picard 2.9.1 - en to nl translation catalogue (808 entries)

en: Stable releases only
nl: alleen stabiele versies

en: Stable and Beta releases
nl: stabiele en bètaversies

en: Stable, Beta and Dev releases
nl: stabiele, bèta- en ontwikkelversies

en: My script
nl: Mijn script

en: My profile
nl: Mijn profiel

en: (copy)
nl: (kopie)

en: Arabic
nl: Arabisch

en: Catalan
nl: Catalaans

en: Czech
nl: Tsjechisch

en: Danish
nl: Deens

en: German
nl: Duits

en: Greek
nl: Grieks

en: English
nl: Engels

en: English (Australia)
nl: Engels (Australië)

en: English (Canada)
nl: Engels (Canada)

en: English (United Kingdom)
nl: Engels (Verenigd Koninkrijk)

en: Spanish
nl: Spaans

en: Estonian
nl: Ests

en: Finnish
nl: Fins

en: French
nl: Frans

en: French (Canada)
nl: Frans (Canada)

en: Galician
nl: Galicisch

en: Hebrew
nl: Hebreeuws

en: Hungarian
nl: Hongaars

en: Icelandic
nl: IJslands

en: Italian
nl: Italiaans

en: Japanese
nl: Japans

en: Korean
nl: Koreaans

en: Lithuanian
nl: Litouws

en: Malay (Malaysia)
nl: Maleis (Maleisië)

en: Norwegian Bokmål
nl: Bokmål

en: Dutch
nl: Nederlands

en: Occitan
nl: Occitaans

en: Polish
nl: Pools

en: Portuguese
nl: Portugees

en: Portuguese (Brazil)
nl: Portugees (Brazilië)

en: Romanian
nl: Roemeens

en: Russian
nl: Russisch

en: Slovak
nl: Slowaaks

en: Slovenian
nl: Sloveens

en: Albanian
nl: Albanees

en: Swedish
nl: Zweeds

en: Turkish
nl: Turks

en: Ukrainian
nl: Oekraïens

en: Chinese (China)
nl: Chinees (China)

en: Chinese (Taiwan)
nl: Chinees (Taiwan)

en: Afar
nl: Afar, Hamitisch

en: Afar (Eritrea) (Saho)
nl: Afar (Eritrea, Saho)

en: Afar (Ethiopia)
nl: Afar (Ethiopië)

en: Abkhazian
nl: Abchazisch

en: Abkhazian (Georgia)
nl: Abchazisch (Georgië)

en: Afrikaans (Namibia)
nl: Afrikaans (Namibië)

en: Afrikaans (South Africa)
nl: Afrikaans (Zuid-Afrika)

en: Aghem (Cameroon)
nl: Aghem (Kameroen)

en: Akan
nl: Akaans

en: Akan (Ghana)
nl: Akaans (Ghana)

en: Amharic
nl: Amhaars

en: Amharic (Ethiopia)
nl: Amhaars (Ethiopië)

en: Aragonese
nl: Aragonees

en: Aragonese (Spain)
nl: Aragonees (Spanje)

en: Syria
nl: Syrië

en: Arabic (world)
nl: Arabisch (wereld)

en: Arabic (United Arab Emirates)
nl: Arabisch (Verenigde Arabische Emiraten)

en: Arabic (Bahrain)
nl: Arabisch (Bahrein)

en: Arabic (Djibouti)
nl: Arabisch (Djibouti)

en: Arabic (Algeria)
nl: Arabisch (Algerije)

en: Arabic (Egypt)
nl: Arabisch (Egypte)

en: Arabic (Western Sahara)
nl: Arabisch (westelijke Sahara)

en: Arabic (Eritrea)
nl: Arabisch (Eritrea)

en: Arabic (Israel)
nl: Arabisch (Israël)

en: Arabic (Iraq)
nl: Arabisch (Irak)

en: Arabic (Jordan)
nl: Arabisch (Jordanië)

en: Arabic (Comoros)
nl: Arabisch (Comoren)

en: Arabic (Kuwait)
nl: Arabisch (Koeweit)

en: Arabic (Lebanon)
nl: Arabisch (Libanon)

en: Arabic (Libya)
nl: Arabisch (Libië)

en: Arabic (Morocco)
nl: Arabisch (Marokko)

en: Arabic (Mauritania)
nl: Arabisch (Mauritanië)

en: Arabic (Oman)
nl: Arabisch (Oman)

en: Arabic (Palestinian Territories)
nl: Arabisch (Palestijnse gebieden)

en: Arabic (Qatar)
nl: Arabisch (Qatar)

en: Arabic (Saudi Arabia)
nl: Arabisch (Saoedi-Arabië)

en: Arabic (Sudan)
nl: Arabisch (Soedan)

en: Arabic (Somalia)
nl: Arabisch (Somalië)

en: Arabic (South Sudan)
nl: Arabisch (Zuid-Soedan)

en: Arabic (Syria)
nl: Arabisch (Syrië)

en: Arabic (Chad)
nl: Arabisch (Tsjaad)

en: Arabic (Tunisia)
nl: Arabisch (Tunesië)

en: Arabic (Yemen)
nl: Arabisch (Jemen)

en: Mapuche (Chile)
nl: Mapuche (Chili)

en: Assamese
nl: Assamees

en: Assamese (India)
nl: Assamees (India)

en: Asturian
nl: Asturisch

en: Asturian (Spain)
nl: Asturisch (Spanje)

en: Azerbaijani
nl: Azerbeidzjaans (of Azeri)

en: Azerbaijani (Arabic)
nl: Azerbeidzjaans (Arabisch)

en: Azerbaijani (Arabic) (Iraq)
nl: Azerbeidzjaans (Arabisch, Irak)

en: Azerbaijani (Arabic) (Iran)
nl: Azerbeidzjaans (Arabisch, Iran)

en: Azerbaijani (Arabic) (Türkiye)
nl: Azerbeidzjaans (Arabisch, Turkije)

en: Azerbaijani (Cyrillic)
nl: Azerbeidzjaans (cyrillisch)

en: Azerbaijani (Cyrillic) (Azerbaijan)
nl: Azerbeidzjaans (Cyrillisch, Azerbeidzjan)

en: Azerbaijani (Latin)
nl: Azerbeidzjaans (Latijns)

en: Azerbaijani (Latin) (Azerbaijan)
nl: Azerbeidzjaans (Latijns, Azerbeidzjan)

en: Bashkir
nl: Basjkiers

en: Bashkir (Russia)
nl: Basjkiers (Rusland)

en: Baluchi
nl: Beloetsji

en: Baluchi (Arabic)
nl: Beloetsji (Arabisch)

en: Baluchi (Arabic) (Pakistan)
nl: Beloetsji (Arabisch, Pakistan)

en: Baluchi (Latin)
nl: Beloetsji (Latijns)

en: Baluchi (Latin) (Pakistan)
nl: Beloetsji (Latijns, Pakistan)

en: Basaa
nl: Bassa

en: Basaa (Cameroon)
nl: Bassa (Kameroen)

en: Belarusian
nl: Wit-Russisch

en: Belarusian (Belarus)
nl: Wit-Russisch (Wit-Rusland)

