phpMyAdmin 5.2.4-dev - en to ug translation catalogue (2154 entries)

en: Uptime below one day
ug: ئىجرا قىلىنغان ۋاقتى بىر كۈندىن ئاز

en: Uptime is less than 1 day, performance tuning may not be accurate.
ug: ئىجرا قىلىنغان ۋاقتى بىر كۈندىن ئاز، ئۈنۈمنى تەڭشەش تەۋسىيەسى توغرا بولماسلىقى مۇمكىن.

en: To have more accurate averages it is recommended to let the server run for longer than a day before running this analyzer
ug: تېخىمۇ توغرا بولغان ئوتتۇرىچە قىممەتكە ئىگە بولۇش ئۈچۈن ، بۇ ئانالىزچىنى ئىجرا قىلىشتىن بۇرۇن مۇلازىمېتىرنى بىر كۈندىن ئارتۇق ئىجرا قىلىش تەۋسىيە قىلىنىدۇ

en: The uptime is only %s
ug: ئىجرا قىلىش ۋاقتى پەقەت %s

en: Questions below 1,000
ug: سۈرۈشتۈرۈش سانى 1000 دىن تۆۋەن

en: Fewer than 1,000 questions have been run against this server. The recommendations may not be accurate.
ug: بۇ مۇلازىمېتىرغا قارشى 1000 دىن ئارتۇق سوئال ئىجرا قىلىندى. تەۋسىيەلەر توغرا بولماسلىقى مۇمكىن.

en: Let the server run for a longer time until it has executed a greater amount of queries.
ug: مۇلازىمېتىر تېخىمۇ كۆپ سوئالنى ئىجرا قىلغۇچە ئۇزۇنراق ۋاقىت ئىجرا قىلسۇن.

en: Current amount of Questions: %s
ug: نۆۋەتتىكى سۈرۈشتۈرۈش سانى: %s

en: Percentage of slow queries
ug: ئاستا سۈرۈشتۈرۈشنىڭ پىرسەنتى

en: There is a lot of slow queries compared to the overall amount of Queries.
ug: سوئاللارنىڭ ئومۇمىي مىقدارىغا سېلىشتۇرغاندا نۇرغۇن ئاستا سوئاللار بار.

en: You might want to increase {long_query_time} or optimize the queries listed in the slow query log
ug: سىز {long_query_time increase نى كۆپەيتمەكچى ياكى ئاستا سوئال خاتىرىسىدە كۆرسىتىلگەن سوئاللارنى ئەلالاشتۇرالايسىز

en: The slow query rate should be below 5%%, your value is %s%%.
ug: ئاستا سۈرۈشتۈرۈش نىسبىتى 5%% تىن تۆۋەن بولۇشى كېرەك، قىممىتىڭىز %s%%.

en: Slow query rate
ug: ئاستا SQL سۈرۈشتۈرۈش

en: There is a high percentage of slow queries compared to the server uptime.
ug: مۇلازىمېتىرنىڭ ۋاقتىغا سېلىشتۇرغاندا ئاستا سوئاللارنىڭ نىسبىتى يۇقىرى.

en: You have a slow query rate of %s per hour, you should have less than 1%% per hour.
ug: ئاستا سۈرۈشتۈرۈش سۈرئىتىڭىز سائىتىگە %s، سائىتىگە 1%% دىن تۆۋەن بولۇشى كېرەك.

en: Long query time
ug: ئۇزۇن SQL سۈرۈشتۈرۈش

en: {long_query_time} is set to 10 seconds or more, thus only slow queries that take above 10 seconds are logged.
ug: {long_query_time} 10 سېكۇنت ياكى ئۇنىڭدىن يۇقىرى قىلىپ تەڭشەلدى ، شۇڭا پەقەت 10 سېكۇنتتىن يۇقىرى بولغان سوئاللارلا خاتىرىلىنىدۇ.

en: It is suggested to set {long_query_time} to a lower value, depending on your environment. Usually a value of 1-5 seconds is suggested.
ug: مۇھىتىڭىزغا ئاساسەن {long_query_time} نى تۆۋەن قىممەتكە تەڭشەش تەۋسىيە قىلىنىدۇ. ئادەتتە 1-5 سېكۇنت قىممىتى تەۋسىيە قىلىنىدۇ.

en: long_query_time is currently set to %ds.
ug: long_query_time نۆۋەتتە %ds قىلىپ تەڭشەلدى.

en: Slow query logging
ug: ئاستا SQL سۈرۈشتۈرۈش خاتىرىسى

en: The slow query log is disabled.
ug: ئاستا سۈرۈشتۈرۈش خاتىرىسى چەكلەنگەن.

en: Enable slow query logging by setting {log_slow_queries} to 'ON'. This will help troubleshooting badly performing queries.
ug: {Log_slow_queries} نى «ON» قىلىپ تەڭشەش ئارقىلىق ئاستا سۈرۈشتۈرۈش خاتىرىسىنى قوزغىتىڭ. بۇ ناچار سوئاللارنى بىر تەرەپ قىلىشقا ياردەم بېرىدۇ.

en: log_slow_queries is set to 'OFF'
ug: log_slow_queries 'OFF' قىلىپ تەڭشەلدى

en: Enable slow query logging by setting {slow_query_log} to 'ON'. This will help troubleshooting badly performing queries.
ug: {Slow_query_log} نى «ON» قىلىپ تەڭشەش ئارقىلىق ئاستا سۈرۈشتۈرۈش خاتىرىسىنى قوزغىتىڭ. بۇ ناچار سوئاللارنى بىر تەرەپ قىلىشقا ياردەم بېرىدۇ.

en: slow_query_log is set to 'OFF'
ug: slow_query_log 'OFF' قىلىپ تەڭشەلدى

en: Release Series
ug: تارقىتىش يۈرۈشلۈكى

en: The MySQL server version less than 5.1.
ug: MySQL مۇلازىمېتىر نۇسخىسى 5.1 دىن تۆۋەن.

en: You should upgrade, as MySQL 5.1 has improved performance, and MySQL 5.5 even more so.
ug: سىز يېڭىلىشىڭىز كېرەك ، چۈنكى MySQL 5.1 نىڭ ئىقتىدارى يۇقىرى كۆتۈرۈلگەن ، MySQL 5.5 تېخىمۇ شۇنداق.

en: Current version: %s
ug: نۆۋەتتىكى نەشرى: %s

en: Minor Version
ug: تارماق نەشرى

en: Version less than 5.1.30 (the first GA release of 5.1).
ug: نەشرى 5.1.30 دىن تۆۋەن (تۇنجى GA ئېلان قىلىنغان 5.1).

en: You should upgrade, as recent versions of MySQL 5.1 have improved performance and MySQL 5.5 even more so.
ug: سىز يېڭىلىشىڭىز كېرەك ، چۈنكى MySQL 5.1 نىڭ يېقىنقى نەشرى ئىقتىدارنى يۇقىرى كۆتۈردى ، MySQL 5.5 تېخىمۇ شۇنداق.

en: Version less than 5.5.8 (the first GA release of 5.5).
ug: نەشىرى 5.5.8 دىن تۆۋەن (تۇنجى GA ئېلان قىلىنغان 5.5).

en: You should upgrade, to a stable version of MySQL 5.5.
ug: سىز MySQL 5.5 نىڭ مۇقىم نەشرىگە يۈكسەلدۈرۈشىڭىز كېرەك.

en: Distribution
ug: تارقىتىش نەشرى

en: Version is compiled from source, not a MySQL official binary.
ug: نەشرى MySQL رەسمىي ئىككىلىك ئەمەس ، مەنبەدىن تۈزۈلگەن.

en: If you did not compile from source, you may be using a package modified by a distribution. The MySQL manual only is accurate for official MySQL binaries, not any package distributions (such as RedHat, Debian/Ubuntu etc).
ug: ئەگەر مەنبەدىن تۈزمىگەن بولسىڭىز ، تەقسىمات تەرىپىدىن ئۆزگەرتىلگەن بولاقنى ئىشلىتىۋاتقان بولۇشىڭىز مۇمكىن. MySQL قوللانمىسى پەقەت رەسمىي MySQL ئىككىلىك سىستېمىغا ماس كېلىدۇ ، ھېچقانداق بوغچا تارقىتىش ئەمەس (مەسىلەن RedHat ، Debian / Ubuntu قاتارلىقلار).

en: 'source' found in version_comment
ug: version_comment دىن تېپىلغان 'مەنبە'

en: The MySQL manual only is accurate for official MySQL binaries.
ug: MySQL قوللانمىسى پەقەت رەسمىي MySQL ئىككىلىك سىستېمىغا ماس كېلىدۇ.

en: Percona documentation is at <a href="https://www.percona.com/software/documentation/">https://www.percona.com/software/documentation/</a>
ug: Percona ھۆججىتى <a href = "https://www.percona.com/software/documentation/"> https://www.percona.com/software/documentation/ </a> دا بار.

en: 'percona' found in version_comment
ug: version_comment دىن تېپىلغان 'percona'

en: MySQL Architecture
ug: MySQL قۇرۇلمىسى

en: MySQL is not compiled as a 64-bit package.
ug: MySQL 64 بىتلىق بولاق سۈپىتىدە تۈزۈلمىگەن.

en: Your memory capacity is above 3 GiB (assuming the Server is on localhost), so MySQL might not be able to access all of your memory. You might want to consider installing the 64-bit version of MySQL.
ug: ئىچكى ساقلىغۇچ سىغىمىڭىز 3 GiB دىن يۇقىرى (مۇلازىمېتىرنى localhost دا بار دەپ پەرەز قىلىڭ) ، شۇڭا MySQL سىزنىڭ بارلىق ئىچكى ساقلىغۇچلىرىڭىزنى زىيارەت قىلالماسلىقى مۇمكىن. MySQL نىڭ 64 بىتلىق نەشرىنى قاچىلاشنى ئويلىشىڭىز مۇمكىن.

en: Available memory on this host: %s
ug: بۇ مۇلازىمېتىردا ئىشلەتكىلى بولىدىغان ئەسلەك: %s

en: Query caching method
ug: سۈرۈشتۈرۈشنىڭ غەملەش ئۇسۇلى

en: Suboptimal caching method.
ug: تارماق ئەلالاشتۇرۇلغان غەملەش ئۇسۇلى.

en: You are using the MySQL Query cache with a fairly high traffic database. It might be worth considering to use <a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/5.6/en/ha-memcached.html">memcached</a> instead of the MySQL Query cache, especially if you have multiple replicas.
ug: سىز بىر قەدەر يۇقىرى قاتناش سانلىق مەلۇمات ئامبىرى بىلەن MySQL سۈرۈشتۈرۈش ساقلىغۇچنى ئىشلىتىۋاتىسىز. بولۇپمۇ MySQL سۈرۈشتۈرۈش غەملەكنىڭ ئورنىغا <a href = "https://dev.mysql.com/doc/refman/5.6/en/ha-memcached.html"> Memcached </a> نى ئىشلىتىشنى ئويلىشىشقا ئەرزىيدۇ. ئەگەر سىزدە كۆپ نۇسخا بار.

en: Too many sorts are causing temporary tables.
ug: بەك كۆپ تۈرلەر ۋاقىتلىق جەدۋەللەرنى كەلتۈرۈپ چىقىرىدۇ.

en: Consider increasing {sort_buffer_size} and/or {read_rnd_buffer_size}, depending on your system memory limits.
ug: سىستېمىنىڭ ئىچكى ساقلىغۇچ چەكلىمىسىگە ئاساسەن {sort_buffer_size} ۋە / ياكى {read_rnd_buffer_size increasing كۆپەيتىشنى ئويلاڭ.

en: Rate of sorts that cause temporary tables
ug: ۋاقىتلىق جەدۋەلنى كەلتۈرۈپ چىقىرىدىغان تۈرلەرنىڭ نىسبىتى

en: There are lots of rows being sorted.
ug: رەتكە تىزىلغان نۇرغۇن قۇرلار بار.

en: While there is nothing wrong with a high amount of row sorting, you might want to make sure that the queries which require a lot of sorting use indexed columns in the ORDER BY clause, as this will result in much faster sorting.
ug: گەرچە كۆپ مىقداردا قۇر رەتلەشتە خاتالىق بولمىسىمۇ ، سىز نۇرغۇن رەتلەشنى تەلەپ قىلىدىغان سوئاللارنىڭ ORDER BY ماددىسىدىكى كۆرسەتكۈچ ستوننى ئىشلىتىشنى جەزملەشتۈرۈشىڭىز مۇمكىن ، چۈنكى بۇ تېخىمۇ تېز رەتلەشنى كەلتۈرۈپ چىقىرىدۇ.

en: This means that joins are doing full table scans. Adding indexes for the columns being used in the join conditions will greatly speed up table joins.
ug: بۇ دېگەنلىك ، تولۇق جەدۋەل سىكانىرلاش ئېلىپ بېرىۋاتىدۇ. بىرلەشتۈرۈش شارائىتىدا ئىشلىتىلىۋاتقان ئىستونلارغا كۆرسەتكۈچ قوشۇش جەدۋەلنىڭ قوشۇلۇشىنى تېزلىتىدۇ.

en: This usually indicates frequent full index scans. Full index scans are faster than table scans but require lots of CPU cycles in big tables, if those tables that have or had high volumes of UPDATEs and DELETEs, running 'OPTIMIZE TABLE' might reduce the amount of and/or speed up full index scans. Other than that full index scans can only be reduced by rewriting queries.
ug: بۇ ئادەتتە دائىم تولۇق كۆرسەتكۈچ سايىلىشنى كۆرسىتىدۇ. تولۇق كۆرسەتكۈچ سىكانىرلاش جەدۋەلنى تەكشۈرۈشتىن تېز ، ئەمما چوڭ جەدۋەللەردە نۇرغۇن CPU دەۋرىيلىكىنى تەلەپ قىلىدۇ ، ئەگەر UPDATE ۋە DELETEs نىڭ ھەجىمى يۇقىرى ياكى يۇقىرى بولغان بۇ جەدۋەللەردە «OPTIMIZE TABLE» ئىجرا قىلىنسا ، كۆرسەتكۈچنى تولۇقلاش ۋە ياكى تېزلىتىش سۈرئىتىنى تېزلىتىشى مۇمكىن. . ئۇنىڭدىن باشقا سوئاللارنى قايتا يېزىش ئارقىلىقلا تولۇق كۆرسەتكۈچ سىكانىرلاشنى ئازايتقىلى بولىدۇ.

en: This indicates that many queries need to sort results and/or do a full table scan, including join queries that do not use indexes. Add indexes where applicable.
ug: بۇ نۇرغۇن سوئاللارنىڭ نەتىجىنى رەتلەش ۋە / ياكى جەدۋەلنى تولۇق تەكشۈرتۈش كېرەكلىكىنى كۆرسىتىپ بېرىدۇ ، بۇ كۆرسەتكۈچ ئىشلەتمەيدىغان سوئاللارنى ئۆز ئىچىگە ئالىدۇ. مۇناسىۋەتلىك ئورۇنغا كۆرسەتكۈچ قوشۇڭ.

en: This indicates that many queries are doing full table scans. Add indexes where applicable.
ug: بۇ نۇرغۇن سوئاللارنىڭ جەدۋەلنى تولۇق تەكشۈرۈۋاتقانلىقىنى كۆرسىتىدۇ. مۇناسىۋەتلىك ئورۇنغا كۆرسەتكۈچ قوشۇڭ.

en: Different tmp_table_size and max_heap_table_size
ug: ئوخشىمىغان tmp_table_size ۋە max_heap_table_size

en: {tmp_table_size} and {max_heap_table_size} are not the same.
ug: {tmp_table_size} بىلەن {max_heap_table_size} ئوخشاش ئەمەس.

en: If you have deliberately changed one of either: The server uses the lower value of either to determine the maximum size of in-memory tables. So if you wish to increase the in-memory table limit you will have to increase the other value as well.
ug: ئەگەر سىز ھەر ئىككىسىنى قەستەن ئۆزگەرتكەن بولسىڭىز: مۇلازىمېتىر ئىچكى ساقلىغۇچ جەدۋىلىنىڭ ئەڭ چوڭ چوڭ-كىچىكلىكىنى بەلگىلەش ئۈچۈن تۆۋەننىڭ قىممىتىنى ئىشلىتىدۇ. شۇڭا ئىچكى ساقلىغۇچ جەدۋىلى چەكلىمىسىنى ئاشۇرماقچى بولسىڭىز ، باشقا قىممەتنىمۇ ئۆستۈرۈشىڭىز كېرەك.

en: Many temporary tables are being written to disk instead of being kept in memory.
ug: نۇرغۇن ۋاقىتلىق جەدۋەللەر ئىچكى ساقلىغۇچنىڭ ئورنىغا دىسكىغا يېزىلىۋاتىدۇ.

en: Increasing {max_heap_table_size} and {tmp_table_size} might help. However some temporary tables are always being written to disk, independent of the value of these variables. To eliminate these you will have to rewrite your queries to avoid those conditions (Within a temporary table: Presence of a BLOB or TEXT column or presence of a column bigger than 512 bytes) as mentioned in the beginning of an <a href="https://www.facebook.com/note.php?note_id=10150111255065841&comments">Article by the Pythian Group</a>
ug: {Max_heap_table_size} ۋە {tmp_table_size} نى ئاشۇرۇش ياردىمى بولۇشى مۇمكىن. قانداقلا بولمىسۇن بەزى ۋاقىتلىق جەدۋەللەر بۇ ئۆزگەرگۈچى مىقدارلارنىڭ قىممىتىگە قارىماي ھەمىشە دىسكىغا يېزىلىدۇ. بۇلارنى تۈگىتىش ئۈچۈن سوئاللىرىڭىزنى قايتا يېزىشىڭىز كېرەك (ۋاقىتلىق جەدۋەل ئىچىدە: BLOB ياكى TEXT ستوننىڭ بولۇشى ياكى 512 بايتتىن چوڭ ئىستوننىڭ بولۇشى) <a href = "https نىڭ بېشىدا دېيىلگەندەك. : //www.facebook.com/note.php? note_id = 10150111255065841 & باھا "> پىتيان گۇرۇپپىسىنىڭ ماقالىسى </a>

en: Increasing {max_heap_table_size} and {tmp_table_size} might help. However some temporary tables are always being written to disk, independent of the value of these variables. To eliminate these you will have to rewrite your queries to avoid those conditions (Within a temporary table: Presence of a BLOB or TEXT column or presence of a column bigger than 512 bytes) as mentioned in the <a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/8.0/en/internal-temporary-tables.html">MySQL Documentation</a>
ug: {Max_heap_table_size} ۋە {tmp_table_size} نى ئاشۇرۇش ياردىمى بولۇشى مۇمكىن. قانداقلا بولمىسۇن بەزى ۋاقىتلىق جەدۋەللەر بۇ ئۆزگەرگۈچى مىقدارلارنىڭ قىممىتىدىن مۇستەقىل ھالدا دىسكىغا يېزىلىدۇ. بۇلارنى يوقىتىش ئۈچۈن <a href = "https: // دە كۆرسىتىلگەندەك ، بۇ شەرتلەردىن ساقلىنىش ئۈچۈن سوئاللىرىڭىزنى قايتا يېزىشىڭىز كېرەك (ۋاقىتلىق جەدۋەلنىڭ ئىچىدە: BLOB ياكى TEXT ستوننىڭ بولۇشى ياكى 512 بايتتىن چوڭ ئىستوننىڭ بولۇشى). dev.mysql.com/doc/refman/8.0/en/internal-temporary-tables.html"> MySQL ھۆججىتى </a>

en: MyISAM key buffer size
ug: MyISAM كۇنۇپكا چوڭلۇقى

en: Key buffer is not initialized. No MyISAM indexes will be cached.
ug: ئاچقۇچ بۇففېر قوزغىتىلمىغان. MyISAM كۆرسەتكۈچلىرى ساقلانمايدۇ.

en: Set {key_buffer_size} depending on the size of your MyISAM indexes. 64M is a good start.
ug: MyISAM كۆرسەتكۈچلىرىڭىزنىڭ چوڭ-كىچىكلىكىگە ئاساسەن {key_buffer_size Set نى تەڭشەڭ. 64M ياخشى باشلىنىش.

en: key_buffer_size is 0
ug: key_buffer_size بولسا 0

en: MyISAM key buffer (index cache) % used is low.
ug: ئىشلىتىلگەن MyISAM ئاچقۇچ بۇففېر (كۆرسەتكۈچ ساقلىغۇچ)% تۆۋەن.

en: You may need to decrease the size of {key_buffer_size}, re-examine your tables to see if indexes have been removed, or examine queries and expectations about what indexes are being used.
ug: سىز {key_buffer_size size نىڭ چوڭ-كىچىكلىكىنى كىچىكلىتىشىڭىز ، جەدۋەلنى قايتا تەكشۈرۈپ ، كۆرسەتكۈچنىڭ ئۆچۈرۈلگەن-قىلىنمىغانلىقىنى تەكشۈرۈشىڭىز ياكى كۆرسەتكۈچلەرنىڭ قانداق ئىشلىتىلىدىغانلىقى توغرىسىدىكى سوئال ۋە ئۈمىدلەرنى تەكشۈرۈشىڭىز مۇمكىن.

en: The % of indexes that use the MyISAM key buffer is low.
ug: MyISAM كۇنۇپكا تاختىسىنى ئىشلىتىدىغان كۆرسەتكۈچلەرنىڭ نىسبىتى تۆۋەن.

en: You may need to increase {key_buffer_size}.
ug: {Key_buffer_size increase نى كۆپەيتىشىڭىز مۇمكىن.

en: Opening tables requires disk I/O which is costly. Increasing {table_open_cache} might avoid this.
ug: جەدۋەللەرنى ئېچىش قىممەت بولغان دىسكا I / O نى تەلەپ قىلىدۇ. {Table_open_cache} كۆپىيىش بۇنىڭدىن ساقلىنىشى مۇمكىن.

en: The number of open files is approaching the max number of open files. You may get a "Too many open files" error.
ug: ئوچۇق ھۆججەتلەرنىڭ سانى ئوچۇق ھۆججەتلەرنىڭ ئەڭ كۆپ سانىغا يېقىنلاشماقتا. سىز «بەك كۆپ ئوچۇق ھۆججەت» خاتالىقىغا ئېرىشىشىڭىز مۇمكىن.

en: Consider increasing {open_files_limit}, and check the error log when restarting after changing {open_files_limit}.
ug: {Open_files_limit increasing نى ئاشۇرۇشنى ئويلاڭ ، {open_files_limit} نى ئۆزگەرتكەندىن كېيىن قايتا قوزغاتقاندا خاتالىق خاتىرىسىنى تەكشۈرۈڭ.

en: Too many table locks were not granted immediately.
ug: بەك كۆپ ئۈستەل قۇلۇپى دەرھال بېرىلمىدى.

en: Optimize queries and/or use InnoDB to reduce lock wait.
ug: سوئاللارنى ئەلالاشتۇرۇڭ ۋە ياكى InnoDB نى ئىشلىتىپ قۇلۇپ ساقلاشنى ئازايتىڭ.

en: Table lock wait rate
ug: جەدۋەل قۇلۇپ ساقلاش نىسبىتى

en: Thread cache is disabled, resulting in more overhead from new connections to MySQL.
ug: تېما ساقلىغۇچ چەكلەنگەن بولۇپ ، MySQL غا يېڭى ئۇلىنىشتىن تېخىمۇ كۆپ ئۈستۈنلۈكنى كەلتۈرۈپ چىقىرىدۇ.

en: Enable the thread cache by setting {thread_cache_size} > 0.
ug: {Thread_cache_size}> 0 نى تەڭشەش ئارقىلىق تېما ساقلىغۇچنى قوزغىتىڭ.

en: Increase {thread_cache_size}.
ug: {Thread_cache_size} نى كۆپەيتىڭ.

en: This generally happens in case of general system overload as it is pretty simple operations. You might want to monitor your system load carefully.
ug: بۇ ئادەتتە ئاددىي مەشغۇلات بولغاچقا ئادەتتىكى سىستېمىنىڭ يۈكى ئېشىپ كەتكەن ئەھۋال ئاستىدا يۈز بېرىدۇ. سىستېمىڭىزنىڭ يۈكىنى ئەستايىدىللىق بىلەن نازارەت قىلسىڭىز بولىدۇ.

en: Slow launch time
ug: قويۇپ بېرىش ۋاقتى ئاستا

en: Slow_launch_time is above 2s.
ug: Slow_launch_time 2s دىن يۇقىرى.

en: The maximum amount of used connections is getting close to the value of {max_connections}.
ug: ئىشلىتىلگەن ئۇلىنىشنىڭ ئەڭ چوڭ مىقدارى {max_connections of نىڭ قىممىتىگە يېقىنلاشماقتا.

en: Increase {max_connections}, or decrease {wait_timeout} so that connections that do not close database handlers properly get killed sooner. Make sure the code closes database handlers properly.
ug: {Max_connections} نى كۆپەيتىڭ ، ياكى {wait_timeout} نى ئازايتىڭ ، بۇنداق بولغاندا ساندان بىر تەرەپ قىلغۇچنى توغرا تاقىمىغان ئۇلىنىشلار بالدۇرراق ئۆلتۈرۈلىدۇ. كودنىڭ ساندان بېجىرگۈچىلەرنى توغرا تاقايدىغانلىقىغا كاپالەتلىك قىلىڭ.

en: Too many connections are aborted.
ug: بەك كۆپ ئۇلىنىش ئەمەلدىن قالدۇرۇلدى.

en: Connections are usually aborted when they cannot be authorized. <a href="https://www.percona.com/blog/2008/08/23/how-to-track-down-the-source-of-aborted_connects/">This article</a> might help you track down the source.
ug: ئۇلىنىش ئادەتتە ئىجازەت بېرىلمىگەندە ئەمەلدىن قالدۇرۇلىدۇ. <a href = "https://www.percona.com/blog/2008/08/23/how-to-track-down-the-source-of-aborted_connects/"> بۇ ماقالە </a> سىزگە ياردەم قىلىشى مۇمكىن مەنبەنى ئىز قوغلاڭ.

en: Too many clients are aborted.
ug: بەك كۆپ خېرىدار ئەمەلدىن قالدۇرۇلدى.

en: Clients are usually aborted when they did not close their connection to MySQL properly. This can be due to network issues or code not closing a database handler properly. Check your network and code.
ug: خېرىدارلار MySQL غا ئۇلىنىشنى توغرا تاقىمىغاندا ئادەتتە ئەمەلدىن قالدۇرۇلىدۇ. بۇ تور مەسىلىسى ياكى كود سانداننى بىر تەرەپ قىلغۇچىنى نورمال تاقىمىغانلىقتىن كېلىپ چىققان. تورىڭىز ۋە كودىڭىزنى تەكشۈرۈڭ.

en: Is InnoDB disabled?
ug: InnoDB چەكلەنگەنمۇ؟

en: InnoDB is usually the better choice for table engines.
ug: InnoDB ئادەتتە ئۈستەل ماتورلىرىنىڭ ئەڭ ياخشى تاللىشى.

en: have_innodb is set to 'value'
ug: have_innodb 'قىممەت' قىلىپ تەڭشەلدى

en: InnoDB log size
ug: InnoDB خاتىرە چوڭلۇقى

en: The InnoDB log file size is not an appropriate size, in relation to the InnoDB buffer pool.
ug: InnoDB بۇففېر كۆلچىكىگە سېلىشتۇرغاندا ، InnoDB خاتىرە ھۆججەتنىڭ چوڭلۇقى مۇۋاپىق چوڭلۇقتا ئەمەس.

en: Especially on a system with a lot of writes to InnoDB tables you should set {innodb_log_file_size} to 25% of {innodb_buffer_pool_size}. However the bigger this value, the longer the recovery time will be when database crashes, so this value should not be set much higher than 256 MiB. Please note however that you cannot simply change the value of this variable. You need to shutdown the server, remove the InnoDB log files, set the new value in my.cnf, start the server, then check the error logs if everything went fine. See also <a href="https://mysqldatabaseadministration.blogspot.com/2007/01/increase-innodblogfilesize-proper-way.html">this blog entry</a>
ug: بولۇپمۇ InnoDB جەدۋىلىگە نۇرغۇن يېزىلغان سىستېمىدا سىز {innodb_log_file_size} نى {innodb_buffer_pool_size} نىڭ% 25 گە تەڭشىشىڭىز كېرەك. قانداقلا بولمىسۇن بۇ قىممەت قانچە چوڭ بولسا ، ساندان بۇزۇلغاندا ئەسلىگە كېلىش ۋاقتى شۇنچە ئۇزۇن بولىدۇ ، شۇڭا بۇ قىممەتنى 256 MiB دىن يۇقىرى قىلىپ قويماسلىق كېرەك. شۇنىڭغا دىققەت قىلىڭكى ، سىز پەقەت بۇ ئۆزگەرگۈچى مىقدارنىڭ قىممىتىنى ئۆزگەرتەلمەيسىز. سىز مۇلازىمېتىرنى تاقاپ ، InnoDB خاتىرە ھۆججىتىنى ئۆچۈرۈۋېتىشىڭىز ، يېڭى قىممەتنى my.cnf غا تەڭشىشىڭىز ، مۇلازىمېتىرنى قوزغىتىشىڭىز ، ئاندىن ھەممە ئىشلار ئوڭۇشلۇق بولغان بولسا خاتالىق خاتىرىسىنى تەكشۈرۈشىڭىز كېرەك. يەنە <a href = "https://mysqldatabaseadministration.blogspot.com/2007/01/increase-innodblogfilesize-proper-way.html"> بۇ بىلوگ يازمىسىنى كۆرۈڭ.

en: Max InnoDB log size
ug: Max InnoDB خاتىرە چوڭلۇقى

en: The InnoDB log file size is inadequately large.
ug: InnoDB خاتىرە ھۆججىتىنىڭ چوڭلۇقى يېتەرلىك ئەمەس.

en: It is usually sufficient to set {innodb_log_file_size} to 25% of the size of {innodb_buffer_pool_size}. A very big {innodb_log_file_size} slows down the recovery time after a database crash considerably. See also <a href="https://www.percona.com/blog/2006/07/03/choosing-proper-innodb_log_file_size/">this Article</a>. You need to shutdown the server, remove the InnoDB log files, set the new value in my.cnf, start the server, then check the error logs if everything went fine. See also <a href="https://mysqldatabaseadministration.blogspot.com/2007/01/increase-innodblogfilesize-proper-way.html">this blog entry</a>
ug: ئادەتتە {innodb_log_file_size} {innodb_buffer_pool_size of چوڭلۇقىنىڭ% 25 گە تەڭشەش يېتەرلىك. ناھايىتى چوڭ {innodb_log_file_size} ساندان بۇزۇلغاندىن كېيىن ئەسلىگە كېلىش ۋاقتىنى ئاستىلىتىدۇ. بۇ ماقالە <a href = "https://www.percona.com/blog/2006/07/03/choosing-proper-innodb_log_file_size/"> بۇ ماددىغا قاراڭ. سىز مۇلازىمېتىرنى تاقاپ ، InnoDB خاتىرە ھۆججىتىنى ئۆچۈرۈۋېتىشىڭىز ، يېڭى قىممەتنى my.cnf غا تەڭشىشىڭىز ، مۇلازىمېتىرنى قوزغىتىشىڭىز ، ئاندىن ھەممە ئىشلار ئوڭۇشلۇق بولغان بولسا خاتالىق خاتىرىسىنى تەكشۈرۈشىڭىز كېرەك. يەنە <a href = "https://mysqldatabaseadministration.blogspot.com/2007/01/increase-innodblogfilesize-proper-way.html"> بۇ بىلوگ يازمىسىنى كۆرۈڭ.

en: InnoDB buffer pool size
ug: InnoDB بۇففېر كۆلچىكىنىڭ چوڭلۇقى

en: Your InnoDB buffer pool is fairly small.
ug: سىزنىڭ InnoDB بۇففېر كۆلچىكىڭىز بىر قەدەر كىچىك.

en: The InnoDB buffer pool has a profound impact on performance for InnoDB tables. Assign all your remaining memory to this buffer. For database servers that use solely InnoDB as storage engine and have no other services (e.g. a web server) running, you may set this as high as 80% of your available memory. If that is not the case, you need to carefully assess the memory consumption of your other services and non-InnoDB-Tables and set this variable accordingly. If it is set too high, your system will start swapping, which decreases performance significantly. See also <a href="https://www.percona.com/blog/2007/11/03/choosing-innodb_buffer_pool_size/">this article</a>
ug: InnoDB بۇففېر كۆلچىكى InnoDB جەدۋىلىنىڭ ئىقتىدارىغا چوڭقۇر تەسىر كۆرسىتىدۇ. قالغان بارلىق ئىچكى ساقلىغۇچنى بۇففېرغا تەقسىم قىلىڭ. پەقەت InnoDB نى ساقلاش ماتورى سۈپىتىدە ئىشلىتىدىغان ۋە باشقا مۇلازىمىتى يوق (مەسىلەن تور مۇلازىمېتىرى) ئىجرا قىلىدىغان ساندان مۇلازىمېتىرلىرىغا بۇنى ئىچكى ساقلىغۇچنىڭ% 80 گە تەڭ تەڭشىسىڭىز بولىدۇ. ئەگەر ئۇنداق بولمىسا ، سىز باشقا مۇلازىمەتلىرىڭىز ۋە InnoDB- جەدۋەلنىڭ ئىچكى ساقلىغۇچ سەرپىياتىنى ئەستايىدىل باھالاپ ، بۇ ئۆزگەرگۈچى مىقدارنى ماس ھالدا تەڭشىشىڭىز كېرەك. ئەگەر بەك يۇقىرى بولۇپ كەتسە ، سىستېمىڭىز ئالماشتۇرۇشنى باشلايدۇ ، بۇ ئىقتىدارنى كۆرۈنەرلىك تۆۋەنلىتىدۇ. بۇ ماقالىنى <a href = "https://www.percona.com/blog/2007/11/03/choosing-innodb_buffer_pool_size/"> دىن كۆرۈڭ.

en: MyISAM concurrent inserts
ug: MyISAM ماس قەدەملىك قىستۇر

en: Enable {concurrent_insert} by setting it to 1
ug: 1 قىلىپ تەڭشەپ {concurrent_insert} نى قوزغىتىڭ

en: Setting {concurrent_insert} to 1 reduces contention between readers and writers for a given table. See also <a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/5.5/en/concurrent-inserts.html">MySQL Documentation</a>
ug: {Concurrent_insert} نى 1 قىلىپ تەڭشەش مەلۇم جەدۋەل ئۈچۈن ئوقۇرمەنلەر بىلەن يازغۇچىلار ئوتتۇرىسىدىكى تالاش-تارتىشنى ئازايتىدۇ. يەنە <a href = "https://dev.mysql.com/doc/refman/5.5/en/concurrent-inserts.html"> MySQL ھۆججىتى </a> گە قاراڭ.

en: concurrent_insert is set to 0
ug: concurrent_insert 0 گە تەڭشەلدى

en: The query cache is known to greatly improve performance if configured correctly. Enable it by setting {query_cache_size} to a 2 digit MiB value and setting {query_cache_type} to 'ON'. <b>Note:</b> If you are using memcached, ignore this recommendation.
ug: سوئال غەملەك توغرا تەڭشەلسە ئىقتىدارنى زور دەرىجىدە ياخشىلايدىغانلىقى مەلۇم. {Query_cache_size} نى 2 خانىلىق MiB قىممىتىگە تەڭشەش ۋە {query_cache_type} نى «ON» قىلىپ تەڭشەش ئارقىلىق قوزغىتىڭ. <b> ئەسكەرتىش: </b> ئەگەر سىز ئىچكى ساقلىغۇچ ئىشلىتىۋاتقان بولسىڭىز ، بۇ تەۋسىيەگە پەرۋا قىلماڭ.

en: query_cache_size is set to 0 or query_cache_type is set to 'OFF'
ug: query_cache_size 0 ياكى query_cache_type 'OFF' قىلىپ تەڭشەلدى.

en: Query cache not running efficiently, it has a low hit rate.
ug: سوئال قەغىزى ئۈنۈملۈك يۈرمەيدۇ ، ئۇنىڭ زەربە بېرىش نىسبىتى تۆۋەن.

en: Consider increasing {query_cache_limit}.
ug: {Query_cache_limit increasing كۆپەيتىشنى ئويلاش.

en: Less than 80% of the query cache is being utilized.
ug: سوئال قەغىزىنىڭ% 80 كىمۇ يەتمەيدۇ.

en: This might be caused by {query_cache_limit} being too low. Flushing the query cache might help as well.
ug: بۇنى {query_cache_limit too بەك تۆۋەن بولۇشى مۇمكىن. سوئال غەملەكنى يۇيۇشمۇ ياردىمى بولۇشى مۇمكىن.

en: Severe fragmentation is likely to (further) increase Qcache_lowmem_prunes. This might be caused by many Query cache low memory prunes due to {query_cache_size} being too small. For a immediate but short lived fix you can flush the query cache (might lock the query cache for a long time). Carefully adjusting {query_cache_min_res_unit} to a lower value might help too, e.g. you can set it to the average size of your queries in the cache using this formula: (query_cache_size - qcache_free_memory) / qcache_queries_in_cache
ug: ئېغىر پارچىلىنىش Qcache_lowmem_prunes نى تېخىمۇ ئىلگىرى سۈرۈشى مۇمكىن. بۇ {Query_cache_size} بەك كىچىك بولغاچقا نۇرغۇن Query cache ئىچكى ساقلىغۇچنىڭ تۆۋەن بولۇشى سەۋەبىدىن كېلىپ چىققان بولۇشى مۇمكىن. دەرھال ، ئەمما قىسقا مۇددەتلىك ئوڭشاش ئۈچۈن ، سوئال غەملەكنى يۇيالايسىز (سوئال غەملەكنى ئۇزۇن مۇددەت قۇلۇپلاپ قويۇشى مۇمكىن). ئەستايىدىللىق بىلەن {query_cache_min_res_unit} نى تۆۋەن قىممەتكە تەڭشەشمۇ ياردىمى بولۇشى مۇمكىن. ئۇنى بۇ فورمۇلا ئارقىلىق غەملەكتىكى سوئاللىرىڭىزنىڭ ئوتتۇرىچە چوڭلۇقىغا تەڭشىيەلەيسىز: (query_cache_size - qcache_free_memory) / qcache_queries_in_cache

en: Cached queries are removed due to low query cache memory from the query cache.
ug: غەملەكتىكى سوئاللار سوئال غەملەكتىن تۆۋەن ساقلىغۇچ ساقلىغۇچ سەۋەبىدىن ئۆچۈرۈلىدۇ.

en: You might want to increase {query_cache_size}, however keep in mind that the overhead of maintaining the cache is likely to increase with its size, so do this in small increments and monitor the results.
ug: سىز {query_cache_size increase نى ئاشۇرۇشنى ئويلىشىڭىز مۇمكىن ، ئەمما ئېسىڭىزدە بولسۇنكى ، غەملەكنى ساقلاشنىڭ چوڭ-كىچىكلىكى ئۇنىڭ چوڭ-كىچىكلىكى بىلەن كۆپىيىشى مۇمكىن ، شۇڭا بۇنى كىچىك كۆلەمدە قىلىپ نەتىجىنى نازارەت قىلىڭ.

en: The query cache size is above 128 MiB. Big query caches may cause significant overhead that is required to maintain the cache.
ug: سوئال غەملەكنىڭ چوڭلۇقى 128 MiB دىن يۇقىرى. چوڭ سوئال غەملەكلىرى غەملەكنى ساقلاشتا تەلەپ قىلىنىدىغان مۇھىم ئۈستۈنكى قەۋەتنى كەلتۈرۈپ چىقىرىشى مۇمكىن.

en: Depending on your environment, it might be performance increasing to reduce this value.
ug: مۇھىتىڭىزغا ئاساسەن ، بۇ قىممەتنى تۆۋەنلىتىش ئىقتىدارنى ئاشۇرۇشى مۇمكىن.

en: The max size of the result set in the query cache is the default of 1 MiB.
ug: سوئال غەملەكتە بېكىتىلگەن نەتىجىنىڭ ئەڭ چوڭ چوڭلۇقى 1 MiB.

en: Changing {query_cache_limit} (usually by increasing) may increase efficiency. This variable determines the maximum size a query result may have to be inserted into the query cache. If there are many query results above 1 MiB that are well cacheable (many reads, little writes) then increasing {query_cache_limit} will increase efficiency. Whereas in the case of many query results being above 1 MiB that are not very well cacheable (often invalidated due to table updates) increasing {query_cache_limit} might reduce efficiency.
ug: {Query_cache_limit} نى ئۆزگەرتىش (ئادەتتە ئاشۇرۇش ئارقىلىق) ئۈنۈمنى ئاشۇرۇشى مۇمكىن. بۇ ئۆزگەرگۈچى مىقدار ئىزدەش نەتىجىسىگە سوئال نەتىجىسىنى قىستۇرۇشنىڭ ئەڭ چوڭ چوڭ-كىچىكلىكىنى بەلگىلەيدۇ. ئەگەر 1 MiB نىڭ ئۈستىدە ياخشى ساقلىغىلى بولىدىغان نۇرغۇن سوئال نەتىجىسى بولسا (نۇرغۇن ئوقۇشلۇق ، ئاز يېزىلغان) ئۇنداقتا {query_cache_limit increasing نى ئاشۇرۇش ئۈنۈمنى ئاشۇرىدۇ. نۇرغۇن سوئاللارنىڭ نەتىجىسى 1 MiB دىن يۇقىرى بولسا ، بەك ياخشى ساقلىغىلى بولمايدۇ (جەدۋەل يېڭىلاش سەۋەبىدىن دائىم ئىناۋەتسىز بولىدۇ) {query_cache_limit increasing كۆپىيىش ئۈنۈمىنى تۆۋەنلىتىشى مۇمكىن.

en: query_cache_limit is set to 1 MiB
ug: query_cache_limit 1 MiB قىلىپ تەڭشەلدى

en: per second
ug: سېكۇنت

en: per minute
ug: ھەر مىنۇتتا

en: per hour
ug: سائىتىگە

en: per day
ug: كۈنىگە

en: Go
ug: ئىجرا قىلىش

en: Keyname
ug: قىممەت ئىسمى

en: Description
ug: ئىزاھات

en: Page number:
ug: بەت نومۇرى:

en: Show all
ug: ھەممىسىنى كۆرسىتىش

en: Unknown
ug: نامەلۇم

[ctx: Collation]
en: German (phone book order)
ug: گېرمان تىلى (تېلېفون كىتاب زاكاز)

[ctx: Collation]
en: Spanish (traditional)
ug: ئىسپانچە (ئەنئەنىۋى)

[ctx: Collation]
en: Spanish (modern)
ug: ئىسپانچە (زامانىۋى)

[ctx: Collation variant]
en: case-insensitive
ug: دېلوغا سەزگۈر ئەمەس

[ctx: Collation variant]
en: case-sensitive
ug: دېلوغا سەزگۈر

[ctx: Collation variant]
en: accent-insensitive
ug: تەلەپپۇزى سەزگۈر ئەمەس

[ctx: Collation variant]
en: accent-sensitive
ug: تەلەپپۇزغا سەزگۈر

[ctx: Collation variant]
en: kana-sensitive
ug: kana- سەزگۈر

[ctx: Collation variant]
en: multi-level
ug: كۆپ قاتلاملىق

[ctx: Collation]
en: Unicode
ug: يۇنىكود

[ctx: Collation]
en: West European
ug: غەربىي ياۋروپا

[ctx: Collation]
en: Russian
ug: رۇسچە

[ctx: Collation]
en: Simplified Chinese
ug: ئاددىيلاشتۇرۇلغان خەنزۇچە

[ctx: Collation]
en: Traditional Chinese
ug: خەنزۇچە ئەنئەنىۋى

[ctx: Collation]
en: Chinese
ug: خەنزۇچە

[ctx: Collation]
en: Japanese
ug: ياپون

[ctx: Collation]
en: Baltic
ug: بالتىق

[ctx: Collation]
en: Armenian
ug: ئەرمىنىيە

[ctx: Collation]
en: Arabic
ug: ئەرەبچە

[ctx: Collation]
en: Korean
ug: كورېيە

[ctx: Collation]
en: Hebrew
ug: ئىبرانىي تىلى

[ctx: Collation]
en: Georgian
ug: گرۇزىيە

[ctx: Collation]
en: Greek
ug: گرېتسىيە

[ctx: Collation]
en: Czech-Slovak
ug: چېخ-سلوۋاكىيە

[ctx: Collation]
en: Ukrainian
ug: ئۇكرائىنا

[ctx: Collation]
en: Turkish
ug: تۈرك

[ctx: Collation]
en: Swedish
ug: شىۋىتسىيە

[ctx: Collation]
en: Thai
ug: تايلاند

[ctx: Collation]
en: Unknown
ug: نامەلۇم

[ctx: Collation]
en: Bulgarian
ug: بۇلغارىيە

[ctx: Collation]
en: Croatian
ug: كىرودىيە

[ctx: Collation]
en: Czech
ug: چېخ

[ctx: Collation]
en: English
ug: ئىنگىلىزچە

[ctx: Collation]
en: Estonian
ug: ئېستونىيە

[ctx: Collation]
en: Hungarian
ug: ۋېنگرىيە

[ctx: Collation]
en: Icelandic
ug: ئىسلاندىيە

[ctx: Collation]
en: Classical Latin
ug: كلاسسىك لاتىنچە

[ctx: Collation]
en: Lithuanian
ug: لىتۋانىيە

[ctx: Collation]
en: Burmese
ug: بېرما

[ctx: Collation]
en: Polish
ug: پولشا

[ctx: Collation]
en: Slovak
ug: سلوۋاكىيە

[ctx: Collation]
en: Slovenian
ug: سىلوۋېنىيە

en: You should upgrade to %s %s or later.
ug: %s %s ياكى ئۇنىڭدىنمۇ يۇقىرى نەشىرگە كۆتۈتىڭ.

en: Error: Token mismatch
ug: خاتالىق: توكەن ماسلاشماسلىق

en: Failed to set session cookie. Maybe you are using HTTP instead of HTTPS to access phpMyAdmin.
ug: يىغىن ساقلانمىسىنى تەڭشەش مەغلۇب بولدى. بەلكىم سىز phpMyAdmin نى زىيارەت قىلىش ئۈچۈن HTTPS نىڭ ئورنىغا HTTP ئىشلىتىۋاتقان بولۇشىڭىز مۇمكىن.

en: You have enabled mbstring.func_overload in your PHP configuration. This option is incompatible with phpMyAdmin and might cause some data to be corrupted!
ug: PHP سەپلىمىسىڭىزدە mbstring.func_overload نى قوزغىتىڭ. بۇ تاللاش phpMyAdmin بىلەن سىغىشالمايدۇ ھەمدە بەزى سانلىق مەلۇماتلارنىڭ بۇزۇلۇشىنى كەلتۈرۈپ چىقىرىشى مۇمكىن!

en: The ini_get and/or ini_set functions are disabled in php.ini. phpMyAdmin requires these functions!
ug: Php.ini دا ini_get ۋە / ياكى ini_set ئىقتىدارى چەكلەنگەن. phpMyAdmin بۇ ئىقتىدارلارنى تەلەپ قىلىدۇ!

