phpMyAdmin 5.2.4-dev - en to th translation catalogue (1526 entries)

en: Uptime below one day
th: เวลาทำงานไม่ถึงหนึ่งวัน

en: Uptime is less than 1 day, performance tuning may not be accurate.
th: เนื่องจากเวลาทำงานมีน้อยกว่า 1 วัน การปรับประสิทธิภาพอาจจะไม่แม่นยำ

en: To have more accurate averages it is recommended to let the server run for longer than a day before running this analyzer
th: หากต้องการให้ความแม่นยำโดยเฉลี่ยมีมากขึ้น แนะนำให้ปล่อยเซิร์ฟเวอร์ทำงานเป็นเวลานานกว่าหนึ่งวันแล้วค่อยเรียกใช้เครื่องมือวิเคราะห์นี้

en: The uptime is only %s
th: เวลาทำงานมีเพียง %s เท่านั้น

en: Questions below 1,000
th: จำนวนคำถามไม่ถึง 1,000

en: Fewer than 1,000 questions have been run against this server. The recommendations may not be accurate.
th: มีคำถามที่ถูกเรียกใช้ผ่านเซิร์ฟเวอร์นี้น้อยกว่า 1,000 คำถาม คำแนะนำอาจจะไม่แม่นยำ

en: Let the server run for a longer time until it has executed a greater amount of queries.
th: ให้ปล่อยเซิร์ฟเวอร์ทำงานเป็นเวลานานกว่านี้จนกว่าเซิร์ฟเวอร์จะดำเนินงานกับแบบสอบถามได้ในจำนวนที่มากกว่านี้

en: Current amount of Questions: %s
th: จำนวนคำถามปัจจุบัน: %s

en: Percentage of slow queries
th: ค่าเปอร์เซ็นต์ของแบบสอบถามที่ทำงานช้า

en: There is a lot of slow queries compared to the overall amount of Queries.
th: มีแบบสอบถามที่ทำงานช้าจำนวนมากเมื่อเทียบกับจำนวนแบบสอบถามโดยรวม

en: You might want to increase {long_query_time} or optimize the queries listed in the slow query log
th: คุณอาจต้องเพิ่ม {long_query_time} หรือเร่งประสิทธิภาพแบบสอบถามที่แสดงในข้อมูลบันทึกแบบสอบถามที่ทำงานช้า

en: The slow query rate should be below 5%%, your value is %s%%.
th: อัตราแบบสอบถามที่ทำงานช้าควรจะต่ำกว่า 5%% แต่ค่าของคุณอยู่ที่ %s%%

en: Slow query rate
th: อัตราแบบสอบถามที่ทำงานช้า

en: There is a high percentage of slow queries compared to the server uptime.
th: มีค่าเปอร์เซ็นต์ของแบบสอบถามที่ทำงานช้าสูงเมื่อเทียบกับเวลาทำงานของเซิร์ฟเวอร์

en: You have a slow query rate of %s per hour, you should have less than 1%% per hour.
th: คุณมีอัตราแบบสอบถามที่ทำงานช้าอยู่ที่ %s ต่อชั่วโมง ซึ่งค่าของคุณควรจะน้อยกว่า 1%% ต่อชั่วโมง

en: Long query time
th: เวลาแบบสอบถามที่ทำงานนาน

en: {long_query_time} is set to 10 seconds or more, thus only slow queries that take above 10 seconds are logged.
th: {long_query_time} ถูกตั้งค่าเป็น 10 วินาทีขึ้นไป ดังนั้นจะบันทึกเฉพาะแบบสอบถามที่ทำงานช้าซึ่งใช้เวลาเกิน 10 วินาทีขึ้นไปเท่านั้น

en: It is suggested to set {long_query_time} to a lower value, depending on your environment. Usually a value of 1-5 seconds is suggested.
th: แนะนำให้ตั้งค่า {long_query_time} เป็นค่าที่ต่ำลง โดยขึ้นอยู่กับสภาพแวดล้อมของคุณ ซึ่งปกติแล้วแนะนำให้ตั้งค่าที่ 1-5 วินาที

en: long_query_time is currently set to %ds.
th: long_query_time ถูกตั้งไว้ที่ %d วินาที

en: Enable slow query logging by setting {log_slow_queries} to 'ON'. This will help troubleshooting badly performing queries.
th: เปิดใช้งานบันทึก log slow query โดยตั้งค่า {log_slow_queries} เป็น 'ON' เพื่อช่วยวิเคราะห์คำสั่งที่ทำงานช้า

en: Enable slow query logging by setting {slow_query_log} to 'ON'. This will help troubleshooting badly performing queries.
th: เปิดใช้งานบันทึก Log slow query โดยตั้งค่า {slow_query_log} เป็น 'เปิด'. เพื่อช่วยวิเคราะห์คำสั่งที่ทำงานช้า

en: Release Series
th: ชุดการออกรุ่น

en: The MySQL server version less than 5.1.
th: รุ่น MySQL ต่ำกว่า 5.1

en: You should upgrade, as MySQL 5.1 has improved performance, and MySQL 5.5 even more so.
th: คุณควรอัปเกรด เนื่องจาก MySQL 5.1 มีประสิทธิภาพที่ดีขึ้น และ MySQL 5.5 มีประสิทธิภาพดียิ่งขึ้นไปอีก

en: Current version: %s
th: รุ่นที่ใช้: %s

en: Minor Version
th: รุ่นย่อย

en: Version less than 5.1.30 (the first GA release of 5.1).
th: เวอร์ชันต่ำกว่า 5.1.30 (เวอร์ชัน GA แรกของ 5.1)

en: You should upgrade, as recent versions of MySQL 5.1 have improved performance and MySQL 5.5 even more so.
th: คุณควรอัปเกรด เนื่องจาก MySQL เวอร์ชันล่าสุด 5.1 มีประสิทธิภาพที่ดีขึ้น และ MySQL 5.5 มีประสิทธิภาพดียิ่งขึ้นไปอีก

en: Version less than 5.5.8 (the first GA release of 5.5).
th: รุ่นต่ำกว่า 5.5.8 (GA รุ่นแรกของ 5.5)

en: You should upgrade, to a stable version of MySQL 5.5.
th: คุณควรอัพเกรดเป็น MySQL 5.5 รุ่นเสถียร

en: Distribution
th: ชุดเผยแพร่

en: Version is compiled from source, not a MySQL official binary.
th: รุ่นนี้ถูกคอมไพล์จากซอร์ส ไม่ได้คอมไพล์จากไบนารีทางการของ MySQL

en: If you did not compile from source, you may be using a package modified by a distribution. The MySQL manual only is accurate for official MySQL binaries, not any package distributions (such as RedHat, Debian/Ubuntu etc).
th: หากคุณไม่ได้คอมไพล์จากซอร์ส คุณอาจกำลังใช้แพ็กเกจที่มีการดัดแปลงโดยชุดเผยแพร่ คู่มือ MySQL นั้นจะมีความแม่นยำสำหรับไบนารี MySQL ทางการเท่านั้น ไม่ใช่ชุดเผยแพร่แพ็กเกจ (เช่น RedHat, Debian/Ubuntu และอื่นๆ)

en: 'source' found in version_comment
th: ตรวจพบคำว่า 'source' ใน version_comment

en: The MySQL manual only is accurate for official MySQL binaries.
th: คู่มือ MySQL มีความถูกต้องเฉพาะสำหรับ MySQL ที่ติดตั้งจากแพ็กเกจอย่างเป็นทางการเท่านั้น

en: Percona documentation is at <a href="https://www.percona.com/software/documentation/">https://www.percona.com/software/documentation/</a>
th: เอกสารประกอบของ Percona สามารถดูได้ที่ <a href="https://www.percona.com/software/documentation/">https://www.percona.com/software/documentation/</a>

en: 'percona' found in version_comment
th: ตรวจพบคำว่า 'percona' ใน version_comment

en: MySQL Architecture
th: สถาปัตยกรรม ของ MySQL

en: MySQL is not compiled as a 64-bit package.
th: MySQL ไม่ได้ถูกคอมไพล์เป็นแพ็กเกจแบบ 64 บิต

en: Your memory capacity is above 3 GiB (assuming the Server is on localhost), so MySQL might not be able to access all of your memory. You might want to consider installing the 64-bit version of MySQL.
th: ความจุหน่วยความจำของคุณสูงกว่า 3 GiB (สมมุติว่าเซิร์ฟเวอร์อยู่บน localhost) ดังนั้น MySQL จึงอาจจะไม่สามารถเข้าถึงหน่วยความจำของคุณได้ทั้งหมด คุณอาจต้องพิจารณาติดตั้ง MySQL รุ่น 64 บิต

en: Available memory on this host: %s
th: หน่วยความจำที่ใช้ได้บนโฮสต์นี้: %s

en: Query caching method
th: รูปแบบ หน่วยความจำของชุดคำสั่ง

en: You are using the MySQL Query cache with a fairly high traffic database. It might be worth considering to use <a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/5.6/en/ha-memcached.html">memcached</a> instead of the MySQL Query cache, especially if you have multiple replicas.
th: คุณกำลังใช้ MySQL Query cache กับฐานข้อมูลที่มีปริมาณการใช้งาน (traffic)ค่อนข้างสูง อาจคุ้มค่าที่จะพิจารณาใช้ <a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/5.6/en/ha-memcached.html">memcached</a> แทนการใช้ MySQL Query cache โดยเฉพาะหากคุณมี replica (เซิร์ฟเวอร์สำรอง) หลายตัว

en: The query cache is enabled and the server receives %d queries per second. This rule fires if there is more than 100 queries per second.
th: แคชคำสั่งถูกเปิดใช้งาน และเซิร์ฟเวอร์รับ %d คำสั่งต่อวินาที กฎนี้จะทำงานหากมีมากกว่า 100 คำสั่งต่อวินาที

en: Consider increasing {sort_buffer_size} and/or {read_rnd_buffer_size}, depending on your system memory limits.
th: พิจารณาเพิ่มขนาด {sort_buffer_size} และ/หรือ {read_rnd_buffer_size} ขึ้นอยู่กับข้อจำกัดของหน่วยความจำในระบบของคุณ

en: %s%% of all sorts cause temporary tables, this value should be lower than 10%%.
th: %s%% ทุกประเภททำให้เกิดตารางชั่วคราว ค่านี้ควรต่ำกว่า 10%%

en: Temporary tables average: %s, this value should be less than 1 per hour.
th: ตารางชั่วคราวโดยเฉลี่ย: %s ค่านี้ควรน้อยกว่า 1 ต่อชั่วโมง

en: There are lots of rows being sorted.
th: มีการจัดเรียงข้อมูลหลายแถว

en: While there is nothing wrong with a high amount of row sorting, you might want to make sure that the queries which require a lot of sorting use indexed columns in the ORDER BY clause, as this will result in much faster sorting.
th: แม้ว่าการเรียงลำดับแถวจำนวนมากจะไม่ใช่เรื่องผิดอะไร แต่คุณอาจต้องการตรวจสอบให้แน่ใจว่าคำสั่งที่ต้องการการเรียงลำดับจำนวนมากนั้นใช้คอลัมน์ที่มีดัชนีในส่วน ORDER BY เนื่องจากจะทำให้การเรียงลำดับเร็วขึ้นมาก

en: Sorted rows average: %s
th: ค่าเฉลี่ยแถวที่เรียงลำดับ: %s

en: This means that joins are doing full table scans. Adding indexes for the columns being used in the join conditions will greatly speed up table joins.
th: นั่นหมายความว่าการเชื่อมตารางจะทำการสแกนตารางทั้งหมด การเพิ่มดัชนีสำหรับคอลัมน์ที่ใช้ในเงื่อนไขการเชื่อมตารางจะช่วยเพิ่มความเร็วในการเชื่อมตารางได้อย่างมาก

en: Table joins average: %s, this value should be less than 1 per hour
th: ค่าเฉลี่ยการเชื่อมต่อตาราง: %s ค่านี้ควรน้อยกว่า 1 ต่อชั่วโมง

en: This usually indicates frequent full index scans. Full index scans are faster than table scans but require lots of CPU cycles in big tables, if those tables that have or had high volumes of UPDATEs and DELETEs, running 'OPTIMIZE TABLE' might reduce the amount of and/or speed up full index scans. Other than that full index scans can only be reduced by rewriting queries.
th: โดยปกติแล้ว นี่บ่งชี้ว่ามีการสแกนดัชนีเต็มรูปแบบบ่อยครั้ง การสแกนดัชนีเต็มรูปแบบเร็วกว่าการสแกนตาราง แต่ต้องใช้รอบการทำงานของ CPU จำนวนมากในตารางขนาดใหญ่ หากตารางเหล่านั้นมีการ UPDATE และ DELETE ข้อมูลจำนวนมาก การเรียกใช้ 'OPTIMIZE TABLE' อาจช่วยลดปริมาณและ/หรือเพิ่มความเร็วในการสแกนดัชนีเต็มรูปแบบได้ นอกเหนือจากนั้น การสแกนดัชนีเต็มรูปแบบสามารถลดลงได้โดยการเขียนคำสั่ง SQL ใหม่เท่านั้น

en: Index scans average: %s, this value should be less than 1 per hour
th: การสแกนดัชนีโดยเฉลี่ย: %s ค่านี้ควรน้อยกว่า 1 ครั้งต่อชั่วโมง

en: The rate of reading data from a fixed position is high.
th: อัตราการอ่านข้อมูลจากตำแหน่งคงที่นั้นสูง

en: This indicates that many queries need to sort results and/or do a full table scan, including join queries that do not use indexes. Add indexes where applicable.
th: นี่แสดงว่าคำสั่งจำนวนมากจำเป็นต้องจัดเรียงผลลัพธ์และ/หรือทำการสแกนตารางทั้งหมด รวมถึงคำสั่งการเชื่อมต่อที่ไม่ใช้ดัชนี โปรดเพิ่มดัชนีในกรณีที่จำเป็น

en: Rate of reading fixed position average: %s, this value should be less than 1 per hour
th: อัตราการอ่านตำแหน่งคงที่โดยเฉลี่ย: %s ค่านี้ควรน้อยกว่า 1 ครั้งต่อชั่วโมง

en: The rate of reading the next table row is high.
th: อัตราการอ่านแถวตารางถัดไปนั้นสูง

en: This indicates that many queries are doing full table scans. Add indexes where applicable.
th: นี่แสดงว่ามีคำสั่งจำนวนมากที่ทำการสแกนตารางทั้งหมด ควรเพิ่มดัชนีในกรณีที่จำเป็น

en: Rate of reading next table row: %s, this value should be less than 1 per hour
th: อัตราการอ่านแถวตารางถัดไป: %s ค่านี้ควรน้อยกว่า 1 ต่อชั่วโมง

en: Different tmp_table_size and max_heap_table_size
th: ความแตกต่างของ tmp_table_size และ max_heap_table_size

en: {tmp_table_size} and {max_heap_table_size} are not the same.
th: {tmp_table_size} และ {max_heap_table_size} ไม่เหมือนกัน

en: You may need to increase {key_buffer_size}.
th: คุณอาจต้องเพิ่มค่า {key_buffer_size}

en: Index reads from memory: %s%%, this value should be above 95%%
th: ค่าดัชนีที่อ่านจากหน่วยความจำ: %s%%, ค่านี้ควรสูงกว่า 95%%

en: The rate of opening tables is high.
th: อัตราการเปิดตารางสูง

en: Opening tables requires disk I/O which is costly. Increasing {table_open_cache} might avoid this.
th: การเปิดตารางต้องใช้การอ่านเขียนข้อมูลจากดิสก์ ซึ่งใช้ทรัพยากรสูง การเพิ่มค่า {table_open_cache} อาจช่วยหลีกเลี่ยงปัญหานี้ได้

en: Opened table rate: %s, this value should be less than 10 per hour
th: อัตราการเปิดตาราง: %s ค่านี้ควรน้อยกว่า 10 ต่อชั่วโมง

en: The number of open files is approaching the max number of open files. You may get a "Too many open files" error.
th: จำนวนไฟล์ที่เปิดอยู่ใกล้ถึงจำนวนสูงสุดแล้ว คุณอาจได้รับข้อความแสดงข้อผิดพลาด "มีไฟล์เปิดอยู่มากเกินไป"

en: Consider increasing {open_files_limit}, and check the error log when restarting after changing {open_files_limit}.
th: ลองพิจารณาเพิ่มค่า {open_files_limit} แล้วตรวจสอบบันทึกข้อผิดพลาดเมื่อรีสตาร์ทหลังจากเปลี่ยนค่า {open_files_limit} แล้ว

en: The number of opened files is at %s%% of the limit. It should be below 85%%
th: จำนวนไฟล์ที่เปิดอยู่ %s%% ของขีดจำกัดแล้ว มันควรต่ำกว่า 85%%

en: Opened files rate: %s, this value should be less than 5 per hour
th: อัตราการเปิดไฟล์: %s ค่านี้ควรน้อยกว่า 5 ต่อชั่วโมง

en: Too many table locks were not granted immediately.
th: มีตารางที่ถูกล็อกมากเกินกว่าจะให้สิทธิ์ได้ในทันที

en: Optimize queries and/or use InnoDB to reduce lock wait.
th: ปรับปรุงประสิทธิภาพคำสั่งและ/หรือใช้ InnoDB เพื่อลดเวลาการถูกล็อกเพื่อรอ

en: Immediate table locks: %s%%, this value should be above 95%%
th: การล็อกตารางทันที: %s%% ค่านี้ควรสูงกว่า 95%%

en: Table lock wait rate
th: อัตราการถูกล็อกตารางเพื่อรอ

en: Table lock wait rate: %s, this value should be less than 1 per hour
th: อัตราการถูกล็อกตารางเพื่อรอ: %s ค่านี้ควรน้อยกว่า 1 ครั้งต่อชั่วโมง

en: Thread cache is disabled, resulting in more overhead from new connections to MySQL.
th: แคชรอบการทำงานถูกปิดใช้งาน ส่งผลให้เกิดภาระงานเพิ่มขึ้นจากการเชื่อมต่อใหม่ไปยัง MySQL

en: Enable the thread cache by setting {thread_cache_size} > 0.
th: เปิดใช้งานแคชรอบการทำงานโดยตั้งค่า {thread_cache_size} > 0

en: Increase {thread_cache_size}.
th: เพิ่ม {thread_cache_size}

en: Thread cache hitrate: %s%%, this value should be above 80%%
th: อัตราการใช้ถึงแคชรอบการทำงาน: %s%% ค่านี้ควรสูงกว่า 80%%

en: This generally happens in case of general system overload as it is pretty simple operations. You might want to monitor your system load carefully.
th: โดยทั่วไปแล้วเหตุการณ์นี้มักเกิดขึ้นในกรณีที่ระบบทำงานหนักเกินไป เนื่องจากเป็นการทำงานที่ค่อนข้างง่าย คุณอาจต้องตรวจสอบภาระการทำงานของระบบอย่างระมัดระวัง

en: %s thread(s) took longer than %s seconds to start, it should be 0
th: %s รอบการทำงานใช้เวลานานกว่า %s วินาทีในการเริ่มต้น ซึ่งควรจะเป็น 0

en: Slow launch time
th: เวลาเปิดตัวช้า

en: slow_launch_time is set to %s
th: slow_launch_time ถูกตั้งไว้เป็น %s

en: The maximum amount of used connections is getting close to the value of {max_connections}.
th: จำนวนการเชื่อมต่อที่ใช้สูงสุดกำลังเข้าใกล้ค่า {max_connections} แล้ว

en: Increase {max_connections}, or decrease {wait_timeout} so that connections that do not close database handlers properly get killed sooner. Make sure the code closes database handlers properly.
th: เพิ่มค่า {max_connections} หรือลดค่า {wait_timeout} เพื่อให้การเชื่อมต่อที่ไม่ปิดตัวจัดการฐานข้อมูลอย่างถูกต้องถูกยุติโดยเร็ว ให้แน่ใจว่าโค้ดปิดตัวจัดการฐานข้อมูลอย่างถูกต้อง

en: Max_used_connections is at %s%% of max_connections, it should be below 80%%
th: Max_used_connections อยู่ที่ %s%% ของ max_connections ซึ่งควรจะต่ำกว่า 80%%

en: Connections are usually aborted when they cannot be authorized. <a href="https://www.percona.com/blog/2008/08/23/how-to-track-down-the-source-of-aborted_connects/">This article</a> might help you track down the source.
th: การเชื่อมต่อมักถูกยกเลิกเมื่อไม่สามารถให้สิทธิ์ได้ <a href="https://www.percona.com/blog/2008/08/23/how-to-track-down-the-source-of-aborted_connects/">บทความนี้</a>อาจช่วยคุณติดตามต้นตอของปัญหาได้

en: %s%% of all connections are aborted. This value should be below 1%%
th: %s%% ของการเชื่อมต่อทั้งหมดถูกยกเลิก ค่านี้ควรต่ำกว่า 1%%

en: Aborted connections rate is at %s, this value should be less than 1 per hour
th: อัตราการเชื่อมต่อถูกยกเลิกอยู่ที่ %s ซึ่งค่านี้ควรน้อยกว่า 1 ครั้งต่อชั่วโมง

en: Too many clients are aborted.
th: การเข้าถึงด้วยไคลเอนต์มากเกินไปจะถูกยกเลิก

en: Clients are usually aborted when they did not close their connection to MySQL properly. This can be due to network issues or code not closing a database handler properly. Check your network and code.
th: โดยปกติแล้วลูกข่ายจะถูกยกเลิกเมื่อไม่ได้ปิดการเชื่อมต่อกับ MySQL อย่างถูกต้อง ซึ่งอาจเกิดจากปัญหาเครือข่ายหรือโค้ดไม่ได้ปิดตัวจัดการฐานข้อมูลอย่างถูกต้อง ตรวจสอบเครือข่ายและโค้ดของคุณ

en: %s%% of all clients are aborted. This value should be below 2%%
th: %s%% ของลูกค้าทั้งหมดถูกยกเลิก ค่านี้ควรต่ำกว่า 2%%

en: Aborted client rate is at %s, this value should be less than 1 per hour
th: อัตราการยกเลิกการใช้งานของลูกข่ายอยู่ที่ %s ซึ่งค่านี้ควรน้อยกว่า 1 ต่อชั่วโมง

en: Is InnoDB disabled?
th: InnoDB ถูกปิดใช้งานอยู่หรือไม่?

