picard 2.9.1 - en to fi translation catalogue (968 entries)

en: Stable releases only
fi: Vain vakaat versiot

en: Stable and Beta releases
fi: Vakaat ja beta-versiot

en: Stable, Beta and Dev releases
fi: Vakaat, beta- ja kehitys-versiot

en: My script
fi: Oma komentosarja

en: My profile
fi: Oma profiili

en: (copy)
fi: (kopio)

en: Arabic
fi: arabia

en: Catalan
fi: katalaani

en: Czech
fi: tšekki

en: Danish
fi: tanska

en: German
fi: saksa

en: Greek
fi: kreikka

en: English
fi: englanti

en: English (Australia)
fi: englanti (Australia)

en: English (Canada)
fi: englanti (Kanada)

en: English (United Kingdom)
fi: englanti (Yhdistynyt kuningaskunta)

en: Spanish
fi: espanja

en: Estonian
fi: viro

en: Finnish
fi: suomi

en: French
fi: ranska

en: French (Canada)
fi: ranska (Kanada)

en: Galician
fi: galicia

en: Hebrew
fi: heprea

en: Hungarian
fi: unkari

en: Icelandic
fi: islanti

en: Italian
fi: italia

en: Japanese
fi: japani

en: Korean
fi: korea

en: Lithuanian
fi: liettua

en: Malay (Malaysia)
fi: malaiji (Malesia)

en: Norwegian Bokmål
fi: kirjanorja

en: Dutch
fi: hollanti

en: Occitan
fi: oksitaani

en: Polish
fi: puola

en: Portuguese
fi: portugali

en: Portuguese (Brazil)
fi: portugali (Brasilia)

en: Romanian
fi: romania

en: Russian
fi: venäjä

en: Slovak
fi: slovakki

en: Slovenian
fi: sloveeni

en: Albanian
fi: albania

en: Swedish
fi: ruotsi

en: Turkish
fi: turkki

en: Ukrainian
fi: ukraina

en: Chinese (China)
fi: kiina (Kiina)

en: Chinese (Taiwan)
fi: kiina (Taiwan)

en: Afar
fi: afar

en: Afar (Djibouti)
fi: afar (Djibouti)

en: Afar (Eritrea)
fi: afar (Eritrea)

en: Afar (Eritrea) (Saho)
fi: afar (Eritrea, Saho)

en: Afar (Ethiopia)
fi: afar (Etiopia)

en: Abkhazian
fi: abhaasi

en: Abkhazian (Georgia)
fi: abhaasi (Georgia)

en: Afrikaans
fi: afrikaans

en: Afrikaans (Namibia)
fi: afrikaans (Namibia)

en: Afrikaans (South Africa)
fi: afrikaans (Etelä-Afrikka)

en: Aghem
fi: aghem

en: Aghem (Cameroon)
fi: aghem (Kamerun)

en: Akan
fi: akan

en: Akan (Ghana)
fi: akan (Ghana)

en: Amharic
fi: amhara

en: Amharic (Ethiopia)
fi: amhara (Etiopia)

en: Aragonese
fi: aragonia

en: Aragonese (Spain)
fi: aragonia (Espanja)

en: Obolo
fi: obolo

en: Obolo (Nigeria)
fi: obolo (Nigeria)

en: Syria
fi: Syyria

en: Arabic (world)
fi: arabia (maailma)

en: Arabic (United Arab Emirates)
fi: arabia (Arabiemiirikunnat)

en: Arabic (Bahrain)
fi: arabia (Bahrain)

en: Arabic (Djibouti)
fi: arabia (Djibouti)

en: Arabic (Algeria)
fi: arabia (Algeria)

en: Arabic (Egypt)
fi: arabia (Egypti)

en: Arabic (Western Sahara)
fi: arabia (Länsi-Sahara)

en: Arabic (Eritrea)
fi: arabia (Eritrea)

en: Arabic (Israel)
fi: arabia (Israel)

en: Arabic (Iraq)
fi: arabia (Irak)

en: Arabic (Jordan)
fi: arabia (Jordania)

en: Arabic (Comoros)
fi: arabia (Komorit)

en: Arabic (Kuwait)
fi: arabia (Kuwait)

en: Arabic (Lebanon)
fi: arabia (Libanon)

en: Arabic (Libya)
fi: arabia (Libya)

en: Arabic (Morocco)
fi: arabia (Marokko)

en: Arabic (Mauritania)
fi: arabia (Mauritania)

en: Arabic (Oman)
fi: arabia (Oman)

en: Arabic (Palestinian Territories)
fi: arabia (Palestiinalaisalueet)

en: Arabic (Qatar)
fi: arabia (Qatar)

en: Arabic (Saudi Arabia)
fi: arabia (Saudi-Arabia)

en: Arabic (Sudan)
fi: arabia (Sudan)

en: Arabic (Somalia)
fi: arabia (Somalia)

en: Arabic (South Sudan)
fi: arabia (Etelä-Sudan)

en: Arabic (Syria)
fi: arabia (Syyria)

en: Arabic (Chad)
fi: arabia (Tšad)

en: Arabic (Tunisia)
fi: arabia (Tunisia)

en: Arabic (Yemen)
fi: arabia (Jemen)

en: Mapuche
fi: mapudungun

en: Mapuche (Chile)
fi: mapudungun (Chile)

en: Assamese
fi: assami

en: Assamese (India)
fi: assami (Intia)

en: Asu
fi: asu

en: Asu (Tanzania)
fi: asu (Tansania)

en: Asturian
fi: asturia

en: Asturian (Spain)
fi: asturia (Espanja)

en: Azerbaijani
fi: azeri

en: Azerbaijani (Arabic)
fi: azeri (arabialainen)

en: Azerbaijani (Arabic) (Iraq)
fi: azeri (arabialainen) (Irak)

en: Azerbaijani (Arabic) (Iran)
fi: azeri (arabialainen) (Iran)

en: Azerbaijani (Arabic) (Türkiye)
fi: azeri (arabialainen) (Turkki)

en: Azerbaijani (Cyrillic)
fi: azeri (kyrillinen)

en: Azerbaijani (Cyrillic) (Azerbaijan)
fi: azeri (kyrillinen, Azerbaidžan)

en: Azerbaijani (Latin)
fi: azeri (latinalainen)

en: Azerbaijani (Latin) (Azerbaijan)
fi: azeri (latinalainen, Azerbaidžan)

en: Bashkir
fi: baškiiri

en: Bashkir (Russia)
fi: baškiiri (Venäjä)

en: Baluchi
fi: belutši

en: Baluchi (Arabic)
fi: belutši (arabialainen)

en: Baluchi (Latin)
fi: belutši (latinalainen)

en: Baluchi (Latin) (Pakistan)
fi: belutši (latinalainen) (Pakistan)

en: Basaa
fi: basaa

en: Basaa (Cameroon)
fi: basaa (Kamerun)

en: Belarusian
fi: valkovenäjä

en: Belarusian (Belarus)
fi: valkovenäjä (Valko-Venäjä)

en: Belarusian (Taraskievica orthography)
fi: valkovenäjä (Taraškjevitšin kielioppi)

en: Bemba
fi: bemba

en: Bemba (Zambia)
fi: bemba (Sambia)

en: Bena
fi: bena

en: Bena (Tanzania)
fi: bena (Tansania)

en: Bulgarian
fi: bulgaria

en: Bulgarian (Bulgaria)
fi: bulgaria (Bulgaria)

en: Haryanvi
fi: haryanvi

en: Haryanvi (India)
fi: haryanvi (India)

en: Western Balochi
fi: länsibelutši

en: Western Balochi (United Arab Emirates)
fi: länsibelutši (Arabiemiirikunnat)

