandı

en: You are using the demo server. You can do anything here, but please do not change root, debian-sys-maint and pma users. More information is available at %s.
tr: Tanıtım sunucusunu kullanıyorsunuz. Burada istediğiniz herşeyi yapabilirsiniz ancak lütfen root, debian-sys-maint ve pma kullanıcılarını değiştirmeyin. Daha fazla bilgi %s adresinde mevcuttur.

en: General settings
tr: Genel ayarlar

en: Server connection collation:
tr: Sunucu bağlantısı karşılaştırması:

en: More settings
tr: Daha fazla ayar

en: Appearance settings
tr: Görünüş ayarları

en: Language
tr: Dil

en: Theme
tr: Tema

[ctx: View all themes]
en: View all
tr: Tümünü görüntüle

en: Database server
tr: Veritabanı sunucusu

en: Server:
tr: Sunucu:

en: Server type:
tr: Sunucu türü:

en: Server connection:
tr: Sunucu bağlantısı:

en: Protocol version:
tr: Protokol sürümü:

en: User:
tr: Kullanıcı:

en: Server charset:
tr: Sunucu karakter grubu:

en: Web server
tr: Web sunucusu

en: Database client version:
tr: Veritabanı istemcisi sürümü:

en: PHP extension:
tr: PHP uzantısı:

en: PHP version:
tr: PHP sürümü:

en: Show PHP information
tr: PHP bilgisini göster

en: Version information:
tr: Sürüm bilgisi:

en: Official Homepage
tr: Resmî phpMyAdmin Anasayfası

en: Contribute
tr: Katkıda bulun

en: Get support
tr: Destek al

en: List of changes
tr: Değişikliklerin listesi

en: License
tr: Lisans

en: Warning
tr: Uyarı

en: Notice
tr: Duyuru

en: phpMyAdmin Themes
tr: phpMyAdmin Temaları

en: Get more themes!
tr: Daha fazla tema al!

en: Screenshot of the %s theme.
tr: %s temasının ekran görüntüsü.

note: l10n: Choose the theme button in the themes list modal
en: Take it
tr: Al

en: The file being uploaded is probably larger than the maximum allowed size or this is a known bug in webkit based (Safari, Google Chrome, Arora etc.) browsers.
tr: Gönderilen dosya muhtemelen en fazla izin verilen boyuttan büyük veya bu webkit tabanlı (Safari, Google Chrome, Arora vs.) tarayıcılardaki bilinen bir hatadır.

en: %s of %s
tr: %s / %s

en: %s/sec.
tr: %s/san.

en: About %MIN min. %SEC sec. remaining.
tr: Yaklaşık kalan %MIN dik. %SEC san.

en: About %SEC sec. remaining.
tr: Yaklaşık kalan %SEC san.

en: The file is being processed, please be patient.
tr: Dosya işleme alındı, lütfen sabırlı olun.

en: Uploading your import file…
tr: İçe aktarma dosyanız gönderiliyor…

en: Please be patient, the file is being uploaded. Details about the upload are not available.
tr: Lütfen sabırlı olun, dosya gönderilmekte. Gönderme ile ilgili ayrıntılar mevcut değil.

en: File to import:
tr: İçe aktarmak için dosya:

en: File may be compressed (%s) or uncompressed.
tr: Dosya sıkıştırılmış (%s) ya da sıkıştırılmamış olabilir.

en: A compressed file's name must end in <strong>.[format].[compression]</strong>. Example: <strong>.sql.zip</strong>
tr: Sıkıştırılmış dosyanın adı <strong>.[biçim].[sıkıştırma]</strong> şeklinde bitmelidir. Örneğin: <strong>.sql.zip</strong>

en: Upload a file
tr: Bir dosya yükle

en: Select file to import
tr: İçe aktarmak için dosya seç

en: Browse your computer:
tr: Bilgisayara gözat:

en: You may also drag and drop a file on any page.
tr: Ayrıca herhangi bir sayfaya dosyayı sürükleyebilir ve bırakabilirsiniz.

en: Select from the web server upload directory [strong]%s[/strong]:
tr: Web sunucusu [strong]%s[/strong] gönderme dizininden seçin:

en: There are no files to import!
tr: İçe aktarılacak dosyalar yok!

en: File uploads are not allowed on this server.
tr: Bu sunucuda dosya gönderimlerine izin verilmez.

en: Partial import:
tr: Kısmi içe aktarma:

en: Previous import timed out, after resubmitting will continue from position %d.
tr: Önceki içe aktarma zaman aşımına uğradı, sonradan yeniden gönderim %d konumundan devam edecek.

en: Allow the interruption of an import in case the script detects it is close to the PHP timeout limit.
tr: Betiğin PHP zaman aşımı sınırına yakın olduğunu algılaması durumunda içe aktarmanın kesintiye uğramasına izin verir.

en: This might be a good way to import large files, however it can break transactions.
tr: Bu, büyük dosyaları içe aktarmak için iyi bir yol olabilir, ancak işlemleri bozabilir.

en: Skip this number of queries (for SQL) starting from the first one:
tr: Bu sorgu (SQL için) numaralarını ilkinden başlayarak atla:

en: Other options
tr: Diğer seçenekler

en: Rename
tr: Yeniden adlandır

en: The primary key has been dropped.
tr: Birincil anahtar kaldırıldı.

en: Index %s has been dropped.
tr: %s indeksi kaldırıldı.

note: l10n: Year suffix for calendar, "none" is empty.
en: none
tr: yok

note: l10n: Previous month. Display text for previous month link in calendar
en: Prev
tr: Önceki

note: l10n: Next month. Display text for next month link in calendar
en: Next
tr: Sonraki

note: l10n: Display text for current month link in calendar
en: Today
tr: Bugün

en: January
tr: Ocak

en: February
tr: Şubat

en: March
tr: Mart

en: April
tr: Nisan

note: l10n: Short month name for May
en: May
tr: Mayıs

en: June
tr: Haziran

en: July
tr: Temmuz

en: August
tr: Ağustos

en: September
tr: Eylül

en: October
tr: Ekim

en: November
tr: Kasım

en: December
tr: Aralık

note: l10n: Short week day name for Sunday
en: Sun
tr: Paz

note: l10n: Minimal week day name for Sunday
en: Su
tr: Pz

note: l10n: Minimal week day name for Monday
en: Mo
tr: Pt

note: l10n: Minimal week day name for Tuesday
en: Tu
tr: Sa

note: l10n: Minimal week day name for Wednesday
en: We
tr: Ça

note: l10n: Minimal week day name for Thursday
en: Th
tr: Pe

note: l10n: Minimal week day name for Friday
en: Fr
tr: Cu

note: l10n: Minimal week day name for Saturday
en: Sa
tr: Ct

note: l10n: Column header for week of the year in calendar
en: Wk
tr: Hs

en: Hour
tr: Saat

en: Minute
tr: Dakika

en: Second
tr: Saniye

en: This field is required
tr: Bu alan gereklidir

en: Please fix this field
tr: Lütfen bu alanı düzeltin

en: Please enter a valid email address
tr: Lütfen geçerli bir eposta adresi girin

en: Please enter a valid URL
tr: Lütfen geçerli bir URL girin

en: Please enter a valid date
tr: Lütfen geçerli bir tarih girin

en: Please enter a valid date ( ISO )
tr: Lütfen geçerli bir tarih (ISO) girin

en: Please enter a valid number
tr: Lütfen geçerli bir sayı girin

en: Please enter a valid credit card number
tr: Lütfen geçerli bir kredi kartı numarası girin

en: Please enter only digits
tr: Lütfen sadece rakam girin

en: Please enter the same value again
tr: Lütfen aynı değeri tekrar girin

en: Please enter no more than {0} characters
tr: Lütfen {0} karakterden daha fazla girmeyin

