MusicBrainz - en to bn translation catalogue (258 entries)

note: iso.code:AF
en: Afghanistan
bn: আফগানিস্তান

note: iso.code:AL
en: Albania
bn: আলবেনিয়া

note: iso.code:DZ
en: Algeria
bn: আলজেরিয়া

note: iso.code:AS
en: American Samoa
bn: আমেরিকান সামোয়া

note: iso.code:AD
en: Andorra
bn: অ্যাণ্ডোরা

note: iso.code:AO
en: Angola
bn: অ্যাঙ্গোলা

note: iso.code:AI
en: Anguilla
bn: অ্যাঙ্গুইলা

note: iso.code:AQ
en: Antarctica
bn: অ্যান্টার্কটিকা

note: iso.code:AG
en: Antigua and Barbuda
bn: অ্যান্টিগুয়া ও বার্বুডা

note: iso.code:AR
en: Argentina
bn: আর্জেন্টিনা

note: iso.code:AM
en: Armenia
bn: আর্মেনিয়া

note: iso.code:AW
en: Aruba
bn: আরুবা

note: iso.code:AU
en: Australia
bn: অস্ট্রেলিয়া

note: iso.code:AT
en: Austria
bn: অস্ট্রিয়া

note: iso.code:AZ
en: Azerbaijan
bn: আজারবাইজান

note: iso.code:BS
en: Bahamas
bn: বাহামা দ্বীপপুঞ্জ

note: iso.code:BH
en: Bahrain
bn: বাহরাইন

note: iso.code:BD
en: Bangladesh
bn: বাংলাদেশ

note: iso.code:BB
en: Barbados
bn: বার্বাডোস

note: iso.code:BY
en: Belarus
bn: বেলারুশ

note: iso.code:BE
en: Belgium
bn: বেলজিয়াম

note: iso.code:BZ
en: Belize
bn: বেলিজ

note: iso.code:BJ
en: Benin
bn: বেনিন

note: iso.code:BM
en: Bermuda
bn: বারমুডা

note: iso.code:BT
en: Bhutan
bn: ভুটান

note: iso.code:BO
en: Bolivia
bn: বলিভিয়া

note: iso.code:BQ
en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
bn: ক্যারিবিয়ান নেদারল্যান্ডস

note: iso.code:BA
en: Bosnia and Herzegovina
bn: বসনিয়া ও হার্জেগোভিনা

note: iso.code:BW
en: Botswana
bn: বতসোয়ানা

note: iso.code:BV
en: Bouvet Island
bn: বোভেত দ্বীপ

note: iso.code:BR
en: Brazil
bn: ব্রাজিল

note: iso.code:IO
en: British Indian Ocean Territory
bn: ব্রিটিশ ভারত মহাসাগরীয় এলাকা

