picard 2.9.1 - en to ru translation catalogue (456 entries)

en: Stable releases only
ru: Только стабильные версии

en: Stable and Beta releases
ru: Стабильные и Бета-версии

en: Stable, Beta and Dev releases
ru: Стабильные, Бета- и Dev версии

en: My script
ru: Новый скрипт

en: My profile
ru: Мой профиль

en: (copy)
ru: (скопировать)

en: Arabic
ru: Арабский

en: Catalan
ru: Каталанский

en: Czech
ru: Чешский

en: Danish
ru: Датский

en: German
ru: Немецкий

en: Greek
ru: Греческий

en: English
ru: Английский

en: English (Australia)
ru: Английский (Австралия)

en: English (Canada)
ru: Английский (Канадский)

en: English (United Kingdom)
ru: Английский (Великобритания)

en: Spanish
ru: Испанский

en: Estonian
ru: Эстонский

en: Finnish
ru: Финский

en: French
ru: Французский

en: French (Canada)
ru: Французский (Канада)

en: Galician
ru: галисийский

en: Hebrew
ru: иврит

en: Hungarian
ru: венгерский

en: Icelandic
ru: исландский

en: Italian
ru: Итальянский

en: Japanese
ru: Японский

en: Korean
ru: Корейский

en: Lithuanian
ru: литовский

en: Malay (Malaysia)
ru: Малайский (Малайзия)

en: Norwegian Bokmål
ru: Норвежский Букмол

en: Dutch
ru: Голландский

en: Occitan
ru: Окситанский

en: Polish
ru: Польский

en: Portuguese
ru: Португальский

en: Portuguese (Brazil)
ru: Португальский (Бразилия)

en: Romanian
ru: румынский

en: Russian
ru: Русский

en: Slovak
ru: Словацкий

en: Slovenian
ru: Словенский

en: Albanian
ru: албанский

en: Swedish
ru: Шведский

en: Turkish
ru: Турецкий

en: Ukrainian
ru: Украинский

en: Chinese (China)
ru: Китайский (Китай)

en: Chinese (Taiwan)
ru: Китайский (Тайвань)

en: Afar
ru: афарский

en: Afar (Djibouti)
ru: Афарский (Джибути)

en: Afar (Eritrea)
ru: Афарский (Эритрея)

en: Afar (Eritrea) (Saho)
ru: Афарский (Эритрея) (Сахо)

en: Afar (Ethiopia)
ru: Афарский (Эфиопия)

en: Abkhazian
ru: Абхазский

en: Afrikaans
ru: африкаанс

en: Afrikaans (Namibia)
ru: Африкаанс (Намибия)

en: Afrikaans (South Africa)
ru: Африкаанс (ЮАР)

en: Akan
ru: акан

en: Akan (Ghana)
ru: Акан (Гана)

en: Amharic
ru: амхарский

en: Amharic (Ethiopia)
ru: Амхарский (Эфиопия)

en: Syria
ru: Сирия

en: Arabic (United Arab Emirates)
ru: Арабский (ОАЭ)

en: Arabic (Bahrain)
ru: Арабский (Бахрейн)

en: Arabic (Algeria)
ru: Арабский (Алжир)

en: Arabic (Egypt)
ru: Арабский (Египет)

en: Arabic (Iraq)
ru: Арабский (Ирак)

en: Arabic (Jordan)
ru: Арабский (Иордания)

en: Arabic (Kuwait)
ru: Арабский (Кувейт)

en: Arabic (Lebanon)
ru: Арабский (Ливан)

en: Arabic (Libya)
ru: Арабский (Ливия)

en: Arabic (Morocco)
ru: Арабский (Марокко)

en: Arabic (Oman)
ru: Арабский (Оман)

en: Arabic (Qatar)
ru: Арабский (Катар)

en: Arabic (Saudi Arabia)
ru: Арабский (Саудовская Аравия)

