phpMyAdmin 5.2.2-dev - en to pt translation catalogue (3300 entries)

en: Uptime below one day
pt: Uptime menor que um dia

en: Uptime is less than 1 day, performance tuning may not be accurate.
pt: Uptime é menor que um dia, ajustes de performance podem não estar precisos.

en: To have more accurate averages it is recommended to let the server run for longer than a day before running this analyzer
pt: Para ter médias mais precisas é recomendado deixar o servidor a correr por mais de um dia antes de utilizar esta ferramenta

en: The uptime is only %s
pt: O uptime é somente %s

en: Questions below 1,000
pt: Questões abaixo de 1.000

en: Fewer than 1,000 questions have been run against this server. The recommendations may not be accurate.
pt: Menos de 1.000 consultas foram feitas a esse servidor. As recomendações podem não estar precisas.

en: Let the server run for a longer time until it has executed a greater amount of queries.
pt: Deixe o servidor rodar por um período maior até que tenha executado um número maior de consultas.

en: Current amount of Questions: %s
pt: Quantidade atual de questões: %s

en: Percentage of slow queries
pt: Percentagem de consultas lentas

en: There is a lot of slow queries compared to the overall amount of Queries.
pt: Existem muitas Consultas lentas em relação às restantes Consultas.

en: You might want to increase {long_query_time} or optimize the queries listed in the slow query log
pt: Pode querer aumentar o parâmetro {long_query_time} ou otimizar as queries listadas no log de consultas lentas

en: The slow query rate should be below 5%%, your value is %s%%.
pt: É aconselhável que a taxa de queries lentas esteja abaixo de 5%%, a sua taxa é de %s%%.

en: Slow query rate
pt: Taxa de consulta lenta

en: There is a high percentage of slow queries compared to the server uptime.
pt: A percentagem de consultas lentas está alta comparada com o uptime do servidor.

en: You have a slow query rate of %s per hour, you should have less than 1%% per hour.
pt: A taxa de queries lentas é de %s por hora, este número deveria ser menor que 1%% por hora.

en: Long query time
pt: Tempo de consulta grande

en: {long_query_time} is set to 10 seconds or more, thus only slow queries that take above 10 seconds are logged.
pt: {long_query_time} está ajustado em 10 segundos ou mais, assim apenas consultas lentas que demoram mais do que 10 segundos são registradas.

en: It is suggested to set {long_query_time} to a lower value, depending on your environment. Usually a value of 1-5 seconds is suggested.
pt: Sugere-se definir {long_query_time} para um valor inferior, dependendo do seu ambiente. Normalmente, um valor de 1-5 segundos é sugerido.

en: long_query_time is currently set to %ds.
pt: "long_query_time" está definida para %ds.

en: Slow query logging
pt: Log de queries lentas

en: The slow query log is disabled.
pt: O log de queries lentas está desativado.

en: Enable slow query logging by setting {log_slow_queries} to 'ON'. This will help troubleshooting badly performing queries.
pt: Ative o log de queries lentas ajustando {log_slow_queries} para 'ON'. Isso ajudará a resolver problemas de desempenho de queries.

en: log_slow_queries is set to 'OFF'
pt: log_slow_queries está definido como 'OFF'

en: Enable slow query logging by setting {slow_query_log} to 'ON'. This will help troubleshooting badly performing queries.
pt: Ativa log de queries lentas definindo {slow_query_log} para 'ON'. Isso ajudará a resolver problemas de desempenho de queries.

en: slow_query_log is set to 'OFF'
pt: slow_query_log está definido como 'OFF'

en: Release Series
pt: Série de Lançamento

en: The MySQL server version less than 5.1.
pt: A versão do servidor MySQL é inferior a 5.1.

en: You should upgrade, as MySQL 5.1 has improved performance, and MySQL 5.5 even more so.
pt: Deveria atualizar, uma vez que o MySQL 5.1 tem um desempenho melhor e o MySQL 5.5 melhor ainda.

en: Current version: %s
pt: Versão atual: %s

en: Minor Version
pt: Versão Menor

en: Version less than 5.1.30 (the first GA release of 5.1).
pt: Versão inferior a 5.1.30 (a primeira versão de disponibilidade geral do 5.1).

en: You should upgrade, as recent versions of MySQL 5.1 have improved performance and MySQL 5.5 even more so.
pt: Deveria atualizar, já que as versões recentes do MySQL 5.1 têm um melhor desempenho e as do MySQL 5.5 ainda melhor.

en: Version less than 5.5.8 (the first GA release of 5.5).
pt: Versão inferior a 5.5.8 (a primeira versão de disponibilidade geral do 5.5).

en: You should upgrade, to a stable version of MySQL 5.5.
pt: Deveria atualizar para uma versão estável do MySQL 5.5.

en: Distribution
pt: Distribuição

en: Version is compiled from source, not a MySQL official binary.
pt: A versão é uma compilação a partir dos fontes, não um binário oficial do MySQL.

en: If you did not compile from source, you may be using a package modified by a distribution. The MySQL manual only is accurate for official MySQL binaries, not any package distributions (such as RedHat, Debian/Ubuntu etc).
pt: Se não compilou a partir do código fonte, pode estar a utilizar um pacote modificado por uma distribuição. O manual do MySQL só é preciso para os binários oficiais do MySQL, e não para os dos pacotes fornecidos com distribuições (como RedHat, Debian/Ubuntu etc.).

en: 'source' found in version_comment
pt: 'source' encontrado em version_coment

en: The MySQL manual only is accurate for official MySQL binaries.
pt: O manual do MySQL é preciso apenas para binários MySQL oficiais.

en: Percona documentation is at <a href="https://www.percona.com/software/documentation/">https://www.percona.com/software/documentation/</a>
pt: Documentação do Percona encontra-se em <a href="https://www.percona.com/software/documentation/">https://www.percona.com/software/documentation/</a>

en: 'percona' found in version_comment
pt: 'percona' encontrado em version_coment

en: MySQL Architecture
pt: Arquitetura MySQL

en: MySQL is not compiled as a 64-bit package.
pt: MySQL não é compilado como um pacote 64-bit.

en: Your memory capacity is above 3 GiB (assuming the Server is on localhost), so MySQL might not be able to access all of your memory. You might want to consider installing the 64-bit version of MySQL.
pt: A quantidade de memória disponível é superior a 3GB (presumindo que o servidor esteja na máquina local), assim, o MySQL pode não ser capaz de aceder a toda a memória. Deve considerar a instalação de uma versão 64-bit do MySQL.

en: Available memory on this host: %s
pt: Memória disponível nesta máquina: %s

en: Query caching method
pt: Método de cache de query

en: Suboptimal caching method.
pt: Método de cache sub-ótimo.

en: You are using the MySQL Query cache with a fairly high traffic database. It might be worth considering to use <a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/5.6/en/ha-memcached.html">memcached</a> instead of the MySQL Query cache, especially if you have multiple replicas.
pt: Está a usar a cache do MySQL Query com uma base de dados de tráfego bastante elevado. Pode valer a pena considerar a possibilidade de usar o <a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/5.6/en/ha-memcached.html"> memcached </a> em vez da cache de consultas do MySQL, especialmente se tem várias réplicas.

en: The query cache is enabled and the server receives %d queries per second. This rule fires if there is more than 100 queries per second.
pt: O cache de query está ativado e o servidor recebe %d queries por segundo. Esta regra é acionada se há mais de 100 queries por segundo.

en: Percentage of sorts that cause temporary tables
pt: Percentagem de ordenações que criam tabelas temporárias

en: Too many sorts are causing temporary tables.
pt: Muitas ordenações estão criando tabelas temporárias.

en: Consider increasing {sort_buffer_size} and/or {read_rnd_buffer_size}, depending on your system memory limits.
pt: Considere aumentar o {sort_buffer_size} e/ou {read_rnd_buffer_size}, dependendo do limite de memória do seu sistema.

en: %s%% of all sorts cause temporary tables, this value should be lower than 10%%.
pt: %s%% de todas as ordenações criam tabelas temporárias, este valor deveria ser menor do que 10%%.

en: Rate of sorts that cause temporary tables
pt: Taxa de ordenações que geram tabelas temporárias

en: Temporary tables average: %s, this value should be less than 1 per hour.
pt: Média de tabelas temporárias: %s. Este valor deveria ser menor do que 1 por hora.

en: Sort rows
pt: Ordenar linhas

en: There are lots of rows being sorted.
pt: Muitos campos estão a ser ordenados.

en: While there is nothing wrong with a high amount of row sorting, you might want to make sure that the queries which require a lot of sorting use indexed columns in the ORDER BY clause, as this will result in much faster sorting.
pt: Apesar de não haver nada de errado numa grande quantidade de ordenação de campos, pode querer garantir que as consultas que exigem muita ordenação utilizem colunas indexadas na cláusula ORDER BY, pois assim resultará numa ordenação muito mais rápida.

en: Sorted rows average: %s
pt: Média de campos ordenados: %s

en: Rate of joins without indexes
pt: Taxa de uniões sem índices

en: There are too many joins without indexes.
pt: Existem joins demais sem índices.

en: This means that joins are doing full table scans. Adding indexes for the columns being used in the join conditions will greatly speed up table joins.
pt: Isso significa que JOINs fazem leituras completas de tabela. Adicionar índices aos campos a serem usados nas condições JOIN irá acelerar bastante a união das tabelas.

en: Table joins average: %s, this value should be less than 1 per hour
pt: Média de tabelas de join: %s, esse valor deveria ser menor do que 1 por hora

en: Rate of reading first index entry
pt: Taxa de leitura do primeiro registro de índice

en: The rate of reading the first index entry is high.
pt: A taxa de leitura do primeiro registro de índice está alta.

en: This usually indicates frequent full index scans. Full index scans are faster than table scans but require lots of CPU cycles in big tables, if those tables that have or had high volumes of UPDATEs and DELETEs, running 'OPTIMIZE TABLE' might reduce the amount of and/or speed up full index scans. Other than that full index scans can only be reduced by rewriting queries.
pt: Isso normalmente indica leituras completas frequentes de índice. Leituras completas de índices são mais rápidas que leituras de tabela mas exigem muitos ciclos de CPU em grandes tabelas, se essas tabelas que tem ou tinham altos volumes de UPDATEs e DELETEs, rodar "OTIMIZAR TABELA" pode reduzir a quantidade de e/ou acelerar as leituras completas de índice. Tirando isso, leituras completas de índice só podem ser reduzidas reescrevendo as queries.

en: Index scans average: %s, this value should be less than 1 per hour
pt: Média de pesquisas de índice: %s esse valor deveria ser menor do que 1 por hora

en: Rate of reading fixed position
pt: Taxa de leitura de posição fixa

en: The rate of reading data from a fixed position is high.
pt: A taxa de leitura de dados de uma posição fixa está alta.

en: This indicates that many queries need to sort results and/or do a full table scan, including join queries that do not use indexes. Add indexes where applicable.
pt: Isso indica que muitas queries precisam ordenar resultados e/ou fazer uma leitura completa de tabela, incluindo queries JOIN que não usam índices. Adicione índices onde puderem ser aplicados.

en: Rate of reading fixed position average: %s, this value should be less than 1 per hour
pt: A taxa média de leituras de posições fixas é de: %s, este valor deve ser menor do que 1 por hora

en: Rate of reading next table row
pt: Taxa de leitura da próxima linha de tabela

en: The rate of reading the next table row is high.
pt: A taxa de leitura da linha da próxima linha de tabela está alta.

en: This indicates that many queries are doing full table scans. Add indexes where applicable.
pt: Isto indica que muitas pesquisas estão análizando tabelas inteiras. Adicione índices onde forem aplicáveis.

en: Rate of reading next table row: %s, this value should be less than 1 per hour
pt: A taxa de leitura de próxima linha de tabela é de: %s, este valor deve ser menor do que 1 por hora

en: Different tmp_table_size and max_heap_table_size
pt: Diferença entre tmp_table_size e max_heap_table_size

en: {tmp_table_size} and {max_heap_table_size} are not the same.
pt: {tmp_table_size} e {max_heap_table_size} não são o mesmo.

en: If you have deliberately changed one of either: The server uses the lower value of either to determine the maximum size of in-memory tables. So if you wish to increase the in-memory table limit you will have to increase the other value as well.
pt: Se mudou deliberadamente um deles: o servidor utiliza o valor mais baixo dos dois para determinar o tamanho máximo de tabelas em memória. Então, se quiser aumentar o limite de tabela em memória, terá que aumentar o outro valor também.

en: Current values are tmp_table_size: %s, max_heap_table_size: %s
pt: Os valores atuais de tmp_table_size são: %s, max_heap_table_size: %s

en: Percentage of temp tables on disk
pt: Percentagem de tabelas temporárias em disco

en: Many temporary tables are being written to disk instead of being kept in memory.
pt: Muitas tabelas temporárias estão a ser escritas no disco ao invés de serem mantidas na memória.

en: Increasing {max_heap_table_size} and {tmp_table_size} might help. However some temporary tables are always being written to disk, independent of the value of these variables. To eliminate these you will have to rewrite your queries to avoid those conditions (Within a temporary table: Presence of a BLOB or TEXT column or presence of a column bigger than 512 bytes) as mentioned in the beginning of an <a href="https://www.facebook.com/note.php?note_id=10150111255065841&comments">Article by the Pythian Group</a>
pt: Aumentar o {max_heap_table_size} e {tmp_table_size} pode ajudar. Embora, algumas tabelas temporárias estejam sempre a ser escritas para o disco, independentemente do valor dessas variáveis. Para eliminá-las, terá que reescrever as suas queries para evitar essas condições (dentro de uma tabela temporária: presença de um campo BLOB ou TEXTO ou presença de um campo maior do que 512 bytes) como mencionado na primeira parte de um <a href="https://www.facebook.com/note.php?note_id=10150111255065841&comments">artigo do Pythian Group</a>

en: %s%% of all temporary tables are being written to disk, this value should be below 25%%
pt: %s%% de todas as tabelas temporárias estão a ser escritas no disco. Este valor deveria ser menor que 25%%

en: Temp disk rate
pt: Taxa de temporários em disco

en: Increasing {max_heap_table_size} and {tmp_table_size} might help. However some temporary tables are always being written to disk, independent of the value of these variables. To eliminate these you will have to rewrite your queries to avoid those conditions (Within a temporary table: Presence of a BLOB or TEXT column or presence of a column bigger than 512 bytes) as mentioned in the <a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/8.0/en/internal-temporary-tables.html">MySQL Documentation</a>
pt: Aumentar o {max_heap_table_size} e o {tmp_table_size} pode ajudar. Embora algumas tabelas temporárias estejam sempre a ser escritas para o disco, independente do valor dessas variáveis. Para eliminá-las, terá que reescrever as suas consultas para evitar essas condições (dentro de uma tabela temporária: presença de um campo BLOB ou TEXTO, ou a presença de um campo maior que 512 bytes) como mencionado na <a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/8.0/en/internal-temporary-tables.html">Documentação MySQL</a>

en: Rate of temporary tables being written to disk: %s, this value should be less than 1 per hour
pt: A taxa de tabelas temporárias a serem escritas no disco: %s, esse valor deveria ser menor que 1 por hora

en: MyISAM key buffer size
pt: Tamanho de buffer de chaves MyISAM

en: Key buffer is not initialized. No MyISAM indexes will be cached.
pt: Buffer de chaves não está inicializado. Nenhum índice MyISAM será armazenado.

en: Set {key_buffer_size} depending on the size of your MyISAM indexes. 64M is a good start.
pt: Defina o {key_buffer_size} dependendo do tamanho dos seus índices MyISAM. 64 MB é um bom começo.

en: key_buffer_size is 0
pt: key_buffer_size é 0

en: Max % MyISAM key buffer ever used
pt: % máxima do buffer de chaves MyISAM usada

en: MyISAM key buffer (index cache) % used is low.
pt: % do buffer de chaves MyISAM (cache de índices) usada é baixa.

en: You may need to decrease the size of {key_buffer_size}, re-examine your tables to see if indexes have been removed, or examine queries and expectations about what indexes are being used.
pt: Pode precisar de diminuir o tamanho do {key_buffer_size}, reexaminar as suas tabelas para ver se os índices foram removidos, ou examinar as queries e as expectativas dos índices que estão a ser utilizados.

en: max %% MyISAM key buffer ever used: %s%%, this value should be above 95%%
pt: %% máxima do buffer de chaves MyISAM usada: %s%%, é aconselhável que este valor esteja acima de 95%%

en: Percentage of MyISAM key buffer used
pt: Percentagem do buffer de chaves MyISAM usada

en: %% MyISAM key buffer used: %s%%, this value should be above 95%%
pt: %% de buffer de chaves MyISAM usada: %s%%, este valor deveria ser maior do que 95%%

en: Percentage of index reads from memory
pt: Percentagem de leituras de índice da memória

en: The % of indexes that use the MyISAM key buffer is low.
pt: A percentagem de índices que usam o buffer de chaves MyISAM é baixa.

en: You may need to increase {key_buffer_size}.
pt: Pode precisar de aumentar o {key_buffer_size}.

en: Index reads from memory: %s%%, this value should be above 95%%
pt: Índices lidos da memória: %s%%. Este valor deveria ser maior do que 95%%

en: Rate of table open
pt: Taxa de tabelas abertas

en: The rate of opening tables is high.
pt: A taxa de tabelas abertas está alta.

en: Opening tables requires disk I/O which is costly. Increasing {table_open_cache} might avoid this.
pt: Abrir tabelas exige I/O, o que é pesado. Aumentar o {table_open_cache} pode evitar isso.

en: Opened table rate: %s, this value should be less than 10 per hour
pt: Taxa de tabelas abertas: %s, esse valor deveria ser menor do que 10 por hora

en: Percentage of used open files limit
pt: Percentagem do limite de ficheiros abertos

en: The number of open files is approaching the max number of open files. You may get a "Too many open files" error.
pt: A quantidade de ficheiros abertos está a aproximar a quantidade máxima de ficheiros abertos. Pode acabar a ter um erro "Demais ficheiros abertos".

en: Consider increasing {open_files_limit}, and check the error log when restarting after changing {open_files_limit}.
pt: Considere aumentar o {open_files_limit}, e verifique o erro de log quando reiniciar após mudar o {open_files_limit}.

en: The number of opened files is at %s%% of the limit. It should be below 85%%
pt: A quantidade de ficheiros abertos está em %s%% do limite. Deveria ser menor do que 85%%

en: Rate of open files
pt: Taxa de abertura de ficheiros

en: The rate of opening files is high.
pt: A taxa de abertura de ficheiros está alta.

en: Opened files rate: %s, this value should be less than 5 per hour
pt: Taxa de ficheiros abertos: %s. Este valor deveria ser menor do que 5 por hora

en: Immediate table locks %
pt: Blocos de tabela imediatos %

en: Too many table locks were not granted immediately.
pt: Demais blocos de tabela não foram imediatamente concedidos.

en: Optimize queries and/or use InnoDB to reduce lock wait.
pt: Otimize as queries e/ou use InnoDB para reduzir a espera de blocos.

en: Immediate table locks: %s%%, this value should be above 95%%
pt: Blocos de tabela imediatos: %s%%. Este valor deveria ser maior do que 95%%

en: Table lock wait rate
pt: Taxa de espera de bloco de tabela

en: Table lock wait rate: %s, this value should be less than 1 per hour
pt: Taxa de espera por lock de tabelas: %s, ese valor deveria ser menor do que 1 por hora

en: Thread cache
pt: Cache de threads

en: Thread cache is disabled, resulting in more overhead from new connections to MySQL.
pt: O cache de threads está desativado, o que resulta em peso extra nas novas conexões ao MySQL.

en: Enable the thread cache by setting {thread_cache_size} > 0.
pt: Ative o cache de threads configurando o {thread_cache_size} > 0.

en: The thread cache is set to 0
pt: O cache de threads está definido como 0

en: Thread cache hit rate %
pt: Taxa de acessos a threads %

en: Thread cache is not efficient.
pt: Cache de threads não é eficiente.

en: Increase {thread_cache_size}.
pt: Aumente o {thread_cache_size}.

en: Thread cache hitrate: %s%%, this value should be above 80%%
pt: Taxa de acerto de cache de thread: %s%%. Este valor deveria ser maior do que 80%%

en: Threads that are slow to launch
pt: Threads que estão lentas para iniciar

en: There are too many threads that are slow to launch.
pt: Existem muitas threads que estão lentas demais para iniciar.

en: This generally happens in case of general system overload as it is pretty simple operations. You might want to monitor your system load carefully.
pt: Normalmente isto acontece em caso de sobrecarga geral do sistema já que até é uma operação simples. Poderá querer monitorar o carregamento do seu sistema com cuidado.

en: %s thread(s) took longer than %s seconds to start, it should be 0
pt: %s thread(s) levaram mais de %s segundos para começar, deveriam ser 0

en: Slow launch time
pt: Tempo de inícios lentos

en: Slow_launch_time is above 2s.
pt: Slow_launch_time está acima de 2s.

en: Set {slow_launch_time} to 1s or 2s to correctly count threads that are slow to launch.
pt: Defina {slow_launch_time} para 1s ou 2s para contar corretamente threads que estão lentas para iniciar.

en: slow_launch_time is set to %s
pt: slow_launch_time está definido como %s

en: Percentage of used connections
pt: Percentagem de ligações utilizadas

en: The maximum amount of used connections is getting close to the value of {max_connections}.
pt: A quantidade máxima de ligações utilizadas está a aproximar-se do valor de {max_connections}.

en: Increase {max_connections}, or decrease {wait_timeout} so that connections that do not close database handlers properly get killed sooner. Make sure the code closes database handlers properly.
pt: Aumente o {max_connections}, ou diminua o {wait_timeout} para que as conexões que não fechem as ligações à base de dados adequadamente sejam interrompidas mais cedo. Garanta que o código fecha as ligações à base de dados adequadamente.

en: Max_used_connections is at %s%% of max_connections, it should be below 80%%
pt: Número máximo de conexões utilizadas está a %s%% do máximo de conexões, devia estar abaixo de 80%%

en: Percentage of aborted connections
pt: Percentagem de ligações interrompidas

en: Too many connections are aborted.
pt: Demasiadas ligações interrompidas.

en: Connections are usually aborted when they cannot be authorized. <a href="https://www.percona.com/blog/2008/08/23/how-to-track-down-the-source-of-aborted_connects/">This article</a> might help you track down the source.
pt: Conexões são normalmente canceladas quando não autorizadas. <a href="https://www.mysqlperformanceblog.com/2008/08/23/how-to-track-down-the-source-of-aborted_connects/">Este artigo</a> deve ajudar a identificar o que aconteceu.

en: %s%% of all connections are aborted. This value should be below 1%%
pt: %s%% de todas as ligações estão interrompidas. Este valor deve ser inferior a 1%%

en: Rate of aborted connections
pt: Taxa de ligações interrompidas

en: Aborted connections rate is at %s, this value should be less than 1 per hour
pt: A quantidade de ligações interrompidas é de %s, este valor devia ser inferior a 1 por hora

en: Percentage of aborted clients
pt: Percentagem de clientes interrompidos

en: Too many clients are aborted.
pt: Demasiados clientes interrompidos.

en: Clients are usually aborted when they did not close their connection to MySQL properly. This can be due to network issues or code not closing a database handler properly. Check your network and code.
pt: Os clientes são normalmente interrompidos por não terem fechado a sua conexão com o MySQL adequadamente. Isto pode ser devido a problemas de ligação ou devido ao código não estar a fechar a ligação à base de dados adequadamente. Verifique a sua ligação e o seu código.

en: %s%% of all clients are aborted. This value should be below 2%%
pt: %s%% de todos os clientes estão interrompidos. Este valor devia ser inferior a 2%%

en: Rate of aborted clients
pt: Taxa de clientes interrompidos

en: Aborted client rate is at %s, this value should be less than 1 per hour
pt: A taxa de clientes interrompidos é de %s. (este valor deve ser menor do que 1 por hora)

en: Is InnoDB disabled?
pt: O InnoDB está desativado?

en: You do not have InnoDB enabled.
pt: Não tem o InnoDB ativado.

en: InnoDB is usually the better choice for table engines.
pt: InnoDB é normalmente a melhor escolha para motores de tabela.

en: have_innodb is set to 'value'
pt: have_innodb está definido como 'valor'

en: InnoDB log size
pt: Tamanho do registo de InnoDB

en: The InnoDB log file size is not an appropriate size, in relation to the InnoDB buffer pool.
pt: O tamanho do ficheiro dos registos do InnoDB não é apropriado em relação ao buffer reservado do InnoDB.

en: Especially on a system with a lot of writes to InnoDB tables you should set {innodb_log_file_size} to 25% of {innodb_buffer_pool_size}. However the bigger this value, the longer the recovery time will be when database crashes, so this value should not be set much higher than 256 MiB. Please note however that you cannot simply change the value of this variable. You need to shutdown the server, remove the InnoDB log files, set the new value in my.cnf, start the server, then check the error logs if everything went fine. See also <a href="https://mysqldatabaseadministration.blogspot.com/2007/01/increase-innodblogfilesize-proper-way.html">this blog entry</a>
pt: Deve configurar {innodb_log_file_size} a 25% de {innodb_buffer_pool_size}, especialmente num sistema com muitos pedidos de escrita para tabelas InnoDB. No entanto, quanto maior este valor for, maior o tempo de recuperação quando a base de dados falha (Crash), por isso não deve configurar esse valor muito acima de 256 MiB. No entanto, por favor note que não pode simplesmente alterar o valor desta variável. Necessita de desligar o servidor, remover os ficheiros do log do InnoDB, definir o novo valor no my.cnf, iniciar o servidor, e de seguida verificar os logs de erros para verificar se não ocorreu nenhum problema. Veja também <a href="https://mysqldatabaseadministration.blogspot.com/2007/01/increase-innodblogfilesize-proper-way.html">este tópico de um blog (Em Inglês)</a>

en: Your InnoDB log size is at %s%% in relation to the InnoDB buffer pool size, it should not be below 20%%
pt: O tamanho do log InnoDB é de %s%% em relação ao tamanho do buffer InnoDB e não deve ser abaixo de 20%%

en: Max InnoDB log size
pt: Tamanho máximo do log InnoDB

en: The InnoDB log file size is inadequately large.
pt: O tamanho do ficheiro de registo InnoDB é inadequadamente grande.

en: It is usually sufficient to set {innodb_log_file_size} to 25% of the size of {innodb_buffer_pool_size}. A very big {innodb_log_file_size} slows down the recovery time after a database crash considerably. See also <a href="https://www.percona.com/blog/2006/07/03/choosing-proper-innodb_log_file_size/">this Article</a>. You need to shutdown the server, remove the InnoDB log files, set the new value in my.cnf, start the server, then check the error logs if everything went fine. See also <a href="https://mysqldatabaseadministration.blogspot.com/2007/01/increase-innodblogfilesize-proper-way.html">this blog entry</a>
pt: Habitualmente é suficiente definir {innodb_log_file_size} a 25% do tamanho de {innodb_buffer_pool_size}. Um {innodb_log_file_size} muito grande diminui consideravelmente o tempo de recuperação após uma falha da base de dados. Veja também <a href="https://www.percona.com/blog/2006/07/03/choosing-proper-innodb_log_file_size/">este Artigo</a> . Deve desligar o servidor, remover os ficheiros de registo do InnoDB, definir o novo valor em my.cnf, iniciar o servidor e verificar nos registos de erros se tudo correu bem. Veja também <a href="https://mysqldatabaseadministration.blogspot.com/2007/01/increase-innodblogfilesize-proper-way.html">neste blogue</a>

en: Your absolute InnoDB log size is %s MiB
pt: O tamanho absoluto do seu ficheiro de registo InooDB é %s MiB

en: InnoDB buffer pool size
pt: Tamanho do buffer InnoDB

en: Your InnoDB buffer pool is fairly small.
pt: O seu Buffer Pool InnoDB é muito pequeno.

en: The InnoDB buffer pool has a profound impact on performance for InnoDB tables. Assign all your remaining memory to this buffer. For database servers that use solely InnoDB as storage engine and have no other services (e.g. a web server) running, you may set this as high as 80% of your available memory. If that is not the case, you need to carefully assess the memory consumption of your other services and non-InnoDB-Tables and set this variable accordingly. If it is set too high, your system will start swapping, which decreases performance significantly. See also <a href="https://www.percona.com/blog/2007/11/03/choosing-innodb_buffer_pool_size/">this article</a>
pt: O buffer pool do InnoDB tem um impacto profundo no desempenho das tabelas InnoDB. Atribua toda a sua memória restante a este buffer. Para servidores de bases de dados que utilizam apenas o InnoDB como motor de armazenamento e não têm outros serviços (por exemplo, um servidor Web) em execução, pode definir este valor como 80% da memória disponível. Se não for esse o caso, tem de avaliar cuidadosamente o consumo de memória dos seus outros serviços e tabelas não InnoDB e definir esta variável em conformidade. Se for definida como muito alta, o sistema começará a fazer swap, o que diminui significativamente o desempenho. Veja também este artigo: <a href="https://www.percona.com/blog/2007/11/03/choosing-innodb_buffer_pool_size/"></a>

en: You are currently using %s%% of your memory for the InnoDB buffer pool. This rule fires if you are assigning less than 60%%, however this might be perfectly adequate for your system if you don't have much InnoDB tables or other services running on the same machine.
pt: Está a usar atualmente %s%% da memória do seu Buffer Pool InnoDB. Este aviso é exibido quando tiver atribuido menos de 60%%, entretanto isso pode ser perfeitamente adequado para o seu sistema se não possui tantas tabelas InnoDB ou outros serviços a executar na mesma máquina.

en: MyISAM concurrent inserts
pt: Inserções concorrentes no MyISAM

en: Enable {concurrent_insert} by setting it to 1
pt: Activar {concurrent_insert} atribuindo o valor 1

en: Setting {concurrent_insert} to 1 reduces contention between readers and writers for a given table. See also <a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/5.5/en/concurrent-inserts.html">MySQL Documentation</a>
pt: Atribuindo 1 a {concurrent_insert} reduz a contenção entre leitores e escritores numa determinada tabela. Saiba mais na <a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/5.5/en/concurrent-inserts.html">Documentação MySQL</a>

en: concurrent_insert is set to 0
pt: concurrent_insert é definido como 0

en: Query cache disabled
pt: Cache de query desativado

en: The query cache is not enabled.
pt: O cache de query não está ativado.

en: The query cache is known to greatly improve performance if configured correctly. Enable it by setting {query_cache_size} to a 2 digit MiB value and setting {query_cache_type} to 'ON'. <b>Note:</b> If you are using memcached, ignore this recommendation.
pt: O cache da consulta é conhecido por melhorar significativamente o desempenho quando corretamente configurado. Ative-o ajustando {query_cache_size} para um valor em MB com 2 dígitos e ajustando {query_cache_type} para 'ON'. <b>Observação:</b> Se estiver a usar memcache, ignore esta recomendação.

en: query_cache_size is set to 0 or query_cache_type is set to 'OFF'
pt: query_cache_size está definido em 0 ou query_cache_type está definido como 'OFF'

en: Query cache efficiency (%)
pt: Eficiência do cache de consulta (%)

en: Query cache not running efficiently, it has a low hit rate.
pt: O cache de query não está rodando eficientemente, ele tem uma hit rate baixa.

en: Consider increasing {query_cache_limit}.
pt: Considere aumentar o {query_cache_limit}.

en: The current query cache hit rate of %s%% is below 20%%
pt: O nível de acerto do cache de consultas atual de %s%% atá abaixo de 20%%

en: Query Cache usage
pt: Utilização da cache de comandos

en: Less than 80% of the query cache is being utilized.
pt: Menos de 80% do cache de query está a ser utilizado.

en: This might be caused by {query_cache_limit} being too low. Flushing the query cache might help as well.
pt: Isto pode ser causado porque o {query_cache_limit} está muito baixo. Limpar o cache de consultas também pode ajudar.

en: The current ratio of free query cache memory to total query cache size is %s%%. It should be above 80%%
pt: A relação entre a memória livre do cache de consultas e o tamanho total do cache de consultas é de %s%%. Deveria ser maior do que 80%%

en: Query cache fragmentation
pt: Fragmentação do cache de consulta

en: The query cache is considerably fragmented.
pt: O cache de consultas está consideravelmente fragmentado.

en: Severe fragmentation is likely to (further) increase Qcache_lowmem_prunes. This might be caused by many Query cache low memory prunes due to {query_cache_size} being too small. For a immediate but short lived fix you can flush the query cache (might lock the query cache for a long time). Carefully adjusting {query_cache_min_res_unit} to a lower value might help too, e.g. you can set it to the average size of your queries in the cache using this formula: (query_cache_size - qcache_free_memory) / qcache_queries_in_cache
pt: Espera-se que a fragmentação severa aumente (ainda mais) Qcache_lowmem_prunes. Isto pode ser causado por vários cortes de baixa memória da cache de query devido a {query_cache_size} ser demasiado pequena. Para uma solução imediata, mas de curta duração, pode esvaziar a cache de query (poderá bloquear a cache de query por um bom tempo). O cuidadoso ajuste da {query_cache_min_res_unit) para um valor mais baixo poderá também ajudar, por exemplo, pode defini-lo para o tamanho médio das suas queries na cache ao utilizar esta fórmula: (query_cache_size - qcache_free_memory) / qcache_queries_in_cache

en: The cache is currently fragmented by %s%% , with 100%% fragmentation meaning that the query cache is an alternating pattern of free and used blocks. This value should be below 20%%.
pt: O cache está atualmente fragmentado em %s%%, a ser 100%% de fragmentação significa que o cache de consulta é um padrão alternante de blocos livres e utilizados. Esse valor deveria estar abaixo de 20%%.

en: Query cache low memory prunes
pt: Corte por falta de memória do cache de consultas

en: Cached queries are removed due to low query cache memory from the query cache.
pt: Consultas são removidas do cache de query devido à falta de memória do cache de query.

en: You might want to increase {query_cache_size}, however keep in mind that the overhead of maintaining the cache is likely to increase with its size, so do this in small increments and monitor the results.
pt: Poderá querer aumentar a {query_cache_size}, embora saiba que, é de se esperar que o consumo geral para manter a cache vá aumentar com o seu tamanho, então, aumente-a pouco a pouco e monitore os resultados.

en: The ratio of removed queries to inserted queries is %s%%. The lower this value is, the better (This rules firing limit: 0.1%%)
pt: A taxa de queries removidas para queries inseridas é de %s%%. Quanto mais baixo esse valor for, melhor (O limite de execução dessa regra é de 0,1%%)

en: Query cache max size
pt: Tamanho máximo do cache consulta

en: The query cache size is above 128 MiB. Big query caches may cause significant overhead that is required to maintain the cache.
pt: O tamanho do cache da consulta está acima de 128 MB. Caches de consulta muito grandes podem causar significativa sobrecarga para manter o cache.

en: Depending on your environment, it might be performance increasing to reduce this value.
pt: Dependendo do seu ambiente, pode significar um aumento de desempenho reduzir este valor.

en: Current query cache size: %s
pt: Tamanho do cache de consultas atual: %s

en: Query cache min result size
pt: Tamanho mínimo do resultado do cache de query

en: The max size of the result set in the query cache is the default of 1 MiB.
pt: O tamanho máximo dos resultados definido no cache de query é por predefinição de 1 MB.

en: Changing {query_cache_limit} (usually by increasing) may increase efficiency. This variable determines the maximum size a query result may have to be inserted into the query cache. If there are many query results above 1 MiB that are well cacheable (many reads, little writes) then increasing {query_cache_limit} will increase efficiency. Whereas in the case of many query results being above 1 MiB that are not very well cacheable (often invalidated due to table updates) increasing {query_cache_limit} might reduce efficiency.
pt: Mudar o {query_cache_limit} (normalmente aumentar) pode aumentar a eficiência. Essa variável determina o tamanho máximo de resultado de query a ser inserido no cache de query. Se existir muitos resultados de query acima de 1 MB que são fáceis de armazenar (muitas leituras, poucas escritas) então aumentar o {query_cache_limit} irá aumentar a eficiência. Enquanto que no caso de muitos resultados de query estar acima de 1MB que não são muito fáceis de armazenar (frequentemente invalidados por causa de atualizações de tabelas) aumentar o {query_cache_limit} pode reduzir a eficiência.

en: query_cache_limit is set to 1 MiB
pt: query_cache_limit está definido como 1 MB

en: Error when evaluating: %s
pt: Erro ao estimar: %s

en: Failed evaluating precondition for rule '%s'.
pt: Falha ao avaliar condição prévia para a regra '%s'.

en: Failed calculating value for rule '%s'.
pt: O Cálculo para a regra '%s' falhou.

en: Failed running test for rule '%s'.
pt: Falha de teste de execução de regra '%s'.

en: Failed formatting string for rule '%s'.
pt: Falha ao formatar a cadeia pela regra '%s'.

en: per second
pt: por segundo

en: per minute
pt: por minuto

en: per hour
pt: por hora

en: per day
pt: por dia

en: Search:
pt: Pesquisar:

en: Go
pt: Continuar

en: Keyname
pt: Nome da chave

en: Description
pt: Descrição

en: Page number:
pt: Número da página:

en: Show all
pt: Mostrar tudo

en: Unknown
pt: Desconhecido

[ctx: Collation]
en: German (phone book order)
pt: Alemão (ordem de lista telefónica)

[ctx: Collation]
en: German (dictionary order)
pt: Alemão (ordem de dicionário)

[ctx: Collation]
en: Spanish (traditional)
pt: Espanhol (tradicional)

[ctx: Collation]
en: Spanish (modern)
pt: Espanhol (moderno)

[ctx: Collation variant]
en: case-insensitive
pt: Indiferente a maiúsculas/minúsculas

[ctx: Collation variant]
en: case-sensitive
pt: Sensível a maiúsculas/minúsculas

[ctx: Collation variant]
en: accent-insensitive
pt: Indiferente aos acentos

[ctx: Collation variant]
en: accent-sensitive
pt: Sensível aos acentos

[ctx: Collation variant]
en: kana-sensitive
pt: Sensível ao kana

[ctx: Collation variant]
en: multi-level
pt: multi-níveis

[ctx: Collation variant]
en: binary
pt: binário

[ctx: Collation]
en: Binary
pt: Binário

[ctx: Collation]
en: West European
pt: Europa Ocidental

[ctx: Collation]
en: Central European
pt: Europa Central

[ctx: Collation]
en: Russian
pt: Russo

[ctx: Collation]
en: Simplified Chinese
pt: Chinês Simplificado

[ctx: Collation]
en: Traditional Chinese
pt: Chinês Tradicional

[ctx: Collation]
en: Chinese
pt: Chinês

[ctx: Collation]
en: Japanese
pt: Japonês

[ctx: Collation]
en: Baltic
pt: Báltico

[ctx: Collation]
en: Armenian
pt: Arménio

[ctx: Collation]
en: Cyrillic
pt: Cirílico

[ctx: Collation]
en: Arabic
pt: Árabe

[ctx: Collation]
en: Korean
pt: Coreano

[ctx: Collation]
en: Hebrew
pt: Hebraico

[ctx: Collation]
en: Georgian
pt: Georgiano

[ctx: Collation]
en: Greek
pt: Grego

[ctx: Collation]
en: Czech-Slovak
pt: Checo-Eslovaco

[ctx: Collation]
en: Ukrainian
pt: Ucraniano

[ctx: Collation]
en: Turkish
pt: Turco

[ctx: Collation]
en: Swedish
pt: Sueco

[ctx: Collation]
en: Thai
pt: Tailandês

[ctx: Collation]
en: Unknown
pt: Desconhecido

[ctx: Collation]
en: Bulgarian
pt: Búlgaro

[ctx: Collation]
en: Croatian
pt: Croata

[ctx: Collation]
en: Czech
pt: Checo

[ctx: Collation]
en: Danish
pt: Dinamarquês

[ctx: Collation]
en: English
pt: Inglês

[ctx: Collation]
en: Estonian
pt: Estoniano

[ctx: Collation]
en: Hungarian
pt: Húngaro

[ctx: Collation]
en: Icelandic
pt: Islandês

[ctx: Collation]
en: Classical Latin
pt: Latim Clássico

[ctx: Collation]
en: Latvian
pt: Letão

[ctx: Collation]
en: Lithuanian
pt: Lituano

[ctx: Collation]
en: Burmese
pt: Birmanês

[ctx: Collation]
en: Persian
pt: Persa

[ctx: Collation]
en: Polish
pt: Polaco

[ctx: Collation]
en: Romanian
pt: Romeno

[ctx: Collation]
en: Sinhalese
pt: Cingalês

[ctx: Collation]
en: Slovak
pt: Eslovaco

[ctx: Collation]
en: Slovenian
pt: Esloveno

[ctx: Collation]
en: Vietnamese
pt: Vietnamita

en: You should upgrade to %s %s or later.
pt: deve actualizar para %s %s ou mais recente.

en: Error: Token mismatch
pt: Erro: testemunho inválido ou trocado

en: Failed to set session cookie. Maybe you are using HTTP instead of HTTPS to access phpMyAdmin.
pt: Falha ao configurar o cookie da sessão. Talvez você esteja usando HTTP em vez de HTTPS para acessar o phpMyAdmin.

en: You have enabled mbstring.func_overload in your PHP configuration. This option is incompatible with phpMyAdmin and might cause some data to be corrupted!
pt: Ativou a função mbstring.func_overload na sua configuração PHP. Esta opção é incompatível com o phpMyAdmin e pode causar alguns danos aos dados!

en: The ini_get and/or ini_set functions are disabled in php.ini. phpMyAdmin requires these functions!
pt: As funções ini_get e/ou ini_set estão desabilitadas no php.ini. O phpMyAdmin requer estas funções!

