MusicBrainz - en to fi translation catalogue (350 entries)

[ctx: work_type]
en: "Motet" is a term that applies to different types of (usually unaccompanied) choral works. What exactly is a motet depends quite a bit on the period.
fi: ”Motetti” on termi, joka koskee erityyppisiä (yleensä säestämättömiä) kuoroteoksia. Tarkka määritelmä riippuu aikakaudesta.

[ctx: work_type]
en: "Sonata" is a general term used to describe small scale (very often solo or solo + keyboard) instrumental works, initially in baroque music.
fi: ”Sonaatti” on yleinen termi, jota käytetään kuvaamaan pienimuotoisia (usein soolo tai soolo + koskettimet) instrumentaalisia teoksia, alunperin barokki-musiikissa.

[ctx: medium_format]
en: 10" Shellac
fi: 10″ sellakka

[ctx: medium_format]
en: 10" Vinyl
fi: 10″ vinyyli

[ctx: medium_format]
en: 12" Shellac
fi: 12″ sellakka

[ctx: medium_format]
en: 12" Vinyl
fi: 12″ vinyyli

[ctx: medium_format]
en: 3.5" Floppy Disk
fi: 3,5″ levyke

[ctx: medium_format]
en: 5.25" Floppy Disk
fi: 5,25" levyke

[ctx: medium_format]
en: 7" Flexi-disc
fi: 7″ flexi-levy

[ctx: medium_format]
en: 7" Shellac
fi: 7″ sellakka

[ctx: medium_format]
en: 7" Vinyl
fi: 7″ vinyyli

[ctx: medium_format]
en: 8-Track Cartridge
fi: 8-raita kasetti

[ctx: medium_format]
en: 8cm CD
fi: 8 cm CD

[ctx: medium_format]
en: 8cm CD+G
fi: 8 cm CD+G

[ctx: medium_format]
en: 90 rpm, vertical-cut shellac discs, produced by the Pathé label from 1906 to 1932.
fi: 90 rpm, pystysuuntaisesti leikatut sellakkalevyt, joita Pathé-levymerkki tuotti vuosina 1906–1932.

[ctx: release_group_primary_type]
en: <p>A single has different definitions depending on the market it is released for.</p>
    
    <ul>
    <li>In the US market, a single typically has one main song and possibly a handful of additional tracks or remixes of the main track; the single is usually named after its main song; the single is primarily released to get radio play and to promote release sales.</li>
    <li>The U.K. market (also Australia and Europe) is similar to the US market, however singles are often released as a two disc set, with each disc sold separately. They also sometimes have a longer version of the single (often combining the tracks from the two disc version) which is very similar to the US style single, and this is referred to as a "maxi-single". (In some cases the maxi-single is longer than the release the single comes from!)</li>
    <li>The Japanese market is much more single driven. The defining factor is typically the length of the single and the price it is sold at. Up until 1995 it was common that these singles would be released using a mini-cd format, which is basically a much smaller CD typically 8 cm in diameter. Around 1995 the 8cm single was phased out, and the standard 12cm CD single is more common now; generally re-releases of singles from pre-1995 will be released on the 12cm format, even if they were originally released on the 8cm format. Japanese singles often come with instrumental versions of the songs and also have maxi-singles like the UK with remixed versions of the songs. Sometimes a maxi-single will have more tracks than an EP but as it's all alternate versions of the same 2-3 songs it is still classified as a single.</li>
    </ul>
    
    <p>There are other variations of the single called a "split single" where songs by two different artists are released on the one disc, typically vinyl.</p>
fi: <p>Singlen (tai "sinkun") määritelmä vaihtelee sen mukaan, mihin markkina-alueeseen se julkaistaan.</p>
    
    <ul>
    <li>Yhdysvalloissa singlellä on tyypillisesti yksi pääkappale ja mahdollisesti kourallinen lisäraitoja tai pääkappaleen remix-versioita; single yleensä nimetään sen pääkappaleen mukaan; single julkaistaan pääasiallisesti radiosoittoa varten ja tukea julkaisumyyntiä.</li>
    <li>Yhdistyneessä kuningaskunnassa (myös Euroopassa ja Austaliassa) on samanlaiset markkinat kuin Yhdysvalloissa, mutta singlet julkaistaan usein kahden erillään myytävän levyn seteissä. Jotkut singlet ovat kestoiltaan pidempiä (usein yhdistäen kahden eri levyn raidat) mikä on hyvin samanlainen yhdysvaltojen single-muotoon, jota kutsutaan "maxi-singlenä". (Joissakin tapauksissa maxi-single on pitempi kuin itse alkuperäinen julkaisu!) </li>
    <li>Japanilainen markkina-alue on enemmän single-painoitteinen. Määrittävä tekijä on tyypillisesti singlen pituus ja myyntihinta. Aina vuoteen 1995 saakka se oli yleistä, että singlejä julkaistiin mini-cd-formaatissa, mikä on käytännössä halkaisijaltaan 8 cm leveä CD. Vuoden 1995 aikoihin 8 cm single vaiheittaisesti luovuttiin käytöstä ja standardi 12 cm CD-single on nykyään yleinen; yleisesti 8 cm alkuperäisjulkaisut julkaistaan nykyään 12 cm formaatissa. Japanilaiset singlet sisältävät usein kappaleiden instrumentaaliversioita ja myös sisältävät maxi-singlejä Yhdistyneen kuningaskuntien tapaan, joissa on remix-versioita kappaleista. Toisinaan maxi-single sisältää enemmän raitoja kuin EP-levy, mutta koska se sisältää erilaisia versioita 2–3 kappaleesta, se luokitellaan silti singleksi.</li>
    </ul>
    
    <p>On myös muita muunnelmia singlestä, joita kutsutaan "split singleksi", missä kahden eri artistin kappaleita julkaistaan yhdelle levylle, tyypillisesti vinyylinä.</p>

[ctx: medium_format]
en: A CD that contains both audio and data in the same session. The data is often in the first track, that will have to be skipped in many audio players. Relatively common in old video game CDs.
fi: CD joka sisältää sekä audion että datan samassa sessiossa. Data on yleensä ensimmäisellä raidalla, ja jota useimmissa audiosoittimissa pitää skipata. Suhteellisen yleinen vanhoissa videopelien CD:ssä.

