MusicBrainz - en to ja translation catalogue (433 entries)

[ctx: work_type]
note: name:Motet
en: "Motet" is a term that applies to different types of (usually unaccompanied) choral works. What exactly is a motet depends quite a bit on the period.
ja: "モテット" とは、様々な形式の (通常は無伴奏の) 合唱作品に対して用いられる用語です。厳密に何を指すかは時代によって大いに異なります。

[ctx: work_type]
note: name:Sonata
en: "Sonata" is a general term used to describe small scale (very often solo or solo + keyboard) instrumental works, initially in baroque music.
ja: ”ソナタ”とは、最初はバロック音楽の小規模な(しばしばソロまたはソロ+キーボードの)演奏作品を表す一般的な用語です。

[ctx: medium_format]
en: 10" Shellac
ja: 10インチシェラック盤

[ctx: medium_format]
en: 10" Vinyl
ja: 10インチビニール盤

[ctx: medium_format]
en: 12" LaserDisc
ja: 12インチレーザーディスク

[ctx: medium_format]
en: 12" Shellac
ja: 12インチシェラック盤

[ctx: medium_format]
en: 12" Vinyl
ja: 12インチビニール盤

[ctx: medium_format]
en: 3" Vinyl
ja: 3インチビニール盤

[ctx: medium_format]
en: 3.5" Floppy Disk
ja: 3.5インチフロッピーディスク

[ctx: medium_format]
en: 5.25" Floppy Disk
ja: 5.25インチフロッピーディスク

[ctx: medium_format]
en: 7" Acetate
ja: 7インチアセテート盤

[ctx: medium_format]
en: 7" Flexi-disc
ja: 7インチソノシート

[ctx: medium_format]
en: 7" Shellac
ja: 7インチシェラック盤

[ctx: medium_format]
en: 7" Vinyl
ja: 7インチ ビニール盤

[ctx: medium_format]
en: 8" LaserDisc
ja: 8インチレーザーディスク

[ctx: medium_format]
en: 8-Track Cartridge
ja: 8トラックカートリッジテープ

[ctx: medium_format]
note: name:MiniDVD
en: 8cm DVD, often used for video singles.
ja: 8cmDVDは、しばしばビデオシングルで使用される。

[ctx: medium_format]
note: name:Pathé disc
en: 90 rpm, vertical-cut shellac discs, produced by the Pathé label from 1906 to 1932.
ja: 90 rpm、縦溝式 (Vertical-cut) のシェラック盤、Pathé レーベルが1906年～1932年に製作。

[ctx: release_group_secondary_type]
note: name:Compilation
en: <p>A compilation, for the purposes of the MusicBrainz database, covers the following types of releases:</p>
    
    <ul>
    <li>a collection of recordings from various old sources (not necessarily released) combined together. For example a "best of", retrospective or rarities type release.</li>
    <li>a various artists song collection, usually based on a general theme ("Songs for Lovers"), a particular time period ("Hits of 1998"), or some other kind of grouping ("Songs From the Movies", the "Café del Mar" series, etc).</li>
    </ul>
    
    <p>The MusicBrainz project does not generally consider the following to be compilations:</p>
    
    <ul>
    <li>a reissue of an album, even if it includes bonus tracks.</li>
    <li>a tribute release containing covers of music by another artist.</li>
    <li>a classical release containing new recordings of works by a classical artist.</li>
    <li>a split release containing new music by several artists</li>
    </ul>
    
    <p>Compilation should be used in addition to, not instead of, other types: for example, a various artists soundtrack using pre-released music should be marked as both a soundtrack and a compilation.</p>
ja: <p>MusicBrainzデータベースにおけるコンピレーションとは、以下のようなリリースを指す：</p>
    
    <ul>
    <li>様々な古い音源（必ずしもリリースされたものではない）を集めたもの。例えば、ベスト盤、回顧盤、レア盤のようなもの。</li>
    <li>様々なアーティストの曲を集めたもの。特に、一般的なテーマ（「恋人たちの歌」）、特定の時代（「1998年のヒット」）、またはその他のグループ（「映画の歌」、「カフェ・デル・マール」シリーズなど）に基づくもの。</li>
    </ul>
    
    <p>MusicBrainzプロジェクトでは、一般的に以下のものはコンピレーションとはみなさない：</p>
    
    <ul>
    <li>リイシュー盤のうち、ボーナストラックが含まれるもの。</li>
    <li>他のアーティストの楽曲のカバーを含むトリビュート盤。</li>
    <li>クラシックアーティストの作品の新録音を含むクラシックリリース。</li>
    <li>複数のアーティストの新曲を含むスプリット盤</li>
    </ul>
    
    <p>コンピレーションはその他のタイプの代わりに使うべきではありません。例えば、リリース前の音楽を使った様々なアーティストのサウンドトラックは、サウンドトラックとコンピレーションの両方のマークすべきである。</p>

[ctx: release_group_primary_type]
note: name:Single
en: <p>A single has different definitions depending on the market it is released for.</p>
    
    <ul>
    <li>In the US market, a single typically has one main song and possibly a handful of additional tracks or remixes of the main track; the single is usually named after its main song; the single is primarily released to get radio play and to promote release sales.</li>
    <li>The U.K. market (also Australia and Europe) is similar to the US market, however singles are often released as a two disc set, with each disc sold separately. They also sometimes have a longer version of the single (often combining the tracks from the two disc version) which is very similar to the US style single, and this is referred to as a "maxi-single". (In some cases the maxi-single is longer than the release the single comes from!)</li>
    <li>The Japanese market is much more single driven. The defining factor is typically the length of the single and the price it is sold at. Up until 1995 it was common that these singles would be released using a mini-cd format, which is basically a much smaller CD typically 8 cm in diameter. Around 1995 the 8cm single was phased out, and the standard 12cm CD single is more common now; generally re-releases of singles from pre-1995 will be released on the 12cm format, even if they were originally released on the 8cm format. Japanese singles often come with instrumental versions of the songs and also have maxi-singles like the UK with remixed versions of the songs. Sometimes a maxi-single will have more tracks than an EP but as it's all alternate versions of the same 2-3 songs it is still classified as a single.</li>
    </ul>
    
    <p>There are other variations of the single called a "split single" where songs by two different artists are released on the one disc, typically vinyl.</p>
ja: <p>シングルはリリースされる市場によって定義が異なる。</p>
    
    <ul>
    <li>米国でシングルは、1曲のメイン曲と、場合によってはさらに追加トラックやリミックスで構成されることが一般的である。名前はメイン曲にちなんだ命名がされる。主にラジオでプレイされ、メイン曲の売り上げを伸ばす目的でリリースされる。</li>
    <li>英国（オーストラリアやヨーロッパでも同様）でのシングルは米国と似ていますが、2枚組でリリースされ、それぞれ別々で販売されることが一般的である。また、「マキシ・シングル」と呼ばれる、より長いバージョンのシングル（2枚組バージョンのトラックを組み合わせたもの）が用意されることもあり、これは米国のシングルによく似ている。（マキシ・シングルは通常版のシングルよりの長い期間販売される場合もある。）</li>
    <li>日本はよりその長さと販売価格からよりシングル主導である。かつてはシングルはミニCDでリリースされるのが一般的であったが、1995年頃にミニCDが廃止され、現在では一般的な12cm CDでのリリースが一般的である。1995年以前のミニCDでリリースされたシングルであっても再リリースされる際には12cm CDでリリースされる。日本のシングルはインストゥルメンタル・バージョンを含むことが多いが、イギリスのようにリミックス・バージョンを含むことも多い。マキシシングルはEPよりは曲数が多いが、2~3曲の同じ曲の別バージョンから構成されていることからシングルに分類される。</li>
    </ul>
    
