MusicBrainz - en to he translation catalogue (254 entries)

note: iso.code:AF
en: Afghanistan
he: אפגניסטן

note: iso.code:AL
en: Albania
he: אלבניה

note: iso.code:DZ
en: Algeria
he: אלג'יריה

note: iso.code:AS
en: American Samoa
he: סמואה האמריקנית‬

note: iso.code:AD
en: Andorra
he: אנדורה

note: iso.code:AO
en: Angola
he: אנגולה

note: iso.code:AI
en: Anguilla
he: אנגווילה

note: iso.code:AQ
en: Antarctica
he: אנטארטיקה

note: iso.code:AG
en: Antigua and Barbuda
he: אנטיגואה וברבודה

note: iso.code:AR
en: Argentina
he: ארגנטינה

note: iso.code:AM
en: Armenia
he: ארמניה

note: iso.code:AW
en: Aruba
he: ארובה

note: iso.code:AU
en: Australia
he: אוסטרליה

note: iso.code:AT
en: Austria
he: אוסטריה

note: iso.code:AZ
en: Azerbaijan
he: אזרביג'אן

note: iso.code:BS
en: Bahamas
he: איי בהאמה

note: iso.code:BH
en: Bahrain
he: בחריין

note: iso.code:BD
en: Bangladesh
he: בנגלדש

note: iso.code:BB
en: Barbados
he: ברבדוס

note: iso.code:BY
en: Belarus
he: בלרוס

note: iso.code:BE
en: Belgium
he: בלגיה

note: iso.code:BZ
en: Belize
he: בליז

note: iso.code:BJ
en: Benin
he: בנין

note: iso.code:BM
en: Bermuda
he: ברמודה

note: iso.code:BT
en: Bhutan
he: בהוטן

note: iso.code:BO
en: Bolivia
he: בוליביה

note: iso.code:BQ
en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
he: בונייר, סינט אוסטאטיוס וסבא

note: iso.code:BA
en: Bosnia and Herzegovina
he: בוסניה והרצגובינה

note: iso.code:BW
en: Botswana
he: בוטסואנה

note: iso.code:BV
en: Bouvet Island
he: אי בובט

note: iso.code:BR
en: Brazil
he: ברזיל

note: iso.code:IO
en: British Indian Ocean Territory
he: הטריטוריה הבריטית באוקיינוס ההודי

note: iso.code:VG
en: British Virgin Islands
he: איי הבתולה הבריטיים

note: iso.code:BN
en: Brunei
he: ברוניי

note: iso.code:BG
en: Bulgaria
he: בולגריה

note: iso.code:BF
en: Burkina Faso
he: בורקינה פאסו

note: iso.code:BI
en: Burundi
he: בורונדי

note: iso.code:KH
en: Cambodia
he: קמבודיה

note: iso.code:CM
en: Cameroon
he: קמרון

note: iso.code:CA
en: Canada
he: קנדה

note: iso.code:CV
en: Cape Verde
he: כף ורדה

note: iso.code:KY
en: Cayman Islands
he: איי קיימן

note: iso.code:CF
en: Central African Republic
he: הרפובליקה המרכז-אפריקאית

note: iso.code:TD
en: Chad
he: צ׳אד

note: iso.code:CL
en: Chile
he: צ'ילה

note: iso.code:CN
en: China
he: סין

note: iso.code:CX
en: Christmas Island
he: אי חג המולד

note: iso.code:CC
en: Cocos (Keeling) Islands
he: איי קוקוס (קילינג)

note: iso.code:CO
en: Colombia
he: קולומביה

note: iso.code:KM
en: Comoros
he: קומורו

note: iso.code:CG
en: Congo
he: קונגו

note: iso.code:CK
en: Cook Islands
he: איי קוק

note: iso.code:CR
en: Costa Rica
he: קוסטה ריקה

note: iso.code:HR
en: Croatia
he: קרואטיה

note: iso.code:CU
en: Cuba
he: קובה

note: iso.code:CW
en: Curaçao
he: קוראסאו

note: iso.code:CY
en: Cyprus
he: קפריסין

note: iso.code:XC
en: Czechoslovakia
he: צ'כוסלובקיה

note: iso.code:CI
en: Côte d'Ivoire
he: חוף השנהב

note: iso.code:CD
en: Democratic Republic of the Congo
he: קונגו, הרפובליקה הדמוקרטית של