en: Western Balochi (Afghanistan)
fi: länsibelutši (Afganistan)

en: Western Balochi (Iran)
fi: länsibelutši (Iran)

en: Western Balochi (Oman)
fi: länsibelutši (Oman)

en: Western Balochi (Pakistan)
fi: länsibelutši (Pakistan)

en: Bhojpuri
fi: bhodžpuri

en: Bhojpuri (India)
fi: bhodžpuri (Intia)

en: Tai Dam
fi: tai dam

en: Tai Dam (Vietnam)
fi: tai dam (Vietnam)

en: Bambara
fi: bambara

en: Bambara (Mali)
fi: bambara (Mali)

en: Bambara (N’Ko)
fi: bambara (n'ko)

en: Bambara (N’Ko) (Mali)
fi: Bambaran kieli (N'Ko) (Mali)

en: Bangla
fi: bengali

en: Bangla (Bangladesh)
fi: bengali (Bangladesh)

en: Bangla (India)
fi: bengali (Intia)

en: Tibetan
fi: tiibet

en: Tibetan (China)
fi: tiibet (Kiina)

en: Tibetan (India)
fi: tiibet (Intia)

en: Breton
fi: bretoni

en: Breton (France)
fi: bretoni (Ranska)

en: Bodo
fi: bodo

en: Bodo (India)
fi: bodo (Intia)

en: Bosnian
fi: bosnia

en: Bosnian (Cyrillic)
fi: bosnia (kyrillinen)

en: Bosnian (Cyrillic) (Bosnia & Herzegovina)
fi: bosnia (kyrillinen, Bosnia ja Hertsegovina)

en: Bosnian (Latin)
fi: bosnia (latinalainen)

en: Bosnian (Latin) (Bosnia & Herzegovina)
fi: bosnia (latinalainen) (Bosnia ja Hertsegovina)

en: Akoose
fi: koose

en: Akoose (Cameroon)
fi: koose (Kamerun)

en: Blin
fi: bilin

en: Blin (Eritrea)
fi: bilin (Eritrea)

en: Catalan (Andorra)
fi: katalaani (Andorra)

en: Catalan (Spain)
fi: katalaani (Espanja)

en: Catalan (Spain Valencian)
fi: katalaani (Espanja, katalaanin valencian murre)

en: Catalan (France)
fi: katalaani (Ranska)

en: Catalan (Italy)
fi: katalaani (Italia)

en: Caddo
fi: caddo

en: Caddo (United States)
fi: caddo (Yhdysvallat)

en: Atsam
fi: atsam

en: Atsam (Nigeria)
fi: atsam (Nigeria)

en: Chakma
fi: chakmalainen

en: Chakma (Bangladesh)
fi: chakmalainen (Bangladesh)

en: Chakma (India)
fi: chakmalainen (Intia)

en: Chechen
fi: tšetšeeni

en: Chechen (Russia)
fi: tšetšeeni (Venäjä)

en: Cebuano
fi: cebuano

en: Cebuano (Philippines)
fi: cebuano (Filippiinit)

en: Chiga
fi: kiga

en: Chiga (Uganda)
fi: kiga (Uganda)

en: Choctaw
fi: choctaw

en: Choctaw (United States)
fi: choctaw (Yhdysvallat)

en: Cherokee
fi: cherokee

en: Cherokee (United States)
fi: cherokee (Yhdysvallat)

en: Chickasaw (United States)
fi: Chickasaw (Yhdysvallat)

en: Central Kurdish
fi: sorani

en: Central Kurdish (Iraq)
fi: sorani (Irak)

en: Central Kurdish (Iran)
fi: sorani (Iran)

en: Corsican
fi: korsika

en: Corsican (France)
fi: korsika (Ranska)

en: Czech (Czechia)
fi: tšekki (Tšekki)

en: Church Slavic
fi: kirkkoslaavi

en: Church Slavic (Russia)
fi: kirkkoslaavi (Venäjä)

en: Chuvash
fi: tšuvassi

en: Chuvash (Russia)
fi: tšuvassi (Venäjä)

en: Welsh
fi: kymri

en: Welsh (United Kingdom)
fi: kymri (Yhdistynyt kuningaskunta)

en: Danish (Denmark)
fi: tanska (Tanska)

en: Danish (Greenland)
fi: tanska (Grönlanti)

en: Taita
fi: taita

en: Taita (Kenya)
fi: taita (Kenia)

en: German (Austria)
fi: saksa (Itävalta)

en: German (Belgium)
fi: saksa (Belgia)

en: German (Switzerland)
fi: saksa (Sveitsi)

en: German (Germany)
fi: saksa (Saksa)

en: German (Italy)
fi: saksa (Italia)

en: German (Liechtenstein)
fi: saksa (Liechtenstein)

en: German (Luxembourg)
fi: saksa (Luxemburg)

en: Zarma
fi: djerma

en: Zarma (Niger)
fi: djerma (Niger)

en: Dogri
fi: dogri

en: Dogri (India)
fi: dogri (Intia)

en: Lower Sorbian
fi: alasorbi

en: Lower Sorbian (Germany)
fi: alasorbi (Saksa)

en: Duala
fi: duala

en: Duala (Cameroon)
fi: duala (Kamerun)

en: Divehi
fi: divehi

en: Divehi (Maldives)
fi: divehi (Malediivit)

en: Jola-Fonyi
fi: jola-fonyi

en: Jola-Fonyi (Senegal)
fi: jola-fonyi (Senegal)

en: Dzongkha
fi: dzongkha

en: Dzongkha (Bhutan)
fi: dzongkha (Bhutan)

en: Embu
fi: embu

en: Embu (Kenya)
fi: embu (Kenia)

en: Ewe
fi: ewe

en: Ewe (Ghana)
fi: ewe (Ghana)

en: Ewe (Togo)
fi: ewe (Togo)

en: Greek (Cyprus)
fi: kreikka (Kypros)

en: Greek (Greece)
fi: kreikka (Kreikka)

en: Greek (Polytonic)
fi: kreikka (polytoninen)

en: English (world)
fi: englanti (maailma)

en: English (Europe)
fi: englanti (Eurooppa)

en: English (United Arab Emirates)
fi: Englanti (Arabiemiirikunnat)

en: English (Antigua & Barbuda)
fi: englanti (Antigua ja Barbuda)

en: English (Anguilla)
fi: englanti (Anguilla)

en: English (American Samoa)
fi: englanti (Amerikan Samoa)

en: English (Austria)
fi: englanti (Itävalta)

en: English (Barbados)
fi: englanti (Barbados)

en: English (Belgium)
fi: englanti (Belgia)

en: English (Burundi)
fi: englanti (Burundi)

en: English (Bermuda)
fi: englanti (Bermuda)

en: English (Bahamas)
fi: englanti (Bahama)

en: English (Botswana)
fi: englanti (Botswana)

en: English (Belize)
fi: englanti (Belize)

en: English (Cocos (Keeling) Islands)
fi: englanti (Kookossaaret (Keelingsaaret))

en: English (Switzerland)
fi: englanti (Sveitsi)

en: English (Cook Islands)
fi: englanti (Cookinsaaret)

en: English (Cameroon)
fi: englanti (Kamerun)

en: English (Christmas Island)
fi: englanti (Joulusaari)

en: English (Cyprus)
fi: englanti (Kypros)

en: English (Germany)
fi: englanti (Saksa)

en: English (Diego Garcia)
fi: englanti (Diego Garcia)

en: English (Denmark)
fi: englanti (Tanska)

en: English (Dominica)
fi: englanti (Dominica)

en: English (Deseret)
fi: englanti (Deseret)