en: InnoDB is usually the better choice for table engines.
th: โดยทั่วไปแล้ว InnoDB เป็นตัวเลือกที่ดีกว่าสำหรับระบบจัดการตาราง

en: have_innodb is set to 'value'
th: have_innodb ถูกตั้งค่าเป็น 'value'

en: InnoDB log size
th: ขนาดไฟล์บันทึกของ InnoDB

en: The InnoDB log file size is not an appropriate size, in relation to the InnoDB buffer pool.
th: ขนาดไฟล์บันทึกของ InnoDB ไม่ได้เป็นขนาดที่เหมาะสม ที่มีความสัมพันธ์กับขนาดบัฟเฟอร์ของ InnoDB

en: Your InnoDB log size is at %s%% in relation to the InnoDB buffer pool size, it should not be below 20%%
th: ขนาดบันทึกของ InnoDB เป็น %s%% ในความสัมพันธ์กับขนาดของบัฟเฟอร์ของ InnoDB ซึ่งไม่ควรจะต่ำกว่า 20%%

en: Max InnoDB log size
th: ขนาดข้อมูลบันทึกสูงสุดของ InnoDB

en: The InnoDB log file size is inadequately large.
th: ขนาดไฟล์ข้อมูลบันทึก InnoDB ใหญ่เกินความจำเป็น

en: Your absolute InnoDB log size is %s MiB
th: ขนาดข้อมูลบันทึก InnoDB ที่แท้จริงของคุณคือ %s MiB

en: InnoDB buffer pool size
th: ขนาดบัฟเฟอร์ของ InnoDB

en: Your InnoDB buffer pool is fairly small.
th: ขนาดบัฟเฟอร์ InnoDB ของคุณมีขนาดเล็กเกินไป

en: You are currently using %s%% of your memory for the InnoDB buffer pool. This rule fires if you are assigning less than 60%%, however this might be perfectly adequate for your system if you don't have much InnoDB tables or other services running on the same machine.
th: คุณกำลังใช้ %s%% ของหน่วยความจำของคุณสำหรับการบัฟเฟอร์ InnoDB ถ้าคุณกำลังกำหนดน้อยกว่า 60%% อย่างไรก็ตาม ที่นี้อาจไม่สมบูรณ์เพียงพอสำหรับระบบของคุณ ถ้าคุณไม่มีตาราง InnoDB มากหรือบริการอื่นๆ ที่ทำงานบนเครื่องเดียวกัน

en: MyISAM concurrent inserts
th: MyISAM พร้อมแทรก

en: Enable {concurrent_insert} by setting it to 1
th: เปิดใช้งาน {concurrent_insert} ได้โดยตั้งค่าเป็น 1

en: Setting {concurrent_insert} to 1 reduces contention between readers and writers for a given table. See also <a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/5.5/en/concurrent-inserts.html">MySQL Documentation</a>
th: การตั้งค่า {concurrent_insert} เป็น 1 จะช่วยลดการใช้งานระหว่างตัวอ่านและตัวเขียนสำหรับตารางที่กำหนด ดู<a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/5.5/en/concurrent-inserts.html">เอกสาร MySQL</a>เพิ่มเติม

en: concurrent_insert is set to 0
th: concurrent_insert ถูกตั้งค่าไว้ที่ 0

en: Query cache disabled
th: หน่วยความจำของชุดคำสั่ง ถูกปิดอยู่

en: The query cache is not enabled.
th: หน่วยความจำของชุดคำสั่ง ไม่ได้ถูกเปิดไว้

en: query_cache_size is set to 0 or query_cache_type is set to 'OFF'
th: หากตั้งค่า query_cache_size เป็น 0 หรือตั้งค่า query_cache_type เป็น 'OFF'

en: Query Cache usage
th: การใช้งาน หน่วยความจำของชุดคำสั่ง

en: Error when evaluating: %s
th: เกิกข้อผิดพลาดในขณะที่คำนวณ: %s

en: Failed evaluating precondition for rule '%s'.
th: การประเมินเงื่อนไขกฎ '%s' ล้มเหลว

en: Failed calculating value for rule '%s'.
th: คำนวณค่าสำหรับกฎ '%s' ล้มเหลว

en: Failed running test for rule '%s'.
th: การทดสอบกฎ '%s' ล้มเหลว

en: Failed formatting string for rule '%s'.
th: ไม่สามารถที่จะจัดรูปแบบข้อความตามกฎ '%s'

en: per second
th: ต่อวินาที

en: per minute
th: ต่อนาที

en: per hour
th: ต่อชั่วโมง

en: per day
th: ต่อวัน

en: Search:
th: ค้นหา:

en: Go
th: ไป

en: Keyname
th: ชื่อคีย์

en: Description
th: คำอธิบาย

en: Page number:
th: หมายเลขหน้า:

en: Show all
th: แสดงทั้งหมด

en: Unknown
th: ไม่ระบุ

[ctx: Collation]
en: German (phone book order)
th: เยอรมัน (เรียงตามหนังสือหมายเลขโทรศัพท์)

[ctx: Collation]
en: German (dictionary order)
th: เยอรมัน (เรียงตามพจนานุกรม)

[ctx: Collation]
en: Spanish (traditional)
th: สเปน (ดั้งเดิม)

[ctx: Collation]
en: Spanish (modern)
th: สเปน (ใหม่)

[ctx: Collation variant]
en: case-insensitive
th: ไม่สนใจพิมพ์เล็ก-ใหญ่

[ctx: Collation variant]
en: case-sensitive
th: สนใจพิมพ์เล็ก-ใหญ่

[ctx: Collation variant]
en: accent-insensitive
th: ไม่สนใจสำเนียง

[ctx: Collation variant]
en: accent-sensitive
th: สนใจสำเนียง

[ctx: Collation variant]
en: kana-sensitive
th: สนใจการเรียงลำดับตามตัวอักษรคาตาคานะ

[ctx: Collation variant]
en: multi-level
th: หลายระดับ

[ctx: Collation variant]
en: binary
th: ข้อมูลไบนารี

[ctx: Collation variant]
en: no-pad
th: ไม่ต้องเลื่อนช่องว่าง

[ctx: Collation]
en: Binary
th: ข้อมูลไบนารี

[ctx: Collation]
en: Unicode
th: ยูนิโค้ด

[ctx: Collation]
en: West European
th: ยุโรปตะวันตก

[ctx: Collation]
en: Central European
th: ยุโรปกลาง

[ctx: Collation]
en: Russian
th: รัสเซีย

[ctx: Collation]
en: Simplified Chinese
th: จีน (ตัวย่อ)

[ctx: Collation]
en: Traditional Chinese
th: จีน (ตัวเต็ม)

[ctx: Collation]
en: Chinese
th: จีน

[ctx: Collation]
en: Japanese
th: ญี่ปุ่น

[ctx: Collation]
en: Baltic
th: บอลติก

[ctx: Collation]
en: Armenian
th: อาร์เมเนีย

[ctx: Collation]
en: Cyrillic
th: ซิริลิค

[ctx: Collation]
en: Arabic
th: อารบิค

[ctx: Collation]
en: Korean
th: เกาหลี

[ctx: Collation]
en: Hebrew
th: ฮิบรู

[ctx: Collation]
en: Georgian
th: จอร์เจีย

[ctx: Collation]
en: Greek
th: กรีก

[ctx: Collation]
en: Czech-Slovak
th: เช็ค-สโลวัก

[ctx: Collation]
en: Ukrainian
th: ยูเครน

[ctx: Collation]
en: Turkish
th: ตุรกี

[ctx: Collation]
en: Swedish
th: สวีเดน

[ctx: Collation]
en: Thai
th: ไทย

[ctx: Collation]
en: Unknown
th: ไม่ระบุ

[ctx: Collation]
en: Bulgarian
th: บัลเกเรีย

[ctx: Collation]
en: Croatian
th: โครเอเชีย

[ctx: Collation]
en: Czech
th: เช็ค

[ctx: Collation]
en: Danish
th: เดนมาร์ก

[ctx: Collation]
en: English
th: อังกฤษ

[ctx: Collation]
en: Esperanto
th: เอสเปรันโต

[ctx: Collation]
en: Estonian
th: เอสโตเนีย

[ctx: Collation]
en: Hungarian
th: ฮังการี

[ctx: Collation]
en: Icelandic
th: ไอซ์แลนด์

[ctx: Collation]
en: Classical Latin
th: ละตินเก่า

[ctx: Collation]
en: Latvian
th: ลัตเวีย

[ctx: Collation]
en: Lithuanian
th: ลิธัวเนีย

[ctx: Collation]
en: Burmese
th: พม่า

[ctx: Collation]
en: Persian
th: เปอร์เซีย

[ctx: Collation]
en: Polish
th: โปแลนด์

[ctx: Collation]
en: Romanian
th: โรมาเนีย

[ctx: Collation]
en: Sinhalese
th: สิงหล

[ctx: Collation]
en: Slovak
th: สโลวัก

[ctx: Collation]
en: Slovenian
th: สโลเวเนีย

[ctx: Collation]
en: Vietnamese
th: เวียดนาม

en: You should upgrade to %s %s or later.
th: คุณควรอัพเกรดเป็น %s%s ขึ้นไป

en: Error: Token mismatch
th: เกิดข้อผิดพลาด: โทเค็นไม่ตรงกัน

en: You have enabled mbstring.func_overload in your PHP configuration. This option is incompatible with phpMyAdmin and might cause some data to be corrupted!
th: คุณได้เปิดใช้งาน mbstring.func_overload ในการกำหนดค่าของ PHP ตัวเลือกนี้ไม่เข้ากันกับ phpMyAdmin และอาจทำให้ข้อมูลบางอย่างจะเสียหายได้!

en: possible exploit
th: ใช้ประโยชน์ได้

en: If enabled, user can enter any MySQL server in login form for cookie auth.
th: หากถูกเปิดใช้งาน ผู้ใช้จะสามารถเข้าเซิร์ฟเวอร์ MySQL ในฟอร์มเข้าสู่ระบบเพื่อคุกกี้รับรองความถูกต่อง

en: Restricts the MySQL servers the user can enter when a login to an arbitrary MySQL server is enabled by matching the IP or hostname of the MySQL server to the given regular expression.
th: การจำกัดเซิร์ฟเวอร์ MySQL ที่ผู้ใช้สามารถป้อนเมื่อเปิดใช้งานการเข้าสู่ระบบเซิร์ฟเวอร์ MySQL โดยการจับคู่ IP หรือชื่อโฮสต์ของเซิร์ฟเวอร์ MySQL เพื่อการแสดงออกปกติ

en: Enabling this allows a page located on a different domain to call phpMyAdmin inside a frame, and is a potential [strong]security hole[/strong] allowing cross-frame scripting (XSS) attacks.
th: การเปิดใช้งานสิ่งนี้จะช่วยให้หน้าเว็บที่อยู่ในโดเมนอื่นสามารถเรียก phpMyAdmin ภายในเฟรมและเป็น [strong]ช่องโหว่ด้านความปลอดภัย[/strong] ที่อนุญาตการโจมตี cross-frame scripting (XSS)

en: Secret passphrase used for encrypting cookies in [kbd]cookie[/kbd] authentication.
th: ข้อความรหัสผ่านลับใช้สำหรับเข้ารหัสคุกกี้ในการตรวจสอบสิทธิ์ [kbd]คุกกี้[/kbd]

en: Enable bzip2 compression for import operations.
th: เปิดใช้งานการบีบอัด bzip2 สำหรับการดำเนินการนำเข้า

en: Defines which type of editing controls should be used for CHAR and VARCHAR columns; [kbd]input[/kbd] - allows limiting of input length, [kbd]textarea[/kbd] - allows newlines in columns.
th: กำหนดประเภทของการควบคุมการแก้ไขที่ควรใช้สำหรับคอลัมน์ CHAR และ VARCHAR [kbd]input [/kbd] - อนุญาตการจำกัดความยาวของข้อความ [kbd] textarea [/kbd] - อนุญาตการขึ้นบรรทัดใหม่ในคอลัมน์

en: Use user-friendly editor for editing SQL queries (CodeMirror) with syntax highlighting and line numbers.
th: ใช้โปรแกรมแก้ไขที่ใช้งานง่ายสำหรับแก้ไขคิวรี่ SQL (CodeMirror) ด้วยการเน้นไวยากรณ์และหมายเลขบรรทัด

en: Find any errors in the query before executing it. Requires CodeMirror to be enabled.
th: พบข้อผิดพลาดในคิวรีก่อนที่จะดำเนินการ จำเป็นต้องให้ CodeMirror เปิดใช้งาน

en: Defines the minimum size for input fields generated for CHAR and VARCHAR columns.
th: กำหนดขนาดต่ำสุดสำหรับฟิลด์อินพุตที่สร้างขึ้นสำหรับคอลัมน์ CHAR และ VARCHAR

en: Defines the maximum size for input fields generated for CHAR and VARCHAR columns.
th: กำหนดขนาดสูงสุดสำหรับฟิลด์อินพุตที่สร้างขึ้นสำหรับคอลัมน์ CHAR และ VARCHAR

en: Compress gzip exports on the fly without the need for much memory; if you encounter problems with created gzip files disable this feature.
th: บีบอัดการส่งออก gzip ได้ทันทีโดยไม่ต้องใช้หน่วยความจำมาก หากคุณพบปัญหากับไฟล์ gzip ที่สร้างขึ้นให้ปิดใช้งานคุณสมบัตินี้

en: Whether a warning ("Are your really sure…") should be displayed when you're about to lose data.
th: ไม่ว่าจะเป็นคำเตือน ("คุณแน่ใจจริง ๆ ... ") ควรจะปรากฏขึ้นเมื่อคุณกำลังจะสูญเสียข้อมูล

en: Autocomplete of the table and column names in the SQL queries.
th: การทำให้สมบูรณ์โดยอัตโนมัติของชื่อตารางและคอลัมน์ในคิวรี SQL

en: Values for options list for default transformations. These will be overwritten if transformation is filled in at table structure page.
th: ค่าสำหรับรายการตัวเลือกสำหรับการแปลงค่าเริ่มต้น สิ่งเหล่านี้จะถูกเขียนทับ หากมีการแปลงถูกเติมที่หน้าโครงสร้างตาราง

en: Configure phpMyAdmin configuration storage to gain access to additional features, see [doc@linked-tables]phpMyAdmin configuration storage[/doc] in documentation.
th: กำหนดค่าการจัดเก็บการตั้งค่า phpMyAdmin เพื่อเข้าถึงคุณสมบัติเพิ่มเติม ดู [doc@linked-tables]การจัดเก็บการตั้งค่า phpMyAdmin[/doc] ในเอกสารประกอบ

en: Tracking of changes made in database. Requires the phpMyAdmin configuration storage.
th: การติดตามการเปลี่ยนแปลงที่เกิดขึ้นในฐานข้อมูล จำเป็นต้องใช้พื้นที่จัดเก็บการตั้งค่า phpMyAdmin

en: Customize browse mode.
th: ปรับแต่งโหมดเรียกดู

en: Customize default options.
th: ปรับแต่งตัวเลือกเริ่มต้น

en: Settings for phpMyAdmin developers.
th: การตั้งค่าสำหรับผู้พัฒนา phpMyAdmin

en: Customize edit mode.
th: ปรับแต่งโหมดแก้ไข

en: Customize default export options.
th: ปรับแต่งตัวเลือกการส่งออกเริ่มต้น

en: Set some commonly used options.
th: ตั้งตัวเลือกบางตัวที่ใช้บ่อย

en: Customize default common import options.
th: ปรับแต่งตัวเลือกเริ่มต้นการนำเข้าทั่วไป

en: Set import and export directories and compression options.
th: ตั้งตัวเลือกตำแหน่งและบีบอัดการนำเช้าและส่งออก

en: Databases display options.
th: ตัวเลือกการแสดงฐานข้อมูล

en: Settings that didn't fit anywhere else.
th: การตั้งค่าที่ไม่เข้ากับที่อื่นเลย

en: Customize links shown in SQL Query boxes.
th: ปรับแต่งลิงก์ที่แสดงในกล่องคำสั่ง SQL

en: Choose which details to show in the database structure (list of tables).
th: เลือกรายละเอียดที่ต้องการแสดงในโครงสร้างฐานข้อมูล (รายการตาราง)

en: Allow interrupt of import in case script detects it is close to time limit. This might be a good way to import large files, however it can break transactions.
th: อนุญาตให้ขัดจังหวะการนำเข้าได้ในกรณีที่สคริปต์ตรวจพบว่าใกล้ถึงขีดจำกัดเวลาแล้ว วิธีนี้อาจเป็นวิธีที่ดีในการนำเข้าไฟล์ขนาดใหญ่ แต่ก็อาจทำให้การทำธุรกรรมหยุดชะงักได้

en: Default format; be aware that this list depends on location (database, table) and only SQL is always available.
th: รูปแบบเริ่มต้น; โปรดทราบว่ารายการนี้ขึ้นอยู่กับตำแหน่งที่ตั้ง (ฐานข้อมูล ตาราง) และมีเฉพาะ SQL เท่านั้นที่พร้อมใช้งานเสมอ

en: Update data when duplicate keys found on import
th: อัปเดตข้อมูลเมื่อพบคีย์ซ้ำกันระหว่างการนำเข้า

en: Number of queries to skip from start.
th: จำนวนคำสั่งที่จะข้ามไปตั้งแต่เริ่มต้น

en: If TRUE, logout deletes cookies for all servers; when set to FALSE, logout only occurs for the current server. Setting this to FALSE makes it easy to forget to log out from other servers when connected to multiple servers.
th: หากค่าเป็น TRUE การออกจากระบบจะลบคุกกี้สำหรับทุกเซิร์ฟเวอร์; หากค่าเป็น FALSE การออกจากระบบจะเกิดขึ้นเฉพาะกับเซิร์ฟเวอร์ปัจจุบันเท่านั้น การตั้งค่าเป็น FALSE อาจทำให้ลืมออกจากระบบจากเซิร์ฟเวอร์อื่นได้ง่าย เมื่อเชื่อมต่อกับหลายเซิร์ฟเวอร์

en: Define whether the previous login should be recalled or not in [kbd]cookie[/kbd] authentication mode.
th: กำหนดว่าจะเรียกคืนข้อมูลการเข้าสู่ระบบครั้งก่อนหรือไม่ในโหมดการตรวจสอบสิทธิ์ด้วยคุกกี้

en: Defines how long (in seconds) a login cookie should be stored in browser. The default of 0 means that it will be kept for the existing session only, and will be deleted as soon as you close the browser window. This is recommended for non-trusted environments.
th: กำหนดระยะเวลา (เป็นวินาที) ที่คุกกี้สำหรับการเข้าสู่ระบบควรถูกเก็บไว้ในเบราว์เซอร์ ค่าเริ่มต้นคือ 0 ซึ่งหมายความว่าจะเก็บไว้เฉพาะในเซสชันปัจจุบันเท่านั้น และจะถูกลบออกทันทีที่คุณปิดหน้าต่างเบราว์เซอร์ แนะนำให้ใช้ในสภาพแวดล้อมที่ไม่น่าเชื่อถือ

en: The number of items that can be displayed on each page on the first level of the navigation tree.
th: จำนวนรายการที่สามารถแสดงบนแต่ละหน้าในระดับแรกของโครงสร้างการนำทาง

en: The number of items that can be displayed on each page of the navigation tree.
th: จำนวนรายการที่สามารถแสดงได้ในแต่ละหน้าของโครงสร้างการนำทาง

en: Number of rows displayed when browsing a result set. If the result set contains more rows, "Previous" and "Next" links will be shown.
th: จำนวนแถวที่แสดงเมื่อเรียกดูชุดผลลัพธ์ หากชุดผลลัพธ์มีแถวมากกว่าหนึ่งแถว จะแสดงลิงก์ "ก่อนหน้า" และ "ถัดไป"

en: The number of bytes a script is allowed to allocate, e.g. [kbd]32M[/kbd] ([kbd]-1[/kbd] for no limit and [kbd]0[/kbd] for no change).
th: จำนวนไบต์ที่สคริปต์ได้รับอนุญาตให้จัดสรร เช่น [kbd]32M[/kbd] ([kbd]-1[/kbd] เพื่อไม่มีขีดจำกัด และ [kbd]0[/kbd] เพื่อไม่มีการเปลี่ยนแปลง)

en: In the navigation panel, replaces the database tree with a selector
th: ในแผงนำทาง จะแทนที่โครงสร้างฐานข้อมูลด้วยตัวเลือก

en: Link with main panel by highlighting the current database or table.
th: เชื่อมโยงกับแผงหลักโดยการไฮไลต์ฐานข้อมูลหรือตารางปัจจุบัน

en: Open the linked page in the main window ([code]main[/code]) or in a new one ([code]new[/code]).
th: เปิดหน้าเว็บที่เชื่อมโยงในหน้าต่างหลัก ([code]main[/code]) หรือในหน้าต่างใหม่ ([code]new[/code])

en: Defines the minimum number of items (tables, views, routines and events) to display a filter box.
th: กำหนดจำนวนขั้นต่ำของรายการ (ตาราง มุมมอง รูทีน และเหตุการณ์) ที่จะแสดงในกล่องตัวกรอง

en: Group items in the navigation tree (determined by the separator defined in the Databases and Tables tabs above).
th: จัดกลุ่มรายการในโครงสร้างการนำทาง (กำหนดโดยตัวคั่นที่กำหนดไว้ในแท็บฐานข้อมูลและตารางด้านบน)

en: Whether to offer the possibility of tree expansion in the navigation panel.
th: ไม่ว่าจะเสนอตัวเลือกการขยายโครงสร้างต้นไม้ในแผงนำทางหรือไม่