    <p>2人の異なるアーティストの曲が1枚のCDでリリースする、スプリットシングルと呼ばれる種類のシングルもある。</p>

[ctx: medium_format]
note: name:KiT Album
en: A "digital collectible" device, mostly used for k-pop music, that is connected to a phone via Bluetooth or headphone jack and unlocks the release for listening in a companion app for a limited period of time.
ja: 「デジタルコレクティブル」端末は、大抵の場合K-POP音楽で使われるが、Bluetoothやヘッドフォンジャックを通じて携帯に接続され、コンパニオンアプリで聴けるリリースを期間限定で開放する。

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: A Dorian
ja: ドリアンスケール

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: A Mixolydian
ja: ミクソリディアンスケール

[ctx: work_type]
note: name:Ballet
en: A ballet is music composed to be used, together with a choreography, for a ballet dance production.
ja: バレエとは、バレエダンスの演出のために、振り付けとともに使用されるように作曲された楽曲のことです。

[ctx: work_type]
note: name:Cantata
en: A cantata is a vocal (often choral) composition with an instrumental (usually orchestral) accompaniment, typically in several movements.
ja: カンタータは楽器(通常オーケストラ)の伴奏を伴う声楽(多くの場合は合唱)の作曲物で、通常はいくつかの楽章で構成されています。

[ctx: work_type]
note: name:Concerto
en: A concerto is a musical work for soloist(s) accompanied by an orchestra.
ja: 協奏曲はオーケストラを伴奏するソリストのための音楽作品。

[ctx: event_type]
note: name:Convention/Expo
en: A convention, expo or trade fair is an event which is not typically orientated around music performances, but can include them as side activities.
ja: 音楽イベントとして普通位置付けられていないが、大会、博覧会または見本市のアクティビティの一部としてそれらを含めることができるイベント。

[ctx: release_status]
note: name:Promotion
en: A give-away release or a release intended to promote an upcoming official release (e.g. pre-release versions, releases included with a magazine, versions supplied to radio DJs for air-play).
ja: プレゼント用のリリースや、近日発売予定の公式リリースを宣伝するためのリリース(例: プレリリース版、雑誌に同梱されているリリース、ラジオDJに提供されているエアプレイ用のバージョン)。

[ctx: artist_type]
note: name:Group
en: A grouping of multiple musicians who perform together (in some cases, some or all of the members might differ in different performances or recordings).
ja: 一緒に演奏する複数のミュージシャンのグループ（場合によっては、メンバーの一部またはすべてがパフォーマンスや録音によって異なる場合がある）。

[ctx: instrument_type]
note: name:Family
en: A grouping of related but different instruments, like the different violin-like instruments
ja: 別々のバイオリン風楽器のように、関連しているが異なる楽器のグループ

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: A major
ja: イ長調

[ctx: work_type]
note: name:Mass
en: A mass is a choral composition that sets the invariable portions of the Christian Eucharistic liturgy (Kyrie - Gloria - Credo - Sanctus - Benedictus - Agnus Dei, with other portions sometimes added) to music.
ja: ミサ曲はキリスト教の聖体典礼(キリエ、グローリア、クレド、サンクトゥス、ベネディクトゥス、アグナス・デイ、その他の部分が追加されることもある)を音楽に合わせて構成された合唱曲。

[ctx: event_type]
note: name:Masterclass/Clinic
en: A masterclass or clinic is an event where an artist meets with a small to medium-sized audience and instructs them individually and/or takes questions intended to improve the audience members' playing skills.
ja: マスタークラスまたはクリニックは、アーティストが中小規模の聴衆と会い、個別に指導したり、聴衆の演奏スキルを向上させることを目的とした質問をしたりするイベント。

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: A minor
ja: イ短調

[ctx: work_type]
note: name:Partita
en: A partita is an instrumental piece composed of a series of variations, and it's by its current definition very similar to a suite.
ja: パルティータは一連のバリエーションで構成された器楽作品であり、現在の定義ではスイートと類似している。

[ctx: event_type]
note: name:Launch event
en: A party, reception or other event held specifically for the launch of a release.
ja: リリース発表のため特別に開催されるパーティー、レセプション、その他のイベント。

[ctx: release_packaging]
note: name:Digibook
en: A perfect bound book with a sleeve at the end to hold a CD
ja: CDが入るスリーブ付きの完全製本

[ctx: event_type]
note: name:Stage performance
en: A performance of one or more plays, musicals, operas, ballets or other similar works for the stage in their staged form (as opposed to a <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Concert_performance">concert performance</a> without staging).
ja: ステージでの1つまたは複数の演劇、ミュージカル、オペラ、バレエ、またはその他の同様の作品のステージ形式でのパフォーマンス（ステージングなしの<a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Concert_performance"> コンサートパフォーマンス</a> とは対照的に）。

[ctx: place_type]
note: name:Pressing plant
en: A place (generally a factory) at which physical media are manufactured.
ja: 物理メディアを製造する場所(一般的には工場)

[ctx: place_type]
note: name:Indoor arena
en: A place consisting of a large enclosed area with a central event space surrounded by tiered seating for spectators, which can be used for indoor sports, concerts and other entertainment events.
ja: 屋内スポーツ、コンサート、その他のエンターテイメントイベントに使用できる観客のための階段状の座席で囲まれた中央にイベントスペースを持つ大規模な屋内エリアからなる場所。

[ctx: place_type]
note: name:Studio
en: A place designed for non-live production of music, typically a recording studio.
ja: ライブではない楽曲制作のために設計された場所で、通常はレコーディングスタジオ。

[ctx: place_type]
note: name:Venue
en: A place that has live artistic performances as one of its primary functions, such as a concert hall.
ja: コンサートホールのように芸術的な生演奏を主な機能の一つとしている場所。

[ctx: place_type]
note: name:Religious building
en: A place that has worship or religious studies as its main function. Religious buildings often host concerts and serve as recording locations, especially for classical music.
ja: 礼拝や宗教研究を主な機能とする場所。宗教的な建物はしばしばコンサートを主催し、特にクラシック音楽のレコーディング場所として使用される。

[ctx: place_type]
note: name:Stadium
en: A place whose main purpose is to host outdoor sport events, typically consisting of a pitch surrounded by a structure for spectators with no roof, or a roof which can be retracted.
ja: 屋外スポーツイベントを開催することを主な目的とする場所で、通常は屋根のない観客のための構造物で囲まれたピッチ、または格納することができる屋根で構成される。

[ctx: work_type]
note: name:Play
en: A play is a form of literature usually consisting of scripted dialogue between characters, and intended for theatrical performance rather than just reading.
ja: 戯曲は、通常、登場人物間の台本による会話で構成される文学の一形態であり、単に読むだけでなく、演劇を目的とする。

[ctx: work_type]
note: name:Poem
en: A poem is a literary piece, generally short and in verse, where words are usually chosen for their sound and for the images and ideas they suggest.
ja: 詩は、一般的に短く、詩のある文学作品であり、通常、言葉はその音と、彼らが提案するイメージやアイデアのために選択される。

[ctx: work_type]
note: name:Quartet
en: A quartet is a musical composition scored for four voices or instruments.
ja: カルテットは、4つの声または楽器で採譜された楽曲。

[ctx: series_type]
note: name:Festival
en: A recurring festival, usually happening annually in the same location.
ja: 定期的に開催されるフェスティバルで、通常は同一箇所で毎年開催される。

[ctx: place_type]
note: name:Educational institution
en: A school, university or other similar educational institution (especially, but not only, one where music is taught)
ja: 学校、大学、または他の同様の教育機関（特に、音楽が教えられている機関）

[ctx: series_type]
note: name:Artist award
en: A series of artists honoured by the same award.
ja: 同一賞を受賞した一連のアーティスト。

[ctx: series_type]
note: name:Artist series
en: A series of artists.
ja: アーティストのシリーズ

[ctx: series_type]
note: name:Event series
en: A series of events.
ja: イベントのシリーズ

[ctx: series_type]
note: name:Run
en: A series of performances of the same show at the same venue.
ja: 同一会場での同一ショーの一連のパフォーマンス。