en: GLOBALS overwrite attempt
ug: GLOBALS قاپلاش سىنىقى

en: possible exploit
ug: مۇمكىنچىلىكى بار

en: Users cannot set a higher value
ug: ئىشلەتكۈچىلەر تېخىمۇ يۇقىرى قىممەت بەلگىلىيەلمەيدۇ

en: If enabled, user can enter any MySQL server in login form for cookie auth.
ug: ئەگەر قوزغىتىلغان بولسا ، ئىشلەتكۈچى cookie auth ئۈچۈن كىرىش شەكلىدە ھەر قانداق MySQL مۇلازىمېتىرنى كىرگۈزەلەيدۇ.

en: Restricts the MySQL servers the user can enter when a login to an arbitrary MySQL server is enabled by matching the IP or hostname of the MySQL server to the given regular expression.
ug: MySQL مۇلازىمېتىرنىڭ IP ياكى مۇلازىمېتىر نامىنى بېرىلگەن دائىملىق ئىپادىلەش بىلەن ماسلاشتۇرۇش ئارقىلىق خالىغان MySQL مۇلازىمېتىرىغا كىرىش قوزغىتىلغاندا ، ئىشلەتكۈچى كىرەلەيدىغان MySQL مۇلازىمېتىرلىرىنى چەكلەيدۇ.

en: Enabling this allows a page located on a different domain to call phpMyAdmin inside a frame, and is a potential [strong]security hole[/strong] allowing cross-frame scripting (XSS) attacks.
ug: بۇنى قوزغىتىش باشقا دائىرىگە جايلاشقان بىر بەتنى رامكا ئىچىدە phpMyAdmin دەپ ئاتايدۇ ، ھەمدە يوشۇرۇن [كۈچلۈك] بىخەتەرلىك تۆشۈكى [/ strong] ھالقىما ئورگىنال (XSS) ھۇجۇمىغا يول قويىدۇ.

en: Secret passphrase used for encrypting cookies in [kbd]cookie[/kbd] authentication.
ug: [Kbd] cookie [/ kbd] دەلىللەشتە ساقلانمىلارنى مەخپىيلەشتۈرۈش ئۈچۈن ئىشلىتىلىدىغان مەخپىي ئىبارىلەر.

en: Enable bzip2 compression for import operations.
ug: ئىمپورت مەشغۇلاتى ئۈچۈن bzip2 پىرىسلاشنى قوزغىتىڭ.

en: Enter the URL for your reCAPTCHA v2 compatible API.
ug: ReCAPTCHA v2 ماس كېلىدىغان API نىڭ URL نى كىرگۈزۈڭ.

en: Enter the Content-Security-Policy snippet for your reCAPTCHA v2 compatible API.
ug: ReCAPTCHA v2 ماس كېلىدىغان API ئۈچۈن مەزمۇن-بىخەتەرلىك-سىياسەت پارچىسىنى كىرگۈزۈڭ.

en: Enter the request parameter used by your reCAPTCHA v2 compatible API.
ug: ReCAPTCHA v2 ماس كېلىدىغان API ئىشلىتىدىغان تەلەپ پارامېتىرىنى كىرگۈزۈڭ.

en: Enter the response parameter used by your reCAPTCHA v2 compatible API.
ug: ReCAPTCHA v2 ماس كېلىدىغان API ئىشلىتىدىغان ئىنكاس پارامېتىرىنى كىرگۈزۈڭ.

en: Enter your public key for the reCAPTCHA service on your domain.
ug: تور نامىڭىزدىكى reCAPTCHA مۇلازىمىتى ئۈچۈن ئاممىۋى ئاچقۇچنى كىرگۈزۈڭ.

en: Enter your private key for your domain reCAPTCHA service.
ug: دائىرە reCAPTCHA مۇلازىمىتىڭىز ئۈچۈن شەخسىي ئاچقۇچنى كىرگۈزۈڭ.

en: Enter your siteverify URL for your reCAPTCHA service.
ug: ReCAPTCHA مۇلازىمىتىڭىز ئۈچۈن تور بېكىتىڭىزنى دەلىللەڭ.

en: Defines which type of editing controls should be used for CHAR and VARCHAR columns; [kbd]input[/kbd] - allows limiting of input length, [kbd]textarea[/kbd] - allows newlines in columns.
ug: CHAR ۋە VARCHAR ستونلىرىغا قايسى خىل تەھرىرلەش كونتروللىرىنى ئىشلىتىش كېرەكلىكىنى بەلگىلەيدۇ. [bb]

en: Use user-friendly editor for editing SQL queries (CodeMirror) with syntax highlighting and line numbers.
ug: گرامماتىكىلىق يورۇتۇش ۋە قۇر نومۇرى بىلەن SQL سوئاللىرىنى (CodeMirror) تەھرىرلەش ئۈچۈن ئىشلەتكۈچىلەرگە قۇلايلىق تەھرىرلىگۈچ ئىشلىتىڭ.

en: Find any errors in the query before executing it. Requires CodeMirror to be enabled.
ug: بۇ سوئالنى ئىجرا قىلىشتىن بۇرۇن خاتالىقلارنى تېپىڭ. CodeMirror نىڭ قوزغىتىلىشىنى تەلەپ قىلىدۇ.

en: Defines the minimum size for input fields generated for CHAR and VARCHAR columns.
ug: CHAR ۋە VARCHAR ستونلىرى ئۈچۈن ھاسىل قىلىنغان كىرگۈزۈش بۆلەكلىرىنىڭ ئەڭ تۆۋەن چوڭ-كىچىكلىكىنى بەلگىلەيدۇ.

en: Defines the maximum size for input fields generated for CHAR and VARCHAR columns.
ug: CHAR ۋە VARCHAR ستونلىرى ئۈچۈن ھاسىل قىلىنغان كىرگۈزۈش بۆلەكلىرىنىڭ ئەڭ چوڭ چوڭ-كىچىكلىكىنى بەلگىلەيدۇ.

en: Compress gzip exports on the fly without the need for much memory; if you encounter problems with created gzip files disable this feature.
ug: Gzip ئېكسپورتىنى ئۇچۇشتا كۆپ ئىچكى ساقلىغۇچنىڭ ھاجىتى يوق. ئەگەر سىز gzip ھۆججىتىدە مەسىلە كۆرۈلسە بۇ ئىقتىدارنى چەكلەڭ.

en: Whether a warning ("Are your really sure…") should be displayed when you're about to lose data.
ug: سانلىق مەلۇماتنى يوقىتىپ قويماقچى بولغاندا ئاگاھلاندۇرۇش («راستىنلا جەزملەشتۈرەمسىز…») كۆرسىتىلەمدۇ يوق.

en: Autocomplete of the table and column names in the SQL queries.
ug: SQL سوئاللىرىدىكى جەدۋەل ۋە ستون ئىسىملىرىنىڭ ئاپتوماتىك تولۇقلىنىشى.

en: Values for options list for default transformations. These will be overwritten if transformation is filled in at table structure page.
ug: سۈكۈتتىكى ئۆزگەرتىشنىڭ تاللاش تىزىملىكىنىڭ قىممىتى. جەدۋەل قۇرۇلما بېتىدە ئۆزگەرتىش تولدۇرۇلسا بۇلار قاپلىنىدۇ.

en: Disable the table maintenance mass operations, like optimizing or repairing the selected tables of a database.
ug: سانداننىڭ تاللانغان جەدۋەللىرىنى ئەلالاشتۇرۇش ياكى رېمونت قىلىش دېگەندەك جەدۋەل ئاسراش ئاممىۋى مەشغۇلاتىنى چەكلەڭ.

en: Set the number of seconds a script is allowed to run ([kbd]0[/kbd] for no limit).
ug: بىر قوليازمىنىڭ ئىجرا بولىدىغان سېكۇنت سانىنى بەلگىلەڭ ([kbd] 0 [/ kbd] چەكلىمىگە ئۇچرىمايدۇ).

en: Exclude definition of current user
ug: نۆۋەتتىكى ئىشلەتكۈچىنىڭ ئېنىقلىمىسىنى چىقىرىۋېتىڭ

en: Sort order for items in a foreign-key dropdown box; [kbd]content[/kbd] is the referenced data, [kbd]id[/kbd] is the key value.
ug: چەتئەل ئاچقۇچلۇق تامچە رامكىسىدىكى تۈرلەرنى رەتلەش [kbd] مەزمۇن [/ kbd] پايدىلانغان سانلىق مەلۇمات ، [kbd] id [/ kbd] ئاچقۇچلۇق قىممەت.

en: Specify browser's title bar text. Refer to [doc@faq6-27]documentation[/doc] for magic strings that can be used to get special values.
ug: توركۆرگۈنىڭ ماۋزۇ تېكىستىنى بەلگىلەڭ. ئالاھىدە قىممەتكە ئېرىشىش ئۈچۈن ئىشلىتىلىدىغان سېھىرلىك تىزمىلار ئۈچۈن [doc @ faq6-27] ھۆججەتلەرنى [/ doc] دىن كۆرۈڭ.

en: Please note that phpMyAdmin is just a user interface and its features do not limit MySQL.
ug: شۇنىڭغا دىققەت قىلىڭكى ، phpMyAdmin پەقەت ئىشلەتكۈچى كۆرۈنمە يۈزى بولۇپ ، ئۇنىڭ ئىقتىدارلىرى MySQL نى چەكلىمەيدۇ.

en: Advanced server configuration, do not change these options unless you know what they are for.
ug: ئىلغار مۇلازىمېتىر سەپلىمىسى ، ئۇلارنىڭ نېمە ئۈچۈن ئىكەنلىكىنى بىلمىسىڭىز بۇ تاللانمىلارنى ئۆزگەرتمەڭ.

en: Configure phpMyAdmin configuration storage to gain access to additional features, see [doc@linked-tables]phpMyAdmin configuration storage[/doc] in documentation.
ug: قوشۇمچە ئىقتىدارلارغا ئېرىشىش ئۈچۈن phpMyAdmin سەپلىمە ساقلىغۇچنى سەپلەڭ ، ھۆججەتتىكى [doc @ linked-table] phpMyAdmin سەپلىمە ساقلاش [/ doc] نى كۆرۈڭ.

en: Tracking of changes made in database. Requires the phpMyAdmin configuration storage.
ug: سانداندا ئېلىپ بېرىلغان ئۆزگىرىشلەرنى ئىز قوغلاش. PhpMyAdmin سەپلىمە ساقلاشنى تەلەپ قىلىدۇ.

en: Customize default options.
ug: سۈكۈتتىكى تاللاشلارنى ئىختىيارىي قىلىڭ.

en: Settings for phpMyAdmin developers.
ug: PhpMyAdmin ئاچقۇچىلار ئۈچۈن تەڭشەك.

en: Customize edit mode.
ug: تەھرىرلەش ھالىتىنى ئىختىيارىي قىلىڭ.

en: Customize default export options.
ug: سۈكۈتتىكى ئېكسپورت تاللانمىلىرىنى خاسلاشتۇرۇڭ.

en: Set some commonly used options.
ug: كۆپ ئىشلىتىلىدىغان تاللاشلارنى بەلگىلەڭ.

en: Customize default common import options.
ug: كۆڭۈلدىكى ئادەتتىكى ئىمپورت تاللانمىلىرىنى خاسلاشتۇرۇڭ.

en: Set import and export directories and compression options.
ug: ئىمپورت-ئېكىسپورت مۇندەرىجىسى ۋە پىرىسلاش تاللانمىلىرىنى بەلگىلەڭ.

en: Customize appearance of the navigation panel.
ug: يول باشلاش تاختىسىنىڭ كۆرۈنۈشىنى خاسلاشتۇرۇڭ.

en: Servers display options.
ug: مۇلازىمېتىر تاللاش تاللانمىلىرى.

en: Settings that didn't fit anywhere else.
ug: باشقا يەرگە ماس كەلمەيدىغان تەڭشەكلەر.

en: Customize links shown in SQL Query boxes.
ug: SQL سۈرۈشتۈرۈش رامكىسىدا كۆرسىتىلگەن ئۇلىنىشلارنى ئىختىيارىي قىلىڭ.

en: Customize startup page.
ug: باشلاش بېتىنى خاسلاشتۇرۇڭ.

en: Choose which details to show in the database structure (list of tables).
ug: ساندان قۇرۇلمىسىدا (جەدۋەل تىزىملىكى) قايسى تەپسىلاتلارنى كۆرسىتىدىغانلىقىنى تاللاڭ.

en: Settings for the table structure (list of columns).
ug: جەدۋەل قۇرۇلمىسىنىڭ تەڭشىكى (ئىستون تىزىملىكى).

en: Choose how you want tabs to work.
ug: بەتكۈچنىڭ قانداق ئىشلەيدىغانلىقىنى تاللاڭ.

en: Customize text input fields.
ug: تېكىست كىرگۈزۈش بۆلەكلىرىنى خاسلاشتۇرۇڭ.

en: Customize default options
ug: سۈكۈتتىكى تاللاشلارنى ئىختىيارىي قىلىڭ

en: Disable some of the warnings shown by phpMyAdmin.
ug: PhpMyAdmin كۆرسەتكەن بەزى ئاگاھلاندۇرۇشلارنى چەكلەڭ.

en: Enable gzip compression for import and export operations.
ug: ئىمپورت-ئېكىسپورت تىجارىتى ئۈچۈن gzip پىرىسلاشنى قوزغىتىڭ.

en: If enabled, phpMyAdmin continues computing multiple-statement queries even if one of the queries failed.
ug: ئەگەر قوزغىتىلسا ، phpMyAdmin سوئاللارنىڭ بىرى مەغلۇپ بولغان تەقدىردىمۇ كۆپ بايانلىق سوئاللارنى ھېسابلاشنى داۋاملاشتۇرىدۇ.

en: Allow interrupt of import in case script detects it is close to time limit. This might be a good way to import large files, however it can break transactions.
ug: قوليازما ۋاقىت چەكلىمىسىگە يېقىنلاشقانلىقىنى بايقىسا ، ئىمپورتنىڭ ئۈزۈلۈپ قېلىشىغا يول قويۇڭ. بۇ بەلكىم چوڭ ھۆججەتلەرنى ئىمپورت قىلىشنىڭ ياخشى ئۇسۇلى بولۇشى مۇمكىن ، ئەمما ئۇ سودىنى بۇزىدۇ.

en: Default format; be aware that this list depends on location (database, table) and only SQL is always available.
ug: كۆڭۈلدىكى فورماتى; شۇنىڭغا دىققەت قىلىڭكى ، بۇ تىزىملىك ئورۇن (ساندان ، جەدۋەل) گە باغلىق ، پەقەت SQL نىلا ئىشلەتكىلى بولىدۇ.

en: Update data when duplicate keys found on import
ug: ئىمپورتتا تېپىلغان كۆپەيتىلگەن كۇنۇپكىلاردا سانلىق مەلۇماتلارنى يېڭىلاڭ

en: Number of queries to skip from start.
ug: باشتىن-ئاخىر ئاتلىنىدىغان سوئاللارنىڭ سانى.

en: If TRUE, logout deletes cookies for all servers; when set to FALSE, logout only occurs for the current server. Setting this to FALSE makes it easy to forget to log out from other servers when connected to multiple servers.
ug: ئەگەر TRUE بولسا ، بارلىق مۇلازىمېتىرلارنىڭ ساقلانمىلىرىنى ئۆچۈرۈۋېتىدۇ. يالغانغا تەڭشەلگەندە ، نۆۋەتتىكى مۇلازىمېتىر ئۈچۈن چېكىنىش يۈز بېرىدۇ. بۇنى FALSE غا تەڭشىسىڭىز ، باشقا مۇلازىمېتىرلارغا ئۇلانغان ۋاقىتتا باشقا مۇلازىمېتىرلاردىن چېكىنىشنى ئۇنتۇپ قالىدۇ.

en: Define whether the previous login should be recalled or not in [kbd]cookie[/kbd] authentication mode.
ug: ئالدىنقى كىرىشنىڭ [kbd] cookie [/ kbd] دەلىللەش ھالىتىدە قايتۇرۇلىدىغان ياكى قىلىنمايدىغانلىقىنى ئېنىقلاڭ.

en: Defines how long (in seconds) a login cookie should be stored in browser. The default of 0 means that it will be kept for the existing session only, and will be deleted as soon as you close the browser window. This is recommended for non-trusted environments.
ug: توركۆرگۈدە كىرىش ساقلانمىسىنىڭ قانچىلىك (سېكۇنتتا) ساقلىنىشى كېرەكلىكىنى بەلگىلەيدۇ. سۈكۈتتىكى 0 ئۇنىڭ پەقەت ھازىرقى ئولتۇرۇش ئۈچۈنلا ساقلىنىدىغانلىقىدىن دېرەك بېرىدۇ ، توركۆرگۈچ كۆزنىكىنى ياپسىڭىزلا ئۆچۈرۈلىدۇ. بۇ ئىشەنچسىز مۇھىتقا تەۋسىيە قىلىنىدۇ.

en: Maximum number of characters used when a SQL query is displayed.
ug: SQL سوئال كۆرۈنگەندە ئىشلىتىلىدىغان ھەرپلەرنىڭ ئەڭ كۆپ سانى.

en: The number of items that can be displayed on each page on the first level of the navigation tree.
ug: يول باشلاش دەرىخىنىڭ بىرىنچى دەرىجىلىك ھەر بىر بەتتە كۆرسىتىلىدىغان تۈر سانى.

en: The number of items that can be displayed on each page of the navigation tree.
ug: يول باشلاش دەرىخىنىڭ ھەر بىر بېتىدە كۆرسىتىلىدىغان تۈر سانى.

en: Number of rows displayed when browsing a result set. If the result set contains more rows, "Previous" and "Next" links will be shown.
ug: نەتىجە توپلىمىنى كۆرگەندە كۆرسىتىلگەن قۇر سانى. ئەگەر نەتىجە توپلىمىدا تېخىمۇ كۆپ قۇر بولسا ، «ئالدىنقى» ۋە «كېيىنكى» ئۇلىنىشلار كۆرسىتىلىدۇ.

en: The number of bytes a script is allowed to allocate, e.g. [kbd]32M[/kbd] ([kbd]-1[/kbd] for no limit and [kbd]0[/kbd] for no change).
ug: بىر قوليازما بايتنىڭ سانى تەقسىم قىلىشقا رۇخسەت قىلىنىدۇ. [kbd] 32M [/ kbd] ([kbd] -1 [/ kbd] چەكلىمىگە ئۇچرىمايدۇ ، [kbd] 0 [/ kbd] ئۆزگەرمەيدۇ).

en: In the navigation panel, replaces the database tree with a selector
ug: يول باشلاش تاختىسىدا ساندان دەرىخىنى تاللىغۇچ بىلەن ئالماشتۇرىدۇ

en: Link with main panel by highlighting the current database or table.
ug: نۆۋەتتىكى ساندان ياكى جەدۋەلنى گەۋدىلەندۈرۈش ئارقىلىق ئاساسلىق گۇرۇپپا بىلەن ئۇلىنىش.

en: Open the linked page in the main window ([code]main[/code]) or in a new one ([code]new[/code]).
ug: ئۇلانغان بەتنى ئاساسىي كۆزنەكتە ([كود] ئاساسلىق [/ كود]) ياكى يېڭى بەتتە ([كود] يېڭى [/ كود]) ئېچىڭ.

en: Defines the minimum number of items (tables, views, routines and events) to display a filter box.
ug: سۈزگۈچ رامكىسىنى كۆرسىتىش ئۈچۈن ئەڭ تۆۋەن تۈر (جەدۋەل ، كۆرۈنۈش ، ئادەت ۋە ھادىسە) گە ئېنىقلىما بېرىدۇ.

en: Group items in the navigation tree (determined by the separator defined in the Databases and Tables tabs above).
ug: يول باشلاش دەرىخىدىكى گۇرۇپپا تۈرلىرى (ئۈستىدىكى ساندان ۋە جەدۋەل بەتكۈچىدە ئېنىقلانغان ئايرىغۇچ تەرىپىدىن بەلگىلىنىدۇ).

en: Whether to offer the possibility of tree expansion in the navigation panel.
ug: يول باشلاش تاختىسىدا دەرەخنىڭ كېڭىيىش ئېھتىماللىقىنى تەمىنلەمدۇ يوق.

en: Whether to show procedures under database in the navigation tree
ug: يول باشلاش دەرىخىدىكى ساندان ئاستىدىكى تەرتىپلەرنى كۆرسىتىش-كۆرسەتمەسلىك

en: URL where logo in the navigation panel will point to.
ug: يول باشلاش تاختىسىدىكى بەلگە كۆرسىتىدىغان URL.

en: Display server choice at the top of the navigation panel.
ug: يول باشلاش تاختىسىنىڭ ئۈستىدىكى مۇلازىمېتىرنى تاللاڭ.

en: String that separates databases into different tree levels.
ug: سانداننى ئوخشىمىغان دەرەخ دەرىجىسىگە ئايرىيدىغان تىزما.

en: String that separates tables into different tree levels.
ug: جەدۋەللەرنى ئوخشىمىغان دەرەخ دەرىجىسىگە ئايرىيدىغان تىزما.

en: Highlight server under the mouse cursor.
ug: چاشقىنەك نۇر بەلگىسىنىڭ ئاستىدىكى مۇلازىمېتىرنى گەۋدىلەندۈرۈڭ.

en: Whether to show functions under database in the navigation tree
ug: يول باشلاش دەرىخىدىكى ساندان ئاستىدىكى ئىقتىدارلارنى كۆرسىتىش-كۆرسەتمەسلىك

en: [kbd]SMART[/kbd] - i.e. descending order for columns of type TIME, DATE, DATETIME and TIMESTAMP, ascending order otherwise.
ug: [kbd] SMART] /

en: Disable the default warning that is displayed on the database details Structure page if any of the required tables for the phpMyAdmin configuration storage could not be found.
ug: ئەگەر phpMyAdmin سەپلىمىسى ساقلاش ئۈچۈن لازىملىق جەدۋەل تېپىلمىسا ، ساندان تەپسىلاتلىرى قۇرۇلما بېتىدە كۆرسىتىلگەن سۈكۈتتىكى ئاگاھلاندۇرۇشنى چەكلەڭ.

en: Disable the default warning that is displayed on the Structure page if column names in a table are reserved MySQL words.
ug: جەدۋەلدىكى ئىستون نامى MySQL سۆزلىرى ساقلانغان بولسا قۇرۇلما بېتىدە كۆرسىتىلگەن سۈكۈتتىكى ئاگاھلاندۇرۇشنى چەكلەڭ.

en: Enable if you want DB-based query history (requires phpMyAdmin configuration storage). If disabled, this utilizes JS-routines to display query history (lost by window close).
ug: ئەگەر DB نى ئاساس قىلغان سوئال تارىخىنى ئويلىسىڭىز قوزغىتىڭ (phpMyAdmin سەپلىمە ساقلاشنى تەلەپ قىلىدۇ). ئەگەر چەكلەنگەن بولسا ، بۇ JS- ئادەتتىن پايدىلىنىپ سوئال تارىخىنى كۆرسىتىدۇ (كۆزنەك تاقاش ئارقىلىق يوقىلىدۇ).

en: Sets the effective timezone; possibly different than the one from your database server
ug: ئۈنۈملۈك ۋاقىت رايونىنى بەلگىلەيدۇ. بەلكىم ساندان مۇلازىمېتىرىڭىزغا ئوخشىماسلىقى مۇمكىن

en: Leave blank for no [doc@bookmarks@]bookmark[/doc] support, suggested: [kbd]pma__bookmark[/kbd]
ug: [Doc @ bookmarks @] خەتكۈچ [/ doc] قوللاش ئۈچۈن بوش قالدۇرۇڭ ، تەۋسىيە قىلىندى: [kbd] pma__bookmark [/ kbd]

en: Leave blank for no column comments/media types, suggested: [kbd]pma__column_info[/kbd].
ug: ئىستوندىكى باھا / مېدىيا تىپلىرى ئۈچۈن بوش قالدۇرۇڭ ، تەۋسىيە قىلىندى: [kbd] pma__column_info [/ kbd].

en: A special MySQL user configured with limited permissions, more information available on [doc@linked-tables]documentation[/doc].
ug: ئالاھىدە MySQL ئىشلەتكۈچى چەكلىك ئىجازەتنامە بىلەن سەپلەنگەن ، تېخىمۇ كۆپ ئۇچۇرلار [doc @ linked-table] ھۆججەتلىرى [/ doc].

en: An alternate host to hold the configuration storage; leave blank to use the already defined host.
ug: سەپلىمە ساقلىغۇچنى ساقلايدىغان باشقا ساھىبجامال ئاللىبۇرۇن بېكىتىلگەن باش ئاپپاراتنى ئىشلىتىش ئۈچۈن بوش قويۇڭ.

en: An alternate port to connect to the host that holds the configuration storage; leave blank to use the default port, or the already defined port, if the controlhost equals host.
ug: سەپلىمە ساقلىغۇچنى ساقلايدىغان باش ئاپپاراتقا ئۇلىنىدىغان باشقا ئېغىز سۈكۈتتىكى ئېغىزنى ياكى ئاللىبۇرۇن بېكىتىلگەن ئېغىزنى ئىشلىتىش ئۈچۈن بوش قالدۇرۇڭ ، ئەگەر كونتروللىغۇچ باش ئاپپارات بىلەن تەڭ بولسا.

en: More information on [a@https://github.com/phpmyadmin/phpmyadmin/issues/8970]phpMyAdmin issue tracker[/a] and [a@https://bugs.mysql.com/19588]MySQL Bugs[/a]
ug: تېخىمۇ كۆپ ئۇچۇرلار [a @ https: //github.com/phpmyadmin/phpmyadmin/issues/8970] phpMyAdmin مەسىلە ئىز قوغلىغۇچىسى [/ a] ۋە [a @ https: //bugs.mysql.com/19588] MySQL Bugs [/ a ]

en: Leave blank for no SQL query history support, suggested: [kbd]pma__history[/kbd].
ug: SQL سوئال تارىخىنى قوللىماسلىق ئۈچۈن بوش قالدۇرۇڭ ، تەۋسىيە قىلىندى: [kbd] pma__history [/ kbd].

en: Limits number of table preferences which are stored in database, the oldest records are automatically removed.
ug: سانداندا ساقلانغان جەدۋەل مايىللىق سانىنى چەكلەيدۇ ، ئەڭ كونا خاتىرىلەر ئاپتوماتىك ئۆچۈرۈلىدۇ.

en: Leave blank for no QBE saved searches support, suggested: [kbd]pma__savedsearches[/kbd].
ug: QBE ساقلانغان ئىزدەش قوللاشنى بوش قويماڭ ، تەۋسىيە قىلىندى: [kbd] pma__savedsearches [/ kbd].

en: Leave blank for no export template support, suggested: [kbd]pma__export_templates[/kbd].
ug: ئېكسپورت قېلىپىنى قوللىماسلىق ئۈچۈن بوش قويۇڭ ، تەۋسىيە قىلىندى: [kbd] pma__export_templates [/ kbd].

en: Leave blank for no central columns support, suggested: [kbd]pma__central_columns[/kbd].
ug: مەركىزى ئىستوننى قوللىماسلىق ئۈچۈن بوش قويۇڭ ، تەۋسىيە قىلىندى: [kbd] pma__central_columns [/ kbd].

en: You can use MySQL wildcard characters (% and _), escape them if you want to use their literal instances, i.e. use [kbd]'my\_db'[/kbd] and not [kbd]'my_db'[/kbd].
ug: سىز MySQL ياۋا كارتا ھەرپلىرىنى (% ۋە _) ئىشلىتەلەيسىز ، ئەگەر ئۇلارنىڭ ھەقىقىي ئەھۋاللىرىنى ئىشلەتمەكچى بولسىڭىز ، ئۇلاردىن قېچىپ قۇتۇلالايسىز ، يەنى [kbd] 'my \ _db' [/ kbd] نى ئىشلىتىڭ ، [kbd] 'my_db' [/ kbd] ئەمەس.

en: Leave blank for no PDF schema support, suggested: [kbd]pma__pdf_pages[/kbd].
ug: PDF لايىھىسىنى قوللىماسلىق ئۈچۈن بوش قويۇڭ ، تەۋسىيە: [kbd] pma__pdf_pages [/ kbd].

en: Database used for relations, bookmarks, and PDF features. See [doc@linked-tables]pmadb[/doc] for complete information. Leave blank for no support. Suggested: [kbd]phpmyadmin[/kbd].
ug: مۇناسىۋەت ، خەتكۈچ ۋە PDF ئىقتىدارلىرى ئۈچۈن ئىشلىتىلىدىغان ساندان. تولۇق ئۇچۇر ئۈچۈن [doc @ linked-table] pmadb [/ doc] دىن كۆرۈڭ. قوللىماسلىق ئۈچۈن بوش قويۇڭ. تەكلىپ: [kbd] phpmyadmin [/ kbd].

en: Leave blank for no "persistent" recently used tables across sessions, suggested: [kbd]pma__recent[/kbd].
ug: يېقىندىن بۇيان ئىشلىتىلىدىغان جەدۋەللەردە بوش قالماڭ ، تەۋسىيە قىلىڭ: [kbd] pma__recent [/ kbd].

en: Leave blank for no "persistent" favorite tables across sessions, suggested: [kbd]pma__favorite[/kbd].
ug: يىغىنلاردا «ئىزچىل» ياقتۇرىدىغان جەدۋەللەرنى بوش قالدۇرۇڭ ، تەۋسىيە قىلىندى: [kbd] pma__ ياخشى كۆرىدىغان [/ kbd].

en: Leave blank for no [doc@relations@]relation-links[/doc] support, suggested: [kbd]pma__relation[/kbd].
ug: [Doc @ مۇناسىۋەت @] مۇناسىۋەت-ئۇلىنىش [/ doc] نى قوللىماسلىق ئۈچۈن بوش قويۇڭ ، تەۋسىيە قىلىندى: [kbd] pma__relation [/ kbd].

en: See [doc@authentication-modes]authentication types[/doc] for an example.
ug: مىسال ئۈچۈن [doc @ authentication-modes] دەلىللەش تىپلىرىنى [/ doc] دىن كۆرۈڭ.

en: Leave blank for no PDF schema support, suggested: [kbd]pma__table_coords[/kbd].
ug: PDF لايىھىسىنى قوللىماسلىق ئۈچۈن بوش قويۇڭ ، تەۋسىيە قىلىندى: [kbd] pma__table_coords [/ kbd].

en: Table to describe the display columns, leave blank for no support; suggested: [kbd]pma__table_info[/kbd].
ug: كۆرسىتىش ستونلىرىنى تەسۋىرلەيدىغان جەدۋەل ، قوللىماسلىق ئۈچۈن بوش قويۇڭ. تەكلىپ: [kbd] pma__table_info [/ kbd].

en: Leave blank for no "persistent" tables' UI preferences across sessions, suggested: [kbd]pma__table_uiprefs[/kbd].
ug: يىغىنلاردا «ئىزچىل» جەدۋەللەرنىڭ UI مايىللىقى ئۈچۈن بوش قويۇڭ ، تەۋسىيە قىلىندى: [kbd] pma__table_uiprefs [/ kbd].

en: Whether a DROP DATABASE IF EXISTS statement will be added as first line to the log when creating a database.
ug: ساندان قۇرغاندا تىزىملىكتىكى بىرىنچى قۇر سۈپىتىدە DRIS سانلىق مەلۇمات ئامبىرى قوشۇلامدۇ يوق.

en: Whether a DROP TABLE IF EXISTS statement will be added as first line to the log when creating a table.
ug: جەدۋەلنى قۇرغاندا جەدۋەلگە بىرىنچى قۇر سۈپىتىدە قوشۇلغان جەدۋەلنى قوشۇلامدۇ يوق.

en: Whether a DROP VIEW IF EXISTS statement will be added as first line to the log when creating a view.
ug: كۆرۈنۈشنى قۇرغاندا DROP VIEW IF EXISTS جۈملىسى بىرىنچى قۇر سۈپىتىدە قوشۇلامدۇ يوق.

en: Defines the list of statements the auto-creation uses for new versions.
ug: ئاپتوماتىك قۇرۇش يېڭى نەشرىگە ئىشلىتىدىغان بايانلارنىڭ تىزىملىكىنى بەلگىلەيدۇ.

en: Leave blank for no SQL query tracking support, suggested: [kbd]pma__tracking[/kbd].
ug: SQL سوئال ئىز قوغلاشنى قوللىماسلىق ئۈچۈن بوش قويۇڭ ، تەۋسىيە قىلىندى: [kbd] pma__tracking [/ kbd].

en: Whether the tracking mechanism creates versions for tables and views automatically.
ug: ئىز قوغلاش مېخانىزمى جەدۋەل ۋە كۆرۈنۈشلەرنىڭ ئاپتوماتىك نەشرىنى قۇرامدۇ يوق.

en: Leave blank for no user preferences storage in database, suggested: [kbd]pma__userconfig[/kbd].
ug: سانداندا ئىشلەتكۈچى مايىللىق بوشلۇقىنى بوش قويماڭ ، تەۋسىيە قىلىڭ: [kbd] pma__userconfig [/ kbd].

en: Both this table and the user groups table are required to enable the configurable menus feature; leaving either one of them blank will disable this feature, suggested: [kbd]pma__users[/kbd].
ug: تەڭشىگىلى بولىدىغان تىزىملىك ئىقتىدارىنى قوزغىتىش ئۈچۈن بۇ جەدۋەل ۋە ئىشلەتكۈچى گۇرۇپپىسىنىڭ جەدۋىلى تەلەپ قىلىنىدۇ. ئۇلارنىڭ بىرىنى بوش قويسىڭىز بۇ ئىقتىدارنى چەكلەيدۇ ، تەۋسىيە قىلىندى: [kbd] pma__users [/ kbd].

en: Both this table and the users table are required to enable the configurable menus feature; leaving either one of them blank will disable this feature, suggested: [kbd]pma__usergroups[/kbd].
ug: تەڭشىگىلى بولىدىغان تىزىملىك ئىقتىدارىنى قوزغىتىش ئۈچۈن بۇ جەدۋەل ۋە ئىشلەتكۈچى جەدۋىلى تەلەپ قىلىنىدۇ. ئۇلارنىڭ بىرىنى بوش قويسىڭىز بۇ ئىقتىدارنى چەكلەيدۇ ، تەۋسىيە قىلىندى: [kbd] pma__usergroups [/ kbd].

en: Leave blank to disable the feature to hide and show navigation items, suggested: [kbd]pma__navigationhiding[/kbd].
ug: يول باشلاش تۈرلىرىنى يوشۇرۇش ۋە كۆرسىتىش ئىقتىدارىنى چەكلەش ئۈچۈن بوش قويۇڭ ، تەۋسىيە قىلىندى: [kbd] pma__navigationhiding [/ kbd].

en: A user-friendly description of this server. Leave blank to display the hostname instead.
ug: بۇ مۇلازىمېتىرنىڭ ئابونتلارغا قۇلايلىق چۈشەندۈرۈشى. باش ئاپپارات نامىنى كۆرسىتىش ئۈچۈن بوش قويۇڭ.

en: Leave blank if not used.
ug: ئەگەر ئىشلىتىلمىسە بوش قويۇڭ.

en: Leave blank for defaults.
ug: سۈكۈتتىكى ئورۇنغا بوش قويۇڭ.

en: HTTP Basic Auth Realm name to display when doing HTTP Auth.
ug: HTTP Auth Realm نىڭ ئىسمى HTTP Auth نى كۆرسەتكەندە كۆرسىتىلىدۇ.

en: Hide databases matching regular expression (PCRE).
ug: دائىملىق ئىپادىلەش (PCRE) ماس كېلىدىغان سانداننى يوشۇرۇش.

en: Hostname where MySQL server is running.
ug: MySQL مۇلازىمېتىرى ئىجرا بولۇۋاتقان باش ئاپپارات ئىسمى.

en: Leave empty if not using config auth.
ug: ئەگەر config auth نى ئىشلەتمىسىڭىز بوش قويۇڭ.

en: Port on which MySQL server is listening, leave empty for default.
ug: MySQL مۇلازىمېتىرى ئاڭلاۋاتقان ئېغىز سۈكۈتتىكى ھالەتتە بوش قويۇڭ.

en: Socket on which MySQL server is listening, leave empty for default.
ug: MySQL مۇلازىمېتىرى ئاڭلاۋاتقان Socket سۈكۈتتىكى ھالەتتە بوش قويۇڭ.

en: Please note that enabling this has no effect with [kbd]config[/kbd] authentication mode because the password is hard coded in the configuration file; this does not limit the ability to execute the same command directly.
ug: شۇنىڭغا دىققەت قىلىڭكى ، بۇ قوزغىتىشنىڭ [kbd] config [/ kbd] دەلىللەش ھالىتى بىلەن ھېچقانداق رولى يوق ، چۈنكى پارول سەپلىمە ھۆججىتىدە قاتتىق كودلانغان. بۇ ئوخشاش بۇيرۇقنى بىۋاسىتە ئىجرا قىلىش ئىقتىدارىنى چەكلىمەيدۇ.

en: Show or hide a column displaying the Creation timestamp for all tables.
ug: بارلىق جەدۋەللەرنىڭ قۇرۇش ۋاقتىنى كۆرسىتىدىغان ئىستوننى كۆرسىتىش ياكى يوشۇرۇش.

en: Show or hide a column displaying the Last update timestamp for all tables.
ug: بارلىق جەدۋەللەرنىڭ ئاخىرقى يېڭىلاش ۋاقتىنى كۆرسىتىدىغان ئىستوننى كۆرسىتىش ياكى يوشۇرۇش.

en: Show or hide a column displaying the Last check timestamp for all tables.
ug: بارلىق جەدۋەللەرنىڭ ئاخىرقى تەكشۈرۈش ۋاقتىنى كۆرسىتىدىغان ئىستوننى كۆرسىتىش ياكى يوشۇرۇش.

en: Defines whether or not type fields should be initially displayed in edit/insert mode.
ug: تىپلارنى دەسلەپتە تەھرىرلەش / قىستۇرۇش شەكلىدە كۆرسىتىش ياكى كۆرسەتمەسلىكنى بەلگىلەيدۇ.

en: Shows link to [a@https://www.php.net/manual/en/function.phpinfo.php]phpinfo()[/a] output.
ug: [A @ https: //www.php.net/manual/en/function.phpinfo.php] phpinfo () [/ a] چىقىرىش ئۇلانمىسىنى كۆرسىتىدۇ.

en: Whether a user should be displayed a "show all (rows)" button.
ug: ئىشلەتكۈچىگە «ھەممىنى كۆرسىتىش (قۇر)» كۇنۇپكىسىنى كۆرسىتىش كېرەكمۇ يوق.

en: Show or hide a column displaying the comments for all tables.
ug: بارلىق جەدۋەللەرگە باھا بېرىدىغان ئىستوننى كۆرسىتىش ياكى يوشۇرۇش.

en: Show or hide a column displaying the charset for all tables.
ug: بارلىق جەدۋەللەرنىڭ جەدۋەلنى كۆرسىتىدىغان ئىستوننى كۆرسىتىش ياكى يوشۇرۇش.

en: Display the function fields in edit/insert mode.
ug: تەھرىرلەش / قىستۇرۇش شەكلىدە ئىقتىدار بۆلەكلىرىنى كۆرسىتىڭ.

en: Whether to show hint or not.
ug: كۆرسەتمە كۆرسىتىش ياكى كۆرسەتمەسلىك.

en: Defines whether SQL queries generated by phpMyAdmin should be displayed.
ug: PhpMyAdmin ھاسىل قىلغان SQL سوئاللىرىنىڭ كۆرسىتىلىشى كېرەكلىكىنى بەلگىلەيدۇ.

en: Allow to display database and table statistics (e.g. space usage).
ug: ساندان ۋە جەدۋەل ستاتىستىكىسىنى كۆرسىتىشكە يول قويۇڭ (مەسىلەن بوشلۇق ئىشلىتىش).

en: Mark used tables and make it possible to show databases with locked tables.
ug: ئىشلىتىلگەن جەدۋەلنى بەلگە قىلىپ ، قۇلۇپلانغان جەدۋەل بىلەن سانداننى كۆرسىتىش ئىمكانىيىتىگە ئىگە قىلىڭ.

en: Disable the default warning that is displayed on the main page if Suhosin is detected.
ug: ئەگەر سۇخوسىن بايقالسا باش بەتتە كۆرسىتىلگەن سۈكۈتتىكى ئاگاھلاندۇرۇشنى چەكلەڭ.

en: Disable the default warning that is displayed on the main page if the value of the PHP setting session.gc_maxlifetime is less than the value of `LoginCookieValidity`.
ug: ئەگەر PHP تەڭشەش يىغىنىنىڭ قىممىتى. Gc_maxlifetime نىڭ قىممىتى «LoginCookieValidity» نىڭ قىممىتىدىن تۆۋەن بولسا ، باش بەتتە كۆرسىتىلگەن سۈكۈتتىكى ئاگاھلاندۇرۇشنى چەكلەڭ.

en: Textarea size (columns) in edit mode, this value will be emphasized for SQL query textareas (*2).
ug: تەھرىرلەش ھالىتىدىكى تېكىست چوڭلۇقى (ستون) ، SQL سوئال تېكىستلىرى (* 2) ئۈچۈن بۇ قىممەت تەكىتلىنىدۇ.

en: Textarea size (rows) in edit mode, this value will be emphasized for SQL query textareas (*2).
ug: تەھرىرلەش ھالىتىدىكى تېكىست چوڭلۇقى (قۇر) ، SQL سوئال تېكىستلىرى (* 2) ئۈچۈن بۇ قىممەت تەكىتلىنىدۇ.

en: Input proxies as [kbd]IP: trusted HTTP header[/kbd]. The following example specifies that phpMyAdmin should trust a HTTP_X_FORWARDED_FOR (X-Forwarded-For) header coming from the proxy 1.2.3.4:[br][kbd]1.2.3.4: HTTP_X_FORWARDED_FOR[/kbd].
ug: ۋاكالەتچى [kbd] IP: ئىشەنچلىك HTTP بەت بېشى [/ kbd]. تۆۋەندىكى مىسالدا phpMyAdmin نىڭ ۋاكالەتچى 1.2.3.4 دىن كەلگەن HTTP_X_FORWARDED_FOR (X-Forwarded-For) ماۋزۇسىغا ئىشىنىشى كېرەكلىكى كۆرسىتىلدى.

en: When disabled, users cannot set any of the options below, regardless of the checkbox on the right.
ug: چەكلەنگەندە ، ئابونتلار ئوڭ تەرەپتىكى تاللاش رامكىسىغا قارىماي ، تۆۋەندىكى تاللاشلارنىڭ ھېچقايسىسىنى تەڭشىيەلمەيدۇ.

en: The URL of the proxy to be used when retrieving the information about the latest version of phpMyAdmin, or when submitting error reports. You need this if the server where phpMyAdmin is installed does not have direct access to the Internet. The format is: "hostname:portnumber".
ug: ۋاكالەتچىنىڭ URL ئادرېسى phpMyAdmin نىڭ ئەڭ يېڭى نەشرىگە مۇناسىۋەتلىك ئۇچۇرلارنى تاپشۇرۇۋالغاندا ياكى خاتالىق دوكلاتىنى يوللىغاندا ئىشلىتىلىدۇ. ئەگەر phpMyAdmin قاچىلانغان مۇلازىمېتىرنىڭ تورغا ئۇلىنىشى بولمىسا ، بۇ سىزگە ئېھتىياجلىق. فورماتى: "hostname: portnumber".

en: The username for authenticating with the proxy. By default, no authentication is performed. If a username is supplied, Basic Authentication will be performed. No other types of authentication are currently supported.
ug: ۋاكالەتچى بىلەن دەلىللەشنىڭ ئىشلەتكۈچى ئىسمى. سۈكۈت بويىچە ، ھېچقانداق دەلىللەش ئېلىپ بېرىلمايدۇ. ئەگەر ئىشلەتكۈچى ئىسمى تەمىنلەنسە ، ئاساسىي دەلىللەش ئېلىپ بېرىلىدۇ. باشقا دەلىللەشلەرنى قوللىمايدۇ.

en: Queries are executed by pressing Enter (instead of Ctrl+Enter). New lines will be inserted with Shift+Enter.
ug: سوئاللار Enter (Ctrl + Enter نىڭ ئورنىغا) نى بېسىپ ئىجرا بولىدۇ. Shift + Enter بىلەن يېڭى قۇر قىستۇرۇلىدۇ.

en: Enable Zero Configuration mode which lets you set up phpMyAdmin configuration storage tables automatically.
ug: نۆل سەپلىمە ھالىتىنى قوزغىتىپ ، phpMyAdmin سەپلىمە ساقلاش جەدۋىلىنى ئاپتوماتىك تەڭشىيەلەيسىز.

en: Highlight selected rows.
ug: تاللانغان قۇرلارنى گەۋدىلەندۈرۈڭ.

en: Highlight row pointed by the mouse cursor.
ug: چاشقىنەك نۇر بەلگىسى ئارقىلىق قۇرنى گەۋدىلەندۈرۈڭ.

en: Number of columns for CHAR/VARCHAR textareas.
ug: CHAR / VARCHAR تېكىستلىرىنىڭ ئىستون سانى.

en: Number of rows for CHAR/VARCHAR textareas.
ug: CHAR / VARCHAR تېكىستلىرىنىڭ قۇر سانى.

en: Log SQL queries and their execution time, to be displayed in the console
ug: كونترول سۇپىسىدا كۆرسىتىلىدىغان SQL سوئاللىرى ۋە ئۇلارنىڭ ئىجرا ۋاقتى

en: Tab that is displayed when entering a database.
ug: ساندانغا كىرگەندە كۆرۈنىدىغان بەتكۈچ.

en: Tab that is displayed when entering a server.
ug: مۇلازىمېتىرغا كىرگەندە كۆرۈنىدىغان بەتكۈچ.

en: Tab that is displayed when entering a table.
ug: جەدۋەلگە كىرگەندە كۆرۈنىدىغان بەتكۈچ.

en: Whether column comments should be shown in table structure view
ug: جەدۋەل قۇرۇلمىسى كۆرۈنۈشىدە ئىستون باھالىرى كۆرسىتىلىشى كېرەكمۇ يوق

en: Show server listing as a list instead of a drop down.
ug: مۇلازىمېتىر تىزىملىكىنى تۆۋەنگە چۈشۈشنىڭ ئورنىغا تىزىملىك قىلىپ كۆرسىتىڭ.

en: A dropdown will be used if fewer items are present.
ug: ئەگەر بىر قانچە تۈر بولسا ، تۆۋەنگە ئىشلىتىلىدۇ.

en: Default value for foreign key checks checkbox for some queries.
ug: بەزى سوئاللارنىڭ چەتئەل ئاچقۇچلىرىنى تەكشۈرۈش رامكىسىنىڭ سۈكۈتتىكى قىممىتى.

en: Uncheck the checkbox to disable drag and drop import
ug: سۆرەش ۋە ئىمپورت قىلىشنى چەكلەش ئۈچۈن تەكشۈرۈش رامكىسىنى تاللاڭ

en: How many rows can be inserted at one time.
ug: بىرلا ۋاقىتتا قانچە قۇر قىستۇرغىلى بولىدۇ.

en: Maximum number of characters shown in any non-numeric column on browse view.
ug: كۆرۈش كۆزنىكىدىكى سان بولمىغان ئىستوندا كۆرسىتىلگەن ھەرپلەرنىڭ ئەڭ كۆپ سانى.

