MusicBrainz - en to ms_MY translation catalogue (162 entries)

[ctx: medium_format]
en: 10" Shellac
ms_MY: Syelek 10″

[ctx: medium_format]
en: 10" Vinyl
ms_MY: Vinil 10″

[ctx: medium_format]
en: 12" LaserDisc
ms_MY: Cakera Laser 12″

[ctx: medium_format]
en: 12" Shellac
ms_MY: Syelek 12″

[ctx: medium_format]
en: 12" Vinyl
ms_MY: Vinil 12″

[ctx: medium_format]
en: 3.5" Floppy Disk
ms_MY: Cakera Liut 3.5″

[ctx: medium_format]
en: 5.25" Floppy Disk
ms_MY: Cakera Liut 5.25″

[ctx: medium_format]
en: 7" Flexi-disc
ms_MY: Cakera Lentur 7″

[ctx: medium_format]
en: 7" Shellac
ms_MY: Syelek 7″

[ctx: medium_format]
en: 7" Vinyl
ms_MY: Vinil 7″

[ctx: medium_format]
en: 8" LaserDisc
ms_MY: Cakera Laser 8″

[ctx: medium_format]
en: 8-Track Cartridge
ms_MY: Kartrij Berunut 8

[ctx: medium_format]
en: 8cm CD
ms_MY: CD 8cm

[ctx: medium_format]
en: 8cm CD+G
ms_MY: CD+G 8cm

[ctx: medium_format]
en: 90 rpm, vertical-cut shellac discs, produced by the Pathé label from 1906 to 1932.
ms_MY: Cakera syelek 90 ppm dipotong tegak yang dihasilkan oleh label Pathé dari tahun 1906 hingga tahun 1932.

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: A Dorian
ms_MY: Doria

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: A Mixolydian
ms_MY: Miksolidia

[ctx: work_type]
en: A ballet is music composed to be used, together with a choreography, for a ballet dance production.
ms_MY: Lagu balet ialah muzik yang digubahkan serta digunakan sekali dengan reka tari dalam sebuah tarian balet.

[ctx: work_type]
en: A cantata is a vocal (often choral) composition with an instrumental (usually orchestral) accompaniment, typically in several movements.
ms_MY: Kantata ialah sebuah gubahan suara (lazimnya koral) dengan iringan instrumental (lazimnya dalam bentuk orkestra) dan selalunya dalam beberapa babak.

[ctx: work_type]
en: A concerto is a musical work for soloist(s) accompanied by an orchestra.
ms_MY: Konserto ialah sebuah karya muzik untuk pemuzik solo yang diiringi oleh sebuah orkestra.

[ctx: event_type]
en: A convention, expo or trade fair is an event which is not typically orientated around music performances, but can include them as side activities.
ms_MY: Konvensyen, ekspo atau pesta perdagangan ialah sebuah peristiwa yang selalunya tidak berkisarkan persembahan muzik namun boleh juga disertakan sekali persembahan muzik sebagai kegiatan sampingan.

[ctx: release_status]
en: A give-away release or a release intended to promote an upcoming official release (e.g. pre-release versions, releases included with a magazine, versions supplied to radio DJs for air-play).
ms_MY: Sebuah keluaran percuma atau keluaran yang bertujuan untuk mempromosikan keluaran rasmi akan datang (contohnya: versi prakeluar, keluaran yang disertakan bersama naskhah majalah, versi yang dibekalkan kepada DJ untuk diputar di radio).

[ctx: instrument_type]
en: A grouping of related but different instruments, like the different violin-like instruments
ms_MY: Kelompokan alat muzik yang saling berkaitan namun berlainan. Contohnya, alat muzik jenis biola.

[ctx: work_type]
en: A mass is a choral composition that sets the invariable portions of the Christian Eucharistic liturgy (Kyrie - Gloria - Credo - Sanctus - Benedictus - Agnus Dei, with other portions sometimes added) to music.
ms_MY: Missa merupakan sebuah gubahan paduan suara yang menjadi sebahagian muzik sembahyang Eukaris Nasrani (Kyrie - Gloria - Credo - Sanctus - Benedictus - Agnus Dei, kadang-kadang ada juga bahagian lain yang dikandung).