en: GLOBALS overwrite attempt
pt: Tentativa de sobrescrever GLOBALS

en: possible exploit
pt: possível 'exploit'

en: Users cannot set a higher value
pt: Os utilizadores não podem definir um valor maior

en: If enabled, user can enter any MySQL server in login form for cookie auth.
pt: Se for activado, o utilizador pode entrar em qualquer servidor MySQL através de um formulário de início de sessão para a autenticação com cookies.

en: Restricts the MySQL servers the user can enter when a login to an arbitrary MySQL server is enabled by matching the IP or hostname of the MySQL server to the given regular expression.
pt: Restringe os servidores MySQL que o utilizador se pode conectar quando um início de sessão a um servidor MySQL arbitrário é ativado ao combinar o endereço IP ou nome de anfitrião do servidor MySQL à expressão regular dada.

en: Enabling this allows a page located on a different domain to call phpMyAdmin inside a frame, and is a potential [strong]security hole[/strong] allowing cross-frame scripting (XSS) attacks.
pt: Activar esta opção permite que uma página localizada num domínio diferente chame o phpMyAdmin dentro de uma frame, e poderá ser uma potencial [strong] falha de segurança [/strong], que permite ataques de script cross-frame(XSS).

en: Secret passphrase used for encrypting cookies in [kbd]cookie[/kbd] authentication.
pt: Frase secreta utilizada para encriptar cookies na autenticação por [kbd]cookie[/kbd].

en: Enable bzip2 compression for import operations.
pt: Activar compressão bzip2 para operações de importação.

en: Enter the URL for your reCAPTCHA v2 compatible API.
pt: Digite a URL para a sua API compatível com reCAPTCHA v2.

en: Enter the Content-Security-Policy snippet for your reCAPTCHA v2 compatible API.
pt: Introduza o snippet Content-Security-Policy para a sua API compatível com o reCAPTCHA v2.

en: Enter the request parameter used by your reCAPTCHA v2 compatible API.
pt: Introduza o parâmetro de requisição utilizado pela sua API compatível com o reCAPTCHA v2.

en: Enter the response parameter used by your reCAPTCHA v2 compatible API.
pt: Introduza o parâmetro de resposta utilizado pela sua API compatível com o reCAPTCHA v2.

en: Enter your public key for the reCAPTCHA service on your domain.
pt: Introduza a sua chave pública para o serviço reCAPTCHA no seu domínio.

en: Enter your private key for your domain reCAPTCHA service.
pt: Introduza a sua chave privada para o serviço reCAPTCHA do seu domínio.

en: Enter your siteverify URL for your reCAPTCHA service.
pt: Digite o URL do seu siteverify para o seu serviço reCAPTCHA.

en: Defines which type of editing controls should be used for CHAR and VARCHAR columns; [kbd]input[/kbd] - allows limiting of input length, [kbd]textarea[/kbd] - allows newlines in columns.
pt: Define que tipo de controlos de edição devem ser utilizados pelas colunas CHAR e VARCHAR; [kbd]input[/kbd] - permite limitar o tamanho do campo, [kbd]textarea[/kbd] - permite quebra de linhas em colunas.

en: Use user-friendly editor for editing SQL queries (CodeMirror) with syntax highlighting and line numbers.
pt: Use o nosso editor amigável para editar consultas SQL (CodeMirror) com realce de sintaxe e número de linhas.

en: Find any errors in the query before executing it. Requires CodeMirror to be enabled.
pt: Encontra quaisquer erros na consulta antes da sua execução. Requer que CodeMirror seja ativado.

en: Defines the minimum size for input fields generated for CHAR and VARCHAR columns.
pt: Define o tamanho mínimo para campos de entrada gerados para as colunas CHAR e VARCHAR.

en: Defines the maximum size for input fields generated for CHAR and VARCHAR columns.
pt: Define o tamanho máximo para os campos de entrada gerados para as colunas CHAR e VARCHAR.

en: Compress gzip exports on the fly without the need for much memory; if you encounter problems with created gzip files disable this feature.
pt: Comprime exportações gzip imediatamente sem a necessidade de muita memória; se encontrar problemas com ficheiros gzip criados desative esta funcionalidade.

en: Whether a warning ("Are your really sure…") should be displayed when you're about to lose data.
pt: Exibir aviso ("Tem mesmo a certeza…") quando estiver prestes a perder dados.

en: Autocomplete of the table and column names in the SQL queries.
pt: Preenchimento automático dos nomes de tabelas e colunas nas consultas SQL.

en: Values for options list for default transformations. These will be overwritten if transformation is filled in at table structure page.
pt: Valores para a lista de opções de transformações predefinidas. Estas serão substituídas se a transformação for preenchida na pagina da estrutura da tabela.

en: Disable the table maintenance mass operations, like optimizing or repairing the selected tables of a database.
pt: Desativar operações em massa de manutenção de tabelas, como optimizar ou reparar as tabelas seleccionadas de uma base de dados.

en: Set the number of seconds a script is allowed to run ([kbd]0[/kbd] for no limit).
pt: Define a quantidade máxima de segundos que um script tem para executar ([kbd]0[/kbd] para sem limite).

en: Exclude definition of current user
pt: Excluir definição do utilizador atual

en: Sort order for items in a foreign-key dropdown box; [kbd]content[/kbd] is the referenced data, [kbd]id[/kbd] is the key value.
pt: Ordem de classificação para itens numa caixa dropdown de chave estrangeira; o [kbd]conteúdo[/kbd] é o dado referenciado, e o [kbd]id[/kbd] é o valor chave.

en: Specify browser's title bar text. Refer to [doc@faq6-27]documentation[/doc] for magic strings that can be used to get special values.
pt: Especifica o texto da barra de título do navegador. Veja a [doc@faq6-27]documentação[/doc] para cadeias mágicas que podem ser usadas para conseguir valores especiais.

en: Please note that phpMyAdmin is just a user interface and its features do not limit MySQL.
pt: Por favor repare que o phpMyAdmin é uma interface de utilizador e as suas funcionalidades não limitam o MySQL.

en: Advanced server configuration, do not change these options unless you know what they are for.
pt: Configurações avançadas do servidor, não altere estas opções a menos que saiba para que são.

en: Configure phpMyAdmin configuration storage to gain access to additional features, see [doc@linked-tables]phpMyAdmin configuration storage[/doc] in documentation.
pt: Configure o armazenamento da configuração do PhpMyAdmin para ter acesso a funcionalidades adicionais, consulte [doc@linked-tables]phpMyAdmin configuration storage[/doc] na documentação.

en: Tracking of changes made in database. Requires the phpMyAdmin configuration storage.
pt: Rastreamento das mudanças feitas na base de dados. Requerem o armazenamento da configuração do phpMyAdmin.

en: Customize browse mode.
pt: Personalizar modo de navegação.

en: Customize default options.
pt: Personalizar as opções por defeito.

en: Settings for phpMyAdmin developers.
pt: Definições para programadores phpMyAdmin.

en: Customize edit mode.
pt: Personalizar modo de edição.

en: Customize default export options.
pt: Personalizar as opções de exportação por defeito.

en: Set some commonly used options.
pt: Define algumas opções usadas frequentemente.

en: Customize default common import options.
pt: Personalizar opções de importação por defeito comuns.

en: Set import and export directories and compression options.
pt: Define diretórios de importação e exportação e opções de compressão.

en: Databases display options.
pt: Opções de visualização das Bases de dados.

en: Customize appearance of the navigation panel.
pt: Personalizar a aparência do painel de navegação.

en: Customize the navigation tree.
pt: Personalizar a árvore de navegação.

en: Servers display options.
pt: Exibir as opções dos servidores.

en: Tables display options.
pt: Opções de exibição de tabelas.

en: Settings that didn't fit anywhere else.
pt: Definições que não se encaixavam em nenhum outro lugar.

en: Authentication settings.
pt: Definições de autenticação.

en: Enter server connection parameters.
pt: Digite os parâmetros de ligação ao servidor.

en: Customize links shown in SQL Query boxes.
pt: Personaliza links mostrados nas caixas de consulta SQL.

en: SQL queries settings.
pt: Definições de consultas SQL.

en: Customize startup page.
pt: Personalizar página inicial.

en: Choose which details to show in the database structure (list of tables).
pt: Escolha que detalhes mostrar na estrutura da base de dados (lista de tabelas).

en: Settings for the table structure (list of columns).
pt: Definições para a estrutura da tabela (lista de colunas).

en: Choose how you want tabs to work.
pt: Escolha como quer que as abas funcionem.

en: Customize text input fields.
pt: Personalizar campos de entrada de texto.

en: Customize default options
pt: Personalizar as opções predefinidas

en: Disable some of the warnings shown by phpMyAdmin.
pt: Desative alguns dos avisos mostrados pelo phpMyAdmin.

en: Enable gzip compression for import and export operations.
pt: Ativar a compressão gzip nas operações de importação e exportação.

en: If enabled, phpMyAdmin continues computing multiple-statement queries even if one of the queries failed.
pt: Se ativado, phpMyAdmin continua a processar consultas com múltiplas instruções mesmo se uma das consultas falhar.

en: Allow interrupt of import in case script detects it is close to time limit. This might be a good way to import large files, however it can break transactions.
pt: Permitir a interrupção da importação caso o script detete que está perto do limite de tempo. Esta pode ser uma boa maneira de importar ficheiros grandes, mas pode quebrar as transações.

en: Default format; be aware that this list depends on location (database, table) and only SQL is always available.
pt: Formato predefinido; esteja ciente que esta lista depende da localização (base de dados, tabela) e somente o SQL está sempre disponível.

en: Update data when duplicate keys found on import
pt: Atualiza os dados quando chaves duplicadas forem encontradas na importação

en: Number of queries to skip from start.
pt: Número de queries a saltar desde o início.

en: If TRUE, logout deletes cookies for all servers; when set to FALSE, logout only occurs for the current server. Setting this to FALSE makes it easy to forget to log out from other servers when connected to multiple servers.
pt: Se VERDADEIRO, no logout apaga cookies de todos os servidores; quando definido para FALSO, o logout somente ocorrerá no servidor atual. Definindo-o como FALSO facilita o esquecimento de sair de outros servidores quando conectado a vários servidores.

en: Define whether the previous login should be recalled or not in [kbd]cookie[/kbd] authentication mode.
pt: Define se o login anterior deve ser recordado ou não no modo de autenticação de [kbd]cookie[/kbd].

en: Defines how long (in seconds) a login cookie should be stored in browser. The default of 0 means that it will be kept for the existing session only, and will be deleted as soon as you close the browser window. This is recommended for non-trusted environments.
pt: Define quanto tempo (em segundos) um cookie de login deve ser armazenado no navegador. A predefinição de 0 significa que será mantido apenas para a sessão actual e será apagado assim que fechar a janela do navegador. Isto é recomendado para ambientes não-confiáveis.

en: Maximum number of characters used when a SQL query is displayed.
pt: Número máximo de caracteres usados quando uma consulta SQL é mostrada.

en: The number of items that can be displayed on each page on the first level of the navigation tree.
pt: A quantidade de itens que podem ser mostrados em cada página no primeiro nível da árvore de navegação.

en: The number of items that can be displayed on each page of the navigation tree.
pt: A quantidade de itens que podem ser mostradas em cada página da árvore de navegação.

en: Number of rows displayed when browsing a result set. If the result set contains more rows, "Previous" and "Next" links will be shown.
pt: Número de linhas exibidas ao navegar o resultado encontrado. Se o resultado tiver mais linhas, "Anteriores" e "Próximas" ligações serão apresentadas.

en: The number of bytes a script is allowed to allocate, e.g. [kbd]32M[/kbd] ([kbd]-1[/kbd] for no limit and [kbd]0[/kbd] for no change).
pt: A quantidade de bytes que um script pode alocar, ex. [kbd]32M[/kbd] ([kbd]-1[/kbd] para nenhum limite e [kbd]0[/kbd] para nehnuma alteração).

en: In the navigation panel, replaces the database tree with a selector
pt: No painel de navegação, substitui a árvore da base de dados por um seletor

en: Link with main panel by highlighting the current database or table.
pt: Liga com o painel principal destacando a base de dados ou tabela actual.

en: Open the linked page in the main window ([code]main[/code]) or in a new one ([code]new[/code]).
pt: Abre a página ligada na janela principal ([code]principal[/code]) ou numa nova janela ([code]nova[/code]).

en: Defines the minimum number of items (tables, views, routines and events) to display a filter box.
pt: Define a quantidade mínima de itens (tabelas, vistas, rotinas e eventos) a apresentar numa caixa de filtragem.

en: Group items in the navigation tree (determined by the separator defined in the Databases and Tables tabs above).
pt: Agrupar itens na árvore de navegação (determinado pelo separador definido nos separadores Bases de dados e Tabelas acima).

en: Whether to offer the possibility of tree expansion in the navigation panel.
pt: Se deseja oferecer a possibilidade de expansão de árvore no painel de navegação.

en: Whether to show procedures under database in the navigation tree
pt: Se para mostrar procedimentos abaixo da base de dados na árvore de navegação

en: Whether to expand single database in the navigation tree automatically.
pt: Se a base de dados individual deve ser expandida automaticamente na árvore de navegação.

en: Set to 0 to collapse navigation panel.
pt: Configurar como 0 para colapsar o painel de navegação.

en: Show logo in navigation panel.
pt: Mostrar o logótipo no painel de navegação.

en: URL where logo in the navigation panel will point to.
pt: URL para onde irá apontar o logótipo do painel de navegação.

en: Display server choice at the top of the navigation panel.
pt: Apresentar o servidor escolhido no topo do painel de navegação.

en: String that separates databases into different tree levels.
pt: Cadeia de caracteres que separa bases de dados em diferentes níveis de árvore.

en: String that separates tables into different tree levels.
pt: Cadeia de caracteres que separa tabelas em níveis diferentes de árvores.

en: Highlight server under the mouse cursor.
pt: Destaque servidor sob o cursor do rato.

en: Whether to show tables under database in the navigation tree
pt: Mostrar ou não as tabelas da base de dados na árvore de navegação

en: Whether to show views under database in the navigation tree
pt: Mostrar ou não as vistas da base de dados na árvore de navegação

en: Whether to show functions under database in the navigation tree
pt: Se para mostrar funções abaixo da base de dados na árvore de navegação

en: Whether to show events under database in the navigation tree
pt: Mostrar ou não eventos na base de dados na árvore de navegação

en: [kbd]SMART[/kbd] - i.e. descending order for columns of type TIME, DATE, DATETIME and TIMESTAMP, ascending order otherwise.
pt: [kbd]SMART[/kbd] - i.e. ordem decrescente para colunas do tipo TIME, DATE, DATETIME e TIMESTAMP, caso contrário, ordem ascendente.

en: Disable the default warning that is displayed on the database details Structure page if any of the required tables for the phpMyAdmin configuration storage could not be found.
pt: Desativa o aviso predefinido que é exibido na página de detalhes de Estrutura da base de dados se alguma das tabelas requeridas para a configuração do armazenamento do phpMyAdmin não for encontrada.

en: Disable the default warning that is displayed on the Structure page if column names in a table are reserved MySQL words.
pt: Desativa o aviso predefinido que é mostrado na página de detalhes de estrutura da base de dados se algum dos nomes de coluna numa tabela forem palavras reservadas do MySQL.

en: Enable if you want DB-based query history (requires phpMyAdmin configuration storage). If disabled, this utilizes JS-routines to display query history (lost by window close).
pt: Ativar se quiser histórico de consultas baseadas na base de dados (requer a configuração de armazenamento phpMyAdmin). Se estiver desativado, utiliza as rotinas JS para mostrar o histórico de consulta (perdido fechando da janela).

en: Sets the effective timezone; possibly different than the one from your database server
pt: Define o fuso horário efectivo; possivelmente diferente do da sua base de dados

en: Leave blank for no [doc@bookmarks@]bookmark[/doc] support, suggested: [kbd]pma__bookmark[/kbd]
pt: Deixe em branco para nenhumas [doc@bookmarks@]marcações[/doc], sugerido: [kbd]pma_bookmark[/kbd]

en: Leave blank for no column comments/media types, suggested: [kbd]pma__column_info[/kbd].
pt: Deixe em branco quando não houver colunas de comentário/tipos de mídia, sugeridas: [kbd]pma__column_info[/kbd].

en: A special MySQL user configured with limited permissions, more information available on [doc@linked-tables]documentation[/doc].
pt: Um utilizador especial do MySQL configurado com permissões limitadas, mais informações disponíveis na [doc@linked-tables]documentação[/doc].

en: An alternate host to hold the configuration storage; leave blank to use the already defined host.
pt: Um servidor alternativo para armazenar a configuração; deixe em branco para utilizar um servidor já definido.

en: An alternate port to connect to the host that holds the configuration storage; leave blank to use the default port, or the already defined port, if the controlhost equals host.
pt: Uma porta alternativa para conectar ao servidor que contém o armazém de configuração; deixe em branco para utilizar a porta predefinida ou a porta pré-definida, se o servidor de controlo for igual ao servidor.

en: More information on [a@https://github.com/phpmyadmin/phpmyadmin/issues/8970]phpMyAdmin issue tracker[/a] and [a@https://bugs.mysql.com/19588]MySQL Bugs[/a]
pt: Mais informações no [a@https://github.com/phpmyadmin/phpmyadmin/issues/8970]issue tracker do phpMyAdmin[/a] e no [a@https://bugs.mysql.com/19588]MySQL Bugs[/a]

en: Leave blank for no SQL query history support, suggested: [kbd]pma__history[/kbd].
pt: Deixe em branco se não houver/quiser suporte a histórico de consulta SQL, sugerido: [kbd]pma__history[/kbd].

en: Limits number of table preferences which are stored in database, the oldest records are automatically removed.
pt: Limita a quantidade de preferências de tabela armazenadas na base de dados, os registos mais antigos são automaticamente removidos.

en: Leave blank for no QBE saved searches support, suggested: [kbd]pma__savedsearches[/kbd].
pt: Deixe em branco se não houver suporte para pesquisas QBE gravadas, sugestão: [kbd]pma__savedsearches[/kbd].

en: Leave blank for no export template support, suggested: [kbd]pma__export_templates[/kbd].
pt: Deixe em branco para não ter suporte para modelos de exportação, sugestão: [kbd]pma__export_templates[/kbd].

en: Leave blank for no central columns support, suggested: [kbd]pma__central_columns[/kbd].
pt: Deixe em branco para desativar o suporte para colunas centrais, sugestão: [kbd]pma__table_coords[/kbd].

en: You can use MySQL wildcard characters (% and _), escape them if you want to use their literal instances, i.e. use [kbd]'my\_db'[/kbd] and not [kbd]'my_db'[/kbd].
pt: Pode utilizar metacaracteres do MySQL (% e _), anteceda-as com a barra invertida se quiser utilizar as suas instâncias literais, ou seja, utilize [kbd]'my\_db'[/kbd] e não [kbd]'my_db'[/kbd].

en: Leave blank for no PDF schema support, suggested: [kbd]pma__pdf_pages[/kbd].
pt: Deixe em branco se não houver/quiser suporte de esquema PDF, sugerido: [kbd]pma__pdf_pages[/kbd].

en: Database used for relations, bookmarks, and PDF features. See [doc@linked-tables]pmadb[/doc] for complete information. Leave blank for no support. Suggested: [kbd]phpmyadmin[/kbd].
pt: Base de dados utilizada para relações, marcadores e funcionalidades de PDF. Consulte [doc@linked-tables]pmadb[/doc] para obter informações completas. Deixar em branco para não haver suporte. Sugerido: [kbd]phpmyadmin[/kbd].

en: Leave blank for no "persistent" recently used tables across sessions, suggested: [kbd]pma__recent[/kbd].
pt: Deixe em branco para que não hajam tabelas recentes "persistentes" ao longo das sessões, sugeridas: [kbd]pma_column_info[/kbd].

en: Leave blank for no "persistent" favorite tables across sessions, suggested: [kbd]pma__favorite[/kbd].
pt: Deixe em branco para nenhumas tabelas "persistentes" favoritas entre sessões, sugestão: [kbd]pma__favorite[/kbd].

en: Leave blank for no [doc@relations@]relation-links[/doc] support, suggested: [kbd]pma__relation[/kbd].
pt: Deixe em branco se não houver suporte para [doc@relations@]links de relação[/doc], sugestão: [kbd]pma__relation[/kbd].

en: See [doc@authentication-modes]authentication types[/doc] for an example.
pt: Veja os [doc@authentication-modes]tipos de autenticação[/doc] para um exemplo.

en: Leave blank for no PDF schema support, suggested: [kbd]pma__table_coords[/kbd].
pt: Deixe em branco se não houver/quiser suporte de esquema PDF, sugerido: [kbd]pma__table_coords[/kbd].

en: Table to describe the display columns, leave blank for no support; suggested: [kbd]pma__table_info[/kbd].
pt: Tabela para descrever as colunas mostradas, deixe em branco se não houver/quiser suporte, sugerido: [kbd]pma__table_info[/kbd].

en: Leave blank for no "persistent" tables' UI preferences across sessions, suggested: [kbd]pma__table_uiprefs[/kbd].
pt: Deixe em branco para que não hajam tabelas "persistentes"com preferências ao longo das sessões, sugerido: [kbd]pma_pdf_pages[/kbd].

en: Whether a DROP DATABASE IF EXISTS statement will be added as first line to the log when creating a database.
pt: Se será acrescentada uma instrução DROP DATABASE IF EXISTS como primeira linha para o log ao criar uma base de dados.

en: Whether a DROP TABLE IF EXISTS statement will be added as first line to the log when creating a table.
pt: Será acrescentada uma instrução DROP TABLE IF EXISTS na primeira linha para o registo ao criar uma tabela.

en: Whether a DROP VIEW IF EXISTS statement will be added as first line to the log when creating a view.
pt: Se uma instrução DROP VIEW IF EXISTS será adicionada como primeira linha ao log, quando se cria um view.

en: Defines the list of statements the auto-creation uses for new versions.
pt: Define a lista de instruções que o auto-creation usa para novas versões.

en: Leave blank for no SQL query tracking support, suggested: [kbd]pma__tracking[/kbd].
pt: Deixe em branco se não há suporte ao rastreamento de consulta SQL, sugerido: [kbd]pma_history[/kbd].

en: Whether the tracking mechanism creates versions for tables and views automatically.
pt: Se o mecanismo de rastreamento cria versões para tabelas e vistas automaticamente.

en: Leave blank for no user preferences storage in database, suggested: [kbd]pma__userconfig[/kbd].
pt: Deixe em branco para não armazenar na base de dados as preferências de utilizadores, sugerido: [kbd]pma_designer_coords[/kbd].

en: Both this table and the user groups table are required to enable the configurable menus feature; leaving either one of them blank will disable this feature, suggested: [kbd]pma__users[/kbd].
pt: Tanto esta tabela como a tabela de grupos de utilizadores são necessárias para ativar a funcionalidade de menus configuráveis; Deixando uma delas em branco, irá desativar esta funcionalidade; sugerido: [kbd]pma__users[/kbd].

en: Both this table and the users table are required to enable the configurable menus feature; leaving either one of them blank will disable this feature, suggested: [kbd]pma__usergroups[/kbd].
pt: Tanto esta tabela como a tabela de utilizadores são necessárias para disponibilizar a funcionalidade de menus configuráveis; deixando um deles em branco irá desativar esta funcionalidade, sugerido: [kbd]pma__usergroups[/kbd].

en: Leave blank to disable the feature to hide and show navigation items, suggested: [kbd]pma__navigationhiding[/kbd].
pt: Deixe em branco para desativar a funcionalidade de esconder ou mostrar os itens de navegação, sugerido: [kbd]pma_navigationhiding[/kbd].

en: A user-friendly description of this server. Leave blank to display the hostname instead.
pt: Uma descrição de fácil compreensão deste servidor. Deixe em branco para mostrar o nome do servidor (hostname).

en: Leave blank if not used.
pt: Deixar em branco se não for usado.

en: Leave blank for defaults.
pt: Deixe em branco por defeito.

en: HTTP Basic Auth Realm name to display when doing HTTP Auth.
pt: Nome do Domínio a apresentar quando é feita autenticação HTTP.

en: Authentication method to use.
pt: Método de autenticação a utilizar.

en: Compress connection to MySQL server.
pt: Comprimir ligação ao servidor MySQL.

en: Hide databases matching regular expression (PCRE).
pt: Ocultar bases de dados correspondentes a expressão regular (PCRE).

en: Hostname where MySQL server is running.
pt: Nome do Servidor onde o MYSQL está a ser executado.

en: Leave empty if not using config auth.
pt: Deixar vazio se não utilizar autenticação por config.

en: Port on which MySQL server is listening, leave empty for default.
pt: Porta na qual o servidor Mysql está atento, deixe em branco por defeito.

en: Socket on which MySQL server is listening, leave empty for default.
pt: O socket no qual MySQL server está atento, deixe em branco para a predefinição.

en: Enable SSL for connection to MySQL server.
pt: Ative o SSL para as ligações com o servidor de MySQL.

en: Please note that enabling this has no effect with [kbd]config[/kbd] authentication mode because the password is hard coded in the configuration file; this does not limit the ability to execute the same command directly.
pt: Por favor repare que se seleccionar isto não irá ter nenhum efeito com o modo de autenticação por [kbd]config[/kbd] porque a palavra-passe está escrita no ficheiro de configuração; isto não impossibilita que o mesmo comando seja executado diretamente.

en: Show or hide a column displaying the Creation timestamp for all tables.
pt: Mostrar ou esconder a coluna que exibe a Criação de timestamp em todas as tabelas.

en: Show or hide a column displaying the Last update timestamp for all tables.
pt: Mostra ou esconde uma coluna com a data(timestamp) da última atualização em todas as tabelas.

en: Show or hide a column displaying the Last check timestamp for all tables.
pt: Mostra ou esconde uma coluna com a data(timestamp) da última verificação em todas as tabelas.

en: Defines whether or not type fields should be initially displayed in edit/insert mode.
pt: Define se os tipos de campo devem ser mostrados inicialmente no modo editar/inserir, ou não.

en: Shows link to [a@https://www.php.net/manual/en/function.phpinfo.php]phpinfo()[/a] output.
pt: Exibe o link para a saída de [a@https://php.net/manual/function.phpinfo.php]phpinfo()[/a].

en: Whether a user should be displayed a "show all (rows)" button.
pt: Se um utilizador deve visualizar um botão "mostrar todos (registos)".

en: Show or hide a column displaying the comments for all tables.
pt: Mostrar ou ocultar uma coluna que exiba os comentários para todas as tabelas.

en: Show or hide a column displaying the charset for all tables.
pt: Mostrar ou ocultar uma coluna que exiba o conjunto de caracteres para todas tabelas.

en: Display the function fields in edit/insert mode.
pt: Mostrar os campos de função no modo editar/inserir.

en: Whether to show hint or not.
pt: Se mostra sugestão ou não.

en: Defines whether SQL queries generated by phpMyAdmin should be displayed.
pt: Define se as consultas SQL geradas pelo phpMyAdmin devem ser exibidas.

en: Allow to display database and table statistics (e.g. space usage).
pt: Permitir exibir estatísticas da base de dados e tabelas (por exemplo, uso de espaço).

en: Mark used tables and make it possible to show databases with locked tables.
pt: Marca tabelas utilizadas e torna possível mostrar bases de dados com tabelas bloqueadas.

en: Disable the default warning that is displayed on the main page if Suhosin is detected.
pt: Desativa o alerta predefinido que é exibido na página principal se o pacote Suhosin foi detectado.

en: Disable the default warning that is displayed on the main page if the value of the PHP setting session.gc_maxlifetime is less than the value of `LoginCookieValidity`.
pt: Desativar o aviso predefinido que é exibido na página principal se o valor da configuração do PHP 'session.gc_maxlifetime' é menor que o valor de `LoginCookieValidity`.

en: Textarea size (columns) in edit mode, this value will be emphasized for SQL query textareas (*2).
pt: Tamanho do campo (colunas) em modo edição, o valor será enfatizado (*2) para textareas de consulta SQL.

en: Textarea size (rows) in edit mode, this value will be emphasized for SQL query textareas (*2).
pt: Tamanho da textarea (linhas) no modo de edição, esse valor será enfatizado (*2) para as textareas de consulta SQL.

en: Input proxies as [kbd]IP: trusted HTTP header[/kbd]. The following example specifies that phpMyAdmin should trust a HTTP_X_FORWARDED_FOR (X-Forwarded-For) header coming from the proxy 1.2.3.4:[br][kbd]1.2.3.4: HTTP_X_FORWARDED_FOR[/kbd].
pt: Proxies de entrada como [kbd]IP: cabeçalho HTTP confiável[/kbd]. O exemplo seguinte especifica que phpMyAdmin deve confiar num cabeçalho HTTP_X_FORWARDED_FOR (X-Forwarded-For) vindo do proxy 1.2.3.4:[br][kbd]1.2.3.4: HTTP_X_FORWARDED_FOR[/kbd].

en: When disabled, users cannot set any of the options below, regardless of the checkbox on the right.
pt: Quando desativado, os utilizadores não podem definir nenhuma das opções em baixo, independentemente da caixa de verificação à direita.

en: The URL of the proxy to be used when retrieving the information about the latest version of phpMyAdmin, or when submitting error reports. You need this if the server where phpMyAdmin is installed does not have direct access to the Internet. The format is: "hostname:portnumber".
pt: O URL do proxy a ser usado quando procurar informações acerca da última versão do phpMyAdmin ou quando submeter os relatórios de erros. Precisa de isto se o servidor onde o phpMyAdmin está instalado não tem acesso direto à Internet. O formato é: "nomeservidor:númeroporta".

en: The username for authenticating with the proxy. By default, no authentication is performed. If a username is supplied, Basic Authentication will be performed. No other types of authentication are currently supported.
pt: O nome de utilizador necessário para autenticar-se no proxy. Por defeito, não é feita qualquer autenticação. Se um nome de utilizador for formecido, é feita a Autenticação Básica. Não é possível efetuar mais nenhum tipo de autenticação de momento.

en: Queries are executed by pressing Enter (instead of Ctrl+Enter). New lines will be inserted with Shift+Enter.
pt: Consultas são executadas ao pressionar Enter (ao invés de Ctrl+Enter). Novas linhas serão inseridas com Shift+Enter.

en: Enable Zero Configuration mode which lets you set up phpMyAdmin configuration storage tables automatically.
pt: Ativa o modo de Configuração Zero que o permite configurar automaticamente as tabelas de armazenamento de configuração do phpMyAdmin.

en: Highlight selected rows.
pt: Destacar as linhas seleccionadas.

en: Highlight row pointed by the mouse cursor.
pt: Destacar o registo apontado pelo cursor do rato.

en: Number of columns for CHAR/VARCHAR textareas.
pt: Número de colunas para caixas de texto CHAR/VARCHAR.

en: Number of rows for CHAR/VARCHAR textareas.
pt: Número de linhas para caixas de texto CHAR/VARCHAR.

en: Log SQL queries and their execution time, to be displayed in the console
pt: Regista as consultas SQL e o seu tempo de execução, para visualização na consola

en: Tab that is displayed when entering a database.
pt: Separador que é exibido quando entrar numa base de dados.

en: Tab that is displayed when entering a server.
pt: Separador que é mostrado quando entrar num servidor.

en: Tab that is displayed when entering a table.
pt: Separador que é mostrado quando se entra numa tabela.

en: Whether the table structure actions should be hidden.
pt: Se as ações da estrutura da tabela devem ser escondidas.

en: Whether column comments should be shown in table structure view
pt: Se os comentários de coluna devem ser exibidas na vista de estrutura da tabela

en: Show server listing as a list instead of a drop down.
pt: Mostrar lista de servidores como uma lista ao invés de um menu drop down.

en: A dropdown will be used if fewer items are present.
pt: Uma caixa de seleção será utilizada se poucos itens estiverem presentes.

en: Default value for foreign key checks checkbox for some queries.
pt: Valor predefinido para checkbox de chaves estrangeiras para algumas consultas.

en: Uncheck the checkbox to disable drag and drop import
pt: Demarque o checkbox para desativar a importação por arrastar e soltar

en: How many rows can be inserted at one time.
pt: Quantas linhas podem ser inseridas de uma vez.

en: Maximum number of characters shown in any non-numeric column on browse view.
pt: Número máximo de caracteres apresentados em qualquer coluna não-numérica na vista de navegação.

en: Define how long (in seconds) a login cookie is valid.
pt: Definir a duração (em segundos) da validade do cookie de inicio de sessão.

en: Double size of textarea for LONGTEXT columns.
pt: Duplicar o tamanho da área de texto para colunas LONGTEXT.

en: Maximum number of databases displayed in database list.
pt: Número máximo de base de dados exibidas na lista de base de dados.

en: Maximum number of tables displayed in table list.
pt: Número máximo de tabelas exibidas na lista de tabelas.

en: Maximum number of recently used tables; set 0 to disable.
pt: Número máximo de tabelas utilizadas recentemente, definir 0 para desativar.

en: Maximum number of favorite tables; set 0 to disable.
pt: Número máximo de tabelas favoritas, definir 0 para desativar.

en: These are Edit, Copy and Delete links.
pt: Estas são ligações Editar, Copiar e Apagar.

en: Whether to show row links even in the absence of a unique key.
pt: Se para mostrar ligações de linhas na ausência de uma chave única.

en: Disable shortcut keys
pt: Desativar teclas de atalho

en: Use natural order for sorting table and database names.
pt: Usar ordem natural para ordenar nomes de tabelas e bases de dados.

en: Use only icons, only text or both.
pt: Usar apenas ícones, apenas texto ou ambos.

en: Use GZip output buffering for increased speed in HTTP transfers.
pt: Use o buffer de saída GZip para acelerar as transferências HTTP.

en: Use persistent connections to MySQL databases.
pt: Usar ligações persistentes para bases de dados MySQL.

en: Disallow BLOB and BINARY columns from editing.
pt: Não permitir edição de colunas BLOB e BINARY.

en: How many queries are kept in history.
pt: Quantas consultas são mantidas no histórico.

en: Select which functions will be used for character set conversion.
pt: Selecione quais funções serão usadas para conversão do conjunto de caracteres.

en: When browsing tables, the sorting of each table is remembered.
pt: Ao navegar nas tabelas, a ordenação de cada tabela é memorizada.

en: Default sort order for tables with a primary key.
pt: Ordem predefinida de ordenação para tabelas com chave primária.

en: Repeat the headers every X cells, [kbd]0[/kbd] deactivates this feature.
pt: Repetir cabeçalhos a cada X células, [kbd]0[/kbd] desativa esta funcionalidade.

en: For display Options
pt: Para exibir as Opções

en: Directory where exports can be saved on server.
pt: Pasta onde as exportações serão guardadas no servidor.

en: Defines whether the query box should stay on-screen after its submission.
pt: Define se a caixa de consultas deve permanecer aberta depois da sua submissão.

en: Title of browser window when a database is selected.
pt: Título da janela do navegador quando uma base de dados estiver selecionada.

en: Title of browser window when nothing is selected.
pt: Título da janela do navegador quando nada estiver selecionado.

en: Title of browser window when a server is selected.
pt: Título da janela do navegador quando um servidor estiver selecionado.

en: Title of browser window when a table is selected.
pt: Título da janela do navegador quando uma tabela estiver selecionada.

en: Directory on server where you can upload files for import.
pt: Directório no servidor onde pode carregar ficheiros para importar.

en: Allow for searching inside the entire database.
pt: Permitir pesquisas dentro da base de dados.

en: Enables check for latest version on main phpMyAdmin page.
pt: Possibilita a verificação da última versão na página inicial do phpMyAdmin.

en: The password for authenticating with the proxy.
pt: A palavra-passe para se autenticar na proxy.

en: Enable ZIP compression for import and export operations.
pt: Activar compressão ZIP nas operações de importação e exportação.

en: Choose the default action when sending error reports.
pt: Escolhe a opção por defeito ao enviar relatórios de erros.

en: Allow login to any MySQL server
pt: Permitir autenticação para qualquer servidor MySQL

en: Restrict login to MySQL server
pt: Login restrito no servidor MySQL

en: Allow third party framing
pt: Permitir elaboração de terceiros

en: Show "Drop database" link to normal users
pt: Mostrar hiperligação "Apagar Base de Dados" a utilizadores normais

en: Blowfish secret
pt: Segredo Blowfish

en: Row marker
pt: Marcador de linha

en: Highlight pointer
pt: Destacar cursor

en: CHAR columns editing
pt: Edição de colunas CHAR

en: Enable CodeMirror
pt: Activar CodeMirror

en: Enable linter
pt: Activar Validador de SQL

en: Minimum size for input field
pt: Tamanho mínimo para campo de entrada

en: Maximum size for input field
pt: Tamanho máximo para campo de entrada

en: CHAR textarea columns
pt: Colunas da caixa de texto para CHAR

en: CHAR textarea rows
pt: Linhas da caixa de texto para CHAR

en: Check config file permissions
pt: Verificar permissões do ficheiro de configuração

en: Compress on the fly
pt: Comprimir na hora

en: Confirm DROP queries
pt: Confirma consultas DROP

en: Debug SQL
pt: Depurar SQL

en: Paper size
pt: Tamanho do papel

en: Default database tab
pt: Separador predefinido da base de dados

en: Default server tab
pt: Separador predefinido do servidor

en: Default table tab
pt: Separador predefinido para a tabela

en: Enable autocomplete for table and column names
pt: Ativar autocompletar para nomes de tabelas e colunas

en: Show column comments
pt: Mostrar comentários da coluna

en: Hide table structure actions
pt: Ocultar as ações à estrutura da tabela

en: Default transformations for Hex
pt: Transformações predefinidas para Hex

en: Default transformations for Substring
pt: Transformações predefinidas para Subcadeias

en: Default transformations for Bool2Text
pt: Transformações predefinidas para Bool2Text

en: Default transformations for External
pt: Transformações predefinidas para External

en: Default transformations for PreApPend
pt: Transformações predefinidas para PreApPend

en: Default transformations for DateFormat
pt: Transformações predefinidas para DateFormat

en: Default transformations for Inline
pt: Transformações predefinidas para Inline

en: Default transformations for TextImageLink
pt: Transformações predefinidas para TextImageLink

en: Default transformations for TextLink
pt: Transformações predefinidas para TextLink

en: Display servers as a list
pt: Mostrar servidores como uma lista

en: Disable multi table maintenance
pt: Desactivar a manutenção de múltiplas tabelas

en: Maximum execution time
pt: Tempo máximo de execução

en: Use [code]LOCK TABLES[/code] statement
pt: Usar a instrução [code]LOCK TABLES[/code]

en: Save as file
pt: Gravar como ficheiro

en: Character set of the file
pt: Configurar o Mapa de Caracteres do ficheiro

en: Format
pt: Formato

en: Compression
pt: Compressão

en: Put columns names in the first row
pt: Pôr os nomes das colunas na primeira linha

en: Columns enclosed with
pt: Colunas delimitadas com

en: Columns escaped with
pt: Colunas precedidas com

en: Replace NULL with
pt: Substituir NULL com

en: Remove CRLF characters within columns
pt: Remover caracteres CRLF nas colunas

en: Columns terminated with
pt: Colunas terminadas com

en: Lines terminated with
pt: Linhas terminadas com

en: Excel edition
pt: Edição do Excel

en: Database name template
pt: Modelo de nome da base de dados

en: Server name template
pt: Nome do servidor modelo

en: Table name template
pt: Modelo de nome da tabela

en: Dump table
pt: Eliminar tabela

en: Include table caption
pt: Incluir a legenda da tabela

en: Comments
pt: Comentários

en: Table caption
pt: Legenda da tabela

en: Continued table caption
pt: Continuação da legenda da tabela

en: Label key
pt: Rótulo da chave

en: Media type
pt: Tipo de mídia

en: Relationships
pt: Relações

en: Export method
pt: Metodo de Exportação

en: Save on server
pt: Guardar no servidor

en: Overwrite existing file(s)
pt: Substituir o(s) ficheiro(s) existente(s)

en: Export as separate files
pt: Exportar como ficheiros separados

en: Remember filename template
pt: Lembrar modelo do nome de ficheiros

en: Add AUTO_INCREMENT value
pt: Adicionar valor AUTO_INCREMENT

en: Enclose table and column names with backquotes
pt: Encapsular nomes de tabela e coluna com acentos grave

en: SQL compatibility mode
pt: SQL modo compatibilidade

en: Creation/Update/Check dates
pt: Datas de Criação/Actualização/verificação

en: Use delayed inserts
pt: Usar inserções demoradas

en: Disable foreign key checks
pt: Desativar verificação de chaves estrangeiras

en: Export views as tables
pt: Exportar visualizações como tabelas

en: Export related metadata from phpMyAdmin configuration storage
pt: Exportar metadados relacionados ao storage de configurações do phpMyAdmin

en: Add %s
pt: Adicionar %s

en: Use hexadecimal for BINARY & BLOB
pt: Usar hexadecimal para BINARY e BLOB

en: Add IF NOT EXISTS (less efficient as indexes will be generated during table creation)
pt: Adiciona IF NOT EXISTS (menos eficiente já que os índices serão gerados durante a criação da tabela)

en: Use ignore inserts
pt: Utilizar a opção "ignorar inserções"

en: Syntax to use when inserting data
pt: Sintaxe a utilizar ao inserir dados

en: Maximal length of created query
pt: Tamanho máximo da consulta gerada

en: Export type
pt: Tipo de Exportação

en: Enclose export in a transaction
pt: Encapsular exportação numa transação

en: Export time in UTC
pt: Hora de Exportação em UTC

en: Foreign key dropdown order
pt: Ordem da caixa de seleção de chave estrangeira

en: Foreign key limit
pt: Limite de chave estrangeira

en: Foreign key checks
pt: Verificações de chave estrangeira

en: First day of calendar
pt: Primeiro dia do calendário

en: Databases
pt: Base de Dados

en: Browse mode
pt: Modo de navegação

en: CSV
pt: Dados CSV

en: Developer
pt: Programador

en: Edit mode
pt: Modo de edição

en: Export defaults
pt: Exportar predefinições

en: General
pt: Geral

en: Import defaults
pt: Importar predefinições

en: Import / export
pt: Importar / exportar

en: Navigation panel
pt: Painel de navegação

en: Navigation tree
pt: Árvore de navegação

en: Servers
pt: Servidores

en: Tables
pt: Tabelas

en: Main panel
pt: Painel principal

en: Other core settings
pt: Outras definições do núcleo

en: Page titles
pt: Títulos das páginas

en: Security
pt: Segurança

en: Basic settings
pt: Definições básicas

en: Authentication
pt: Autenticação

en: Server configuration
pt: Configuração do servidor

en: Configuration storage
pt: Armazenamento de configuração

en: Changes tracking
pt: Rastreamento de alterações

en: SQL Query box
pt: SQL caixa de Consulta

en: SQL queries
pt: Consultas SQL

en: Startup
pt: Iniciar

en: Database structure
pt: Estrutura da base de dados

en: Table structure
pt: Estrutura da tabela

en: Tabs
pt: Abas

en: Display relational schema
pt: Mostrar esquema relacional

en: Text fields
pt: Campos de Texto

en: Texy! text
pt: Texto Texy!