note: iso.code:VG
en: British Virgin Islands
bn: ব্রিটিশ ভার্জিন দ্বীপপুঞ্জ

note: iso.code:BN
en: Brunei
bn: ব্রুনাই

note: iso.code:BG
en: Bulgaria
bn: বুলগেরিয়া

note: iso.code:BF
en: Burkina Faso
bn: বুর্কিনা ফাসো

note: iso.code:BI
en: Burundi
bn: বুরুন্ডি

note: iso.code:KH
en: Cambodia
bn: কম্বোডিয়া

note: iso.code:CM
en: Cameroon
bn: ক্যামেরুন

note: iso.code:CA
en: Canada
bn: কানাডা

note: iso.code:CV
en: Cape Verde
bn: কাবু ভার্দে

note: iso.code:KY
en: Cayman Islands
bn: কেইম্যান দ্বীপপুঞ্জ

note: iso.code:CF
en: Central African Republic
bn: মধ্য আফ্রিকান প্রজাতন্ত্র

note: iso.code:TD
en: Chad
bn: চাঁদ

note: iso.code:CL
en: Chile
bn: চিলি

note: iso.code:CN
en: China
bn: চীন

note: iso.code:CX
en: Christmas Island
bn: ক্রিসমাস দ্বীপ

note: iso.code:CC
en: Cocos (Keeling) Islands
bn: কোকোস (কিলিং) দ্বীপপুঞ্জ

note: iso.code:CO
en: Colombia
bn: কলোম্বিয়া

note: iso.code:KM
en: Comoros
bn: কমোরোস

note: iso.code:CG
en: Congo
bn: কঙ্গো

note: iso.code:CK
en: Cook Islands
bn: কুক দ্বীপপুঞ্জ

note: iso.code:CR
en: Costa Rica
bn: কোস্টারিকা

note: iso.code:HR
en: Croatia
bn: ক্রোয়েশিয়া

note: iso.code:CU
en: Cuba
bn: কিউবা

note: iso.code:CW
en: Curaçao
bn: কুরাকাও

note: iso.code:CY
en: Cyprus
bn: সাইপ্রাস

note: iso.code:CZ
en: Czechia
bn: চেকিয়া

note: iso.code:XC
en: Czechoslovakia
bn: চেকোস্লোভাকিয়া

note: iso.code:CI
en: Côte d'Ivoire
bn: কোত দিভোয়ার

note: iso.code:CD
en: Democratic Republic of the Congo
bn: গণপ্রজাতন্ত্রী কঙ্গো

note: iso.code:DK
en: Denmark
bn: ডেনমার্ক

note: iso.code:DJ
en: Djibouti
bn: জিবুতি

note: iso.code:DM
en: Dominica
bn: ডোমিনিকা

note: iso.code:DO
en: Dominican Republic
bn: ডোমিনিকান প্রজাতন্ত্র

note: iso.code:XG
en: East Germany
bn: পূর্ব জার্মানি

note: iso.code:EC
en: Ecuador
bn: একুয়াডোর

note: iso.code:EG
en: Egypt
bn: মিশর

note: iso.code:SV
en: El Salvador
bn: এল সালভাদোর

note: iso.code:GQ
en: Equatorial Guinea
bn: বিষুবীয় গিনি

note: iso.code:ER
en: Eritrea
bn: ইরিত্রিয়া

note: iso.code:EE
en: Estonia
bn: এস্তোনিয়া

note: iso.code:SZ
en: Eswatini
bn: ইসোয়াতিনি

note: iso.code:ET
en: Ethiopia
bn: ইথিওপিয়া

note: iso.code:XE
en: Europe
bn: ইউরোপ

note: iso.code:FK
en: Falkland Islands
bn: ফকল্যান্ড দ্বীপপুঞ্জ

note: iso.code:FO
en: Faroe Islands
bn: ফ্যারো দ্বীপপুঞ্জ

note: iso.code:FM
en: Federated States of Micronesia
bn: মাইক্রোনেশিয়া যুক্তরাজ্য

note: iso.code:FJ
en: Fiji
bn: ফিজি

note: iso.code:FI
en: Finland
bn: ফিনল্যান্ড

note: iso.code:FR
en: France
bn: ফ্রান্স

note: iso.code:GF
en: French Guiana
bn: ফরাসি গায়ানা

note: iso.code:PF
en: French Polynesia
bn: ফরাসি পলিনেশিয়া

note: iso.code:TF
en: French Southern Territories
bn: ফরাসি দক্ষিণ ও অ্যান্টার্কটিক ভূমি

note: iso.code:GA
en: Gabon
bn: গ্যাবন

note: iso.code:GM
en: Gambia
bn: গাম্বিয়া

note: iso.code:GE
en: Georgia
bn: জর্জিয়া

note: iso.code:DE
en: Germany
bn: জার্মানি

note: iso.code:GH
en: Ghana
bn: ঘানা

note: iso.code:GI
en: Gibraltar
bn: জিব্রাল্টার

note: iso.code:GR
en: Greece
bn: গ্রিস

note: iso.code:GL
en: Greenland
bn: গ্রিনল্যান্ড

note: iso.code:GD
en: Grenada
bn: গ্রেনাডা

note: iso.code:GP
en: Guadeloupe
bn: গুয়াদলুপ

note: iso.code:GU
en: Guam
bn: গুয়াম

note: iso.code:GT
en: Guatemala
bn: গুয়েতেমালা

note: iso.code:GG
en: Guernsey
bn: গার্নসি

note: iso.code:GN
en: Guinea
bn: গিনি

note: iso.code:GW
en: Guinea-Bissau
bn: গিনি-বিসাউ

note: iso.code:GY
en: Guyana
bn: গায়ানা

note: iso.code:HT
en: Haiti
bn: হাইতি

note: iso.code:HM
en: Heard Island and McDonald Islands
bn: হার্ড আইল্যান্ড এবং ম্যাকডোনাল্ড দ্বীপপুঞ্জ