en: English (Deseret) (United States)
fi: englanti (Deseret, Yhdysvallat)

en: English (Eritrea)
fi: englanti (Eritrea)

en: English (Finland)
fi: englanti (Suomi)

en: English (Fiji)
fi: englanti (Fidži)

en: English (Falkland Islands)
fi: englanti (Falklandinsaaret)

en: English (Micronesia)
fi: englanti (Mikronesian liittovaltio)

en: English (Grenada)
fi: englanti (Grenada)

en: English (Guernsey)
fi: englanti (Guernsey)

en: English (Ghana)
fi: englanti (Ghana)

en: English (Gibraltar)
fi: englanti (Gibraltar)

en: English (Gambia)
fi: englanti (Gambia)

en: English (Guam)
fi: englanti (Guam)

en: English (Guyana)
fi: englanti (Guyana)

en: English (Hong Kong)
fi: englanti (Hongkong)

en: English (Ireland)
fi: englanti (Irlanti)

en: English (Israel)
fi: englanti (Israel)

en: English (Isle of Man)
fi: englanti (Mansaari)

en: English (India)
fi: englanti (Intia)

en: English (British Indian Ocean Territory)
fi: englanti (Brittiläinen Intian valtameren alue)

en: English (Jersey)
fi: englanti (Jersey)

en: English (Jamaica)
fi: englanti (Jamaika)

en: English (Kenya)
fi: englanti (Kenia)

en: English (Kiribati)
fi: englanti (Kiribati)

en: English (St. Kitts & Nevis)
fi: englanti (Saint Kitts ja Nevis)

en: English (Cayman Islands)
fi: englanti (Caymansaaret)

en: English (St. Lucia)
fi: englanti (Saint Lucia)

en: English (Liberia)
fi: englanti (Liberia)

en: English (Lesotho)
fi: englanti (Lesotho)

en: English (Madagascar)
fi: englanti (Madagaskar)

en: English (Marshall Islands)
fi: englanti (Marshallinsaaret)

en: English (Macao)
fi: englanti (Macao)

en: English (Northern Mariana Islands)
fi: englanti (Pohjois-Mariaanit)

en: English (Montserrat)
fi: englanti (Montserrat)

en: English (Malta)
fi: englanti (Malta)

en: English (Mauritius)
fi: englanti (Mauritius)

en: English (Maldives)
fi: englanti (Malediivit)

en: English (Malawi)
fi: englanti (Malawi)

en: English (Malaysia)
fi: englanti (Malesia)

en: English (Namibia)
fi: englanti (Namibia)

en: English (Norfolk Island)
fi: englanti (Norfolkinsaari)

en: English (Nigeria)
fi: englanti (Nigeria)

en: English (Netherlands)
fi: englanti (Alankomaat)

en: English (Nauru)
fi: englanti (Nauru)

en: English (Niue)
fi: englanti (Niue)

en: English (New Zealand)
fi: englanti (Uusi-Seelanti)

en: English (Papua New Guinea)
fi: englanti (Papua-Uusi-Guinea)

en: English (Philippines)
fi: englanti (Filippiinit)

en: English (Pakistan)
fi: englanti (Pakistan)

en: English (Pitcairn Islands)
fi: englanti (Pitcairn)

en: English (Puerto Rico)
fi: englanti (Puerto Rico)

en: English (Palau)
fi: englanti (Palau)

en: English (Rwanda)
fi: englanti (Ruanda)

en: English (Solomon Islands)
fi: englanti (Salomonsaaret)

en: English (Seychelles)
fi: englanti (Seychellit)

en: English (Sudan)
fi: englanti (Sudan)

en: English (Sweden)
fi: englanti (Ruotsi)

en: English (Singapore)
fi: englanti (Singapore)

en: English (St. Helena)
fi: englanti (Saint Helena)

en: English (Slovenia)
fi: englanti (Slovenia)

en: English (Sierra Leone)
fi: englanti (Sierra Leone)

en: English (South Sudan)
fi: englanti (Etelä-Sudan)

en: English (Sint Maarten)
fi: englanti (Sint Maarten)

en: English (Eswatini)
fi: englanti (Swazimaa)

en: English (Shavian)
fi: englanti (shaw’lainen)

en: English (Shavian) (United Kingdom)
fi: englanti (shaw) (Yhdistynyt kuningaskunta)

en: English (Turks & Caicos Islands)
fi: englanti (Turks- ja Caicossaaret)

en: English (Tokelau)
fi: englanti (Tokelau)

en: English (Tonga)
fi: englanti (Tonga)

en: English (Trinidad & Tobago)
fi: englanti (Trinidad ja Tobago)

en: English (Tuvalu)
fi: englanti (Tuvalu)

en: English (Tanzania)
fi: englanti (Tansania)

en: English (Uganda)
fi: englanti (Uganda)

en: English (U.S. Outlying Islands)
fi: englanti (Yhdysvaltain erillissaaret)

en: English (United States)
fi: englanti (Yhdysvallat)

en: English (St. Vincent & Grenadines)
fi: englanti (Saint Vincent ja Grenadiinit)

en: English (British Virgin Islands)
fi: englanti (Brittiläiset Neitsytsaaret)

en: English (U.S. Virgin Islands)
fi: englanti (Yhdysvaltain Neitsytsaaret)

en: English (Vanuatu)
fi: englanti (Vanuatu)

en: English (Samoa)
fi: englanti (Samoa)

en: English (South Africa)
fi: englanti (Etelä-Afrikka)

en: English (Zambia)
fi: englanti (Sambia)

en: English (Zimbabwe)
fi: englanti (Zimbabwe)

en: Esperanto
fi: esperanto

en: Esperanto (world)
fi: esperanto (maailma)

en: Spanish (Latin America)
fi: espanja (Latinalainen Amerikka)

en: Spanish (Argentina)
fi: espanja (Argentiina)

en: Spanish (Bolivia)
fi: espanja (Bolivia)

en: Spanish (Brazil)
fi: espanja (Brasilia)

en: Spanish (Belize)
fi: espanja (Belize)

en: Spanish (Chile)
fi: espanja (Chile)

en: Spanish (Colombia)
fi: espanja (Kolumbia)

en: Spanish (Costa Rica)
fi: espanja (Costa Rica)

en: Spanish (Cuba)
fi: espanja (Kuuba)

en: Spanish (Dominican Republic)
fi: espanja (Dominikaaninen tasavalta)

en: Spanish (Ceuta & Melilla)
fi: espanja (Ceuta ja Melilla)

en: Spanish (Ecuador)
fi: espanja (Ecuador)

en: Spanish (Spain)
fi: espanja (Espanja)

en: Spanish (Equatorial Guinea)
fi: espanja (Päiväntasaajan Guinea)

en: Spanish (Guatemala)
fi: espanja (Guatemala)

en: Spanish (Honduras)
fi: espanja (Honduras)

en: Spanish (Canary Islands)
fi: espanja (Kanariansaaret)

en: Spanish (Mexico)
fi: espanja (Meksiko)

en: Spanish (Nicaragua)
fi: espanja (Nicaragua)

en: Spanish (Panama)
fi: espanja (Panama)

en: Spanish (Peru)
fi: espanja (Peru)

en: Spanish (Philippines)
fi: espanja (Filippiinit)

en: Spanish (Puerto Rico)
fi: espanja (Puerto Rico)

en: Spanish (Paraguay)
fi: espanja (Paraguay)

en: Spanish (El Salvador)
fi: espanja (El Salvador)

en: Spanish (United States)
fi: espanja (Yhdysvallat)

en: Spanish (Uruguay)
fi: espanja (Uruguay)

