picard 2.9.1 - en to pl translation catalogue (411 entries)

en: Stable releases only
pl: Jedynie wydania stabilne

en: Stable and Beta releases
pl: Wydania stabilne oraz beta

en: Stable, Beta and Dev releases
pl: Wydania stabilne, beta oraz deweloperskie

en: My script
pl: Mój skrypt

en: My profile
pl: Mój profil

en: (copy)
pl: (kopiuj)

en: Arabic
pl: arabski

en: Catalan
pl: kataloński

en: Czech
pl: czeski

en: Danish
pl: duński

en: German
pl: niemiecki

en: Greek
pl: grecki

en: English
pl: angielski

en: English (Australia)
pl: angielski (Australia)

en: English (Canada)
pl: angieski (Kanada)

en: English (United Kingdom)
pl: angielski (Wielka Brytania)

en: Spanish
pl: hiszpański

en: Estonian
pl: estoński

en: Finnish
pl: fiński

en: French
pl: francuski

en: French (Canada)
pl: francuski (Kanada)

en: Galician
pl: galicyjski

en: Hebrew
pl: hebrajski

en: Hungarian
pl: węgierski

en: Icelandic
pl: islandzki

en: Italian
pl: włoski

en: Japanese
pl: japoński

en: Korean
pl: koreański

en: Lithuanian
pl: litewski

en: Malay (Malaysia)
pl: malajski (Malezja)

en: Norwegian Bokmål
pl: norweski Bokmål

en: Dutch
pl: holenderski

en: Occitan
pl: oksytański

en: Polish
pl: polski

en: Portuguese
pl: portugalski

en: Portuguese (Brazil)
pl: portugalski (Brazylia)

en: Romanian
pl: rumuński

en: Russian
pl: rosyjski

en: Slovak
pl: słowacki

en: Slovenian
pl: słoweński

en: Albanian
pl: albański

en: Swedish
pl: szwedzki

en: Turkish
pl: turecki

en: Ukrainian
pl: ukraiński

en: Chinese (China)
pl: chiński (Chiny)

en: Chinese (Taiwan)
pl: chiński (Tajwan)

en: Afar
pl: afarski

en: Afar (Djibouti)
pl: afarski (Dżibuti)

en: Afar (Eritrea)
pl: afarski (Erytrea)

en: Afar (Eritrea) (Saho)
pl: afarski (Erytrea) (Saho)

en: Afar (Ethiopia)
pl: afarski (Etiopia)

en: Afrikaans
pl: afrykanerski

en: Afrikaans (Namibia)
pl: afrykanerski (Namibia)

en: Afrikaans (South Africa)
pl: afrykanerski (RPA)

en: Akan
pl: akan

en: Akan (Ghana)
pl: akan (Ghana)

en: Amharic
pl: amharski

en: Amharic (Ethiopia)
pl: amharski (Etiopia)

en: Arabic (United Arab Emirates)
pl: arabski (Zjednoczone Emiraty Arabskie)

en: Arabic (Bahrain)
pl: arabski (Bahrajn)

en: Arabic (Algeria)
pl: arabski (Algieria)

en: Arabic (Egypt)
pl: arabski (Egipt)

en: Arabic (Iraq)
pl: arabski (Irak)

en: Arabic (Jordan)
pl: arabski (Jordania)

en: Arabic (Kuwait)
pl: arabski (Kuwejt)

en: Arabic (Lebanon)
pl: arabski (Liban)

en: Arabic (Libya)
pl: arabski (Libia)

en: Arabic (Morocco)
pl: arabski (Maroko)

en: Arabic (Oman)
pl: arabski (Oman)

en: Arabic (Qatar)
pl: arabski (Katar)

en: Arabic (Saudi Arabia)
pl: arabski (Arabia Saudyjska)

en: Arabic (Sudan)
pl: arabski (Sudan)

en: Arabic (Syria)
pl: arabski (Syria)

en: Arabic (Tunisia)
pl: arabski (Tunezja)

en: Arabic (Yemen)
pl: arabski (Jemen)

en: Assamese
pl: asamski

en: Assamese (India)
pl: asamski (Indie)