en: Warnings
pt: Avisos

en: Console
pt: Consola

en: Extra parameters for iconv
pt: Parâmetros extra para o iconv

en: Ignore multiple statement errors
pt: Ignorar erros de múltiplas declarações

en: Enable drag and drop import
pt: Ativar importação por arrastar e soltar

en: Partial import: allow interrupt
pt: Importação parcial: permite Interrupção

en: Do not abort on INSERT error
pt: Não abortar perante erro INSERT

en: Add ON DUPLICATE KEY UPDATE
pt: Adiciona ON DUPLICATE KEY UPDATE

en: Format of imported file
pt: Formato do ficheiro importado

en: Use LOCAL keyword
pt: Usar palavra-chave LOCAL

en: Column names in first row
pt: Nome das colunas na primeira linha

en: Do not import empty rows
pt: Não importe linhas vazias

en: Import currencies ($5.00 to 5.00)
pt: Importa divisas ($5.00 para 5.00)

en: Import percentages as proper decimals (12.00% to .12)
pt: Importa percentagens como decimal (12.00% para .12)

en: Partial import: skip queries
pt: Importação parcial: ignorar queries

en: Do not use AUTO_INCREMENT for zero values
pt: Não usar AUTO_INCREMENT para valores zero

en: Read as multibytes
pt: Ler como multibytes

en: Initial state for sliders
pt: Estado inicial das barras de deslocação

en: Number of inserted rows
pt: Número de linhas inseridas

en: Limit column characters
pt: Limitar caracteres da coluna

en: Delete all cookies on logout
pt: Apagar todos os cookies quando sair

en: Recall user name
pt: Lembrar nome de utilizador

en: Login cookie store
pt: Armazena cookie de inicio de sessão

en: Login cookie validity
pt: Validade do cookie de inicio de sessão

en: Bigger textarea for LONGTEXT
pt: Maior caixa de texto para LONGTEXT

en: Maximum displayed SQL length
pt: Largura máxima do SQL exibido

en: Maximum databases
pt: Número máximo de bases de dados

en: Maximum items on first level
pt: Máximo de itens no primeiro nível

en: Maximum items in branch
pt: Máximo de itens por ramo

en: Maximum number of rows to display
pt: Número máximo de linhas a exibir

en: Maximum tables
pt: Número máximo de tabelas

en: Memory limit
pt: Limite de memória

en: Show databases navigation as tree
pt: Mostra navegação de bases de dados como árvore

en: Navigation panel width
pt: Largura do painel de navegação

en: Link with main panel
pt: Conectar com o painel principal

en: Display logo
pt: Mostrar logotipo

en: Logo link URL
pt: URL do link do logotipo

en: Logo link target
pt: Destino da ligação do logótipo

en: Display servers selection
pt: Mostrar seleção de servidores

en: Target for quick access icon
pt: Alvo para ícone de acesso rápido

en: Target for second quick access icon
pt: Destino para o segundo ícone de acesso rápido

en: Minimum number of items to display the filter box
pt: Número mínimo de itens a apresentar na caixa de filtragem

en: Minimum number of databases to display the database filter box
pt: Número mínimo de bases de dados para mostrar a caixa de filtragem de base de dados

en: Group items in the tree
pt: Agrupar itens na árvore

en: Database tree separator
pt: Divisor de árvore da base de dados

en: Table tree separator
pt: Separador de árvore da tabela

en: Maximum table tree depth
pt: Profundidade máxima da árvore da tabela

en: Enable highlighting
pt: Ativar destaque

en: Enable navigation tree expansion
pt: Ativar a expansão da árvore de navegação

en: Show tables in tree
pt: Mostrar tabelas na árvore

en: Show views in tree
pt: Mostrar visualizações em árvore

en: Show functions in tree
pt: Mostrar funções em árvore

en: Show procedures in tree
pt: Mostrar os procedimentos em árvore

en: Show events in tree
pt: Mostrar eventos em árvore

en: Expand single database
pt: Expandir a base de dados única

en: Recently used tables
pt: Tabelas utilizadas recentemente

en: Favorite tables
pt: Tabelas Favoritas

en: Where to show the table row links
pt: Onde mostrar as ligações da linha da tabela

en: Show row links anyway
pt: Mostrar ligações de linhas de qualquer forma

en: Natural order
pt: Ordem natural

en: Table navigation bar
pt: Barra de navegação de tabelas

en: GZip output buffering
pt: Buffer de saída GZip

en: Default sorting order
pt: Ordenação predefinida

en: Persistent connections
pt: Ligações persistentes

en: Missing phpMyAdmin configuration storage tables
pt: Tabelas de configuração de armazenamento phpMyAdmin em falta

en: MySQL reserved word warning
pt: Aviso de palavra reservada ao MySQL

en: How to display the menu tabs
pt: Como mostrar os separadores do menu

en: How to display various action links
pt: Como mostrar várias ligações de ações

en: Protect binary columns
pt: Proteger colunas binárias

en: Permanent query history
pt: Histórico de consultas permanente

en: Query history length
pt: Tamanho do histórico de consultas

en: Recoding engine
pt: Motor de Recodificação

en: Remember table's sorting
pt: Lembrar ordenação da tabela

en: Primary key default sort order
pt: Ordenação predeterminada por chave primária

en: Repeat headers
pt: Repetir cabeçalhos

en: Grid editing: trigger action
pt: Edição de grelha: ação do trigger

en: Relational display
pt: Exibição relacional

en: Grid editing: save all edited cells at once
pt: Edição em grade: gravar todas as células editadas duma única vez

en: Save directory
pt: Pasta para guardar

en: Host authorization order
pt: Ordem de autorização do Anfitrião

en: Host authorization rules
pt: Regras de autorização do anfitrião

en: Allow logins without a password
pt: Permitir login sem uma palavra-passe

en: Allow root login
pt: Permitir login como root

en: Session timezone
pt: Fuso horário da sessão

en: HTTP Realm
pt: Domínio HTTP

en: Authentication type
pt: Tipo de autenticação

en: Bookmark table
pt: Tabela de favoritos

en: Column information table
pt: Tabela de informações de coluna

en: Compress connection
pt: Comprimir ligação

en: Control user password
pt: Plavara-passe de utlizador de controlo

en: Control user
pt: Utilizador de controlo

en: Control host
pt: Controlar host

en: Control port
pt: Controlar porta

en: Disable use of INFORMATION_SCHEMA
pt: Desativar o uso do INFORMATION_SCHEMA

en: Hide databases
pt: Ocultar bases de dados

en: SQL query history table
pt: Tabela de histórico das consultas SQL

en: Server hostname
pt: Nome do servidor

en: Logout URL
pt: URL de fim de sessão

en: Maximal number of table preferences to store
pt: Número máximo de preferências de tabela a armazenar

en: QBE saved searches table
pt: Tabela de pequisas QBE gravadas

en: Export templates table
pt: Exportar tabela de modelos

en: Central columns table
pt: Tabela de colunas centrais

en: Show only listed databases
pt: Mostrar apenas bases de dados listadas

en: Password for config auth
pt: Palavra-passe para config-auth

en: PDF schema: pages table
pt: Esquema PDF: tabela de páginas

en: Database name
pt: Nome da base de dados

en: Server port
pt: Porta do servidor

en: Recently used table
pt: Tabela utilizada recentemente

en: Favorites table
pt: Tabela de favoritos

en: Relation table
pt: Tabela de relações

en: Signon session name
pt: Nome da sessão

en: Signon URL
pt: URL de Signon

en: Server socket
pt: Socket do servidor

en: Use SSL
pt: Usar SSL

en: Designer and PDF schema: table coordinates
pt: Desenho e esquema em PDF: coordenadas de tabela

en: Display columns table
pt: Mostrando comentários das colunas

en: UI preferences table
pt: Preferencias UI de tabela

en: Add DROP DATABASE
pt: Adicionar DROP DATABASE

en: Add DROP TABLE
pt: Adicionar DROP TABLE

en: Add DROP VIEW
pt: Adicionar DROP VIEW

en: Statements to track
pt: Instruções para rastrear

en: SQL query tracking table
pt: Tabela de histórico de consultas do SQL

en: Automatically create versions
pt: Criar versões automaticamente

en: User preferences storage table
pt: Tabela de armazenamento das preferências do utilizador

en: Users table
pt: Tabela de utilizadores

en: User groups table
pt: Tabela de grupos do utilizador

en: Hidden navigation items table
pt: Tabela dos itens de navegação oculta

en: User for config auth
pt: Utilizador para a configuração de autenticação

en: Verbose name of this server
pt: Nome detalhado deste servidor

en: Allow to display all the rows
pt: Permitir a exibição de todas as filas

en: Show password change form
pt: Mostrar o formulário de mudança de palavra-passe

en: Show create database form
pt: Mostrar o formulário de criação de base de dados

en: Show table comments
pt: Mostrar comentários da tabela

en: Show creation timestamp
pt: Mostrar o timestamp de criação

en: Show last update timestamp
pt: Mostrar o timestamp da última atualização

en: Show last check timestamp
pt: Mostrar o timestamp da última verificação

en: Show table charset
pt: Mostrar o conjunto de caracteres da tabela

en: Show field types
pt: Mostrar os tipos dos campos

en: Show function fields
pt: Mostrar os campos da função

en: Show hint
pt: Mostrar sugestão

en: Show phpinfo() link
pt: Mostrar o link phpinfo()

en: Show detailed MySQL server information
pt: Mostrar informação detalhada do servidor MySQL

en: Show SQL queries
pt: Mostrar consultas SQL

en: Retain query box
pt: Reter a caixa da consulta (query)

en: Show statistics
pt: Mostrar estatísticas

en: Skip locked tables
pt: Ignorar tabelas bloqueadas

en: Edit
pt: Editar

en: Explain SQL
pt: Explicar SQL

en: Refresh
pt: Actualizar

en: Create PHP code
pt: Criar código PHP

en: Suhosin warning
pt: Aviso do Suhosin

en: Login cookie validity warning
pt: Aviso de validade do cookie de login

en: Textarea columns
pt: Colunas da área de texto

en: Textarea rows
pt: Linhas da área de texto

en: Database
pt: Base de Dados

en: Default title
pt: Título por defeito

en: Server
pt: Servidor

en: Table
pt: Tabela

en: List of trusted proxies for IP allow/deny
pt: Lista de proxies de confiança para permitir/proibir IPs

en: Upload directory
pt: Pasta de envios

en: Use database search
pt: Utilizar a pesquisa da base de dados

en: Enable the Developer tab in settings
pt: Ativar o separador Programador nas definições

en: Version check
pt: Verificação da versão

en: Proxy URL
pt: URL da proxy

en: Proxy username
pt: Nome de utilizador da proxy

en: Proxy password
pt: Palavra-passe da proxy

en: URL for reCAPTCHA v2 API
pt: URL para a API de reCAPTCHA v2

en: Content-Security-Policy snippet for reCAPTCHA v2 API
pt: Snippet de Content-Security-Policy para reCAPTCHA v2 API

en: Request parameter for reCAPTCHA v2 API
pt: Parâmetro de solicitação para reCAPTCHA v2 API

en: Response parameter for reCAPTCHA v2 API
pt: Parâmetro de resposta para reCAPTCHA v2 API

en: Public key for reCAPTCHA
pt: Chave pública para o reCAPTCHA

en: Private key for reCAPTCHA
pt: Chave privada para o reCAPTCHA

en: URL for reCAPTCHA siteverify
pt: URL para o siteverify do reCAPTCHA

en: Send error reports
pt: Enviar relatórios de erro

en: Enter executes queries in console
pt: Enter executa consultas na consola

en: Enable Zero Configuration mode
pt: Ativar Modo de Configuração Zero

en: Show query history at start
pt: Mostrar histórico da consulta no início

en: Always expand query messages
pt: Expandir sempre mensagens da consulta

en: Show current browsing query
pt: Mostrar consulta de navegação atual

en: Execute queries on Enter and insert new line with Shift+Enter
pt: Executa as consultas a carregar em Enter e insere uma nova linha com Shift+Enter

en: Switch to dark theme
pt: Mudar para o tema escuro

en: Console height
pt: Altura do console

en: Console mode
pt: Modo console

en: Group queries
pt: Agrupar consultas

en: Order
pt: Ordem

en: Order by
pt: Ordenar por

en: Server connection collation
pt: Ordenação de caracteres da ligação ao servidor

en: Missing data for %s
pt: Dados em falta para %s

en: Incorrect value!
pt: Valor incorrecto!

en: unavailable
pt: indisponível

en: "%s" requires %s extension
pt: "%s" requer a extenção %s

en: Compressed import will not work due to missing function %s.
pt: A importação comprimida não funcionará devido à falta da função %s.

en: Compressed export will not work due to missing function %s.
pt: A exportação comprimida não funcionará devido à falta da função %s.

en: maximum %s
pt: máximo %s

en: Config authentication
pt: Autenticação por config

en: HTTP authentication
pt: Autenticação HTTP

en: Signon authentication
pt: Autenticação Signon

en: Quick
pt: Rápido

en: Custom
pt: Personalizado

en: Structure
pt: Estrutura

en: Data
pt: Dados

en: CSV for MS Excel
pt: dados CSV para MS Excel

en: OpenDocument Spreadsheet
pt: Folha de cálculo OpenDocument

en: OpenDocument Text
pt: Texto OpenDocument

en: Export
pt: Exportar

en: Features
pt: Funcionalidades

en: CSV using LOAD DATA
pt: CSV usando o LOAD DATA

en: Import
pt: Importar

en: Default transformations
pt: Transformações predefinidas

en: Cannot save settings, submitted configuration form contains errors!
pt: As definições não podem ser guardadas, o formulário de configuração submetido contém erros!

en: Existing configuration file (%s) is not readable.
pt: O ficheiro de configuração existente (%s) não pode ser lido.

en: Wrong permissions on configuration file, should not be world writable!
pt: Permissões erradas no ficheiro de configuração. Não deve ser editável por todos!

en: Failed to read configuration file!
pt: Falha ao ler ficheiro de configuração!

en: This usually means there is a syntax error in it, please check any errors shown below.
pt: Isto geralmente significa que há um erro de sintaxe, por favor verifique qualquer erro mostrado abaixo.

en: Invalid server index: %s
pt: Índice de servidor inválido: "%s"

en: Server %d
pt: Servidor %d

en: This %soption%s should be disabled as it allows attackers to bruteforce login to any MySQL server. If you feel this is necessary, use %srestrict login to MySQL server%s or %strusted proxies list%s. However, IP-based protection with trusted proxies list may not be reliable if your IP belongs to an ISP where thousands of users, including you, are connected to.
pt: Esta %sopção%s deveria ser desativada, pois permite que os atacantes iniciem sessão por força bruta em qualquer servidor MySQL. Se sente que seja necessária, utilize o %s início de sessão restrito para o servidor MySQL %s ou %s a lista de proxies confiáveis %s. Entretanto, as proteções baseadas no protocolo IP podem não ser fiáveis se o seu endereço IP pertence a um fornecedor onde milhares de utilizadores, incluindo-o a si, estão ligados.

en: This value should be double checked to ensure that this directory is neither world accessible nor readable or writable by other users on your server.
pt: Verifique com atenção este valor de forma a garantir que este directório não esteja disponível publicamente ou que seja alterado por outros utilizadores no seu servidor.

en: You should use SSL connections if your database server supports it.
pt: Deve utilizar ligações SSL, se o seu servidor de base de dados suportar.

en: If you feel this is necessary, use additional protection settings - %1$shost authentication%2$s settings and %3$strusted proxies list%4$s. However, IP-based protection may not be reliable if your IP belongs to an ISP where thousands of users, including you, are connected to.
pt: Se sentir que é necessário, pode utilizar as definições de proteção adicional - as definições de %1$sautenticação do servidor%2$s e da %3$slista de proxies fiáveis%4$s. No entanto, as proteções baseadas em IP podem não ser fiáveis se o seu IP pertence a um servidor de um fornecedor onde milhares de utilizadores, incluindo-o a si, estão ligados.

en: You set the [kbd]config[/kbd] authentication type and included username and password for auto-login, which is not a desirable option for live hosts. Anyone who knows or guesses your phpMyAdmin URL can directly access your phpMyAdmin panel. Set %1$sauthentication type%2$s to [kbd]cookie[/kbd] or [kbd]http[/kbd].
pt: Definiu o tipo de autenticação por [kbd]config[/kbd] e incluiu o nome de utilizador e palavra-passe para o inicio de sessão automático, o que não é uma opção aconselhável para servidores de produção. Qualquer pessoa que saiba ou adivinhe o URL do seu phpMyAdmin tem acesso ao painel de gestão do phpMyAdmin. Defina o %1$stipo de autenticação%2$s para [kbd]cookie[/kbd] ou [kbd]http[/kbd].

en: You allow for connecting to the server without a password.
pt: Permite a ligação ao servidor sem uma palavra-passe.

en: %sZip decompression%s requires functions (%s) which are unavailable on this system.
pt: %sdescompressão Zip%s requer funções (%s) que não estão disponíveis neste sistema.

en: %sZip compression%s requires functions (%s) which are unavailable on this system.
pt: %scompressão Zip%s requer funções (%s) que não estão disponíveis neste sistema.

en: You didn't have blowfish secret set and have enabled [kbd]cookie[/kbd] authentication, so a key was automatically generated for you. It is used to encrypt cookies; you don't need to remember it.
pt: Não tinha o segredo blowfish definido e ativou a autenticação por [kbd]cookies[/kbd], foi então gerada uma chave automaticamente. Esta é utilizada para encriptar cookies; não a precisa de memorizar.

en: %1$sLogin cookie validity%2$s greater than %3$ssession.gc_maxlifetime%4$s may cause random session invalidation (currently session.gc_maxlifetime is %5$d).
pt: A %1$svalidade do cookie de login%2$s a ser maior que %3$ssession.gc_maxlifetime%4$s pode causar invalidação aleatória da sessão (atualmente a session.gc_maxlifetime é %5$d).

en: %sLogin cookie validity%s should be set to 1800 seconds (30 minutes) at most. Values larger than 1800 may pose a security risk such as impersonation.
pt: %sValidade do cookie de início de sessão%s deve ser definido com 1800 segundos (30 minutos) no máximo. Valores maiores que 1800 podem criar riscos de segurança, como a personificação.

en: If using [kbd]cookie[/kbd] authentication and %sLogin cookie store%s is not 0, %sLogin cookie validity%s must be set to a value less or equal to it.
pt: Se estiver usando a autenticação por [kbd]cookies[/kbd] e o %sarmazenamento dos cookies de login%s não for de valor 0, a %svalidade dos cookies de login%s precisa ser configurado para um valor menor ou igual a ele.

en: %1$sBzip2 compression and decompression%2$s requires functions (%3$s) which are unavailable on this system.
pt: A %1$scompactação e descompactação Bzip2%2$s requer funções (%3$s) que não estão disponíveis neste sistema.

en: %1$sGZip compression and decompression%2$s requires functions (%3$s) which are unavailable on this system.
pt: A %1$scompactação e descompactação GZip2%2$s requer funções (%3$s) que não estão disponíveis neste sistema.

en: no description
pt: sem Descrição

en: You do not have necessary privileges to create a database named '%s'. You may go to 'Operations' tab of any database to set up the phpMyAdmin configuration storage there.
pt: Você não tem privilégios suficientes para criar uma base de dados chamada '%s'. Você pode configurar o phpMyAdmin na aba 'Operações' de qualquer base de dados.

en: View users
pt: Ver utilizadores

en: Server-level tabs
pt: Abas de nível de servidor

en: Database-level tabs
pt: Abas de nível de base de dados

en: Table-level tabs
pt: Abas de nível de tabela

en: Could not connect to the database server!
pt: Não conseguiu criar ligação ao servidor da base de dados!

en: Invalid authentication type!
pt: Tipo de autenticação inválida!

en: Empty username while using [kbd]config[/kbd] authentication method!
pt: Nome de utilizador vazio ao usar método de autenticação por [kbd]config[/kbd]!

en: Empty signon session name while using [kbd]signon[/kbd] authentication method!
pt: Nome de sessão signon vazia ao usar método de autenticação [kbd]signon[/kbd]!

en: Empty signon URL while using [kbd]signon[/kbd] authentication method!
pt: URL signon vazia ao usar método de autenticação [kbd]signon[/kbd]!

en: Empty phpMyAdmin control user while using phpMyAdmin configuration storage!
pt: Utilizador de controlo phpMyAdmin vazio ao aceder ao armazenamento de configuração do phpMyAdmin!

en: Empty phpMyAdmin control user password while using phpMyAdmin configuration storage!
pt: Palavra-passe do utilizador de controlo phpMyAdmin vazia ao aceder ao armazenamento de configuração do phpMyAdmin!

en: Incorrect value:
pt: Valor incorrecto:

en: Incorrect IP address: %s
pt: Endereço IP incorrecto: %s

en: Not a valid port number!
pt: Número de porta inválido!

en: Not a positive number!
pt: Número não positivo!

en: Not a non-negative number!
pt: Não é um número não-negativo!

en: Value must be less than or equal to %s!
pt: O valor precisa ser igual ou menor que %s!

en: Showing %1$d bookmark (both private and shared) | Showing %1$d bookmarks (both private and shared)
pt[0]: Mostrando %1$d marcador (tanto privado como partilhado)
pt[1]: Mostrando %1$d marcadores (tanto privado como partilhado)

en: No bookmarks
pt: Sem marcadores

en: SQL Query Console
pt: Consola de Consulta SQL

en: No databases selected.
pt: Nenhuma base de dados selecionada.

en: The %s file is not available on this system, please visit %s for more information.
pt: O ficheiro %s não está disponível no sistema. Por favor, visite %s para mais informação.

en: Showing rows %1$s - %2$s.
pt: A mostrar registos de %1$s - %2$s.

note: l10n: The user tries to save a page with an existing name in Designer
en: There already exists a page named "%s" please rename it to something else.
pt: Já existe uma página chamada "%s", por favor, renomeie com outro nome.

en: No tables found in database.
pt: Nenhuma tabela encontrada na base de dados.

en: Could not load export plugins, please check your installation!
pt: Não foi possível carregar os plugins de exportação, por favor verifique a sua instalação!

en: Could not load import plugins, please check your installation!
pt: Não foi possível carregar os import plugins, por favor verifique a sua instalação!

en: No collation provided.
pt: Nenhuma colação fornecida.

en: The database name is empty!
pt: O nome da base de dados está vazio!

en: Cannot copy database to the same name. Change the name and try again.
pt: Não é possível copiar a base de dados para o mesmo nome. Altere o nome e tente novamente.

en: Database %1$s has been renamed to %2$s.
pt: O nome da base de dados %1$s foi alterado para %2$s.

en: Database %1$s has been copied to %2$s.
pt: A base de dados %1$s foi copiada para %2$s.

en: The phpMyAdmin configuration storage has been deactivated. %sFind out why%s.
pt: O armazenamento da configuração do phpMyAdmin foi desactivado. %sSaiba o porquê%s.

en: Access denied!
pt: Acesso Negado!

en: No table selected.
pt: Nenhuma tabela selecionada.

en: Success!
pt: Sucesso!

en: View %s has been dropped.
pt: A vista %s foi apagada.

en: Table %s has been dropped.
pt: A tabela %s foi apagada.

en: Table %s has been emptied.
pt: A tabela %s foi limpa.

en: This view has at least this number of rows. Please refer to %sdocumentation%s.
pt: Esta vista tem número de linhas aproximado. Por favor, consulte a %sdocumentação%s.

en: unknown
pt: desconhecido

en: Yes
pt: Sim

en: No change
pt: Sem alterações

en: Favorite List is full!
pt: Lista de Favoritos está cheia!

en: Tracking data deleted successfully.
pt: Dados de tracking apagados com sucesso.

en: Version %1$s was created for selected tables, tracking is active for them.
pt: Versão %1$s foi criado para as tabelas selecionadas, rastreamento ativo para elas.

en: No tables selected.
pt: Nenhuma tabela selecionada.

en: Database Log
pt: Registros da base de dados

en: An error has been detected and an error report has been automatically submitted based on your settings.
pt: Foi detetado um erro e enviado automaticamente um relatório de erro com base nas suas definições.

en: Thank you for submitting this report.
pt: Obrigado por enviar este relatório.

en: An error has been detected and an error report has been generated but failed to be sent.
pt: Foi detectado um erro e gerado automaticamente um relatório de erro, mas não foi possível enviá-lo.

en: If you experience any problems please submit a bug report manually.
pt: Se encontrar algum problema, por favor, faça um relatório manualmente e registe-o.

en: You may want to refresh the page.
pt: Poderá querer actualizar esta página.

en: Bad type!
pt: Mau tipo!

en: Bad parameters!
pt: Parâmetros inválidos!

en: You were logged out from one server, to logout completely from phpMyAdmin, you need to logout from all servers.
pt: Apenas foi desconectado de um servidor, para se desconectar completamente do phpMyAdmin, precisa de se desconectar de todos os servidores.

en: The phpMyAdmin configuration storage is not completely configured, some extended features have been deactivated. %sFind out why%s.
pt: A configuração de armazenamento phpMyAdmin não está completamente configurada, algumas funcionalidades adicionais foram desactivadas. %sSaiba porquê%s.

en: Or alternately go to 'Operations' tab of any database to set it up there.
pt: Ou, alternativamente, vá ao separador 'Operações' de qualquer base de dados para o configurar.

en: Your PHP parameter [a@https://www.php.net/manual/en/session.configuration.php#ini.session.gc-maxlifetime@_blank]session.gc_maxlifetime[/a] is lower than cookie validity configured in phpMyAdmin, because of this, your login might expire sooner than configured in phpMyAdmin.
pt: O seu parâmetro PHP [a@https://www.php.net/manual/en/session.configuration.php#ini.session.gc-maxlifetime@_blank]session.gc_maxlifetime[/a] é menor que o valor válido para o cookie configurado no phpMyAdmin, e por isso, a sua autenticação poderá expirar mais cedo que o configurado no phpMyAdmin.

en: Login cookie store is lower than cookie validity configured in phpMyAdmin, because of this, your login will expire sooner than configured in phpMyAdmin.
pt: Os parâmetros de validade do cookie de início de sessão armazenado não correspondem aos do cookie de validade configurado no phpMyAdmin.

en: Your server is running with default values for the controluser and password (controlpass) and is open to intrusion; you really should fix this security weakness by changing the password for controluser 'pma'.
pt: O seu servidor está a correr com valores padrão para controluser e password (controlpass) e está aberto a intrusão; deve mesmo corrigir esta falha de segurança ao alterar a palavra-passe para o utilizador 'pma'.

en: The configuration file needs a valid key for cookie encryption. A temporary key was automatically generated for you. Please refer to the [doc@cfg_blowfish_secret]documentation[/doc].
pt: O ficheiro de configuração precisa de uma chave válida para a criptografia de cookies. Uma chave temporária foi gerada automaticamente para si. Consulte a documentação [doc@cfg_blowfish_secret][/doc].

en: The cookie encryption key in the configuration file is longer than necessary. It should only be %d bytes long. Please refer to the [doc@cfg_blowfish_secret]documentation[/doc].
pt: A chave de criptografia de cookie no ficheiro de configuração é maior do que necessário. Deve ter apenas %d bytes de comprimento. Consulte a documentação [doc@cfg_blowfish_secret][/doc].

en: Directory [code]config[/code], which is used by the setup script, still exists in your phpMyAdmin directory. It is strongly recommended to remove it once phpMyAdmin has been configured. Otherwise the security of your server may be compromised by unauthorized people downloading your configuration.
pt: A pasta [code]config[/code], que é utilizada pelo script de instalação, ainda existe na sua pasta phpMyAdmin. É altamente recomendado que remova esta pasta depois de ter configurado o phpMyAdmin. Caso contrário, a segurança do seu servidor pode ser comprometida por pessoas não autorizadas ao transferir a configuração.

en: Server running with Suhosin. Please refer to %sdocumentation%s for possible issues.
pt: Servidor a correr com Suhosin. Por favor verifique a %sdocumentação%s para eventuais problemas.

en: The $cfg['TempDir'] (%s) is not accessible. phpMyAdmin is not able to cache templates and will be slow because of this.
pt: A $cfg['TempDir'] (%s 1) não se encontra acessível. phpMyAdmin não conseguirá pôr os modelos no cache e devido a isso irá ser mais lento.

en: The mbstring PHP extension was not found and you seem to be using a multibyte charset. Without the mbstring extension phpMyAdmin is unable to split strings correctly and it may result in unexpected results.
pt: A extensão mbstring do PHP não foi encontrada e parece que está a utilizar um charset de multibyte. Sem a extensão mbstring, o phpMyAdmin não pode separar as cadeias corretamente e pode resultar em resultados inesperados.

en: The curl extension was not found and allow_url_fopen is disabled. Due to this some features such as error reporting or version check are disabled.
pt: A extensão curl não foi encontrada e allow_url_fopen está desactivada. Devido a isso algumas características tais como relatórios de erro ou verificação de versão estão desativadas.

en: Incomplete params
pt: Parâmetros incompletos

en: Succeeded
pt: Sucesso

en: Failed
pt: Falhou

en: You probably tried to upload a file that is too large. Please refer to %sdocumentation%s for a workaround for this limit.
pt: Provavelmente tentou importar um ficheiro demasiado grande. Por favor veja a %sdocumentação%s para encontrar formas de contornar esta limitação.

en: Showing bookmark
pt: Mostrando Marcador

en: The bookmark has been deleted.
pt: Marcador apagado com sucesso.

en: No data was received to import. Either no file name was submitted, or the file size exceeded the maximum size permitted by your PHP configuration. See [doc@faq1-16]FAQ 1.16[/doc].
pt: Não foram recebidos dados para importar. Ou não foi submetir um nome de ficheiro, ou o tamanho do ficheiro excede o tamanho máximo permitido pela sua configuração PHP. Veja [doc@faq1-16]FAQ 1.16[/doc].

en: Import has been successfully finished, %d query executed. | Import has been successfully finished, %d queries executed.
pt[0]: Importação terminou com sucesso, %d query executada.
pt[1]: Importação terminou com sucesso, %d queries executadas.

en: Script timeout passed, if you want to finish import, please %sresubmit the same file%s and import will resume.
pt: Tempo limite atingido, se pretender concluir o import, por favor volte a %ssubmeter o mesmo ficheiro%s que o import continuará.

en: However on last run no data has been parsed, this usually means phpMyAdmin won't be able to finish this import unless you increase php time limits.
pt: No entanto, na última execussão não foram detectados dados, isto regra geral significa que o phpMyAdmin não conseguirá terminar este import, sem que se incremente os tempos de limite de php.

en: "DROP DATABASE" statements are disabled.
pt: Os comandos "DROP DATABASE" estão desactivados.

en: Only single-table UPDATE and DELETE queries can be simulated.
pt: Somente pesquisas de UPDATE e DELETE em uma só tabela podem ser simuladas.

en: Could not load the progress of the import.
pt: Não foi possível carregar o progresso da importação.

en: Confirm
pt: Confirmar

en: Do you really want to execute "%s"?
pt: Realmente deseja executar "%s"?

en: You are about to DESTROY a complete database!
pt: Estará prestes a DESTRUIR uma base de dados completa!

en: Cannot rename database to the same name. Change the name and try again.
pt: Não é possível mudar o nome da base de dados para o mesmo nome. Altere o nome e tente novamente.

en: You are about to DESTROY a complete table!
pt: Está prestes a DESTRUIR a tabela completa!

en: You are about to TRUNCATE a complete table!
pt: Está prestes a TRUNCAR a tabela completa!

en: You are about to DELETE all the rows of the table!
pt: Está prestes a APAGAR todas as filas da tabela!

en: Delete tracking data for this table?
pt: Eliminar os dados de rastreamento para esta tabela?

en: Delete tracking data for these tables?
pt: Eliminar os dados de rastreamento para estas tabelas?

en: Delete tracking data for this version?
pt: Eliminar os dados de rastreamento para esta versão?

en: Delete tracking data for these versions?
pt: Eliminar os dados de rastreamento para estas versões?

en: Delete entry from tracking report?
pt: Eliminar a entrada do relatório de rastreamento?

en: Deleting tracking data
pt: A eliminar os dados de rastreamento

en: Dropping Primary Key/Index
pt: A eliminar Chave Primária/Índice

en: Dropping Foreign key.
pt: A eliminar Chave estrangeira.

en: This operation could take a long time. Proceed anyway?
pt: Esta operação poderá demorar. Deseja prosseguir?

en: Do you really want to delete user group "%s"?
pt: Deseja realmente eliminar o grupo de utilizadores "%s"?

en: Do you really want to delete the search "%s"?
pt: Deseja realmente eliminar a pesquisa "%s"?

en: You have unsaved changes; are you sure you want to leave this page?
pt: Tem alterações não gravadas; tem a certeza que deseja sair desta página?

en: You are trying to reduce the number of rows, but have already entered data in those rows which will be lost. Do you wish to continue?
pt: Está a tentar reduzir a quantidade de linhas, mas já inseriu dados nessas linhas que serão perdidas. Deseja continuar?

en: Do you really want to revoke the selected user(s) ?
pt: Deseja realmente revogar o(s) utilizador(es) selecionado(s)?

en: Do you really want to delete this central column?
pt: Deseja realmente eliminar este coluna central?

en: Do you really want to delete the selected items?
pt: Deseja realmente eliminar os itens selecionados?

en: Do you really want to DROP the selected partition(s)? This will also DELETE the data related to the selected partition(s)!
pt: Deseja realmente ELIMINAR a(s) partição(ões) selecionada(s)? Isso também irá ELIMINAR os dados relacionados com a(s) partição(ões) selecionada(s)!

en: Do you really want to TRUNCATE the selected partition(s)?
pt: Deseja realmente TRUNCAR a(s) partição(ões) seleccionada(s)?

en: Do you really want to remove partitioning?
pt: Deseja realmente remover o particionamento?

en: This operation will attempt to convert your data to the new collation. In rare cases, especially where a character doesn't exist in the new collation, this process could cause the data to appear incorrectly under the new collation; in this case we suggest you revert to the original collation and refer to the tips at
pt: Esta operação tentará converter os seus dados para a nova ordenação. Em casos raros, especialmente se um caractere não existir na nova ordenação, este processo poderá fazer com que os dados apareçam de forma incorrecta segundo a nova ordenação; neste caso sugerimos que retorne à ordenação original e ler os conselhos em

en: Garbled Data
pt: Informação Distorcida

en: Are you sure you wish to change the collation and convert the data?
pt: Tem a certeza que deseja alterar os agrupamentos e converter os dados?

en: Through this operation, MySQL attempts to map the data values between collations. If the character sets are incompatible, there may be data loss and this lost data may <b>NOT</b> be recoverable simply by changing back the column collation(s). <b>To convert existing data, it is suggested to use the column(s) editing feature (the "Change" Link) on the table structure page. </b>
pt: Através desta operação, o MySQL vai tentar mapear os dados entre duas ordenações. Se os conjuntos de caracteres forem incompatíveis, pode ocorrer perda de dados e estes dados perdidos podem <b>NÃO</b> ser recuperáveis ao reverter a operação. <b>Para converter dados existentes, é aconselhável usar os métodos de edição da(s) coluna(s) (a ligação "Mudar") na página da estrutura da tabela.</b>

en: Are you sure you wish to change all the column collations and convert the data?
pt: Tem a certeza que deseja alterar todos os agrupamentos de coluna e converter os dados?

en: Save & close
pt: Guardar e fechar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: Reset all
pt: Redefinir tudo

en: Missing value in the form!
pt: Valor em falta no formulário!

en: Select at least one of the options!
pt: Selecionar pelo menos uma das opções!

en: Please enter a valid number!
pt: Por favor, insira um número válido!

en: Please enter a valid length!
pt: Introduza um comprimento válido!

en: Add index
pt: Adicionar índice

en: Edit index
pt: Editar índice

note: l10n: Rename a table Index
en: Rename index
pt: Renomear o índice

en: Add %s column(s) to index
pt: Adicionar %s coluna(s) ao Índice

en: Create single-column index
pt: Criar índice de coluna única

en: Create composite index
pt: Criar índice composto

en: Composite with:
pt: Composto com:

en: Please select column(s) for the index.
pt: Por favor, selecione a(s) coluna(s) para o índice.

en: Preview SQL
pt: Pré-visualizar SQL

en: Simulate query
pt: Simular pesquisa

en: SQL query:
pt: Comando SQL:

note: l10n: Default label for the y-Axis of Charts
en: Y values
pt: Valores para Y

en: Please enter the SQL query first.
pt: Por favor, introduza primeiro a consulta SQL.

en: The host name is empty!
pt: O nome do hospedeiro está vazio!

en: The user name is empty!
pt: O nome do utilizador está vazio!

en: The password is empty!
pt: A palavra-passe está em branco!

en: The passwords aren't the same!
pt: As palavras-passe são diferentes!

en: Removing Selected Users
pt: Remover Utilizadores Selecionados

en: Close
pt: Fechar

[ctx: Lock the account.]
en: Lock
pt: Bloquear

[ctx: Unlock the account.]
en: Unlock
pt: Desbloquear

en: Lock this account.
pt: Bloquear esta conta.

en: Unlock this account.
pt: Desbloquear esta conta.

en: Template was created.
pt: O modelo foi criado.

en: Template was loaded.
pt: O modelo foi carregado.

en: Template was updated.
pt: O modelo foi atualizado.

en: Template was deleted.
pt: O modelo foi eliminado.

note: l10n: Other, small valued, queries
en: Other
pt: Outros

en: Connections / Processes
pt: Ligações / Processos

en: Local monitor configuration incompatible!
pt: Configuração local do monitor incompatível!

en: The chart arrangement configuration in your browsers local storage is not compatible anymore to the newer version of the monitor dialog. It is very likely that your current configuration will not work anymore. Please reset your configuration to default in the <i>Settings</i> menu.
pt: As configurações da tabela de armazenamento local do seu navegador já não são compatíveis com a nova versão do monitor de diálogos. É provável que a sua configuração atual deixe de funcionar. Por favor, reinicie as suas configurações no menu <i>Configurações</i>.

en: Query cache efficiency
pt: Eficiência da cache de comandos

en: Query cache usage
pt: Utilização da cache de comandos

en: Query cache used
pt: Cache de comandos utilizada

en: System CPU usage
pt: Utilização da CPU do Sistema

en: System memory
pt: Memória do sistema

en: System swap
pt: Troca do sistema

en: Average load
pt: Carga média

en: Total memory
pt: Memória total

en: Cached memory
pt: Memória na cache

en: Buffered memory
pt: Memória no buffer

en: Free memory
pt: Memória livre

en: Used memory
pt: Memória utilizada

en: Total swap
pt: Swap total

en: Cached swap
pt: swap retida (em cache)

en: Used swap
pt: Swap usado

en: Free swap
pt: Limpar swap

en: Bytes sent
pt: Bytes enviados

en: Bytes received
pt: Bytes recebidos

en: Connections
pt: Ligações

en: Processes
pt: Processos

note: l10n: shortcuts for Byte
en: B
pt: Bytes

note: l10n: shortcuts for Kilobyte
en: KiB
pt: KB

note: l10n: shortcuts for Megabyte
en: MiB
pt: MB

note: l10n: shortcuts for Gigabyte
en: GiB
pt: GB

note: l10n: shortcuts for Terabyte
en: TiB
pt: TB

note: l10n: shortcuts for Petabyte
en: PiB
pt: PB

note: l10n: shortcuts for Exabyte
en: EiB
pt: EB

en: %d table(s)
pt: %d tabela(s)

note: l10n: Questions is the name of a MySQL Status variable
en: Questions
pt: Perguntas

en: Traffic
pt: Tráfego

en: Settings
pt: Definições

en: Add chart to grid
pt: Adicionar gráfico a grelha

en: Please add at least one variable to the series!
pt: Por favor, adicione pelo menos uma variável às series!

en: None
pt: Nenhum

note: l10n: SQL Query on modal to show exported query
en: SQL Query
pt: Consulta SQL

en: Resume monitor
pt: Resumir o monitor

en: Pause monitor
pt: Pausar o monitor

en: Start auto refresh
pt: Iniciar atualização automática

en: Stop auto refresh
pt: Parar atualização automática

en: general_log and slow_query_log are enabled.
pt: general_log e slow_query estão ativos.

en: general_log is enabled.
pt: general_log está ativo.

en: slow_query_log is enabled.
pt: slow_query_log está ativo.

en: slow_query_log and general_log are disabled.
pt: slow_query_log e general_log estão desativados.

en: log_output is not set to TABLE.
pt: log_output não está configurado para a TABELA.

en: log_output is set to TABLE.
pt: "log_output" está definido para a TABELA.

en: slow_query_log is enabled, but the server logs only queries that take longer than %d seconds. It is advisable to set this long_query_time 0-2 seconds, depending on your system.
pt: slow_query_log está ativo, mas o servidor só regista comandos que demorem mais de %d segundos. É recomendado definir long_query_time para 0-2 segundos, dependendo do seu sistema.

en: long_query_time is set to %d second(s).
pt: long_query_time está configurado para %d segundo(s).

en: Following settings will be applied globally and reset to default on server restart:
pt: As seguintes definições vão ser aplicadas globalmente e redefinidas para o valor predefinição após o reinicio do servidor:

note: l10n: %s is FILE or TABLE
en: Set log_output to %s
pt: Define log_output como %s

note: l10n: Enable in this context means setting a status variable to ON
en: Enable %s
pt: Ativar %s

note: l10n: Disable in this context means setting a status variable to OFF
en: Disable %s
pt: Desativar %s

note: l10n: %d seconds
en: Set long_query_time to %d seconds.
pt: Definir "long_query_time" para %d segundos.

en: You can't change these variables. Please log in as root or contact your database administrator.
pt: Não pode modificar estas variáveis. Por favor faça login como root ou contacte o seu administrador de base de dados.

en: Change settings
pt: Alterar definições

en: Current settings
pt: Definições atuais

en: Chart title
pt: Título do gráfico

note: l10n: As in differential values
en: Differential
pt: Diferencial

en: Divided by %s
pt: Dividido por %s

en: Unit
pt: Unidade

en: From slow log
pt: Do registo lento

en: From general log
pt: Do registo geral

en: The database name is not known for this query in the server's logs.
pt: O nome da base de dados não é reconhecido por esta consulta nos registos do servidor.

en: Analysing logs
pt: A analisar os registos

en: Analysing & loading logs. This may take a while.
pt: A analisar e a carregar registos. Isto pode demorar um pouco.

en: Cancel request
pt: Cancelar pedido

en: This column shows the amount of identical queries that are grouped together. However only the SQL query itself has been used as a grouping criteria, so the other attributes of queries, such as start time, may differ.
pt: Esta coluna mostra a quantidade de consultas idênticas que são agrupadas juntas. No entanto, apenas a consulta SQL em si foi usada como um critério de agrupamento, por isso os outros atributos de consultas, tais como horário de início, podem ser diferentes.

en: Since grouping of INSERTs queries has been selected, INSERT queries into the same table are also being grouped together, disregarding of the inserted data.
pt: Uma vez que o agrupamento de consultas INSERT foi selecionado, consultas INSERT na mesma tabela também são agrupadas juntas, independentemente dos dados inseridos.

en: Log data loaded. Queries executed in this time span:
pt: Dados do registo carregados. Comandos executados neste período de tempo:

en: Jump to Log table
pt: Saltar para a tabela de registos

en: No data found
pt: Dados não encontrados

en: Log analysed, but no data found in this time span.
pt: Registo analisado, mas não foram encontrados dados neste período de tempo.

en: Analyzing…
pt: Em análise…

en: Explain output
pt: Explicar SQL

en: Status
pt: Estado

en: Time
pt: Tempo

en: Total time:
pt: Tempo Total:

en: Profiling results
pt: Resultado(s) da(s) consulta(s)

[ctx: Display format]
en: Table
pt: Tabela

en: Chart
pt: Mapa de Resultados

[ctx: Alias]
en: Database
pt: Base de Dados

[ctx: Alias]
en: Table
pt: Tabela

[ctx: Alias]
en: Column
pt: Coluna

note: l10n: A collection of available filters
en: Log table filter options
pt: Opções de filtragem da tabela de registos

note: l10n: Filter as in "Start Filtering"
en: Filter
pt: Filtrar

en: Filter queries by word/regexp:
pt: Filtrar comandos por palavra/regexp:

en: Group queries, ignoring variable data in WHERE clauses
pt: Agrupar queries, ignorando dados variáveis nas cláusulas WHERE

en: Sum of grouped rows:
pt: Soma de linhas agrupadas:

en: Loading logs
pt: A carregar registos

en: Monitor refresh failed
pt: Falhou a atualização do monitor

en: While requesting new chart data the server returned an invalid response. This is most likely because your session expired. Reloading the page and reentering your credentials should help.
pt: Ao pedir novos dados do gráfico o servidor retornou uma resposta inválida. Isto é provavelmente porque a sua sessão expirou. Atualizar a página e reinserir as suas credenciais deve ajudar.

en: Reload page
pt: Atualizar página

en: Affected rows:
pt: Linhas afetadas:

en: Failed parsing config file. It doesn't seem to be valid JSON code.
pt: Falha ao processar ficheiro de configuração. Não parece ser código JSON válido.

en: Failed building chart grid with imported config. Resetting to default config…
pt: Falha ao construir grelha do gráfico com a configuração importada. Redefinindo os valores de predefinição…

en: Import monitor configuration
pt: Importar configuração do monitor

en: Please select the file you want to import:
pt: Seleccione o ficheiro que pretende importar:

en: Please enter a valid table name.
pt: Por favor, digite um nome de tabela válido.

en: Please enter a valid database name.
pt: Por favor, introduza um nome de base de dados válido.

en: No files available on server for import!
pt: Não existem ficheiros disponíveis para importar no servidor!

en: Analyse query
pt: Analisar pedido

en: Formatting SQL…
pt: Formatando SQL…

en: No parameters found!
pt: Parâmetros não encontrados!