en: Define how long (in seconds) a login cookie is valid.
ug: كىرىش ساقلانمىسىنىڭ قانچىلىك ۋاقىت (سېكۇنتتا) كۈچكە ئىگە ئىكەنلىكىنى ئېنىقلاڭ.

en: Double size of textarea for LONGTEXT columns.
ug: LONGTEXT تۈۋرۈكى ئۈچۈن قوش چوڭلۇقتىكى تېكىست.

en: Maximum number of databases displayed in database list.
ug: ساندان تىزىملىكىدە كۆرسىتىلگەن سانداننىڭ ئەڭ كۆپ سانى.

en: Maximum number of tables displayed in table list.
ug: جەدۋەل تىزىملىكىدە كۆرسىتىلگەن ئەڭ كۆپ جەدۋەل سانى.

en: Maximum number of recently used tables; set 0 to disable.
ug: يېقىندا ئىشلىتىلگەن جەدۋەللەرنىڭ ئەڭ كۆپ سانى 0 نى چەكلەش.

en: Maximum number of favorite tables; set 0 to disable.
ug: ئەڭ ياقتۇرىدىغان جەدۋەللەرنىڭ سانى 0 نى چەكلەش.

en: These are Edit, Copy and Delete links.
ug: بۇلار تەھرىرلەش ، كۆچۈرۈش ۋە ئۆچۈرۈش.

en: Whether to show row links even in the absence of a unique key.
ug: ئۆزگىچە ئاچقۇچ بولمىغان تەقدىردىمۇ قۇر ئۇلىنىشىنى كۆرسىتىش-كۆرسەتمەسلىك.

en: Disable shortcut keys
ug: تېزلەتمە كۇنۇپكىلارنى چەكلەڭ

en: Use natural order for sorting table and database names.
ug: جەدۋەل ۋە ساندان نامىنى رەتلەش ئۈچۈن تەبىئىي تەرتىپنى ئىشلىتىڭ.

en: Use only icons, only text or both.
ug: پەقەت سىنبەلگىلەرنىلا ئىشلىتىڭ ، پەقەت تېكىست ياكى ھەر ئىككىسىنىلا ئىشلىتىڭ.

en: Use GZip output buffering for increased speed in HTTP transfers.
ug: HTTP يوللاش سۈرئىتىنى ئاشۇرۇش ئۈچۈن GZip چىقىرىش بۇففېرنى ئىشلىتىڭ.

en: Use persistent connections to MySQL databases.
ug: MySQL ساندانغا ئۈزلۈكسىز ئۇلىنىش ئىشلىتىڭ.

en: Disallow BLOB and BINARY columns from editing.
ug: BLOB ۋە BINARY ئىستونلىرىنى تەھرىرلەشكە يول قويماڭ.

en: How many queries are kept in history.
ug: تارىختا قانچىلىك سوئال ساقلانغان.

en: Select which functions will be used for character set conversion.
ug: ھەرپ-بەلگىلەرنى ئۆزگەرتىش ئۈچۈن قايسى ئىقتىدارلارنىڭ ئىشلىتىلىدىغانلىقىنى تاللاڭ.

en: When browsing tables, the sorting of each table is remembered.
ug: جەدۋەللەرنى كۆرگەندە ، ھەر بىر جەدۋەلنىڭ رەتلىنىشى ئەستە ساقلىنىدۇ.

en: Default sort order for tables with a primary key.
ug: دەسلەپكى ئاچقۇچلۇق جەدۋەللەرنىڭ سۈكۈتتىكى رەت تەرتىپى.

en: Repeat the headers every X cells, [kbd]0[/kbd] deactivates this feature.
ug: ھەر X ھۈجەيرىسىنىڭ ماۋزۇسىنى تەكرارلاڭ ، [kbd] 0 [/ kbd] بۇ ئىقتىدارنى توختىتىدۇ.

en: Directory where exports can be saved on server.
ug: مۇلازىمېتىردا ئېكسپورت قىلغىلى بولىدىغان مۇندەرىجە.

en: Defines whether the query box should stay on-screen after its submission.
ug: سوئال قۇتىسى يوللانغاندىن كېيىن ئېكراندا تۇرۇش-قالماسلىقىنى بەلگىلەيدۇ.

en: Title of browser window when a database is selected.
ug: ساندان تاللانغاندا توركۆرگۈچ كۆزنىكىنىڭ ئىسمى.

en: Title of browser window when nothing is selected.
ug: ھېچقانداق نەرسە تاللانمىغاندا توركۆرگۈچ كۆزنىكىنىڭ ئىسمى.

en: Title of browser window when a server is selected.
ug: مۇلازىمېتىر تاللانغاندا توركۆرگۈچ كۆزنىكىنىڭ ئىسمى.

en: Title of browser window when a table is selected.
ug: جەدۋەل تاللانغاندا توركۆرگۈچ كۆزنىكىنىڭ ئىسمى.

en: Directory on server where you can upload files for import.
ug: مۇلازىمېتىردىكى ھۆججەتلەرنى ئەكىرىشكە بولىدىغان مۇندەرىجە.

en: Allow for searching inside the entire database.
ug: پۈتكۈل ساندان ئىچىدە ئىزدەشكە يول قويۇڭ.

en: Enables check for latest version on main phpMyAdmin page.
ug: ئاساسلىق phpMyAdmin بېتىدىكى ئەڭ يېڭى نەشرىنى تەكشۈرۈشنى قوزغىتىدۇ.

en: The password for authenticating with the proxy.
ug: ۋاكالەتچى بىلەن دەلىللەشنىڭ پارولى.

en: Enable ZIP compression for import and export operations.
ug: ئىمپورت-ئېكىسپورت تىجارىتى ئۈچۈن ZIP پىرىسلاشنى قوزغىتىڭ.

en: Choose the default action when sending error reports.
ug: خاتالىق دوكلاتىنى ئەۋەتكەندە سۈكۈتتىكى ھەرىكەتنى تاللاڭ.

en: Allow login to any MySQL server
ug: ھەرقانداق MySQL مۇلازىمىتىرىگە كىرىشكە قوشۇل

en: Restrict login to MySQL server
ug: MySQL مۇلازىمىتېرىغا كىرىشنى چەكلە.

en: Allow third party framing
ug: ئۈچىنچى تەرەپ رامكىسىغا يول قويۇڭ

en: Show "Drop database" link to normal users
ug: نورمال ئىشلەتكۈچىلەرگە «سانداننى تاشلاش» ئۇلانمىسىنى كۆرسەت

en: Row marker
ug: قۇر بەلگىسى

en: Highlight pointer
ug: كۆرسەتكۈچنى گەۋدىلەندۈرۈش

en: CHAR columns editing
ug: CHAR ستون تەھرىرلەش

en: Enable CodeMirror
ug: CodeMirror نى قوزغىتىڭ

en: Minimum size for input field
ug: كىرگۈزۈش مەيدانىنىڭ ئەڭ كىچىك چوڭلۇقى

en: Maximum size for input field
ug: كىرگۈزۈش مەيدانىنىڭ ئەڭ چوڭ چوڭلۇقى

en: CHAR textarea columns
ug: CHAR تېكىست ئىستونى

en: CHAR textarea rows
ug: CHAR تېكىست قۇرلىرى

en: Check config file permissions
ug: سەپلىمە ھۆججەت ئىجازەتنامىسىنى تەكشۈرۈڭ

en: Compress on the fly
ug: چىۋىندە پىرىسلاش

en: Confirm DROP queries
ug: DROP سوئاللىرىنى جەزملەشتۈرۈڭ

en: Debug SQL
ug: SQL نى ھەل قىلىش

en: Paper size
ug: قەغەزنىڭ چوڭ-كىچىكلىكى

en: Default database tab
ug: كۆڭۈلدىكى ساندان بەتكۈچى

en: Default server tab
ug: كۆڭۈلدىكى مۇلازىمېتىر بەتكۈچى

en: Default table tab
ug: كۆڭۈلدىكى جەدۋەل بەتكۈچى

en: Enable autocomplete for table and column names
ug: جەدۋەل ۋە ستون ئىسىملىرى ئۈچۈن ئاپتوماتىك تولۇقلاشنى قوزغىتىڭ

en: Display servers as a list
ug: مۇلازىمېتىرلارنى تىزىملىك سۈپىتىدە كۆرسىتىڭ

en: Disable multi table maintenance
ug: كۆپ ئۈستەل ئاسراشنى چەكلەڭ

en: Maximum execution time
ug: ئەڭ يۇقىرى ئىجرا ۋاقتى

en: Use [code]LOCK TABLES[/code] statement
ug: [كود] LOCK TABLES [/ code] جۈملىسىنى ئىشلىتىڭ

en: Save as file
ug: ھۆججەتنى باشقا ساقلاش

en: Character set of the file
ug: ھۆججەتنىڭ ھەرپ-بەلگە توپلىمى

en: Format
ug: فورماتلاش

en: Compression
ug: پىرىسلاش

en: Put columns names in the first row
ug: ئىستون نامىنى بىرىنچى قۇرغا قويۇڭ

en: Remove CRLF characters within columns
ug: ستون ئىچىدىكى CRLF ھەرپلىرىنى ئۆچۈرۈڭ

en: Database name template
ug: ساندان ئىسمى قېلىپى

en: Server name template
ug: مۇلازىمېتىر ئىسمى قېلىپى

en: Table name template
ug: جەدۋەل ئىسمى قېلىپى

en: Include table caption
ug: ئۆزئىچىگە ئالغان جەدېۋەلنىڭ تىمىسى

en: Comments
ug: ئىزاھلار

en: Table caption
ug: جەدېۋەلنىڭ تىمىسى

en: Continued table caption
ug: داۋاملاشتۇرىدىغان جەدېۋەلنىڭ تىمىسى

en: Label key
ug: ئاچقۇچلۇق ئېمزا

en: Save on server
ug: مۇلازىمېتىردا ساقلاڭ

en: Overwrite existing file(s)
ug: مەۋجۇت ھۆججەت ئۈستىدىن يېزىش

en: Remove DEFINER clause from definitions
ug: ئېنىقلىما بېرىشتىن DEFINER ماددىسىنى ئۆچۈرۈڭ

en: Add AUTO_INCREMENT value
ug: AUTO_INCREMENT قوشۇش

en: Enclose table and column names with backquotes
ug: جەدۋەل ۋە ئىستون نامىنى ئارقا بەلگە بىلەن ئۆز ئىچىگە ئالىدۇ

en: SQL compatibility mode
ug: SQLئۆز ئىچىگە ئالغان شەكلى

en: Creation/Update/Check dates
ug: قۇرۇش / يېڭىلاش / چېسلانى تەكشۈرۈش

en: Use delayed inserts
ug: كېچىكتۈرۈلگەن قىستۇرمىلارنى ئىشلىتىڭ

en: Disable foreign key checks
ug: چەتئەل ئاچقۇچلۇق تەكشۈرۈشنى چەكلەڭ

en: Export related metadata from phpMyAdmin configuration storage
ug: PhpMyAdmin سەپلىمىسىدىن مۇناسىۋەتلىك مېتا سانلىق مەلۇماتلارنى چىقىرىش

en: Add %s
ug: قوشۇلغىنى %s

en: Use hexadecimal for BINARY & BLOB
ug: BINARY & BLOB ئۈچۈن ئالتە تەرەپلىك ئىشلىتىڭ

en: Add IF NOT EXISTS (less efficient as indexes will be generated during table creation)
ug: ئەگەر يوق بولسا قوشۇڭ (جەدۋەل قۇرۇش جەريانىدا كۆرسەتكۈچ ھاسىل بولىدۇ).

en: Use ignore inserts
ug: قىستۇرمىغا سەل قاراڭ

en: Syntax to use when inserting data
ug: سانلىق مەلۇمات قىستۇرغاندا ئىشلىتىدىغان گرامماتىكىسى

en: Maximal length of created query
ug: قۇرۇلغان سوئالنىڭ ئەڭ ئۇزۇن ئۇزۇنلۇقى

en: Enclose export in a transaction
ug: سودىدا ئېكسپورتنى ئۆز ئىچىگە ئالىدۇ

en: Export time in UTC
ug: UTC دىكى ئېكسپورت ۋاقتى

en: Foreign key dropdown order
ug: چەتئەل ئاچقۇچلىرىنى چۈشۈرۈش تەرتىپى

en: Foreign key limit
ug: چەتئەلنىڭ ئاچقۇچلۇق چېكى

en: First day of calendar
ug: كالېندارنىڭ بىرىنچى كۈنى

en: Databases
ug: ساندان

en: Browse mode
ug: كۆرۈش ھالىتى

en: Edit mode
ug: تەھرىرلەش ھالىتى

en: Export defaults
ug: سۈكۈتتىكى ئېكىسپورت

en: Import defaults
ug: سۈكۈتتىكى ئەكىرىش

en: Import / export
ug: ئىمپورت / ئېكسپورت

en: Navigation panel
ug: يول باشلاش تاختىسى

en: Servers
ug: مۇلازىمېتىرلار

en: Tables
ug: جەدۋەل

en: Other core settings
ug: باشقا يادرولۇق تەڭشەكلەر

en: Page titles
ug: بەت ماۋزۇلىرى

en: Security
ug: بىخەتەرلىك

en: Basic settings
ug: ئاساسىي تەڭشەكلەر

en: Server configuration
ug: مۇلازىمېتىر سەپلىمىسى

en: Configuration storage
ug: سەپلىمە ساقلاش

en: Changes tracking
ug: ئىز قوغلاشنى ئۆزگەرتىدۇ

en: SQL Query box
ug: SQL سۈرۈشتۈرۈش رامكىسى

en: SQL queries
ug: SQL سوئاللىرى

en: Startup
ug: ئىگىلىك تىكلەش

en: Tabs
ug: بەتكۈچ

en: Text fields
ug: تېكىست بۆلىكى

en: Texy! text
ug: تېكىست! تېكىست

en: Warnings
ug: ئاگاھلاندۇرۇش

en: Extra parameters for iconv
ug: سىنبەلگە ئۈچۈن قوشۇمچە پارامېتىرلار

en: Ignore multiple statement errors
ug: كۆپ بايانات خاتالىقىغا پەرۋا قىلماڭ

en: Enable drag and drop import
ug: سۆرەپ ئەكىرىشنى قوزغىتىڭ

en: Partial import: allow interrupt
ug: قىسمەن ئىمپورت: ئۈزۈلۈپ قېلىشقا يول قويۇڭ

en: Do not abort on INSERT error
ug: INSERT خاتالىقىنى ئەمەلدىن قالدۇرماڭ

en: Add ON DUPLICATE KEY UPDATE
ug: DUPLICATE KEY UPDATE نى قوشۇڭ

en: Format of imported file
ug: كىرگۈزگەن ھۆججەت شەكلى

en: Use LOCAL keyword
ug: LOCAL ھالقىلىق سۆزنى ئىشلىتىڭ

en: Do not import empty rows
ug: قۇرۇق قۇر ئەۋەتمەڭ

en: Import currencies ($5.00 to 5.00)
ug: پۇل ئىمپورت قىلىش (5.00 دوللاردىن 5.00 دوللار)

en: Import percentages as proper decimals (12.00% to .12)
ug: پىرسەنتنى مۇۋاپىق ئونلۇق قىلىپ ئىمپورت قىلىڭ (% 12.00 دىن .12 گىچە)

en: Partial import: skip queries
ug: قىسمەن ئىمپورت: سوئاللارنى ئاتلاش

en: Read as multibytes
ug: كۆپبايت سۈپىتىدە ئوقۇڭ

en: Initial state for sliders
ug: سىيرىلغۇچنىڭ دەسلەپكى ھالىتى

en: Number of inserted rows
ug: قىستۇرۇلغان قۇر سانى

en: Limit column characters
ug: ئىستون ھەرپلىرىنى چەكلەڭ

en: Delete all cookies on logout
ug: تىزىملىكتىكى بارلىق ساقلانمىلارنى ئۆچۈرۈڭ

en: Recall user name
ug: ئىشلەتكۈچى نامىنى ئەسلەڭ

en: Login cookie store
ug: ساقلانما دۇكىنىغا كىرىش

en: Login cookie validity
ug: ساقلانمىلارنىڭ ئىناۋەتلىكلىكى

en: Bigger textarea for LONGTEXT
ug: LONGTEXT ئۈچۈن چوڭراق تېكىست

en: Maximum displayed SQL length
ug: ئەڭ چوڭ كۆرسىتىلگەن SQL ئۇزۇنلۇقى

en: Maximum databases
ug: ئەڭ چوڭ ساندان

en: Maximum items on first level
ug: بىرىنچى دەرىجىلىك ئەڭ چوڭ تۈرلەر

en: Maximum items in branch
ug: شاختىكى ئەڭ چوڭ تۈرلەر

en: Maximum number of rows to display
ug: ئەڭ كۆپ كۆرسىتىلىدىغان قۇر سانى

en: Maximum tables
ug: ئەڭ چوڭ جەدۋەل

en: Memory limit
ug: ئىچكى ساقلىغۇچ

en: Display logo
ug: بەلگە كۆرسىتىش

en: Logo link URL
ug: ئۇلىنىش URL

en: Logo link target
ug: ئۇلىنىش نىشانى

en: Display servers selection
ug: مۇلازىمېتىر تاللاشنى كۆرسىتىدۇ

en: Target for quick access icon
ug: تېز زىيارەت سىنبەلگىسىنىڭ نىشانى

en: Target for second quick access icon
ug: ئىككىنچى تېز زىيارەت سىنبەلگىسىنىڭ نىشانى

en: Minimum number of items to display the filter box
ug: سۈزگۈچ رامكىسىنى كۆرسىتىدىغان تۈرلەرنىڭ ئەڭ تۆۋەن سانى

en: Minimum number of databases to display the database filter box
ug: ساندان سۈزگۈچ رامكىسىنى كۆرسىتىدىغان ساندان سانى ئەڭ ئاز

en: Group items in the tree
ug: دەرەختىكى گۇرۇپپىلار

en: Database tree separator
ug: ساندان دەرىخى ئايرىغۇچ

en: Table tree separator
ug: ئۈستەل دەرىخى ئايرىغۇچ

en: Maximum table tree depth
ug: ئۈستەل دەرىخىنىڭ ئەڭ چوڭ چوڭقۇرلۇقى

en: Enable highlighting
ug: يورۇتۇشنى قوزغىتىڭ

en: Show functions in tree
ug: دەرەختىكى ئىقتىدارلارنى كۆرسىتىش

en: Show procedures in tree
ug: دەرەختىكى تەرتىپلەرنى كۆرسەت

en: Where to show the table row links
ug: جەدۋەل قۇر ئۇلانمىسىنى قەيەردە كۆرسىتىش كېرەك

en: Show row links anyway
ug: قانداقلا بولمىسۇن قۇر ئۇلانمىسىنى كۆرسەت

en: Natural order
ug: تەبىئىي تەرتىپ

en: GZip output buffering
ug: GZip چىقىرىش بۇففېر

en: Default sorting order
ug: كۆڭۈلدىكى تەرتىپلەش تەرتىپى

en: Persistent connections
ug: ئۈزلۈكسىز ئۇلىنىش

en: Missing phpMyAdmin configuration storage tables
ug: PhpMyAdmin سەپلىمە ساقلاش جەدۋىلى يوقاپ كەتتى

en: MySQL reserved word warning
ug: MySQL زاپاس سۆز ئاگاھلاندۇرۇشى

en: How to display the menu tabs
ug: تىزىملىك بەتكۈچلىرىنى قانداق كۆرسىتىش كېرەك

en: How to display various action links
ug: ھەر خىل ھەرىكەت ئۇلانمىلىرىنى قانداق كۆرسىتىش كېرەك

en: Protect binary columns
ug: ئىككىلىك ئىستوننى قوغداش

en: Permanent query history
ug: مەڭگۈلۈك سوئال تارىخى

en: Query history length
ug: سوئال تارىخىنىڭ ئۇزۇنلۇقى

en: Recoding engine
ug: قايتا قوزغىتىش ماتورى

en: Remember table's sorting
ug: جەدۋەلنىڭ رەتلىنىشىنى ئېسىڭىزدە تۇتۇڭ

en: Grid editing: trigger action
ug: كاتەكچە تەھرىرلەش: قوزغىتىش ھەرىكىتىنى قوزغىتىش

en: Grid editing: save all edited cells at once
ug: كاتەكچە تەھرىرلەش: تەھرىرلەنگەن بارلىق كاتەكچىلەرنى بىراقلا ساقلاڭ

en: Save directory
ug: مۇندەرىجىنى ساقلاڭ

en: Host authorization order
ug: ساھىبجامال ھوقۇق بېرىش تەرتىپى

en: Host authorization rules
ug: ساھىبجامال ھوقۇق بېرىش قائىدىسى

en: Allow logins without a password
ug: پارولسىز كىرىشكە رۇخسەت قىلىڭ

en: Allow root login
ug: يىلتىز كىرىشكە يول قويۇڭ

en: Session timezone
ug: يىغىن ۋاقتى

en: Authentication type
ug: دەلىللەش تىپى

en: Bookmark table
ug: خەتكۈچ جەدۋىلى

en: Column information table
ug: ستون ئۇچۇر جەدۋىلى

en: Compress connection
ug: ئۇلىنىشنى پىرىسلاش

en: Control user password
ug: ئىشلەتكۈچى پارولىنى كونترول قىلىڭ

en: Control user
ug: ئىشلەتكۈچىنى كونترول قىلىڭ

en: Control host
ug: باش ئاپپارات

en: Control port
ug: كونترول ئېغىزى

en: Disable use of INFORMATION_SCHEMA
ug: INFORMATION_SCHEMA نى ئىشلىتىشنى چەكلەڭ

en: Hide databases
ug: سانداننى يوشۇرۇش

en: SQL query history table
ug: SQL سوئال تارىخى جەدۋىلى

en: Server hostname
ug: مۇلازىمېتىرنىڭ ئىسمى

en: Logout URL
ug: كىرىش ئادرېسى

en: Maximal number of table preferences to store
ug: ساقلاشقا بولىدىغان جەدۋەلنىڭ ئەڭ كۆپ سانى

en: QBE saved searches table
ug: QBE ئىزدەش جەدۋىلىنى ساقلىدى

en: Show only listed databases
ug: پەقەت سانداننىلا كۆرسىتىڭ

en: Password for config auth
ug: سەپلىمە ئاپتورنىڭ پارولى

en: PDF schema: pages table
ug: PDF لايىھە: بەت جەدۋىلى

en: Server port
ug: مۇلازىمېتىر ئېغىزى

en: Relation table
ug: مۇناسىۋەت جەدۋىلى

en: Signon session name
ug: ئىمزا قويۇش ئىسمى

en: Signon URL
ug: ئىمزا URL

en: Server socket
ug: مۇلازىمېتىر ئېغىزى

en: Use SSL
ug: SSL نى ئىشلىتىڭ

en: Designer and PDF schema: table coordinates
ug: لايىھىلىگۈچى ۋە PDF لايىھىسى: جەدۋەل كوردىناتى

en: Display columns table
ug: ستون جەدۋىلىنى كۆرسىتىش

en: UI preferences table
ug: UI مايىللىق جەدۋىلى

en: Add DROP DATABASE
ug: DROP DATABASE نى قوشۇڭ

en: Add DROP TABLE
ug: DROP TABLE نى قوشۇڭ

en: Add DROP VIEW
ug: DROP VIEW نى قوشۇڭ

en: Statements to track
ug: ئىز قوغلاش بايانلىرى

en: SQL query tracking table
ug: SQL سۈرۈشتۈرۈش جەدۋىلى

en: Automatically create versions
ug: نەشرىنى ئاپتوماتىك قۇر

en: User preferences storage table
ug: ئىشلەتكۈچى مايىللىق ساقلاش جەدۋىلى

en: User groups table
ug: ئىشلەتكۈچى گۇرۇپپىلىرى جەدۋىلى

en: Hidden navigation items table
ug: يوشۇرۇن يول باشلاش تۈرلىرى جەدۋىلى

en: User for config auth
ug: ئىشلەتكۈچى ئاپتور

en: Verbose name of this server
ug: بۇ مۇلازىمېتىرنىڭ ئىسمى

en: Allow to display all the rows
ug: بارلىق قۇرلارنى كۆرسىتىشكە يول قويۇڭ

en: Show password change form
ug: پارول ئۆزگەرتىش جەدۋىلىنى كۆرسەت

en: Show create database form
ug: ساندان جەدۋىلىنى كۆرسىتىش

en: Show last update timestamp
ug: ئاخىرقى يېڭىلاش ۋاقتىنى كۆرسەت

en: Show last check timestamp
ug: ئاخىرقى تەكشۈرۈش ۋاقتىنى كۆرسەت

en: Show field types
ug: مەيدان تىپلىرىنى كۆرسىتىش

en: Show function fields
ug: ئىقتىدار بۆلەكلىرىنى كۆرسەت

en: Show phpinfo() link
ug: Phpinfo () ئۇلانمىسىنى كۆرسەت

en: Show detailed MySQL server information
ug: MySQL مۇلازىمېتىر ئۇچۇرلىرىنى تەپسىلىي كۆرسىتىڭ

en: Show SQL queries
ug: SQL سوئاللىرىنى كۆرسەت

en: Show statistics
ug: ستاتىستىكا كۆرسەت

en: Skip locked tables
ug: قۇلۇپلانغان جەدۋەللەرنى ئاتلاڭ

en: Edit
ug: تەھىرلەش

en: Explain SQL
ug: SQL ئىزاھى

en: Refresh
ug: يېڭلاش

en: Suhosin warning
ug: Suhosin ئاگاھلاندۇرۇشى

en: Login cookie validity warning
ug: ساقلانمىلارنىڭ ئىناۋەتلىك ئاگاھلاندۇرۇشى

en: Textarea rows
ug: Textarea row

en: Database
ug: ساندان

en: Server
ug: مۇلازىمىتېر

en: Table
ug: جەدۋەل

en: List of trusted proxies for IP allow/deny
ug: IP رۇخسەت قىلىدىغان / رەت قىلىدىغان ئىشەنچلىك ۋاكالەتچىلەر تىزىملىكى

en: Upload directory
ug: مۇندەرىجىنى يۈكلەڭ

en: Use database search
ug: ساندان ئىزدەش

en: Enable the Developer tab in settings
ug: تەڭشەكلەردە ئاچقۇچىلار بەتكۈچىنى قوزغىتىڭ

en: Version check
ug: نەشرىنى تەكشۈرۈش

en: Proxy URL
ug: ۋاكالەتچى URL

en: URL for reCAPTCHA v2 API
ug: ReCAPTCHA v2 API نىڭ ئادرېسى

en: Content-Security-Policy snippet for reCAPTCHA v2 API
ug: ReCAPTCHA v2 API نىڭ مەزمۇن-بىخەتەرلىك-سىياسەت ئۈزۈندىسى

en: Request parameter for reCAPTCHA v2 API
ug: ReCAPTCHA v2 API ئۈچۈن پارامېتىر تەلەپ قىلىڭ

en: Response parameter for reCAPTCHA v2 API
ug: ReCAPTCHA v2 API نىڭ جاۋاب پارامېتىرى

en: Public key for reCAPTCHA
ug: RECAPTCHA نىڭ ئاممىۋى ئاچقۇچى

en: Private key for reCAPTCHA
ug: RECAPTCHA نىڭ شەخسىي ئاچقۇچى

en: URL for reCAPTCHA siteverify
ug: ReCAPTCHA تور بېتىنىڭ URL ئادرېسى

en: Send error reports
ug: خاتالىق دوكلاتىنى ئەۋەتىڭ

en: Enter executes queries in console
ug: سۇپىدا سوئاللارنى ئىجرا قىلىڭ

en: Always expand query messages
ug: سوئال ئۇچۇرلىرىنى ھەمىشە كېڭەيتىڭ

en: Show current browsing query
ug: نۆۋەتتىكى كۆرۈش سوئاللىرىنى كۆرسەت

en: Execute queries on Enter and insert new line with Shift+Enter
ug: Enter دىكى سوئاللارنى ئىجرا قىلىڭ ۋە Shift + Enter بىلەن يېڭى قۇر قىستۇرۇڭ

en: Console height
ug: كونترول سۇپىسىنىڭ ئېگىزلىكى

en: Console mode
ug: كونترول سۇپىسى

en: Group queries
ug: گۇرۇپپا سوئاللىرى

en: Order
ug: زاكاز

en: Order by
ug: زاكاز قىلغان

en: Incorrect value!
ug: خاتا قىممەت!

en: unavailable
ug: ئىشلەتكىلى بولمايدۇ

en: Quick
ug: تېز

en: Structure
ug: تۈزۈلىشى

en: Data
ug: سانلىق مەلۇمات

en: CSV for MS Excel
ug: MS Excel دىكى CSVشەكلى

en: Export
ug: چىقىرىش

en: CSV using LOAD DATA
ug: LOAD DATA نى ئىشلىتىپ CSV

en: Import
ug: كىرگۈزۈش

en: Cannot save settings, submitted configuration form contains errors!
ug: تەڭشەكلەرنى ساقلىغىلى بولمايدۇ ، يوللانغان سەپلىمە جەدۋىلىدە خاتالىق بار!

en: Wrong permissions on configuration file, should not be world writable!
ug: سەپلىمە ھۆججەتتىكى خاتا ئىجازەتلەر ، دۇنيانى يازغىلى بولمايدۇ!

en: This usually means there is a syntax error in it, please check any errors shown below.
ug: بۇ ئادەتتە ئۇنىڭدا گرامماتىكىلىق خاتالىق بارلىقىنى بىلدۈرىدۇ ، تۆۋەندە كۆرسىتىلگەن خاتالىقلارنى تەكشۈرۈپ بېقىڭ.

en: Invalid server index: %s
ug: ئۈنۈمسىز مۇلازىمىتېر :%s

en: This value should be double checked to ensure that this directory is neither world accessible nor readable or writable by other users on your server.
ug: بۇ قىممەتنى ئىككى قېتىم تەكشۈرۈپ ، بۇ مۇندەرىجىنىڭ مۇلازىمېتىردىكى باشقا ئىشلەتكۈچىلەرنىڭ دۇنيانى زىيارەت قىلالمايدىغان ياكى ئوقۇغىلى بولمايدىغان ياكى يازمايدىغانلىقىغا كاپالەتلىك قىلىش كېرەك.

en: You should use SSL connections if your database server supports it.
ug: ئەگەر ساندان مۇلازىمېتىرىڭىز ئۇنى قوللىسا ، SSL ئۇلىنىشىنى ئىشلىتىڭ.

en: You allow for connecting to the server without a password.
ug: پارولسىز مۇلازىمېتىرغا ئۇلىنىشىڭىزغا يول قويىدۇ.

en: You didn't have blowfish secret set and have enabled [kbd]cookie[/kbd] authentication, so a key was automatically generated for you. It is used to encrypt cookies; you don't need to remember it.
ug: سىزدە مەخپىي بېلىق توپلىمى يوق ھەمدە [kbd] cookie [/ kbd] دەلىللەشنى قوزغىتىڭ ، شۇڭا سىز ئۈچۈن ئاپتوماتىك بىر ئاچقۇچ ھاسىل قىلىندى. ساقلانمىلارنى مەخپىيلەشتۈرۈشكە ئىشلىتىلىدۇ. ئۇنى ئەستە ساقلىشىڭىزنىڭ ھاجىتى يوق.

en: no description
ug: چۈشەندۈرۈش يوق

en: Could not connect to the database server!
ug: ساندان مۇلازىمېتىرىغا ئۇلىنالمىدى!

en: Empty phpMyAdmin control user while using phpMyAdmin configuration storage!
ug: PhpMyAdmin سەپلىمە ساقلىغۇچنى ئىشلەتكەندە كونترول ئىشلەتكۈچىنى بوش قىلىڭ!

en: Empty phpMyAdmin control user password while using phpMyAdmin configuration storage!
ug: PhpMyAdmin سەپلىمە ساقلىغۇچنى ئىشلەتكەندە ئىشلەتكۈچىنىڭ مەخپىي نومۇرىنى كونترول قىلىڭ!

en: Incorrect value:
ug: خاتا قىممەت:

en: Not a positive number!
ug: ئىجابىي سان ئەمەس!

en: Not a non-negative number!
ug: مەنپىي بولمىغان سان ئەمەس!

en: Showing %1$d bookmark (both private and shared) | Showing %1$d bookmarks (both private and shared)
ug[0]: %1$d خەتكۈچنى كۆرسىتىۋاتىدۇ (شەخسىي ۋە ھەمبەھىر ھەر ئىككىسى)

en: No databases selected.
ug: ساندان تاللانمىدى.

en: The %s file is not available on this system, please visit %s for more information.
ug: بۇ سىستېمىدا %s ھۆججەتنى ئىشلەتكىلى بولمايدۇ ، تېخىمۇ كۆپ ئۇچۇرغا ئېرىشىش ئۈچۈن %s نى زىيارەت قىلىڭ.

en: No tables found in database.
ug: سانداندا جەدۋەل يوق.

en: Could not load export plugins, please check your installation!
ug: ئېكسپورت قىستۇرمىلىرىنى يۈكلىيەلمىدى ، قاچىلاشنى تەكشۈرۈپ بېقىڭ!

en: Could not load import plugins, please check your installation!
ug: قىستۇرمىلار كىرگۈزىشكە ئامالسىز، قاچىلانمىنى تەكشۈرۈپ بىقىڭ!

en: No collation provided.
ug: ھېچقانداق يىغىش تەمىنلەنمىگەن.

en: The database name is empty!
ug: ساندان ئىسمىنى بوش قويماڭ!

en: Cannot copy database to the same name. Change the name and try again.
ug: ئوخشاش ئىسىمغا سانداننى كۆچۈرگىلى بولمايدۇ. ئىسىمنى ئۆزگەرتىپ قايتا سىناڭ.

en: Access denied!
ug: زىيارەت رەت قىلىندى!

en: Success!
ug: مۇۋەپپەقىيەت!

en: Table %s has been emptied.
ug: %s جەدۋەل تازىلاندى

en: This view has at least this number of rows. Please refer to %sdocumentation%s.
ug: بۇ كۆرسەتمە كامىدا ئىگە بولغان سەپ، %sھۆججەت%s.

en: unknown
ug: نامەلۇم

en: Yes
ug: بولدى

en: No change
ug: ئۆزگەرتىش يوق

en: Favorite List is full!
ug: ياقتۇرىدىغان تىزىملىك تولۇق!

en: Database Log
ug: ساندان خاتىرىسى

en: An error has been detected and an error report has been automatically submitted based on your settings.
ug: تەڭشەكلىرىڭىزگە ئاساسەن خاتالىق بايقالدى ۋە خاتالىق دوكلاتى ئاپتوماتىك يوللاندى.

en: Thank you for submitting this report.
ug: بۇ دوكلاتنى تاپشۇرغىنىڭىزغا رەھمەت.

en: An error has been detected and an error report has been generated but failed to be sent.
ug: خاتالىق بايقالدى ۋە خاتالىق دوكلاتى بارلىققا كەلدى ، ئەمما ئەۋەتىلمىدى.

en: If you experience any problems please submit a bug report manually.
ug: مەسىلىگە يولۇقسىڭىز كەمتۈك دوكلاتىنى قولدا يوللاڭ.

en: You may want to refresh the page.
ug: بۇ بەتنى يېڭىلاشنى ئويلىشىڭىز مۇمكىن.

en: Bad type!
ug: بوزۇق تىپ!

en: You were logged out from one server, to logout completely from phpMyAdmin, you need to logout from all servers.
ug: سىز بىر مۇلازىمېتىردىن چېكىنىپ چىقتىڭىز ، phpMyAdmin دىن پۈتۈنلەي چېكىنىش ئۈچۈن ، بارلىق مۇلازىمېتىرلاردىن چېكىنىشىڭىز كېرەك.

en: Or alternately go to 'Operations' tab of any database to set it up there.
ug: ياكى باشقا سانداننىڭ «مەشغۇلات» بەتكۈچىگە يۆتكىلىپ ئۇنى شۇ يەرگە تەڭشەڭ.

en: Your PHP parameter [a@https://www.php.net/manual/en/session.configuration.php#ini.session.gc-maxlifetime@_blank]session.gc_maxlifetime[/a] is lower than cookie validity configured in phpMyAdmin, because of this, your login might expire sooner than configured in phpMyAdmin.
ug: سىزنىڭ PHP پارامېتىرىڭىز phpMyAdmin ، بۇ سەۋەبتىن ، كىرىش ۋاقتىڭىز phpMyAdmin غا قارىغاندا بالدۇرراق توشىدۇ.

en: Login cookie store is lower than cookie validity configured in phpMyAdmin, because of this, your login will expire sooner than configured in phpMyAdmin.
ug: كىرىش ساقلانما دۇكىنى phpMyAdmin غا تەڭشەلگەن ساقلانمىلارنىڭ ئىناۋەتلىكلىكىدىن تۆۋەن ، بۇ سەۋەبتىن ، كىرىش ۋاقتىڭىز phpMyAdmin غا قارىغاندا بالدۇر توشىدۇ.

en: Your server is running with default values for the controluser and password (controlpass) and is open to intrusion; you really should fix this security weakness by changing the password for controluser 'pma'.
ug: مۇلازىمېتىرىڭىز كونتروللىغۇچ ۋە پارول (كونترول ئېغىزى) نىڭ سۈكۈتتىكى قىممىتى بىلەن ئىجرا بولۇۋاتىدۇ ھەمدە تاجاۋۇزچىلىققا ئوچۇق. كونتروللىغۇچ 'pma' نىڭ پارولىنى ئۆزگەرتىش ئارقىلىق بۇ بىخەتەرلىك ئاجىزلىقىنى ھەقىقىي تۈزىتىشىڭىز كېرەك.

en: The configuration file needs a valid key for cookie encryption. A temporary key was automatically generated for you. Please refer to the [doc@cfg_blowfish_secret]documentation[/doc].
ug: سەپلىمە ھۆججىتى ساقلانمىلارنى مەخپىيلەشتۈرۈش ئۈچۈن ئۈنۈملۈك ئاچقۇچقا موھتاج. ۋاقىتلىق ئاچقۇچ سىز ئۈچۈن ئاپتوماتىك ھاسىل قىلىندى. [Doc @ cfg_blowfish_secret] ھۆججەتلىرىنى [/ doc] دىن پايدىلىنىڭ.

en: Directory [code]config[/code], which is used by the setup script, still exists in your phpMyAdmin directory. It is strongly recommended to remove it once phpMyAdmin has been configured. Otherwise the security of your server may be compromised by unauthorized people downloading your configuration.
ug: تەڭشەش قوليازمىسى ئىشلىتىدىغان مۇندەرىجە [كود] config [/ code] يەنىلا phpMyAdmin مۇندەرىجىسىدە مەۋجۇت. PhpMyAdmin تەڭشەلگەندىن كېيىن ئۇنى ئېلىۋېتىش كۈچلۈك تەۋسىيە قىلىنىدۇ. بولمىسا مۇلازىمېتىرىڭىزنىڭ بىخەتەرلىكىگە رۇخسەتسىز كىشىلەر سەپلىمىسىنى چۈشۈرۈشى مۇمكىن.

en: The mbstring PHP extension was not found and you seem to be using a multibyte charset. Without the mbstring extension phpMyAdmin is unable to split strings correctly and it may result in unexpected results.
ug: Mbstring PHP كېڭەيتىلمىسى تېپىلمىدى ، قارىماققا كۆپ بەلۋاغلىق جەدۋەل ئىشلىتىۋاتقاندەك قىلىسىز. Mbstring كېڭەيتىلمىسى phpMyAdmin سىزىقنى توغرا بۆلۈشكە ئامالسىز ، ئۇ ئويلىمىغان نەتىجىنى كەلتۈرۈپ چىقىرىشى مۇمكىن.

en: The curl extension was not found and allow_url_fopen is disabled. Due to this some features such as error reporting or version check are disabled.
ug: ئەگرى كېڭەيتىش تېپىلمىدى ۋە allow_url_fopen چەكلەنگەن. بۇ سەۋەبتىن خاتالىق مەلۇم قىلىش ياكى نەشرىنى تەكشۈرۈش قاتارلىق بەزى ئىقتىدارلار چەكلەنگەن.

en: Incomplete params
ug: تولۇق بولمىغان پارامېتىرلار

en: Failed
ug: مەغلۇب بولدى

en: Showing bookmark
ug: خەتكۈچنى كۆرسىتىش

en: The bookmark has been deleted.
ug: خەتكۈچ ئۆچۈرۈلدى.

en: No data was received to import. Either no file name was submitted, or the file size exceeded the maximum size permitted by your PHP configuration. See [doc@faq1-16]FAQ 1.16[/doc].
ug: ئىمپورت قىلىدىغان سانلىق مەلۇمات قوبۇل قىلىنمىدى. يا ھۆججەت ئىسمى يوللانمىدى ، ياكى ھۆججەتنىڭ چوڭلۇقى PHP سەپلىمىسى رۇخسەت قىلغان ئەڭ چوڭ ئۆلچەمدىن ئېشىپ كەتتى. [Doc @ faq1-16] سوئاللار 1.16 [/ doc] گە قاراڭ.

en: However on last run no data has been parsed, this usually means phpMyAdmin won't be able to finish this import unless you increase php time limits.
ug: قانداقلا بولمىسۇن ئاخىرقى ئىجرادا ھېچقانداق سانلىق مەلۇمات تەھلىل قىلىنمىدى ، بۇ ئادەتتە phpMyAdmin نىڭ php ۋاقىت چەكلىمىسىنى ئاشۇرمىسىڭىز بۇ ئىمپورتنى تاماملىيالمايدىغانلىقىدىن دېرەك بېرىدۇ.

en: "DROP DATABASE" statements are disabled.
ug: ساندان ئۆچۈرۈش بۇيرۇقى ("DROP DATABASE") چەكلەنگەن.

en: Only single-table UPDATE and DELETE queries can be simulated.
ug: پەقەت بىرلا جەدۋەلدىكى UPDATE ۋە DELETE سوئاللىرىنى تەقلىد قىلغىلى بولىدۇ.

en: Could not load the progress of the import.
ug: ئىمپورتنىڭ ئىلگىرىلىشىنى يۈكلىيەلمىدى.

en: Confirm
ug: جەزملەشتۈرۈڭ

en: You are about to DESTROY a complete database!
ug: ساندان تولۇق ئۆچۈرۈلدى!

en: Cannot rename database to the same name. Change the name and try again.
ug: سانداننى ئوخشاش ئىسىمغا ئۆزگەرتكىلى بولمايدۇ. ئىسىمنى ئۆزگەرتىپ قايتا سىناڭ.

en: Dropping Primary Key/Index
ug: دەسلەپكى ئاچقۇچ / كۆرسەتكۈچنى تاشلاش

en: This operation could take a long time. Proceed anyway?
ug: بۇ مەشغۇلاتقا ئۇزۇن ۋاقىت كېتىشى مۇمكىن. قانداقلا بولمىسۇن؟

en: You have unsaved changes; are you sure you want to leave this page?
ug: ساقلانمىغان ئۆزگەرتىشلىرىڭىز بار. بۇ بەتتىن ئايرىلغۇڭىز بارمۇ؟

en: You are trying to reduce the number of rows, but have already entered data in those rows which will be lost. Do you wish to continue?
ug: سىز قۇر سانىنى ئازايتماقچى بولۇۋاتىسىز ، ئەمما بۇ قۇرلارغا يوقاپ كەتكەن سانلىق مەلۇماتلارنى ئاللىبۇرۇن كىرگۈزدىڭىز. داۋاملاشتۇرۇشنى خالامسىز؟

en: Do you really want to DROP the selected partition(s)? This will also DELETE the data related to the selected partition(s)!
ug: سىز تاللانغان رايون (لار) نى راستىنلا تاشلىماقچىمۇ؟ بۇ يەنە تاللانغان رايون (لار) غا مۇناسىۋەتلىك سانلىق مەلۇماتلارنى ئۆچۈرۈۋېتىدۇ!

en: This operation will attempt to convert your data to the new collation. In rare cases, especially where a character doesn't exist in the new collation, this process could cause the data to appear incorrectly under the new collation; in this case we suggest you revert to the original collation and refer to the tips at
ug: بۇ مەشغۇلات سانلىق مەلۇماتلىرىڭىزنى يېڭى توپلامغا ئايلاندۇرماقچى بولىدۇ. ئاز ئۇچرايدىغان ئەھۋاللاردا ، بولۇپمۇ يېڭى توپلامدا پېرسوناژ مەۋجۇت بولمىغان ئەھۋال ئاستىدا ، بۇ جەريان يېڭى توپلام ئاستىدا سانلىق مەلۇماتنىڭ خاتا كۆرۈنۈشىنى كەلتۈرۈپ چىقىرىشى مۇمكىن. بۇ ئەھۋالدا بىز ئەسلى توپلامغا قايتىپ ، بۇ يەردىكى كۆرسەتمىلەرنى پايدىلىنىشىڭىزنى تەۋسىيە قىلىمىز

en: Are you sure you wish to change the collation and convert the data?
ug: توپلامنى ئۆزگەرتىپ سانلىق مەلۇماتنى ئۆزگەرتىشنى خالامسىز؟

en: Through this operation, MySQL attempts to map the data values between collations. If the character sets are incompatible, there may be data loss and this lost data may <b>NOT</b> be recoverable simply by changing back the column collation(s). <b>To convert existing data, it is suggested to use the column(s) editing feature (the "Change" Link) on the table structure page. </b>
ug: بۇ مەشغۇلات ئارقىلىق MySQL سانلىق مەلۇمات قىممىتىنى يىغىش ئارىلىقىدا خەرىتە قىلىشقا ئۇرۇندى. ئەگەر ھەرپ-بەلگىلەر ماسلاشمىسا ، سانلىق مەلۇمات يوقاپ كېتىشى مۇمكىن ھەمدە بۇ يوقاپ كەتكەن سانلىق مەلۇماتلار ستون توپلىمىنى (لار) نى ئۆزگەرتىش ئارقىلىقلا ئەسلىگە كەلتۈرگىلى بولىدۇ. <b> مەۋجۇت سانلىق مەلۇماتنى ئۆزگەرتىش ئۈچۈن جەدۋەل قۇرۇلما بېتىدىكى ستون (لار) تەھرىرلەش ئىقتىدارىنى («ئۆزگەرتىش» ئۇلىنىشى) ئىشلىتىش تەۋسىيە قىلىنىدۇ. </b>

en: Are you sure you wish to change all the column collations and convert the data?
ug: بارلىق ئىستون توپلىمىنى ئۆزگەرتىپ سانلىق مەلۇماتنى ئۆزگەرتىشنى خالامسىز؟

en: Reset
ug: ئەسلىگە قايتۇرۇش

en: Missing value in the form!
ug: بۇ ئورۇننىڭ قىممىتى تولدۇرۇلمىغان !

en: Preview SQL
ug: SQL نى ئالدىن كۆرۈش

en: The host name is empty!
ug: مۇلازىمىتېر ئىسمى بوشكەن!

en: The user name is empty!
ug: قوللانغۇچى ئىسمى بوشكەن!

en: The password is empty!
ug: پارول بوشكەن!

en: The passwords aren't the same!
ug: كىرگۈزگەن پارولار ئوخشاش ئەمەس!