en: Azerbaijani
pl: azerski

en: Azerbaijani (Cyrillic)
pl: azerski (cyrylica)

en: Azerbaijani (Cyrillic) (Azerbaijan)
pl: azerski (cyrylica) (Azerbejdżan)

en: Azerbaijani (Latin)
pl: azerski (łacina)

en: Azerbaijani (Latin) (Azerbaijan)
pl: azerski (łacina) (Azerbejdżan)

en: Belarusian
pl: białoruski

en: Belarusian (Belarus)
pl: białoruski (Białoruś)

en: Bulgarian
pl: bułgarski

en: Bulgarian (Bulgaria)
pl: bułgarski (Bułgaria)

en: Tibetan
pl: tybetański

en: Tibetan (China)
pl: tybetański (Chiny)

en: Tibetan (India)
pl: tybetański (Indie)

en: Bodo (India)
pl: Bodo (Indie)

en: Bosnian
pl: bośniacki

en: Blin
pl: blin

en: Blin (Eritrea)
pl: blin (Erytrea)

en: Catalan (Spain)
pl: kataloński (Hiszpania)

en: Atsam
pl: atsam

en: Atsam (Nigeria)
pl: atsam (Nigeria)

en: Church Slavic
pl: staro-cerkiewno-słowiański

en: Welsh
pl: walijski

en: Welsh (United Kingdom)
pl: walijski (Wielka Brytania)

en: Danish (Denmark)
pl: duński (Dania)

en: German (Austria)
pl: niemiecki (Austria)

en: German (Belgium)
pl: niemiecki (Belgia)

en: German (Switzerland)
pl: niemiecki (Szwajcaria)

en: German (Germany)
pl: niemiecki (Niemcy)

en: German (Liechtenstein)
pl: niemiecki (Liechtenstein)

en: German (Luxembourg)
pl: niemiecki (Luksemburg)

en: Zarma
pl: dżerma

en: Divehi
pl: malediwski

en: Divehi (Maldives)
pl: malediwski (Malediwy)

en: Dzongkha
pl: dzongkha

en: Dzongkha (Bhutan)
pl: dzongkha (Bhutan)

en: Ewe
pl: ewe

en: Ewe (Ghana)
pl: ewe (Ghana)

en: Ewe (Togo)
pl: ewe (Togo)

en: Greek (Cyprus)
pl: grecki (Cypr)

en: Greek (Greece)
pl: grecki (Grecja)

en: English (American Samoa)
pl: angielski (Samoa Amerykańskie)

en: English (Belgium)
pl: angielski (Belgia)

en: English (Botswana)
pl: angielski (Botswana)

en: English (Belize)
pl: angielski (Belize)

en: English (Deseret)
pl: anngielski (Deseret)

en: English (Deseret) (United States)
pl: angielski (Deseret) (Stany Zjednoczone)

en: English (Guam)
pl: angielski (Guam)

en: English (Hong Kong)
pl: angielski (Hong Kong)

en: English (Ireland)
pl: angielski (Irlandia)

en: English (India)
pl: angielski (Indie)

en: English (Jamaica)
pl: angielski (Jamajka)

en: English (Marshall Islands)
pl: angielski (Wyspy Marshalla)

en: English (Northern Mariana Islands)
pl: angielski (Mariany Północne)

en: English (Malta)
pl: angielski (Malta)

en: English (Namibia)
pl: angielski (Namibia)

en: English (New Zealand)
pl: angielski (Nowa Zelandia)

en: English (Philippines)
pl: angielski (Filipiny)

en: English (Pakistan)
pl: angielski (Pakistan)

en: English (Singapore)
pl: angielski (Singapur)

en: English (Shavian)
pl: angielski (Shawa)

en: English (United States)
pl: angielski (Stany Zjednoczone)

en: English (U.S. Virgin Islands)
pl: angielski (Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych)

en: English (South Africa)
pl: angielski (RPA)

en: English (Zimbabwe)
pl: angielski (Zimbabwe)

en: Esperanto
pl: esperanto

en: Spanish (Argentina)
pl: hiszpański (Argentyna)

en: Spanish (Bolivia)
pl: hiszpański (Boliwia)

en: Spanish (Chile)
pl: hiszpański (Chile)