[ctx: event_type]
en: A masterclass or clinic is an event where an artist meets with a small to medium-sized audience and instructs them individually and/or takes questions intended to improve the audience members' playing skills.
ms_MY: Kelas pakar atau lokakarya merupakan sebuah acara yang meilbatkan seorang seniman memberi tunjuk ajar atau juga menjawab pertanyaan daripada para hadirin dengan tujuan menambah baik kemahiran bermain alat muzik para hadirin.

[ctx: event_type]
en: A party, reception or other event held specifically for the launch of a release.
ms_MY: Sebuah parti, majlis atau acara lain yang diadakan khas sempena pelancaran sebuah keluaran.

[ctx: release_packaging]
en: A perfect bound book with a sleeve at the end to hold a CD
ms_MY: Buku berjilid lengkap dengan sarung di hujungnya tempat simpanan CD.

[ctx: place_type]
en: A place (generally a factory) at which physical media are manufactured.
ms_MY: Tempat (selalunya kilang) pengilangan bahantara fizikal.

[ctx: place_type]
en: A place consisting of a large enclosed area with a central event space surrounded by tiered seating for spectators, which can be used for indoor sports, concerts and other entertainment events.
ms_MY: Tempat yang terdiri daripada sebidang kawasan luas yang tertutup dengan sebuah ruangan acara pusat yang dikelilingi oleh tempat duduk penonton yang bertingkat. Tempat ini boleh digunakan untuk sukan tertutup, konsert dan acara-acara hiburan lain.

[ctx: place_type]
en: A place designed for non-live production of music, typically a recording studio.
ms_MY: Tempat yang direka untuk pembikinan muzik tak langsung, selalunya studio rakaman.

[ctx: place_type]
en: A place that has live artistic performances as one of its primary functions, such as a concert hall.
ms_MY: Tempat yang mengadakan persembahan kesenian langsung sebagai fungsi utamanya. Contoh, dewan konsert.

[ctx: place_type]
en: A place that has worship or religious studies as its main function. Religious buildings often host concerts and serve as recording locations, especially for classical music.
ms_MY: Tempat ibadat atau pengajian agama. Bangunan agama selalunya menempatkan konsert di samping menjadi tempat rakaman terutamanya muzik klasik.

[ctx: place_type]
en: A place whose main purpose is to host outdoor sport events, typically consisting of a pitch surrounded by a structure for spectators with no roof, or a roof which can be retracted.
ms_MY: Tempat pengehosan sukan luar. Selalunya terdapat kawasan balingan bola yang dikelilingi oleh struktur untuk penonton yang tidak berbumbung ataupun dengan bumbung boleh ditarik balik.

[ctx: work_type]
en: A play is a form of literature usually consisting of scripted dialogue between characters, and intended for theatrical performance rather than just reading.
ms_MY: Lakon ialah sejenis bentuk sastera yang melibatkan perbualan berdasarkan skrip sesama watak yang diadakan di atas pentas berbanding dibaca sahaja.

[ctx: work_type]
en: A poem is a literary piece, generally short and in verse, where words are usually chosen for their sound and for the images and ideas they suggest.
ms_MY: Puisi merupakan sejenis bentuk sastera yang umumnya pendek serta berangkap. Kata-katanya pula dipilih berdasarkan bunyinya serta gambaran dan bayangan yang diberikan.

[ctx: series_type]
en: A recurring festival, usually happening annually in the same location.
ms_MY: Pesta berulang. Lazimnya berlangsung setiap tahun di tempat yang sama.

[ctx: place_type]
en: A school, university or other similar educational institution (especially, but not only, one where music is taught)
ms_MY: Sekolah, universiti atau mana-mana institusi pendidikan yang serupa (terutamanya tempat didikan muzik, tapi tidak semestinya)

[ctx: series_type]
en: A series of artists honoured by the same award.
ms_MY: Siri seniman yang diberi anugerah yang sama.

[ctx: series_type]
en: A series of artists.
ms_MY: Siri seniman.

[ctx: series_type]
en: A series of events.
ms_MY: Siri peristiwa.

[ctx: series_type]
en: A series of performances of the same show at the same venue.
ms_MY: Siri persembahan pertunjukan yang sama di tempat yang sama.

[ctx: series_type]
en: A series of recordings.
ms_MY: Siri rakaman.

[ctx: series_type]
en: A series of related concerts by an artist in different locations.
ms_MY: Siri konsert yang berkait oleh seniman di tempat yang berlainan.

[ctx: series_type]
en: A series of related concerts by an artist in the same location.
ms_MY: Siri konsert yang berkait oleh seniman di tempat yang sama.