en: Please enter at least {0} characters
tr: Lütfen en az {0} karakter girin

en: Please enter a value between {0} and {1} characters long
tr: Lütfen {0} ve {1} karakter uzunluğu arasında bir değer girin

en: Please enter a value between {0} and {1}
tr: Lütfen {0} ve {1} arasında bir değer girin

en: Please enter a value less than or equal to {0}
tr: Lütfen {0} değerinden küçük ya da eşit bir değer girin

en: Please enter a value greater than or equal to {0}
tr: Lütfen {0} değerinden büyük ya da eşit bir değer girin

en: Please enter a valid date or time
tr: Lütfen geçerli bir tarih veya saat girin

en: Please enter a valid HEX input
tr: Lütfen geçerli bir ONALTILIK girdi değeri girin

note: l10n: To validate the usage of a MD5 function on the column
en: This column can not contain a 32 chars value
tr: Bu sütun 32 karakterlik bir değer içeremez

note: l10n: To validate the usage of a AES_ENCRYPT/DES_ENCRYPT function on the column
en: These functions are meant to return a binary result; to avoid inconsistent results you should store it in a BINARY, VARBINARY, or BLOB column.
tr: Bu işlevlerin ikili bir sonuç döndürmesi amaçlanmıştır; tutarsız sonuçlardan kaçınmak için bunu BINARY, VARBINARY veya BLOB sütununda saklamalısınız.

en: Log in
tr: Oturum aç

en: You can enter hostname/IP address and port separated by space.
tr: Anamakine adı/IP adresi ve bağlantı noktasını boşluk bırakarak ayrı girebilirsiniz.

en: Username:
tr: Kullanıcı Adı:

en: Password:
tr: Parola:

en: Server choice:
tr: Sunucu seçimi:

en: There is a mismatch between HTTPS indicated on the server and client. This can lead to a non working phpMyAdmin or a security risk. Please fix your server configuration to indicate HTTPS properly.
tr: İstemci ve sunucu üzerinde HTTPS arasında gösterilen bir uyumsuzluk var. Bu, çalışmayan bir phpMyAdmin veya bir güvenlik riskine neden olabilir. Lütfen HTTPS'yi düzgün bir şekilde göstermesi için sunucu yapılandırmanızı düzeltin.

en: Please scan following QR code into the two-factor authentication app on your device and enter authentication code it generates.
tr: Lütfen aşağıdaki QR kodu cihazınızdaki iki etkenli kimlik doğrulaması uygulaması içinde taratın ve oluşturduğu kimlik doğrulama kodunu girin.

en: Secret/key:
tr: Gizli/anahtar:

en: Authentication code:
tr: Kimlik doğrulama kodu:

en: Open the two-factor authentication app on your device to view your authentication code and verify your identity.
tr: Kimlik doğrulama kodunuzu görüntülemek ve kimliğinizi doğrulamak için iki etkenli kimlik doğrulama uygulamasını cihazınızda açın.

en: The configured two factor authentication is not available, please install missing dependencies.
tr: Yapılandırılmış iki etkenli kimlik doğrulaması kullanılamaz, lütfen eksik bağımlılıkları yükleyin.

en: Deprecated!
tr: Kullanım dışı!

en: The FIDO U2F API has been deprecated in favor of the Web Authentication API (WebAuthn).
tr: FIDO U2F API, Web Kimlik Doğrulama API'si (WebAuthn) lehine kullanımdan kaldırılmıştır.

en: You can still use Firefox to authenticate your account using the FIDO U2F API, however it's recommended that you use the WebAuthn authentication instead.
tr: FIDO U2F API'yi kullanarak hesabınızın kimliğini doğrulamak için Firefox'u kullanmaya devam edebilirsiniz, ancak bunun yerine WebAuthn kimlik doğrulamasını kullanmanız önerilir.

en: Please connect your FIDO U2F device into your computer's USB port. Then confirm registration on the device.
tr: Lütfen FIDO U2F aygıtınızı bilgisayarınızın USB bağlantı noktasına bağlayın. Ondan sonra aygıta kaydolmayı onaylayın.

en: You are not using https to access phpMyAdmin, therefore FIDO U2F device will most likely refuse to authenticate you.
tr: phpMyAdmin erişimi için https kullanmıyorsunuz, bu nedenle FIDO U2F aygıtı, büyük ihtimalle kimlik doğrulaması işleminizi reddedecek.

en: Please connect your FIDO U2F device into your computer's USB port. Then confirm login on the device.
tr: Lütfen FIDO U2F aygıtınızı bilgisayarınızın USB bağlantı noktasına bağlayın. Ondan sonra aygıta oturum açmayı onaylayın.

en: Verify
tr: Doğrula

en: Please connect your WebAuthn/FIDO2 device. Then confirm registration on the device.
tr: Lütfen WebAuthn/FIDO2 aygıtınızı bağlayın. Ardından aygıta kaydolmayı onaylayın.

en: Please connect your WebAuthn/FIDO2 device. Then confirm login on the device.
tr: Lütfen WebAuthn/FIDO2 aygıtınızı bağlayın. Ardından aygıta oturum açmayı onaylayın.

en: View:
tr: Görünüm:

en: Go back
tr: Geri dön

en: Show hidden navigation tree items.
tr: Gizli gezinti ağacı öğelerini göster.

en: Unhide
tr: Gizleme

en: Home
tr: Giriş

en: Empty session data
tr: Boş oturum verisi

en: Log out
tr: Oturumu kapat

en: phpMyAdmin documentation
tr: phpMyAdmin belgeleri

en: MariaDB Documentation
tr: MariaDB Belgeleri

en: MySQL Documentation
tr: MySQL Belgeleri

en: Navigation panel settings
tr: Gezinti paneli ayarları

en: Reload navigation panel
tr: Gezinti panelini yeniden yükle

en: An error has occurred while loading the navigation display
tr: Gezinti görüntüsü yüklenirken bir hata meydana geldi

en: SQL upload
tr: SQL gönderme

en: Type to filter these, Enter to search all
tr: Bunları süzmek için yazın, tümünü aramak için Enter'a basın

en: Clear fast filter
tr: Hızlı süzgeci temizle

en: Your browser has phpMyAdmin configuration for this domain. Would you like to import it for current session?
tr: Tarayıcınız bu alan adı için phpMyAdmin yapılandırmasına sahip. Şu anki oturum için bunu içe aktarmak istiyor musunuz?

en: Delete settings
tr: Ayarları sil

en: Cannot save settings, submitted form contains errors!
tr: Ayarlar kaydedilemiyor, gönderilmiş form hatalar içeriyor!

en: Manage your settings
tr: Ayarlarınızı yönetin

en: Two-factor authentication
tr: İki etkenli kimlik doğrulaması

en: Configuration has been saved.
tr: Yapılandırma kaydedildi.

en: Your preferences will be saved for current session only. Storing them permanently requires %sphpMyAdmin configuration storage%s.
tr: Tercihleriniz sadece şu anki oturum için kaydedilecektir. Bunların kalıcı olarak saklanması %sphpMyAdmin yapılandırma depolaması%s gerektirir.

en: Configuration contains incorrect data for some fields.
tr: Bazı alanlar için yapılandırma doğru olmayan veri içeriyor.

en: Do you want to import remaining settings?
tr: Kalan ayarları içe aktarmak istiyor musunuz?

en: Saved on: @DATE@
tr: Kaydedilme: @DATE@

en: Import from file
tr: Dosyadan içe aktar

en: Import from browser's storage
tr: Tarayıcının depolamasından içe aktar

en: Settings will be imported from your browser's local storage.
tr: Ayarlar tarayıcınızın yerel depolamasından içe aktarılacaktır.

en: You have no saved settings!
tr: Kaydedilmiş ayarlarınız yok!