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: A Dorian
fi: A-doorinen

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: A Mixolydian
fi: A-miksolyydinen

[ctx: work_type]
en: A ballet is music composed to be used, together with a choreography, for a ballet dance production.
fi: Baletti on musiikkia, jota käytetään yhdessä koreografian kanssa balettitanssituotannossa.

[ctx: release_packaging]
en: A box usually containing multiple discs as part of a boxed set.
fi: Laatikko, yleensä monta levyä sisältävänä laatikoituna settinä.

[ctx: work_type]
en: A cantata is a vocal (often choral) composition with an instrumental (usually orchestral) accompaniment, typically in several movements.
fi: Kantaatti on laulullinen sävellys (usein kuorolle) instrumentaalisella (yleensä orkestrisella) säestyksellä, tyypillisesti useissa osissa.

[ctx: medium_format]
en: A card (or other similar physical support) that doesn't contain the music itself directly, but provides a code to download it digitally. Often bundled with physical releases but sometimes sold as a standalone item (especially in Asia).
fi: Kortti (tai muu vastaava fyysinen alusta), joka ei itsessään pidä sisällään musiikkia, mutta antaa koodin jolla ladata sitä digitaalisesti. Usein paketoitu fyysisten julkaisujen kanssa, mutta joskus myydään itsenäisesti (etenkin Aasiassa).

[ctx: work_type]
en: A concerto is a musical work for soloist(s) accompanied by an orchestra.
fi: Konsertto on (yhdelle tai usealle) solistille ja orkesterille tehty musiikillinen teos.

[ctx: event_type]
en: A convention, expo or trade fair is an event which is not typically orientated around music performances, but can include them as side activities.
fi: Kokous, näyttely tai messu on tapahtuma, joka ei tyypillisesti kohdistu musiikkiesitysten ympärille, vaan voi sisältää niitä sivuaktiviteetteina.

[ctx: release_status]
en: A give-away release or a release intended to promote an upcoming official release (e.g. pre-release versions, releases included with a magazine, versions supplied to radio DJs for air-play).
fi: Vapaasti jaettava julkaisu, tai tulevan virallisen julkaisun markkinointiin tarkoitettu julkaisu (esim. esijulkaisuversiot, lehtien mukana tulevat julkaisut, radiosoittoa varten jaetut julkaisut)

[ctx: artist_type]
en: A grouping of multiple musicians who perform together (in some cases, some or all of the members might differ in different performances or recordings).
fi: Ryhmittymä erilaisia muusikkoja, jotka esiintyvät yhdessä (joissakin tapauksissa osa tai kaikki jäsenet voivat olla vaihtuneet eri esityksissä tai äänitteissä).

[ctx: instrument_type]
en: A grouping of related but different instruments, like the different violin-like instruments
fi: Ryhmä samansukuisia, mutta erilaisia soittimia, kuten erilaiset viulun-kaltaiset soittimet

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: A major
fi: A-duuri

[ctx: work_type]
en: A mass is a choral composition that sets the invariable portions of the Christian Eucharistic liturgy (Kyrie - Gloria - Credo - Sanctus - Benedictus - Agnus Dei, with other portions sometimes added) to music.
fi: Messu on kristillisen eukaristisen liturgian muuttumattomiin osiin (Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus ja Agnus Dei, joskus muitakin osioita) perustuva kuorosävellys.

[ctx: event_type]
en: A masterclass or clinic is an event where an artist meets with a small to medium-sized audience and instructs them individually and/or takes questions intended to improve the audience members' playing skills.
fi: Mestariluokka tai -klinikka on tapahtuma, jossa artisti tapaa pienestä keskisuureen yleisön kanssa ja ohjeistaa heitä yksilöllisesti ja/tai vastaa kysymyksiin, joilla on tarkoitus parantaa yleisön jäsenten soittotaitoja.

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: A minor
fi: a-molli

[ctx: work_type]
en: A partita is an instrumental piece composed of a series of variations, and it's by its current definition very similar to a suite.
fi: Sarja on instrumentaalinen kappale, joka koostuu joukosta muunnelmia, ja se on sen nykyisessä määritelmässä hyvin samanlainen kuin sviitti.

[ctx: event_type]
en: A party, reception or other event held specifically for the launch of a release.
fi: Juhla, vastaanotto tai muu tapahtuma, joka pidetään erityisesti julkaisun juhlimiseksi.

[ctx: release_packaging]
en: A perfect bound book with a sleeve at the end to hold a CD
fi: Sidottu kirja, jossa tasku CD:tä varten

[ctx: place_type]
en: A place (generally a factory) at which physical media are manufactured.
fi: Paikka (yleensä tehdas), jossa fyysisiä tallenteita valmistetaan.