en: Whether to show procedures under database in the navigation tree
th: ไม่ว่าจะแสดงขั้นตอนการทำงานภายใต้ฐานข้อมูลในแผนผังการนำทางหรือไม่

en: URL where logo in the navigation panel will point to.
th: URL ที่โลโก้ในแถบนำทางจะชี้ไป

en: Display server choice at the top of the navigation panel.
th: แสดงตัวเลือกเซิร์ฟเวอร์ที่ด้านบนของแผงนำทาง

en: String that separates databases into different tree levels.
th: สตริงที่ใช้แบ่งฐานข้อมูลออกเป็นระดับโครงสร้างแบบต้นไม้ที่แตกต่างกัน

en: String that separates tables into different tree levels.
th: สตริงที่ใช้แบ่งตารางออกเป็นระดับโครงสร้างแบบต้นไม้ที่แตกต่างกัน

en: Highlight server under the mouse cursor.
th: เลือกเซิร์ฟเวอร์ที่อยู่ใต้เคอร์เซอร์เมาส์

en: Whether to show functions under database in the navigation tree
th: ไม่ว่าจะแสดงฟังก์ชันภายใต้ฐานข้อมูลในแผนผังการนำทางหรือไม่

en: [kbd]SMART[/kbd] - i.e. descending order for columns of type TIME, DATE, DATETIME and TIMESTAMP, ascending order otherwise.
th: [kbd]SMART[/kbd] - เช่น การเรียงลำดับจากมากไปน้อยสำหรับคอลัมน์ประเภท TIME, DATE, DATETIME และ TIMESTAMP ส่วนประเภทอื่น ๆ จะเรียงลำดับจากน้อยไปมาก

en: Disable the default warning that is displayed on the database details Structure page if any of the required tables for the phpMyAdmin configuration storage could not be found.
th: ปิดใช้งานคำเตือนเริ่มต้นที่แสดงในหน้าโครงสร้างรายละเอียดฐานข้อมูล หากไม่พบตารางที่จำเป็นสำหรับการจัดเก็บการกำหนดค่า phpMyAdmin

en: Disable the default warning that is displayed on the Structure page if column names in a table are reserved MySQL words.
th: ปิดใช้งานคำเตือนเริ่มต้นที่แสดงในหน้าโครงสร้าง หากชื่อคอลัมน์ในตารางเป็นคำสงวนของ MySQL

en: Enable if you want DB-based query history (requires phpMyAdmin configuration storage). If disabled, this utilizes JS-routines to display query history (lost by window close).
th: เปิดใช้งานหากคุณต้องการประวัติการค้นหาแบบ DB-based (ต้องใช้พื้นที่จัดเก็บการตั้งค่า phpMyAdmin) หากปิดใช้งาน ฟังก์ชันนี้จะใช้รูทีน JavaScript เพื่อแสดงประวัติการค้นหา (ซึ่งจะหายไปเมื่อปิดหน้าต่าง)

en: Sets the effective timezone; possibly different than the one from your database server
th: ตั้งค่าเขตเวลาที่มีผลบังคับใช้; ซึ่งอาจแตกต่างจากเขตเวลาของเซิร์ฟเวอร์ฐานข้อมูลของคุณ

en: Leave blank for no [doc@bookmarks@]bookmark[/doc] support, suggested: [kbd]pma__bookmark[/kbd]
th: เว้นว่างไว้หากไม่ต้องการรองรับ [doc@bookmarks@]bookmark[/doc] แนะนำให้ใช้: [kbd]pma__bookmark[/kbd]

en: Leave blank for no column comments/media types, suggested: [kbd]pma__column_info[/kbd].
th: เว้นว่างไว้หากไม่ต้องการใส่ความคิดเห็น/ประเภทสื่อในคอลัมน์ ตัวอย่าง: [kbd]pma__column_info[/kbd]

en: A special MySQL user configured with limited permissions, more information available on [doc@linked-tables]documentation[/doc].
th: ผู้ใช้ MySQL พิเศษที่กำหนดค่าด้วยสิทธิ์ที่จำกัด สามารถดูข้อมูลเพิ่มเติมได้ที่ [doc@linked-tables]documentation[/doc]

en: An alternate host to hold the configuration storage; leave blank to use the already defined host.
th: โฮสต์สำรองสำหรับจัดเก็บการตั้งค่า; หากต้องการใช้โฮสต์ที่กำหนดไว้แล้ว ให้เว้นว่างไว้

en: An alternate port to connect to the host that holds the configuration storage; leave blank to use the default port, or the already defined port, if the controlhost equals host.
th: พอร์ตสำรองสำหรับเชื่อมต่อกับโฮสต์ที่เก็บข้อมูลการกำหนดค่า; เว้นว่างไว้เพื่อใช้พอร์ตเริ่มต้น หรือพอร์ตที่กำหนดไว้แล้ว หาก controlhost เท่ากับ host

en: More information on [a@https://github.com/phpmyadmin/phpmyadmin/issues/8970]phpMyAdmin issue tracker[/a] and [a@https://bugs.mysql.com/19588]MySQL Bugs[/a]
th: ดูข้อมูลเพิ่มเติมได้ที่ [a@https://github.com/phpmyadmin/phpmyadmin/issues/8970]ตัวติดตามปัญหาของ phpMyAdmin[/a] และ [a@https://bugs.mysql.com/19588]ข้อบกพร่องของ MySQL[/a]

en: Leave blank for no SQL query history support, suggested: [kbd]pma__history[/kbd].
th: เว้นว่างไว้หากไม่ต้องการรองรับประวัติคำสั่ง SQL แนะนำให้ใช้: [kbd]pma__history[/kbd]

en: Limits number of table preferences which are stored in database, the oldest records are automatically removed.
th: จำกัดจำนวนการตั้งค่าตารางที่จัดเก็บไว้ในฐานข้อมูล โดยข้อมูลที่เก่าที่สุดจะถูกลบออกโดยอัตโนมัติ

en: Leave blank for no QBE saved searches support, suggested: [kbd]pma__savedsearches[/kbd].
th: เว้นว่างไว้หากไม่รองรับการค้นหาที่บันทึกไว้ของ QBE; แนะนำให้ใช้: [kbd]pma__savedsearches[/kbd]

en: Leave blank for no export template support, suggested: [kbd]pma__export_templates[/kbd].
th: เว้นว่างไว้หากไม่รองรับต้นแบบการส่งออก แนะนำให้ใช้: [kbd]pma__export_templates[/kbd]

en: Leave blank for no central columns support, suggested: [kbd]pma__central_columns[/kbd].
th: เว้นว่างไว้หากไม่ต้องการรองรับคอลัมน์กลาง คำแนะนำ: [kbd]pma__central_columns[/kbd]

en: You can use MySQL wildcard characters (% and _), escape them if you want to use their literal instances, i.e. use [kbd]'my\_db'[/kbd] and not [kbd]'my_db'[/kbd].
th: คุณสามารถใช้ตัวอักษรตัวแทน (wildcard) ของ MySQL (% และ _) ได้ หากต้องการใช้ตัวอักษรตามตัวอักษร ให้ใส่เครื่องหมายหลีก (escape) เช่น ใช้ [kbd]'my\_db'[/kbd] แทน [kbd]'my_db'[/kbd]

en: Leave blank for no PDF schema support, suggested: [kbd]pma__pdf_pages[/kbd].
th: เว้นว่างไว้หากไม่รองรับโครงสร้างข้อมูล PDF แนะนำให้ใช้: [kbd]pma__pdf_pages[/kbd]

en: Database used for relations, bookmarks, and PDF features. See [doc@linked-tables]pmadb[/doc] for complete information. Leave blank for no support. Suggested: [kbd]phpmyadmin[/kbd].
th: ฐานข้อมูลที่ใช้สำหรับความสัมพันธ์ บุ๊กมาร์ก และคุณสมบัติของไฟล์ PDF ดู [doc@linked-tables]pmadb[/doc] สำหรับข้อมูลที่ครบถ้วน เว้นว่างไว้หากไม่ต้องการรับการสนับสนุน คำแนะนำ: [kbd]phpmyadmin[/kbd]

en: Leave blank for no "persistent" recently used tables across sessions, suggested: [kbd]pma__recent[/kbd].
th: เว้นว่างไว้หากไม่ต้องการบันทึกตารางที่ใช้งานล่าสุดแบบ "ถาวร" ข้ามเซสชัน แนะนำให้ใช้: [kbd]pma__recent[/kbd]

en: Leave blank for no "persistent" favorite tables across sessions, suggested: [kbd]pma__favorite[/kbd].
th: เว้นว่างไว้หากไม่ต้องการบันทึกตารางรายการโปรดแบบถาวรข้ามเซสชัน คำแนะนำ: [kbd]pma__favorite[/kbd]

en: Leave blank for no [doc@relations@]relation-links[/doc] support, suggested: [kbd]pma__relation[/kbd].
th: เว้นว่างไว้หากไม่รองรับ [doc@relations@]relation-links[/doc] แนะนำให้ใช้ [kbd]pma__relation[/kbd] แทน

en: Leave blank for no PDF schema support, suggested: [kbd]pma__table_coords[/kbd].
th: เว้นว่างไว้หากไม่รองรับโครงสร้างข้อมูล PDF แนะนำให้ใช้: [kbd]pma__table_coords[/kbd]

en: Table to describe the display columns, leave blank for no support; suggested: [kbd]pma__table_info[/kbd].
th: ตารางเพื่ออธิบายคอลัมน์ที่แสดงผล เว้นว่างไว้หากไม่ต้องการรองรับ; แนะนำ: [kbd]pma__table_info[/kbd]

en: Leave blank for no "persistent" tables' UI preferences across sessions, suggested: [kbd]pma__table_uiprefs[/kbd].
th: เว้นว่างไว้หากไม่ต้องการให้การตั้งค่า UI ของตาราง "คงอยู่" ระหว่างเซสชัน แนะนำให้ใช้: [kbd]pma__table_uiprefs[/kbd]

en: Whether a DROP DATABASE IF EXISTS statement will be added as first line to the log when creating a database.
th: ไม่ว่าจะมีการเพิ่มคำสั่ง DROP DATABASE IF EXISTS เป็นบรรทัดแรกในบันทึกการสร้างฐานข้อมูลหรือไม่

en: Whether a DROP TABLE IF EXISTS statement will be added as first line to the log when creating a table.
th: ไม่ว่าจะมีการเพิ่มคำสั่ง DROP TABLE IF EXISTS เป็นบรรทัดแรกในบันทึกเมื่อสร้างตารางหรือไม่

en: Whether a DROP VIEW IF EXISTS statement will be added as first line to the log when creating a view.
th: ไม่ว่าจะมีการเพิ่มคำสั่ง DROP VIEW IF EXISTS เป็นบรรทัดแรกในบันทึกเมื่อสร้างมุมมองหรือไม่

en: Defines the list of statements the auto-creation uses for new versions.
th: กำหนดรายการคำสั่งที่ระบบสร้างอัตโนมัติใช้สำหรับการสร้างเวอร์ชันใหม่

en: Leave blank for no SQL query tracking support, suggested: [kbd]pma__tracking[/kbd].
th: เว้นว่างไว้หากไม่ต้องการรองรับการติดตามคำสั่ง SQL แนะนำให้ใช้: [kbd]pma__tracking[/kbd]

en: Whether the tracking mechanism creates versions for tables and views automatically.
th: ไม่ว่ากลไกการติดตามสร้างเวอร์ชันสำหรับตารางและมุมมองโดยอัตโนมัติหรือไม่

en: Leave blank for no user preferences storage in database, suggested: [kbd]pma__userconfig[/kbd].
th: เว้นว่างไว้หากไม่ต้องการบันทึกการตั้งค่าของผู้ใช้ลงในฐานข้อมูล คำแนะนำ: [kbd]pma__userconfig[/kbd]

en: Both this table and the user groups table are required to enable the configurable menus feature; leaving either one of them blank will disable this feature, suggested: [kbd]pma__users[/kbd].
th: ทั้งตารางนี้และตารางกลุ่มผู้ใช้จำเป็นสำหรับการเปิดใช้งานคุณสมบัติเมนูที่กำหนดค่าได้; การเว้นว่างตารางใดตารางหนึ่งจะปิดใช้งานคุณสมบัตินี้ คำแนะนำ: [kbd]pma__users[/kbd]

en: Highlight selected rows.
th: ไฮไลท์แถวที่เลือก

en: Highlight row pointed by the mouse cursor.
th: ไฮไลท์แถวที่ถูกชี้โดยเคอร์เซอร์

en: Number of columns for CHAR/VARCHAR textareas.
th: จำนวนของคอลัมน์สำหรับพื่นที่ข้อความ CHAR / VARCHAR

en: Number of rows for CHAR/VARCHAR textareas.
th: จำนวนแถวของพื้นที่ข้อความ CHAR / VARCHAR

en: Log SQL queries and their execution time, to be displayed in the console
th: บันทึกคิวรี SQL และเวลาในการดำเนินการที่จะแสดงในคอนโซล

en: Tab that is displayed when entering a database.
th: แท็บที่แสดงขึ้นเมื่อเข้าสู่ฐานข้อมูล

en: Tab that is displayed when entering a server.
th: แท็บที่จะแสดงเมื่อเข้าสู่เซิร์ฟเวอร์

en: Tab that is displayed when entering a table.
th: แท็บที่จะแสดงเมื่อเข้าสู่ตาราง

en: Whether the table structure actions should be hidden.
th: ควรซ่อนการดำเนินการโครงสร้างตาราง

en: Whether column comments should be shown in table structure view
th: ควรแสดงความคิดเห็นคอลัมน์ในมุมมองโครงสร้างตาราง

en: Allow for searching inside the entire database.
th: อนุญาตการค้นหาภายในทั้งหมดของฐานข้อมูล

en: Allow login to any MySQL server
th: ไม่สามารถล็อกอินเข้าเซิร์ฟเวอร์ MySQL ได้

en: Restrict login to MySQL server
th: จำกัดการเข้าสู่ระบบเซิร์ฟเวอร์ MySQL

en: Allow third party framing
th: อนุญาตการทำเฟรมของบุคคลที่สาม

en: Show "Drop database" link to normal users
th: แสดงลิงก์ "ทิ้งฐานข้อมูล" ไปยังผู้ใช้ปกติ

en: Blowfish secret
th: ความลับ Blowfish

en: Row marker
th: เครื่องหมายแถว

en: Highlight pointer
th: ไฮไลท์ตัวชี้

en: CHAR columns editing
th: แก้ไขคอลัมน์ CHAR

en: Enable CodeMirror
th: เปิดใช้งาน CodeMirror

en: Enable linter
th: เปิดใช้ Linter

en: Minimum size for input field
th: ขนาดต่ำสุดสำหรับช่องอินพุต

en: Maximum size for input field
th: ขนาดสูงสุดสำหรับช่องอินพุต

en: CHAR textarea columns
th: คอลัมน์พื้นที่ข้อความ CHAR

en: CHAR textarea rows
th: แถวพื้นที่ข้อความ CHAR

en: Check config file permissions
th: ตรวจสอบสิทธิ์ไฟล์ปรับแต่ง

en: Compress on the fly
th: บีบอัดต่อเนื่อง

en: Confirm DROP queries
th: ยืนยันคิวรี่ DROP

en: Debug SQL
th: แก้จุดบกพร่อง SQL

en: Paper size
th: ขนาดกระดาษ

en: Default database tab
th: แท็บฐานข้อมูลเริ่มต้น

en: Default server tab
th: แท็บเซิร์ฟเวอร์เริ่มต้น

en: Default table tab
th: แท็บตารางเริ่มต้น

en: Enable autocomplete for table and column names
th: เปิดใช้งานการทำให้สมบูรณ์โดยอัตโนมัติของชื่อตารางและคอลัมน์

en: Show column comments
th: แสดงหมายเหตุคอลัมน์

en: Hide table structure actions
th: ซ่อนการดำเนินการโครงสร้างตาราง

en: Default transformations for Hex
th: การแปลงค่าเริ่มต้นสำหรับเลขฐานสิบหก

en: Display servers as a list
th: แสดงเซิร์ฟเวอร์เป็นรายการ

en: Save as file
th: บันทึกเป็นไฟล์

en: Character set of the file
th: ชุดอักขระของไฟล์

en: Format
th: รูปแบบ

en: Compression
th: บีบอัดข้อมูล

en: Excel edition
th: รุ่น Excel

en: Include table caption
th: รวมถึงคำอธิบายภาพของตาราง

en: Comments
th: หมายเหตุ

en: Table caption
th: คำอธิบายตาราง

en: Label key
th: คีย์ป้ายชื่อ

en: Export method
th: วิธีการส่งออก

en: Save on server
th: บันทึกบนเซิร์ฟเวอร์

en: Overwrite existing file(s)
th: เขียนทับแฟ้มที่มีอยู่แล้ว

en: Add AUTO_INCREMENT value
th: เพิ่มค่า AUTO_INCREMENT

en: SQL compatibility mode
th: โหมดที่เข้ากันได้กับ SQL

en: Creation/Update/Check dates
th: สร้าง/อัพเดท/ตรวจสอบวันที่

en: Disable foreign key checks
th: ปิดการตรวจสอบคีย์นอก

en: Add %s
th: เพิ่ม %s

en: %s view
th: %s มุมมอง

en: Foreign key checks
th: ตรวจสอบคีย์นอก

en: Databases
th: ฐานข้อมูล

en: Browse mode
th: โหมดเรียกดู

en: Developer
th: ผู้พัฒนา

en: Edit mode
th: โหมดแก้ไข

en: Export defaults
th: ส่งออกค่าเริ่มต้น

en: General
th: ทั่วไป

en: Import defaults
th: นำเข้าค่าเริ่มต้น

en: Import / export
th: นำเข้า / ส่งออก

en: Navigation panel
th: แผงนำทาง

en: Servers
th: เซิร์ฟเวอร์

en: Tables
th: ตาราง

en: Main panel
th: แผงหลัก

en: Other core settings
th: ตั้งค่าหลักอื่นๆ

en: Security
th: ความปลอดภัย

en: Basic settings
th: ตั้งค่าพื้นฐาน

en: Authentication
th: รับรองความถูกต้อง

en: Server configuration
th: กำหนดค่าเซิร์ฟเวอร์

en: Configuration storage
th: กำหนดค่าการจัดเก็บข้อมูล

en: Changes tracking
th: เปลี่ยนแปลงการติดตาม

en: SQL queries
th: แบบสอบถาม SQL

en: Database structure
th: โครงสร้างฐานข้อมูล

en: Table structure
th: โครงสร้างของตาราง

en: Tabs
th: แท็บ

en: Text fields
th: ฟิลด์ข้อความ

en: Texy! text
th: แท็กซี่! ข้อความ

en: Warnings
th: คำเตือน

en: Login cookie validity
th: เข้าสู่ระบบความถูกต้องของคุกกี้

en: Maximum databases
th: ฐานข้อมูลสูงสุด

en: Maximum tables
th: ตารางสูงสุด

en: Link with main panel
th: เชื่อมกับแผงหลัก

en: Recently used tables
th: ตารางที่ใช้ล่าสุด

en: Natural order
th: เรียงลำดับตามธรรมชาติ

en: HTTP Realm
th: รหัสประจำตัวของ HTTP

en: Authentication type
th: ประเภทของการรับรองความถูกต้อง

en: Compress connection
th: บีบอัดการเชื่อมต่อ

en: Hide databases
th: ซ่อนฐานข้อมูล

en: Server hostname
th: ชื่อโฮสต์ของเซิร์ฟเวอร์

en: Logout URL
th: URL ที่ออกจากระบบ

en: Show only listed databases
th: แสดงฐานข้อมูลที่ระบุไว้เท่านั้น

en: Password for config auth
th: รหัสผ่าน

en: Server port
th: พอร์ตของเซิร์ฟเวอร์

en: Signon session name
th: ชื่อเซสชั่น

en: Signon URL
th: URL ที่เข้าสู่ระบบ

en: Server socket
th: ซ็อกเก็ตของเซิร์ฟเวอร์

en: Use SSL
th: ใช้ SSL

en: Automatically create versions
th: สร้างเวอร์ชั่นโดยอัตโนมัติ

en: User for config auth
th: ชื่อผู้ใช้

en: Show hint
th: แสดงคำแนะนำ

en: Skip locked tables
th: ข้ามตารางที่ถูกล็อก

en: Edit
th: แก้ไข

en: Explain SQL
th: อธิบาย SQL

en: Refresh
th: เรียกใหม่

en: Database
th: ฐานข้อมูล

en: Server
th: เซิร์ฟเวอร์

en: Table
th: ตาราง

en: Version check
th: ตรวจสอบเวอร์ชั่น

en: Server connection collation
th: การเรียงลำดับสำหรับการเชื่อมต่อเซิร์ฟเวอร์

en: Missing data for %s
th: ข้อมูลที่หายไปสำหรับ %s

en: Incorrect value!
th: ค่าไม่ถูกต้อง!

en: unavailable
th: ไม่พร้อมใช้งาน

en: "%s" requires %s extension
th: "%s" ต้องใช้ส่วนขยาย %s

en: Compressed import will not work due to missing function %s.
th: ไม่สามารถใช้การนำเข้าแบบบีบอัดได้เนื่องจากขาดฟังก์ชัน %s

en: Compressed export will not work due to missing function %s.
th: ไม่สามารถใช้การส่งออกแบบบีบอัดได้เนื่องจากขาดฟังก์ชัน %s

en: maximum %s
th: สูงสุด %s

en: Config authentication
th: กำหนดค่าการรับรองความถูกต้อง

en: HTTP authentication
th: การรับรองความถูกต้องของ HTTP

en: Signon authentication
th: การรับรองความถูกต้องของการเข้าสู่ระบบ

en: Quick
th: รวดเร็ว

en: Structure
th: โครงสร้าง

en: Data
th: ข้อมูล

en: CSV for MS Excel
th: ข้อมูล CSV สำหรับไมโครซอฟต์เอ็กเซล

en: Export
th: ส่งออก

en: Features
th: คุณสมบัติ

en: Import
th: นำเข้า

en: Existing configuration file (%s) is not readable.
th: ไฟล์ตั้งค่า %s ไม่สามารถอ่านได้

en: Wrong permissions on configuration file, should not be world writable!
th: สิทธิ์สำหรับไฟล์ตั้งค่าไม่ถูกต้อง ไม่ควรให้เขียนได้ทั้งหมด!