en: This feature is not supported by your web browser
tr: Bu özellik web tarayıcınız tarafından desteklenmez

en: Merge with current configuration
tr: Şu anki yapılandırma ile birleştir

en: You can set more settings by modifying config.inc.php, eg. by using %sSetup script%s.
tr: Config.inc.php dosyasını değiştirerek daha fazla ayar yapabilirsiniz, örn. %sKur programcığı%s kullanarak.

en: Save as JSON file
tr: JSON dosyası olarak kaydet

en: Save as PHP file
tr: PHP dosyası olarak kaydet

en: Save to browser's storage
tr: Tarayıcının depolamasına kaydet

en: Settings will be saved in your browser's local storage.
tr: Ayarlar tarayıcının yerel depolamasına kaydedilecektir.

en: Existing settings will be overwritten!
tr: Mevcut ayarlar üzerine yazılacak!

en: You can reset all your settings and restore them to default values.
tr: Tüm ayarlarınızı sıfırlayabilir ve varsayılan değerlere geri yükleyebilirsiniz.

en: Configure two-factor authentication
tr: İki etkenli kimlik doğrulamasını yapılandır

en: Enable two-factor authentication
tr: İki etkenli kimlik doğrulamasını etkinleştir

en: Confirm disabling two-factor authentication
tr: İki etkenli kimlik doğrulamasını etkisizleştirmeyi onayla

en: By disabling two factor authentication you will be again able to login using password only.
tr: İki etkenli kimlik doğrulamasını etkisizleştirerek, yine sadece parola kullanarak oturum açabileceksiniz.

en: Disable two-factor authentication
tr: İki etkenli kimlik doğrulamasını etkisizleştir

en: Two-factor authentication status
tr: İki etkenli kimlik doğrulaması durumu

en: Two-factor authentication is not available, please install optional dependencies to enable authentication backends.
tr: İki etkenli kimlik doğrulaması kullanılamaz, lütfen kimlik doğrulaması arka uçlarını etkinleştirmek için isteğe bağlı bağımlılıklar yükleyin.

en: Following composer packages are missing:
tr: Aşağıdaki composer paketleri eksik:

en: Two-factor authentication is available and configured for this account.
tr: İki etkenli kimlik doğrulaması kullanılabilir ve bu hesap için yapılandırılmış.

en: Two-factor authentication is available, but not configured for this account.
tr: İki etkenli kimlik doğrulaması kullanılabilir, ancak bu hesap için yapılandırılmamış.

en: Please install optional dependencies to enable more authentication backends.
tr: Lütfen daha fazla kimlik doğrulaması arka uçlarını etkinleştirmek için isteğe bağlı bağımlılıklar yükleyin.

en: Two-factor authentication is not available, enable phpMyAdmin configuration storage to use it.
tr: İki etkenli kimlik doğrulaması kullanılamaz, kullanmak için phpMyAdmin yapılandırma depolamasını etkinleştirin.

en: You have enabled two factor authentication.
tr: İki etkenli kimlik doğrulamasını etkinleştirdiniz.

en: There are no recent tables.
tr: Son tablolar yok.

en: There are no favorite tables.
tr: Sık kullanılan tablolar yok.

en: phpMyAdmin configuration storage
tr: phpMyAdmin yapılandırma depolaması

en: Configuration of pmadb…
tr: pmadb yapılandırması…

en: not OK
tr: TAMAM değil

en: General relation features
tr: Genel ilişki özellikleri

en: %sCreate%s a database named '%s' and setup the phpMyAdmin configuration storage there.
tr: Önce '%s' adında bir veritabanı %soluşturun%s ve orada phpMyAdmin yapılandırma depolama tablolarını ayarlayın.

en: %sCreate%s the phpMyAdmin configuration storage in the current database.
tr: Şu anki veritabanında phpMyAdmin yapılandırma depolaması %soluşturun%s.

en: %sCreate%s missing phpMyAdmin configuration storage tables.
tr: Eksik phpMyAdmin yapılandırma depolama tablolarını %soluşturun%s.

[ctx: Correctly working]
en: OK
tr: TAMAM

en: General relation features:
tr: Genel bağlantı özellikleri:

en: Enabled
tr: Etkinleştirildi

en: Display features:
tr: Özellikleri görüntüleme:

en: Designer and creation of PDFs:
tr: PDF'lerin tasarımcısı ve oluşturulması:

en: Displaying column comments:
tr: Sütun açıklamalarını görüntüleme:

en: Browser transformation:
tr: Tarayıcı dönüşümü:

en: Please see the documentation on how to update your column_info table.
tr: Lütfen column_info tablonuzun nasıl güncelleneceğini öğrenmek için belgelere bakın.

en: Bookmarked SQL query:
tr: Yer işaretli SQL sorgusu:

en: SQL history:
tr: SQL geçmişi:

en: Persistent recently used tables:
tr: Sürekli son kullanılan tablolar:

en: Persistent favorite tables:
tr: Sürekli sık kullanılan tablolar:

en: Persistent tables' UI preferences:
tr: Sürekli tabloların KA tercihleri:

en: Tracking:
tr: İzleme:

en: User preferences:
tr: Kullanıcı tercihleri:

en: Configurable menus:
tr: Yapılandırılabilir menüler:

en: Hide/show navigation items:
tr: Gezinti öğelerini gizle/göster:

en: Saving Query-By-Example searches:
tr: Örnekle Sorgulama aramalarını kaydetme:

en: Managing central list of columns:
tr: Sütunların merkezi listesi yönetimi:

en: Remembering designer settings:
tr: Tasarımcı ayarlarını hatırlama:

en: Saving export templates:
tr: Dışa aktarma şablonlarını kaydetme:

en: Quick steps to set up advanced features:
tr: Gelişmiş özellikleri ayarlamak için hızlı adımlar:

en: Create the needed tables with the <code>%screate_tables.sql</code>.
tr: Gerekli tabloları <code>%screate_tables.sql</code> ile oluşturun.

en: Create a pma user and give access to these tables.
tr: Pma kullanıcısı oluşturun ve bu tablolara erişim verin.

en: Enable advanced features in configuration file (<code>config.inc.php</code>), for example by starting from <code>config.sample.inc.php</code>.
tr: (<code>config.inc.php</code>) yapılandırma dosyasında gelişmiş özellikler etkinleştirin, örneğin <code>config.sample.inc.php</code> dosyasından başlayarak.

en: Re-login to phpMyAdmin to load the updated configuration file.
tr: Güncellenmiş yapılandırma dosyasını yüklemek için phpMyAdmin'e yeniden oturum açın.

en: Select binary log to view
tr: Görüntülemek için ikili değer günlüğünü seçin

en: Truncate shown queries
tr: Gösterilen sorguları kısalt

en: Show full queries
tr: Tüm sorguları göster

en: Log name
tr: Günlük adı

en: Position
tr: Konum

en: Server ID
tr: Sunucu ID

en: Original position
tr: Orijinal konum

en: Information
tr: Bilgi

en: Character sets and collations
tr: Karakter grupları ve karşılaştırmalar

[ctx: The collation is the default one]
en: default
tr: varsayılan

en: Databases statistics
tr: Veritabanı istatistikleri

en: Create database
tr: Veritabanı oluştur

en: No privileges to create databases
tr: Veritabanlarını oluşturmak için yetkiler yok

en: Primary replication
tr: Birincil sunucu kopyalama

en: Replica replication
tr: Kopya sunucu kopyalama

en: Jump to database '%s'
tr: '%s' veritabanına atla

en: Check privileges for database "%s".
tr: "%s" veritabanı için yetkileri denetle.

en: Check privileges
tr: Yetkileri denetle

en: Note: Enabling the database statistics here might cause heavy traffic between the web server and the MySQL server.
tr: Not: Buradaki veritabanı istatistiklerini etkinleştirmek web sunucusu ile MySQL sunucusu arasında yüksek trafiğe yol açabilir.

en: Enable statistics
tr: İstatistikleri etkinleştir

en: No databases
tr: Veritabanı yok

en: Storage engines
tr: Depolama motorları

en: Storage Engine
tr: Depolama Motoru

en: Unknown storage engine.
tr: Bilinmeyen depolama motoru.