note: iso.code:HN
en: Honduras
bn: হন্ডুরাস

note: iso.code:HK
en: Hong Kong
bn: হংকং

note: iso.code:HU
en: Hungary
bn: হাঙ্গেরি

note: iso.code:IS
en: Iceland
bn: আইসল্যান্ড

note: iso.code:IN
en: India
bn: ভারত

note: iso.code:ID
en: Indonesia
bn: ইন্দোনেশিয়া

note: iso.code:IR
en: Iran
bn: ইরান

note: iso.code:IQ
en: Iraq
bn: ইরাক

note: iso.code:IE
en: Ireland
bn: আয়ারল্যান্ড

note: iso.code:IM
en: Isle of Man
bn: আইল অফ ম্যান

note: iso.code:IL
en: Israel
bn: ইসরায়েল

note: iso.code:IT
en: Italy
bn: ইতালি

note: iso.code:JM
en: Jamaica
bn: জামাইকা

note: iso.code:JP
en: Japan
bn: জাপান

note: iso.code:JE
en: Jersey
bn: জার্সি

note: iso.code:JO
en: Jordan
bn: জর্দান

note: iso.code:KZ
en: Kazakhstan
bn: কাজাখস্তান

note: iso.code:KE
en: Kenya
bn: কেনিয়া

note: iso.code:KI
en: Kiribati
bn: কিরিবাস

note: iso.code:XK
en: Kosovo
bn: কসোভো

note: iso.code:KW
en: Kuwait
bn: কুয়েত

note: iso.code:KG
en: Kyrgyzstan
bn: কিরগিজস্তান

note: iso.code:LA
en: Laos
bn: লাওস

note: iso.code:LV
en: Latvia
bn: লাতাভিয়া

note: iso.code:LB
en: Lebanon
bn: লেবানন

note: iso.code:LS
en: Lesotho
bn: লেসোথো

note: iso.code:LR
en: Liberia
bn: লাইবেরিয়া

note: iso.code:LY
en: Libya
bn: লিবিয়া

note: iso.code:LI
en: Liechtenstein
bn: লিশটেনস্টাইন

note: iso.code:LT
en: Lithuania
bn: লিথুয়ানিয়া

note: iso.code:LU
en: Luxembourg
bn: লুক্সেমবার্গ

note: iso.code:MO
en: Macao
bn: ম্যাকাও

note: iso.code:MG
en: Madagascar
bn: মাদাগাস্কার

note: iso.code:MW
en: Malawi
bn: মালাউই

note: iso.code:MY
en: Malaysia
bn: মালেশিয়া

note: iso.code:MV
en: Maldives
bn: মালদ্বীপ

note: iso.code:ML
en: Mali
bn: মালি

note: iso.code:MT
en: Malta
bn: মাল্টা

note: iso.code:MH
en: Marshall Islands
bn: মার্শাল দ্বীপপুঞ্জ

note: iso.code:MQ
en: Martinique
bn: মার্তিনিক

note: iso.code:MR
en: Mauritania
bn: মৌরিতানিয়া

note: iso.code:MU
en: Mauritius
bn: মরিশাস

note: iso.code:YT
en: Mayotte
bn: মায়োত

note: iso.code:MX
en: Mexico
bn: মেক্সিকো

note: iso.code:MD
en: Moldova
bn: মলদোভা

note: iso.code:MC
en: Monaco
bn: মোনাকো

note: iso.code:MN
en: Mongolia
bn: মঙ্গোলিয়া

note: iso.code:ME
en: Montenegro
bn: মন্টিনিগ্রো

note: iso.code:MS
en: Montserrat
bn: মন্টসেরাট

note: iso.code:MA
en: Morocco
bn: মরক্কো

note: iso.code:MZ
en: Mozambique
bn: মোজাম্বিক

note: iso.code:MM
en: Myanmar
bn: মায়ানমার

note: iso.code:NA
en: Namibia
bn: নামিবিয়া

note: iso.code:NR
en: Nauru
bn: নাউরু

note: iso.code:NP
en: Nepal
bn: নেপাল

note: iso.code:NL
en: Netherlands
bn: নেদারল্যান্ডস

note: iso.code:AN
en: Netherlands Antilles
bn: নেদারল্যান্ডস এন্টিলস

note: iso.code:NC
en: New Caledonia
bn: নতুন ক্যালিডোনিয়া

note: iso.code:NZ
en: New Zealand
bn: নিউজিল্যান্ড

note: iso.code:NI
en: Nicaragua
bn: নিকারাগুয়া

note: iso.code:NE
en: Niger