en: Removing Selected Users
ug: تاللانغان ئىشلەتكۈچىنى ئۆچۈرۈش

en: Close
ug: تاقاش

[ctx: Lock the account.]
en: Lock
ug: قۇلۇپ

[ctx: Unlock the account.]
en: Unlock
ug: قۇلۇپ ئېچىش

en: Unlock this account.
ug: بۇ ھېساباتنى ئېچىڭ.

en: Template was loaded.
ug: قېلىپ يۈكلەندى.

en: Template was updated.
ug: قېلىپ يېڭىلاندى.

note: l10n: Other, small valued, queries
en: Other
ug: باشقىلىرى

en: Connections / Processes
ug: ئۇلىنىش / جەريان

en: The chart arrangement configuration in your browsers local storage is not compatible anymore to the newer version of the monitor dialog. It is very likely that your current configuration will not work anymore. Please reset your configuration to default in the <i>Settings</i> menu.
ug: توركۆرگۈڭىزنىڭ يەرلىك ساقلىغۇچتىكى دىئاگرامما ئورۇنلاشتۇرۇش سەپلىمىسى ئېكراننىڭ يېڭى نەشرىگە ماس كەلمەيدۇ. نۆۋەتتىكى سەپلىمىسىڭىز ئەمدى ئىشلىمەسلىكى مۇمكىن. <i> تەڭشەكلەر </ i> تىزىملىكىدە تەڭشەكلىرىڭىزنى سۈكۈتتىكى ھالەتتە ئەسلىگە كەلتۈرۈڭ.

en: System CPU usage
ug: سىستېما مەركىزى بىر تەرەپ قىلغۇچ

en: System memory
ug: سىستېما ئىچكى ساقلىغۇچ

en: System swap
ug: سىستېما ئالماشتۇرۇش

en: Average load
ug: ئوتتۇرىچە يۈك

en: Cached memory
ug: ساقلىغۇچ ئىچكى ساقلىغۇچ

en: Buffered memory
ug: ئىچكى ساقلىغۇچ

en: Free memory
ug: ھەقسىز ئىچكى ساقلىغۇچ

en: Used memory
ug: ئىشلىتىلگەن ئىچكى ساقلىغۇچ

en: Cached swap
ug: Cache swap

en: Used swap
ug: ئىشلىتىلگەن swap

en: Bytes sent
ug: بايت ئەۋەتىلدى

en: Bytes received
ug: بايت قوبۇل قىلىندى

en: Connections
ug: ئۇلىنىش

en: Processes
ug: جەريانلار

note: l10n: shortcuts for Byte
en: B
ug: بايت

note: l10n: shortcuts for Megabyte
en: MiB
ug: MB

note: l10n: shortcuts for Gigabyte
en: GiB
ug: GB

note: l10n: shortcuts for Terabyte
en: TiB
ug: TB

note: l10n: shortcuts for Exabyte
en: EiB
ug: EB

en: Traffic
ug: قاتناش

en: Add chart to grid
ug: كاتەكچىگە جەدۋەل قوشۇڭ

en: Please add at least one variable to the series!
ug: بۇ قاتارغا كەم دېگەندە بىر ئۆزگەرگۈچى مىقدار قوشۇڭ!

en: None
ug: يوق

en: Resume monitor
ug: ئېكراننى ئەسلىگە كەلتۈرۈش

en: Pause monitor
ug: كۆزەتكۈچىنى توختىتىڭ

en: Start auto refresh
ug: ئاپتوماتىك يېڭىلاشنى باشلاڭ

en: Stop auto refresh
ug: ئاپتوماتىك يېڭىلاشنى توختىتىڭ

en: general_log and slow_query_log are enabled.
ug: general_log ۋە slow_query_log قوزغىتىلدى.

en: general_log is enabled.
ug: general_log قوزغىتىلدى.

en: slow_query_log is enabled.
ug: slow_query_log قوزغىتىلدى.

en: slow_query_log and general_log are disabled.
ug: slow_query_log ۋە general_log چەكلەنگەن.

en: log_output is not set to TABLE.
ug: log_output TABLE غا تەڭشەلمىگەن.

en: log_output is set to TABLE.
ug: log_output TABLE قىلىپ تەڭشەلدى.

en: Following settings will be applied globally and reset to default on server restart:
ug: تۆۋەندىكى تەڭشەكلەر دۇنيا مىقياسىدا قوللىنىلىدۇ ۋە مۇلازىمېتىرنى قايتا قوزغىتىشتا سۈكۈتتىكى ھالەتكە قايتىدۇ:

en: You can't change these variables. Please log in as root or contact your database administrator.
ug: بۇ ئۆزگەرگۈچى مىقدارلارنى ئۆزگەرتەلمەيسىز. يىلتىز سۈپىتىدە كىرىڭ ياكى ساندان باشقۇرغۇچى بىلەن ئالاقىلىشىڭ.

note: l10n: As in differential values
en: Differential
ug: پەرقلىق

en: Unit
ug: بىرلىك

en: From slow log
ug: ئاستا خاتىرىدىن

en: From general log
ug: ئادەتتىكى خاتىرىدىن

en: The database name is not known for this query in the server's logs.
ug: مۇلازىمېتىر خاتىرىسىدىكى بۇ سوئال ئۈچۈن ساندان ئىسمى نامەلۇم.

en: Analysing & loading logs. This may take a while.
ug: خاتىرىلەرنى تەھلىل قىلىش ۋە يۈكلەش. بۇنىڭغا بىر ئاز ۋاقىت كېتىشى مۇمكىن.

en: This column shows the amount of identical queries that are grouped together. However only the SQL query itself has been used as a grouping criteria, so the other attributes of queries, such as start time, may differ.
ug: بۇ ئىستوندا ئوخشاش گۇرۇپپىلارغا ئايرىلغان ئوخشاش سوئاللارنىڭ مىقدارى كۆرسىتىلدى. قانداقلا بولمىسۇن پەقەت SQL سۈرۈشتۈرۈشنىڭ ئۆزى گۇرۇپپىلاش ئۆلچىمى سۈپىتىدە ئىشلىتىلگەن ، شۇڭا سوئاللارنىڭ باشلىنىش ۋاقتى قاتارلىق باشقا سۈپەتلىرى ئوخشىماسلىقى مۇمكىن.

en: Since grouping of INSERTs queries has been selected, INSERT queries into the same table are also being grouped together, disregarding of the inserted data.
ug: INSERTs سوئاللىرىنى گۇرۇپپىلاش تاللانغاندىن بۇيان ، قىستۇرۇلغان سانلىق مەلۇماتلارغا پەرۋا قىلماي ، ئوخشاش جەدۋەلدىكى INSERT سوئاللىرىمۇ بىر يەرگە توپلىنىۋاتىدۇ.

en: Log data loaded. Queries executed in this time span:
ug: يۈكلەنگەن سانلىق مەلۇمات. بۇ ۋاقىت ئىچىدە ئىجرا قىلىنغان سوئاللار:

en: No data found
ug: ھېچقانداق سانلىق مەلۇمات تېپىلمىدى

en: Log analysed, but no data found in this time span.
ug: خاتىرە ئانالىز قىلىندى ، ئەمما بۇ ۋاقىت ئىچىدە ھېچقانداق سانلىق مەلۇمات تېپىلمىدى.

en: Status
ug: ھالەت

en: Time
ug: ۋاقىت

note: l10n: A collection of available filters
en: Log table filter options
ug: جەدۋەل سۈزگۈچ تاللانمىلىرى

note: l10n: Filter as in "Start Filtering"
en: Filter
ug: سۈزگۈچ

en: Filter queries by word/regexp:
ug: سوئاللارنى regexp ئارقىلىق سۈزۈڭ:

en: Group queries, ignoring variable data in WHERE clauses
ug: گۇرۇپپا سوئاللىرى ، WHERE ماددىلىرىدىكى ئۆزگىرىشچان سانلىق مەلۇماتلارغا پەرۋا قىلمايدۇ

en: Monitor refresh failed
ug: نازارەت يېڭىلاش مەغلۇب بولدى

en: While requesting new chart data the server returned an invalid response. This is most likely because your session expired. Reloading the page and reentering your credentials should help.
ug: يېڭى دىئاگرامما سانلىق مەلۇماتلىرىنى تەلەپ قىلغاندا ، مۇلازىمېتىر ئىناۋەتسىز جاۋاب قايتۇردى. بۇ بەلكىم سىزنىڭ ۋاقتىڭىزنىڭ ۋاقتى توشقانلىقتىن بولۇشى مۇمكىن. بەتنى قايتا يۈكلەش ۋە كىنىشكىڭىزنى قايتا ئىشلىتىش ياردىمى بولۇشى كېرەك.

en: Affected rows:
ug: تەسىرگە ئۇچرىغان قۇرلار:

en: Failed parsing config file. It doesn't seem to be valid JSON code.
ug: سەپلەش ھۆججىتى مەغلۇب بولدى. ئۇ ئۈنۈملۈك JSON كودىدەك ئەمەس.

en: Failed building chart grid with imported config. Resetting to default config…
ug: ئىمپورت قىلىنغان سەپلىمە قۇرۇلمىسى مەغلۇب بولدى. سۈكۈتتىكى سەپلىمىگە قايتىش…

en: No files available on server for import!
ug: مۇلازىمېتىردا ئەكىرىشكە بولىدىغان ھۆججەت يوق!

en: Formatting SQL…
ug: SQL نى فورماتلاش…

en: Cancel
ug: بىكار قىلىش

en: Apply
ug: ئىلتىماس قىلىڭ

en: Request aborted!!
ug: تەلەپ ئەمەلدىن قالدۇرۇلدى !!

en: Error in processing request
ug: بىر تەرەپ قىلىش تەلىپىدە خاتالىق

en: It seems that the connection to server has been lost. Please check your network connectivity and server status.
ug: قارىغاندا مۇلازىمېتىرغا ئۇلىنىش ئۈزۈلۈپ قالغاندەك قىلىدۇ. تور ئۇلىنىشى ۋە مۇلازىمېتىر ھالىتىنى تەكشۈرۈڭ.

en: OK
ug: ماقۇل

en: Click to dismiss this notification
ug: بۇ ئۇقتۇرۇشنى بىكار قىلىش ئۈچۈن چېكىڭ

en: Changing charset
ug: جەدۋەلنى ئۆزگەرتىش

en: No
ug: يوق

en: Hide search results
ug: ئىزدەش نەتىجىسىنى يوشۇرۇش

en: The definition of a stored function must contain a RETURN statement!
ug: ساقلانغان ئىقتىدارنىڭ ئېنىقلىمىسى چوقۇم RETURN جۈملىسىنى ئۆز ئىچىگە ئېلىشى كېرەك!

en: No routine is exportable. Required privileges may be lacking.
ug: ھېچقانداق كۈندىلىك ئېكسپورت قىلىشقا بولمايدۇ. تەلەپ قىلىنغان ئىمتىيازلار كەمچىل بولۇشى مۇمكىن.

en: Values for a new column
ug: يېڭى ئىستوننىڭ قىممىتى

en: Enter each value in a separate field.
ug: ھەر بىر قىممەتنى ئايرىم ساھەگە كىرگۈزۈڭ.

en: Note: If the file contains multiple tables, they will be combined into one.
ug: ئەسكەرتىش: ئەگەر ھۆججەتتە بىر قانچە جەدۋەل بولسا ، ئۇلار بىرلەشتۈرۈلىدۇ.

en: Hide query box
ug: سوئال رامكىسىنى يوشۇرۇش

en: Delete
ug: ئۆچۈرۈش

en: %d is not valid row number.
ug: %dئۈنۈملۈك قۇر سانى ئەمەس.

en: Browse foreign values
ug: چەتئەل قىممىتىنى كۆرۈڭ

en: No previously auto-saved query is available. Loading default query.
ug: ئىلگىرى ئاپتوماتىك ساقلانغان سوئال يوق. سۈكۈتتىكى سوئالنى يۈكلەۋاتىدۇ.

en: You have a previously saved query. Click Get auto-saved query to load the query.
ug: سىزدە بۇرۇن ساقلانغان سوئال بار. سوئالنى يۈكلەش ئۈچۈن ئاپتوماتىك ساقلانغان سوئالغا ئېرىشىش نى بېسىڭ.

en: Pick
ug: تاللاڭ

en: See more
ug: تەپسىلاتىنى كۆرۈڭ

en: Add primary key
ug: دەسلەپكى ئاچقۇچنى قوشۇڭ

en: End of step
ug: باسقۇچنىڭ ئاخىرى

en: Second step of normalization (2NF)
ug: نورماللاشتۇرۇشنىڭ ئىككىنچى قەدىمى (2NF)

note: l10n: Display text for calendar close link
en: Done
ug: تامام

en: Confirm partial dependencies
ug: قىسمەن بېقىنىشنى جەزملەشتۈرۈڭ

en: Selected partial dependencies are as follows:
ug: تاللانغان قىسمەن بېقىنىشچانلىقى تۆۋەندىكىچە:

en: Note: a, b -> d,f implies values of columns a and b combined together can determine values of column d and column f.
ug: ئەسكەرتىش: a, b -> d, f بولسا a ۋە b ستونلارنىڭ قىممىتىنى كۆرسىتىدۇ ، d ستون ۋە f ستوننىڭ قىممىتىنى بەلگىلىيەلەيدۇ.

en: No partial dependencies selected!
ug: قىسمەن بېقىنىشلار تاللانمىدى!

en: Back
ug: قايتىش

en: Show me the possible partial dependencies based on data in the table
ug: جەدۋەلدىكى سانلىق مەلۇماتلارغا ئاساسەن ماڭا مۇمكىن بولغان قىسمەن بېقىنىشلارنى كۆرسىتىڭ

en: Hide partial dependencies list
ug: قىسمەن بېقىنىش تىزىملىكىنى يوشۇرۇش

en: Sit tight! It may take few seconds depending on data size and column count of the table.
ug: چىڭ ئولتۇرۇڭ! جەدۋەلنىڭ سانلىق مەلۇمات چوڭلۇقى ۋە ستون سانىغا ئاساسەن بىر نەچچە سېكۇنت ۋاقىت كېتىشى مۇمكىن.

en: Step
ug: قەدەم

en: The following actions will be performed:
ug: تۆۋەندىكى ھەرىكەتلەر ئېلىپ بېرىلىدۇ:

en: Create the following table
ug: تۆۋەندىكى جەدۋەلنى قۇر

en: Third step of normalization (3NF)
ug: نورماللاشتۇرۇشنىڭ ئۈچىنچى قەدىمى (3NF)

en: Confirm transitive dependencies
ug: ئۆتكۈنچى بېقىنىشنى جەزملەشتۈرۈڭ

en: Selected dependencies are as follows:
ug: تاللانغان بېقىنىشچانلىقى تۆۋەندىكىچە:

en: No dependencies selected!
ug: بېقىنىشچانلىقى تاللانمىدى!

en: Save
ug: ساقلاش

en: Hide search criteria
ug: ئىزدەش ئۆلچىمىنى يوشۇرۇش

en: Each point represents a data row.
ug: ھەر بىر نۇقتا سانلىق مەلۇمات قۇرغا ۋەكىللىك قىلىدۇ.

en: Hovering over a point will show its label.
ug: بىر نۇقتىنى بېسىپ قويسىڭىز ئۇنىڭ بەلگىسى كۆرۈنىدۇ.

en: To zoom in, select a section of the plot with the mouse.
ug: چوڭايتىش ئۈچۈن ، چاشقىنەك بىلەن پىلاننىڭ بىر بۆلىكىنى تاللاڭ.

en: Click reset zoom button to come back to original state.
ug: ئەسلىگە كەلتۈرۈش چوڭايتىش كۇنۇپكىسىنى چېكىپ ئەسلى ھالىتىگە قايتىڭ.

en: Click a data point to view and possibly edit the data row.
ug: سانلىق مەلۇمات نۇقتىسىنى چېكىپ سانلىق مەلۇمات قۇرنى تەھرىرلىشىڭىز مۇمكىن.

en: The plot can be resized by dragging it along the bottom right corner.
ug: بۇ پىلاننى ئوڭ تەرەپ ئاستى تەرەپكە سۆرەپ چوڭ كىچىكلىگىلى بولىدۇ.

en: Select two different columns
ug: ئوخشىمىغان ئىككى ئىستوننى تاللاڭ

en: Ignore
ug: پەرۋا قىلماڭ

en: Copy to clipboard
ug: چاپلاش تاختىسىغا كۆچۈرۈڭ

en: Copy
ug: كۆچۈرۈڭ

en: X
ug: X.

en: Y
ug: Y.

en: Point
ug: نۇقتا

en: Polygon
ug: كۆپ گۈللۈك

en: Add an inner ring
ug: ئىچكى ئۈزۈك قوشۇڭ

en: Do you want to copy encryption key?
ug: مەخپىيلەشتۈرۈش ئاچقۇچىنى كۆچۈرمەكچىمۇ؟

en: Encryption key
ug: شىفىرلاش ئاچقۇچى

en: The HEX function will treat the integer as a string while calculating the hexadecimal value
ug: HEX ئىقتىدارى ئالتە خانىلىق قىممەتنى ھېسابلىغاندا پۈتۈن ساننى بىر قۇر دەپ قارايدۇ

en: MySQL accepts additional values not selectable by the slider; key in those values directly if desired
ug: MySQL سىيرىلما تاللىمايدىغان قوشۇمچە قىممەتلەرنى قوبۇل قىلىدۇ. ئەگەر لازىم بولسا بىۋاسىتە بۇ قىممەتتىكى ئاچقۇچ

en: MySQL accepts additional values not selectable by the datepicker; key in those values directly if desired
ug: MySQL چېسلا تاللىمايدىغان قوشۇمچە قىممەتلەرنى قوبۇل قىلىدۇ. ئەگەر لازىم بولسا بىۋاسىتە بۇ قىممەتتىكى ئاچقۇچ

en: Indicates that you have made changes to this page; you will be prompted for confirmation before abandoning changes
ug: بۇ بەتكە ئۆزگەرتىش كىرگۈزگەنلىكىڭىزنى كۆرسىتىدۇ. ئۆزگەرتىشتىن ۋاز كېچىشتىن بۇرۇن جەزملەشتۈرۈشىڭىز تەلەپ قىلىنىدۇ

en: Select referenced key
ug: سېرتقى ئۇلىنىشنى تاللاش

en: Select Foreign Key
ug: تاشقى ئاچقۇق قىممىتى

en: Choose column to display
ug: سۆزلەمنى كۆرسەتمەسلىك

en: You haven't saved the changes in the layout. They will be lost if you don't save them. Do you want to continue?
ug: ئورۇنلاشتۇرۇشتىكى ئۆزگىرىشلەرنى ساقلىمىدىڭىز. ئەگەر ئۇلارنى قۇتۇلدۇرمىسىڭىز ئۇلار يوقىلىدۇ. داۋاملاشتۇرۇشنى خالامسىز؟

en: value/subQuery is empty
ug: value / subQuery قۇرۇق

en: Page name
ug: بەت ئىسمى

note: l10n: When the user opens a page saved in the Designer
en: Some tables saved in this page might have been renamed or deleted.
ug: بۇ بەتتە ساقلانغان بەزى جەدۋەللەرنىڭ ئىسمى ئۆزگەرتىلگەن ياكى ئۆچۈرۈلگەن بولۇشى مۇمكىن.

en: Untitled
ug: نامسىز

en: Do you want to save the changes to the current page?
ug: نۆۋەتتىكى بەتتىكى ئۆزگەرتىشلەرنى ساقلىماقچىمۇ؟

en: Successfully deleted the page
ug: بۇ بەت مۇۋەپپەقىيەتلىك ئۆچۈرۈلدى

en: Modifications have been saved
ug: ئۆزگەرتىشلەر ساقلاندى

en: Submit
ug: يوللاڭ

en: Press escape to cancel editing.<br>- Shift+Enter for a newline.
ug: تەھرىرلەشنى ئەمەلدىن قالدۇرۇش ئۈچۈن قېچىشنى بېسىڭ. <br> - يېڭى لىنىيىگە Shift + Enter.

en: You have edited some data and they have not been saved. Are you sure you want to leave this page before saving the data?
ug: سىز بەزى سانلىق مەلۇماتلارنى تەھرىرلىدىڭىز ، ئۇلار ساقلانمىدى. سانلىق مەلۇماتنى ساقلاشتىن بۇرۇن بۇ بەتتىن ئايرىلغۇڭىز بارمۇ؟

en: Drag to reorder.
ug: قايتا تەرتىپكە سېلىش.

en: Click to sort results by this column.
ug: بۇ ئىستون ئارقىلىق نەتىجىنى رەتلەش ئۈچۈن چېكىڭ.

en: Shift+Click to add this column to ORDER BY clause or to toggle ASC/DESC.<br>- Ctrl+Click or Alt+Click (Mac: Shift+Option+Click) to remove column from ORDER BY clause
ug: Shift + بۇ ئىستوننى ORDER BY ماددىسىغا قوشۇش ياكى ASC / DESC نى ئالماشتۇرۇش ئۈچۈن بېسىڭ.

en: Click to mark/unmark.
ug: بەلگە / بەلگىسىز.

en: Click the drop-down arrow<br>to toggle column's visibility.
ug: ئىستوننىڭ كۆرۈنۈشىنى ئۆزگەرتىش ئۈچۈن تارتما يا ئوق <br> نى چېكىڭ.

en: This table does not contain a unique column. Features related to the grid edit, checkbox, Edit, Copy and Delete links may not work after saving.
ug: بۇ جەدۋەلدە ئۆزگىچە ئىستون يوق. كاتەكچە تەھرىرلەش ، تەكشۈرۈش رامكىسى ، تەھرىرلەش ، كۆچۈرۈش ۋە ئۆچۈرۈش ئۇلانمىلىرىغا مۇناسىۋەتلىك ئىقتىدارلار ساقلانغاندىن كېيىن ئىشلىمەسلىكى مۇمكىن.

en: Please enter a valid hexadecimal string. Valid characters are 0-9, A-F.
ug: ئىناۋەتلىك ئالتە ئۆلچەملىك سىزىق كىرگۈزۈڭ. ئىناۋەتلىك ھەرپلەر 0-9 ، A-F.

en: Do you really want to see all of the rows? For a big table this could crash the browser.
ug: قۇرلارنىڭ ھەممىسىنى كۆرۈشنى خالامسىز؟ چوڭ جەدۋەل ئۈچۈن بۇ توركۆرگۈچنى بۇزۇۋېتىشى مۇمكىن.

en: Aborted
ug: ئەمەلدىن قالدۇرۇلدى

en: Success
ug: مۇۋەپپەقىيەت

en: Drop files here
ug: ھۆججەتلەرنى بۇ يەرگە تاشلاڭ

en: You can also edit most values<br>by double-clicking directly on them.
ug: سىز كۆپىنچە قىممەتلەرنى <br> نى بىۋاسىتە قوش چېكىش ئارقىلىق تەھرىرلىيەلەيسىز.

en: You can also edit most values<br>by clicking directly on them.
ug: سىز كۆپىنچە قىممەتلەرنى <br> نى بىۋاسىتە چېكىپ تەھرىرلىيەلەيسىز.

en: Go to link:
ug: ئۇلىنىشقا بېرىڭ:

en: Generate password
ug: پارول ھاسىللاش

en: Generate
ug: ھاسىللاش

en: Change password
ug: پارولنى ئۆزگەرتىش

en: More
ug: تېخىمۇ كۆپ

en: There was an error in loading the Git information.
ug: Git ئۇچۇرلىرىنى يۈكلەشتە خاتالىق كۆرۈلدى.

en: A fatal JavaScript error has occurred. Would you like to send an error report?
ug: ئەجەللىك JavaScript خاتالىقى يۈز بەردى. خاتالىق دوكلاتىنى ئەۋەتمەكچىمۇ؟

en: Your export is incomplete, due to a low execution time limit at the PHP level!
ug: PHP سەۋىيىسىدىكى ئىجرا ۋاقتى تۆۋەن بولغاچقا ، ئېكسپورتىڭىز تولۇق ئەمەس!

en: Some errors have been detected on the server!
ug: مۇلازىمېتىردا بەزى خاتالىقلار بايقالدى!

en: Please look at the bottom of this window.
ug: بۇ كۆزنەكنىڭ ئاستىغا قاراڭ.

en: Ignore All
ug: ھەممىگە پەرۋا قىلماڭ

en: As per your settings, they are being submitted currently, please be patient.
ug: تەڭشەكلىرىڭىزگە ئاساسەن ، ئۇلار ھازىر يوللىنىۋاتىدۇ ، سەۋر قىلىڭ.

en: Column name successfully copied to clipboard!
ug: ستون ئىسمى مۇۋەپپەقىيەتلىك ھالدا چاپلاش تاختىسىغا كۆچۈرۈلدى!

en: Column name copying to clipboard failed!
ug: چاپلاش تاختىسىغا ئىستون نامىنى كۆچۈرۈش مەغلۇب بولدى!

en: Successfully copied!
ug: مۇۋەپپەقىيەتلىك كۆچۈرۈلدى!

en: Some error occurred while getting SQL debug info.
ug: SQL خاتالىق ئۇچۇرىغا ئېرىشىش جەريانىدا بەزى خاتالىقلار يۈز بەردى.

en: Hide arguments
ug: تالاش-تارتىشلارنى يوشۇرۇش

en: Time taken:
ug: ئېلىنغان ۋاقىت:

en: There was a problem accessing your browser storage, some features may not work properly for you. It is likely that the browser doesn't support storage or the quota limit has been reached. In Firefox, corrupted storage can also cause such a problem, clearing your "Offline Website Data" might help. In Safari, such problem is commonly caused by "Private Mode Browsing".
ug: توركۆرگۈڭىزنىڭ ساقلىنىشىدا مەسىلە كۆرۈلدى ، بەزى ئىقتىدارلار سىزگە ماس كەلمەسلىكى مۇمكىن. توركۆرگۈچ ساقلاشنى قوللىمايدۇ ياكى نورما چېكىگە يەتكەن بولۇشى مۇمكىن. Firefox دا بۇزۇلغان ساقلاشمۇ بۇنداق مەسىلىنى كەلتۈرۈپ چىقىرىشى مۇمكىن ، «تورسىز تور بېكەت سانلىق مەلۇماتلىرى» نى تازىلاش سىزگە ياردىمى بولۇشى مۇمكىن. سافارىدا بۇ خىل مەسىلە ئادەتتە «شەخسىي ھالەتنى كۆرۈش» سەۋەبىدىن كېلىپ چىقىدۇ.

en: Copy table with prefix
ug: جەدۋەلنى ئالدى بىلەن كۆچۈرۈڭ

en: Extremely weak
ug: ئىنتايىن ئاجىز

en: Very weak
ug: بەك ئاجىز

en: Weak
ug: ئاجىز

en: Good
ug: ياخشى

en: Strong
ug: كۈچلۈك

[ctx: U2F error]
note: l10n: error code 5 (from U2F API)
en: Timed out waiting for security key activation.
ug: بىخەتەرلىك ئاچقۇچىنى قوزغىتىشنى كۈتۈش ۋاقتى.

[ctx: U2F error]
note: l10n: error code 2 (from U2F API)
en: Invalid request sent to security key.
ug: بىخەتەرلىك ئاچقۇچىغا ئەۋەتىلگەن ئىناۋەتسىز تەلەپ.

[ctx: U2F error]
note: l10n: unknown error code (from U2F API)
en: Unknown security key error.
ug: نامەلۇم بىخەتەرلىك ئاچقۇچ خاتالىقى.

[ctx: U2F error]
note: l10n: error code 3 (from U2F API)
en: Client does not support security key.
ug: خېرىدار بىخەتەرلىك ئاچقۇچىنى قوللىمايدۇ.

[ctx: U2F error]
note: l10n: error code 4 (from U2F API) on register
en: Failed security key activation.
ug: بىخەتەرلىك ئاچقۇچنى قوزغىتىش مەغلۇب بولدى.

en: WebAuthn is not available. Please use a supported browser in a secure context (HTTPS).
ug: WebAuthn نى ئىشلەتكىلى بولمايدۇ. قوللايدىغان توركۆرگۈچنى بىخەتەر مۇھىتتا ئىشلىتىڭ (HTTPS).

en: You can not open, save or delete your page layout, as IndexedDB is not working in your browser and your phpMyAdmin configuration storage is not configured for this.
ug: IndexedDB تور كۆرگۈچىڭىزدە ئىشلىمىگەچكە ، phpMyAdmin سەپلىمە ساقلىغۇچڭىز بۇنىڭ ئۈچۈن تەڭشەلمىگەچكە ، بەت ئورۇنلاشتۇرۇشىڭىزنى ئاچالمايسىز ، ساقلىيالمايسىز ياكى ئۆچۈرەلمەيسىز.

en: Hide
ug: يوشۇر

en: Show
ug: كۆرسىتىش

en: Fatal error: The navigation can only be accessed via AJAX
ug: ئەجەللىك خاتالىق: يول باشلاشنى پەقەت AJAX ئارقىلىقلا زىيارەت قىلغىلى بولىدۇ

en: Paste it to your config.inc.php
ug: ئۇنى config.inc.php غا چاپلاڭ

en: Rows
ug: سەپ سانى

en: Indexes
ug: تېزىسلار

en: Total
ug: يىغىندىسى

en: Overhead
ug: ئېغىر يۈك

en: Database %1$s has been created.
ug: %1$s ساندان غەلبىلىك قۇرۇلدى.

en: No Privileges
ug: ھوقۇقسىز

en: You do not have the privileges to administrate the users!
ug: ئىشلەتكۈچىلەرنى باشقۇرۇش ھوقۇقىڭىز يوق!

en: Username and hostname didn't change. If you only want to change the password, 'Change password' tab should be used.
ug: ئىشلەتكۈچى ئىسمى ۋە ساھىبجامال ئۆزگەرمىدى. ئەگەر پارولنى ئۆزگەرتمەكچى بولسىڭىز ، «پارولنى ئۆزگەرتىش» بەتكۈچىنى ئىشلىتىش كېرەك.

en: Received
ug: قوبۇل قىلىندى

en: Sent
ug: ئەۋەتىلدى

en: Failed attempts
ug: مەغلۇب بولدى

en: The number of connections that were aborted because the client died without closing the connection properly.
ug: خېرىدار ئۇلىنىشنى توغرا تاقىمايلا قازا قىلغانلىقى ئۈچۈن ئەمەلدىن قالدۇرۇلغان ئۇلىنىش سانى.

en: The number of failed attempts to connect to the MySQL server.
ug: MySQL مۇلازىمېتىرىغا ئۇلىنىش مەغلۇب بولغانلارنىڭ سانى.

en: The number of transactions that used the temporary binary log cache but that exceeded the value of binlog_cache_size and used a temporary file to store statements from the transaction.
ug: ۋاقىتلىق ئىككىلىك خاتىرە ساقلىغۇچنى ئىشلەتكەن ، ئەمما binlog_cache_size نىڭ قىممىتىدىن ئېشىپ كەتكەن ۋە ۋاقىتلىق ھۆججەت ئىشلىتىپ سودىدىكى بايانلارنى ساقلىغان سودا سانى.

en: The number of transactions that used the temporary binary log cache.
ug: ۋاقىتلىق ئىككىلىك خاتىرە ساقلىغۇچنى ئىشلەتكەن سودا سانى.

en: The number of connection attempts (successful or not) to the MySQL server.
ug: MySQL مۇلازىمېتىرىغا ئۇلىنىش قېتىم سانى (مۇۋەپپەقىيەتلىك ياكى ئەمەس).

en: The number of temporary tables on disk created automatically by the server while executing statements. If Created_tmp_disk_tables is big, you may want to increase the tmp_table_size  value to cause temporary tables to be memory-based instead of disk-based.
ug: دىسكىدىكى ۋاقىتلىق جەدۋەل سانى مۇلازىمېتىر تەرىپىدىن ئاپتوماتىك ئىجرا قىلىنغان. ئەگەر Created_tmp_disk_tables چوڭ بولسا ، tmp_table_size قىممىتىنى ئۆستۈرۈپ ، ۋاقىتلىق جەدۋەلنىڭ دىسكىنى ئاساس قىلماستىن ، ئىچكى ساقلىغۇچنى ئاساس قىلىشىنى كەلتۈرۈپ چىقىرىشىڭىز مۇمكىن.

en: How many temporary files mysqld has created.
ug: Mysqld قانچە ۋاقىتلىق ھۆججەت قۇردى.

en: The number of in-memory temporary tables created automatically by the server while executing statements.
ug: باياناتنى ئىجرا قىلغاندا مۇلازىمېتىر ئاپتوماتىك قۇرغان ئىچكى ساقلىغۇچ ۋاقىتلىق جەدۋەل سانى.

en: The number of rows written with INSERT DELAYED for which some error occurred (probably duplicate key).
ug: INSERT DELAYED بىلەن يېزىلغان قۇر سانى ، بەزى خاتالىقلار يۈز بەرگەن (كۆپەيتىلگەن ئاچقۇچ بولۇشى مۇمكىن).

en: The number of INSERT DELAYED handler threads in use. Every different table on which one uses INSERT DELAYED gets its own thread.
ug: ئىشلىتىلىۋاتقان INSERT DELAYED بىر تەرەپ قىلغۇچنىڭ سانى. INSERT DELAYED ئىشلىتىدىغان ھەر بىر جەدۋەلنىڭ ئۆزىگە خاس تېمىسى بولىدۇ.

en: The number of INSERT DELAYED rows written.
ug: INSERT DELAYED قۇرلارنىڭ سانى.

en: The number of executed FLUSH statements.
ug: ئىجرا قىلىنغان FLUSH بايانلىرىنىڭ سانى.

en: The number of internal COMMIT statements.
ug: ئىچكى COMMIT بايانلىرىنىڭ سانى.

en: The number of times a row was deleted from a table.
ug: جەدۋەلدىن بىر قانچە قېتىم ئۆچۈرۈلگەن.

en: The MySQL server can ask the NDB Cluster storage engine if it knows about a table with a given name. This is called discovery. Handler_discover indicates the number of time tables have been discovered.
ug: MySQL مۇلازىمېتىرى NDB Cluster ساقلاش ماتورىدىن مەلۇم ئىسىم قويۇلغان جەدۋەلنى بىلسە سورىسا بولىدۇ. بۇ بايقاش دەپ ئاتىلىدۇ. Handler_discover ۋاقىت جەدۋىلىنىڭ بايقالغانلىقىنى كۆرسىتىدۇ.

en: The number of times the first entry was read from an index. If this is high, it suggests that the server is doing a lot of full index scans; for example, SELECT col1 FROM foo, assuming that col1 is indexed.
ug: كۆرسەتكۈچتىن تۇنجى قېتىم ئوقۇش قېتىم سانى. ئەگەر بۇ يۇقىرى بولسا ، بۇ مۇلازىمېتىرنىڭ نۇرغۇن كۆرسەتكۈچ سايىلىرىنى قىلىۋاتقانلىقىنى كۆرسىتىپ بېرىدۇ. مەسىلەن ، col1 نى مۇندەرىجە دەپ پەرەز قىلىش.

en: The number of requests to read a row based on a key. If this is high, it is a good indication that your queries and tables are properly indexed.
ug: بىر كۇنۇپكىنى ئاساس قىلىپ قۇر ئوقۇش تەلىپى. ئەگەر بۇ يۇقىرى بولسا ، سوئاللىرىڭىز ۋە جەدۋەللىرىڭىزنىڭ مۇۋاپىق مۇندەرىجە قىلىنغانلىقىنىڭ ياخشى ئىپادىسى.

en: The number of requests to read the next row in key order. This is incremented if you are querying an index column with a range constraint or if you are doing an index scan.
ug: كېيىنكى قۇرنى ئاچقۇچلۇق تەرتىپتە ئوقۇش تەلىپى. ئەگەر دائىرە چەكلىمىسى بار كۆرسەتكۈچ ئىستونىنى تەلەپ قىلسىڭىز ياكى كۆرسەتكۈچ سايىلىۋاتقان بولسىڭىز بۇ كۆپىيىدۇ.

en: The number of requests to read the previous row in key order. This read method is mainly used to optimize ORDER BY … DESC.
ug: ئالدىنقى رەتنى ئاچقۇچلۇق تەرتىپتە ئوقۇش تەلىپى. بۇ ئوقۇش ئۇسۇلى ئاساسلىقى OR DESC ئارقىلىق ORDER نى ئەلالاشتۇرۇشتا ئىشلىتىلىدۇ.

en: The number of requests to read a row based on a fixed position. This is high if you are doing a lot of queries that require sorting of the result. You probably have a lot of queries that require MySQL to scan whole tables or you have joins that don't use keys properly.
ug: مۇقىم ئورۇنغا ئاساسەن بىر قۇر ئوقۇش تەلىپى. ئەگەر نەتىجىنى رەتلەشنى تەلەپ قىلىدىغان نۇرغۇن سوئاللارنى قىلىۋاتقان بولسىڭىز ، بۇ يۇقىرى. سىزدە MySQL نىڭ بارلىق جەدۋەللەرنى سايىلەشنى تەلەپ قىلىدىغان نۇرغۇن سوئاللىرىڭىز بولۇشى مۇمكىن ياكى ئاچقۇچنى توغرا ئىشلەتمەيدىغان ئۇلىنىشلىرىڭىز بولۇشى مۇمكىن.

en: The number of requests to read the next row in the data file. This is high if you are doing a lot of table scans. Generally this suggests that your tables are not properly indexed or that your queries are not written to take advantage of the indexes you have.
ug: سانلىق مەلۇمات ھۆججىتىدىكى كېيىنكى قۇرنى ئوقۇش تەلىپى. ئەگەر سىز نۇرغۇن ئۈستەل سايىلىرىنى قىلىۋاتقان بولسىڭىز ، بۇ يۇقىرى. ئادەتتە بۇ جەدۋەللىرىڭىزنىڭ مۇۋاپىق مۇندەرىجە قىلىنمىغانلىقىنى ياكى سوئاللىرىڭىزنىڭ سىزدىكى كۆرسەتكۈچلەردىن پايدىلىنىش ئۈچۈن يېزىلمىغانلىقىنى كۆرسىتىپ بېرىدۇ.

en: The number of internal ROLLBACK statements.
ug: ئىچكى ROLLBACK بايانلىرىنىڭ سانى.

en: The number of requests to update a row in a table.
ug: جەدۋەلدە بىر قۇر يېڭىلاش تەلىپى.

en: The number of requests to insert a row in a table.
ug: جەدۋەلگە بىر قۇر قىستۇرۇش تەلىپى.

en: The number of pages containing data (dirty or clean).
ug: سانلىق مەلۇماتلارنى ئۆز ئىچىگە ئالغان بەت سانى (مەينەت ياكى پاكىز).

en: The number of pages currently dirty.
ug: نۆۋەتتە بەت سانى.

en: The number of buffer pool pages that have been requested to be flushed.
ug: يۇيۇشنى تەلەپ قىلغان بۇففېر كۆلچەك بېتىنىڭ سانى.

en: The number of free pages.
ug: ھەقسىز بەت سانى.

en: The number of latched pages in InnoDB buffer pool. These are pages currently being read or written or that can't be flushed or removed for some other reason.
ug: InnoDB بۇففېر كۆلچىكىدىكى يېپىق بەتلەرنىڭ سانى. بۇلار ھازىر ئوقۇلىۋاتقان ياكى يېزىلغان ياكى باشقا سەۋەبلەر تۈپەيلىدىن قىزىرىپ ياكى ئۆچۈرگىلى بولمايدىغان بەتلەر.

en: The number of pages busy because they have been allocated for administrative overhead such as row locks or the adaptive hash index. This value can also be calculated as Innodb_buffer_pool_pages_total - Innodb_buffer_pool_pages_free - Innodb_buffer_pool_pages_data.
ug: بەت قۇلۇپى ئالدىراش ، چۈنكى ئۇلار قۇر قۇلۇپ ياكى ماسلىشىشچان Hash كۆرسەتكۈچى قاتارلىق مەمۇرىي ئۈستۈنكى ئورۇنغا تەقسىم قىلىنغان. بۇ قىممەتنى يەنە Innodb_buffer_pool_pages_total - Innodb_buffer_pool_pages_free - Innodb_buffer_pool_pages_data دەپ ھېسابلاشقا بولىدۇ.

en: Total size of buffer pool, in pages.
ug: بۇففېر كۆلچىكىنىڭ ئومۇمىي چوڭلۇقى ، بەتلەردە.

en: The number of "random" read-aheads InnoDB initiated. This happens when a query is to scan a large portion of a table but in random order.
ug: InnoDB قوزغىتىلغان «ئىختىيارى» ئوقۇش سانى. بۇ سوئال جەدۋەلنىڭ كۆپ قىسمىنى سىكانېرلاش ، ئەمما ئىختىيارى تەرتىپ بويىچە بولغاندا يۈز بېرىدۇ.

en: The number of sequential read-aheads InnoDB initiated. This happens when InnoDB does a sequential full table scan.
ug: InnoDB قوزغىتىلغان تەرتىپلىك ئوقۇش سانى. بۇ InnoDB تەرتىپلىك تولۇق جەدۋەلنى تەكشۈرگەندە يۈز بېرىدۇ.

en: The number of logical read requests InnoDB has done.
ug: InnoDB قىلغان لوگىكىلىق ئوقۇش تەلەپلىرىنىڭ سانى.

en: The number of logical reads that InnoDB could not satisfy from buffer pool and had to do a single-page read.
ug: InnoDB بۇففېر كۆلچىكىدىن قاندۇرالمايدىغان لوگىكىلىق ئوقۇش سانى ۋە بىر بەتلىك ئوقۇش كېرەك.

en: Normally, writes to the InnoDB buffer pool happen in the background. However, if it's necessary to read or create a page and no clean pages are available, it's necessary to wait for pages to be flushed first. This counter counts instances of these waits. If the buffer pool size was set properly, this value should be small.
ug: ئادەتتە ، InnoDB بۇففېر كۆلچىكىگە ئارقا سۇپىدا يۈز بېرىدۇ. قانداقلا بولمىسۇن ، بىر بەتنى ئوقۇش ياكى قۇرۇشقا توغرا كەلسە ھەمدە پاكىز بەتلەر بولمىسا ، ئالدى بىلەن بەتلەرنىڭ قىزىرىشىنى ساقلاش كېرەك. بۇ ھېسابلىغۇچ بۇ كۈتۈش ئەھۋاللىرىنى سانايدۇ. ئەگەر بۇففېر كۆلچىكىنىڭ چوڭ-كىچىكلىكى مۇۋاپىق تەڭشەلگەن بولسا ، بۇ قىممەت كىچىك بولۇشى كېرەك.

en: The number writes done to the InnoDB buffer pool.
ug: بۇ سان InnoDB بۇففېر كۆلچىكىگە يېزىلغان.

en: The number of fsync() operations so far.
ug: ھازىرغىچە fsync () مەشغۇلات سانى.

en: The current number of pending fsync() operations.
ug: ساقلىنىۋاتقان fsync () مەشغۇلاتلىرىنىڭ نۆۋەتتىكى سانى.

en: The current number of pending reads.
ug: ساقلىنىۋاتقان ئوقۇش سانى.

en: The current number of pending writes.
ug: ساقلىنىۋاتقان يازمىلارنىڭ سانى.

en: The amount of data read so far, in bytes.
ug: ھازىرغىچە ئوقۇغان سانلىق مەلۇماتلارنىڭ سانى بايت.

en: The total number of data reads.
ug: ئوقۇلىدىغان سانلىق مەلۇماتلارنىڭ ئومۇمىي سانى.

en: The total number of data writes.
ug: يازغان سانلىق مەلۇماتلارنىڭ ئومۇمىي سانى.

en: The amount of data written so far, in bytes.
ug: ھازىرغىچە يېزىلغان سانلىق مەلۇماتلارنىڭ سانى ، بايت.

en: The number of pages that have been written for doublewrite operations.
ug: قوش يېزىش مەشغۇلاتى ئۈچۈن يېزىلغان بەت سانى.

en: The number of doublewrite operations that have been performed.
ug: ئېلىپ بېرىلغان قوش يېزىش مەشغۇلاتىنىڭ سانى.

en: The number of waits we had because log buffer was too small and we had to wait for it to be flushed before continuing.
ug: كۈتۈش قېتىم سانى بەك كۆپ بولغاچقا ، ساقلاش ۋاقتىمىز بەك ئاز بولغاچقا ، داۋاملاشتۇرۇشتىن بۇرۇن ئۇنىڭ قىزىرىپ كېتىشىنى ساقلاشقا مەجبۇر بولدۇق.

en: The number of log write requests.
ug: خاتىرە يېزىش تەلىپى.

en: The number of physical writes to the log file.
ug: خاتىرە ھۆججىتىگە فىزىكىلىق يېزىلغانلارنىڭ سانى.

en: The number of fsync() writes done to the log file.
ug: خاتىرە ھۆججىتىگە قىلىنغان fsync () نىڭ سانى.

en: The number of pending log file fsyncs.
ug: ساقلىنىۋاتقان خاتىرە ھۆججەت fsyncs نىڭ سانى.

en: Pending log file writes.
ug: ساقلىنىۋاتقان خاتىرە ھۆججىتى.

en: The number of bytes written to the log file.
ug: خاتىرە ھۆججىتىگە يېزىلغان بايت سانى.

en: The number of pages created.
ug: قۇرۇلغان بەت سانى.

en: The compiled-in InnoDB page size (default 16KB). Many values are counted in pages; the page size allows them to be easily converted to bytes.
ug: تۈزۈلگەن InnoDB بەت چوڭلۇقى (سۈكۈتتىكى 16KB). نۇرغۇن قىممەتلەر بەتلەردە ھېسابلىنىدۇ. بەت چوڭلۇقى ئۇلارنى ئاسانلا بايتقا ئايلاندۇرالايدۇ.

en: The number of pages read.
ug: ئوقۇغان بەت سانى.

en: The number of pages written.
ug: يېزىلغان بەت سانى.

en: The number of row locks currently being waited for.
ug: ھازىر ساقلىنىۋاتقان قۇر قۇلۇپ سانى.

en: The average time to acquire a row lock, in milliseconds.
ug: بىر قۇر قۇلۇپقا ئېرىشىشنىڭ ئوتتۇرىچە ۋاقتى ، سېكۇنتتا.

en: The total time spent in acquiring row locks, in milliseconds.
ug: قۇر قۇلۇپ سېتىۋېلىشقا سەرپ قىلىنغان ئومۇمىي ۋاقىت ، سېكۇنتتا.

en: The maximum time to acquire a row lock, in milliseconds.
ug: بىر قۇر قۇلۇپقا ئېرىشىشنىڭ ئەڭ يۇقىرى ۋاقتى ، سېكۇنتتا.

en: The number of times a row lock had to be waited for.
ug: بىر قۇر قۇلۇپنى قانچە قېتىم ساقلاشقا توغرا كەلدى.

en: The number of rows deleted from InnoDB tables.
ug: InnoDB جەدۋىلىدىن ئۆچۈرۈلگەن قۇر سانى.

en: The number of rows inserted in InnoDB tables.
ug: InnoDB جەدۋىلىگە قىستۇرۇلغان قۇر سانى.

en: The number of rows read from InnoDB tables.
ug: InnoDB جەدۋىلىدىن ئوقۇلغان قۇر سانى.

en: The number of rows updated in InnoDB tables.
ug: InnoDB جەدۋىلىدە يېڭىلانغان قۇر سانى.

