picard 2.9.1 - en to de translation catalogue (852 entries)

en: Stable releases only
de: Nur stabile Versionen

en: Stable and Beta releases
de: Stabile und Beta-Versionen

en: Stable, Beta and Dev releases
de: Stabile, Beta- und Entwicklungs-Versionen

en: My script
de: Eigenes Skript

en: My profile
de: Mein Profil

en: (copy)
de: (Kopie)

en: Arabic
de: Arabisch

en: Catalan
de: Katalanisch

en: Czech
de: Tschechisch

en: Danish
de: Dänisch

en: German
de: Deutsch

en: Greek
de: Griechisch

en: English
de: Englisch

en: English (Australia)
de: Englisch (Australien)

en: English (Canada)
de: Englisch (Kanada)

en: English (United Kingdom)
de: Englisch (Vereinigtes Königreich)

en: Spanish
de: Spanisch

en: Estonian
de: Estnisch

en: Finnish
de: Finnisch

en: French
de: Französisch

en: French (Canada)
de: Französisch (Kanada)

en: Galician
de: Galizisch

en: Hebrew
de: Hebräisch

en: Hungarian
de: Ungarisch

en: Icelandic
de: Isländisch

en: Italian
de: Italienisch

en: Japanese
de: Japanisch

en: Korean
de: Koreanisch

en: Lithuanian
de: Litauisch

en: Malay (Malaysia)
de: Malaiisch (Malaysia)

en: Norwegian Bokmål
de: Norwegisch (Bokmål)

en: Dutch
de: Niederländisch

en: Occitan
de: Okzitanisch

en: Polish
de: Polnisch

en: Portuguese
de: Portugiesisch

en: Portuguese (Brazil)
de: Portugiesisch (Brasilien)

en: Romanian
de: Rumänisch

en: Russian
de: Russisch

en: Slovak
de: Slowakisch

en: Slovenian
de: Slowenisch

en: Albanian
de: Albanisch

en: Swedish
de: Schwedisch

en: Turkish
de: Türkisch

en: Ukrainian
de: Ukrainisch

en: Chinese (China)
de: Chinesisch (China)

en: Chinese (Taiwan)
de: Chinesisch (Taiwan)

en: Afar
de: Danakil-Sprache

en: Afar (Djibouti)
de: Afar (Dschibuti)

en: Afar (Ethiopia)
de: Afar (Äthiopien)

en: Abkhazian
de: Abchasisch

en: Abkhazian (Georgia)
de: Abchasisch (Georgien)

en: Afrikaans (South Africa)
de: Afrikaans (Südafrika)

en: Aghem (Cameroon)
de: Aghem (Kamerun)

en: Akan
de: Akan-Sprache

en: Amharic
de: Amharisch

en: Amharic (Ethiopia)
de: Amharisch (Äthiopien)

en: Aragonese
de: Aragonesisch

en: Aragonese (Spain)
de: Aragonesisch (Spanien)

en: Syria
de: Syrien

en: Arabic (world)
de: Arabisch (Welt)

en: Arabic (United Arab Emirates)
de: Arabisch (Vereinigte Arabische Emirate)

en: Arabic (Bahrain)
de: Arabisch (Bahrain)

en: Arabic (Djibouti)
de: Arabisch (Dschibuti)

en: Arabic (Algeria)
de: Arabisch (Algerien)

en: Arabic (Egypt)
de: Arabisch (Ägypten)

en: Arabic (Western Sahara)
de: Arabisch (Westsahara)

en: Arabic (Eritrea)
de: Arabisch (Eritrea)

en: Arabic (Israel)
de: Arabisch (Israel)

en: Arabic (Iraq)
de: Arabisch (Irak)

en: Arabic (Jordan)
de: Arabisch (Jordanien)

en: Arabic (Comoros)
de: Arabisch (Komoren)

en: Arabic (Kuwait)
de: Arabisch (Kuwait)

en: Arabic (Lebanon)
de: Arabisch (Libanon)

en: Arabic (Libya)
de: Arabisch (Libyen)

en: Arabic (Morocco)
de: Arabisch (Marokko)

en: Arabic (Mauritania)
de: Arabisch (Mauretanien)

en: Arabic (Oman)
de: Arabisch (Oman)

en: Arabic (Palestinian Territories)
de: Arabisch (Palästinensische Gebiete)

en: Arabic (Qatar)
de: Arabisch (Katar)

en: Arabic (Saudi Arabia)
de: Arabisch (Saudi Arabien)

en: Arabic (Sudan)
de: Arabisch (Sudan)

en: Arabic (Somalia)
de: Arabisch (Somalia)

en: Arabic (South Sudan)
de: Arabisch (Südsudan)

en: Arabic (Syria)
de: Arabisch (Syrien)

en: Arabic (Chad)
de: Arabisch (Tschad)

en: Arabic (Tunisia)
de: Arabisch (Tunesien)

en: Arabic (Yemen)
de: Arabisch (Jemen)

en: Mapuche
de: Mapudungun

en: Mapuche (Chile)
de: Mapudungun (Chile)

en: Assamese
de: Assamesisch

en: Assamese (India)
de: Assamesisch (Indien)

en: Asu (Tanzania)
de: Asu (Tansania)

en: Asturian
de: Asturisch

en: Asturian (Spain)
de: Asturisch (Spanien)

en: Azerbaijani
de: Aserbeidschanisch

en: Azerbaijani (Arabic)
de: Aserbaidschanisch (Arabisch)

en: Azerbaijani (Arabic) (Iraq)
de: Aserbaidschanisch (Arabisch) (Irak)

en: Azerbaijani (Arabic) (Iran)
de: Aserbaidschanisch (Arabisch) (Iran)

en: Azerbaijani (Arabic) (Türkiye)
de: Aserbaidschanisch (Arabisch) (Türkei)

en: Azerbaijani (Cyrillic)
de: Aserbaidschanisch (Kyrillisch)

en: Azerbaijani (Cyrillic) (Azerbaijan)
de: Aserbaidschanisch (Kyrillisch) (Aserbaidschan)

en: Azerbaijani (Latin)
de: Aserbaidschanisch (Lateinisch)

en: Azerbaijani (Latin) (Azerbaijan)
de: Aserbaidschanisch (Lateinisch) (Aserbaidschan)

en: Bashkir
de: Baschkirisch

en: Bashkir (Russia)
de: Baschkirisch (Russland)

en: Baluchi
de: Belutschisch

en: Baluchi (Arabic)
de: Belutschisch (Arabisch)

en: Baluchi (Arabic) (Pakistan)
de: Belutschisch (Arabisch) (Pakistan)

en: Baluchi (Latin)
de: Belutschisch (Lateinisch)

en: Baluchi (Latin) (Pakistan)
de: Belutschisch (Lateinisch) (Pakistan)

en: Basaa
de: Bassa

en: Basaa (Cameroon)
de: Bassa (Kamerun)

en: Belarusian
de: Belarusisch

en: Belarusian (Belarus)
de: Belarusisch (Belarus)

en: Belarusian (Taraskievica orthography)
de: Belarusisch (Taraschkewiza)

en: Bemba (Zambia)
de: Bemba (Sambia)

en: Bena (Tanzania)
de: Bena (Tansania)

en: Bulgarian
de: Bulgarisch

en: Bulgarian (Bulgaria)
de: Bulgarisch (Bulgarien)