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Page-related settings
pt: Definições relacionadas com a página

en: Apply
pt: Aplicar

en: Loading…
pt: A carregar…

en: Request aborted!!
pt: Pedido anulado!!

en: Processing request
pt: Processando o pedido

en: Request failed!!
pt: Pedido falhou!!

en: Error in processing request
pt: Erro ao processar pedido

en: Error code: %s
pt: Código de erro: %s

en: Error text: %s
pt: Texto do erro: %s

en: It seems that the connection to server has been lost. Please check your network connectivity and server status.
pt: Parece que se perdeu a conexão ao servidor. Por favor, verifique a conectividade da sua rede e o estado do seu servidor.

en: No accounts selected.
pt: Nenhuma conta selecionada.

en: Dropping column
pt: Apagando Coluna

en: Adding primary key
pt: Adicionando chave primária

en: Click to dismiss this notification
pt: Clique para fechar esta notificação

en: Renaming databases
pt: Renomeando Bases de Dados

en: Copying database
pt: Copiando Base de Dados

en: Changing charset
pt: A alterar o conjunto de caracteres

en: No
pt: Não

en: Enable foreign key checks
pt: Ativa a verificação de chaves estrangeiras

en: Failed to get real row count.
pt: Falha na leitura da quantidade real de linhas.

en: Searching
pt: Pesquisando

en: Hide search results
pt: Esconder resultados da pesquisa

en: Show search results
pt: Mostrar resultados da pesquisa

en: Browsing
pt: Navegação

en: Deleting
pt: Apagando

en: Delete the matches for the %s table?
pt: Apagar os semelhantes para a %s tabela?

en: The definition of a stored function must contain a RETURN statement!
pt: A definição de uma função armazenada deve conter uma instrução RETURN!

en: No routine is exportable. Required privileges may be lacking.
pt: Nenhuma rotina é exportável. Privilégios necessários podem estar faltando.

en: Values for column %s
pt: Valores para a coluna "%s"

en: Values for a new column
pt: Valores para a nova coluna

en: Enter each value in a separate field.
pt: Introduza cada valor num campo separado.

en: Add %d value(s)
pt: Add %d valor(es)

en: Note: If the file contains multiple tables, they will be combined into one.
pt: Nota: se o ficheiro contém várias tabelas, estas serão combinadas numa.

en: Hide query box
pt: Esconder Caixa do query

en: Show query box
pt: Mostrar Caixa do query

en: Delete
pt: Apagar

en: %d is not valid row number.
pt: %d não é um número de linha válido.

en: Browse foreign values
pt: Visualizar valores estrangeiros

en: No previously auto-saved query is available. Loading default query.
pt: Nenhuma consulta previamente salva está disponível. Carregando consulta padrão.

en: You have a previously saved query. Click Get auto-saved query to load the query.
pt: Tem uma query guardada anteriormente. Clique em Obter query guardada automaticamente para a carregar.

en: Variable %d:
pt: Variável %d:

en: Pick
pt: Selecione

en: Column selector
pt: Selector de colunas

en: Search this list
pt: Pesquisar nesta lista

en: No columns in the central list. Make sure the Central columns list for database %s has columns that are not present in the current table.
pt: Não existem colunas na lista central. Assegure-se de que a lista de colunas central para a base de dados %s contém colunas que não estão presentes na tabela corrente.

en: See more
pt: Ver mais

en: Add primary key
pt: Adicionar chave primária

en: Primary key added.
pt: Chave primária adicionada.

en: Taking you to next step…
pt: Continuando para a próxima forma…

en: The first step of normalization is complete for table '%s'.
pt: A primeira forma de normalização da tabela '%s' foi concluída.

en: End of step
pt: Fim da forma de normalização

en: Second step of normalization (2NF)
pt: Segunda forma de normalização (2NF)

note: l10n: Display text for calendar close link
en: Done
pt: Concluído

en: Confirm partial dependencies
pt: Confirme as dependências parciais

en: Selected partial dependencies are as follows:
pt: Dependênciais parciais selecionadas:

en: Note: a, b -> d,f implies values of columns a and b combined together can determine values of column d and column f.
pt: Nota: a, b -> d,f implica que os valores das colunas a e b combinadas podem determinar os valores das colunas d e f.

en: No partial dependencies selected!
pt: Nenhuma dependência parcial selecionada!

en: Back
pt: Voltar

en: Show me the possible partial dependencies based on data in the table
pt: Mostrar possíveis dependênciais parciais baseando nos dados da tabela

en: Hide partial dependencies list
pt: Ocultar lista de dependências parciais

en: Sit tight! It may take few seconds depending on data size and column count of the table.
pt: Aguarde uns instantes! Isto poderá demorar alguns segundos dependendo do tamanho dos dados e da quantidade de colunas da tabela.

en: Step
pt: Passo

en: The following actions will be performed:
pt: As seguintes ações serão executadas:

en: DROP columns %s from the table %s
pt: DROP colunas %s da tabela %s

en: Create the following table
pt: Criar a próxima tabela

en: Third step of normalization (3NF)
pt: Terceira forma de normalização (3NF)

en: Confirm transitive dependencies
pt: Confirme as dependências transitivas

en: Selected dependencies are as follows:
pt: Dependências selecionadas:

en: No dependencies selected!
pt: Nenhuma dependência selecionada!

en: Save
pt: Guardar

en: Hide search criteria
pt: Esconder critérios de buca

en: Show search criteria
pt: Mostrar critérios de pesquisa

en: Column maximum:
pt: Máximo de colunas:

en: Column minimum:
pt: Mínimo de colunas:

en: Hide find and replace criteria
pt: Esconder critérios de localizar e substituir

en: Show find and replace criteria
pt: Mostrar critérios de localizar e substituir

en: Each point represents a data row.
pt: Cada ponto representa um registo (linha) de dados.

en: Hovering over a point will show its label.
pt: Poisar o cursor por cima de um ponto irá mostrar a sua legenda.

en: To zoom in, select a section of the plot with the mouse.
pt: Para ampliar, selecione uma area do gráfico com o rato.

en: Click reset zoom button to come back to original state.
pt: Clique no botão Reset Zoom para voltar ao estado original.

en: Click a data point to view and possibly edit the data row.
pt: Clique num ponto de dados para ver e possivelmente editar a linha de dados.

en: The plot can be resized by dragging it along the bottom right corner.
pt: O plano pode ser redimensionado arrastando-o ao longo do canto inferior direito.

en: Select two columns
pt: Seleccione duas colunas

en: Select two different columns
pt: Seleccione duas colunas diferentes

en: Data point content
pt: Conteúdo do ponto de dados

en: Ignore
pt: Ignorar

en: Copy to clipboard
pt: Copiar para área de transferência

en: Copy
pt: Copiar

en: Point
pt: Ponto

en: Point %d
pt: Ponto %d

en: Linestring
pt: Segmento de Reta

en: Polygon
pt: Polígono

en: Geometry
pt: Geometria

en: Inner ring
pt: Anel Interno

en: Outer ring
pt: Anel exterior

en: Add a point
pt: Adicionar um ponto

en: Add an inner ring
pt: Adicionar um anel interior

en: Do you want to copy encryption key?
pt: Deseja copiar a chave de encriptação?

en: Encryption key
pt: Chave de encriptação

en: The HEX function will treat the integer as a string while calculating the hexadecimal value
pt: A função HEX irá tratar o inteiro como uma cadeia enquanto calcula o valor hexadecimal

en: MySQL accepts additional values not selectable by the slider; key in those values directly if desired
pt: O MySQL aceita valores adicionais não selecionáveis através da barra deslizante; Digite estes valores diretamente, se desejado

en: MySQL accepts additional values not selectable by the datepicker; key in those values directly if desired
pt: O MySQL aceita valores adicionais não selecionáveis através do datepicker; Digite estes valores diretamente, se desejado

en: Indicates that you have made changes to this page; you will be prompted for confirmation before abandoning changes
pt: Indica que foram feitas mudanças nesta página; Será pedida confirmação antes de abandonar as mudanças

en: Select referenced key
pt: Seleccione chave de referencia

en: Select Foreign Key
pt: Seleccione Foreign Key

en: Please select the primary key or a unique key!
pt: Seleccione a chave primária ou uma chave única!

en: Choose column to display
pt: Escolha a coluna para mostrar

en: You haven't saved the changes in the layout. They will be lost if you don't save them. Do you want to continue?
pt: Não guardou as alterações na apresentação. Estas perder-se-ão se não as guardar. Pretende continuar?

en: value/subQuery is empty
pt: valor/sobconsulta está vazio

en: Add tables from other databases
pt: Adicione tabelas de outras bases de dados

en: Page name
pt: Nome da página

en: Save page
pt: Guardar página

en: Save page as
pt: Guardar página como

en: Open page
pt: Abrir página

en: Delete page
pt: Eliminar página

note: l10n: When the user opens a page saved in the Designer
en: Some tables saved in this page might have been renamed or deleted.
pt: Algumas tabelas guardadas nesta página podem ter sido renomeadas ou eliminadas.

en: Untitled
pt: Sem título

en: Please select a page to continue
pt: Selecione uma página para continuar

en: Please enter a valid page name
pt: Introduza um nome de página válido

en: Do you want to save the changes to the current page?
pt: Deseja guardar as alterações à página atual?

en: Successfully deleted the page
pt: Página eliminada com sucesso

en: Export relational schema
pt: Exporta o esquema relacional (schema)

en: Modifications have been saved
pt: Modificações guardadas

en: %d object(s) created.
pt: %d objecto(s) criado(s).

en: Column name
pt: Nome da coluna

en: Submit
pt: Submete

en: Press escape to cancel editing.<br>- Shift+Enter for a newline.
pt: Carregue em ESC para cancelar a edição.<br>- Shift+Enter para uma nova linha.

en: You have edited some data and they have not been saved. Are you sure you want to leave this page before saving the data?
pt: Editou alguns dados que não foram guardados. Tem a certeza de que quer sair desta página antes de os guardar?

en: Drag to reorder.
pt: Arraste para re-ordenar.

en: Click to sort results by this column.
pt: Clica para ordenar resultados por esta coluna.

en: Shift+Click to add this column to ORDER BY clause or to toggle ASC/DESC.<br>- Ctrl+Click or Alt+Click (Mac: Shift+Option+Click) to remove column from ORDER BY clause
pt: Shift+Clique para adicionar esta coluna à cláusula ORDER BY(ORDEM POR) ou para alternar a exibição desta coluna nas ordens ASC/DESC (ASCENDENTE/DECRESCENTE) .<br>- Ctrl+Clique ou Alt+Clique (Mac: Shift+Opção+Clique) para remover a coluna da ORDER BY (ORDEM POR) da cláusula

en: Click to mark/unmark.
pt: Clique para seleccionar/rejeitar.

en: Double-click to copy column name.
pt: Duplo-clique para copiar o nome da coluna.

en: Click the drop-down arrow<br>to toggle column's visibility.
pt: Clique na seta<br>para alternar a visibilidade da coluna.

en: This table does not contain a unique column. Features related to the grid edit, checkbox, Edit, Copy and Delete links may not work after saving.
pt: Esta tabela não contém uma coluna exclusiva. Funções relacionados com a edição da tabela, checkbox, Editar, Copiar e Apagar ligações podem não funcionar depois de gravar.

en: Please enter a valid hexadecimal string. Valid characters are 0-9, A-F.
pt: Por favor introduza uma cadeia hexadecimal válida. Os caracteres válidos são 0-9, A-F.

en: Do you really want to see all of the rows? For a big table this could crash the browser.
pt: Deseja realmente ver todas as linhas? Grandes tabelas poderão crashar o navegador.

en: Original length
pt: Comprimento original

en: cancel
pt: cancelar

en: Aborted
pt: Abortado

en: Success
pt: Sucesso

en: Import status
pt: Importar estado

en: Drop files here
pt: Largue ficheiros aqui

en: Select database first
pt: Primeiro selecione a base de dados

en: You can also edit most values<br>by double-clicking directly on them.
pt: Pode editar também a maioria dos valores<br>ao fazer um duplo clique diretamente neles.

en: You can also edit most values<br>by clicking directly on them.
pt: Pode editar também a maioria dos valores<br>ao clicar diretamente neles.

en: Go to link:
pt: Ir para link:

en: Generate password
pt: Gerar palavra-passe

en: Generate
pt: Gerar

en: Change password
pt: Alterar palavra-passe

en: More
pt: Mais

en: Show panel
pt: Mostrar Painel

en: Hide panel
pt: Esconder painel

en: Unlink from main panel
pt: Desconectar do painel principal

en: A newer version of phpMyAdmin is available and you should consider upgrading. The newest version is %s, released on %s.
pt: Uma nova versão do phpMyAdmin está disponível e deverá proceder à actualização. A nova versão é %s, e foi lançada em %s.

note: l10n: Latest available phpMyAdmin version
en: , latest stable version:
pt: , última versão estável:

en: up to date
pt: atualizada

en: A fatal JavaScript error has occurred. Would you like to send an error report?
pt: Ocorreu um erro fatal de JavaScript. Pretende enviar um relatório de erro?

en: Change report settings
pt: Alterar as definições dos relatórios

en: Show report details
pt: Mostrar os detalhes do relatório

en: Your export is incomplete, due to a low execution time limit at the PHP level!
pt: Exportação incompleta devido a um limite de tempo de execução baixo a nível do PHP!

en: Warning: a form on this page has more than %d fields. On submission, some of the fields might be ignored, due to PHP's max_input_vars configuration.
pt: Aviso: um formulário nesta página tem mais de %d campos. Na submissão, alguns dos campos podem ser ignorados, devido à configuração max_input_vars do PHP.

en: Some errors have been detected on the server!
pt: Foram detectados alguns erros no servidor!

en: Please look at the bottom of this window.
pt: Por favor olhe para a parte inferior desta janela.

en: Ignore All
pt: Ignorar tudo

en: As per your settings, they are being submitted currently, please be patient.
pt: As suas definições estão agora a ser submetidas, por favor aguarde.

en: Column name successfully copied to clipboard!
pt: Nome da coluna copiado com sucesso para a área de transferência!

en: Column name copying to clipboard failed!
pt: A cópia do nome da coluna para a área de transferência falhou!

en: Successfully copied!
pt: Copiado com sucesso!

en: Copying failed!
pt: A cópia falhou!

en: Execute this query again?
pt: Executar consulta novamente?

en: Do you really want to delete this bookmark?
pt: Deseja realmente eliminar este marcador?

en: Some error occurred while getting SQL debug info.
pt: Algum erro ocorreu ao carregar a informação de debug do SQL.

en: %s queries executed %s times in %s seconds.
pt: %s querys executadas %s vezes em %s segundos.

en: %s argument(s) passed
pt: %s argumento(s) passado(s)

en: Show arguments
pt: Mostrar argumentos

en: Hide arguments
pt: Ocultar argumentos

en: Time taken:
pt: Tempo gasto:

en: There was a problem accessing your browser storage, some features may not work properly for you. It is likely that the browser doesn't support storage or the quota limit has been reached. In Firefox, corrupted storage can also cause such a problem, clearing your "Offline Website Data" might help. In Safari, such problem is commonly caused by "Private Mode Browsing".
pt: Houve um erro ao aceder ao armazenamento do seu navegador. Algumas funcionalidades podem não funcionar corretamente para si. É provável que o navegador não suporte o armazenamento ou que a quota limite tenha sido alcançada. No Firefox, o armazenamento corrompido também pode causar um problema. Limpar os seus "Dados offline de sites" pode ajudar. No Safari, este problema é comummente causado pelo "Modo de Navegação Privada".

en: Copy tables to
pt: Copiar tabelas para

en: Add table prefix
pt: Adicionar prefixo à tabela

en: Replace table with prefix
pt: Substituir tabela com prefixo

en: Copy table with prefix
pt: Copiar tabela com prefixo

en: Extremely weak
pt: Extremamente fraco

en: Very weak
pt: Muito fraco

en: Weak
pt: Fraco

en: Good
pt: Bom

en: Strong
pt: Forte

[ctx: U2F error]
note: l10n: error code 5 (from U2F API)
en: Timed out waiting for security key activation.
pt: Acabou o tempo de espera para a chave segura de ativação.

[ctx: U2F error]
note: l10n: error code 2 (from U2F API)
en: Invalid request sent to security key.
pt: Solicitação inválida enviada à chave de segurança.

[ctx: U2F error]
note: l10n: unknown error code (from U2F API)
en: Unknown security key error.
pt: Erro de chave de segurança desconhecido.

[ctx: U2F error]
note: l10n: error code 3 (from U2F API)
en: Client does not support security key.
pt: O cliente não suporta chaves de segurança.

[ctx: U2F error]
note: l10n: error code 4 (from U2F API) on register
en: Failed security key activation.
pt: Falha na ativação da chave de segurança.

[ctx: U2F error]
note: l10n: error code 4 (from U2F API) on authanticate
en: Invalid security key.
pt: Chave de segurança inválida.

en: WebAuthn is not available. Please use a supported browser in a secure context (HTTPS).
pt: WebAuthn não está disponível. Por favor, use um navegador compatível num contexto seguro (HTTPS).

en: You can not open, save or delete your page layout, as IndexedDB is not working in your browser and your phpMyAdmin configuration storage is not configured for this.
pt: Não pode abrir, gravar ou apagar o layout da sua página, pois o IndexedDB não está a funcionar no seu navegador e o seu armazenamento de configuração do phpMyAdmin não está configurado para isso.

[ctx: The table already exists in the designer and can not be added once more.]
en: Table %s already exists!
pt: A tabela %s já existe!

en: Hide
pt: Esconder

en: Show
pt: Mostrar

en: Fatal error: The navigation can only be accessed via AJAX
pt: Erro fatal: a navegação somente pode ser acessada via AJAX

en: Select one…
pt: Selecionar uma…

en: No such column
pt: Nenhuma coluna

[ctx: string types]
en: String
pt: Cadeia

en: phpMyAdmin configuration snippet
pt: Trecho de configurações do phpMyAdmin

en: Paste it to your config.inc.php
pt: Cole-o no seu config.inc.php

en: Could not import configuration
pt: Não foi possível importar a configuração

en: Two-factor authentication has been removed.
pt: Autenticação por dois fatores foi removida.

en: Two-factor authentication has been configured.
pt: Autenticação por dois fatores foi configurada.

en: Rows
pt: Registos

en: Indexes
pt: Índices

en: Overhead
pt: Suspenso

en: Database %1$s has been created.
pt: A base de dados %1$s foi criada.

en: %1$d database has been dropped successfully. | %1$d databases have been dropped successfully.
pt[0]: A base de dados %1$d foi removida com sucesso.
pt[1]: As bases de dados %1$d foram removidas com sucesso.

en: The account %s@%s has been successfully locked.
pt: A conta %s@%s foi bloqueada com sucesso.

en: The account %s@%s has been successfully unlocked.
pt: A conta %s@%s foi desbloqueada com sucesso.

en: No Privileges
pt: Sem Privilégios

en: You do not have the privileges to administrate the users!
pt: Não tem privilégios para administrar os utilizadores!

en: Username and hostname didn't change. If you only want to change the password, 'Change password' tab should be used.
pt: O nome de utilizador e o nome de anfitrião não foram alterados. Se apenas pretender alterar a palavra-passe, deve utilizar o separador "Alterar palavra-passe".

en: User has been added.
pt: O utilizador foi adicionado.

en: Thread %s was successfully killed.
pt: O thread %s foi finalizado com sucesso.

en: phpMyAdmin was unable to kill thread %s. It probably has already been closed.
pt: O phpMyAdmin não foi capaz de matar o thread %s. É possível que ele já esteja fechado.

en: Received
pt: Recebido

en: Sent
pt: Enviado

en: Max. concurrent connections
pt: Máx. de conexões simultâneas

en: Failed attempts
pt: Tentativas falhadas

en: The number of connections that were aborted because the client died without closing the connection properly.
pt: A quantidade de conexões que foram abortadas porque o cliente morreu sem fechar a conexão corretamente.

en: The number of failed attempts to connect to the MySQL server.
pt: A quantidade de tentativas de conexão sem sucesso ao servidor MySQL.

en: The number of transactions that used the temporary binary log cache but that exceeded the value of binlog_cache_size and used a temporary file to store statements from the transaction.
pt: A quantidade de transações que usaram o cache do log binário temporário mas que excederam o valor do binlog_cache_size e usaram o ficheiro temporário para armazenar enunciados da transação.

en: The number of transactions that used the temporary binary log cache.
pt: A quantidade de transações que usaram o cache do log binário temporário.

en: The number of connection attempts (successful or not) to the MySQL server.
pt: A quantidade de tentativas de conexão (com sucesso ou não) ao servidor MySQL.

en: The number of temporary tables on disk created automatically by the server while executing statements. If Created_tmp_disk_tables is big, you may want to increase the tmp_table_size  value to cause temporary tables to be memory-based instead of disk-based.
pt: A quantidade de tabelas temporárias no disco criadas automaticamente pelo servidor enquanto executava os enunciados. Se Created_tmp_disk_tables é grande, pode aumentar o valor de tmp_table_size para fazer as tabelas temporárias serem baseadas na memória em vez de serem baseadas em disco.

en: How many temporary files mysqld has created.
pt: Quantos ficheiros temporários o MySQL tinha criado.

en: The number of in-memory temporary tables created automatically by the server while executing statements.
pt: A quantidade de tabelas temporárias na memória criadas automaticamente pelo servidor enquanto executava os enunciados.

en: The number of rows written with INSERT DELAYED for which some error occurred (probably duplicate key).
pt: A quantidade de linhas escritas com INSERT DELAYED para cada erro ocorrido (provavelmente chave duplicada).

en: The number of INSERT DELAYED handler threads in use. Every different table on which one uses INSERT DELAYED gets its own thread.
pt: A quantidade de threads handler de INSERT DELAYED em uso. Cada tabela diferente em que se usa INSERT DELAYED começa seu próprio processo.

en: The number of INSERT DELAYED rows written.
pt: A quantidade de linhas INSERT DELAYED escritas.

en: The number of executed FLUSH statements.
pt: A quantidade de enunciados FLUSH executados.

en: The number of internal COMMIT statements.
pt: A quantidade de enunciados COMMIT internos.

en: The number of times a row was deleted from a table.
pt: A quantidade de vezes que uma linha foi deletada de uma tabela.

en: The MySQL server can ask the NDB Cluster storage engine if it knows about a table with a given name. This is called discovery. Handler_discover indicates the number of time tables have been discovered.
pt: O servidor MySQL pode perguntar ao motor de armazenamento do NDB Cluster se ele sabe sobre uma tabela com um determinado nome. Isto é chamado descoberta. Handler_discover indica a quantidade de tabelas descobertas.

en: The number of times the first entry was read from an index. If this is high, it suggests that the server is doing a lot of full index scans; for example, SELECT col1 FROM foo, assuming that col1 is indexed.
pt: As vezes que a primeira entrada foi lida de um índice. Se for alto, sugere que o utilizador está a fazer muitas varreduras completas do índice; por exemplo, SELECT col1 FROM foo, supondo que col1 é um índice.

en: The number of requests to read a row based on a key. If this is high, it is a good indication that your queries and tables are properly indexed.
pt: A quantidade de requisições lendo uma linha baseada numa chave. Se for grande, é uma boa indicação de que suas consultas e tabelas estão corretamente indexadas.

en: The number of requests to read the next row in key order. This is incremented if you are querying an index column with a range constraint or if you are doing an index scan.
pt: A quantidade de requisições para ler a linha seguinte na ordem da chave. Isto é incrementado se estiver a consultar uma coluna do índice com uma restrição de escala ou se estiver a fazer uma leitura do índice.

en: The number of requests to read the previous row in key order. This read method is mainly used to optimize ORDER BY … DESC.
pt: A quantidade de requisições para ler a linha precedente na ordem da chave. Este método de leitura é usado principalmente para otimizar ORDER BY … DESC.

en: The number of requests to read a row based on a fixed position. This is high if you are doing a lot of queries that require sorting of the result. You probably have a lot of queries that require MySQL to scan whole tables or you have joins that don't use keys properly.
pt: A quantidade de requisições para ler uma linha baseada numa posição fixa. É grande se você estiver fazendo muitas consultas que requerem a ordenação do resultado. Você provavelmente tem muitas consultas que requerem que o MySQL faça a varredura inteira de tabelas ou você tem junções que não usam as chaves corretamente.

en: The number of requests to read the next row in the data file. This is high if you are doing a lot of table scans. Generally this suggests that your tables are not properly indexed or that your queries are not written to take advantage of the indexes you have.
pt: A quantidade de requisições para ler a linha seguinte no ficheiro de dados. É grande se você estiver fazendo muitas varreduras de tabela. Geralmente isto sugere que suas tabelas não estão corretamente indexadas ou que suas consultas não estão escritas para tomar vantagem dos índices que você têm.

en: The number of internal ROLLBACK statements.
pt: A quantidade de enunciados ROLLBACK internos.

en: The number of requests to update a row in a table.
pt: A quantidade de requisições para atualizar uma linha na tabela.

en: The number of requests to insert a row in a table.
pt: A quantidade de requisições para inserir uma linha na tabela.

en: The number of pages containing data (dirty or clean).
pt: A quantidade de páginas que contém dados (sujos ou limpos).

en: The number of pages currently dirty.
pt: A quantidade de páginas atualmente sujas.

en: The number of buffer pool pages that have been requested to be flushed.
pt: A quantidade de páginas do pool de buffer que foram requisitadas para serem vazadas.

en: The number of free pages.
pt: A quantidade de páginas livres.

en: The number of latched pages in InnoDB buffer pool. These are pages currently being read or written or that can't be flushed or removed for some other reason.
pt: A quantidade de páginas trancadas no pool de buffer do InnoDB. Estas são páginas que estão a ser lidas ou escritas atualmente ou que não podem ser vazadas ou removidas por alguma razão.

en: The number of pages busy because they have been allocated for administrative overhead such as row locks or the adaptive hash index. This value can also be calculated as Innodb_buffer_pool_pages_total - Innodb_buffer_pool_pages_free - Innodb_buffer_pool_pages_data.
pt: A quantidade de páginas ocupadas porque foram alocados para rotinas administrativas tais como trancamento de linhas ou índice hash adaptável. Este valor também pode ser calculado como Innodb_buffer_pool_pages_total - Innodb_buffer_pool_pages_free - Innodb_buffer_pool_pages_data.

en: Total size of buffer pool, in pages.
pt: Tamanho total do buffer pool, em páginas.

en: The number of "random" read-aheads InnoDB initiated. This happens when a query is to scan a large portion of a table but in random order.
pt: A quantidade de read-aheads "aleatórios" iniciados pelo InnoDB. Isto acontece quando uma consulta faz a varredura de uma parcela grande de uma tabela mas em ordem aleatória.

en: The number of sequential read-aheads InnoDB initiated. This happens when InnoDB does a sequential full table scan.
pt: A quantidade de read-aheads sequenciais iniciados pelo InnoDB. Isto acontece quando o InnoDB faz uma varredura sequencial completa da tabela.

en: The number of logical read requests InnoDB has done.
pt: A quantidade de requisições de leitura lógica feitas pelo InnoDB.

en: The number of logical reads that InnoDB could not satisfy from buffer pool and had to do a single-page read.
pt: A quantidade de leituras lógicas que o InnoDB não pôde satisfazer com buffer pool e teve que fazer uma leitura de página simples.

en: Normally, writes to the InnoDB buffer pool happen in the background. However, if it's necessary to read or create a page and no clean pages are available, it's necessary to wait for pages to be flushed first. This counter counts instances of these waits. If the buffer pool size was set properly, this value should be small.
pt: Normalmente, escritas para o buffer pool do InnoDB acontecem em segundo plano. No entanto, se for necessário ler ou criar uma página e nenhuma página limpa estiver disponível, é necessário esperar que as páginas sejam vazadas primeiro. Este contador conta instâncias dessas esperas. Se o tamanho do buffer pool for ajustado corretamente, este valor deve ser pequeno.

en: The number writes done to the InnoDB buffer pool.
pt: A quantidade de escritas feitas para o buffer pool do InnoDB.

en: The number of fsync() operations so far.
pt: A quantidade de operações fsync() até agora.

en: The current number of pending fsync() operations.
pt: A quantidade atual de operações fsync() pendentes.

en: The current number of pending reads.
pt: A quantidade atual de leituras pendentes.

en: The current number of pending writes.
pt: A quantidade atual de escritas pendentes.

en: The amount of data read so far, in bytes.
pt: A quantidade de dados lidos até agora, em bytes.

en: The total number of data reads.
pt: A quantidade total de leituras de dados.

en: The total number of data writes.
pt: A quantidade total de escritas de dados.

en: The amount of data written so far, in bytes.
pt: A quantidade de dados escritos até agora, em bytes.

en: The number of pages that have been written for doublewrite operations.
pt: A quantidade de páginas que foram escritas para operações doublewrite (dupla-escrita).

en: The number of doublewrite operations that have been performed.
pt: A quantidade de operações doublewrite (dupla-escrita) que foi executado.

en: The number of waits we had because log buffer was too small and we had to wait for it to be flushed before continuing.
pt: A quantidade de esperas ocorridas porque o buffer de log era muito pequeno e foi necessário de esperar seu vazamento antes de continuar.

en: The number of log write requests.
pt: A quantidade de requisições de escrita de log.

en: The number of physical writes to the log file.
pt: A quantidade de escritas físicas para o ficheiro de log.

en: The number of fsync() writes done to the log file.
pt: A quantidade de escritas fsyncs feitas no ficheiro de log.

en: The number of pending log file fsyncs.
pt: A quantidade de ficheiros de log fsyncs pendentes.

en: Pending log file writes.
pt: Escritas pendentes nos ficheiros de log.

en: The number of bytes written to the log file.
pt: A quantidade de bytes escritos para o ficheiro de log.

en: The number of pages created.
pt: A quantidade de páginas criadas.

en: The compiled-in InnoDB page size (default 16KB). Many values are counted in pages; the page size allows them to be easily converted to bytes.
pt: O tamanho de página compilada do InnoDB (predefinição 16KB). Muitos valores são contados em páginas; o tamanho de página permite que sejam facilmente convertidos em bytes.

en: The number of pages read.
pt: A quantidade de páginas lidas.

en: The number of pages written.
pt: A quantidade de páginas escritas.

en: The number of row locks currently being waited for.
pt: A quantidade de linhas trancadas que estão atualmente esperando.

en: The average time to acquire a row lock, in milliseconds.
pt: O tempo médio para recuperar uma linha bloqueado, em milisegundos.

en: The total time spent in acquiring row locks, in milliseconds.
pt: O tempo total gasto para recuperar linhas trancadas, em milisegundos.

en: The maximum time to acquire a row lock, in milliseconds.
pt: O tempo máximo para recuperar uma linha bloquada, em milisegundos.

en: The number of times a row lock had to be waited for.
pt: A quantidade de vezes que foi necessário de esperar por uma linha bloqueada.

en: The number of rows deleted from InnoDB tables.
pt: A quantidade de linhas deletadas de tabelas InnoDB.

en: The number of rows inserted in InnoDB tables.
pt: A quantidade de linhas inseridas em tabelas InnoDB.

en: The number of rows read from InnoDB tables.
pt: A quantidade de linhas lidas de tabelas InnoDB.

en: The number of rows updated in InnoDB tables.
pt: A quantidade de linhas atualizadas em tabelas InnoDB.

en: The number of key blocks in the key cache that have changed but haven't yet been flushed to disk. It used to be known as Not_flushed_key_blocks.
pt: A quantidade de chaves bloqueadas no cache de chaves que mudaram mas que ainda não foram vazadas para o disco. Costumava ser chamado de Not_flushed_key_blocks.

en: The number of unused blocks in the key cache. You can use this value to determine how much of the key cache is in use.
pt: A quantidade de blocos não usados no key cache. Você pode usar este valor para determinar quanto do cache de chaves está em uso.

en: The number of used blocks in the key cache. This value is a high-water mark that indicates the maximum number of blocks that have ever been in use at one time.
pt: A quantidade de blocos usados no key cache. Este valor é um nível máximo de maré cheia que indica a quantidade máxima de blocos que já estiveram em uso ao mesmo tempo.

en: Percentage of used key cache (calculated value)
pt: Percentagem do key cache utilizada (valor calculado)

en: The number of requests to read a key block from the cache.
pt: A quantidade de requisições para ler um bloco chave do cache.

en: The number of physical reads of a key block from disk. If Key_reads is big, then your key_buffer_size value is probably too small. The cache miss rate can be calculated as Key_reads/Key_read_requests.
pt: A quantidade de leituras físicas de um bloco chave do disco. Se Key_reads for alto, o valor do key_buffer_size provavelmente está muito baixo. A taxa de falta de cache pode ser calculada como Key_reads/Key_read_requests.

en: Key cache miss calculated as rate of physical reads compared to read requests (calculated value)
pt: Key cache mal calculado quanto a taxa de leitura física comparada aos pedidos de leitura (valor calculado)

en: The number of requests to write a key block to the cache.
pt: A quantidade de requisições para escrever um bloco chave para o cache.

en: The number of physical writes of a key block to disk.
pt: A quantidade de escritas físicas de um bloco chave para o disco.

en: Percentage of physical writes compared to write requests (calculated value)
pt: Percentagem de escritas físicas comparado com os pedidos de escrita (valor calculado)

en: The total cost of the last compiled query as computed by the query optimizer. Useful for comparing the cost of different query plans for the same query. The default value of 0 means that no query has been compiled yet.
pt: O custo total da última consulta compilada conforme computada pelo otimizador de consultas. Útil para comparar o custo de diferentes planos de consulta para a mesma consulta. O valor predefinido 0 significa que ainda nenhuma consulta foi compilada.

en: The maximum number of connections that have been in use simultaneously since the server started.
pt: A quantidade máxima de conexões que estiveram em uso simultaneamente desde a inicialização do servidor.

en: The number of rows waiting to be written in INSERT DELAYED queues.
pt: A quantidade de linhas esperando a serem escritas na fila de INSERT DELAYED.

en: The number of tables that have been opened. If opened tables is big, your table_open_cache value is probably too small.
pt: A quantidade de tabelas que foram abertas. Se esta quantidade for grande, o valor table_open_cache (cache de tabelas) provavelmente é muito pequeno.

en: The number of files that are open.
pt: A quantidade de ficheiros que estão abertos.

en: The number of streams that are open (used mainly for logging).
pt: A quantidade de streams que estão abertos (usados principalmente para log).

en: The number of tables that are open.
pt: A quantidade de tabelas que estão abertas.

en: The number of free memory blocks in query cache. High numbers can indicate fragmentation issues, which may be solved by issuing a FLUSH QUERY CACHE statement.
pt: A quantidade de blocos de memória livres no cache de consulta. Altas quantias podem indicar problemas de fragmentação, o que pode ser resolvido com execução de um comando FLUSH QUERY CACHE.

en: The amount of free memory for query cache.
pt: O montante de memória livre para o cache de consultas.

en: The number of cache hits.
pt: A quantidade de hits do cache.

en: The number of queries added to the cache.
pt: A quantidade de consultas adicionadas à cache.

en: The number of queries that have been removed from the cache to free up memory for caching new queries. This information can help you tune the query cache size. The query cache uses a least recently used (LRU) strategy to decide which queries to remove from the cache.
pt: A quantidade de consultas que foram removidas do cache para liberar memória para novas consultas. Essa informação pode ajudar-lhe a ajustar o tamanho do cache de consultas. O cache de consultas usa a estratégia LRU (lear recent used - menos recentemente usadas) para decidir quais consultas remover do cache.

en: The number of non-cached queries (not cachable, or not cached due to the query_cache_type setting).
pt: A quantidade de consultas não cacheadas (não cacheável ou não pode ser cacheável devido à configuração em query_cache_type).

en: The number of queries registered in the cache.
pt: A quantidade de consultas registradas no cache.

en: The total number of blocks in the query cache.
pt: A quantidade total de blocos no cache de consultas.

en: The status of failsafe replication (not yet implemented).
pt: O estado da replicação à prova de falhas (ainda não implementado).

en: The number of joins that do not use indexes. If this value is not 0, you should carefully check the indexes of your tables.
pt: A quantidade de junções que não usam índices. Se este valor não for 0, você deve verificar bem os índices de suas tabelas.

en: The number of joins that used a range search on a reference table.
pt: A quantidade de junções que usaram uma pesquisa de escala numa tabela de referência.

en: The number of joins without keys that check for key usage after each row. (If this is not 0, you should carefully check the indexes of your tables.)
pt: A quantidade de junções sem chaves que procuram pelo uso de chaves após cada linha. (Se não for 0, você deve verificar bem os índices de suas tabelas.)

en: The number of joins that used ranges on the first table. (It's normally not critical even if this is big.)
pt: A quantidade de junções que usaram escalas na primeira tabela. (Isso normalmente não é crítico mesmo se for grande.)