en: Arabic (Sudan)
ru: Арабский (Судан)

en: Arabic (Syria)
ru: Арабский (Сирия)

en: Arabic (Tunisia)
ru: Арабский (Тунис)

en: Arabic (Yemen)
ru: Арабский (Йемен)

en: Assamese
ru: ассамский

en: Assamese (India)
ru: Ассамский (Индия)

en: Azerbaijani
ru: азербайджанский

en: Azerbaijani (Cyrillic)
ru: Азербайджанский (Кириллица)

en: Azerbaijani (Cyrillic) (Azerbaijan)
ru: Азербайджанский (Кириллица) (Азербайджан)

en: Azerbaijani (Latin)
ru: Азербайджанский (Латиница)

en: Azerbaijani (Latin) (Azerbaijan)
ru: Азербайджанский (Латиница) (Азербайджан)

en: Belarusian
ru: белорусский

en: Belarusian (Belarus)
ru: Белорусский (Беларусь)

en: Bulgarian
ru: болгарский

en: Bulgarian (Bulgaria)
ru: Болгарский (Болгария)

en: Tibetan
ru: тибетский

en: Tibetan (China)
ru: Тибетский (Китай)

en: Tibetan (India)
ru: Тибетский (Индия)

en: Bodo (India)
ru: Бодо (Индия)

en: Bosnian
ru: боснийский

en: Blin
ru: билин

en: Blin (Eritrea)
ru: Блин (Эритрея)

en: Catalan (Spain)
ru: Каталанский (Испания)

en: Atsam
ru: Ацам

en: Atsam (Nigeria)
ru: Ацам (Нигерия)

en: Chakma
ru: Чакма

en: Cherokee
ru: Чероки

en: Welsh
ru: валлийский

en: Welsh (United Kingdom)
ru: Валлийский (Великобритания)

en: Danish (Denmark)
ru: Датский (Дания)

en: German (Austria)
ru: Немецкий (Австрия)

en: German (Belgium)
ru: Немецкий (Бельгия)

en: German (Switzerland)
ru: Немецкий (Швейцария)

en: German (Germany)
ru: Немецкий (Германия)

en: German (Liechtenstein)
ru: Немецкий (Лихтенштейн)

en: German (Luxembourg)
ru: Немецкий (Люксембург)

en: Zarma
ru: Зарма

en: Divehi
ru: мальдивский

en: Divehi (Maldives)
ru: Дивехи (Мальдивы)

en: Dzongkha
ru: дзонг-кэ

en: Dzongkha (Bhutan)
ru: Дзонха (Бутан)

en: Ewe
ru: эве

en: Ewe (Ghana)
ru: Эве (Гана)

en: Ewe (Togo)
ru: Эве (Того)

en: Greek (Cyprus)
ru: Греческий (Кипр)

en: Greek (Greece)
ru: Греческий (Греция)

en: English (American Samoa)
ru: Английский (Американское Самоа)

en: English (Belgium)
ru: Английский (Бельгия)

en: English (Botswana)
ru: Английский (Ботсвана)

en: English (Belize)
ru: Английский (Белиз)

en: English (Deseret)
ru: Английский (Дезерет)

en: English (Deseret) (United States)
ru: Английский (Дезерет) (США)

en: English (Guam)
ru: Английский (Гуам)

en: English (Hong Kong)
ru: Английский (Гонконг)

en: English (Ireland)
ru: Английский (Ирландия)

en: English (India)
ru: Английский (Индия)

en: English (Jamaica)
ru: Английский (Ямайка)

en: English (Marshall Islands)
ru: Английский (Маршалловы Острова)

en: English (Northern Mariana Islands)
ru: Английский (Северные Марианские Острова)

en: English (Malta)
ru: Английский (Мальта)

en: English (Namibia)
ru: Английский (Намибия)

en: English (New Zealand)
ru: Английский (Новая Зеландия)