note: iso.code:DK
en: Denmark
he: דנמרק

note: iso.code:DJ
en: Djibouti
he: ג'יבוטי

note: iso.code:DM
en: Dominica
he: דומיניקה

note: iso.code:DO
en: Dominican Republic
he: הרפובליקה הדומיניקנית

note: iso.code:XG
en: East Germany
he: מזרח גרמניה

note: iso.code:EC
en: Ecuador
he: אקוודור

note: iso.code:EG
en: Egypt
he: מצרים

note: iso.code:SV
en: El Salvador
he: אל סלבדור

note: iso.code:GQ
en: Equatorial Guinea
he: גינאה המשוונית

note: iso.code:ER
en: Eritrea
he: אריתריאה

note: iso.code:EE
en: Estonia
he: אסטוניה

note: iso.code:ET
en: Ethiopia
he: אתיופיה

note: iso.code:XE
en: Europe
he: אירופה

note: iso.code:FK
en: Falkland Islands
he: איי פוקלנד

note: iso.code:FO
en: Faroe Islands
he: איי פארו

note: iso.code:FM
en: Federated States of Micronesia
he: מיקרונזיה

note: iso.code:FJ
en: Fiji
he: פיג'י

note: iso.code:FI
en: Finland
he: פינלנד

note: iso.code:FR
en: France
he: צרפת

note: iso.code:GF
en: French Guiana
he: גיאנה הצרפתית

note: iso.code:PF
en: French Polynesia
he: פולינזיה הצרפתית

note: iso.code:TF
en: French Southern Territories
he: הטריטוריות הדרומיות של צרפת

