MusicBrainz - en to id translation catalogue (110 entries)

note: iso.code:AS
en: American Samoa
id: Samoa Amerika

note: iso.code:AQ
en: Antarctica
id: Antartika

note: iso.code:AG
en: Antigua and Barbuda
id: Antigua dan Barbuda

note: iso.code:BS
en: Bahamas
id: Bahama

note: iso.code:BY
en: Belarus
id: Belarusia

note: iso.code:BE
en: Belgium
id: Belgia

note: iso.code:BQ
en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
id: Bonaire, Sint Eustatius dan Saba

note: iso.code:BA
en: Bosnia and Herzegovina
id: Bosnia dan Herzegovina

note: iso.code:BV
en: Bouvet Island
id: Pulau Bouvet

note: iso.code:IO
en: British Indian Ocean Territory
id: Wilayah Samudra Hindia Britania

note: iso.code:VG
en: British Virgin Islands
id: Kepulauan Virgin Inggris

note: iso.code:KH
en: Cambodia
id: Kamboja

note: iso.code:CM
en: Cameroon
id: Kamerun

note: iso.code:CA
en: Canada
id: Kanada

note: iso.code:KY
en: Cayman Islands
id: Pulau Cayman

note: iso.code:CF
en: Central African Republic
id: Republik Afrika Tengah

note: iso.code:CN
en: China
id: Cina

note: iso.code:CX
en: Christmas Island
id: Pulau Natal

note: iso.code:CO
en: Colombia
id: Kolumbia

note: iso.code:KM
en: Comoros
id: Komoro

note: iso.code:CG
en: Congo
id: Kongo

note: iso.code:CK
en: Cook Islands
id: Kepulauan Cook

note: iso.code:CR
en: Costa Rica
id: Kosta Rika

note: iso.code:HR
en: Croatia
id: Kroasia

note: iso.code:CU
en: Cuba
id: Kuba

note: iso.code:CW
en: Curaçao
id: Curacao

note: iso.code:CY
en: Cyprus
id: Siprus

note: iso.code:XC
en: Czechoslovakia
id: Cekoslowakia

note: iso.code:CD
en: Democratic Republic of the Congo
id: Republik Demokrasi Kongo

note: iso.code:DO
en: Dominican Republic
id: Republik Dominika

note: iso.code:XG
en: East Germany
id: Jerman Timur

note: iso.code:EC
en: Ecuador
id: Ekuador

note: iso.code:EG
en: Egypt
id: Mesir

note: iso.code:GQ
en: Equatorial Guinea
id: Guinea Ekuator

note: iso.code:ET
en: Ethiopia
id: Etiopia

note: iso.code:XE
en: Europe
id: Eropa

note: iso.code:FK
en: Falkland Islands
id: Kepulauan Falkland

note: iso.code:FO
en: Faroe Islands
id: Kepulauan Faroe

note: iso.code:FM
en: Federated States of Micronesia
id: Negara Federasi Mikronesia

note: iso.code:FR
en: France
id: Perancis

note: iso.code:GF
en: French Guiana
id: Guyana Perancis

note: iso.code:PF
en: French Polynesia
id: Polinesia Perancis

note: iso.code:TF
en: French Southern Territories
id: Teritori Selatan Prancis

note: iso.code:DE
en: Germany
id: Jerman

note: iso.code:HM
en: Heard Island and McDonald Islands
id: Pulau Heard dan Kepulauan McDonald