en: Spanish (Colombia)
pl: hiszpański (Kolumbia)

en: Spanish (Costa Rica)
pl: hiszpański (Kostaryka)

en: Spanish (Dominican Republic)
pl: hiszpański (Dominikana)

en: Spanish (Ecuador)
pl: hiszpański (Ekwador)

en: Spanish (Spain)
pl: hiszpański (Hiszpania)

en: Spanish (Guatemala)
pl: hiszpański (Gwatemala)

en: Spanish (Honduras)
pl: hiszpański (Honduras)

en: Spanish (Mexico)
pl: hiszpański (Meksyk)

en: Spanish (Nicaragua)
pl: hiszpański (Nikaragua)

en: Spanish (Panama)
pl: hiszpański (Panama)

en: Spanish (Peru)
pl: hiszpański (Peru)

en: Spanish (Puerto Rico)
pl: hiszpański (Portoryko)

en: Spanish (Paraguay)
pl: hiszpański (Paragwaj)

en: Spanish (El Salvador)
pl: hiszpański (Salwador)

en: Spanish (United States)
pl: hiszpański (Stany Zjednoczone)

en: Spanish (Uruguay)
pl: hiszpański (Urugwaj)

en: Spanish (Venezuela)
pl: hiszpański (Wenezuela)

en: Estonian (Estonia)
pl: estoński (Estonia)

en: Basque
pl: baskijski

en: Basque (Spain)
pl: baskijski (Hiszpania)

en: Persian
pl: perski

en: Persian (Afghanistan)
pl: perski (Afganistan)

en: Persian (Iran)
pl: perski (Iran)

en: Finnish (Finland)
pl: fiński (Finlandia)

en: Filipino
pl: filipiński

en: Filipino (Philippines)
pl: filipiński (Filipiny)

en: Faroese
pl: farerski

en: Faroese (Faroe Islands)
pl: farerski (Wyspy Owcze)

en: French (Belgium)
pl: francuski (Belgia)

en: French (Switzerland)
pl: francuski (Szwajcaria)

en: French (France)
pl: francuski (Francja)

en: French (Luxembourg)
pl: francuski (Luksemburg)

en: French (Monaco)
pl: francuski (Monako)

en: French (Senegal)
pl: francuski (Senegal)

en: Friulian
pl: friulski

en: Friulian (Italy)
pl: friulski (Włochy)

en: Irish
pl: irlandzki

en: Irish (Ireland)
pl: irlandzki (Irlandia)

en: Ga
pl: ga

en: Ga (Ghana)
pl: ga (Ghana)

en: Scottish Gaelic
pl: gaelicki szkocki

en: Geez
pl: gyyz

en: Geez (Eritrea)
pl: gyyz (Erytrea)

en: Geez (Ethiopia)
pl: gyyz (Etiopia)

en: Galician (Spain)
pl: galicyjski (Hiszpania)

en: Swiss German
pl: gwara szwajcarska

en: Swiss German (Switzerland)
pl: gwara szwajcarska (Szwajcaria)

en: Gujarati
pl: gudźarati

en: Gujarati (India)
pl: gudźarati (Indie)

en: Manx
pl: manx

en: Hausa
pl: hausa

en: Hausa (Arabic)
pl: hausa (arabski)

en: Hausa (Arabic) (Nigeria)
pl: hausa (arabski) (Nigeria)

en: Hausa (Arabic) (Sudan)
pl: hausa (arabski) (Sudan)

en: Hausa (Ghana)
pl: hausa (Ghana)

en: Hausa (Latin)
pl: hausa (łacina)

en: Hausa (Latin) (Ghana)
pl: hausa (łacina) (Ghana)

en: Hausa (Latin) (Niger)
pl: hausa (łacina) (Niger)

en: Hausa (Latin) (Nigeria)
pl: hausa (łacina) (Nigeria)

en: Hausa (Niger)
pl: hausa (Niger)

en: Hausa (Nigeria)
pl: hausa (Nigeria)

en: Hausa (Sudan)
pl: hausa (Sudan)

en: Hawaiian
pl: hawajski

en: Hawaiian (United States)
pl: hawajski (Stany Zjednoczone)