en: Belarusian (Taraskievica orthography)
nl: Wit-Russisch (Tarasjkevitsa-spelling)

en: Bulgarian
nl: Bulgaars

en: Bulgarian (Bulgaria)
nl: Bulgaars (Bulgarije)

en: Western Balochi
nl: West-Beloetsji

en: Western Balochi (United Arab Emirates)
nl: West-Beloetsji (Verenigde Arabische Emiraten)

en: Western Balochi (Afghanistan)
nl: West-Beloetsji (Afghanistan)

en: Western Balochi (Iran)
nl: West-Beloetsji (Iran)

en: Western Balochi (Oman)
nl: West-Beloetsji (Oman)

en: Western Balochi (Pakistan)
nl: West-Beloetsji (Pakistan)

en: Bambara (N’Ko) (Mali)
nl: Bambara (N’Ko, Mali)

en: Bangla
nl: Bengaals

en: Bangla (Bangladesh)
nl: Bengaals (Bangladesh)

en: Bangla (India)
nl: Bengaals (India)

en: Tibetan
nl: Tibetaans

en: Tibetan (China)
nl: Tibetaans (China)

en: Tibetan (India)
nl: Tibetaans (India)

en: Breton
nl: Bretons

en: Breton (France)
nl: Bretons (Frankrijk)

en: Bosnian
nl: Bosnisch

en: Bosnian (Cyrillic)
nl: Bosnisch (Cyrillisch)

en: Bosnian (Cyrillic) (Bosnia & Herzegovina)
nl: Bosnisch (Cyrillisch, Bosnië en Herzegovina)

en: Bosnian (Latin)
nl: Bosnisch (Latijns)

en: Bosnian (Latin) (Bosnia & Herzegovina)
nl: Bosnisch (Latijns, Bosnië en Herzegovina)

en: Akoose (Cameroon)
nl: Akoose (Kameroen)

en: Blin
nl: Bilen

en: Blin (Eritrea)
nl: Bilen (Eritrea)

en: Catalan (Andorra)
nl: Catalaans (Andorra)

en: Catalan (Spain)
nl: Catalaans (Spanje)

en: Catalan (Spain Valencian)
nl: Catalaans (Valencia)

en: Catalan (France)
nl: Catalaans (Frankrijk)

en: Catalan (Italy)
nl: Catalaans (Italië)

en: Caddo (United States)
nl: Caddo (Verenigde Staten)

en: Chechen
nl: Tsjetsjeens

en: Chechen (Russia)
nl: Tsjetsjeens (Rusland)

en: Cebuano (Philippines)
nl: Cebuano (Filipijnen)

en: Chiga (Uganda)
nl: Chiga (Oeganda)

en: Choctaw (United States)
nl: Choctaw (Verenigde Staten)

en: Cherokee (United States)
nl: Cherokee (Verenigde Staten)

en: Chickasaw (United States)
nl: Chickasaw (Verenigde Staten)

en: Central Kurdish
nl: Centraal-Koerdisch

en: Central Kurdish (Iraq)
nl: Centraal-Koerdisch (Irak)

en: Central Kurdish (Iran)
nl: Centraal-Koerdisch (Iran)

en: Corsican
nl: Corsicaans

en: Corsican (France)
nl: Corsicaans (Frankrijk)

en: Czech (Czechia)
nl: Tsjechisch (Tsjechië)

en: Church Slavic
nl: Kerkslavisch

en: Church Slavic (Russia)
nl: Kerkslavisch (Rusland)

en: Chuvash
nl: Tsjoevasjisch

en: Chuvash (Russia)
nl: Tsjoevasjisch (Rusland)

en: Welsh (United Kingdom)
nl: Welsh (Verenigd Koninkrijk)

en: Danish (Denmark)
nl: Deens (Denemarken)

en: Danish (Greenland)
nl: Deens (Groenland)

en: Taita (Kenya)
nl: Taita (Kenia)

en: German (Austria)
nl: Duits (Oostenrijk)

en: German (Belgium)
nl: Duits (België)

en: German (Switzerland)
nl: Duits (Zwitserland)

en: German (Germany)
nl: Duits (Duitsland)

en: German (Italy)
nl: Duits (Italië)

en: German (Liechtenstein)
nl: Duits (Liechtenstein)

en: German (Luxembourg)
nl: Duits (Luxemburg)

en: Lower Sorbian
nl: Nedersorbisch

en: Lower Sorbian (Germany)
nl: Nedersorbisch (Duitsland)

en: Duala
nl: Doeala

en: Duala (Cameroon)
nl: Doeala (Kameroen)

en: Divehi
nl: Divehi (Maldivisch)

en: Divehi (Maldives)
nl: Dihevi (Maldiven)

en: Jola-Fonyi
nl: Diola-Fogni

en: Jola-Fonyi (Senegal)
nl: Diola-Fogni (Senegal)

en: Embu (Kenya)
nl: Embu (Kenia)

en: Greek (Cyprus)
nl: Grieks (Cyprus)

en: Greek (Greece)
nl: Grieks (Griekenland)

en: Greek (Polytonic)
nl: Grieks (polytoon)

en: English (world)
nl: Engels (wereld)

en: English (Europe)
nl: Engels (Europa)

en: English (United Arab Emirates)
nl: Engels (Verenigde Arabische Emiraten)

en: English (Antigua & Barbuda)
nl: Engels (Antigua en Barbuda)

en: English (Anguilla)
nl: Engels (Anguilla)

en: English (American Samoa)
nl: Engels (Amerikaans-Samoa)

en: English (Austria)
nl: Engels (Oostenrijk)

en: English (Barbados)
nl: Engels (Barbados)

en: English (Belgium)
nl: Engels (België)

en: English (Burundi)
nl: Engels (Burundi)

en: English (Bermuda)
nl: Engels (Bermuda)

en: English (Bahamas)
nl: Engels (Bahama’s)

en: English (Botswana)
nl: Engels (Botswana)

en: English (Belize)
nl: Engels (Belize)

en: English (Cocos (Keeling) Islands)
nl: Engels (Cocoseilanden)

en: English (Switzerland)
nl: Engels (Zwitserland)

en: English (Cook Islands)
nl: Engels (Cookeilanden)

en: English (Cameroon)
nl: Engels (Kameroen)

en: English (Christmas Island)
nl: Engels (Kersteiland)

en: English (Cyprus)
nl: Engels (Cyprus)

en: English (Germany)
nl: Engels (Duitsland)

en: English (Diego Garcia)
nl: Engels (Diego Garcia)

en: English (Denmark)
nl: Engels (Denemarken)

en: English (Dominica)
nl: Engels (Dominica)

en: English (Deseret)
nl: Engels (Deseret)

en: English (Deseret) (United States)
nl: Engels (Deseret, Verenigde Staten)

en: English (Eritrea)
nl: Engels (Eritrea)

en: English (Finland)
nl: Engels (Finland)

en: English (Fiji)
nl: Engels (Fiji)

en: English (Falkland Islands)
nl: Engels (Falklandeilanden)