note: iso.code:HU
en: Hungary
id: Hungaria

note: iso.code:IS
en: Iceland
id: Islandia

note: iso.code:IE
en: Ireland
id: Irlandia

note: iso.code:IM
en: Isle of Man
id: Pulau manusia

note: iso.code:IT
en: Italy
id: Italia

note: iso.code:JM
en: Jamaica
id: Jamaika

note: iso.code:JP
en: Japan
id: Jepang

note: iso.code:JO
en: Jordan
id: Yordania

note: iso.code:KG
en: Kyrgyzstan
id: Kirgistan

note: iso.code:LU
en: Luxembourg
id: Luksemburg

note: iso.code:MG
en: Madagascar
id: Madagaskar

note: iso.code:MV
en: Maldives
id: Maladewa

note: iso.code:MH
en: Marshall Islands
id: Pulau Marshall

note: iso.code:MQ
en: Martinique
id: Martinik

note: iso.code:MX
en: Mexico
id: Meksiko

note: iso.code:MA
en: Morocco
id: Maroko

note: iso.code:MZ
en: Mozambique
id: Mozambik

note: iso.code:NL
en: Netherlands
id: Belanda

note: iso.code:AN
en: Netherlands Antilles
id: Antillen Belanda

note: iso.code:NC
en: New Caledonia
id: Kaledonia Baru

note: iso.code:NZ
en: New Zealand
id: Selandia Baru

note: iso.code:NI
en: Nicaragua
id: Nikaragua

note: iso.code:NF
en: Norfolk Island
id: Pulau Norfolk

note: iso.code:KP
en: North Korea
id: Korea Utara

note: iso.code:MP
en: Northern Mariana Islands
id: Kepulauan Mariana Utara

note: iso.code:PS
en: Palestine
id: Palestina

note: iso.code:PG
en: Papua New Guinea
id: Papua Nugini

note: iso.code:PH
en: Philippines
id: Filipina

note: iso.code:PL
en: Poland
id: Polandia

note: iso.code:RU
en: Russia
id: Rusia

note: iso.code:SH
en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
id: Saint Helena, Ascension dan Tristan da Cunha

note: iso.code:KN
en: Saint Kitts and Nevis
id: Saint Kitts dan Nevis

note: iso.code:MF
en: Saint Martin (French part)
id: Saint Martin (bagian Prancis)

note: iso.code:PM
en: Saint Pierre and Miquelon
id: Saint Pierre dan Miquelon

note: iso.code:VC
en: Saint Vincent and The Grenadines
id: Saint Vincent dan Grenadines

note: iso.code:ST
en: Sao Tome and Principe
id: Sao Tome dan Principe

note: iso.code:SA
en: Saudi Arabia
id: Arab Saudi

note: iso.code:CS
en: Serbia and Montenegro
id: Serbia dan Montenegro

note: iso.code:SG
en: Singapore
id: Singapura

note: iso.code:SX
en: Sint Maarten (Dutch part)
id: Sint Maarten (bagian Belanda)

note: iso.code:SB
en: Solomon Islands
id: Pulau Solomon

note: iso.code:ZA
en: South Africa
id: Afrika Selatan

note: iso.code:GS
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
id: Georgia Selatan dan Kepulauan Sandwich Selatan

note: iso.code:KR
en: South Korea
id: Korea Selatan

note: iso.code:SS
en: South Sudan
id: Sudan Selatan

note: iso.code:SU
en: Soviet Union
id: Uni Soviet

note: iso.code:ES
en: Spain
id: Spanyol

note: iso.code:SJ
en: Svalbard and Jan Mayen
id: Svalbard dan Jan Mayen

note: iso.code:SE
en: Sweden
id: Swedia

note: iso.code:CH
en: Switzerland
id: Swiss

note: iso.code:SY
en: Syria
id: Suriah

note: iso.code:TT
en: Trinidad and Tobago
id: Trinidad dan Tobago

note: iso.code:TC
en: Turks and Caicos Islands
id: Kepulauan Turks dan Caicos

note: iso.code:VI
en: U.S. Virgin Islands
id: Kepulauan Virgin AS

note: iso.code:UA
en: Ukraine
id: Ukraina

note: iso.code:AE
en: United Arab Emirates
id: Uni Emirat Arab

note: iso.code:GB
en: United Kingdom
id: Britania Raya

note: iso.code:US
en: United States
id: Amerika Serikat

note: iso.code:UM
en: United States Minor Outlying Islands
id: Kepulauan Terluar Kecil Amerika Serikat

note: iso.code:VA
en: Vatican City
id: Kota Vatikan

note: iso.code:WF
en: Wallis and Futuna
id: Wallis dan Futuna

note: iso.code:EH
en: Western Sahara
id: Sahara Barat

note: iso.code:YE
en: Yemen
id: Yaman

note: iso.code:XW
en: [Worldwide]
id: [Seluruh Dunia]

note: iso.code:AX
en: Åland Islands
id: Pulau Aland