en: @SERVER@ will become the server name.
tr: @SERVER@ sunucu adı olacaktır.

en: Exporting databases from the current server
tr: Şu anki sunucudan veritabanları dışa aktarılıyor

en: Importing into the current server
tr: Şu anki sunucu içine aktarılıyor

en: Plugin
tr: Eklenti

en: Version
tr: Sürüm

en: Author
tr: Hazırlayan

en: inactive
tr: etkin değil

en: disabled
tr: etkisizleştirildi

en: deleting
tr: siliniyor

en: deleted
tr: silindi

en: Database for user account
tr: Kullanıcı hesabı için veritabanı

en: Create database with same name and grant all privileges.
tr: Aynı isimle veritabanı oluştur ve tüm yetkileri ver.

en: Grant all privileges on wildcard name (username\_%).
tr: Joker isimlere tüm yetkileri ver (kullanıcıadı\_%).

en: Grant all privileges on database %s.
tr: %s veritabanı üzerindeki tüm yetkileri verir.

en: No Password
tr: Parola yok

en: Enter:
tr: Girin:

[ctx: Password strength]
en: Strength:
tr: Sağlamlık:

en: Re-type:
tr: Tekrar yazın:

en: Password Hashing:
tr: Parola Adreslemesi:

en: This method requires using an '<i>SSL connection</i>' or an '<i>unencrypted connection that encrypts the password using RSA</i>'; while connecting to the server.
tr: Bu yöntem, sunucuya bağlanırken bir '<i>SSL bağlantısı</i>' veya '<i>RSA kullanarak parolayı şifreleyen şifresiz bağlantı</i>' kullanmayı gerektirir.

en: User group:
tr: Kullanıcı grubu:

en: Edit privileges:
tr: Yetkileri düzenle:

en: User account
tr: Kullanıcı hesabı

en: Note: You are attempting to edit privileges of the user with which you are currently logged in.
tr: Not: Şu anda oturum açtığınız kullanıcının yetkilerini düzenlemeye çalışıyorsunuz.

en: Note: MySQL privilege names are expressed in English.
tr: Not: MySQL yetki adları İngilizce olarak belirtilir.

en: Allows user to give to other users or remove from other users privileges that user possess on this routine.
tr: Kullanıcının bu yordamda sahip olduğu yetkileri diğer kullanıcılara vermek ya da diğer kullanıcılardan kaldırmak için kullanıcılara izin verir.

en: Allows altering and dropping this routine.
tr: Bu yordamın değiştirilmesine ve kaldırılmasına izin verir.

en: Allows executing this routine.
tr: Bu yordamın yürütülmesine izin verir.

en: Pagination of user accounts
tr: Kullanıcı hesaplarının sayfalandırılması

en: Login Information
tr: Oturum Açma Bilgisi

en: User name:
tr: Kullanıcı adı:

en: Any user
tr: Herhangi kullanıcı

en: Use text field
tr: Metin alanını kullan

en: An account already exists with the same username but possibly a different hostname.
tr: Hesap zaten aynı kullanıcı adıyla mevcut ancak farklı bir anamakine adı olması mümkün.

en: Host name:
tr: Anamakine adı:

en: Any host
tr: Herhangi anamakine

en: Local
tr: Yerel

en: This host
tr: Bu anamakine

en: Use host table
tr: Anamakine tablosu kullan

en: When Host table is used, this field is ignored and values stored in Host table are used instead.
tr: Anamakine tablosu kullanıldığında bu alan yoksayılır ve yerine Anamakine tablosunda saklanan değerler kullanılır.

en: Password
tr: Parola

en: Do not change the password
tr: Parolayı değiştirme

en: No password
tr: Parola yok

en: Re-type
tr: Tekrar yazın

en: Authentication plugin
tr: Kimlik doğrulama eklentisi

en: Password hashing method
tr: Parola adresleme yöntemi

en: This method requires using an '<em>SSL connection</em>' or an '<em>unencrypted connection that encrypts the password using RSA</em>'; while connecting to the server.
tr: Bu yöntem, sunucuya bağlanırken bir '<em>SSL bağlantısı</em>' veya '<em>RSA kullanarak parolayı şifreleyen şifresiz bağlantı</em>' kullanmayı gerektirir.

en: Edit user group
tr: Kullanıcı grubunu düzenle

en: Column-specific privileges
tr: Sütuna özgü yetkiler

en: Add privileges on the following database(s):
tr: Şurada belirtilen veritaban(lar)ına yetkileri ekle:

en: Wildcards % and _ should be escaped with a \ to use them literally.
tr: _ ve % jokerleri harfi harfine kullanılmak için \ ile doldurun.

en: Add privileges on the following table:
tr: Aşağıdaki tabloya yetkileri ekle:

en: Add privileges on the following routine:
tr: Aşağıdaki yordama yetkileri ekle:

[ctx: None privileges]
en: None
tr: Yok

en: Allows user to give to other users or remove from other users the privileges that user possess yourself.
tr: Kullanıcının kendi kendine sahip olduğu yetkileri diğer kullanıcılara vermek ya da diğer kullanıcılardan kaldırmak için kullanıcılara izin verir.

en: Global
tr: Genel

en: Global privileges
tr: Genel yetkiler

en: Administration
tr: Yönetim

en: Allows adding users and privileges without reloading the privilege tables.
tr: Yetki tablolarını yeniden yüklemeden yeni kullanıcıların ve yetkilerin eklenmesine izin verir.

en: Allows creating foreign key relations.
tr: Dış anahtar ilişkileri oluşturmaya izin verir.

en: Not used on MariaDB.
tr: MariaDB'de kullanılmaz.

en: Not used for this MySQL version.
tr: Bu MySQL sürümü için kullanılmaz.

en: Resource limits
tr: Kaynak sınırları

en: Note: Setting these options to 0 (zero) removes the limit.
tr: Not: Bu seçeneklerin 0 (sıfır)'a ayarlanması sınırı kaldırır.

en: Limits the number of queries the user may send to the server per hour.
tr: Kullanıcının saat başına sunucuya gönderebileceği sorgu sayısını sınırlar.

en: Limits the number of commands that change any table or database the user may execute per hour.
tr: Kullanıcının saat başına çalıştırabileceği herhangi bir tabloyu veya veritabanını değiştiren komut sayısını sınırlar.

en: Limits the number of new connections the user may open per hour.
tr: Kullanıcının saat başına açabileceği yeni bağlantı sayısını sınırlar.

en: Limits the number of simultaneous connections the user may have.
tr: Kullanıcının eşzamanlı bağlantı sayısını sınırlar.

en: Does not require SSL-encrypted connections.
tr: SSL-şifrelenmiş bağlantılar gerektirmez.

en: Requires SSL-encrypted connections.
tr: SSL-şifrelenmiş bağlantılar gerektirir.

en: Requires a valid X509 certificate.
tr: Geçerli bir X509 sertifikası gerektirir.

en: Requires that a specific cipher method be used for a connection.
tr: Bir bağlantı için kullanılan belirli şifreleme yöntemi gerektirir.

en: Requires that a valid X509 certificate issued by this CA be presented.
tr: Bu CA tarafından verilen geçerli bir X509 sertifikası sunulmasını gerektirir.

en: Requires that a valid X509 certificate with this subject be presented.
tr: Bu konu ile geçerli bir X509 sertifikası sunulmasını gerektirir.

en: User accounts overview
tr: Kullanıcı hesaplarına genel bakış

en: User groups
tr: Kullanıcı grupları

en: The selected user was not found in the privilege table.
tr: Seçilen kullanıcı yetki tablosunda bulunamadı.