en: English (Micronesia)
nl: Engels (Micronesië)

en: English (Grenada)
nl: Engels (Grenada)

en: English (Guernsey)
nl: Engels (Guernsey)

en: English (Ghana)
nl: Engels (Ghana)

en: English (Gibraltar)
nl: Engels (Gibraltar)

en: English (Gambia)
nl: Engels (Gambia)

en: English (Guam)
nl: Engels (Guam)

en: English (Guyana)
nl: Engels (Guyana)

en: English (Hong Kong)
nl: Engels (Hongkong)

en: English (Ireland)
nl: Engels (Ierland)

en: English (Israel)
nl: Engels (Israël)

en: English (Isle of Man)
nl: Engels (Man)

en: English (India)
nl: Engels (India)

en: English (British Indian Ocean Territory)
nl: Engels (Brits Territorium in de Indische Oceaan)

en: English (Jersey)
nl: Engels (Jersey)

en: English (Jamaica)
nl: Engels (Jamaica)

en: English (Kenya)
nl: Engels (Kenia)

en: English (Kiribati)
nl: Engels (Kiribati)

en: English (St. Kitts & Nevis)
nl: Engels (Saint Kitts en Nevis)

en: English (Cayman Islands)
nl: Engels (Kaaimaneilanden)

en: English (St. Lucia)
nl: Engels (Saint Lucia)

en: English (Liberia)
nl: Engels (Liberia)

en: English (Lesotho)
nl: Engels (Lesotho)

en: English (Madagascar)
nl: Engels (Madagaskar)

en: English (Marshall Islands)
nl: Engels (Marshalleilanden)

en: English (Macao)
nl: Engels (Macau)

en: English (Northern Mariana Islands)
nl: Engels (Noordelijke Marianen)

en: English (Montserrat)
nl: Engels (Montserrat)

en: English (Malta)
nl: Engels (Malta)

en: English (Mauritius)
nl: Engels (Mauritius)

en: English (Maldives)
nl: Engels (Malediven)

en: English (Malawi)
nl: Engels (Malawi)

en: English (Malaysia)
nl: Engels (Maleisië)

en: English (Namibia)
nl: Engels (Namibië)

en: English (Norfolk Island)
nl: Engels (Norfolkeiland)

en: English (Nigeria)
nl: Engels (Nigeria)

en: English (Netherlands)
nl: Engels (Nederlands)

en: English (Nauru)
nl: Engels (Nauru)

en: English (Niue)
nl: Engels (Niue)

en: English (New Zealand)
nl: Engels (Nieuw-Zeeland)

en: English (Papua New Guinea)
nl: Engels (Papoea-Nieuw-Guinea)

en: English (Philippines)
nl: Engels (Filipijnen)

en: English (Pakistan)
nl: Engels (Pakistan)

en: English (Pitcairn Islands)
nl: Engels (Pitcairneilanden)

en: English (Puerto Rico)
nl: Engels (Puerto Rico)

en: English (Palau)
nl: Engels (Palau)

en: English (Rwanda)
nl: Engels (Rwanda)

en: English (Solomon Islands)
nl: Engels (Solomoneilanden)

en: English (Seychelles)
nl: Engels (Seychellen)

en: English (Sudan)
nl: Engels (Soedan)

en: English (Sweden)
nl: Engels (Zweden)

en: English (Singapore)
nl: Engels (Singapore)

en: English (St. Helena)
nl: Engels (Sint-Helena)

en: English (Slovenia)
nl: Engels (Slovenië)

en: English (Sierra Leone)
nl: Engels (Sierra Leone)

en: English (South Sudan)
nl: Engels (Zuid-Soedan)

en: English (Sint Maarten)
nl: Engels (Sint-Maarten)

en: English (Eswatini)
nl: Engels (Eswatini)

en: English (Shavian)
nl: Engels (Shaw)

en: English (Shavian) (United Kingdom)
nl: Engels (Shaw, Verenigd Koninkrijk)

en: English (Turks & Caicos Islands)
nl: Engels (Turks- en Caicoseilanden)

en: English (Tokelau)
nl: Engels (Tokelau)

en: English (Tonga)
nl: Engels (Tonga)

en: English (Trinidad & Tobago)
nl: Engels (Trinidad en Tobago)

en: English (Tuvalu)
nl: Engels (Tuvalu)

en: English (Tanzania)
nl: Engels (Tanzania)

en: English (Uganda)
nl: Engels (Oeganda)

en: English (U.S. Outlying Islands)
nl: Engels (afgelegen eilanden van de Verenigde Staten)

en: English (United States)
nl: Engels (Verenigde Staten)

en: English (St. Vincent & Grenadines)
nl: Engels (Saint Vincent en de Grenadines)

en: English (British Virgin Islands)
nl: Engels (Britse Maagdeneilanden)

en: English (U.S. Virgin Islands)
nl: Engels (Amerikaanse Maagdeneilanden)

en: English (Vanuatu)
nl: Engels (Vanuatu)

en: English (Samoa)
nl: Engels (Samoa)

en: English (South Africa)
nl: Engels (Zuid-Afrika)

en: English (Zambia)
nl: Engels (Zambia)

en: English (Zimbabwe)
nl: Engels (Zimbabwe)

en: Esperanto (world)
nl: Esperanto (wereld)

en: Spanish (Latin America)
nl: Spaans (Latijns-Amerika)

en: Spanish (Argentina)
nl: Spaans (Argentinië)

en: Spanish (Bolivia)
nl: Spaans (Bolivia)

en: Spanish (Brazil)
nl: Spaans (Brazilië)

en: Spanish (Belize)
nl: Spaans (Belize)

en: Spanish (Chile)
nl: Spaans (Chili)

en: Spanish (Colombia)
nl: Spaans (Colombia)

en: Spanish (Costa Rica)
nl: Spaans (Costa Rica)

en: Spanish (Cuba)
nl: Spaans (Cuba)

en: Spanish (Dominican Republic)
nl: Spaans (Dominicaanse Republiek)

en: Spanish (Ceuta & Melilla)
nl: Spaans (Ceuta en Melilla)

en: Spanish (Ecuador)
nl: Spaans (Ecuador)

en: Spanish (Spain)
nl: Spaans (Spanje)

en: Spanish (Equatorial Guinea)
nl: Spaans (Equatoriaal-Guinea)

en: Spanish (Guatemala)
nl: Spaans (Guatemala)

en: Spanish (Honduras)
nl: Spaans (Honduras)

en: Spanish (Canary Islands)
nl: Spaans (Canarische Eilanden)

en: Spanish (Mexico)
nl: Spaans (Mexico)

en: Spanish (Nicaragua)
nl: Spaans (Nicaragua)

en: Spanish (Panama)
nl: Spaans (Panama)

en: Spanish (Peru)
nl: Spaans (Peru)

en: Spanish (Philippines)
nl: Spaans (Filippijnen)

en: Spanish (Puerto Rico)
nl: Spaans (Puerto Rico)

en: Spanish (Paraguay)
nl: Spaans (Paraguay)

en: Spanish (El Salvador)
nl: Spaans (El Salvador)

en: Spanish (United States)
nl: Spaans (Verenigde Staten)