en: Haryanvi (India)
de: Haryanvi (Indien)

en: Western Balochi
de: Westliches Belutschisch

en: Western Balochi (United Arab Emirates)
de: Westliches Belutschisch (Vereinigte Arabische Emirate)

en: Western Balochi (Afghanistan)
de: Westliches Belutschisch (Afghanistan)

en: Western Balochi (Iran)
de: Westliches Belutschisch (Iran)

en: Western Balochi (Oman)
de: Westliches Belutschisch (Oman)

en: Western Balochi (Pakistan)
de: Westliches Belutschisch (Pakistan)

en: Bhojpuri (India)
de: Bhojpuri (Indien)

en: Bangla
de: Bengali

en: Bangla (Bangladesh)
de: Bengali (Bangladesch)

en: Bangla (India)
de: Bengali (Indien)

en: Tibetan
de: Tibetisch

en: Tibetan (China)
de: Tibetisch (China)

en: Tibetan (India)
de: Tibetisch (Indien)

en: Breton
de: Bretonisch

en: Breton (France)
de: Bretonisch (Frankreich)

en: Bodo (India)
de: Bodo (Indien)

en: Bosnian
de: Bosnisch

en: Bosnian (Cyrillic)
de: Bosnisch (Kyrillisch)

en: Bosnian (Cyrillic) (Bosnia & Herzegovina)
de: Bosnisch (Kyrillisch) (Bosnien & Herzegowina)

en: Bosnian (Latin)
de: Bosnisch (Lateinisch)

en: Bosnian (Latin) (Bosnia & Herzegovina)
de: Bosnisch (Lateinisch) (Bosnien & Herzegowina)

en: Akoose (Cameroon)
de: Akoose (Kamerun)

en: Blin
de: Bilin

en: Catalan (Andorra)
de: Katalanisch (Andorra)

en: Catalan (Spain)
de: Katalanisch (Spanien)

en: Catalan (Spain Valencian)
de: Katalanisch (Spanien Valenzianisch)

en: Catalan (France)
de: Katalanisch (Frankreich)

en: Catalan (Italy)
de: Katalanisch (Italien)

en: Caddo (United States)
de: Caddo (Vereinigte Staaten)

en: Chakma (Bangladesh)
de: Chakma (Bangladesch)

en: Chakma (India)
de: Chakma (Indien)

en: Chechen
de: Tschetschenisch

en: Chechen (Russia)
de: Tschetschenisch (Russland)

en: Cebuano (Philippines)
de: Cebuano (Philippinen)

en: Choctaw (United States)
de: Choctaw (Vereinigte Staaten)

en: Cherokee (United States)
de: Cherokee (Vereinigte Staaten)

en: Chickasaw (United States)
de: Chickasaw (Vereinigte Staaten)

en: Central Kurdish
de: Zentralkurdisch

en: Central Kurdish (Iraq)
de: Zentralkurdisch (Irak)

en: Central Kurdish (Iran)
de: Zentralkurdisch (Iran)

en: Corsican
de: Korsisch

en: Corsican (France)
de: Korsisch (Frankreich)

en: Czech (Czechia)
de: Tschechisch (Tschechien)

en: Church Slavic
de: Kirchenslawisch

en: Church Slavic (Russia)
de: Kirchenslawisch (Russland)

en: Chuvash
de: Tschuwaschisch

en: Chuvash (Russia)
de: Tschuwaschisch (Russland)

en: Welsh
de: Walisisch

en: Welsh (United Kingdom)
de: Walisisch (Vereinigtes Königreich)

en: Danish (Denmark)
de: Dänisch (Dänemark)

en: Danish (Greenland)
de: Dänisch (Grönland)

en: Taita (Kenya)
de: Taita (Kenia)

en: German (Austria)
de: Deutsch (Österreich)

en: German (Belgium)
de: Deutsch (Belgien)

en: German (Switzerland)
de: Deutsch (Schweiz)

en: German (Germany)
de: Deutsch (Deutschland)

en: German (Italy)
de: Deutsch (Italien)

en: German (Liechtenstein)
de: Deutsch (Liechtenstein)

en: German (Luxembourg)
de: Deutsch (Luxemburg)

en: Dogri (India)
de: Dogri (Indien)

en: Lower Sorbian
de: Niedersorbisch

en: Lower Sorbian (Germany)
de: Niedersorbisch (Deutschland)

en: Duala (Cameroon)
de: Duala (Kamerun)

en: Divehi
de: Maledivisch

en: Divehi (Maldives)
de: Dhivehi (Malediven)

en: Jola-Fonyi
de: Diola

en: Jola-Fonyi (Senegal)
de: Diola (Senegal)

en: Dzongkha (Bhutan)
de: Dzongkhan (Bhutan)

en: Embu (Kenya)
de: Embu (Kenia)

en: Ewe
de: Ewe-Sprache

en: Greek (Cyprus)
de: Griechisch (Zypern)

en: Greek (Greece)
de: Griechisch (Griechenland)

en: Greek (Polytonic)
de: Griechisch (polytonisch)

en: English (world)
de: Englisch (Welt)

en: English (Europe)
de: Englisch (Europa)

en: English (United Arab Emirates)
de: Englisch (Vereinigte Arabische Emirate)

en: English (Antigua & Barbuda)
de: Englisch (Antigua & Barbuda)

en: English (Anguilla)
de: Englisch (Anguilla)

en: English (American Samoa)
de: Englisch (Amerikanisch-Samoa)

en: English (Austria)
de: Englisch (Österreich)

en: English (Barbados)
de: Englisch (Barbados)

en: English (Belgium)
de: Englisch (Belgien)

en: English (Burundi)
de: Englisch (Burundi)

en: English (Bermuda)
de: Englisch (Bermuda)

en: English (Bahamas)
de: Englisch (Bahamas)

en: English (Botswana)
de: Englisch (Botswana)

en: English (Belize)
de: Englisch (Belize)

en: English (Cocos (Keeling) Islands)
de: Englisch (Kokos-(Keeling-)Inseln)

en: English (Switzerland)
de: Englisch (Schweiz)

en: English (Cook Islands)
de: Englisch (Cookinseln)

en: English (Cameroon)
de: Englisch (Kamerun)

en: English (Christmas Island)
de: Englisch (Weihnachtsinsel)

en: English (Cyprus)
de: Englisch (Zypern)

en: English (Germany)
de: Englisch (Deutschland)

en: English (Diego Garcia)
de: Englisch (Diego Garcia)

en: English (Denmark)
de: Englisch (Dänemark)

en: English (Dominica)
de: Englisch (Dominica)

en: English (Deseret) (United States)
de: English (Deseret) (Vereinigte Staaten)

en: English (Eritrea)
de: Englisch (Eritrea)

en: English (Finland)
de: Englisch (Finnland)

en: English (Fiji)
de: Englisch (Fidschi)

en: English (Falkland Islands)
de: Englisch (Falklandinseln)

en: English (Micronesia)
de: Englisch (Mikronesien)

en: English (Grenada)
de: Englisch (Grenada)

en: English (Guernsey)
de: Englisch (Guernsey)

en: English (Ghana)
de: Englisch (Ghana)

en: English (Gibraltar)
de: Englisch (Gibraltar)

en: English (Gambia)
de: Englisch (Gambia)

en: English (Guam)
de: Englisch (Guam)

en: English (Guyana)
de: Englisch (Guyana)

