MusicBrainz - en to eo translation catalogue (251 entries)

note: iso.code:AF
en: Afghanistan
eo: Afganujo

note: iso.code:AL
en: Albania
eo: Albanujo

note: iso.code:DZ
en: Algeria
eo: Alĝerio

note: iso.code:AS
en: American Samoa
eo: Usona Samoo

note: iso.code:AD
en: Andorra
eo: Andoro

note: iso.code:AO
en: Angola
eo: Angolo

note: iso.code:AI
en: Anguilla
eo: Angvilo

note: iso.code:AQ
en: Antarctica
eo: Antarkto

note: iso.code:AG
en: Antigua and Barbuda
eo: Antigvo kaj Barbudo

note: iso.code:AR
en: Argentina
eo: Argentino

note: iso.code:AM
en: Armenia
eo: Armenujo

note: iso.code:AW
en: Aruba
eo: Arubo

note: iso.code:AU
en: Australia
eo: Aŭstralio

note: iso.code:AT
en: Austria
eo: Aŭstrujo

note: iso.code:AZ
en: Azerbaijan
eo: Azerbajĝano

note: iso.code:BS
en: Bahamas
eo: Bahamoj

note: iso.code:BH
en: Bahrain
eo: Barejno

note: iso.code:BD
en: Bangladesh
eo: Bangladeŝo

note: iso.code:BB
en: Barbados
eo: Barbado

note: iso.code:BY
en: Belarus
eo: Belorusujo

note: iso.code:BE
en: Belgium
eo: Belgio

note: iso.code:BZ
en: Belize
eo: Belizo

note: iso.code:BJ
en: Benin
eo: Benino

note: iso.code:BM
en: Bermuda
eo: Bermudo

note: iso.code:BT
en: Bhutan
eo: Butano

note: iso.code:BO
en: Bolivia
eo: Bolivio

note: iso.code:BQ
en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
eo: Bonairo, Sanktulo Eustacio, kaj Sabao

note: iso.code:BA
en: Bosnia and Herzegovina
eo: Bosnio kaj Hercegovino

note: iso.code:BW
en: Botswana
eo: Bocvano

note: iso.code:BV
en: Bouvet Island
eo: Buvet-insulo

note: iso.code:BR
en: Brazil
eo: Brazilo

note: iso.code:IO
en: British Indian Ocean Territory
eo: Brita Hindoceana Teritorio

