picard 2.9.1 - en to ja translation catalogue (478 entries)

en: Stable releases only
ja: 安定版のみ

en: Stable and Beta releases
ja: 安定版とベータ版

en: Stable, Beta and Dev releases
ja: 安定版、ベータ版、開発版

en: My script
ja: マイスクリプト

en: My profile
ja: マイプロファイル

en: (copy)
ja: （コピー）

en: {title} ({count})
ja: {title}（{count}）

en: Arabic
ja: アラビア語

en: Catalan
ja: カタルーニャ語

en: Czech
ja: チェコ語

en: Danish
ja: デンマーク語

en: German
ja: ドイツ語

en: Greek
ja: 現代ギリシア語

en: English
ja: 英語

en: English (Australia)
ja: 英語（オーストラリア）

en: English (Canada)
ja: 英語（カナダ）

en: English (United Kingdom)
ja: 英語 (イギリス)

en: Spanish
ja: スペイン語

en: Estonian
ja: エストニア語

en: Finnish
ja: フィンランド語

en: French
ja: フランス語

en: French (Canada)
ja: フランス語（カナダ）

en: Galician
ja: ガリシア語

en: Hebrew
ja: ヘブライ語

en: Hungarian
ja: ハンガリー語

en: Icelandic
ja: アイスランド語

en: Italian
ja: イタリア語

en: Japanese
ja: 日本語

en: Korean
ja: 韓国語

en: Lithuanian
ja: リトアニア語

en: Malay (Malaysia)
ja: マレー語 (マレーシア)

en: Norwegian Bokmål
ja: ブークモール（ノルウェー語）

en: Dutch
ja: オランダ語

en: Occitan
ja: オック語

en: Polish
ja: ポーランド語

en: Portuguese
ja: ポルトガル語

en: Portuguese (Brazil)
ja: ポルトガル語 (ブラジル)

en: Romanian
ja: ルーマニア語

en: Russian
ja: ロシア語

en: Slovak
ja: スロバキア語

en: Slovenian
ja: スロベニア語

en: Albanian
ja: アルバニア語

en: Swedish
ja: スウェーデン語

en: Turkish
ja: トルコ語

en: Ukrainian
ja: ウクライナ語

en: Chinese (China)
ja: 中国語 (中国)

en: Chinese (Taiwan)
ja: 中国語 (台湾)

en: Afar
ja: アファル語

en: Afar (Djibouti)
ja: アファル語 (ジブチ)

en: Afar (Eritrea)
ja: アファル語 (エリトリア)

en: Afar (Eritrea) (Saho)
ja: アファル語 (エリトリア) (サホ語)

en: Afar (Ethiopia)
ja: アファル語 (エチオピア)

en: Abkhazian
ja: アブハズ語

en: Afrikaans
ja: アフリカーンス語

en: Afrikaans (Namibia)
ja: アフリカーンス語 (ナミビア)

en: Afrikaans (South Africa)
ja: アフリカーンス語 (南アフリカ)

en: Akan
ja: アカン語

en: Akan (Ghana)
ja: アカン語 (ガーナ)

en: Amharic
ja: アムハラ語

en: Amharic (Ethiopia)
ja: アムハラ語 (エチオピア)

en: Aragonese
ja: アラゴン語

en: Syria
ja: シリア

en: Arabic (United Arab Emirates)
ja: アラビア語 (UAE)

en: Arabic (Bahrain)
ja: アラビア語 (バーレーン)

en: Arabic (Algeria)
ja: アラビア語 (アルジェリア)

en: Arabic (Egypt)
ja: アラビア語 (エジプト)

en: Arabic (Iraq)
ja: アラビア語 (イラク)

en: Arabic (Jordan)
ja: アラビア語 (ヨルダン)

en: Arabic (Kuwait)
ja: アラビア語 (クウェート)

en: Arabic (Lebanon)
ja: アラビア語 (レバノン)

en: Arabic (Libya)
ja: アラビア語 (リビア)

en: Arabic (Morocco)
ja: アラビア語 (モロッコ)

en: Arabic (Oman)
ja: アラビア語 (オマーン)

en: Arabic (Qatar)
ja: アラビア語 (カタール)

en: Arabic (Saudi Arabia)
ja: アラビア語 (サウジアラビア)

en: Arabic (Sudan)
ja: アラビア語 (スーダン)

en: Arabic (Syria)
ja: アラビア語 (シリア)