en: Spanish (Venezuela)
fi: espanja (Venezuela)

en: Estonian (Estonia)
fi: viro (Viro)

en: Basque
fi: baski

en: Basque (Spain)
fi: baski (Espanja)

en: Ewondo
fi: ewondo

en: Ewondo (Cameroon)
fi: ewondo (Kamerun)

en: Persian
fi: persia

en: Persian (Afghanistan)
fi: persia (Afganistan)

en: Persian (Iran)
fi: persia (Iran)

en: Fula
fi: Fulani

en: Fula (Adlam)
fi: Fulani (Adlam)

en: Fula (Adlam) (Burkina Faso)
fi: Fulani (Adlam) (Burkina Faso)

en: Fula (Adlam) (Cameroon)
fi: Fulani (Adlam) (Cameroon)

en: Fula (Adlam) (Ghana)
fi: Fulani (Adlam) (Ghana)

en: Fula (Adlam) (Gambia)
fi: Fulani (Adlam) (Gambia)

en: Fula (Adlam) (Guinea)
fi: Fulani (Adlam) (Guinea)

en: Fula (Adlam) (Guinea-Bissau)
fi: Fulani (Adlam) (Guinea-Bissau)

en: Fula (Adlam) (Liberia)
fi: Fulani (Adlam) (Liberia)

en: Fula (Adlam) (Mauritania)
fi: Fulani (Adlam) (Mauritania)

en: Fula (Adlam) (Niger)
fi: Fulani (Adlam) (Niger)

en: Fula (Adlam) (Nigeria)
fi: Fulani (Adlam) (Nigeria)

en: Fula (Adlam) (Sierra Leone)
fi: Fulani (Adlam) (Sierra Leone)

en: Fula (Adlam) (Senegal)
fi: Fulani (Adlam) (Senegal)

en: Fula (Latin)
fi: Fulani (Latina)

en: Fula (Latin) (Burkina Faso)
fi: Fulani (Latina) (Burkina Faso)

en: Fula (Latin) (Cameroon)
fi: Fulani (Latina) (Cameroon)

en: Fula (Latin) (Ghana)
fi: Fulani (latinalainen, Ghana)

en: Fula (Latin) (Gambia)
fi: Fulani (Latina) (Gambia)

en: Fula (Latin) (Guinea)
fi: Fulani (Latina) (Guinea)

en: Fula (Latin) (Guinea-Bissau)
fi: Fulani (Latina) (Guinea-Bissau)

en: Fula (Latin) (Liberia)
fi: Fula (latinalainen, Liberia)

en: Fula (Latin) (Niger)
fi: Fula (latinalainen, Niger)

en: Fula (Latin) (Nigeria)
fi: Fula (latinalainen, Nigeria)

en: Fula (Latin) (Senegal)
fi: Fula (latinalainen, Senegal)

en: Finnish (Finland)
fi: suomi (Suomi)

en: Filipino
fi: filipino

en: Filipino (Philippines)
fi: filipino (Filippiinit)

en: Faroese
fi: fääri

en: Faroese (Denmark)
fi: fääri (Tanska)

en: Faroese (Faroe Islands)
fi: fääri (Färsaaret)

en: French (Belgium)
fi: ranska (Belgia)

en: French (Burkina Faso)
fi: ranska (Burkina Faso)

en: French (Burundi)
fi: ranska (Burundi)

en: French (Benin)
fi: ranska (Benin)

en: French (St. Barthélemy)
fi: ranska (Saint-Barthélemy)

en: French (Congo - Kinshasa)
fi: ranska (Kongon demokraattinen tasavalta)

en: French (Central African Republic)
fi: ranska (Keski-Afrikan tasavalta)

en: French (Congo - Brazzaville)
fi: ranska (Kongon tasavalta)

en: French (Switzerland)
fi: ranska (Sveitsi)

en: French (Côte d’Ivoire)
fi: ranska (Norsunluurannikko)

en: French (Cameroon)
fi: ranska (Kamerun)

en: French (Djibouti)
fi: ranska (Djibouti)

en: French (Algeria)
fi: ranska (Algeria)

en: French (France)
fi: ranska (Ranska)

en: French (Gabon)
fi: ranska (Gabon)

en: French (French Guiana)
fi: ranska (Ranskan Guayana)

en: French (Guinea)
fi: ranska (Guinea)

en: French (Guadeloupe)
fi: ranska (Guadeloupe)

en: French (Equatorial Guinea)
fi: ranska (Päiväntasaajan Guinea)

en: French (Haiti)
fi: ranska (Haiti)

en: French (Comoros)
fi: ranska (Komorit)

en: French (Luxembourg)
fi: ranska (Luxemburg)

en: French (Morocco)
fi: ranska (Marokko)

en: French (Monaco)
fi: ranska (Monaco)

en: French (St. Martin)
fi: ranska (Saint-Martin)

en: French (Madagascar)
fi: ranska (Madagaskar)

en: French (Mali)
fi: ranska (Mali)

en: French (Martinique)
fi: ranska (Martinique)

en: French (Mauritania)
fi: ranska (Mauritania)

en: French (Mauritius)
fi: ranska (Mauritius)

en: French (New Caledonia)
fi: ranska (Uusi-Kaledonia)

en: French (Niger)
fi: ranska (Niger)

en: French (French Polynesia)
fi: ranska (Ranskan Polynesia)

en: French (St. Pierre & Miquelon)
fi: ranska (Saint-Pierre ja Miquelon)

en: French (Réunion)
fi: ranska (Réunion)

en: French (Rwanda)
fi: ranska (Ruanda)

en: French (Seychelles)
fi: ranska (Seychellit)

en: French (Senegal)
fi: ranska (Senegal)

en: French (Syria)
fi: ranska (Syyria)

en: French (Chad)
fi: ranska (Tšad)

en: French (Togo)
fi: ranska (Togo)

en: French (Tunisia)
fi: ranska (Tunisia)

en: French (Vanuatu)
fi: ranska (Vanuatu)

en: French (Wallis & Futuna)
fi: ranska (Wallis ja Futuna)

en: French (Mayotte)
fi: ranska (Mayotte)

en: Northern Frisian
fi: pohjoisfriisi

en: Friulian
fi: friuli

en: Friulian (Italy)
fi: friuli (Italia)

en: Western Frisian
fi: länsifriisi

en: Western Frisian (Netherlands)
fi: länsifriisi (Alankomaat)

en: Irish
fi: iiri

en: Irish (United Kingdom)
fi: irlanti (Yhdistynyt kuningaskunta)

en: Irish (Ireland)
fi: iiri (Irlanti)

en: Ga
fi: ga

en: Ga (Ghana)
fi: ga (Ghana)

en: Scottish Gaelic
fi: gaeli

en: Scottish Gaelic (United Kingdom)
fi: gaeli (Yhdistynyt kuningaskunta)

en: Geez
fi: ge’ez

en: Geez (Eritrea)
fi: ge'ez (Eritrea)

en: Geez (Ethiopia)
fi: ge'ez (Etiopia)

en: Galician (Spain)
fi: galicia (Espanja)

en: Guarani
fi: guarani

en: Guarani (Paraguay)
fi: guarani (Paraguay)

en: Swiss German
fi: sveitsinsaksa

en: Swiss German (Switzerland)
fi: sveitsinsaksa (Sveitsi)

en: Swiss German (France)
fi: sveitsinsaksa (Ranska)

en: Swiss German (Liechtenstein)
fi: sveitsinsaksa (Liechtenstein)

en: Gujarati
fi: gudžarati

en: Gujarati (India)
fi: gudžarati (Intia)

en: Gusii
fi: gusii

en: Gusii (Kenya)
fi: gusii (Kenia)