note: iso.code:VG
en: British Virgin Islands
eo: Britaj Virgulininsuloj

note: iso.code:BN
en: Brunei
eo: Brunejo

note: iso.code:BG
en: Bulgaria
eo: Bulgario

note: iso.code:BF
en: Burkina Faso
eo: Burkino

note: iso.code:BI
en: Burundi
eo: Burundio

note: iso.code:KH
en: Cambodia
eo: Kamboĝo

note: iso.code:CM
en: Cameroon
eo: Kamerunio

note: iso.code:CA
en: Canada
eo: Kanado

note: iso.code:CV
en: Cape Verde
eo: Kabo-Verdo

note: iso.code:KY
en: Cayman Islands
eo: Kajmana Insularo

note: iso.code:CF
en: Central African Republic
eo: Centr-Afrika Respubliko

note: iso.code:TD
en: Chad
eo: Ĉado

note: iso.code:CL
en: Chile
eo: Ĉilujo

note: iso.code:CN
en: China
eo: Ĉinujo

note: iso.code:CX
en: Christmas Island
eo: Kristnaskinsulo

note: iso.code:CC
en: Cocos (Keeling) Islands
eo: Kokosinsuloj

note: iso.code:CO
en: Colombia
eo: Kolombio

note: iso.code:KM
en: Comoros
eo: Komoroj

note: iso.code:CG
en: Congo
eo: Kongo

note: iso.code:CK
en: Cook Islands
eo: Kukinsuloj

note: iso.code:CR
en: Costa Rica
eo: Kostariko

note: iso.code:HR
en: Croatia
eo: Kroatujo

note: iso.code:CU
en: Cuba
eo: Kubo

note: iso.code:CW
en: Curaçao
eo: Kuraso

note: iso.code:CY
en: Cyprus
eo: Kipro

note: iso.code:XC
en: Czechoslovakia
eo: Ĉeĥioslovakio

note: iso.code:CI
en: Côte d'Ivoire
eo: Ebur-Bordo

note: iso.code:CD
en: Democratic Republic of the Congo
eo: Kongo Kinŝasa

note: iso.code:DK
en: Denmark
eo: Danujo

note: iso.code:DJ
en: Djibouti
eo: Ĝibutio

note: iso.code:DM
en: Dominica
eo: Dominiko

note: iso.code:DO
en: Dominican Republic
eo: Domingo

note: iso.code:XG
en: East Germany
eo: Germana Demokratia Respubliko

note: iso.code:EC
en: Ecuador
eo: Ekvadoro

note: iso.code:EG
en: Egypt
eo: Egiptujo

note: iso.code:SV
en: El Salvador
eo: Salvadoro

note: iso.code:GQ
en: Equatorial Guinea
eo: Ekvatora Gvineo

note: iso.code:ER
en: Eritrea
eo: Eritreo

note: iso.code:EE
en: Estonia
eo: Estonujo

note: iso.code:ET
en: Ethiopia
eo: Etiopujo

note: iso.code:XE
en: Europe
eo: Eŭropo

note: iso.code:FK
en: Falkland Islands
eo: Falklanda Insuloj

note: iso.code:FO
en: Faroe Islands
eo: Ferooj

note: iso.code:FM
en: Federated States of Micronesia
eo: Mikronesio

note: iso.code:FJ
en: Fiji
eo: Fiĝioj

note: iso.code:FI
en: Finland
eo: Finnlando

note: iso.code:FR
en: France
eo: Francujo

note: iso.code:GF
en: French Guiana
eo: Franca Gviano

note: iso.code:PF
en: French Polynesia
eo: Franca Polinezujo

note: iso.code:TF
en: French Southern Territories
eo: Francaj Sudaj Teritorioj

note: iso.code:GA
en: Gabon
eo: Gabono

note: iso.code:GM
en: Gambia
eo: Gambujo

note: iso.code:GE
en: Georgia
eo: Kartvelio

note: iso.code:DE
en: Germany
eo: Germanujo

note: iso.code:GH
en: Ghana
eo: Ganao

note: iso.code:GI
en: Gibraltar
eo: Ĝibraltaro

note: iso.code:GR
en: Greece
eo: Grekujo

note: iso.code:GL
en: Greenland
eo: Gronlando

note: iso.code:GD
en: Grenada
eo: Grenado

note: iso.code:GP
en: Guadeloupe
eo: Gvadelupo

note: iso.code:GU
en: Guam
eo: Gvamo

note: iso.code:GT
en: Guatemala
eo: Gvatemalo

note: iso.code:GG
en: Guernsey
eo: Gernezejo

note: iso.code:GN
en: Guinea
eo: Gvineo

note: iso.code:GW
en: Guinea-Bissau
eo: Gvineo Bisaŭa

note: iso.code:GY
en: Guyana
eo: Gujano

note: iso.code:HT
en: Haiti
eo: Haitujo

note: iso.code:HM
en: Heard Island and McDonald Islands
eo: Herda kaj Makdonaldaj Insuloj