en: English (Philippines)
ru: Английский (Филиппины)

en: English (Pakistan)
ru: Английский (Пакистан)

en: English (Singapore)
ru: Английский (Сингапур)

en: English (Shavian)
ru: Английский (Шавиани)

en: English (United States)
ru: Английский (США)

en: English (U.S. Virgin Islands)
ru: Английский (Виргинские Острова Соединённых Штатов)

en: English (South Africa)
ru: Английский (ЮАР)

en: English (Zimbabwe)
ru: Английский (Зимбабве)

en: Esperanto
ru: эсперанто

en: Spanish (Argentina)
ru: Испанский (Аргентина)

en: Spanish (Bolivia)
ru: Испанский (Боливия)

en: Spanish (Chile)
ru: Испанский (Чили)

en: Spanish (Colombia)
ru: Испанский (Колумбия)

en: Spanish (Costa Rica)
ru: Испанский (Коста-Рика)

en: Spanish (Dominican Republic)
ru: Испанский (Доминиканская Республика)

en: Spanish (Ecuador)
ru: Испанский (Эквадор)

en: Spanish (Spain)
ru: Испанский (Испания)

en: Spanish (Guatemala)
ru: Испанский (Гватемала)

en: Spanish (Honduras)
ru: Испанский (Гондурас)

en: Spanish (Mexico)
ru: Испанский (Мексика)

en: Spanish (Nicaragua)
ru: Испанский (Никарагуа)

en: Spanish (Panama)
ru: Испанский (Панама)

en: Spanish (Peru)
ru: Испанский (Перу)

en: Spanish (Puerto Rico)
ru: Испанский (Пуэрто-Рико)

en: Spanish (Paraguay)
ru: Испанский (Парагвай)

en: Spanish (El Salvador)
ru: Испанский (Сальвадор)

en: Spanish (United States)
ru: Испанский (США)

en: Spanish (Uruguay)
ru: Испанский (Уругвай)

en: Spanish (Venezuela)
ru: Испанский (Венесуэла)

en: Estonian (Estonia)
ru: Эстонский (Эстония)

en: Basque
ru: баскский

en: Basque (Spain)
ru: Баскский (Испания)

en: Persian
ru: Персидский

en: Persian (Afghanistan)
ru: Персидский (Афганистан)

en: Persian (Iran)
ru: Персидский (Иран)

en: Finnish (Finland)
ru: Финский (Финляндия)

en: Filipino
ru: филиппинский

en: Filipino (Philippines)
ru: Филиппинский (Филиппины)

en: Faroese
ru: фарерский

en: Faroese (Faroe Islands)
ru: Фарерский (Фарерские Острова)

en: French (Belgium)
ru: Французский (Бельгия)

en: French (Switzerland)
ru: Французский (Швейцария)

en: French (France)
ru: Французский (Франция)

en: French (Luxembourg)
ru: Французский (Люксембург)

en: French (Monaco)
ru: Французский (Монако)

en: French (Senegal)
ru: Французский (Сенегал)

en: Friulian
ru: фриульский

en: Friulian (Italy)
ru: Фриульский (Италия)

en: Irish
ru: ирландский

en: Irish (Ireland)
ru: Ирландский (Ирландия)

en: Ga
ru: га

en: Ga (Ghana)
ru: Га (Гана)

en: Scottish Gaelic
ru: Гэльский

en: Geez
ru: геэз

en: Geez (Eritrea)
ru: Геэз (Эритрея)

en: Geez (Ethiopia)
ru: Геэз (Эфиопия)

en: Galician (Spain)
ru: Галисийский (Испания)

en: Guarani
ru: гуарани

en: Swiss German
ru: Швейцарский диалект

en: Swiss German (Switzerland)
ru: Швейцарский диалект (Швейцария)

en: Gujarati
ru: гуджарати

en: Gujarati (India)
ru: Гуджарати (Индия)

