phpMyAdmin 5.2.2-dev - en to kn translation catalogue (113 entries)

en: Comments
kn: ಪ್ರತಿಕ್ರಿಯೆಗಳು

en: Table
kn: ಟೇಬಲ್

en: The %s file is not available on this system, please visit %s for more information.
kn: %s ಫೈಲ್ ಈ ಗಣಕದಲ್ಲಿ ಲಭ್ಯವಿಲ್ಲ, ಹೆಚ್ಚಿನ ಮಾಹಿತಿಗಾಗಿ %s ಭೇಟಿ ನೀಡಿ.

en: Showing rows %1$s - %2$s.
kn: ತೋರಿಸಲಾಗುತ್ತಿದೆ ಸಾಲುಗಳನ್ನು %1$s - %2$s.

en: No tables found in database.
kn: ಯಾವುದೇ ಟೇಬಲ್ ಡೇಟಾಬೇಸನ್ನಲ್ಲಿ ಕಂಡುಬಂದಿಲ್ಲ.

en: The database name is empty!
kn: ಡೇಟಾಬೇಸ್ ಹೆಸರು ಖಾಲಿಇದೆ!

en: Database %1$s has been renamed to %2$s.
kn: ಡೇಟಾಬೇಸ್ %1$s %2$s ಎಂದು ಮರುನಾಮಕರಣ ಮಾಡಲಾಯಿತು.

en: Database %1$s has been copied to %2$s.
kn: ಡೇಟಾಬೇಸ್ %1$s %2$s ಎಂದು ನಕಲು ಮಾಡಲಾಗಿದೆ.

en: The phpMyAdmin configuration storage has been deactivated. %sFind out why%s.
kn: PhpMyAdmin ಸಂರಚನಾ ಸಂಗ್ರಹ ನಿಷ್ಕ್ರಿಯಗೊಳಿಸಲಾಗಿದೆ. %sಏಕೆ ತಿಳಿದುಕೊಳ್ಳಿ%s.

en: Access denied!
kn: ಪ್ರವೇಶವನ್ನು ನಿರಾಕರಿಸಲಾಗಿದೆ!

en: Yes
kn: ಹೌದು

en: Tracking data deleted successfully.
kn: ಜಾಡೀಕರಣ ಡೇಟಾ ಯಶಸ್ವಿಯಾಗಿ ಅಳಿಸಲಾಗಿದೆ.

en: Version %1$s was created for selected tables, tracking is active for them.
kn: ಆವೃತ್ತಿ %1$s ಆಯ್ಕೆ ಕೋಷ್ಟಕಗಳು ಸ್ಥಾಪಿಸಲಾಯಿತು, ಜಾಡೀಕರಣ ಅವರಿಗೆ ಸಕ್ರಿಯವಾಗಿದೆ.

en: No tables selected.
kn: ಯಾವುದೇ ಕೋಷ್ಟಕಗಳು ಆಯ್ಕೆ ಮಾಡಲಿಲ್ಲ.

en: Database Log
kn: ಡೇಟಾಬೇಸ್ ದಾಖಲೆ

en: An error has been detected and an error report has been automatically submitted based on your settings.
kn: ಒಂದು ದೋಷವನ್ನು ಪತ್ತೆ ಮಾಡಲಾಗಿದೆ ಮತ್ತು ದೋಷ ವರದಿ ಸ್ವಯಂಚಾಲಿತವಾಗಿ ನಿಮ್ಮ ಸೆಟ್ಟಿಂಗ್ಗಳನ್ನು ಆಧರಿಸಿ ಸಲ್ಲಿಸಲಾಗಿದೆ.

en: Thank you for submitting this report.
kn: ಈ ವರದಿಯನ್ನು ಸಲ್ಲಿಸಿದ್ದಕ್ಕಾಗಿ ಧನ್ಯವಾದಗಳು.