en: Change login information / Copy user account
tr: Oturum açma bilgisini değiştir / Kullanıcı hesabını kopyala

en: Create a new user account with the same privileges and …
tr: Aynı yetkilerle yeni bir kullanıcı hesabı oluştur ve …

en: … keep the old one.
tr: … eski olanı sakla.

en: … delete the old one from the user tables.
tr: … eski olanı kullanıcı tablolarından sil.

en: … revoke all active privileges from the old one and delete it afterwards.
tr: … eski olandan bütün etkin yetkileri geri al ve sonra da sil.

en: … delete the old one from the user tables and reload the privileges afterwards.
tr: … eski olanı kullanıcı tablolarından sil ve sonra da yetkileri yeniden yükle.

en: User group
tr: Kullanıcı grubu

en: Remove selected user accounts
tr: Seçilen kullanıcı hesaplarını kaldır

en: Revoke all active privileges from the users and delete them afterwards.
tr: Kullanıcılardan tüm etkin yetkileri geri alır ve sonra da siler.

en: Drop the databases that have the same names as the users.
tr: Kullanıcılarla aynı isimlerde olan veritabanlarını kaldır.

en: Save changes
tr: Değişiklikleri kaydet

en: Replica configuration
tr: Kopya sunucu yapılandırması

en: Change or reconfigure primary server
tr: Birincil sunucuyu değiştir veya yeniden yapılandır

en: Make sure you have a unique server-id in your configuration file (my.cnf). If not, please add the following line into [mysqld] section:
tr: Yapılandırma dosyanız (my.cnf) içinde benzersiz sunucu-id olduğundan emin olun. Eğer değilseniz lütfen aşağıdaki satırı [mysqld] bölümü içine ekleyin:

en: Port:
tr: B.Noktası:

en: This server is not configured as primary in a replication process. Would you like to %sconfigure%s it?
tr: Bu sunucu, kopyalama işlemi sırasında birincil sunucu olarak yapılandırılmadı. Bunu %syapılandırmak%s ister misiniz?

en: No privileges
tr: Yetkiler yok

en: Add replica replication user
tr: Kopya sunucu kopyalama kullanıcısı ekle

en: Use text field:
tr: Metin alanını kullan:

en: Generate password:
tr: Parola üret:

en: Primary configuration
tr: Birincil sunucu yapılandırması

en: This server is not configured as a primary server in a replication process. You can choose from either replicating all databases and ignoring some of them (useful if you want to replicate a majority of the databases) or you can choose to ignore all databases by default and allow only certain databases to be replicated. Please select the mode:
tr: Bu sunucu, kopyalama işlemi sırasında birincil sunucu olarak yapılandırılmadı. Ya tüm veritabanlarının kopya etmeyi ve bazılarını yoksaymayı (veritabanlarının çoğunluğunu kopyalamak isterseniz faydalıdır) seçebilirsiniz ya da varsayılan olarak tüm veritabanlarını yoksaymayı ve kopyalanması için sadece belirli veritabanlarına izin verebilirsiniz. Lütfen kipi seçin:

en: Replicate all databases; Ignore:
tr: Tüm veritabanlarını kopya et; Yoksay:

en: Ignore all databases; Replicate:
tr: Tüm veritabanlarını yoksay; Kopya et:

en: Please select databases:
tr: Lütfen veritabanlarını seçin:

en: Now, add the following lines at the end of [mysqld] section in your my.cnf and please restart the MySQL server afterwards.
tr: Şimdi, aşağıdaki satırları my.cnf dosyanız içindeki [mysqld] bölümünün sonuna ekleyin ve ondan sonra lütfen MySQL sunucusunu yeniden başlatın.

en: Once you restarted MySQL server, please click on Go button. Afterwards, you should see a message informing you, that this server <strong>is</strong> configured as primary.
tr: MySQL sunucusunu bir kez yeniden başlattığınızda, lütfen Git düğmesine tıklayın. Ondan sonra bu sunucunun birincil sunucu olarak <strong>yapılandırıldığını</strong> gösteren, sizi uyaran bir ileti görmelisiniz.

en: This server is configured as primary in a replication process.
tr: Bu sunucu, kopyalama işlemi sırasında birincil sunucu olarak yapılandırıldı.

en: Show connected replicas
tr: Bağlı kopya sunucuları göster

en: Only replicas started with the --report-host=host_name option are visible in this list.
tr: Bu listede sadece --report-host=host_name seçeneğiyle başlayan kopya sunucular görünürdür.

en: Primary connection:
tr: Birincil sunucu bağlantısı:

en: Replica SQL Thread not running!
tr: Kopya Sunucu SQL İş Parçacığı çalışmıyor!

en: Replica IO Thread not running!
tr: Kopya Sunucu G/Ç İş Parçacığı çalışmıyor!

en: Server is configured as replica in a replication process. Would you like to:
tr: Sunucu, kopyalama işlemi sırasında kopya sunucu olarak yapılandırıldı. Bunu ister misiniz:

en: See replica status table
tr: Kopya sunucu durum tablosuna bak

en: Control replica:
tr: Kopya sunucuyu denetle:

en: Reset replica
tr: Kopya sunucuyu sıfırla

en: Start SQL Thread only
tr: Sadece SQL İş Parçacığını başlat

en: Stop SQL Thread only
tr: Sadece SQL İş Parçacığını durdur

en: Start IO Thread only
tr: Sadece G/Ç İş Parçacığını başlat

en: Stop IO Thread only
tr: Sadece G/Ç İş Parçacığını durdur

en: Error management:
tr: Hata yönetimi:

en: Skipping errors might lead into unsynchronized primary and replica!
tr: Hataları atlamak eşitlenmemiş birincil ve kopya sunucuya neden olabilir!

en: Skip current error
tr: Şu anki hatayı atla

en: Skip next %s errors.
tr: Sonraki %s hatayı atla.

en: This server is not configured as replica in a replication process. Would you like to %sconfigure%s it?
tr: Bu sunucu, kopyalama işlemi sırasında kopya sunucu olarak yapılandırılmadı. Bunu %syapılandırmak%s ister misiniz?

en: Primary status
tr: Birincil sunucu durumu

en: Replica status
tr: Kopya sunucu durumu

en: Variable
tr: Değişken

en: Current server:
tr: Şu anki sunucu:

en: Advisor system
tr: Danışman sistemi

en: Not enough privilege to view the advisor.
tr: Danışmanı görüntülemek için yetersiz yetki.

en: Instructions
tr: Talimatlar

en: The Advisor system can provide recommendations on server variables by analyzing the server status variables.
tr: Danışman sistemi sunucu durumu değişkenlerini çözümleyerek sunucu değişkenlerinde öneriler sağlayabilir.

en: Do note however that this system provides recommendations based on simple calculations and by rule of thumb which may not necessarily apply to your system.
tr: Yine de not edin bu sistem basit hesaplamalar üzerine kurulu ve sisteminize zorunlu olarak uygulanamayabilir başlıca kurallara göre öneriler sağlar.

en: Prior to changing any of the configuration, be sure to know what you are changing (by reading the documentation) and how to undo the change. Wrong tuning can have a very negative effect on performance.
tr: Yapılandırmanın herhangi bir yerini değiştirmeden önce, neyi değiştirdiğinizi bildiğinizden (belgeleri okuyarak) ve değişikliği nasıl geri alacağınızdan emin olun. Yanlış ayarlama performansa çok olumsuz etki edebilir.

en: The best way to tune your system would be to change only one setting at a time, observe or benchmark your database, and undo the change if there was no clearly measurable improvement.
tr: Sisteminizi ayarlamanın en iyi yolu bir defada sadece bir değişiklik yapmak, gözlemlemek, veritabanınızı kıyaslamak ve eğer açıkça ölçülebilir bir iyileştirilme olmadıysa, değişikliği geri almak olacaktır.