en: Manx
ru: Мэнский

en: Hausa
ru: хауса

en: Hausa (Arabic)
ru: Хауса (Арабский)

en: Hausa (Arabic) (Nigeria)
ru: Хауса (Арабский) (Нигерия)

en: Hausa (Arabic) (Sudan)
ru: Хауса (Арабский) (Судан)

en: Hausa (Ghana)
ru: Хауса (Гана)

en: Hausa (Latin)
ru: Хауса (Латиница)

en: Hausa (Latin) (Ghana)
ru: Хауса (Латиница) (Гана)

en: Hausa (Latin) (Niger)
ru: Хауса (Латиница) (Нигер)

en: Hausa (Latin) (Nigeria)
ru: Хауса (Латиница) (Нигерия)

en: Hausa (Niger)
ru: Хауса (Нигер)

en: Hausa (Nigeria)
ru: Хауса (Нигерия)

en: Hausa (Sudan)
ru: Хауса (Судан)

en: Hawaiian
ru: гавайский

en: Hawaiian (United States)
ru: Гавайский (США)

en: Hebrew (Israel)
ru: Иврит (Израиль)

en: Hindi
ru: хинди

en: Hindi (India)
ru: Хинди (Индия)

en: Croatian
ru: хорватский

en: Croatian (Croatia)
ru: Хорватский (Хорватия)

en: Hungarian (Hungary)
ru: Венгерский (Венгрия)

en: Armenian
ru: Армянский

en: Armenian (Armenia)
ru: Армянский (Армения)

en: Armenian (Armenia) (Revised Orthography)
ru: Армянский (Армения) (Реформированная Орфография)

en: Interlingua
ru: интерлингва

en: Indonesian
ru: индонезийский

en: Indonesian (Indonesia)
ru: Индонезийский (Индонезия)

en: Igbo
ru: игбо

en: Igbo (Nigeria)
ru: Игбо (Нигерия)

en: Sichuan Yi
ru: Сычуань

en: Sichuan Yi (China)
ru: Носу (Китай)

en: Icelandic (Iceland)
ru: Исландский (Исландия)

en: Italian (Switzerland)
ru: Итальянский (Италия)

en: Italian (Italy)
ru: Итальянский (Италия)

en: Inuktitut
ru: инуктитут

en: Japanese (Japan)
ru: Японский (Япония)

en: Lojban
ru: Ложбанский

en: Javanese
ru: Яванский

en: Georgian
ru: грузинский

en: Georgian (Georgia)
ru: Грузинский (Грузия)

en: Kabyle
ru: кабильский

en: Jju
ru: Джджу

en: Jju (Nigeria)
ru: Джджу (Нигерия)

en: Kamba
ru: Камба

en: Kamba (Kenya)
ru: Камба (Кения)

en: Tyap
ru: Тяпский

en: Tyap (Nigeria)
ru: Тяпский (Нигерия)

en: Kabuverdianu
ru: Кабувердьяну

en: Koro
ru: Коро

en: Koro (Côte d’Ivoire)
ru: Коро (Кот-д'Ивуар)

en: Kikuyu
ru: кикуйю

en: Kazakh
ru: казахский

en: Kazakh (Cyrillic)
ru: Казахский (Кириллица)

en: Kazakh (Cyrillic) (Kazakhstan)
ru: Казахский (Кириллица) (Казахстан)

en: Kazakh (Kazakhstan)
ru: Казахский (Казахстан)

en: Kalaallisut
ru: Гренландский

en: Kalaallisut (Greenland)
ru: Гренландский (Гренландия)

en: Khmer
ru: Кхмерский

en: Khmer (Cambodia)
ru: Кхмерский (Камбоджа)

en: Kannada
ru: Каннада

en: Kannada (India)
ru: Каннада (Индия)

en: Korean (South Korea)
ru: Корейский (Южная Корея)