en: English (Hong Kong)
de: Englisch (Hongkong)

en: English (Ireland)
de: Englisch (Irland)

en: English (Israel)
de: Englisch (Israel)

en: English (Isle of Man)
de: Englisch (Insel Man)

en: English (India)
de: Englisch (Indien)

en: English (British Indian Ocean Territory)
de: Englisch (Britisches Territorium im Indischen Ozean)

en: English (Jersey)
de: Englisch (Jersey)

en: English (Jamaica)
de: Englisch (Jamaika)

en: English (Kenya)
de: English (Kenia)

en: English (Kiribati)
de: Englisch (Kiribati)

en: English (St. Kitts & Nevis)
de: Englisch (St. Kitts & Nevis)

en: English (Cayman Islands)
de: Englisch (Kaimaninseln)

en: English (St. Lucia)
de: Englisch (St. Lucia)

en: English (Liberia)
de: Englisch (Liberia)

en: English (Lesotho)
de: Englisch (Lesotho)

en: English (Madagascar)
de: Englisch (Madagaskar)

en: English (Marshall Islands)
de: Englisch (Marshallinseln)

en: English (Macao)
de: Englisch (Macau)

en: English (Northern Mariana Islands)
de: Englisch (Nördliche Marianen)

en: English (Montserrat)
de: Englisch (Montserrat)

en: English (Malta)
de: Englisch (Malta)

en: English (Mauritius)
de: Englisch (Mauritius)

en: English (Maldives)
de: Englisch (Malediven)

en: English (Malawi)
de: Englisch (Malawi)

en: English (Malaysia)
de: Englisch (Malaysia)

en: English (Namibia)
de: Englisch (Namibia)

en: English (Norfolk Island)
de: Englisch (Norfolkinsel)

en: English (Nigeria)
de: Englisch (Nigeria)

en: English (Netherlands)
de: Englisch (Niederlande)

en: English (Nauru)
de: Englisch (Nauru)

en: English (Niue)
de: Englisch (Niue)

en: English (New Zealand)
de: Englisch (Neuseeland)

en: English (Papua New Guinea)
de: Englisch (Papua-Neuguinea)

en: English (Philippines)
de: Englisch (Philippinen)

en: English (Pakistan)
de: Englisch (Pakistan)

en: English (Pitcairn Islands)
de: Englisch (Pitcairninseln)

en: English (Puerto Rico)
de: Englisch (Puerto Rico)

en: English (Palau)
de: Englisch (Palau)

en: English (Rwanda)
de: Englisch (Ruanda)

en: English (Solomon Islands)
de: Englisch (Salomon-Inseln)

en: English (Seychelles)
de: Englisch (Seychellen)

en: English (Sudan)
de: Englisch (Sudan)

en: English (Sweden)
de: Englisch (Schweden)

en: English (Singapore)
de: Englisch (Singapur)

en: English (St. Helena)
de: Englisch (St. Helena)

en: English (Slovenia)
de: Englisch (Slowenien)

en: English (Sierra Leone)
de: Englisch (Sierra Leone)

en: English (South Sudan)
de: Englisch (Südsudan)

en: English (Sint Maarten)
de: Englisch (Sint Maarten)

en: English (Eswatini)
de: Englisch (Eswatini)

en: English (Shavian)
de: Englisch (Shaw-Alphabet)

en: English (Shavian) (United Kingdom)
de: Englisch (Shaw-Alphabet) (Vereinigtes Königreich)

en: English (Turks & Caicos Islands)
de: Englisch (Turks- und Caicosinseln)

en: English (Tokelau)
de: Englisch (Tokelau)

en: English (Tonga)
de: Englisch (Tonga)

en: English (Trinidad & Tobago)
de: Englisch (Trinidad & Tobago)

en: English (Tuvalu)
de: Englisch (Tuvalu)

en: English (Tanzania)
de: Englisch (Tansania)

en: English (Uganda)
de: Englisch (Uganda)

en: English (U.S. Outlying Islands)
de: Englisch (Inselbesitzungen der Vereinigten Staaten)

en: English (United States)
de: Englisch (Vereinigte Staaten)

en: English (St. Vincent & Grenadines)
de: Englisch (St. Vincent und die Grenadinen)

en: English (British Virgin Islands)
de: Englisch (Britische Jungferninseln)

en: English (U.S. Virgin Islands)
de: Englisch (Amerikanische Jungferninseln)

en: English (Vanuatu)
de: Englisch (Vanuatu)

en: English (Samoa)
de: Englisch (Samoa)

en: English (South Africa)
de: Englisch (Südafrika)

en: English (Zambia)
de: Englisch (Sambia)

en: English (Zimbabwe)
de: Englisch (Simbabwe)

en: Esperanto (world)
de: Esperanto (Welt)

en: Spanish (Latin America)
de: Spanisch (Lateinamerika)

en: Spanish (Argentina)
de: Spanisch (Argentinien)

en: Spanish (Bolivia)
de: Spanisch (Bolivien)

en: Spanish (Brazil)
de: Spanisch (Brasilien)

en: Spanish (Belize)
de: Spanisch (Belize)

en: Spanish (Chile)
de: Spanisch (Chile)

en: Spanish (Colombia)
de: Spanisch (Kolumbien)

en: Spanish (Costa Rica)
de: Spanisch (Costa Rica)

en: Spanish (Cuba)
de: Spanisch (Kuba)

en: Spanish (Dominican Republic)
de: Spanisch (Dominikanische Republik)

en: Spanish (Ceuta & Melilla)
de: Spanisch (Ceuta & Melilla)

en: Spanish (Ecuador)
de: Spanisch (Ecuador)

en: Spanish (Spain)
de: Spanisch (Spanien)

en: Spanish (Equatorial Guinea)
de: Spanisch (Äquatorialguinea)

en: Spanish (Guatemala)
de: Spanisch (Guatemala)

en: Spanish (Honduras)
de: Spanisch (Honduras)

en: Spanish (Canary Islands)
de: Spanisch (Kanaren)

en: Spanish (Mexico)
de: Spanisch (Mexiko)

en: Spanish (Nicaragua)
de: Spanisch (Nicaragua)

en: Spanish (Panama)
de: Spanisch (Panama)

en: Spanish (Peru)
de: Spanisch (Peru)

en: Spanish (Philippines)
de: Spanisch (Philippinen)

en: Spanish (Puerto Rico)
de: Spanisch (Puerto Rico)

en: Spanish (Paraguay)
de: Spanisch (Paraguay)

en: Spanish (El Salvador)
de: Spanisch (El Salvador)

en: Spanish (United States)
de: Spanisch (Vereinigte Staaten)

en: Spanish (Uruguay)
de: Spanisch (Uruguay)

en: Spanish (Venezuela)
de: Spanisch (Venezuela)

en: Estonian (Estonia)
de: Estnisch (Estland)

en: Basque
de: Baskisch

en: Basque (Spain)
de: Baskisch (Spanien)

en: Ewondo (Cameroon)
de: Ewondo (Kamerun)

en: Persian
de: Persisch

en: Persian (Afghanistan)
de: Persisch (Afghanistan)

en: Persian (Iran)
de: Persisch (Iran)

en: Fula
de: Fulfulde

en: Fula (Adlam)
de: Fulfulde (Adlam)

en: Fula (Adlam) (Burkina Faso)
de: Fulfulde (Adlam) (Burkina Faso)