en: Spanish (Uruguay)
nl: Spaans (Uruguay)

en: Spanish (Venezuela)
nl: Spaans (Venezuela)

en: Estonian (Estonia)
nl: Engels (Estland)

en: Basque
nl: Baskisch

en: Basque (Spain)
nl: Baskisch (Spanje)

en: Ewondo (Cameroon)
nl: Ewondo (Kameroen)

en: Persian
nl: Perzisch

en: Persian (Afghanistan)
nl: Perzisch (Afghanistan)

en: Persian (Iran)
nl: Perzisch (Iran)

en: Fula (Adlam) (Burkina Faso)
nl: Fula (Adlam, Burkina Faso)

en: Fula (Adlam) (Cameroon)
nl: Fula (Adlam, Kameroen)

en: Fula (Adlam) (Ghana)
nl: Fula (Adlam, Ghana)

en: Fula (Adlam) (Gambia)
nl: Fula (Adlam, Gambia)

en: Fula (Adlam) (Guinea)
nl: Fula (Adlam, Guinee)

en: Fula (Adlam) (Guinea-Bissau)
nl: Fula (Adlam, Guinee-Bissau)

en: Fula (Adlam) (Liberia)
nl: Fula (Adlam, Liberia)

en: Fula (Adlam) (Mauritania)
nl: Fula (Adlam, Mauritanië)

en: Fula (Adlam) (Niger)
nl: Fula (Adlam, Niger)

en: Fula (Adlam) (Nigeria)
nl: Fula (Adlam, Nigeria)

en: Fula (Adlam) (Sierra Leone)
nl: Fula (Adlam, Sierra Leone)

en: Fula (Adlam) (Senegal)
nl: Fula (Adlam, Senegal)

en: Fula (Latin)
nl: Fula (Latijns)

en: Fula (Latin) (Burkina Faso)
nl: Fula (Latijns, Burkina Faso)

en: Fula (Latin) (Cameroon)
nl: Fula (Latijns, Kameroen)

en: Fula (Latin) (Ghana)
nl: Fula (Latijns, Ghana)

en: Fula (Latin) (Gambia)
nl: Fula (Latijns, Gambia)

en: Fula (Latin) (Guinea)
nl: Fula (Latijns, Guinee)

en: Fula (Latin) (Guinea-Bissau)
nl: Fula (Latijns, Guinee-Bissau)

en: Fula (Latin) (Liberia)
nl: Fula (Latijns, Liberia)

en: Fula (Latin) (Mauritania)
nl: Fula (Latijns, Mauritanië)

en: Fula (Latin) (Niger)
nl: Fula (Latijns, Niger)

en: Fula (Latin) (Nigeria)
nl: Fula (Latijns, Nigeria)

en: Fula (Latin) (Sierra Leone)
nl: Fula (Latijn, Sierra Leone)

en: Fula (Latin) (Senegal)
nl: Fula (Latijns, Senegal)

en: Finnish (Finland)
nl: Fins (Finland)

en: Filipino
nl: Filipijns

en: Filipino (Philippines)
nl: Filipijns (Filipijnen)

en: Faroese
nl: Faeröers

en: Faroese (Denmark)
nl: Faeröers (Denemarken)

en: Faroese (Faroe Islands)
nl: Faeröers (Faeröer-eilanden)

en: French (Belgium)
nl: Frans (België)

en: French (Burkina Faso)
nl: Frans (Burkina Faso)

en: French (Burundi)
nl: Frans (Burundi)

en: French (Benin)
nl: Frans (Benin)

en: French (St. Barthélemy)
nl: Frans (Saint-Barthélemy)

en: French (Congo - Kinshasa)
nl: Frans (Congo-Kinshasa)

en: French (Central African Republic)
nl: Frans (Centraal-Afrikaanse Republiek)

en: French (Congo - Brazzaville)
nl: Frans (Congo-Brazzaville)

en: French (Switzerland)
nl: Frans (Zwitserland)

en: French (Côte d’Ivoire)
nl: Frans (Ivoorkust)

en: French (Cameroon)
nl: Frans (Kameroen)

en: French (Djibouti)
nl: Frans (Djibouti)

en: French (Algeria)
nl: Frans (Algerije)

en: French (France)
nl: Frans (Frankrijk)

en: French (Gabon)
nl: Frans (Gabon)

en: French (French Guiana)
nl: Frans (Frans-Guyana)

en: French (Guinea)
nl: Frans (Guinee)

en: French (Guadeloupe)
nl: Frans (Guadeloupe)

en: French (Equatorial Guinea)
nl: Frans (Equatoriaal-Guinea)

en: French (Haiti)
nl: Frans (Haïti)

en: French (Comoros)
nl: Frans (Comoren)

en: French (Luxembourg)
nl: Frans (Luxemburg)

en: French (Morocco)
nl: Frans (Marokko)

en: French (Monaco)
nl: Frans (Monaco)

en: French (St. Martin)
nl: Frans (Sint-Maarten)

en: French (Madagascar)
nl: Frans (Madagaskar)

en: French (Mali)
nl: Frans (Mali)

en: French (Martinique)
nl: Frans (Martinique)

en: French (Mauritania)
nl: Frans (Mauritanië)

en: French (Mauritius)
nl: Frans (Mauritius)

en: French (New Caledonia)
nl: Frans (Nieuw-Caledonië)

en: French (Niger)
nl: Frans (Niger)

en: French (French Polynesia)
nl: Frans (Frans-Polynesië)

en: French (St. Pierre & Miquelon)
nl: Frans (Saint-Pierre en Miquelon)

en: French (Réunion)
nl: Frans (Réunion)

en: French (Rwanda)
nl: Frans (Rwanda)

en: French (Seychelles)
nl: Frans (Seychellen)

en: French (Senegal)
nl: Frans (Senegal)

en: French (Syria)
nl: Frans (Syrië)

en: French (Chad)
nl: Frans (Tsjaad)

en: French (Togo)
nl: Frans (Togo)

en: French (Tunisia)
nl: Frans (Tunesië)

en: French (Vanuatu)
nl: Frans (Vanuatu)

en: French (Wallis & Futuna)
nl: Frans (Wallis en Futuna)

en: French (Mayotte)
nl: Frans (Mayotte)

en: Northern Frisian
nl: Noord-Fries

en: Northern Frisian (Germany)
nl: Noord-Fries (Duitsland)

en: Friulian
nl: Friulisch

en: Friulian (Italy)
nl: Friulisch (Italië)

en: Western Frisian
nl: Westerlauwers Fries

en: Western Frisian (Netherlands)
nl: Westerlauwers Fries (Nederland)

en: Irish
nl: Iers

en: Irish (United Kingdom)
nl: Iers (Verenigd Koninkrijk)

en: Irish (Ireland)
nl: Iers (Ierland)

en: Scottish Gaelic
nl: Schots-Gaelisch

en: Scottish Gaelic (United Kingdom)
nl: Schots-Gaelisch (Verenigd Koninkrijk)

en: Geez
nl: Ge’ez

en: Geez (Eritrea)
nl: Ge’ez (Eritrea)