en: Konkani
ru: Конкани

en: Konkani (India)
ru: Конкани (Индия)

en: Kpelle
ru: кпелле

en: Kpelle (Guinea)
ru: Кпелле (Гвинея)

en: Kpelle (Liberia)
ru: Кпелле (Либерия)

en: Kashmiri
ru: Кашмирский

en: Kurdish
ru: Курдский

en: Cornish
ru: Корнский

en: Cornish (United Kingdom)
ru: Корнский (Великобритания)

en: Latin
ru: Латинский

en: Luxembourgish
ru: Люксембургский

en: Lakota
ru: лакота

en: Lingala
ru: лингальский

en: Lingala (Congo - Kinshasa)
ru: Лингала (Конго - Киншаса)

en: Lingala (Congo - Brazzaville)
ru: Лингала (Конго - Браззавиль)

en: Lao
ru: Лаосский

en: Lao (Laos)
ru: Лаосский (Лаос)

en: Lithuanian (Lithuania)
ru: Литовский (Литва)

en: Luba-Katanga
ru: Луба-катанга

en: Luo
ru: Луо

en: Luyia
ru: лухья

en: Latvian
ru: латышский

en: Latvian (Latvia)
ru: Латвийский (Латвия)

en: Maithili
ru: Майтхили

en: Masai
ru: Масаи

en: Moksha
ru: Мокша

en: Malagasy
ru: Малагасийский

en: Macedonian
ru: македонский

en: Malayalam
ru: Малаялам

en: Malayalam (India)
ru: Малаялам (Индия)

en: Mongolian
ru: монгольский

en: Mongolian (Cyrillic)
ru: Монгольский (Кириллица)

en: Mongolian (Cyrillic) (Mongolia)
ru: Монгольский (Кириллица) (Монголия)

en: Mongolian (Mongolia)
ru: Монгольский (Монголия)

en: Mongolian (Mongolian)
ru: Монгольский (Монгольский)

en: Mongolian (Mongolian) (China)
ru: Монгольский (Монгольский) (Китай)

en: Manipuri
ru: Манипури

en: Mohawk
ru: мохавк

en: Marathi
ru: Маратхи

en: Marathi (India)
ru: Маратхи (Индия)

en: Malay
ru: Малайский

en: Malay (Brunei)
ru: Малайский (Бруней)

en: Maltese
ru: Мальтезе

en: Maltese (Malta)
ru: Мальтийский (Мальта)

en: Burmese
ru: бирманский

en: Norwegian Bokmål (Norway)
ru: Букмол (Норвегия)

en: Low German
ru: Нижненемецкий

en: Low German (Germany)
ru: Нижненемецкий (Германия)

en: Nepali
ru: Непальский

en: Nepali (India)
ru: Непальский (Индия)

en: Nepali (Nepal)
ru: Непальский (Непал)

en: Dutch (Belgium)
ru: Нидерландский (Бельгия)

en: Dutch (Netherlands)
ru: Нидерландский (Нидерланды)

en: Norwegian Nynorsk
ru: Норвежский Нюнорск

en: Norwegian Nynorsk (Norway)
ru: Новонорвежский (Норвегия)

en: Norwegian
ru: норвежский

en: South Ndebele
ru: Южный Ндебеле

en: South Ndebele (South Africa)
ru: Южный Ндебеле (ЮАР)

en: Northern Sotho
ru: Северный Сото

en: Northern Sotho (South Africa)
ru: Северный Сото (ЮАР)

en: Navajo
ru: Навахо

en: Nyanja
ru: Ньянджа

en: Nyanja (Malawi)
ru: Ньянджа (Малави)

en: Nyankole
ru: Ньянколе

en: Occitan (France)
ru: Окситанский (Франция)

en: Oromo
ru: Оромо

en: Oromo (Ethiopia)
ru: Оромо (Эфиопия)

en: Oromo (Kenya)
ru: Оромо (Кения)