en: Fula (Adlam) (Cameroon)
de: Fulfulde (Adlam) (Kamerun)

en: Fula (Adlam) (Ghana)
de: Fulfulde (Adlam) (Ghana)

en: Fula (Adlam) (Gambia)
de: Fulfulde (Adlam) (Gambia)

en: Fula (Adlam) (Guinea)
de: Fulfulde (Adlam) (Guinea)

en: Fula (Adlam) (Guinea-Bissau)
de: Fulfulde (Adlam) (Guinea-Bissau)

en: Fula (Adlam) (Liberia)
de: Fulfulde (Adlam) (Liberia)

en: Fula (Adlam) (Mauritania)
de: Fulfulde (Adlam) (Mauretanien)

en: Fula (Adlam) (Niger)
de: Fulfulde (Adlam) (Niger)

en: Fula (Adlam) (Nigeria)
de: Fulfulde (Adlam) (Nigeria)

en: Fula (Adlam) (Sierra Leone)
de: Fulfulde (Adlam) (Sierra Leone)

en: Fula (Adlam) (Senegal)
de: Fulfulde (Adlam) (Senegal)

en: Fula (Latin)
de: Fulfulde (Lateinisch)

en: Fula (Latin) (Burkina Faso)
de: Fulfulde (Lateinisch) (Burkina Faso)

en: Fula (Latin) (Cameroon)
de: Fulfulde (Lateinisch) (Kamerun)

en: Fula (Latin) (Ghana)
de: Fulfulde (Lateinisch) (Ghana)

en: Fula (Latin) (Gambia)
de: Fulfulde (Lateinisch) (Gambia)

en: Fula (Latin) (Guinea)
de: Fulfulde (Lateinisch) (Guinea)

en: Fula (Latin) (Guinea-Bissau)
de: Fulfulde (Lateinisch) (Guinea-Bissau)

en: Fula (Latin) (Liberia)
de: Fulfulde (Lateinisch) (Liberia)

en: Fula (Latin) (Mauritania)
de: Fulfulde (Lateinisch) (Mauretanien)

en: Fula (Latin) (Niger)
de: Fulfulde (Lateinisch) (Niger)

en: Fula (Latin) (Nigeria)
de: Fulfulde (Lateinisch) (Nigeria)

en: Fula (Latin) (Sierra Leone)
de: Fulfulde (Lateinisch) (Sierra Leone)

en: Fula (Latin) (Senegal)
de: Fulfulde (Lateinisch) (Senegal)

en: Finnish (Finland)
de: Finnisch (Finnland)

en: Filipino
de: Pilipino

en: Filipino (Philippines)
de: Filipino (Philippinen)

en: Faroese
de: Färöisch

en: Faroese (Denmark)
de: Färöisch (Dänemark)

en: Faroese (Faroe Islands)
de: Färöisch (Färöer-Inseln)

en: French (Belgium)
de: Französisch (Belgien)

en: French (Burkina Faso)
de: Französisch (Burkina Faso)

en: French (Burundi)
de: Französisch (Burundi)

en: French (Benin)
de: Französisch (Benin)

en: French (St. Barthélemy)
de: Französisch (Saint-Barthélemy)

en: French (Congo - Kinshasa)
de: Französisch (Kongo-Kinshasa)

en: French (Central African Republic)
de: Französisch (Zentralafrikanische Republik)

en: French (Congo - Brazzaville)
de: Französisch (Kongo-Brazzaville)

en: French (Switzerland)
de: Französisch (Schweiz)

en: French (Côte d’Ivoire)
de: Französisch (Elfenbeinküste)

en: French (Cameroon)
de: Französisch (Kamerun)

en: French (Djibouti)
de: Französisch (Dschibuti)

en: French (Algeria)
de: Französisch (Algerien)

en: French (France)
de: Französisch (Frankreich)

en: French (Gabon)
de: Französisch (Gabun)

en: French (French Guiana)
de: Französisch (Französisch-Guayana)

en: French (Guinea)
de: Französisch (Guinea)

en: French (Guadeloupe)
de: Französisch (Guadeloupe)

en: French (Equatorial Guinea)
de: Französisch (Äquatorialguinea)

en: French (Haiti)
de: Französisch (Haiti)

en: French (Comoros)
de: Französisch (Komoren)

en: French (Luxembourg)
de: Französisch (Luxemburg)

en: French (Morocco)
de: Französisch (Marokko)

en: French (Monaco)
de: Französisch (Monaco)

en: French (St. Martin)
de: Französisch (St. Martin)

en: French (Madagascar)
de: Französisch (Madagaskar)

en: French (Mali)
de: Französisch (Mali)

en: French (Martinique)
de: Französisch (Martinique)

en: French (Mauritania)
de: Französisch (Mauretanien)

en: French (Mauritius)
de: Französisch (Mauritius)

en: French (New Caledonia)
de: Französisch (Neukaledonien)

en: French (Niger)
de: Französisch (Niger)

en: French (French Polynesia)
de: Französisch (Französisch-Polynesien)

en: French (St. Pierre & Miquelon)
de: Französisch (Saint-Pierre & Miquelon)

en: French (Réunion)
de: Französisch (Réunion)

en: French (Rwanda)
de: Französisch (Ruanda)

en: French (Seychelles)
de: Französisch (Seychellen)

en: French (Senegal)
de: Französisch (Senegal)

en: French (Syria)
de: Französisch (Syrien)

en: French (Chad)
de: Französisch (Tschad)

en: French (Togo)
de: Französisch (Togo)

en: French (Tunisia)
de: Französisch (Tunesien)

en: French (Vanuatu)
de: Französisch (Vanuatu)

en: French (Wallis & Futuna)
de: Französisch (Wallis & Futuna)

en: French (Mayotte)
de: Französisch (Mayotte)

en: Northern Frisian
de: Nordfriesisch

en: Northern Frisian (Germany)
de: Nordfriesisch (Deutschland)

en: Friulian
de: Friulisch

en: Friulian (Italy)
de: Friaulisch (Italien)

en: Western Frisian
de: Westfriesisch

en: Western Frisian (Netherlands)
de: Westfriesisch (Niederlande)

en: Irish
de: Irisch

en: Irish (United Kingdom)
de: Irisch (Vereinigtes Königreich)

en: Irish (Ireland)
de: Irisch (Irland)

en: Scottish Gaelic
de: Schottisch-Gälisch

en: Scottish Gaelic (United Kingdom)
de: Schottisch-Gälisch (Vereinigtes Königreich)

en: Geez
de: Altäthiopisch

en: Geez (Eritrea)
de: Altäthiopisch (Eritrea)

en: Geez (Ethiopia)
de: Altäthiopisch (Äthiopien)

en: Galician (Spain)
de: Galicisch (Spanien)

en: Swiss German
de: Schweizerdeutsch

en: Swiss German (Switzerland)
de: Schweizerdeutsch (Schweiz)

en: Swiss German (France)
de: Schweizerdeutsch (Frankreich)

en: Swiss German (Liechtenstein)
de: Schweizerdeutsch (Liechtenstein)

en: Gujarati (India)
de: Gujarati (Indien)

en: Gusii (Kenya)
de: Gusii (Kenia)

en: Manx (Isle of Man)
de: Manx (Insel Man)

en: Hausa
de: Haussa-Sprache

en: Hausa (Arabic)
de: Hausa (Arabisch)