[ctx: place_type]
en: A place consisting of a large enclosed area with a central event space surrounded by tiered seating for spectators, which can be used for indoor sports, concerts and other entertainment events.
fi: Paikka, joka koostuu suuresta suljetusta alueesta, jolla on keskeinen tapahtuma-alue ja jota ympäröi kerrostettu katsomo. Siellä voidaan järjestää sisäurheilua, konsertteja ja muita viihdetapahtumia.

[ctx: place_type]
en: A place designed for non-live production of music, typically a recording studio.
fi: Paikka, joka on suunniteltu musiikin tuotantoon ei-livenä, tyypillisesti äänitystudio.

[ctx: place_type]
en: A place that has live artistic performances as one of its primary functions, such as a concert hall.
fi: Paikka, jonka yhtenä tärkeimmistä tehtävistä on toimia taiteellisten esitysten näyttämönä, esimerkiksi konserttisali.

[ctx: place_type]
en: A place that has worship or religious studies as its main function. Religious buildings often host concerts and serve as recording locations, especially for classical music.
fi: Paikka, jota käytetään pääosin palvontaan tai uskonnollisiin opintoihin. Uskonnolliset rakennukset järjestävät usein konsertteja ja toimivat (erityisesti klassisen musiikin) tallennuspaikoina.

[ctx: place_type]
en: A place whose main purpose is to host outdoor sport events, typically consisting of a pitch surrounded by a structure for spectators with no roof, or a roof which can be retracted.
fi: Paikka, jonka päätehtävä on järjestää urheilutapahtumia ulkona. Koostuu tyypillisesti nurmesta, jota ympäröi rakennelma katsojille. Tässä rakennelmassa voi olla sisäänvedettävä katto tai ei kattoa lainkaan.

[ctx: release_status]
en: A planned official release that was cancelled before being released, but for which enough info is known to still confidently list it (e.g. it was available for preorder).
fi: Suunniteltu virallinen julkaisu, joka peruttiin ennen sen julkaisua, mutta josta on tarpeeksi varmaa tietoa sen listaukseen (esim. se oli ennakkotilattavissa).

[ctx: work_type]
en: A play is a form of literature usually consisting of scripted dialogue between characters, and intended for theatrical performance rather than just reading.
fi: Näytelmä on kirjallisuuden muoto, joka yleensä koostuu käsikirjoitetusta hahmojen välisestä vuoropuhelusta ja joka on tarkoitettu teatteriesitykseen eikä pelkästään lukemiseen.

[ctx: work_type]
en: A poem is a literary piece, generally short and in verse, where words are usually chosen for their sound and for the images and ideas they suggest.
fi: Runo on kirjallinen teos, joka on yleensä lyhyt ja jakeessa. Runojen sanat sanat valitaan yleensä niiden ääntämisen tai niiden luomien mielikuvien perusteella.

[ctx: work_type]
en: A quartet is a musical composition scored for four voices or instruments.
fi: Kvartetto on neljälle äänelle tai soittimelle koostettu sävellys.

[ctx: series_type]
en: A recurring festival, usually happening annually in the same location.
fi: Toistuva festivaali, joka yleensä järjestetään vuosittain samassa paikassa.

[ctx: release_group_secondary_type]
en: A release that primarily contains remixed material.
fi: Julkaisu, joka koostuu pääasiassa uudelleenmiksatusta materiaalista.

[ctx: release_group_secondary_type]
en: A release that was recorded live. Generally this means "with an audience", be it in person, through the radio or in another similar way.
fi: Julkaisu, joka äänitettiin suorana. Yleensä tämä tarkoittaa "yleisön edessä", oli se sitten paikan päällä, radion kautta tai muulla tavalla.

[ctx: place_type]
en: A school, university or other similar educational institution (especially, but not only, one where music is taught)
fi: Koulu, yliopisto tai muu vastaava koulutuslaitos (erityisesti, mutta ei pelkästään sellainen, jossa musiikkia opetetaan)

[ctx: series_type]
en: A series of artists honoured by the same award.
fi: Sarja saman palkinnon saaneita artisteja.

[ctx: series_type]
en: A series of events.
fi: Tapahtumien sarja.

[ctx: series_type]
en: A series of performances of the same show at the same venue.
fi: Sarja esityksiä samasta esityksestä samassa paikassa.

[ctx: series_type]
en: A series of recordings.
fi: Äänitteiden sarja.

[ctx: series_type]
en: A series of related concerts by an artist in different locations.
fi: Sarja artistin eri paikoissa pidettyjä toisiinsa liittyviä konsertteja.

[ctx: series_type]
en: A series of release groups.
fi: Julkaisuryhmien sarja.

[ctx: series_type]
en: A series of releases.
fi: Julkaisujen sarja.

[ctx: series_type]
en: A series of works which form a catalogue of classical compositions.
fi: Sarja teoksia, jotka muodostavat luettelon klassisista sävellyksistä.

[ctx: series_type]
en: A series of works.
fi: Teosten sarja.

[ctx: work_type]
en: A song cycle is a group of songs designed to be performed in a sequence as a single entity. In most cases, all of the songs are by the same composer, and often use words from the same poet or lyricist.
fi: Laulusarja on sarja kappaleita, jotka on suunniteltu esitettäväksi järjestyksessä yhtenä kokonaisuutena. Useimmissa tapauksissa kaikki kappaleet ovat samalta säveltäjältä ja käyttävät usein saman runoilijan tai sanoittajan sanoja.

