MusicBrainz - en to el translation catalogue (91 entries)

[ctx: work_type]
en: "Motet" is a term that applies to different types of (usually unaccompanied) choral works. What exactly is a motet depends quite a bit on the period.
el: Λα ματζόρε

[ctx: medium_format]
en: 10" Shellac
el: Δίσκος σέλακ 10"

[ctx: medium_format]
en: 10" Vinyl
el: βινύλιο 10"

[ctx: medium_format]
en: 12" Shellac
el: Δίσκος σέλακ 12"

[ctx: medium_format]
en: 12" Vinyl
el: βινύλιο 12"

[ctx: medium_format]
en: 3.5" Floppy Disk
el: Δισκέτα 3.5"

[ctx: medium_format]
en: 7" Shellac
el: Δίσκος σέλακ 7"

[ctx: medium_format]
en: 7" Vinyl
el: βινύλιο 7"

[ctx: medium_format]
en: 8cm CD
el: CD 8cm

[ctx: work_type]
en: A ballet is music composed to be used, together with a choreography, for a ballet dance production.
el: Μπαλέτο είναι η μουσική η οποία είχε γραφτεί για να χρησιμοποιηθεί μαζί με χορογραφία σε μια παραγωγή μπαλέτου.

[ctx: work_type]
en: A concerto is a musical work for soloist(s) accompanied by an orchestra.
el: Κοντσέρτο είναι ένα μουσικό έργο για έναν ή περισσότερους σολίστες οι οποίοι συνοδεύονται από ορχήστρα.

[ctx: series_type]
en: A series of recordings.
el: Μια σειρά ηχογραφήσεων.

[ctx: series_type]
en: A series of release groups.
el: Μια σειρά ομάδων κυκλοφοριών.

[ctx: release_group_primary_type]
en: Album
el: Δίσκος

[ctx: alias_type]
en: Area name
el: Ονομασία περιοχής

[ctx: work_type]
en: Aria
el: Άρια

[ctx: alias_type]
en: Artist name
el: Όνομα καλλιτέχνη

[ctx: release_group_secondary_type]
en: Audiobook
el: Βιβλίο ήχου

[ctx: cover_art_type]
en: Back
el: Οπισθόφυλλο

[ctx: work_type]
en: Ballet
el: Μπαλέτο

[ctx: cover_art_type]
en: Booklet
el: Ένθετο

[ctx: label_type]
en: Bootleg Production
el: Παραγωγή Bootleg

[ctx: release_group_primary_type]
en: Broadcast
el: Αναμετάδοση

[ctx: work_type]
en: Cantata
el: Καντάτα

[ctx: release_packaging]
en: Cardboard/Paper Sleeve
el: Χάρτινη θήκη

[ctx: medium_format]
en: Cassette
el: Κασέτα

[ctx: area_type]
en: City
el: Πόλη

[ctx: release_group_secondary_type]
en: Compilation
el: Συλλογή

[ctx: work_type]
en: Concerto
el: Κονσέρτο

[ctx: area_type]
en: Country
el: Χώρα

[ctx: medium_format]
en: Digital Media
el: Ψηφιακό μέσο

[ctx: label_type]
en: Distributor
el: Διανομέας

[ctx: gender]
en: Female
el: Γυναίκα

[ctx: alias_type]
en: Formal name
el: Επίσημο όνομα

[ctx: cover_art_type]
en: Front
el: Εξώφυλλο

[ctx: artist_type]
en: Group
el: Συγκρότημα

[ctx: label_type]
en: Holding
el: Μητρική

[ctx: release_group_secondary_type]
en: Interview
el: Συνέντευξη

[ctx: release_packaging]
en: Jewel Case
el: Πλαστική θήκη

[ctx: alias_type]
en: Label name
el: Όνομα δισκογραφικής

[ctx: alias_type]
en: Legal name
el: Νόμιμο όνομα

[ctx: work_type]
en: Madrigal
el: Μαδριγάλιο

[ctx: gender]
en: Male
el: Άνδρας

[ctx: work_type]
en: Mass
el: Λειτουργία

[ctx: cover_art_type]
en: Medium
el: Μέσον

[ctx: release_group_secondary_type]
en: Mixtape/Street
el: Mixtape

[ctx: work_type]
en: Motet
el: Ύμνος

[ctx: release_packaging]
en: None
el: Κανένα

[ctx: release_status]
en: Official
el: Επίσημο

[ctx: work_type]
en: Opera
el: Όπερα

[ctx: work_type]
en: Operetta
el: Οπερέττα

[ctx: work_type]
en: Oratorio
el: Ορατόριο

[ctx: label_type]
en: Original Production
el: Πρωτότυπη παραγωγή

[ctx: artist_type]
en: Other
el: Άλλο

[ctx: cover_art_type]
en: Other
el: Άλλο

[ctx: gender]
en: Other
el: Άλλο

[ctx: medium_format]
en: Other
el: Άλλο

[ctx: release_group_primary_type]
en: Other
el: Άλλο

[ctx: release_packaging]
en: Other
el: Άλλο

[ctx: work_type]
en: Overture
el: Προοίμιο

[ctx: work_type]
en: Partita
el: Παρτίτα

[ctx: artist_type]
en: Person
el: Πρόσωπο

[ctx: medium_format]
en: Piano Roll
el: Ρολό πιάνου

[ctx: work_type]
en: Poem
el: Ποίημα

[ctx: label_type]
en: Production
el: Παραγωγή

[ctx: release_status]
en: Promotion
el: Διαφημιστική

[ctx: work_type]
en: Prose
el: Πρόζα

[ctx: release_status]
en: Pseudo-Release
el: Ψευδο-κυκλοφορία

[ctx: label_type]
en: Publisher
el: Εκδότης

[ctx: work_type]
en: Quartet
el: Κουαρτέτο

[ctx: label_type]
en: Reissue Production
el: Παραγωγή επανακυκλοφορίας

[ctx: label_type]
en: Rights Society
el: Εταιρεία πνευματικών δικαιωμάτων

[ctx: alias_type]
en: Search hint
el: Συμβουλή αναζήτησης

[ctx: release_packaging]
en: Slim Jewel Case
el: Λεπτή πλαστική θήκη

[ctx: work_type]
en: Sonata
el: Σονάτα

[ctx: work_type]
en: Song
el: Τραγούδι

[ctx: work_type]
en: Song-cycle
el: Κύκλος τραγουδιών

[ctx: cover_art_type]
en: Spine
el: Ράχη

[ctx: release_group_secondary_type]
en: Spokenword
el: Προφορικός λόγος

[ctx: cover_art_type]
en: Sticker
el: Αυτοκόλλητο

[ctx: area_type]
en: Subdivision
el: Υποκατηγορία

[ctx: work_type]
en: Suite
el: Σουίτα

[ctx: work_type]
en: Symphonic poem
el: Συμφωνικό ποιήμα

[ctx: work_type]
en: Symphony
el: Συμφωνία

[ctx: cover_art_type]
en: Track
el: Κομμάτι

[ctx: cover_art_type]
en: Tray
el: Θήκη

[ctx: medium_format]
en: Vinyl
el: Βινύλιο

[ctx: medium_format]
en: Wax Cylinder
el: Κύλινδρος κεριού

[ctx: alias_type]
en: Work name
el: Ονομασία έργου

[ctx: work_type]
en: Zarzuela
el: Ζαρζουέλα

[ctx: work_type]
en: Étude
el: Ετούντ