en: Arabic (Tunisia)
ja: アラビア語 (チュニジア)

en: Arabic (Yemen)
ja: アラビア語 (イエメン)

en: Assamese
ja: アッサム語

en: Assamese (India)
ja: アッサム語 (インド)

en: Asturian
ja: アストゥリアス語

en: Azerbaijani
ja: アゼルバイジャン語

en: Azerbaijani (Cyrillic)
ja: アゼルバイジャン語 (キリル文字)

en: Azerbaijani (Cyrillic) (Azerbaijan)
ja: アゼルバイジャン語 (キリル文字) (アゼルバイジャン)

en: Azerbaijani (Latin)
ja: アゼルバイジャン語 (ラテン文字)

en: Azerbaijani (Latin) (Azerbaijan)
ja: アゼルバイジャン語 (ラテン文字) (アゼルバイジャン)

en: Bashkir
ja: バシキール語

en: Baluchi
ja: バルーチー語

en: Belarusian
ja: ベラルーシ語

en: Belarusian (Belarus)
ja: ベラルーシ語 (ベラルーシ)

en: Bemba
ja: ベンバ語

en: Bulgarian
ja: ブルガリア語

en: Bulgarian (Bulgaria)
ja: ブルガリア語 (ブルガリア)

en: Bhojpuri
ja: ボージプリー語

en: Bambara
ja: バンバラ語

en: Tibetan
ja: チベット文字

en: Tibetan (China)
ja: チベット語 (中国)

en: Tibetan (India)
ja: チベット語 (インド)

en: Breton
ja: ブルトン語

en: Bodo (India)
ja: ボド語 (インド)

en: Bosnian
ja: ボスニア語

en: Blin
ja: ビリン語

en: Blin (Eritrea)
ja: ビリン語 (エリトリア)

en: Catalan (Spain)
ja: カタルーニャ語 (スペイン)

en: Caddo
ja: カドー語

en: Atsam
ja: チャワイ語

en: Atsam (Nigeria)
ja: チャワイ語 (ナイジェリア)

en: Chakma
ja: チャクマ文字

en: Chechen
ja: チェチェン語

en: Cebuano
ja: セブアノ語

en: Choctaw
ja: チョクトー語

en: Cherokee
ja: チェロキー文字

en: Corsican
ja: コルシカ語

en: Church Slavic
ja: 古代教会スラヴ語

en: Chuvash
ja: チュヴァシ語

en: Welsh
ja: ウェールズ語

en: Welsh (United Kingdom)
ja: ウェールズ語 (イギリス)

en: Danish (Denmark)
ja: デンマーク語 (デンマーク)

en: German (Austria)
ja: ドイツ語 (オーストリア)

en: German (Belgium)
ja: ドイツ語 (ベルギー)

en: German (Switzerland)
ja: ドイツ語 (スイス)

en: German (Germany)
ja: ドイツ語 (ドイツ)

en: German (Liechtenstein)
ja: ドイツ語 (リヒテンシュタイン)

en: German (Luxembourg)
ja: ドイツ語 (ルクセンブルク)

en: Zarma
ja: ザルマ語

en: Dogri
ja: ドグリー語

en: Duala
ja: デゥアラ語

en: Divehi
ja: ディベヒ語

en: Divehi (Maldives)
ja: ディベヒ語 (モルディブ)

en: Dzongkha
ja: ゾンカ語

en: Dzongkha (Bhutan)
ja: ゾンカ語 (ブータン)

en: Ewe
ja: エウェ語

en: Ewe (Ghana)
ja: エウェ語 (ガーナ)

en: Ewe (Togo)
ja: エウェ語 (トーゴ)

en: Greek (Cyprus)
ja: ギリシア語 (キプロス)

en: Greek (Greece)
ja: ギリシア語 (ギリシャ)

en: English (American Samoa)
ja: 英語 (アメリカ領サモア)

en: English (Belgium)
ja: 英語 (ベルギー)

en: English (Botswana)
ja: 英語 (ボツワナ)

en: English (Belize)
ja: 英語 (ベリーズ)

en: English (Deseret)
ja: 英語 (デザレット文字)

en: English (Deseret) (United States)
ja: 英語 (デザレット文字) (アメリカ)

en: English (Guam)
ja: 英語 (グアム)

en: English (Hong Kong)
ja: 英語 (香港)

en: English (Ireland)
ja: 英語 (アイルランド)