[ctx: work_type]
en: A song is in its origin (and still in most cases) a composition for voice, with or without instruments, performed by singing. This is the most common form by far in folk and popular music, but also fairly common in a classical context ("art songs").
fi: Laulu on alunperin (ja vieläkin useimmissa tapauksissa) säestetty tai säestämätön sävellys, joka esitetään laulaen. Tämä on tähän mennessä yleisin muoto kansanmusiikissa ja populaarimusiikissa, mutta melko yleinen myös klassisessa yhteydessä (”taidelaulut”).

[ctx: work_type]
en: A soundtrack is the music that accompanies a film, TV program, videogame, or even book.
fi: Ääniraita on elokuvaan, tv-ohjelmaan, videopeliin tai jopa kirjaan liittyvä musiikki.

[ctx: instrument_type]
en: A standard grouping of instruments often played together, like a string quartet
fi: Vakioryhmä soittimia joita soitetaan usein yhdessä, kuten jousikvartetti

[ctx: work_type]
en: A suite is an ordered set of instrumental or orchestral pieces normally performed in a concert setting. They may be extracts from a ballet or opera, or entirely original movements.
fi: Sarja on järjestetty kokoelma instrumentaali- tai orkesterikappaleita, jotka tavallisesti esitetään konsertissa. Ne voivat olla otteita baletista tai oopperasta tai täysin alkuperäisistä osista.

[ctx: work_type]
en: A symphonic poem is a piece of programmatic orchestral music, usually in a single movement, that evokes a painting, a landscape, the content of a poem, a story or novel, or other non-musical source.
fi: Sinfoninen runo on orkestraalista ohjelmamusiikkia, yleensä yhdessä osassa, joka pyrkii kuvaamaan ulkomusiikillisia asioita kuten maalauksia, maisemia, runoja, tarinoita tai romaaneja.

[ctx: work_type]
en: A symphony is an extended composition, almost always scored for orchestra without soloists.
fi: Sinfonia on pidempi sävellys, lähes aina nuotitetu orkesterille ilman sooloja.

[ctx: release_packaging]
en: A thinner jewel case, commonly used for CD singles.
fi: Ohuempi Jewel Case, yleensä CD-singleille.

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: A-flat major
fi: As-duuri

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: A-flat minor
fi: as-molli

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: A-sharp major
fi: Ais-duuri

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: A-sharp minor
fi: ais-molli

[ctx: work_attribute_type]
en: AKM ID
fi: AKM-tunniste

[ctx: work_attribute_type]
en: APRA ID
fi: APRA-tunniste

[ctx: work_attribute_type]
en: ASCAP ID
fi: ASCAP-tunniste

[ctx: release_group_primary_type]
en: Album
fi: Albumi

[ctx: series_ordering_type]
en: Allows for manually setting the position of each item in the series.
fi: Mahdollistaa jokaisen kohteen manuaalisen sijoittamisen sarjassa.

[ctx: release_group_primary_type]
en: An album, perhaps better defined as a "Long Play" (LP) release, generally consists of previously unreleased material (unless this type is combined with secondary types which change that, such as "Compilation").
fi: Albumi, ehkä paremmin määriteltynä "pitkäsoitto"-julkaisu ("Long Play" tai LP), koostuu yleensä ennestään julkaisemattomasta materiaalista (paitsi jos tämä tyyppi yhdistetään toissijaisella tyypillä, kuten "kokoelma").

[ctx: work_type]
en: An audio drama is a dramatized, purely acoustic performance, broadcast on radio or published on an audio medium (tape, CD, etc.).
fi: Kuunnelma on dramatisoitu, puhtaasti akustinen näytelmä, lähetetty radiosta tai julkaistu äänitallenteena (kasetti, CD, jne.).

[ctx: release_group_secondary_type]
en: An audio drama is an audio-only performance of a play (often, but not always, meant for radio). Unlike audiobooks, it usually has multiple performers rather than a main narrator.
fi: Kuunnelma on näytelmän näytelty ääniversio (yleensä radiota varten, mutta ei aina). Toisin kuin äänikirjoissa, pääkertojan sijaan on yleensä useita näyttelijöitä esiintymässä.

[ctx: release_group_secondary_type]
en: An audiobook is a book read by a narrator without music.
fi: Äänikirja on juontajan lukema kirja, missä ei ole musiikkia.

[ctx: release_group_secondary_type]
en: An interview release contains an interview, generally with an artist.
fi: Haastattelujulkaisu sisältää haastattelun, yleensä artistin kanssa.

[ctx: release_status]
en: An unofficial/underground release that was not sanctioned by the artist and/or the record company. This includes unofficial live recordings and pirated releases.
fi: Epävirallinen/underground-julkaisu joka ei ole artistin ja/tai levy-yhtiön hyväksymä. Tähän kuuluu myös epäviralliset live-äänitteet ja piraattijulkaisut.

[ctx: release_status]
en: Any release officially sanctioned by the artist and/or their record company. Most releases will fit into this category.
fi: Mikä tahansa artistin ja/tai levy-yhtiön virallisesti hyväksymä julkaisu. Useimmat julkaisut sopivat tähän kategoriaan.