en: Geez (Ethiopia)
nl: Ge’ez (Ethiopië)

en: Galician (Spain)
nl: Galicisch (Spanje)

en: Guarani
nl: Guaraní

en: Guarani (Paraguay)
nl: Guaraní (Paraguay)

en: Swiss German
nl: Zwitserduits

en: Swiss German (Switzerland)
nl: Zwitserduits (Zwitserland)

en: Swiss German (France)
nl: Zwitserduits (Frankrijk)

en: Swiss German (Liechtenstein)
nl: Zwitserduits (Liechtenstein)

en: Gusii (Kenya)
nl: Gusii (Kenia)

en: Manx
nl: Manx-Gaelisch

en: Manx (Isle of Man)
nl: Manx-Gaelisch (Man)

en: Hausa (Arabic)
nl: Hausa (Arabisch)

en: Hausa (Arabic) (Nigeria)
nl: Hausa (Arabisch, Nigeria)

en: Hausa (Arabic) (Sudan)
nl: Hausa (Arabisch, Soedan)

en: Hausa (Latin)
nl: Hausa (Latijns)

en: Hausa (Latin) (Ghana)
nl: Hausa (Latijns, Ghana)

en: Hausa (Latin) (Niger)
nl: Hausa (Latijns, Niger)

en: Hausa (Latin) (Nigeria)
nl: Hausa (Latijns, Nigeria)

en: Hausa (Sudan)
nl: Hausa (Soedan)

en: Hawaiian
nl: Hawaïaans

en: Hawaiian (United States)
nl: Hawaïaans (Verenigde Staten)

en: Hebrew (Israel)
nl: Hebreeuws (Israël)

en: Hindi (Latin)
nl: Hindi (Latijns)

en: Hindi (Latin) (India)
nl: Hindi (Latijns, India)

en: Hmong Njua (Nyiakeng Puachue Hmong) (United States)
nl: Hmong Njua (Nyiakeng Puachue Hmong, Verenigde Staten)

en: Croatian
nl: Kroatisch

en: Croatian (Bosnia & Herzegovina)
nl: Kroatisch (Bosnië en Herzegovina)

en: Croatian (Croatia)
nl: Kroatisch (Kroatië)

en: Upper Sorbian
nl: Oppersorbisch

en: Upper Sorbian (Germany)
nl: Oppersorbisch (Duitsland)

en: Hungarian (Hungary)
nl: Hongaars (Hongarije)

en: Armenian
nl: Armeens

en: Armenian (Armenia)
nl: Armeens (Armenië)

en: Armenian (Armenia) (Revised Orthography)
nl: Armeens (Armenië, nieuwe spelling)

en: Interlingua (world)
nl: Interlingua (wereld)

en: Indonesian
nl: Indonesisch

en: Indonesian (Indonesia)
nl: Indonesisch (Indonesië)

en: Sichuan Yi
nl: Sitsjuan Yi

en: Sichuan Yi (China)
nl: Sitsjuan Yi (China)

en: Ido (world)
nl: Ido (wereld)

en: Icelandic (Iceland)
nl: IJslands (IJsland)

en: Italian (Switzerland)
nl: Italiaans (Zwitserland)

en: Italian (Italy)
nl: Italiaans (Italië)

en: Italian (San Marino)
nl: Italiaans (San Marino)

en: Italian (Vatican City)
nl: Italiaans (Vaticaanstad)

en: Inuktitut (Latin)
nl: Inuktitut (Latijns)

en: Inuktitut (Latin) (Canada)
nl: Inuktitut (Latijns, Canada)

en: Japanese (Japan)
nl: Japans (Japan)

en: Lojban (world)
nl: Lojban (wereld)

en: Ngomba (Cameroon)
nl: Ngomba (Kameroen)

en: Javanese
nl: Javaans

en: Javanese (Indonesia)
nl: Javaans (Indonesië)

en: Georgian
nl: Georgisch

en: Georgian (Georgia)
nl: Georgisch (Georgië)

en: Kabyle
nl: Kabylisch

en: Kabyle (Algeria)
nl: Kabylisch (Algerije)

en: Kamba (Kenya)
nl: Kamba (Kenia)

en: Kabuverdianu
nl: Kaapverdisch Creools

en: Kabuverdianu (Cape Verde)
nl: Kaapverdisch Creools (Kaapverdië)

en: Kenyang (Cameroon)
nl: Kenyang (Kameroen)

en: Koro (Côte d’Ivoire)
nl: Koro (Ivoorkust)

en: Kaingang (Brazil)
nl: Kaingang (Brazilië)

en: Kikuyu
nl: Gikuyu

en: Kikuyu (Kenya)
nl: Gikuyu (Kenia)

en: Kazakh
nl: Kazachs

en: Kazakh (Cyrillic)
nl: Kazachs (Cyrillisch)

en: Kazakh (Cyrillic) (Kazakhstan)
nl: Kazachs (Cyrillisch, Kazachstan)

en: Kazakh (Kazakhstan)
nl: Kazachs (Kazachstan)

en: Kako (Cameroon)
nl: Kako (Kameroen)

en: Kalaallisut (Greenland)
nl: Kalaallisut (Groenland)

en: Kalenjin (Kenya)
nl: Kalenjin (Kenia)

en: Khmer (Cambodia)
nl: Khmer (Cambodja)

en: Korean (North Korea)
nl: Koreaans (Noord-Korea)

en: Korean (South Korea)
nl: Koreaans (Zuid-Korea)

en: Kpelle (Guinea)
nl: Kpelle (Guinee)

en: Kashmiri
nl: Kasjmiri

en: Kashmiri (Arabic)
nl: Kasjmiri (Arabisch)

en: Kashmiri (Arabic) (India)
nl: Kasjmiri (Arabisch, India)

en: Kashmiri (Devanagari)
nl: Kasjmiri (Devanagari)

en: Kashmiri (Devanagari) (India)
nl: Kasjmiri (Devanagari, India)

en: Bafia (Cameroon)
nl: Bafia (Kameroen)

en: Colognian
nl: Keuls

en: Colognian (Germany)
nl: Keuls (Duitsland)

en: Kurdish
nl: Koerdisch

en: Kurdish (Türkiye)
nl: Koerdisch (Turkije)

en: Cornish
nl: Cornisch

en: Cornish (United Kingdom)
nl: Cornisch (Verenigd Koninkrijk)

en: Kyrgyz
nl: Kirgizisch

en: Kyrgyz (Kyrgyzstan)
nl: Kirgizisch (Kirgizië)

en: Latin
nl: Latijn

en: Latin (Vatican City)
nl: Latijn (Vaticaanstad)

en: Luxembourgish
nl: Luxemburgs

en: Luxembourgish (Luxembourg)
nl: Luxemburgs (Luxemburg)

en: Ganda
nl: Luganda

en: Ganda (Uganda)
nl: Luganda (Oeganda)

en: Ligurian
nl: Ligurisch

en: Ligurian (Italy)
nl: Ligurisch (Italië)

en: Lakota (United States)
nl: Lakota (Verenigde Staten)