en: The number of joins that did a full scan of the first table.
pt: A quantidade de junções que fizeram uma varredura completa da primeira tabela.

en: The number of threads that have taken more than slow_launch_time seconds to create.
pt: A quantidade de processos que levaram mais que slow_launch_time segundos para serem criadas.

en: The number of queries that have taken more than long_query_time seconds.
pt: A quantidade de consultas que levaram mais que long_query_time segundos.

en: The number of merge passes the sort algorithm has had to do. If this value is large, you should consider increasing the value of the sort_buffer_size system variable.
pt: A quantidade de passes de fusão que o algoritmo de ordenação teve que fazer. Se este valor for alto, você deve considerar aumentar o valor da variável sort_buffer_size do sistema.

en: The number of sorts that were done with ranges.
pt: A quantidade de ordenações que foram feitas com escalas.

en: The number of sorted rows.
pt: A quantidade de linhas ordenadas.

en: The number of sorts that were done by scanning the table.
pt: A quantidade de ordenações que foram feitas por varreduras da tabela.

en: The number of times that a table lock was acquired immediately.
pt: A quantidade de vezes que uma tabela bloqueada foi recuperada imediatamente.

en: The number of times that a table lock could not be acquired immediately and a wait was needed. If this is high, and you have performance problems, you should first optimize your queries, and then either split your table or tables or use replication.
pt: A quantidade de vezes que uma tabela trancada não foi recuperada imediatamente e uma espera foi necessária. Se isso for alto e você tiver problemas de performance, você precisa otimizar suas consultas primeiro e então, ou separar sua(s) tabela(s) ou usar replicação.

en: The number of threads in the thread cache. The cache hit rate can be calculated as Threads_created/Connections. If this value is red you should raise your thread_cache_size.
pt: A quantidade de processos no cache de processos. A taxa de hits do cache pode ser calculada como Threads_created/conexões. Se este valor for vermelho você deve aumentar seu thread_cache_size.

en: The number of currently open connections.
pt: A quantidade de conexões atualmente abertas.

en: The number of threads created to handle connections. If Threads_created is big, you may want to increase the thread_cache_size value. (Normally this doesn't give a notable performance improvement if you have a good thread implementation.)
pt: A quantidade de processos criados para manipular conexões. Se Threads_created for grande, você deve aumentar o valor do thread_cache_size. (Normalmente isso não dá um aumento notável de performance se você tiver uma boa implementação de processos.)

en: Thread cache hit rate (calculated value)
pt: Taxa de acesso a cache de threads (valor calculado)

en: The number of threads that are not sleeping.
pt: A quantidade de processos que não estão dormindo.

en: Missing parameter:
pt: Parâmetros em falta:

en: User groups management is not enabled.
pt: A gestão de grupos de utilizadores não está ativada.

en: Setting variable failed
pt: Variável de configuração falhou

en: Incorrect form specified!
pt: O formulário fornecido está incorreto!

en: You are not using a secure connection; all data (including potentially sensitive information, like passwords) is transferred unencrypted!
pt: Você não está usando uma conexão segura; todos os dados (incluindo informações potencialmente sigilosas, como palavras-passe) são transferidos sem criptografia!

en: If your server is also configured to accept HTTPS requests follow this link to use a secure connection.
pt: Se o seu servidor também está configurado para aceitar requisições HTTPS siga este link para usar uma conexão segura.

en: Insecure connection
pt: Conexão insegura

en: Bookmark %s has been created.
pt: Marcador %s foi criado.

en: Bookmark not created!
pt: Marcador não criado!

en: Table %1$s has been altered successfully.
pt: A tabela %1$s foi alterada com sucesso.

en: No row selected.
pt: Nenhuma linha selecionada.

en: No SQL query was set to fetch data.
pt: Nenhuma consulta SQL foi definida para buscar dados.

en: No numeric columns present in the table to plot.
pt: Nenhuma coluna numérica presente na tabela para traçar.

en: No data to display
pt: Sem dados para mostrar

en: '%s' database does not exist.
pt: A base de dados '%s' não existe.

en: Table %s already exists!
pt: A tabela %s já existe!

en: Your SQL query has been executed successfully.
pt: A sua consulta SQL foi executada com êxito.

en: No column selected.
pt: Nenhuma coluna seleccionada.

en: %1$d column has been dropped successfully. | %1$d columns have been dropped successfully.
pt[0]: A coluna %1$d foi removida com sucesso.
pt[1]: As colunas %1$d foram removidas com sucesso.

en: Invalid table name
pt: Nome de tabela inválido

note: l10n: In case a SQL query did not pass a security check
en: There is an issue with your request.
pt: Há um problema com a sua requisição.

en: MySQL returned an empty result set (i.e. zero rows).
pt: MySQL não retornou nenhum registo.

en: Maintenance operations on multiple tables are disabled.
pt: Operações de manutenção em várias tabelas estão desativadas.

en: View
pt: Vista

en: Error
pt: Erro

en: Display column was successfully updated.
pt: A coluna de exibição foi atualizada com sucesso.

en: Internal relationships were successfully updated.
pt: Os relacionamentos internos foram atualizados com sucesso.

en: Row: %1$s, Column: %2$s, Error: %3$s
pt: Linha: %1$s, Coluna: %2$s, Erro: %3$s

en: Failed to get description of column %s!
pt: Falha ao recuperar a descrição da coluna %s!

en: Primary
pt: Primária

en: Index
pt: Índice

en: The columns have been moved successfully.
pt: As colunas foram movidas com sucesso.

en: Query error
pt: Erro de consulta

en: The name '%s' is a MySQL reserved keyword. | The names '%s' are MySQL reserved keywords.
pt[0]: O nome '%s1' é uma palavra reservada do MySQL.
pt[1]: Os nomes '%s2' são palavras reservadas do MySQL.

en: Table %1$s has been altered successfully. Privileges have been adjusted.
pt: A tabela %1$s foi alterada com sucesso. Privilégios foram ajustados.

en: Tracking of %s is activated.
pt: Rastreamento de %s está ativo.

en: Tracking versions deleted successfully.
pt: Controle(s) de versão(ões) apagada(s) com sucesso.

en: No versions selected.
pt: Não há versões selecionadas.

en: SQL statements executed.
pt: Instruções SQL executadas.

en: You don't have sufficient privileges to be here right now!
pt: Não tem permissões suficientes para aceder aqui, neste momento!

en: View name can not be empty!
pt: Nome da VIEW não pode ser em branco!

en: The %s extension is missing. Please check your PHP configuration.
pt: A extensão %s não foi encontrada. Por favor verifique a sua configuração do PHP.

en: The configuration storage is not ready for the central list of columns feature.
pt: O armazenamento de configurações não está preparado para a funcionalidade de lista de colunas central.

en: Could not add %1$s as they already exist in central list!
pt: Impossível adicionar %1$s porque já existe na lista central!

en: Could not add columns!
pt: Impossível adicionar colunas!

en: Couldn't remove Column(s) %1$s as they don't exist in central columns list!
pt: Não foi possível remover a(s) coluna(s) %1$s já que não existem na lista central de colunas!

en: Could not remove columns!
pt: Não foi possível remover as colunas!

en: YES
pt: SIM

en: NO
pt: NÃO

[ctx: phpMyAdmin configuration storage is not configured for "Display Features" on designer when user tries to set a display field.]
en: phpMyAdmin configuration storage is not configured for "Display Features".
pt: O armazenamento de configuração do phpMyAdmin não está configurado para "Mostrar Recursos".

en: Error: relationship already exists.
pt: Erro: relacionamento já existe.

en: FOREIGN KEY relationship has been added.
pt: Relacionamento de FOREIGN KEY foi adicionado.

en: Error: FOREIGN KEY relationship could not be added!
pt: Erro: Relacionamento de FOREIGN KEY não pôde ser adicionado!

en: Error: Missing index on column(s).
pt: Erro: Perda de Índice(s) de coluna(s).

en: Error: Relational features are disabled!
pt: Erro: As características relacionais estão desactivadas!

en: Internal relationship has been added.
pt: Relacionamento interno foi adicionado.

en: Error: Internal relationship could not be added!
pt: Erro: Não foi possível adicionar relacionamento interno!

en: FOREIGN KEY relationship has been removed.
pt: Relacionamento de FOREIGN KEY foi removido.

en: Error: Internal relationship could not be removed!
pt: Erro: Relacionamento interno não pôde ser removido!

en: Internal relationship has been removed.
pt: Relacionamento interno foi removido.

en: Could not load schema plugins, please check your installation!
pt: Não foi possível carregar os plugins de esquema, por favor, verifique sua instalação!

en: The following query has failed: "%s"
pt: A seguinte consulta falhou: "%s"

en: MySQL said:
pt: Mensagens do MySQL :

en: Event %1$s has been modified.
pt: O evento %1$s foi modificado.

en: Event %1$s has been created.
pt: O evento %1$s foi criado.

en: One or more errors have occurred while processing your request:
pt: Um ou mais erros ocorreram durante o processamento da sua requisição:

en: Add event
pt: Adicionar evento

en: Edit event
pt: Editar evento

en: The definer must be in the "username@hostname" format!
pt: O definidor deve estar no formato "username@hostname"!

en: You must provide an event name!
pt: Você deve fornecer um nome de evento!

en: You must provide a valid interval value for the event.
pt: Você deve fornecer um valor de intervalo válido para o evento.

en: You must provide a valid execution time for the event.
pt: Você deve fornecer um tempo de execução válido para o evento.

en: You must provide a valid type for the event.
pt: Você deve fornecer um tipo válido para o evento.

en: You must provide an event definition.
pt: Você deve fornecer uma definição de evento.

en: Sorry, we failed to restore the dropped event.
pt: Desculpe, não conseguimos restaurar o evento eliminado.

en: The backed up query was:
pt: A consulta com backup foi:

en: Error in processing request:
pt: Erro no processamento da requisição:

en: No event with name %1$s found in database %2$s.
pt: Não foi encontrado nenhum evento com o nome %1$s na base de dados %2$s.

en: Export of event %s
pt: Exportação do evento %s

en: Error in processing request: No event with name %1$s found in database %2$s.
pt: Erro no processamento do pedido: Não foi encontrado nenhum evento com o nome %1$s na base de dados %2$s.

en: Unable to use timezone "%1$s" for server %2$d. Please check your configuration setting for [em]$cfg['Servers'][%3$d]['SessionTimeZone'][/em]. phpMyAdmin is currently using the default time zone of the database server.
pt: Não é possível usar o fuso horário de "%1$s" para o servidor %2$d. Por favor, verifique a sua configuração em [em]$cfg['Servers'][%3$d]['SessionTimeZone'][/em]. O phpMyAdmin está neste momento a usar o fuso horário predefinido do servidor da base de dados.

en: Failed to set configured collation connection!
pt: Falha ao configurar a conexão de colação configurada!

en: Missing connection parameters!
pt: Parâmetros de conexão em falta!

en: Connection for controluser as defined in your configuration failed.
pt: A ligação como utilizador de controlo definida na sua configuração falhou.

en: See %sour documentation%s for more information.
pt: Veja a %snossa documentação%s para mais informação.

en: Or:
pt: Ou:

en: And:
pt: E:

en: Del
pt: Elim

en: Saved bookmarked search:
pt: Pesquisa de marcadores guardada:

en: New bookmark
pt: Novo marcador

en: Create bookmark
pt: Criar marcador

en: Update bookmark
pt: Atualizar marcador

en: Delete bookmark
pt: Eliminar marcador

en: Add routine
pt: Adicionar rotina

en: Edit routine
pt: Editar rotina

en: No routine with name %1$s found in database %2$s. You might be lacking the necessary privileges to edit this routine.
pt: Nenhuma rotina com nome %1$s encontrada na base de dados %2$s. Você pode não ter os privilégios necessários para editar essa rotina.

en: Invalid routine type: "%s"
pt: Tipo de rotina inválido: "%s"

en: Routine %1$s has been created.
pt: A rotina %1$s foi criada.

en: Routine %1$s has been modified. Privileges have been adjusted.
pt: A rotina %1$s foi modificada. Os privilégios foram ajustados.

en: Routine %1$s has been modified.
pt: A rotina %1$s foi modificada.

en: You must provide a name and a type for each routine parameter.
pt: Você deve fornecer um nome e um tipo para cada parâmetro de rotina.

en: Invalid direction "%s" given for parameter.
pt: Direção inválida "%s" dada para o parâmetro.

en: You must provide length/values for routine parameters of type ENUM, SET, VARCHAR and VARBINARY.
pt: Você deve fornecer o comprimento/valores para parâmetros de rotina do tipo ENUM, SET, VARCHAR e VARBINARY.

en: You must provide a valid return type for the routine.
pt: Você deve fornecer um tipo válido de retorno para a rotina.

en: You must provide a routine name!
pt: Você deve fornecer um nome de rotina!

en: You must provide a routine definition.
pt: Você deve fornecer uma definição de rotina.

en: No routine with name %1$s found in database %2$s.
pt: Nenhuma rotina com nome %1$s encontrada na base de dados %2$s.

en: Execution results of routine %s
pt: Resultados da execução da rotina %s

en: %d row affected by the last statement inside the procedure. | %d rows affected by the last statement inside the procedure.
pt[0]: %d linha afetada pela última instrução dentro do procedimento.
pt[1]: %d linhas afetadas pela última instrução dentro do procedimento.

en: Execute routine
pt: Executar rotina

en: Sorry, we failed to restore the dropped routine.
pt: Desculpe, mas falhamos em restaurar a rotina eliminada.

en: Export of routine %s
pt: Exportação da rotina %s

en: Error in processing request: No routine with name %1$s found in database %2$s. You might be lacking the necessary privileges to view/export this routine.
pt: Erro no processamento da requisição: nenhuma rotina com nome %1$s encontrada na base de dados %2$s. Pode não ter os privilégios necessários para editar/exportar essa rotina.

en: at least one of the words
pt: pelo menos uma das palavras

en: all of the words
pt: todas as palavras

en: the exact phrase as substring
pt: a frase exata como subcadeia

en: the exact phrase as whole field
pt: a frase exacta como campo inteiro

en: as regular expression
pt: como expressão regular

en: Trigger %1$s has been modified.
pt: O trigger %1$s foi modificado.

en: Trigger %1$s has been created.
pt: O trigger %1$s foi criado.

en: Add trigger
pt: Adicionar trigger

en: Edit trigger
pt: Editar trigger

en: You must provide a trigger name!
pt: Deve fornecer um nome ao trigger!

en: You must provide a valid timing for the trigger!
pt: Deve fornecer uma temporização válida ao trigger!

en: You must provide a valid event for the trigger!
pt: Deve fornecer um evento válido ao trigger!

en: You must provide a valid table name!
pt: Você deve fornecer um nome de tabela válido!

en: You must provide a trigger definition.
pt: Deve fornecer uma definição ao trigger.

en: Sorry, we failed to restore the dropped trigger.
pt: Lamentamos, mas não foi possível repor o trigger perdido.

en: No trigger with name %1$s found in database %2$s.
pt: Não foi encontrado nenhum trigger com o nome %1$s na base de dados %2$s.

en: Export of trigger %s
pt: Exportação do trigger %s

en: Error in processing request: No trigger with name %1$s found in database %2$s.
pt: Erro no processamento do pedido: Não foi encontrado nenhum trigger com o nome %1$s na base de dados %2$s.

en: SSL connection enforced by server, automatically enabling it.
pt: Conexão SSL imposta pelo servidor, ativando-a automaticamente.

en: Error 1045: Access denied for user. Additional error information may be available, but is being hidden by the %s configuration directive.
pt: Erro 1045: Acesso negado para o utilizador. Informações de erro adicionais podem estar disponíveis, mas são ocultadas pela diretiva de configuração %s.

[ctx: First page]
en: Begin
pt: Início

[ctx: Previous page]
en: Previous
pt: Anterior

[ctx: Next page]
en: Next
pt: Seguinte

[ctx: Last page]
en: End
pt: Fim

en: Partial texts
pt: Textos parciais

en: Full texts
pt: Textos completos

en: Descending
pt: Descendente

en: Ascending
pt: Ascendente

en: The row has been deleted.
pt: Registo eliminado.

en: Kill
pt: Termina

en: May be approximate. See [doc@faq3-11]FAQ 3.11[/doc].
pt: Pode ser aproximado. Veja o [doc@faq3-11]FAQ 3.11[/doc].

en: Showing rows %1s - %2s
pt: A mostrar registos de %1s - %2s

en: %1$d total, %2$d in query
pt: %1$d no total, %2$d na consulta

en: Query took %01.4f seconds.
pt: A consulta demorou %01.4f segundos.

en: Link not found!
pt: Link não encontrado!

en: Version information
pt: Informação de versão

en: Data home directory
pt: Diretoria base dos dados

en: The common part of the directory path for all InnoDB data files.
pt: A parte comum do caminho da diretoria para todos os ficheiros de dados InnoDB.

en: Data files
pt: Ficheiros de dados

en: Autoextend increment
pt: Prolongar automaticamente o incremento

en: The increment size for extending the size of an autoextending tablespace when it becomes full.
pt: O tamanho do incremento para prolongar o tamanho de um espaço prolongado automaticamente da tabela quando este fica cheio.

en: Buffer pool size
pt: Tamanho do pool de buffer

en: The size of the memory buffer InnoDB uses to cache data and indexes of its tables.
pt: O tamanho do buffer de memória que o InnoDB utiliza para armazenar em cache os dados e índices das suas tabelas.

en: Buffer Pool
pt: Pool de buffer

en: InnoDB Status
pt: Estado do InnoDB

en: Buffer Pool Usage
pt: Uso do pool de buffer

en: pages
pt: páginas

en: Free pages
pt: páginas livres

en: Dirty pages
pt: Páginas sujas

en: Pages containing data
pt: Páginas com dados

en: Pages to be flushed
pt: Páginas para serem vazadas

en: Busy pages
pt: Páginas ocupadas

en: Latched pages
pt: Páginas bloqueadas

en: Buffer Pool Activity
pt: Atividade do pool de buffer

en: Read requests
pt: Pedidos de leitura

en: Write requests
pt: Pedidos de escrita

en: Read misses
pt: Falhas de leitura

en: Write waits
pt: Atrasos de escrita

en: Read misses in %
pt: Falhas de leitura em %

en: Write waits in %
pt: Atrasos de escrita em %

en: Data pointer size
pt: Tamanho do ponteiro de dados

en: The default pointer size in bytes, to be used by CREATE TABLE for MyISAM tables when no MAX_ROWS option is specified.
pt: O tamanho por defeito do apontador em bytes, para ser usado na operação CREATE TABLE nas tabelas MyISAM quando não está definida a opção MAX_ROWS.

en: Automatic recovery mode
pt: Modo de recuperação automático

en: The mode for automatic recovery of crashed MyISAM tables, as set via the --myisam-recover server startup option.
pt: O modo de recuperação automática de tabelas MyISAM que travaram, conforme definido através da opção de inicialização do servidor --myisam-recover.

en: Maximum size for temporary sort files
pt: Tamanho máximo para os ficheiros temporários de ordenação

en: The maximum size of the temporary file MySQL is allowed to use while re-creating a MyISAM index (during REPAIR TABLE, ALTER TABLE, or LOAD DATA INFILE).
pt: O tamanho máximo do ficheiro temporário que o MySQL pode utilizar enquanto recria um índice MyISAM (durante REPAIR TABLE, ALTER TABLE, ou LOAD DATA INFILE).

en: Maximum size for temporary files on index creation
pt: Tamanho máximo dos ficheiros temporários na criação do indice

en: If the temporary file used for fast MyISAM index creation would be larger than using the key cache by the amount specified here, prefer the key cache method.
pt: Se os ficheiros temporários usados para criação rápida de índices MyISAM forem maiores do que o tamanho do uso de cache de chaves especificado aqui, prefira o método de cache de chaves.

en: Repair threads
pt: Processos de reparação

en: If this value is greater than 1, MyISAM table indexes are created in parallel (each index in its own thread) during the repair by sorting process.
pt: Se este valor for maior que 1, os índices das tabelas MyISAM são criados em paralelo (cada índice tem seu próprio processo) durante o reparo pelo processo de ordenação.

en: Sort buffer size
pt: Tamanho do buffer de ordenação

en: The buffer that is allocated when sorting MyISAM indexes during a REPAIR TABLE or when creating indexes with CREATE INDEX or ALTER TABLE.
pt: O buffer que é alocado quando índices MyISAM são ordenados durante um REPAIR TABLE ou quando índices são criados com CREATE INDEX ou ALTER TABLE.

en: Index cache size
pt: Tamanho do cache de índices

en: This is the amount of memory allocated to the index cache. Default value is 32MB. The memory allocated here is used only for caching index pages.
pt: Esta é a quantidade de memória alocada para a cache da índice. O valor predefinido é 32MB. A memória alocada aqui é usada apenas para armazenar páginas de índice em cache.

en: Record cache size
pt: Tamanho da cache do registo

en: This is the amount of memory allocated to the record cache used to cache table data. The default value is 32MB. This memory is used to cache changes to the handle data (.xtd) and row pointer (.xtr) files.
pt: Esta é a quantidade de memória alocada para o cache de gravação usado para cachear dados de tabela. O valor predefinido é 32MB. Esta memória será usada para fazer o cache das alterações na manipulação de dados (.xtd) e nos ficheiros apontadores de linha (.xtr).

en: Log cache size
pt: Tamanho do cache do log

en: The amount of memory allocated to the transaction log cache used to cache on transaction log data. The default is 16MB.
pt: A quantidade de memória alocada para o cache de log de transações usado para manter o cache de dados de log de transações. O valor predefinido é 16MB.

en: Log file threshold
pt: Limite de ficheiro de log

en: The size of a transaction log before rollover, and a new log is created. The default value is 16MB.
pt: Tamanho do log de transações antes de um rollover e dos novos logs a serem criados. O valor predefinido é 16MB.

en: Transaction buffer size
pt: Tamanho do buffer de transações

en: The size of the global transaction log buffer (the engine allocates 2 buffers of this size). The default is 1MB.
pt: O tamanho do buffer do log global de transações (o motor aloca 2 buffers deste tamanho). A predefinição é 1MB.

en: Checkpoint frequency
pt: Frequência de checkpoint

en: The amount of data written to the transaction log before a checkpoint is performed. The default value is 24MB.
pt: A quantidade de dados gravados no log de transações antes de um ponto de verificação ser executado. O valor predefinido é 24MB.

en: Data log threshold
pt: Limite do log de dados

en: The maximum size of a data log file. The default value is 64MB. PBXT can create a maximum of 32000 data logs, which are used by all tables. So the value of this variable can be increased to increase the total amount of data that can be stored in the database.
pt: O tamanho máximo de um ficheiro de registo de dados. O valor padrão é 64MB. O PBXT pode criar um máximo de 32000 registos de dados, que são utilizados por todas as tabelas. Portanto, o valor dessa variável pode ser aumentado para aumentar a quantidade total de dados que podem ser armazenados na base de dados.

en: Garbage threshold
pt: Limite de lixo

en: The percentage of garbage in a data log file before it is compacted. This is a value between 1 and 99. The default is 50.
pt: A percentagem de lixo num ficheiro de dados de log antes de ser compactado. Este é um valor entre 1 e 99. A predefinição é 50.

en: Log buffer size
pt: Tamanho do buffer do log

en: The size of the buffer used when writing a data log. The default is 256MB. The engine allocates one buffer per thread, but only if the thread is required to write a data log.
pt: Tamanho de buffer usado quando escreve dados no log. A predefinição é 256MB. O motor aloca um buffer por thread, mas apenas se for exigido da thread escrever um log de dados.

en: Data file grow size
pt: Tamanho que um ficheiro de dados pode atingir

en: The grow size of the handle data (.xtd) files.
pt: Tamanho que ficheiros de controle de dados (.xtd) podem atingir.

en: Row file grow size
pt: Tamanho que a linha de um ficheiro pode atingir

en: The grow size of the row pointer (.xtr) files.
pt: Tamanho que um ponteiro de linha (.xtr) pode atingir.

en: Log file count
pt: Contagem de ficheiros de log

en: This is the number of transaction log files (pbxt/system/xlog*.xt) the system will maintain. If the number of logs exceeds this value then old logs will be deleted, otherwise they are renamed and given the next highest number.
pt: Este é a quantidade de ficheiros de log de transação (pbxt/system/xlog*.xt) que o sistema irá manter. Se a quantidade de logs exceder esse valor, os ficheiros de log antigos serão deletados, caso contrário eles serão renomeados com o próximo número da contagem de logs.

en: Documentation
pt: Documentação

en: Documentation and further information about PBXT can be found on the %sPrimeBase XT Home Page%s.
pt: Documentação e mais informações sobre PBXT estão na %sPágina Inicial da PrimeBase XT%s.

en: Too many error messages, some are not displayed.
pt: Excesso de mensagens de erro, algumas não serão mostradas.

en: Report
pt: Reportar

en: Automatically send report next time
pt: Enviar o relatóro automáticamente da próxima vez

en: Insufficient space to save the file %s.
pt: Não existe espaço suficiente para gravar o ficheiro %s.

en: File %s already exists on server, change filename or check overwrite option.
pt: O ficheiro %s já existe no servidor, mude o nome do ficheiro ou verifique a opção de substituição.

en: The web server does not have permission to save the file %s.
pt: O servidor web não tem permissões para gravar o ficheiro %s.

en: Dump has been saved to file %s.
pt: O Dump foi gravado para o ficheiro %s.

note: l10n: A query written by the user is a "raw query" that could be using no tables or databases in particular
en: Exporting a raw query is not supported for this export method.
pt: A exportação de uma consulta em bruto não é suportada para este método de exportação.

en: File was not an uploaded file.
pt: O ficheiro não era carregável.

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
pt: O ficheiro carregado excede o tamanho definido na directriz 'upload_max_filesize' na php.ini.

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form.
pt: O ficheiro enviado excede o tamanho definido na directriz 'MAX_FILE_SIZE' que foi definido no formulário HTML.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
pt: O ficheiro foi apenas parcialmente carregado.

en: Missing a temporary folder.
pt: Pasta temporária não encontrada.

en: Failed to write file to disk.
pt: Não foi possível guardar o ficheiro no disco.

en: File upload stopped by extension.
pt: Carregamento do ficheiro parado pela extensão.

en: Unknown error in file upload.
pt: Erro desconhecido no upload do ficheiro.

en: File is a symbolic link
pt: O ficheiro é uma ligação simbólica

en: File could not be read!
pt: Não foi possível ler o ficheiro!

en: Error moving the uploaded file, see [doc@faq1-11]FAQ 1.11[/doc].
pt: Erro ao mover o ficheiro carregado, veja [doc@faq1-11]FAQ 1.11[/doc].

en: Error while moving uploaded file.
pt: Erro ao mover o ficheiro enviado.

en: Cannot read uploaded file.
pt: Ficheiro carregado não pode ser lido.

en: You attempted to load file with unsupported compression (%s). Either support for it is not implemented or disabled by your configuration.
pt: Você tentou importar um ficheiro com uma compressão não suportada (%s). Ou o suporte não está implementado ou está desativado na sua configuração.

en: Session not found.
pt: Sessão não encontrada.

en: Jump to database “%s”.
pt: Ir para a base de dados “%s”.

en: The %s functionality is affected by a known bug, see %s
pt: A funcionalidade %s é afectada por um bug conhecido, veja %s

en: SSL is not being used
pt: SSL não está a ser usado

en: SSL is used with disabled verification
pt: O SSL é usado com a verificação desativada

en: SSL is used without certification authority
pt: O SSL é usado sem autoridade de certificação

en: SSL is used
pt: O SSL é usado

en: The PHP function password_hash() with default options.
pt: A função password_hash() do PHP com opções padrão.

en: password_hash() PHP function
pt: função password_hash() do PHP

en: Skip Explain SQL
pt: Saltar Explicar SQL

en: Without PHP code
pt: Sem código PHP

en: Submit query
pt: Executar consulta

en: Profiling
pt: Perfil

[ctx: Inline edit query]
en: Edit inline
pt: Editar em linha

en: Static analysis:
pt: Análise estática:

en: %d errors were found during analysis.
pt: %d erros foram encontrados durante análise.

en: [ROLLBACK occurred.]
pt: [Ocorreu um ROLLBACK.]

en: The following structures have either been created or altered. Here you can:
pt: As estruturas a seguir foram criadas ou alteradas. Aqui você pode:

en: View a structure's contents by clicking on its name.
pt: Visualizar o conteúdo da estrutura clicando em seu nome.

en: Change any of its settings by clicking the corresponding "Options" link.
pt: Alterar qualquer uma destas definições clicando no link "Opções" correspondente.

en: Edit structure by following the "Structure" link.
pt: Editar a estrutura seguindo o link "Estrutura".

en: Options
pt: Opções

en: Go to database: %s
pt: Ir para a base de dados: %s

en: Edit settings for %s
pt: Editar as definições para %s

en: Go to table: %s
pt: Ir para a tabela: %s

en: Structure of %s
pt: Estrutura do %s

en: Go to view: %s
pt: Ir para a view: %s

en: Only INSERT, UPDATE, DELETE and REPLACE SQL queries containing transactional engine tables can be rolled back.
pt: Apenas operações SQL de INSERT, UPDATE, DELETE e REPLACE contendo tabela(s) de motor transacional podem ser repetidas.

en: The indexes %1$s and %2$s seem to be equal and one of them could possibly be removed.
pt: Os Índices %1$s e %2$s parecem ser iguais ou um deles pode ter sido removido.

en: Function
pt: Funções

en: Type
pt: Tipo

en: The directory you set for upload work cannot be reached.
pt: Não é possivel alcançar a directoria que configurou para fazer upload.

en: Or
pt: Ou

en: web server upload directory:
pt: diretório de envio do servidor web:

en: Showing SQL query
pt: Exibindo consulta SQL

en: Inserted row id: %1$d
pt: Id da linha inserida: %1$d

en: Ignoring unsupported language code.
pt: A ignorar código de linguagem não suportado.

en: Linting is disabled for this query because it exceeds the maximum length.
pt: Linting está desativada para esta consulta porque excede o tamanho máximo.

en: %1$s (near <code>%2$s</code>)
pt: %1$s (perto de <code>%2$s</code>)

en: Browse
pt: Procurar

en: Search
pt: Pesquisar

en: Insert
pt: Inserir

en: Privileges
pt: Privilégios

en: Operations
pt: Operações

en: Tracking
pt: Rastreio

en: Database seems to be empty!
pt: A Base de Dados aparenta estar vazia!

en: Query
pt: Pesquisa por formulário

en: Routines
pt: Rotinas

en: Events
pt: Eventos

en: Designer
pt: Desenhador

en: Central columns
pt: Colunas centrais

en: User accounts
pt: Contas de utilizador

en: Binary log
pt: Registo binário

en: Replication
pt: Replicação

en: Variables
pt: Variáveis

en: Charsets
pt: Mapas de Caracteres

en: Engines
pt: Motores

en: %1$d row affected. | %1$d rows affected.
pt[0]: %1$d linha afectada.
pt[1]: %1$d linha(s) afectadas.

en: %1$d row deleted. | %1$d rows deleted.
pt[0]: %1$d linha apagada.
pt[1]: %1$d linhas apagadas.

en: %1$d row inserted. | %1$d rows inserted.
pt[0]: %1$d linha inserida.
pt[1]: %1$d linha(s) inseridas.

en: Groups:
pt: Grupos:

en: Events:
pt: Eventos:

en: Functions:
pt: Funções:

en: Procedures:
pt: Procedimentos:

en: Tables:
pt: Tabelas:

en: There are large item groups in navigation panel which may affect the performance. Consider disabling item grouping in the navigation panel.
pt: Há grandes grupos de itens no painel de navegação que podem afetar o desempenho. Considere desativar agrupamento de itens no painel de navegação.

en: Groups
pt: Grupos

en: %s result found | %s results found
pt[0]: %s resultado encontrado
pt[1]: %s resultados encontrados

en: Collapse all
pt: Reduzir tudo

note: l10n: The word "Node" must not be translated here
en: Invalid class name "%1$s", using default of "Node"
pt: Nome de classe inválida "%1$s", usando predefinição de "nó"

en: Could not load class "%1$s"
pt: Não foi possível carregar a classe "%1$s"

en: Columns
pt: Colunas

[ctx: Create new column]
en: New
pt: Nova

en: Column
pt: Coluna

[ctx: Create new database]
en: New
pt: Novo

en: Database operations
pt: Operações da base de dados

en: Show hidden items
pt: Exibir itens ocultos

[ctx: Create new event]
en: New
pt: Novo

en: Event
pt: Evento

en: Functions
pt: Funções

[ctx: Create new function]
en: New
pt: Nova

[ctx: Create new index]
en: New
pt: Novo

en: Expand/Collapse
pt: Expandir/Recolher

en: Procedures
pt: Procedimentos

[ctx: Create new procedure]
en: New
pt: Novo

en: Procedure
pt: Procedimento

[ctx: Create new table]
en: New
pt: Nova

[ctx: Create new trigger]
en: New
pt: Novo

[ctx: Create new view]
en: New
pt: Nova

en: Make all columns atomic
pt: Tornar todas as colunas atómicas

en: First step of normalization (1NF)
pt: Primeiro passo da normalização (1NF)

en: Step 1.
pt: Passo 1.

en: Do you have any column which can be split into more than one column? For example: address can be split into street, city, country and zip.
pt: Você tem alguma coluna que pode ser dividida em mais de uma coluna? Por exemplo: o endereço pode ser dividido em rua, cidade, país e CEP.

en: Show me the central list of columns that are not already in this table
pt: Mostre-me a lista central de coluna(s) que ainda não esteja(m) na(s) tabela(s)

en: Select a column which can be split into more than one (on select of 'no such column', it'll move to next step).
pt: Escolha uma coluna que pode ser dividida em mais de uma (se selecionar 'nenhuma coluna', você passará para o próxima passo).

en: split into
pt: dividir em

en: Have a primary key
pt: Ter uma chave primária

en: Primary key already exists.
pt: Já existe uma chave primária.

en: There is no primary key; please add one.<br>Hint: A primary key is a column (or combination of columns) that uniquely identify all rows.
pt: Não existe uma chave primária; por favor, adicione uma.<br>Dica: A chave primária é uma coluna (ou combinação de colunas) que identificam unicamente todas as linhas.

en: Add a primary key on existing column(s)
pt: Adicionar uma chave primária na(s) coluna(s) existente(s)

en: If it's not possible to make existing column combinations as primary key
pt: Se não for possível fazer combinações de coluna(s) existente(s) como chave primária

en: + Add a new primary key column
pt: + Adicionar uma nova coluna como chave primária

en: Remove redundant columns
pt: Remover colunas redundantes

en: Do you have a group of columns which on combining gives an existing column? For example, if you have first_name, last_name and full_name then combining first_name and last_name gives full_name which is redundant.
pt: Você possui um grupo de colunas cuja combinação resulta em uma coluna existente? Por exemplo, se você possui nome, sobrenome e nome_completo então combinar nome e sobrenome resulta em nome_completo, que é redundante.

en: Check the columns which are redundant and click on remove. If no redundant column, click on 'No redundant column'
pt: Verifique as colunas redundantes e clique em remover. Se não houver coluna(s) redundante(s), clique em 'Nenhuma coluna redundante'

en: Remove selected
pt: Remover selecionados

en: No redundant column
pt: Nenhuma coluna redundante

en: Move repeating groups
pt: Mover grupos repetidos

en: Do you have a group of two or more columns that are closely related and are all repeating the same attribute? For example, a table that holds data on books might have columns such as book_id, author1, author2, author3 and so on which form a repeating group. In this case a new table (book_id, author) should be created.
pt: Você tem um grupo de duas ou mais colunas que estão intimamente relacionadas e estão todas repetindo o mesmo atributo? Por exemplo, uma tabela que armazena dados sobre livros podem ter colunas como id_livro, autor1, autor2, autor3 e assim por diante, que formam um grupo repetido. Neste caso, uma nova tabela (id_livro, autor) deveria ser criada.

en: Check the columns which form a repeating group. If no such group, click on 'No repeating group'
pt: Selecione as colunas que formam um grupo repetido. Se não houver mais grupo, clique em 'Nenhum grupo repetido'

en: No repeating group
pt: Não há grupo repetido

en: Step 2.
pt: Passo 2.

en: Find partial dependencies
pt: Encontrar dependências parciais

en: No partial dependencies possible as no non-primary column exists since primary key ( %1$s ) is composed of all the columns in the table.
pt: Não há dependências parciais possíveis quando nenhuma coluna não-primária existe desde que a chave primária ( %1$s ) seja composta por todas as colunas da tabela.

en: Table is already in second normal form.
pt: A tabela já está na segunda forma normal.

en: The primary key ( %1$s ) consists of more than one column so we need to find the partial dependencies.
pt: A chave primária ( %1$s ) consiste em mais de uma coluna, então nós precisamos encontrar as dependências parciais.

en: Please answer the following question(s) carefully to obtain a correct normalization.
pt: Por favor, responda as seguintes perguntas cuidadosamente para obter uma normalização correta.

en: + Show me the possible partial dependencies based on data in the table
pt: + Mostre-me as possíveis dependências parciais com base nos dados da tabela

en: For each column below, please select the <b>minimal set</b> of columns among given set whose values combined together are sufficient to determine the value of the column.
pt: Para cada coluna abaixo, por favor, selecione a <b>configuração mínima</b> de colunas dadas entre configurações cujos valores combinados são suficientes para determinar o valor da coluna.

en: '%1$s' depends on:
pt: '%1$s' depende de:

en: No partial dependencies possible as the primary key ( %1$s ) has just one column.
pt: Nenhuma dependência parcial possível quando a chave primária ( %1$s ) tem apenas uma coluna.

en: In order to put the original table '%1$s' into Second normal form we need to create the following tables:
pt: Para por a tabela original '%1$s' na segunda forma normal, precisamos criar as tabelas a seguir:

en: The second step of normalization is complete for table '%1$s'.
pt: A segunda etapa da normalização está completa para a tabela '%1$s'.

en: Error in processing!
pt: Erro no processamento!

en: In order to put the original table '%1$s' into Third normal form we need to create the following tables:
pt: Para por a tabela original '%1$s' na terceira forma normal, precisamos criar as tabelas a seguir:

en: The third step of normalization is complete.
pt: A terceira etapa da normalização está completa.

en: Selected repeating group has been moved to the table '%s'
pt: Grupo repetido selecionado tem sido movido para a tabela '%s'

en: Step 3.
pt: Passo 3.

en: Find transitive dependencies
pt: Encontrar dependências transitivas

en: For each column below, please select the <b>minimal set</b> of columns among given set whose values combined together are sufficient to determine the value of the column.<br>Note: A column may have no transitive dependency, in that case you don't have to select any.
pt: Para cada coluna abaixo, por favor selecione a <b>configuração mínima</b> de colunas dadas entre configurações cujos valores combinados são suficientes para determinar o valor da coluna.<br>Nota: uma coluna pode não ter nenhuma dependência transitiva, nesse caso você não terá que selecionar qualquer uma.

en: No Transitive dependencies possible as the table doesn't have any non primary key columns
pt: Não há dependências transitivas possíveis quando a tabela não possui nenhuma coluna de chave não primária

en: Table is already in Third normal form!
pt: A tabela já está na terceira forma normal!

en: Improve table structure (Normalization):
pt: Melhorar a estrutura da tabela (Normalização):

en: Select up to what step you want to normalize
pt: Selecione até qual passo você quiser normalizar

en: Second step of normalization (1NF+2NF)
pt: Segundo passo de normalização (1NF+2NF)

en: Third step of normalization (1NF+2NF+3NF)
pt: Terceiro passo de normalização (1NF+2NF+3NF)

en: Hint: Please follow the procedure carefully in order to obtain correct normalization
pt: Dica: por favor, siga o procedimento cuidadosamente para obter a normalização correta

en: This list is based on a subset of the table's data and is not necessarily accurate.
pt: Esta lista é baseada num subconjunto dos dados da tabela e não é necessariamente exata.

en: No partial dependencies found!
pt: Nenhuma dependência parcial encontrada!

en: Analyze
pt: Analizar

en: Check
pt: Verificar

en: Optimize
pt: Otimizar

en: Rebuild
pt: Reconstruir

en: Repair
pt: Reparar

en: Truncate
pt: Truncar

en: Drop
pt: Eliminar

en: Coalesce
pt: Coalescer

en: Can't move table to same one!
pt: Não é posivel mover a tabela para o mesmo!

en: Can't copy table to same one!
pt: Não é possivel copiar a tabela para o mesmo!

en: Table %s has been moved to %s. Privileges have been adjusted.
pt: Tabela %s movida para %s. Os privilégios foram ajustados.

en: Table %s has been copied to %s. Privileges have been adjusted.
pt: Tabela %s copiada para %s. Os privilégios foram ajustados.

en: Table %s has been moved to %s.
pt: A tabela %s foi movida para %s.

en: Table %s has been copied to %s.
pt: Tabela %s copiada para %s.

en: The table name is empty!
pt: O nome da tabela está vazio!

en: This table is a view, it can not be truncated.
pt: Esta é uma variável apenas de leitura e não pode ser truncada.

en: Error while creating PDF:
pt: Erro ao criar o PDF:

en: Cannot connect: invalid settings.
pt: Não é possível realizar a ligação: definições inválidas.

en: Welcome to %s
pt: Bem-vindo ao %s

en: You probably did not create a configuration file. You might want to use the %1$ssetup script%2$s to create one.
pt: Provavelmente um ficheiro de configuração não foi criado. O %1$ssetup script%2$s pode ser utilizado para criar um.

en: phpMyAdmin tried to connect to the MySQL server, and the server rejected the connection. You should check the host, username and password in your configuration and make sure that they correspond to the information given by the administrator of the MySQL server.
pt: O phpMyAdmin tentou ligar-se ao servidor MySQL, e o servidor rejeitou a ligação. Verifique o anfitrião, nome de utilizador e palavra-passe no config.inc.php e assegure-se que correspondem à informação fornecida pelo administrador do MySQL.

