MusicBrainz - en to tr translation catalogue (135 entries)

[ctx: work_type]
en: "Motet" is a term that applies to different types of (usually unaccompanied) choral works. What exactly is a motet depends quite a bit on the period.
tr: "Motet", farklı türdeki (genellikle refakatsiz) koro çalışmalarına uygulanan bir terimdir. Tam olarak ne bir motet dönemine bağlıdır.

[ctx: work_type]
en: "Sonata" is a general term used to describe small scale (very often solo or solo + keyboard) instrumental works, initially in baroque music.
tr: "Sonata", küçük ölçekli (genellikle solo veya solo + klavye) enstrümantalları tanımlamak için kullanılan genel bir terimdir, başlangıçta barok müzikte kullanılmıştır.

[ctx: medium_format]
en: 10" Vinyl
tr: 10" Plak

[ctx: medium_format]
en: 12" LaserDisc
tr: 12" Lazer Disk

[ctx: medium_format]
en: 12" Vinyl
tr: 12" Plak

[ctx: medium_format]
en: 3.5" Floppy Disk
tr: 3,5" Disket

[ctx: medium_format]
en: 5.25" Floppy Disk
tr: 5,25" Disket

[ctx: medium_format]
en: 7" Vinyl
tr: 7" Plak

[ctx: medium_format]
en: 8" LaserDisc
tr: 8" Lazer Disk

[ctx: medium_format]
en: 90 rpm, vertical-cut shellac discs, produced by the Pathé label from 1906 to 1932.
tr: 90 devir / dakika, dikey kesim shellac diskleri, 1906'dan 1932'ye kadar Pathé etiketi tarafından üretildi.

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: A Dorian
tr: La Doryan

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: A Mixolydian
tr: La Miksolidyan

[ctx: work_type]
en: A ballet is music composed to be used, together with a choreography, for a ballet dance production.
tr: Bir bale dansı üretimi için bir koreografiyle birlikte kullanılacak müziktir.

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: A major
tr: La majör

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: A minor
tr: la minör

[ctx: series_type]
en: A series of artists.
tr: Bir dizi sanatçı.

[ctx: series_type]
en: A series of events.
tr: Bir dizi olay.

[ctx: series_type]
en: A series of recordings.
tr: Bir dizi kayıt.

[ctx: series_type]
en: A series of release groups.
tr: Bir dizi yayın grubu.

[ctx: series_type]
en: A series of releases.
tr: Bir dizi yayın.

[ctx: series_type]
en: A series of works.
tr: Bir dizi eser.

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: A-flat major
tr: La bemol majör

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: A-flat minor
tr: La bemol minör

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: A-sharp major
tr: La diyez majör

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: A-sharp minor
tr: La diyez minör

[ctx: release_group_primary_type]
en: Album
tr: Albüm

[ctx: work_type]
en: Aria
tr: Arya

[ctx: alias_type]
en: Artist name
tr: Sanatçı adı

[ctx: release_group_secondary_type]
en: Audiobook
tr: Sesli kitap

[ctx: series_ordering_type]
en: Automatic
tr: Otomatik

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: B Dorian
tr: Si doryen

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: B Mixolydian
tr: Si miksolidyen

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: B major
tr: Si majör

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: B minor
tr: si minör

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: B-flat major
tr: Si bemol majör

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: B-flat minor
tr: Si bemol minör

[ctx: work_type]
en: Ballet
tr: Bale

[ctx: work_type]
en: Beijing opera
tr: Pekin operası

[ctx: release_packaging]
en: Book
tr: Kitap

[ctx: cover_art_type]
en: Booklet
tr: Kitapçık

[ctx: release_group_primary_type]
en: Broadcast
tr: Yayın

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: C Dorian
tr: Do doryen

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: C Mixolydian
tr: Do miksolidyen

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: C major
tr: Do majör

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: C minor
tr: Do minör

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: C-flat major
tr: Do bemol majör

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: C-sharp major
tr: Do diyez majör

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: C-sharp minor
tr: Do diyez minör

[ctx: work_type]
en: Cantata
tr: Kantat

[ctx: medium_format]
en: Cartridge
tr: Kartuş

[ctx: medium_format]
en: Cassette
tr: Kaset

[ctx: release_packaging]
en: Cassette Case
tr: Kaset kapağı

[ctx: series_type]
en: Catalogue
tr: Katalog

[ctx: artist_type]
en: Choir
tr: Koro

[ctx: release_group_secondary_type]
en: Compilation
tr: Toplama

[ctx: event_type]
en: Concert
tr: Konser

[ctx: work_type]
en: Concerto
tr: Konçerto

[ctx: area_type]
en: Country
tr: Ülke

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: D Dorian
tr: Re doryan

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: D Mixolydian
tr: Re miksolidyen