[ctx: series_type]
note: name:Recording series
en: A series of recordings.
ja: レコーディングのシリーズ

[ctx: series_type]
note: name:Tour
en: A series of related concerts by an artist in different locations.
ja: アーティストによる異なる場所で開催された関連コンサートのシリーズ。

[ctx: series_type]
note: name:Residency
en: A series of related concerts by an artist in the same location.
ja: 同じ場所でのアーティストによる一連の関連コンサート。

[ctx: series_type]
note: name:Release group series
en: A series of release groups.
ja: リリースグループのシリーズ

[ctx: series_type]
note: name:Release series
en: A series of releases.
ja: リリースのシリーズ

[ctx: series_type]
note: name:Catalogue
en: A series of works which form a catalogue of classical compositions.
ja: クラシックを構成する作品のシリーズ

[ctx: series_type]
note: name:Work series
en: A series of works.
ja: 作品のシリーズ

[ctx: work_type]
note: name:Song-cycle
en: A song cycle is a group of songs designed to be performed in a sequence as a single entity. In most cases, all of the songs are by the same composer, and often use words from the same poet or lyricist.
ja: 連作歌曲は、単一のエンティティとしてシーケンスで実行されるように設計された曲のグループでである。 大半の場合、すべての曲は同じ作曲家によるものであり、同じ詩人や作詞家の言葉を使用することが少なくない。

[ctx: work_type]
note: name:Song
en: A song is in its origin (and still in most cases) a composition for voice, with or without instruments, performed by singing. This is the most common form by far in folk and popular music, but also fairly common in a classical context ("art songs").
ja: 歌はその起源であり（そしてほとんどの場合）、楽器の有無にかかわらず、歌うことによって演奏される声の作曲である。 これは、フォークミュージックやポピュラー音楽で群を抜いて最も一般的な形式ですが、古典的な文脈（「アートソング」）でもかなり一般的である。

[ctx: work_type]
note: name:Soundtrack
en: A soundtrack is the music that accompanies a film, TV program, videogame, or even book.
ja: サウンドトラックは、映画、テレビ番組、ビデオゲーム、さらには本に付随する音楽である。

[ctx: instrument_type]
note: name:Ensemble
en: A standard grouping of instruments often played together, like a string quartet
ja: 弦楽四重奏のように、しばしば一緒に演奏される楽器の標準的なグループ

[ctx: work_type]
note: name:Suite
en: A suite is an ordered set of instrumental or orchestral pieces normally performed in a concert setting. They may be extracts from a ballet or opera, or entirely original movements.
ja: スイートは、通常コンサートの設定で演奏される楽器またはオーケストラの曲の注文されたセットを示す。 それらは、バレエやオペラからの抜粋、または完全にオリジナルのムーブメンツである可能性がある。

[ctx: work_type]
note: name:Symphonic poem
en: A symphonic poem is a piece of programmatic orchestral music, usually in a single movement, that evokes a painting, a landscape, the content of a poem, a story or novel, or other non-musical source.
ja: 交響詩は、絵画、風景、詩の内容、物語や小説、またはその他の非音楽的な情報源を想起させる、通常は単一の動きのプログラムによるオーケストラ音楽の一部である。

[ctx: work_type]
note: name:Symphony
en: A symphony is an extended composition, almost always scored for orchestra without soloists.
ja: 交響曲は拡張された作曲であり、ほとんどの場合、ソリストのいないオーケストラのために採譜される。

[ctx: release_packaging]
note: name:Slim Jewel Case
en: A thinner jewel case, commonly used for CD singles.
ja: CDシングルによく使われる薄型のジュエルケース。

[ctx: work_type]
note: name:Zarzuela
en: A zarzuela is a Spanish lyric-dramatic work that alternates between spoken and sung scenes, the latter incorporating operatic and popular song, as well as dance.
ja: サルスエラは台詞と歌唱がの場面が入り混じったスペインの歌劇作品です。歌唱はオペラと流行歌が、ダンスとともに混ざり合ったものです。

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: A-flat major
ja: 変イ長調

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: A-flat minor
ja: 変イ短調

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: A-sharp major
ja: 嬰イ長調

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: A-sharp minor
ja: 嬰イ短調

[ctx: release_group_primary_type]
en: Album
ja: アルバム

[ctx: series_ordering_type]
note: name:Manual
en: Allows for manually setting the position of each item in the series.
ja: シリーズの各要素の配置を手動で設定できます。

[ctx: release_status]
note: name:Pseudo-Release
en: An alternate version of a release where the titles have been changed. These don't correspond to any real release and should be linked to the original release using the transl(iter)ation relationship.
ja: タイトルが変更されたリリースの代替バージョン。 これらは実際のリリースに対応していないため、翻訳(者)間のリレーションシップにより元のリリースにリンクする必要がある。

[ctx: work_type]
note: name:Aria
en: An aria is a self-contained piece for one voice usually with orchestral accompaniment. They are most common inside operas, but also appear in cantatas, oratorios and even on their own (concert arias).
ja: アリアは、通常オーケストラの伴奏を伴う1つの声のための自己完結型の作品である。 それらはオペラの中で最も一般的ですが、カンタータ、オラトリオ、さらにはそれ自体（コンサートアリア）にも現れることがある。

[ctx: work_type]
note: name:Audio drama
en: An audio drama is a dramatized, purely acoustic performance, broadcast on radio or published on an audio medium (tape, CD, etc.).
ja: オーディオドラマは、ドラマ化された純粋なアコースティックパフォーマンスであり、ラジオで放送されるか、オーディオメディア（テープ、CDなど）で公開される。

[ctx: event_type]
note: name:Festival
en: An event where a number of different acts perform across the course of the day. Larger festivals may be spread across multiple days.
ja: 1日を通してさまざまな行為が行われるイベント。 大規模なフェスティバルは、複数日に亘って開催される場合もある。

[ctx: event_type]
note: name:Concert
en: An individual concert by a single artist or collaboration, often with supporting artists who perform before the main act.
ja: 単一のアーティストまたは多くの場合メインアクトの前に演奏するサポートアーティストとのコラボレーションによる個別のコンサート。

[ctx: work_type]
note: name:Opera
en: An opera is a dramatised work (text + musical score) for singers and orchestra/ensemble. In true operas all dialog is sung, through arias and recitatives, but some styles of opera include spoken dialogue.
ja: オペラは、歌手やオーケストラ/アンサンブルのための脚色された作品（テキスト+楽譜）である。 真のオペラでは、すべての対話はアリアやレチタティーヴォを通じて歌われますが、オペラのいくつかのスタイルには口頭対話が含まれる。

[ctx: work_type]
note: name:Oratorio
en: An oratorio is a large (usually sacred) musical composition including an orchestra, a choir, and soloists. While it has characters and a plot, it is usually not performed theatrically (it lacks costumes, props and strong character interaction).
ja: オラトリオは、オーケストラ、合唱団、ソリストを含む大規模な（通常は神聖な）楽曲のことである。 キャラクターとプロットを持っていますが、通常劇場で上演されない（それは衣装、小道具、そして強いキャラクターの相互作用を欠いている）。

[ctx: work_type]
note: name:Overture
en: An overture is, generally, the instrumental introduction to an opera. Independent ("concert") overtures also exist, which are generally programmatic works shorter than a symphonic poem.
ja: 序曲は、一般的に、オペラでの器楽の紹介でである。 独立した（「コンサート」）序曲も存在する。これは通常、交響詩よりも短いプログラムによる作品である。

[ctx: release_status]
note: name:Bootleg
en: An unofficial/underground release that was not sanctioned by the artist and/or the record company. This includes unofficial live recordings and pirated releases.
ja: アーティストやレコード会社によって認可されていない非公式/アンダーグラウンドリリース。 これには、非公式のライブレコーディングと海賊版リリースが含まれる。