en: Retry to connect
pt: Tente se conectar novamente

en: Your session has expired. Please log in again.
pt: Sua sessão expirou. Por favor, faça login novamente.

en: Missing reCAPTCHA verification, maybe it has been blocked by adblock?
pt: Faltando verificação do reCAPTCHA, talvez tenha sido bloqueada pelo adblock?

en: Failed to connect to the reCAPTCHA service!
pt: Falha ao conectar-se ao serviço reCAPTCHA!

en: Entered captcha is wrong, try again!
pt: O valor digitado na imagem de verificação está errado, tente novamente!

en: You are not allowed to log in to this MySQL server!
pt: Você não tem permissão para fazer logon no servidor MySQL!

en: Wrong username/password. Access denied.
pt: Utilizador ou Palavra-passe errada. Acesso Negado.

en: Can not find signon authentication script:
pt: Não é possível encontrar o script de autenticação de logon:

en: Login without a password is forbidden by configuration (see AllowNoPassword)
pt: A autenticação sem uma palavra-passe é proibida pela configuração (consulte 'AllowNoPassword')

en: You have been automatically logged out due to inactivity of %s seconds. Once you log in again, you should be able to resume the work where you left off.
pt: Você foi automaticamente desconectado devido à inatividade de %s segundos. Uma vez conectado novamente, deve ser capaz de retomar o trabalho onde parou.

en: Cannot log in to the MySQL server
pt: Não é possível fazer login no servidor MySQL

en: You have enabled two factor authentication, please confirm your login.
pt: Você ativou a autenticação de dois fatores, por favor confirme seu login.

en: Format:
pt: Formato:

en: Columns separated with:
pt: Colunas separadas com:

en: Columns enclosed with:
pt: Colunas delimitadas por:

en: Columns escaped with:
pt: Campos divididos com:

en: Lines terminated with:
pt: Linhas terminadas com:

en: Replace NULL with:
pt: Substituir NULL com:

en: Remove carriage return/line feed characters within columns
pt: Remover caracteres de código de fim de linha ou avanço de linha dentro das colunas

en: Excel edition:
pt: Edição do Excel:

en: structure
pt: estrutura

en: data
pt: dados

en: structure and data
pt: estrutura e dados

en: Data dump options
pt: Opções de despejo de dados

en: Dumping data for table
pt: Extraindo dados da tabela

en: Null
pt: Nulo

en: Default
pt: Predefinido

en: Links to
pt: Ligações para

en: Name
pt: Nome

en: Definition
pt: Definição

en: Table structure for table
pt: Estrutura da tabela

en: Structure for view
pt: Estrutura para vista

en: Stand-in structure for view
pt: Estrutura stand-in para vista

en: Output pretty-printed JSON (Use human-readable formatting)
pt: Exibir JSON bem formatado (usar formatação para leitura humana)

en: Output unicode characters unescaped
pt: Saída com caracteres unicode não escapados

en: Content of table @TABLE@
pt: Conteúdo da tabela @TABLE@

en: (continued)
pt: (continuação)

en: Structure of table @TABLE@
pt: estructura da tabela @TABLE@

en: Object creation options
pt: Opções de criação de objetos

en: Table caption:
pt: Legenda da tabela:

en: Table caption (continued):
pt: Legenda da tabela (continuação):

en: Label key:
pt: Etiqueta de chave:

en: Display foreign key relationships
pt: Exibir relacionamentos de chave estrangeira

en: Display comments
pt: Exibir comentários

en: Display media types
pt: Exibir os tipos de mídia

en: Put columns names in the first row:
pt: Por os nomes das colunas na primeira linha:

en: Generation Time:
pt: Tempo de geração:

en: Server version:
pt: Versão do servidor:

en: PHP Version:
pt: versão do PHP:

en: Database:
pt: Base de dados:

en: Data:
pt: Dados:

en: Structure:
pt: Estrutura:

en: Export table names
pt: Exportar nomes das tabelas

en: Export table headers
pt: Exportar cabeçalhos das tabelas

en: Dumping data for query result
pt: Despejando dados para o resultado da consulta

en: Report title:
pt: Título do relatório:

en: Dumping data
pt: Despejando dados

en: Query result data
pt: Dados do resultado da consulta

en: View structure
pt: Estrutura da vista

en: Stand in
pt: Substituir

en: Display comments <i>(includes info such as export timestamp, PHP version, and server version)</i>
pt: Mostrar comentários <i>(inclui informação como data(timestamp) de exportação, versão do PHP, e versão do servidor)</i>

en: Additional custom header comment (\n splits lines):
pt: Comentário adicional personalizado de cabeçalho (\n separa as linhas):

en: Include a timestamp of when databases were created, last updated, and last checked
pt: Inclui a data(timestamp) em que as bases de dados foram criadas, atualizadas pela última vez, e verificadas pela última vez

en: Export metadata
pt: Exportar metadata

en: Database system or older MySQL server to maximize output compatibility with:
pt: Sistema de base de dados ou servidor MySQL mais antigo para maximizar a compatibilidade de saída com:

en: Add statements:
pt: Adicionar declarações:

en: Add %s statement
pt: Adicionar declaração %s

en: (less efficient as indexes will be generated during table creation)
pt: (menos eficiente pois os índices serão gerados durante a criação da tabela)

en: %s value
pt: Valor de %s

note: l10n: Allow simplifying exported view syntax to only "CREATE VIEW"
en: Use simple view export
pt: Usar exportação para vista simples

en: Enclose table and column names with backquotes <i>(Protects column and table names formed with special characters or keywords)</i>
pt: Envolver nomes de tabela e colunas com crases <i>(Protege os nomes de colunas e tabelas formados com caracteres especiais ou palavras chaves)</i>

en: Data creation options
pt: Opções de criação de dados

en: Truncate table before insert
pt: Truncar tabela antes do insert

en: Instead of <code>INSERT</code> statements, use:
pt: Em vez de usar declarações <code>INSERT</code>, use:

en: <code>INSERT DELAYED</code> statements
pt: declarações <code>INSERT DELAYED</code>

en: <code>INSERT IGNORE</code> statements
pt: declarações <code>INSERT IGNORE</code>

en: Function to use when dumping data:
pt: Função a ser usada para despejo de dados:

en: Syntax to use when inserting data:
pt: Sintaxe a usar para inserimento de dados:

en: include column names in every <code>INSERT</code> statement <br> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Example: <code>INSERT INTO tbl_name (col_A,col_B,col_C) VALUES (1,2,3)</code>
pt: incluir nomes de colunas em cada declaração <code>INSERT</code> <br> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Exemplo: <code>INSERT INTO tbl_name (col_A,col_B,col_C) VALUES (1,2,3)</code>

en: insert multiple rows in every <code>INSERT</code> statement<br> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Example: <code>INSERT INTO tbl_name VALUES (1,2,3), (4,5,6), (7,8,9)</code>
pt: inserir múltiplas linhas em cada declaração <code>INSERT</code><br> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Exemplo: <code>INSERT INTO tbl_name VALUES (1,2,3), (4,5,6), (7,8,9)</code>

en: both of the above<br> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Example: <code>INSERT INTO tbl_name (col_A,col_B,col_C) VALUES (1,2,3), (4,5,6), (7,8,9)</code>
pt: ambos acima<br> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Exemplo: <code>INSERT INTO tbl_name (col_A,col_B,col_C) VALUES (1,2,3), (4,5,6), (7,8,9)</code>

en: neither of the above<br> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Example: <code>INSERT INTO tbl_name VALUES (1,2,3)</code>
pt: nenhuma das opções acima<br> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Exemplo: <code>INSERT INTO tbl_name VALUES (1,2,3)</code>

en: Dump binary columns in hexadecimal notation <i>(for example, "abc" becomes 0x616263)</i>
pt: Despejar colunas binárias em notação hexadecimal <i>(por exemplo, "abc" seria 0x616263)</i>

en: Dump TIMESTAMP columns in UTC <i>(enables TIMESTAMP columns to be dumped and reloaded between servers in different time zones)</i>
pt: Descarregar colunas com TIMESTAMP em UTC <i>(possibilita que as colunas TIMESTAMP sejam descarregadas e carregadas entre servidores em diferentes zonas horárias) </i>

en: It appears your database uses routines;
pt: Parece que a sua base de dados utiliza rotinas;

en: alias export may not work reliably in all cases.
pt: exportar apelidos pode não funcionar confiavelmente em todos os casos.

en: Metadata for table %s
pt: Metadata para tabela %s

en: Metadata for database %s
pt: Metadados para a base de dados %s

en: Creation:
pt: Criação:

en: Last update:
pt: Última actualização:

en: Last check:
pt: Última verificação:

en: Error reading structure for table %s:
pt: Erro ao ler a estrutura para a tabela %s:

en: It appears your database uses views;
pt: Parece que a sua base de dados utiliza views;

en: Constraints for dumped tables
pt: Restrições para despejos de tabelas

en: Constraints for table
pt: Limitadores para a tabela

en: Indexes for dumped tables
pt: Índices para tabelas despejadas

en: Indexes for table
pt: Índices para tabela

en: AUTO_INCREMENT for dumped tables
pt: AUTO_INCREMENT de tabelas despejadas

en: AUTO_INCREMENT for table
pt: AUTO_INCREMENT de tabela

en: MEDIA TYPES FOR TABLE
pt: TIPOS DE MÍDIA PARA TABELAS

en: RELATIONSHIPS FOR TABLE
pt: RELACIONAMENTOS PARA TABELAS

en: It appears your table uses triggers;
pt: Parece que a sua tabela utiliza triggers;

en: Structure for view %s exported as a table
pt: Estrutura da view %s exportado como tabela

en: (See below for the actual view)
pt: (Veja abaixo para a view atual)

en: Error reading data for table %s:
pt: Erro ao ler dados para tabela %s:

en: Object creation options (all are recommended)
pt: Opções de criação de objetos (todas são recomendadas)

en: Export contents
pt: Exportar conteúdo

en: Table:
pt: Tabela:

en: Purpose:
pt: Propósito:

en: Update data when duplicate keys found on import (add ON DUPLICATE KEY UPDATE)
pt: Atualiza os dados quando chaves duplicadas forem encontradas na importação (adicione ON UPDATE DUPLICATE KEY)

en: Name of the new table (optional):
pt: Nome da nova tabela (opcional):

en: Name of the new database (optional):
pt: Nome da nova base de dados (opcional):

en: Import these many number of rows (optional):
pt: Importar esse número de linhas (opcional):

en: The first line of the file contains the table column names <i>(if this is unchecked, the first line will become part of the data)</i>
pt: A primeira linha do ficheiro contém os nomes das colunas da tabela <i>(se for desmarcado, a primeira linha se tornará parte dos dados)</i>

en: If the data in each row of the file is not in the same order as in the database, list the corresponding column names here. Column names must be separated by commas and not enclosed in quotations.
pt: Se os dados em cada linha do ficheiro não estiverem na mesma ordem que na base de dados, liste aqui os nomes das colunas correspondentes. Os nomes das colunas devem ser separados por vírgulas e não devem estar entre aspas.

en: Column names:
pt: Nome dos Campos:

en: Invalid format of CSV input on line %d.
pt: Formato inválido de input CSV na linha %d.

en: Invalid column count in CSV input on line %d.
pt: Contador de colunas inválido no input CSV na linha %d.

en: Invalid parameter for CSV import: %s
pt: Parâmetro inválido para importação CSV: %s

en: Invalid column (%s) specified! Ensure that columns names are spelled correctly, separated by commas, and not enclosed in quotes.
pt: Coluna especificada inválida (%s)! Certifique-se de que os nomes das colunas estejam escritos corretamente, separados por vírgulas e que não estejam entre aspas.

en: Column names:
pt: Nomes das colunas:

en: This plugin does not support compressed imports!
pt: Este plugin não suporta importações comprimidas!

en: MediaWiki Table
pt: Tabela MediaWiki

en: Invalid format of mediawiki input on line: <br>%s.
pt: Formato inválido de input mediawiki na linha: <br>%s.

en: Import percentages as proper decimals <i>(ex. 12.00% to .12)</i>
pt: Importar percentuagens como decimais apropriados <i>(ex: 12% para 0.12)</i>

en: Import currencies <i>(ex. $5.00 to 5.00)</i>
pt: Importar moedas <i>(ex: €5,00 para 5,00)</i>

en: The XML file specified was either malformed or incomplete. Please correct the issue and try again.
pt: O ficheiro XML especificado foi mal feito ou está incompleto. Por favor, corrija o problema e tente novamente.

en: Could not parse OpenDocument Spreadsheet!
pt: Não foi possível analisar a planilha OpenDocument!

en: ESRI Shape File
pt: Shapefile ESRI

en: There was an error importing the ESRI shape file: "%s".
pt: Um erro ocorreu ao importar o ficheiro do tipo shape ESRI: "%s".

en: MySQL Spatial Extension does not support ESRI type "%s".
pt: Extensão Espacial MySQL não suporta o tipo ESRI "%s".

en: The imported file does not contain any data!
pt: O ficheiro importado não contém nenhum dado!

en: SQL compatibility mode:
pt: Modo de compatibilidade SQL:

en: Do not use <code>AUTO_INCREMENT</code> for zero values
pt: Não utilizar <code>AUTO_INCREMENT</code> para valores nulos

en: This format has no options
pt: Esse formato não tem opções

en: Invalid authentication method set in configuration:
pt: Método de autenticação definido nas configurações inválido:

en: The %s table doesn't exist!
pt: A tabela %s não existe!

en: Schema of the %s database - Page %s
pt: Esquema da base de dados %s - Página %s

en: SCHEMA ERROR:
pt: ERRO DE ESQUEMA:

en: PDF export page
pt: Página de exportação PDF

en: Schema of the %s database
pt: Esquema da base de dados %s

en: Relational schema
pt: Esquema relacional

en: Table of contents
pt: Índice

en: Table comments:
pt: Comentários da tabela:

en: Attributes
pt: Atributos

en: Show color
pt: Mostrar côr

en: Only show keys
pt: Mostrar apenas chaves

en: Orientation
pt: Orientação

en: Landscape
pt: Paisagem

en: Portrait
pt: Retrato

en: Same width for all tables
pt: Mesma largura para todas as tabelas

en: Show grid
pt: Mostrar grelha

en: Data dictionary
pt: Dicionário de dados

en: Order of the tables
pt: Ordem das tabelas

en: Name (Ascending)
pt: Nome (Ascendente)

en: Name (Descending)
pt: Nome (Descendente)

en: Converts Boolean values to text (default 'T' and 'F'). First option is for TRUE, second for FALSE. Nonzero=true.
pt: Converte valores booleanos em texto (default 'T' e 'F'). Primeira opção é TRUE, segunda FALSE. Não nulo=true.

en: Displays a TIME, TIMESTAMP, DATETIME or numeric unix timestamp column as formatted date. The first option is the offset (in hours) which will be added to the timestamp (Default: 0). Use second option to specify a different date/time format string. Third option determines whether you want to see local date or UTC one (use "local" or "utc" strings) for that. According to that, date format has different value - for "local" see the documentation for PHP's strftime() function and for "utc" it is done using gmdate() function.
pt: Exibir uma coluna TIME, TIMESTAMP, DATETIME ou campo numérico UNIX como data formatada. A primeira opção é o deslocamento (em horas) que irá ser adicionado ao timestamp (predefinição: 0). Use a segunda opção para especificar uma cadeia de formatação date/time diferente. A terceira opção determina se deseja ver a data local ou UTC (use a cadeia "local" ou "utc" para isso). De acordo com isso, o formato de data terá valores diferentes - para "local" veja a documentação do PHP para função strftime() e para "utc" será feito pela função gmdate().

note: l10n: See https://www.php.net/manual/en/function.strftime.php
en: %B %d, %Y at %I:%M %p
pt: %d-%B-%Y às %H:%M

en: Displays a link to download the binary data of the column. You can use the first option to specify the filename, or use the second option as the name of a column which contains the filename. If you use the second option, you need to set the first option to the empty string.
pt: Mostrar um link para descarregar os dados binários da coluna. Você pode usar a primeira opção para especificar o nome do ficheiro ou usar a segunda opção como o nome de uma coluna que contém o nome do ficheiro. Se usar a segunda opção, terá de configurar a primeira opção com uma cadeia vazia.

en: LINUX ONLY: Launches an external application and feeds it the column data via standard input. Returns the standard output of the application. The default is Tidy, to pretty-print HTML code. For security reasons, you have to manually edit the file libraries/classes/Plugins/Transformations/Abs/ExternalTransformationsPlugin.php and list the tools you want to make available. The first option is then the number of the program you want to use. The second option should be blank for historical reasons. The third option, if set to 1, will convert the output using htmlspecialchars() (Default 1). The fourth option, if set to 1, will prevent wrapping and ensure that the output appears all on one line (Default 1).
pt: SOMENTE LINUX: executa uma aplicação externa e alimenta-a com dados da coluna através do input predefinido. Retorna o output predefinido da aplicação. A predefinição é Limpo, para impressão bonita do código HTML. Por razões de segurança, tem que editar o ficheiro libraries/classes/Plugins/Transformations/Abs/ExternalTransformationsPlugin.php manualmente e listar as ferramentas que queira tornar disponível. A primeira opção é então o número do programa que deseja usar. A segunda opção deve ficar em branco por razões históricas. A terceira opção, se for configurada 1, irá converter a saída usando htmlspecialchars() (predefinição 1). A quarta opção, se for configurada 1, prevenirá a quebra de linha e garantirá que a saída apareça toda numa linha (predefinição 1).

en: You are using the external transformation command line options field, which has been deprecated for security reasons. Add all command line options directly to the definition in %s.
pt: Está a usar o campo de opções de linha de comando de transformação externa, que foi depreciado por motivos de segurança. Adicione todas as opções de linha de comando diretamente à definição em %s.

en: Displays the contents of the column as-is, without running it through htmlspecialchars(). That is, the column is assumed to contain valid HTML.
pt: Mostra o conteúdo da coluna como ele é, sem manipular através de htmlspecialchars(). Isso é, a coluna assume conter somente HTML válido.

en: Displays hexadecimal representation of data. Optional first parameter specifies how often space will be added (defaults to 2 nibbles).
pt: Exibir a representação hexadecimal dos dados. O primeiro parâmetro opcional especifica a frequencia de espaços adicionados (predefinição são 2 pedaços).

en: Displays a link to download this image.
pt: Mostra uma ligação para esta imagem (blob download directo , i.e.).

en: Image upload functionality which also displays a thumbnail. The options are the width and height of the thumbnail in pixels. Defaults to 100 X 100.
pt: Funcionalidade de envio de imagem que também exibe uma miniatura. As opções são a largura e a altura da miniatura em pixels. Predefinição é 100 X 100.

en: Image preview here
pt: Pré-visualização da imagem aqui

en: Displays a clickable thumbnail. The options are the maximum width and height in pixels. The original aspect ratio is preserved.
pt: Mostra uma miniatura clicável. As opções são largura e altura máximas em pixeis. A proporção original é preservada.

en: Converts an (IPv4) Internet network address stored as a BIGINT into a string in Internet standard dotted format.
pt: Converte um endereço de IP (IPv4), armazenado como BIGINT, em uma cadeia formatada com pontuação de referência de Internet.

en: Prepends and/or Appends text to a string. First option is text to be prepended, second is appended (enclosed in single quotes, default empty string).
pt: Adiciona texto a uma cadeia. A primeira opção é o texto a ser prefixado, a segunda é sufixado (envolvido por aspas simples, cadeia vazia por predefinição).

en: Validates the string using regular expression and performs insert only if string matches it. The first option is the Regular Expression.
pt: Valida a cadeia de caracteres utilizando expressões regulares e executa a inserção somente se a seqüência de caracteres corresponde. A primeira opção é a Expressão Regular.

en: Validation failed for the input string %s.
pt: Falha na validação da cadeia de entrada %s.

en: Formats text as SQL query with syntax highlighting.
pt: Formatar texto como consulta SQL com destaque de sintaxe.

en: Displays a part of a string. The first option is the number of characters to skip from the beginning of the string (Default 0). The second option is the number of characters to return (Default: until end of string). The third option is the string to append and/or prepend when truncation occurs (Default: "…").
pt: Mostra uma parte de uma cadeia. A primeira opção é a quantidade de caracteres a pular a partir do início da cadeia. (A predefinição é 0). A segunda opção é a quantidade de caracteres a retornar (Predefinição: até o fim da cadeia). A terceira opção é a cadiea a adicionar depois ou antes quando truncamentos ocorrerem (Predefinição: "...").

en: File upload functionality for TEXT columns. It does not have a textarea for input.
pt: Funcionalidade de envio de ficheiros para colunas tipo TEXT. Não tem uma textarea para a entrada.

en: Displays an image and a link; the column contains the filename. The first option is a URL prefix like "https://www.example.com/". The second and third options are the width and the height in pixels.
pt: Mostra uma imagem e um link; o campo contém o nome do ficheiro. A primeira opção é um prefixo de URL como "https://www.exemplo.com/". A segunda e terceira opção são a largura e a altura em pixels.

en: Displays a link; the column contains the filename. The first option is a URL prefix like "https://www.example.com/". The second option is a title for the link.
pt: Mostra um link, o campo contém o nome do ficheiro. A primeira opção é um prefixo URL como "https://www.exemplo.com/". A segunda opção é um título para o link.

en: Converts an Internet network address in (IPv4/IPv6) format to binary
pt: Converte um endereço de internet no formato (IPv4/IPv6) em binário

en: Converts an Internet network address in (IPv4/IPv6) format into a long integer.
pt: Converte um endereço de internet no formato (IPv4/IPv6) num inteiro longo.

en: Syntax highlighted CodeMirror editor for JSON.
pt: Editor de sintaxe destacada de CodeMirror para JSON.

en: Syntax highlighted CodeMirror editor for SQL.
pt: Editor de CodeMirror de sintaxe destacada para SQL.

en: Syntax highlighted CodeMirror editor for XML (and HTML).
pt: Editor de CodeMirror de sintaxe destacada para XML (e HTML).

en: Converts an Internet network address stored as a binary string into a string in Internet standard (IPv4/IPv6) format.
pt: Converte um endereço de IP, armazenado como cadiea binária, numa cadeia formatada conforme a referência de Internet (IPv4/IPv6).

en: Formats text as JSON with syntax highlighting.
pt: Formata o texto como JSON com sintaxe destacada.

en: Formats text as XML with syntax highlighting.
pt: Formata o texto como XML com sintaxe destacada.

en: Authentication Application (2FA)
pt: Aplicação de Autenticação (2FA)

en: Provides authentication using HOTP and TOTP applications such as FreeOTP, Google Authenticator or Authy.
pt: Fornece autenticação usando aplicações HOTP e TOTP como FreeOTP, Google Authenticator ou Authy.

en: Hardware Security Key (FIDO U2F)
pt: Chave de Segurança de Hardware (FIDO U2F)

en: Two-factor authentication failed: %s
pt: A autenticação por dois fatores falhou: %s

en: Two-factor authentication failed.
pt: Autenticação por dois fatores falhou.

en: No Two-Factor Authentication
pt: Sem autenticação de dois fatores

en: Login using password only.
pt: Login usando apenas a palavra-passe.

en: Simple two-factor authentication
pt: Autenticação de dois fatores simples

en: For testing purposes only!
pt: Apenas para fins de teste!

en: The server is not responding (or the local server's socket is not correctly configured).
pt: O servidor não está a responder (ou o socket do servidor local está mal configurado).

en: The server is not responding.
pt: O servidor não está a responder.

en: Logout and try as another user.
pt: Faça logout e tente novamente com outro utilizador.

en: Please check privileges of directory containing database.
pt: Verifique quais os privilégios que o directório da base de dados tem.

en: Details…
pt: Informações…

en: Could not save recent table!
pt: Não foi possível guardar a tabela recente!

en: Could not save favorite table!
pt: Não foi possível guardar a tabela favorita!

en: Recent tables
pt: Tabelas recentes

en: Recent
pt: Recente

en: Favorites
pt: Favoritos

en: Connection to server is disabled, please enable $cfg['AllowArbitraryServer'] in phpMyAdmin configuration.
pt: A conexão ao servidor está desativada. Por favor ative $cfg['AllowArbitraryServer'] nas configuração do phpMyAdmin.

en: Replication started successfully.
pt: Replicação iniciada com sucesso.

en: Error starting replication.
pt: Erro ao iniciar a replicação.

en: Replication stopped successfully.
pt: Replicação parada com sucesso.

en: Error stopping replication.
pt: Erro ao parar a replicação.

en: Replication resetting successfully.
pt: Replicação reiniciada com sucesso.

en: Error resetting replication.
pt: Erro ao reiniciar a replicação.

en: Success.
pt: Sucesso.

en: Error.
pt: Erro.

en: Unknown error
pt: Erro desconhecido

en: Unable to change primary!
pt: Não foi possível alterar de primário!

en: Primary server changed successfully to %s.
pt: Servidor primário alterado com sucesso para %s.

en: The routing cache could not be written, you need to adjust permissions on the folder/file "%s"
pt: A cache de encaminhamento não pôde ser escrito, tem de ajustar as permissões na pasta/ficheiro "%s"

en: Error 404! The page %s was not found.
pt: Erro 404! A página %s não foi encontrada.

en: Error 405! Request method not allowed.
pt: Erro 405! Método de solicitação não permitido.

en: Please provide a name for this bookmarked search.
pt: Por favor dê um nome a este marcador de pesquisa.

en: Missing information to save the bookmarked search.
pt: Informação insuficiente para guardar a pesquisa de marcadores.

en: An entry with this name already exists.
pt: Já existe um registo com o mesmo nome.

en: Missing information to delete the search.
pt: Falta informação para poder apagar pesquisa.

en: Missing information to load the search.
pt: Falta informação para carregar pesquisa.

en: Error while loading the search.
pt: Erro ao carregar a pesquisa.

en: Native MySQL authentication
pt: Autenticação nativa do MySQL

en: SHA256 password authentication
pt: Autenticação com palavra-passe SHA256

en: Caching sha2 authentication
pt: Autenticação de sha2 caching

en: Unix Socket based authentication
pt: Autenticação baseada em Socket Unix

en: Old MySQL-4.0 authentication
pt: Autenticação do antigo MySQL 4.0

en: Account locking is not supported.
pt: O bloqueio de conta não é suportado.

en: No privileges.
pt: Sem privilégios.

en: Includes all privileges except GRANT.
pt: Inclui todos os privilégios excepto GRANT.

en: Allows deleting data.
pt: Permite apagar dados.

en: Allows creating new tables.
pt: Permite criar novas tabelas.

en: Allows dropping tables.
pt: Permite apagar tabelas.

en: Allows creating and dropping indexes.
pt: Permite criar e apagar indexes.

en: Allows altering the structure of existing tables.
pt: Permite alterar a estrutura de tabelas existentes.

en: Allows creating new views.
pt: Permitir criar novas vistas.

en: Allows performing SHOW CREATE VIEW queries.
pt: Permite executar consultas SHOW CREATE VIEW.

en: Allows creating and dropping triggers.
pt: Permite criar e apagar triggers.

en: Allows reading data.
pt: Permite ler dados.

en: Allows inserting and replacing data.
pt: Permite inserir e substituir dados.

en: Allows changing data.
pt: Permite alterar dados.

en: Allows creating new databases and tables.
pt: Permite criar novas Bases de Dados e tabelas.

en: Allows dropping databases and tables.
pt: Permite apagar Bases de Dados e tabelas.

en: Allows reloading server settings and flushing the server's caches.
pt: Permite recarregar as definições do servidor e limpar as caches do servidor.

en: Allows shutting down the server.
pt: Permite desligar o servidor.

en: Allows viewing processes of all users.
pt: Permite visualizar processos de todos os utilizadores.

en: Allows importing data from and exporting data into files.
pt: Permite importar ou exportar dados de e para ficheiros.

en: Has no effect in this MySQL version.
pt: Não tem efeito nesta versão do MySQL.

en: Gives access to the complete list of databases.
pt: Dá acesso à lista de bases de dados completa.

en: Allows connecting, even if maximum number of connections is reached; required for most administrative operations like setting global variables or killing threads of other users.
pt: Permite conectar, mesmo que a quantidade máxima de conexões seja alcançado; necessário para a maioria das operações administrativas, como definir variáveis globais ou matar processos de outros utilizadores.

en: Allows creating temporary tables.
pt: Permite criar tabelas temporárias.

en: Allows locking tables for the current thread.
pt: Permite bloquear tabelas para a thread atual.

en: Allows to set up events for the event scheduler.
pt: Permite definir eventos no agendador de eventos.

note: l10n: https://mariadb.com/kb/en/library/grant/#table-privileges "Remove historical rows from a table using the DELETE HISTORY statement"
en: Allows deleting historical rows.
pt: Permite apagar linhas históricas.

en: Allows creating stored routines.
pt: Permite criar rotinas armazenadas.

en: Allows altering and dropping stored routines.
pt: Permite alterar e apagar rotinas armazenadas.

en: Allows creating, dropping and renaming user accounts.
pt: Permite criar, apagar e mudar o nome das contas dos utilizadores.

en: Allows executing stored routines.
pt: Permite executar rotinas armazenadas.

en: The password for %s was changed successfully.
pt: A palavra-passe para %s foi alterada com sucesso.

en: You have revoked the privileges for %s.
pt: Anulou os privilégios para %s.

en: Not enough privilege to view users.
pt: Privilégio insuficiente para exibir utilizador(es).

en: Edit privileges
pt: Editar privilégios

en: Revoke
pt: Anula

en: Database-specific privileges
pt: Privilégios específicos da Base de Dados

en: Table-specific privileges
pt: Privilégios específicos da tabela

en: Routine
pt: Rotina

en: Routine-specific privileges
pt: Privilégios específicos de rotina

en: No users selected for deleting!
pt: Nenhum utilizador selecionado para exclusão!

en: Reloading the privileges
pt: A recarregar privilégios

en: The selected users have been deleted successfully.
pt: Os utilizadores selecionado foram apagados com sucesso.

en: You have updated the privileges for %s.
pt: Actualizou os privilégios de %s.

en: No user found.
pt: Nenhum utilizador encontrado.

en: Deleting %s
pt: A apagar %s

en: The privileges were reloaded successfully.
pt: O privilégios foram recarregados com sucesso.

en: The user %s already exists!
pt: O utilizador %s já existe!

en: Privileges for %s
pt: Privilégios para %s

en: User
pt: Utilizador

en: A user account allowing any user from localhost to connect is present. This will prevent other users from connecting if the host part of their account allows a connection from any (%) host.
pt: Existe uma conta de utilizador que permite que qualquer utilizador do localhost se conecte. Isso impedirá que outros utilizadores se conectem se a parte do host dessas contas permitir uma conexão de qualquer host (%).

en: Note: phpMyAdmin gets the users’ privileges directly from MySQL’s privilege tables. The content of these tables may differ from the privileges the server uses, if they have been changed manually. In this case, you should %sreload the privileges%s before you continue.
pt: Nota: o phpMyAdmin obtém os privilégios dos utilizadores diretamente das tabelas de privilégios do MySQL. O conteúdo dessas tabelas pode divergir dos privilégios que o servidor usa, se eles foram modificados manualmente. Neste caso, você deve %srecarregar os privilégios%s antes de continuar.

en: Note: phpMyAdmin gets the users’ privileges directly from MySQL’s privilege tables. The content of these tables may differ from the privileges the server uses, if they have been changed manually. In this case, the privileges have to be reloaded but currently, you don't have the RELOAD privilege.
pt: Nota: o phpMyAdmin obtém os privilégios dos utilizadores diretamente das tabelas de privilégios do MySQL. O conteúdo dessas tabelas pode divergir dos privilégios que o servidor usa, se eles foram manualmente modificados. Nesse caso, os privilégios devem ser recarregados, mas atualmente não tem o privilégio RELOAD.

en: You have added a new user.
pt: Acrescentou um novo utilizador.

en: SQL query
pt: Comando SQL

en: Handler
pt: Manipulador (handler)

en: Query cache
pt: Cache de consultas

en: Threads
pt: Tópicos

en: Temporary data
pt: Dados temporários

en: Delayed inserts
pt: Inserções atrasadas

en: Key cache
pt: Chave da cache

en: Joins
pt: Junções

en: Sorting
pt: Ordem

en: Transaction coordinator
pt: Coordenador de transações

en: Files
pt: Ficheiros

en: Flush (close) all tables
pt: Flush (fechar) todas as tabelas

en: Show open tables
pt: Ver tabelas abertas

en: Flush query cache
pt: Libertar a cache da consulta

en: Host
pt: Máquina

en: Command
pt: Comando

en: Progress
pt: Progresso

en: Reading of version failed. Maybe you're offline or the upgrade server does not respond.
pt: Leitura de versão falhou. Você pode estar offline ou o servidor de atualização não responde.

en: Got invalid version string from server
pt: Servidor retornou uma cadeia inválida de versão

en: Unparsable version string
pt: Cadeia de versão não analisável

en: You are using Git version, run [kbd]git pull[/kbd] :-)[br]The latest stable version is %s, released on %s.
pt: Você está usando Git, execute [kbd]git pull[/kbd] :-)[br]A versão estável mais nova é %s, lançada em %s.

en: No newer stable version is available
pt: Não existe nenhuma versão estável mais nova

en: Using bookmark "%s" as default browse query.
pt: Usando marcador "%s" como query predefinido de navegação.

en: Showing as PHP code
pt: Exibindo como código PHP

en: Current selection does not contain a unique column. Grid edit, checkbox, Edit, Copy and Delete features are not available. %s
pt: A seleção atual não contém uma coluna exclusiva. Os recursos de edição de grade, caixa de seleção, Editar, Copiar e Apagar não estão disponíveis. %s

en: Current selection does not contain a unique column. Grid edit, Edit, Copy and Delete features may result in undesired behavior. %s
pt: A seleção atual não contém uma coluna exclusiva. As funções edição em grade, editar, copiar e apagar podem apresentar resultados indesejados. %s

en: Run SQL query/queries on server “%s”
pt: Executar consulta(s) SQL no servidor “%s”

en: Run SQL query/queries on database %s
pt: Executa comando(s) SQL na base de dados %s

en: Run SQL query/queries on table %s
pt: Executar consulta(s) SQL na tabela %s

en: There is no detailed status information available for this storage engine.
pt: Não está disponível nenhuma informação detalhada para este mecanismo de armazenamento.

en: %s is the default storage engine on this MySQL server.
pt: %s é o storage engine por defeito neste MySQL server.

en: %s is available on this MySQL server.
pt: %s está disponível neste servidor MySQL.

en: %s has been disabled for this MySQL server.
pt: %s está desactivado neste servidor MySQL.

en: This MySQL server does not support the %s storage engine.
pt: Este servidor MySQL não suporta o mecanismo de armazenamento %s.

en: The name of the primary key must be "PRIMARY"!
pt: O nome da chave primária tem de ser "PRIMARY"!

en: Problems with indexes of table `%s`
pt: Problemas com os índices da tabela `%s`

en: Unknown table status:
pt: Estado da tabela desconhecido:

en: Source database `%s` was not found!
pt: A base de dados fonte `%s` não foi encontrada!

en: Target database `%s` was not found!
pt: A base de dados de destino `%s` não foi encontrada!

en: Invalid database:
pt: Base de dados inválida:

en: Invalid table name:
pt: Nome da tabela inválido:

en: Table %1$s has been renamed to %2$s.
pt: Tabela %1$s renomeada para %2$s.

en: Could not save table UI preferences!
pt: Não foi possível guardar as preferências de interface da tabela!

en: Failed to cleanup table UI preferences (see $cfg['Servers'][$i]['MaxTableUiprefs'] %s)
pt: Falha ao limpar as preferências de interface da tabela (consulte $cfg['Servers'][$i]['MaxTableUiprefs'] %s)

en: Cannot save UI property "%s". The changes made will not be persistent after you refresh this page. Please check if the table structure has been changed.
pt: Não pode guardar a propriedade da interface "%s". As mudanças efetuadas não serão constantes quando recarregar esta página. Por favor, verifique se a estrutura da tabela foi alterada.

en: Can't rename index to PRIMARY!
pt: Impossível renomear índice para PRIMARY!

en: No index parts defined!
pt: Nenhuma parte do índice definida!

en: Error creating foreign key on %1$s (check data types)
pt: Erro criando chave estrangeira em %1$s (verifique tipo de dados)

en: Error while working with template cache: %s
pt: Erro ao trabalhar com o cache do modelo: %s

en: Default theme %s not found!
pt: Tema predefinido %s não encontrado!

en: Theme %s not found!
pt: Tema %s não encontrado!

en: No valid image path for theme %s found!
pt: Encontrado caminho inválido para imagens do tema %s!

en: Tracking report
pt: Relatório do acompanhamento

en: Tracking statements
pt: Declarações de rastreio

en: Delete tracking data row from report
pt: Apagar dados de rastreamento desta coluna do relatório

en: No data
pt: Nenhum dado

en: Structure only
pt: Somente a estrutura

en: Data only
pt: Apenas dados

en: Structure and data
pt: Estrutura e dados

en: Show %1$s with dates from %2$s to %3$s by user %4$s %5$s
pt: Mostrar %1$s com datas desde %2$s até %3$s pelo utilizador %4$s %5$s

en: SQL dump (file download)
pt: Despejo SQL (descarregar ficheiro)

en: SQL dump
pt: Despejo SQL

en: This option will replace your table and contained data.
pt: Esta opção irá substituir a sua tabela e os dados contidos.

en: SQL execution
pt: Execução de SQL

en: Export as %s
pt: Exportar como %s

en: Data manipulation statement
pt: Instrução de manipulação de dados

en: Data definition statement
pt: Instrução de definição de dados

en: Structure snapshot
pt: Snapshot da estrutura

en: Version %s snapshot (SQL code)
pt: Instantâneo (código SQL) da versão %s

en: Tracking data definition successfully deleted
pt: Definição de dados de rastreamento removidos com sucesso

en: Tracking data manipulation successfully deleted
pt: Manipulação de dados de rastreamento removida com sucesso

en: You can execute the dump by creating and using a temporary database. Please ensure that you have the privileges to do so.
pt: Você pode executar o despejo criando e usando uma tabela temporária. Favor certificar-se de ter os privilégios necessários.

en: Comment out these two lines if you do not need them.
pt: Comente estas duas linhas se você não precisar delas.

en: SQL statements exported. Please copy the dump or execute it.
pt: Instruções SQL exportadas. Por favor, copie o despejo ou execute-as.

en: Tracking report for table `%s`
pt: Relatório de rastreamento para tabela `%s`

en: Tracking for %1$s was activated at version %2$s.
pt: Rastreamento para %1$s foi ativado na versão %2$s.

en: Tracking for %1$s was deactivated at version %2$s.
pt: Rastreamento para %1$s foi desativado na versão %2$s.

en: Version %1$s of %2$s was deleted.
pt: Versão %1$s de %2$s foi apagada.

en: Version %1$s was created, tracking for %2$s is active.
pt: Versão %1$s foi criada, rastreamento para %2$s está ativado(a).