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: D major
tr: Re majör

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: D minor
tr: Re minör

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: D-flat major
tr: Re bemol majör

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: D-flat minor
tr: Re bemol minör

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: D-sharp minor
tr: De diyez minör

[ctx: medium_format]
en: Digital Media
tr: Dijital Medya

[ctx: label_type]
en: Distributor
tr: Dağıtımcı

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: E Dorian
tr: Mi doryen

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: E Mixolydian
tr: Mi miksolidyen

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: E major
tr: Mi majör

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: E minor
tr: Mi minör

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: E-flat major
tr: Mi bemol majör

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: E-flat minor
tr: Mi bemol minör

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: E-sharp minor
tr: Mi diyez minör

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: F Dorian
tr: Fa doryen

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: F Mixolydian
tr: Fa miksolidyen

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: F major
tr: Fa majör

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: F minor
tr: Fa minör

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: F-flat major
tr: Fa bemol majör

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: F-sharp major
tr: Fa diyez majör

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: F-sharp minor
tr: Fa diyez minör

[ctx: gender]
en: Female
tr: Kadın

[ctx: work_attribute_type]
en: Form (Ottoman, Turkish)
tr: Form (Osmanlı, Türk)

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: G Dorian
tr: Sol doryen

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: G Mixolydian
tr: Sol miksolidyen

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: G major
tr: Sol majör

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: G minor
tr: Sol minör

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: G-flat major
tr: Sol bemol majör

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: G-sharp major
tr: Sol diyez majör

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: G-sharp minor
tr: Sol diyez minör

[ctx: artist_type]
en: Group
tr: Grup

[ctx: alias_type]
en: Instrument name
tr: Çalgı ismi

[ctx: release_group_secondary_type]
en: Interview
tr: Röportaj

[ctx: area_type]
en: Island
tr: Ada

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: Kalyāṇi
tr: Kalyani

[ctx: release_group_secondary_type]
en: Live
tr: Canlı

[ctx: work_attribute_type]
en: Makam (Ottoman, Turkish)
tr: Makam (Osmanlı, Türk)

[ctx: gender]
en: Male
tr: Erkek

[ctx: area_type]
en: Municipality
tr: Belediye

[ctx: work_type]
en: Musical
tr: Müzikal

[ctx: release_packaging]
en: None
tr: Hiçbiri

[ctx: release_status]
en: Official
tr: Resmi

[ctx: work_type]
en: Operetta
tr: Operet

[ctx: work_type]
en: Oratorio
tr: Oratoryo

[ctx: artist_type]
en: Orchestra
tr: Orkestra

[ctx: artist_type]
en: Other
tr: Diğer

[ctx: cover_art_type]
en: Other
tr: Diğer

[ctx: gender]
en: Other
tr: Diğer

[ctx: medium_format]
en: Other
tr: Diğer

[ctx: place_type]
en: Other
tr: Diğer

[ctx: release_group_primary_type]
en: Other
tr: Diğer

[ctx: release_packaging]
en: Other
tr: Diğer

[ctx: work_type]
en: Overture
tr: Overtür

[ctx: instrument_type]
en: Percussion instrument
tr: Perküsyon çalgısı

[ctx: alias_type]
en: Place name
tr: Yer adı

[ctx: work_type]
en: Poem
tr: Şiir

[ctx: work_type]
en: Quartet
tr: Kuartet

[ctx: alias_type]
en: Recording name
tr: Kayıt ismi

[ctx: release_group_secondary_type]
en: Remix
tr: Remiks

[ctx: work_attribute_type]
en: Rāga (Carnatic)
tr: Raga (Karnatik)

[ctx: alias_type]
en: Search hint
tr: Arama ipucu

[ctx: work_type]
en: Sonata
tr: Sonat

[ctx: work_type]
en: Song
tr: Şarkı

[ctx: place_type]
en: Stadium
tr: Stadyum

[ctx: cover_art_type]
en: Sticker
tr: Çıkartma

[ctx: instrument_type]
en: String instrument
tr: Telli çalgı

[ctx: place_type]
en: Studio
tr: Stüdyo

[ctx: work_type]
en: Symphonic poem
tr: Senfonik şiir

[ctx: work_type]
en: Symphony
tr: Senfoni

[ctx: work_attribute_type]
en: Tāla (Carnatic)
tr: Tala (Karnatik)

[ctx: medium_format]
en: USB Flash Drive
tr: USB Flash Disk

[ctx: work_attribute_type]
en: Usul (Ottoman, Turkish)
tr: Usul (Omanlı, Türk)

[ctx: medium_format]
en: Vinyl
tr: Plak

[ctx: instrument_type]
en: Wind instrument
tr: Üflemeli çalgı

[ctx: work_type]
en: Étude
tr: Etüd