[ctx: work_type]
note: name:Étude
en: An étude is an instrumental musical composition, most commonly of considerable difficulty, usually designed to provide practice material for perfecting a particular technical skill.
ja: エチュードは器楽の作曲であり、最も一般的にはかなり難しいものであり、通常、特定の技術的スキルを完成させるための練習資料を提供するように設計されているものである。

[ctx: release_status]
note: name:Official
en: Any release officially sanctioned by the artist and/or their record company. Most releases will fit into this category.
ja: アーティストやレコード会社によって公式に認可されたリリース。 ほとんどのリリースはこのカテゴリに該当する。

[ctx: alias_type]
en: Area name
ja: エリア名

[ctx: work_type]
en: Aria
ja: アリア

[ctx: alias_type]
en: Artist name
ja: アーティスト名

[ctx: series_type]
en: Artist series
ja: アーティストのシリーズ

[ctx: collection_type]
en: Attending
ja: どこから書きはじめればいいかわからないくらい多くの労力をCAcertに注ぎました。彼は Christian がドラフト状態までにした CPS をなんとか仕上げ、数えきれない時間を使って、人々を保証したり、

[ctx: release_group_secondary_type]
en: Audio drama
ja: オーディオドラマ

[ctx: work_type]
en: Audio drama
ja: オーディオドラマ

[ctx: release_group_secondary_type]
en: Audiobook
ja: オーディオブック

[ctx: series_ordering_type]
en: Automatic
ja: 自動

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: B Dorian
ja: ロ調ドリア

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: B Mixolydian
ja: ロ調ミクソリディア

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: B major
ja: ロ長調

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: B minor
ja: ロ短調

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: B-flat major
ja: 変ロ長調

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: B-flat minor
ja: 変ロ短調

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: B-sharp major
ja: 嬰ロ長調

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: B-sharp minor
ja: 嬰ロ短調

[ctx: cover_art_type]
en: Back
ja: 背面

[ctx: work_type]
en: Ballet
ja: バレエ

[ctx: work_type]
en: Beijing opera
ja: 京劇

[ctx: work_type]
note: name:Beijing opera
en: Beijing opera is a form of traditional Chinese theatre which combines music, vocal performance, mime, dance, and acrobatics.
ja: 京劇は音楽、声楽、芝居、舞踊、曲芸を組み合わせた、中国の伝統的な劇の一様式です。

[ctx: medium_format]
en: Betamax
ja: ベータマックス

[ctx: release_packaging]
en: Book
ja: 本

[ctx: cover_art_type]
en: Booklet
ja: ブックレット

[ctx: release_status]
en: Bootleg
ja: 海賊版

[ctx: label_type]
en: Bootleg Production
ja: 海賊版作品

[ctx: release_packaging]
en: Box
ja: ボックス

[ctx: alias_type]
en: Brand name
ja: ブランド名

[ctx: release_group_primary_type]
en: Broadcast
ja: 放送

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: C Dorian
ja: ハ調ドリア

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: C Mixolydian
ja: ハ調ミクソディリア

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: C major
ja: ハ長調

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: C minor
ja: ハ短調

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: C-flat major
ja: 変ハ長調

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: C-flat minor
ja: 変ハ短調

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: C-sharp major
ja: 嬰ハ長調

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: C-sharp minor
ja: 嬰ハ短調

[ctx: release_status]
en: Cancelled
ja: キャンセル済

[ctx: work_type]
en: Cantata
ja: カンタータ

[ctx: release_packaging]
en: Cardboard/Paper Sleeve
ja: 紙ジャケット

[ctx: medium_format]
en: Cartridge
ja: カートリッジ

[ctx: medium_format]
en: Cassette
ja: カセット

[ctx: release_packaging]
en: Cassette Case
ja: カセットケース

[ctx: artist_type]
en: Character
ja: キャラクター

[ctx: artist_type]
en: Choir
ja: 合唱

[ctx: area_type]
en: City
ja: 市

[ctx: area_type]
note: name:City
en: City is used for settlements of any size, including towns and villages.
ja: 市は、町や村も含むどんな大きさの居住地区にも用いられます。

[ctx: release_group_secondary_type]
en: Compilation
ja: コンピレーション

[ctx: event_type]
en: Concert
ja: コンサート

[ctx: work_type]
en: Concerto
ja: 協奏曲

[ctx: event_type]
en: Convention/Expo
ja: コンベンション/エキスポ

[ctx: medium_format]
en: Copy Control CD
ja: コピーコントロールCD

[ctx: medium_format]
note: name:Copy Control CD
en: Copy Control CD (CCCD) is an umbrella term for CDs released circa 2001-2006 containing software that is ostensibly designed to prevent the CD from being ripped. There are a number of software variants: the most well-known are Macrovision's Cactus Data Shield (CDS) and SunnComm's MediaMax.
ja: コピーコントロールCD（CCCD）とは主に2001年から2006にかけてリリースされた、リッピングを防ぐためのものであると称するソフトウェアを含んだCDの総称です。最も有名なMacrovisionのCactus Data Shield（CDS）やSunnComm'sのMediaMaxといった、様々なソフトウェアが存在します。

[ctx: area_type]
en: Country
ja: 国

[ctx: area_type]
note: name:Country
en: Country is used for areas included (or previously included) in ISO 3166-1, e.g. United States.
ja: 国は、アメリカ合衆国などの、ISO 3166-1に含まれる（または以前含まれていた）地域を表します。

[ctx: area_type]
en: County
ja: 郡

[ctx: area_type]
note: name:County
en: County is used for smaller administrative divisions of a country which are not the main administrative divisions but are also not municipalities, e.g. counties in the USA. These are not considered when displaying the parent areas for a given area.
ja: 郡は、主要な行政区画ではなく、地方自治体でもない国の小規模な行政区画に使用される。 例:アメリカの郡。 特定の領域の親領域を表示する場合、これらは考慮されない。

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: D Dorian
ja: ニ調ドリア

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: D Mixolydian
ja:  ニ調ミクソリディア

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: D major
ja: ニ長調

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: D minor
ja: ニ短調

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: D-flat major
ja: 変ニ長調

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: D-flat minor
ja: 変ニ短調

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: D-sharp major
ja: 嬰ニ長調

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: D-sharp minor
ja: 嬰ニ短調

[ctx: release_group_secondary_type]
en: DJ-mix
ja: DJミックス

[ctx: medium_format]
en: DVDplus (CD side)
ja: DVDplus (CD面)

[ctx: medium_format]
en: DVDplus (DVD-Audio side)
ja: DVDplus (DVD-Audio面)

[ctx: medium_format]
en: DVDplus (DVD-Video side)
ja: DVDplus (DVD-Video面)

[ctx: medium_format]
en: Data CD
ja: データCD

[ctx: release_group_secondary_type]
en: Demo
ja: デモ

[ctx: release_packaging]
en: Digibook
ja: デジブック

[ctx: release_packaging]
en: Digipak
ja: デジパック

[ctx: medium_format]
en: Digital Media
ja: デジタルメディア

[ctx: release_packaging]
en: Discbox Slider
ja: ディスクボックスライダ

[ctx: label_type]
en: Distributor
ja: 流通業者

[ctx: area_type]
en: District
ja: 地区

[ctx: area_type]
note: name:District
en: District is used for a division of a large city, e.g. Queens.
ja: 地区は、大都市の分割に使用されます。 例:クイーンズ。

[ctx: medium_format]
en: DualDisc (CD side)
ja: DualDisc (CD 面)

[ctx: medium_format]
en: DualDisc (DVD-Audio side)
ja: DualDisc (DVD-Audio 面)

[ctx: medium_format]
en: DualDisc (DVD-Video side)
ja: DualDisc (DVD-Video 面)

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: E Dorian
ja:  ホ調ドリア

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: E Mixolydian
ja:  ホ調ミクソリディア