[ctx: collection_type]
en: Area collection
fi: Aluekokoelma

[ctx: alias_type]
en: Area name
fi: Alueen nimi

[ctx: work_type]
en: Aria
fi: Aaria

[ctx: series_type]
en: Artist award
fi: Artistipalkinto

[ctx: collection_type]
en: Artist collection
fi: Artistikokoelma

[ctx: alias_type]
en: Artist name
fi: Artistin nimi

[ctx: release_group_secondary_type]
en: Audio drama
fi: Kuunnelma

[ctx: work_type]
en: Audio drama
fi: Kuunnelma

[ctx: release_group_secondary_type]
en: Audiobook
fi: Äänikirja

[ctx: series_ordering_type]
en: Automatic
fi: Automaattinen

[ctx: event_type]
en: Award ceremony
fi: Palkintojenjakotilaisuus

[ctx: series_type]
en: Award ceremony
fi: Palkintojenjakotilaisuus

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: B Dorian
fi: B-doorinen

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: B Mixolydian
fi: B-miksolyydinen

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: B major
fi: H-duuri

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: B minor
fi: h-molli

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: B-flat major
fi: B-duuri

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: B-flat minor
fi: b-molli

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: B-sharp major
fi: Bis-duuri

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: B-sharp minor
fi: bis-molli

[ctx: work_attribute_type]
en: BMI ID
fi: BMI-tunniste

[ctx: work_attribute_type]
en: BUMA/STEMRA ID
fi: BUMA/STEMRA-tunniste

[ctx: cover_art_type]
en: Back
fi: Takakansi

[ctx: work_type]
en: Ballet
fi: Baletti

[ctx: work_type]
en: Beijing opera
fi: Pekingin ooppera

[ctx: medium_format]
en: Blu-spec CD
fi: Blu-spec-CD

[ctx: release_packaging]
en: Book
fi: Kirja

[ctx: cover_art_type]
en: Booklet
fi: Kirjanen

[ctx: label_type]
en: Bootleg Production
fi: Bootleg-tuotanto

[ctx: cover_art_type]
en: Bottom
fi: Pohja

[ctx: release_packaging]
en: Box
fi: Laatikko

[ctx: alias_type]
en: Brand name
fi: Brandin nimi

[ctx: release_group_primary_type]
en: Broadcast
fi: Lähetys

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: C Dorian
fi: C-doorinen

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: C Mixolydian
fi: C-miksolyydinen

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: C major
fi: C-duuri

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: C minor
fi: c-molli

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: C-flat major
fi: Ces-duuri

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: C-flat minor
fi: ces-molli

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: C-sharp major
fi: Cis-duuri

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: C-sharp minor
fi: cis-molli

[ctx: work_attribute_type]
en: CASH ID
fi: CASH-tunniste

[ctx: work_attribute_type]
en: CCLI ID
fi: CCLI-tunniste

[ctx: medium_format]
en: CDV
fi: CD-Video

[ctx: release_status]
en: Cancelled
fi: Peruutettu

[ctx: work_type]
en: Cantata
fi: Kantaatti

[ctx: release_packaging]
en: Cardboard/Paper Sleeve
fi: Pahvi-/Paperikotelo

[ctx: medium_format]
en: Cartridge
fi: Kasetti

[ctx: medium_format]
en: Cassette
fi: C-kasetti

[ctx: release_packaging]
en: Cassette Case
fi: Kasettikotelo

[ctx: series_type]
en: Catalogue
fi: Luettelo

[ctx: artist_type]
en: Character
fi: Kuvitteellinen hahmo

[ctx: artist_type]
en: Choir
fi: Kuoro

[ctx: area_type]
en: City
fi: Kaupunki

[ctx: area_type]
en: City is used for settlements of any size, including towns and villages.
fi: Kaupunkia käytetään kaikenkokoisille asutuskeskuksille kylistä alkaen.

[ctx: release_group_secondary_type]
en: Compilation
fi: Kokoelma

[ctx: event_type]
en: Concert
fi: Konsertti

[ctx: work_type]
en: Concerto
fi: Konsertto

[ctx: area_type]
en: Country
fi: Maa

[ctx: area_type]
en: Country is used for areas included (or previously included) in ISO 3166-1, e.g. United States.
fi: Maa on nimitys alueelle, joka esiintyy (tai on esiintynyt) ISO 3166-1 -standardissa, esimerkiksi Yhdysvallat.

[ctx: area_type]
en: County
fi: Piirikunta

[ctx: area_type]
en: County is used for smaller administrative divisions of a country which are not the main administrative divisions but are also not municipalities, e.g. counties in the USA. These are not considered when displaying the parent areas for a given area.
fi: Piirikunta on nimitys osa-aluetta pienemmälle hallinnolliselle aluelle, joka ei kuitenkaan ole kunta, esimerkiksi Yhdysvaltojen piirikunnat. Niitä ei oteta huomioon, kun näytetään mihin isompiin alueisiin jokin alue kuuluu.

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: D Dorian
fi: D-doorinen

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: D Mixolydian
fi: D-miksolyydinen

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: D major
fi: D-duuri

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: D minor
fi: d-molli

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: D-flat major
fi: Des-duuri

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: D-flat minor
fi: des-molli

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: D-sharp major
fi: Dis-duuri

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: D-sharp minor
fi: dis-olli

[ctx: release_group_secondary_type]
en: DJ-mix
fi: DJ-miksaus

[ctx: medium_format]
en: DVDplus (CD side)
fi: DVDplus (CD-puoli)

[ctx: medium_format]
en: DVDplus (DVD-Audio side)
fi: DVDplus (DVD-Audio-puoli)

[ctx: medium_format]
en: DVDplus (DVD-Video side)
fi: DVDplus (DVD-Video-puoli)

[ctx: medium_format]
en: Digital Media
fi: Digitaalinen media

[ctx: label_type]
en: Distributor
fi: Jakelija

[ctx: area_type]
en: District
fi: Kaupunginosa

[ctx: area_type]
en: District is used for a division of a large city, e.g. Queens.
fi: Kaupunginosaa käytetään osalle isoa kaupunkia, esimerkiksi Queens.