[ctx: series_type]
en: A series of release groups.
ms_MY: Siri gabungan keluaran.

[ctx: series_type]
en: A series of releases.
ms_MY: Siri keluaran.

[ctx: series_type]
en: A series of works which form a catalogue of classical compositions.
ms_MY: Siri karya yang membentuk katalog gubahan klasik.

[ctx: series_type]
en: A series of works.
ms_MY: Siri karya.

[ctx: work_type]
en: A song is in its origin (and still in most cases) a composition for voice, with or without instruments, performed by singing. This is the most common form by far in folk and popular music, but also fairly common in a classical context ("art songs").
ms_MY: Lagu asalnya ialah sebuah gubahan menggunakan suara nyanyian yang boleh jadi turut diiringi bunyi-bunyian. Bentuk ini kerap ditemukan di muzik rakyat atau kebanyakan namun boleh juga diketemui di gubahan klasik.

[ctx: work_type]
en: A soundtrack is the music that accompanies a film, TV program, videogame, or even book.
ms_MY: Runut bunyi ialah muzik yang disertakan dalam wayang gambar, rancangan televisyen, permainan video atau buku.

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: A-flat major
ms_MY: A datar major

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: A-flat minor
ms_MY: A datar minor

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: A-sharp major
ms_MY: A syap major

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: A-sharp minor
ms_MY: A syap minor

[ctx: work_attribute_type]
en: AACIMH ID
ms_MY: Pengecam AACIMH

[ctx: work_attribute_type]
en: ACAM ID
ms_MY: Pengecam ACAM

[ctx: work_attribute_type]
en: ACDAM ID
ms_MY: Pengecam ACDAM

[ctx: work_attribute_type]
en: AEI ID
ms_MY: Pengecam AEI

[ctx: work_attribute_type]
en: AGADU ID
ms_MY: Pengecam AGADU

[ctx: work_attribute_type]
en: AKKA/LAA ID
ms_MY: Pengecam AKKA/LAA

[ctx: work_attribute_type]
en: AKM ID
ms_MY: Pengecam AKM

[ctx: work_attribute_type]
en: AMRA ID
ms_MY: Pengecam AMRA

[ctx: work_attribute_type]
en: APA ID
ms_MY: Pengecam APA

[ctx: work_attribute_type]
en: APDAYC ID
ms_MY: Pengecam APDAYC

[ctx: work_attribute_type]
en: APRA ID
ms_MY: Pengecam APRA

[ctx: work_attribute_type]
en: ARTISJUS ID
ms_MY: Pengecam ARTISJUS

[ctx: work_attribute_type]
en: ASCAP ID
ms_MY: Pengecam ASCAP

[ctx: series_ordering_type]
en: Allows for manually setting the position of each item in the series.
ms_MY: Boleh ditetapkan sendiri kedudukan setiap item dalam siri.

[ctx: release_status]
en: An alternate version of a release where the titles have been changed. These don't correspond to any real release and should be linked to the original release using the transl(iter)ation relationship.
ms_MY: Versi lain sebuah keluaran dengan judul yang telah diubah. Versi ini sebenarnya tidak betul-betul wujud serta harus dipautkan dengan keluaran asal menggunakan hubungan alih huruf/bahasa.

[ctx: alias_type]
en: Area name
ms_MY: Nama kawasan

[ctx: series_type]
en: Artist award
ms_MY: Anugerah seniman

[ctx: alias_type]
en: Artist name
ms_MY: Nama seniman

[ctx: series_type]
en: Artist series
ms_MY: Siri seniman

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: B-flat major
ms_MY: B datar major

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: B-flat minor
ms_MY: B datar minor

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: B-sharp major
ms_MY: B syap major

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: B-sharp minor
ms_MY: B syap minor

[ctx: work_attribute_type]
en: BMI ID
ms_MY: Pengecam BMI

[ctx: work_attribute_type]
en: BUMA/STEMRA ID
ms_MY: Pengecam BUMA/STEMRA

[ctx: work_type]
en: Ballet
ms_MY: Lagu balet

[ctx: work_type]
en: Beijing opera
ms_MY: Opera Beijing

[ctx: work_type]
en: Beijing opera is a form of traditional Chinese theatre which combines music, vocal performance, mime, dance, and acrobatics.
ms_MY: Opera Beijing atau jing xi merupakan suatu bentuk teater China warisan yang menggabungkan muzik, persembahan suara, kialan, tarian dan gerak akrobatik.