en: English (India)
ja: 英語 (インド)

en: English (Jamaica)
ja: 英語 (ジャマイカ)

en: English (Marshall Islands)
ja: 英語 (マーシャル諸島)

en: English (Northern Mariana Islands)
ja: 英語 (北マリアナ諸島)

en: English (Malta)
ja: 英語 (マルタ)

en: English (Namibia)
ja: 英語 (ナミビア)

en: English (New Zealand)
ja: 英語 (ニュージーランド)

en: English (Philippines)
ja: 英語 (フィリピン)

en: English (Pakistan)
ja: 英語 (パキスタン)

en: English (Singapore)
ja: 英語 (シンガポール)

en: English (Shavian)
ja: 英語 (ショー文字)

en: English (United States)
ja: 英語 (アメリカ)

en: English (U.S. Virgin Islands)
ja: 英語 (アメリカ領ヴァージン諸島)

en: English (South Africa)
ja: 英語 (南アフリカ)

en: English (Zimbabwe)
ja: 英語 (ジンバブエ)

en: Esperanto
ja: エスペラント

en: Spanish (Argentina)
ja: スペイン語 (アルゼンチン)

en: Spanish (Bolivia)
ja: スペイン語 (ボリビア)

en: Spanish (Chile)
ja: スペイン語 (チリ)

en: Spanish (Colombia)
ja: スペイン語 (コロンビア)

en: Spanish (Costa Rica)
ja: スペイン語 (コスタリカ)

en: Spanish (Dominican Republic)
ja: スペイン語 (ドミニカ)

en: Spanish (Ecuador)
ja: スペイン語 (エクアドル)

en: Spanish (Spain)
ja: スペイン語 (スペイン)

en: Spanish (Guatemala)
ja: スペイン語 (グアテマラ)

en: Spanish (Honduras)
ja: スペイン語 (ホンジュラス)

en: Spanish (Mexico)
ja: スペイン語 (メキシコ)

en: Spanish (Nicaragua)
ja: スペイン語 (ニカラグア)

en: Spanish (Panama)
ja: スペイン語 (パナマ)

en: Spanish (Peru)
ja: スペイン語 (ペルー)

en: Spanish (Puerto Rico)
ja: スペイン語 (プエルトリコ)

en: Spanish (Paraguay)
ja: スペイン語 (パラグアイ)

en: Spanish (El Salvador)
ja: スペイン語 (エルサルバドル)

en: Spanish (United States)
ja: スペイン語 (アメリカ)

en: Spanish (Uruguay)
ja: スペイン語 (ウルグアイ)

en: Spanish (Venezuela)
ja: スペイン語 (ベネズエラ)

en: Estonian (Estonia)
ja: 英語 (エストニア)

en: Basque
ja: バスク語

en: Basque (Spain)
ja: バスク語 (スペイン)

en: Ewondo
ja: エウォンド語

en: Persian
ja: ペルシア語

en: Persian (Afghanistan)
ja: ペルシア語 (アフガニスタン)

en: Persian (Iran)
ja: ペルシア語 (イラン)

en: Finnish (Finland)
ja: フィンランド語 (フィンランド)

en: Filipino
ja: フィリピン語

en: Filipino (Philippines)
ja: フィリピン語 (フィリピン)

en: Faroese
ja: フェロー語

en: Faroese (Faroe Islands)
ja: フェロー語 (フェロー諸島)

en: French (Belgium)
ja: フランス語 (ベルギー)

en: French (Switzerland)
ja: フランス語 (スイス)

en: French (France)
ja: フランス語 (フランス)

en: French (Luxembourg)
ja: フランス語 (ルクセンブルク)

en: French (Monaco)
ja: フランス語 (モナコ)

en: French (Senegal)
ja: フランス語 (セネガル)

en: Friulian
ja: フリウリ語

en: Friulian (Italy)
ja: フリウリ語 (イタリア)

en: Irish
ja: アイルランド語

en: Irish (Ireland)
ja: アイルランド語 (アイルランド)

en: Ga
ja: ガー語

en: Ga (Ghana)
ja: ガ語 (ガーナ)

en: Scottish Gaelic
ja: スコットランド・ゲール語

en: Geez
ja: ゲエズ語

en: Geez (Eritrea)
ja: ゲエズ語 (エリトリア)

en: Geez (Ethiopia)
ja: ゲエズ語 (エチオピア)

