MusicBrainz - en to da translation catalogue (123 entries)

[ctx: medium_format]
en: 10" Vinyl
da: 10" vinyl

[ctx: medium_format]
en: 12" Vinyl
da: 12" vinyl

[ctx: medium_format]
en: 7" Vinyl
da: 7" vinyl

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: A Dorian
da: A‐dorisk

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: A major
da: A‐dur

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: A minor
da: A‐mol

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: A-flat major
da: Aes‐dur

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: A-flat minor
da: Aes‐mol

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: A-sharp minor
da: Ais‐mol

[ctx: work_attribute_type]
en: APRA ID
da: APRA‐id

[ctx: work_attribute_type]
en: ASCAP ID
da: ASCAP‐id

[ctx: release_group_primary_type]
en: Album
da: album

[ctx: series_ordering_type]
en: Allows for manually setting the position of each item in the series.
da: Gør det muligt at sætte placeringen af hver genstand i serien manuelt.

[ctx: alias_type]
en: Area name
da: områdenavn

[ctx: work_type]
en: Aria
da: arie

[ctx: alias_type]
en: Artist name
da: kunstnernavn

[ctx: release_group_secondary_type]
en: Audiobook
da: lydbog

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: B major
da: H-dur

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: B minor
da: H-mol

[ctx: work_attribute_type]
en: BMI ID
da: BMI-id

[ctx: cover_art_type]
en: Back
da: bagside

[ctx: work_type]
en: Ballet
da: ballet

[ctx: release_packaging]
en: Book
da: bog

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: C major
da: C-dur

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: C minor
da: C-mol

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: C-flat major
da: Ces-dur

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: C-sharp major
da: Cis-dur

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: C-sharp minor
da: Cis-mol

[ctx: work_type]
en: Cantata
da: kantate

[ctx: medium_format]
en: Cassette
da: kassette

[ctx: artist_type]
en: Character
da: figur

[ctx: artist_type]
en: Choir
da: kor

[ctx: area_type]
en: City
da: by

[ctx: release_group_secondary_type]
en: Compilation
da: opsamling

[ctx: work_type]
en: Concerto
da: koncert

[ctx: area_type]
en: Country
da: land

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: D major
da: D-dur

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: D minor
da: D-mol

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: D-flat major
da: Dis-dur

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: D-flat minor
da: Des-mol

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: D-sharp minor
da: Dis-mol

[ctx: release_group_secondary_type]
en: Demo
da: demo

[ctx: medium_format]
en: Digital Media
da: digitalt medie

[ctx: label_type]
en: Distributor
da: distributør

[ctx: area_type]
en: District
da: distrikt

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: E major
da: E-dur

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: E minor
da: E-mol

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: E-flat major
da: Es-dur

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: E-flat minor
da: Es-mol

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: E-sharp minor
da: Eis-mol

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: F major
da: F-dur

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: F minor
da: F-mol

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: F-flat major
da: Fes-dur

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: F-sharp major
da: Fis-dur

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: F-sharp minor
da: Fis-mol

[ctx: alias_type]
en: Formal name
da: formelt navn

[ctx: cover_art_type]
en: Front
da: forside

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: G major
da: G-dur

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: G minor
da: G-mol

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: G-flat major
da: Ges-dur

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: G-sharp major
da: Gis-dur

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: G-sharp minor
da: Gis-mol

[ctx: work_attribute_type]
en: GEMA ID
da: GEMA-id

[ctx: artist_type]
en: Group
da: gruppe

[ctx: place_type]
en: Indoor arena
da: Indendørs arena

[ctx: work_attribute_type]
en: JASRAC ID
da: JASRAC-id

[ctx: work_attribute_type]
en: KOMCA ID
da: KOMCA-id

[ctx: work_attribute_type]
en: Key
da: toneart

[ctx: alias_type]
en: Label name
da: selskabsnavn

[ctx: alias_type]
en: Legal name
da: juridisk navn

[ctx: release_group_secondary_type]
en: Live
da: live

[ctx: work_type]
en: Madrigal
da: madrigal

[ctx: work_type]
en: Mass
da: messe

[ctx: cover_art_type]
en: Medium
da: medie

[ctx: work_type]
en: Motet
da: motet

[ctx: area_type]
en: Municipality
da: kommune

[ctx: work_attribute_type]
en: MÜST ID
da: MÜST-id

[ctx: cover_art_type]
en: Obi
da: obi

[ctx: release_status]
en: Official
da: Officiel

[ctx: work_type]
en: Opera
da: opera

[ctx: work_type]
en: Operetta
da: operette

[ctx: work_type]
en: Oratorio
da: oratorium

[ctx: artist_type]
en: Orchestra
da: orkester

[ctx: artist_type]
en: Other
da: andet

[ctx: cover_art_type]
en: Other
da: andet

[ctx: gender]
en: Other
da: andet

[ctx: medium_format]
en: Other
da: andet

[ctx: place_type]
en: Other
da: andet

[ctx: release_group_primary_type]
en: Other
da: andet

[ctx: release_packaging]
en: Other
da: andet

[ctx: work_type]
en: Overture
da: ouverture

[ctx: work_type]
en: Partita
da: partita

[ctx: artist_type]
en: Person
da: person

[ctx: alias_type]
en: Place name
da: stednavn

[ctx: work_type]
en: Poem
da: digt

[ctx: cover_art_type]
en: Poster
da: plakat

[ctx: work_type]
en: Prose
da: prosa

[ctx: release_status]
en: Pseudo-Release
da: pseudo-udgivelse

[ctx: work_type]
en: Quartet
da: kvartet

[ctx: medium_format]
en: Reel-to-reel
da: spolebånd

[ctx: release_group_secondary_type]
en: Remix
da: remix

[ctx: work_attribute_type]
en: SESAC ID
da: SESAC-id

[ctx: work_attribute_type]
en: SOCAN ID
da: SOCAN-id

[ctx: alias_type]
en: Search hint
da: søgetip

[ctx: release_group_primary_type]
en: Single
da: single

[ctx: work_type]
en: Sonata
da: sonate

[ctx: work_type]
en: Song
da: sang

[ctx: work_type]
en: Song-cycle
da: sangcyklus

[ctx: cover_art_type]
en: Spine
da: ryg

[ctx: release_group_secondary_type]
en: Spokenword
da: spokenword

[ctx: place_type]
en: Stadium
da: stadion

[ctx: cover_art_type]
en: Sticker
da: klistermærke

[ctx: place_type]
en: Studio
da: studie

[ctx: area_type]
en: Subdivision
da: underafdeling

[ctx: work_type]
en: Suite
da: suite

[ctx: work_type]
en: Symphony
da: symfoni

[ctx: cover_art_type]
en: Track
da: Skæring

[ctx: place_type]
en: Venue
da: spillested

[ctx: medium_format]
en: Vinyl
da: vinyl

[ctx: medium_format]
en: Wax Cylinder
da: voksrulle

[ctx: alias_type]
en: Work name
da: værknavn

[ctx: work_type]
en: Zarzuela
da: zarzuela

[ctx: work_type]
en: Étude
da: etude