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: E major
ja: ホ長調

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: E minor
ja: ホ短調

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: E-flat major
ja: 変ホ長調

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: E-flat minor
ja: 変ホ短調

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: E-sharp major
ja: 嬰ホ長調

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: E-sharp minor
ja: 嬰ホ短調

[ctx: medium_format]
en: Edison Diamond Disc
ja: エジソンダイヤモンドディスク

[ctx: place_type]
en: Educational institution
ja: 教育施設

[ctx: instrument_type]
en: Electronic instrument
ja: 電子楽器

[ctx: medium_format]
en: Enhanced CD
ja: CD-EXTRA

[ctx: instrument_type]
en: Ensemble
ja: アンサンブル

[ctx: alias_type]
en: Event name
ja: イベント名

[ctx: series_type]
en: Event series
ja: イベントのシリーズ

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: F Dorian
ja: ヘ調ドリア

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: F Mixolydian
ja:  ヘ調ミクソリディア

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: F major
ja: へ長調

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: F minor
ja: へ短調

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: F-flat major
ja: 変へ長調

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: F-flat minor
ja: 変へ短調

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: F-sharp major
ja: 嬰へ長調

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: F-sharp minor
ja: 嬰へ短調

[ctx: instrument_type]
en: Family
ja: ファミリー

[ctx: release_packaging]
en: Fatbox
ja: ファットボックス

[ctx: gender]
en: Female
ja: 女性

[ctx: event_type]
en: Festival
ja: フェスティバル

[ctx: series_type]
en: Festival
ja: フェスティバル

[ctx: medium_format]
en: Flexi-disc
ja: ソノシート

[ctx: medium_format]
note: name:Flexi-disc
en: Flexi-discs are phonograph records made of a thin, flexible vinyl sheet with a molded-in groove, designed to be playable on a normal phonograph turntable.
ja: ソノシートは、通常の蓄音機のターンテーブルで再生できるように設計された、成形された溝のある薄くて柔軟なビニールシートで作られた蓄音機のレコードである。

[ctx: medium_format]
en: Floppy Disk
ja: フロッピードライブ

[ctx: gender]
note: name:Not applicable
en: For cases where gender just doesn't apply at all (like companies entered as artists).
ja: 性別がまったく当てはまらない場合（アーティストとして参入した企業など）。

[ctx: alias_type]
en: Formal name
ja: 正式名称

[ctx: cover_art_type]
en: Front
ja: 前面

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: G Dorian
ja: ト調ドリア

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: G Mixolydian
ja:  ト調ミクソリディア

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: G major
ja: ト長調

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: G minor
ja: ト短調

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: G-flat major
ja: 変ト長調

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: G-flat minor
ja: 変ト短調

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: G-sharp major
ja: 嬰ト長調

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: G-sharp minor
ja: 嬰ト短調

[ctx: release_packaging]
en: Gatefold Cover
ja: ゲートフォールド・カバー

[ctx: medium_format]
note: name:Tefifon
en: German tape cartridge format, using grooved tape rather than magnetic tape.
ja: 磁気テープではなく溝付きテープを使用したドイツのテープカートリッジ形式。

[ctx: artist_type]
en: Group
ja: グループ

[ctx: label_type]
en: Holding
ja: 持株会社

[ctx: medium_format]
en: Hybrid SACD
ja: ハイブリッドSACD

[ctx: medium_format]
en: Hybrid SACD (CD layer)
ja:  ハイブリッドSACD (CD部)

[ctx: medium_format]
en: Hybrid SACD (SACD layer)
ja:  ハイブリッドSACD (SACD部)

[ctx: medium_format]
en: Hybrid SACD (SACD layer, 2 channels)
ja:  ハイブリッドSACD (SACD部, 2チャンネル)

[ctx: medium_format]
en: Hybrid SACD (SACD layer, multichannel)
ja:  ハイブリッドSACD (SACD部, マルチチャンネル)

[ctx: work_attribute_type]
note: name:SADAIC ID
en: ID for the Argentinean rights society SADAIC
ja: アルゼンチンの権利者団体SADAICのID

[ctx: work_attribute_type]
note: name:APRA ID
en: ID for the Australasian rights society APRA
ja:  オーストラレーシアの権利者団体APRAのID

[ctx: work_attribute_type]
note: name:AKM ID
en: ID for the Austrian rights society AKM
ja:  オーストリアの権利者団体AKMのID

[ctx: work_attribute_type]
note: name:SABAM ID
en: ID for the Belgian rights society SABAM
ja: ベルギーの権利者団体SABAMのID

[ctx: work_attribute_type]
note: name:SOBODAYCOM ID
en: ID for the Bolivian rights society SOBODAYCOM
ja: ボリビアの権利者団体SOBODAYCOMのID

[ctx: work_attribute_type]
note: name:ECAD ID
en: ID for the Brazilian rights society ECAD
ja: ブラジルの権利者団体ECADのID

[ctx: work_attribute_type]
note: name:PRS tune code
en: ID for the British rights society PRS for Music
ja: イギリスの権利者団体PRSのID

[ctx: work_attribute_type]
note: name:SOCAN ID
en: ID for the Canadian rights society SOCAN
ja: カナダの権利者団体SOCANのID

[ctx: work_attribute_type]
note: name:SODRAC ID
en: ID for the Canadian rights society SODRAC
ja: カナダの権利者団体SODRACのID

[ctx: work_attribute_type]
note: name:SAYCO ID
en: ID for the Colombian rights society SAYCO
ja: コロンビアの権利者団体SAYCOのID

[ctx: work_attribute_type]
note: name:ACAM ID
en: ID for the Costa Rican rights society ACAM
ja: コスタリカの権利者団体ACAMのID

[ctx: work_attribute_type]
note: name:ACDAM ID
en: ID for the Cuban rights society ACDAM
ja: キューバの権利者団体ACDAMのID

[ctx: work_attribute_type]
note: name:OSA ID
en: ID for the Czech rights society OSA
ja: チェコの権利者団体OSAのID

[ctx: work_attribute_type]
note: name:KODA ID
en: ID for the Danish rights society KODA
ja: デンマークの権利者団体KODAのID

[ctx: work_attribute_type]
note: name:SGACEDOM ID
en: ID for the Dominican rights society SGACEDOM
ja: ドミニカの権利者団体SGACEDOMのID

[ctx: work_attribute_type]
note: name:BUMA/STEMRA ID
en: ID for the Dutch rights society BUMA/STEMRA
ja: オランダの権利者団体BUMA/STEMRAのID

[ctx: work_attribute_type]
note: name:SAYCE ID
en: ID for the Ecuadorian rights society SAYCE
ja: エクアドルの権利者団体SAYCEのID

[ctx: work_attribute_type]
note: name:TEOSTO ID
en: ID for the Finnish rights society TEOSTO
ja: フィンランドの権利者団体TEOSTOのID

[ctx: work_attribute_type]
note: name:SACEM ID
en: ID for the French rights society Sacem
ja: フランスの権利者団体SacemのID

[ctx: work_attribute_type]
note: name:GEMA ID
en: ID for the German rights society GEMA
ja: ドイツの権利者団体GEMAのID

[ctx: work_attribute_type]
note: name:AEI ID
en: ID for the Guatemalan rights society AEI
ja: グアテマラの権利者団体AEIのID

[ctx: work_attribute_type]
note: name:AACIMH ID
en: ID for the Honduran rights society AACIMH
ja:  ホンジュラスの権利者団体AACIMHのID

[ctx: work_attribute_type]
note: name:CASH ID
en: ID for the Hong Kong rights society CASH
ja: 香港の権利者団体CASHのID

[ctx: work_attribute_type]
note: name:ARTISJUS ID
en: ID for the Hungarian rights society ARTISJUS
ja: ハンガリーの権利者団体ARTISJUSのID

[ctx: work_attribute_type]
note: name:STEF ID
en: ID for the Icelandic rights society STEF
ja: アイスランドの権利者団体STEFのID

[ctx: work_attribute_type]
note: name:ICE ID
en: ID for the International Copyright Enterprise
ja: イギリス・スウェーデン・ドイツの権利者団体ICEのID