note: iso.code:GA
en: Gabon
he: גבון

note: iso.code:GM
en: Gambia
he: גמביה

note: iso.code:GE
en: Georgia
he: גאורגיה

note: iso.code:DE
en: Germany
he: גרמניה

note: iso.code:GH
en: Ghana
he: גאנה

note: iso.code:GI
en: Gibraltar
he: גיברלטר

note: iso.code:GR
en: Greece
he: יוון

note: iso.code:GL
en: Greenland
he: גרינלנד

note: iso.code:GD
en: Grenada
he: גרנדה

note: iso.code:GP
en: Guadeloupe
he: גוואדלופ

note: iso.code:GU
en: Guam
he: גואם

note: iso.code:GT
en: Guatemala
he: גואטמלה

note: iso.code:GG
en: Guernsey
he: גרנזי

note: iso.code:GN
en: Guinea
he: גינאה

note: iso.code:GW
en: Guinea-Bissau
he: גינאה ביסאו

note: iso.code:GY
en: Guyana
he: גיאנה

note: iso.code:HT
en: Haiti
he: האיטי

note: iso.code:HM
en: Heard Island and McDonald Islands
he: האי הרד ואיי מקדונלד

note: iso.code:HN
en: Honduras
he: הונדורס

note: iso.code:HK
en: Hong Kong
he: הונג קונג

note: iso.code:HU
en: Hungary
he: הונגריה

note: iso.code:IS
en: Iceland
he: איסלנד

note: iso.code:IN
en: India
he: הודו

note: iso.code:ID
en: Indonesia
he: אינדונזיה

note: iso.code:IR
en: Iran
he: אירן

note: iso.code:IQ
en: Iraq
he: עיראק

note: iso.code:IE
en: Ireland
he: אירלנד

note: iso.code:IM
en: Isle of Man
he: האי מאן

note: iso.code:IL
en: Israel
he: ישראל

note: iso.code:IT
en: Italy
he: איטליה

note: iso.code:JM
en: Jamaica
he: ג'מייקה

note: iso.code:JP
en: Japan
he: יפן

note: iso.code:JE
en: Jersey
he: ג'רסי

note: iso.code:JO
en: Jordan
he: ירדן

note: iso.code:KZ
en: Kazakhstan
he: קאזחאסטן

note: iso.code:KE
en: Kenya
he: קניה

note: iso.code:KI
en: Kiribati
he: קיריבטי

note: iso.code:XK
en: Kosovo
he: קוסובו

note: iso.code:KW
en: Kuwait
he: כווית

note: iso.code:KG
en: Kyrgyzstan
he: קירגיזסטן

note: iso.code:LA
en: Laos
he: לאוס

note: iso.code:LV
en: Latvia
he: לטביה

note: iso.code:LB
en: Lebanon
he: לבנון

note: iso.code:LS
en: Lesotho
he: לסותו

note: iso.code:LR
en: Liberia
he: ליבריה

note: iso.code:LY
en: Libya
he: לוב

note: iso.code:LI
en: Liechtenstein
he: ליכטנשטיין

note: iso.code:LT
en: Lithuania
he: ליטא

note: iso.code:LU
en: Luxembourg
he: לוקסמבורג

note: iso.code:MO
en: Macao
he: מקאו

note: iso.code:MG
en: Madagascar
he: מדגסקר

note: iso.code:MW
en: Malawi
he: מלאווי

note: iso.code:MY
en: Malaysia
he: מלזיה

note: iso.code:MV
en: Maldives
he: האיים המלדיביים

note: iso.code:ML
en: Mali
he: מאלי

note: iso.code:MT
en: Malta
he: מלטה

note: iso.code:MH
en: Marshall Islands
he: איי מרשל

note: iso.code:MQ
en: Martinique
he: מרטיניק

note: iso.code:MR
en: Mauritania
he: מאוריטניה

note: iso.code:MU
en: Mauritius
he: מאוריציוס

note: iso.code:YT
en: Mayotte
he: מיוט

note: iso.code:MX
en: Mexico
he: מקסיקו

note: iso.code:MD
en: Moldova
he: מולדובה

note: iso.code:MC
en: Monaco
he: מונקו

note: iso.code:MN
en: Mongolia
he: מונגוליה

note: iso.code:ME
en: Montenegro
he: מונטנגרו

note: iso.code:MS
en: Montserrat
he: מונטסראט

note: iso.code:MA
en: Morocco
he: מרוקו

note: iso.code:MZ
en: Mozambique
he: מוזמביק

note: iso.code:MM
en: Myanmar
he: מיאנמר

note: iso.code:NA
en: Namibia
he: נמיביה

note: iso.code:NR
en: Nauru
he: נאורו

note: iso.code:NP
en: Nepal
he: נפאל

note: iso.code:NL
en: Netherlands
he: הולנד

note: iso.code:AN
en: Netherlands Antilles
he: האנטילים ההולנדיים

note: iso.code:NC
en: New Caledonia
he: קלדוניה החדשה

note: iso.code:NZ
en: New Zealand
he: ניו זילנד

note: iso.code:NI
en: Nicaragua
he: ניקראגואה

note: iso.code:NE
en: Niger
he: ניז'ר

note: iso.code:NG
en: Nigeria
he: ניגריה

note: iso.code:NU
en: Niue
he: ניואה

note: iso.code:NF
en: Norfolk Island
he: האי נורפוק

note: iso.code:KP
en: North Korea
he: קוריאה הצפונית

note: iso.code:MP
en: Northern Mariana Islands
he: איי מריאנה הצפוניים

note: iso.code:NO
en: Norway
he: נורווגיה

note: iso.code:OM
en: Oman
he: עומאן

note: iso.code:PK
en: Pakistan
he: פקיסטן

note: iso.code:PW
en: Palau
he: פלאו

note: iso.code:PS
en: Palestine
he: פלסתין

note: iso.code:PA
en: Panama
he: פנמה

note: iso.code:PG
en: Papua New Guinea
he: פפואה גינאה החדשה

note: iso.code:PY
en: Paraguay
he: פארגוואי

note: iso.code:PE
en: Peru
he: פרו

note: iso.code:PH
en: Philippines
he: פיליפינים

note: iso.code:PN
en: Pitcairn
he: פיטקרן

note: iso.code:PL
en: Poland
he: פולין

note: iso.code:PT
en: Portugal
he: פורטוגל

note: iso.code:PR
en: Puerto Rico
he: פורטו ריקו

note: iso.code:QA
en: Qatar
he: קטאר

note: iso.code:RO
en: Romania
he: רומניה

note: iso.code:RU
en: Russia
he: רוסיה

note: iso.code:RW
en: Rwanda
he: רואנדה

note: iso.code:RE
en: Réunion
he: ראוניון

note: iso.code:BL
en: Saint Barthélemy
he: סן בָרתֶלֵמי

note: iso.code:SH
en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
he: סנט הלנה

note: iso.code:KN
en: Saint Kitts and Nevis
he: סנט קיטס ונוויס‬

note: iso.code:LC
en: Saint Lucia
he: סנט לוסיה

note: iso.code:MF
en: Saint Martin (French part)
he: סנט מרטין (הצרפתית)