[ctx: medium_format]
en: Blu-spec CD
ms_MY: CD Spesifikasi Blu

[ctx: release_packaging]
en: Book
ms_MY: Buku

[ctx: cover_art_type]
en: Booklet
ms_MY: Buku kecil

[ctx: release_status]
en: Bootleg
ms_MY: Cetak Rompak

[ctx: label_type]
en: Bootleg Production
ms_MY: Penerbitan Cetak Rompak

[ctx: release_packaging]
en: Box
ms_MY: Kotak

[ctx: alias_type]
en: Brand name
ms_MY: Nama jenama

[ctx: release_group_primary_type]
en: Broadcast
ms_MY: Siaran

[ctx: work_attribute_type]
en: CASH ID
ms_MY: Pengecam CASH

[ctx: work_attribute_type]
en: CCLI ID
ms_MY: Pengecam CCLI

[ctx: release_packaging]
en: Cardboard/Paper Sleeve
ms_MY: Sarung Kadbod/Kertas

[ctx: medium_format]
en: Cartridge
ms_MY: Kartrij

[ctx: medium_format]
en: Cassette
ms_MY: Kaset

[ctx: release_packaging]
en: Cassette Case
ms_MY: Bekas Kaset

[ctx: series_type]
en: Catalogue
ms_MY: Katalog

[ctx: artist_type]
en: Character
ms_MY: Watak

[ctx: artist_type]
en: Choir
ms_MY: Koir

[ctx: medium_format]
en: Copy Control CD
ms_MY: CD Copy Control

[ctx: medium_format]
en: Copy Control CD (CCCD) is an umbrella term for CDs released circa 2001-2006 containing software that is ostensibly designed to prevent the CD from being ripped. There are a number of software variants: the most well-known are Macrovision's Cactus Data Shield (CDS) and SunnComm's MediaMax.
ms_MY: CD Copy Control (CCCD) ialah istilah umum bagi CD yang dikeluarkan sekitar tahun 2001 hingga 2006. CD ini mengandungi perisian yang kononnya boleh menghalang perungkaian CD. Terdapat sebilangan kelainan perisiannya. Antara yang paling dikenali ialah Cactus Data Shield (CDS) oleh Macrovision dan MediaMax oleh SunnComm.

[ctx: area_type]
en: Country
ms_MY: Negara

[ctx: release_group_secondary_type]
en: DJ-mix
ms_MY: Adunan DJ

[ctx: medium_format]
en: DTS CD
ms_MY: CD DTS

[ctx: medium_format]
en: DVDplus (CD side)
ms_MY: DVDplus (sisi CD)

[ctx: medium_format]
en: DVDplus (DVD-Audio side)
ms_MY: DVDplus (sisi DVD-Audio)

[ctx: medium_format]
en: DVDplus (DVD-Video side)
ms_MY: DVDplus (sisi DVD-Video)

[ctx: medium_format]
en: Data CD
ms_MY: CD Data

[ctx: medium_format]
en: Digital Media
ms_MY: Bahantara Digital

[ctx: medium_format]
en: DualDisc (CD side)
ms_MY: DualDisc (sisi CD)

[ctx: medium_format]
en: DualDisc (DVD-Audio side)
ms_MY: DualDisc (sisi DVD-Audio)

[ctx: medium_format]
en: DualDisc (DVD-Video side)
ms_MY: DualDisc (sisi DVD-Video)

[ctx: medium_format]
en: Edison Diamond Disc
ms_MY: Cakera Intan Edison

[ctx: medium_format]
en: Enhanced CD
ms_MY: CD Dipertingkat

[ctx: medium_format]
en: Flat discs with grooves used in phonographs/gramophones. For shellac and vinyl records, use that specifically
ms_MY: Cakera pipih beralur yang pada piring hitam. Gunakan piring hitam syelek atau vinil secara khusus apabila diketahui

[ctx: medium_format]
en: Flexi-disc
ms_MY: Cakera Lentur

[ctx: medium_format]
en: Flexi-discs are phonograph records made of a thin, flexible vinyl sheet with a molded-in groove, designed to be playable on a normal phonograph turntable.
ms_MY: Cakera lentur ialah sejenis piring hitam yang diperbuat daripada kepingan nipis vinil mudah lentur dengan alur yang teracu. Cakera ini direka agar boleh dimainkan di piring putar peti nyanyi.