en: Manx
fi: manksi

en: Manx (Isle of Man)
fi: manksi (Mansaari)

en: Hausa
fi: hausa

en: Hausa (Arabic)
fi: hausa (arabialainen)

en: Hausa (Arabic) (Nigeria)
fi: hausa (arabialainen, Nigeria)

en: Hausa (Arabic) (Sudan)
fi: hausa (arabialainen, Sudan)

en: Hausa (Ghana)
fi: hausa (Ghana)

en: Hausa (Latin)
fi: hausa (latinalainen)

en: Hausa (Latin) (Ghana)
fi: hausa (latinalainen, Ghana)

en: Hausa (Latin) (Niger)
fi: hausa (latinalainen, Niger)

en: Hausa (Latin) (Nigeria)
fi: hausa (latinalainen, Nigeria)

en: Hausa (Niger)
fi: hausa (Niger)

en: Hausa (Nigeria)
fi: hausa (Nigeria)

en: Hausa (Sudan)
fi: hausa (Sudan)

en: Hawaiian
fi: havaiji

en: Hawaiian (United States)
fi: havaiji (Yhdysvallat)

en: Hebrew (Israel)
fi: heprea (Israel)

en: Hindi
fi: hindi

en: Hindi (India)
fi: hindi (Intia)

en: Hindi (Latin)
fi: hindi (latinalainen)

en: Hindi (Latin) (India)
fi: hindi (latinalainen) (Intia)

en: Croatian
fi: kroatia

en: Croatian (Bosnia & Herzegovina)
fi: kroatia (Bosnia ja Hertsegovina)

en: Croatian (Croatia)
fi: kroatia (Kroatia)

en: Upper Sorbian
fi: yläsorbi

en: Upper Sorbian (Germany)
fi: yläsorbi (Saksa)

en: Hungarian (Hungary)
fi: unkari (Unkari)

en: Armenian
fi: armenia

en: Armenian (Armenia)
fi: armenia (Armenia)

en: Armenian (Armenia) (Revised Orthography)
fi: armenia (Armenia, uudistettu kirjotusjärjestelmäi)

en: Interlingua
fi: interlingua

en: Interlingua (world)
fi: interlingua (maailma)

en: Indonesian
fi: indonesia

en: Indonesian (Indonesia)
fi: indonesia (Indonesia)

en: Igbo
fi: igbo

en: Igbo (Nigeria)
fi: igbo (Nigeria)

en: Sichuan Yi
fi: sichuanin-yi

en: Sichuan Yi (China)
fi: sichuanin-yi (Kiina)

en: Ido
fi: ido

en: Ido (world)
fi: ido (maailma)

en: Icelandic (Iceland)
fi: islanti (Islanti)

en: Italian (Switzerland)
fi: italia (Sveitsi)

en: Italian (Italy)
fi: italia (Italia)

en: Italian (San Marino)
fi: italia (San Marino)

en: Italian (Vatican City)
fi: italia (Vatikaani)

en: Inuktitut
fi: inuktitut

en: Japanese (Japan)
fi: japani (Japani)

en: Lojban
fi: lojban

en: Ngomba
fi: ngomba

en: Ngomba (Cameroon)
fi: ngomba (Kamerun)

en: Machame
fi: machame

en: Machame (Tanzania)
fi: machame (Tansania)

en: Javanese
fi: jaava

en: Javanese (Indonesia)
fi: jaavan kieli (Indonesia)

en: Georgian
fi: georgia

en: Georgian (Georgia)
fi: georgia (Georgia)

en: Kabyle
fi: kabyyli

en: Kabyle (Algeria)
fi: kabyyli (Algeria)

en: Jju
fi: jju

en: Kamba
fi: kamba

en: Kamba (Kenya)
fi: kamba (Kenia)

en: Tyap
fi: tyap

en: Tyap (Nigeria)
fi: tyap (Nigeria)

en: Makonde
fi: makonde

en: Makonde (Tanzania)
fi: makonde (Tansania)

en: Kabuverdianu
fi: kapverdenkreoli

en: Kabuverdianu (Cape Verde)
fi: kapverdenkreoli (Kap Verde)

en: Kenyang
fi: kenyang

en: Koro
fi: norsunluurannikonkoro

en: Koro (Côte d’Ivoire)
fi: norsunluurannikonkoro (Norsunluurannikko)

en: Kaingang
fi: kaingang

en: Koyra Chiini
fi: koyra chiini

en: Koyra Chiini (Mali)
fi: koyra chiini (Mali)

en: Kikuyu
fi: kikuju

en: Kikuyu (Kenya)
fi: kikuju (Kenia)

en: Kazakh
fi: kazakki

en: Kazakh (Cyrillic)
fi: kazakki (kyrillinen)

en: Kazakh (Cyrillic) (Kazakhstan)
fi: kazakki (kyrillinen, Kazakstan)

en: Kazakh (Kazakhstan)
fi: kazakki (Kazakstan)

en: Kako
fi: kako

en: Kako (Cameroon)
fi: kako (Kamerun)

en: Kalaallisut
fi: kalaallisut

en: Kalaallisut (Greenland)
fi: kalaallisut (Grönlanti)

en: Kalenjin
fi: kalenjin

en: Kalenjin (Kenya)
fi: kalenjin (Kenia)

en: Khmer
fi: khmeriläinen

en: Khmer (Cambodia)
fi: khmer (Kambodža)

en: Kannada
fi: kannada

en: Kannada (India)
fi: kannada (Intia)

en: Korean (North Korea)
fi: korea (Pohjois-Korea)

en: Korean (South Korea)
fi: korea (Etelä-Korea)

en: Konkani
fi: konkani

en: Konkani (India)
fi: konkani (Intia)

en: Kpelle
fi: kpelle

en: Kpelle (Guinea)
fi: kpelle (Guinea)

en: Kpelle (Liberia)
fi: kpelle (Liberia)

en: Kashmiri
fi: kašmiri

en: Shambala
fi: shambala

en: Shambala (Tanzania)
fi: shambala (Tansania)

en: Bafia
fi: bafia

en: Bafia (Cameroon)
fi: bafia (Kamerun)

en: Colognian
fi: kölsch

en: Colognian (Germany)
fi: kölsch (Saksa)

en: Kurdish
fi: kurdi

en: Kurdish (Türkiye)
fi: kurdi (Turkki)

en: Cornish
fi: korni

en: Cornish (United Kingdom)
fi: korni (Yhdistynyt kuningaskunta)

en: Kyrgyz
fi: kirgiisi

en: Kyrgyz (Kyrgyzstan)
fi: kirgiisi (Kirgisia)

en: Latin
fi: latina

en: Latin (Vatican City)
fi: latina (Vatikaani)

en: Langi
fi: lango

en: Langi (Tanzania)
fi: lango (Tansania)

en: Luxembourgish
fi: luxemburg

en: Luxembourgish (Luxembourg)
fi: luxemburg (Luxemburg)

en: Ganda
fi: ganda

en: Ganda (Uganda)
fi: ganda (Uganda)

en: Ligurian
fi: liguuri

en: Lakota
fi: lakota

en: Lakota (United States)
fi: lakota (Yhdysvallat)

en: Lombard
fi: lombardi

en: Lingala
fi: lingala

en: Lingala (Angola)
fi: lingala (Angola)

en: Lingala (Congo - Kinshasa)
fi: lingala (Kongon demokraattinen tasavalta)

en: Lingala (Central African Republic)
fi: lingala (Keski-Afrikan tasavalta)

en: Lingala (Congo - Brazzaville)
fi: lingala (Kongon tasavalta)