en: Failed to read configuration file!
th: ไม่สามารถอ่านไฟล์การตั้งค่าได้!

en: This usually means there is a syntax error in it, please check any errors shown below.
th: ซึ่งมักจะหมายความว่ามีข้อผิดพลาดทางไวยากรณ์อยู่โปรดตรวจสอบข้อผิดพลาดที่แสดงด้านล่าง

en: Invalid server index: %s
th: ลำดับเซิฟเวอร์ไม่ถูกต้อง: %s

en: Server %d
th: เซิร์ฟเวอร์ %d

en: This %soption%s should be disabled as it allows attackers to bruteforce login to any MySQL server. If you feel this is necessary, use %srestrict login to MySQL server%s or %strusted proxies list%s. However, IP-based protection with trusted proxies list may not be reliable if your IP belongs to an ISP where thousands of users, including you, are connected to.
th: ควรปิดใช้งาน %soption%s ตัวเลือกนี้ เนื่องจากมันเป็นการอนุญาตให้ผู้โจมตีสามารถคาดเดาล็อกอินเข้าสู่เซิร์ฟเวอร์ MySQL ใดก็ได้ หากคุณคิดว่าจำเป็น ให้ใช้ตัวเลือก %srestrict login to MySQL server%s หรือ %strusted proxies list%s แทน อย่างไรก็ตาม การป้องกันตาม IP โดยใช้รายการพร็อกซีที่เชื่อถือได้อาจไม่น่าเชื่อถือหาก IP ของคุณเป็นของ ISP ที่มีผู้ใช้งานหลายพันคน รวมถึงตัวคุณเองด้วย

en: %sZip decompression%s requires functions (%s) which are unavailable on this system.
th: การคลาย %sZip%s ต้องใช้ฟังก์ชั่น (%s) ซึ่งเป็นสิ่งที่ไม่สามารถใช้งานได้ในระบบนี้

en: %sZip compression%s requires functions (%s) which are unavailable on this system.
th: การบีบอัด %sZip%s ต้องใช้ฟังก์ชั่น (%s) ซึ่งเป็นสิ่งที่ไม่สามารถใช้งานได้ในระบบนี้

en: no description
th: ไม่มีรายละเอียด

en: No databases selected.
th: ไม่มีฐานข้อมูลที่ถูกเลือก

en: The %s file is not available on this system, please visit %s for more information.
th: ไฟล์ %s ไม่สามารถใช้งานได้ในระบบนี้ โปรดไปที่ %s เพื่อดูข้อมูลเพิ่มเติม

en: Showing rows %1$s - %2$s.
th: กำลังแสดงแถวที่ %1$s - %2$s

en: No tables found in database.
th: ไม่พบตารางใดๆ ในฐานข้อมูล

en: Could not load import plugins, please check your installation!
th: ไม่สามารถโหลดนำเข้าปลั๊กอินได้ กรุณาตรวจสอบการติดตั้งของคุณ!

en: The database name is empty!
th: ชื่อฐานข้อมูลว่างเปล่า!

en: Cannot copy database to the same name. Change the name and try again.
th: ไม่สามารถคัดลอกฐานข้อมูลเป็นชื่อเดียวกันได้ เปลี่ยนชื่อแล้วลองใหม่อีกครั้ง

en: Database %1$s has been renamed to %2$s.
th: ฐานข้อมูล %1$s ได้ถูกเปลี่ยนชื่อเป็น %2$s แล้ว

en: Database %1$s has been copied to %2$s.
th: ฐานข้อมูล %1$s ได้ทำสำเนาในชื่อ %2$s แล้ว

en: The phpMyAdmin configuration storage has been deactivated. %sFind out why%s.
th: การจัดเก็บการตั้งค่าของ phpMyAdmin ได้ถูกระงับเอาไว้ %sรายละเอียดเพิ่มเติม%s

en: Access denied!
th: การเข้าถึงถูกปฏิเสธ!

en: Table %s has been emptied.
th: ลบข้อมูลในตาราง %s เรียบร้อยแล้ว

en: This view has at least this number of rows. Please refer to %sdocumentation%s.
th: การแสดงผลนี้ จะแสดงเพียงจำนวนข้อมูลนี้เท่านั้น ดูข้อมูลเพิ่มเติมได้ที่ %sdocumentation%s

en: unknown
th: ไม่ระบุ

en: Yes
th: ใช่

en: No change
th: ไม่มีการเปลี่ยนแปลง

en: Tracking data deleted successfully.
th: ลบข้อมูลติดตามเรียบร้อยแล้ว

en: Version %1$s was created for selected tables, tracking is active for them.
th: เวอร์ชัน %1$s ถูกสร้างขึ้นสำหรับตารางที่เลือก การติดตามจะเปิดใช้งานกับตารางพวกนั้น

en: No tables selected.
th: ไม่มีตารางที่ถูกเลือก

en: Database Log
th: ประวัติการเข้าใช้ของฐานข้อมูล

en: An error has been detected and an error report has been automatically submitted based on your settings.
th: ตรวจพบข้อผิดพลาด และรายงานตามที่ได้ตั้งค่าไว้เรียบร้อยแล้ว

en: Thank you for submitting this report.
th: ขอบคุณสำหรับการรายงานครั้งนี้

en: An error has been detected and an error report has been generated but failed to be sent.
th: ตรวจพบข้อผิดพลาด และรายงานได้ถูกสร้างขึ้นแล้ว แต่ไม่สามารถส่งได้ในขณะนี้

en: If you experience any problems please submit a bug report manually.
th: หากคุณพบปัญหาในการใช้งานบางอย่าง กรุณารายงานข้อผิดพลาด้วยตัวคุณเอง

en: You may want to refresh the page.
th: คุณอาจจะต้องการรีเฟรซหน้านี้

en: Bad type!
th: ประเภทไม่ถูกต้อง!

en: Bad parameters!
th: พารามิเตอร์ไม่ถูกต้อง!

en: You were logged out from one server, to logout completely from phpMyAdmin, you need to logout from all servers.
th: คุณได้ออกจากระบบจากเครื่องแม่ข่ายหนึ่งแล้ว หากต้องการออกจากระบบ phpMyAdmin โดยสมบูรณ์ คุณต้องออกจากระบบจากเครื่องแม่ข่ายทั้งหมด

en: The phpMyAdmin configuration storage is not completely configured, some extended features have been deactivated. %sFind out why%s.
th: พื้นที่จัดเก็บการกำหนดค่า phpMyAdmin ยังตั้งค่าไม่เสร็จสมบูรณ์ คุณลักษณะเพิ่มเติมบางอย่างได้ถูกปิดใช้งานแล้ว %sเรียนรู้เพิ่มเติม%s

en: Or alternately go to 'Operations' tab of any database to set it up there.
th: หรือเข้าไปที่แท็บ 'การดำเนินการ' ของฐานข้อมูลใดๆ เพื่อตั้งค่า

en: Your PHP parameter [a@https://www.php.net/manual/en/session.configuration.php#ini.session.gc-maxlifetime@_blank]session.gc_maxlifetime[/a] is lower than cookie validity configured in phpMyAdmin, because of this, your login might expire sooner than configured in phpMyAdmin.
th: พารามิเตอร์ PHP [a@https://www.php.net/manual/en/session.configuration.php#ini.session.gc-maxlifetime@_blank]session.gc_maxlifetim[/a] ของคุณต่ำกว่าระยะเวลามีผลของคุกกี้ที่ได้กำหนดไว้ใน phpMyAdmin สิ่งนี้จะทำให้การเข้าสู่ระบบของคุณอาจหมดอายุเร็วกว่าที่กำหนดไว้ใน phpMyAdmin

en: Login cookie store is lower than cookie validity configured in phpMyAdmin, because of this, your login will expire sooner than configured in phpMyAdmin.
th: การจัดเก็บคุกกี้เข้าสู่ระบบต่ำกว่าระยะเวลามีผลของคุกกี้ที่ได้กำหนดไว้ใน phpMyAdmin สิ่งนี้จะทำให้การเข้าสู่ระบบของคุณอาจหมดอายุเร็วกว่าที่กำหนดไว้ใน phpMyAdmin

en: Directory [code]config[/code], which is used by the setup script, still exists in your phpMyAdmin directory. It is strongly recommended to remove it once phpMyAdmin has been configured. Otherwise the security of your server may be compromised by unauthorized people downloading your configuration.
th: ไดเรกทอรี [code]config[/code] ซึ่งถูกใช้โดยสคริปต์ตัวติดตั้งยังคงอยู่ในไดเรกทอรี phpMyAdmin ของคุณ เราขอแนะนำเป็นอย่างยิ่งว่าให้ลบออกหากได้กำหนดค่า phpMyAdmin เรียบร้อยแล้ว มิเช่นนั้นความปลอดภัยของเครื่องแม่ข่ายของคุณอาจถูกบุกรุกโดยบุคคลที่ไม่ได้รับอนุญาตที่เข้ามาดาวน์โหลดไฟล์กำหนดค่าของคุณ

en: Server running with Suhosin. Please refer to %sdocumentation%s for possible issues.
th: เครื่องแม่ข่ายกำลังทำงานโดยใช้ Suhosin โปรดศึกษา%sเอกสารกำกับโปรแกรม%sเพื่อดูปัญหาที่อาจเกิดขึ้นได้

en: The $cfg['TempDir'] (%s) is not accessible. phpMyAdmin is not able to cache templates and will be slow because of this.
th: ไม่สามารถเข้าถึง $cfg['TempDir'] (%s) ได้ phpMyAdmin จึงไม่สามารถทำการแคชแม่แบบได้และจะทำงานช้าลง

en: The mbstring PHP extension was not found and you seem to be using a multibyte charset. Without the mbstring extension phpMyAdmin is unable to split strings correctly and it may result in unexpected results.
th: ไม่พบส่วนขยาย mbstring ของ PHP และดูเหมือนคุณต้องใช้ชุดอักขระโดยไม่มีส่วนขยาย mbstring ของ phpMyAdmin ซึ่งไม่สามารถแยกอักขระได้อย่างถูกต้อง และอาจทำให้ผลลัพธ์ที่ไม่คาดคิดได้

en: The curl extension was not found and allow_url_fopen is disabled. Due to this some features such as error reporting or version check are disabled.
th: ไม่พบส่วนขยาย curl และ allow_url_fopen ถูกปิดใช้งานอยู่ ทำให้บางคุณลักษณะอย่างการรายงานข้อผิดพลาดหรือตรวจสอบรุ่นล่าสุดจะถูกปิดไว้

en: Incomplete params
th: พารามิเตอร์ไม่สมบูรณ์

en: Succeeded
th: สำเร็จ

en: Failed
th: ล้มเหลว

en: You probably tried to upload a file that is too large. Please refer to %sdocumentation%s for a workaround for this limit.
th: คุณพยายามที่จะอัพโหลดไฟล์ที่มีขนาดใหญ่เกินไป กรุณาดูที่ %s เอกสารช่วยเหลือ%s เพื่อแก้ไขปัญหาดังกล่าวนี้

en: Showing bookmark
th: แสดงบุ๊คมาร์ค

en: The bookmark has been deleted.
th: ลบคำค้นที่จดไว้เรียบร้อยแล้ว

en: No data was received to import. Either no file name was submitted, or the file size exceeded the maximum size permitted by your PHP configuration. See [doc@faq1-16]FAQ 1.16[/doc].
th: ไม่มีข้อมูลสำหรับการนำเข้า อาจจะไม่ได้ใส่ชื่อไฟล์ หรือขนาดไฟล์เกินขนาดสูงสุดที่ระบบตั้งไว้ กรุณาแก้ไขไฟล์ตั้งค่าของ PHP ดูเอกสารเพิ่มเติมได้ที่ [doc@faq1-16]FAQ 1.16[/doc]

en: Import has been successfully finished, %d query executed. | Import has been successfully finished, %d queries executed.
th[0]: นำเข้าสำเร็จเรียบร้อย การเรียกใช้ %d รายการได้ถูกดำเนินการแล้ว

en: Script timeout passed, if you want to finish import, please %sresubmit the same file%s and import will resume.
th: หมดเวลาการเรียกใช้สคริปต์แล้ว หากคุณต้องการนำเข้าให้เรียบร้อย กรุณา %sนำเข้าไฟล์เดิม%s อีกรอบ และการนำเข้าจะดำเนินต่อไป

en: However on last run no data has been parsed, this usually means phpMyAdmin won't be able to finish this import unless you increase php time limits.
th: ชุดข้อมูลที่นำเข้าล่าสุดไม่ได้สามารถนำเข้าได้ หมายความว่า phpMyAdmin ไม่สามารถนำเข้าได้ทัน ตามเวลารันสูงสุดที่กำหนดใน PHP

en: "DROP DATABASE" statements are disabled.
th: คำสั่ง "DROP DATABASE" ถูกปิดไว้

en: Could not load the progress of the import.
th: ไม่สามารถโหลดข้อมูลความคืบหน้าของการนำเข้าได้

en: Confirm
th: ยืนยัน

en: Do you really want to execute "%s"?
th: คุณแน่ใจหรือว่าต้องการดำเนินการ "%s"?

en: You are about to DESTROY a complete database!
th: คุณกำลังจะ ทํ า ล า ย ฐานข้อมูลหนึ่งโดยสมบูรณ์!

en: Cannot rename database to the same name. Change the name and try again.
th: ไม่สามารถเปลี่ยนชื่อฐานข้อมูลให้เป็นชื่อเดิมได้ ให้แก้ไขชื่อแล้วลองใหม่

en: You are about to DESTROY a complete table!
th: คุณกำลังจะ ทํ า ล า ย ตารางหนึ่งโดยสมบูรณ์!

en: You are about to TRUNCATE a complete table!
th: คุณกำลังจะ ล้ า ง ข้ อ มู ล ตารางหนึ่งโดยสมบูรณ์!

en: Delete tracking data for this table?
th: ลบข้อมูลการติดตามของตารางนี้?

en: Delete tracking data for these tables?
th: ลบข้อมูลการติดตามของตารางเหล่านี้?

en: Delete tracking data for this version?
th: ลบข้อมูลการติดตามของรุ่นนี้?

en: Delete tracking data for these versions?
th: ลบข้อมูลการติดตามของรุ่นเหล่านี้?

en: Delete entry from tracking report?
th: ลบแถวข้อมูลจากรายงานการติดตาม?

en: Deleting tracking data
th: กำลังลบข้อมูลการติดตาม

en: Dropping Primary Key/Index
th: กำลังทิ้งคีย์หลัก/ดัชนี

en: Dropping Foreign key.
th: กำลังทิ้งคีย์นอก

en: This operation could take a long time. Proceed anyway?
th: การดำเนินการนี้อาจใช้ระยะเวลานาน ดำเนินการต่อไปหรือไม่?

en: Do you really want to delete user group "%s"?
th: คุณแน่ใจหรือว่าต้องการลบกลุ่มผู้ใช้ "%s"?

en: Do you really want to delete the search "%s"?
th: คุณแน่ใจหรือว่าต้องการลบการค้นหา "%s"?

en: You have unsaved changes; are you sure you want to leave this page?
th: คุณมีการเปลี่ยนแปลงข้อมูลที่ยังไม่ได้บันทึก คุณแน่ใจหรือว่าต้องการออกจากหน้านี้?

en: You are trying to reduce the number of rows, but have already entered data in those rows which will be lost. Do you wish to continue?
th: คุณกำลังพยายามลดจำนวนแถวแต่ได้ป้อนข้อมูลในแถวเหล่านั้นซึ่งจะสูญหายไป คุณต้องการดำเนินการต่อหรือไม่?

en: Do you really want to revoke the selected user(s) ?
th: คุณแน่ใจหรือว่าต้องการยกเลิกสิทธิ์ของผู้ใช้ที่เลือกไว้?

en: Do you really want to delete this central column?
th: คุณแน่ใจหรือว่าต้องการลบคอลัมน์ส่วนกลางนี้?

en: Do you really want to delete the selected items?
th: คุณแน่ใจหรือว่าต้องการลบรายการที่เลือกไว้?

en: Do you really want to DROP the selected partition(s)? This will also DELETE the data related to the selected partition(s)!
th: คุณแน่ใจหรือว่าต้องการ ทิ้ ง พาร์ติชั่นที่เลือกไว้? นี่จะเป็นการ ล บ ข้อมูลที่เกี่ยวข้องกับพาร์ติชั่นที่เลือกไว้ออกไปด้วย!

en: Do you really want to TRUNCATE the selected partition(s)?
th: คุณแน่ใจหรือว่าต้องการ ล้ า ง ข้ อ มู ล ในพาร์ติชั่นที่เลือกไว้?

en: Do you really want to remove partitioning?
th: คุณแน่ใจหรือว่าต้องการนำการพาร์ติชั่นออก?

en: This operation will attempt to convert your data to the new collation. In rare cases, especially where a character doesn't exist in the new collation, this process could cause the data to appear incorrectly under the new collation; in this case we suggest you revert to the original collation and refer to the tips at
th: การดำเนินการนี้จะพยายามแปลงข้อมูลของคุณให้อยู่ในชุดอักขระใหม่ ในกรณีสุดวิสัย หากมีอักขระใดที่ไม่มีอยู่ในชุดอักขระใหม่ กระบวนการนี้อาจทำให้ข้อมูลนั้นแสดงผลไม่ถูกต้องเมื่ออยู่ในชุดอักขระใหม่ ในกรณีนี้ เราแนะนำให้คุณแปลงกลับไปเป็นชุดอักขระเดิมแล้วดำเนินการตามเคล็ดลับที่

en: Garbled Data
th: ข้อมูลที่ไม่สามารถอ่านได้

en: Are you sure you wish to change the collation and convert the data?
th: คุณแน่ใจหรือว่าต้องการเปลี่ยนชุดอักขระและแปลงข้อมูล?

en: Through this operation, MySQL attempts to map the data values between collations. If the character sets are incompatible, there may be data loss and this lost data may <b>NOT</b> be recoverable simply by changing back the column collation(s). <b>To convert existing data, it is suggested to use the column(s) editing feature (the "Change" Link) on the table structure page. </b>
th: ในการดำเนินการนี้, MySQL จะพยายามเชื่อมค่าของข้อมูลในแต่ละชุดอักขระ หากชุดอักขระไม่เข้ากันอาจทำให้เกิดการสูญเสียข้อมูล และข้อมูลในส่วนที่สูญเสียไปนี้อาจ<b>ไม่</b>สามารถกู้คืนได้จากการเปลี่ยนชุดอักขระคอลัมน์กลับคืน <b>หากต้องการแปลงข้อมูลที่มีอยู่เดิม, แนะนำให้ใช้คุณลักษณะการแก้ไขคอลัมน์ (ลิงก์ "เปลี่ยน") ที่อยู่ในหน้าโครงสร้างตาราง </b>

en: Are you sure you wish to change all the column collations and convert the data?
th: คุณแน่ใจหรือว่าต้องการเปลี่ยนชุดอักขระคอลัมน์ทั้งหมดและแปลงข้อมูล?

en: Save & close
th: บันทึกและปิด

en: Reset
th: รีเซ็ต

en: Reset all
th: รีเซ็ตทั้งหมด

en: Missing value in the form!
th: ข้อมูลในแบบฟอร์มขาดหาย!

en: Select at least one of the options!
th: เลือกอย่างน้อยหนึ่งตัวเลือก!

en: Please enter a valid number!
th: โปรดกรอกตัวเลขที่ถูกต้อง!

en: Please enter a valid length!
th: โปรดกรอกความยาวที่ถูกต้อง!

en: Add index
th: เพิ่มดัชนี

en: Edit index
th: แก้ไขดัชนี

en: Add %s column(s) to index
th: เพิ่ม %s คอลัมน์ไปยังดัชนี

en: Create single-column index
th: สร้างดัชนีชนิดหนึ่งคอลัมน์

en: Create composite index
th: สร้างดัชนีผสม

en: Composite with:
th: ผสมกับ:

en: Please select column(s) for the index.
th: โปรดเลือกคอลัมน์ให้กับดัชนี

en: Preview SQL
th: ดูตัวอย่าง SQL

en: Simulate query
th: จำลองการทำงาน

en: SQL query:
th: คำค้น SQL:

note: l10n: Default label for the y-Axis of Charts
en: Y values
th: ค่าแกน Y

en: Please enter the SQL query first.
th: กรุณากรอกคิวรี่ SQL ก่อน

en: The host name is empty!
th: ชื่อโฮสต์ยังว่างเปล่าอยู่!

en: The user name is empty!
th: ชื่อผู้ใช้ยังว่างเปล่าอยู่!

en: The password is empty!
th: รหัสผ่านยังว่างเปล่าอยู่!

en: The passwords aren't the same!
th: รหัสผ่านไม่ตรงกัน!

en: Removing Selected Users
th: กำลังลบผู้ใช้ที่เลือกออก

en: Close
th: ปิด

en: Template was created.
th: แม่แบบถูกสร้างขึ้นแล้ว

en: Template was loaded.
th: โหลดแม่แบบแล้ว

en: Template was updated.
th: อัปเดตแม่แบบแล้ว

en: Template was deleted.
th: แม่แบบถูกลบออกแล้ว

note: l10n: Other, small valued, queries
en: Other
th: อื่นๆ

en: Connections / Processes
th: การเชื่อมต่อ / กระบวนการ

en: Local monitor configuration incompatible!
th: การกำหนดค่าเครื่องภายในไม่สอดคล้องกัน!