[ctx: medium_format]
en: Download Card
fi: Latauskortti

[ctx: medium_format]
en: DualDisc (CD side)
fi: DualDisc (CD-puoli)

[ctx: medium_format]
en: DualDisc (DVD side)
fi: DualDisc (DVD-puoli)

[ctx: medium_format]
en: DualDisc (DVD-Audio side)
fi: DualDisc (DVD-Audio-puoli)

[ctx: medium_format]
en: DualDisc (DVD-Video side)
fi: DualDisc (DVD-Video-puoli)

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: E Dorian
fi: E-doorinen

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: E Mixolydian
fi: E-miksolyydinen

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: E major
fi: E-duuri

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: E minor
fi: e-molli

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: E-flat major
fi: Es-duuri

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: E-flat minor
fi: es-molli

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: E-sharp major
fi: Eis-duuri

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: E-sharp minor
fi: eis-molli

[ctx: place_type]
en: Educational institution
fi: Opetuslaitos

[ctx: instrument_type]
en: Electronic instrument
fi: Sähköinen soitin

[ctx: collection_type]
en: Event collection
fi: Tapahtumakokoelma

[ctx: alias_type]
en: Event name
fi: Tapahtuman nimi

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: F Dorian
fi: F-doorinen

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: F Mixolydian
fi: F-miksolyydinen

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: F major
fi: F-duuri

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: F minor
fi: f-molli

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: F-flat major
fi: Fes-duuri

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: F-flat minor
fi: fes-molli

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: F-sharp major
fi: Fis-duuri

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: F-sharp minor
fi: fis-molli

[ctx: instrument_type]
en: Family
fi: Ryhmä

[ctx: gender]
en: Female
fi: Nainen

[ctx: event_type]
en: Festival
fi: Festivaali

[ctx: series_type]
en: Festival
fi: Festivaali

[ctx: medium_format]
en: Flexi-disc
fi: Flexi-levy

[ctx: medium_format]
en: Floppy Disk
fi: Levyke

[ctx: gender]
en: For cases where gender just doesn't apply at all (like companies entered as artists).
fi: Tapauksiin, jossa sukupuoli ei päde lainkaan (kuten artisteiksi listatut yhtiöt).

[ctx: alias_type]
en: Formal name
fi: Virallinen nimi

[ctx: cover_art_type]
en: Front
fi: Etukansi

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: G Dorian
fi: G-doorinen

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: G Mixolydian
fi: G-miksolyydinen

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: G major
fi: G-duuri

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: G minor
fi: g-molli

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: G-flat major
fi: Ges-duuri

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: G-flat minor
fi: ges-molli

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: G-sharp major
fi: Gis-duuri

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: G-sharp minor
fi: gis-molli

[ctx: work_attribute_type]
en: GEMA ID
fi: GEMA-tunniste

[ctx: release_packaging]
en: Gatefold Cover
fi: Gatefold-kannet

[ctx: artist_type]
en: Group
fi: Yhtye

[ctx: medium_format]
en: HD-DVD
fi: HD DVD

[ctx: medium_format]
en: Hybrid SACD
fi: Hybridi-SACD

[ctx: medium_format]
en: Hybrid SACD (CD layer)
fi: Hybrid SACD (CD-kerros)

[ctx: medium_format]
en: Hybrid SACD (SACD layer)
fi: Hybrid SACD (SACD-kerros)

[ctx: medium_format]
en: Hybrid SACD (SACD layer, 2 channels)
fi: Hybrid SACD (SACD-kerros, stereo)

[ctx: medium_format]
en: Hybrid SACD (SACD layer, multichannel)
fi: Hybrid SACD (SACD-kerros, monikanavainen)