en: Osage
ru: Осейдж

en: Punjabi
ru: Панджаби

en: Punjabi (Arabic)
ru: Панджаби (Арабский)

en: Punjabi (Arabic) (Pakistan)
ru: Панджаби (Арабский) (Пакистан)

en: Punjabi (Gurmukhi)
ru: Панджаби (Гурмукхи)

en: Punjabi (Gurmukhi) (India)
ru: Панджаби (Гурмукхи) (Индия)

en: Punjabi (India)
ru: Панджаби (Индия)

en: Punjabi (Pakistan)
ru: Панджаби (Пакистан)

en: Papiamento
ru: Папьяменто

en: Polish (Poland)
ru: Польский (Польша)

en: Pashto
ru: Пушту

en: Pashto (Afghanistan)
ru: Пушту (Афганистан)

en: Portuguese (Portugal)
ru: Португальский (Португалия)

en: Quechua
ru: кечуа

en: Rajasthani
ru: Раджастхани

en: Romansh
ru: Романшский

en: Rundi
ru: Рунди

en: Romanian (Moldova)
ru: Румынский (Молдавия)

en: Romanian (Romania)
ru: Румынский (Румыния)

en: Russian (Russia)
ru: Русский (Россия)

en: Russian (Ukraine)
ru: Русский (Украина)

en: Kinyarwanda
ru: Киньяруанда

en: Kinyarwanda (Rwanda)
ru: Киньяруанда (Руанда)

en: Sanskrit
ru: Санскрит

en: Sanskrit (India)
ru: Санскрит (Индия)

en: Yakut
ru: якутский

en: Santali
ru: Сантали

en: Sardinian
ru: сардинский

en: Sicilian
ru: Сицилийский

en: Sindhi
ru: Синдхи

en: Northern Sami
ru: Северносаамский

en: Northern Sami (Finland)
ru: Северносаамский (Финляндия)

en: Northern Sami (Norway)
ru: Северносаамский (Норвегия)

en: Sango
ru: Санго

en: Shan
ru: шанский

en: Sinhala
ru: Сингальский

en: Sinhala (Sri Lanka)
ru: Сингальский (Шри-Ланка)

en: Sidamo
ru: Сидамо

en: Sidamo (Ethiopia)
ru: Сидамо (Эфиопия)

en: Slovak (Slovakia)
ru: Словацкий (Словакия)

en: Slovenian (Slovenia)
ru: Словенский (Словения)

en: Shona
ru: Шона

en: Somali
ru: сомалийский

en: Somali (Djibouti)
ru: Сомалийский (Джибути)

en: Somali (Ethiopia)
ru: Сомалийский (Эфиопия)

en: Somali (Kenya)
ru: Сомалийский (Кения)

en: Somali (Somalia)
ru: Сомали (Сомали)

en: Albanian (Albania)
ru: Албанский (Албания)

en: Serbian
ru: сербский

en: Serbian (Cyrillic)
ru: Сербский (Кириллица)

en: Serbian (Cyrillic) (Montenegro)
ru: Сербский (Кириллица) (Черногория)

en: Serbian (Cyrillic) (Serbia)
ru: Сербский (Кириллица) (Сербия)

en: Serbian (Latin)
ru: Сербский (Латиница)

en: Serbian (Latin) (Montenegro)
ru: Сербский (Латиница) (Черногория)

en: Serbian (Latin) (Serbia)
ru: Сербский (Латиница) (Сербия)

en: Swati
ru: Свати

en: Swati (South Africa)
ru: Суахили (ЮАР)

en: Southern Sotho
ru: Южный Сото

en: Southern Sotho (Lesotho)
ru: Южный Сото (Лесото)

en: Southern Sotho (South Africa)
ru: Южный Сото (ЮАР)

en: Sundanese
ru: Суданский

en: Swedish (Finland)
ru: Шведский (Финляндия)