en: Lao
fi: lao

en: Lao (Laos)
fi: lao (Laos)

en: Northern Luri
fi: pohjoisluri

en: Northern Luri (Iraq)
fi: pohjoisluri (Irak)

en: Northern Luri (Iran)
fi: pohjoisluri (Iran)

en: Lithuanian (Lithuania)
fi: liettua (Liettua)

en: Luba-Katanga
fi: katanganluba

en: Luba-Katanga (Congo - Kinshasa)
fi: katanganluba (Kongon demokraattinen tasavalta)

en: Luo
fi: luo

en: Luo (Kenya)
fi: luo (Kenia)

en: Luyia
fi: luhya

en: Luyia (Kenya)
fi: luhya (Kenia)

en: Latvian
fi: latvia

en: Latvian (Latvia)
fi: latvia (Latvia)

en: Maithili
fi: maithili

en: Masai
fi: maasai

en: Masai (Kenya)
fi: maasai (Kenia)

en: Masai (Tanzania)
fi: maasai (Tansania)

en: Moksha
fi: mokša

en: Meru
fi: meru

en: Meru (Kenya)
fi: meru (Kenia)

en: Morisyen
fi: morisyen

en: Morisyen (Mauritius)
fi: morisyen (Mauritius)

en: Malagasy
fi: malagassi

en: Malagasy (Madagascar)
fi: malagassi (Madagaskar)

en: Makhuwa-Meetto
fi: makua-meetto

en: Makhuwa-Meetto (Mozambique)
fi: makua-meetto (Mosambik)

en: Metaʼ
fi: meta’

en: Metaʼ (Cameroon)
fi: meta’ (Kamerun)

en: Māori
fi: maori

en: Māori (New Zealand)
fi: maori (Uusi-Seelanti)

en: Macedonian
fi: makedonia

en: Macedonian (North Macedonia)
fi: makedonia (Pohjois-Makedonia)

en: Malayalam
fi: malajalam

en: Malayalam (India)
fi: malajalam (Intia)

en: Mongolian
fi: mongoli

en: Mongolian (Cyrillic)
fi: mongoli (kyrillinen)

en: Mongolian (Cyrillic) (Mongolia)
fi: mongoli (kyrillinen, Mongolia)

en: Mongolian (Mongolia)
fi: mongoli (Mongolia)

en: Mongolian (Mongolian)
fi: mongoli (mongolilainen)

en: Mongolian (Mongolian) (China)
fi: mongoli (mongolilainen, Kiina)

en: Mongolian (Mongolian) (Mongolia)
fi: mongoli (mongolilainen) (Mongolia)

en: Manipuri
fi: manipuri

en: Mohawk
fi: mohawk

en: Marathi
fi: marathi

en: Marathi (India)
fi: marathi (Intia)

en: Malay
fi: malaiji

en: Malay (Brunei)
fi: malaiji (Brunei)

en: Malay (Singapore)
fi: malaiji (Singapore)

en: Maltese
fi: malta

en: Maltese (Malta)
fi: malta (Malta)

en: Mundang
fi: mundang

en: Mundang (Cameroon)
fi: mundang (Kamerun)

en: Burmese
fi: burma

en: Burmese (Myanmar (Burma))
fi: burma (Myanmar (Burma))

en: Erzya
fi: ersä

en: Mazanderani
fi: mazandarani

en: Mazanderani (Iran)
fi: mazandarani (Iran)

en: Nama
fi: nama

en: Nama (Namibia)
fi: nama (Namibia)

en: Norwegian Bokmål (Norway)
fi: kirjanorja (Norja)

en: Norwegian Bokmål (Svalbard & Jan Mayen)
fi: norjan bokmål (Huippuvuoret ja Jan Mayen)

en: North Ndebele
fi: pohjois-ndebele

en: North Ndebele (Zimbabwe)
fi: pohjois-ndebele (Zimbabwe)

en: Low German
fi: alasaksa

en: Low German (Germany)
fi: alasaksa (Saksa)

en: Low German (Netherlands)
fi: alasaksa (Alankomaat)

en: Nepali
fi: nepali

en: Nepali (India)
fi: nepali (Intia)

en: Nepali (Nepal)
fi: nepali (Nepal)

en: Dutch (Aruba)
fi: hollanti (Aruba)

en: Dutch (Belgium)
fi: hollanti (Belgia)

en: Dutch (Caribbean Netherlands)
fi: hollanti (Karibian Alankomaat)

en: Dutch (Curaçao)
fi: hollanti (Curaçao)

en: Dutch (Netherlands)
fi: hollanti (Alankomaat)

en: Dutch (Suriname)
fi: hollanti (Suriname)

en: Dutch (Sint Maarten)
fi: hollanti (Sint Maarten)

en: Kwasio
fi: kwasio

en: Kwasio (Cameroon)
fi: kwasio (Kamerun)

en: Norwegian Nynorsk
fi: nykynorja

en: Norwegian Nynorsk (Norway)
fi: nykynorja (Norja)

en: Ngiemboon
fi: ngiemboon

en: Ngiemboon (Cameroon)
fi: ngiemboon (Kamerun)

en: Norwegian
fi: norja

en: N’Ko
fi: n’ko

en: South Ndebele
fi: etelä-ndebele

en: South Ndebele (South Africa)
fi: etelä-ndebele (Etelä-Afrikka)

en: Northern Sotho
fi: pohjoissotho

en: Northern Sotho (South Africa)
fi: pohjoissotho (Etelä-Afrikka)

en: Nuer
fi: nuer

en: Nuer (South Sudan)
fi: Nuer (Etelä-Sudan)

en: Navajo
fi: navajo

en: Navajo (United States)
fi: navajo (Yhdysvallat)

en: Nyanja
fi: njandža

en: Nyanja (Malawi)
fi: njandža (Malawi)

en: Nyankole
fi: nyankole

en: Nyankole (Uganda)
fi: nyankole (Uganda)

en: Occitan (Spain)
fi: oksitaani (Espanja)

en: Occitan (France)
fi: oksitaani (Ranska)

en: Oromo
fi: oromo

en: Oromo (Ethiopia)
fi: oromo (Etiopia)

en: Oromo (Kenya)
fi: oromo (Kenia)

en: Odia
fi: orija

en: Odia (India)
fi: orija (Intia)

en: Ossetic
fi: osseetti

en: Ossetic (Georgia)
fi: osseetti (Georgia)

en: Ossetic (Russia)
fi: osseetti (Venäjä)

en: Osage
fi: osage

en: Punjabi
fi: pandžabi

en: Punjabi (Arabic)
fi: pandžabi (arabialainen)

en: Punjabi (Arabic) (Pakistan)
fi: pandžabi (arabialainen, Pakistan)

en: Punjabi (Gurmukhi)
fi: pandžabi (gurmukhi)

en: Punjabi (Gurmukhi) (India)
fi: pandžabi (gurmukhi, Intia)

en: Punjabi (India)
fi: pandžabi (Intia)

en: Punjabi (Pakistan)
fi: pandžabi (Pakistan)

en: Papiamento
fi: papiamentu

en: Nigerian Pidgin
fi: nigerianpidgin

en: Pijin
fi: pijin

en: Pijin (Solomon Islands)
fi: pijin (Salomonsaaret)

en: Polish (Poland)
fi: puola (Puola)

en: Prussian
fi: muinaispreussi

en: Prussian (world)
fi: muinaispreussi (maailma)

en: Pashto
fi: paštu

en: Pashto (Afghanistan)
fi: paštu (Afganistan)

en: Pashto (Pakistan)
fi: paštu (Pakistan)

en: Portuguese (Angola)
fi: portugali (Angola)