en: The number of key blocks in the key cache that have changed but haven't yet been flushed to disk. It used to be known as Not_flushed_key_blocks.
ug: ئۆزگەرتىلگەن ، ئەمما دىسكىغا يۆتكەلمىگەن ئاچقۇچ غەملەكتىكى ئاچقۇچلارنىڭ سانى. ئۇ ئىلگىرى Not_flushed_key_blocks دەپ ئاتالغان.

en: The number of unused blocks in the key cache. You can use this value to determine how much of the key cache is in use.
ug: ئاچقۇچ غەملەكتە ئىشلىتىلمىگەن بۆلەكلەرنىڭ سانى. بۇ قىممەت ئارقىلىق ئاچقۇچ غەملەكنىڭ قانچىلىك ئىشلىتىلىۋاتقانلىقىنى ئېنىقلىيالايسىز.

en: The number of used blocks in the key cache. This value is a high-water mark that indicates the maximum number of blocks that have ever been in use at one time.
ug: ئاچقۇچ غەملەكتە ئىشلىتىلگەن بۆلەك سانى. بۇ قىممەت يۇقىرى سۇ بەلگىسى بولۇپ ، بىر قېتىمدا ئىشلىتىلگەن ئەڭ كۆپ چەكلىمىلەرنى كۆرسىتىدۇ.

en: The number of requests to read a key block from the cache.
ug: غەملەكتىكى ئاچقۇچلۇق بۆلەكنى ئوقۇش تەلىپى.

en: The number of physical reads of a key block from disk. If Key_reads is big, then your key_buffer_size value is probably too small. The cache miss rate can be calculated as Key_reads/Key_read_requests.
ug: دىسكىدىكى ئاچقۇچلۇق بۆلەكنىڭ فىزىكىلىق ئوقۇش سانى. ئەگەر Key_reads چوڭ بولسا ، سىزنىڭ key_buffer_size قىممىتىڭىز بەك كىچىك بولۇشى مۇمكىن. غەملەكنى يوقىتىش نىسبىتىنى Key_reads / Key_read_requests دەپ ھېسابلىغىلى بولىدۇ.

en: Key cache miss calculated as rate of physical reads compared to read requests (calculated value)
ug: ئوقۇش تەلەپلىرى (ھېسابلانغان قىممەت) گە سېلىشتۇرغاندا فىزىكىلىق ئوقۇش نىسبىتى بويىچە ھېسابلىنىدۇ.

en: The number of requests to write a key block to the cache.
ug: غەملەككە ئاچقۇچلۇق بۆلەك يېزىش تەلىپى.

en: The number of physical writes of a key block to disk.
ug: دىسكىغا ئاچقۇچلۇق بۆلەكنىڭ فىزىكىلىق يېزىلغان سانى.

en: Percentage of physical writes compared to write requests (calculated value)
ug: يېزىش تەلىپىگە سېلىشتۇرغاندا فىزىكىلىق يېزىقنىڭ نىسبىتى (ھېسابلانغان قىممەت)

en: The total cost of the last compiled query as computed by the query optimizer. Useful for comparing the cost of different query plans for the same query. The default value of 0 means that no query has been compiled yet.
ug: سوئال ئەلالاشتۇرغۇچى تەرىپىدىن ھېسابلانغان ئاخىرقى تۈزۈلگەن سوئالنىڭ ئومۇمىي خىراجىتى. ئوخشاش بىر سوئالنىڭ ئوخشىمىغان سوئال پىلانىنىڭ تەننەرخىنى سېلىشتۇرۇشقا پايدىلىق. سۈكۈتتىكى قىممىتى 0 ھېچقانداق سوئالنىڭ تېخى تۈزۈلمىگەنلىكىدىن دېرەك بېرىدۇ.

en: The maximum number of connections that have been in use simultaneously since the server started.
ug: مۇلازىمېتىر باشلانغاندىن بۇيان بىرلا ۋاقىتتا ئىشلىتىلىۋاتقان ئۇلىنىشلارنىڭ ئەڭ كۆپ سانى.

en: The number of rows waiting to be written in INSERT DELAYED queues.
ug: INSERT كېچىكىپ ئۆچىرەتتە يېزىلىشنى ساقلاۋاتقان قۇر سانى.

en: The number of tables that have been opened. If opened tables is big, your table_open_cache value is probably too small.
ug: ئېچىلغان جەدۋەل سانى. ئېچىلغان جەدۋەللەر چوڭ بولسا ، جەدۋەل_ ئېچىش_ ساقلىغۇچ قىممىتىڭىز بەك كىچىك بولۇشى مۇمكىن.

en: The number of files that are open.
ug: ئېچىلغان ھۆججەتلەرنىڭ سانى.

en: The number of streams that are open (used mainly for logging).
ug: ئېچىلغان ئېقىنلارنىڭ سانى (ئاساسلىقى دەرەخ كېسىشكە ئىشلىتىلىدۇ).

en: The number of tables that are open.
ug: ئېچىلغان جەدۋەل سانى.

en: The number of free memory blocks in query cache. High numbers can indicate fragmentation issues, which may be solved by issuing a FLUSH QUERY CACHE statement.
ug: سوئال ساقلىغۇچتىكى ھەقسىز ئىچكى ساقلىغۇچنىڭ سانى. يۇقىرى سانلار پارچىلىنىش مەسىلىلىرىنى كۆرسىتىپ بېرەلەيدۇ ، بۇ FLUSH QUERY CACHE باياناتىنى ئېلان قىلىش ئارقىلىق ھەل قىلىنىشى مۇمكىن.

en: The amount of free memory for query cache.
ug: سوئال ساقلىغۇچ ئۈچۈن ھەقسىز ئىچكى ساقلىغۇچنىڭ مىقدارى.

en: The number of cache hits.
ug: غەملەك سانى.

en: The number of queries added to the cache.
ug: غەملەككە قوشۇلغان سوئاللارنىڭ سانى.

en: The number of queries that have been removed from the cache to free up memory for caching new queries. This information can help you tune the query cache size. The query cache uses a least recently used (LRU) strategy to decide which queries to remove from the cache.
ug: يېڭى سوئاللارنى ساقلاشقا ئىچكى ساقلىغۇچنى بوشاشتۇرۇش ئۈچۈن غەملەكتىن چىقىرىۋېتىلگەن سوئاللارنىڭ سانى. بۇ ئۇچۇرلار سوئال غەملەكنىڭ چوڭ-كىچىكلىكىنى تەڭشەشكە ياردەم بېرىدۇ. بۇ سوئال غەملەك ئەڭ ئاز ئىشلىتىلگەن (LRU) ئىستراتېگىيىسىنى ئىشلىتىپ ، قايسى سوئاللارنى غەملەكتىن چىقىرىۋېتىشنى قارار قىلىدۇ.

en: The number of non-cached queries (not cachable, or not cached due to the query_cache_type setting).
ug: غەملەكسىز سوئاللارنىڭ سانى (سۈرۈشتۈرۈشكە بولمايدۇ ياكى query_cache_type تەڭشىكى سەۋەبىدىن غەملەك قىلىنمايدۇ).

en: The number of queries registered in the cache.
ug: غەملەكتە تىزىمغا ئېلىنغان سوئاللارنىڭ سانى.

en: The total number of blocks in the query cache.
ug: سوئال غەملەكتىكى ئومۇمىي چەك سانى.

en: The status of failsafe replication (not yet implemented).
ug: بىخەتەر كۆپەيتىش ھالىتى (تېخى يولغا قويۇلمىدى).

en: The number of joins that do not use indexes. If this value is not 0, you should carefully check the indexes of your tables.
ug: كۆرسەتكۈچ ئىشلەتمەيدىغان قوشۇلىدىغانلارنىڭ سانى. ئەگەر بۇ قىممەت 0 بولمىسا ، جەدۋەللىرىڭىزنىڭ كۆرسەتكۈچلىرىنى ئەستايىدىل تەكشۈرۈڭ.

en: The number of joins that used a range search on a reference table.
ug: پايدىلىنىش جەدۋىلىدە دائىرە ئىزدەشكە ئىشلىتىدىغان ئۇلىنىش سانى.

en: The number of joins without keys that check for key usage after each row. (If this is not 0, you should carefully check the indexes of your tables.)
ug: ھەر بىر قۇردىن كېيىن ئاچقۇچنىڭ ئىشلىتىلىشىنى تەكشۈرەلەيدىغان ئاچقۇچسىز ئۇلىنىش سانى. (ئەگەر بۇ 0 بولمىسا ، جەدۋەللىرىڭىزنىڭ كۆرسەتكۈچلىرىنى ئەستايىدىل تەكشۈرۈڭ.)

en: The number of joins that used ranges on the first table. (It's normally not critical even if this is big.)
ug: ئىشلىتىلگەن جەدۋەلنىڭ سانى بىرىنچى جەدۋەلدە. (بۇ چوڭ بولسىمۇ ئادەتتە تەنقىد ئەمەس.)

en: The number of joins that did a full scan of the first table.
ug: بىرىنچى جەدۋەلنى تولۇق تەكشۈرگەن قوشۇلىدىغانلارنىڭ سانى.

en: The number of temporary tables currently open by the replica SQL thread.
ug: كۆپەيتىلگەن SQL تېمىسى ئارقىلىق ئېچىلغان ۋاقىتلىق جەدۋەللەرنىڭ سانى.

en: Total (since startup) number of times the replication replica SQL thread has retried transactions.
ug: ئومۇمىي (قوزغالغاندىن بۇيان) كۆپەيتىلگەن SQL تېمىسىنىڭ قايتا-قايتا سودا قېتىم سانى.

en: This is ON if this server is a replica that is connected to a primary.
ug: ئەگەر بۇ مۇلازىمېتىر باشلانغۇچقا ئۇلانغان كۆپەيتىلگەن نۇسخىسى بولسا ON.

en: The number of threads that have taken more than slow_launch_time seconds to create.
ug: قۇرۇشقا ئاستا_ باشلىنىش_ سېكۇنتتىن ئارتۇق ۋاقىت كەتكەن تېما سانى.

en: The number of queries that have taken more than long_query_time seconds.
ug: ئۇزۇن_ سوئال_ ۋاقىت سېكۇنتتىن ئېشىپ كەتكەن سوئاللارنىڭ سانى.

en: The number of merge passes the sort algorithm has had to do. If this value is large, you should consider increasing the value of the sort_buffer_size system variable.
ug: بىرلەشتۈرۈش قېتىم سانى ئالگورىزىمنى قىلىشقا توغرا كېلىدۇ. ئەگەر بۇ قىممەت چوڭ بولسا ، sort_buffer_size سىستېما ئۆزگەرگۈچى مىقدارنىڭ قىممىتىنى ئاشۇرۇشنى ئويلىشىشىڭىز كېرەك.

en: The number of sorts that were done with ranges.
ug: دائىرە بىلەن قىلىنغان تۈرلەرنىڭ سانى.

en: The number of sorted rows.
ug: رەتلەنگەن قۇرلارنىڭ سانى.

en: The number of sorts that were done by scanning the table.
ug: جەدۋەلنى سايىلەش ئارقىلىق ئېلىپ بېرىلغان تۈرلەرنىڭ سانى.

en: The number of times that a table lock was acquired immediately.
ug: ئۈستەل قۇلۇپىنى دەرھال سېتىۋالغان قېتىم سانى.

en: The number of times that a table lock could not be acquired immediately and a wait was needed. If this is high, and you have performance problems, you should first optimize your queries, and then either split your table or tables or use replication.
ug: ئۈستەل قۇلۇپىنى قانچە قېتىم سېتىۋالغىلى بولمايدىغانلىقىنى ۋە ساقلاشقا توغرا كېلىدىغان قېتىم سانى. ئەگەر بۇ يۇقىرى بولسا ، ھەمدە ئىقتىدار مەسىلىلىرىڭىز بولسا ، ئالدى بىلەن سوئاللىرىڭىزنى ئەلالاشتۇرۇڭ ، ئاندىن ئۈستەل ياكى جەدۋەلنى بۆلۈڭ ياكى كۆپەيتىشنى ئىشلىتىڭ.

en: The number of threads in the thread cache. The cache hit rate can be calculated as Threads_created/Connections. If this value is red you should raise your thread_cache_size.
ug: تېما ساقلىغۇچتىكى تېما سانى. غەملەكنىڭ سوقۇلۇش نىسبىتىنى Threads_created / ئۇلىنىش دەپ ھېسابلىغىلى بولىدۇ. ئەگەر بۇ قىممەت قىزىل بولسا ، سىز چوقۇم thread_cache_size نى ئۆستۈرۈڭ.

en: The number of currently open connections.
ug: نۆۋەتتە ئېچىلغان ئۇلىنىش سانى.

en: The number of threads created to handle connections. If Threads_created is big, you may want to increase the thread_cache_size value. (Normally this doesn't give a notable performance improvement if you have a good thread implementation.)
ug: ئۇلىنىشنى بىر تەرەپ قىلىش ئۈچۈن قۇرۇلغان تېما سانى. ئەگەر Threads_created چوڭ بولسا ، thread_cache_size قىممىتىنى ئاشۇرۇشنى ئويلىشىڭىز مۇمكىن. (ئادەتتە بۇ تېما ياخشى بولسا ، كۆرۈنەرلىك ئۈنۈمگە ئېرىشەلمەيدۇ.)

en: The number of threads that are not sleeping.
ug: ئۇخلىمىغان تېما سانى.

en: Setting variable failed
ug: ئۆزگەرگۈچى مىقدارنى تەڭشەش مەغلۇب بولدى

en: Incorrect form specified!
ug: جەدۋەل ئېنىق ئەمەس!

en: You are not using a secure connection; all data (including potentially sensitive information, like passwords) is transferred unencrypted!
ug: بىخەتەر ئۇلىنىشنى ئىشلەتمەيسىز. بارلىق سانلىق مەلۇماتلار (مەخپىي نومۇرغا ئوخشاش سەزگۈر ئۇچۇرلارنى ئۆز ئىچىگە ئالىدۇ) شىفىرسىز يۆتكىلىدۇ!

en: If your server is also configured to accept HTTPS requests follow this link to use a secure connection.
ug: ئەگەر مۇلازىمېتىرىڭىزمۇ HTTPS تەلىپىنى قوبۇل قىلىدىغان قىلىپ تەڭشەلگەن بولسا ، بىخەتەر ئۇلىنىش ئۈچۈن بۇ ئۇلىنىشقا ئەگىشىڭ.

en: Insecure connection
ug: بىخەتەر ئۇلىنىش

en: No SQL query was set to fetch data.
ug: سانلىق مەلۇمات ئېلىش ئۈچۈن SQL سۈرۈشتۈرۈلمىدى.

en: No numeric columns present in the table to plot.
ug: جەدۋەلدە سان سانلىرى يوق.

en: No column selected.
ug: ستون تاللانمىدى.

en: Invalid table name
ug: ئۈنۈمسىز جەدۋەل ئىسمى

en: MySQL returned an empty result set (i.e. zero rows).
ug: MySQL قۇرۇق نەتىجە توپلىمىنى قايتۇردى (يەنى نۆل قۇر).

en: Maintenance operations on multiple tables are disabled.
ug: كۆپ جەدۋەلدىكى ئاسراش مەشغۇلاتى چەكلەنگەن.

en: View
ug: قاراش

en: Error
ug: خاتالىق

en: Display column was successfully updated.
ug: كۆرسىتىش ئىستونى مۇۋەپپەقىيەتلىك يېڭىلاندى.

en: Index
ug: كۆرسەتكۈچ

en: SQL statements executed.
ug: SQL جۈملىلىرى ئىجرا قىلىندى.

en: You don't have sufficient privileges to be here right now!
ug: ھازىر بۇ يەردە بولۇشقا يېتەرلىك ئىمتىيازلىرىڭىز يوق!

en: View name can not be empty!
ug: كۆرۈش ئىسمى قۇرۇق ئەمەس!

en: The %s extension is missing. Please check your PHP configuration.
ug: %s كېڭەيتىلمە كەمكەن، PHP تەڭشەك ھۆججىتىنى تەكشۈرۈپ چىقىڭ.

en: The configuration storage is not ready for the central list of columns feature.
ug: سەپلىمە ساقلاش مەركىزى تۈۋرۈك ئىقتىدار تىزىملىكى ئۈچۈن تەييار ئەمەس.

en: YES
ug: ھەئە

en: NO
ug: ياق

en: Error: Missing index on column(s).
ug: خاتالىق: ئىستون (لار) دىكى كۆرسەتكۈچ يوق.

en: MySQL said:
ug: MySQL جاۋابى:

en: One or more errors have occurred while processing your request:
ug: تەلىپىڭىزنى بىر تەرەپ قىلغاندا بىر ياكى بىر قانچە خاتالىق كۆرۈلدى:

en: The definer must be in the "username@hostname" format!
ug: ئېنىقلىغۇچى چوقۇم «ئىشلەتكۈچى ئىسمى @ hostname» شەكلىدە بولۇشى كېرەك!

en: You must provide a valid interval value for the event.
ug: سىز چوقۇم پائالىيەت ئۈچۈن ئۈنۈملۈك ئارىلىق قىممىتى بىلەن تەمىنلىشىڭىز كېرەك.

en: You must provide a valid execution time for the event.
ug: سىز چوقۇم پائالىيەت ئۈچۈن ئۈنۈملۈك ئىجرا ۋاقتى بىلەن تەمىنلىشىڭىز كېرەك.

en: You must provide a valid type for the event.
ug: سىز چوقۇم پائالىيەت ئۈچۈن ئۈنۈملۈك تىپ بىلەن تەمىنلىشىڭىز كېرەك.

en: You must provide an event definition.
ug: سىز چوقۇم پائالىيەت ئېنىقلىمىسى بىلەن تەمىنلىشىڭىز كېرەك.

en: Sorry, we failed to restore the dropped event.
ug: كەچۈرۈڭ ، بىز چۈشۈپ كەتكەن ۋەقەنى ئەسلىگە كەلتۈرەلمىدۇق.

en: The backed up query was:
ug: زاپاسلانغان سوئال:

en: Error in processing request:
ug: بىر تەرەپ قىلىش تەلىپىدىكى خاتالىق:

en: Connection for controluser as defined in your configuration failed.
ug: تەڭشەك ھۆججىتى ئىچىدىكى ئىشلەنكۈچى ئۇلۈنما كونتىرولى مەغلۇب بولدى.

en: And:
ug: ۋە:

en: Ins
ug: قىستۇرۇش

en: Del
ug: ئۆچۈرۈش

en: You must provide a name and a type for each routine parameter.
ug: ھەر بىر ئادەتتىكى پارامېتىرغا چوقۇم ئىسىم ۋە تىپ تەمىنلىشىڭىز كېرەك.

en: You must provide length/values for routine parameters of type ENUM, SET, VARCHAR and VARBINARY.
ug: ENUM ، SET ، VARCHAR ۋە VARBINARY تىپىدىكى ئادەتتىكى پارامېتىرلار ئۈچۈن چوقۇم ئۇزۇنلۇق / قىممەت بىلەن تەمىنلىشىڭىز كېرەك.

en: You must provide a valid return type for the routine.
ug: دائىملىق ئۈچۈن چوقۇم ئۈنۈملۈك قايتۇرۇش تىپى بىلەن تەمىنلىشىڭىز كېرەك.

en: You must provide a routine definition.
ug: سىز چوقۇم دائىملىق ئېنىقلىما بېرىشىڭىز كېرەك.

en: Execute routine
ug: ئادەتنى ئىجرا قىلىڭ

en: Sorry, we failed to restore the dropped routine.
ug: كەچۈرۈڭ ، بىز تاشلىۋېتىلگەن ئادەتنى ئەسلىگە كەلتۈرەلمىدۇق.

en: at least one of the words
ug: سۆزلەردىن ئەڭ ئازدىن بىرى

en: as regular expression
ug: مۇنتىزىم ئىپادە

en: You must provide a trigger definition.
ug: سىز چوقۇم قوزغىتىش ئېنىقلىمىسى بىلەن تەمىنلىشىڭىز كېرەك.

en: Sorry, we failed to restore the dropped trigger.
ug: كەچۈرۈڭ ، بىز چۈشۈرۈلگەن قوزغاتقۇچنى ئەسلىگە كەلتۈرەلمىدۇق.

en: SSL connection enforced by server, automatically enabling it.
ug: مۇلازىمېتىر تەرىپىدىن ئىجرا قىلىنغان SSL ئۇلىنىشى ئۇنى ئاپتوماتىك قوزغىتىدۇ.

en: Full texts
ug: تولۇق تېكىستلەر

en: Descending
ug: كېمىيىش

en: Ascending
ug: ئارتىش

en: Version information
ug: نەشرى ئۇچۇرى

en: Data home directory
ug: سانلىق مەلۇمات ئائىلە مۇندەرىجىسى

en: The common part of the directory path for all InnoDB data files.
ug: بارلىق InnoDB سانلىق مەلۇمات ھۆججەتلىرىنىڭ مۇندەرىجە يولىنىڭ ئورتاق قىسمى.

en: Data files
ug: سانلىق مەلۇمات ھۆججەتلىرى

en: Autoextend increment
ug: ئاپتوماتىك كېڭەيتىش

en: The increment size for extending the size of an autoextending tablespace when it becomes full.
ug: تولدۇرغاندا ئاپتوماتىك كېڭەيتىلگەن ئۈستەل بوشلۇقىنىڭ چوڭ-كىچىكلىكىنى كېڭەيتىشنىڭ چوڭ-كىچىكلىكى.

en: Buffer pool size
ug: بۇففېر كۆلچىكىنىڭ چوڭلۇقى

en: The size of the memory buffer InnoDB uses to cache data and indexes of its tables.
ug: ئىچكى ساقلىغۇچنىڭ چوڭلۇقى InnoDB جەدۋەلنىڭ سانلىق مەلۇماتلىرى ۋە كۆرسەتكۈچلىرىنى ساقلايدۇ.

en: InnoDB Status
ug: InnoDB ھالىتى

en: pages
ug: بەت سانى

en: Free pages
ug: ئاق(قۇرۇق)بەت

en: Dirty pages
ug: كىرەكسىز(مەينەت)بەت

en: Pages containing data
ug: قۇرۇق ئەمەس بەت

en: Pages to be flushed
ug: يىڭىلايدىغان بەت

en: Busy pages
ug: يۈك بەت

en: Latched pages
ug: قۇلۇپلانغان بەت

en: Buffer Pool Activity
ug: Buffer Pool پائالىيىتى

en: Read requests
ug: ئۇقۇش تەلىپى

en: Write requests
ug: يېزىش تەلىپى

en: Read misses
ug: سېغىنغانلارنى ئوقۇڭ

en: Write waits
ug: يېزىشنى كۈتۈۋاتقان سانى

en: Read misses in %
ug: % دىكى خاتالىقلارنى ئوقۇڭ

en: Write waits in %
ug: ساقلاشنى ساقلاش%

en: Data pointer size
ug: سانلىق مەلۇمات قوللانمىسىنىڭ چوڭ كىچىكلىكى

en: The default pointer size in bytes, to be used by CREATE TABLE for MyISAM tables when no MAX_ROWS option is specified.
ug: MAX_ROWS تاللانمىغان ۋاقىتتا MyISAM جەدۋىلى ئۈچۈن CREATE TABLE ئىشلىتىدىغان بايتتىكى سۈكۈتتىكى كۆرسەتكۈچ چوڭلۇقى.

en: Automatic recovery mode
ug: ئاپتۇماتىك ئەسلىگە كەلتۈرۈش شەكلى

en: The mode for automatic recovery of crashed MyISAM tables, as set via the --myisam-recover server startup option.
ug: --Misam ئەسلىگە كەلتۈرۈش مۇلازىمېتىرنى قوزغىتىش تاللانمىسى ئارقىلىق بېكىتىلگەن MyISAM جەدۋىلىنى ئاپتوماتىك ئەسلىگە كەلتۈرۈش ھالىتى.

en: Maximum size for temporary sort files
ug: ۋاقىتلىق تەرتىپ ھۆججەتلىرىنىڭ ئەڭ چوڭ چوڭلۇقى

en: The maximum size of the temporary file MySQL is allowed to use while re-creating a MyISAM index (during REPAIR TABLE, ALTER TABLE, or LOAD DATA INFILE).
ug: MySQL ۋاقىتلىق ھۆججىتىنىڭ ئەڭ چوڭ چوڭلۇقى MyISAM كۆرسەتكۈچىنى قايتا قۇرغاندا ئىشلىتىشكە بولىدۇ (REPAIR TABLE ، ALTER TABLE ياكى LOAD DATA INFILE).

en: Maximum size for temporary files on index creation
ug: كۆرسەتكۈچ قۇرۇشتىكى ۋاقىتلىق ھۆججەتلەرنىڭ ئەڭ چوڭ چوڭلۇقى

en: If the temporary file used for fast MyISAM index creation would be larger than using the key cache by the amount specified here, prefer the key cache method.
ug: ئەگەر تېز MyISAM كۆرسەتكۈچ قۇرۇشقا ئىشلىتىلىدىغان ۋاقىتلىق ھۆججەت ئاچقۇچ ساقلىغۇچنى بۇ يەردە كۆرسىتىلگەن مىقداردىن چوڭراق بولسا ، ئاچقۇچ غەملەك ئۇسۇلىنى تاللاڭ.

en: Repair threads
ug: ئەسلىگە كەلتۈرۈش يۇلى

en: If this value is greater than 1, MyISAM table indexes are created in parallel (each index in its own thread) during the repair by sorting process.
ug: ئەگەر بۇ قىممەت 1 دىن چوڭ بولسا ، MyISAM جەدۋەل كۆرسەتكۈچلىرى تەرتىپلەش جەريانىدا رېمونت قىلىش جەريانىدا پاراللېل (ھەر بىر كۆرسەتكۈچ ئۆز تېمىدىكى) ھاسىل بولىدۇ.

en: Sort buffer size
ug: بۇففېرنىڭ چوڭ-كىچىكلىكىنى تەرتىپلەڭ

en: The buffer that is allocated when sorting MyISAM indexes during a REPAIR TABLE or when creating indexes with CREATE INDEX or ALTER TABLE.
ug: قايتا تەكشۈرۈش جەدۋىلىدە MyISAM كۆرسەتكۈچلىرىنى رەتلىگەندە ياكى CREATE INDEX ياكى ALTER TABLE بىلەن كۆرسەتكۈچ قۇرغاندا تەقسىملىنىدىغان بۇففېر.

en: Index cache size
ug: كۆرسەتكۈچ ساقلىغۇچنىڭ چوڭلۇقى

en: This is the amount of memory allocated to the index cache. Default value is 32MB. The memory allocated here is used only for caching index pages.
ug: بۇ كۆرسەتكۈچ ساقلىغۇچقا تەقسىم قىلىنغان ئىچكى ساقلىغۇچنىڭ مىقدارى. سۈكۈتتىكى قىممىتى 32MB. بۇ يەرگە تەقسىملەنگەن ئىچكى ساقلىغۇچ پەقەت كۆرسەتكۈچ بەتلىرىنى ساقلاشقا ئىشلىتىلىدۇ.

en: Record cache size
ug: غەملەكنىڭ چوڭ-كىچىكلىكىنى خاتىرىلەڭ

en: This is the amount of memory allocated to the record cache used to cache table data. The default value is 32MB. This memory is used to cache changes to the handle data (.xtd) and row pointer (.xtr) files.
ug: بۇ جەدۋەل سانلىق مەلۇماتلىرىنى ساقلاشقا ئىشلىتىلىدىغان خاتىرە ساقلىغۇچقا تەقسىملەنگەن ئىچكى ساقلىغۇچنىڭ مىقدارى. سۈكۈتتىكى قىممىتى 32MB. بۇ ئىچكى ساقلىغۇچ بىر تەرەپ قىلىش سانلىق مەلۇماتلىرى (.xtd) ۋە قۇر كۆرسەتكۈچ (.xtr) ھۆججىتىدىكى ئۆزگىرىشلەرنى ساقلاشقا ئىشلىتىلىدۇ.

en: Log cache size
ug: غەملەك چوڭلۇقى

en: The amount of memory allocated to the transaction log cache used to cache on transaction log data. The default is 16MB.
ug: سودا خاتىرىسى سانلىق مەلۇماتلىرىنى ساقلاشقا ئىشلىتىلىدىغان سودا خاتىرىسى ساقلىغۇچقا تەقسىملەنگەن ئىچكى ساقلىغۇچنىڭ مىقدارى. سۈكۈتتىكىسى 16MB.

en: Log file threshold
ug: ھۆججەت بوسۇغىسى

en: The size of a transaction log before rollover, and a new log is created. The default value is 16MB.
ug: دومىلاشتىن ئىلگىرى سودا خاتىرىسىنىڭ چوڭ-كىچىكلىكى ۋە يېڭى خاتىرە قۇرۇلدى. سۈكۈتتىكى قىممىتى 16MB.

en: Transaction buffer size
ug: سودا بۇففېرنىڭ چوڭلۇقى

en: The size of the global transaction log buffer (the engine allocates 2 buffers of this size). The default is 1MB.
ug: يەرشارىدىكى سودا خاتىرىسىنىڭ چوڭلۇقى (ماتور بۇ چوڭلۇقتىكى 2 بۇففېر تەقسىملەيدۇ). سۈكۈتتىكىسى 1MB.

en: Checkpoint frequency
ug: تەكشۈرۈش نۇقتىسىنىڭ چاستوتىسى

en: The amount of data written to the transaction log before a checkpoint is performed. The default value is 24MB.
ug: تەكشۈرۈش پونكىتى ئىجرا قىلىنىشتىن بۇرۇن سودا خاتىرىسىگە يېزىلغان سانلىق مەلۇماتلارنىڭ مىقدارى. سۈكۈتتىكى قىممىتى 24MB.

en: Data log threshold
ug: سانلىق مەلۇمات خاتىرىسى

en: The maximum size of a data log file. The default value is 64MB. PBXT can create a maximum of 32000 data logs, which are used by all tables. So the value of this variable can be increased to increase the total amount of data that can be stored in the database.
ug: سانلىق مەلۇمات خاتىرىسى ھۆججىتىنىڭ ئەڭ چوڭ چوڭلۇقى. سۈكۈتتىكى قىممىتى 64MB. PBXT ئەڭ كۆپ بولغاندا 32000 سانلىق مەلۇمات خاتىرىسىنى قۇرالايدۇ ، بۇلار بارلىق جەدۋەللەردە ئىشلىتىلىدۇ. شۇڭا بۇ ئۆزگەرگۈچى مىقدارنىڭ قىممىتىنى ئۆستۈرۈپ ، سانداندا ساقلىغىلى بولىدىغان سانلىق مەلۇماتنىڭ ئومۇمىي مىقدارىنى ئاشۇرغىلى بولىدۇ.

en: Garbage threshold
ug: ئەخلەت ساندۇقى

en: The percentage of garbage in a data log file before it is compacted. This is a value between 1 and 99. The default is 50.
ug: ئۇ بىر تەرەپ قىلىنىشتىن بۇرۇن سانلىق مەلۇمات خاتىرىسىدىكى ئەخلەتلەرنىڭ نىسبىتى. بۇ 1 دىن 99 گىچە بولغان قىممەت. سۈكۈتتىكىسى 50.

en: Log buffer size
ug: بۇففېرنىڭ چوڭلۇقى

en: The size of the buffer used when writing a data log. The default is 256MB. The engine allocates one buffer per thread, but only if the thread is required to write a data log.
ug: سانلىق مەلۇمات خاتىرىسىنى يازغاندا ئىشلىتىلگەن بۇففېرنىڭ چوڭلۇقى. سۈكۈتتىكىسى 256MB. ماتور ھەر بىر تېمىغا بىر بۇففېر تەقسىملەيدۇ ، ئەمما پەقەت تېما سانلىق مەلۇمات خاتىرىسىنى يېزىش تەلەپ قىلىنغاندىلا.

en: Data file grow size
ug: سانلىق مەلۇمات ھۆججىتىنىڭ ئېشىش چوڭ-كىچىكلىكى

en: The grow size of the handle data (.xtd) files.
ug: تۇتقۇچ سانلىق مەلۇمات (.xtd) ھۆججەتلىرىنىڭ چوڭ-كىچىكلىكى.

en: Row file grow size
ug: قۇر ھۆججەت چوڭلۇقى

en: The grow size of the row pointer (.xtr) files.
ug: قۇر كۆرسەتكۈچ (.xtr) ھۆججىتىنىڭ چوڭ-كىچىكلىكى.

en: Log file count
ug: كۈندىلىك ھۆججەت ئۇمۇمىي سانى

en: This is the number of transaction log files (pbxt/system/xlog*.xt) the system will maintain. If the number of logs exceeds this value then old logs will be deleted, otherwise they are renamed and given the next highest number.
ug: بۇ سىستېما ساقلايدىغان سودا خاتىرىسىنىڭ سانى (pbxt / system / xlog * .xt). ئەگەر خاتىرە سانى بۇ قىممەتتىن ئېشىپ كەتسە ، كونا خاتىرىلەر ئۆچۈرۈلىدۇ ، بولمىسا ئۇلارنىڭ نامىغا ئۆزگەرتىلىپ ، كېيىنكى ئەڭ يۇقىرى سان بېرىلىدۇ.

en: Documentation
ug: قوللانما

en: Too many error messages, some are not displayed.
ug: خاتالىق ئۇچۇرى بەك كۆپ ، بەزىلىرى كۆرۈنمەيدۇ.

en: Automatically send report next time
ug: كېلەر قېتىم ئاپتوماتىك دوكلات ئەۋەتىڭ

en: Insufficient space to save the file %s.
ug: ھۆججەتنى ساقلاشقا يىتەرلىك بوشلۇق يوق %s。

en: File %s already exists on server, change filename or check overwrite option.
ug: %s بۇ ھۆججەت مۇلازىمىتېردا باركەن، ھۆججەت ئىسمىنى ئۆزگەرتىڭ ياكى قاپلاپ كۆچۈرۈش تۈرىنى تالالڭ.

en: The web server does not have permission to save the file %s.
ug: بۇ %s ھۆججەتنى  مۇلازىمىتېردا ساقلاش ھوقۇقىڭىز يېتەرسىز.

en: Dump has been saved to file %s.
ug: %s ھۆججىتىدە ساقلاندى.

note: l10n: A query written by the user is a "raw query" that could be using no tables or databases in particular
en: Exporting a raw query is not supported for this export method.
ug: خام ئەشيا چىقىرىش بۇ ئېكسپورت ئۇسۇلىنى قوللىمايدۇ.

en: File was not an uploaded file.
ug: ھۆججەت يۈكلەنگەن ھۆججەت ئەمەس.

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
ug: سىز يۈكلىگەن ھۆججەت php.ini نىڭ ئىچىدىكى upload_max_filesize  چەكلىمىسىدىن ئېشىپ كەتتى.

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form.
ug: سز يۈكلىگەن ھۆججەت HTML نىڭ MAX_FILE_SIZE  چېكىدىن ئېشىپ كەتتى.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
ug: سىز يۈكلىگەن ھۆججەتنىڭ پەقەت بىر قىسىمىلا يۈكلەندى.

en: Missing a temporary folder.
ug: ۋاقىتلىق ھۆججەت ساقلاش مۇندەرىجىسى تىپىلمىدى.

en: Failed to write file to disk.
ug: ھۆججەتنى دېسكىغا يىزىشتا خاتالىق كۆرۈلدى.

en: File upload stopped by extension.
ug: كېڭەيتىلمە ئىسمى بۇنداق ھۆججەتلەرنى يوللاشقا بولمايدۇ.

en: Unknown error in file upload.
ug: ھۆججەت يۈكلەشتە ئېنىقسىز خاتالىق كۆرۈلدى.

en: File is a symbolic link
ug: ھۆججەت سىمۋول خاراكتېرلىك ئۇلىنىش

en: Error while moving uploaded file.
ug: يۈكلەنگەن ھۆججەتنى يۆتكەشتە خاتالىق.

en: Cannot read uploaded file.
ug: يۈكلەنگەن ھۆججەتنى ئوقۇغىلى بولمايدۇ.

en: SSL is not being used
ug: SSL ئىشلىتىلمەيدۇ

en: SSL is used with disabled verification
ug: SSL چەكلەنگەن دەلىللەش بىلەن ئىشلىتىلىدۇ

en: SSL is used without certification authority
ug: SSL گۇۋاھنامە بەرمەي ئىشلىتىلىدۇ

en: SSL is used
ug: SSL ئىشلىتىلىدۇ

en: The PHP function password_hash() with default options.
ug: سۈكۈتتىكى تاللاشلار بىلەن PHP ئىقتىدارى password_hash ().

en: password_hash() PHP function
ug: password_hash () PHP ئىقتىدارى

en: Skip Explain SQL
ug: SQL ئىزاھىىدىن ئاتلاش

en: Profiling
ug: ئاساسىي مەزمۇن

en: Static analysis:
ug: تۇراقلىق تەھلىل:

en: [ROLLBACK occurred.]
ug: [ROLLBACK يۈز بەردى.]

en: The following structures have either been created or altered. Here you can:
ug: تۆۋەندىكى قۇرۇلمىلار يا قۇرۇلدى ياكى ئۆزگەرتىلدى. بۇ يەردە قىلالايسىز:

en: View a structure's contents by clicking on its name.
ug: ئۇنىڭ نامىنى چېكىپ قۇرۇلمىنىڭ مەزمۇنىنى كۆرۈڭ.

en: Change any of its settings by clicking the corresponding "Options" link.
ug: مۇناسىپ «تاللانما» ئۇلانمىسىنى چېكىپ ئۇنىڭ تەڭشەكلىرىنى ئۆزگەرتىڭ.

en: Edit structure by following the "Structure" link.
ug: «قۇرۇلما» ئۇلىنىشى ئارقىلىق قۇرۇلمىنى تەھرىرلەڭ.

en: Options
ug: تاللانما

en: Only INSERT, UPDATE, DELETE and REPLACE SQL queries containing transactional engine tables can be rolled back.
ug: پەقەت سودا ماتورى جەدۋىلىنى ئۆز ئىچىگە ئالغان INSERT ، UPDATE ، DELETE ۋە REPLACE SQL سوئاللىرىنىلا كەينىگە ياندۇرغىلى بولىدۇ.

en: Function
ug: ئىقتىدار

en: Type
ug: تۈرى

en: The directory you set for upload work cannot be reached.
ug: كۆرسىتىلگەن مۇندەرىجىگە يۈكلىيەلمىدى.

en: Or
ug: ياكى

en: Showing SQL query
ug: SQL سوئالنى كۆرسىتىش

en: Ignoring unsupported language code.
ug: قوللىمايدىغان تىل كودىغا پەرۋا قىلماسلىق.

en: Linting is disabled for this query because it exceeds the maximum length.
ug: بۇ سوئال ئۈچۈن لىنتا چەكلەنگەن ، چۈنكى ئۇ ئەڭ ئۇزۇن ئۇزۇنلۇقتىن ئېشىپ كەتكەن.

en: Browse
ug: كۆزەت

en: Search
ug: ئىزدەش

en: Insert
ug: قىستۇرۇش

en: Privileges
ug: ھۇقۇقى

en: Operations
ug: ئىشلەملەر

en: Tracking
ug: ئىز قۇغلاش

en: Database seems to be empty!
ug: سانلىق مەلۇمات ئامبىرى قۇرۇق!

en: Query
ug: تەكشۈرۈش

en: Routines
ug: دائىملىق

en: Events
ug: ھادىسە

en: Designer
ug: لايىھەلىگۈچ

en: User accounts
ug: ئىشلەتكۈچى ھېساباتى

en: Binary log
ug: ئىككىلىك خاتىرە

en: Replication
ug: كۆچۈرۈش

en: Variables
ug: ئۆزگەرگۈچى مىقدار

en: Engines
ug: ماتور

en: Plugins
ug: قىستۇرمىلار

en: %1$d row inserted. | %1$d rows inserted.
ug[0]: %1$d قۇر قوشۇلدى.

en: Procedures:
ug: تەرتىپ:

en: There are large item groups in navigation panel which may affect the performance. Consider disabling item grouping in the navigation panel.
ug: يول باشلاش تاختىسىدا ئىقتىدارغا تەسىر كۆرسىتىدىغان چوڭ تۈر گۇرۇپپىلىرى بار. يول باشلاش تاختىسىدىكى تۈر گۇرۇپپىلىرىنى چەكلەشنى ئويلاڭ.

en: %s result found | %s results found
ug[0]: %s نەتىنجىسى تېپىلمىدى

en: Collapse all
ug: ھەممىنى يىمىرىڭ

en: Columns
ug: ستون

[ctx: Create new column]
en: New
ug: يېڭى

en: Column
ug: سۆزلەم

[ctx: Create new database]
en: New
ug: يېڭى

[ctx: Create new event]
en: New
ug: يېڭى

en: Functions
ug: ئىقتىدارلىرى

[ctx: Create new function]
en: New
ug: يېڭى

[ctx: Create new index]
en: New
ug: يېڭى

en: Expand/Collapse
ug: كېڭەيتىش / يىمىرىلىش

en: Procedures
ug: تەرتىپلەر

[ctx: Create new procedure]
en: New
ug: يېڭى

en: Procedure
ug: تەرتىپ

[ctx: Create new table]
en: New
ug: يېڭى

[ctx: Create new trigger]
en: New
ug: يېڭى

[ctx: Create new view]
en: New
ug: يېڭى

en: Make all columns atomic
ug: بارلىق ئىستونلارنى ئاتوم قىلىڭ

en: First step of normalization (1NF)
ug: نورماللاشتۇرۇشنىڭ بىرىنچى قەدىمى (1NF)

en: Do you have any column which can be split into more than one column? For example: address can be split into street, city, country and zip.
ug: بىردىن كۆپ ئىستونغا بۆلۈشكە بولىدىغان ئىستون بارمۇ؟ مەسىلەن: ئادرېسنى كوچا ، شەھەر ، دۆلەت ۋە پوچتا دەپ ئايرىشقا بولىدۇ.

en: Show me the central list of columns that are not already in this table
ug: بۇ جەدۋەلدە يوق ئىستونلارنىڭ مەركىزى تىزىملىكىنى ماڭا كۆرسىتىڭ

en: Select a column which can be split into more than one (on select of 'no such column', it'll move to next step).
ug: بىردىن كۆپ بۆلۈشكە بولىدىغان ئىستوننى تاللاڭ («بۇنداق ئىستون يوق» نى تاللىغاندا ، ئۇ كېيىنكى باسقۇچقا ئۆتىدۇ).

en: split into
ug: بۆلۈندى

en: Have a primary key
ug: دەسلەپكى ئاچقۇچقا ئىگە بولۇڭ

en: There is no primary key; please add one.<br>Hint: A primary key is a column (or combination of columns) that uniquely identify all rows.
ug: بۇ يەردە ئاساسلىق ئاچقۇچ يوق. بىرنى قوشۇڭ.

en: Add a primary key on existing column(s)
ug: مەۋجۇت ئىستون (لار) غا دەسلەپكى ئاچقۇچ قوشۇڭ

en: If it's not possible to make existing column combinations as primary key
ug: ئەگەر ھازىرقى ئىستون بىرىكمىلىرىنى ئاساسلىق ئاچقۇچ قىلىپ ياساش مۇمكىن بولمىسا

en: Do you have a group of columns which on combining gives an existing column? For example, if you have first_name, last_name and full_name then combining first_name and last_name gives full_name which is redundant.
ug: بىرلەشتۈرۈشتە مەۋجۇت ئىستون بېرىدىغان بىر گۇرۇپپا ئىستون بارمۇ؟ مەسىلەن ، ئەگەر سىزنىڭ بىرىنچى_ ئىسمىڭىز ، ئاخىرقى_ ئىسمىڭىز ۋە تولۇق_ ئىسمىڭىز بولسا ، ئاندىن بىرىنچى_ ئىسمى بىلەن ئاخىرقى_ ئىسمىڭىزنى بىرلەشتۈرسىڭىز ئارتۇق_ تولۇق ئىسىم بېرىدۇ.

en: Check the columns which are redundant and click on remove. If no redundant column, click on 'No redundant column'
ug: ئارتۇقچە ئىستونلارنى تەكشۈرۈپ ئۆچۈرۈشنى چېكىڭ. ئەگەر ئارتۇقچە ئىستون بولمىسا ، «ئارتۇقچە ئىستون يوق» نى چېكىڭ.

en: Move repeating groups
ug: تەكرار گۇرۇپپىلارنى يۆتكەڭ

en: Do you have a group of two or more columns that are closely related and are all repeating the same attribute? For example, a table that holds data on books might have columns such as book_id, author1, author2, author3 and so on which form a repeating group. In this case a new table (book_id, author) should be created.
ug: سىزدە بىر-بىرىگە زىچ مۇناسىۋەتلىك ، ھەممىسى ئوخشاش خاسلىقنى تەكرارلايدىغان ئىككى ياكى ئۇنىڭدىن ئارتۇق ئىستون گۇرۇپپىسى بارمۇ؟ مەسىلەن ، كىتابتىكى سانلىق مەلۇماتلارنى ساقلايدىغان جەدۋەلدە تەكرارلاش گۇرۇپپىسى تەشكىل قىلىدىغان كىتاب_ id ، ئاپتور 1 ، ئاپتور 2 ، ئاپتور 3 قاتارلىق ئىستونلار بولۇشى مۇمكىن. بۇ خىل ئەھۋالدا يېڭى جەدۋەل (book_id ، ئاپتور) قۇرۇش كېرەك.

en: Check the columns which form a repeating group. If no such group, click on 'No repeating group'
ug: تەكرارلاش گۇرۇپپىسىنى تەشكىل قىلىدىغان ئىستونلارنى تەكشۈرۈڭ. ئەگەر بۇنداق گۇرۇپپا بولمىسا ، «تەكرارلاش گۇرۇپپىسى يوق» نى چېكىڭ.

en: No repeating group
ug: تەكرارلاش گۇرۇپپىسى يوق

en: Find partial dependencies
ug: قىسمەن بېقىنىشلارنى تېپىڭ

en: Table is already in second normal form.
ug: جەدۋەل ئاللىقاچان ئىككىنچى نورمال ھالەتتە.

en: Please answer the following question(s) carefully to obtain a correct normalization.
ug: توغرا نورماللىشىش ئۈچۈن تۆۋەندىكى سوئاللارغا ئەستايىدىللىق بىلەن جاۋاب بېرىڭ.

en: + Show me the possible partial dependencies based on data in the table
ug: + جەدۋەلدىكى سانلىق مەلۇماتلارغا ئاساسەن مۇمكىن بولغان قىسمەن بېقىنىشچانلىقىنى كۆرسىتىڭ

en: For each column below, please select the <b>minimal set</b> of columns among given set whose values combined together are sufficient to determine the value of the column.
ug: تۆۋەندىكى ھەر بىر ئىستونغا قىممەتلەر بىرلەشتۈرۈلگەن ئىستونلارنىڭ ئىچىدىكى <b> ئەڭ كىچىك توپ </ b> نى تاللاڭ.

en: Error in processing!
ug: بىر تەرەپ قىلىشتىكى خاتالىق!

en: The third step of normalization is complete.
ug: نورماللاشتۇرۇشنىڭ ئۈچىنچى قەدىمى تاماملاندى.