en: Lombard
nl: Lombardisch

en: Lombard (Italy)
nl: Lombardisch (Italië)

en: Lingala (Congo - Kinshasa)
nl: Lingala (Congo-Kinshasa)

en: Lingala (Central African Republic)
nl: Lingala (Centraal-Afrikaanse Republiek)

en: Lingala (Congo - Brazzaville)
nl: Lingala (Congo-Brazzaville)

en: Northern Luri
nl: Noord-Luri

en: Northern Luri (Iraq)
nl: Noord-Luri (Irak)

en: Northern Luri (Iran)
nl: Noord-Luri (Iran)

en: Lithuanian (Lithuania)
nl: Litouws (Litouwen)

en: Luba-Katanga (Congo - Kinshasa)
nl: Luba-Katanga (Congo-Kinshasa)

en: Luo (Kenya)
nl: Luo (Kenia)

en: Luyia
nl: Luhya

en: Luyia (Kenya)
nl: Luhya (Kenia)

en: Latvian
nl: Lets

en: Latvian (Latvia)
nl: Lets (Letland)

en: Masai
nl: Maa

en: Masai (Kenya)
nl: Maa (Kenia)

en: Masai (Tanzania)
nl: Maa (Tanzania)

en: Moksha
nl: Moksja

en: Moksha (Russia)
nl: Moksja (Rusland)

en: Meru (Kenya)
nl: Meru (Kenia)

en: Malagasy
nl: Malagasi

en: Malagasy (Madagascar)
nl: Malagasi (Madagaskar)

en: Metaʼ (Cameroon)
nl: Metaʼ (Kameroen)

en: Māori
nl: Maori

en: Māori (New Zealand)
nl: Maori (Nieuw-Zeeland)

en: Macedonian
nl: Macedonisch

en: Macedonian (North Macedonia)
nl: Macedonisch (Noord-Macedonië)

en: Mongolian
nl: Mongools

en: Mongolian (Cyrillic)
nl: Mongools (Cyrillisch)

en: Mongolian (Cyrillic) (Mongolia)
nl: Mongools (Cyrillisch, Mongolië)

en: Mongolian (Mongolia)
nl: Mongools (Mongolië)

en: Mongolian (Mongolian)
nl: Mongools (Mongools)

en: Mongolian (Mongolian) (China)
nl: Mongools (Mongools, China)

en: Mongolian (Mongolian) (Mongolia)
nl: Mongools (Mongools, Mongolië)

en: Manipuri (Bangla)
nl: Manipuri (Bengaals)

en: Manipuri (Bangla) (India)
nl: Manipuri (Bengaals, India)

en: Manipuri (Meitei Mayek) (India)
nl: Manipuri (Meitei Mayek, India)

en: Malay
nl: Maleis

en: Malay (Arabic)
nl: Maleis (Arabisch)

en: Malay (Arabic) (Brunei)
nl: Maleis (Arabisch, Brunei)

en: Malay (Arabic) (Malaysia)
nl: Maleis (Arabisch, Maleisië)

en: Malay (Brunei)
nl: Maleis (Brunei)

en: Malay (Indonesia)
nl: Maleis (Indonesië)

en: Malay (Singapore)
nl: Maleis (Singapore)

en: Maltese
nl: Maltees

en: Maltese (Malta)
nl: Maltees (Malta)

en: Mundang (Cameroon)
nl: Mundang (Kameroen)

en: Muscogee
nl: Muskogi

en: Muscogee (United States)
nl: Muskogi (Verenigde Staten)

en: Burmese
nl: Birmees

en: Burmese (Myanmar (Burma))
nl: Birmees (Birma)

en: Erzya
nl: Erzja

en: Erzya (Russia)
nl: Erzja (Rusland)

en: Nama (Namibia)
nl: Nama (Namibië)

en: Norwegian Bokmål (Norway)
nl: Bokmål (Noorwegen)

en: Norwegian Bokmål (Svalbard & Jan Mayen)
nl: Bokmål (Spitsbergen en Jan Mayen)

en: North Ndebele
nl: Noord-Ndebele

en: North Ndebele (Zimbabwe)
nl: Noord-Ndebele (Zimbabwe)

en: Low German
nl: Nederduits

en: Low German (Germany)
nl: Nederduits (Duitsland)

en: Low German (Netherlands)
nl: Nedersaksisch (Nederland)

en: Nepali
nl: Nepalees

en: Nepali (India)
nl: Nepalees (India)

en: Nepali (Nepal)
nl: Nepalees (Nepal)

en: Dutch (Aruba)
nl: Nederlands (Aruba)

en: Dutch (Belgium)
nl: Nederlands (België)

en: Dutch (Caribbean Netherlands)
nl: Nederlands (Caribisch Nederland)

en: Dutch (Curaçao)
nl: Nederlands (Curaçao)

en: Dutch (Netherlands)
nl: Nederlands (Nederland)

en: Dutch (Suriname)
nl: Nederlands (Suriname)

en: Dutch (Sint Maarten)
nl: Nederlands (Sint-Maarten)

en: Kwasio
nl: Ngumba

en: Kwasio (Cameroon)
nl: Ngumba (Kameroen)

en: Norwegian Nynorsk
nl: Nynorsk

en: Norwegian Nynorsk (Norway)
nl: Nynorsk (Noorwegen)

en: Ngiemboon (Cameroon)
nl: Ngiemboon (Kameroen)

en: Norwegian
nl: Noors

en: N’Ko (Guinea)
nl: N’Ko (Guinee)

en: South Ndebele
nl: Zuid-Ndebele

en: South Ndebele (South Africa)
nl: Zuid-Ndebele (Zuid-Afrika)

en: Northern Sotho
nl: Noord-Sotho

en: Northern Sotho (South Africa)
nl: Noord-Sotho (Zuid-Afrika)

en: Nuer (South Sudan)
nl: Nuer (Zuid-Soedan)

en: Navajo (United States)
nl: Navajo (Verenigde Staten)

en: Nyankole
nl: Nyankools

en: Nyankole (Uganda)
nl: Nyankools (Oeganda)

en: Occitan (Spain)
nl: Occitaans (Spanje)

en: Occitan (France)
nl: Occitaans (Frankrijk)

en: Oromo
nl: Afaan Oromo

en: Oromo (Ethiopia)
nl: Afaan Oromo (Ethiopië)

en: Oromo (Kenya)
nl: Afaan Oromo (Kenia)

en: Ossetic
nl: Ossetisch

en: Ossetic (Georgia)
nl: Ossetisch (Georgië)

en: Ossetic (Russia)
nl: Ossetisch (Rusland)

en: Osage
nl: Osaags

en: Osage (United States)
nl: Osaags (Verenigde Staten)

en: Punjabi (Arabic)
nl: Punjabi (Arabisch)

en: Punjabi (Arabic) (Pakistan)
nl: Punjabi (Arabisch, Pakistan)

en: Punjabi (Gurmukhi) (India)
nl: Punjabi (Gurmukhi, India)

en: Papiamento
nl: Papiaments

en: Papiamento (Aruba)
nl: Papiaments (Aruba)

en: Papiamento (Curaçao)
nl: Papiaments (Curaçao)