en: Portuguese (Switzerland)
fi: portugali (Sveitsi)

en: Portuguese (Cape Verde)
fi: portugali (Kap Verde)

en: Portuguese (Equatorial Guinea)
fi: portugali (Päiväntasaajan Guinea)

en: Portuguese (Guinea-Bissau)
fi: portugali (Guinea-Bissau)

en: Portuguese (Luxembourg)
fi: portugali (Luxemburg)

en: Portuguese (Macao)
fi: portugali (Macao)

en: Portuguese (Mozambique)
fi: portugali (Mosambik)

en: Portuguese (Portugal)
fi: portugali (Portugali)

en: Portuguese (São Tomé & Príncipe)
fi: portugali (São Tomé ja Príncipe)

en: Portuguese (Timor-Leste)
fi: portugali (Itä-Timor)

en: Quechua
fi: ketšua

en: Quechua (Bolivia)
fi: ketšua (Bolivia)

en: Quechua (Ecuador)
fi: ketšua (Ecuador)

en: Quechua (Peru)
fi: ketšua (Peru)

en: Kʼicheʼ
fi: kʼicheʼ

en: Rajasthani
fi: radžastani

en: Rohingya
fi: rohingya

en: Rohingya (Hanifi)
fi: rohingya (hanifi)

en: Rohingya (Hanifi) (Bangladesh)
fi: rohingya (hanifi) (Bangladesh)

en: Rohingya (Hanifi) (Myanmar (Burma))
fi: rohingya (hanifi) (Myanmar (Burma))

en: Riffian
fi: tarifit

en: Romansh
fi: retoromaani

en: Romansh (Switzerland)
fi: retoromaani (Sveitsi)

en: Rundi
fi: rundi

en: Rundi (Burundi)
fi: rundi (Burundi)

en: Romanian (Moldova)
fi: romania (Moldova)

en: Romanian (Romania)
fi: romania (Romania)

en: Rombo
fi: rombo

en: Rombo (Tanzania)
fi: rombo (Tansania)

en: Russian (Belarus)
fi: venäjä (Valko-Venäjä)

en: Russian (Kyrgyzstan)
fi: venäjä (Kirgisia)

en: Russian (Kazakhstan)
fi: venäjä (Kazakstan)

en: Russian (Moldova)
fi: venäjä (Moldova)

en: Russian (Russia)
fi: venäjä (Venäjä)

en: Russian (Ukraine)
fi: venäjä (Ukraina)

en: Kinyarwanda
fi: ruanda

en: Kinyarwanda (Rwanda)
fi: ruanda (Ruanda)

en: Rwa
fi: rwa

en: Rwa (Tanzania)
fi: rwa (Tansania)

en: Sanskrit
fi: sanskrit

en: Sanskrit (India)
fi: sanskrit (Intia)

en: Yakut
fi: jakuutti

en: Samburu
fi: samburu

en: Samburu (Kenya)
fi: samburu (Kenia)

en: Santali
fi: santali

en: Sangu
fi: sangu

en: Sangu (Tanzania)
fi: sangu (Tansania)

en: Sardinian
fi: sardi

en: Sardinian (Italy)
fi: sardi (Italia)

en: Sicilian
fi: sisilia

en: Sicilian (Italy)
fi: sisilia (Italia)

en: Sindhi
fi: sindhi

en: Sindhi (Arabic) (Pakistan)
fi: Sindhi (arabialainen, Pakistan)

en: Southern Kurdish
fi: eteläkurdi

en: Northern Sami
fi: pohjoissaame

en: Northern Sami (Finland)
fi: pohjoissaame (Suomi)

en: Northern Sami (Norway)
fi: pohjoissaame (Norja)

en: Northern Sami (Sweden)
fi: pohjoissaame (Ruotsi)

en: Sena
fi: sena

en: Sena (Mozambique)
fi: sena (Mosambik)

en: Koyraboro Senni
fi: koyraboro senni

en: Koyraboro Senni (Mali)
fi: koyraboro senni (Mali)

en: Sango
fi: sango

en: Sango (Central African Republic)
fi: Sango (Keski-Afrikan tasavalta)

en: Tachelhit
fi: tašelhit

en: Tachelhit (Latin)
fi: tašelhit (latinalainen)

en: Tachelhit (Latin) (Morocco)
fi: tašelhit (latinalainen, Marokko)

en: Tachelhit (Tifinagh)
fi: tašelhit (tifinagh)

en: Tachelhit (Tifinagh) (Morocco)
fi: tašelhit (tifinagh, Marokko)

en: Shan
fi: shan

en: Shan (Thailand)
fi: Shan (Thaimaa)

en: Sinhala
fi: sinhala

en: Sinhala (Sri Lanka)
fi: sinhala (Sri Lanka)

en: Sidamo
fi: sidamo

en: Sidamo (Ethiopia)
fi: sidamo (Etiopia)

en: Slovak (Slovakia)
fi: slovakki (Slovakia)

en: Slovenian (Slovenia)
fi: sloveeni (Slovenia)

en: Southern Sami
fi: eteläsaame

en: Southern Sami (Norway)
fi: eteläsaame (Norja)

en: Southern Sami (Sweden)
fi: eteläsaame (Ruotsi)

en: Lule Sami
fi: luulajansaame

en: Lule Sami (Norway)
fi: luulajansaame (Norja)

en: Lule Sami (Sweden)
fi: luulajansaame (Ruotsi)

en: Inari Sami
fi: inarinsaame

en: Inari Sami (Finland)
fi: inarinsaame (Suomi)

en: Skolt Sami
fi: koltansaame

en: Skolt Sami (Finland)
fi: koltansaame (Suomi)

en: Shona
fi: šona

en: Shona (Zimbabwe)
fi: šona (Zimbabwe)

en: Somali
fi: somali

en: Somali (Djibouti)
fi: somali (Djibouti)

en: Somali (Ethiopia)
fi: somali (Etiopia)

en: Somali (Kenya)
fi: somali (Kenia)

en: Somali (Somalia)
fi: somali (Somalia)

en: Albanian (Albania)
fi: albania (Albania)

en: Albanian (Kosovo)
fi: albania (Kosovo)

en: Serbian
fi: serbia

en: Serbian (Cyrillic)
fi: serbia (kyrillinen)

en: Serbian (Cyrillic) (Bosnia & Herzegovina)
fi: serbia (kyrillinen, Bosnia ja Hertsegovina)

en: Serbian (Cyrillic) (Montenegro)
fi: serbia (kyrillinen, Montenegro)

en: Serbian (Cyrillic) (Serbia)
fi: serbia (kyrillinen, Serbia)

en: Serbian (Cyrillic) (Kosovo)
fi: serbia (kyrillinen, Kosovo)

en: Serbian (Latin)
fi: serbia (latinalainen)

en: Serbian (Latin) (Bosnia & Herzegovina)
fi: serbia (latinalainen, Bosnia ja Hertsegovina)

en: Serbian (Latin) (Montenegro)
fi: serbia (latinalainen, Montenegro)

en: Serbian (Latin) (Serbia)
fi: serbia (latinalainen, Serbia)

en: Serbian (Latin) (Kosovo)
fi: serbia (latinalainen, Kosovo)

en: Swati
fi: swazi

en: Swati (South Africa)
fi: swazi (Etelä-Afrikka)

en: Saho
fi: saho

en: Southern Sotho
fi: eteläsotho

en: Southern Sotho (Lesotho)
fi: eteläsotho (Lesotho)

en: Southern Sotho (South Africa)
fi: eteläsotho (Etelä-Afrikka)

en: Sundanese
fi: sunda

en: Swedish (Åland Islands)
fi: ruotsi (Ahvenanmaa)