en: Errors occurred while executing rule expressions:
tr: Kural ifadeleri yürütülürken hata meydana geldi:

en: Possible performance issues
tr: Olası performans sorunları

en: Issue:
tr: Sorun:

en: Recommendation:
tr: Öneri:

en: Justification:
tr: Gerekçe:

en: Used variable / formula:
tr: Kullanılan değişken / formül:

en: Test:
tr: Deneme:

en: Query statistics
tr: Sorgu istatistikleri

en: All status variables
tr: Tüm durum değişkenleri

en: Monitor
tr: İzleme

en: Advisor
tr: Danışman

en: Start Monitor
tr: İzlemeyi başlat

en: Instructions/Setup
tr: Yönergeler/Ayarlama

en: Done dragging (rearranging) charts
tr: Çizelgeleri sürüklemeyi (yeniden düzenlemeyi) bitir

en: Add chart
tr: Çizelge ekle

en: Enable charts dragging
tr: Çizelgeleri sürüklemeyi etkinleştir

en: Refresh rate
tr: Yenileme oranı

en: %d second
tr: %d saniye

en: %d seconds
tr: %d saniye

en: %d minute
tr: %d dakika

en: %d minutes
tr: %d dakika

en: Chart columns
tr: Çizelge sütunu

en: Chart arrangement
tr: Çizelge ayarlaması

en: The arrangement of the charts is stored to the browsers local storage. You may want to export it if you have a complicated set up.
tr: Çizelgelerin ayarlanması tarayıcının yerel deposunda saklanır. Eğer karışık ayarlamalarınız varsa, bunu dışa aktarmak isteyebilirsiniz.

en: Reset to default
tr: Varsayılana sıfırla

en: Monitor Instructions
tr: İzleme Yönergeleri

en: The phpMyAdmin Monitor can assist you in optimizing the server configuration and track down time intensive queries. For the latter you will need to set log_output to 'TABLE' and have either the slow_query_log or general_log enabled. Note however, that the general_log produces a lot of data and increases server load by up to 15%.
tr: phpMyAdmin İzleyici sunucu yapılandırmasını uyarlamada ve yoğun sorgularda iz sürme süresinde size yardımcı olabilir. Sonrası için log_output'u 'TABLE'a ayarlamanız gerekecektir ve, ya slow_query_log ya da general_log etkinleştireceksiniz. Ancak unutmayın, general_log çok fazla veri üretir ve sunucu yükünü %15'e kadar arttırır.

en: Using the monitor:
tr: İzleyici kullanımı:

en: Your browser will refresh all displayed charts in a regular interval. You may add charts and change the refresh rate under 'Settings', or remove any chart using the cog icon on each respective chart.
tr: Tarayıcınız tüm görüntülenen çizelgeleri düzenli aralıklarla yenileyecek. 'Ayarlar' altında çizelgeleri ekleyebilir ve yenileme oranını değiştirebilirsiniz veya her çizelgenin kendi dişli çark simgesini kullanarak herhangi bir çizelgeyi kaldırabilirsiniz.

en: To display queries from the logs, select the relevant time span on any chart by holding down the left mouse button and panning over the chart. Once confirmed, this will load a table of grouped queries, there you may click on any occurring SELECT statements to further analyze them.
tr: Günlüklerden sorguları görüntülemek için herhangi bir çizelgede sol fare tuşunu basılı tutarak ve çizelge üzerinde kaydırarak ilgili zaman aralığını seçin. Bir kere onaylandı mı, bu, gruplanmış sorguların tablolarını yükleyecek. Daha fazla çözümlemesi için herhangi bir meydana gelen SELECT ifadesine tıklayabilirsiniz.

en: Please note:
tr: Lütfen unutmayın:

en: Enabling the general_log may increase the server load by 5-15%. Also be aware that generating statistics from the logs is a load intensive task, so it is advisable to select only a small time span and to disable the general_log and empty its table once monitoring is not required any more.
tr: general_log'u etkinleştirmek sunucu yükünü %5-15 arttırabilir. Aynı zamanda günlükten oluşturulan istatistiklerin yoğun görev yükü olduğundan haberiniz olsun bu yüzden sadece küçük zaman aralıkları seçmek ve general_log'u etkisizleştirmek tavsiye edilir ve tablolarını bir defa boşaltmak daha fazla izlemeyi gerektirmez.

en: Chart Title
tr: Çizelge Başlığı

en: Preset chart
tr: Hazır çizelge

en: Status variable(s)
tr: Durum değişken(leri)i

en: Select series:
tr: Dizi seç:

en: Commonly monitored
tr: Genellikle izlenen

en: or type variable name:
tr: veya değişken adını yazın:

en: Display as differential value
tr: Ayırdedici değer olarak görüntüle

en: Apply a divisor
tr: Bir bölen uygula

en: Append unit to data values
tr: Veri değerlerine birimi ekle

en: Add this series
tr: Bu diziyi ekle

en: Clear series
tr: Diziyi temizle

en: Series in chart:
tr: Çizelgedeki dizi:

en: Log statistics
tr: Günlük istatistikleri

en: Selected time range:
tr: Seçilen zaman aralığı:

en: Only retrieve SELECT,INSERT,UPDATE and DELETE Statements
tr: Sadece SELECT,INSERT,UPDATE ve DELETE İfadeleri erişir

en: Remove variable data in INSERT statements for better grouping
tr: Daha iyi gruplandırma için INSERT ifadelerindeki değişken veriyi kaldır

en: Choose from which log you want the statistics to be generated from.
tr: İstatistiklerin oluşturulmasını istediğiniz yerden günlüğü seçin.

en: Results are grouped by query text.
tr: Sonuçlar sorgu metnine göre gruplandırılır.

en: Query analyzer
tr: Sorgu çözümleyici

en: Show only active
tr: Sadece etkin olanı göster

en: Note: Enabling the auto refresh here might cause heavy traffic between the web server and the MySQL server.
tr: Not: Buradaki otomatik yenilemeyi etkinleştirmek web sunucusu ile MySQL sunucusu arasında yüksek trafiğe yol açabilir.

note: l10n: Questions is the name of a MySQL Status variable
en: Questions since startup:
tr: Başlangıçtan bu yana sorular:

en: per hour:
tr: saat başına:

en: per minute:
tr: dakika başına:

en: per second:
tr: saniye başına:

en: Statements
tr: İfadeler

en: ø per hour
tr: ø saat başına

en: Not enough privilege to view query statistics.
tr: Sorgu istatistiklerini görüntülemek için yetersiz yetki.

en: Network traffic since startup: %s
tr: Başlangıçtan bu yana ağ trafiği: %s

en: This MySQL server has been running for %1$s. It started up on %2$s.
tr: Bu MySQL sunucusunun çalışma süresi: %1$s. Başlatıldığı zaman: %2$s.

en: On a busy server, the byte counters may overrun, so those statistics as reported by the MySQL server may be incorrect.
tr: Meşgul sunucu üzerinde, bayt sayaçları aşırı işleyebilir, bu yüzden MySQL sunucusu tarafından raporlanan istatistikler doğru olmayabilir.

en: This MySQL server works as <b>primary</b> and <b>replica</b> in <b>replication</b> process.
tr: Bu MySQL sunucusu <b>kopyalama</b> işlemi sırasında <b>birincil sunucu</b> ve <b>kopya sunucu</b> olarak çalışır.

en: This MySQL server works as <b>primary</b> in <b>replication</b> process.
tr: Bu MySQL sunucusu <b>kopyalama</b> işlemi sırasında <b>birincil sunucu</b> olarak çalışır.

en: This MySQL server works as <b>replica</b> in <b>replication</b> process.
tr: Bu MySQL sunucusu <b>kopyalama</b> işlemi sırasında <b>kopya sunucu</b> olarak çalışır.

en: Replication status
tr: Kopyalama durumu

en: Not enough privilege to view server status.
tr: Sunucu durumunu görüntülemek için yetersiz yetki.