en: Galician (Spain)
ja: ガリシア語 (スペイン)

en: Guarani
ja: グアラニー語

en: Swiss German
ja: スイスドイツ語

en: Swiss German (Switzerland)
ja: スイスドイツ語 (スイス)

en: Gujarati
ja: グジャラーティー文字

en: Gujarati (India)
ja: クジャラート語 (インド)

en: Manx
ja: マン島語

en: Hausa
ja: ハウサ語

en: Hausa (Arabic)
ja: ハウサ語 (アラビア文字)

en: Hausa (Arabic) (Nigeria)
ja: ハウサ語 (アラビア文字) (ナイジェリア)

en: Hausa (Arabic) (Sudan)
ja: ハウサ語 (アラビア文字) (スーダン)

en: Hausa (Ghana)
ja: ハウサ語 (ガーナ)

en: Hausa (Latin)
ja: ハウサ語 (ラテン文字)

en: Hausa (Latin) (Ghana)
ja: ハウサ語 (ラテン文字) (ガーナ)

en: Hausa (Latin) (Niger)
ja: ハウサ語 (ラテン文字) (ニジェール)

en: Hausa (Latin) (Nigeria)
ja: ハウサ語 (ラテン文字) (ナイジェリア)

en: Hausa (Niger)
ja: ハウサ語 (ニジェール)

en: Hausa (Nigeria)
ja: ハウサ語 (ナイジェリア)

en: Hausa (Sudan)
ja: ハウサ語 (スーダン)

en: Hawaiian
ja: ハワイ語

en: Hawaiian (United States)
ja: ハワイ語 (アメリカ)

en: Hebrew (Israel)
ja: ヘブライ語 (イスラエル)

en: Hindi
ja: ヒンディー語

en: Hindi (India)
ja: ヒンディー語 (インド)

en: Croatian
ja: クロアチア語

en: Croatian (Croatia)
ja: クロアチア語 (クロアチア)

en: Hungarian (Hungary)
ja: ハンガリー語 (ハンガリー)

en: Armenian
ja: アルメニア文字

en: Armenian (Armenia)
ja: アルメニア語 (アルメニア)

en: Armenian (Armenia) (Revised Orthography)
ja: アルメニア語 (アルメニア) (新正書法)

en: Interlingua
ja: インターリングア

en: Indonesian
ja: インドネシア語

en: Indonesian (Indonesia)
ja: インドネシア語 (インドネシア)

en: Igbo
ja: イボ語

en: Igbo (Nigeria)
ja: イボ語 (ナイジェリア)

en: Sichuan Yi
ja: 彝語

en: Sichuan Yi (China)
ja: 四川彝語 (中国)

en: Ido
ja: イド語

en: Icelandic (Iceland)
ja: アイスランド語 (アイスランド)

en: Italian (Switzerland)
ja: イタリア語 (スイス)

en: Italian (Italy)
ja: イタリア語 (イタリア)

en: Inuktitut
ja: イヌイット語

en: Japanese (Japan)
ja: 日本語 (日本)

en: Lojban
ja: ロジバン

en: Javanese
ja: ジャワ文字

en: Georgian
ja: グルジア文字

en: Georgian (Georgia)
ja: グルジア語 (ジョージア)

en: Kabyle
ja: カビル語

en: Jju
ja: カジェ語

en: Jju (Nigeria)
ja: カジェ語 (ナイジェリア)

en: Kamba
ja: カンバ語

en: Kamba (Kenya)
ja: カンバ語 (ケニア)

en: Tyap
ja: カタブ語

en: Tyap (Nigeria)
ja: カタブ語 (ナイジェリア)

en: Kabuverdianu
ja: カーボベルデ語

en: Koro
ja: コロ語

en: Koro (Côte d’Ivoire)
ja: コロ語 (コートジボワール)

en: Kikuyu
ja: キクユ語

en: Kazakh
ja: カザフ語

en: Kazakh (Cyrillic)
ja: カザフ語 (キリル文字)

en: Kazakh (Cyrillic) (Kazakhstan)
ja: カザフ語 (キリル文字) (カザフスタン)

en: Kazakh (Kazakhstan)
ja: カザフ語 (カザフスタン)

en: Kalaallisut
ja: カラーリット語

en: Kalaallisut (Greenland)
ja: カラーリット語 (グリーンランド)