en: The chart arrangement configuration in your browsers local storage is not compatible anymore to the newer version of the monitor dialog. It is very likely that your current configuration will not work anymore. Please reset your configuration to default in the <i>Settings</i> menu.
th: การตั้งค่าการแสดงผลของเบราเซอร์ของคุณไม่รองรับกับหน้าจอติดตามรุ่นใหม่ กรุณารีเซ็ตให้กลับเป็นค่าเริ่มต้นผ่านทาง เมนู <i>Settings</i>

en: Query cache efficiency
th: ประสิทธิภาพคำสั่ง

en: Query cache usage
th: คำสั่งที่ถูกรันบนหน่วยความจำ

en: Query cache used
th: คำสั่งที่ถูกรันไปในหน่วยความจำแล้ว

en: System CPU usage
th: การใช้งาน CPU ของระบบ

en: System memory
th: หน่วยความจำของระบบ

en: System swap
th: หน่วยความจำ swap ของระบบ

en: Average load
th: เฉลี่ยการทำงาน

en: Total memory
th: จำนวนหน่วยความจำรวม

en: Cached memory
th: จำนวนหน่วยความจำที่ถูกใช้

en: Buffered memory
th: จำนวนหน่วยความจำที่จอง

en: Free memory
th: หน่วยความจำว่าง

en: Used memory
th: หน่วยความจำที่ใช้ไป

en: Total swap
th: จำนวนการสลับทั้งหมด

en: Cached swap
th: การสลับที่ถูกแคช

en: Used swap
th: จำนวนการสลับที่ใช้ไป

en: Free swap
th: จำนวนการสลับที่ว่าง

en: Bytes sent
th: Byte ที่ส่ง

en: Bytes received
th: Byte ที่รับ

en: Connections
th: การเชื่อมต่อ

en: Processes
th: โพรเซส

note: l10n: shortcuts for Byte
en: B
th: ไบต์

note: l10n: shortcuts for Kilobyte
en: KiB
th: กิโลไบต์

note: l10n: shortcuts for Megabyte
en: MiB
th: เมกกะไบต์

note: l10n: shortcuts for Gigabyte
en: GiB
th: กิกะไบต์

note: l10n: shortcuts for Terabyte
en: TiB
th: เทอราไบต์

note: l10n: shortcuts for Petabyte
en: PiB
th: เพตตะไบต์

note: l10n: shortcuts for Exabyte
en: EiB
th: เอกซะไบต์

en: %d table(s)
th: %d ตาราง

note: l10n: Questions is the name of a MySQL Status variable
en: Questions
th: คำถาม

en: Traffic
th: การจราจร

en: Settings
th: การตั้งค่า

en: Add chart to grid
th: เพิ่มแสดงผลไปในตารางข้อมูล

en: Please add at least one variable to the series!
th: กรุณาเพิ่มค่าตัวแปรอย่างน้อยหนึ่งตัวเข้าไปในลำดับ!

en: None
th: ไม่มี

en: Resume monitor
th: เรียกคืนการแสดงผล

en: Pause monitor
th: หยุดการแสดงผล

en: Start auto refresh
th: เริ่มการรีเฟรชอัตโนมัติ

en: Stop auto refresh
th: หยุดการรีเฟรชอัตโนมัติ

en: general_log and slow_query_log are enabled.
th: general_log และ slow_query_log ถูกเปิดไว้

en: general_log is enabled.
th: general_log ถูกเปิดไว้

en: slow_query_log is enabled.
th: slow_query_log ถูกเปิดไว้

en: slow_query_log and general_log are disabled.
th: general_log และ slow_query_log ถูกปิดไว้

en: log_output is not set to TABLE.
th: log_output ไม่ได้ถูกตั้งกับตาราง

en: log_output is set to TABLE.
th: log_output ถูกตั้งกับตาราง

en: slow_query_log is enabled, but the server logs only queries that take longer than %d seconds. It is advisable to set this long_query_time 0-2 seconds, depending on your system.
th: slow_query_log ถูกเปิดไว้ แต่ประวัติคำสั่งของเครื่องแม่ข่ายใช้เวลานานกว่า %d วินาที ขอแนะนำให้ตั้งค่า long_query_time ไว้ที่ 0-2 วินาที โดยขึ้นอยู่กับระบบของท่าน

en: long_query_time is set to %d second(s).
th: long_query_time ถูกตั้งไว้ที่ %d วินาที

en: Following settings will be applied globally and reset to default on server restart:
th: การตั้งค่านี้ถูกนำไปใช้ทั้งหมด และจะคืนค่ากลับเมื่อเริ่มเครื่องใหม่อีกครั้ง:

note: l10n: %s is FILE or TABLE
en: Set log_output to %s
th: ตั้ง log_output เป็น %s

note: l10n: Enable in this context means setting a status variable to ON
en: Enable %s
th: เปิดใช้ %s

note: l10n: Disable in this context means setting a status variable to OFF
en: Disable %s
th: ปิดใช้งาน %s

note: l10n: %d seconds
en: Set long_query_time to %d seconds.
th: ตั้ง long_query_time เป็น %d วินาที

en: You can't change these variables. Please log in as root or contact your database administrator.
th: คุณไม่สามารถเปลี่ยนแปลงค่านี้ได้ กรุณาเข้าใช้งานเป็น root หรือติดต่อผู้ดูแลระบบ

en: Change settings
th: เปลี่ยนการตั้งค่า

en: Current settings
th: ค่าที่ถูกตั้งปัจจุบัน

en: Chart title
th: ชื่อแผนภูมิ

note: l10n: As in differential values
en: Differential
th: ค่าที่ต่าง

en: Divided by %s
th: ถูกหารด้วย %s

en: Unit
th: หน่วย

en: From slow log
th: จาก slow log

en: From general log
th: จากประวัติทั่วไป

en: The database name is not known for this query in the server's logs.
th: ชื่อฐานข้อมูลที่ไม่รู้จักสำหรับคิวรี่นี้ในบันทึกประวัติเซิร์ฟเวอร์

en: Analysing logs
th: วิเคราะห์ไฟล์บันทึก

en: Analysing & loading logs. This may take a while.
th: กำลังวิเคราะห์และตรวจประวัติ อาจจะใช้เวลาพอสมควร

en: Cancel request
th: ยกเลิกคำร้อง

en: This column shows the amount of identical queries that are grouped together. However only the SQL query itself has been used as a grouping criteria, so the other attributes of queries, such as start time, may differ.
th: สดมส์นี้แสดงจำนวนคำสั่งที่ถูกจัดกลุ่มเดียวกัน อย่างไรก็ดีการจัดกลุ่มจัดเพียงคำสั่ง แต่เวลาเริ่ม หรือข้อมูลบางอย่าง อาจแตกต่างกัน

en: Since grouping of INSERTs queries has been selected, INSERT queries into the same table are also being grouped together, disregarding of the inserted data.
th: จากที่กลุ่มคำสั่ง เพิ่มข้อมูล ถูกเลือกหลายอันพร้อมๆกัน คำลังที่เพิ่มข้อมูลไปในตารางเดียวกัน จะถูกจับกลุ่มรวมกันโดยไม่สนเรื่องข้อมูลที่จะถูกเพิ่มเข้าไป

en: Log data loaded. Queries executed in this time span:
th: ประวัติของข้อมูลถูกเรียกขึ้นมา คำสั่งได้ประมวลภายใน:

en: Jump to Log table
th: ข้ามไปยังตารางเก็บประวัติ

en: No data found
th: ไม่มีข้อมูล

en: Log analysed, but no data found in this time span.
th: ประวัติถูกวิเคราะห์แล้ว แต่ไม่มีข้อมูลในช่วงนั้น

en: Analyzing…
th: กำลังวิเคราะห์…

en: Explain output
th: อธิบายผลคำสั่ง

en: Status
th: สถานะ

en: Time
th: เวลา

en: Total time:
th: เวลารวม:

en: Profiling results
th: ผลลัพธ์

[ctx: Display format]
en: Table
th: ตาราง

en: Chart
th: ชุดแสดงผล

[ctx: Alias]
en: Database
th: ฐานข้อมูล

[ctx: Alias]
en: Table
th: ตาราง

[ctx: Alias]
en: Column
th: คอลัมน์

note: l10n: A collection of available filters
en: Log table filter options
th: ตัวเลือกรองประวัติตาราง

note: l10n: Filter as in "Start Filtering"
en: Filter
th: ตัวกรอง

en: Filter queries by word/regexp:
th: ตัวกรอง โดย คำหรืออักขระ:

en: Group queries, ignoring variable data in WHERE clauses
th: กลุ่มคำสั่ง ไม่สนใจตัวแปรใน WHERE

en: Sum of grouped rows:
th: ผลรวมระเบียนต่อหน้า:

en: Total:
th: รวม:

en: Loading logs
th: กำลังเรียกดูประวัติ

en: Monitor refresh failed
th: ไม่สามารถรีเฟรซหน้าจอได้

en: While requesting new chart data the server returned an invalid response. This is most likely because your session expired. Reloading the page and reentering your credentials should help.
th: ในระหว่างที่กำลังแสดงผลข้อมูลนั้นเครื่องแม่ข่ายตอบสนองผิดพลาด น่าจะเกิดจากที่หมดเวลาเซสชั่นของท่าน กรุณายืนยันตัวตนใหม่อีกครั้ง

en: Reload page
th: รีเฟรซหน้า

en: Affected rows:
th: ระเบียนที่มีผล:

en: Failed parsing config file. It doesn't seem to be valid JSON code.
th: การ parsing ไฟล์ตั้งค่าล้มเหลว สาเหตุมาจาก JSON

en: Failed building chart grid with imported config. Resetting to default config…
th: การสร้างตารางแสดงผลล้มเหลว เป็นเพราะการตั้งค่า โปรดล้างค่ากลับไปเป็นการตั้งค่าแบบเริ่มแรก…

en: Import monitor configuration
th: ตั้งค่าการตรวจสอบการนำเข้า

en: Please select the file you want to import:
th: กรุณาเลือกไฟล์ที่คุณต้องการนำเข้า

en: Please enter a valid table name.
th: กรุณากรอกชื่อตารางที่ถูกต้อง

en: Please enter a valid database name.
th: กรุณากรอกชื่อฐานข้อมูลที่ถูกต้อง

en: No files available on server for import!
th: ไม่มีไฟล์ที่ใช้งานได้บนเซิร์ฟเวอร์ที่จะนำเข้า!

en: Analyse query
th: วิเคราะห์คิวรี

en: Formatting SQL…
th: กำลังจัดรูปแบบ SQL …

en: No parameters found!
th: ไม่พบพารามิเตอร์!

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Page-related settings
th: การตั้งค่าที่เกี่ยวข้องกับหน้า

en: Apply
th: นำไปใช้

en: Loading…
th: กำลังโหลด…

en: Request aborted!!
th: การร้องขอถูกยกเลิก!!

en: Processing request
th: กำลังประมวลผลคำร้องขอ

en: Request failed!!
th: การร้องขอล้มเหลว!!

en: Error in processing request
th: ข้อผิดพลาดในการประมวลผลคำร้องขอ

en: Error code: %s
th: รหัสข้อผิดพลาด: %s

en: Error text: %s
th: ข้อความข้อผิดพลาด: %s

en: It seems that the connection to server has been lost. Please check your network connectivity and server status.
th: ดูเหมือนว่าการเชื่อมต่อกับเซิร์ฟเวอร์ได้สูญหายไป กรุณาตรวจสอบการเชื่อมต่อเครือข่ายและสถานะของเซิร์ฟเวอร์

en: No accounts selected.
th: ยังไม่ได้เลือกบัญชี

en: Dropping column
th: ทิ้งคอลัมน์

en: Adding primary key
th: กำลังเพิ่มคีย์หลัก

en: OK
th: ตกลง

en: Click to dismiss this notification
th: กดเพื่อยกเลิกการเตือนนี้

en: Renaming databases
th: กำลังเปลี่ยนชื่อฐานข้อมูล

en: Copying database
th: กำลังคัดลอกฐานข้อมูล

en: Changing charset
th: กำลังเปลี่ยนชุดตัวอักษร

en: No
th: ไม่

en: Enable foreign key checks
th: เปิดการตรวจสอบคีย์นอก

en: Failed to get real row count.
th: การรับจำนวนแถวจริงล้มเหลว

en: Searching
th: กำลังค้นหา

en: Hide search results
th: ซ่อนผลคำสั่ง SQL

en: Show search results
th: แสดงผลคำค้น SQL

en: Browsing
th: กำลังเปิด

en: Deleting
th: กำลังลบ %s

en: Delete the matches for the %s table?
th: ลบตรงกับที่ตาราง %s หรือไม่?

en: The definition of a stored function must contain a RETURN statement!
th: ฟังก์ชั่นภายในจะต้องมีค่า RETURN!

en: No routine is exportable. Required privileges may be lacking.
th: ไม่มีรูทีนที่สามารถส่งออกได้ อาจมีการขาดสิทธิที่จำเป็น

en: Values for column %s
th: ค่าสำหรับคอลัมน์ "%s"

en: Values for a new column
th: ค่าสำหรับคอลัมน์ใหม่

en: Enter each value in a separate field.
th: ป้อนค่าในช่องต่าง ๆ

en: Add %d value(s)
th: เพิ่มค่า %d

en: Note: If the file contains multiple tables, they will be combined into one.
th: เตือน: ถ้าไฟล์มีหลายตาราง จะถูกรวมเป็นหนึ่ง

en: Hide query box
th: ซ่อนช่องใส่คำค้น SQL

en: Show query box
th: แสดงช่องคำค้น SQL

en: Delete
th: ลบ

en: %d is not valid row number.
th: %d ไม่ใช่หมายเลขแถวที่ถูกต้อง

en: Browse foreign values
th: เปิดหาค่านอก

en: No previously auto-saved query is available. Loading default query.
th: ไม่มีการเรียกใช้อัตโนมัติที่ใช้งานได้ กำลังโหลดการเรียกใช้เดิม

en: You have a previously saved query. Click Get auto-saved query to load the query.
th: คุณมีคิวรีก่อนหน้านี้ คลิก รับคิวรีอัตโนมัติ เพื่อโหลดการคิวรี

en: Variable %d:
th: ตัวแปร %d:

en: Pick
th: เลือก

en: Column selector
th: ตัวเลือกคอลัมน์

en: Search this list
th: ค้นหารายการนี้

en: No columns in the central list. Make sure the Central columns list for database %s has columns that are not present in the current table.
th: ไม่มีคอลัมน์ในรายการส่วนกลาง ตรวจสอบให้แน่ใจว่ารายการคอลัมน์ส่วนกลางสำหรับฐานข่อมูล %s มีคอลัมน์ที่ไม่มีอยู่ในตารางปัจจุบัน

en: See more
th: ดูเพิ่มเติม

en: Add primary key
th: เพิ่มคีย์หลัก

en: Primary key added.
th: เพิ่มคีย์หลักแล้ว

en: Taking you to next step…
th: กำลังพาคุณไปยังขั้นตอนต่อไป …

en: The first step of normalization is complete for table '%s'.
th: ขั้นตอนแรกของการฟื้นฟูเสร็จสมบูรณ์สำหรับตาราง '%s '

en: End of step
th: ขั้นตอนสุดท้าย

en: Second step of normalization (2NF)
th: ขั้นตอนที่สองของการนอร์มัลไลเซชัน (2NF)

note: l10n: Display text for calendar close link
en: Done
th: จบ

en: Confirm partial dependencies
th: ยืนยันอ้างอิงบางส่วน

en: Selected partial dependencies are as follows:
th: เลือกอ้างอิงบางส่วนตามกำหนดแล้ว:

en: Note: a, b -> d,f implies values of columns a and b combined together can determine values of column d and column f.
th: หมายเหตุ: a b -> d f หมายถึงค่าของคอลัมน์ a และ b ที่รวมกันสามารถกำหนดค่าของคอลัมน์ d และคอลัมน์ f

en: No partial dependencies selected!
th: ไม่มีการอ้างอิงบางส่วนที่ถูกเลือก!

en: Back
th: ย้อนกลับ

en: Show me the possible partial dependencies based on data in the table
th: แสดงอ้างอิงบางส่วนตามข้อมูลที่อยู่ในตาราง

en: Hide partial dependencies list
th: ซ่อนรายการอ้างอิงบางส่วน

en: Sit tight! It may take few seconds depending on data size and column count of the table.
th: รอตรงนี้! มันอาจใช้เวลาไม่กี่วินาที ขึ้นอยู่กับขนาดข้อมูลและจำนวนคอลัมน์ของตาราง

en: Step
th: ขั้นตอน

en: The following actions will be performed:
th: การดำเนินการต่อไปนี้จะถูกดำเนินการ:

en: DROP columns %s from the table %s
th: ทิ้งคอลัมน์ %s จากตาราง %s

en: Create the following table
th: สร้างตารางต่อไปนี้

en: Third step of normalization (3NF)
th: ขั้นตอนที่สามของการนอร์มัลไลเซชัน (3NF)

en: Confirm transitive dependencies
th: การยืนยันการพึ่งพาในช่วงการเปลี่ยนผ่าน

en: Selected dependencies are as follows:
th: เลือกอ้างอิงตามนี้:

en: No dependencies selected!
th: ไม่มีการอ้างอิงที่ถูกเลือก!

en: Save
th: บันทึก

en: Hide search criteria
th: ซ่อนหลักในการค้นหา

en: Show search criteria
th: แสดงหลักการค้นหา

en: Column maximum:
th: คอลัมน์สูงสุด:

en: Column minimum:
th: คอลัมน์ต่ำสุด:

en: Hide find and replace criteria
th: ซ่อนการค้นหาและแทนที่เกณฑ์

en: Show find and replace criteria
th: แสดงเกณฑ์การค้นหาและแทนที่

en: Each point represents a data row.
th: แต่ละจุดแสดงข้อมูลระเบียน

en: Hovering over a point will show its label.
th: นำตัวชี้วางเพื่อแสดงคำกำกับ

en: To zoom in, select a section of the plot with the mouse.
th: เมื่อต้องการย่อ/ขยาย ให้เลือกส่วนของจุดโดยใช้เมาส์

en: Click reset zoom button to come back to original state.
th: คลิก ตั้งการซูมใหม่ เพื่อกลับไปขนาดเริ่มต้น

en: Click a data point to view and possibly edit the data row.
th: คลิก จุดข้อมูล เพื่อดูหรือแก้ไขแถวข้อมูล

en: The plot can be resized by dragging it along the bottom right corner.
th: จุดสามารถปรับขนาดได้โดยการลากที่มุมขวาด้านล่าง

en: Select two columns
th: เพิ่มสองคอลัมน์

en: Select two different columns
th: เลือกสองคอลัมน์ที่แตกต่างกัน

en: Data point content
th: สารบัญ

en: Ignore
th: ข้าม

en: Copy
th: คัดลอก

en: Point
th: จุด

en: Point %d
th: จุด %d

en: Linestring
th: แถวข้อความ

en: Polygon
th: รูปหลายเหลี่ยม

en: Geometry
th: เรขาคณิต

en: Inner ring
th: วงแหวนด้านใน

en: Outer ring
th: วงแหวนด้านนอก

en: Add a point
th: เพิ่มจุด

en: Add an inner ring
th: เพิ่มด้านใน

en: Do you want to copy encryption key?
th: คุณต้องการคัดลอกคีย์การเข้ารหัสหรือไม่?

en: Encryption key
th: คีย์การเข้ารหัส

en: MySQL accepts additional values not selectable by the slider; key in those values directly if desired
th: MySQL ยอมรับค่าเพิ่มเติมที่ไม่สามารถเลือกได้ด้วยแถบเลื่อน คีย์ในค่าเหล่านั้นโดยตรง หากต้องการ

en: MySQL accepts additional values not selectable by the datepicker; key in those values directly if desired
th: MySQL ยอมรับค่าเพิ่มเติมที่ไม่สามารถเลือกได้ด้วยตัวเลือกวันที่ คีย์ในค่าเหล่านั้นโดยตรง หากต้องการ

en: Indicates that you have made changes to this page; you will be prompted for confirmation before abandoning changes
th: เพื่อระบุว่าคุณได้ทำการเปลี่ยนแปลงในหน้านี้ คุณจะได้รับการแจ้งให้ยืนยันก่อนที่จะละทิ้งการเปลี่ยนแปลง

en: Select referenced key
th: เลือกคีย์อ้างอิง

en: Select Foreign Key
th: เลือกคีย์นอก

en: Please select the primary key or a unique key!
th: กรุณาเลือกคีย์หลักหรือคีย์เอกลักษณ์!

en: Choose column to display
th: เลือกฟิลด์ที่ต้องการแสดง

en: You haven't saved the changes in the layout. They will be lost if you don't save them. Do you want to continue?
th: คุณยังไม่ได้บันทึกเลย์เอาท์ที่คุณเลือก ที่ทำไว้จะหายไป ต้องการบันทึกหรือไม่?

en: value/subQuery is empty
th: ค่า/คิวรีย่อย ว่างเปล่า

en: Add tables from other databases
th: เพิ่มตารางจากฐานข้อมูลอื่น ๆ

en: Page name
th: ชื่อหน้า

en: Save page
th: บันทึกหน้า

en: Save page as
th: บันทึกหน้าเป็น

en: Open page
th: เปิดหน้า

en: Delete page
th: ลบหน้า

en: Untitled
th: ไม่มีชื่อ

en: Please select a page to continue
th: กรุณาเลือกหน้าที่จะดำเนินต่อ

en: Please enter a valid page name
th: กรุณากรอกชื่อหน้าให้ถูกต้อง

en: Do you want to save the changes to the current page?
th: คุณต้องการที่จะบันทึกการเปลี่ยนแปลงในหน้าปัจจุบันหรือไม่?

en: Successfully deleted the page
th: ลบหน้าสำเร็จ

en: Export relational schema
th: ส่งออกสคีเชิงสัมพันธ์

en: Modifications have been saved
th: บันทึกการแก้ไขเรียบร้อยแล้ว

en: %d object(s) created.
th: สร้างวัตถุจำนวน %d วัตถุแล้ว

en: Submit
th: ส่ง

en: You have edited some data and they have not been saved. Are you sure you want to leave this page before saving the data?
th: คุณได้ทำการแก้ไขข้อมูลบางอย่าง แต่ยังไม่ได้บันทึก คุณแน่ใจว่าจะออกจากหน้านี้โดยยังไม่บันทึก?