en: Hausa (Arabic) (Nigeria)
de: Hausa (Arabisch) (Nigeria)

en: Hausa (Arabic) (Sudan)
de: Hausa (Arabisch) (Sudan)

en: Hausa (Latin)
de: Hausa (Lateinisch)

en: Hausa (Latin) (Ghana)
de: Hausa (Lateinisch) (Ghana)

en: Hausa (Latin) (Niger)
de: Hausa (Lateinisch) (Niger)

en: Hausa (Latin) (Nigeria)
de: Hausa (Lateinisch) (Nigeria)

en: Hawaiian
de: Hawaiisch

en: Hawaiian (United States)
de: Hawaiisch (Vereinigte Staaten)

en: Hebrew (Israel)
de: Hebräisch (Israel)

en: Hindi (India)
de: Hindi (Indien)

en: Hindi (Latin)
de: Hindi (Lateinisch)

en: Hindi (Latin) (India)
de: Hindi (Lateinisch) (Indien)

en: Hmong Njua (Nyiakeng Puachue Hmong) (United States)
de: Hmong Njua (Nyiakeng Puachue Hmong) (Vereinigte Staaten)

en: Croatian
de: Kroatisch

en: Croatian (Bosnia & Herzegovina)
de: Kroatisch (Bosnien & Herzegowina)

en: Croatian (Croatia)
de: Kroatisch (Kroatien)

en: Upper Sorbian
de: Obersorbisch

en: Upper Sorbian (Germany)
de: Obersorbisch (Deutschland)

en: Hungarian (Hungary)
de: Ungarisch (Ungarn)

en: Armenian
de: Armenisch

en: Armenian (Armenia)
de: Armenisch (Armenien)

en: Armenian (Armenia) (Revised Orthography)
de: Armenisch (Armenien) (überarbeitete Rechtschreibung)

en: Interlingua (world)
de: Interlingua (Welt)

en: Indonesian
de: Indonesisch

en: Indonesian (Indonesia)
de: Indonesisch (Indonesien)

en: Igbo
de: Ibo-Sprache

en: Sichuan Yi
de: Sichuan-Yi

en: Sichuan Yi (China)
de: Sichuan-Yi (China)

en: Ido (world)
de: Ido (Welt)

en: Icelandic (Iceland)
de: Isländisch (Island)

en: Italian (Switzerland)
de: Italienisch (Schweiz)

en: Italian (Italy)
de: Italienisch (Italien)

en: Italian (San Marino)
de: Italienisch (San Marino)

en: Italian (Vatican City)
de: Italienisch (Vatikanstadt)

en: Inuktitut (Canada)
de: Inuktitut (Kanada)

en: Inuktitut (Latin)
de: Inuktitut (Lateinisch)

en: Inuktitut (Latin) (Canada)
de: Inuktitut (Lateinisch) (Kanada)

en: Japanese (Japan)
de: Japanisch (Japan)

en: Lojban (world)
de: Lojban (Welt)

en: Ngomba (Cameroon)
de: Ngomba (Kamerun)

en: Machame (Tanzania)
de: Machame (Tansania)

en: Javanese
de: Javanisch

en: Javanese (Indonesia)
de: Javanisch (Indonesien)

en: Georgian
de: Georgisch

en: Georgian (Georgia)
de: Georgisch (Georgien)

en: Kabyle
de: Kabylisch

en: Kabyle (Algeria)
de: Kabylisch (Algerien)

en: Jju
de: Kaje

en: Jju (Nigeria)
de: Kaje (Nigeria)

en: Kamba
de: Kamba-Sprache

en: Kamba (Kenya)
de: Kamba (Kenia)

en: Makonde (Tanzania)
de: Makonde (Tansania)

en: Kabuverdianu
de: Kapverdisches Kreol

en: Kabuverdianu (Cape Verde)
de: Kapverdisches Kreol (Kap Verde)

en: Kenyang (Cameroon)
de: Kenyang (Kamerun)

en: Koro (Côte d’Ivoire)
de: Koro (Elfenbeinküste)

en: Kaingang (Brazil)
de: Kaingang (Brasilien)

en: Kikuyu (Kenya)
de: Kikuyu (Kenia)

en: Kazakh
de: Kasachisch

en: Kazakh (Cyrillic)
de: Kasachisch (Kyrillisch)

en: Kazakh (Cyrillic) (Kazakhstan)
de: Kasachisch (Kyrillisch) (Kasachstan)

en: Kazakh (Kazakhstan)
de: Kasachisch (Kasachstan)

en: Kako (Cameroon)
de: Kako (Kamerun)

en: Kalaallisut
de: Grönländisch

en: Kalaallisut (Greenland)
de: Grönländisch (Grönland)

en: Kalenjin (Kenya)
de: Kalenjin (Kenia)

en: Khmer (Cambodia)
de: Khmer (Kambodscha)

en: Kannada (India)
de: Kannada (Indien)

en: Korean (North Korea)
de: Koreanisch (Nordkorea)

en: Korean (South Korea)
de: Koreanisch (Südkorea)

en: Konkani (India)
de: Konkani (Indien)

en: Kashmiri (Arabic)
de: Kashmiri (Arabisch)

en: Kashmiri (Arabic) (India)
de: Kashmiri (Arabisch) (Indien)

en: Kashmiri (Devanagari) (India)
de: Kashmiri (Devanagari) (Indien)

en: Shambala (Tanzania)
de: Shambala (Tansania)

en: Bafia (Cameroon)
de: Bafia (Kamerun)

en: Colognian
de: Kölsch

en: Colognian (Germany)
de: Kölsch (Deutschland)

en: Kurdish
de: Kurdisch

en: Kurdish (Türkiye)
de: Kurdisch (Türkei)

en: Cornish
de: Kornisch

en: Cornish (United Kingdom)
de: Kornisch (Vereinigtes Königreich)

en: Kyrgyz
de: Kirgisisch

en: Kyrgyz (Kyrgyzstan)
de: Kirgisisch (Kirgisistan)

en: Latin
de: Lateinisch

en: Latin (Vatican City)
de: Latein (Vatikanstadt)

en: Langi (Tanzania)
de: Langi (Tansania)

en: Luxembourgish
de: Luxemburgisch

en: Luxembourgish (Luxembourg)
de: Luxemburgisch (Luxemburg)

en: Ganda
de: Luganda

en: Ganda (Uganda)
de: Luganda (Uganda)

en: Ligurian
de: Ligurisch

en: Ligurian (Italy)
de: Ligurisch (Italien)

en: Lakota (United States)
de: Lakota (Vereinigte Staaten)

en: Lombard
de: Lombardisch

en: Lombard (Italy)
de: Lombardisch (Italien)

en: Lingala (Congo - Kinshasa)
de: Lingala (Demokratische Republik Kongo)

en: Lingala (Central African Republic)
de: Lingala (Zentralafrikanische Republik)

en: Lingala (Congo - Brazzaville)
de: Lingala (Republik Kongo)

en: Lao
de: Laotisch

en: Lao (Laos)
de: Laotisch (Laos)

en: Northern Luri
de: Nordlurisch

en: Northern Luri (Iraq)
de: Nordlurisch (Irak)

en: Northern Luri (Iran)
de: Nordlurisch (Iran)

en: Lithuanian (Lithuania)
de: Litauisch (Litauen)

en: Luba-Katanga
de: Kiluba

en: Luba-Katanga (Congo - Kinshasa)
de: Kiluba (Kongo-Kinshasa)

