MusicBrainz - en to sk translation catalogue (51 entries)

[ctx: medium_format]
en: 10" Vinyl
sk: 10" vinyl

[ctx: medium_format]
en: 12" Vinyl
sk: 12" vinyl

[ctx: medium_format]
en: 7" Vinyl
sk: 7" vinyl

[ctx: work_type]
en: Aria
sk: Ária

[ctx: alias_type]
en: Artist name
sk: Meno umelca

[ctx: release_group_secondary_type]
en: Audiobook
sk: Audiokniha

[ctx: cover_art_type]
en: Back
sk: Zadná strana

[ctx: work_type]
en: Ballet
sk: Balet

[ctx: cover_art_type]
en: Booklet
sk: Brožúra

[ctx: release_status]
en: Bootleg
sk: Ilegálne

[ctx: work_type]
en: Cantata
sk: Kantáta

[ctx: medium_format]
en: Cassette
sk: Kazeta

[ctx: release_group_secondary_type]
en: Compilation
sk: Kompilácia

[ctx: work_type]
en: Concerto
sk: Koncert pre sólo

[ctx: medium_format]
en: Digital Media
sk: Digitálne médium

[ctx: label_type]
en: Distributor
sk: Distribútor

[ctx: gender]
en: Female
sk: Žena

[ctx: cover_art_type]
en: Front
sk: Predná strana

[ctx: artist_type]
en: Group
sk: Skupina

[ctx: release_group_secondary_type]
en: Interview
sk: Rozhovor

[ctx: alias_type]
en: Label name
sk: Názov vydavateľstva

[ctx: medium_format]
en: LaserDisc
sk: LaserDisk

[ctx: alias_type]
en: Legal name
sk: Zákonné meno

[ctx: gender]
en: Male
sk: Muž

[ctx: cover_art_type]
en: Medium
sk: Médium

[ctx: medium_format]
en: MiniDisc
sk: MiniDisk

[ctx: work_type]
en: Motet
sk: Moteto

[ctx: release_packaging]
en: None
sk: Nič

[ctx: release_status]
en: Official
sk: Oficiálne

[ctx: work_type]
en: Oratorio
sk: Oratórium

[ctx: artist_type]
en: Other
sk: Iný

[ctx: gender]
en: Other
sk: Iný

[ctx: medium_format]
en: Other
sk: Iný

[ctx: release_group_primary_type]
en: Other
sk: Iný

[ctx: release_packaging]
en: Other
sk: Iný

[ctx: work_type]
en: Overture
sk: Predohra

[ctx: artist_type]
en: Person
sk: Osoba

[ctx: work_type]
en: Poem
sk: Báseň

[ctx: release_status]
en: Promotion
sk: Propagačné

[ctx: release_status]
en: Pseudo-Release
sk: Pseudo vydanie

[ctx: work_type]
en: Quartet
sk: Kvarteto

[ctx: release_group_primary_type]
en: Single
sk: Singel

[ctx: work_type]
en: Sonata
sk: Sonáta

[ctx: work_type]
en: Song
sk: Skladba

[ctx: release_group_secondary_type]
en: Soundtrack
sk: Hudobná stopa k filmu

[ctx: release_group_secondary_type]
en: Spokenword
sk: Hovorené slovo

[ctx: work_type]
en: Symphony
sk: Symfónia

[ctx: cover_art_type]
en: Track
sk: Stopa

[ctx: medium_format]
en: USB Flash Drive
sk: USB kľúč

[ctx: medium_format]
en: Wax Cylinder
sk: Voskový valec

[ctx: alias_type]
en: Work name
sk: Pracovné meno