en: Drag to reorder.
th: ลากเพื่อเปลี่ยนลำดับ

en: Click to sort results by this column.
th: คลิกเพื่อเรียงตามคอลัมน์

en: Shift+Click to add this column to ORDER BY clause or to toggle ASC/DESC.<br>- Ctrl+Click or Alt+Click (Mac: Shift+Option+Click) to remove column from ORDER BY clause
th: Shift + คลิก เพื่อเพิ่มคอลัมน์นี้ไปยังประโยค ORDER BY หรือเพื่อสลับ ASC / DESC <br> - Ctrl + คลิกหรือ Alt + คลิก (Mac: Shift + Option + คลิก) เพื่อลบคอลัมน์จากประโยค ORDER BY

en: Click to mark/unmark.
th: คลิกเพื่อทำเครื่องหมาย/ยกเลิกทำเครื่องหมาย

en: Double-click to copy column name.
th: คลิกสองครั้งเพื่อคัดลอกชื่อคอลัมน์

en: Click the drop-down arrow<br>to toggle column's visibility.
th: คลิกที่ลูกศรดรอปดาวน์<br>เพื่อสลับการแสดงผลของคอลัมน์

en: This table does not contain a unique column. Features related to the grid edit, checkbox, Edit, Copy and Delete links may not work after saving.
th: ตารางนี้ไม่มีคอลัมน์เอกลักษณ์ การแก้ไขผ่านตาราง กล่องเครื่องหมาย แก้ไข คัดลอก และลบจะไม่ได้ผลหลังจากบันทึก

en: Please enter a valid hexadecimal string. Valid characters are 0-9, A-F.
th: โปรดกรอกเลขฐานสิบหกที่ถูกต้อง ตัวอักษรที่ถูกต้องจะมี 0-9 และ A-F

en: Do you really want to see all of the rows? For a big table this could crash the browser.
th: คุณต้องการเห็นแถวทั้งหมดหรือไม่? สำหรับตารางที่มีขนาดใหญ่ อาจทำให้เบราว์เซอร์ขัดข้อง

en: Original length
th: ความยาวดั้งเดิม

en: cancel
th: ยกเลิก

en: Aborted
th: ยกเลิก

en: Success
th: สำเร็จ

en: Import status
th: นำเข้าสถิติ

en: Drop files here
th: วางไฟล์ที่นี่

en: Select database first
th: เลือกฐานข้อมูลก่อน

en: You can also edit most values<br>by double-clicking directly on them.
th: คุณยังสามารถแก้ไขค่าส่วนใหญ่<br>โดยการคลิกสองครั้งที่ค่าโดยตรง

en: You can also edit most values<br>by clicking directly on them.
th: คุณยังสามารถแก้ไขค่าส่วนใหญ่<br>โดยการคลิกสองครั้งที่ค่าโดยตรง

en: Go to link:
th: ไปที่หน้า:

en: Generate password
th: สร้างรหัสผ่าน

en: Generate
th: สร้าง

en: Change password
th: เปลี่ยนรหัสผ่าน

en: More
th: เพิ่มเติม

en: Show panel
th: แสดงแผง

en: Hide panel
th: ซ่อนแผง

en: Unlink from main panel
th: เลิกเชื่อมกับแผงหลัก

en: A newer version of phpMyAdmin is available and you should consider upgrading. The newest version is %s, released on %s.
th: phpMyAdmin มีรุ่นใหม่แล้ว กรุณาพิจารณาอัพเกรดเป็นรุ่นใหม่ %s โดยออกเมื่อ %s

note: l10n: Latest available phpMyAdmin version
en: , latest stable version:
th: , รุ่นเสถียรล่าสุด:

en: up to date
th: ล่าสุด

en: A fatal JavaScript error has occurred. Would you like to send an error report?
th: เกิดข้อผิดพลาด JavaScript ที่ร้ายแรงต้องการส่งรายงานข้อผิดพลาดหรือไม่?

en: Change report settings
th: เปลี่ยนการตั้งค่ารายงาน

en: Show report details
th: แสดงรายละเอียดรายงาน

en: Your export is incomplete, due to a low execution time limit at the PHP level!
th: การส่งออกของคุณไม่ประสบความสำเร็จ เนื่องจากการจำกัดของเวลาในการเรียกใช้คำสั่งใน PHP!

en: Warning: a form on this page has more than %d fields. On submission, some of the fields might be ignored, due to PHP's max_input_vars configuration.
th: คำเตือน: ฟอร์มในหน้านี้มีช่องฟิลด์มากกว่า %d ช่อง ในการส่งข้อมูลบางส่วนของฟิลด์อาจถูกละเว้นเนื่องจากการกำหนดค่า max_input_vars ของ PHP

en: Some errors have been detected on the server!
th: มีข้อผิดพลาดบางอย่างถูกตรวจจับบนเซิร์ฟเวอร์ของคุณ!

en: Please look at the bottom of this window.
th: กรุณาดูที่ด้านล่างของหน้าต่าง

en: Ignore All
th: ไม่สนใจทั้งหมด

en: As per your settings, they are being submitted currently, please be patient.
th: ตามการตั้งค่าของคุณ พวกมันกำลังถูกส่งในขณะนี้กรุณาอดทนรอ

en: Execute this query again?
th: เรียกใช้คำสั่งนี้อีกครั้งหรือไม่?

en: Do you really want to delete this bookmark?
th: คุณแน่ใจว่าต้องการจะลบบุ๊กมาร์กนี้?

en: Some error occurred while getting SQL debug info.
th: มีข้อผิดพลาดบางส่วนเกิดขึ้นในขณะที่กำลังได้รับข้อมูลการแก้ไขข้อผิดพลาด SQL

en: %s queries executed %s times in %s seconds.
th: %s คำสั่งถูกเรียกใช้ %s ครั้งภายใน %s วินาที

en: %s argument(s) passed
th: ตัวแปรเข้า %s ตัวถูกตรวจผ่าน

en: Show arguments
th: แสดงตัวแปรเข้า

en: Hide arguments
th: ซ่อนตัวแปรเข้า

en: Time taken:
th: ใช้เวลา:

en: There was a problem accessing your browser storage, some features may not work properly for you. It is likely that the browser doesn't support storage or the quota limit has been reached. In Firefox, corrupted storage can also cause such a problem, clearing your "Offline Website Data" might help. In Safari, such problem is commonly caused by "Private Mode Browsing".
th: มีปัญหาในการเข้าถึงที่เก็บเบราว์เซอร์ของคุณ คุณลักษณะบางอย่างอาจไม่ทำงานอย่างถูกต้องสำหรับคุณ มีแนวโน้มว่าเบราว์เซอร์ไม่สนับสนุนการจัดเก็บข้อมูลหรือถึงขีดจำกัดโควต้า ใน Firefox การจัดเก็บข้อมูลที่เสียหายอาจทำให้เกิดปัญหาเช่นการล้างข้อมูล "ข้อมูลเว็บไซต์แบบออฟไลน์" ของคุณอาจช่วยได้ ใน Safari ปัญหาดังกล่าวมักเกิดจาก "การเรียกดูโหมดส่วนตัว"

en: Copy tables to
th: คัดลอกตารางไปยัง

en: Add table prefix
th: เพิ่มคำนำหน้าตาราง

en: Replace table with prefix
th: แทนที่ตารางด้วยคำนำหน้า

en: Copy table with prefix
th: คัดลอกคำนำไปยังตาราง

en: Extremely weak
th: อ่อนแออย่างมาก

en: Very weak
th: อ่อนแอมาก

en: Weak
th: อ่อนแอ

en: Good
th: ดี

en: Strong
th: แข็งแรง

[ctx: The table already exists in the designer and can not be added once more.]
en: Table %s already exists!
th: มีตาราง %s อยู่แล้ว!

en: Hide
th: ซ่อน

en: Show
th: แสดง

en: Select one…
th: เลือกอย่างใดอย่างหนึ่ง…

en: Rows
th: แถว

en: Indexes
th: ดัชนี

en: Total
th: รวม

en: Overhead
th: เกินความจำเป็น

en: Database %1$s has been created.
th: ฐานข้อมูล %1$s ถูกสร้างเรียบร้อยแล้ว

en: %1$d database has been dropped successfully. | %1$d databases have been dropped successfully.
th[0]: %1$d ฐานข้อมูลถูกลบเรียบร้อยแล้ว

en: The account %s@%s has been successfully locked.
th: บัญชี %s@%s ถูกล็อกเรียบร้อยแล้ว

en: No Privileges
th: ไม่มีสิทธิ

en: Thread %s was successfully killed.
th: เธรด %s ถูกทำลายเรียบร้อยแล้ว.

en: phpMyAdmin was unable to kill thread %s. It probably has already been closed.
th: phpMyAdmin ไม่สามารถฆ่าเธรด %s. บางทีมันอาจจะถูกปิดไปแล้วก็ได้.

en: Received
th: ได้รับ

en: Sent
th: ถูกส่ง

en: Failed attempts
th: ความพยายามล้มเหลว

en: Insecure connection
th: การเชื่อมต่อที่ไม่ปลอดภัย

en: Bookmark %s has been created.
th: บุ๊คมาร์ค %s ได้ถูกสร้างขึ้น

en: Table %1$s has been altered successfully.
th: ตาราง %1$s ได้รับการแก้ไขเรียบร้อยแล้ว

en: %1$d column has been dropped successfully. | %1$d columns have been dropped successfully.
th[0]: คอลัมน์ %1$d ถูกลบเรียบร้อยแล้ว

en: Invalid table name
th: ชื่อตารางไม่ถูกต้อง

en: MySQL returned an empty result set (i.e. zero rows).
th: MySQL คืนผลลัพธ์ว่างเปล่ากลับมา (null / 0 แถว).

en: View
th: ตารางจำลอง (View)

en: Error
th: ผิดพลาด

en: Failed to get description of column %s!
th: ไม่สามารถดึงข้อมูลรายละเอียดของคอลัมน์ %s ได้!

en: Primary
th: คีย์หลัก

en: Index
th: ดัชนี

en: You don't have sufficient privileges to be here right now!
th: คุณไม่มีสิทธิที่จะเข้ามาตรงนี้!

en: The %s extension is missing. Please check your PHP configuration.
th: ส่วนขยาย %s ขาดหายไป กรุณาตรวจสอบการกำหนดค่าของ PHP

en: The configuration storage is not ready for the central list of columns feature.
th: การจัดเก็บการกำหนดค่าไม่พร้อมใช้งานสำหรับรายการส่วนกลางของคุณลักษณะของคอลัมน์

en: Could not add %1$s as they already exist in central list!
th: ไม่สามารถเพิ่ม %1$s เนื่องจากมีอยู่ในรายการส่วนกลางแล้ว!

en: Could not add columns!
th: คอลัมน์ไม่ได้ถูกเพิ่ม!

en: Couldn't remove Column(s) %1$s as they don't exist in central columns list!
th: ไม่สามารถลบคอลัมน์ %1$s ตามที่ไม่มีอยู่ในรายการคอลัมน์ส่วนกลาง!

en: Could not remove columns!
th: คอลัมน์ไม่ได้ถูกลบ!

en: YES
th: ใช่

en: NO
th: ไม่

[ctx: phpMyAdmin configuration storage is not configured for "Display Features" on designer when user tries to set a display field.]
en: phpMyAdmin configuration storage is not configured for "Display Features".
th: พื้นที่จัดเก็บการตั้งค่า phpMyAdmin ไม่ได้ถูกกำหนดค่าสำหรับ "แสดงคุณสมบัติ"

en: MySQL said:
th: MySQL แสดง:

en: Event %1$s has been modified.
th: เหตุการณ์ %1$s ได้รับการแก้ไขแล้ว

en: Event %1$s has been created.
th: กิจกรรม %1$s ได้ถูกสร้างขึ้นแล้ว

en: No event with name %1$s found in database %2$s.
th: ไม่พบเหตุการณ์ที่มีชื่อ %1$s ในฐานข้อมูล %2$s

en: Error in processing request: No event with name %1$s found in database %2$s.
th: เกิดข้อผิดพลาดในการประมวลผลคำขอ: ไม่พบเหตุการณ์ที่มีชื่อ %1$s ในฐานข้อมูล %2$s

en: Ins
th: เพิ่ม

en: Del
th: ลบ

en: Routine %1$s has been created.
th: กิจวัตร %1$s ได้ถูกสร้างขึ้นแล้ว

en: Routine %1$s has been modified. Privileges have been adjusted.
th: กิจวัตร %1$s ได้รับการแก้ไขแล้ว สิทธิ์การใช้งานได้รับการปรับเปลี่ยนแล้ว

en: Routine %1$s has been modified.
th: กิจวัตร %1$s ได้รับการแก้ไขแล้ว

en: No routine with name %1$s found in database %2$s.
th: ไม่พบกิจวัตรชื่อ %1$s ในฐานข้อมูล %2$s

en: Execute routine
th: ดำเนินงานตามปกติ

en: at least one of the words
th: อย่างน้อยหนึ่งคำ

en: as regular expression
th: รูปแบบคำพ้อง (regular expression)

en: Trigger %1$s has been modified.
th: ทริกเกอร์ %1$s ได้รับการแก้ไขแล้ว

en: Trigger %1$s has been created.
th: ทริกเกอร์ %1$s ได้ถูกสร้างขึ้นแล้ว

en: Add trigger
th: เพิ่ม Trigger

en: Export of trigger %s
th: นำออก Trigger %s

[ctx: First page]
en: Begin
th: เริ่มต้น

[ctx: Next page]
en: Next
th: ถัดไป

[ctx: Last page]
en: End
th: สุดท้าย

en: Descending
th: มากไปน้อย

en: Ascending
th: น้อยไปมาก

en: Kill
th: ฆ่าทิ้ง

en: Showing rows %1s - %2s
th: แสดงแถว %1s - %2s

en: %1$d total, %2$d in query
th: ทั้งหมด %1$d, %2$d ในคำค้น

en: %d total
th: %d ทั้งหมด

en: Version information
th: ข้อมูลเวอร์ชั่น

en: InnoDB Status
th: สถานะของ InnoDB

en: pages
th: หน้า

en: Free pages
th: หน้าฟรี

en: Busy pages
th: หน้าไม่ว่าง

en: Read misses
th: อ่านพลาด

en: Write waits
th: การเขียนที่อยู่ในระหว่างการรอ

en: Read misses in %
th: อ่านพลาดใน %

en: Write waits in %
th: การเขียนที่อยู่ในระหว่างการรอใน %

en: Data pointer size
th: ขนาดตัวชี้ข้อมูล

en: Automatic recovery mode
th: โหมดการกู้คืนอัตโนมัติ

en: Maximum size for temporary sort files
th: ขนาดสูงสุดสำหรับไฟล์ที่ถูกจัดเรียงชั่วคราว

en: Repair threads
th: ซ่อมแซมเธรด

en: Log cache size
th: ขนาดการบันทึกประวัติการแคช

en: Documentation
th: เอกสารประกอบ

en: Too many error messages, some are not displayed.
th: มีข้อความผิดพลาดจำนวนมาก บางส่วนจึงซ่อนไว้ไม่แสดง

en: Insufficient space to save the file %s.
th: พื้นที่ไม่เพียงพอที่จะบันทึกไฟล์ %s

en: File %s already exists on server, change filename or check overwrite option.
th: ให้เปลี่ยนชื่อไฟล์ หรือเลือกแบบเขียนทับไฟล์เดิม เพราะมีไฟล์ %s อยู่ในเซิร์ฟเวอร์อยู่แล้ว

en: The web server does not have permission to save the file %s.
th: บันทึกไฟล์ %s ไม่ได้ เพราะเว็บเซิร์ฟเวอร์ไม่อนุญาต

en: Dump has been saved to file %s.
th: ข้อมูลที่ส่งออกถูกบันทึกไว้ในไฟล์ %s

en: File was not an uploaded file.
th: ไฟล์ไม่ได้ถูกอัพโหลด

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
th: ไฟล์ที่อัพโหลดขนาดเกินที่กำหนด

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form.
th: จำนวนไฟล์ที่อัพโหลดเกินจำนวนสูงสุดที่กำหนด

en: The uploaded file was only partially uploaded.
th: ไฟล์ที่ถูกอัพโหลดมาไม่ครบ

en: Missing a temporary folder.
th: ไม่พบแฟ้มชั่วคราว

en: Failed to write file to disk.
th: ไม่สามารถเขียนไฟล์ลงดิสได้

en: File upload stopped by extension.
th: ไม่รองรับไฟล์ประเภทนี้

en: Unknown error in file upload.
th: ไม่ทราบข้อผิดพลาดของไฟล์ที่จะอัพโหลด

en: File could not be read!
th: อ่านไฟล์ไม่ได้!

en: Error while moving uploaded file.
th: ข้อผิดพลาดขณะเคลื่อนย้ายไฟล์อัพโหลด

en: You attempted to load file with unsupported compression (%s). Either support for it is not implemented or disabled by your configuration.
th: คุณพยายามที่จะโหลดไฟล์ที่ไม่สนับสนุนระบบการบีบอัดไฟล์ข้อมูล (%s) กรุณากำหนดค่าอย่างไรอย่างหนึ่ง หรือปิดการตั้งค่าของคุณ

en: Skip Explain SQL
th: ไม่ต้องอธิบาย SQL

en: Profiling
th: การทำแฟ้มประวัติ

[ctx: Inline edit query]
en: Edit inline
th: แก้ไขแบบอินไลน์

en: Options
th: ตัวเลือก

en: Go to database: %s
th: ไปยังฐานข้อมูล: %s

en: Structure of %s
th: โครงสร้างของ %s

en: The indexes %1$s and %2$s seem to be equal and one of them could possibly be removed.
th: ดัชนี %1$s และ %2$s น่าจะเป็นอันเดียวกัน ควรจะลบออกไปอันหนึ่ง

en: Function
th: ฟังก์ชั่น

en: Type
th: ชนิด

en: The directory you set for upload work cannot be reached.
th: ไม่สามารถใช้งาน ไดเรกทอรีที่ตั้งไว้สำหรับอัพโหลดได้

en: Or
th: หรือ

en: Browse
th: เปิดดู

en: Search
th: ค้นหา

en: Insert
th: แทรก

en: Privileges
th: สิทธิ

en: Operations
th: กระบวนการ

en: Tracking
th: การติดตาม

en: Triggers
th: ทริกเกอร์

en: Database seems to be empty!
th: ดูเหมือนว่าฐานข้อมูลจะว่างเปล่า!

en: Query
th: คำค้นจากตัวอย่าง

en: Events
th: เหตุการณ์

en: Designer
th: ผู้ออกแบบ

en: Binary log
th: บันทึกไบนารี

en: Replication
th: การจำลองแบบ

en: Variables
th: ตัวแปร

en: Charsets
th: ชุดอักขระ

en: Engines
th: เครื่องมือ

en: Plugins
th: ปลั๊กอิน

en: %1$d row affected. | %1$d rows affected.
th[0]: %1$d ระเบียนได้รับผล

en: %1$d row deleted. | %1$d rows deleted.
th[0]: %1$d ระเบียนถูกลบ

en: %1$d row inserted. | %1$d rows inserted.
th[0]: %1$d ระเบียนถูกเพิ่ม

en: Could not load class "%1$s"
th: ไม่สามารถโหลดคลาส "%1$s"

en: Columns
th: คอลัมน์

[ctx: Create new column]
en: New
th: ใหม่

en: Column
th: คอลัมน์

[ctx: Create new database]
en: New
th: ใหม่

en: Database operations
th: การดำเนินการกับฐานข้อมูล

en: Show hidden items
th: แสดงรายการที่ถูกซ่อนไว้

[ctx: Create new event]
en: New
th: ใหม่

en: Event
th: เหตุการณ์

en: Functions
th: ฟังก์ชัน

[ctx: Create new function]
en: New
th: ใหม่

[ctx: Create new index]
en: New
th: ใหม่

en: Expand/Collapse
th: ขยาย/ยุบ

en: First step of normalization (1NF)
th: ขั้นตอนแรกของการนอร์มัลไลเซชัน (1NF)

en: Second step of normalization (1NF+2NF)
th: ขั้นตอนที่สองของการนอร์มัลไลเซชัน (1NF+2NF)

en: Third step of normalization (1NF+2NF+3NF)
th: ขั้นตอนที่สามของการนอร์มัลไลเซชัน (1NF+2NF+3NF)

en: Analyze
th: วิเคราะห์

en: Check
th: ตรวจสอบ

en: Repair
th: ซ่อมแซม

en: Drop
th: โยนทิ้ง

en: Can't move table to same one!
th: ไม่สามารถย้ายตารางไปยังที่เดิมได้!

en: Can't copy table to same one!
th: ไม่สามารถคัดลอกตารางไปยังที่เดิมได้!

en: Table %s has been moved to %s.
th: ตาราง %s ถูกย้ายไป %s แล้ว

en: Table %s has been copied to %s.
th: คัดลอกตาราง %s ไปเก็บในชื่อ %s เรียบร้อยแล้ว.

en: The table name is empty!
th: ชื่อตารางยังว่างอยู่!