en: Swedish (Sweden)
ru: Шведский (Швеция)

en: Swahili
ru: Суахили

en: Swahili (Kenya)
ru: Суахили (Кения)

en: Swahili (Tanzania)
ru: Суахили (Танзания)

en: Syriac
ru: Сирийский

en: Syriac (Syria)
ru: Сирийский (Сирия)

en: Tamil
ru: Тамильский

en: Tamil (India)
ru: Тамильский (Индия)

en: Telugu
ru: Телугу

en: Telugu (India)
ru: Телугу (Индия)

en: Tajik
ru: таджикский

en: Tajik (Cyrillic)
ru: Таджикский (Кириллица)

en: Tajik (Cyrillic) (Tajikistan)
ru: Таджикский (Кириллица) (Таджикистан)

en: Tajik (Tajikistan)
ru: Таджикский (Таджикистан)

en: Thai
ru: Тайский

en: Thai (Thailand)
ru: Тайский (Таиланд)

en: Tigrinya
ru: Тигринья

en: Tigrinya (Eritrea)
ru: Тигринья (Эритрея)

en: Tigrinya (Ethiopia)
ru: Тигринья (Эфиопия)

en: Tigre
ru: Тигре

en: Tigre (Eritrea)
ru: Тигре (Эритрея)

en: Turkmen
ru: Туркменский

en: Tswana
ru: Тсвана

en: Tswana (South Africa)
ru: Тсвана (ЮАР)

en: Toki Pona
ru: Токипона

en: Tok Pisin
ru: Ток-Писин

en: Taroko
ru: Седекский

en: Taroko (Taiwan)
ru: Седекский (Тайвань)

en: Tsonga
ru: Тсонга

en: Tsonga (South Africa)
ru: Тсонга (ЮАР)

en: Tatar
ru: татарский

en: Tatar (Russia)
ru: Татарский (Россия)

en: Ukrainian (Ukraine)
ru: Украинский (Украина)

en: Unknown language
ru: Неизвестный язык

en: Urdu
ru: Урду

en: Urdu (India)
ru: Урду (Индия)

en: Urdu (Pakistan)
ru: Урду (Пакистан)

en: Uzbek
ru: узбекский

en: Uzbek (Arabic)
ru: Узбекский (Арабский)

en: Uzbek (Arabic) (Afghanistan)
ru: Узбекский (Арабский) (Афганистан)

en: Uzbek (Cyrillic)
ru: Узбекский (Кириллица)

en: Uzbek (Cyrillic) (Uzbekistan)
ru: Узбекский (Кириллица) (Узбекистан)

en: Uzbek (Latin)
ru: Узбекский (Латиница)

en: Uzbek (Latin) (Uzbekistan)
ru: Узбекский (Латиница) (Узбекистан)

en: Vai
ru: Ваи

en: Venda
ru: Венда

en: Venda (South Africa)
ru: Венда (ЮАР)

en: Vietnamese
ru: Вьетнамский

en: Vietnamese (Vietnam)
ru: Вьетнамский (Вьетнам)

en: Volapük
ru: Волапюк

en: Walloon
ru: Валлонский

en: Walser
ru: Вальзерский диалект

en: Warlpiri
ru: Вальбири

en: Wolof
ru: волоф

en: Wolof (Senegal)
ru: Волоф (Сенегал)

en: Xhosa
ru: коса

en: Xhosa (South Africa)
ru: Коса (ЮАР)

en: Yiddish
ru: Идиш

en: Yoruba
ru: йоруба

en: Yoruba (Nigeria)
ru: Йоруба (Нигерия)

en: Chinese
ru: китайский

en: Zulu
ru: зулусский

en: Zulu (South Africa)
ru: Зулу (ЮАР)

en: Cyrillic
ru: Кириллица

en: Hangul
ru: Хангыль

en: Hiragana
ru: Хирагана

en: Katakana
ru: Катакана