en: Khmer
ja: クメール文字

en: Khmer (Cambodia)
ja: クメール語 (カンボジア)

en: Kannada
ja: カンナダ文字

en: Kannada (India)
ja: カンナダ語 (インド)

en: Korean (South Korea)
ja: 韓国語 (韓国)

en: Konkani
ja: コンカニー語

en: Konkani (India)
ja: コンカニ語 (インド)

en: Kpelle
ja: クペレ文字

en: Kpelle (Guinea)
ja: クペレ語 (ギニア)

en: Kpelle (Liberia)
ja: クペレ語 (リベリア)

en: Kashmiri
ja: カシミール語

en: Kurdish
ja: クルド語

en: Cornish
ja: コーンウォル語

en: Cornish (United Kingdom)
ja: コーンウォール語 (イギリス)

en: Latin
ja: ラテン文字

en: Luxembourgish
ja: ルクセンブルク語

en: Ganda
ja: ガンダ語

en: Lakota
ja: ラコタ

en: Lingala
ja: リンガラ語

en: Lingala (Congo - Kinshasa)
ja: リンガラ語 (コンゴ - キンシャサ方言)

en: Lingala (Congo - Brazzaville)
ja: リンガラ語 (コンゴ - ブラザヴィル方言)

en: Lao
ja: ラーオ文字

en: Lao (Laos)
ja: ラーオ語 (ラオス)

en: Lithuanian (Lithuania)
ja: リトアニア語 (リトアニア)

en: Luba-Katanga
ja: ルバ語

en: Luo
ja: ルオ語

en: Luyia
ja: ルヒヤ語

en: Latvian
ja: ラトビア語

en: Latvian (Latvia)
ja: ラトビア語 (ラトビア)

en: Maithili
ja: マイティリー語

en: Masai
ja: マサイ語

en: Moksha
ja: モクシャ語

en: Malagasy
ja: マダガスカル語

en: Macedonian
ja: マケドニア語

en: Malayalam
ja: マラヤーラム文字

en: Malayalam (India)
ja: マラヤーラム語 (インド)

en: Mongolian
ja: モンゴル文字

en: Mongolian (Cyrillic)
ja: モンゴル語 (キリル文字)

en: Mongolian (Cyrillic) (Mongolia)
ja: モンゴル語 (キリル文字) (モンゴル)

en: Mongolian (Mongolia)
ja: モンゴル語 (モンゴル)

en: Mongolian (Mongolian)
ja: モンゴル語 (モンゴル文字)

en: Mongolian (Mongolian) (China)
ja: モンゴル語 (モンゴル文字) (中国)

en: Manipuri
ja: マニプリ語

en: Mohawk
ja: モーホーク語

en: Marathi
ja: マラッタ語

en: Marathi (India)
ja: マラーティー語 (インド)

en: Malay
ja: マレー語

en: Malay (Brunei)
ja: マレー語 (ブルネイ)

en: Maltese
ja: マルタ語

en: Maltese (Malta)
ja: マルタ語 (マルタ)

en: Burmese
ja: ビルマ語

en: Erzya
ja: エルジャ語

en: Norwegian Bokmål (Norway)
ja: ノルウェー語ブークモール (ノルウェー)

en: Low German
ja: 低地ドイツ語

en: Low German (Germany)
ja: 低地ドイツ語 (ドイツ)

en: Nepali
ja: ネパール語

en: Nepali (India)
ja: ネパール語 (インド)

en: Nepali (Nepal)
ja: ネパール語 (ネパール)

en: Dutch (Belgium)
ja: オランダ語 (ベルギー)

en: Dutch (Netherlands)
ja: オランダ語 (オランダ)

en: Norwegian Nynorsk
ja: ニーノシュク（ノルウェー語）

en: Norwegian Nynorsk (Norway)
ja: ノルウェー語ニーノシュク (ノルウェー)

en: Norwegian
ja: ノルウェー語

en: South Ndebele
ja: 南ンデベレ語

en: South Ndebele (South Africa)
ja: 南ンデベレ語 (南アフリカ)

en: Northern Sotho
ja: 北ソト語

en: Northern Sotho (South Africa)
ja: 北ソト語 (南アフリカ)

en: Navajo
ja: ナヴァホ語

en: Nyanja
ja: ニャンジャ語

en: Nyanja (Malawi)
ja: ニャンジャ語 (マラウイ)

en: Nyankole
ja: ニャンコレ語

en: Occitan (France)
ja: オック語 (フランス)

