MusicBrainz - en to sv translation catalogue (129 entries)

[ctx: medium_format]
en: 10" Shellac
sv: 10 tum schellack

[ctx: medium_format]
en: 10" Vinyl
sv: 10 tum vinyl

[ctx: medium_format]
en: 12" LaserDisc
sv: 12 tum LaserDisc

[ctx: medium_format]
en: 12" Shellac
sv: 12 tum schellack

[ctx: medium_format]
en: 12" Vinyl
sv: 12 tum vinyl

[ctx: medium_format]
en: 3.5" Floppy Disk
sv: 3,5-tumsdiskett

[ctx: medium_format]
en: 7" Flexi-disc
sv: 7 tum flexi-disc

[ctx: medium_format]
en: 7" Shellac
sv: 7 tum schellack

[ctx: medium_format]
en: 7" Vinyl
sv: 7 tum vinyl

[ctx: medium_format]
en: 8" LaserDisc
sv: 8 tum LaserDisc

[ctx: medium_format]
en: 8-Track Cartridge
sv: Stereo 8-kasett

[ctx: medium_format]
en: 8cm CD
sv: 8 cm CD

[ctx: medium_format]
en: 8cm CD+G
sv: 8 cm CD+G

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: A Dorian
sv: A dorisk

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: A Mixolydian
sv: A mixolydisk

[ctx: work_type]
en: A ballet is music composed to be used, together with a choreography, for a ballet dance production.
sv: En balett är musik komponerad för att användas, tillsammans med koreografi, i en balettdans-produktion.

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: A major
sv: A-dur

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: A minor
sv: a-moll

[ctx: series_type]
en: A series of events.
sv: En serie händelser.

[ctx: series_type]
en: A series of performances of the same show at the same venue.
sv: En serie uppträdanden av samma föreställning på samma plats.

[ctx: series_type]
en: A series of recordings.
sv: En serie inspelningar.

[ctx: series_type]
en: A series of related concerts by an artist in different locations.
sv: En serie relaterade konserter av en artist på olika platser.

[ctx: series_type]
en: A series of release groups.
sv: En serie utgivningsgrupper.

[ctx: series_type]
en: A series of releases.
sv: En serie utgivningar.

[ctx: series_type]
en: A series of works which form a catalogue of classical compositions.
sv: En ser verk som bildar en katalog över klassiska kompositioner.

[ctx: series_type]
en: A series of works.
sv: En serie verk.