en: Find transitive dependencies
ug: يۆتكىلىشچان بېقىنىشنى تېپىڭ

en: For each column below, please select the <b>minimal set</b> of columns among given set whose values combined together are sufficient to determine the value of the column.<br>Note: A column may have no transitive dependency, in that case you don't have to select any.
ug: تۆۋەندىكى ھەر بىر ئىستونغا قىممەتلەر بىرلەشتۈرۈلگەن ستوننىڭ <b> ئەڭ كىچىك توپلىمى </ b> نى تاللاڭ ، ئۇنىڭ قىممىتى بىرلەشتۈرۈلۈپ ستوننىڭ قىممىتىنى ئېنىقلاشقا يېتەرلىك. <br> ئەسكەرتىش: بىر ئىستوننىڭ يۆتكىلىشچان تايىنىشچانلىقى بولماسلىقى مۇمكىن. بۇنداق ئەھۋالدا سىز ھېچنىمىنى تاللىشىڭىزنىڭ ھاجىتى يوق.

en: No Transitive dependencies possible as the table doesn't have any non primary key columns
ug: جەدۋەلدە ئاساسلىق ئاچقۇچلۇق ئىستون بولمىغاچقا ، يۆتكىلىشچان بېقىنىش مۇمكىنچىلىكى يوق

en: Table is already in Third normal form!
ug: جەدۋەل ئاللىقاچان ئۈچىنچى نورمال ھالەتتە!

en: Select up to what step you want to normalize
ug: قايسى باسقۇچنى نورماللاشتۇرماقچى بولغانلىقىڭىزنى تاللاڭ

en: Second step of normalization (1NF+2NF)
ug: نورماللاشتۇرۇشنىڭ ئىككىنچى قەدىمى (1NF + 2NF)

en: Third step of normalization (1NF+2NF+3NF)
ug: نورماللاشتۇرۇشنىڭ ئۈچىنچى قەدىمى (1NF + 2NF + 3NF)

en: Hint: Please follow the procedure carefully in order to obtain correct normalization
ug: تەكلىپ: توغرا نورماللىشىشقا ئېرىشىش ئۈچۈن تەرتىپنى ئەستايىدىللىق بىلەن ئىجرا قىلىڭ

en: This list is based on a subset of the table's data and is not necessarily accurate.
ug: بۇ تىزىملىك جەدۋەلنىڭ سانلىق مەلۇماتلىرىنىڭ بىر قىسمىنى ئاساس قىلغان بولۇپ ، توغرا بولۇشى ناتايىن.

en: No partial dependencies found!
ug: قىسمەن بېقىندىلىق تېپىلمىدى!

en: Analyze
ug: تەھلىل قىلىڭ

en: Check
ug: تەكشۈرۈڭ

en: Optimize
ug: ئەلالاشتۇرۇش

en: Rebuild
ug: قايتا قۇرۇش

en: Repair
ug: رېمونت قىلىش

en: Drop
ug: ئۆچۈرۈش

en: Can't move table to same one!
ug: جەدۋەلنى ئوخشاش ئورۇنغا يۆتكىگىلى بولمايدۇ!

en: Can't copy table to same one!
ug: جەدۋەلنى ئوخشاش بىر نۇسخا كۆچۈرگىلى بولمايدۇ!

en: The table name is empty!
ug: جەدۋەلنىڭ ئىسمى قۇرۇق!

en: This table is a view, it can not be truncated.
ug: بۇ جەدۋەل بىر كۆرۈنۈش ، ئۇنى قىسقارتىشقا بولمايدۇ.

en: Error while creating PDF:
ug: PDF قۇرغاندا خاتالىق:

en: Cannot connect: invalid settings.
ug: ئۇلىنالمىدى: ئۈنۈمسىز تەڭشەك.

en: Welcome to %s
ug: %s خۇش كەلدىڭىز

en: phpMyAdmin tried to connect to the MySQL server, and the server rejected the connection. You should check the host, username and password in your configuration and make sure that they correspond to the information given by the administrator of the MySQL server.
ug: phpMyAdmin MySQL مۇلازىمېتىرىغا ئۇلىنىشقا ئۇرۇندى ، مۇلازىمېتىر ئۇلىنىشنى رەت قىلدى. سەپلىمىسىڭىزدىكى باش ئاپپارات ، ئىشلەتكۈچى ئىسمى ۋە پارولىنى تەكشۈرۈپ ، ئۇلارنىڭ MySQL مۇلازىمېتىرى باشقۇرغۇچى بەرگەن ئۇچۇرغا ماس كېلىدىغانلىقىنى جەزملەشتۈرۈڭ.

en: Retry to connect
ug: ئۇلىنىشنى قايتا سىناڭ

en: Your session has expired. Please log in again.
ug: سىزنىڭ ۋاقتىڭىز توشتى. قايتا كىرىڭ.

en: Missing reCAPTCHA verification, maybe it has been blocked by adblock?
ug: RECAPTCHA دەلىللەش يوقاپ كەتتى ، بەلكىم ئۇ توسقۇنلۇققا ئۇچرىغان بولۇشى مۇمكىن؟

en: Failed to connect to the reCAPTCHA service!
ug: RECAPTCHA مۇلازىمىتىگە ئۇلىنالمىدى!

en: Entered captcha is wrong, try again!
ug: كىرگۈزۈلگەن capcha خاتا ، قايتا سىناڭ!

en: Your password is too long. To prevent denial-of-service attacks, phpMyAdmin restricts passwords to less than 2000 characters.
ug: پارولىڭىز بەك ئۇزۇن. مۇلازىمەتنى رەت قىلىش ھۇجۇمىنىڭ ئالدىنى ئېلىش ئۈچۈن ، phpMyAdmin پارولنى 2000 ھەرپتىن تۆۋەن چەكلەيدۇ.

en: Wrong username/password. Access denied.
ug: كىرگۈزگەن ئىسلەتكۈچى ئىسمى\پارول خاتا، زايارەت رەت قىلىندى.

en: Login without a password is forbidden by configuration (see AllowNoPassword)
ug: پارولسىز كىرىش چەكلەنگەن (پارولسىز كىرىش ئىقازىتىنى كۆرۈڭ)

en: Cannot log in to the MySQL server
ug: MySQL مۇلازىمىتېرىغا ئۇلىنالمىدى.

en: You have enabled two factor authentication, please confirm your login.
ug: ئىككى ئامىل دەلىللەشنى قوزغىتىڭ ، كىرگەنلىكىڭىزنى جەزملەشتۈرۈڭ.

en: Remove carriage return/line feed characters within columns
ug: تۈۋرۈك ئىچىدىكى ۋاگون قايتۇرۇش / قۇر يەم ھەرپلىرىنى ئۆچۈرۈڭ

en: structure
ug: قۇرۇلما

en: Data dump options
ug: سانلىق مەلۇمات تۆكۈش تاللانمىلىرى

en: Dumping data for table
ug: ئايلاندۇرۇپ ساقلاش جەدىۋېلىدىكى سانلىق مەلۇمات

en: Null
ug: بوش

en: Default
ug: ئەندىز

en: Links to
ug: ئۇلانما

en: Name
ug: ئىسمى

en: Table structure for table
ug: جەدېۋەلنىڭ تۈزىلىشى

en: Structure for view
ug: كۆرۈش قۇرۇلمىسى

en: Stand-in structure for view
ug: كۆرۈش قۇرۇلمىسى

en: Output pretty-printed JSON (Use human-readable formatting)
ug: چىرايلىق بېسىلغان JSON (ئادەم ئوقۇغىلى بولىدىغان فورماتنى ئىشلىتىڭ)

en: Output unicode characters unescaped
ug: Unicode ھەرپ-بەلگىلەرنى چىقىرىۋېتىش

en: Content of table @TABLE@
ug: جەدۋەلنىڭ مەزمۇنى @ TABLE @

en: (continued)
ug: داۋاملاشتۇرلىدىغان

en: Object creation options
ug: ئوبيېكت قۇرۇش تاللانمىلىرى

en: Display foreign key relationships
ug: چەتئەل ئاچقۇچلۇق مۇناسىۋەتلىرىنى كۆرسىتىش

en: Display comments <i>(includes info such as export timestamp, PHP version, and server version)</i>
ug: ئىنكاسلارنى كۆرسىتىش <i> (ئېكسپورت ۋاقتى ، PHP نەشرى ۋە مۇلازىمېتىر نۇسخىسى قاتارلىق ئۇچۇرلارنى ئۆز ئىچىگە ئالىدۇ) </i>

en: Additional custom header comment (\n splits lines):
ug: قوشۇمچە ئىختىيارى ماۋزۇ ئىزاھاتى (\ n بۆلەكلەرنى بۆلۈش):

en: Include a timestamp of when databases were created, last updated, and last checked
ug: سانداننىڭ قاچان قۇرۇلغانلىقى ، ئاخىرقى قېتىم يېڭىلانغانلىقى ۋە ئاخىرقى قېتىم تەكشۈرۈلگەن ۋاقىت جەدۋىلىنى ئۆز ئىچىگە ئالىدۇ

en: Database system or older MySQL server to maximize output compatibility with:
ug: ساندان سىستېمىسى ياكى كونا MySQL مۇلازىمېتىرى بىلەن چىقىرىش ماسلىشىشچانلىقىنى ئەڭ يۇقىرى چەككە يەتكۈزىدۇ:

en: (less efficient as indexes will be generated during table creation)
ug: (جەدۋەل قۇرۇش جەريانىدا كۆرسەتكۈچ ھاسىل قىلىنغاندا ئۈنۈمى تۆۋەن بولىدۇ)

note: l10n: Allow simplifying exported view syntax to only "CREATE VIEW"
en: Use simple view export
ug: ئاددىي كۆرۈنۈش ئېكسپورتىنى ئىشلىتىڭ

en: Enclose table and column names with backquotes <i>(Protects column and table names formed with special characters or keywords)</i>
ug: جەدۋەل ۋە ئىستون نامىنى ئارقا بەلگە <i> (ئالاھىدە ھەرپ ياكى ئاچقۇچلۇق سۆز بىلەن شەكىللەنگەن ئىستون ۋە جەدۋەل نامىنى قوغدايدۇ) </i>

en: Truncate table before insert
ug: قىستۇرۇشتىن بۇرۇن جەدۋەلنى كېسىڭ

en: Instead of <code>INSERT</code> statements, use:
ug: <code> INSERT </code> جۈملىسىنىڭ ئورنىغا ، ئىشلىتىڭ:

en: <code>INSERT DELAYED</code> statements
ug: <code> INSERT DELAYED </code> جۈملىلىرى

en: <code>INSERT IGNORE</code> statements
ug: <code> INSERT IGNORE </code> جۈملىلىرى

en: Function to use when dumping data:
ug: سانلىق مەلۇماتلارنى تۆككەندە ئىشلىتىش ئىقتىدارى:

en: Syntax to use when inserting data:
ug: سانلىق مەلۇمات قىستۇرغاندا ئىشلىتىدىغان گرامماتىكىسى:

en: include column names in every <code>INSERT</code> statement <br> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Example: <code>INSERT INTO tbl_name (col_A,col_B,col_C) VALUES (1,2,3)</code>
ug: ھەر بىر <code> INSERT </code> جۈملىسىگە ئىستون نامىنى قوشۇڭ <br> & nbsp; & nbsp; & nbsp; مىسال: <code> INSERT INTO tbl_name (col_A, col_B, col_C) VALUES (1,2,3) </code>

en: insert multiple rows in every <code>INSERT</code> statement<br> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Example: <code>INSERT INTO tbl_name VALUES (1,2,3), (4,5,6), (7,8,9)</code>
ug: ھەر بىر <code> INSERT </code> جۈملىسىگە بىر نەچچە قۇر قىستۇرۇڭ <br> & nbsp; & nbsp; & nbsp; مىسال: <code> INSERT INTO tbl_name VALUES (1,2,3) ، (4,5,6) ، (7,8,9) </code>

en: both of the above<br> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Example: <code>INSERT INTO tbl_name (col_A,col_B,col_C) VALUES (1,2,3), (4,5,6), (7,8,9)</code>
ug: يۇقىرىدىكى ھەر ئىككىسى <br> & nbsp; & nbsp; & nbsp; مىسال: <code> INSERT INTO tbl_name (col_A, col_B, col_C) VALUES (1,2,3) ، (4,5,6) ، (7,8,9) </code>

en: neither of the above<br> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Example: <code>INSERT INTO tbl_name VALUES (1,2,3)</code>
ug: يۇقىرىدىكى <br> & nbsp; & nbsp; & nbsp; مىسال: <code> INSERT INTO tbl_name VALUES (1,2,3) </code>

en: Dump binary columns in hexadecimal notation <i>(for example, "abc" becomes 0x616263)</i>
ug: ئىككىلىك ئىستوننى ئالتە تەرەپلىك ئىزاھاتقا تاشلاش <i> (مەسىلەن ، «abc» 0x616263 غا ئايلىنىدۇ) </i>

en: Dump TIMESTAMP columns in UTC <i>(enables TIMESTAMP columns to be dumped and reloaded between servers in different time zones)</i>
ug: UTC <i> دىكى TIMESTAMP ستونلىرىنى تاشلاڭ (TIMESTAMP ستونلىرىنى ئوخشىمىغان ۋاقىت رايونىدىكى مۇلازىمېتىرلار ئارىسىدا تاشلىغىلى ۋە قايتا يۈكلىيەلەيدۇ) </i>

en: It appears your database uses routines;
ug: ئۇ سىزنىڭ ساندىنىڭىزنىڭ كۈندىلىك مەشغۇلاتلىرىنى ئىشلىتىدىغاندەك قىلىدۇ.

en: alias export may not work reliably in all cases.
ug: تاشقى پېرېۋوت ئېكسپورتى ھەممە ئەھۋالدا ئىشەنچلىك ئىشلىمەسلىكى مۇمكىن.

en: It appears your database uses views;
ug: ئۇ سىزنىڭ سانداندا كۆرۈنۈشنى ئىشلىتىدىغاندەك قىلىدۇ.

en: Constraints for dumped tables
ug: تاشلانغان جەدۋەللەرنىڭ چەكلىمىسى

en: Constraints for table
ug: جەدۋەلنىڭ چەكلىمىسى

en: MEDIA TYPES FOR TABLE
ug: جەدۋەل ئۈچۈن مېدىيا تىپلىرى

en: RELATIONSHIPS FOR TABLE
ug: جەدۋەل ئۈچۈن مۇناسىۋەت

en: It appears your table uses triggers;
ug: جەدۋەلدە قوزغاتقۇچ ئىشلىتىلگەندەك قىلىدۇ.

en: (See below for the actual view)
ug: (ئەمەلىي كۆرۈنۈش ئۈچۈن تۆۋەنگە قاراڭ)

en: Object creation options (all are recommended)
ug: ئوبيېكت قۇرۇش تاللانمىلىرى (ھەممىسى تەۋسىيە قىلىنىدۇ)

en: Export contents
ug: مەزمۇننى چىقىرىش

en: Purpose:
ug: مەقسەت:

en: Update data when duplicate keys found on import (add ON DUPLICATE KEY UPDATE)
ug: ئىمپورتتا تېپىلغان كۆپەيتىلگەن كۇنۇپكىلاردا سانلىق مەلۇماتلارنى يېڭىلاڭ (ON DUPLICATE KEY UPDATE نى قوشۇڭ)

en: Name of the new table (optional):
ug: يېڭى جەدۋەلنىڭ ئىسمى (ئىختىيارى):

en: Name of the new database (optional):
ug: يېڭى سانداننىڭ ئىسمى (ئىختىيارى):

en: Import these many number of rows (optional):
ug: بۇ نۇرغۇن قۇرلارنى ئەكىرىڭ (ئىختىيارىي):

en: The first line of the file contains the table column names <i>(if this is unchecked, the first line will become part of the data)</i>
ug: ھۆججەتنىڭ بىرىنچى قۇردا جەدۋەل ئىستون ئىسمى <i> بار (ئەگەر بۇ تەكشۈرۈلمىسە ، بىرىنچى قۇر سانلىق مەلۇماتنىڭ بىر قىسمى بولۇپ قالىدۇ) </i>

en: If the data in each row of the file is not in the same order as in the database, list the corresponding column names here. Column names must be separated by commas and not enclosed in quotations.
ug: ئەگەر ھۆججەتنىڭ ھەر بىر قۇردىكى سانلىق مەلۇماتلار سانداندىكى تەرتىپ بويىچە بولمىسا ، مۇناسىپ ئىستون نامىنى بۇ يەرگە تىزىڭ. ستون ئىسىملىرى پەش بىلەن ئايرىلىشى ھەمدە نەقىل كەلتۈرۈلمەسلىكى كېرەك.

en: This plugin does not support compressed imports!
ug: بۇ قىستۇرما پىرىسلانغان ئىمپورتنى قوللىمايدۇ!

en: MediaWiki Table
ug: MediaWikiكۈرۈنىشى

en: Import percentages as proper decimals <i>(ex. 12.00% to .12)</i>
ug: پىرسەنتنى مۇۋاپىق ئونلۇق قىلىپ ئەكىرىڭ <i> (مەسىلەن% 12.00 دىن .12 گىچە) </i>

en: Import currencies <i>(ex. $5.00 to 5.00)</i>
ug: پۇللارنى ئىمپورت قىلىش <i> (مەسىلەن 5.00 دوللاردىن 5.00 دوللارغىچە) </i>

en: The XML file specified was either malformed or incomplete. Please correct the issue and try again.
ug: كۆرسىتىلگەن XML ھۆججىتى خاتا ياكى تولۇق ئەمەس. مەسىلىنى تۈزىتىپ قايتا سىناڭ.

en: ESRI Shape File
ug: ESRI شەكىل ھۆججىتى

en: Do not use <code>AUTO_INCREMENT</code> for zero values
ug: نۆل قىممەت ئۈچۈن <code> AUTO_INCREMENT </code> نى ئىشلەتمەڭ

en: This format has no options
ug: بۇ فورماتنىڭ تاللىشى يوق

en: Invalid authentication method set in configuration:
ug: تەڭشەك ھۆجىتى ئىچىدىكى دەلىللەش ئۇسۇلى ئۈنۈمسىز:

en: SCHEMA ERROR:
ug: SCHEMA خاتالىق:

en: Relational schema
ug: مۇناسىۋەتلىك لايىھە

en: Table of contents
ug: مەزمۇن جەدۋىلى

en: Table comments:
ug: جەدۋەل ئىزاھى:

en: Attributes
ug: خاسلىقى

en: Extra
ug: قوشۇمچە

en: Show color
ug: رەڭنى كۆرسىتىش

en: Only show keys
ug: پەقەت كونوپكىنى كورسىتىش

en: Landscape
ug: توغرا يۈنىلىشتە

en: Portrait
ug: بوي يۈنىلىشتە

en: Same width for all tables
ug: بارلىق جەدۋەللەرنىڭ كەڭلىكى ئوخشاش

en: Show grid
ug: كاتەكچە كۆرسەت

en: Converts Boolean values to text (default 'T' and 'F'). First option is for TRUE, second for FALSE. Nonzero=true.
ug: Boolean قىممىتىنى تېكىستكە ئايلاندۇرىدۇ (سۈكۈتتىكى 'T' ۋە 'F'). بىرىنچى تاللاش TRUE ، ئىككىنچى يالغان. Nonzero = true.

en: Displays a TIME, TIMESTAMP, DATETIME or numeric unix timestamp column as formatted date. The first option is the offset (in hours) which will be added to the timestamp (Default: 0). Use second option to specify a different date/time format string. Third option determines whether you want to see local date or UTC one (use "local" or "utc" strings) for that. According to that, date format has different value - for "local" see the documentation for PHP's strftime() function and for "utc" it is done using gmdate() function.
ug: ۋاقىت ، TIMESTAMP ، DATETIME ياكى رەقەملىك بىرلەشمە ۋاقىت جەدۋىلىنى فورماتلانغان چېسلا قىلىپ كۆرسىتىدۇ. بىرىنچى تاللاش بولسا ۋاقىت جەدۋىلىگە قوشۇلىدىغان offset (سائەتتە) (سۈكۈت: 0). ئىككىنچى تاللاش ئارقىلىق ئوخشىمىغان چېسلا / ۋاقىت فورماتىنى بەلگىلەڭ. ئۈچىنچى تاللاش بۇنىڭ ئۈچۈن يەرلىك چېسلا ياكى UTC نى كۆرۈشنى خالايدىغانلىقىڭىزنى بەلگىلەيدۇ (بۇنىڭ ئۈچۈن «يەرلىك» ياكى «utc» ھەرپلىرىنى ئىشلىتىڭ). بۇنىڭغا ئاساسەن ، چېسلا فورماتىنىڭ ئوخشىمىغان قىممىتى بار - «يەرلىك» ئۈچۈن PHP نىڭ strftime () ئىقتىدارى ۋە «utc» ئۈچۈن gmdate () ئىقتىدارى ئارقىلىق ئىشلەنگەن ھۆججەتلەرنى كۆرۈڭ.

note: l10n: See https://www.php.net/manual/en/function.strftime.php
en: %B %d, %Y at %I:%M %p
ug: %يىل %ئاي %كۈن %سائەت:%مىنۇت

en: Displays a link to download the binary data of the column. You can use the first option to specify the filename, or use the second option as the name of a column which contains the filename. If you use the second option, you need to set the first option to the empty string.
ug: ستوننىڭ ئىككىلىك سانلىق مەلۇماتلىرىنى چۈشۈرۈش ئۈچۈن ئۇلىنىش كۆرسىتىدۇ. سىز بىرىنچى تاللاشنى ئىشلىتىپ ھۆججەت نامىنى بەلگىلىيەلەيسىز ياكى ئىككىنچى تاللاشنى ھۆججەت نامىنى ئۆز ئىچىگە ئالغان ئىستوننىڭ ئىسمى قىلىپ ئىشلىتەلەيسىز. ئەگەر ئىككىنچى تاللاشنى ئىشلەتسىڭىز ، بىرىنچى تاللانمىنى قۇرۇق قۇرغا تەڭشىشىڭىز كېرەك.

en: LINUX ONLY: Launches an external application and feeds it the column data via standard input. Returns the standard output of the application. The default is Tidy, to pretty-print HTML code. For security reasons, you have to manually edit the file libraries/classes/Plugins/Transformations/Abs/ExternalTransformationsPlugin.php and list the tools you want to make available. The first option is then the number of the program you want to use. The second option should be blank for historical reasons. The third option, if set to 1, will convert the output using htmlspecialchars() (Default 1). The fourth option, if set to 1, will prevent wrapping and ensure that the output appears all on one line (Default 1).
ug: LINUX ONLY: سىرتقى قوللىنىشچان پروگراممىنى قوزغىتىپ ، ئۆلچەملىك كىرگۈزۈش ئارقىلىق ستون سانلىق مەلۇماتلىرىنى تەمىنلەيدۇ. قوللىنىشچان پروگراممىنىڭ ئۆلچەملىك چىقىرىشىنى قايتۇرىدۇ. سۈكۈتتىكىسى Tidy ، HTML كودىنى چىرايلىق بېسىپ چىقىرىش. بىخەتەرلىكنى كۆزدە تۇتۇپ ، ھۆججەت كۈتۈپخانىلىرى / دەرسلەر / قىستۇرمىلار / ئۆزگەرتىشلەر / Abs / ExternalTransformationsPlugin.php نى قولدا تەھرىرلەپ ، ئىشلەتمەكچى بولغان قوراللارنى تىزىشىڭىز كېرەك. بىرىنچى تاللاش بولسا سىز ئىشلەتمەكچى بولغان پروگراممىنىڭ سانى. ئىككىنچى تاللاش تارىخى سەۋەبلەر تۈپەيلىدىن قۇرۇق بولۇشى كېرەك. ئۈچىنچى تاللاش ، ئەگەر 1 گە تەڭشەلسە ، htmlspecialchars () (سۈكۈتتىكى 1) ئارقىلىق چىقىرىشنى ئايلاندۇرىدۇ. تۆتىنچى تاللاش ، ئەگەر 1 گە تەڭشەلسە ، ئوراشنىڭ ئالدىنى ئالىدۇ ۋە چىقىرىشنىڭ ھەممىسىنىڭ بىر قۇردا كۆرۈنۈشىگە كاپالەتلىك قىلىدۇ (كۆڭۈلدىكى 1).

en: Displays the contents of the column as-is, without running it through htmlspecialchars(). That is, the column is assumed to contain valid HTML.
ug: ستوننىڭ مەزمۇنىنى htmlspecialchars () ئارقىلىق ئىجرا قىلماي تۇرۇپ كۆرسىتىدۇ. يەنى بۇ ئىستوندا ئۈنۈملۈك HTML بار دەپ قارىلىدۇ.

en: Displays hexadecimal representation of data. Optional first parameter specifies how often space will be added (defaults to 2 nibbles).
ug: سانلىق مەلۇماتنىڭ ئالتە تەرەپلىك ئىپادىسىنى كۆرسىتىدۇ. ئىختىيارىي بىرىنچى پارامېتىر بوشلۇقنىڭ قانچە قېتىم قوشۇلىدىغانلىقىنى بەلگىلەيدۇ (سۈكۈتتىكى 2 ئىنچىكە).

en: Displays a link to download this image.
ug: بۇ رەسىمنى چۈشۈرۈش ئۈچۈن ئۇلىنىش كۆرسىتىدۇ.

en: Image upload functionality which also displays a thumbnail. The options are the width and height of the thumbnail in pixels. Defaults to 100 X 100.
ug: رەسىم يوللاش ئىقتىدارى كىچىك كۆرۈنۈشنى كۆرسىتىدۇ. تاللانما پىكسېلدىكى كىچىك كۆرۈنۈشنىڭ كەڭلىكى ۋە ئېگىزلىكى. كۆڭۈلدىكى قىممىتى 100 X 100.

en: Image preview here
ug: بۇ يەردىكى رەسىم ئالدىن كۆرۈش

en: Displays a clickable thumbnail. The options are the maximum width and height in pixels. The original aspect ratio is preserved.
ug: چېكىشكە بولىدىغان كىچىك كۆرۈنۈشنى كۆرسىتىدۇ. تاللاشلار پىكسېلدىكى ئەڭ چوڭ كەڭلىك ۋە ئېگىزلىك. ئەسلىدىكى نىسبەت نىسبىتى ساقلانغان.

en: Converts an (IPv4) Internet network address stored as a BIGINT into a string in Internet standard dotted format.
ug: BIGINT سۈپىتىدە ساقلانغان (IPv4) ئىنتېرنېت تورى ئادرېسىنى ئىنتېرنېت ئۆلچىمىدىكى چېكىت شەكلىدە تىزىدۇ.

en: Prepends and/or Appends text to a string. First option is text to be prepended, second is appended (enclosed in single quotes, default empty string).
ug: تېكىستنى بىر قۇرغا تەييارلايدۇ ۋە / ياكى قوشىدۇ. بىرىنچى تاللاش ئالدىن تەييارلىنىدىغان تېكىست ، ئىككىنچىسى قوشۇلدى (يەككە تىرناق ئىچىگە ئېلىنغان ، سۈكۈتتىكى قۇرۇق تىزما).

en: Validates the string using regular expression and performs insert only if string matches it. The first option is the Regular Expression.
ug: مۇنتىزىم ئىپادىلەش ئارقىلىق بۇ تىزمىنى دەلىللەيدۇ ۋە پەقەت ماس كەلگەندىلا قىستۇرما ئىجرا قىلىدۇ. بىرىنچى تاللاش بولسا دائىملىق ئىپادىلەش.

en: Formats text as SQL query with syntax highlighting.
ug: تېكىستنى گرامماتىكىلىق يورۇتۇش بىلەن SQL سۈرۈشتۈرۈش شەكلىدە فورماتلايدۇ.

en: Displays a part of a string. The first option is the number of characters to skip from the beginning of the string (Default 0). The second option is the number of characters to return (Default: until end of string). The third option is the string to append and/or prepend when truncation occurs (Default: "…").
ug: بىر قۇرنىڭ بىر قىسمىنى كۆرسىتىدۇ. بىرىنچى تاللاش بولسا قۇرنىڭ بېشىدىن ئاتلىنىدىغان ھەرپلەرنىڭ سانى (سۈكۈتتىكى 0). ئىككىنچى تاللاش بولسا قايتىدىغان ھەرپلەرنىڭ سانى (سۈكۈتتىكىسى: قۇرنىڭ ئاخىرىغىچە). ئۈچىنچى تاللاش بولسا كېسىش يۈز بەرگەندە قوشۇش ۋە ياكى ئالدىن تەييارلاش تىزمىسى (سۈكۈتتىكى: "…").

en: File upload functionality for TEXT columns. It does not have a textarea for input.
ug: TEXT ستونلىرىغا ھۆججەت يوللاش ئىقتىدارى. ئۇنىڭدا كىرگۈزۈش ئۈچۈن تېكىست يوق.

en: Displays an image and a link; the column contains the filename. The first option is a URL prefix like "https://www.example.com/". The second and third options are the width and the height in pixels.
ug: رەسىم ۋە ئۇلىنىشنى كۆرسىتىدۇ. بۇ ئىستوندا ھۆججەت ئىسمى بار. بىرىنچى تاللاش «https://www.example.com/» غا ئوخشاش URL ئالدى قوشۇلغۇچىسى. ئىككىنچى ۋە ئۈچىنچى تاللاش بولسا كەڭلىكى ۋە ئېگىزلىكى پىكسېل.

en: Displays a link; the column contains the filename. The first option is a URL prefix like "https://www.example.com/". The second option is a title for the link.
ug: ئۇلانمىنى كۆرسىتىدۇ; بۇ ئىستوندا ھۆججەت ئىسمى بار. بىرىنچى تاللاش «https://www.example.com/» غا ئوخشاش URL ئالدى قوشۇلغۇچىسى. ئىككىنچى تاللاش بولسا ئۇلىنىشنىڭ ئىسمى.

en: Converts an Internet network address in (IPv4/IPv6) format to binary
ug: (IPv4 / IPv6) فورماتىدىكى ئىنتېرنېت تورى ئادرېسىنى ئىككىلىك سىستېمىغا ئايلاندۇرىدۇ

en: Converts an Internet network address in (IPv4/IPv6) format into a long integer.
ug: (IPv4 / IPv6) فورماتىدىكى ئىنتېرنېت تورى ئادرېسىنى ئۇزۇن پۈتۈن سانغا ئايلاندۇرىدۇ.

en: Syntax highlighted CodeMirror editor for JSON.
ug: گرامماتىكىسى JSON نىڭ CodeMirror تەھرىرىنى گەۋدىلەندۈردى.

en: Syntax highlighted CodeMirror editor for SQL.
ug: گرامماتىكىسى SQL نىڭ CodeMirror تەھرىرىنى گەۋدىلەندۈردى.

en: Syntax highlighted CodeMirror editor for XML (and HTML).
ug: گرامماتىكىسى XML (ۋە HTML) نىڭ CodeMirror تەھرىرىنى گەۋدىلەندۈردى.

en: Converts an Internet network address stored as a binary string into a string in Internet standard (IPv4/IPv6) format.
ug: ئىككىلىك تىزما سۈپىتىدە ساقلانغان ئىنتېرنېت تورى ئادرېسىنى ئىنتېرنېت ئۆلچىمى (IPv4 / IPv6) فورماتىغا ئايلاندۇرىدۇ.

en: Formats text as JSON with syntax highlighting.
ug: تېكىستنى JSON قىلىپ فورماتلاش ئارقىلىق فورماتلايدۇ.

en: Formats text as XML with syntax highlighting.
ug: تېكىستنى گرامماتىكىلىق يورۇتۇش ئارقىلىق XML قىلىپ فورماتلايدۇ.

en: Provides authentication using HOTP and TOTP applications such as FreeOTP, Google Authenticator or Authy.
ug: FreeOTP ، Google Authenticator ياكى Authy قاتارلىق HOTP ۋە TOTP قوللىنىشچان پروگراممىلىرىنى ئىشلىتىپ دەلىللەش بىلەن تەمىنلەيدۇ.

en: Hardware Security Key (FIDO U2F)
ug: قاتتىق دېتال بىخەتەرلىك ئاچقۇچى (FIDO U2F)

en: Provides authentication using hardware security tokens supporting FIDO U2F, such as a YubiKey.
ug: YubiKey غا ئوخشاش FIDO U2F نى قوللايدىغان قاتتىق دېتال بىخەتەرلىك بەلگىسى ئارقىلىق دەلىللەش بىلەن تەمىنلەيدۇ.

en: Login using password only.
ug: پەقەت پارول ئىشلىتىپلا كىرىڭ.

en: For testing purposes only!
ug: پەقەت سىناق مەقسىتىدە!

en: Hardware Security Key (WebAuthn/FIDO2)
ug: قاتتىق دېتال بىخەتەرلىك ئاچقۇچى (WebAuthn / FIDO2)

en: Provides authentication using hardware security tokens supporting the WebAuthn/FIDO2 protocol, such as a YubiKey.
ug: YubiKey غا ئوخشاش WebAuthn / FIDO2 كېلىشىمىنى قوللايدىغان قاتتىق دېتال بىخەتەرلىك بەلگىسى ئارقىلىق دەلىللەش بىلەن تەمىنلەيدۇ.

en: Logout and try as another user.
ug: تىزىملىتىپ كىرىپ باشقا ئىشلەتكۈچى سۈپىتىدە سىناپ بېقىڭ.

en: Please check privileges of directory containing database.
ug: سانداننى ئۆز ئىچىگە ئالغان مۇندەرىجىنىڭ ئىمتىيازلىرىنى تەكشۈرۈڭ.

en: Details…
ug: تەپسىلاتلار…

en: Connection to server is disabled, please enable $cfg['AllowArbitraryServer'] in phpMyAdmin configuration.
ug: مۇلازىمېتىرغا ئۇلىنىش چەكلەنگەن ، phpMyAdmin سەپلىمىسىدە $ cfg ['AllowArbitraryServer'] نى قوزغىتىڭ.

en: Replication started successfully.
ug: كۆپەيتىش مۇۋەپپەقىيەتلىك باشلاندى.

en: Error starting replication.
ug: كۆپەيتىشنى باشلاشتا خاتالىق.

en: Replication stopped successfully.
ug: كۆپەيتىش مۇۋەپپەقىيەتلىك توختىدى.

en: Error stopping replication.
ug: كۆپەيتىشنى توختىتىشتا خاتالىق.

en: Replication resetting successfully.
ug: كۆپەيتىش مۇۋەپپەقىيەتلىك ئەسلىگە كەلتۈرۈلدى.

en: Error resetting replication.
ug: كۆپەيتىشنى ئەسلىگە كەلتۈرۈشتە خاتالىق.

en: Success.
ug: مۇۋەپپەقىيەت.

en: Unknown error
ug: نامەلۇم خاتالىق

en: Unable to read primary log position. Possible privilege problem on primary.
ug: دەسلەپكى خاتىرە ئورنىنى ئوقۇيالمىدى. دەسلەپكى ئىمتىياز مەسىلىسى.

en: Unable to change primary!
ug: باشلانغۇچنى ئۆزگەرتەلمىدى!

en: Error 405! Request method not allowed.
ug: خاتالىق 405! تەلەپ قىلىش ئۇسۇلى رۇخسەت قىلىنمايدۇ.

en: Please provide a name for this bookmarked search.
ug: بۇ خەتكۈچ ئىزدەش ئۈچۈن ئىسىم بىلەن تەمىنلەڭ.

en: Missing information to save the bookmarked search.
ug: خەتكۈچلەنگەن ئىزدەشنى ساقلاش ئۈچۈن ئۇچۇر كەم.

en: Missing information to delete the search.
ug: ئىزدەشنى ئۆچۈرۈش ئۈچۈن يوقاپ كەتكەن ئۇچۇرلار.

en: Missing information to load the search.
ug: ئىزدەشنى يۈكلەيدىغان ئۇچۇرلار كەم.

en: Account locking is not supported.
ug: ھېسابات قۇلۇپلاشنى قوللىمايدۇ.

en: No privileges.
ug: ئىمتىياز يوق.

en: Includes all privileges except GRANT.
ug: GRANT دىن باشقا بارلىق ئىمتىيازلارنى ئۆز ئىچىگە ئالىدۇ.

en: Allows deleting data.
ug: سانلىق مەلۇماتلارنى ئۆچۈرۈشىگە يول قويىدۇ.

en: Allows creating new tables.
ug: يېڭى جەدۋەل قۇرۇشقا يول قويىدۇ.

en: Allows dropping tables.
ug: جەدۋەللەرنى تاشلاشقا يول قويىدۇ.

en: Allows creating and dropping indexes.
ug: كۆرسەتكۈچ قۇرۇش ۋە تاشلاشقا يول قويىدۇ.

en: Allows altering the structure of existing tables.
ug: مەۋجۇت جەدۋەللەرنىڭ قۇرۇلمىسىنى ئۆزگەرتىشكە يول قويىدۇ.

en: Allows creating new views.
ug: يېڭى كۆز قاراشلارنى يارىتىشقا يول قويىدۇ.

en: Allows performing SHOW CREATE VIEW queries.
ug: SHOW CREATE VIEW سوئاللىرىنى ئىجرا قىلىشقا يول قويىدۇ.

en: Allows creating and dropping triggers.
ug: قوزغاتقۇچ قۇرۇش ۋە تاشلاشقا يول قويىدۇ.

en: Allows reading data.
ug: سانلىق مەلۇماتلارنى ئوقۇشقا يول قويىدۇ.

en: Allows inserting and replacing data.
ug: سانلىق مەلۇمات قىستۇرۇش ۋە ئالماشتۇرۇشقا يول قويىدۇ.

en: Allows changing data.
ug: سانلىق مەلۇماتنى ئۆزگەرتىشكە يول قويىدۇ.

en: Allows creating new databases and tables.
ug: يېڭى ساندان ۋە جەدۋەل قۇرۇشقا يول قويىدۇ.

en: Allows dropping databases and tables.
ug: ساندان ۋە جەدۋەللەرنى تاشلاشقا يول قويىدۇ.

en: Allows reloading server settings and flushing the server's caches.
ug: مۇلازىمېتىر تەڭشىكىنى قايتا يۈكلەشكە ۋە مۇلازىمېتىرنىڭ غەملەكلىرىنى تازىلاشقا يول قويىدۇ.

en: Allows shutting down the server.
ug: مۇلازىمېتىرنى تاقاشقا يول قويىدۇ.

en: Allows viewing processes of all users.
ug: بارلىق ئىشلەتكۈچىلەرنىڭ كۆرۈش جەريانىغا يول قويىدۇ.

en: Allows importing data from and exporting data into files.
ug: سانلىق مەلۇماتلارنى ھۆججەتلەرگە ئەكىرىش ۋە چىقىرىشقا يول قويىدۇ.

en: Has no effect in this MySQL version.
ug: بۇ MySQL نەشرىدە ھېچقانداق ئۈنۈم يوق.

en: Gives access to the complete list of databases.
ug: ساندانلارنىڭ تولۇق تىزىملىكىنى زىيارەت قىلىدۇ.

en: Allows connecting, even if maximum number of connections is reached; required for most administrative operations like setting global variables or killing threads of other users.
ug: ئەڭ كۆپ ئۇلىنىش سانىغا يەتكەن تەقدىردىمۇ ئۇلىنىشقا يول قويىدۇ. يەرشارى ئۆزگەرگۈچى مىقدار بەلگىلەش ياكى باشقا ئىشلەتكۈچىلەرنىڭ تېمىسىنى ئۆلتۈرۈش قاتارلىق كۆپىنچە مەمۇرىي مەشغۇلاتلارغا ئېھتىياجلىق.

en: Allows creating temporary tables.
ug: ۋاقىتلىق جەدۋەل قۇرۇشقا يول قويىدۇ.

en: Allows locking tables for the current thread.
ug: نۆۋەتتىكى تېمىنىڭ قۇلۇپ جەدۋىلىگە يول قويىدۇ.

en: Needed for the replication replicas.
ug: كۆپەيتىش كۆپەيتىشكە ئېھتىياجلىق.

en: Allows the user to ask where the replicas / primaries are.
ug: ئىشلەتكۈچىنىڭ كۆپەيتىلگەن نۇسخىسى / دەسلەپكى نۇسخىسىنىڭ قەيەردە ئىكەنلىكىنى سورىشىغا يول قويىدۇ.

en: Allows to set up events for the event scheduler.
ug: پائالىيەت ئورۇنلاشتۇرغۇچى ئۈچۈن پائالىيەت ئورۇنلاشتۇرۇشىغا يول قويىدۇ.

en: Allows creating stored routines.
ug: ساقلانغان تەرتىپلەرنى قۇرۇشقا يول قويىدۇ.

en: Allows altering and dropping stored routines.
ug: ساقلانغان تەرتىپلەرنى ئۆزگەرتىش ۋە تاشلاشقا يول قويىدۇ.

en: Allows creating, dropping and renaming user accounts.
ug: ئىشلەتكۈچى ھېساباتى قۇرۇش ، تاشلاش ۋە ئىسىم ئۆزگەرتىشكە يول قويىدۇ.

en: Allows executing stored routines.
ug: ساقلانغان تەرتىپلەرنى ئىجرا قىلىشقا يول قويىدۇ.

en: Not enough privilege to view users.
ug: ئابونتلارنى كۆرۈش يېتەرلىك ئىمتىياز ئەمەس.

en: Revoke
ug: بىكار قىلىش

en: Database-specific privileges
ug: ساندانغا خاس ئىمتىيازلار

en: Table-specific privileges
ug: جەدۋەلگە خاس ئىمتىيازلار

en: No users selected for deleting!
ug: ئۆچۈرۈش ئۈچۈن تاللانغان ئىشلەتكۈچى يوق!

en: Reloading the privileges
ug: ئىمتىيازنى قايتا يۈكلەش

en: The selected users have been deleted successfully.
ug: تاللانغان ئابونتلار مۇۋەپپەقىيەتلىك ئۆچۈرۈلدى.

en: No user found.
ug: ئىشلەتكۈچى تېپىلمىدى.

en: The privileges were reloaded successfully.
ug: ئىمتىيازلار مۇۋەپپەقىيەتلىك يۈكلەندى.

en: User
ug: ئىشلەتكۈچى

en: A user account allowing any user from localhost to connect is present. This will prevent other users from connecting if the host part of their account allows a connection from any (%) host.
ug: Localhost دىكى ھەر قانداق ئىشلەتكۈچىنىڭ ئۇلىنىشىغا يول قويغان ئىشلەتكۈچى ھېساباتى بار. ئەگەر ھېساباتىنىڭ باش ئاپپاراتلىرى (%) مۇلازىمېتىردىن ئۇلىنىشقا يول قويسا ، باشقا ئىشلەتكۈچىلەرنىڭ ئۇلىنىشىنىڭ ئالدىنى ئالىدۇ.

en: Note: phpMyAdmin gets the users’ privileges directly from MySQL’s privilege tables. The content of these tables may differ from the privileges the server uses, if they have been changed manually. In this case, the privileges have to be reloaded but currently, you don't have the RELOAD privilege.
ug: ئەسكەرتىش: phpMyAdmin ئابونتلارنىڭ ئىمتىيازىنى بىۋاسىتە MySQL نىڭ ئىمتىياز جەدۋىلىدىن ئالىدۇ. بۇ جەدۋەللەرنىڭ مەزمۇنى قولدا ئۆزگەرتىلگەن بولسا ، مۇلازىمېتىر ئىشلىتىدىغان ئىمتىيازدىن پەرقلىنىشى مۇمكىن. بۇ خىل ئەھۋالدا ، ئىمتىيازلارنى قايتا يۈكلەشكە توغرا كېلىدۇ ، ئەمما ھازىر ، سىزنىڭ RELOAD ئىمتىيازىڭىز يوق.

en: You have added a new user.
ug: يېڭى ئىشلەتكۈچى قوشتىڭىز.

en: SQL query
ug: SQL سورىقى

en: Threads
ug: تېما

en: Temporary data
ug: ۋاقىتلىق سانلىق مەلۇمات

en: Delayed inserts
ug: كېچىكتۈرۈلگەن قىستۇرمىلار

en: Key cache
ug: ئاچقۇچ ساقلىغۇچ

en: Joins
ug: قوشۇلدى

en: Sorting
ug: تەرتىپلەش

en: Transaction coordinator
ug: سودا ماسلاشتۇرغۇچى

en: Files
ug: ھۆججەتلەر

en: Flush (close) all tables
ug: بارلىق جەدۋەللەرنى يۇيۇش (تاقاش)

en: Show open tables
ug: ئوچۇق جەدۋەللەرنى كۆرسەت

en: ID
ug: كىملىك

en: Host
ug: ئاساسىي ماشىنا

en: Command
ug: بۇيرۇق

en: Progress
ug: ئىلگىرىلەش

en: Reading of version failed. Maybe you're offline or the upgrade server does not respond.
ug: نەشرىنى ئوقۇش مەغلۇب بولدى. بەلكىم سىز تورسىز ياكى يېڭىلاش مۇلازىمىتىرى جاۋاب قايتۇرمىغان بولۇشى مۇمكىن.

en: Got invalid version string from server
ug: مۇلازىمېتىردىن ئىناۋەتسىز نەشرى بار

en: Unparsable version string
ug: تەڭداشسىز نەشرى

en: No newer stable version is available
ug: يېڭى مۇقىم نەشرى يوق

en: Showing as PHP code
ug: PHP كودى سۈپىتىدە كۆرسىتىلىدۇ

en: There is no detailed status information available for this storage engine.
ug: بۇ ساقلىغۇچقا مۇناسىۋەتلىك باشقا ئۇچۇرلار مەۋجۇت ئەمەس.

en: %s is the default storage engine on this MySQL server.
ug: %s بولسا MySQL مۇلازىمىتېرنىڭ ساقلاش ئەندىزە موتۇرى.

en: %s is available on this MySQL server.
ug: %s نى بۇ MySQL مۇلازىمىتېرىدا ئىشلىتىشكە بولىدۇ.

en: %s has been disabled for this MySQL server.
ug: %s نى بۇ MySQL مۇلازىمىتېرىدا ئىشلىتىشكە بولمايدۇ.

en: This MySQL server does not support the %s storage engine.
ug: بۇ MySQL مۇلازىمىتېرى %s نى قوللىمايدۇ.

en: The name of the primary key must be "PRIMARY"!
ug: دەسلەپكى ئاچقۇچنىڭ ئىسمى چوقۇم «PRIMARY» بولۇشى كېرەك!

en: Can't rename index to PRIMARY!
ug: كۆرسەتكۈچنى PRIMARY غا ئۆزگەرتكىلى بولمايدۇ!

en: No index parts defined!
ug: كۆرسەتكۈچ زاپچاسلىرى ئېنىقلانمىدى!

en: Default theme %s not found!
ug: ئۇسلۇپ ئەندىزسى %s تېپىلمىدى!

en: Theme %s not found!
ug: تېما %s تېپىلمىدى!

en: Tracking report
ug: ئىزلاش خاتىرىسى

en: Tracking statements
ug: ئىز قوغلاش بايانلىرى

en: No data
ug: سانلىق مەلۇمات يوق

en: Structure only
ug: تۈزىلىشىنىلا

en: Data only
ug: ئۇچۇرنىلا

en: Structure and data
ug: تۈزۈلىشى ۋە ئۇچۇر

en: SQL dump (file download)
ug: SQL تۆكۈش (ھۆججەت چۈشۈرۈش)

en: SQL dump
ug: SQL تۆكۈش

en: This option will replace your table and contained data.
ug: بۇ تاللاش جەدۋىلىڭىزنى ۋە سانلىق مەلۇماتلارنى ئۆز ئىچىگە ئالىدۇ.