en: An error has been detected and an error report has been generated but failed to be sent.
kn: ಒಂದು ದೋಷವನ್ನು ಪತ್ತೆ ಮಾಡಲಾಗಿದೆ ಮತ್ತು ದೋಷ ವರದಿಯನ್ನು ರಚಿಸಲಾಗಿದೆ ಆದರೆ ಕಳುಹಿಸುವುದು ವಿಫಲವಾಯಿತು.

en: If you experience any problems please submit a bug report manually.
kn: ನೀವು ಯಾವುದೇ ಸಮಸ್ಯೆಗಳನ್ನು ಅನುಭವಿಸಿದಲ್ಲಿ ಕೈಯಾರೆ ಒಂದು ದೋಷ ವರದಿಯನ್ನು ಸಲ್ಲಿಸಿ.

en: Bad type!
kn: ಕಳಪೆ ಪ್ರಕಾರದ!

en: Bad parameters!
kn: ಕಳಪೆ ನಿಯತಾಂಕಗಳು!

en: Status
kn: ಸ್ಥಿತಿ

en: No
kn: ಇಲ್ಲ

en: Show
kn: ತೋರಿಸು

en: Rows
kn: ಸಾಲುಗಳು

en: Database %1$s has been created.
kn: ಡೇಟಾಬೇಸ್ %1$s ರಚಿಸಲಾಗಿದೆ.

en: Primary
kn: ಪ್ರಾಥಮಿಕ

en: YES
kn: ಹೌದು

en: NO
kn: ಯಾವುದೇ

en: Type
kn: ಕೌಟುಂಬಿಕತೆ

en: Column
kn: ಅಂಕಣ

en: Null
kn: ಶೂನ್ಯ

en: Default
kn: ಪೂರ್ವನಿಯೋಜಿತ

en: Links to
kn: ಸಂಪರ್ಕ ಗೆ

en: Creation:
kn: ಸೃಷ್ಟಿ:

en: Last update:
kn: ಕೊನೆಯ ನವೀಕರಣ:

en: Last check:
kn: ಕೊನೆಯ ಪರಿಶೀಲನೆ:

en: Table comments:
kn: ಟೇಬಲ್ ಕಾಮೆಂಟ್ಸ್:

en: User
kn: ಸದಸ್ಯ

en: Tracking report
kn: ಜಾಡೀಕರಣದ ವರದಿ

en: Structure snapshot
kn: ರಚನೆಯ ಭಾವಚಿತ್ರ

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for January
en: Jan
kn: ಜನ

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for February
en: Feb
kn: ಫೆಬ್ರು

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for March
en: Mar
kn: ಮಾ

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for April
en: Apr
kn: ಏಪ್ರಿ

[ctx: Short month name]
note: l10n: Short month name
en: May
kn: ಮೇ

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for June
en: Jun
kn: ಜೂ

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for July
en: Jul
kn: ಜು

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for August
en: Aug
kn: ಆಗ

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for September
en: Sep
kn: ಸೆಪ್ಟೆಂ

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for October
en: Oct
kn: ಅಕ್ಟೋ

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for November
en: Nov
kn: ನವೆಂ

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for December
en: Dec
kn: ಡಿಸೆಂ

note: l10n: Short week day name for Monday
en: Mon
kn: ಸೋ

note: l10n: Short week day name for Tuesday
en: Tue
kn: ಮಂ

note: l10n: Short week day name for Wednesday
en: Wed
kn: ಬು

note: l10n: Short week day name for Thursday
en: Thu
kn: ಗು

note: l10n: Short week day name for Friday
en: Fri
kn: ಶು

note: l10n: Short week day name for Saturday
en: Sat
kn: ಶನಿ

en: Users
kn: ಬಳಕೆದಾರರು

en: Monday
kn: ಸೋಮವಾರ

en: Tuesday
kn: ಮಂಗಳವಾರ

en: Wednesday
kn: ಬುಧವಾರ

en: Thursday
kn: ಗುರುವಾರ

en: Friday
kn: ಶುಕ್ರವಾರ

en: Saturday
kn: ಶನಿವಾರ

en: Sunday
kn: ರವಿವಾರ

en: Click to sort.
kn: ವಿಂಗಡಿಸಲು ಕ್ಲಿಕ್ ಮಾಡಿ.