en: Error while creating PDF:
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะสร้าง PDF:

en: Cannot connect: invalid settings.
th: ไม่สามารถเชื่อมต่อ: ตั้งค่าไม่ถูกต้อง

en: Welcome to %s
th: %s ยินดีต้อนรับ

en: You probably did not create a configuration file. You might want to use the %1$ssetup script%2$s to create one.
th: คุณคงไม่ได้สร้างแฟ้มการกำหนดค่า คุณอาจต้องการใช้ %1$ssetup script%2$s เพื่อสร้างอย่างใดอย่างหนึ่ง

en: phpMyAdmin tried to connect to the MySQL server, and the server rejected the connection. You should check the host, username and password in your configuration and make sure that they correspond to the information given by the administrator of the MySQL server.
th: phpMyAdmin พยายามเชื่อมต่อไปยังเซิร์ฟเวอร์ MySQL และเซิร์ฟเวอร์ได้ปฏิเสธการเชื่อมต่อดังกล่าว คุณควรตรวจสอบโฮสต์ ชื่อผู้ใช้และรหัสผ่านในการกำหนดค่าของคุณ และให้แน่ใจว่าค่าต่างๆ สอดคล้องกับข้อมูลที่กำหนดไว้ โดยผู้ดูแลระบบของเซิร์ฟเวอร์ MySQL แล้ว

en: Wrong username/password. Access denied.
th: อนุญาตให้เข้าใช้ไม่ได้ ชื่อผู้ใช้หรือรหัสผ่านผิด

en: Can not find signon authentication script:
th: สามารถค้นหา signon สำหรับตรวจสอบสคริปต์:

en: Login without a password is forbidden by configuration (see AllowNoPassword)
th: ห้ามกำหนดค่า สำหรับการเข้าสู่ระบบโดยไม่มีรหัสผ่าน (ดู AllowNoPassword)

en: Cannot log in to the MySQL server
th: ไม่สามารถล็อกอินเข้าเซิร์ฟเวอร์ MySQL ได้

en: Format:
th: รูปแบบ:

en: structure
th: โครงสร้าง

en: data
th: ข้อมูล

en: structure and data
th: โครงสร้างและข้อมูล

en: Dumping data for table
th: dump ตาราง

en: Null
th: ค่าว่าง

en: Default
th: ค่าเริ่มต้น

en: Links to
th: เชื่อมไปยัง

en: Name
th: ชื่อ

en: Table structure for table
th: โครงสร้างตาราง

en: (continued)
th: (ต่อ)

en: Host:
th: โฮสต์:

en: Generation Time:
th: เวลาที่สร้าง:

en: Server version:
th: เวอร์ชันของเซิร์ฟเวอร์:

en: PHP Version:
th: เวอร์ชันของ PHP:

en: Database:
th: ฐานข้อมูล:

en: Data:
th: ข้อมูล:

en: Structure:
th: โครงสร้าง:

en: Export table names
th: ส่งออกชื่อตาราง

en: %s value
th: %s ค่า

en: Creation:
th: สร้าง:

en: Last update:
th: ปรับปรุงครั้งสุดท้าย:

en: Last check:
th: ตรวจสอบครั้งสุดท้าย:

en: Error reading structure for table %s:
th: เกิดข้อผิดพลาดในการอ่านโครงสร้างสำหรับตาราง %s:

en: Column names:
th: ชื่อคมลัมน์:

en: SQL compatibility mode:
th: โหมดที่เข้ากันได้กับ SQL:

en: Relational schema
th: รีเลชันแนล สกีมา

en: Table of contents
th: สารบัญ

en: Table comments:
th: หมายเหตุของตาราง:

en: Attributes
th: แอตทริบิวต์

en: Extra
th: เพิ่มเติม

en: Show color
th: แสดงสี

en: Only show keys
th: แสดงคีย์เท่านั้น

en: Landscape
th: แนวนอน

en: Portrait
th: แนวตั้ง

en: Show grid
th: แสดงกริด

note: l10n: See https://www.php.net/manual/en/function.strftime.php
en: %B %d, %Y at %I:%M %p
th: %d %B %Y เมื่อ %I:%M %p

en: Displays a link to download this image.
th: แสดงการเชื่อมโยงเพื่อดาวน์โหลดรูปภาพนี้

en: Displays a clickable thumbnail. The options are the maximum width and height in pixels. The original aspect ratio is preserved.
th: แสดงรูปขนาดเล็กที่กดเข้าไปดูภาพใหญ่ได้; ตัวเลือก: ความกว้าง, ความสูง หน่วยเป็นพิกเซล (คงสัดส่วนเดิม)

en: Details…
th: รายละเอียด…

en: Could not save recent table!
th: ไม่สามารถบันทึกตารางล่าสุดได้!

en: Could not save favorite table!
th: ไม่สามารถบันทึกตารางโปรดได้!

en: Recent tables
th: ตารางล่าสุด

en: Recent
th: ล่าสุด

en: Favorites
th: รายการโปรด

en: Unknown error
th: ข้อผิดพลาดที่ไม่รู้จัก

en: Error 404! The page %s was not found.
th: ข้อผิดพลาด 404! ไม่พบหน้า %s

en: Error 405! Request method not allowed.
th: ข้อผิดพลาด 405! คำร้องขอไม่อนุมัติ

en: Error while loading the search.
th: ข้อผิดพลาดขณะโหลดการค้นหา

en: No privileges.
th: ไม่มีสิทธิใดๆ.

en: Includes all privileges except GRANT.
th: ให้สิทธิทุกอย่าง ยกเว้นการให้สิทธิแก่ผู้อื่น (GRANT).

en: Allows deleting data.
th: อนุญาตให้ลบข้อมูล

en: Allows creating new tables.
th: อนุญาตให้สร้างตารางใหม่.

en: Allows dropping tables.
th: อนุญาตให้ทิ้งตาราง

en: Allows creating and dropping indexes.
th: อนุญาตให้สร้าง และทิ้ง ดัชนี

en: Allows altering the structure of existing tables.
th: อนุญาตให้เปลี่ยนโครงสร้างของตารางที่มีอยู่เดิม.

en: Allows reading data.
th: อนุญาตให้อ่านข้อมูลได้.

en: Allows inserting and replacing data.
th: อนุญาตให้เพิ่ม และแทนที่ ข้อมูล

en: Allows changing data.
th: อนุญาตให้เปลี่ยนข้อมูลได้.

en: Allows creating new databases and tables.
th: อนุญาตให้สร้างฐานข้อมูล และตารางใหม่.

en: Allows dropping databases and tables.
th: อนุญาตให้ทิ้งฐานข้อมูล และตาราง

en: Allows reloading server settings and flushing the server's caches.
th: อนุญาตให้เรียกใช้ค่ากำหนดของเซิร์ฟเวอร์ใหม่ และล้างแคชของเซิร์ฟเวอร์

en: Allows shutting down the server.
th: อนุญาตให้ปิดเซิร์ฟเวอร์ได้

en: Allows importing data from and exporting data into files.
th: อนุญาตให้นำเข้าข้อมูล และส่งออกข้อมูล ไปที่ไฟล์

en: Has no effect in this MySQL version.
th: ไม่มีผลใน MySQL รุ่นนี้

en: Gives access to the complete list of databases.
th: สามารถเรียกดูรายการฐานข้อมูลทั้งหมดได้

en: Allows creating temporary tables.
th: อนุญาตให้สร้างตารางชั่วคราว.

en: Allows locking tables for the current thread.
th: อนุญาตให้ล็อกตารางสำหรับเธรดปัจจุบัน

en: The password for %s was changed successfully.
th: เปลี่ยนรหัสผ่านของ %s เรียบร้อยแล้ว

en: You have revoked the privileges for %s.
th: คุณได้เพิกถอนสิทธิของ %s

en: Revoke
th: เพิกถอน

en: Database-specific privileges
th: สิทธิเจาะจงเฉพาะฐานข้อมูล

en: Table-specific privileges
th: สิทธิเจาะจงเฉพาะตาราง

en: Reloading the privileges
th: ปรับปรุงสิทธิเข้าถึงใหม่อีกรอบ

en: The selected users have been deleted successfully.
th: ลบผู้ใช้ที่เลือกไว้เรียบร้อยแล้ว.

en: You have updated the privileges for %s.
th: คุณได้ปรับปรุงสิทธิสำหรับ %s แล้ว

en: Deleting %s
th: กำลังลบ %s

en: The privileges were reloaded successfully.
th: สิทธิได้ถูกเรียกใช้ใหม่เรียบร้อยแล้ว

en: The user %s already exists!
th: มีผู้ใช้ %s อยู่แล้ว!

en: Privileges for %s
th: สิทธิ์สำหรับ %s

en: User
th: ผู้ใช้

en: You have added a new user.
th: เพิ่มผู้ใช้ใหม่เรียบร้อยแล้ว

en: SQL query
th: คำค้น SQL

en: Handler
th: ตัวจัดการ

en: Threads
th: บทสนทนา

en: Temporary data
th: ข้อมูลชั่วคราว

en: Key cache
th: แคชคีย์

en: Joins
th: เข้าร่วม

en: Sorting
th: การเรียงลำดับ

en: Files
th: ไฟล์

en: Host
th: โฮสต์

en: Command
th: คำสั่ง

en: Progress
th: ความคืบหน้า

en: Current selection does not contain a unique column. Grid edit, checkbox, Edit, Copy and Delete features are not available. %s
th: การเลือกปัจจุบันไม่มีคอลัมน์ที่ไม่ซ้ำกัน ฟีเจอร์การแก้ไขตาราง, ช่องทำเครื่องหมาย, การแก้ไข, การคัดลอก และการลบไม่สามารถใช้งานได้ %s

en: Current selection does not contain a unique column. Grid edit, Edit, Copy and Delete features may result in undesired behavior. %s
th: สิ่งที่ถูกเลือกไม่มีคอลัมน์เอกลักษณ์ การแก้ไขผ่านตาราง แก้ไข คัดลอก และลบอาจจะเกิดผลลัพธ์ที่ไม่คาดคิด %s

en: Run SQL query/queries on database %s
th: ประมวลผลคำค้นบนฐานข้อมูล %s

en: There is no detailed status information available for this storage engine.
th: ไม่มีข้อมูลเกี่ยวกับรูปแบบฐานข้อมูลนี้

en: %s is the default storage engine on this MySQL server.
th: เซิร์ฟเวอร์ MySQL นี้ใช้ storage engine ชื่อ %s เป็นค่าเริ่มต้น

en: %s is available on this MySQL server.
th: %s มีอยู่บน MySQL Server

en: %s has been disabled for this MySQL server.
th: %s ถูกปิดบน MySQL Server

en: This MySQL server does not support the %s storage engine.
th: MySQL ไม่รองรับ %s

en: The name of the primary key must be "PRIMARY"!
th: ชื่อขอคีย์หลักจะต้องเป็น "PRIMARY" เท่านั้น!

en: Failed to cleanup table UI preferences (see $cfg['Servers'][$i]['MaxTableUiprefs'] %s)
th: มีปัญหาในการล้างข้อมูลการตั้งค่าตาราง UL (ดูได้ที่ $cfg['Servers'][$i]['MaxTableUiprefs'] %s)

en: Can't rename index to PRIMARY!
th: เปลี่ยนชื่อดัชนีเป็น PRIMARY ไม่ได้!

en: No index parts defined!
th: ไม่ได้กำหนดส่วนใดๆ ของดัชนี!

en: Default theme %s not found!
th: ไม่พบธีมเริ่มต้น %s !

en: Theme %s not found!
th: ไม่พบธีม %s !

en: No valid image path for theme %s found!
th: ไม่พบเส้นทางรูปภาพของธีม %s !

en: Tracking report
th: รายงานผลการติดตาม

en: No data
th: ไม่มีข้อมูล

en: Structure only
th: เฉพาะโครงสร้าง

en: Data only
th: เฉพาะข้อมูล

en: Structure and data
th: ทั้งโครงสร้างและข้อมูล

en: Structure snapshot
th: เก็บโครงสร้างไว้

en: A date, supported range is %1$s to %2$s
th: วันเวลา ช่วงที่ได้รับการสนับสนุน %1$s ถึง %2$s

en: A collection of points
th: คอลเลคชั่นของพอยต์

en: A collection of polygons
th: คอลเลคชั่นของรูปหลายเหลี่ยม

en: A collection of geometry objects of any type
th: คอลเลคชั่นของวัตถุรูปทรงเรขาคณิตประเภทใดๆ

[ctx: numeric types]
en: Numeric
th: ตัวเลข

en: The profile has been updated.
th: ปรับปรุงโพรไฟล์เรียบร้อยแล้ว

en: Max: %s%s
th: ขนาดใหญ่สุด: %s%s

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for January
en: Jan
th: ม.ค.

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for February
en: Feb
th: ก.พ.

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for March
en: Mar
th: มี.ค.

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for April
en: Apr
th: เม.ย.

[ctx: Short month name]
note: l10n: Short month name
en: May
th: พ.ค.

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for June
en: Jun
th: มิ.ย.

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for July
en: Jul
th: ก.ค.

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for August
en: Aug
th: ส.ค.

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for September
en: Sep
th: ก.ย.

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for October
en: Oct
th: ต.ค.

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for November
en: Nov
th: พ.ย.

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for December
en: Dec
th: ธ.ค.

note: l10n: Short week day name for Monday
en: Mon
th: จ.

note: l10n: Short week day name for Tuesday
en: Tue
th: อ.

note: l10n: Short week day name for Wednesday
en: Wed
th: พ.

note: l10n: Short week day name for Thursday
en: Thu
th: พฤ.

note: l10n: Short week day name for Friday
en: Fri
th: ศ.

note: l10n: Short week day name for Saturday
en: Sat
th: ส.

en: %s days, %s hours, %s minutes and %s seconds
th: %s วัน, %s ชั่วโมง, %s นาที, %s วินาที

en: Users
th: ผู้ใช้

en: Sort
th: เรียง

en: Both
th: ทั้งสอง

en: Nowhere
th: ไม่ปรากฏที่ใด

en: Left
th: ซ้าย

en: Right
th: ขวา

en: Click
th: คลิก

en: Double click
th: ดับเบิลคลิก

en: Disabled
th: ระงับการใช้อยู่

en: Open
th: เปิด

en: Monday
th: วันจันทร์

en: Tuesday
th: วันอังคาร

en: Wednesday
th: วันพุธ

en: Thursday
th: วันพฤหัสบดี

en: Friday
th: วันศุกร์

en: Saturday
th: วันเสาร์

en: Sunday
th: อาทิตย์

en: Server default
th: ค่าเริ่มต้นเซิร์ฟเวอร์

en: Enable
th: เปิดใช้

en: Disable
th: ปิดใช้

en: Quick - display only the minimal options to configure
th: รวดเร็ว - แสดงเฉพาะตัวเลือกที่น้อยที่สุดในการกำหนดค่า

en: Custom - display all possible options to configure
th: กำหนดเอง - แสดงตัวเลือกที่เป็นไปได้ทั้งหมดในการกำหนดค่า

en: Custom - like above, but without the quick/custom choice
th: กำหนดเอง - เหมือนข้างต้น แต่ไม่มีทางเลือกที่รวดเร็ว/กำหนดเอง

en: complete inserts
th: คำสั่ง INSERT แบบสมบูรณ์

en: extended inserts
th: คำสั่ง INSERT แบบขยาย

en: both of the above
th: ทั้งสองอย่าง

en: neither of the above
th: ไม่ใช้ดังกล่าวข้างต้น

en: Wrong data
th: ข้อมูลไม่ถูกต้อง

[ctx: for default]
en: None
th: ไม่มี

en: As defined:
th: ตามที่กำหนด:

en: You don't have sufficient privileges to perform this operation; Please refer to the documentation for more details
th: คุณไม่มีสิทธิที่จะดำเนินการนี้ กรุณาดูที่เอกสารประกอบสำหรับข้อมูลเพิ่มเติม

en: Unique
th: เอกลักษณ์

en: Fulltext
th: ข้อความเต็ม (fulltext)

en: Spatial
th: เชิงพื้นที่

en: first
th: ครั้งแรก

en: after %s
th: หลัง %s

en: Table name
th: ชื่อตาราง

en: Add
th: เพิ่ม

en: Collation:
th: การเรียงลำดับ:

en: Referenced by %s.
th: อ้างอิงโดย %s.

en: Comment
th: หมายเหตุ

en: Length/Values
th: ความยาว/เซต*

en: Collation
th: การตรวจทาน

en: Please enter the values for transformation options using this format: 'a', 100, b,'c'…<br>If you ever need to put a backslash ("\") or a single quote ("'") amongst those values, precede it with a backslash (for example '\\xyz' or 'a\'b').
th: ถ้าชนิดของฟิลด์เป็น "enum" หรือ "set" โปรดใส่ค่าตามรูปแบบ: 'a','b','c'…<br>ถ้าต้องการใส่เครื่องหมาย backslash ("\") หรือ อัญประกาศเดี่ยว ("'") เข้าไปในค่าเหล่านั้น ให้ใส่เครื่องหมาย แบ๊กแสลช นำหน้า (ตัวอย่าง: '\\xyz' or 'a\'b')

en: Set value: %s
th: ตั้งค่า: %s

en: Restore default value
th: คืนค่าเดิม

en: Allow users to customize this value
th: อนุญาตให้ผู้ใช้แก้ไขค่านี้

en: Clear
th: ล้าง

en: Count
th: จำนวน

en: Create version %1$s of %2$s
th: สร้างเวอร์ชั่น %1$s ของ %2$s

en: Create version %1$s
th: สร้างเวอร์ชัน %1$s

en: Create version
th: สร้างเวอร์ชั่น

en: Add new column
th: เพิ่มคอลัมน์ใหม่

en: Attribute
th: แอตทริบิวต์

en: Search this table
th: ค้นหาในตารางนี้

en: Add column
th: เพิ่มคอลัมน์

en: Select a table
th: เลือกตาราง

en: Select a column.
th: เลือกคอลัมน์

en: Click to sort.
th: คลิกเพื่อเรียงลำดับ

en: Action
th: กระทำการ

en: Create
th: สร้าง

en: Print
th: พิมพ์

en: Packed
th: กลุ่ม

en: Cardinality
th: เอกเทศ

en: No index defined!
th: ยังไม่ได้กำหนดดัชนีใดๆ!

en: Select all
th: เลือกทั้งหมด

en: Add an option for column "%s".
th: เพิ่มตัวเลือกสำหรับคอลัมน์ "%s"

en: Hide/Show all
th: ซ่อน/แสดงทั้งหมด

en: Number of tables:
th: จำนวนตาราง:

en: Value
th: ค่า

en: Change to %s
th: เปลี่ยนเป็น %s

en: Check all
th: เลือกทั้งหมด

en: There are no events to display.
th: ไม่มีเหตุการณ์ใดๆ

en: Click to toggle
th: คลิกเพื่อสลับ

en: ON
th: เปิด

en: OFF
th: ปิด

en: Multi-table query
th: คำสั่งหลายตาราง

en: Query by example
th: คิวรี่ด้วยตัวอย่าง

en: Query window
th: หน้าต่างแบบสอบถาม

en: select column
th: เลือกคอลัมน์

en: Database comment
th: หมายเหตุของฐานข้อมูล

en: Remove database
th: เอาฐานข้อมูลออก

en: Database %s has been dropped.
th: โยนฐานข้อมูล %s ทิ้งไปเรียบร้อยแล้ว

en: Drop the database (DROP)
th: โยนฐานข้อมูลทิ้ง

en: CREATE DATABASE before copying
th: สร้างฐานข้อมูลก่อนคัดลอก

en: Add constraints
th: เพิ่ม constraints

en: Switch to copied database
th: สลับไปยังฐานข้อมูลที่ถูกทำสำเนาไว้

en: Users having access to "%s"
th: ผู้ใช้มีสิทธิเข้าถึงฐานข้อมูล "%s"

en: User name
th: ชื่อผู้ใช้

en: Grant
th: มอบสิทธิ

en: Any
th: ใดๆ

en: global
th: โกลบอล

en: database-specific
th: เฉพาะฐานข้อมูล

en: wildcard
th: ไวล์การ์ด

en: With selected:
th: ทำกับที่เลือก:

en: Switch to %svisual builder%s
th: สลับไปยัง %svisual builder%s

en: You have to choose at least one column to display!
th: จำเป็นต้องเลือกแสดงอย่างน้อยหนึ่งคอลัมน์!

en: And
th: และ

en: Column:
th: คอลัมน์:

en: Add/Delete criteria rows:
th: เพิ่ม/ลบแถวที่มีเงื่อนไข:

en: Add/Delete columns:
th: เพิ่ม/ลบคอลัมน์:

en: Use tables
th: ใช้ตาราง

en: SQL query on database <b>%s</b>:
th: คำค้นบนฐานข้อมูล <b>%s</b>:

en: Parameters
th: พารามิเตอร์

en: Return type
th: ประเภทการส่งกลับ

en: Charset
th: ชุดตัวอักษร

en: Is deterministic
th: คือการกำหนด

en: SQL data access
th: เข้าถึงข้อมูล SQL

en: Routine parameters
th: พารามิเตอร์ตามปกติ

en: ENUM/SET editor
th: ตัวแก้ไข ENUM/SET

en: Execute
th: ดำเนินการ

en: Search in database
th: ค้นหาในฐานข้อมูล

en: Words or values to search for (wildcard: "%"):
th: คำ หรือ ค่าที่ต้องการค้นหา (wildcard: "%"):

en: Find:
th: ค้น:

en: Words are separated by a space character (" ").
th: คำถูกแบ่งด้วยช่องว่าง (" ").

en: Inside tables:
th: ภายในตาราง:

en: Inside column:
th: ในคอลัมน์:

en: %s table | %s tables
th[0]: %s ตาราง

en: Sum
th: ผลรวม

en: Continue
th: ต่อ

en: Check tables having overhead
th: ตรวจสอบตารางที่มี overhead

en: Empty
th: ลบข้อมูล

en: Table maintenance
th: การดูแลรักษาตาราง

en: Analyze table
th: วิเคราะห์ตาราง

en: Check table
th: ตรวจสอบตาราง

en: Optimize table
th: ปรับแต่งตาราง

en: Repair table
th: ซ่อมแซมตาราง

en: Add prefix to table
th: เพิ่มคำนำไปยังตาราง

en: Replace table prefix
th: แทนที่คำนำไปยังตาราง

en: Are you sure?
th: คุณแน่ใจหรือไม่?

en: This action may change some of the columns definition.[br]Are you sure you want to continue?
th: การกระทำนี้อาจเปลี่ยนกำหนดการของคอลัมน์บางอย่าง[br]คุณแน่ใจหรือไม่ว่าคุณจะไปต่อ?