en: Luo (Kenya)
de: Luo (Kenia)

en: Luyia
de: Luhya

en: Luyia (Kenya)
de: Luhya (Kenia)

en: Latvian
de: Lettisch

en: Latvian (Latvia)
de: Lettisch (Lettland)

en: Maithili (India)
de: Maithili (Indien)

en: Masai
de: Maa

en: Masai (Kenya)
de: Maa (Kenia)

en: Masai (Tanzania)
de: Maa (Tansania)

en: Moksha
de: Mokscha-Mordwinisch

en: Moksha (Russia)
de: Mokscha-Mordwinisch (Russland)

en: Meru
de: Kimeru

en: Meru (Kenya)
de: Kimeru (Kenia)

en: Malagasy (Madagascar)
de: Malagasy (Madagaskar)

en: Makhuwa-Meetto
de: Makua

en: Makhuwa-Meetto (Mozambique)
de: Makua (Mosambik)

en: Metaʼ (Cameroon)
de: Metaʼ (Kamerun)

en: Māori (New Zealand)
de: Māori (Neuseeland)

en: Macedonian
de: Mazedonisch

en: Macedonian (North Macedonia)
de: Mazedonisch (Nordmazedonien)

en: Malayalam (India)
de: Malayalam (Indien)

en: Mongolian
de: Mongolisch

en: Mongolian (Cyrillic)
de: Mongolisch (Kyrillisch)

en: Mongolian (Cyrillic) (Mongolia)
de: Mongolisch (Kyrillisch) (Mongolei)

en: Mongolian (Mongolia)
de: Mongolisch (Mongolei)

en: Mongolian (Mongolian)
de: Mongolisch (Mongolisch)

en: Mongolian (Mongolian) (China)
de: Mongolisch (Mongolisch) (China)

en: Mongolian (Mongolian) (Mongolia)
de: Mongolisch (Mongolisch) (Mongolei)

en: Manipuri
de: Meitei

en: Manipuri (Bangla)
de: Meitei (Bengalisch)

en: Manipuri (Bangla) (India)
de: Meitei (Bengalisch) (Indien)

en: Manipuri (Meitei Mayek)
de: Meitei (Meetei-Mayek)

en: Manipuri (Meitei Mayek) (India)
de: Meitei (Meetei-Mayek) (Indien)

en: Mohawk (Canada)
de: Mohawk (Kanada)

en: Marathi (India)
de: Marathi (Indien)

en: Malay
de: Malaysisch

en: Malay (Arabic)
de: Malaiisch (Arabisch)

en: Malay (Arabic) (Brunei)
de: Malaiisch (Arabisch) (Brunei)

en: Malay (Arabic) (Malaysia)
de: Malaiisch (Arabisch) (Malaysia)

en: Malay (Brunei)
de: Malaiisch (Brunei)

en: Malay (Indonesia)
de: Malaiisch (Indonesien)

en: Malay (Singapore)
de: Malaiisch (Singapur)

en: Maltese
de: Maltesisch

en: Maltese (Malta)
de: Maltesisch (Malta)

en: Mundang (Cameroon)
de: Mundang (Kamerun)

en: Muscogee
de: Muskogee

en: Muscogee (United States)
de: Muskogee (Vereinigte Staaten)

en: Burmese
de: Birmanisch

en: Burmese (Myanmar (Burma))
de: Burmesisch (Myanmar (Burma))

en: Erzya
de: Ersja-Mordwinisch

en: Erzya (Russia)
de: Ersja-Mordwinisch (Russland)

en: Mazanderani
de: Mazandarani

en: Mazanderani (Iran)
de: Mazandarani (Iran)

en: Norwegian Bokmål (Norway)
de: Norwegisch (Bokmål) (Norwegen)

en: Norwegian Bokmål (Svalbard & Jan Mayen)
de: Norwegisch (Bokmål) (Spitzbergen)

en: North Ndebele
de: Nord-Ndebele

en: North Ndebele (Zimbabwe)
de: Nord-Ndebele (Simbabwe)

en: Low German
de: Niederdeutsch

en: Low German (Germany)
de: Niederdeutsch (Deutschland)

en: Low German (Netherlands)
de: Niederdeutsch (Niederlande)

en: Nepali (India)
de: Nepali (Indien)

en: Dutch (Aruba)
de: Niederländisch (Aruba)

en: Dutch (Belgium)
de: Niederländisch (Belgien)

en: Dutch (Caribbean Netherlands)
de: Niederländisch (Karibische Niederlande)

en: Dutch (Curaçao)
de: Niederländisch (Curaçao)

en: Dutch (Netherlands)
de: Niederländisch (Niederlande)

en: Dutch (Suriname)
de: Niederländisch (Suriname)

en: Dutch (Sint Maarten)
de: Niederländisch (Sint Maarten)

en: Kwasio (Cameroon)
de: Kwasio (Kamerun)

en: Norwegian Nynorsk
de: Norwegisch (Nynorsk)

en: Norwegian Nynorsk (Norway)
de: Norwegisch (Nynorsk) (Norwegen)

en: Ngiemboon (Cameroon)
de: Ngiemboon (Kamerun)

en: Norwegian
de: Norwegisch

en: South Ndebele
de: Süd-Ndebele

en: South Ndebele (South Africa)
de: Süd-Ndebele (Südafrika)

en: Northern Sotho
de: Nord-Sotho

en: Northern Sotho (South Africa)
de: Nord-Sotho (Südafrika)

en: Nuer (South Sudan)
de: Nuer (Südsudan)

en: Navajo (United States)
de: Navajo (Vereinigte Staaten)

en: Nyankole
de: Runyankole

en: Nyankole (Uganda)
de: Runyankole (Uganda)

en: Occitan (Spain)
de: Okzitanisch (Spanien)

en: Occitan (France)
de: Okzitanisch (Frankreich)

en: Oromo
de: Galla-Sprache

en: Oromo (Ethiopia)
de: Oromo (Äthiopien)

en: Oromo (Kenya)
de: Oromo (Kenia)

en: Odia
de: Oriya

en: Odia (India)
de: Oriya (Indien)

en: Ossetic
de: Ossetisch

en: Ossetic (Georgia)
de: Ossetisch (Georgien)

en: Ossetic (Russia)
de: Ossetisch (Russland)

en: Osage (United States)
de: Osage (Vereinigte Staaten)

en: Punjabi
de: Panjabi

en: Punjabi (Arabic)
de: Panjabi (Arabisch)

en: Punjabi (Arabic) (Pakistan)
de: Panjabi (Arabisch) (Pakistan)

en: Punjabi (Gurmukhi)
de: Panjabi (Gurmukhi)

en: Punjabi (Gurmukhi) (India)
de: Panjabi (Gurmukhi) (Indien)

en: Punjabi (India)
de: Panjabi (Indien)

en: Punjabi (Pakistan)
de: Panjabi (Pakistan)

en: Papiamento
de: Papiamentu

en: Papiamento (Aruba)
de: Papiamentu (Aruba)

en: Papiamento (Curaçao)
de: Papiamentu (Curaçao)

en: Nigerian Pidgin
de: Nigerianisches Pidgin

en: Nigerian Pidgin (Nigeria)
de: Nigerianisches Pidgin (Nigeria)

en: Pijin (Solomon Islands)
de: Pijin (Salomon-Inseln)

