MusicBrainz - en to oc translation catalogue (72 entries)

[ctx: medium_format]
en: 10" Shellac
oc: Shellac 10 po

[ctx: medium_format]
en: 10" Vinyl
oc: Vinil 10 po

[ctx: medium_format]
en: 12" Shellac
oc: Shellac 12 po

[ctx: medium_format]
en: 12" Vinyl
oc: Vinil 12 po

[ctx: medium_format]
en: 3.5" Floppy Disk
oc: Disqueta 3,5 po

[ctx: medium_format]
en: 7" Flexi-disc
oc: Flexi-disc 7 po

[ctx: medium_format]
en: 7" Shellac
oc: Shellac 7 po

[ctx: medium_format]
en: 7" Vinyl
oc: Vinil 7 po

[ctx: medium_format]
en: 8cm CD
oc: CD 8 cm

[ctx: medium_format]
en: 8cm CD+G
oc: CD+G 8 cm

[ctx: medium_format]
en: 90 rpm, vertical-cut shellac discs, produced by the Pathé label from 1906 to 1932.
oc: 90 tpm, disques shellac copa verticala, pròduch per lo label Pathé de 1906 entà 1932

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: A Dorian
oc: Un Dorian

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: A Mixolydian
oc: Un Mixolydian

[ctx: work_type]
en: A ballet is music composed to be used, together with a choreography, for a ballet dance production.
oc: Un baleti es de musica composat per esser utilizat d'amb una coregrafia, per una pròducion de dança en baleti.

[ctx: work_type]
en: A cantata is a vocal (often choral) composition with an instrumental (usually orchestral) accompaniment, typically in several movements.
oc: Una cantata es una composicion vocala (sovent corala) d'amb un acompanhament instrumentau (usuaument orquestrau), tipicament en plusiors moviments

[ctx: work_type]
en: A concerto is a musical work for soloist(s) accompanied by an orchestra.
oc: Un concerto es una pèça musicala per solista(s) acompanhats per un orquestra.

[ctx: event_type]
en: A convention, expo or trade fair is an event which is not typically orientated around music performances, but can include them as side activities.
oc: Una convencion, exposicion o feira  commerciala es un eveniment que es generaument cap orientat autorn deus espectacles de musica, mès pòt o inclure dens las activitats secondaires.

[ctx: release_status]
en: A give-away release or a release intended to promote an upcoming official release (e.g. pre-release versions, releases included with a magazine, versions supplied to radio DJs for air-play).
oc: Una version de revelament  o una version destinada à promòver una  version oficiala a vener (per exemple pre-versions, las versions inclusas dens un magazine, las versions procuradas aus DJs de ràdio per l'air-play).

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: A major
oc: Una "major"

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: A minor
oc: Un minor

[ctx: work_type]
en: A partita is an instrumental piece composed of a series of variations, and it's by its current definition very similar to a suite.
oc: Una partida es un tròç instrumentau composat d'una seria de variacions, e es per la sua définicion actuala mei similaria à una suita.

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: A-flat major
oc: La♭ major

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: A-flat minor
oc: La♭ menor

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: A-sharp minor
oc: La♯ menor

[ctx: work_attribute_type]
en: APRA ID
oc: ID APRA

[ctx: work_attribute_type]
en: ASCAP ID
oc: ID ASCAP

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: Acem
oc: Persan

[ctx: alias_type]
en: Artist name
oc: Nom de l'artista

[ctx: collection_type]
en: Attending
oc: Present

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: B major
oc: Si major

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: B minor
oc: Si menor

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: B-flat major
oc: Si♭ major

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: B-flat minor
oc: Si♭ menor

[ctx: work_attribute_type]
en: BMI ID
oc: ID BMI

[ctx: cover_art_type]
en: Back
oc: Esquina

[ctx: medium_format]
en: Cassette
oc: Caisseta

[ctx: series_type]
en: Catalogue
oc: Catalòg

[ctx: area_type]
en: City
oc: Vila

[ctx: release_group_secondary_type]
en: Compilation
oc: Compilacion

[ctx: event_type]
en: Concert
oc: Concèrt

[ctx: area_type]
en: Country
oc: País

[ctx: area_type]
en: County
oc: País

[ctx: medium_format]
en: DVD-Audio
oc: DVD-Àudio

[ctx: medium_format]
en: DVD-Video
oc: DVD-Vidèo

[ctx: artist_type]
en: Group
oc: Grop

[ctx: medium_format]
en: HDCD
oc: CD HD

[ctx: medium_format]
en: HQCD
oc: CD HQ

[ctx: work_attribute_type]
en: Identifiers
oc: Identificants

[ctx: alias_type]
en: Instrument name
oc: Nom de l'instrument

[ctx: release_group_secondary_type]
en: Interview
oc: Entrevista

[ctx: alias_type]
en: Label name
oc: Nom del labèl

[ctx: release_packaging]
en: None
oc: Pas cap

[ctx: work_type]
en: Opera
oc: Opèra

[ctx: work_type]
en: Operetta
oc: Opereta

[ctx: work_type]
en: Oratorio
oc: Oratòri

[ctx: artist_type]
en: Orchestra
oc: Orquèstra

[ctx: artist_type]
en: Other
oc: Autre

[ctx: cover_art_type]
en: Other
oc: Autre

[ctx: gender]
en: Other
oc: Autre

[ctx: medium_format]
en: Other
oc: Autre

[ctx: place_type]
en: Other
oc: Autre

[ctx: release_group_primary_type]
en: Other
oc: Autre

[ctx: release_packaging]
en: Other
oc: Autre

[ctx: instrument_type]
en: Other instrument
oc: Autre instrument

[ctx: artist_type]
en: Person
oc: Persona

[ctx: work_type]
en: Poem
oc: Poèma

[ctx: label_type]
en: Production
oc: Produccion

[ctx: release_status]
en: Promotion
oc: Promocion

[ctx: work_type]
en: Prose
oc: Pròsa

[ctx: release_group_secondary_type]
en: Remix
oc: Remescla

[ctx: work_type]
en: Song
oc: Cançon

[ctx: place_type]
en: Studio
oc: Estúdio