note: iso.code:HN
en: Honduras
eo: Honduro

note: iso.code:HK
en: Hong Kong
eo: Honkongo

note: iso.code:HU
en: Hungary
eo: Hungarujo

note: iso.code:IS
en: Iceland
eo: Islando

note: iso.code:IN
en: India
eo: Barato

note: iso.code:ID
en: Indonesia
eo: Indonezujo

note: iso.code:IR
en: Iran
eo: Irano

note: iso.code:IQ
en: Iraq
eo: Irako

note: iso.code:IE
en: Ireland
eo: Irlando

note: iso.code:IM
en: Isle of Man
eo: Manksinsulo

note: iso.code:IL
en: Israel
eo: Israelo

note: iso.code:IT
en: Italy
eo: Italujo

note: iso.code:JM
en: Jamaica
eo: Jamajko

note: iso.code:JP
en: Japan
eo: Japanujo

note: iso.code:JE
en: Jersey
eo: Ĵerzejo

note: iso.code:JO
en: Jordan
eo: Jordanujo

note: iso.code:KZ
en: Kazakhstan
eo: Kazaĥujo

note: iso.code:KE
en: Kenya
eo: Kenjo

note: iso.code:KI
en: Kiribati
eo: Kiribato

note: iso.code:KW
en: Kuwait
eo: Kuvajto

note: iso.code:KG
en: Kyrgyzstan
eo: Kirgizujo

note: iso.code:LA
en: Laos
eo: Laoso

note: iso.code:LV
en: Latvia
eo: Latvujo

note: iso.code:LB
en: Lebanon
eo: Libano

note: iso.code:LS
en: Lesotho
eo: Lesoto

note: iso.code:LR
en: Liberia
eo: Liberio

note: iso.code:LY
en: Libya
eo: Libio

note: iso.code:LI
en: Liechtenstein
eo: Liĥtenŝtejno

note: iso.code:LT
en: Lithuania
eo: Litovujo

note: iso.code:LU
en: Luxembourg
eo: Luksemburgo

note: iso.code:MO
en: Macao
eo: Makao

note: iso.code:MG
en: Madagascar
eo: Madagaskaro

note: iso.code:MW
en: Malawi
eo: Malavio

note: iso.code:MY
en: Malaysia
eo: Malajzio

note: iso.code:MV
en: Maldives
eo: Maldivoj

note: iso.code:ML
en: Mali
eo: Malio

note: iso.code:MT
en: Malta
eo: Malto

note: iso.code:MH
en: Marshall Islands
eo: Marŝala Insularo

note: iso.code:MQ
en: Martinique
eo: Martiniko

note: iso.code:MR
en: Mauritania
eo: Maŭritanujo

note: iso.code:MU
en: Mauritius
eo: Maŭricio

note: iso.code:YT
en: Mayotte
eo: Majoto

note: iso.code:MX
en: Mexico
eo: Meksiko

note: iso.code:MD
en: Moldova
eo: Moldavio

note: iso.code:MC
en: Monaco
eo: Monako

note: iso.code:MN
en: Mongolia
eo: Mongolujo

note: iso.code:MS
en: Montserrat
eo: Moncerato

note: iso.code:MA
en: Morocco
eo: Maroko

note: iso.code:MZ
en: Mozambique
eo: Mozambiko

note: iso.code:MM
en: Myanmar
eo: Birmo

note: iso.code:NA
en: Namibia
eo: Namibio

note: iso.code:NR
en: Nauru
eo: Nauro

note: iso.code:NP
en: Nepal
eo: Nepalo

note: iso.code:NL
en: Netherlands
eo: Nederlando

note: iso.code:AN
en: Netherlands Antilles
eo: Nederlandaj Antiloj

note: iso.code:NC
en: New Caledonia
eo: Nov-Kaledonio

note: iso.code:NZ
en: New Zealand
eo: Nov-Zelando

note: iso.code:NI
en: Nicaragua
eo: Nikaragvo

note: iso.code:NE
en: Niger
eo: Niĝero

note: iso.code:NG
en: Nigeria
eo: Nigerio

note: iso.code:NU
en: Niue
eo: Niuo

note: iso.code:NF
en: Norfolk Island
eo: Norfolkinsulo

note: iso.code:KP
en: North Korea
eo: Nordkoreujo

note: iso.code:MP
en: Northern Mariana Islands
eo: Nord-Marianoj

note: iso.code:NO
en: Norway
eo: Norvegujo

note: iso.code:OM
en: Oman
eo: Omano

note: iso.code:PK
en: Pakistan
eo: Pakistano

note: iso.code:PW
en: Palau
eo: Palaŭo

note: iso.code:PS
en: Palestine
eo: Palestino

note: iso.code:PA
en: Panama
eo: Panamo

note: iso.code:PG
en: Papua New Guinea
eo: Papuo-Nov-Gvineo

note: iso.code:PY
en: Paraguay
eo: Paragvajo

note: iso.code:PE
en: Peru
eo: Peruo

note: iso.code:PH
en: Philippines
eo: Filipinoj

note: iso.code:PN
en: Pitcairn
eo: Pitkarna Insularo

note: iso.code:PL
en: Poland
eo: Polujo

note: iso.code:PT
en: Portugal
eo: Portugalujo

note: iso.code:PR
en: Puerto Rico
eo: Porto-Riko

note: iso.code:QA
en: Qatar
eo: Kataro

note: iso.code:RO
en: Romania
eo: Rumanujo

note: iso.code:RU
en: Russia
eo: Rusio

note: iso.code:RW
en: Rwanda
eo: Ruando

note: iso.code:RE
en: Réunion
eo: Reunio

note: iso.code:BL
en: Saint Barthélemy
eo: Sankta-Bartolomeo

note: iso.code:SH
en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
eo: Sanktulino Heleno, Ascensiono, kaj Tristan da Cunhao

note: iso.code:KN
en: Saint Kitts and Nevis
eo: Sankta Kristoforo kaj Neviso

note: iso.code:LC
en: Saint Lucia
eo: Sankta Lucio

note: iso.code:MF
en: Saint Martin (French part)
eo: Sanktulo Martino (Franca parto)

note: iso.code:PM
en: Saint Pierre and Miquelon
eo: Sankta-Piero kaj Mikelono

note: iso.code:VC
en: Saint Vincent and The Grenadines
eo: Sankta Vincento kaj Grenadinoj