en: Oromo
ja: オロモ語

en: Oromo (Ethiopia)
ja: オロモ語 (エチオピア)

en: Oromo (Kenya)
ja: オロモ語 (ケニア)

en: Osage
ja: オーセージ語

en: Punjabi
ja: パンジャーブ語

en: Punjabi (Arabic)
ja: パンジャーブ語 (アラビア文字)

en: Punjabi (Arabic) (Pakistan)
ja: パンジャーブ語 (アラビア文字) (パキスタン)

en: Punjabi (Gurmukhi)
ja: パンジャーブ語 (グルムキー文字)

en: Punjabi (Gurmukhi) (India)
ja: パンジャーブ語 (グルムキー文字) (インド)

en: Punjabi (India)
ja: パンジャーブ語 (インド)

en: Punjabi (Pakistan)
ja: パンジャーブ語 (パキスタン)

en: Papiamento
ja: パピアメント

en: Polish (Poland)
ja: ポーランド語 (ポーランド)

en: Pashto
ja: パシュトー語

en: Pashto (Afghanistan)
ja: パシュトー語 (アフガニスタン)

en: Portuguese (Portugal)
ja: ポルトガル語 (ポルトガル)

en: Quechua
ja: ケチュア語

en: Rajasthani
ja: ラージャスターニー語

en: Romansh
ja: レト・ロマン語

en: Rundi
ja: ルンディ語

en: Romanian (Moldova)
ja: ルーマニア語 (モルドバ)

en: Romanian (Romania)
ja: ルーマニア語 (ルーマニア)

en: Russian (Russia)
ja: ロシア語 (ロシア)

en: Russian (Ukraine)
ja: ロシア語 (ウクライナ)

en: Kinyarwanda
ja: ルワンダ語

en: Kinyarwanda (Rwanda)
ja: ルワンダ語 (ルワンダ)

en: Sanskrit
ja: サンスクリット

en: Sanskrit (India)
ja: サンスクリット語 (インド)

en: Yakut
ja: サハ語

en: Santali
ja: サンタル語

en: Sardinian
ja: サルデーニャ語

en: Sicilian
ja: シチリア語

en: Sindhi
ja: シンディー語

en: Northern Sami
ja: 北部サーミ語

en: Northern Sami (Finland)
ja: 北部サーミ語 (フィンランド)

en: Northern Sami (Norway)
ja: 北部サーミ語 (ノルウェー)

en: Sango
ja: サンゴ語

en: Shan
ja: シャン語

en: Sinhala
ja: シンハラ文字

en: Sinhala (Sri Lanka)
ja: シンハラ語 (スリランカ)

en: Sidamo
ja: シダモ語

en: Sidamo (Ethiopia)
ja: シダモ語 (エチオピア)

en: Slovak (Slovakia)
ja: スロバキア語 (スロバキア)

en: Slovenian (Slovenia)
ja: スロベニア語 (スロベニア)

en: Shona
ja: ショナ語

en: Somali
ja: ソマリ語

en: Somali (Djibouti)
ja: ソマリ語 (ジブチ)

en: Somali (Ethiopia)
ja: ソマリ語 (エチオピア)

en: Somali (Kenya)
ja: ソマリ語 (ケニア)

en: Somali (Somalia)
ja: ソマリ語 (ソマリア)

en: Albanian (Albania)
ja: アルバニア語 (アルバニア)

en: Serbian
ja: セルビア語

en: Serbian (Cyrillic)
ja: セルビア語 (キリル文字)

en: Serbian (Cyrillic) (Montenegro)
ja: セルビア語 (キリル文字) (モンテネグロ)

en: Serbian (Cyrillic) (Serbia)
ja: セルビア語 (キリル文字) (セルビア)

en: Serbian (Latin)
ja: セルビア語 (ラテン文字)

en: Serbian (Latin) (Montenegro)
ja: セルビア語 (ラテン文字) (モンテネグロ)

en: Serbian (Latin) (Serbia)
ja: セルビア語 (ラテン文字) (セルビア)

en: Swati
ja: スワジ語

en: Swati (South Africa)
ja: スワジ語 (南アフリカ)

en: Southern Sotho
ja: 南ソト語

en: Southern Sotho (Lesotho)
ja: 南ソト語 (レソト)

en: Southern Sotho (South Africa)
ja: 南ソト語 (南アフリカ)