en: Swedish (Finland)
fi: ruotsi (Suomi)

en: Swedish (Sweden)
fi: ruotsi (Ruotsi)

en: Swahili
fi: swahili

en: Swahili (Congo - Kinshasa)
fi: swahili (Kongon demokraattinen tasavalta)

en: Swahili (Kenya)
fi: swahili (Kenia)

en: Swahili (Tanzania)
fi: swahili (Tansania)

en: Swahili (Uganda)
fi: swahili (Uganda)

en: Syriac
fi: syyria

en: Syriac (Syria)
fi: syyria (Syyria)

en: Silesian
fi: sleesia

en: Tamil
fi: tamili

en: Tamil (India)
fi: tamili (Intia)

en: Tamil (Sri Lanka)
fi: tamili (Sri Lanka)

en: Tamil (Malaysia)
fi: tamili (Malesia)

en: Tamil (Singapore)
fi: tamili (Singapore)

en: Telugu
fi: telugu

en: Telugu (India)
fi: telugu (Intia)

en: Teso
fi: teso

en: Teso (Kenya)
fi: teso (Kenia)

en: Teso (Uganda)
fi: teso (Uganda)

en: Tajik
fi: tadžikki

en: Tajik (Cyrillic)
fi: tadžikki (kyrillinen)

en: Tajik (Cyrillic) (Tajikistan)
fi: tadžikki (kyrillinen) (Tadžikistan)

en: Tajik (Tajikistan)
fi: tadžikki (Tadžikistan)

en: Thai
fi: thai

en: Thai (Thailand)
fi: thai (Thaimaa)

en: Tigrinya
fi: tigrinja

en: Tigrinya (Eritrea)
fi: tigrinja (Eritrea)

en: Tigrinya (Ethiopia)
fi: tigrinja (Etiopia)

en: Tigre
fi: tigre

en: Tigre (Eritrea)
fi: tigre (Eritrea)

en: Turkmen
fi: turkmeeni

en: Turkmen (Turkmenistan)
fi: turkmeeni (Turkmenistan)

en: Tswana
fi: tswana

en: Tswana (South Africa)
fi: tswana (Etelä-Afrikka)

en: Tongan
fi: tonga

en: Tongan (Tonga)
fi: tonga (Tonga)

en: Toki Pona
fi: toki pona

en: Tok Pisin
fi: tok-pisin

en: Turkish (Cyprus)
fi: turkki (Kypros)

en: Turkish (Türkiye)
fi: turkki (Turkki)

en: Taroko
fi: taroko

en: Taroko (Taiwan)
fi: taroko (Taiwan)

en: Tsonga
fi: tsonga

en: Tsonga (South Africa)
fi: tsonga (Etelä-Afrikka)

en: Tatar
fi: tataari

en: Tatar (Russia)
fi: tataari (Venäjä)

en: Tasawaq
fi: tasawaq

en: Tasawaq (Niger)
fi: tasawaq (Niger)

en: Central Atlas Tamazight
fi: keskiatlaksentamazight

en: Central Atlas Tamazight (Morocco)
fi: keskiatlaksentamazight (Marokko)

en: Uyghur
fi: uiguuri

en: Uyghur (China)
fi: uiguuri (Kiina)

en: Ukrainian (Ukraine)
fi: ukraina (Ukraina)

en: Unknown language
fi: Tuntematon kieli

en: Urdu
fi: urdu

en: Urdu (India)
fi: urdu (Intia)

en: Urdu (Pakistan)
fi: urdu (Pakistan)

en: Uzbek
fi: uzbekki

en: Uzbek (Arabic)
fi: uzbekki (arabialainen)

en: Uzbek (Arabic) (Afghanistan)
fi: uzbekki (arabialainen, Afganistan)

en: Uzbek (Cyrillic)
fi: uzbekki (kyrillinen)

en: Uzbek (Cyrillic) (Uzbekistan)
fi: uzbekki (kyrillinen, Uzbekistan)

en: Uzbek (Latin)
fi: uzbekki (latinalainen)

en: Uzbek (Latin) (Uzbekistan)
fi: uzbekki (latinalainen, Uzbekistan)

en: Vai
fi: vai

en: Vai (Latin)
fi: vai (latinalainen)

en: Vai (Latin) (Liberia)
fi: vai (latinalainen, Liberia)

en: Vai (Vai)
fi: vai (vailainen)

en: Vai (Vai) (Liberia)
fi: vai (vailainen, Liberia)

en: Venda
fi: venda

en: Venda (South Africa)
fi: venda (Etelä-Afrikka)

en: Venetian
fi: venetsia

en: Venetian (Italy)
fi: venetsian kieli (Italia)

en: Vietnamese
fi: vietnam

en: Vietnamese (Vietnam)
fi: vietnam (Vietnam)

en: Volapük
fi: volapük

en: Volapük (world)
fi: volapük (maailma)

en: Vunjo
fi: vunjo

en: Vunjo (Tanzania)
fi: vunjo (Tansania)

en: Walloon
fi: valloni

en: Walser
fi: walser

en: Walser (Switzerland)
fi: walser (Sveitsi)

en: Wolaytta
fi: wolaitta

en: Warlpiri
fi: warlpiri

en: Warlpiri (Australia)
fi: warlpiri (Australia)

en: Wolof
fi: wolof

en: Wolof (Senegal)
fi: wolof (Senegal)

en: Xhosa
fi: xhosa

en: Xhosa (South Africa)
fi: xhosa (Etelä-Afrikka)

en: Soga
fi: soga

en: Soga (Uganda)
fi: soga (Uganda)

en: Yangben
fi: yangben

en: Yangben (Cameroon)
fi: yangben (Kamerun)

en: Yiddish
fi: jiddiš

en: Yiddish (world)
fi: jiddiš (maailma)

en: Yoruba
fi: joruba

en: Yoruba (Benin)
fi: joruba (Benin)

en: Yoruba (Nigeria)
fi: joruba (Nigeria)

en: Nheengatu
fi: ñeengatú

en: Cantonese
fi: kantoninkiina

en: Cantonese (Simplified)
fi: kantoninkiina (yksinkertaistettu)

en: Cantonese (Simplified) (China)
fi: kantoninkiina (yksinkertaistettu, Kiina)

en: Cantonese (Traditional)
fi: kantoninkiina (perinteinen)

en: Cantonese (Traditional) (Hong Kong)
fi: kantoninkiina (perinteinen) (Hongkong)

en: Standard Moroccan Tamazight
fi: vakioitu tamazight

en: Chinese
fi: kiina

en: Chinese (Simplified)
fi: kiina (yksinkertaistettu)

en: Chinese (Simplified) (China)
fi: kiina (yksinkertaistettu, Kiina)

en: Chinese (Simplified) (Hong Kong)
fi: kiina (yksinkertaistettu) (Hongkong)

en: Chinese (Simplified) (Macao)
fi: kiina (yksinkertaistettu) (Macao)

en: Chinese (Simplified) (Singapore)
fi: kiina (yksinkertaistettu, Singapore)

en: Chinese (Traditional)
fi: kiina (perinteinen)

en: Chinese (Traditional) (Hong Kong)
fi: kiina (perinteinen) (Hongkong)

en: Chinese (Traditional) (Macao)
fi: kiina (perinteinen) (Macao)

en: Chinese (Traditional) (Taiwan)
fi: kiina (perinteinen, Taiwan)

en: Zulu
fi: zulu

en: Zulu (South Africa)
fi: zulu (Etelä-Afrikka)

en: Cyrillic
fi: kyrillinen

en: Hangul
fi: hangul

en: Hiragana
fi: hiragana

en: Katakana
fi: katakana