en: Polish (Poland)
de: Polnisch (Polen)

en: Prussian
de: Altpreußisch

en: Prussian (world)
de: Altpreußisch (Welt)

en: Pashto
de: Paschtunisch

en: Pashto (Afghanistan)
de: Paschtunisch (Afghanistan)

en: Pashto (Pakistan)
de: Paschtunisch (Pakistan)

en: Portuguese (Angola)
de: Portugiesisch (Angola)

en: Portuguese (Switzerland)
de: Portugiesisch (Schweiz)

en: Portuguese (Cape Verde)
de: Portugiesisch (Kap Verde)

en: Portuguese (Equatorial Guinea)
de: Portugiesisch (Äquatorialguinea)

en: Portuguese (Guinea-Bissau)
de: Portugiesisch (Guinea-Bissau)

en: Portuguese (Luxembourg)
de: Portugiesisch (Luxemburg)

en: Portuguese (Macao)
de: Portugiesisch (Macau)

en: Portuguese (Mozambique)
de: Portugiesisch (Mosambik)

en: Portuguese (Portugal)
de: Portugiesisch (Portugal)

en: Portuguese (São Tomé & Príncipe)
de: Portugiesisch (São Tomé & Príncipe)

en: Portuguese (Timor-Leste)
de: Portugiesisch (Timor-Leste)

en: Quechua (Bolivia)
de: Quechua (Bolivien)

en: Kʼicheʼ
de: Quiché

en: Kʼicheʼ (Guatemala)
de: Quiché (Guatemala)

en: Rajasthani (India)
de: Rajasthani (Indien)

en: Rohingya (Hanifi) (Bangladesh)
de: Rohingya (Hanifi) (Bangladesch)

en: Riffian
de: Tarifit

en: Riffian (Morocco)
de: Tarifit (Marokko)

en: Romansh
de: Rätoromanisch

en: Romansh (Switzerland)
de: Rätoromanisch (Schweiz)

en: Rundi
de: Kirundi

en: Rundi (Burundi)
de: Kirundi (Burundi)

en: Romanian (Moldova)
de: Rumänisch (Moldau)

en: Romanian (Romania)
de: Rumänisch (Rumänien)

en: Rombo (Tanzania)
de: Rombo (Tansania)

en: Russian (Belarus)
de: Russisch (Belarus)

en: Russian (Kyrgyzstan)
de: Russisch (Kirgisistan)

en: Russian (Kazakhstan)
de: Russisch (Kasachstan)

en: Russian (Moldova)
de: Russisch (Moldau)

en: Russian (Russia)
de: Russisch (Russland)

en: Russian (Ukraine)
de: Russisch (Ukraine)

en: Kinyarwanda
de: Rwanda-Sprache

en: Kinyarwanda (Rwanda)
de: Kinyarwanda (Ruanda)

en: Rwa (Tanzania)
de: Rwa (Tansania)

en: Sanskrit (India)
de: Sanskrit (Indien)

en: Yakut
de: Jakutisch

en: Yakut (Russia)
de: Jakutisch (Russland)

en: Samburu (Kenya)
de: Samburu (Kenia)

en: Santali (Devanagari) (India)
de: Santali (Devanagari) (Indien)

en: Santali (Ol Chiki) (India)
de: Santali (Ol Chiki) (Indien)

en: Sangu (Tanzania)
de: Sangu (Tansania)

en: Sardinian
de: Sardisch

en: Sardinian (Italy)
de: Sardisch (Italien)

en: Sicilian
de: Sizilianisch

en: Sicilian (Italy)
de: Sizilianisch (Italien)

en: Sindhi (Arabic)
de: Sindhi (Arabisch)

en: Sindhi (Arabic) (Pakistan)
de: Sindhi (Arabisch) (Pakistan)

en: Sindhi (Devanagari) (India)
de: Sindhi (Devanagari) (Indien)

en: Southern Kurdish
de: Südkurdisch

en: Southern Kurdish (Iraq)
de: Südkurdisch (Irak)

en: Southern Kurdish (Iran)
de: Südkurdisch (Iran)

en: Northern Sami
de: Nordsamisch

en: Northern Sami (Finland)
de: Nordsamisch (Finnland)

en: Northern Sami (Norway)
de: Nordsamisch (Norwegen)

en: Northern Sami (Sweden)
de: Nordsamisch (Schweden)

en: Sena (Mozambique)
de: Sena (Mosambik)

en: Sango (Central African Republic)
de: Sango (Zentralafrikanische Republik)

en: Tachelhit
de: Taschelhit

en: Tachelhit (Latin)
de: Taschelhit (Lateinisch)

en: Tachelhit (Latin) (Morocco)
de: Taschelhit (Lateinisch) (Marokko)

en: Tachelhit (Tifinagh)
de: Taschelhit (Tifinagh)

en: Tachelhit (Tifinagh) (Morocco)
de: Taschelhit (Tifinagh) (Marokko)

en: Sinhala
de: Singhalesisch

en: Sinhala (Sri Lanka)
de: Singhalesisch (Sri Lanka)

en: Sidamo
de: Sidamo-Sprache

en: Sidamo (Ethiopia)
de: Sidama (Äthiopien)

en: Slovak (Slovakia)
de: Slowakisch (Slowakei)

en: Slovenian (Slovenia)
de: Slowenisch (Slowenien)

en: Southern Sami
de: Südsamisch

en: Southern Sami (Norway)
de: Südsamisch (Norwegen)

en: Southern Sami (Sweden)
de: Südsamisch (Schweden)

en: Lule Sami
de: Lulesamisch

en: Lule Sami (Norway)
de: Lulesamisch (Norwegen)

en: Lule Sami (Sweden)
de: Lulesamisch (Schweden)

en: Inari Sami
de: Inarisamisch

en: Inari Sami (Finland)
de: Inarisamisch (Finnland)

en: Skolt Sami
de: Skoltsamisch

en: Skolt Sami (Finland)
de: Skoltsamisch (Finnland)

en: Shona (Zimbabwe)
de: Shona (Simbabwe)

en: Somali (Djibouti)
de: Somali (Dschibuti)

en: Somali (Ethiopia)
de: Somali (Äthiopien)

en: Somali (Kenya)
de: Somali (Kenia)

en: Albanian (Albania)
de: Albanisch (Albanien)

en: Albanian (North Macedonia)
de: Albanisch (Nordmazedonien)

en: Albanian (Kosovo)
de: Albanisch (Kosovo)

en: Serbian
de: Serbisch

en: Serbian (Cyrillic)
de: Serbisch (Kyrillisch)

en: Serbian (Cyrillic) (Bosnia & Herzegovina)
de: Serbisch (Kyrillisch) (Bosnien & Herzegowina)

en: Serbian (Cyrillic) (Montenegro)
de: Serbisch (Kyrillisch) (Montenegro)

en: Serbian (Cyrillic) (Serbia)
de: Serbisch (Kyrillisch) (Serbien)

en: Serbian (Cyrillic) (Kosovo)
de: Serbisch (Kyrillisch) (Kosovo)

en: Serbian (Latin)
de: Serbisch (Lateinisch)

en: Serbian (Latin) (Bosnia & Herzegovina)
de: Serbisch (Lateinisch) (Bosnien & Herzegowina)

en: Serbian (Latin) (Montenegro)
de: Serbisch (Lateinisch) (Montenegro)