[ctx: work_attribute_type]
note: name:IMRO ID
en: ID for the Irish rights society IMRO
ja: アイルランドの権利者団体IMROのID

[ctx: work_attribute_type]
note: name:SIAE ID
en: ID for the Italian rights society SIAE
ja: イタリアの権利者団体SIAEのID

[ctx: work_attribute_type]
note: name:JASRAC ID
en: ID for the Japanese rights society JASRAC
ja: 日本の権利者団体JASRACのID

[ctx: work_attribute_type]
note: name:NexTone ID
en: ID for the Japanese rights society NexTone
ja: 日本の権利者団体NexToneのID

[ctx: work_attribute_type]
note: name:KOMCA ID
en: ID for the Korean rights society KOMCA
ja: 韓国の権利者団体KOMCAのID

[ctx: work_attribute_type]
note: name:AKKA/LAA ID
en: ID for the Latvian rights society AKKA/LAA
ja:  ラトビアの権利者団体AKKA/LAAのID

[ctx: work_attribute_type]
note: name:MACP ID
en: ID for the Malaysian rights society MACP
ja: マレーシアの権利者団体MACPのID

[ctx: work_attribute_type]
note: name:SACM ID
en: ID for the Mexican rights society SACM
ja: メキシコの権利者団体SACMのID

[ctx: work_attribute_type]
note: name:NICAUTOR ID
en: ID for the Nicaraguan rights society NICAUTOR
ja: ニカラグアの権利者団体NICAUTORのID

[ctx: work_attribute_type]
note: name:TONO ID
en: ID for the Norwegian rights society TONO
ja: ノルウェーの権利者団体TONOのID

[ctx: work_attribute_type]
note: name:SPAC ID
en: ID for the Panamanian rights society SPAC
ja: パナマの権利者団体SPACのID

[ctx: work_attribute_type]
note: name:APA ID
en: ID for the Paraguayan rights society APA
ja: パラグアイの権利者団体APAのID

[ctx: work_attribute_type]
note: name:APDAYC ID
en: ID for the Peruvian rights society APDAYC
ja: ペルーの権利者団体APDAYCのID

[ctx: work_attribute_type]
note: name:ZAiKS ID
en: ID for the Polish rights society ZAiKS
ja: ポーランドの権利者団体ZAiKSのID

[ctx: work_attribute_type]
note: name:SPA ID
en: ID for the Portuguese rights society SPA
ja: ポルトガルの権利者団体SPAのID

[ctx: work_attribute_type]
note: name:SACIM ID
en: ID for the Salvadoran rights society SACIM
ja: エルサルバドルの権利者団体SACIMのID

[ctx: work_attribute_type]
note: name:COMPASS ID
en: ID for the Singaporean rights society COMPASS
ja: シンガポールの権利者団体COMPASSのID

[ctx: work_attribute_type]
note: name:SAMRO ID
en: ID for the South African rights society SAMRO
ja:  南アフリカの権利者団体SAMROのID

[ctx: work_attribute_type]
note: name:SGAE ID
en: ID for the Spanish rights society SGAE
ja: スペインの権利者団体SGAEのID

[ctx: work_attribute_type]
note: name:STIM ID
en: ID for the Swedish rights society STIM
ja: スウェーデンの権利者団体STIMのID

[ctx: work_attribute_type]
note: name:SUISA ID
en: ID for the Swiss rights society SUISA
ja: スイスの権利者団体SUISAのID

[ctx: work_attribute_type]
note: name:MÜST ID
en: ID for the Taiwanese rights society MÜST
ja: 台湾の権利者団体MÜSTのID

[ctx: work_attribute_type]
note: name:COTT ID
en: ID for the Trinidadian and Tobagonian rights society COTT
ja: トリニダードの権利者団体COTTのID

[ctx: work_attribute_type]
note: name:ASCAP ID
en: ID for the US rights society ASCAP
ja: アメリカの権利者団体ASCAPのID

[ctx: work_attribute_type]
note: name:BMI ID
en: ID for the US rights society BMI
ja: アメリカの権利者団体BMIのID

[ctx: work_attribute_type]
note: name:SESAC ID
en: ID for the US rights society SESAC
ja: アメリカの権利者団体SESACのID

[ctx: work_attribute_type]
note: name:AGADU ID
en: ID for the Uruguayan rights society AGADU
ja: ウルグアイの権利者団体AGADUのID

[ctx: work_attribute_type]
note: name:SACVEN ID
en: ID for the Venezuelan rights society SACVEN
ja: ベネズエラの権利者団体SACVENのID

[ctx: work_attribute_type]
note: name:AMRA ID
en: ID for the international (formerly US) rights society AMRA
ja:  国際的な(かつてはアメリカの)権利者団体AMRAのID

[ctx: work_attribute_type]
note: name:LatinNet ID
en: ID for the international rights society consortium LatinNet
ja:  国際的な権利者団体LatinNetのID

[ctx: work_attribute_type]
note: name:CCLI ID
en: ID for the private licensing company CCLI
ja: 国際的な権利者団体CCLIのID

[ctx: work_attribute_type]
note: name:HFA ID
en: ID for the private licensing company HFA (Harry Fox Agency)
ja: 民間ライセンス会社HFA（Harry Fox Agency）のID

[ctx: work_attribute_type]
en: Identifiers
ja: 識別子

[ctx: label_type]
en: Imprint
ja: インプリント

[ctx: work_type]
en: Incidental music
ja: 付随音楽

[ctx: work_type]
note: name:Incidental music
en: Incidental music is music written as background for (usually) a theatre play.
ja: 付随音楽は、（通常は）演劇の背景として書かれた音楽です。

[ctx: area_type]
en: Indigenous territory / reserve
ja: 先住民の領土/保護区

[ctx: place_type]
en: Indoor arena
ja: 室内アリーナ

[ctx: alias_type]
en: Instrument name
ja: 楽器名

[ctx: release_group_secondary_type]
en: Interview
ja: インタビュー

[ctx: area_type]
en: Island
ja: 島

[ctx: area_type]
note: name:Island
en: Island is used for islands and atolls which don't form subdivisions of their own, e.g. Skye. These are not considered when displaying the parent areas for a given area.
ja: 島は、独自の細分化を形成しない島や環礁に使用されます。 例: スカイ島。 特定の領域の親領域を表示する場合、これらは考慮されない。

[ctx: release_packaging]
note: name:SnapPack
en: Japanese case that holds an 8cm CD. It is rectangular but can be snapped to make it more compact (hence the name).
ja: 8cmCDを収納できる日本製ケース。 長方形であるが、スナップしよりコンパクトにすることが可能である（そのため名前が付けられている）。

[ctx: release_packaging]
en: Jewel Case
ja: ジュエルケース

[ctx: release_packaging]
en: Keep Case
ja: キープケース

[ctx: work_attribute_type]
en: Key
ja: キー

[ctx: alias_type]
en: Label name
ja: レーベル名

[ctx: medium_format]
en: LaserDisc
ja: レーザーディスク

[ctx: event_type]
en: Launch event
ja: 発売イベント

[ctx: alias_type]
en: Legal name
ja: 正式名称

[ctx: release_group_secondary_type]
en: Live
ja: ライブ

[ctx: work_type]
en: Madrigal
ja: マドリガル

[ctx: gender]
en: Male
ja: 男性

[ctx: series_ordering_type]
en: Manual
ja: 手動

[ctx: work_type]
en: Mass
ja: ミサ曲

[ctx: cover_art_type]
en: Medium
ja: メディア

[ctx: medium_format]
en: Microcassette
ja: マイクロカセット

[ctx: area_type]
en: Military base
ja: 軍事基地

[ctx: release_group_secondary_type]
en: Mixtape/Street
ja: ミックステープ/ストリート

[ctx: work_type]
en: Motet
ja: モテット

[ctx: area_type]
en: Municipality
ja: 市制

[ctx: area_type]
note: name:Municipality
en: Municipality is used for small administrative divisions which, for urban municipalities, often contain a single city and a few surrounding villages. Rural municipalities typically group several villages together.
ja: 地方自治体は、都市の地方自治体の場合、単一の都市といくつかの周辺の村を含むことが多い小さな行政区画に使用される。 地方自治体は通常、いくつかの村をグループ化する。