en: Hebrew (Israel)
pl: hebrajski (Izrael)

en: Hindi
pl: hindi

en: Hindi (India)
pl: hindi (Indie)

en: Croatian
pl: chorwacki

en: Croatian (Croatia)
pl: chorwacki (Chorwacja)

en: Hungarian (Hungary)
pl: węgierski (Węgry)

en: Armenian
pl: ormiański

en: Armenian (Armenia)
pl: ormiański (Armenia)

en: Armenian (Armenia) (Revised Orthography)
pl: ormiański (Armenia) (poprawiona ortografia)

en: Indonesian
pl: indonezyjski

en: Indonesian (Indonesia)
pl: indonezyjski (Indonezja)

en: Igbo
pl: igbo

en: Igbo (Nigeria)
pl: igbo (Nigeria)

en: Sichuan Yi
pl: nuosu

en: Sichuan Yi (China)
pl: nuosu (Chiny)

en: Icelandic (Iceland)
pl: islandzki (Islandia)

en: Italian (Switzerland)
pl: włoski (Szwajcaria)

en: Italian (Italy)
pl: włoski (Włochy)

en: Inuktitut
pl: inuktitut

en: Japanese (Japan)
pl: japoński (Japonia)

en: Georgian
pl: gruziński

en: Georgian (Georgia)
pl: gruziński (Gruzja)

en: Kamba
pl: kamba

en: Kamba (Kenya)
pl: kamba (Kenia)

en: Tyap
pl: tyap

en: Tyap (Nigeria)
pl: tyap (Nigeria)

en: Kabuverdianu
pl: kreolski Wysp Zielonego Przylądka

en: Koro
pl: koro

en: Koro (Côte d’Ivoire)
pl: koro (Wybrzeże Kości Słoniowej)

en: Kazakh
pl: kazaski

en: Kazakh (Cyrillic)
pl: kazaski (cyrylica)

en: Kazakh (Cyrillic) (Kazakhstan)
pl: kazaski (cyrylica) (Kazachstan)

en: Kazakh (Kazakhstan)
pl: kazaski (Kazachstan)

en: Kalaallisut
pl: grenlandzki

en: Kalaallisut (Greenland)
pl: grenlandzki (Grenlandia)

en: Khmer
pl: khmerski

en: Khmer (Cambodia)
pl: khmerski (Kambodża)

en: Kannada
pl: kannada

en: Kannada (India)
pl: kannada (Indie)

en: Korean (South Korea)
pl: koreański (Korea Południowa)

en: Konkani
pl: konkani

en: Konkani (India)
pl: konkani (Indie)

en: Kpelle
pl: kpelle

en: Kpelle (Guinea)
pl: kpelle (Gwinea)

en: Kpelle (Liberia)
pl: kpele (Liberia)

en: Kurdish
pl: kurdyjski

en: Cornish
pl: kornijski

en: Cornish (United Kingdom)
pl: kornijski (Wielka Brytania)

en: Latin
pl: łaciński

en: Lakota
pl: lakota

en: Lingala
pl: lingala

en: Lingala (Congo - Kinshasa)
pl: lingala (Kongo-Kinszasa)

en: Lingala (Congo - Brazzaville)
pl: lingala (Kongo-Brazzaville)

en: Lao
pl: laotański

en: Lao (Laos)
pl: laotańsk (Laos)

en: Lithuanian (Lithuania)
pl: litewski (Litwa)

en: Luo
pl: luo

en: Luyia
pl: luhya

en: Latvian
pl: łotewski

en: Latvian (Latvia)
pl: łotewski (Łotwa)

en: Macedonian
pl: macedoński

en: Malayalam
pl: malajalam

en: Malayalam (India)
pl: malajalam (Indie)

en: Mongolian
pl: mongolski

en: Mongolian (Cyrillic)
pl: mongolski (cyrylica)

en: Mongolian (Cyrillic) (Mongolia)
pl: mongolski (cyrylica) (Mongolia)

en: Mongolian (Mongolia)
pl: mongolski (Mongolia)

en: Mongolian (Mongolian)
pl: mongolski (mongolski)

en: Mongolian (Mongolian) (China)
pl: mongolski (mongolski) (Chiny)