bn: নাইজার

note: iso.code:NG
en: Nigeria
bn: নাইজেরিয়া

note: iso.code:NU
en: Niue
bn: নিউয়ে

note: iso.code:NF
en: Norfolk Island
bn: নরফোক দ্বীপ

note: iso.code:KP
en: North Korea
bn: উত্তর কোরিয়া

note: iso.code:MK
en: North Macedonia
bn: উত্তর মেসিডোনিয়া

note: iso.code:MP
en: Northern Mariana Islands
bn: উত্তর মারিয়ানা দ্বীপপুঞ্জ

note: iso.code:NO
en: Norway
bn: নরওয়ে

note: iso.code:OM
en: Oman
bn: ওমান

note: iso.code:PK
en: Pakistan
bn: পাকিস্তান

note: iso.code:PW
en: Palau
bn: পালাউ

note: iso.code:PS
en: Palestine
bn: প্যালেস্টাইন

note: iso.code:PA
en: Panama
bn: পানামা

note: iso.code:PG
en: Papua New Guinea
bn: পাপু নিউ গিনি

note: iso.code:PY
en: Paraguay
bn: প্যারাগুয়ে

note: iso.code:PE
en: Peru
bn: পেরু

note: iso.code:PH
en: Philippines
bn: ফিলিপাইন

note: iso.code:PN
en: Pitcairn
bn: পিটকেয়ার্ন দ্বীপপুঞ্জ

note: iso.code:PL
en: Poland
bn: পোল্যান্ড

note: iso.code:PT
en: Portugal
bn: পর্তুগাল

note: iso.code:PR
en: Puerto Rico
bn: পুয়ের্তো রিকো

note: iso.code:QA
en: Qatar
bn: কাতার

note: iso.code:RO
en: Romania
bn: রোমানিয়া

note: iso.code:RU
en: Russia
bn: রাশিয়া

note: iso.code:RW
en: Rwanda
bn: রুয়ান্ডা

note: iso.code:RE
en: Réunion
bn: রেউনিওঁ

note: iso.code:BL
en: Saint Barthélemy
bn: সেন্ট বার্থেলেমি

note: iso.code:SH
en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
bn: সেন্ট হেলেনা, অ্যাসেনশন এবং ট্রিস্তান দা কুনহা

note: iso.code:KN
en: Saint Kitts and Nevis
bn: সেন্ট কিট্‌স ও নেভিস

note: iso.code:LC
en: Saint Lucia
bn: সেন্ট লুসিয়া

note: iso.code:MF
en: Saint Martin (French part)
bn: সেন্ট মার্টিন (ফরাসি অংশ)

note: iso.code:PM
en: Saint Pierre and Miquelon
bn: সাঁ পিয়ের ও মিক‌লোঁ

note: iso.code:VC
en: Saint Vincent and The Grenadines
bn: সেন্ট ভিনসেন্ট ও গ্রেনাডাইন

note: iso.code:WS
en: Samoa
bn: সামোয়া

note: iso.code:SM
en: San Marino
bn: সান মারিনো

note: iso.code:ST
en: Sao Tome and Principe
bn: সাঁউ তুমি ও প্রিন্সিপি

note: iso.code:SA
en: Saudi Arabia
bn: সৌদি আরব

note: iso.code:SN
en: Senegal
bn: সেনেগাল

note: iso.code:RS
en: Serbia
bn: সার্বিয়া

note: iso.code:CS
en: Serbia and Montenegro
bn: সার্বিয়া ও মন্টিনিগ্রো

note: iso.code:SC
en: Seychelles
bn: সিসিলি

note: iso.code:SL
en: Sierra Leone
bn: সিয়েরা লিওন

note: iso.code:SG
en: Singapore
bn: সিঙ্গাপুর

note: iso.code:SX
en: Sint Maarten (Dutch part)
bn: সেন্ট মার্টিন (হল্যান্ড অংশ)

note: iso.code:SK
en: Slovakia
bn: স্লোভাকিয়া

note: iso.code:SI
en: Slovenia
bn: স্লোভেনিয়া

note: iso.code:SB
en: Solomon Islands
bn: সলোমন দ্বীপপুঞ্জ

note: iso.code:SO
en: Somalia
bn: সোমালিয়া

note: iso.code:ZA
en: South Africa
bn: দক্ষিণ আফ্রিকা

note: iso.code:GS
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
bn: দক্ষিণ জর্জিয়া এবং দক্ষিণ স্যান্ডউইচ দ্বীপপুঞ্জ