[ctx: work_type]
en: Musical
ja: ミュージカル

[ctx: work_type]
note: name:Musical
en: Musical theatre is a form of theatrical performance that combines songs, spoken dialogue, acting, and dance.
ja: ミュージカルシアターは、歌、会話、演技、ダンスを組み合わせた演劇の一形態である。

[ctx: release_packaging]
en: None
ja: なし

[ctx: gender]
en: Not applicable
ja: 該当なし

[ctx: cover_art_type]
en: Obi
ja: 帯

[ctx: release_status]
en: Official
ja: 公式

[ctx: work_type]
en: Opera
ja: オペラ

[ctx: work_type]
en: Operetta
ja: オペレッタ

[ctx: work_type]
en: Oratorio
ja: オラトリオ

[ctx: artist_type]
en: Orchestra
ja: オーケストラ

[ctx: label_type]
en: Original Production
ja: オリジナル製品

[ctx: artist_type]
en: Other
ja: その他

[ctx: cover_art_type]
en: Other
ja: その他

[ctx: gender]
en: Other
ja: その他

[ctx: medium_format]
en: Other
ja: その他

[ctx: place_type]
en: Other
ja: その他

[ctx: release_group_primary_type]
en: Other
ja: その他

[ctx: release_packaging]
en: Other
ja: その他

[ctx: instrument_type]
en: Other instrument
ja: その他の楽器

[ctx: work_type]
en: Overture
ja: 序曲

[ctx: work_attribute_type]
en: PRS tune code
ja: PRS tune コード

[ctx: work_type]
en: Partita
ja: パルティータ

[ctx: instrument_type]
en: Percussion instrument
ja: 打楽器

[ctx: artist_type]
en: Person
ja: 個人

[ctx: medium_format]
en: Phonograph record
ja: レコード盤

[ctx: medium_format]
en: Piano Roll
ja: ピアノロール

[ctx: alias_type]
en: Place name
ja: 場所名

[ctx: release_packaging]
note: name:Slidepack
en: Plastic CD tray inside a cardboard slipcover
ja: 段ボールのスリップカバー内のプラスチックCDトレイ

[ctx: release_packaging]
en: Plastic Sleeve
ja: クリアファイル

[ctx: work_type]
en: Play
ja: 演奏

[ctx: medium_format]
en: Playbutton
ja: PLAYBUTTON

[ctx: work_type]
en: Poem
ja: 詩

[ctx: cover_art_type]
en: Poster
ja: ポスター

[ctx: place_type]
en: Pressing plant
ja: プレス工場

[ctx: label_type]
en: Production
ja: 製品

[ctx: release_status]
en: Promotion
ja: プロモーション

[ctx: work_type]
en: Prose
ja: 散文

[ctx: release_status]
en: Pseudo-Release
ja: 擬似リリース

[ctx: label_type]
en: Publisher
ja: 音楽出版社

[ctx: work_type]
en: Quartet
ja: 四重奏曲

[ctx: cover_art_type]
en: Raw/Unedited
ja: 生/未編集

[ctx: alias_type]
en: Recording name
ja: レコーディング名

[ctx: series_type]
en: Recording series
ja: レコーディングのシリーズ

[ctx: medium_format]
en: Reel-to-reel
ja: オープンリール

[ctx: label_type]
en: Reissue Production
ja: 再販品

[ctx: alias_type]
en: Release group name
ja: リリースグループ名

[ctx: series_type]
en: Release group series
ja: リリースグループのシリーズ

[ctx: alias_type]
en: Release name
ja: リリース名

[ctx: series_type]
en: Release series
ja: リリースのシリーズ

[ctx: place_type]
en: Religious building
ja: 宗教建築物

[ctx: release_group_secondary_type]
en: Remix
ja: リミックス

[ctx: label_type]
en: Rights Society
ja: 権利者団体

[ctx: work_attribute_type]
en: Rāga (Carnatic)
ja: ラーガ（カルナータカ音楽）

[ctx: medium_format]
en: SACD (2 channels)
ja: SACD (2チャンネル)

[ctx: medium_format]
en: SACD (multichannel)
ja: SACD (マルチチャンネル)

[ctx: medium_format]
en: SD Card
ja: SDメモリーカード

[ctx: medium_format]
en: SHM-SACD (2 channels)
ja: SHM-SACD (2チャンネル)

[ctx: medium_format]
en: SHM-SACD (multichannel)
ja: SHM-SACD (マルチチャンネル)

[ctx: alias_type]
en: Search hint
ja: 検索ヒント

[ctx: alias_type]
en: Series name
ja: シリーズ名

[ctx: medium_format]
en: Shellac
ja: シェラック盤

[ctx: medium_format]
note: name:Shellac
en: Shellac records were the most predominant type of gramophone record during the first half of the 20th century.
ja: シェラック盤はグラモフォン盤の一種であり、20世紀前半において支配的な地位を占めていました。

[ctx: release_group_primary_type]
en: Single
ja: シングル

[ctx: release_packaging]
en: Slidepack
ja: スライドパック

[ctx: release_packaging]
en: Slim Jewel Case
ja: スリムジュエルケース

[ctx: release_packaging]
en: Snap Case
ja: スナップケース

[ctx: work_type]
en: Sonata
ja: ソナタ

[ctx: work_type]
en: Song
ja: 歌曲

[ctx: work_type]
en: Song-cycle
ja: ソングサイクル

[ctx: series_ordering_type]
note: name:Automatic
en: Sorts the items in the series automatically by their number attributes, using a natural sort order.
ja: 自然順を使用して、シリーズ内のアイテムを番号属性で自動的に並べ替えする。

[ctx: release_group_secondary_type]
en: Soundtrack
ja: サウンドトラック

[ctx: work_type]
en: Soundtrack
ja: サウンドトラック

[ctx: cover_art_type]
en: Spine
ja: 背

[ctx: release_group_secondary_type]
en: Spokenword
ja: スポークンワード

[ctx: place_type]
en: Stadium
ja: スタジアム

[ctx: event_type]
en: Stage performance
ja: ステージパフォーマンス

[ctx: cover_art_type]
en: Sticker
ja: ステッカー

[ctx: instrument_type]
en: String instrument
ja: 弦楽器

[ctx: place_type]
en: Studio
ja: スタジオ

[ctx: area_type]
en: Subdivision
ja: 区域

[ctx: area_type]
note: name:Subdivision
en: Subdivision is used for the main administrative divisions of a country, e.g. California, Ontario, Okinawa. These are considered when displaying the parent areas for a given area.
ja: 区域は、カリフォルニア、オンタリオ、沖縄といった、国の主要な行政区分を表すために用いられます。ある地域の上位となる地域を表示する際に利用されます。

[ctx: work_type]
en: Suite
ja: 組曲

[ctx: release_packaging]
en: Super Jewel Box
ja: スーパージュエルボックス

[ctx: work_type]
en: Symphonic poem
ja: 交響詩

[ctx: work_type]
en: Symphony
ja: 交響曲

[ctx: medium_format]
note: name:DVDplus (CD side)
en: The CD layer of a DVDplus. The DVD layer should be added as a separate medium.
ja: DVDplusのCDレイヤー。 DVDレイヤーは別のメディアとして追加する必要がある。

[ctx: medium_format]
note: name:DualDisc (CD side)
en: The CD layer of a DualDisc. The DVD layer should be added as a separate medium.
ja: DualDiscのCDレイヤー。 DVDレイヤーは別のメディアとして追加する必要がある。

[ctx: medium_format]
note: name:Hybrid SACD (CD layer)
en: The CD layer of a hybrid SACD. The SACD layer should be added as a separate medium.
ja: ハイブリッド SACD のCDレイヤー。 SACDレイヤーは別のメディアとして追加する必要がある。