note: iso.code:WS
en: Samoa
eo: Samoo

note: iso.code:SM
en: San Marino
eo: San-Marino

note: iso.code:ST
en: Sao Tome and Principe
eo: Sao-Tomeo kaj Principeo

note: iso.code:SA
en: Saudi Arabia
eo: Sauda Arabujo

note: iso.code:SN
en: Senegal
eo: Senegalujo

note: iso.code:RS
en: Serbia
eo: Serbujo

note: iso.code:CS
en: Serbia and Montenegro
eo: Serbio kaj Montenegro

note: iso.code:SC
en: Seychelles
eo: Sejŝeloj

note: iso.code:SL
en: Sierra Leone
eo: Siera-Leono

note: iso.code:SG
en: Singapore
eo: Singapuro

note: iso.code:SX
en: Sint Maarten (Dutch part)
eo: Sanktulo Martino (Nederlanda parto)

note: iso.code:SK
en: Slovakia
eo: Slovakujo

note: iso.code:SI
en: Slovenia
eo: Slovenujo

note: iso.code:SB
en: Solomon Islands
eo: Salomonoj

note: iso.code:SO
en: Somalia
eo: Somalujo

note: iso.code:ZA
en: South Africa
eo: Sud-Afriko

note: iso.code:GS
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
eo: Sud-Georgio kaj Sud-Sandviĉinsuloj

note: iso.code:KR
en: South Korea
eo: Sudkoreo

note: iso.code:SS
en: South Sudan
eo: Suda Sudano

note: iso.code:SU
en: Soviet Union
eo: Sovetunio

note: iso.code:ES
en: Spain
eo: Hispanujo

note: iso.code:LK
en: Sri Lanka
eo: Sri-Lanko

note: iso.code:SD
en: Sudan
eo: Sudano

note: iso.code:SR
en: Suriname
eo: Surinamo

note: iso.code:SJ
en: Svalbard and Jan Mayen
eo: Svalbardo kaj Jan-Majen-insulo

note: iso.code:SE
en: Sweden
eo: Svedujo

note: iso.code:CH
en: Switzerland
eo: Svisujo

note: iso.code:SY
en: Syria
eo: Sirio

note: iso.code:TW
en: Taiwan
eo: Tajvano

note: iso.code:TJ
en: Tajikistan
eo: Taĝikujo

note: iso.code:TZ
en: Tanzania
eo: Tanzanio

note: iso.code:TH
en: Thailand
eo: Tajujo

note: iso.code:TL
en: Timor-Leste
eo: Orienta Timoro

note: iso.code:TK
en: Tokelau
eo: Tokelao

note: iso.code:TO
en: Tonga
eo: Tongo

note: iso.code:TT
en: Trinidad and Tobago
eo: Trinidado kaj Tobago

note: iso.code:TN
en: Tunisia
eo: Tunizio

note: iso.code:TM
en: Turkmenistan
eo: Turkmenujo

note: iso.code:TC
en: Turks and Caicos Islands
eo: Turkoj kaj Kajkoj

note: iso.code:TV
en: Tuvalu
eo: Tuvalo

note: iso.code:VI
en: U.S. Virgin Islands
eo: Usonaj Virgulininsuloj

note: iso.code:UG
en: Uganda
eo: Ugando

note: iso.code:UA
en: Ukraine
eo: Ukrainujo

note: iso.code:AE
en: United Arab Emirates
eo: Unuiĝintaj Arabaj Emirlandoj

note: iso.code:GB
en: United Kingdom
eo: Unuiĝinta Reĝlando

note: iso.code:US
en: United States
eo: Usono

note: iso.code:UM
en: United States Minor Outlying Islands
eo: Usonaj Malgrandaj Insuloj

note: iso.code:UY
en: Uruguay
eo: Urugvajo

note: iso.code:UZ
en: Uzbekistan
eo: Uzbekujo

note: iso.code:VU
en: Vanuatu
eo: Vanuatuo

note: iso.code:VA
en: Vatican City
eo: Vatikanurbo

note: iso.code:VE
en: Venezuela
eo: Venezuelo

note: iso.code:VN
en: Vietnam
eo: Vjetnamo

note: iso.code:WF
en: Wallis and Futuna
eo: Valiso kaj Futuno

note: iso.code:EH
en: Western Sahara
eo: Okcidenta Saharo

note: iso.code:YE
en: Yemen
eo: Jemeno

note: iso.code:YU
en: Yugoslavia
eo: Jugoslavio

note: iso.code:ZM
en: Zambia
eo: Zambio

note: iso.code:ZW
en: Zimbabwe
eo: Zimbabvo

note: iso.code:XW
en: [Worldwide]
eo: [Tutmonde]

note: iso.code:AX
en: Åland Islands
eo: Alando