en: A 1-byte integer, signed range is -128 to 127, unsigned range is 0 to 255
pt: Um inteiro de 1 byte, a gama atribuída é de -128 a 127, a gama não atribuída é de 0 a 255

en: A 2-byte integer, signed range is -32,768 to 32,767, unsigned range is 0 to 65,535
pt: Um inteiro de 2 byte, a gama atribuída é de -32,768 a 32,767, a gama não atribuída é de 0 a 65,535

en: A 3-byte integer, signed range is -8,388,608 to 8,388,607, unsigned range is 0 to 16,777,215
pt: Um inteiro de 3 byte, a gama atribuída é de -8,388,608 a 8,388,607, a gama não atribuída é de 0 a 16,777,215

en: A 4-byte integer, signed range is -2,147,483,648 to 2,147,483,647, unsigned range is 0 to 4,294,967,295
pt: Um inteiro de 4 byte, a gama atribuída é de -2,147,483,648 a 2,147,483,647, a gama não atribuída é de 0 a 4,294,967,295

en: An 8-byte integer, signed range is -9,223,372,036,854,775,808 to 9,223,372,036,854,775,807, unsigned range is 0 to 18,446,744,073,709,551,615
pt: Um inteiro de 8 byte, a gama atribuída é de -9,223,372,036,854,775,808 a 9,223,372,036,854,775,807, a gama não atribuída é de 0 a 18,446,744,073,709,551,615

en: A fixed-point number (M, D) - the maximum number of digits (M) is 65 (default 10), the maximum number of decimals (D) is 30 (default 0)
pt: Um número de ponto fixo (M, D), a quantidade máxima de dígitos (M) é de 65 (por predefinição 10), a quantidade máxima de decimais (D) é de 30 (por predefinição 0)

en: A small floating-point number, allowable values are -3.402823466E+38 to -1.175494351E-38, 0, and 1.175494351E-38 to 3.402823466E+38
pt: Um pequeno número de ponto flutuante, os valores permitidos são -3.402823466E+38 a -1.175494351E-38, 0 e 1.175494351E-38 a 3.402823466E+38

en: A double-precision floating-point number, allowable values are -1.7976931348623157E+308 to -2.2250738585072014E-308, 0, and 2.2250738585072014E-308 to 1.7976931348623157E+308
pt: Um número de ponto flutuante com dupla precisão, os valores permitidos são -1.7976931348623157E+308 a -2.2250738585072014E-308, 0 e 2.2250738585072014E-308 a 1.7976931348623157E+308

en: Synonym for DOUBLE (exception: in REAL_AS_FLOAT SQL mode it is a synonym for FLOAT)
pt: Sinónimo para DOUBLE (excepção: no modo SQL REAL_AS_FLOAT é sinónimo para FLOAT)

en: A bit-field type (M), storing M of bits per value (default is 1, maximum is 64)
pt: Um tipo de campo bit (M), armazena M de bits por valor (a predefinição é 1 e o máximo é 64)

en: A synonym for TINYINT(1), a value of zero is considered false, nonzero values are considered true
pt: Um sinónimo para TINYINT(1), um valor de zero é considerado falso, valores diferentes de zero são considerados verdadeiros

en: An alias for BIGINT UNSIGNED NOT NULL AUTO_INCREMENT UNIQUE
pt: Um alias para BIGINT UNSIGNED NOT NULL AUTO_INCREMENT UNIQUE

en: A date, supported range is %1$s to %2$s
pt: Uma data, intervalo suportado é %1$s até %2$s

en: A date and time combination, supported range is %1$s to %2$s
pt: Uma combinação de data e hora, o intervalo suportado é %1$s até %2$s

en: A timestamp, range is 1970-01-01 00:00:01 UTC to 2038-01-09 03:14:07 UTC, stored as the number of seconds since the epoch (1970-01-01 00:00:00 UTC)
pt: Um carimbo temporal, intervalo é desde 1970-01-01 00:00:01 UTC até 2038-01-09 03:14:07 UTC, guardado como um número de segundos desde a época (1970-01-01 00:00:00 UTC)

en: A time, range is %1$s to %2$s
pt: Uma hora, intervalo é %1$s até %2$s

en: A year in four-digit (4, default) or two-digit (2) format, the allowable values are 70 (1970) to 69 (2069) or 1901 to 2155 and 0000
pt: Um ano no formato de quatro dígitos (4, predefinição) ou de dois dígitos (2), os valores permitidos são de 70 (1970) até 69 (2069) ou 1901 até 2155 e 0000

en: A fixed-length (0-255, default 1) string that is always right-padded with spaces to the specified length when stored
pt: Uma cadeia de caracteres de comprimento fixo (0-255, predefinição 1) que é sempre preenchida à direita com espaços até o tamanho especificado quando armazenado

en: A variable-length (%s) string, the effective maximum length is subject to the maximum row size
pt: Uma cadeia de comprimento variável (%s), o comprimento efetivo máximo está sujeito ao tamanho máximo de linha

en: A TEXT column with a maximum length of 255 (2^8 - 1) characters, stored with a one-byte prefix indicating the length of the value in bytes
pt: Uma coluna de texto com um comprimento máximo de 255 (2^8 - 1) caracteres, guardados com um prefixo de um byte indicando o comprimento do valor em bytes

en: A TEXT column with a maximum length of 65,535 (2^16 - 1) characters, stored with a two-byte prefix indicating the length of the value in bytes
pt: Uma coluna de texto com um comprimento máximo de 65.535 (2^16 - 1) caracteres, guardada com um prefixo de dois bytes indicando o comprimento do valor em bytes

en: A TEXT column with a maximum length of 16,777,215 (2^24 - 1) characters, stored with a three-byte prefix indicating the length of the value in bytes
pt: Uma coluna de texto com um comprimento máximo de 16.777.215 (2^24 - 1) caracteres, guardada com um prefixo de três bytes que indica o comprimento do valor em bytes

en: A TEXT column with a maximum length of 4,294,967,295 or 4GiB (2^32 - 1) characters, stored with a four-byte prefix indicating the length of the value in bytes
pt: Uma coluna de texto com um comprimento máximo de 4.294.967.295 ou 4Gb (2^32 - 1) caracteres, guardada com um prefixo de quatro bytes que indica o comprimento do valor em bytes

en: Similar to the CHAR type, but stores binary byte strings rather than non-binary character strings
pt: Semelhante ao tipo CHAR, mas armazena cadeias de bytes binários em vez de cadeias de caracteres não-binários

en: Similar to the VARCHAR type, but stores binary byte strings rather than non-binary character strings
pt: Semelhante ao tipo VARCHAR, mas armazena cadeias de bytes binários em vez de cadeias de caracteres não-binários

en: A BLOB column with a maximum length of 255 (2^8 - 1) bytes, stored with a one-byte prefix indicating the length of the value
pt: Uma coluna tipo BLOB com um comprimento máximo de 255 (2^8 - 1) bytes, armazenada com um prefixo de um byte indicando o comprimento do valor

en: A BLOB column with a maximum length of 16,777,215 (2^24 - 1) bytes, stored with a three-byte prefix indicating the length of the value
pt: Uma coluna do tipo BLOB com um comprimento máximo de 16.777.215 (2^24 - 1) bytes, armazenada com um prefixo de três bytes que indica o comprimento do valor

en: A BLOB column with a maximum length of 65,535 (2^16 - 1) bytes, stored with a two-byte prefix indicating the length of the value
pt: Uma coluna tipo BLOB com um comprimento máximo de 65.535 (2^16 - 1) bytes, armazenada com um prefixo de dois byte indicando o comprimento do valor

en: A BLOB column with a maximum length of 4,294,967,295 or 4GiB (2^32 - 1) bytes, stored with a four-byte prefix indicating the length of the value
pt: Uma coluna BLOB com um comprimento máximo de 4.294.967.295 ou 4GB (2^32 - 1) bytes, armazenados com um prefixo de quatro bytes indicando o comprimento do valor

en: An enumeration, chosen from the list of up to 65,535 values or the special '' error value
pt: Uma enumeração, escolhida a partir da lista de até 65.535 valores ou o valor especial '' do erro

en: A single value chosen from a set of up to 64 members
pt: Um valor único escolhido de um conjunto de até 64 membros

en: A type that can store a geometry of any type
pt: Um tipo que pode armazenar uma geometria de qualquer tipo

en: A point in 2-dimensional space
pt: Um ponto no espaço de 2 dimensões

en: A curve with linear interpolation between points
pt: Uma curva com uma interpolação linear entre os pontos

en: A polygon
pt: Um polígono

en: A collection of points
pt: Uma coleção de pontos

en: A collection of curves with linear interpolation between points
pt: Uma coleção de curvas com uma interpolação linear entre os pontos

en: A collection of polygons
pt: Uma coleção de polígonos

en: A collection of geometry objects of any type
pt: Uma coleção de objetos geométricos de qualquer tipo

en: Stores and enables efficient access to data in JSON (JavaScript Object Notation) documents
pt: Armazena e ativa acesso eficiente a dados em documentos JSON (Notação de Objectos em JavaScript)

en: Intended for storage of IPv6 addresses, as well as IPv4 addresses assuming conventional mapping of IPv4 addresses into IPv6 addresses
pt: Destinado ao armazenamento de endereços IPv6, assim como endereços IPv4 assumindo o mapeamento convencional de endereços IPv4 em endereços IPv6

[ctx: numeric types]
en: Numeric
pt: Numérico

[ctx: date and time types]
en: Date and time
pt: Data e hora

[ctx: spatial types]
en: Spatial
pt: Espacial

en: Taking you to the target site.
pt: Indo para o site alvo.

en: The profile has been updated.
pt: O prefil foi actualizado.

en: Password is too long!
pt: Palavra-passe muito longa!

en: Could not save configuration
pt: Não foi possível guardar a configuração

en: Max: %s%s
pt: Tamanho máximo: %s%s

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for February
en: Feb
pt: Fev

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for April
en: Apr
pt: Abr

[ctx: Short month name]
note: l10n: Short month name
en: May
pt: Maio

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for August
en: Aug
pt: Ago

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for September
en: Sep
pt: Set

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for October
en: Oct
pt: Out

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for December
en: Dec
pt: Dez

[ctx: Short week day name for Sunday]
note: l10n: Short week day name for Sunday
en: Sun
pt: Dom

note: l10n: Short week day name for Monday
en: Mon
pt: Seg

note: l10n: Short week day name for Tuesday
en: Tue
pt: Ter

note: l10n: Short week day name for Wednesday
en: Wed
pt: Qua

note: l10n: Short week day name for Thursday
en: Thu
pt: Qui

note: l10n: Short week day name for Friday
en: Fri
pt: Sex

note: l10n: Short week day name for Saturday
en: Sat
pt: Sab

en: %s days, %s hours, %s minutes and %s seconds
pt: %s dias, %s horas, %s minutos e %s segundos

en: Users
pt: Utilizadores

en: Sort
pt: Ordenação

en: Error in ZIP archive:
pt: Erro no arquivo ZIP:

en: No files found inside ZIP archive!
pt: Nenhum ficheiro encontrado dentro do arquivo ZIP!

en: Icons
pt: Ícones

en: Text
pt: Texto

en: Both
pt: Ambos

en: Nowhere
pt: Em nenhum lugar

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita

en: Click
pt: Clique

en: Double click
pt: Duplo clique

en: Disabled
pt: Desactidado

en: key
pt: chave

en: display column
pt: Mostrar coluna

en: Welcome
pt: Bem-vindo

en: Open
pt: Abrir

en: Closed
pt: Fechado

en: Monday
pt: Segunda

en: Tuesday
pt: Terça

en: Wednesday
pt: Quarta

en: Thursday
pt: Quinta

en: Friday
pt: Sexta

en: Saturday
pt: Sábado

en: Sunday
pt: Domingo

en: Ask before sending error reports
pt: Perguntar antes de enviar relatórios de erro

en: Always send error reports
pt: Enviar sempre relatórios de erro

en: Never send error reports
pt: Nunca enviar relatórios de erro

en: Server default
pt: Servidor predefinido

en: Enable
pt: Ativado

en: Disable
pt: Desativado

en: Quick - display only the minimal options to configure
pt: Rápida - mostrar apenas o mínimo de opções para configurar

en: Custom - display all possible options to configure
pt: Personalizada - exibir todas as opções possíveis para configurar

en: Custom - like above, but without the quick/custom choice
pt: Personalizada - como acima, mas sem a escolha rápida/personalizada

en: complete inserts
pt: adições completas

en: extended inserts
pt: inserções extendidas

en: both of the above
pt: ambos acima

en: neither of the above
pt: nenhuma das acima

en: Configuration already exists, setup is disabled!
pt: A configuração já existe, a configuração está desativada!

en: Wrong data
pt: Dados incorretos

en: Wrong data or no validation for %s
pt: Valor incorreto ou sem validação para %s

en: Edit ENUM/SET values
pt: Editar valores ENUM/SET

[ctx: for default]
en: None
pt: Nenhum

en: As defined:
pt: Como definido:

en: You don't have sufficient privileges to perform this operation; Please refer to the documentation for more details
pt: Não tem privilégios suficientes para efetuar esta operação; Por favor, consulte a documentação para mais detalhes

en: Unique
pt: Único

en: Fulltext
pt: Texto Completo

en: Spatial
pt: Espacial

en: Expression
pt: Expressão

en: first
pt: primeiro

en: after %s
pt: após %s

en: Table name
pt: Nome da Tabela

en: Add
pt: Adicionar

en: column(s)
pt: coluna(s)

en: Collation:
pt: Colação:

en: Storage Engine:
pt: Motor de armazenamento:

en: Connection:
pt: Conexão(ões):

en: Storage engine
pt: Mecanismo de armazenamento

en: PARTITION definition:
pt: Definição da PARTIÇÃO:

[ctx: Online transaction part of the SQL DDL for InnoDB]
en: Online transaction
pt: Transação online

en: The column width of integer types is ignored in your MySQL version unless defining a TINYINT(1) column
pt: A largura da coluna de tipos inteiros é ignorada na sua versão do MySQL a não ser que defina uma coluna TINYINT(1)

en: Loading
pt: A carregar

en: Referenced by %s.
pt: Referenciado por %s.

en: Is a foreign key.
pt: É uma chave estrangeira.

en: Pick from Central Columns
pt: Escolher a partir das Colunas Centrais

en: Partition by:
pt: Partição por:

en: Expression or column list
pt: Expressão ou lista de colunas

en: Partitions:
pt: Partições:

en: Subpartition by:
pt: Subpartição por:

en: Subpartitions:
pt: Subpartições:

en: Partition
pt: Partição

en: Values
pt: Valores

en: Subpartition
pt: Subpartição

en: Comment
pt: Comentário

en: Data directory
pt: Diretório de dados

en: Index directory
pt: Diretório de índices

en: Max rows
pt: Máximo de linhas

en: Min rows
pt: Mínimo de linhas

en: Table space
pt: Espaço da tabela

en: Node group
pt: Grupo de nós

en: Length/Values
pt: Tamanho/Valores*

en: If column type is "enum" or "set", please enter the values using this format: 'a','b','c'…<br>If you ever need to put a backslash ("\") or a single quote ("'") amongst those values, precede it with a backslash (for example '\\xyz' or 'a\'b').
pt: Se o tipo de campo é "enum" ou "set", por favor entre com valores usando este formato: 'a','b','c'…<br>Se precisar colocar uma barra contrária ("\") ou aspas simples ("'") entre esses valores, ponha uma barra contrária antes (por exemplo '\\xyz' ou 'a\'b').

en: For default values, please enter just a single value, without backslash escaping or quotes, using this format: a
pt: Para valores predefinidos, digite um único valor, sem barras invertidas de escape ou citações, usando este formato: a

en: Collation
pt: Agrupamento (Collation)

en: Adjust privileges
pt: Ajustar privilégios

en: Virtuality
pt: Virtualidade

en: Move column
pt: Mover coluna(s)

en: List of available transformations and their options
pt: Lista de transformações disponíveis e suas opções

en: Browser display transformation
pt: Transformação de visualização do navegador

en: Browser display transformation options
pt: Opções de transformação de visualização do navegador

en: Please enter the values for transformation options using this format: 'a', 100, b,'c'…<br>If you ever need to put a backslash ("\") or a single quote ("'") amongst those values, precede it with a backslash (for example '\\xyz' or 'a\'b').
pt: Por favor, digite os valores para as opções de transformação usando este formato: 'a', 100, b,'c'…<br>Se por acaso precisar inserir uma barra invertida ("\") ou aspas simples ("'") entre esses valores, faça-o precedendo-as com uma barra invertida (por exemplo '\\xyz' ou 'a\'b').

en: Input transformation
pt: Transformação de entrada

en: Input transformation options
pt: Opções de transformação de dado

en: This setting is disabled, it will not be applied to your configuration.
pt: Esta configuração está desactivada, não será aplicada à sua configuração.

en: Set value: %s
pt: Definir valor: %s

en: Restore default value
pt: Restaurar valor predefinido

en: Allow users to customize this value
pt: Permitir utilizadores personalizar este valor

en: Collapse
pt: Ocultar

en: Expand
pt: Mostrar

en: Requery
pt: Re-consultar

en: Clear
pt: Limpar

en: History
pt: Histórico

en: Bookmarks
pt: Marcadores

en: Press Ctrl+Enter to execute query
pt: Use Ctrl+Enter para executar a consulta

en: Press Enter to execute query
pt: Pressione Enter para executar a querie

en: Explain
pt: Explicar

en: Bookmark
pt: Marcadores

en: Query failed
pt: Consulta falhou

en: Queried time
pt: Tempo de execução da consulta

en: During current session
pt: Durante a sessão atual

en: ascending
pt: Ascendente

en: descending
pt: Descendente

en: Order:
pt: Ordem:

en: Count
pt: Contagem

en: Execution order
pt: Ordem de execução

en: Time taken
pt: Tempo gasto

en: Order by:
pt: Ordenar por:

en: Ungroup queries
pt: Desagrupar consultas

en: Show trace
pt: Mostrar rastro

en: Hide trace
pt: Ocultar rastro

en: Add bookmark
pt: Adicionar marcador

en: Label
pt: Rótulo

en: Target database
pt: Base de dados destino

en: Share this bookmark
pt: Partilhar marcador

en: Set default
pt: Definir como predefinição

en: Execute queries on Enter and insert new line with Shift+Enter. To make this permanent, view settings.
pt: Execute consultas com Enter e insira uma nova linha com Shift+Enter. Para definir como permanente, vá às definições.

en: Create version %1$s of %2$s
pt: Criar versão %1$s de %2$s

en: Create version %1$s
pt: Criar versão %1$s

en: Track these data definition statements:
pt: Rastrear essas instruções de definição de dados:

en: Track these data manipulation statements:
pt: Rastrear essas instruções de manipulação de dados:

en: Create version
pt: Criar versão

[ctx: Auto Increment]
en: A_I
pt: I_A

en: Add new column
pt: Adicionar nova coluna

en: Length/Value
pt: Tamanho/Valore

en: Attribute
pt: Atributo

en: The central list of columns for the current database is empty
pt: A lista central de colunas para a base de dados atual está vazia

en: Filter rows
pt: Filtrar registos

en: Search this table
pt: Pesquisar esta tabela

en: Add column
pt: Adicione nova coluna

en: Select a table
pt: Seleccione uma tabela

en: Select a column.
pt: Selecione uma coluna.

en: Click to sort.
pt: Clique para ordenar.

en: Action
pt: Ação

en: Create new table
pt: Criar nova tabela

en: Number of columns
pt: Número de colunas

en: Create
pt: Criar

en: Database comment:
pt: Comentário da base de dados:

en: Print
pt: Imprimir

en: Packed
pt: Pacote

en: Cardinality
pt: Quantidade

en: No index defined!
pt: Nenhum indíce definido!

en: Select all
pt: Seleccionar tudo

en: Show/hide columns
pt: Mostrar/ocultar colunas

en: See table structure
pt: Ver estrutura da tabela

en: Select "%s"
pt: Selecionar "%s"

en: Add an option for column "%s".
pt: Adiciona uma opção para a coluna "%s".

en: Page to open
pt: Página para abrir

en: Page to delete
pt: Página para remover

en: Show/Hide tables list
pt: Mostrar/ocultar lista de tabelas

en: View in fullscreen
pt: Ver em ecrã cheio

en: Exit fullscreen
pt: Sair do ecrã cheio

en: New page
pt: Nova página

en: Delete pages
pt: Apagar páginas

en: Create table
pt: Criar tabela

en: Create relationship
pt: Criar relacionamento

en: Reload
pt: Recarregar

en: Help
pt: Ajuda

en: Angular links
pt: Links angulares

en: Direct links
pt: Links diretos

en: Snap to grid
pt: Ajustar à grade

en: Small/Big All
pt: Tudo pequeno/grande

en: Toggle small/big
pt: Alternar entre pequeno/grande

en: Toggle relationship lines
pt: Alternar linhas de relação

en: Export schema
pt: Exportar estrutura

en: Build Query
pt: Construir a consulta

en: Move Menu
pt: Mover o menu

en: Pin text
pt: Fixar texto

en: Hide/Show all
pt: Ocultar/mostrar tudo

en: Hide/Show tables with no relationship
pt: Ocultar/Exibir tabelas sem relacionamento

en: Number of tables:
pt: Número de tabelas:

en: Delete relationship
pt: Apagar relacionamento

en: Relationship operator
pt: Operador de relacionamento

en: Except
pt: Exceto

en: Value
pt: Valor

en: subquery
pt: subconsulta

en: Rename to
pt: Renomear para

en: New name
pt: Novo nome

en: Aggregate
pt: Agregar

en: Operator
pt: Operador

en: Active options
pt: Opções ativas

en: Save to selected page
pt: Gravar para a página selecionada

en: Create a page and save to it
pt: Criar uma página e gravar nela

en: New page name
pt: Novo nome da página

en: Select page
pt: Selecionar página

en: Select Export Relational Type
pt: Selecione o tipo de exportação relacional

en: Details
pt: Detalhes

en: Event name
pt: Nome do evento

en: Event type
pt: Tipo de evento

en: Change to %s
pt: Alterar para %s

en: Execute at
pt: Executar em

en: Execute every
pt: Executar cada

[ctx: Start of recurring event]
en: Start
pt: Início

[ctx: End of recurring event]
en: End
pt: Fim

en: On completion preserve
pt: Preservar após a conclusão

en: Definer
pt: Definidor

en: Check all
pt: Marcar todos

en: Create new event
pt: Criar evento

en: There are no events to display.
pt: Não há eventos para exibir.

en: Event scheduler status
pt: Estado do agendador de eventos

en: Click to toggle
pt: Clique para alternar

en: ON
pt: Ligado

en: OFF
pt: Desligado

en: @SERVER@ will become the server name and @DATABASE@ will become the database name.
pt: @SERVER@ será o nome do servidor e @DATABASE@ será o nome da base de dados.

note: l10n: A query that the user has written freely
en: Exporting a raw query
pt: Exportar uma consulta em bruto

en: Exporting tables from "%s" database
pt: Exportando as tabelas da base de dados "%s"

en: Importing into the database "%s"
pt: Fazendo importação para a base de dados "%s"

en: Multi-table query
pt: Consulta multi-tabela

en: Query by example
pt: Consulta por exemplo

en: Query window
pt: Janela de consulta

en: select table
pt: selecionar tabela

en: select column
pt: selecionar coluna

en: Table alias
pt: Apelido da tabela

en: Column alias
pt: Apelido da coluna

en: Use this column in criteria
pt: Use esta coluna nos critérios

en: criteria
pt: critério

en: Add as
pt: Adicionar como

en: Another column
pt: Outra coluna

en: Enter criteria as free text
pt: Digite os critérios como texto livre

en: Remove this column
pt: Remover esta coluna

en: + Add column
pt: + Adicionar coluna

en: Update query
pt: Atualizar consulta

en: Database comment
pt: Comentário da base de dados

en: Rename database to
pt: Mudar o nome da base de dados para

en: New database name
pt: Nome da nova base de dados

en: You don't have sufficient privileges to perform this operation; Please refer to the documentation for more details.
pt: Não possui permissão para esta operação; por favor, verifique a documentação para mais detalhes.

en: Remove database
pt: Remover a Base de Dados

en: Database %s has been dropped.
pt: A base de dados %s foi eliminada.

en: Drop the database (DROP)
pt: Apagar a Base de Dados (DROP)

en: Copy database to
pt: Copiar base de dados para

en: CREATE DATABASE before copying
pt: Criar a Base de Dados antes de copiar (CREATE DATABASE)

en: Add constraints
pt: Adicionar restrições (constraints)

en: Switch to copied database
pt: Mudar para a base de dados copiada

en: Change all tables collations
pt: Mudar colação de todas as tabelas

en: Change all tables columns collations
pt: Mudar colação das colunas de todas as tabelas

en: Users having access to "%s"
pt: Utilizadores que tem acesso a "%s"

en: User name
pt: Nome do Utilizador

en: Host name
pt: Nome do Host

en: Grant
pt: Conceder/Grant

en: Any
pt: Todos

en: database-specific
pt: Especifico da Base de Dados

en: wildcard
pt: metacaracter

en: routine
pt: rotina

en: With selected:
pt: Com os seleccionados:

[ctx: Create new user]
en: New
pt: Novo

en: Add user account
pt: Adicionar conta de utilizador

en: Switch to %svisual builder%s
pt: Mudar para %sConstrutor Gráfico%s

en: You have to choose at least one column to display!
pt: Deve escolher pelo menos uma coluna para mostrar!

en: And
pt: E

en: Del:
pt: Elim:

en: Column:
pt: Coluna:

en: Show:
pt: Mostrar:

en: Sort:
pt: Ordenação:

en: Sort order:
pt: Ordem de ordenação:

en: Criteria:
pt: Critérios:

en: Modify:
pt: Modificar:

en: Add/Delete criteria rows:
pt: Adicionar/Remover linhas de critérios:

en: Add/Delete columns:
pt: Adicionar/Remover colunas:

en: Use tables
pt: Usar tabelas

en: SQL query on database <b>%s</b>:
pt: Consulta SQL na base de dados <b>%s</b>:

en: Routine name
pt: Nome da rotina

en: Parameters
pt: Parâmetros

en: Direction
pt: Direção

en: Add parameter
pt: Adicionar parâmetro

en: Remove last parameter
pt: Remover último parâmetro

en: Return type
pt: Tipo de retorno

en: Return length/values
pt: Retornar comprimento/valores

en: Return options
pt: Opções de retorno

en: Charset
pt: Mapa de Caractere

en: Is deterministic
pt: É determinístico

en: You do not have sufficient privileges to perform this operation; Please refer to the documentation for more details.
pt: Não tem privilégios suficientes para executar esta operação, verifique a documentação para mais detalhes.

en: Security type
pt: Tipo de segurança

en: SQL data access
pt: Acesso de dados SQL

en: Routine parameters
pt: Parâmetros da rotina

en: Create new routine
pt: Criar rotina

en: There are no routines to display.
pt: Não há rotinas para exibir.

en: Returns
pt: Retorna

en: ENUM/SET editor
pt: Editor ENUM/SET

en: Execute
pt: Executar

en: Search in database
pt: Pesquisar na Base de Dados

en: Words or values to search for (wildcard: "%"):
pt: Palavra(s) ou valor(es) a pesquisar (wildcard: "%"):

en: Find:
pt: Procurar:

en: Words are separated by a space character (" ").
pt: As palavras são separadas pelo caracter espaço (" ").

en: Inside tables:
pt: Dentro de Tabela(s):

en: Unselect all
pt: Desseleccionar tudo

en: Inside column:
pt: Dentro da coluna:

en: %1$s match in <strong>%2$s</strong> | %1$s matches in <strong>%2$s</strong>
pt[0]: %1$s resultado em <strong>%2$s</strong>
pt[1]: %1$s resultados em <strong>%2$s</strong>

en: <strong>Total:</strong> <em>%count%</em> match | <strong>Total:</strong> <em>%count%</em> matches
pt[0]: <strong>Total:</strong> <em>%count%</em> resultado
pt[1]: <strong>Total:</strong> <em>%count%</em> resultados

en: Add prefix
pt: Adicionar prefixo

en: %s table | %s tables
pt[0]: %s tabela
pt[1]: %s tabelas

en: Sum
pt: Soma

en: Continue
pt: Continuar

en: From
pt: De

en: To
pt: Para

en: Check tables having overhead
pt: Verificar tabelas com overhead

en: Copy table
pt: Copiar tabela

en: Show create
pt: Mostrar create

en: Delete data or table
pt: Remover dados ou tabela

en: Empty
pt: Esvaziar

en: Table maintenance
pt: Manutenção da tabela

en: Analyze table
pt: Analizar tabela

en: Check table
pt: Verificar tabela

en: Checksum table
pt: Tabela de checksum

en: Optimize table
pt: Optimizar tabela

en: Repair table
pt: Reparar tabela

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Add prefix to table
pt: Adicionar prefixo à tabela

en: Replace table prefix
pt: Substituir prefixo da tabela

en: Add columns to central list
pt: Adicionar colunas à lista central

en: Remove columns from central list
pt: Remover colunas da lista central

en: Make consistent with central list
pt: Tornar consistente com a lista central

en: Are you sure?
pt: Tem a certeza?

en: This action may change some of the columns definition.[br]Are you sure you want to continue?
pt: Essa ação pode alterar algumas das definições de colunas.[br]Tem certeza de que deseja continuar?

en: Options:
pt: Opções:

en: Add AUTO INCREMENT value
pt: Adicionar valor AUTO INCREMENT

en: Do you really want to execute the following query?
pt: Deseja realmente executar a seguinte querie?

en: Remove from Favorites
pt: Remover dos Favoritos

en: Add to Favorites
pt: Adicionar aos Favoritos

en: Showing create queries
pt: A mostrar a criação de consultas

en: Create view
pt: Criar visualização

en: Not replicated
pt: Não replicado

en: Replicated
pt: Replicado

en: in use
pt: em utilização

en: May be approximate. Click on the number to get the exact count. See [doc@faq3-11]FAQ 3.11[/doc].
pt: Pode ser aproximado. Clique no número para obter a contagem exata. Veja [doc@faq3-11]FAQ 3.11[/doc].

en: Size
pt: Tamanho

en: Creation
pt: Criação

en: Last update
pt: Última actualização

en: Last check
pt: Última Verificação

en: Tracking is active.
pt: O rastreamento está ativo.

en: Tracking is not active.
pt: O rastreamento não está ativo.

en: Tracked tables
pt: Tabelas em tracking

en: Last version
pt: Última versão

en: Created
pt: Criado

en: Updated
pt: Actualizado

en: active
pt: activo

en: not active
pt: inactivo

en: Delete tracking
pt: Apagar rastreamento

en: Versions
pt: Versões

en: Untracked tables
pt: Tabelas sem acompanhamento

en: Track table
pt: Acompanhar tabela

en: Trigger name
pt: Nome do trigger

[ctx: Trigger action time]
en: Time
pt: Tempo

en: Create new trigger
pt: Criar novo trigger

en: There are no triggers to display.
pt: Não há triggers para apresentar.

en: Save edited data
pt: Guardar dados editados

en: Restore column order
pt: Restaurar ordem da coluna

en: Number of rows:
pt: Número de registos:

en: All
pt: Todas

en: Sort by key:
pt: Ordenar pela chave:

en: Extra options
pt: Opções extra

en: Relational key
pt: Chave de relação

en: Display column for relationships
pt: Mostrar colunas para relação

en: Show binary contents
pt: Mostrar conteúdo binário

en: Show BLOB contents
pt: Exibir conteúdos BLOB

en: Hide browser transformation
pt: Ocultar transformações do navegador

en: Well Known Text
pt: Texto bem conhecido

en: Well Known Binary
pt: Binario bem conhecido

en: Query results operations
pt: Operações resultantes das consultas

en: Display chart
pt: Mostrar gráfico

en: Visualize GIS data
pt: Visualisar dados GIS

[ctx: None encoding conversion]
en: None
pt: Nenhum

en: Convert to Kana
pt: Converter para Kana

en: This report automatically includes data about the error and information about relevant configuration settings. It will be sent to the phpMyAdmin team for debugging the error.
pt: Este relatório automaticamente inclui dados sobre o erro e informações sobre definições relevantes. Será enviado à equipa do phpMyAdmin para poder depurar o erro.

en: Can you tell us the steps leading to this error? It decisively helps in debugging:
pt: Pode nos dizer as etapas que levaram a este erro? Isso ajuda no processo de depuração:

en: You may examine the data in the error report:
pt: Pode examinar os dados do relatório de erros:

en: Submit error report
pt: Enviar relatório de erro

en: Send error report
pt: Enviar relatório de erro

en: Select a template
pt: Selecionar o modelo

en: Export templates:
pt: Exportar modelos:

en: New template:
pt: Novo modelo:

en: Template name
pt: Nome do modelo

en: Existing templates:
pt: Modelos existentes:

en: Template:
pt: Modelo:

en: Update
pt: Atualizar

en: Show SQL query
pt: Mostrar query SQL

en: Export method:
pt: Método de exportação:

en: Quick - display only the minimal options
pt: Rápido - exibe o mínimo de opções

en: Custom - display all possible options
pt: Personalizado - exibe todas as opções possíveis

en: Rows:
pt: Linhas:

en: Row to begin at:
pt: Começar na linha:

en: Output:
pt: Saída:

en: Save on server in the directory <strong>%s</strong>
pt: Guardar em servidor na diretoria <strong>%s</strong>

en: Rename exported databases/tables/columns
pt: Renomear bases de dados/tabelas/colunas exportadas

en: Defined aliases
pt: Apelidos definidos

en: Remove
pt: Remover

en: Define new aliases
pt: Definir novos apelidos

en: Select database:
pt: Selecionar base de dados:

en: Select table:
pt: Selecionar tabela:

en: New table name
pt: Novo nome da tabela

en: Select column:
pt: Selecionar campo:

en: New column name
pt: Novo nome da coluna

en: Use %s statement
pt: Use a instrução %s

en: View output as text
pt: Ver resultado como texto

en: Save output to a file
pt: Guarda resultado para um ficheiro

en: File name template:
pt: Nome do ficheiro modelo:

en: This value is interpreted using the 'strftime' function, so you can use time formatting strings. Additionally the following transformations will happen: %s Other text will be kept as is. See the FAQ 6.27 for details.
pt: Esse valor é interpretado pela função 'strftime', então pode usar as cadeias de formatação de tempo. Adicionalmente a seguinte transformação ocorrerá: %s Outro texto será mantido como está. Veja a FAQ 6.27 para detalhes.

en: Character set of the file:
pt: Configurar o Mapa de Caracteres do ficheiro:

en: Compression:
pt: Compressão:

en: zipped
pt: zipado

en: gzipped
pt: gzipado

en: Export databases as separate files
pt: Exportar bases de dados como ficheiros separados

en: Export tables as separate files
pt: Exportar tabelas em ficheiros separados

en: The size is measured in MiB.
pt: O tamanho é medido em MiB.

en: Format-specific options:
pt: Opções específicas do formato:

en: Encoding Conversion:
pt: Conversão de codificação:

en: Filters
pt: Filtros

en: Containing the word:
pt: Contendo a palavra:

en: Open new phpMyAdmin window
pt: Abrir nova janela do phpMyAdmin

en: phpMyAdmin Demo Server
pt: Servidor demonstrativo do phpMyAdmin

en: Currently running Git revision %1$s from the %2$s branch.
pt: A executar o Git revisão %1$s do ramo %2$s.

en: Git information missing!
pt: Falta informação!

en: Value for the column "%s"
pt: Valor para a coluna "%s"

en: Use OpenStreetMaps as Base Layer
pt: Usar OpenStreetMaps como camada base

en: Geometry %d:
pt: Geometria %d:

en: Point:
pt: Ponto:

en: Point %d:
pt: Ponto %d:

en: Linestring %d:
pt: Segmento de reta %d:

en: Outer ring:
pt: Anel exterior:

en: Inner ring %d:
pt: Anel interior %d:

en: Add a linestring
pt: Adicionar um segmento de reta

en: Polygon %d:
pt: Polígono %d:

en: Add a polygon
pt: Adicionar um polígono

en: Add geometry
pt: Adicionar geometria

en: Output
pt: Saída

en: Choose "GeomFromText" from the "Function" column and paste the string below into the "Value" field.
pt: Escolha "GeomFromText" da coluna "Função" e cola a cadeia de caracteres abaixo no campo "Valor".

en: Javascript must be enabled past this point!
pt: O Javascript tem de estar activo a partir deste ponto!

en: Click on the bar to scroll to top of page
pt: Clique na barra para deslizar para o topo da página

en: Git revision:
pt: revisão Git:

en: no branch
pt: sem ramos

en: from %s branch
pt: do ramo %s

en: committed on %s by %s
pt: submetido em %s por %s

en: authored on %s by %s
pt: autoria em %s por %s

en: You are using the demo server. You can do anything here, but please do not change root, debian-sys-maint and pma users. More information is available at %s.
pt: Está a utilizar um servidor demonstrativo. Pode fazer tudo o que quiser, excepto, alterar os utilizadores root, debian-sys-maint e pma. Para mais informações, veja %s.

en: General settings
pt: Definições gerais

en: Server connection collation:
pt: Collation de conexão do servidor MySQL:

en: More settings
pt: Mais definições

en: Appearance settings
pt: Definições de aparência

en: Language
pt: Idioma

en: Theme
pt: Tema

[ctx: View all themes]
en: View all
pt: Ver tudo

en: Database server
pt: Servidor de base de dados

en: Server:
pt: Servidor:

en: Server type:
pt: Tipo de servidor:

en: Server connection:
pt: Conexão com o servidor:

en: Protocol version:
pt: Versão do protocolo:

en: User:
pt: Utilizador:

en: Server charset:
pt: Conjunto de caracteres do servidor:

en: Web server
pt: Servidor web

en: Database client version:
pt: Versão do cliente de base de dados:

en: PHP extension:
pt: Extensão de PHP:

en: PHP version:
pt: versão do PHP:

en: Show PHP information
pt: Mostra informação do PHP

en: Version information:
pt: Informação da versão:

en: Official Homepage
pt: Página Oficial do phpMyAdmin

en: Contribute
pt: Contributo

en: Get support
pt: Obter suporte

en: List of changes
pt: Lista de alterações

en: License
pt: Licença

en: Warning
pt: Aviso

en: Notice
pt: Nota

en: phpMyAdmin Themes
pt: Temas do phpMyAdmin

en: Get more themes!
pt: Obter mais temas!

en: Screenshot of the %s theme.
pt: Captura de ecrã do tema %s.

note: l10n: Choose the theme button in the themes list modal
en: Take it
pt: Pegue

en: The file being uploaded is probably larger than the maximum allowed size or this is a known bug in webkit based (Safari, Google Chrome, Arora etc.) browsers.
pt: O ficheiro que está a ser carregado é provavelmente maior que o tamanho máximo permitido ou pode ser um erro do browser.

en: %s of %s
pt: %s de %s

en: %s/sec.
pt: %s/seg.

en: About %MIN min. %SEC sec. remaining.
pt: Faltam cerca de %MIN min. %SEC seg.

en: About %SEC sec. remaining.
pt: Faltam cerca de %SEC seg.

en: The file is being processed, please be patient.
pt: O ficheiro está a ser processado, por favor aguarde.

en: Uploading your import file…
pt: A carregar o seu ficheiro importado…

en: Please be patient, the file is being uploaded. Details about the upload are not available.
pt: Por favor aguarde, enquanto o ficheiro e carregado. Não estão disponíveis mais detalhes.

en: File to import:
pt: Ficheiro a importar:

en: File may be compressed (%s) or uncompressed.
pt: O ficheiro pode ser comprimido (%s) ou descomprimido.

en: A compressed file's name must end in <strong>.[format].[compression]</strong>. Example: <strong>.sql.zip</strong>
pt: O nome de um ficheiro compactado deve terminar em <strong>.[formato].[compactação]</strong>. Exemplo: <strong>.sql.zip</strong>

en: Select file to import
pt: Selecione o ficheiro a importar

en: Browse your computer:
pt: Procurar no seu computador:

en: You may also drag and drop a file on any page.
pt: Também pode arrastar e largar um ficheiro em qualquer página.

en: Select from the web server upload directory [strong]%s[/strong]:
pt: Selecione no diretório de envio do servidor web [strong]%s[/strong]:

en: File uploads are not allowed on this server.
pt: Os ficheiros carregados não são permitidos neste servidor.

en: Partial import:
pt: Importação parcial:

en: Previous import timed out, after resubmitting will continue from position %d.
pt: A importação anterior demorou demasiado tempo, ao voltar a submeter vai continuar da posição %d.

en: Allow the interruption of an import in case the script detects it is close to the PHP timeout limit.
pt: Permitir a interrupção de uma importação caso o script detete que está perto do limite de tempo limite do PHP.

en: This might be a good way to import large files, however it can break transactions.
pt: Esta pode ser uma boa maneira de importar ficheiros grandes, mas pode quebrar as transações.

en: Skip this number of queries (for SQL) starting from the first one:
pt: Pular esta quantidade de consultas (para SQL), iniciando da primeira:

en: Rename
pt: Renomear

en: The primary key has been dropped.
pt: A chave primária foi eliminada.

en: Index %s has been dropped.
pt: O Índice %s foi eliminado.

note: l10n: Year suffix for calendar, "none" is empty.
en: none
pt: nenhum

note: l10n: Previous month. Display text for previous month link in calendar
en: Prev
pt: Anterior

note: l10n: Next month. Display text for next month link in calendar
en: Next
pt: Próximo

note: l10n: Display text for current month link in calendar
en: Today
pt: Hoje

en: January
pt: Janeiro

en: February
pt: Fevereiro

en: March
pt: Março

en: April
pt: Abril

note: l10n: Short month name for May
en: May
pt: Mai

en: June
pt: Junho

en: July
pt: Julho

en: August
pt: Agosto

en: September
pt: Setembro

en: October
pt: Outubro

en: November
pt: Novembro

en: December
pt: Dezembro

note: l10n: Short week day name for Sunday
en: Sun
pt: Domingo

note: l10n: Minimal week day name for Sunday
en: Su
pt: Dom

note: l10n: Minimal week day name for Monday
en: Mo
pt: Seg

note: l10n: Minimal week day name for Tuesday
en: Tu
pt: Ter

note: l10n: Minimal week day name for Wednesday
en: We
pt: Qua

note: l10n: Minimal week day name for Thursday
en: Th
pt: Qui

note: l10n: Minimal week day name for Friday
en: Fr
pt: Sex

note: l10n: Minimal week day name for Saturday
en: Sa
pt: Sáb

note: l10n: Column header for week of the year in calendar
en: Wk
pt: Sem

en: Hour
pt: Hora

en: Minute
pt: Minuto

en: Second
pt: Segundo

en: This field is required
pt: Este campo é obrigatório

en: Please fix this field
pt: Por favor, corrija este campo

en: Please enter a valid email address
pt: Por favor, digite um endereço de e-mail válido

en: Please enter a valid URL
pt: Por favor, digite um URL válido

en: Please enter a valid date
pt: Por favor, digite uma data válida

en: Please enter a valid date ( ISO )
pt: Por favor, digite uma data (ISO) válida

en: Please enter a valid number
pt: Por favor, digite um número válido

en: Please enter a valid credit card number
pt: Por favor, digite um número de cartão de crédito válido

en: Please enter only digits
pt: Por favor, utilize somente dígitos

en: Please enter the same value again
pt: Por favor, digite o mesmo valor novamente

en: Please enter no more than {0} characters
pt: Por favor, digite no máximo {0} carateres

en: Please enter at least {0} characters
pt: Por favor, digite no mínimo {0} caracteres

en: Please enter a value between {0} and {1} characters long
pt: Por favor, digite um valor entre {0} e {1} caracteres de comprimento

en: Please enter a value between {0} and {1}
pt: Por Favor, digite um valor entre {0} e {1}

en: Please enter a value less than or equal to {0}
pt: Por favor, digite um valor menor ou igual a {0}

en: Please enter a value greater than or equal to {0}
pt: Por favor, digite um valor maior ou igual a {0}

en: Please enter a valid date or time
pt: Por favor, digite uma data ou hora válida

en: Please enter a valid HEX input
pt: Por favor, digite um valor HEX válido

note: l10n: To validate the usage of a MD5 function on the column
en: This column can not contain a 32 chars value
pt: Esta coluna não pode conter um valor de 32 caracteres

note: l10n: To validate the usage of a AES_ENCRYPT/DES_ENCRYPT function on the column
en: These functions are meant to return a binary result; to avoid inconsistent results you should store it in a BINARY, VARBINARY, or BLOB column.
pt: Estas funções destinam-se a retornar um resultado binário; para evitar resultados inconsistentes deve armazená-lo numa coluna BINÁRIA, VARBINÁRIA ou BLOB.