en: Serbian (Latin) (Serbia)
de: Serbisch (Lateinisch) (Serbien)

en: Serbian (Latin) (Kosovo)
de: Serbisch (Lateinisch) (Kosovo)

en: Swati
de: Swasi-Sprache

en: Swati (South Africa)
de: Swati (Südafrica)

en: Southern Sotho
de: Süd-Sotho

en: Southern Sotho (Lesotho)
de: Süd-Sotho (Lesotho)

en: Southern Sotho (South Africa)
de: Süd-Sotho (Südafrika)

en: Sundanese
de: Sundanesisch

en: Sundanese (Latin)
de: Sundanesisch (Lateinisch)

en: Sundanese (Latin) (Indonesia)
de: Sundanesisch (Lateinisch) (Indonesien)

en: Swedish (Åland Islands)
de: Schwedisch (Åland-Inseln)

en: Swedish (Finland)
de: Schwedisch (Finnland)

en: Swedish (Sweden)
de: Schwedisch (Schweden)

en: Swahili (Congo - Kinshasa)
de: Swahili (Kongo-Kinshasa)

en: Swahili (Kenya)
de: Swahili (Kenia)

en: Swahili (Tanzania)
de: Swahili (Tansania)

en: Syriac
de: Syrisch

en: Syriac (Iraq)
de: Syrisch (Irak)

en: Syriac (Syria)
de: Syrisch (Syrien)

en: Silesian
de: Schlesisch

en: Silesian (Poland)
de: Schlesisch (Polen)

en: Tamil (India)
de: Tamil (Indien)

en: Tamil (Singapore)
de: Tamil (Singapur)

en: Telugu (India)
de: Telugu (Indien)

en: Teso (Kenya)
de: Teso (Kenia)

en: Tajik
de: Tadschikisch

en: Tajik (Cyrillic)
de: Tadschikisch (Kyrillisch)

en: Tajik (Cyrillic) (Tajikistan)
de: Tadschikisch (Kyrillisch) (Tadschikistan)

en: Tajik (Tajikistan)
de: Tadschikisch (Tadschikistan)

en: Tigrinya
de: Tigrinja-Sprache

en: Tigrinya (Eritrea)
de: Tigrinisch (Eritrea)

en: Tigrinya (Ethiopia)
de: Tigrinya (Äthiopien)

en: Tigre
de: Tigre-Sprache

en: Turkmen
de: Turkmenisch

en: Turkmen (Turkmenistan)
de: Turkmenisch (Turkmenistan)

en: Tswana (South Africa)
de: Setswana (Südafrika)

en: Tongan
de: Tongaisch

en: Tongan (Tonga)
de: Tongaisch (Tonga)

en: Toki Pona (world)
de: Toki Pona (Welt)

en: Tok Pisin (Papua New Guinea)
de: Tok Pisin (Papua-Neuguinea)

en: Turkish (Cyprus)
de: Türkisch (Zypern)

en: Turkish (Türkiye)
de: Türkisch (Türkei)

en: Tsonga (South Africa)
de: Xitsonga (Südafrika)

en: Tatar
de: Tatarisch

en: Tatar (Russia)
de: Tatarisch (Russland)

en: Central Atlas Tamazight
de: Zentralatlas-Tamazight

en: Central Atlas Tamazight (Morocco)
de: Zentralatlas-Tamazight (Marokko)

en: Uyghur
de: Uigurisch

en: Uyghur (China)
de: Uigurisch (China)

en: Ukrainian (Ukraine)
de: Ukrainisch (Ukraine)

en: Unknown language
de: Unbekannte Sprache

en: Urdu (India)
de: Urdu (Indien)

en: Uzbek
de: Usbekisch

en: Uzbek (Arabic)
de: Usbekisch (Arabisch)

en: Uzbek (Arabic) (Afghanistan)
de: Usbekisch (Arabisch) (Afghanistan)

en: Uzbek (Cyrillic)
de: Usbekisch (Kyrillisch)

en: Uzbek (Cyrillic) (Uzbekistan)
de: Usbekisch (Kyrillisch) (Usbekistan)

en: Uzbek (Latin)
de: Usbekisch (Lateinisch)

en: Uzbek (Latin) (Uzbekistan)
de: Usbekisch (Lateinisch) (Usbekistan)

en: Vai (Latin)
de: Vai (Lateinisch)

en: Vai (Latin) (Liberia)
de: Vai (Lateinisch) (Liberia)

en: Venda
de: Venda-Sprache

en: Venda (South Africa)
de: Tshivenda (Südafrika)

en: Venetian
de: Venetisch

en: Venetian (Italy)
de: Venetisch (Italien)

en: Vietnamese
de: Vietnamesisch

en: Vietnamese (Vietnam)
de: Vietnamesisch (Vietnam)

en: Volapük (world)
de: Volapük (Welt)

en: Vunjo (Tanzania)
de: Vunjo (Tansania)

en: Walloon
de: Wallonisch

en: Walloon (Belgium)
de: Wallonisch (Belgien)

en: Walser (Switzerland)
de: Walliserdeutsch (Schweiz)

en: Wolaytta (Ethiopia)
de: Wolaytta (Äthiopien)

en: Warlpiri (Australia)
de: Warlpiri (Australien)

en: Wolof
de: Wolof-Sprache

en: Xhosa
de: Xhosa-Sprache

en: Xhosa (South Africa)
de: Xhosa (Südafrika)

en: Yangben (Cameroon)
de: Yangben (Kamerun)

en: Yiddish
de: Jiddisch

en: Yiddish (world)
de: Jiddisch (Welt)

en: Nheengatu (Brazil)
de: Nheengatu (Brasilien)

en: Nheengatu (Colombia)
de: Nheengatu (Kolumbien)

en: Cantonese
de: Kantonesisch

en: Cantonese (Simplified)
de: Kantonesisch (vereinfacht)

en: Cantonese (Simplified) (China)
de: Kantonesisch (vereinfacht) (China)

en: Cantonese (Traditional)
de: Kantonesisch (traditionell)

en: Cantonese (Traditional) (Hong Kong)
de: Kantonesisch (traditionell) (Hongkong)

en: Standard Moroccan Tamazight
de: Marokkanisches Tamazight

en: Standard Moroccan Tamazight (Morocco)
de: Marokkanisches Tamazight (Marokko)

en: Chinese
de: Chinesisch

en: Chinese (Simplified)
de: Chinesisch (vereinfacht)

en: Chinese (Simplified) (China)
de: Chinesisch (vereinfacht) (China)

en: Chinese (Simplified) (Hong Kong)
de: Chinesisch (vereinfacht) (Hongkong)

en: Chinese (Simplified) (Macao)
de: Chinesisch (vereinfacht) (Macau)

en: Chinese (Simplified) (Singapore)
de: Chinesisch (vereinfacht) (Singapur)

en: Chinese (Traditional)
de: Chinesisch (traditionell)

en: Chinese (Traditional) (Hong Kong)
de: Chinesisch (traditionell) (Hongkong)

en: Chinese (Traditional) (Macao)
de: Chinesisch (traditionell) (Macau)

en: Chinese (Traditional) (Taiwan)
de: Chinesisch (traditionell) (Taiwan)

en: Zulu
de: Zulu-Sprache

en: Zulu (South Africa)
de: Zulu (Südafrika)

en: Cyrillic
de: Kyrillisch

en: Hangul
de: Hangeul