en: Nigerian Pidgin
nl: Nigeriaans Pidgin

en: Nigerian Pidgin (Nigeria)
nl: Nigeriaans Pidgin (Nigeria)

en: Pijin (Solomon Islands)
nl: Pijin (Solomoneilanden)

en: Polish (Poland)
nl: Pools (Polen)

en: Prussian
nl: Pruisisch

en: Prussian (world)
nl: Pruisisch (wereld)

en: Pashto
nl: Pasjtoe

en: Pashto (Afghanistan)
nl: Pasjtoe (Afghanistan)

en: Pashto (Pakistan)
nl: Pasjtoe (Pakistan)

en: Portuguese (Angola)
nl: Portugees (Angola)

en: Portuguese (Switzerland)
nl: Portugees (Zwitserland)

en: Portuguese (Cape Verde)
nl: Portugees (Kaapverdië)

en: Portuguese (Equatorial Guinea)
nl: Portugees (Equatoriaal-Guinea)

en: Portuguese (Guinea-Bissau)
nl: Portugees (Guinee-Bissau)

en: Portuguese (Luxembourg)
nl: Portugees (Luxemburg)

en: Portuguese (Macao)
nl: Portugees (Macau)

en: Portuguese (Mozambique)
nl: Portugees (Mozambique)

en: Portuguese (Portugal)
nl: Portugees (Portugal)

en: Portuguese (São Tomé & Príncipe)
nl: Portugees (São Tomé en Príncipe)

en: Portuguese (Timor-Leste)
nl: Portugees (Oost-Timor)

en: Rohingya (Hanifi) (Bangladesh)
nl: Rohingya (Hanifi, Bangladesh)

en: Rohingya (Hanifi) (Myanmar (Burma))
nl: Rohingya (Hanifi, Birma)

en: Riffian
nl: Riffijns

en: Riffian (Morocco)
nl: Riffijns (Marokko)

en: Romansh
nl: Reto-Romaans

en: Romansh (Switzerland)
nl: Reto-Romaans (Zwitserland)

en: Romanian (Moldova)
nl: Roemeens (Moldavië)

en: Romanian (Romania)
nl: Roemeens (Roemenië)

en: Russian (Belarus)
nl: Russisch (Wit-Rusland)

en: Russian (Kyrgyzstan)
nl: Russisch (Kirgizië)

en: Russian (Kazakhstan)
nl: Russisch (Kazachstan)

en: Russian (Moldova)
nl: Russisch (Moldavië)

en: Russian (Russia)
nl: Russisch (Rusland)

en: Russian (Ukraine)
nl: Russisch (Oekraïne)

en: Sanskrit
nl: Sanskriet

en: Sanskrit (India)
nl: Sanskriet (India)

en: Yakut
nl: Jakoets

en: Yakut (Russia)
nl: Jakoets (Rusland)

en: Samburu (Kenya)
nl: Samburu (Kenia)

en: Santali (Devanagari) (India)
nl: Santali (Devanagari, India)

en: Santali (Ol Chiki) (India)
nl: Santali (Ol Chiki, India)

en: Sardinian
nl: Sardijns

en: Sardinian (Italy)
nl: Sardijns (Italië)

en: Sicilian
nl: Siciliaans

en: Sicilian (Italy)
nl: Siciliaans (Italië)

en: Sindhi (Arabic)
nl: Sindhi (Arabisch)

en: Sindhi (Arabic) (Pakistan)
nl: Sindhi (Arabisch, Pakistan)

en: Sindhi (Devanagari) (India)
nl: Sindhi (Devanagari, India)

en: Southern Kurdish
nl: Zuid-Koerdisch

en: Southern Kurdish (Iraq)
nl: Zuid-Koerdisch (Irak)

en: Southern Kurdish (Iran)
nl: Zuid-Koerdisch (Iran)

en: Northern Sami
nl: Noord-Samisch

en: Northern Sami (Finland)
nl: Noord-Samisch (Finland)

en: Northern Sami (Norway)
nl: Noord-Samisch (Noorwegen)

en: Northern Sami (Sweden)
nl: Noord-Samisch (Zweden)

en: Sango (Central African Republic)
nl: Sango (Centraal-Afrikaanse Republiek)

en: Tachelhit
nl: Tashelhiyt

en: Tachelhit (Latin)
nl: Tashelhiyt (Latijns)

en: Tachelhit (Latin) (Morocco)
nl: Tashelhiyt (Latijns, Marokko)

en: Tachelhit (Tifinagh)
nl: Tashelhiyt (Tifinagh)

en: Tachelhit (Tifinagh) (Morocco)
nl: Tashelhiyt (Tifinagh, Marokko)

en: Shan (Myanmar (Burma))
nl: Shan (Birma)

en: Sinhala
nl: Singalees

en: Sinhala (Sri Lanka)
nl: Singalees (Sri Lanka)

en: Sidamo (Ethiopia)
nl: Sidamo (Ethiopië)

en: Slovak (Slovakia)
nl: Slowaaks (Slowakije)

en: Slovenian (Slovenia)
nl: Sloveens (Slovenië)

en: Southern Sami
nl: Zuid-Samisch

en: Southern Sami (Norway)
nl: Zuid-Samisch (Noorwegen)

en: Southern Sami (Sweden)
nl: Zuid-Samisch (Zweden)

en: Lule Sami
nl: Lule-Samisch

en: Lule Sami (Norway)
nl: Lule-Samisch (Noorwegen)

en: Lule Sami (Sweden)
nl: Lule-Samisch (Zweden)

en: Inari Sami
nl: Inari-Samisch

en: Inari Sami (Finland)
nl: Inari-Samisch (Finland)

en: Skolt Sami
nl: Skolt-Samisch

en: Skolt Sami (Finland)
nl: Skolt-Samisch (Finland)

en: Somali
nl: Somalisch

en: Somali (Djibouti)
nl: Somalisch (Djibouti)

en: Somali (Ethiopia)
nl: Somalisch (Ethiopië)

en: Somali (Kenya)
nl: Somalisch (Kenia)

en: Somali (Somalia)
nl: Somalisch (Somalië)

en: Albanian (Albania)
nl: Albanees (Albanië)

en: Albanian (North Macedonia)
nl: Albanees (Noord-Macedonië)

en: Albanian (Kosovo)
nl: Albanees (Kosovo)

en: Serbian
nl: Servisch

en: Serbian (Cyrillic)
nl: Servisch (Cyrillisch)

en: Serbian (Cyrillic) (Bosnia & Herzegovina)
nl: Servisch (Cyrillisch, Bosnië en Herzegovina)

en: Serbian (Cyrillic) (Montenegro)
nl: Servisch (Cyrillisch) (Montenegro)

en: Serbian (Cyrillic) (Serbia)
nl: Servisch (Cyrillisch, Servië)

en: Serbian (Cyrillic) (Kosovo)
nl: Servisch (Cyrillisch, Kosovo)

en: Serbian (Latin)
nl: Servisch (Latijns)

en: Serbian (Latin) (Bosnia & Herzegovina)
nl: Servisch (Latijns, Bosnië en Herzegovina)