en: Marathi
pl: marathi

en: Marathi (India)
pl: marathi (Indie)

en: Malay
pl: malajski

en: Malay (Brunei)
pl: malajski (Brunei)

en: Maltese
pl: maltański

en: Maltese (Malta)
pl: maltański (Malta)

en: Burmese
pl: birmański

en: Norwegian Bokmål (Norway)
pl: norweski bokmål (Norwegia)

en: Low German
pl: dolnoniemiecki

en: Low German (Germany)
pl: dolnoniemiecki (Niemcy)

en: Nepali
pl: nepalski

en: Nepali (India)
pl: nepalski (Indie)

en: Nepali (Nepal)
pl: nepalski (Nepal)

en: Dutch (Belgium)
pl: holenderski (Belgia)

en: Dutch (Netherlands)
pl: holenderski (Niderlandy)

en: Norwegian Nynorsk
pl: norweski Nynorsk

en: Norwegian Nynorsk (Norway)
pl: norweski Nynorsk (Norwegia)

en: Norwegian
pl: norweski

en: South Ndebele
pl: Ndebele poludniowy

en: South Ndebele (South Africa)
pl: Ndebele południowy (RPA)

en: Northern Sotho
pl: północny sotho

en: Northern Sotho (South Africa)
pl: północny sotho (RPA)

en: Nyanja
pl: czewa

en: Nyanja (Malawi)
pl: czewa (Malawi)

en: Occitan (France)
pl: oksytański (Francja)

en: Oromo
pl: oromski

en: Oromo (Ethiopia)
pl: oromski (Etiopia)

en: Oromo (Kenya)
pl: oromski (Kenia)

en: Punjabi
pl: pendżabski

en: Punjabi (Arabic)
pl: pendżabski (arabski)

en: Punjabi (Arabic) (Pakistan)
pl: pendżabski (arabski) (Pakistan)

en: Punjabi (Gurmukhi)
pl: pendżabski (Gurmukhi)

en: Punjabi (Gurmukhi) (India)
pl: pendżabski (Gurmukhi) (Indie)

en: Punjabi (India)
pl: pendżabski (Indie)

en: Punjabi (Pakistan)
pl: pendżabski (Pakistan)

en: Polish (Poland)
pl: polski (Polska)

en: Pashto
pl: paszto

en: Pashto (Afghanistan)
pl: paszto (Afganistan)

en: Portuguese (Portugal)
pl: portugalski (Portugalia)

en: Romanian (Moldova)
pl: rumuński (Mołdawia)

en: Romanian (Romania)
pl: rumuński (Rumunia)

en: Russian (Russia)
pl: rosyjski (Rosja)

en: Russian (Ukraine)
pl: rosyjski (Ukraina)

en: Kinyarwanda
pl: rwanda

en: Kinyarwanda (Rwanda)
pl: rwanda (Rwanda)

en: Sanskrit
pl: sanskryt

en: Sanskrit (India)
pl: sanskryt (Indie)

en: Northern Sami
pl: północnosaamski

en: Northern Sami (Finland)
pl: północnosaamski (Finlandia)

en: Northern Sami (Norway)
pl: północnosaamski (Norwegia)

en: Sinhala
pl: syngaleski

en: Sinhala (Sri Lanka)
pl: syngaleski (Sri Lanka)

en: Sidamo
pl: sidamo

en: Sidamo (Ethiopia)
pl: sidamo (Etiopia)

en: Slovak (Slovakia)
pl: słowacki (Słowacja)

en: Slovenian (Slovenia)
pl: słoweński (Słowenia)

en: Somali
pl: somalijski

en: Somali (Djibouti)
pl: somalijski (Dżibuti)

en: Somali (Ethiopia)
pl: somalijski (Etiopia)

en: Somali (Kenya)
pl: somalijski (Kenia)

en: Somali (Somalia)
pl: somalijski (Somalia)

en: Albanian (Albania)
pl: albański (Albania)

en: Serbian
pl: serbski

en: Serbian (Cyrillic)
pl: serbski (cyrylica)

en: Serbian (Cyrillic) (Montenegro)
pl: serbski (cyrylica) (Czarnogóra)