note: iso.code:PM
en: Saint Pierre and Miquelon
he: סן פייר ומיקלון

note: iso.code:VC
en: Saint Vincent and The Grenadines
he: סנט וינסנט והגרנדינים

note: iso.code:WS
en: Samoa
he: סמואה

note: iso.code:SM
en: San Marino
he: סן מרינו

note: iso.code:ST
en: Sao Tome and Principe
he: סאו טומה ופרינסיפה

note: iso.code:SA
en: Saudi Arabia
he: ערב הסעודית

note: iso.code:SN
en: Senegal
he: סנגל

note: iso.code:RS
en: Serbia
he: סרביה

note: iso.code:CS
en: Serbia and Montenegro
he: סרביה ומונטנגרו

note: iso.code:SC
en: Seychelles
he: איי סיישל

note: iso.code:SL
en: Sierra Leone
he: סיירה לאונה

note: iso.code:SG
en: Singapore
he: סינגפור

note: iso.code:SX
en: Sint Maarten (Dutch part)
he: סנט מרטין (ההולנדית)

note: iso.code:SK
en: Slovakia
he: סלובקיה

note: iso.code:SI
en: Slovenia
he: סלובניה

note: iso.code:SB
en: Solomon Islands
he: איי סולומון

note: iso.code:SO
en: Somalia
he: סומליה

note: iso.code:ZA
en: South Africa
he: דרום אפריקה

note: iso.code:GS
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
he: איי ג'ורג'יה הדרומית ואיי סנדוויץ' הדרומיים

note: iso.code:KR
en: South Korea
he: קוריאה הדרומית

note: iso.code:SS
en: South Sudan
he: דרום סודאן

note: iso.code:SU
en: Soviet Union
he: ברית המועצות

note: iso.code:ES
en: Spain
he: ספרד

note: iso.code:LK
en: Sri Lanka
he: סרי לנקה

note: iso.code:SD
en: Sudan
he: סודאן‬

note: iso.code:SR
en: Suriname
he: סורינאם

note: iso.code:SJ
en: Svalbard and Jan Mayen
he: איי סוולבארד וז 'אן מאיין

note: iso.code:SE
en: Sweden
he: שבדיה

note: iso.code:CH
en: Switzerland
he: שווייץ

note: iso.code:SY
en: Syria
he: סוריה

note: iso.code:TW
en: Taiwan
he: טאיוואן

note: iso.code:TJ
en: Tajikistan
he: טג'יקיסטן

note: iso.code:TZ
en: Tanzania
he: טנזניה

note: iso.code:TH
en: Thailand
he: תאילנד

note: iso.code:TL
en: Timor-Leste
he: מיזרח טימור

note: iso.code:TG
en: Togo
he: טוגו

note: iso.code:TK
en: Tokelau
he: טוקלאו

note: iso.code:TO
en: Tonga
he: טונגה

note: iso.code:TT
en: Trinidad and Tobago
he: טרינידד וטובגו

note: iso.code:TN
en: Tunisia
he: תוניסיה

note: iso.code:TM
en: Turkmenistan
he: טורקמניסטן

note: iso.code:TC
en: Turks and Caicos Islands
he: איי טורקס וקאיקוס

note: iso.code:TV
en: Tuvalu
he: טובאלו

note: iso.code:VI
en: U.S. Virgin Islands
he: איי הבתולה של ארצות הברית

note: iso.code:UG
en: Uganda
he: אוגנדה

note: iso.code:UA
en: Ukraine
he: אוקראינה

note: iso.code:AE
en: United Arab Emirates
he: איחוד האמירויות

note: iso.code:GB
en: United Kingdom
he: בריטניה

note: iso.code:US
en: United States
he: ארצות הברית

note: iso.code:UM
en: United States Minor Outlying Islands
he: האיים החיצוניים המשניים של ארצות הברית

note: iso.code:UY
en: Uruguay
he: אורוגוואי

note: iso.code:UZ
en: Uzbekistan
he: אוזבקיסטן

note: iso.code:VU
en: Vanuatu
he: ונואטו

note: iso.code:VA
en: Vatican City
he: ותיקן

note: iso.code:VE
en: Venezuela
he: ונצואלה

note: iso.code:VN
en: Vietnam
he: ויאטנאם

note: iso.code:WF
en: Wallis and Futuna
he: איי ווליס ופוטונה

note: iso.code:EH
en: Western Sahara
he: סהרה המערבית

note: iso.code:YE
en: Yemen
he: תימן

note: iso.code:YU
en: Yugoslavia
he: יוגוסלביה

note: iso.code:ZM
en: Zambia
he: זמביה

note: iso.code:ZW
en: Zimbabwe
he: זימבבואה

note: iso.code:XW
en: [Worldwide]
he: [עולמי]

note: iso.code:AX
en: Åland Islands
he: איי אלאנד