en: Create view
th: สร้างมุมมอง

en: Not replicated
th: ไม่ซ้ำ

en: Replicated
th: ทำซ้ำเรียบร้อยแล้ว

en: in use
th: ใช้อยู่

en: Size
th: ขนาด

en: Creation
th: สร้างเมื่อ

en: Last update
th: ปรับปรุงครั้งสุดท้ายเมื่อ

en: Last check
th: ตรวจสอบครั้งสุดท้ายเมื่อ

en: Tracking is active.
th: การติดตามเริ่มทำงานแล้ว

en: Tracking is not active.
th: หยุดการติดตามแล้ว

en: Tracked tables
th: ตารางที่ถูกติดตาม

en: Last version
th: เวอร์ชั่นล่าสุด

en: Created
th: ถูกสร้าง

en: Updated
th: ปรับปรุงแล้ว

en: active
th: ใช้งานได้

en: not active
th: ใช้งานไม่ได้

en: Versions
th: รุ่น

en: Untracked tables
th: เลิกติดตามตาราง

en: Track table
th: ติดตามตาราง

[ctx: Trigger action time]
en: Time
th: เวลา

en: Save edited data
th: บันทึกข้อมูลที่แก้ไข

en: Number of rows:
th: จำนวนแถว:

en: All
th: ทั้งหมด

en: Show binary contents
th: แสดงเนื้อหาไบนารี

en: Show BLOB contents
th: แสดงเนื้อหา BLOB

en: Well Known Text
th: ข้อความที่รู้จักกันดี

en: Well Known Binary
th: ไบนารีที่รู้จักกันดี

en: Query results operations
th: การดำเนินงานผลแบบสอบถาม

en: Visualize GIS data
th: แสดงภาพของข้อมูล GIS

[ctx: None encoding conversion]
en: None
th: ไม่มี

en: Submit error report
th: เสนอรายงานการผิดพลาด

en: Send error report
th: ส่งรายงานการผิดพลาด

en: Quick - display only the minimal options
th: รวดเร็ว - แสดงเฉพาะตัวเลือกที่น้อยที่สุด

en: Custom - display all possible options
th: กำหนดเอง - แสดงตัวเลือกที่เป็นไปได้ทั้งหมด

en: Select column:
th: เลือกคอลัมน์:

en: Use %s statement
th: ใช้คำสั่ง %s

en: Character set of the file:
th: ชุดอักขระของไฟล์:

en: Format-specific options:
th: ตัวเลือกรูปแบบเฉพาะ:

en: Filters
th: ตัวกรอง

en: Containing the word:
th: ที่มีคำว่า:

en: Open new phpMyAdmin window
th: เปิดหน้าต่างนี้ในแท็บใหม่

en: phpMyAdmin Demo Server
th: เซิร์ฟเวอร์ phpMyAdmin ทดลองใช้งาน

en: Value for the column "%s"
th: ค่าสำหรับคอลัมน์ "%s"

en: Use OpenStreetMaps as Base Layer
th: ใช้ OpenStreetMaps เป็นชั้นพื้นฐาน

en: Geometry %d:
th: เรขาคณิต %d:

en: Point:
th: จุด:

en: Linestring %d:
th: แถวข้อความ %d:

en: Outer ring:
th: ด้านนอก:

en: Inner ring %d:
th: ด้านใน %d:

en: Add a linestring
th: เพิ่มแถวข้อความ

en: Polygon %d:
th: รูปหลายเหลี่ยม %d:

en: Add a polygon
th: เพิ่มรูปหลายเหลี่ยม

en: Add geometry
th: เพิ่มเรขาคณิต

en: Output
th: ส่งออก

en: Click on the bar to scroll to top of page
th: คลิกที่แถบเพื่อเลื่อนไปยังบนสุดของหน้า

en: committed on %s by %s
th: ยืนยันเมื่อ %s โดย %s

en: authored on %s by %s
th: เขียนเมื่อ %s โดย %s

en: You are using the demo server. You can do anything here, but please do not change root, debian-sys-maint and pma users. More information is available at %s.
th: คุณกำลังใช้งานเครื่องแม่ข่ายตัวอย่าง คุณสามารถทำอะไรก็ได้ในนี้ เพียงอย่าแก้ไขผู้ใช้ root, debian-sys-maint และ pma ข้อมูลเพิ่มเติมสามารถดูได้ที่ %s

en: General settings
th: การตั้งค่าทั่วไป

en: More settings
th: ตั้งค่าเพิ่มเติม

en: Appearance settings
th: การตั้งค่าลักษณะ

en: Language
th: ภาษา

en: Theme
th: ชุดรูปแบบ

en: Database server
th: เซิร์ฟเวอร์ฐานข้อมูล

en: Server:
th: เซิร์ฟเวอร์:

en: Server type:
th: ชนิดเซิร์ฟเวอร์:

en: Server connection:
th: การเชื่อมต่อเซิร์ฟเวอร์:

en: Protocol version:
th: เวอร์ชันของโพรโทคอล:

en: User:
th: ผู้ใช้:

en: Server charset:
th: ชุดอักขระของเซิร์ฟเวอร์:

en: Web server
th: เว็บเซิร์ฟเวอร์

en: Database client version:
th: เวอร์ชันของไคลเอนต์ฐานข้อมูล:

en: PHP extension:
th: ส่วนขยาย PHP:

en: PHP version:
th: เวอร์ชันของ PHP:

en: Show PHP information
th: แสดงข้อมูลของ PHP

en: Version information:
th: ข้อมูลเวอร์ชัน:

en: Official Homepage
th: โฮมเพจอย่างเป็นทางการ

en: Contribute
th: สนับสนุน

en: Get support
th: รับการสนับสนุน

en: List of changes
th: รายการของการเปลี่ยนแปลง

en: License
th: ลิขสิทธิ์

en: Warning
th: คำเตือน

en: Get more themes!
th: รับชุดรูปแบบเพิ่มเติม!

en: Browse your computer:
th: เรียกดูคอมพิวเตอร์ของคุณ:

en: Select from the web server upload directory [strong]%s[/strong]:
th: เลือกจากไดเร็กทอรีอัปโหลดของเว็บเซิร์ฟเวอร์ [strong]%s[/strong]:

en: The primary key has been dropped.
th: โยนคีย์หลักทิ้งไปเรียบร้อยแล้ว

en: Index %s has been dropped.
th: โยนดัชนี %s ทิ้งไปเรียบร้อยแล้ว

note: l10n: Year suffix for calendar, "none" is empty.
en: none
th: ไม่มี

note: l10n: Previous month. Display text for previous month link in calendar
en: Prev
th: ก่อนหน้า

note: l10n: Next month. Display text for next month link in calendar
en: Next
th: ต่อไป

note: l10n: Display text for current month link in calendar
en: Today
th: วันนี้

en: January
th: มกราคม

en: February
th: กุมภาพันธ์

en: March
th: มีนาคม

en: April
th: เมษายน

note: l10n: Short month name for May
en: May
th: พฤษภาคม

en: June
th: มิถุนายน

en: July
th: กรกฎาคม

en: August
th: สิงหาคม

en: September
th: กันยายน

en: October
th: ตุลาคม

en: November
th: พฤศจิกายน

en: December
th: ธันวาคม

note: l10n: Short week day name for Sunday
en: Sun
th: อ.

note: l10n: Minimal week day name for Sunday
en: Su
th: อา.

note: l10n: Minimal week day name for Monday
en: Mo
th: จ.

note: l10n: Minimal week day name for Tuesday
en: Tu
th: อ.

note: l10n: Minimal week day name for Wednesday
en: We
th: พ.

note: l10n: Minimal week day name for Thursday
en: Th
th: พฤ.

note: l10n: Minimal week day name for Friday
en: Fr
th: ศ.

note: l10n: Minimal week day name for Saturday
en: Sa
th: ส.

note: l10n: Column header for week of the year in calendar
en: Wk
th: สัปดาห์

en: Hour
th: ชั่วโมง

en: Minute
th: นาที

en: Second
th: วินาที

en: This field is required
th: ช่องนี้จำเป็น

en: Please fix this field
th: กรุณาซ่อมแซมช่องนี้

en: Please enter a valid email address
th: กรุณากรอกอีเมลที่ถูกต้อง

en: Please enter a valid URL
th: กรุณากรอก URL ที่ถูกต้อง

en: Please enter a valid date
th: กรุณากรอกวันที่ที่ถูกต้อง

en: Please enter a valid date ( ISO )
th: กรุณากรอกวันที่ที่ถูกต้อง ( ISO )

en: Please enter a valid number
th: กรุณากรอกเลขที่ถูกต้อง

en: Please enter a valid credit card number
th: กรุณากรอกหมายเลขบัตรเครดิตที่ถูกต้อง

en: Please enter only digits
th: กรุณากรอกตัวเลขเท่านั้น

en: Please enter the same value again
th: กรุณากรอกค่าเดิมอีกครั้ง

en: Please enter no more than {0} characters
th: กรุณากรอกไม่เกิน {0} ตัว

en: Please enter at least {0} characters
th: กรุณากรอกอย่างน้อย {0} ตัว

en: Please enter a value between {0} and {1} characters long
th: กรุณากรอกค่าที่มีความยาวระหว่าง {0} ถึง {1} ตัว

en: Please enter a value between {0} and {1}
th: กรุณากรอกค่าระหว่าง {0} กับ {1}

en: Please enter a value less than or equal to {0}
th: กรุณากรอกค่าที่น้อยกว่าหรือเท่ากับ {0}

en: Please enter a value greater than or equal to {0}
th: กรุณากรอกค่าที่มากกว่าหรือเท่ากับ {0}

en: Please enter a valid date or time
th: กรุณากรอกวันที่และเวลาที่ถูกต้อง

en: Please enter a valid HEX input
th: กรุณากรอกเลขฐานสิบหกที่ถูกต้อง

en: Log in
th: เข้าสู่ระบบ

en: Username:
th: ชื่อผู้ใช้:

en: Password:
th: รหัสผ่าน:

en: Show hidden navigation tree items.
th: แสดงรายการต้นไม้นำทางที่ถูกซ่อน

en: Home
th: หน้าหลัก

en: Log out
th: ออกจากระบบ

en: phpMyAdmin documentation
th: เอกสารประกอบของ phpMyAdmin

en: Manage your settings
th: จัดการการตั้งค่าของคุณ

en: Import from file
th: นำเข้าจากไฟล์

en: Import from browser's storage
th: นำเข้าจากที่เก็บข้อมูลของเบราเซอร์

en: You have no saved settings!
th: คุณไม่มีการตั้งค่าที่บันทึกไว้!

en: Merge with current configuration
th: ผสานเข้ากับการกำหนดค่าปัจจุบัน

en: You can set more settings by modifying config.inc.php, eg. by using %sSetup script%s.
th: คุณสามารถกำหนดการตั้งค่าเพิ่มเติมได้โดยแก้ไข config.inc.php เช่น โดยการใช้ %sSetup script%s

en: Save to browser's storage
th: บันทึกไปยังที่เก็บข้อมูลของเบราเซอร์

en: Settings will be saved in your browser's local storage.
th: การตั้งค่าจะถูกบันทึกไว้ในที่เก็บข้อมูลของเบราเซอร์ภายในเครื่องของคุณ

en: Existing settings will be overwritten!
th: ถ้ามีการตั้งค่าอยู่แล้วจะถูกเขียนทับ!

en: You can reset all your settings and restore them to default values.
th: คุณสามารถรีเซ็ตการตั้งค่าทั้งหมดของคุณและเรียกคืนเป็นค่าเริ่มต้น

en: not OK
th: ไม่ตกลง

en: General relation features
th: ความสามารถด้านรีเลชันทั่วไป

en: Enabled
th: เปิดใช้อยู่

en: Position
th: ตำแหน่ง

en: Original position
th: ตำแหน่งเริ่มแรก

en: Information
th: ข้อมูล

en: Databases statistics
th: สถิติฐานข้อมูล

en: Check privileges for database "%s".
th: ตรวจสอบสิทธิสำหรับฐานข้อมูล "%s".

en: Note: Enabling the database statistics here might cause heavy traffic between the web server and the MySQL server.
th: โปรดทราบ: การเปิดใช้การเก็บสถิติของฐานข้อมูล อาจจะทำให้มีปริมาณการถ่ายโอนข้อมูลจำนวนมาก ระหว่างเว็บเซิร์ฟเวอร์ และเซิร์ฟเวอร์ MySQL.

en: No databases
th: ไม่มีฐานข้อมูล

en: Storage Engine
th: เครื่องมือที่เก็บข้อมูล

en: Exporting databases from the current server
th: การส่งออกฐานข้อมูลจากเซิร์ฟเวอร์ปัจจุบัน

en: Importing into the current server
th: การนำเข้าฐานข้อมูลสู่เซิร์ฟเวอร์ปัจจุบัน

en: Version
th: เวอร์ชั่น

en: disabled
th: ปิดใช้งาน

en: No Password
th: ไม่มีรหัสผ่าน

en: Login Information
th: ข้อมูลล็อกอิน

en: Any user
th: ผู้ใช้ใดๆ

en: Use text field
th: ใช้ช่องใส่ข้อความ (text field)

en: Any host
th: โฮสต์ใดๆ

en: Local
th: โลคอล

en: Password
th: รหัสผ่าน

en: Do not change the password
th: กรุณาอย่าเปลี่ยนรหัสผ่าน

en: Re-type
th: อีกครั้ง

en: Column-specific privileges
th: สิทธิเฉพาะคอลัมน์

[ctx: None privileges]
en: None
th: ไม่มี

en: Global privileges
th: สิทธิแบบโกลบอล

en: Administration
th: การดูแลระบบ

en: Allows adding users and privileges without reloading the privilege tables.
th: อนุญาตให้เพิ่มผู้ใช้ และสิทธิเข้าถึง โดยไม่ต้องเรียกใช้ตารางสิทธิใหม่

en: Resource limits
th: ขีดจำกัดของทรัพยากร

en: Note: Setting these options to 0 (zero) removes the limit.
th: โปรดทราบ: ถ้าเปลี่ยนค่าเหล่านี้เป็น 0 (ศูนย์) จะหมายถึง ไม่มีขีดจำกัด.

en: Limits the number of queries the user may send to the server per hour.
th: จำกัดจำนวนของคำค้น ที่ผู้ใช้จะสามารถส่งมาที่เซิร์ฟเวอร์ได้ ต่อชั่วโมง

en: Limits the number of commands that change any table or database the user may execute per hour.
th: จำกัดจำนวนของคำสั่ง ที่จะเปลี่ยนแปลงตาราง หรือฐานข้อมูลใดๆ ที่ผู้ใช้จะสามารถสั่งได้ ต่อชั่วโมง

en: Limits the number of new connections the user may open per hour.
th: จำกัดจำนวนการเชื่อมต่อใหม่ ที่ผู้ใช้จะสามารถเปิดได้ ต่อชั่วโมง

en: The selected user was not found in the privilege table.
th: ไม่พบผู้ใช้ที่เลือกในตารางแสดงสิทธิ

en: … keep the old one.
th: … เก็บของเก่าไว้.

en: … delete the old one from the user tables.
th: … ลบของเก่าทิ้งไปจากตารางผู้ใช้.

en: … revoke all active privileges from the old one and delete it afterwards.
th: … เรียกคืนสิทธิ์ทั้งหมดจากเดิม แล้วลบมันหลังจากนั้น.

en: … delete the old one from the user tables and reload the privileges afterwards.
th: … ลบของเก่าจากตารางผู้ใช้ แล้วเรียกใช้รายการสิทธิ์ใหม่หลังจากนั้น.

en: Revoke all active privileges from the users and delete them afterwards.
th: เพิกถอน active privileges ทั้งหมดจากผู้ใช้ และลบผู้ใช้ทิ้งหลังจากนั้น.

en: Drop the databases that have the same names as the users.
th: โยนฐานข้อมูลที่มีชื่อเดียวกับผู้ใช้ทิ้ง.

en: Replica configuration
th: การกำหนดค่าแบบจำลอง

en: Please select databases:
th: กรุณาเลือกฐานข้อมูล:

en: Error management:
th: การจัดการข้อผิดพลาด:

en: Skip current error
th: ข้ามข้อผิดพลาดปัจจุบัน

en: Skip next %s errors.
th: ข้าม %s ข้อผิดพลาดถัดไป

en: Variable
th: ตัวแปร

en: Current server:
th: เซิร์ฟเวอร์ปัจจุบัน:

en: Advisor system
th: ระบบที่ปรึกษา

en: Instructions
th: คำแนะนำ

en: Possible performance issues
th: ปัญหาเรื่องสมรรถนะ

en: Query statistics
th: สถิติของคำสั่ง

en: Monitor
th: ตรวจสอบ

en: Advisor
th: ที่ปรึกษา

en: %d second
th: %d วินาที

en: %d seconds
th: %d วินาที

en: %d minute
th: %d นาที

en: %d minutes
th: %d นาที

en: Chart Title
th: ชื่อการแสดงผล

en: Status variable(s)
th: สถานะของตัวแปร

en: Statements
th: คำสั่ง

en: This MySQL server has been running for %1$s. It started up on %2$s.
th: เซิร์ฟเวอร์ MySQL นี้รันมาเป็นเวลา %1$s แล้วโดยเริ่มเมื่อ %2$s

en: Server variables and settings
th: ตัวแปรของเซิร์ฟเวอร์และการตั้งค่า

en: Session value
th: ค่าเซสชั่น

en: Not enough privilege to view server variables and settings. %s
th: ไม่มีสิทธิ์เพียงพอที่จะดูตัวแปรและการตั้งค่าเซิร์ฟเวอร์ %s

en: Overview
th: ภาพรวม

en: Configuration file
th: กำหนดค่าไฟล์

en: Download
th: ดาวน์โหลด

en: There are no configured servers
th: ไม่มีการกำหนดค่าเซิร์ฟเวอร์

en: New server
th: เซิร์ฟเวอร์ใหม่

en: Default language
th: ภาษาเริ่มต้น

en: Default server
th: เซิร์ฟเวอร์เริ่มต้น

en: - none -
th: - ไม่มี -

en: End of line
th: ท้ายบรรทัด

en: Display
th: แสดง

en: phpMyAdmin homepage
th: หน้าเว็บ phpMyAdmin

en: Donate
th: บริจาค

en: Edit server
th: แก้ไข เครื่องแม่ข่าย

en: Add a new server
th: เพิ่มเซิร์ฟเวอร์ใหม่

en: Bookmark this SQL query
th: จดคำค้นนี้ไว้

en: Let every user access this bookmark
th: อนุญาตให้ผู้ใช้ทุกคนเข้าถึงบุ๊กมาร์กนี้

en: Get auto-saved query
th: รับคำสั่งที่บันทึกอัตโนมัติ

note: l10n: Bind parameters in the SQL query using :parameterName format
en: Bind parameters
th: โยงพารามิเตอร์

en: Replace existing bookmark of same name
th: แทนที่บุ๊คมาร์คที่มีชื่อเดียวกัน

en: Delimiter
th: ตัวคั่น

en: Show this query here again
th: แสดงคำค้นนี้อีกที

en: Bookmarked SQL query
th: คำค้นนี้ถูกจดไว้แล้ว

en: shared
th: ใช้ร่วมกัน

en: View only
th: ดูอย่างเดียว

en: Use this value
th: ใช้ค่านี้

[ctx: Chart type]
en: Column
th: คอลัมน์

en: -- None --
th: -- ไม่มี --

en: Index name:
th: ชื่อดัชนี :

en: "PRIMARY" <b>must</b> be the name of and <b>only of</b> a primary key!
th: "PRIMARY" <b>จะต้อง</b>เป็นชื่อของคีย์หลัก<b>เท่านั้น</b>!

en: Index type:
th: ชนิดของดัชนี :

en: Insert as new row
th: แทรกเป็นแถวใหม่

en: Go back to previous page
th: ส่งกลับ

en: Insert another new row
th: แทรกระเบียนใหม่

en: Binary
th: ข้อมูลไบนารี

en: Binary - do not edit
th: ข้อมูลไบนารี - ห้ามแก้ไข

en: Alter table order by
th: เรียงค่าในตารางตาม

en: Table options
th: ตัวเลือกตาราง

en: Rename table to
th: เปลี่ยนชื่อตารางเป็น

en: Table comments
th: หมายเหตุของตาราง

en: Switch to copied table
th: สลับไปที่ตารางที่ถูกทำสำเนาไว้

en: Defragment table
th: จัดระเบียบตาราง

en: Table %s has been flushed.
th: ล้างตาราง %s เรียบร้อยแล้ว

en: Flush the table (FLUSH)
th: ล้างตาราง (FLUSH)

en: Empty the table (TRUNCATE)
th: ลบข้อมูลตาราง (TRUNCATE)

en: Delete the table (DROP)
th: ลบตาราง (DROP)

en: Rename view to
th: เปลี่ยนชื่อวิวเป็น

en: Delete the view (DROP)
th: ลบวิว (DROP)

en: Actions
th: กระทำการ

en: Do a "query by example" (wildcard: "%")
th: ทำ "คำค้นจากตัวอย่าง" (wildcard: "%")

en: Add search conditions (body of the "where" clause):
th: เพิ่มเงื่อนไขในการค้นหา:

en: Number of rows per page
th: ระเบียนต่อหน้า

en: Display order:
th: ลำดับการแสดง:

en: Range search
th: ระยะการค้นหา

en: Minimum value:
th: ค่าต่ำสุด:

en: Maximum value:
th: ค่าสูงสุด:

[ctx: None for default]
en: None
th: ไม่มี

en: Change
th: เปลี่ยน

en: A primary key has been added on %s.
th: ได้เพิ่มไพรมารีคีย์แล้วใน %s

en: An index has been added on %s.
th: ได้เพิ่มดัชนีแล้วใน %s

en: Propose table structure
th: เสนอโครงสร้างตาราง

en: Add %s column(s)
th: เพิ่ม %s คอลัมน์

en: Space usage
th: เนื้อที่ที่ใช้

en: Effective
th: มีผล

en: dynamic
th: ไม่คงที่

en: Row length
th: ความยาวแถว

en: Row size
th: ขนาดแถว

en: Date
th: วันที่

en: How to use
th: วิธีการใช้

en: Column names
th: ชื่อคอลัมน์