en: SQL execution
ug: SQL ئىجرا

en: Data manipulation statement
ug: سانلىق مەلۇماتلارنى كونترول قىلىش باياناتى

en: Data definition statement
ug: سانلىق مەلۇمات ئېنىقلىمىسى

en: Structure snapshot
ug: تۈزۈلمە رەسىمى

en: Tracking data definition successfully deleted
ug: ئىز قوغلاش سانلىق مەلۇمات ئېنىقلىمىسى مۇۋەپپەقىيەتلىك ئۆچۈرۈلدى

en: Tracking data manipulation successfully deleted
ug: سانلىق مەلۇماتلارنى كونترول قىلىش مۇۋەپپەقىيەتلىك ئۆچۈرۈلدى

en: You can execute the dump by creating and using a temporary database. Please ensure that you have the privileges to do so.
ug: ۋاقىتلىق ساندان قۇرۇش ۋە ئىشلىتىش ئارقىلىق ئەخلەت ساندۇقىنى ئىجرا قىلالايسىز. بۇنداق قىلىش ئىمتىيازىڭىزغا كاپالەتلىك قىلىڭ.

en: Comment out these two lines if you do not need them.
ug: ئەگەر بۇ ئىككى قۇرغا ئېھتىياجلىق بولمىسىڭىز باھا بېرىڭ.

en: SQL statements exported. Please copy the dump or execute it.
ug: SQL باياناتى ئېكىسپورت قىلىندى. ئەخلەت ساندۇقىنى كۆچۈرۈڭ ياكى ئىجرا قىلىڭ.

en: A 1-byte integer, signed range is -128 to 127, unsigned range is 0 to 255
ug: 1 بايىتلىق پۈتۈن سان ، ئىمزا قويۇلغان دائىرە -128 دىن 127 گىچە ، ئىمزاسىز دائىرە 0 دىن 255 گىچە

en: A 2-byte integer, signed range is -32,768 to 32,767, unsigned range is 0 to 65,535
ug: 2 بايىتلىق پۈتۈن سان ، ئىمزا قويۇلغان دائىرە -32،768 دىن 32767 گىچە ، ئىمزا قويمىغان دائىرە 0 دىن 65،535

en: A 3-byte integer, signed range is -8,388,608 to 8,388,607, unsigned range is 0 to 16,777,215
ug: 3 بايىتلىق پۈتۈن سان ، ئىمزا قويۇلغان دائىرە -8،388،608 دىن 8 مىليون 388،607 ، ئىمزا قويمىغان دائىرە 0 دىن 16 مىليون 777،215

en: A 4-byte integer, signed range is -2,147,483,648 to 2,147,483,647, unsigned range is 0 to 4,294,967,295
ug: 4 بايىتلىق پۈتۈن سان ، ئىمزا قويۇلغان دائىرە -2،147،483،648 دىن 2 مىليون 147 مىڭ 483 647 ، ئىمزاسىز دائىرە 0 دىن 4 مىليون 294 مىڭ 967،295

en: An 8-byte integer, signed range is -9,223,372,036,854,775,808 to 9,223,372,036,854,775,807, unsigned range is 0 to 18,446,744,073,709,551,615
ug: 8 بايىتلىق پۈتۈن سان ، ئىمزا قويۇلغان دائىرە -9،223،372،036،854،775،808 دىن 9 مىليون 223،372،036،854،775،807 ، ئىمزا قويمىغان دائىرە 0 دىن 18 مىليون 446،744،073،709،551،615

en: A fixed-point number (M, D) - the maximum number of digits (M) is 65 (default 10), the maximum number of decimals (D) is 30 (default 0)
ug: مۇقىم نۇقتا نومۇرى (M, D) - ئەڭ چوڭ سان (M) 65 (سۈكۈتتىكى 10) ، ئونلۇق سان (D) نىڭ ئەڭ چوڭ سانى 30 (سۈكۈتتىكى 0)

en: A small floating-point number, allowable values are -3.402823466E+38 to -1.175494351E-38, 0, and 1.175494351E-38 to 3.402823466E+38
ug: كىچىك لەيلىمە چېكىتلىك سان ، رۇخسەت قىلىشقا بولىدىغان قىممەت -3.402823466E + 38 دىن -1.175494351E-38 ، 0 ۋە 1.175494351E-38 دىن 3.402823466E + 38

en: A double-precision floating-point number, allowable values are -1.7976931348623157E+308 to -2.2250738585072014E-308, 0, and 2.2250738585072014E-308 to 1.7976931348623157E+308
ug: قوش ئېنىقلىق لەيلىمە چېكىتلىك نومۇر ، رۇخسەت قىلىشقا بولىدىغان قىممەت -1.7976931348623157E + 308 دىن -2.2250738585072014E-308 ، 0 ۋە 2.2250738585072014E-308 دىن 1.7976931348623157E + 308

en: Synonym for DOUBLE (exception: in REAL_AS_FLOAT SQL mode it is a synonym for FLOAT)
ug: DOUBLE نىڭ مەنىسى (بۇنىڭ سىرتىدا: REAL_AS_FLOAT SQL ھالەتتە ئۇ FLOAT نىڭ مەنىسى)

en: A bit-field type (M), storing M of bits per value (default is 1, maximum is 64)
ug: بىر ئاز ساھە تىپى (M) ، ھەر بىر قىممەتنىڭ M قىممىتى ساقلىنىدۇ (سۈكۈتتىكىسى 1 ، ئەڭ يۇقىرىسى 64)

en: A synonym for TINYINT(1), a value of zero is considered false, nonzero values are considered true
ug: TINYINT (1) نىڭ مەنىسى ، نۆلنىڭ قىممىتى يالغان ، نۆل بولمىغان قىممەتلەر توغرا دەپ قارىلىدۇ

en: An alias for BIGINT UNSIGNED NOT NULL AUTO_INCREMENT UNIQUE
ug: BIGINT UNSIGNED NULL AUTO_INCREMENT UNIQUE نىڭ ئىسمى

en: A year in four-digit (4, default) or two-digit (2) format, the allowable values are 70 (1970) to 69 (2069) or 1901 to 2155 and 0000
ug: تۆت خانىلىق (4 ، سۈكۈتتىكى) ياكى ئىككى خانىلىق (2) فورماتتىكى بىر يىل ، رۇخسەت قىلىنغان قىممەت 70 (1970) دىن 69 (2069) ياكى 1901 دىن 2155 ۋە 0000.

en: A fixed-length (0-255, default 1) string that is always right-padded with spaces to the specified length when stored
ug: مۇقىم ئۇزۇنلۇق (0-255 ، سۈكۈتتىكى 1) تىزما ، ساقلىغاندا ھەمىشە بوشلۇق بىلەن ئوڭ تەرەپكە چاپلىنىدۇ

en: A TEXT column with a maximum length of 255 (2^8 - 1) characters, stored with a one-byte prefix indicating the length of the value in bytes
ug: ئەڭ چوڭ ئۇزۇنلۇقى 255 (2 ^ 8 - 1) ھەرپ-بەلگە بولغان TEXT ستون ، بايتتىكى قىممەتنىڭ ئۇزۇنلۇقىنى كۆرسىتىپ بېرىدىغان بىر بايىتلىق ئالدى قوشۇلغۇچى بىلەن ساقلىنىدۇ.

en: A TEXT column with a maximum length of 65,535 (2^16 - 1) characters, stored with a two-byte prefix indicating the length of the value in bytes
ug: ئەڭ چوڭ ئۇزۇنلۇقى 65535 (2 ^ 16 - 1) ھەرپ-بەلگە بولغان TEXT ستون ، ئىككى بايىتلىق ئالدى قوشۇلغۇچى بىلەن ساقلىنىپ ، بايتنىڭ قىممىتىنىڭ ئۇزۇنلۇقىنى كۆرسىتىدۇ.

en: A TEXT column with a maximum length of 16,777,215 (2^24 - 1) characters, stored with a three-byte prefix indicating the length of the value in bytes
ug: ئەڭ چوڭ ئۇزۇنلۇقى 16 مىليون 777،215 (2 ^ 24 - 1) ھەرپ-بەلگە بولغان TEXT ستون ، بايتتىكى قىممەتنىڭ ئۇزۇنلۇقىنى كۆرسىتىپ بېرىدىغان ئۈچ بايىتلىق ئالدى قوشۇلغۇچى بىلەن ساقلىنىدۇ.

en: A TEXT column with a maximum length of 4,294,967,295 or 4GiB (2^32 - 1) characters, stored with a four-byte prefix indicating the length of the value in bytes
ug: ئەڭ چوڭ ئۇزۇنلۇقى 4 مىليون 294،967،295 ياكى 4GiB (2 ^ 32 - 1) ھەرپ-بەلگە بولغان TEXT ستون ، بايتتىكى قىممەتنىڭ ئۇزۇنلۇقىنى كۆرسىتىپ بېرىدىغان تۆت بايىتلىق ئالدى قوشۇلغۇچى بىلەن ساقلىنىدۇ.

en: Similar to the CHAR type, but stores binary byte strings rather than non-binary character strings
ug: CHAR تىپىغا ئوخشاش ، ئەمما ئىككىلىك بايت تىزمىسىنى ئىككىلىك بولمىغان ھەرپ تىزمىسىدىن ساقلايدۇ

en: Similar to the VARCHAR type, but stores binary byte strings rather than non-binary character strings
ug: VARCHAR تىپىغا ئوخشاش ، ئەمما ئىككىلىك ھەرپ تىزمىسىنى ئەمەس ، ئىككىلىك بايت تىزمىسىنى ساقلايدۇ

en: A BLOB column with a maximum length of 255 (2^8 - 1) bytes, stored with a one-byte prefix indicating the length of the value
ug: ئەڭ ئۇزۇن ئۇزۇنلۇقى 255 (2 ^ 8 - 1) بايت بولغان BLOB ستون ، قىممەتنىڭ ئۇزۇنلۇقىنى كۆرسىتىپ بېرىدىغان بىر بايىتلىق ئالدى قوشۇلغۇچى بىلەن ساقلىنىدۇ.

en: A BLOB column with a maximum length of 16,777,215 (2^24 - 1) bytes, stored with a three-byte prefix indicating the length of the value
ug: ئەڭ چوڭ ئۇزۇنلۇقى 16 مىليون 777،215 (2 ^ 24 - 1) بايت بولغان BLOB ستون ، قىممەتنىڭ ئۇزۇنلۇقىنى كۆرسىتىپ بېرىدىغان ئۈچ بايىتلىق ئالدى قوشۇلغۇچى بىلەن ساقلىنىدۇ.

en: A BLOB column with a maximum length of 65,535 (2^16 - 1) bytes, stored with a two-byte prefix indicating the length of the value
ug: ئەڭ چوڭ ئۇزۇنلۇقى 65535 (2 ^ 16 - 1) بايت بولغان BLOB ستون ، قىممەتنىڭ ئۇزۇنلۇقىنى كۆرسىتىپ بېرىدىغان ئىككى بايىتلىق ئالدى قوشۇلغۇچى بىلەن ساقلىنىدۇ.

en: A BLOB column with a maximum length of 4,294,967,295 or 4GiB (2^32 - 1) bytes, stored with a four-byte prefix indicating the length of the value
ug: ئەڭ ئۇزۇن ئۇزۇنلۇقى 4 مىليون 294،967،295 ياكى 4GiB (2 ^ 32 - 1) بايت بولغان BLOB ستون ، قىممەتنىڭ ئۇزۇنلۇقىنى كۆرسىتىپ بېرىدىغان تۆت بايىتلىق ئالدى قوشۇلغۇچى بىلەن ساقلىنىدۇ.

en: An enumeration, chosen from the list of up to 65,535 values or the special '' error value
ug: تىزىملىك ، 65،535 قىممەت تىزىملىكى ياكى ئالاھىدە '' خاتالىق قىممىتى تىزىملىكىدىن تاللانغان

en: A single value chosen from a set of up to 64 members
ug: 64 ئەزادىن تەركىب تاپقان بىر قىممەت

en: A type that can store a geometry of any type
ug: ھەر قانداق تىپتىكى گېئومېتىرىيەنى ساقلىيالايدىغان تىپ

en: A point in 2-dimensional space
ug: 2 ئۆلچەملىك بوشلۇقتىكى بىر نۇقتا

en: A curve with linear interpolation between points
ug: نۇقسانلار ئارىسىدىكى سىزىق ئارىلىقى بار ئەگرى سىزىق

en: A polygon
ug: كۆپ قىرلىق

en: A collection of points
ug: نومۇرلار توپلىمى

en: A collection of curves with linear interpolation between points
ug: نۇقتىلار ئارا سىزىقلىق ئۆز ئارا باغلانغان ئەگرى سىزىقلار توپلىمى

en: A collection of polygons
ug: كۆپ خوتۇنلۇق توپلام

en: A collection of geometry objects of any type
ug: ھەر خىل تىپتىكى گېئومېتىرىيەلىك جىسىملار توپلىمى

en: Stores and enables efficient access to data in JSON (JavaScript Object Notation) documents
ug: JSON (JavaScript ئوبيېكتى ئىزاھاتى) ھۆججىتىدىكى سانلىق مەلۇماتلارنى ساقلايدۇ ۋە ئۈنۈملۈك زىيارەت قىلالايدۇ

en: Intended for storage of IPv6 addresses, as well as IPv4 addresses assuming conventional mapping of IPv4 addresses into IPv6 addresses
ug: IPv6 ئادرېسلىرىنى ساقلاشنى مەقسەت قىلىدۇ ، شۇنداقلا IPv4 ئادرېسلىرىنى IPv6 ئادرېسلارنىڭ ئادەتتىكى خەرىتىسىنى پەرەز قىلغان IPv4 ئادرېس.

en: 128-bit UUID (Universally Unique Identifier)
ug: 128-bit UUID (Universal Unique Identifier)

[ctx: numeric types]
en: Numeric
ug: سان

en: The profile has been updated.
ug: ئارخىپ يېڭىلاندى.

en: Max: %s%s
ug: ئەڭ چوڭ:%s%s

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for January
en: Jan
ug: 1-ئاي

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for February
en: Feb
ug: 2-ئاي

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for March
en: Mar
ug: 3-ئاي

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for April
en: Apr
ug: 4-ئاي

[ctx: Short month name]
note: l10n: Short month name
en: May
ug: 5-ئاي

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for June
en: Jun
ug: 6-ئاي

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for July
en: Jul
ug: چىللە

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for August
en: Aug
ug: تومۇز

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for September
en: Sep
ug: مىزان

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for October
en: Oct
ug: ئوغۇز

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for November
en: Nov
ug: ئوغلاق

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for December
en: Dec
ug: كۆنەك

note: l10n: Short week day name for Monday
en: Mon
ug: دۈشەنبە

note: l10n: Short week day name for Tuesday
en: Tue
ug: سەيشەنبە

note: l10n: Short week day name for Wednesday
en: Wed
ug: چارشەنبە

note: l10n: Short week day name for Thursday
en: Thu
ug: پەيشەنبە

note: l10n: Short week day name for Friday
en: Fri
ug: جۈمە

note: l10n: Short week day name for Saturday
en: Sat
ug: شەنبە

en: %s days, %s hours, %s minutes and %s seconds
ug: %s كۈن, %s سائەت, %s مىنىۇ ۋە %s سېكوند

en: Users
ug: ئىشلەتكۈچى

en: Sort
ug: تۈرلەش

en: Error in ZIP archive:
ug: ZIP ئارخىپىدىكى خاتالىق:

en: No files found inside ZIP archive!
ug: ZIP ئارخىپى ئىچىدە ھۆججەت تېپىلمىدى!

en: Both
ug: ھەر ئىككىلىسى

en: Nowhere
ug: ھېچ يەردە

en: Left
ug: سول

en: Right
ug: توغرا

en: Click
ug: چېكىڭ

en: Double click
ug: قوش چېكىڭ

en: Disabled
ug: تاقالدى

en: key
ug: ئاچقۇچ

en: Open
ug: ئېچىڭ

en: Closed
ug: تاقالدى

en: Monday
ug: دۈشەنبە

en: Tuesday
ug: سەيشەنبە

en: Wednesday
ug: چارشەنبە

en: Thursday
ug: پەيشەنبە

en: Friday
ug: جۈمە

en: Saturday
ug: شەنبە

en: Sunday
ug: يەكشەنبە

en: Ask before sending error reports
ug: خاتالىق دوكلاتىنى ئەۋەتىشتىن بۇرۇن سوراڭ

en: Always send error reports
ug: ھەمىشە خاتالىق دوكلاتىنى ئەۋەتىڭ

en: Never send error reports
ug: خاتالىق دوكلاتىنى ھەرگىز ئەۋەتمەڭ

en: Quick - display only the minimal options to configure
ug: تېز - تەڭشەشكە بولىدىغان ئەڭ كىچىك تاللاشلارنىلا كۆرسىتىدۇ

en: Custom - display all possible options to configure
ug: ئىختىيارىي - تەڭشەشكە بولىدىغان بارلىق تاللاشلارنى كۆرسىتىڭ

en: Custom - like above, but without the quick/custom choice
ug: ئىختىيارىي - يۇقىرىدىكىگە ئوخشاش ، ئەمما تېز / ئىختىيارى تاللاش بولمىسا

en: complete inserts
ug: تولۇق قىستۇر

en: extended inserts
ug: كېڭەيتىلگەن قىستۇرما

en: both of the above
ug: يۇقىرىقىلارنىڭ ھەر ئىككىسى

en: neither of the above
ug: يۇقىرىقىلارنىڭ ھېچقايسىسى يوق

en: Configuration already exists, setup is disabled!
ug: سەپلىمىسى ئاللىبۇرۇن مەۋجۇت ، تەڭشەش چەكلەنگەن!

en: Wrong data
ug: خاتا سانلىق مەلۇمات

en: Edit ENUM/SET values
ug: ENUM / SET قىممىتىنى تەھرىرلەڭ

[ctx: for default]
en: None
ug: ياق

en: As defined:
ug: ئېنىقلانغاندەك:

en: You don't have sufficient privileges to perform this operation; Please refer to the documentation for more details
ug: بۇ مەشغۇلاتنى قىلىشقا يېتەرلىك ئىمتىيازىڭىز يوق. تېخىمۇ كۆپ تەپسىلاتلار ئۈچۈن ھۆججەتلەرنى كۆرۈڭ

en: Unique
ug: بىردىنبىر

en: Spatial
ug: بوشلۇق

en: Expression
ug: ئىپادە

en: first
ug: بىرىنچى

en: after %s
ug: %s دىن كېيىن

en: Table name
ug: جەدۋەل ئىسمى

en: Add
ug: قوش

en: column(s)
ug: رەت

en: Collation:
ug: سېلىشتۇرۇش:

en: Storage Engine:
ug: ساقلاش ماتورى:

en: Connection:
ug: باغلىنىش:

en: Storage engine
ug: ساقلاش ماتورى

en: PARTITION definition:
ug: PARTITION ئېنىقلىمىسى:

[ctx: Online transaction part of the SQL DDL for InnoDB]
en: Online transaction
ug: توردىكى مۇئامىلە

en: The column width of integer types is ignored in your MySQL version unless defining a TINYINT(1) column
ug: پۈتۈن TINYINT (1) ستوننى بەلگىلىمىسىڭىز ، MySQL نەشرىڭىزدە پۈتۈن سان تىپىنىڭ ستون كەڭلىكىگە پەرۋا قىلىنمايدۇ

en: Loading
ug: يۈكلەۋاتىدۇ

en: Referenced by %s.
ug: %s دىن نەقىل ئېلىنغان.

en: Is a foreign key.
ug: سىرتقى ئاچقۇچ.

en: Pick from Central Columns
ug: مەركىزى رەتتىن تاللا

en: Partition by:
ug: بۆلگۈچى:

en: Expression or column list
ug: مۇنتىزىم ئىپادە ياكى رەت تىزىمى

en: Partitions:
ug: بۆلەك:

en: Subpartition by:
ug: تارماق بۆلەك مەنبەسى:

en: Subpartitions:
ug: تارماق بۆلەك:

en: Partition
ug: بۆلەك

en: Engine
ug: ماتور

en: Comment
ug: ئىزاھات

en: Index directory
ug: مۇندەرىجە مۇندەرىجىسى

en: Length/Values
ug: ئۇزۇنلۇقى / قىممىتى

en: If column type is "enum" or "set", please enter the values using this format: 'a','b','c'…<br>If you ever need to put a backslash ("\") or a single quote ("'") amongst those values, precede it with a backslash (for example '\\xyz' or 'a\'b').
ug: ئەگەر ستون تىپى "enum" ياكى "set" بولسا ، بۇ فورماتنى ئىشلىتىپ قىممەتنى كىرگۈزۈڭ: 'a', 'b', 'c'… <br> ئەگەر كەينىگە چېكىنىشكە توغرا كەلسە ("\") ياكى a بۇ قىممەتلەر ئارىسىدىكى يەككە نەقىل ("'") ، كەينىگە قايتىش (مەسىلەن' \\ xyz 'ياكى' a \ 'b').

en: For default values, please enter just a single value, without backslash escaping or quotes, using this format: a
ug: سۈكۈتتىكى قىممەت ئۈچۈن ، بۇ فورماتنى ئىشلىتىپ كەينىگە قايتماي ياكى نەقىل كەلتۈرمەي ، پەقەت بىرلا قىممەتنى كىرگۈزۈڭ

en: Collation
ug: تاسقاش

en: List of available transformations and their options
ug: ئىشلەتكىلى بولىدىغان ئۆزگەرتىشلەرنىڭ تىزىملىكى ۋە ئۇلارنىڭ تاللانمىلىرى

en: Browser display transformation
ug: توركۆرگۈچ كۆرسىتىش ئۆزگەرتىش

en: Browser display transformation options
ug: توركۆرگۈچ كۆرسىتىش ئۆزگەرتىش تاللانمىلىرى

en: Please enter the values for transformation options using this format: 'a', 100, b,'c'…<br>If you ever need to put a backslash ("\") or a single quote ("'") amongst those values, precede it with a backslash (for example '\\xyz' or 'a\'b').
ug: بۇ فورماتنى ئىشلىتىپ ئۆزگەرتىش تاللانمىلىرىنىڭ قىممىتىنى كىرگۈزۈڭ: 'a', 100, b, 'c'… <br> ئەگەر بۇلارنىڭ ئارىسىدا كەينىگە چېكىنىش ("\") ياكى بىر جۈملە ("'") قويۇشقا توغرا كەلسە. قىممەت ، كەينىگە قايتىش ئارقىلىق ئالدىنئالا (مەسىلەن '\\ xyz' ياكى 'a \' b ').

en: Input transformation
ug: كىرگۈزۈش ئۆزگەرتىش

en: This setting is disabled, it will not be applied to your configuration.
ug: بۇ تەڭشەك چەكلەنگەن ، سەپلىمىسىڭىزگە قوللىنىلمايدۇ.

en: Restore default value
ug: سۈكۈتتىكى قىممەتنى ئەسلىگە كەلتۈرۈڭ

en: Allow users to customize this value
ug: ئىشلەتكۈچىلەرنىڭ بۇ قىممەتنى خاسلاشتۇرۇشىغا يول قويۇڭ

en: Collapse
ug: يىمىرىلىش

en: Expand
ug: كېڭەيتىش

en: Queried time
ug: سوئال سوراش

en: During current session
ug: نۆۋەتتىكى يىغىن مەزگىلىدە

en: Order:
ug: زاكاز:

en: Execution order
ug: ئىجرا قىلىش بۇيرۇقى

en: Time taken
ug: ۋاقىت ئېلىندى

en: Order by:
ug: بۇيرۇق:

en: Execute queries on Enter and insert new line with Shift+Enter. To make this permanent, view settings.
ug: Enter دىكى سوئاللارنى ئىجرا قىلىڭ ۋە Shift + Enter بىلەن يېڭى قۇر قىستۇرۇڭ. بۇنى مەڭگۈلۈك قىلىش ئۈچۈن تەڭشەكلەرنى كۆرۈڭ.

en: Track these data definition statements:
ug: بۇ سانلىق مەلۇمات ئېنىقلىما بايانلىرىنى ئىز قوغلاڭ:

en: Track these data manipulation statements:
ug: بۇ سانلىق مەلۇماتلارنى كونترول قىلىش بايانلىرىنى ئىز قوغلاڭ:

en: Create version
ug: نەشىرنى قۇىماق

en: Length/Value
ug: ئۇزۇنلۇقى / قىممىتى

en: Attribute
ug: خاسلىقى

en: The central list of columns for the current database is empty
ug: نۆۋەتتىكى سانداننىڭ مەركىزى ئىستونلىرى قۇرۇق

en: Add column
ug: ستون قوشۇڭ

en: Action
ug: ئامال

en: Number of columns
ug: سۆزلەم سانى

en: Create
ug: قۇرۇش

en: Print
ug: يازدۇر

en: Packed
ug: ئىخچام

en: Cardinality
ug: تۈپ سان

en: No index defined!
ug: index قىممىتى بەلگىلەنمىگەن!

en: View in fullscreen
ug: پۈتۈن ئېكراندا كۆرۈش

en: Exit fullscreen
ug: پۈتۈن ئېكراندىن چىقىڭ

en: Create table
ug: جەدۋەل قۇرۇش

en: Reload
ug: قايتا يۈكلەڭ

en: Help
ug: ياردەم

en: Angular links
ug: بۇلۇڭلۇق ئۇلىنىش

en: Direct links
ug: بىۋاسىتە ئۇلىنىش

en: Snap to grid
ug: تورغا تارتىش

en: Small/Big All
ug: كىچىك / چوڭ ھەممىسى

en: Toggle small/big
ug: كىچىك / چوڭ

en: Toggle relationship lines
ug: مۇناسىۋەت لىنىيىسىنى ئالماشتۇرۇڭ

en: Move Menu
ug: تىزىملىكنى يۆتكەڭ

en: Hide/Show all
ug: ھەممىنى يوشۇرۇش / كۆرسىتىش

en: Value
ug: قىممەت

en: Create a page and save to it
ug: بىر بەت قۇرۇپ ئۇنى ساقلىۋېلىڭ

en: Select Export Relational Type
ug: ئېكسپورت مۇناسىۋەت تۈرىنى تاللاڭ

en: Event type
ug: پائالىيەت تىپى

en: Execute at
ug: ئىجرا قىلىڭ

en: Execute every
ug: ھەر بىرىنى ئىجرا قىلىڭ

[ctx: Start of recurring event]
en: Start
ug: باشلاش

en: On completion preserve
ug: تاماملانغاندىن كېيىن

en: Event scheduler status
ug: پائالىيەت ئورۇنلاشتۇرغۇچى ھالىتى

en: @SERVER@ will become the server name and @DATABASE@ will become the database name.
ug: @ SERVER @ مۇلازىمېتىر نامىغا ، @ DATABASE @ ساندان نامىغا ئايلىنىدۇ.

note: l10n: A query that the user has written freely
en: Exporting a raw query
ug: خام سوئال چىقىرىش

en: Use this column in criteria
ug: بۇ ئىستوننى ئۆلچەمدە ئىشلىتىڭ

en: Enter criteria as free text
ug: ئۆلچەملەرنى ھەقسىز تېكىست قىلىپ كىرگۈزۈڭ

en: Database comment
ug: ساندان ئىزاھاتى

en: You don't have sufficient privileges to perform this operation; Please refer to the documentation for more details.
ug: بۇ مەشغۇلاتنى قىلىشقا يېتەرلىك ئىمتىيازىڭىز يوق. تېخىمۇ كۆپ تەپسىلاتلار ئۈچۈن ھۆججەتلەرنى كۆرۈڭ.

en: Remove database
ug: ئۆزگەرتىلگەن ساندان ئىسمى

en: Database %s has been dropped.
ug: ساندان %s ئۆچۈرۈلدى.

en: Drop the database (DROP)
ug: كۆچۈرۈلگەن ساندان

en: CREATE DATABASE before copying
ug: ئاندىنقى سانداننى كۆپەيتىپ ساندان قۇرۇش

en: Add constraints
ug: مەجبۇرى قوشۇش

en: Switch to copied database
ug: كۆپەيتىلگەن ساندانغا كۆچۈش

en: Change all tables columns collations
ug: بارلىق جەدۋەل ئىستونلىرىنى ئۆزگەرتىڭ

en: User name
ug: ئىشلەتكۈچى ئىسمى

en: Any
ug: ھەر قانداق

en: database-specific
ug: ساندانغا خاس

en: With selected:
ug: تاللانغىنى:

[ctx: Create new user]
en: New
ug: يېڭى

en: You have to choose at least one column to display!
ug: ئەڭ ئاز بىرقۇرنى كۆرسىتىشكە تاللىشىڭىز كېرەك!

en: SQL query on database <b>%s</b>:
ug: SQL ئىجرا بولۋاتقان ساندان <b>%s</b>:

en: Parameters
ug: پارامېتىرلار

en: Add parameter
ug: پارامېتىر قوشۇڭ

en: Return type
ug: تۈرگە قايتىش

en: Return length/values
ug: ئۇزۇنلۇقى / قىممىتى

en: Is deterministic
ug: قەتئىيلىك

en: You do not have sufficient privileges to perform this operation; Please refer to the documentation for more details.
ug: بۇ مەشغۇلاتنى قىلىشقا يېتەرلىك ئىمتىيازىڭىز يوق. تېخىمۇ كۆپ تەپسىلاتلار ئۈچۈن ھۆججەتلەرنى كۆرۈڭ.

en: SQL data access
ug: SQL سانلىق مەلۇمات زىيارەت قىلىش

en: ENUM/SET editor
ug: ENUM / SET تەھرىرلىگۈچى

en: Execute
ug: ئىجرا قىلىڭ

en: Search in database
ug: سانداندىن ئىزدەش

en: Find:
ug: تاپقىنى:

en: Words are separated by a space character (" ").
ug: ھەر بىر تاق سۆزنى  (" ") بەلگىسى ئارقىلىق ئايرىڭ.

en: Inside column:
ug: ئىچىدىكى سۆزلەم:

en: Add prefix
ug: ئالدى قوشۇلغۇچى قوشۇڭ

en: %s table | %s tables
ug[0]: %s جەدۋەل

en: Sum
ug: جەمئىي

en: Check tables having overhead
ug: مەزمۇن بارلارنى تاللاش

en: Empty
ug: تازىلاش

en: Table maintenance
ug: جەدۋەل ئاسراش

en: Analyze table
ug: جەدۋەل تەھلىلى

en: Check table
ug: جەدۋەل تەكشۈرۈش

en: Optimize table
ug: جەدۋەلنى ئەلالاش

en: Repair table
ug: جەدۋەلنى ئوڭشاش

en: Add prefix to table
ug: جەدۋەلگە ئالدى قوشۇلغۇچى قوشۇڭ

en: Remove columns from central list
ug: مەركىزى تىزىملىكتىن ئىستونلارنى ئۆچۈرۈڭ

en: Are you sure?
ug: ئىشىنەمسىز؟

en: This action may change some of the columns definition.[br]Are you sure you want to continue?
ug: بۇ ھەرىكەت بەلكىم بىر قىسىم ئىستون ئېنىقلىمىسىنى ئۆزگەرتىشى مۇمكىن. [Br] داۋاملاشتۇرۇشنى خالامسىز؟

en: Showing create queries
ug: سوئاللارنى كۆرسىتىش

en: Not replicated
ug: تەكرارلانمىدى

en: Replicated
ug: تەكرارلاندى

en: in use
ug: ئىشلىتىلمەكتە

en: Size
ug: ھەجىم

en: Creation
ug: قۇرۇش

en: Last update
ug: ئاخىرقى يېڭلىنىش

en: Last check
ug: ئاخىرقى تەكشۈرۈش

en: Tracking is active.
ug: ئاكتىپ ئىزلاش.

en: Tracking is not active.
ug: ئىزلاش ئاكتىپ ئەمەس.

en: Tracked tables
ug: ئىزلانغان جەدۋەل

en: Last version
ug: ېيڭى نەشىر

en: Created
ug: قۇرۇش

en: Updated
ug: يېڭلاش

en: active
ug: پائال

en: not active
ug: پائالسىز

en: Versions
ug: نەشىر

en: Untracked tables
ug: ئىزلانمىغان جەدۋەللەر

en: Track table
ug: جەدۋەل ئىزلاش

en: Save edited data
ug: تەھرىرلەنگەن سانلىق مەلۇماتنى ساقلاڭ

en: All
ug: ھەممىسى

en: Relational key
ug: مۇناسىۋەت ئاچقۇچى

en: Show binary contents
ug: ئىككىلىك مەزمۇننى كۆرسەت

en: Show BLOB contents
ug: BLOB مەزمۇنىنى كۆرسەت

en: Hide browser transformation
ug: توركۆرگۈنىڭ ئۆزگىرىشىنى يوشۇرۇش

en: Well Known Text
ug: ھەممىگە ئايان تېكىست

en: Well Known Binary
ug: ياخشى بىلىنگەن ئىككىلىك

en: Query results operations
ug: سۈرۈشتۈرۈش نەتىجىسى مەشغۇلاتى

en: Visualize GIS data
ug: GIS سانلىق مەلۇماتلىرىنى كۆرۈڭ

[ctx: None encoding conversion]
en: None
ug: ياق

en: Convert to Kana
ug: كاناغا ئۆزگەرتىڭ

en: This report automatically includes data about the error and information about relevant configuration settings. It will be sent to the phpMyAdmin team for debugging the error.
ug: بۇ دوكلات خاتالىق ۋە مۇناسىۋەتلىك سەپلىمە تەڭشەكلىرى ھەققىدىكى ئۇچۇرلارنى ئاپتوماتىك ئۆز ئىچىگە ئالىدۇ. ئۇ خاتالىقنى ھەل قىلىش ئۈچۈن phpMyAdmin ئەترىتىگە ئەۋەتىلىدۇ.

en: Can you tell us the steps leading to this error? It decisively helps in debugging:
ug: بىزگە بۇ خاتالىقنى كەلتۈرۈپ چىقىرىدىغان باسقۇچلارنى سۆزلەپ بېرەمسىز؟ ئۇ ھەل قىلىشقا ھەل قىلغۇچ ياردەم بېرىدۇ:

en: You may examine the data in the error report:
ug: خاتالىق دوكلاتىدىكى سانلىق مەلۇماتلارنى تەكشۈرسىڭىز بولىدۇ:

en: Submit error report
ug: خاتالىق دوكلاتىنى يوللاڭ

en: Send error report
ug: خاتالىق دوكلاتىنى ئەۋەتىڭ

en: Quick - display only the minimal options
ug: تېز - پەقەت ئەڭ كىچىك تاللاشلارنىلا كۆرسىتىدۇ

en: Custom - display all possible options
ug: ئىختىيارى - بارلىق تاللاشلارنى كۆرسىتىڭ

en: Dump all rows
ug: بارلىق قۇرلارنى تاشلاڭ

en: Dump some row(s)
ug: بەزى قۇرلارنى تاشلاڭ

en: Row to begin at:
ug: قۇرنى باشلاش:

en: Output:
ug: چىقىش نەتىجىسى:

en: Rename exported databases/tables/columns
ug: ئېكسپورت قىلىنغان ساندان / جەدۋەل / ستوننىڭ نامىنى ئۆزگەرتىڭ

en: Defined aliases
ug: ئېنىقلىما بېرىلگەن

en: Remove
ug: ئۆچۈرۈڭ

en: Define new aliases
ug: يېڭى ئىسىملارغا ئېنىقلىما بېرىڭ

en: Use this for future exports
ug: بۇنى كەلگۈسىدىكى ئېكسپورت ئۈچۈن ئىشلىتىڭ

en: Character set of the file:
ug: ھۆججەتنىڭ ھەرىپ-بەلگە توپلىمى

en: Skip tables larger than:
ug: جەدۋەلدىن چوڭراق ئاتلاش:

en: The size is measured in MiB.
ug: چوڭلۇقى MiB بىلەن ئۆلچىنىدۇ.

en: Format-specific options:
ug: فورماتقا خاس تاللاشلار:

en: Encoding Conversion:
ug: كودلاش ئۇسۇلى:

en: Filters
ug: سۈزگۈچ

en: Containing the word:
ug: بۇ سۆزنى ئۆز ئىچىگە ئالىدۇ:

en: Open new phpMyAdmin window
ug: يېڭى phpMyAdmin كۆزنىكىنى ئېچىڭ

en: Git information missing!
ug: Git ئۇچۇرلىرى يوقاپ كەتتى!

en: Use OpenStreetMaps as Base Layer
ug: OpenStreetMaps نى ئاساسىي قاتلام قىلىپ ئىشلىتىڭ

en: Point:
ug: نۇقتا:

en: Outer ring:
ug: سىرتقى ئۈزۈك:

en: Add a polygon
ug: كۆپ قىرلىق

en: Output
ug: چىقىرىش

en: Choose "GeomFromText" from the "Function" column and paste the string below into the "Value" field.
ug: «ئىقتىدار» ئىستونىدىن «GeomFromText» نى تاللاڭ ۋە تۆۋەندىكى قۇرنى «قىممەت» دېگەن ئورۇنغا چاپلاڭ.

en: Click on the bar to scroll to top of page
ug: بالداقنى چېكىپ بەتنىڭ ئۈستىگە ئۆرلەڭ

en: Git revision:
ug: Git تۈزىتىلگەن نۇسخىسى:

en: no branch
ug: شاخ يوق

en: Language
ug: تىلى

en: Theme
ug: باشتېما

en: Server:
ug: مۇلازىمىتېر:

en: Web server
ug: تور مۇلازىمېتىرى

en: Show PHP information
ug: PHP ئۇچۇرلىرىنى كۆرسەت

en: Version information:
ug: نەشرى ئۇچۇرى:

en: Official Homepage
ug: رەسمىي باش بەت

en: Contribute
ug: تۆھپە قوشۇڭ

en: Get support
ug: قوللاشقا ئېرىشىڭ

en: List of changes
ug: ئۆزگەرتىش تىزىملىكى

en: License
ug: ئىجازەتنامە

en: Warning
ug: ئاگاھلاندۇرۇش

en: Notice
ug: دىققەت

en: Get more themes!
ug: تېخىمۇ كۆپ تېمىغا ئىرىشىش !

en: The file being uploaded is probably larger than the maximum allowed size or this is a known bug in webkit based (Safari, Google Chrome, Arora etc.) browsers.
ug: يۈكلىنىۋاتقان ھۆججەت بەلكىم ئەڭ چوڭ رۇخسەت قىلىنغان چوڭلۇقتىن چوڭ بولۇشى مۇمكىن ياكى بۇ توربېكەتنى ئاساس قىلغان (Safari ، Google Chrome ، Arora قاتارلىقلار) توركۆرگۈدىكى مەلۇم خاتالىق.

en: About %MIN min. %SEC sec. remaining.
ug: تەخمىنەن% MIN min. % SEC سېكۇنت. قالغان.

en: About %SEC sec. remaining.
ug: تەخمىنەن% SEC سېكۇنت. قالغان.

en: The file is being processed, please be patient.
ug: بىتەرەپ قىلىنىۋاتىدۇ، ساقلاڭ.

en: Please be patient, the file is being uploaded. Details about the upload are not available.
ug: يوللىنىۋاتىدۇ،تەپسىلىي ئۇچۇرى يوق،ساقلاڭ.

en: A compressed file's name must end in <strong>.[format].[compression]</strong>. Example: <strong>.sql.zip</strong>
ug: پىرىسلانغان ھۆججەتنىڭ ئىسمى چوقۇم <strong>. [فورمات]. [پىرىسلاش] </strong> بىلەن ئاخىرلىشىشى كېرەك. مىسال: <strong> .sql.zip </strong>

en: Browse your computer:
ug: كومپيۇتېرىڭىزنى كۆرۈڭ:

en: You may also drag and drop a file on any page.
ug: ھۆججەتنى خالىغان بەتكە سۆرەپ تاشلىسىڭىزمۇ بولىدۇ.

en: File uploads are not allowed on this server.
ug: مۇلازىمىتىرنىڭ ھۆججەت چىقىرىشىنى چەكلەندى.

en: Previous import timed out, after resubmitting will continue from position %d.
ug: ئالدىنقى قېتىملىق مەشغۇلاتنىڭ ۋاقتى ئېشىپ كەتتى، %d دىن باشلاپ قايتىدىن تاپشۇرۇڭ.

en: Allow the interruption of an import in case the script detects it is close to the PHP timeout limit.
ug: قوليازما PHP ۋاقىت چەكلىمىسىگە يېقىنلاشقانلىقىنى بايقىسا ، ئىمپورتنىڭ ئۈزۈلۈپ قېلىشىغا يول قويۇڭ.

en: This might be a good way to import large files, however it can break transactions.
ug: بۇ بەلكىم چوڭ ھۆججەتلەرنى ئىمپورت قىلىشنىڭ ياخشى ئۇسۇلى بولۇشى مۇمكىن ، ئەمما ئۇ سودىنى بۇزىدۇ.

en: Skip this number of queries (for SQL) starting from the first one:
ug: بۇ سوئاللارنىڭ سانىنى (SQL ئۈچۈن) بىرىنچىدىن باشلاڭ:

en: The primary key has been dropped.
ug: ئاساسىي قىممەت ئۆچۈرۈلدى

en: Index %s has been dropped.
ug: ئۆچۈرۈلگەن تېزىسلار %s.

note: l10n: Display text for current month link in calendar
en: Today
ug: بۈگۈن

en: January
ug: قەھرىتان

en: February
ug: ھۇت

en: March
ug: نورۇز

en: April
ug: ئۈمىد

note: l10n: Short month name for May
en: May
ug: باھار

en: June
ug: 6-ئاي

en: July
ug: 7-ئاي

en: August
ug: 8-ئاي

en: September
ug: 9-ئاي

en: October
ug: 10-ئاي

en: November
ug: 11-ئاي

en: December
ug: 12-ئاي

note: l10n: Minimal week day name for Sunday
en: Su
ug: يەكشەنبە

note: l10n: Minimal week day name for Monday
en: Mo
ug: دۈشەنبە

note: l10n: Minimal week day name for Tuesday
en: Tu
ug: سەيشەنبە

note: l10n: Minimal week day name for Wednesday
en: We
ug: چارشەنبە

note: l10n: Minimal week day name for Thursday
en: Th
ug: پەيشەنبە

note: l10n: Minimal week day name for Friday
en: Fr
ug: جۈمە

note: l10n: Minimal week day name for Saturday
en: Sa
ug: شەنبە

note: l10n: Column header for week of the year in calendar
en: Wk
ug: ھەپتە

en: Hour
ug: سائەت

en: Minute
ug: مىنۇت

en: Second
ug: سېكنۇت

en: This field is required
ug: بۇ ساھە تەلەپ قىلىنىدۇ

en: Please fix this field
ug: بۇ يەرنى تۈزىتىڭ

en: Please enter no more than {0} characters
ug: {0} ھەرپتىن ئېشىپ كەتمەڭ

en: Please enter a value between {0} and {1} characters long
ug: ئۇزۇنلۇقى {0} بىلەن {1} ھەرپ ئارىلىقىدا قىممەت كىرگۈزۈڭ

note: l10n: To validate the usage of a MD5 function on the column
en: This column can not contain a 32 chars value
ug: بۇ ئىستوندا 32 ھەرپ قىممىتى بولمايدۇ

note: l10n: To validate the usage of a AES_ENCRYPT/DES_ENCRYPT function on the column
en: These functions are meant to return a binary result; to avoid inconsistent results you should store it in a BINARY, VARBINARY, or BLOB column.
ug: بۇ ئىقتىدارلار ئىككىلىك نەتىجىنى قايتۇرۇشنى مەقسەت قىلىدۇ. ماس كەلمەيدىغان نەتىجىدىن ساقلىنىش ئۈچۈن ئۇنى ئىككىلىك ، VARBINARY ياكى BLOB ستوندا ساقلىشىڭىز كېرەك.

en: Log in
ug: كىرىش

en: You can enter hostname/IP address and port separated by space.
ug: بوشلۇق بىلەن ئايرىلغان hostname / IP ئادرېسى ۋە ئېغىزنى كىرگۈزەلەيسىز.

en: Username:
ug: ئابۇنىت ئىسمى:

en: Password:
ug: شىفىر

en: There is a mismatch between HTTPS indicated on the server and client. This can lead to a non working phpMyAdmin or a security risk. Please fix your server configuration to indicate HTTPS properly.
ug: مۇلازىمېتىر بىلەن خېرىداردا كۆرسىتىلگەن HTTPS ئوتتۇرىسىدا ماسلاشماسلىق بار. بۇ ئىشلىمەيدىغان phpMyAdmin ياكى بىخەتەرلىك خەۋىپىنى كەلتۈرۈپ چىقىرىدۇ. HTTPS نى توغرا كۆرسىتىش ئۈچۈن مۇلازىمېتىر سەپلىمىسىنى تۈزىتىڭ.

en: Please scan following QR code into the two-factor authentication app on your device and enter authentication code it generates.
ug: تۆۋەندىكى QR كودىنى ئۈسكۈنىڭىزدىكى ئىككى ئامىللىق دەلىللەش دېتالىغا سايىلەپ ، ئۇ ھاسىل قىلغان دەلىللەش كودىنى كىرگۈزۈڭ.

en: Secret/key:
ug: مەخپى / ئاچقۇچ:

en: Open the two-factor authentication app on your device to view your authentication code and verify your identity.
ug: ئۈسكۈنىڭىزدە ئىككى ئامىللىق دەلىللەش دېتالىنى ئېچىڭ ، دەلىللەش كودىڭىزنى كۆرۈڭ ۋە سالاھىيىتىڭىزنى دەلىللەڭ.

en: The configured two factor authentication is not available, please install missing dependencies.
ug: تەڭشەلگەن ئىككى ئامىل دەلىللەشنى ئىشلەتكىلى بولمايدۇ ، كەم قالغان بېقىنىشلارنى ئورنىتىڭ.

en: The FIDO U2F API has been deprecated in favor of the Web Authentication API (WebAuthn).
ug: FIDO U2F API تور دەلىللەش API (WebAuthn) نىڭ پايدىسىدىن قالدى.

en: You can still use Firefox to authenticate your account using the FIDO U2F API, however it's recommended that you use the WebAuthn authentication instead.
ug: سىز يەنىلا Firefox ئارقىلىق FIDO U2F API ئارقىلىق ھېساباتىڭىزنى دەلىللىيەلەيسىز ، ئەمما ئۇنىڭ ئورنىغا WebAuthn دەلىللەشنى ئىشلىتىشىڭىز تەۋسىيە قىلىنىدۇ.

en: Please connect your FIDO U2F device into your computer's USB port. Then confirm registration on the device.
ug: FIDO U2F ئۈسكۈنىڭىزنى كومپيۇتېرىڭىزنىڭ USB ئېغىزىغا ئۇلاڭ. ئاندىن ئۈسكۈنىگە تىزىملاتقانلىقىنى جەزملەشتۈرۈڭ.

en: You are not using https to access phpMyAdmin, therefore FIDO U2F device will most likely refuse to authenticate you.
ug: سىز phpMyAdmin نى زىيارەت قىلىش ئۈچۈن https نى ئىشلەتمەيسىز ، شۇڭا FIDO U2F ئۈسكۈنىسى سىزنى دەلىللەشنى رەت قىلىشى مۇمكىن.