en: Serbian (Cyrillic) (Serbia)
pl: serbski (cyrylica) (Serbia)

en: Serbian (Latin)
pl: serbski (łacina)

en: Serbian (Latin) (Montenegro)
pl: serbski (łacina) (Czarnogóra)

en: Serbian (Latin) (Serbia)
pl: serbski (łacina) (Serbia)

en: Swati
pl: suazi

en: Swati (South Africa)
pl: suazi (RPA)

en: Southern Sotho
pl: sotho południowy

en: Southern Sotho (Lesotho)
pl: sotho południowy (Lesotho)

en: Southern Sotho (South Africa)
pl: sotho południowy (RPA)

en: Swedish (Finland)
pl: szwedzki (Finlandia)

en: Swedish (Sweden)
pl: szwedzki (Szwecja)

en: Swahili
pl: suahili

en: Swahili (Kenya)
pl: swahili (Kenia)

en: Swahili (Tanzania)
pl: swahili (Tanzania)

en: Syriac
pl: syryjski

en: Syriac (Syria)
pl: syryjski (Syria)

en: Tamil
pl: tamilski

en: Tamil (India)
pl: tamilski (Indie)

en: Telugu
pl: telugu

en: Telugu (India)
pl: telugu (Indie)

en: Tajik
pl: tadżycki

en: Tajik (Cyrillic)
pl: tadżycki (cyrylica)

en: Tajik (Cyrillic) (Tajikistan)
pl: tadżycki (cyrylica) (Tadżykistan)

en: Tajik (Tajikistan)
pl: tadżycki (Tadżykistan)

en: Thai
pl: tajski

en: Thai (Thailand)
pl: tajski (Tajlandia)

en: Tigrinya
pl: tigrinia

en: Tigrinya (Eritrea)
pl: tigrinia (Erytrea)

en: Tigrinya (Ethiopia)
pl: tigrinia (Etiopia)

en: Tigre
pl: tigre

en: Tigre (Eritrea)
pl: tigre (Erytrea)

en: Tswana
pl: tswana

en: Tswana (South Africa)
pl: tswana (RPA)

en: Taroko
pl: taroko

en: Taroko (Taiwan)
pl: taroko (Tajwan)

en: Tsonga
pl: tsonga

en: Tsonga (South Africa)
pl: tsonga (RPA)

en: Tatar
pl: tatarski

en: Tatar (Russia)
pl: tatarski (Rosja)

en: Ukrainian (Ukraine)
pl: ukraiński (Ukraina)

en: Urdu
pl: urdu

en: Urdu (India)
pl: urdu (Indie)

en: Urdu (Pakistan)
pl: urdu (Pakistan)

en: Uzbek
pl: uzbecki

en: Uzbek (Arabic)
pl: uzbecki (arabski)

en: Uzbek (Arabic) (Afghanistan)
pl: uzbecki (arabski) (Afganistan)

en: Uzbek (Cyrillic)
pl: uzbecki (cyrlica)

en: Uzbek (Cyrillic) (Uzbekistan)
pl: uzbecki (cyrylica) (Uzbekistan)

en: Uzbek (Latin)
pl: uzbecki (łacina)

en: Uzbek (Latin) (Uzbekistan)
pl: uzbecki (łacina) (Uzbekistan)

en: Venda
pl: venda

en: Venda (South Africa)
pl: venda (RPA)

en: Vietnamese
pl: wietnamski

en: Vietnamese (Vietnam)
pl: wietnamski (Wietnam)

en: Walser
pl: walser

en: Warlpiri
pl: waripiri

en: Wolof
pl: wolof

en: Wolof (Senegal)
pl: wolof (Senegal)

en: Xhosa
pl: xhosa

en: Xhosa (South Africa)
pl: xhosa (RPA)

en: Yoruba
pl: joruba

en: Yoruba (Nigeria)
pl: joruba (Nigeria)

en: Chinese
pl: chiński

en: Zulu
pl: zuluski

en: Zulu (South Africa)
pl: zuluski (RPA)

en: Cyrillic
pl: cyrylica

en: Hangul
pl: hangul

en: Hiragana
pl: hiragana

en: Katakana
pl: katakana