[ctx: work_attribute_type]
en: ICE ID
fi: ICE-tunniste

[ctx: work_attribute_type]
en: Identifiers
fi: Tunnisteet

[ctx: label_type]
en: Imprint
fi: Valmistajamerkki

[ctx: work_type]
en: Incidental music
fi: Taustamusiikki

[ctx: place_type]
en: Indoor arena
fi: Sisähalli

[ctx: collection_type]
en: Instrument collection
fi: Soitinkokoelma

[ctx: alias_type]
en: Instrument name
fi: Soitinnimi

[ctx: release_group_secondary_type]
en: Interview
fi: Haastattelu

[ctx: area_type]
en: Island
fi: Saari

[ctx: work_attribute_type]
en: JASRAC ID
fi: JASRAC-tunniste

[ctx: work_attribute_type]
en: KOMCA ID
fi: KOMCA-tunniste

[ctx: work_attribute_type]
en: Key
fi: Sävellaji

[ctx: alias_type]
en: Label name
fi: Levymerkin nimi

[ctx: event_type]
en: Launch event
fi: Julkaisutapahtuma

[ctx: alias_type]
en: Legal name
fi: Virallinen nimi

[ctx: cover_art_type]
en: Liner
fi: Levypussi

[ctx: release_group_secondary_type]
en: Live
fi: Live-taltionti

[ctx: work_type]
en: Madrigal
fi: Madrigaali

[ctx: gender]
en: Male
fi: Mies

[ctx: series_ordering_type]
en: Manual
fi: Käsintehty

[ctx: label_type]
en: Manufacturer
fi: Valmistaja

[ctx: work_type]
en: Mass
fi: Messu

[ctx: cover_art_type]
en: Medium
fi: Tallenne

[ctx: medium_format]
en: Microcassette
fi: Mikrokasetti

[ctx: area_type]
en: Military base
fi: Sotilastukikohta

[ctx: work_type]
en: Motet
fi: Motetti

[ctx: area_type]
en: Municipality
fi: Kunta

[ctx: work_type]
en: Musical
fi: Musikaali

[ctx: work_attribute_type]
en: MÜST ID
fi: MÜST-tunniste

[ctx: gender]
en: Non-binary
fi: Muunsukupuolinen

[ctx: release_packaging]
en: None
fi: Ei mitään

[ctx: gender]
en: Not applicable
fi: Ei sovellettavissa

[ctx: work_attribute_type]
en: OSA ID
fi: OSA-tunniste

[ctx: release_status]
en: Official
fi: Virallinen

[ctx: work_type]
en: Opera
fi: Ooppera

[ctx: work_type]
en: Operetta
fi: Operetti

[ctx: artist_type]
en: Orchestra
fi: Orkesteri

[ctx: label_type]
en: Original Production
fi: Alkuperäinen tuotanto

[ctx: artist_type]
en: Other
fi: Muu

[ctx: cover_art_type]
en: Other
fi: Muu

[ctx: gender]
en: Other
fi: Muu

[ctx: medium_format]
en: Other
fi: Muu

[ctx: place_type]
en: Other
fi: Muu

[ctx: release_group_primary_type]
en: Other
fi: Muu

[ctx: release_packaging]
en: Other
fi: Muu

[ctx: instrument_type]
en: Other instrument
fi: Muu soitin

[ctx: work_type]
en: Overture
fi: Alkusoitto

[ctx: medium_format]
en: Pathé disc
fi: Pathé-levy

[ctx: instrument_type]
en: Percussion instrument
fi: Lyömäsoitin

[ctx: artist_type]
en: Person
fi: Henkilö

[ctx: medium_format]
en: Piano Roll
fi: Pianorulla

[ctx: collection_type]
en: Place collection
fi: Paikkakokoelma

[ctx: alias_type]
en: Place name
fi: Paikannimi

[ctx: work_type]
en: Play
fi: Toista

[ctx: work_type]
en: Poem
fi: Runo

[ctx: cover_art_type]
en: Poster
fi: Juliste

[ctx: label_type]
en: Production
fi: Tuotanto

[ctx: release_status]
en: Promotion
fi: Promo

[ctx: work_type]
en: Prose
fi: Proosa

[ctx: release_status]
en: Pseudo-Release
fi: Valejulkaisu

[ctx: label_type]
en: Publisher
fi: Julkaisija

[ctx: work_type]
en: Quartet
fi: Kvartetti

[ctx: cover_art_type]
en: Raw/Unedited
fi: Raaka/käsittelemätön

[ctx: series_type]
en: Recording award
fi: Äänitepalkinto

[ctx: collection_type]
en: Recording collection
fi: Äänitekokoelma

[ctx: alias_type]
en: Recording name
fi: Äänitteen nimi

[ctx: medium_format]
en: Reel-to-reel
fi: Äänikela

[ctx: label_type]
en: Reissue Production
fi: Uudelleenjulkaisutuotanto

[ctx: collection_type]
en: Release collection
fi: Julkaisukokoelma

[ctx: series_type]
en: Release group award
fi: Julkaisuryhmäpalkinto

[ctx: collection_type]
en: Release group collection
fi: Julkaisuryhmäkokoelma

[ctx: alias_type]
en: Release group name
fi: Julkaisuryhmän nimi

[ctx: alias_type]
en: Release name
fi: Julkaisun nimi

[ctx: place_type]
en: Religious building
fi: Uskonnollinen rakennus

[ctx: label_type]
en: Rights Society
fi: Oikeuksien hallinnointiyhteisö

[ctx: work_attribute_type]
en: SABAM ID
fi: SABAM-tunniste

[ctx: medium_format]
en: SACD
fi: Super Audio CD

[ctx: medium_format]
en: SACD (2 channels)
fi: SACD (2-kanava)

[ctx: medium_format]
en: SACD (multichannel)
fi: SACD (monikanava)

[ctx: work_attribute_type]
en: SACEM ID
fi: SACEM-tunniste

[ctx: work_attribute_type]
en: SACM ID
fi: SACM-tunniste

[ctx: work_attribute_type]
en: SADAIC ID
fi: SADAIC-tunniste

[ctx: medium_format]
en: SD Card
fi: SD-kortti

[ctx: work_attribute_type]
en: SESAC ID
fi: SESAC-tunniste

[ctx: work_attribute_type]
en: SGAE ID
fi: SGAE-tunniste

[ctx: work_attribute_type]
en: SOCAN ID
fi: SOCAN-tunniste

[ctx: work_attribute_type]
en: SUISA ID
fi: SUISA-tunniste

[ctx: medium_format]
en: SVCD
fi: Super Video CD

[ctx: alias_type]
en: Search hint
fi: Hakuvihje

[ctx: alias_type]
en: Series name
fi: Sarjan nimi

[ctx: medium_format]
en: Shellac
fi: Sellakka

[ctx: medium_format]
en: Shellac records were the most predominant type of gramophone record during the first half of the 20th century.
fi: Sellakkalevyt olivat vallitsevin gramofonilevytyyppi 1900-luvun ensimmäisellä puoliskolla.