[ctx: medium_format]
note: name:VinylDisc (CD side)
en: The CD side of a vinyl + CD VinylDisc. The vinyl side should be added as a separate medium.
ja: vinyl + CD VinylDisc CD面 。 ビニール面は別の媒体として追加する必要がある。

[ctx: medium_format]
note: name:CED
en: The Capacitance Electronic Disc (CED) is an analog video disc playback system developed by RCA, in which video and audio could be played back on a TV set using a special needle and high-density groove system similar to phonograph records.
ja: Capacitance Electronic Disc（CED）は、RCAによって開発されたアナログビデオディスク再生システムであり、蓄音機のレコードと同様の特殊な針と高密度の溝システムを使用して、ビデオとオーディオをテレビで再生可能である。

[ctx: medium_format]
note: name:DVDplus (DVD-Audio side)
en: The DVD (audio) layer of a DVDplus. The CD layer should be added as a separate medium.
ja: DVDplusのDVD（オーディオ）レイヤー。 CDレイヤーは別のメディアとして追加する必要がある。

[ctx: medium_format]
note: name:DualDisc (DVD-Audio side)
en: The DVD (audio) layer of a DualDisc. The CD layer should be added as a separate medium.
ja: DualDiscのDVD（オーディオ）レイヤー。 CDレイヤーは別のメディアとして追加する必要がある。

[ctx: medium_format]
note: name:DualDisc (DVD-Video side)
en: The DVD (video) layer of a DualDisc. The CD layer should be added as a separate medium.
ja: DualDiscのDVD（ビデオ）レイヤー。 CDレイヤーは別のメディアとして追加する必要がある。

[ctx: medium_format]
note: name:VinylDisc (DVD side)
en: The DVD side of a vinyl + DVD VinylDisc. The vinyl side should be added as a separate medium.
ja: vinyl + DVD で構成される VinylDisc の DVD面。ビニール面は別の媒体として追加する必要がある。

[ctx: medium_format]
note: name:Hybrid SACD (SACD layer)
en: The SACD layer of a hybrid SACD. The CD layer should be added as a separate medium.
ja: ハイブリッドSACDのSACDレイヤー。 CDレイヤーは別のメディアとして追加する必要がある。

[ctx: work_type]
note: name:Madrigal
en: The madrigal is a type of secular vocal music composition. In its original form, it had no instrumental accompaniment, although accompaniment is much more common in later madrigals.
ja: マドリガーレは世俗的な声楽作品の一種である。 後のマドリガーレでは一般的ですが、元々伴奏無しであった。

[ctx: work_type]
note: name:Operetta
en: The operetta is a genre of light opera, in terms both of music and subject matter. Operettas are generally short and include spoken parts.
ja: オペレッタは、音楽と主題の両方の観点から、軽快なオペラのジャンルである。 オペレッタは一般的に短く、話し言葉の部分が含まれている。

[ctx: release_packaging]
note: name:Jewel Case
en: The traditional CD case, made of hard, brittle plastic.
ja: 硬くて脆いプラスチック製の従来のCDケース

[ctx: medium_format]
note: name:VinylDisc (Vinyl side)
en: The vinyl side of a VinylDisc. The CD or DVD side should be added as a separate medium.
ja: VinylDiscのビニール面。 CDまたはDVD側は別のメディアとして追加する必要がある。

[ctx: artist_type]
note: name:Choir
en: This indicates a choir/chorus (an organized, usually large group of singers). Smaller vocal ensembles and groupings that do not generally call themselves choirs are better entered as “Group”.
ja: 合唱団/合唱団（組織化された、通常は大勢の歌手のグループ）を示す。 一般に合唱団とは呼ばれない小さなボーカルアンサンブルやグループは、「グループ」として入力する方が適切である。

[ctx: artist_type]
note: name:Character
en: This indicates an individual fictional character (whether a fictional person, animal or any other kind of character).
ja: 個々の架空の人物（架空の人物、動物、またはその他の種類の人物）を示す。

[ctx: artist_type]
note: name:Person
en: This indicates an individual person, be it under its legal name (“John Lennon”), or a performance name (“Sting”).
ja: 正式な名前（「ジョン・レノン」）またはパフォーマンス名（「スティング」）のいずれであっても、個人を示す。

[ctx: artist_type]
note: name:Orchestra
en: This indicates an orchestra (an organized, usually large group of instrumentalists). Smaller ensembles (such as trios and quartets) and groupings that do not generally call themselves orchestras are better entered as “Group”.
ja: オーケストラ（組織化された、通常は大規模な楽器奏者のグループ）を示。 小さなアンサンブル（トリオやカルテットなど）や、一般にオーケストラとは呼ばれないグループは、「グループ」として入力する方が適切である。

[ctx: work_type]
note: name:Prose
en: This represents literary works written in prose, that is, written in relatively ordinary language without metrical structure (e.g. novels, short stories, essays...).
ja: 散文で書かれた、つまり、計量構造のない比較的普通の言語で書かれた文学作品（小説、短編小説、エッセイなど）

[ctx: medium_format]
note: name:SACD (2 channels)
en: This represents the 2 channel (stereo/mono) table of contents on a SACD.
ja: SACDの2チャンネル（ステレオ/モノラル）の目次

[ctx: medium_format]
note: name:SHM-SACD (2 channels)
en: This represents the 2 channel (stereo/mono) table of contents on a SHM-SACD.
ja: SHM-SACDの2チャンネル（ステレオ/モノラル）目次

[ctx: medium_format]
note: name:Hybrid SACD (SACD layer, 2 channels)
en: This represents the 2 channel (stereo/mono) table of contents on a hybrid SACD's SACD layer.
ja: ハイブリッドSACDのSACDレイヤーの2チャンネル（ステレオ/モノラル）目次

[ctx: medium_format]
note: name:SACD (multichannel)
en: This represents the multichannel table of contents on a SACD.
ja: SACDのマルチチャネル目次

[ctx: medium_format]
note: name:SHM-SACD (multichannel)
en: This represents the multichannel table of contents on a SHM-SACD.
ja: SHM-SACDのマルチチャネル目次

[ctx: medium_format]
note: name:Hybrid SACD (SACD layer, multichannel)
en: This represents the multichannel table of contents on a hybrid SACD's SACD layer.
ja: ハイブリッドSACDのSACDレイヤー上のマルチチャネル目次

[ctx: cover_art_type]
en: Track
ja: トラック

[ctx: cover_art_type]
en: Tray
ja: トレー

[ctx: medium_format]
en: USB Flash Drive
ja: USBフラッシュドライブ

[ctx: place_type]
en: Venue
ja: 会場

[ctx: medium_format]
note: name:VHD
en: Video High Density (VHD) was a videodisc format which was marketed predominantly in Japan by JVC.
ja: Video High Density（VHD）は、主に日本でJVCによって販売されたビデオディスク形式。

[ctx: medium_format]
en: Vinyl
ja: ビニール盤

[ctx: medium_format]
en: VinylDisc (CD side)
ja: VinylDisc (CD面)

[ctx: medium_format]
en: VinylDisc (DVD side)
ja: VinylDisc (DVD面)

[ctx: medium_format]
en: VinylDisc (Vinyl side)
ja: VinylDisc (Vinyl面)

[ctx: cover_art_type]
en: Watermark
ja: 著作権表示

[ctx: medium_format]
en: Wax Cylinder
ja: ワックスシリンダー

[ctx: instrument_type]
en: Wind instrument
ja: 管楽器

[ctx: collection_type]
en: Wishlist
ja: ほしい物リスト

[ctx: alias_type]
en: Work name
ja: ワーク名

[ctx: series_type]
en: Work series
ja: 作品のシリーズ

[ctx: work_type]
en: Zarzuela
ja: サルスエラ

[ctx: work_type]
en: Étude
ja: エチュード