en: Show only alert values
tr: Sadece uyarı değerlerini göster

en: Filter by category…
tr: Kategoriye göre süz…

en: Show unformatted values
tr: Biçimlendirilmemiş değerleri göster

en: Related links:
tr: İlgili bağlantılar:

en: Not enough privilege to view status variables.
tr: Durum değişkenlerini görüntülemek için yetersiz yetki.

en: Add user group
tr: Kullanıcı grubu ekle

en: Edit user group: '%s'
tr: Kullanıcı grubunu düzenle: '%s'

en: User group menu assignments
tr: Kullanıcı grubu menü atamaları

en: Group name:
tr: Grup adı:

en: Server level tabs
tr: Sunucu seviyesi sekmeler

en: Database level tabs
tr: Veritabanı seviyesi sekmeler

en: Table level tabs
tr: Tablo seviyesi sekmeler

en: Delete user group
tr: Kullanıcı grubunu sil

en: Users of '%s' user group
tr: '%s' kullanıcı grubunun kullanıcıları

en: No users were found belonging to this user group.
tr: Bu kullanıcı grubuna ait hiç kullanıcı bulunamadı.

en: Server variables and settings
tr: Sunucu değişkenleri ve ayarları

en: This is a read-only variable and can not be edited
tr: Bu, salt okunur bir değişkendir ve düzenlenemez

en: Session value
tr: Oturum değeri

en: Not enough privilege to view server variables and settings. %s
tr: Sunucu değişkenlerini ve ayarlarını görüntülemek için yetersiz yetki. %s

en: Overview
tr: Genel Bakış

en: Configuration file
tr: Yapılandırma dosyası

en: Generated configuration file
tr: Oluşturulan yapılandırma dosyası

en: Download
tr: İndir

en: Submitted form contains errors
tr: Gönderilmiş form hatalar içeriyor

en: Try to revert erroneous fields to their default values
tr: Hatalı alanları varsayılan değerlerine döndürmeyi dene

en: Ignore errors
tr: Hataları yoksay

en: Show form
tr: Formu göster

en: Show hidden messages
tr: Gizli iletileri göster

en: There are no configured servers
tr: Yapılandırılmış sunucular yok

en: New server
tr: Yeni sunucu

en: Default language
tr: Varsayılan dil

en: Default server
tr: Varsayılan sunucu

en: let the user choose
tr: kullanıcı seçsin

en: - none -
tr: - yok -

en: End of line
tr: Satır sonu

en: Display
tr: Görüntüle

en: phpMyAdmin homepage
tr: phpMyAdmin ana sayfası

en: Donate
tr: Bağış

en: Check for latest version
tr: En son sürümü denetle

en: Edit server
tr: Sunucuyu düzenle

en: Add a new server
tr: Yeni sunucu ekle

en: Something went wrong.
tr: Bir şeyler ters gitti.

en: Bookmark this SQL query
tr: Bu SQL sorgusu yerini işaretle

en: Label:
tr: Etiket:

en: Let every user access this bookmark
tr: Her kullanıcının bu yer işaretine erişmesine izin ver

en: Detailed profile
tr: Ayrıntılı profil

en: State
tr: Durum

en: Summary by state
tr: Duruma göre özet

en: Total Time
tr: Toplam Süre

en: % Time
tr: % Süre

en: Calls
tr: Çağrılar

en: ø Time
tr: ø Süre

en: Get auto-saved query
tr: Otomatik kaydedilmiş sorguyu al

note: l10n: Bind parameters in the SQL query using :parameterName format
en: Bind parameters
tr: Parametreleri bağla

en: Bookmark this SQL query:
tr: Bu SQL sorgusunun yerini işaretle:

en: Replace existing bookmark of same name
tr: Aynı adlı varolan yer işaretini değiştir

en: Delimiter
tr: Sınırlayıcı

en: Show this query here again
tr: Bu sorguyu burada tekrar göster

en: Rollback when finished
tr: Tamamlandığında geri döndür

en: Bookmarked SQL query
tr: Yer işaretli SQL sorgusu

en: Bookmark:
tr: Yer işareti:

en: shared
tr: paylaşılmış

en: View only
tr: Sadece görüntüle

en: Use this value
tr: Bu değeri kullan

en: Chart type
tr: Çizelge türü

[ctx: Chart type]
en: Bar
tr: Çubuk

[ctx: Chart type]
en: Column
tr: Sütun

[ctx: Chart type]
en: Line
tr: Çizgi

[ctx: Chart type]
en: Spline
tr: Şerit

[ctx: Chart type]
en: Area
tr: Alan

[ctx: Chart type]
en: Pie
tr: Dilim

[ctx: Chart type]
en: Timeline
tr: Zaman çizelgesi

[ctx: Chart type]
en: Scatter
tr: Dağılım

en: Stacked
tr: İstiflendi

en: Chart title:
tr: Çizelge başlığı:

en: X-Axis:
tr: X-Ekseni:

en: Series:
tr: Dizi:

en: X-Axis label:
tr: X-Ekseni etiketi:

en: X Values
tr: X Değeri

en: Y-Axis label:
tr: Y-Ekseni etiketi:

en: Y Values
tr: Y Değeri

en: Series names are in a column
tr: Seri adları bir sütunda

en: Series column:
tr: Seri sütunu:

en: Value Column:
tr: Değer Sütunu:

en: Save chart as image
tr: Çizelgeyi resim olarak kaydet

en: @SERVER@ will become the server name, @DATABASE@ will become the database name and @TABLE@ will become the table name.
tr: @SERVER@ sunucu adı, @DATABASE@ veritabanı adı ve @TABLE@ tablo adı olacak.

en: Exporting rows from "%s" table
tr: "%s" tablosunda satırlar dışa aktarılıyor

en: Table search
tr: Tablo arama

en: Zoom search
tr: Odaklı arama

en: Find and replace
tr: Bul ve değiştir

en: Replace with:
tr: Şununla değiştir:

en: Use regular expression
tr: Düzenli ifade kullan

en: Find and replace - preview
tr: Bul ve değiştir - önizleme

en: Original string
tr: Orijinal dizgi

en: Replaced string
tr: Değiştirilmiş dizgi

en: Replace
tr: Değiştir

en: Display GIS Visualization
tr: GIS görselleştirmesini görüntüle

en: Label column
tr: Etiket sütunu

en: -- None --
tr: -- Yok --

en: Spatial column
tr: Uzaysal sütun

en: Importing into the table "%s"
tr: "%s" tablosu içine aktarılıyor

en: Index name:
tr: İndeks adı:

en: "PRIMARY" <b>must</b> be the name of and <b>only of</b> a primary key!
tr: "PRIMARY" <b>sadece ve sadece</b> bir birincil anahtarın adı <b>olmak zorundadır</b>!

en: Index choice:
tr: İndeks tercihi:

en: Advanced options
tr: Gelişmiş seçenekler

en: Key block size:
tr: Anahtar blok boyutu:

en: Index type:
tr: İndeks türü:

en: Parser:
tr: Ayrıştırıcı:

en: Comment:
tr: Açıklama:

en: Drag to reorder
tr: Yen.düzenleme için sürükleyin

en: Insert as new row
tr: Yeni satır olarak ekle

en: Insert as new row and ignore errors
tr: Yeni satır olarak ekle ve hataları yoksay

en: Show insert query
tr: Ekleme sorgusunu göster

en: and then
tr: ve ondan sonra

en: Go back to previous page
tr: Önceki sayfaya geri dön

en: Insert another new row
tr: Yeni başka bir satır ekle

en: Go back to this page
tr: Bu sayfaya geri dön

en: Edit next row
tr: Sonraki satırı düzenle

en: Use TAB key to move from value to value, or CTRL+arrows to move anywhere.
tr: Değerden değere geçmek için TAB tuşunu veya herhangi bir yere gitmek için CTRL+ok tuşlarını kullanın.

en: Binary
tr: İkili Değer

en: Use the NULL value for this column.
tr: Bu sütun için NULL değerini kullanın.