en: Log in
pt: Iniciar sessão

en: You can enter hostname/IP address and port separated by space.
pt: Pode digitar a nome/Endereço IP e a porta separados por um espaço.

en: Username:
pt: Utilizador&nbsp;:

en: Password:
pt: Palavra-passe:

en: Server choice:
pt: Escolha de servidor:

en: There is a mismatch between HTTPS indicated on the server and client. This can lead to a non working phpMyAdmin or a security risk. Please fix your server configuration to indicate HTTPS properly.
pt: Há uma incompatibilidade no HTTPS indicado no servidor e no cliente. Isso pode levar a um phpMyAdmin não funcional ou a um risco de segurança. Por favor, corrija a configuração do servidor para indicar HTTPS da forma correta.

en: Please scan following QR code into the two-factor authentication app on your device and enter authentication code it generates.
pt: Por favor, escaneie o código QR na app de autenticação por dois fatores do seu aparelho e informe o código gerado por ele.

en: Secret/key:
pt: Segredo/chave:

en: Authentication code:
pt: Código de Autenticação:

en: Open the two-factor authentication app on your device to view your authentication code and verify your identity.
pt: Abre o app de autenticação de dois fatores no seu aparelho para ver seu código de autenticação e verificar sua identidade.

en: The configured two factor authentication is not available, please install missing dependencies.
pt: A opção de autenticação em dois fatores configurada não está disponível, por favor instale as dependências ausentes.

en: The FIDO U2F API has been deprecated in favor of the Web Authentication API (WebAuthn).
pt: A API de FIDO U2F foi deprecada em favor da API de Web Authentication (WebAuthn).

en: You can still use Firefox to authenticate your account using the FIDO U2F API, however it's recommended that you use the WebAuthn authentication instead.
pt: Ainda pode usar o Firefox para autenticar a sua conta a usar a API de FIDO U2F, no entanto, é recomendável usar a autenticação WebAuthn.

en: Please connect your FIDO U2F device into your computer's USB port. Then confirm registration on the device.
pt: Por favor, conecte seu aparelho FIDO U2F à porta USB do seu computador. Em seguida confirme o registro no aparelho.

en: You are not using https to access phpMyAdmin, therefore FIDO U2F device will most likely refuse to authenticate you.
pt: Não está a utilizar https para aceder ao phpMyAdmin, pelo que o dispositivo FIDO U2F irá muito provavelmente recusar-se a autenticá-lo.

en: Please connect your FIDO U2F device into your computer's USB port. Then confirm login on the device.
pt: Por favor, conecte seu aparelho FIDO U2F à porta USB do seu computador. Então confirme o login no aparelho.

en: Verify
pt: Verificar

en: View:
pt: Ver:

en: Go back
pt: Voltar

en: Show hidden navigation tree items.
pt: Mostrar items de navegação escondidos da árvore.

en: Unhide
pt: Mostrar

en: Home
pt: Início

en: Empty session data
pt: Esvaziar os dados da sessão

en: Log out
pt: Sair

en: phpMyAdmin documentation
pt: Documentação do phpMyAdmin

en: MariaDB Documentation
pt: Documentação MariaDB

en: MySQL Documentation
pt: Documentação MySQL

en: Navigation panel settings
pt: Definições do painel de navegação

en: Reload navigation panel
pt: Recarregar painel de navegação

en: An error has occurred while loading the navigation display
pt: Ocorreu um erro carreganado o ecrã de navegação

en: SQL upload
pt: Envio de SQL

en: Type to filter these, Enter to search all
pt: Digite para filtrar estes, Enter para procurar todos

en: Clear fast filter
pt: Limpar o filtro rápido

en: Your browser has phpMyAdmin configuration for this domain. Would you like to import it for current session?
pt: Seu navegador tem configuração do phpMyAdmin para este domínio. Gostaria de importá-lo para a sessão atual?

en: Delete settings
pt: Apagar definições

en: Cannot save settings, submitted form contains errors!
pt: As definições não podem guardadas, o formulário submetido contém erros!

en: Manage your settings
pt: Gira as suas definições

en: Two-factor authentication
pt: Autenticação de dois fatores

en: Configuration has been saved.
pt: A configuração foi salva.

en: Your preferences will be saved for current session only. Storing them permanently requires %sphpMyAdmin configuration storage%s.
pt: As suas preferências serão guardadas apenas para a sessão atual. Armazená-las permanentemente requer o %sarmazenamento da configuração do phpMyAdmin%s.

en: Configuration contains incorrect data for some fields.
pt: A configuração contém dados incorretos para alguns campos.

en: Do you want to import remaining settings?
pt: Deseja importar as definições restantes?

en: Saved on: @DATE@
pt: Gravado em: @DATE@

en: Import from file
pt: Importar do ficheiro

en: Import from browser's storage
pt: Importar do armazenamento do seu browser

en: Settings will be imported from your browser's local storage.
pt: As definições vão ser importadas do armazenamento local do seu navegador.

en: You have no saved settings!
pt: Não dispõe de definições guardadas!

en: This feature is not supported by your web browser
pt: Esta funcionalidade não é suportada pelo seu browser

en: Merge with current configuration
pt: Combinar com a configuração atual

en: You can set more settings by modifying config.inc.php, eg. by using %sSetup script%s.
pt: Pode definir mais definições modificando o config.inc.php, por exemplo, ao utilizar o %sscript de configuração%s.

en: Save as JSON file
pt: Gravar como ficheiro JSON

en: Save as PHP file
pt: Gravar como ficheiro PHP

en: Save to browser's storage
pt: Gravar para o armazenamento do seu browser

en: Settings will be saved in your browser's local storage.
pt: As definições serão guardadas no armazenamento local do seu navegador.

en: Existing settings will be overwritten!
pt: As definições existentes serão sobre-escritas!

en: You can reset all your settings and restore them to default values.
pt: Pode eliminar todas as definições e restaurá-las para os valores predefinidos.

en: Configure two-factor authentication
pt: Configurar autenticação por dois fatores

en: Enable two-factor authentication
pt: Ativar a autenticação em dois fatores

en: Confirm disabling two-factor authentication
pt: Confirme o desligamento da autenticação em dois fatores

en: By disabling two factor authentication you will be again able to login using password only.
pt: Ao desativar a autenticação em dois fatores será possível novamente logar usando apenas a palavra-passe.

en: Disable two-factor authentication
pt: Desativar autenticação por dois fatores

en: Two-factor authentication status
pt: Estado da autenticação em dois fatores

en: Two-factor authentication is not available, please install optional dependencies to enable authentication backends.
pt: Autenticação em dois fatores não está disponível, por favor instale as dependências opcionais para ativar os backends de autenticação.

en: Following composer packages are missing:
pt: Os seguintes pacotes do composer estão ausentes:

en: Two-factor authentication is available and configured for this account.
pt: A autenticação em dois fatores está disponível e configurada para esta conta.

en: Two-factor authentication is available, but not configured for this account.
pt: A autenticação em dois fatores está disponível, mas não está configurada para esta conta.

en: Two-factor authentication is not available, enable phpMyAdmin configuration storage to use it.
pt: A autenticação por dois fatores não está disponível, ative o armazenamento da configuração do phpMyAdmin para usá-la.

en: You have enabled two factor authentication.
pt: Ativou a verificação de dois passos.

en: There are no recent tables.
pt: Não existem tabelas recentes.

en: There are no favorite tables.
pt: Não existem tabelas favoritas.

en: Configuration of pmadb…
pt: Configuração de pmadb…

en: not OK
pt: não está OK

en: General relation features
pt: Características gerais de Relação

en: %sCreate%s a database named '%s' and setup the phpMyAdmin configuration storage there.
pt: %sCriar%s uma base de dados com o nome '%s' e definir aí o armazenamento de configuração do phpMyAdmin.

en: %sCreate%s the phpMyAdmin configuration storage in the current database.
pt: %sCriar%s o armazenamento de configuração do phpMyAdmin na base de dados atual.

en: %sCreate%s missing phpMyAdmin configuration storage tables.
pt: %sCriar%s as tabelas de armazenamento de configuração do phpMyAdmin que faltam.

en: Enabled
pt: Activado

en: Please see the documentation on how to update your column_info table.
pt: Por favor, consulte a documentação sobre como atualizar a sua tabela column_info.

en: Tracking:
pt: Rastreio:

en: Remembering designer settings:
pt: A recordar as definições do design:

en: Quick steps to set up advanced features:
pt: Passos rápidos para a instalação de funcionalidades avançadas:

en: Create the needed tables with the <code>%screate_tables.sql</code>.
pt: Criar tabelas necessárias através de <code>%screate_tables.sql</code>.

en: Create a pma user and give access to these tables.
pt: Criar um utilizador pma e dar acesso a essas tabelas.

en: Enable advanced features in configuration file (<code>config.inc.php</code>), for example by starting from <code>config.sample.inc.php</code>.
pt: Ativar recursos avançados no ficheiro de configuração (<code>config.inc.php</code>), por exemplo iniciando em <code>config.sample.inc.php</code>.

en: Re-login to phpMyAdmin to load the updated configuration file.
pt: Fazer o login novamente no phpMyAdmin para carregar o ficheiro de configuração atualizado.

en: Select binary log to view
pt: Selecionar log binário para exibir

en: Truncate shown queries
pt: Truncar as consultas exibidas

en: Show full queries
pt: Mostrar consultas completas

en: Log name
pt: Nome do registo

en: Position
pt: Posição

en: Server ID
pt: ID do servidor

en: Original position
pt: Posição original

en: Information
pt: Informação

en: Character sets and collations
pt: Conjuntos de caracteres e collations

[ctx: The collation is the default one]
en: default
pt: predefinido

en: Databases statistics
pt: Estatísticas das bases de dados

en: Create database
pt: Criar base de dados

en: No privileges to create databases
pt: Sem privilégios para criar bases de dados

en: Jump to database '%s'
pt: Ir para a base de dados '%s'

en: Check privileges for database "%s".
pt: Verificar Privilégios para a Base de Dados "%s".

en: Check privileges
pt: Verificar Privilégios

en: Note: Enabling the database statistics here might cause heavy traffic between the web server and the MySQL server.
pt: Nota: Activar as estatísticas aqui pode causar um grande volume de tráfego entre os servidores web e MySQL.

en: Enable statistics
pt: Activar estatísticas

en: No databases
pt: Sem bases de dados

en: Storage engines
pt: Mecanismos de armazenamento

en: Storage Engine
pt: Motor de armazenamento

en: Unknown storage engine.
pt: Mecanismo de armazenamento desconhecido.

en: @SERVER@ will become the server name.
pt: @SERVER@ será o nome do servidor.

en: Exporting databases from the current server
pt: Exportando as bases de dados do servidor actual

en: Importing into the current server
pt: Fazendo importação para o servidor atual

en: Version
pt: Versão

en: Author
pt: Autor

en: inactive
pt: inativo

en: disabled
pt: desatidado

en: deleting
pt: apagando

en: deleted
pt: apagado

en: Database for user account
pt: Base de dados para a conta de utilizador

en: Create database with same name and grant all privileges.
pt: Criar uma base de dados com o mesmo nome e conceder todos os privilégios.

en: Grant all privileges on wildcard name (username\_%).
pt: Conceder todos os privilégios no nome de jóquer (nome_de_utilizador_%).

en: Grant all privileges on database %s.
pt: Conceder todos os privilégios à base de dados %s.

en: No Password
pt: Sem palavra-passe

en: Enter:
pt: Introduzir:

[ctx: Password strength]
en: Strength:
pt: Força:

en: Re-type:
pt: Reintroduzir:

en: Password Hashing:
pt: Hash da palavra-passe:

en: This method requires using an '<i>SSL connection</i>' or an '<i>unencrypted connection that encrypts the password using RSA</i>'; while connecting to the server.
pt: Este método requer a utilização de uma '<i> conexão SSL</i> ' ou uma '<i> conexão que realize a criptografia da palavra-passe utilizando RSA</i> 4'; durante a conexão com o servidor.

en: User group:
pt: Grupo de utilizadores:

en: Edit privileges:
pt: Editar privilégios:

en: User account
pt: Conta de utilizador

en: Note: You are attempting to edit privileges of the user with which you are currently logged in.
pt: Nota: está a tentar editar os privilégios do utilizador da sessão atual.

en: Note: MySQL privilege names are expressed in English.
pt: Nota: os nomes de privilégios do MySQL são expressos em inglês.

en: Allows user to give to other users or remove from other users privileges that user possess on this routine.
pt: Permite ao utilizador dar privilégios que o utilizador possui nesta rotina a outros utilizadores ou remover de outros utilizadores.

en: Allows altering and dropping this routine.
pt: Permite alterar e apagar esta rotina.

en: Allows executing this routine.
pt: Permite executar esta rotina.

en: Pagination of user accounts
pt: Paginação de contas de utilizador

en: Login Information
pt: Informação de Login

en: User name:
pt: Nome de utilizador:

en: Any user
pt: Qualquer utilizador

en: Use text field
pt: Usar campo de texto

en: An account already exists with the same username but possibly a different hostname.
pt: Uma conta já existe com o mesmo nome de utilizador, mas possivelmente com um nome de servidor diferente.

en: Host name:
pt: Nome do Host:

en: Any host
pt: Qualquer máquina

en: This host
pt: Este host

en: Use host table
pt: Usar a tabela do host

en: When Host table is used, this field is ignored and values stored in Host table are used instead.
pt: Quando é utilizada a tabela Host, este campo é ignorado e são utilizados os valores armazenados na tabela Host.

en: Password
pt: Palavra-passe

en: Do not change the password
pt: Não alterar palavra-passe

en: No password
pt: Sem palavra-passe

en: Re-type
pt: Reintroduzir

en: Authentication plugin
pt: Plugin de autenticação

en: Password hashing method
pt: Método de hash de palavra-passe

en: This method requires using an '<em>SSL connection</em>' or an '<em>unencrypted connection that encrypts the password using RSA</em>'; while connecting to the server.
pt: Este método requer a utilização de uma '<em> conexão SSL</em> ' ou uma '<em> conexão que realize a criptografia da palavra-passe utilizando RSA</em> 4'; durante a conexão com o servidor.

en: Edit user group
pt: Editar grupo de utilizadores

en: Column-specific privileges
pt: Privilégios específicos da Coluna

en: Add privileges on the following database(s):
pt: Adicionar privilégios na(s) seguinte(s) base(s) de dados:

en: Wildcards % and _ should be escaped with a \ to use them literally.
pt: Os metacaracteres % e _ precisam de ser antecedidos com uma \ para serem utilizados no seu sentido literal.

en: Add privileges on the following table:
pt: Adicionar privilégios na seguinte tabela:

en: Add privileges on the following routine:
pt: Adicionar privilégios à seguinte rotina:

[ctx: None privileges]
en: None
pt: Nenhum

en: Allows user to give to other users or remove from other users the privileges that user possess yourself.
pt: Permite que o utilizador dê os privilégios que ele mesmo possui a outros utilizadores ou remova de outros utilizadores.

en: Global privileges
pt: Privilégios Globais

en: Administration
pt: Administração

en: Allows adding users and privileges without reloading the privilege tables.
pt: Permite adicionar utilizadores e privilégios sem recarregar a tabela de privilégios.

en: Allows creating foreign key relations.
pt: Permite criar relações de chave estrangeira.

en: Not used on MariaDB.
pt: Não usado no MariaDB.

en: Not used for this MySQL version.
pt: Não utilizado para esta versão do MySQL.

en: Resource limits
pt: Limites do recurso

en: Note: Setting these options to 0 (zero) removes the limit.
pt: Nota: Configurar estas opções para 0 (zero) remove o limite.

en: Limits the number of queries the user may send to the server per hour.
pt: Limitar a quantidade de consultas que podem ser enviadas ao servidor por hora.

en: Limits the number of commands that change any table or database the user may execute per hour.
pt: Limita o número de comandos que alteram qualquer tabela ou base de dados que o utilizador pode executar por hora.

en: Limits the number of new connections the user may open per hour.
pt: Limita a quantidade de novas conexões que o utilizador pode abrir por hora.

en: Limits the number of simultaneous connections the user may have.
pt: Limita a quantidade de conexões simultâneas que o utilizador pode ter.

en: Does not require SSL-encrypted connections.
pt: Não requer conexões criptografadas com SSL.

en: Requires SSL-encrypted connections.
pt: Requer conexões criptografadas SSL.

en: Requires a valid X509 certificate.
pt: Requer um certificado X509 válido.

en: Requires that a specific cipher method be used for a connection.
pt: Requer que um método de criptografia específico seja usado para uma conexão.

en: Requires that a valid X509 certificate issued by this CA be presented.
pt: Requer que um certificado X509 válido emitido por esta AC seja apresentado.

en: Requires that a valid X509 certificate with this subject be presented.
pt: Requer que um certificado X509 válido com este assunto seja apresentado.

en: User accounts overview
pt: Visão geral das contas de utilizador

en: User groups
pt: Grupos de utilizadores

en: The selected user was not found in the privilege table.
pt: O utilizador selecionado não se encontra na tabela de privilégios.

en: Change login information / Copy user account
pt: Alterar informações de início de sessão / Copiar conta de utilizador

en: Create a new user account with the same privileges and …
pt: Criar uma conta de utilizador com os mesmos privilégios e …

en: … keep the old one.
pt: … manter o antigo.

en: … delete the old one from the user tables.
pt: … apagar o antigo das tabelas do utilizador.

en: … revoke all active privileges from the old one and delete it afterwards.
pt: … revogar todos os privilégios activos do antigo e a seguir apagá-lo.

en: … delete the old one from the user tables and reload the privileges afterwards.
pt: … apagar o antigo das tabelas do utilizador e depois recarregue os privilégios.

en: User group
pt: Grupo de utilizadores

en: Remove selected user accounts
pt: Remover as contas de utilizador selecionadas

en: Revoke all active privileges from the users and delete them afterwards.
pt: Revogar todos os privilégios dos utilizadores e apagá-los a seguir.

en: Drop the databases that have the same names as the users.
pt: Apagar as Bases de Dados que tenham os mesmos nomes que os utilizadores.

en: Save changes
pt: Guardar alterações

en: Make sure you have a unique server-id in your configuration file (my.cnf). If not, please add the following line into [mysqld] section:
pt: Certifique-se de que tem um ID de servidor único no seu ficheiro de configuração (my.cnf). Senão, favor adicione a seguinte linha dentro da secção [mysqld]:

en: Port:
pt: Porta:

en: No privileges
pt: Sem privilégios

en: Use text field:
pt: Usar campo de texto:

en: Generate password:
pt: Gerar palavra-passe:

en: This server is not configured as a primary server in a replication process. You can choose from either replicating all databases and ignoring some of them (useful if you want to replicate a majority of the databases) or you can choose to ignore all databases by default and allow only certain databases to be replicated. Please select the mode:
pt: Este servidor não está configurado como um servidor primário num processo de replicação. Pode escolher entre replicar todas as bases de dados e ignorar algumas delas (útil se pretender replicar a maioria das bases de dados) ou pode optar por ignorar todas as bases de dados por predefinição e permitir que apenas determinadas bases de dados sejam replicadas. Por favor, selecione o modo:

en: Replicate all databases; Ignore:
pt: Replicar todas as bases de dados; Ignorar:

en: Ignore all databases; Replicate:
pt: Ignorar todas as bases de dados; Replicar:

en: Please select databases:
pt: Por favor, selecione as bases de dados:

en: Now, add the following lines at the end of [mysqld] section in your my.cnf and please restart the MySQL server afterwards.
pt: Agora adicione as seguintes linhas ao final da secção [mysqld] no seu my.cnf e por favor reinicie o servidor MySQL em seguida.

en: Start SQL Thread only
pt: Iniciar apenas thread SQL

en: Stop SQL Thread only
pt: Parar apenas o thread SQL

en: Start IO Thread only
pt: Iniciar somente o thread IO

en: Stop IO Thread only
pt: Parar somente o thread IO

en: Error management:
pt: Administração de erros:

en: Skip current error
pt: Pular erro atual

en: Skip next %s errors.
pt: Pular próximos %s erros.

en: Variable
pt: Variável

en: Current server:
pt: Servidor atual:

en: Advisor system
pt: Sistema de Assessoria

en: Not enough privilege to view the advisor.
pt: Privilégio insuficiente para exibir o assessor.

en: Instructions
pt: Instruções

en: The Advisor system can provide recommendations on server variables by analyzing the server status variables.
pt: O sistema de Assessoria pode fornecer recomendações sobre variáveis de servidor, analisando as variáveis de estado do servidor.

en: Do note however that this system provides recommendations based on simple calculations and by rule of thumb which may not necessarily apply to your system.
pt: Saiba, porém, que este sistema fornece recomendações baseadas em cálculos simples e por princípios, o que não necessariamente se aplica ao seu sistema.

en: Prior to changing any of the configuration, be sure to know what you are changing (by reading the documentation) and how to undo the change. Wrong tuning can have a very negative effect on performance.
pt: Antes da alterar qualquer configuração, certifique-se de que sabe o que está alterando (lendo a documentação) e como desfazer tal alteração. Aperfeiçoamentos incorretos podem resultar em efeitos negativos na performance.

en: The best way to tune your system would be to change only one setting at a time, observe or benchmark your database, and undo the change if there was no clearly measurable improvement.
pt: A melhor forma de aperfeiçoar seu sistema é alterar somente uma configuração de cada vez, observar ou testar a performance da sua base de dados, e desfazer a alteração se não houver melhoramentos claramente mensuráveis.

en: Errors occurred while executing rule expressions:
pt: Erros ocorreram durante a execução de expressões de regras:

en: Possible performance issues
pt: Possíveis problemas de desempenho

en: Issue:
pt: Problema:

en: Recommendation:
pt: Recomendação:

en: Justification:
pt: Justificação:

en: Used variable / formula:
pt: Variável / formula utilizada:

en: Test:
pt: Teste:

en: Query statistics
pt: Estatísticas de comandos

en: All status variables
pt: Todas as variáveis de estado

en: Advisor
pt: Conselheiro

en: Start Monitor
pt: Iniciar monitor

en: Instructions/Setup
pt: Instruções/Configurações

en: Done dragging (rearranging) charts
pt: Terminou de arrastar (reorganizar) os gráficos

en: Add chart
pt: Adicionar gráfico

en: Enable charts dragging
pt: Ativar o arraste de gráficos

en: Refresh rate
pt: Taxa de atualização

en: %d second
pt: %d segundo

en: %d seconds
pt: %d segundos

en: %d minute
pt: %d minuto

en: %d minutes
pt: %d minutos

en: Chart columns
pt: Colunas do gráfico

en: Chart arrangement
pt: Organização de gráficos

en: The arrangement of the charts is stored to the browsers local storage. You may want to export it if you have a complicated set up.
pt: A organização dos gráficos é armazenada no armazenamento local dos navegadores. Você pode exportá-la, se você tiver uma configuração complicada.

en: Reset to default
pt: Resetar para a predefinição

en: Monitor Instructions
pt: Instruções do monitor

en: The phpMyAdmin Monitor can assist you in optimizing the server configuration and track down time intensive queries. For the latter you will need to set log_output to 'TABLE' and have either the slow_query_log or general_log enabled. Note however, that the general_log produces a lot of data and increases server load by up to 15%.
pt: O Monitor do phpMyAdmin pode auxiliá-lo na otimização da configuração do servidor e rastrear consultas com tempos intensos. Para este último, você precisará definir log_output na 'TABLE', e ter slow_query_log ou general_log ativado. Saiba, porém, que general_log produz muitos dados e aumenta a carga do servidor por até 15%.

en: Using the monitor:
pt: Usando o monitor:

en: Your browser will refresh all displayed charts in a regular interval. You may add charts and change the refresh rate under 'Settings', or remove any chart using the cog icon on each respective chart.
pt: O seu navegador atualizará todos os gráficos exibidos em intervalo regular. Pode adicioná-los e alterar a taxa de atualização em 'Definições', ou remover qualquer um utilizando o ícone da engrenagem em cada gráfico.

en: To display queries from the logs, select the relevant time span on any chart by holding down the left mouse button and panning over the chart. Once confirmed, this will load a table of grouped queries, there you may click on any occurring SELECT statements to further analyze them.
pt: Para exibir consultas dos logs, selecione o intervalo de tempo relevante em cada gráfico segurando o botão esquerdo do rato e deslocando pelo gráfico. Uma vez confirmado, irá carregar uma tabela de consultas agrupadas e lá é possível clicar em qualquer ocorrência de comandos SELECT para adicionalmente analisá-los.

en: Please note:
pt: Por favor, note:

en: Enabling the general_log may increase the server load by 5-15%. Also be aware that generating statistics from the logs is a load intensive task, so it is advisable to select only a small time span and to disable the general_log and empty its table once monitoring is not required any more.
pt: Ativando o general_log pode aumentar a carga do servidor entre 5 e 15%. Também esteja ciente de que a criação de estatísticas a partir de logs é uma tarefa de carga intensiva. Então, aconselha-se a selecionar somente um pequeno intervalo de tempo, desativando o general_log e esvaziar sua tabela assim que o monitoramento não for mais necessário.

en: Chart Title
pt: Titulo do gráfico

en: Preset chart
pt: Gráfico predefinido

en: Status variable(s)
pt: Variável(is) de estado

en: Select series:
pt: Selecionar série:

en: Commonly monitored
pt: Normalmente monitorado

en: or type variable name:
pt: ou digite o nome da variável:

en: Display as differential value
pt: Exibir como valor diferencial

en: Apply a divisor
pt: Aplicar um divisor

en: Append unit to data values
pt: Acrescentar a unidade a valores de dados

en: Add this series
pt: Adicionar esta série

en: Clear series
pt: Limpar séries

en: Series in chart:
pt: Séries no gráfico:

en: Log statistics
pt: Estatísticas de log

en: Selected time range:
pt: Período de tempo selecionado:

en: Only retrieve SELECT,INSERT,UPDATE and DELETE Statements
pt: Obter somente os comandos SELECT, INSERT, UPDATE e DELETE

en: Remove variable data in INSERT statements for better grouping
pt: Remova dados de variável em comandos INSERT para melhor agrupamento

en: Choose from which log you want the statistics to be generated from.
pt: Escolha de qual log você deseja que as estatísticas sejam geradas.

en: Results are grouped by query text.
pt: Resultados são agrupados por texto de consulta.

en: Query analyzer
pt: Analisador de consulta

en: Show only active
pt: Mostrar somente ativo(s)

en: Note: Enabling the auto refresh here might cause heavy traffic between the web server and the MySQL server.
pt: Nota: ativar a atualização automática aqui pode causar tráfego intenso entre o servidor web e o servidor MySQL.

note: l10n: Questions is the name of a MySQL Status variable
en: Questions since startup:
pt: Questões desde a inicialização:

en: per hour:
pt: por hora:

en: per minute:
pt: por minuto:

en: per second:
pt: por segundo:

en: Statements
pt: Itens

en: ø per hour
pt: ø por hora

en: Not enough privilege to view query statistics.
pt: Privilégio insuficiente para exibir as estatísticas de consultas.

en: Network traffic since startup: %s
pt: Tráfico de rede desde inicialização: %s

en: This MySQL server has been running for %1$s. It started up on %2$s.
pt: Esse servidor MySQL está executado por %1$s. Ele foi iniciado em %2$s.

en: On a busy server, the byte counters may overrun, so those statistics as reported by the MySQL server may be incorrect.
pt: Em servidores atarefados, os contadores de byte podem sobrecarregar, por isso essas estatísticas relatadas pelo servidor MySQL podem estar incorretas.

en: Replication status
pt: Estado de replicação

en: Not enough privilege to view server status.
pt: Privilégio insuficiente para exibir o estado do servidor.

en: Show only alert values
pt: Exibir somente valores de alerta

en: Filter by category…
pt: Filtrar por categoria…

en: Show unformatted values
pt: Exibir valores não formatados

en: Related links:
pt: Links relacionados:

en: Not enough privilege to view status variables.
pt: Privilégio insuficiente para exibir as variáveis de estado.

en: Add user group
pt: Adicionar grupo de utilizadores

en: Edit user group: '%s'
pt: Editar grupo de utilizadores: '%s'

en: User group menu assignments
pt: Atribuições do menu de grupos de utilizadores

en: Group name:
pt: Nome do Grupo:

en: Server level tabs
pt: Abas de nível de servidor

en: Database level tabs
pt: Abas de nível de base de dados

en: Table level tabs
pt: Abas de nível de tabela

en: Delete user group
pt: Apagar grupo de utilizadores

en: Users of '%s' user group
pt: Utilizadores do grupo '%s'

en: No users were found belonging to this user group.
pt: Não foram encontrados utilizadores pertencentes a este grupo de utilizadores.

en: Server variables and settings
pt: Variáveis do servidor e definições

en: This is a read-only variable and can not be edited
pt: Esta é uma variável somente leitura e não pode ser editada

en: Session value
pt: Valor de sessão

en: Not enough privilege to view server variables and settings. %s
pt: Sem privilégios suficientes para ver as variáveis e definições do servidor. %s

en: Overview
pt: Visão geral

en: Configuration file
pt: Ficheiro de configuração

en: Generated configuration file
pt: Ficheiro de configuração gerado

en: Download
pt: Descarregar

en: Submitted form contains errors
pt: O formulário submetido contém erros

en: Try to revert erroneous fields to their default values
pt: Tentar reverter campos errôneos para os seus valores padrões

en: Ignore errors
pt: Ignorar erros

en: Show form
pt: Mostrar formulário

en: Show hidden messages
pt: Exibir mensagens ocultas

en: There are no configured servers
pt: Não existem servidores configurados

en: New server
pt: Novo servidor

en: Default language
pt: Idioma predefinido

en: Default server
pt: Servidor predefinido

en: let the user choose
pt: deixar o utilizador escolher

en: - none -
pt: - nenhum -

en: End of line
pt: Fim de linha

en: Display
pt: Exibir

en: phpMyAdmin homepage
pt: Página inicial do phpMyAdmin

en: Donate
pt: Doar

en: Check for latest version
pt: Verificar se é a última versão

en: Edit server
pt: Editar servidor

en: Add a new server
pt: Adicionar novo servidor

en: Something went wrong.
pt: Algo deu errado.

en: Bookmark this SQL query
pt: Marcar este comando SQL

en: Label:
pt: Rótulo:

en: Let every user access this bookmark
pt: Deixar todos os utilizadores acederem a este marcador

en: Detailed profile
pt: Perfil detalhado

en: State
pt: Estado

en: Summary by state
pt: Resumo por estado

en: Total Time
pt: Tempo Total

en: % Time
pt: % Tempo

en: Calls
pt: Chamadas

en: ø Time
pt: ø Tempo

en: Get auto-saved query
pt: Obter consulta guardada automaticamente

note: l10n: Bind parameters in the SQL query using :parameterName format
en: Bind parameters
pt: Unir parâmetros

en: Bookmark this SQL query:
pt: Marcar esta query SQL:

en: Replace existing bookmark of same name
pt: Substituir marcador existente de mesmo nome

en: Delimiter
pt: Delimitador

en: Show this query here again
pt: Mostrar de novo aqui este comando

en: Rollback when finished
pt: Rollback quando terminado

en: Bookmarked SQL query
pt: Comandos SQL marcados

en: Bookmark:
pt: Marcador:

en: shared
pt: compartilhado

en: View only
pt: Ver apenas

en: Use this value
pt: Utilizar este valor

en: Chart type
pt: Tipo de gráfico

[ctx: Chart type]
en: Bar
pt: Barra

[ctx: Chart type]
en: Column
pt: Coluna

[ctx: Chart type]
en: Line
pt: Linha

[ctx: Chart type]
en: Area
pt: Área

[ctx: Chart type]
en: Pie
pt: Setor

[ctx: Chart type]
en: Timeline
pt: Cronologia

[ctx: Chart type]
en: Scatter
pt: Espalhado

en: Stacked
pt: Empilhado

en: Chart title:
pt: Título do gráfico:

en: X-Axis:
pt: Eixo X:

en: Series:
pt: Série:

en: X-Axis label:
pt: Rótulo do Eixo X:

en: X Values
pt: Valores X

en: Y-Axis label:
pt: Rótulo do Eixo Y:

en: Y Values
pt: Valores para Y

en: Series names are in a column
pt: Nomes em série estão em uma coluna

en: Series column:
pt: Coluna de série:

en: Value Column:
pt: Coluna de valor:

en: Save chart as image
pt: Guardar gráfico como imagem

en: @SERVER@ will become the server name, @DATABASE@ will become the database name and @TABLE@ will become the table name.
pt: @SERVER@ será o nome do servidor, @DATABASE@ será o nome da base de dados e @TABLE@ será o nome da tabela.

en: Exporting rows from "%s" table
pt: Exportando as linhas da tabela "%s"

en: Table search
pt: Pesquisa de tabela

en: Zoom search
pt: Pesquisa avançada

en: Find and replace
pt: Procurar e substituir

en: Replace with:
pt: Substituir por:

en: Use regular expression
pt: Usar expressão regular

en: Find and replace - preview
pt: Localizar e substituir (pré-visualização)

en: Original string
pt: Cadeia original

en: Replaced string
pt: Cadeia substituida

en: Replace
pt: Substituir

en: Display GIS Visualization
pt: Mostrar visualização GIS

en: Label column
pt: Coluna de rótulo

en: -- None --
pt: -- nenhum --

en: Spatial column
pt: Coluna espacial

en: Importing into the table "%s"
pt: Fazendo importação para a tabela "%s"

en: Index name:
pt: Nome do Índice&nbsp;:

en: "PRIMARY" <b>must</b> be the name of and <b>only of</b> a primary key!
pt: "PRIMARY" <b>tem</b> de ser o nome de e <b>apenas de</b> uma chave primária!

en: Index choice:
pt: Escolha de índice:

en: Advanced options
pt: Opções avançadas

en: Key block size:
pt: Tamanho do bloco chave:

en: Index type:
pt: Tipo de Índice&nbsp;:

en: Parser:
pt: Verificador:

en: Comment:
pt: Cometário:

en: Drag to reorder
pt: Arraste para reordenar

en: Insert as new row
pt: Inserir como uma nova linha

en: Insert as new row and ignore errors
pt: Inserir como uma linha nova e ignorar erros

en: Show insert query
pt: Exibir consulta insert

en: and then
pt: e então

en: Go back to previous page
pt: Voltar atrás

en: Insert another new row
pt: Inserir novo registo

en: Go back to this page
pt: Voltar para esta página

en: Edit next row
pt: Editar próxima coluna

en: Use TAB key to move from value to value, or CTRL+arrows to move anywhere.
pt: Usar a tecla TAB para se mover de valor em valor, ou CTRL+setas para mover em qualquer direção.

en: Binary
pt: Binário

en: Use the NULL value for this column.
pt: Usar o valor NULL para esta coluna.

en: Because of its length,<br> this column might not be editable.
pt: Por causa de seu comprimento,<br> esta coluna pode não ser editável.

en: Binary - do not edit
pt: Binário - não editar

en: Edit/Insert
pt: Inserir/Editar

en: Continue insertion with %s rows
pt: Continuar a inserção com %s linhas

en: Checksum
pt: Soma de verificação

en: Alter table order by
pt: Alterar a ordem da tabela por

[ctx: Alter table order by a single field.]
en: (singly)
pt: (único)

en: Move table to (database.table)
pt: Mover tabela para (base de dados.tabela)

en: Table options
pt: Opções da tabela

en: Rename table to
pt: Renomeia a tabela para

en: Table comments
pt: Comentários da tabela

en: Change all column collations
pt: Mudar colação de todas as colunas

en: Copy table to (database.table)
pt: Copiar tabela para (base de dados.tabela)

en: Switch to copied table
pt: Mudar para a tabela copiada

en: Defragment table
pt: Desfragmentar tabela

en: Table %s has been flushed.
pt: A tabela %s foi fechada.

en: Flush the table (FLUSH)
pt: Limpar a tabela (FLUSH)

en: Empty the table (TRUNCATE)
pt: Esvaziar a tabela (TRUNCATE)

en: Empty the table (DELETE FROM)
pt: Esvaziar a tabela (DELETE FROM)

en: Delete the table (DROP)
pt: Remover a tabela (DROP)

en: Partition maintenance
pt: Manutenção da partição

en: Remove partitioning
pt: Remover particionamento

en: Check referential integrity
pt: Verificar Integridade referencial

en: Rename view to
pt: Renomear view para

en: Delete the view (DROP)
pt: Remover view (DROP)

en: Relation view
pt: Visão de relação(ões)

en: Analyze partition
pt: Analisar a partição

en: Check partition
pt: Verificar a partição

en: Drop partition
pt: Remover a partição

en: Optimize partition
pt: Otimizar a partição

en: Rebuild partition
pt: Reconstruir a partição

en: Repair partition
pt: Reparação da partição

en: Truncate partition
pt: Truncar a partição

en: table-specific
pt: específico de tabela

en: Foreign key constraints
pt: Restrições de chave estrangeira

en: Actions
pt: Ações

en: Constraint properties
pt: Propriedades da restrição

en: Creating a foreign key over a non-indexed column would automatically create an index on it. Alternatively, you can define an index below, before creating the foreign key.
pt: Criar uma chave estrangeira em uma coluna não indexada deve criar, automaticamente, um índice para a coluna. Outra alternativa é você definir um índice abaixo, antes de criar a chave estrangeira.

en: Only columns with index will be displayed. You can define an index below.
pt: Somente colunas com índice serão exibidas. Você pode definir um índice abaixo.

en: Foreign key constraint
pt: Restrição de chave estrangeira

en: + Add constraint
pt: + Adicionar restrição

en: Internal relationships
pt: Relacionamentos internos

en: Internal relation
pt: Relações internas

en: An internal relation is not necessary when a corresponding FOREIGN KEY relation exists.
pt: Uma relação interna é desnecessária quando uma relação de CHAVE ESTRANGEIRA correspondente existe.

en: Choose column to display:
pt: Marque a coluna para exibir:

en: Foreign key constraint %s has been dropped
pt: Restrição de chave estrangeira %s foi eliminada

en: Constraint name
pt: Nome da restrição

en: Do a "query by example" (wildcard: "%")
pt: Faça uma "pesquisa por formulário" (caractere universal: "%")

en: Select columns (at least one):
pt: Seleccione colunas (no mínimo um):

en: Add search conditions (body of the "where" clause):
pt: Condição de Pesquisa (Complemento da cláusula "where"):

en: Number of rows per page
pt: Número de registos por página

en: Display order:
pt: Ordem de visualização:

en: Range search
pt: Pesquisa por intervalo

en: Minimum value:
pt: Valor mínimo:

en: Maximum value:
pt: Valor máximo:

en: Start row:
pt: Linha inicial:

en: Partitions
pt: Partições

en: No partitioning defined!
pt: Nenhum particionamento definido!

en: Partitioned by:
pt: Particionado por:

en: Sub partitioned by:
pt: Subparticionado por:

en: Data length
pt: Comprimento dos dados

en: Index length
pt: Comprimento do índice

en: Partition table
pt: Tabela de partições

en: Edit partitioning
pt: Editar particionamento

en: Media type:
pt: Tipo de mídia:

[ctx: None for default]
en: None
pt: Nenhum

en: Change
pt: Alterar

en: Column %s has been dropped.
pt: A coluna %s foi eliminada.

en: A primary key has been added on %s.
pt: Uma chave primária foi adicionada a %s.

en: An index has been added on %s.
pt: Um índice foi adicionado a %s.

en: Distinct values
pt: Valores distintos

en: Remove from central columns
pt: Remover da(s) coluna(s) central(is)

en: Add to central columns
pt: Adicionar à(s) coluna(s) central(is)

en: Move columns
pt: Mover campo(s)

en: Move the columns by dragging them up and down.
pt: Mova as colunas arrastando-as para cima e para baixo.

en: Edit view
pt: Vista de edição

en: Propose table structure
pt: Propor uma estrutura de tabela

en: Normalize
pt: Normalizar

en: Track view
pt: Acompanhar vista

en: Add %s column(s)
pt: Adicionar %s campo(s)

en: at beginning of table
pt: No início da tabela

en: Create an index on %s columns
pt: Criar um índice em %s colunas

en: Space usage
pt: Espaço ocupado

en: Effective
pt: Em uso

en: Row statistics
pt: Estatísticas do registro

en: static
pt: estático

en: dynamic
pt: dinâmico

en: partitioned
pt: particionado

en: Row length
pt: Comprimento do registro

en: Row size
pt: Tamanho dos registos

en: Next autoindex
pt: Próximo auto-índice

en: Delete version
pt: Apagar versão

en: Activate tracking for %s
pt: Ativar rastreamento para %s

en: Activate now
pt: Ativar agora

en: Deactivate tracking for %s
pt: Desativar rastreamento para %s

en: Deactivate now
pt: Desativar agora

en: Date
pt: Data

en: Username
pt: Nome de utilizador

en: Do a "query by example" (wildcard: "%") for two different columns
pt: Faça uma "pesquisa por formulário" (carácter universal: "%") para duas colunas diferentes

en: Additional search criteria
pt: Critérios de pesquisa adicionais

en: Use this column to label each point
pt: Use esta coluna para rotular cada ponto

en: Maximum rows to plot
pt: Número máximo de linhas para traçar

en: Browse/Edit the points
pt: Navegar/editar os pontos

en: How to use
pt: Como usar

en: Reset zoom
pt: Restaurar ampliação

note: l10n: Show or hide the menu using the hamburger style button
en: Toggle navigation
pt: Alternar a navegação

note: l10n: Current page
en: (current)
pt: (atual)

en: Available media types
pt: Tipos de mídia disponíveis

en: Available browser display transformations
pt: Transformações de exibição do navegador disponíveis

[ctx: for media type transformation]
en: Description
pt: Descrição

en: Available input transformations
pt: Transformações de entrada disponíveis

en: VIEW name
pt: Nome da VIEW

en: Column names
pt: Nome dos Campos