[ctx: release_packaging]
en: Slim Jewel Case
fi: Ohut Jewel Case

[ctx: work_type]
en: Sonata
fi: Sonaatti

[ctx: work_type]
en: Song
fi: Laulu

[ctx: work_type]
en: Song-cycle
fi: Laulusarja

[ctx: series_ordering_type]
en: Sorts the items in the series automatically by their number attributes, using a natural sort order.
fi: Lajittelee sarjan kohteet automaattisesti niiden numeromääritteiden mukaan, käyttäen luonnollista lajittelujärjestystä.

[ctx: release_group_secondary_type]
en: Soundtrack
fi: Ääniraita

[ctx: work_type]
en: Soundtrack
fi: Ääniraita

[ctx: cover_art_type]
en: Spine
fi: Selkäosa

[ctx: place_type]
en: Stadium
fi: Stadion

[ctx: event_type]
en: Stage performance
fi: Lavaesitys

[ctx: cover_art_type]
en: Sticker
fi: Tarra

[ctx: instrument_type]
en: String instrument
fi: Kielisoitin

[ctx: area_type]
en: Subdivision
fi: Osa-alue

[ctx: area_type]
en: Subdivision is used for the main administrative divisions of a country, e.g. California, Ontario, Okinawa. These are considered when displaying the parent areas for a given area.
fi: Osa-alue on nimitys valtion korkeimman tason hallinnollisille alueille, esimerkiksi Kalifornia, Ontario, Okinawa. Ne otetaan huomioon, kun näytetään mihin isompiin alueisiin jokin alue kuuluu.

[ctx: work_type]
en: Suite
fi: Orkesterisarja

[ctx: work_type]
en: Symphonic poem
fi: Sinfoninen runo

[ctx: work_type]
en: Symphony
fi: Sinfonia

[ctx: medium_format]
en: The CD layer of a DVDplus. The DVD layer should be added as a separate medium.
fi: CD-kerros DVDplus-levyssä. DVD-kerros tulisi lisätä erillisenä tallenteena.

[ctx: medium_format]
en: The CD layer of a DualDisc. The DVD layer should be added as a separate medium.
fi: CD-kerros DualDisc-levyssä. DVD-kerros tulisi lisätä erillisenä tallenteena.

[ctx: medium_format]
en: The CD layer of a hybrid SACD. The SACD layer should be added as a separate medium.
fi: CD-kerros hybridi-SACD-levyssä. SACD-kerros tulisi lisätä erillisenä tallenteena.

[ctx: medium_format]
en: The DVD (audio) layer of a DVDplus. The CD layer should be added as a separate medium.
fi: DVD-Audio-kerros DVDplus-levyssä. CD-kerros tulisi lisätä erillisenä tallenteena.

[ctx: medium_format]
en: The DVD (audio) layer of a DualDisc. The CD layer should be added as a separate medium.
fi: DVD-Audio-kerros DualDisc-levyssä. CD-kerros tulisi lisätä erillisenä tallenteena.

[ctx: medium_format]
en: The DVD (video) layer of a DualDisc. The CD layer should be added as a separate medium.
fi: DVD-Video-kerros DualDisc-levyssä. CD-kerros tulisi lisätä erillisenä tallenteena.

[ctx: medium_format]
en: The SACD layer of a hybrid SACD. The CD layer should be added as a separate medium.
fi: SACD-kerros hybridi-SACD-levyssä. CD-kerros tulisi lisätä erillisenä tallenteena.

[ctx: release_packaging]
en: The traditional CD case, made of hard, brittle plastic.
fi: Perinteinen CD-kotelo, joka on valmistettu kovasta mutta hauraasta muovista.

[ctx: series_type]
en: Tour
fi: Kiertue

[ctx: cover_art_type]
en: Track
fi: Kappale

[ctx: cover_art_type]
en: Tray
fi: Kotelo

[ctx: medium_format]
en: USB Flash Drive
fi: USB Flash –asema

[ctx: medium_format]
en: VCD
fi: Video-CD

[ctx: place_type]
en: Venue
fi: Tapahtumapaikka

[ctx: medium_format]
en: Video High Density (VHD) was a videodisc format which was marketed predominantly in Japan by JVC.
fi: Video High Density (VHD) oli videodisc-formaatti, jota markkinoitiin pääosin Japanissa JVC:n toimesta.

[ctx: medium_format]
en: Vinyl
fi: Vinyyli

[ctx: medium_format]
en: VinylDisc (CD side)
fi: VinylDisc (CD-puoli)

[ctx: medium_format]
en: VinylDisc (DVD side)
fi: VinylDisc (DVD-puoli)

[ctx: medium_format]
en: VinylDisc (Vinyl side)
fi: VinylDisc (vinyylipuoli)

[ctx: cover_art_type]
en: Watermark
fi: Vesileima

[ctx: medium_format]
en: Wax Cylinder
fi: Fonografisylinteri

[ctx: instrument_type]
en: Wind instrument
fi: Puhallinsoitin

[ctx: collection_type]
en: Wishlist
fi: Toivelista

[ctx: release_status]
en: Withdrawn
fi: Poisvedetty

[ctx: series_type]
en: Work award
fi: Teospalkinto

[ctx: collection_type]
en: Work collection
fi: Teoskokoelma

[ctx: alias_type]
en: Work name
fi: Teoksen nimi

[ctx: work_attribute_type]
en: ZAiKS ID
fi: ZAiKS-tunniste

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: ambiguous
fi: epäselvä

[ctx: work_type]
en: Étude
fi: Etydi