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: A-flat major
sv: A-dur

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: A-flat minor
sv: A-moll

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: A-sharp major
sv: A♯ dur

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: A-sharp minor
sv: A♯ moll

[ctx: alias_type]
en: Artist name
sv: Artistnamn

[ctx: release_group_secondary_type]
en: Audiobook
sv: Ljudbok

[ctx: series_ordering_type]
en: Automatic
sv: Automatisk

[ctx: cover_art_type]
en: Back
sv: Baksida

[ctx: work_type]
en: Ballet
sv: Balett

[ctx: cover_art_type]
en: Booklet
sv: Häfte

[ctx: label_type]
en: Bootleg Production
sv: Bootleg produktion

[ctx: release_group_primary_type]
en: Broadcast
sv: Sändning

[ctx: release_status]
en: Cancelled
sv: Avbruten

[ctx: work_type]
en: Cantata
sv: Kantat

[ctx: release_packaging]
en: Cardboard/Paper Sleeve
sv: Kartong/Papper omslag

[ctx: medium_format]
en: Cassette
sv: Kassett

[ctx: release_packaging]
en: Cassette Case
sv: Kassettfodral

[ctx: series_type]
en: Catalogue
sv: Katalog

[ctx: artist_type]
en: Character
sv: Karaktär

[ctx: area_type]
en: City
sv: Stad

[ctx: release_group_secondary_type]
en: Compilation
sv: Samlingsalbum

[ctx: event_type]
en: Concert
sv: Konsert

[ctx: work_type]
en: Concerto
sv: Konsert

[ctx: area_type]
en: Country
sv: Land

[ctx: area_type]
en: County
sv: Land

[ctx: medium_format]
en: Digital Media
sv: Digital media

[ctx: label_type]
en: Distributor
sv: Distributör

[ctx: area_type]
en: District
sv: Distrikt

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: E major
sv: E-dur

[ctx: gender]
en: Female
sv: Kvinnlig

[ctx: cover_art_type]
en: Front
sv: Framsida

[ctx: artist_type]
en: Group
sv: Grupp

[ctx: label_type]
en: Holding
sv: Holdingbolag

[ctx: work_attribute_type]
en: Identifiers
sv: Identifierare

[ctx: release_group_secondary_type]
en: Interview
sv: Intervju

[ctx: release_packaging]
en: Jewel Case
sv: CD-fodral

[ctx: release_packaging]
en: Keep Case
sv: DVD-fodral

[ctx: work_attribute_type]
en: Key
sv: Nyckel

[ctx: alias_type]
en: Label name
sv: Skivbolagsnamn

[ctx: event_type]
en: Launch event
sv: Lanseringsevenemang

[ctx: alias_type]
en: Legal name
sv: Personnamn

[ctx: gender]
en: Male
sv: Manlig

[ctx: work_type]
en: Mass
sv: Massa

[ctx: work_type]
en: Motet
sv: Motett

[ctx: area_type]
en: Municipality
sv: Kommun

[ctx: work_type]
en: Musical
sv: Musikal

[ctx: work_type]
en: Musical theatre is a form of theatrical performance that combines songs, spoken dialogue, acting, and dance.
sv: Musikal är en teatergenre som kombinerar sånger, talad dialog, skådespel och dans.

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: Mürekkep Semai/Üçleme
sv: Mürekkep Semai / Üçleme

[ctx: release_packaging]
en: None
sv: Ingen

[ctx: release_status]
en: Official
sv: Officiell

[ctx: work_type]
en: Oratorio
sv: Oratorium

[ctx: artist_type]
en: Orchestra
sv: Orkester

[ctx: label_type]
en: Original Production
sv: Original produktion

[ctx: artist_type]
en: Other
sv: Annan

[ctx: cover_art_type]
en: Other
sv: Övriga

[ctx: gender]
en: Other
sv: Annan

[ctx: medium_format]
en: Other
sv: Annan

[ctx: place_type]
en: Other
sv: Övrigt

[ctx: release_group_primary_type]
en: Other
sv: Annan

[ctx: release_packaging]
en: Other
sv: Annan

[ctx: instrument_type]
en: Other instrument
sv: Andra instrument

[ctx: work_type]
en: Overture
sv: Ouvertyr

[ctx: collection_type]
en: Owned music
sv: Ägd musik

[ctx: medium_format]
en: Piano Roll
sv: Pianorulle

[ctx: alias_type]
en: Place name
sv: Platsnamn

[ctx: work_type]
en: Play
sv: Spela

[ctx: medium_format]
en: Playbutton
sv: Uppspelningsknapp

[ctx: work_type]
en: Poem
sv: Dikt

[ctx: label_type]
en: Production
sv: Produktion

[ctx: release_status]
en: Pseudo-Release
sv: Pseudo-utgåvor

[ctx: label_type]
en: Publisher
sv: Utgivare

[ctx: work_type]
en: Quartet
sv: Kvartett

[ctx: alias_type]
en: Recording name
sv: Inspelningsnamn

[ctx: medium_format]
en: Reel-to-reel
sv: Rullband

[ctx: label_type]
en: Reissue Production
sv: Återutgivningsproduktion

[ctx: alias_type]
en: Release group name
sv: Utgivningsgruppnamn

[ctx: alias_type]
en: Release name
sv: Utgivningsnamn

[ctx: place_type]
en: Religious building
sv: Religiös byggnad

[ctx: series_type]
en: Run
sv: Kör

[ctx: medium_format]
en: SD Card
sv: SD-kort

[ctx: alias_type]
en: Search hint
sv: Sök hint

[ctx: alias_type]
en: Series name
sv: Serienamn

[ctx: release_group_primary_type]
en: Single
sv: Singel

[ctx: release_packaging]
en: Slim Jewel Case
sv: Smalt CD-fodral

[ctx: work_type]
en: Song
sv: Sång

[ctx: work_type]
en: Song-cycle
sv: Sång-cykel

[ctx: series_ordering_type]
en: Sorts the items in the series automatically by their number attributes, using a natural sort order.
sv: Sorterar objekten i serien automatiskt efter dess nummerattributer, med en naturlig sorteringsordning.

[ctx: cover_art_type]
en: Sticker
sv: Klistermärke

[ctx: instrument_type]
en: String instrument
sv: Sträng instrument

[ctx: work_type]
en: Suite
sv: Svit

[ctx: work_type]
en: Symphonic poem
sv: Symfonisk dikt

[ctx: work_type]
en: Symphony
sv: Symfoni

[ctx: series_type]
en: Tour
sv: Turné

[ctx: cover_art_type]
en: Track
sv: Spår

[ctx: cover_art_type]
en: Tray
sv: Fack

[ctx: medium_format]
en: USB Flash Drive
sv: USB-flashminne

[ctx: cover_art_type]
en: Watermark
sv: Vattenmärke

[ctx: medium_format]
en: Wax Cylinder
sv: Fonografcylinder

[ctx: instrument_type]
en: Wind instrument
sv: Blåsinstrument

[ctx: collection_type]
en: Wishlist
sv: Önskelista

[ctx: alias_type]
en: Work name
sv: Verksnamn

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: ambiguous
sv: tvetydligt

[ctx: work_type]
en: Étude
sv: Etyd
