phpMyAdmin 5.2.2-dev - en to kab translation catalogue (73 entries)

en: Comments
kab: Iwenniten

en: Table caption
kab: Azwel n tfelwit

en: Databases
kab: Taffiwin n isefka

en: Tables
kab: Tifelwiyin

en: Database
kab: Taffa n isefka

en: Table
kab: Tafelwit

en: ZIP
kab: Tangalt n lpusṭa

en: Custom
kab: Udmawan

en: Structure
kab: Taγessa

en: Data
kab: Isefka

en: OpenDocument Text
kab: Aḍris OpenDocument

en: The %s file is not available on this system, please visit %s for more information.
kab: Afaylu %s ulac-it deg unagraw agi, ugar n telɣut, ddu ɣer %s.

en: Showing rows %1$s - %2$s.
kab: Askan n izirigen %1$s - %2$s.

en: No tables found in database.
kab: Ulac tifelwiyin yettwafen di taffa n isefka

en: The database name is empty!
kab: Isem n taffa n isefka d ilem!

en: Database %1$s has been renamed to %2$s.
kab: Taffa n isefka %1$s tuɣal d  %2$s.

en: Database %1$s has been copied to %2$s.
kab: Taffa n isefka %1$s tettwanɣel ar %2$s.

en: The phpMyAdmin configuration storage has been deactivated. %sFind out why%s.
kab: Asakles n twila n phpMyAdmin insa. %sAf-d acuɣeṛ%s.

en: Access denied!
kab: Anekcum igdel!

en: Success!
kab: Yedda!

en: Yes
kab: Ih

en: Tracking data deleted successfully.
kab: Aḍfer n isefka ittwakkes akken iwata.

en: Version %1$s was created for selected tables, tracking is active for them.
kab: Lqem %1$s ittwarna i tfelwiyen ittwafernen, aḍfer ittwarmed-asent.

en: No tables selected.
kab: Ulac tafelwit ittwafernen.

en: Database Log
kab: Aγmis n taffa n isefka

en: Bad type!
kab: Tawsit mačči d tameγnut !

en: Succeeded
kab: Yedda

en: Connections
kab: Tuqqniwin

note: l10n: shortcuts for Byte
en: B
kab: AṬ

note: l10n: shortcuts for Kilobyte
en: KiB
kab: KAṬ

note: l10n: shortcuts for Megabyte
en: MiB
kab: MAṬ

note: l10n: shortcuts for Gigabyte
en: GiB
kab: GAṬ

note: l10n: shortcuts for Terabyte
en: TiB
kab: TAṬ

note: l10n: shortcuts for Petabyte
en: PiB
kab: PAṬ

note: l10n: shortcuts for Exabyte
en: EiB
kab: EAṬ

en: %d table(s)
kab: %d tfelwit(yin)

note: l10n: Questions is the name of a MySQL Status variable
en: Questions
kab: Isteqsiyen

en: Settings
kab: Iɣewaren

en: None
kab: Ula yiwen

[ctx: Display format]
en: Table
kab: Tafelwit

en: No
kab: Uhu

en: Submit
kab: Azen

en: Success
kab: Yedda

en: Primary
kab: Amenzu

en: Del
kab: Kkes

en: Type
kab: Anaw

en: Events:
kab: Tidyanin:

en: Column
kab: Tigejdit

en: split into
kab: gzem ɣef

en: Default
kab: Amezwer

en: Links to
kab: Iseɣwan ar

en: Definition
kab: tabadut

en: (continued)
kab: (ittkemmil)

en: Table caption:
kab: Azwel n tfelwit:

en: Database:
kab: Taffa n isefka:

en: Data:
kab: Isefka :

en: Structure:
kab: Taɣessa:

en: Table comments:
kab: Iwenniten n tfelwiyin:

en: Success.
kab: Yedda,

en: Data only
kab: Isefka kan

[ctx: date and time types]
en: Date and time
kab: Azemz d wakud

en: Welcome
kab: Anṣuf

en: Sunday
kab: Acer

en: Click to sort.
kab: Sit i wusmizzwer.

en: Select all
kab: Fren akk

en: Execute at
kab: Selkem

en: Database comment
kab: Awennit n taffa n isefka

en: With selected:
kab: S ufran:

en: Switch to %svisual builder%s
kab: Ddu ar %sumakras umma%s

en: You have to choose at least one column to display!
kab: Tferneḍ xarṣum yiwet n tgejdit ara d-sekneḍ!

en: December
kab: Dujambeṛ

note: l10n: Short week day name for Sunday
en: Sun
kab: Iṭij

en: Table comments
kab: Iwenniten n tfelwiyin