[ctx: medium_format]
en: Floppy Disk
ms_MY: Cakera Liut

[ctx: medium_format]
en: German tape cartridge format, using grooved tape rather than magnetic tape.
ms_MY: Format kartrij pita Jerman yang menggunakan pita beralur berbanding pita magnet.

[ctx: artist_type]
en: Group
ms_MY: Kumpulan

[ctx: medium_format]
en: Hybrid SACD
ms_MY: SACD hibrid

[ctx: medium_format]
en: Hybrid SACD (CD layer)
ms_MY: SACD hibrid (sisi CD)

[ctx: medium_format]
en: Hybrid SACD (SACD layer)
ms_MY: SACD hibrid (sisi SACD)

[ctx: medium_format]
en: Hybrid SACD (SACD layer, 2 channels)
ms_MY: SACD hibrid (sisi SACD, 2 saluran)

[ctx: medium_format]
en: Hybrid SACD (SACD layer, multichannel)
ms_MY: SACD hibrid (sisi SACD, berbilan saluran)

[ctx: work_attribute_type]
en: Identifiers
ms_MY: Pengenal Pasti

[ctx: work_attribute_type]
en: Key
ms_MY: Nada

[ctx: medium_format]
en: LaserDisc
ms_MY: Cakera Laser

[ctx: medium_format]
en: Microcassette
ms_MY: Kaset mikro

[ctx: medium_format]
en: MiniDisc
ms_MY: Cakera Mini

[ctx: release_packaging]
en: None
ms_MY: Tiada

[ctx: artist_type]
en: Orchestra
ms_MY: Orkestra

[ctx: artist_type]
en: Other
ms_MY: Lain-lain

[ctx: cover_art_type]
en: Other
ms_MY: Lain-lain

[ctx: gender]
en: Other
ms_MY: Lain-lain

[ctx: medium_format]
en: Other
ms_MY: Lain-lain

[ctx: place_type]
en: Other
ms_MY: Lain-lain

[ctx: release_group_primary_type]
en: Other
ms_MY: Lain-lain

[ctx: release_packaging]
en: Other
ms_MY: Lain-lain

[ctx: medium_format]
en: Pathé disc
ms_MY: Cakera Pathé

[ctx: artist_type]
en: Person
ms_MY: Orang

[ctx: medium_format]
en: Phonograph record
ms_MY: Piring hitam

[ctx: work_type]
en: Play
ms_MY: Mainkan

[ctx: work_type]
en: Poem
ms_MY: Puisi

[ctx: label_type]
en: Publisher
ms_MY: Penerbit

[ctx: medium_format]
en: Reel-to-reel
ms_MY: Gelendong ke gelendong

[ctx: release_group_secondary_type]
en: Remix
ms_MY: Adun semula

[ctx: medium_format]
en: SACD (2 channels)
ms_MY: SACD (2 saluran)

[ctx: medium_format]
en: SACD (multichannel)
ms_MY: SACD (berbilang saluran)

[ctx: medium_format]
en: SD Card
ms_MY: Kad SD

[ctx: medium_format]
en: SHM-SACD (2 channels)
ms_MY: SHM-SACD (2 saluran)

[ctx: medium_format]
en: SHM-SACD (multichannel)
ms_MY: SHM-SACD (berbilang saluran)

[ctx: medium_format]
en: Shellac
ms_MY: Syelek

[ctx: medium_format]
en: Shellac records were the most predominant type of gramophone record during the first half of the 20th century.
ms_MY: Piring syelek ialah jenis piring hitam yang utama semasa separuh abad ke-20 yang pertama.

[ctx: cover_art_type]
en: Track
ms_MY: Runut

[ctx: medium_format]
en: USB Flash Drive
ms_MY: Pemacu Kilat USB

[ctx: medium_format]
en: Vinyl
ms_MY: Vinil

[ctx: medium_format]
en: VinylDisc
ms_MY: CakeraVinil

[ctx: medium_format]
en: VinylDisc (CD side)
ms_MY: CakeraVinil (sisi CD)

[ctx: medium_format]
en: VinylDisc (DVD side)
ms_MY: CakeraVinil (sisi DVD)

[ctx: medium_format]
en: VinylDisc (Vinyl side)
ms_MY: CakeraVinil (sisi vinil)

[ctx: medium_format]
en: Zip Disk
ms_MY: Pemacu Zip