en: Please connect your FIDO U2F device into your computer's USB port. Then confirm login on the device.
ug: FIDO U2F ئۈسكۈنىڭىزنى كومپيۇتېرىڭىزنىڭ USB ئېغىزىغا ئۇلاڭ. ئاندىن ئۈسكۈنىگە كىرىشنى جەزملەشتۈرۈڭ.

en: Verify
ug: دەلىللەڭ

en: Please connect your WebAuthn/FIDO2 device. Then confirm registration on the device.
ug: WebAuthn / FIDO2 ئۈسكۈنىڭىزنى ئۇلاڭ. ئاندىن ئۈسكۈنىگە تىزىملاتقانلىقىنى جەزملەشتۈرۈڭ.

en: Please connect your WebAuthn/FIDO2 device. Then confirm login on the device.
ug: WebAuthn / FIDO2 ئۈسكۈنىڭىزنى ئۇلاڭ. ئاندىن ئۈسكۈنىگە كىرىشنى جەزملەشتۈرۈڭ.

en: Go back
ug: قايتىڭ

en: Home
ug: ئۆي

en: Log out
ug: چېكىنىش

en: phpMyAdmin documentation
ug: phpMyAdmin ھۆججىتى

en: An error has occurred while loading the navigation display
ug: يول باشلاش ئېكرانىنى يۈكلەۋاتقاندا خاتالىق كۆرۈلدى

en: SQL upload
ug: SQL يوللاش

en: Type to filter these, Enter to search all
ug: بۇلارنى سۈزۈش ئۈچۈن كىرگۈزۈڭ ، ھەممىنى ئىزدەڭ

en: Your browser has phpMyAdmin configuration for this domain. Would you like to import it for current session?
ug: توركۆرگۈڭىزدە بۇ دائىرە ئۈچۈن phpMyAdmin سەپلىمىسى بار. ئۇنى نۆۋەتتىكى يىغىن ئۈچۈن ئەكىرىشنى خالامسىز؟

en: Cannot save settings, submitted form contains errors!
ug: تەڭشەكلەرنى ساقلىغىلى بولمايدۇ ، يوللانغان جەدۋەلدە خاتالىق بار!

en: Configuration contains incorrect data for some fields.
ug: سەپلىمىسى بەزى ساھەلەر ئۈچۈن خاتا سانلىق مەلۇماتنى ئۆز ئىچىگە ئالىدۇ.

en: Do you want to import remaining settings?
ug: قالغان تەڭشەكلەرنى ئەكىرىشنى خالامسىز؟

en: Saved on: @DATE@
ug: ساقلانغان: @ DATE @

en: Import from file
ug: ھۆججەتتىن ئەكىرىش

en: Import from browser's storage
ug: توركۆرگۈنىڭ ئامبىرىدىن ئىمپورت قىلىڭ

en: Settings will be imported from your browser's local storage.
ug: تەڭشەك توركۆرگۈڭىزنىڭ يەرلىك ئامبىرىدىن ئىمپورتلىنىدۇ.

en: You have no saved settings!
ug: ساقلانغان تەڭشەكلىرىڭىز يوق!

en: This feature is not supported by your web browser
ug: بۇ ئىقتىدارنى توركۆرگۈڭىز قوللىمايدۇ

en: Merge with current configuration
ug: نۆۋەتتىكى سەپلىمىسى بىلەن بىرلەشتۈرۈڭ

en: Save to browser's storage
ug: توركۆرگۈنىڭ ساقلاش بوشلۇقىغا ساقلاڭ

en: Settings will be saved in your browser's local storage.
ug: تەڭشەك توركۆرگۈڭىزنىڭ يەرلىك ساقلىمىدا ساقلىنىدۇ.

en: Existing settings will be overwritten!
ug: مەۋجۇت تەڭشەكلەر قايتا يېزىلىدۇ!

en: You can reset all your settings and restore them to default values.
ug: بارلىق تەڭشەكلىرىڭىزنى ئەسلىگە كەلتۈرەلەيسىز ۋە ئۇلارنى كۆڭۈلدىكى قىممەتكە قايتۇرالايسىز.

en: By disabling two factor authentication you will be again able to login using password only.
ug: ئىككى ئامىل دەلىللەشنى ئىناۋەتسىز قىلسىڭىز ، پەقەت پارول ئارقىلىق قايتا كىرەلەيسىز.

en: Two-factor authentication is not available, please install optional dependencies to enable authentication backends.
ug: ئىككى ئامىللىق دەلىللەشنى ئىشلەتكىلى بولمايدۇ ، دەلىللەش ئارقا كۆرۈنۈشىنى قوزغىتىش ئۈچۈن ئىختىيارى بېقىنىشنى ئورنىتىڭ.

en: Following composer packages are missing:
ug: تۆۋەندىكى كومپوزىتور بوغچىسى كەم:

en: Two-factor authentication is available and configured for this account.
ug: بۇ ھېسابات ئۈچۈن ئىككى ئامىللىق دەلىللەش بار.

en: Two-factor authentication is available, but not configured for this account.
ug: ئىككى ئامىللىق دەلىللەش بار ، ئەمما بۇ ھېساباتقا سەپلەنمىگەن.

en: Please install optional dependencies to enable more authentication backends.
ug: تېخىمۇ كۆپ دەلىللەش ئارقا سۇپىسىنى قوزغىتىش ئۈچۈن ئىختىيارى بېقىنىشنى ئورنىتىڭ.

en: Two-factor authentication is not available, enable phpMyAdmin configuration storage to use it.
ug: ئىككى ئامىللىق دەلىللەشنى ئىشلەتكىلى بولمايدۇ ، phpMyAdmin سەپلىمىسىنى ساقلاشنى قوزغىتىڭ.

en: You have enabled two factor authentication.
ug: ئىككى ئامىل دەلىللەشنى قوزغىتىڭ.

en: not OK
ug: ياخشى ئەمەس

en: General relation features
ug: ئاساسىي ئالاقە ۋاريانتلىرى

[ctx: Correctly working]
en: OK
ug: ماقۇل

en: Enabled
ug: قوزغىتىلدى

en: Please see the documentation on how to update your column_info table.
ug: Column_info جەدۋىلىنى قانداق يېڭىلاش توغرىسىدىكى ھۆججەتلەرنى كۆرۈڭ.

en: User preferences:
ug: ئىشلەتكۈچى مايىللىقى:

en: Saving Query-By-Example searches:
ug: سۈرۈشتۈرۈشنى مىسال ئارقىلىق ئىزدەش:

en: Managing central list of columns:
ug: ئىستونلارنىڭ مەركىزى تىزىملىكىنى باشقۇرۇش:

en: Remembering designer settings:
ug: لايىھىلىگۈچىنىڭ تەڭشىكىنى ئەستە تۇتۇش:

en: Quick steps to set up advanced features:
ug: ئىلغار ئىقتىدارلارنى ئورنىتىشنىڭ تېز قەدەملىرى:

en: Create a pma user and give access to these tables.
ug: Pma ئىشلەتكۈچى قۇرۇڭ ۋە بۇ جەدۋەللەرنى زىيارەت قىلىڭ.

en: Enable advanced features in configuration file (<code>config.inc.php</code>), for example by starting from <code>config.sample.inc.php</code>.
ug: سەپلىمە ھۆججىتىدىكى ئىلغار ئىقتىدارلارنى قوزغىتىڭ (<code> config.inc.php </code>) ، مەسىلەن <code> config.sample.inc.php </code> دىن باشلاش.

en: Re-login to phpMyAdmin to load the updated configuration file.
ug: يېڭىلانغان سەپلىمە ھۆججىتىنى يۈكلەش ئۈچۈن phpMyAdmin غا قايتا كىرىڭ.

en: Select binary log to view
ug: كۆرۈش ئۈچۈن ئىككىلىك خاتىرە تاللاڭ

en: Log name
ug: خاتىرە ئىسمى

en: Position
ug: ئورنى

en: Server ID
ug: مۇلازىمېتىر كىملىكى

en: Original position
ug: ئەسلى ئورنى

en: Information
ug: ئۇچۇر

en: Databases statistics
ug: ساندان ستاتىستىكىسى

en: Note: Enabling the database statistics here might cause heavy traffic between the web server and the MySQL server.
ug: ئەسكەرتىش: بۇ يەردىكى ساندان ستاتىستىكىسىنى قوزغىتىش تور مۇلازىمېتىرى بىلەن MySQL مۇلازىمېتىرى ئارىسىدا ئېغىر قاتناشنى كەلتۈرۈپ چىقىرىشى مۇمكىن.

en: No databases
ug: ساندان يوق

en: Storage engines
ug: ساقلاش ماتورى

en: Storage Engine
ug: ساقلاش ماتورى

en: Unknown storage engine.
ug: نامەلۇم ساقلاش ماتورى.

en: @SERVER@ will become the server name.
ug: @ SERVER @ مۇلازىمېتىر نامىغا ئايلىنىدۇ.

en: Plugin
ug: قىستۇرما

en: Version
ug: نەشرى

en: Author
ug: ئاپتور

en: Create database with same name and grant all privileges.
ug: ئوخشاش ئىسىم بىلەن ساندان قۇرۇڭ ۋە بارلىق ئىمتىيازلارنى بېرىڭ.

en: Grant all privileges on wildcard name (username\_%).
ug: ياۋايى كارتا ئىسمى (ئىشلەتكۈچى ئىسمى \ _%) دىكى بارلىق ئىمتىيازلارنى بېرىڭ.

en: No Password
ug: پارول يوق

en: This method requires using an '<i>SSL connection</i>' or an '<i>unencrypted connection that encrypts the password using RSA</i>'; while connecting to the server.
ug: بۇ ئۇسۇل '<i> SSL ئۇلىنىشى </i>' ياكى RSA </i> ئارقىلىق پارولنى مەخپىيلەشتۈرگەن '<i> شىفىرلانمىغان ئۇلىنىشنى ئىشلىتىشنى تەلەپ قىلىدۇ'; مۇلازىمېتىرغا ئۇلىنىۋاتقاندا.

en: User account
ug: ئىشلەتكۈچى ھېساباتى

en: Note: You are attempting to edit privileges of the user with which you are currently logged in.
ug: ئەسكەرتىش: سىز ھازىر كىرگەن ئىشلەتكۈچىنىڭ ئىمتىيازلىرىنى تەھرىرلىمەكچى بولۇۋاتىسىز.

en: Note: MySQL privilege names are expressed in English.
ug: ئەسكەرتىش: MySQL ئىمتىياز ئىسىملىرى ئىنگلىزچە ئىپادىلىنىدۇ.

en: Allows user to give to other users or remove from other users privileges that user possess on this routine.
ug: ئىشلەتكۈچىنىڭ باشقا ئىشلەتكۈچىلەرگە بېرىشىگە ياكى ئىشلەتكۈچىنىڭ بۇ ئادەتتىكى باشقا ئىمتىيازلارنى ئۆچۈرۈشىگە يول قويىدۇ.

en: Allows altering and dropping this routine.
ug: بۇ ئادەتنى ئۆزگەرتىش ۋە تاشلاشقا يول قويىدۇ.

en: Allows executing this routine.
ug: بۇ ئادەتنى ئىجرا قىلىشقا يول قويىدۇ.

en: Login Information
ug: كىرىش ئۇچۇرى

en: Any user
ug: ھەر قانداق ئىشلەتكۈچى

en: Use text field
ug: تېكىست بۆلىكىنى ئىشلىتىڭ

en: An account already exists with the same username but possibly a different hostname.
ug: ئوخشاش بىر ئىشلەتكۈچى ئىسمى بىلەن ھېسابات ئاللىبۇرۇن مەۋجۇت ، ئەمما باشقىچە باش ئاپپارات بولۇشى مۇمكىن.

en: Any host
ug: ھەرقانداق ساھىبجامال

en: Local
ug: يەرلىك

en: This host
ug: بۇ ساھىبجامال

en: When Host table is used, this field is ignored and values stored in Host table are used instead.
ug: ساھىبجامال جەدۋىلى ئىشلىتىلگەندە ، بۇ ساھەگە پەرۋا قىلىنمايدۇ ۋە ئۇنىڭ ئورنىغا ساھىبجامالدا ساقلانغان قىممەتلەر ئىشلىتىلىدۇ.

en: Password
ug: پارول

en: Do not change the password
ug: پارولنى ئۆزگەرتمەڭ

en: Re-type
ug: قايتا كىرگۈزىش

en: This method requires using an '<em>SSL connection</em>' or an '<em>unencrypted connection that encrypts the password using RSA</em>'; while connecting to the server.
ug: بۇ ئۇسۇل '<em> SSL ئۇلىنىشى </ em>' ياكى RSA </em> ئارقىلىق پارولنى مەخپىيلەشتۈرگەن '<em> شىفىرلانمىغان ئۇلىنىشنى ئىشلىتىشنى تەلەپ قىلىدۇ'; مۇلازىمېتىرغا ئۇلىنىۋاتقاندا.

en: Edit user group
ug: ئىشلەتكۈچى گۇرۇپپىسىنى تەھرىرلەڭ

en: Column-specific privileges
ug: ستونغا خاس ئىمتىيازلار

en: Add privileges on the following database(s):
ug: تۆۋەندىكى ساندان (لار) غا ئىمتىياز قوشۇڭ:

en: Wildcards % and _ should be escaped with a \ to use them literally.
ug: ياۋايى كارتىلار% ۋە _ ئۇلارنى ھەقىقىي ئىشلىتىش ئۈچۈن \ بىلەن قېچىش كېرەك.

en: Add privileges on the following table:
ug: تۆۋەندىكى جەدۋەلگە ئىمتىياز قوشۇڭ:

en: Add privileges on the following routine:
ug: تۆۋەندىكى ئادەتلەرگە ئىمتىياز قوشۇڭ:

[ctx: None privileges]
en: None
ug: ياق

en: Allows user to give to other users or remove from other users the privileges that user possess yourself.
ug: ئىشلەتكۈچىنىڭ باشقا ئىشلەتكۈچىلەرگە بېرىشىگە يول قويىدۇ ياكى باشقا ئىشلەتكۈچىلەردىن ئىشلەتكۈچى ئۆزى ئىگە بولغان ئىمتىيازلارنى ئۆچۈرۈۋېتىدۇ.

en: Global privileges
ug: يەرشارى ئىمتىيازى

en: Allows adding users and privileges without reloading the privilege tables.
ug: ئىمتىياز جەدۋىلىنى قايتا يۈكلىمەيلا ئىشلەتكۈچى ۋە ئىمتىياز قوشۇشقا يول قويىدۇ.

en: Not used on MariaDB.
ug: MariaDB دا ئىشلىتىلمەيدۇ.

en: Resource limits
ug: بايلىق چەكلىمىسى

en: Note: Setting these options to 0 (zero) removes the limit.
ug: ئەسكەرتىش: بۇ تاللاشلارنى 0 (نۆل) قىلىپ تەڭشىسىڭىز چەكنى چىقىرىۋېتىدۇ.

en: Limits the number of queries the user may send to the server per hour.
ug: ئىشلەتكۈچىنىڭ سائىتىگە مۇلازىمېتىرغا ئەۋەتىدىغان سوئال سانىنى چەكلەيدۇ.

en: Limits the number of commands that change any table or database the user may execute per hour.
ug: ئىشلەتكۈچى ھەر سائەتتە ئىجرا قىلالايدىغان جەدۋەل ياكى سانداننى ئۆزگەرتىدىغان بۇيرۇق سانىنى چەكلەيدۇ.

en: Limits the number of new connections the user may open per hour.
ug: ئىشلەتكۈچى سائىتىگە ئاچالايدىغان يېڭى ئۇلىنىش سانىنى چەكلەيدۇ.

en: Limits the number of simultaneous connections the user may have.
ug: ئىشلەتكۈچى بىرلا ۋاقىتتا ئۇلىنىش سانىنى چەكلەيدۇ.

en: Requires a valid X509 certificate.
ug: ئىناۋەتلىك X509 گۇۋاھنامىسى تەلەپ قىلىدۇ.

en: Requires that a specific cipher method be used for a connection.
ug: ئۇلىنىش ئۈچۈن كونكرېت شىفىر ئۇسۇلىنى قوللىنىشنى تەلەپ قىلىدۇ.

en: Requires that a valid X509 certificate issued by this CA be presented.
ug: بۇ CA تارقاتقان ئىناۋەتلىك X509 گۇۋاھنامىسىنىڭ كۆرسىتىلىشىنى تەلەپ قىلىدۇ.

en: Requires that a valid X509 certificate with this subject be presented.
ug: بۇ تېما بىلەن كۈچكە ئىگە X509 گۇۋاھنامىسىنىڭ كۆرسىتىلىشىنى تەلەپ قىلىدۇ.

en: User accounts overview
ug: ئىشلەتكۈچى ھېساباتى ئومۇمىي ئەھۋالى

en: User groups
ug: ئىشلەتكۈچى گۇرۇپپىسى

en: The selected user was not found in the privilege table.
ug: تاللانغان ئىشلەتكۈچى ئىمتىياز جەدۋىلىدىن تېپىلمىدى.

en: Change login information / Copy user account
ug: كىرىش ئۇچۇرىنى ئۆزگەرتىش / ئىشلەتكۈچى ھېساباتىنى كۆچۈرۈش

en: Create a new user account with the same privileges and …
ug: ئوخشاش ئىمتىياز ۋە يېڭى ئىشلەتكۈچى ھېساباتى قۇرۇڭ…

en: … keep the old one.
ug: … كونانى ساقلاڭ.

en: … delete the old one from the user tables.
ug: … كونا جەدۋەلنى ئىشلەتكۈچى جەدۋىلىدىن ئۆچۈرۈڭ.

en: … revoke all active privileges from the old one and delete it afterwards.
ug: … بارلىق ئاكتىپ ئىمتىيازلارنى كونا ھوقۇقتىن بىكار قىلىپ ، كېيىن ئۆچۈرۈڭ.

en: … delete the old one from the user tables and reload the privileges afterwards.
ug: … كونا جەدۋەلنى ئىشلەتكۈچى جەدۋىلىدىن ئۆچۈرۈپ ، ئىمتىيازنى قايتا يۈكلەڭ.

en: User group
ug: ئىشلەتكۈچى گۇرۇپپىسى

en: Revoke all active privileges from the users and delete them afterwards.
ug: ئىشلەتكۈچىلەرنىڭ بارلىق ئاكتىپ ئىمتىيازلىرىنى ئەمەلدىن قالدۇرۇڭ ۋە كېيىن ئۆچۈرۈڭ.

en: Drop the databases that have the same names as the users.
ug: ئىشلەتكۈچىلەر بىلەن ئوخشاش ئىسىمدىكى سانداننى تاشلاڭ.

en: Change or reconfigure primary server
ug: دەسلەپكى مۇلازىمېتىرنى ئۆزگەرتىش ياكى قايتا تەڭشەش

en: Make sure you have a unique server-id in your configuration file (my.cnf). If not, please add the following line into [mysqld] section:
ug: سەپلىمە ھۆججىتىڭىزدە (my.cnf) ئۆزگىچە مۇلازىمېتىر id بارلىقىنى جەزملەشتۈرۈڭ. ئەگەر ئۇنداق بولمىسا ، [mysqld] بۆلىكىگە تۆۋەندىكى قۇرنى قوشۇڭ:

en: Add replica replication user
ug: كۆپەيتىلگەن ئىشلەتكۈچىنى قوشۇڭ

en: Use text field:
ug: تېكىست مەيدانىنى ئىشلىتىڭ:

en: This server is not configured as a primary server in a replication process. You can choose from either replicating all databases and ignoring some of them (useful if you want to replicate a majority of the databases) or you can choose to ignore all databases by default and allow only certain databases to be replicated. Please select the mode:
ug: بۇ مۇلازىمېتىر كۆپەيتىش جەريانىدا ئاساسلىق مۇلازىمېتىر قىلىپ تەڭشەلمىگەن. سىز بارلىق سانلىق مەلۇمات ئامبىرىنى كۆپەيتىش ۋە ئۇلارنىڭ بەزىلىرىگە پەرۋا قىلماسلىقنى تاللىيالايسىز (ئەگەر سانلىق مەلۇمات ئامبىرىنىڭ كۆپ قىسمىنى كۆپەيتمەكچى بولسىڭىز پايدىلىق) ياكى سۈكۈتتىكى بارلىق سانلىق مەلۇمات ئامبىرىغا پەرۋا قىلماي ، پەقەت بەزى ساندانلارنىڭ كۆپەيتىلىشىگە يول قويسىڭىز بولىدۇ. ھالەتنى تاللاڭ:

en: Replicate all databases; Ignore:
ug: بارلىق سانداننى كۆپەيتىڭ. پەرۋا قىلماڭ:

en: Ignore all databases; Replicate:
ug: بارلىق ساندانغا پەرۋا قىلماڭ. كۆپەيتىش:

en: Please select databases:
ug: سانداننى تاللاڭ:

en: Now, add the following lines at the end of [mysqld] section in your my.cnf and please restart the MySQL server afterwards.
ug: ئەمدى my.cnf دىكى [mysqld] بۆلىكىنىڭ ئاخىرىغا تۆۋەندىكى قۇرلارنى قوشۇڭ ، كېيىن MySQL مۇلازىمېتىرىنى قايتا قوزغىتىڭ.

en: Once you restarted MySQL server, please click on Go button. Afterwards, you should see a message informing you, that this server <strong>is</strong> configured as primary.
ug: MySQL مۇلازىمېتىرىنى قايتا قوزغىتىپ بولغاندىن كېيىن ، Go كۇنۇپكىسىنى بېسىڭ. ئۇنىڭدىن كېيىن ، سىز بۇ ئۇچۇرنىڭ <strong> </strong> نىڭ دەسلەپكى قىلىپ تەڭشەلگەنلىكىنى سىزگە ئۇقتۇرىدىغان ئۇچۇرنى كۆرۈشىڭىز كېرەك.

en: This server is configured as primary in a replication process.
ug: بۇ مۇلازىمېتىر كۆپەيتىش جەريانىدا دەسلەپكى قىلىپ تەڭشەلدى.

en: Show connected replicas
ug: ئۇلانغان كۆپەيتىلگەن نۇسخىسىنى كۆرسەت

en: Only replicas started with the --report-host=host_name option are visible in this list.
ug: بۇ تىزىملىكتە پەقەت --report-host = host_name تاللانمىسى بىلەن باشلانغان كۆپەيتىلگەن نۇسخىسىلا كۆرۈنىدۇ.

en: Replica SQL Thread not running!
ug: Replica SQL تېما ئىجرا بولمايدۇ!

en: Replica IO Thread not running!
ug: Replica IO تېما ئىجرا بولمايدۇ!

en: Server is configured as replica in a replication process. Would you like to:
ug: مۇلازىمېتىر كۆپەيتىش جەريانىدا كۆپەيتىلگەن قىلىپ تەڭشەلدى. خالامسىز:

en: Control replica:
ug: كونترول كۆپەيتمىسى:

en: Stop SQL Thread only
ug: SQL تېمىسىنىلا توختىتىڭ

en: Stop IO Thread only
ug: پەقەت IO تېمىنى توختىتىڭ

en: Error management:
ug: خاتالىق باشقۇرۇش:

en: Skipping errors might lead into unsynchronized primary and replica!
ug: ئاتلاپ كېتىش خاتالىقى ماس قەدەمسىز دەسلەپكى ۋە كۆپەيتىلگەن نۇسخىنى كەلتۈرۈپ چىقىرىشى مۇمكىن!

en: Skip current error
ug: نۆۋەتتىكى خاتالىقتىن ئاتلاڭ

en: Variable
ug: ئۆزگىرىشچان

en: Advisor system
ug: مەسلىھەتچىلەر سىستېمىسى

en: Not enough privilege to view the advisor.
ug: مەسلىھەتچىنى كۆرۈش يېتەرلىك ئىمتىياز ئەمەس.

en: Instructions
ug: كۆرسەتمە

en: The Advisor system can provide recommendations on server variables by analyzing the server status variables.
ug: مەسلىھەتچى سىستېمىسى مۇلازىمېتىرنىڭ ئۆزگىرىشچانلىقىنى تەھلىل قىلىش ئارقىلىق مۇلازىمېتىر ئۆزگەرگۈچى مىقدارغا تەۋسىيە بىلەن تەمىنلەيدۇ.

en: Do note however that this system provides recommendations based on simple calculations and by rule of thumb which may not necessarily apply to your system.
ug: شۇنىڭغا دىققەت قىلىڭكى ، بۇ سىستېما ئاددىي ھېسابلاش ۋە سىستېمىڭىزغا ماس كەلمەيدىغان باش قائىدە بويىچە تەۋسىيە بىلەن تەمىنلەيدۇ.

en: Prior to changing any of the configuration, be sure to know what you are changing (by reading the documentation) and how to undo the change. Wrong tuning can have a very negative effect on performance.
ug: ھەر قانداق سەپلىمىنى ئۆزگەرتىشتىن بۇرۇن ، نېمە ئۆزگەرتىۋاتقانلىقىڭىزنى (ھۆججەتلەرنى ئوقۇش ئارقىلىق) ۋە ئۆزگەرتىشنى قانداق بىكار قىلىشنى جەزملەشتۈرۈڭ. خاتا تەڭشەش ئىقتىدارغا ئىنتايىن سەلبىي تەسىر كۆرسىتىدۇ.

en: The best way to tune your system would be to change only one setting at a time, observe or benchmark your database, and undo the change if there was no clearly measurable improvement.
ug: سىستېمىڭىزنى تەڭشەشنىڭ ئەڭ ياخشى ئۇسۇلى بىرلا ۋاقىتتا بىرلا تەڭشەكنى ئۆزگەرتىش ، سانداننى كۆزىتىش ياكى ئۆلچەش ، ئەگەر ئېنىق ئۆلچەشكە بولىدىغان ياخشىلىنىش بولمىسا ، ئۆزگەرتىشنى بىكار قىلىش.

en: Errors occurred while executing rule expressions:
ug: قائىدە ئىپادىسىنى ئىجرا قىلغاندا خاتالىق كۆرۈلدى:

en: Possible performance issues
ug: مۇمكىن بولغان ئىقتىدار مەسىلىسى

en: Issue:
ug: مەسىلە:

en: Used variable / formula:
ug: ئۆزگەرگۈچى مىقدار / فورمۇلا:

en: Test:
ug: سىناق:

en: Query statistics
ug: سوئال ستاتىستىكىسى

en: All status variables
ug: بارلىق ھالەت ئۆزگەرگۈچى مىقدار

en: Monitor
ug: نازارەتچى

en: Advisor
ug: مەسلىھەتچى

en: Start Monitor
ug: باشلاش نازارەتچىسى

en: Instructions/Setup
ug: كۆرسەتمە / تەڭشەش

en: Done dragging (rearranging) charts
ug: سۆرەش (قايتا رەتلەش) جەدۋىلى

en: Enable charts dragging
ug: دىئاگراممىنى سۆرەشنى قوزغىتىڭ

en: Chart arrangement
ug: دىئاگرامما ئورۇنلاشتۇرۇشى

en: The arrangement of the charts is stored to the browsers local storage. You may want to export it if you have a complicated set up.
ug: دىئاگراممىلارنىڭ ئورۇنلاشتۇرۇلۇشى توركۆرگۈچلەرنىڭ يەرلىك ساقلىغۇچلىرىغا ساقلىنىدۇ. ئەگەر مۇرەككەپ تەڭشەكلىرىڭىز بولسا ئۇنى ئېكسپورت قىلماقچى بولۇشىڭىز مۇمكىن.

en: Reset to default
ug: سۈكۈتتىكى ھالىتىگە قايتىڭ

en: Monitor Instructions
ug: كۆرسەتمە كۆرسەتمىسى

en: The phpMyAdmin Monitor can assist you in optimizing the server configuration and track down time intensive queries. For the latter you will need to set log_output to 'TABLE' and have either the slow_query_log or general_log enabled. Note however, that the general_log produces a lot of data and increases server load by up to 15%.
ug: PhpMyAdmin Monitor مۇلازىمېتىرنىڭ سەپلىمىسىنى ئەلالاشتۇرۇشقا ياردەم بېرىدۇ ھەمدە ۋاقىت تەلەپ قىلىدىغان سوئاللارنى ئىز قوغلايدۇ. كېيىنكىسى ئۈچۈن سىز log_output نى «TABLE» غا تەڭشىشىڭىز ھەمدە ئاستا_ سوئال_لوگ ياكى general_log نى قوزغىتىشىڭىز كېرەك. شۇنىڭغا دىققەت قىلىڭكى ، general_log نۇرغۇن سانلىق مەلۇماتلارنى ئىشلەپ چىقىرىدۇ ۋە مۇلازىمېتىرنىڭ يۈكىنى% 15 ئۆستۈرىدۇ.

en: Using the monitor:
ug: ئېكراننى ئىشلىتىش:

en: Your browser will refresh all displayed charts in a regular interval. You may add charts and change the refresh rate under 'Settings', or remove any chart using the cog icon on each respective chart.
ug: توركۆرگۈڭىز كۆرسىتىلگەن بارلىق دىئاگراممىلارنى قەرەللىك ھالدا يېڭىلايدۇ. سىز دىئاگراممىلارنى قوشالايسىز ۋە «تەڭشەكلەر» دىكى يېڭىلاش نىسبىتىنى ئۆزگەرتەلەيسىز ياكى ھەر بىر جەدۋەلدىكى چىشلىق سىنبەلگە ئارقىلىق دىئاگراممىنى ئۆچۈرەلەيسىز.

en: To display queries from the logs, select the relevant time span on any chart by holding down the left mouse button and panning over the chart. Once confirmed, this will load a table of grouped queries, there you may click on any occurring SELECT statements to further analyze them.
ug: خاتىرىلەردىن سوئاللارنى كۆرسىتىش ئۈچۈن ، چاشقىنەكنىڭ سول كۇنۇپكىسىنى بېسىپ دىئاگراممىنى توغرىلاپ خالىغان جەدۋەلدىكى مۇناسىۋەتلىك ۋاقىتنى تاللاڭ. جەزملەشتۈرۈلگەندىن كېيىن ، بۇ گۇرۇپپا سوئاللارنىڭ جەدۋىلىنى يۈكلەيدۇ ، بۇ يەردە يۈز بەرگەن SELECT جۈملىلىرىنى چېكىپ ئۇلارنى تېخىمۇ تەھلىل قىلالايسىز.

en: Please note:
ug: دىققەت قىلىڭ:

en: Enabling the general_log may increase the server load by 5-15%. Also be aware that generating statistics from the logs is a load intensive task, so it is advisable to select only a small time span and to disable the general_log and empty its table once monitoring is not required any more.
ug: General_log نى قوزغىتىش مۇلازىمېتىرنىڭ يۈكىنى% 5-15 ئاشۇرۇشى مۇمكىن. شۇنىڭغا دىققەت قىلىڭكى ، خاتىرىلەردىن ستاتىستىكا ھاسىل قىلىش يۈكنى كۆپ تەلەپ قىلىدىغان ۋەزىپە ، شۇڭا نازارەت قىلىش تەلەپ قىلىنمىغاندىن كېيىن پەقەت كىچىك ۋاقىتنىلا تاللاش ھەمدە general_log نى چەكلەش ۋە جەدۋەلنى بوشاشتۇرۇش تەۋسىيە قىلىنىدۇ.

en: Status variable(s)
ug: ھالەت ئۆزگەرگۈچى مىقدار

en: Commonly monitored
ug: ئادەتتە كۆزىتىلىدۇ

en: Display as differential value
ug: پەرقلىق قىممەت سۈپىتىدە كۆرسىتىش

en: Apply a divisor
ug: بۆلگۈچ ئىشلىتىڭ

en: Append unit to data values
ug: سانلىق مەلۇمات قىممىتىگە بىرلىك قوشۇڭ

en: Clear series
ug: يۈرۈشلۈكلەرنى تازىلاش

en: Log statistics
ug: ستاتىستىكا خاتىرىسى

en: Only retrieve SELECT,INSERT,UPDATE and DELETE Statements
ug: پەقەت SELECT ، INSERT ، UPDATE ۋە DELETE بايانلىرىنىلا ئېلىڭ

en: Remove variable data in INSERT statements for better grouping
ug: تېخىمۇ ياخشى گۇرۇپپىلاش ئۈچۈن INSERT جۈملىسىدىكى ئۆزگىرىشچان سانلىق مەلۇماتلارنى ئۆچۈرۈڭ

en: Choose from which log you want the statistics to be generated from.
ug: ستاتىستىكىنىڭ قايسى خاتىرىدىن ھاسىل بولۇشىنى خالايدىغانلىقىڭىزنى تاللاڭ.

en: Results are grouped by query text.
ug: نەتىجە سوئال تېكىستى بويىچە گۇرۇپپىلىنىدۇ.

en: Note: Enabling the auto refresh here might cause heavy traffic between the web server and the MySQL server.
ug: ئەسكەرتىش: بۇ يەردە ئاپتوماتىك يېڭىلاشنى قوزغىتىش تور مۇلازىمېتىرى بىلەن MySQL مۇلازىمېتىرى ئارىسىدا ئېغىر قاتناشنى كەلتۈرۈپ چىقىرىشى مۇمكىن.

note: l10n: Questions is the name of a MySQL Status variable
en: Questions since startup:
ug: قۇرۇلغاندىن بۇيانقى سوئاللار:

en: per hour:
ug: سائىتىگە:

en: Statements
ug: بايانلار

en: ø per hour
ug: ø سائىتىگە

en: Not enough privilege to view query statistics.
ug: سوئال ستاتىستىكىسىنى كۆرۈش يېتەرلىك ئىمتىياز ئەمەس.

en: On a busy server, the byte counters may overrun, so those statistics as reported by the MySQL server may be incorrect.
ug: ئالدىراش مۇلازىمېتىردا ، بايت ھېسابلىغۇچلىرى ئېشىپ كېتىشى مۇمكىن ، شۇڭا MySQL مۇلازىمېتىرى دوكلات قىلغان بۇ ستاتىستىكىلار خاتا بولۇشى مۇمكىن.

en: This MySQL server works as <b>primary</b> and <b>replica</b> in <b>replication</b> process.
ug: بۇ MySQL مۇلازىمېتىرى <b> كۆپەيتىش </b> جەريانىدا <b> دەسلەپكى </b> ۋە <b> كۆپەيتىش </b> سۈپىتىدە ئىشلەيدۇ.

en: This MySQL server works as <b>primary</b> in <b>replication</b> process.
ug: بۇ MySQL مۇلازىمېتىرى <b> كۆپەيتىش </b> جەريانىدا <b> دەسلەپكى </b> سۈپىتىدە ئىشلەيدۇ.

en: This MySQL server works as <b>replica</b> in <b>replication</b> process.
ug: بۇ MySQL مۇلازىمېتىرى <b> كۆپەيتىش </b> جەريانىدا <b> كۆپەيتىش </b> سۈپىتىدە ئىشلەيدۇ.

en: Replication status
ug: كۆپەيتىش ھالىتى

en: Not enough privilege to view server status.
ug: مۇلازىمېتىر ھالىتىنى كۆرۈش يېتەرلىك ئىمتىياز ئەمەس.

en: Show only alert values
ug: پەقەت ئاگاھلاندۇرۇش قىممىتىنىلا كۆرسىتىڭ

en: Filter by category…
ug: تۈرگە ئايرىپ سۈزۈڭ…

en: Show unformatted values
ug: ئۆزگەرمىگەن قىممەتلەرنى كۆرسەت

en: Not enough privilege to view status variables.
ug: ھالەت ئۆزگەرگۈچى مىقدارنى كۆرۈش يېتەرلىك ئىمتىياز ئەمەس.

en: No users were found belonging to this user group.
ug: بۇ ئىشلەتكۈچى توپىغا تەۋە ھېچقانداق ئىشلەتكۈچى تېپىلمىدى.

en: Server variables and settings
ug: مۇلازىمېتىر ئۆزگەرگۈچى مىقدار ۋە تەڭشەكلەر

en: This is a read-only variable and can not be edited
ug: بۇ پەقەت ئوقۇشقىلا بولىدىغان ئۆزگىرىشچان بولۇپ ، تەھرىرلەشكە بولمايدۇ

en: Session value
ug: يىغىن قىممىتى

en: Overview
ug: ئومۇمىي چۈشەنچە

en: Configuration file
ug: سەپلىمە ھۆججىتى

en: Download
ug: چۈشۈرۈش

en: Submitted form contains errors
ug: يوللانغان جەدۋەلدە خاتالىق بار

en: Try to revert erroneous fields to their default values
ug: خاتالىق مەيدانىنى سۈكۈتتىكى قىممەتكە قايتۇرۇشقا تىرىشىڭ

en: Ignore errors
ug: خاتالىقلارغا پەرۋا قىلماڭ

en: Show form
ug: جەدۋەلنى كۆرسىتىش

en: There are no configured servers
ug: سەپلىمە مۇلازىمېتىر يوق

en: New server
ug: يېڭى مۇلازىمېتىر

en: Default language
ug: كۆڭۈلدىكى تىل

en: Default server
ug: كۆڭۈلدىكى مۇلازىمېتىر

en: let the user choose
ug: ئىشلەتكۈچى تاللىسۇن

en: End of line
ug: قۇرنىڭ ئاخىرى

en: Display
ug: كۆرسىتىش

en: phpMyAdmin homepage
ug: phpMyAdmin باش بېتى

en: Donate
ug: ئىئانە قىلىڭ

en: Check for latest version
ug: ئەڭ يېڭى نەشرىنى تەكشۈرۈڭ

en: Edit server
ug: مۇلازىمېتىرنى تەھرىرلەش

en: Add a new server
ug: يېڭى مۇلازىمېتىر قوشۇڭ

en: Something went wrong.
ug: چاتاق چىقتى.

en: Bookmark this SQL query
ug: بۇ SQL سوئالنى خەتكۈچلەڭ

en: Let every user access this bookmark
ug: ھەر بىر ئىشلەتكۈچى بۇ خەتكۈچنى زىيارەت قىلسۇن

en: Summary by state
ug: دۆلەت تەرىپىدىن خۇلاسە

en: Calls
ug: تېلېفون قىلىدۇ

en: Get auto-saved query
ug: ئاپتوماتىك ساقلانغان سوئالغا ئېرىشىڭ

en: Bookmark this SQL query:
ug: بۇ SQL سوئالنى خەتكۈچلەڭ:

en: Replace existing bookmark of same name
ug: ئوخشاش ئىسىمدىكى خەتكۈچنى ئالماشتۇرۇڭ

en: Show this query here again
ug: بۇ سوئالنى بۇ يەردە قايتا كۆرسىتىڭ

en: Rollback when finished
ug: تاماملانغاندىن كېيىن كەينىگە قايتىش

en: Bookmarked SQL query
ug: خەتكۈچلەنگەن SQL سوئال

en: shared
ug: ئورتاقلاشتى

en: View only
ug: پەقەت كۆرۈش

en: Use this value
ug: مۇشۇ قىممەتنى ئىشلىتىش

[ctx: Chart type]
en: Area
ug: رايون

en: X-Axis label:
ug: X-Axis بەلگىسى:

en: X Values
ug: X قىممەت

en: Y-Axis label:
ug: Y-Axis بەلگىسى:

en: Y Values
ug: Y قىممەت

en: Series names are in a column
ug: يۈرۈشلۈك ئىسىملار بىر ئىستوندا

en: @SERVER@ will become the server name, @DATABASE@ will become the database name and @TABLE@ will become the table name.
ug: @ SERVER @ مۇلازىمېتىر نامىغا ئايلىنىدۇ ، @ DATABASE @ ساندان نامىغا ، @ TABLE @ جەدۋەل نامىغا ئايلىنىدۇ.

en: Find and replace - preview
ug: تېپىش ۋە ئالماشتۇرۇش - ئالدىن كۆرۈش

en: Display GIS Visualization
ug: GIS كۆرۈنۈشىنى كۆرسىتىش

en: -- None --
ug: - None -

en: Index name:
ug: كۆرسەتكۈچ ئىسمى:

en: "PRIMARY" <b>must</b> be the name of and <b>only of</b> a primary key!
ug: "PRIMARY" <b> چوقۇم </b> نىڭ ئىسمى ۋە <b> پەقەت </b> نىڭ ئاساسلىق ئاچقۇچى بولۇشى كېرەك!

en: Key block size:
ug: ئاچقۇچ چەكلىمىسى:

en: Index type:
ug: كۆرسەتكۈچ تىپى:

en: Drag to reorder
ug: قايتا تەرتىپكە سېلىش

en: Insert as new row
ug: يېڭى قۇر قىلىپ قىستۇرۇش

en: Insert as new row and ignore errors
ug: يېڭى قۇر قىلىپ قىستۇرۇپ خاتالىقلارغا سەل قاراڭ

en: Show insert query
ug: قىستۇرما سوئالنى كۆرسەت

en: and then
ug: كېيىن

en: Go back to previous page
ug: ئالدىنقى بەتكە قايتىڭ

en: Insert another new row
ug: يەنە بىر يېڭى قۇر قىستۇر

en: Go back to this page
ug: بۇ بەتكە قايتىڭ

en: Edit next row
ug: كېيىنكى قۇرنى تەھرىرلەڭ

en: Use TAB key to move from value to value, or CTRL+arrows to move anywhere.
ug: TAB كۇنۇپكىسىنى ئىشلىتىپ قىممەتتىن قىممەتكە يۆتكەڭ ياكى CTRL + يا ئوقنى خالىغان يەرگە يۆتكەڭ.

en: Use the NULL value for this column.
ug: بۇ ئىستون ئۈچۈن NULL قىممىتىنى ئىشلىتىڭ.

en: Because of its length,<br> this column might not be editable.
ug: ئۇزۇنلۇقى بولغاچقا ، <br> بۇ ئىستوننى تەھرىرلىگىلى بولمايدۇ.

en: Binary - do not edit
ug: ئىككىلىك - تەھرىرلىمەڭ

en: Alter table order by
ug: جەدۋەل تەرتىپىنى ئۆزگەرتىش

[ctx: Alter table order by a single field.]
en: (singly)
ug: (يەككە)

en: Table options
ug: جەدۋەل تاللانمىلىرى

en: Rename table to
ug: جەدۋەلنىڭ نامىنى ئۆزگەرتىڭ

en: Table comments
ug: جەدۋەل ئىزاھى

en: Change all column collations
ug: بارلىق ئىستون توپلىمىنى ئۆزگەرتىڭ

en: Switch to copied table
ug: كۆچۈرۈلگەن جەدۋەلگە ئالماشتۇرۇڭ

en: Defragment table
ug: جەدۋەل جەدۋىلى

en: Flush the table (FLUSH)
ug: جەدۋەلنى يۇيۇش (FLUSH)

en: Empty the table (TRUNCATE)
ug: جەدۋەلنى بوش قويۇڭ (TRUNCATE)

en: Partition maintenance
ug: بۆلەك ئاسراش

en: Remove partitioning
ug: رايوننى ئۆچۈرۈڭ

en: Check referential integrity
ug: پايدىلىنىشچانلىقىنى تەكشۈرۈڭ

en: Rename view to
ug: كۆرۈنۈشنىڭ نامىنى ئۆزگەرتىڭ

en: table-specific
ug: جەدۋەلگە ماس كېلىدۇ

en: Creating a foreign key over a non-indexed column would automatically create an index on it. Alternatively, you can define an index below, before creating the foreign key.
ug: مۇندەرىجە بولمىغان ئىستون ئۈستىدە چەتئەل ئاچقۇچى قۇرۇش ئۇنىڭدا ئاپتوماتىك ھالدا كۆرسەتكۈچ ھاسىل قىلىدۇ. ئۇنىڭدىن باشقا ، سىز چەتئەل ئاچقۇچىنى قۇرۇشتىن بۇرۇن تۆۋەندىكى كۆرسەتكۈچنى بەلگىلىيەلەيسىز.

en: Only columns with index will be displayed. You can define an index below.
ug: پەقەت كۆرسەتكۈچ بولغان ئىستونلارلا كۆرسىتىلىدۇ. تۆۋەندىكى كۆرسەتكۈچنى بەلگىلىيەلەيسىز.

en: Foreign key constraint
ug: چەتئەل ئاچقۇچلۇق چەكلىمىسى

en: Internal relation
ug: ئىچكى مۇناسىۋەت

en: An internal relation is not necessary when a corresponding FOREIGN KEY relation exists.
ug: مۇناسىپ FOREIGN KEY مۇناسىۋىتى مەۋجۇت بولغاندا ئىچكى مۇناسىۋەت زۆرۈر ئەمەس.

en: Do a "query by example" (wildcard: "%")
ug: «مىسال ئارقىلىق سوئال» قىلىڭ (wildcard: "%")

en: Select columns (at least one):
ug: ستوننى تاللاڭ (كەم دېگەندە بىر):

en: Add search conditions (body of the "where" clause):
ug: ئىزدەش شەرتلىرىنى قوشۇڭ («قەيەر» ماددىسىنىڭ گەۋدىسى):

en: Number of rows per page
ug: ھەر بىر بەتتىكى قۇر سانى

en: Display order:
ug: كۆرسىتىش تەرتىپى:

en: Minimum value:
ug: ئەڭ تۆۋەن قىممىتى:

en: Maximum value:
ug: ئەڭ چوڭ قىممىتى:

en: Partitioned by:
ug: بۆلۈنگەن:

en: Sub partitioned by:
ug: بۆلۈنگەن:

[ctx: None for default]
en: None
ug: ياق

en: Change
ug: ئۆزگەرتتىش

en: Move the columns by dragging them up and down.
ug: ستونلارنى يۇقىرى-تۆۋەنگە سۆرەپ يۆتكەڭ.

en: Propose table structure
ug: جەدۋەل قۇرۇلمىسىنى ئوتتۇرىغا قويۇڭ

en: Normalize
ug: نورماللاشتۇرۇش

en: Space usage
ug: بوشلۇق ئىشلىتىش

en: Effective
ug: ئۈنۈملۈك

en: Row statistics
ug: قۇر ستاتىستىكا

en: dynamic
ug: ھەرىكەتچان

en: partitioned
ug: بۆلۈنگەن

en: Row length
ug: قۇر ئۇزۇنلۇقى

en: Row size
ug: قۇر چوڭلۇقى

en: Next autoindex
ug: كېيىنكى autoindex

en: Activate now
ug: ھازىر ئاكتىپلاڭ

en: Deactivate now
ug: دەرھال ئىشلىتىشنى توختۇتۇڭ

en: Date
ug: چېسلا

en: Username
ug: ئىشلەتكۈچى ئىسمى

en: Do a "query by example" (wildcard: "%") for two different columns
ug: ئوخشىمىغان ئىككى ئىستونغا «مىسال ئارقىلىق سوئال» (ياۋايى كارتا: «%») قىلىڭ

en: Use this column to label each point
ug: بۇ ئىستوننى ئىشلىتىپ ھەر بىر نۇقتىغا بەلگە قويۇڭ

en: Maximum rows to plot
ug: پىلانلاشنىڭ ئەڭ چوڭ قۇرلىرى

en: Browse/Edit the points
ug: نۇقتىلارنى كۆرۈش / تەھرىرلەش

en: How to use
ug: قانداق ئىشلىتىش

en: Reset zoom
ug: كىچىكلىتىش

note: l10n: Current page
en: (current)
ug: (نۆۋەتتىكى)

en: Available input transformations
ug: ئىشلەتكىلى بولىدىغان كىرگۈزۈش ئۆزگەرتىشلىرى

en: Column names
ug: ستون ئىسمى