en: Sundanese
ja: スンダ文字

en: Swedish (Finland)
ja: スウェーデン語 (フィンランド)

en: Swedish (Sweden)
ja: スウェーデン語 (スウェーデン)

en: Swahili
ja: スワヒリ語

en: Swahili (Kenya)
ja: スワヒリ語 (ケニア)

en: Swahili (Tanzania)
ja: スワヒリ語 (タンザニア)

en: Syriac
ja: シリア文字

en: Syriac (Syria)
ja: シリア語 (シリア)

en: Tamil
ja: タミル文字

en: Tamil (India)
ja: タミル語 (インド)

en: Telugu
ja: テルグ文字

en: Telugu (India)
ja: テルグ語 (インド)

en: Tajik
ja: タジク語

en: Tajik (Cyrillic)
ja: タジク語 (キリル文字)

en: Tajik (Cyrillic) (Tajikistan)
ja: タジク語 (キリル文字) (タジキスタン)

en: Tajik (Tajikistan)
ja: タジク語 (タジキスタン)

en: Thai
ja: タイ文字

en: Thai (Thailand)
ja: タイ語 (タイ)

en: Tigrinya
ja: ティグリニャ語

en: Tigrinya (Eritrea)
ja: ティグリニャ語 (エリトリア)

en: Tigrinya (Ethiopia)
ja: ティグリニャ語 (エチオピア)

en: Tigre
ja: ティグレ語

en: Tigre (Eritrea)
ja: ティグレ語 (エリトリア)

en: Turkmen
ja: トルクメン語

en: Tswana
ja: ツワナ語

en: Tswana (South Africa)
ja: ツワナ語 (南アフリカ)

en: Toki Pona
ja: トキポナ

en: Tok Pisin
ja: トク・ピジン語

en: Taroko
ja: タロコ語

en: Taroko (Taiwan)
ja: タロコ語 (台湾)

en: Tsonga
ja: ツォンガ語

en: Tsonga (South Africa)
ja: ツォンガ語 (南アフリカ)

en: Tatar
ja: タタール語

en: Tatar (Russia)
ja: タタール語 (ロシア)

en: Ukrainian (Ukraine)
ja: ウクライナ語 (ウクライナ)

en: Unknown language
ja: 不明な言語

en: Urdu
ja: ウルドゥー語

en: Urdu (India)
ja: ウルドゥー語 (インド)

en: Urdu (Pakistan)
ja: ウルドゥー語 (パキスタン)

en: Uzbek
ja: ウズベク語

en: Uzbek (Arabic)
ja: ウズベク語 (アラビア文字)

en: Uzbek (Arabic) (Afghanistan)
ja: ウズベク語 (アラビア文字) (アフガニスタン)

en: Uzbek (Cyrillic)
ja: ウズベク語 (キリル文字)

en: Uzbek (Cyrillic) (Uzbekistan)
ja: ウズベク語 (キリル文字) (ウズベキスタン)

en: Uzbek (Latin)
ja: ウズベク語 (ラテン文字)

en: Uzbek (Latin) (Uzbekistan)
ja: ウズベク語 (ラテン文字) (ウズベキスタン)

en: Vai
ja: ヴァイ文字

en: Venda
ja: ベンダ語

en: Venda (South Africa)
ja: ヴェンダ語 (南アフリカ)

en: Vietnamese
ja: ベトナム語

en: Vietnamese (Vietnam)
ja: ベトナム語 (ベトナム)

en: Volapük
ja: ヴォラピュク

en: Walloon
ja: ワロン語

en: Walser
ja: ヴァリス語

en: Warlpiri
ja: ワルビリ語

en: Wolof
ja: ウォロフ語

en: Wolof (Senegal)
ja: ウォロフ語 (セネガル)

en: Xhosa
ja: コサ語

en: Xhosa (South Africa)
ja: コサ語 (南アフリカ)

en: Yiddish
ja: イディッシュ語

en: Yoruba
ja: ヨルバ語

en: Yoruba (Nigeria)
ja: ヨルバ語 (ナイジェリア)

en: Chinese
ja: 中国語

en: Zulu
ja: ズールー語

en: Zulu (South Africa)
ja: ズールー語 (南アフリカ)

en: Cyrillic
ja: キリル文字

en: Hangul
ja: ハングル

en: Hiragana
ja: 平仮名

en: Katakana
ja: 片仮名
