MusicBrainz - en to fr_CA translation catalogue (63 entries)

[ctx: work_type]
en: "Motet" is a term that applies to different types of (usually unaccompanied) choral works. What exactly is a motet depends quite a bit on the period.
fr_CA: motet

[ctx: work_type]
en: "Sonata" is a general term used to describe small scale (very often solo or solo + keyboard) instrumental works, initially in baroque music.
fr_CA: Sonate

[ctx: work_type]
en: A mass is a choral composition that sets the invariable portions of the Christian Eucharistic liturgy (Kyrie - Gloria - Credo - Sanctus - Benedictus - Agnus Dei, with other portions sometimes added) to music.
fr_CA: Messe

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: A minor
fr_CA: La mineur

[ctx: place_type]
en: A place designed for non-live production of music, typically a recording studio.
fr_CA: Studio d'enregistrement

[ctx: place_type]
en: A place that has live artistic performances as one of its primary functions, such as a concert hall.
fr_CA: Salle de concert

[ctx: work_type]
en: A soundtrack is the music that accompanies a film, TV program, videogame, or even book.
fr_CA: Trame sonore

[ctx: work_type]
en: A symphony is an extended composition, almost always scored for orchestra without soloists.
fr_CA: Symphonie

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: A-flat major
fr_CA: la bémol majeur

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: A-flat minor
fr_CA: la bémol mineur

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: A-sharp minor
fr_CA: la dièse mineur

[ctx: release_group_secondary_type]
en: An audiobook is a book read by a narrator without music.
fr_CA: Un livre-audio est un livre lu par un narrateur, sans musique.

[ctx: work_type]
en: An opera is a dramatised work (text + musical score) for singers and orchestra/ensemble. In true operas all dialog is sung, through arias and recitatives, but some styles of opera include spoken dialogue.
fr_CA: opéra

[ctx: work_type]
en: An overture is, generally, the instrumental introduction to an opera. Independent ("concert") overtures also exist, which are generally programmatic works shorter than a symphonic poem.
fr_CA: Ouverture

[ctx: release_status]
en: An unofficial/underground release that was not sanctioned by the artist and/or the record company. This includes unofficial live recordings and pirated releases.
fr_CA: Album pirate

[ctx: alias_type]
en: Artist name
fr_CA: Nom de scène

[ctx: collection_type]
en: Attending
fr_CA: Assister

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: B major
fr_CA: Si majeur

[ctx: release_packaging]
en: Book
fr_CA: Livre

[ctx: release_status]
en: Bootleg
fr_CA: Enregistrement pirate

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: C major
fr_CA: do majeur

[ctx: medium_format]
en: CD
fr_CA: Disque compact

[ctx: release_status]
en: Cancelled
fr_CA: Annulé

[ctx: area_type]
en: City is used for settlements of any size, including towns and villages.
fr_CA: Ville

[ctx: area_type]
en: Country
fr_CA: Pays

[ctx: area_type]
en: County is used for smaller administrative divisions of a country which are not the main administrative divisions but are also not municipalities, e.g. counties in the USA. These are not considered when displaying the parent areas for a given area.
fr_CA: Comté

[ctx: release_group_secondary_type]
en: Demo
fr_CA: démo

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: E major
fr_CA: mi majeur

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: E minor
fr_CA: mi mineur

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: E-flat major
fr_CA: mi bémol majeur

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: E-flat minor
fr_CA: mi bémol mineur

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: F major
fr_CA: fa majeur

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: F minor
fr_CA: fa mineur

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: G-sharp minor
fr_CA: sol dièse mineur

[ctx: artist_type]
en: Group
fr_CA: Groupe

[ctx: place_type]
en: Indoor arena
fr_CA: Aréna intérieur

[ctx: work_attribute_type]
en: Key
fr_CA: clef

[ctx: alias_type]
en: Legal name
fr_CA: Nom legal

[ctx: work_type]
en: Mass
fr_CA: Messe

[ctx: collection_type]
en: Maybe attending
fr_CA: Peut-être présent

[ctx: cover_art_type]
en: Medium
fr_CA: Support

[ctx: area_type]
en: Municipality
fr_CA: Municipalité

[ctx: release_group_secondary_type]
en: Non-music spoken word releases.
fr_CA: Parutions non-musicales parlées.

[ctx: release_packaging]
en: None
fr_CA: Aucun

[ctx: release_status]
en: Official
fr_CA: officiel

[ctx: artist_type]
en: Other
fr_CA: Autre

[ctx: cover_art_type]
en: Other
fr_CA: Autre

[ctx: gender]
en: Other
fr_CA: Autre

[ctx: medium_format]
en: Other
fr_CA: Autre

[ctx: place_type]
en: Other
fr_CA: Autre

[ctx: release_group_primary_type]
en: Other
fr_CA: Autre

[ctx: release_packaging]
en: Other
fr_CA: Autre

[ctx: instrument_type]
en: Other instrument
fr_CA: Autre instrument

[ctx: release_group_primary_type]
en: Single
fr_CA: Simple

[ctx: work_type]
en: Sonata
fr_CA: Sonate

[ctx: release_group_secondary_type]
en: Soundtrack
fr_CA: Trame sonore

[ctx: work_type]
en: Soundtrack
fr_CA: Trame sonore

[ctx: instrument_type]
en: String instrument
fr_CA: Instrument à corde

[ctx: work_type]
en: The operetta is a genre of light opera, in terms both of music and subject matter. Operettas are generally short and include spoken parts.
fr_CA: opérette

[ctx: series_type]
en: Tour
fr_CA: Tournée

[ctx: cover_art_type]
en: Track
fr_CA: Piste

[ctx: medium_format]
en: VinylDisc
fr_CA: Disque de vinyle

[ctx: instrument_type]
en: Wind instrument
fr_CA: instrument à vent