en: Serbian (Latin) (Montenegro)
nl: Servisch (Latijns, Montenegro)

en: Serbian (Latin) (Serbia)
nl: Servisch (Latijns, Servië)

en: Serbian (Latin) (Kosovo)
nl: Servisch (Latijns, Kosovo)

en: Swati
nl: Swazi

en: Swati (South Africa)
nl: Swazi (Zuid-Afrika)

en: Southern Sotho
nl: Zuid-Sotho

en: Southern Sotho (Lesotho)
nl: Zuid-Sotho (Lesotho)

en: Southern Sotho (South Africa)
nl: Zuid-Sotho (Zuid-Afrika)

en: Sundanese
nl: Soendanees

en: Sundanese (Latin)
nl: Soendanees (Latijns)

en: Sundanese (Latin) (Indonesia)
nl: Soendanees (Latijns, Indonesië)

en: Swedish (Åland Islands)
nl: Zweeds (Åland-eilanden)

en: Swedish (Finland)
nl: Zweeds (Finland)

en: Swedish (Sweden)
nl: Zweeds (Zweden)

en: Swahili (Congo - Kinshasa)
nl: Swahili (Congo-Kinshasa)

en: Swahili (Kenya)
nl: Swahili (Kenia)

en: Swahili (Uganda)
nl: Swahili (Oeganda)

en: Syriac
nl: Syrisch

en: Syriac (Iraq)
nl: Syrisch (Irak)

en: Syriac (Syria)
nl: Syrisch (Syrië)

en: Silesian
nl: Silezisch

en: Silesian (Poland)
nl: Silezisch (Polen)

en: Tamil (Malaysia)
nl: Tamil (Maleisië)

en: Tajik
nl: Tadzjieks

en: Tajik (Cyrillic)
nl: Tadzjieks (cyrillisch)

en: Tajik (Cyrillic) (Tajikistan)
nl: Tadzjieks (Cyrillisch, Tadzjikistan)

en: Tajik (Tajikistan)
nl: Tadzjieks (Tadzjikistan)

en: Thai
nl: Thais

en: Thai (Thailand)
nl: Thais (Thailand)

en: Tigrinya (Ethiopia)
nl: Tigrinya (Ethiopië)

en: Turkmen
nl: Turkmeens

en: Turkmen (Turkmenistan)
nl: Turkmeens (Turkmenistan)

en: Tswana (South Africa)
nl: Tswana (Zuid-Afrika)

en: Tongan
nl: Tongaans

en: Tongan (Tonga)
nl: Tongaans (Tonga)

en: Toki Pona (world)
nl: Toki Pona (wereld)

en: Tok Pisin (Papua New Guinea)
nl: Tok Pisin (Papoea-Nieuw-Guinea)

en: Turkish (Cyprus)
nl: Turks (Cyprus)

en: Turkish (Türkiye)
nl: Turks (Turkije)

en: Tsonga (South Africa)
nl: Tsonga (Zuid-Afrika)

en: Tatar
nl: Tataars

en: Tatar (Russia)
nl: Tataars (Rusland)

en: Central Atlas Tamazight
nl: Atlas-Tamazight

en: Central Atlas Tamazight (Morocco)
nl: Atlas-Tamazight (Marokko)

en: Uyghur
nl: Oeigoers

en: Uyghur (China)
nl: Oeigoers (China)

en: Ukrainian (Ukraine)
nl: Oekraïens (Oekraïne)

en: Unknown language
nl: Onbekende taal

en: Uzbek
nl: Oezbeeks

en: Uzbek (Arabic)
nl: Oezbeeks (Arabisch)

en: Uzbek (Arabic) (Afghanistan)
nl: Oezbeeks (Arabisch, Afghanistan)

en: Uzbek (Cyrillic)
nl: Oezbeeks (Cyrillisch)

en: Uzbek (Cyrillic) (Uzbekistan)
nl: Oezbeeks (Cyrillisch, Oezbekistan)

en: Uzbek (Latin)
nl: Oezbeeks (Latijns)

en: Uzbek (Latin) (Uzbekistan)
nl: Oezbeeks (Latijns, Oezbekistan)

en: Vai (Latin)
nl: Vai (Latijns)

en: Vai (Latin) (Liberia)
nl: Vai (Latijns, Liberia)

en: Vai (Vai) (Liberia)
nl: Vai (Vai, Liberia)

en: Venda (South Africa)
nl: Venda (Zuid-Afrika)

en: Venetian
nl: Venetiaans

en: Venetian (Italy)
nl: Venetiaans (Italië)

en: Vietnamese
nl: Vietnamees

en: Vietnamese (Vietnam)
nl: Vietnamees (Vietnam)

en: Volapük (world)
nl: Volapük (wereld)

en: Walloon
nl: Waals

en: Walloon (Belgium)
nl: Waals (België)

en: Walser
nl: Walserduits

en: Walser (Switzerland)
nl: Walserduits (Zwitserland)

en: Wolaytta (Ethiopia)
nl: Wolaytta (Ethiopië)

en: Warlpiri (Australia)
nl: Warlpiri (Australië)

en: Xhosa (South Africa)
nl: Xhosa (Zuid-Afrika)

en: Soga (Uganda)
nl: Soga (Oeganda)

en: Yangben (Cameroon)
nl: Yangben (Kameroen)

en: Yiddish
nl: Jiddisch

en: Yiddish (world)
nl: Jiddisch (wereld)

en: Nheengatu (Brazil)
nl: Nheengatu (Brazilië)

en: Cantonese
nl: Kantonees

en: Cantonese (Simplified)
nl: Kantonees (vereenvoudigd)

en: Cantonese (Simplified) (China)
nl: Kantonees (vereenvoudigd, China)

en: Cantonese (Traditional)
nl: Kantonees (traditioneel)

en: Cantonese (Traditional) (Hong Kong)
nl: Kantonees (traditioneel, Hongkong)

en: Standard Moroccan Tamazight
nl: Standaardtamazight

en: Standard Moroccan Tamazight (Morocco)
nl: Standaardtamazight (Marokko)

en: Chinese
nl: Chinees

en: Chinese (Simplified)
nl: Chinees (vereenvoudigd)

en: Chinese (Simplified) (China)
nl: Chinees (vereenvoudigd, China)

en: Chinese (Simplified) (Hong Kong)
nl: Chinees (vereenvoudigd, Hongkong)

en: Chinese (Simplified) (Macao)
nl: Chinees (vereenvoudigd, Macau)

en: Chinese (Simplified) (Singapore)
nl: Chinees (vereenvoudigd, Singapore)

en: Chinese (Traditional)
nl: Chinees (traditioneel)

en: Chinese (Traditional) (Hong Kong)
nl: Chinees (traditioneel, Hongkong)

en: Chinese (Traditional) (Macao)
nl: Chinees (traditioneel, Macau)

en: Chinese (Traditional) (Taiwan)
nl: Chinees (traditioneel, Taiwan)

en: Zulu
nl: Zoeloe

en: Zulu (South Africa)
nl: Zoeloe (Zuid-Afrika)

en: Cyrillic
nl: Cyrillisch