note: iso.code:KR
en: South Korea
bn: দক্ষিণ কোরিয়া

note: iso.code:SS
en: South Sudan
bn: দক্ষিণ সুদান

note: iso.code:SU
en: Soviet Union
bn: সোভিয়েত ইউনিয়ন

note: iso.code:ES
en: Spain
bn: স্পেন

note: iso.code:LK
en: Sri Lanka
bn: শ্রীলঙ্কা

note: iso.code:SD
en: Sudan
bn: সুদান

note: iso.code:SR
en: Suriname
bn: সুরিনাম

note: iso.code:SJ
en: Svalbard and Jan Mayen
bn: স্বালবার্ড ও জান মায়েন

note: iso.code:SE
en: Sweden
bn: সুইডেন

note: iso.code:CH
en: Switzerland
bn: সুইজারল্যান্ড

note: iso.code:SY
en: Syria
bn: সিরিয়া

note: iso.code:TW
en: Taiwan
bn: তাইওয়ান

note: iso.code:TJ
en: Tajikistan
bn: তাজিকিস্তান

note: iso.code:TZ
en: Tanzania
bn: তানজানিয়া

note: iso.code:TH
en: Thailand
bn: থাইল্যান্ড

note: iso.code:TL
en: Timor-Leste
bn: পূর্ব তিমুর

note: iso.code:TG
en: Togo
bn: টোগো

note: iso.code:TK
en: Tokelau
bn: টোকেলাউ

note: iso.code:TO
en: Tonga
bn: টোঙ্গা

note: iso.code:TT
en: Trinidad and Tobago
bn: ত্রিনিদাদ ও টোবাগো

note: iso.code:TN
en: Tunisia
bn: তিউনিসিয়া

note: iso.code:TM
en: Turkmenistan
bn: তুর্কমেনিস্তান

note: iso.code:TC
en: Turks and Caicos Islands
bn: টার্কস ও কেইকোস দ্বীপপুঞ্জ

note: iso.code:TV
en: Tuvalu
bn: টুভালু

note: iso.code:TR
en: Türkiye
bn: তুরস্ক

note: iso.code:VI
en: U.S. Virgin Islands
bn: মার্কিন ভার্জিন দ্বীপপুঞ্জ

note: iso.code:UG
en: Uganda
bn: উগান্ডা

note: iso.code:UA
en: Ukraine
bn: ইউক্রেন

note: iso.code:AE
en: United Arab Emirates
bn: সংযুক্ত আরব আমিরাত

note: iso.code:GB
en: United Kingdom
bn: যুক্তরাজ্য

note: iso.code:US
en: United States
bn: মার্কিন যুক্তরাষ্ট্র

note: iso.code:UM
en: United States Minor Outlying Islands
bn: যুক্তরাষ্ট্রের পার্শ্ববর্তী দ্বীপপুঞ্জ

note: iso.code:UY
en: Uruguay
bn: উরুগুয়

note: iso.code:UZ
en: Uzbekistan
bn: উজবেকিস্তান

note: iso.code:VU
en: Vanuatu
bn: ভানুয়াতু

note: iso.code:VA
en: Vatican City
bn: ভ্যাটিকান শহর

note: iso.code:VE
en: Venezuela
bn: ভেনেজুয়েলা

note: iso.code:VN
en: Vietnam
bn: ভিয়েতনাম

note: iso.code:WF
en: Wallis and Futuna
bn: ওয়ালিস ও ফুটুনা

note: iso.code:EH
en: Western Sahara
bn: পশ্চিম সাহারা

note: iso.code:YE
en: Yemen
bn: ইয়েমেন

note: iso.code:YU
en: Yugoslavia
bn: যুগোস্লাভিয়া

note: iso.code:ZM
en: Zambia
bn: জাম্বিয়া

note: iso.code:ZW
en: Zimbabwe
bn: জিম্বাবুয়ে

note: iso.code:XW
en: [Worldwide]
bn: [বিশ্বব্যাপী]

note: iso.code:AX
en: Åland Islands
bn: অলান্দ দ্বীপপুঞ্জ