en: Because of its length,<br> this column might not be editable.
tr: Uzunluğu nedeniyle,<br> bu sütun düzenlenebilir olmayabilir.

en: Binary - do not edit
tr: İkili değer - düzenlemeyin

en: Edit/Insert
tr: Düzenle/Ekle

en: Continue insertion with %s rows
tr: %s satırla eklemeye devam et

en: Checksum
tr: Sağlama

en: Alter table order by
tr: Tablo sıralamasını şuna göre değiştir

[ctx: Alter table order by a single field.]
en: (singly)
tr: (tek başına)

en: Move table to (database.table)
tr: Tabloyu şuna (veritabanı.tablo) taşı

en: Table options
tr: Tablo seçenekleri

en: Rename table to
tr: Tabloyu yeniden şuna adlandır

en: Table comments
tr: Tablo açıklamaları

en: Change all column collations
tr: Tüm sütun karşılaştırmalarını değiştir

en: Copy table to (database.table)
tr: Tabloyu şuna (veritabanı.tablo) kopyala

en: Switch to copied table
tr: Kopyalanmış tabloya geç

en: Defragment table
tr: Tabloyu birleştir

en: Table %s has been flushed.
tr: %s tablosu temizlendi.

en: Flush the table (FLUSH)
tr: Tabloyu temizle (FLUSH)

en: Empty the table (TRUNCATE)
tr: Tabloyu boşalt (TRUNCATE)

en: Empty the table (DELETE FROM)
tr: Tabloyu boşalt (DELETE FROM)

en: Delete the table (DROP)
tr: Tabloyu sil (DROP)

en: Partition maintenance
tr: Bölüm bakımı

en: Remove partitioning
tr: Bölümlemeyi kaldır

en: Check referential integrity
tr: Bilgi tutarlılığını denetle

en: Rename view to
tr: Görünümü yeniden şuna adlandır

en: Delete the view (DROP)
tr: Görünümü sil (DROP)

en: Relation view
tr: İlişki görünümü

en: Analyze partition
tr: Bölümü çözümle

en: Check partition
tr: Bölümü denetle

en: Drop partition
tr: Bölümü bırak

en: Optimize partition
tr: Bölümü iyileştir

en: Rebuild partition
tr: Bölümü yeniden oluştur

en: Repair partition
tr: Bölümü onar

en: Truncate partition
tr: Bölümü kes

en: table-specific
tr: tabloya özgü

en: Foreign key constraints
tr: Dış anahtar kısıtlamaları

en: Actions
tr: Eylemler

en: Constraint properties
tr: Kısıtlama özellikleri

en: Creating a foreign key over a non-indexed column would automatically create an index on it. Alternatively, you can define an index below, before creating the foreign key.
tr: Bir indekslenmemiş sütun üzerinde dış anahtar oluşturmak otomatik olarak bir indeks oluşturmaktadır. Alternatif olarak, dış anahtar oluşturmadan önce, aşağıda bir dizin tanımlayabilirsiniz.

en: Only columns with index will be displayed. You can define an index below.
tr: Sadece indeksi olan sütunlar görüntülenecektir. Aşağıda bir indeks tanımlayabilirsiniz.

en: Foreign key constraint
tr: Dış anahtar kısıtlaması

en: + Add constraint
tr: + Kısıtlama ekle

en: Internal relationships
tr: İç ilişkiler

en: Internal relation
tr: İç ilişki

en: An internal relation is not necessary when a corresponding FOREIGN KEY relation exists.
tr: Karşılık gelen bir FOREIGN KEY ilişkisi varken iç ilişki mümkün değildir.

en: Choose column to display:
tr: Görüntülemek için sütun seçin:

en: Foreign key constraint %s has been dropped
tr: Dış anahtar kısıtlaması %s kaldırıldı

en: Constraint name
tr: Kısıtlama adı

en: Do a "query by example" (wildcard: "%")
tr: "Örnekle sorgulama" yap. (joker: "%")

en: Select columns (at least one):
tr: Sütunları seç (en az bir):

en: Add search conditions (body of the "where" clause):
tr: Arama koşulları ekle ("where" yan tümcesi gövdesi):

en: Number of rows per page
tr: Sayfa başına satır sayısı

en: Display order:
tr: Görünüm düzeni:

en: Range search
tr: Aralığı arama

en: Minimum value:
tr: En az değer:

en: Maximum value:
tr: En fazla değer:

en: Start row:
tr: Başlangıç satırı:

en: Partitions
tr: Bölümler

en: No partitioning defined!
tr: Tanımlı bölümleme yok!

en: Partitioned by:
tr: Bölüme ayıran:

en: Sub partitioned by:
tr: Alt bölüme ayıran:

en: Data length
tr: Veri uzunluğu

en: Index length
tr: İndeks uzunluğu

en: Partition table
tr: Bölüm tablosu

en: Edit partitioning
tr: Bölümlemeyi düzenle

en: Media type:
tr: Ortam türü:

[ctx: None for default]
en: None
tr: Yok

en: Change
tr: Değiştir

en: Column %s has been dropped.
tr: %s sütunu kaldırıldı.

en: A primary key has been added on %s.
tr: %s üzerinde birincil anahtar eklendi.

en: An index has been added on %s.
tr: %s üzerinde bir indeks eklendi.

en: Distinct values
tr: Belirgin değerler

en: Remove from central columns
tr: Merkezi sütunlardan kaldır

en: Add to central columns
tr: Merkezi sütunlara ekle

en: Move columns
tr: Sütunları taşı

en: Move the columns by dragging them up and down.
tr: Sütunları yukarı ve aşağı sürükleyerek taşıyın.

en: Edit view
tr: Düzenleme görünümü

en: Propose table structure
tr: Tablo yapısı öner

en: Normalize
tr: Normalleştir

en: Track view
tr: İzleme görünümü

en: Add %s column(s)
tr: %s sütun ekle

en: at beginning of table
tr: tablonun başı

en: Create an index on %s columns
tr: %s sütunda indeks oluştur

en: Space usage
tr: Alan kullanımı

en: Effective
tr: Etkili

en: Row statistics
tr: Satır istatistikleri

en: static
tr: sabit

en: dynamic
tr: değişken

en: partitioned
tr: bölüme ayrıldı

en: Row length
tr: Satır uzunluğu

en: Row size
tr: Satır boyutu

en: Next autoindex
tr: Sonraki otoindeks

en: Delete version
tr: Sürümü sil

en: Activate tracking for %s
tr: %s için izlemeyi aktif et

en: Activate now
tr: Hemen aktif et

en: Deactivate tracking for %s
tr: %s için izlemeyi devre dışı bırak

en: Deactivate now
tr: Hemen devre dışı bırak

en: Date
tr: Tarih

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Do a "query by example" (wildcard: "%") for two different columns
tr: İki farklı sütun için "örnekle sorgulama" (joker: "%") yap

en: Additional search criteria
tr: İlave arama ölçütleri

en: Use this column to label each point
tr: Bu sütunu her noktayı etiketlemek için kullan

en: Maximum rows to plot
tr: Çizim için en fazla satır

en: Browse/Edit the points
tr: Noktalara gözat/düzenle

en: How to use
tr: Nasıl kullanılır

en: Reset zoom
tr: Odaklamayı sıfırla

note: l10n: Show or hide the menu using the hamburger style button
en: Toggle navigation
tr: Gezinmeyi değiştir

note: l10n: Current page
en: (current)
tr: (şu anki)

en: Available media types
tr: Mevcut ortam türleri

en: Available browser display transformations
tr: Mevcut tarayıcı görüntüleme dönüşümleri

[ctx: for media type transformation]
en: Description
tr: Açıklama

en: Available input transformations
tr: Mevcut girdi dönüşümleri

en: VIEW name
tr: GÖRÜNÜM adı

en: Column names
tr: Sütun adları