en: Action
kn: ಕ್ರಿಯೆ

en: User name
kn: ಬಳಕೆಯ ಹೆಸರು

en: Switch to %svisual builder%s
kn: %sನೋಟದ ದೃಷ್ಟಿಯ ನಿರ್ಮಾಣಕಾರ%s ಗೆ ಬದಲಾಯಿಸಲು

en: You have to choose at least one column to display!
kn: ನೀವು ಪ್ರದರ್ಶಿಸಲು ಕನಿಷ್ಠ ಒಂದು ಸ್ತಂಭ ಆರಿಸಬೇಕಾಗುತ್ತದೆ!

en: %s table | %s tables
kn[0]: %s ಕೋಷ್ಟಕ
kn[1]: %s ಕೋಷ್ಟಕಗಳು

en: in use
kn: ಬಳಕೆಯಲ್ಲಿ

en: Size
kn: ಆಕಾರ

en: Tracked tables
kn: ಕಂಡುಬರುವ ಕೋಷ್ಟಕಗಳು

en: Last version
kn: ಕೊನೆಯ ಆವೃತ್ತಿ

en: Created
kn: ರಚಿಸಲಾಗಿದೆ

en: Updated
kn: ನವೀಕರಿಸಲಾಗಿದೆ

en: active
kn: ಸಕ್ರಿಯ

en: not active
kn: ಸಕ್ರಿಯವಾಗಿಲ್ಲ

en: Delete tracking
kn: ಜಾಡೀಕರಣ ಅಳಿಸು

en: Versions
kn: ಆವೃತ್ತಿಗಳು

en: Untracked tables
kn: ಜಾಡೀಕರಣ ಮಾಡಲಾರದ ಕೋಷ್ಟಕಗಳು

en: Track table
kn: ಕೋಷ್ಟಕಗಳನ್ನು ಟ್ರ್ಯಾಕ್ ಮಾಡಿ

en: Value for the column "%s"
kn: "%s" ಕಾಲಮ್ ಮೌಲ್ಯ

en: Language
kn: ენა

en: User:
kn: ಸದಸ್ಯ:

en: January
kn: ಜನವರಿ

en: February
kn: ಫೆಬ್ರವರಿ

en: March
kn: ಮಾರ್ಚ್

en: April
kn: ಏಪ್ರಿಲ್

note: l10n: Short month name for May
en: May
kn: ಮೇ

en: June
kn: ಜೂನ್

en: July
kn: ಜುಲೈ

en: August
kn: ಆಗಸ್ಟ್

en: September
kn: ಸಪ್ಟೆಂಬರ್

en: October
kn: ಅಕ್ಟೋಬರ್

en: November
kn: ನವೆಂಬರ್

en: December
kn: ಡಿಸೆಂಬರ್

note: l10n: Short week day name for Sunday
en: Sun
kn: ರ

note: l10n: Minimal week day name for Sunday
en: Su
kn: ರ

note: l10n: Minimal week day name for Monday
en: Mo
kn: ಸೋ

note: l10n: Minimal week day name for Tuesday
en: Tu
kn: ಮಂ

note: l10n: Minimal week day name for Wednesday
en: We
kn: ಬು

note: l10n: Minimal week day name for Thursday
en: Th
kn: ಗು

note: l10n: Minimal week day name for Friday
en: Fr
kn: ಶು

note: l10n: Minimal week day name for Saturday
en: Sa
kn: ಶನಿ

en: Username:
kn: ಬಳಕೆಯ ಹೆಸರು:

en: User name:
kn: ಬಳಕೆಯ ಹೆಸರು:

en: Parser:
kn: ವಿಶ್ಲೇಷಕ:

en: Track view
kn: ಮಾರ್ಗ ವೀಕ್ಷಣ

en: Username
kn: ಬಳಕೆಯ ಹೆಸರು
