MusicBrainz - en to lt translation catalogue (249 entries)

note: iso.code:AF
en: Afghanistan
lt: Afganistanas

note: iso.code:AL
en: Albania
lt: Albanija

note: iso.code:DZ
en: Algeria
lt: Algirja

note: iso.code:AS
en: American Samoa
lt: Amerikos Samoja

note: iso.code:AD
en: Andorra
lt: Andorija

note: iso.code:AO
en: Angola
lt: Agonija

note: iso.code:AI
en: Anguilla
lt: Angilija

note: iso.code:AQ
en: Antarctica
lt: Antarktida

note: iso.code:AG
en: Antigua and Barbuda
lt: Antigva ir Barbuda

note: iso.code:AM
en: Armenia
lt: Armėnija

note: iso.code:AU
en: Australia
lt: Australija

note: iso.code:AT
en: Austria
lt: Austrija

note: iso.code:AZ
en: Azerbaijan
lt: Azerbaidžanas

note: iso.code:BS
en: Bahamas
lt: Bahamai

note: iso.code:BH
en: Bahrain
lt: Bahreinas

note: iso.code:BD
en: Bangladesh
lt: Bangladešas

note: iso.code:BB
en: Barbados
lt: Barbadosas

note: iso.code:BY
en: Belarus
lt: Baltarusija

note: iso.code:BE
en: Belgium
lt: Belgija

note: iso.code:BZ
en: Belize
lt: Belizas

note: iso.code:BJ
en: Benin
lt: Beninas

note: iso.code:BM
en: Bermuda
lt: Bermudai

note: iso.code:BT
en: Bhutan
lt: Butanas

note: iso.code:BO
en: Bolivia
lt: Bolivija

note: iso.code:BQ
en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
lt: Bonero, Sint Eustatijaus ir Sabos

note: iso.code:BA
en: Bosnia and Herzegovina
lt: Bosnija ir Hercegovina

note: iso.code:BW
en: Botswana
lt: Botsvana

note: iso.code:BV
en: Bouvet Island
lt: Bouveto sala

note: iso.code:BR
en: Brazil
lt: Brazilija

note: iso.code:IO
en: British Indian Ocean Territory
lt: Britų Indijos vandenyno teritorija

note: iso.code:VG
en: British Virgin Islands
lt: Britų Mergelių salos

note: iso.code:BN
en: Brunei
lt: Brunėjus

note: iso.code:BG
en: Bulgaria
lt: Bulgarija

note: iso.code:BF
en: Burkina Faso
lt: Burkina Fasas

note: iso.code:BI
en: Burundi
lt: Burundis

note: iso.code:KH
en: Cambodia
lt: Kambodža

note: iso.code:CM
en: Cameroon
lt: Kamerūnas

note: iso.code:CA
en: Canada
lt: Kanada

note: iso.code:CV
en: Cape Verde
lt: Žaliasis Kyšulys

note: iso.code:KY
en: Cayman Islands
lt: Kaimanų salos

note: iso.code:CF
en: Central African Republic
lt: Centrinės Afrikos Respublika

note: iso.code:TD
en: Chad
lt: Čadas

note: iso.code:CL
en: Chile
lt: Čilė

note: iso.code:CN
en: China
lt: Kinija

note: iso.code:CX
en: Christmas Island
lt: Kalėdų sala

note: iso.code:CC
en: Cocos (Keeling) Islands
lt: Kokosų (Kilingo) salos

note: iso.code:CO
en: Colombia
lt: Kolumbija

note: iso.code:KM
en: Comoros
lt: Komorai

note: iso.code:CG
en: Congo
lt: Kongas

note: iso.code:CK
en: Cook Islands
lt: Kuko salos

note: iso.code:CR
en: Costa Rica
lt: Kosta Rika

note: iso.code:HR
en: Croatia
lt: Kroatija

note: iso.code:CU
en: Cuba
lt: Kuba

note: iso.code:CW
en: Curaçao
lt: Kiurasao

note: iso.code:CY
en: Cyprus
lt: Kipras

note: iso.code:CZ
en: Czechia
lt: Čekija

note: iso.code:XC
en: Czechoslovakia
lt: Čekoslovakija

note: iso.code:CI
en: Côte d'Ivoire
lt: Dramblio Kaulo Krantas

note: iso.code:CD
en: Democratic Republic of the Congo
lt: Kongo Demokratinė Respublika

note: iso.code:DK
en: Denmark
lt: Danija

note: iso.code:DJ
en: Djibouti
lt: Džibutija

note: iso.code:DM
en: Dominica
lt: Dominika

note: iso.code:DO
en: Dominican Republic
lt: Dominikos Respublika

note: iso.code:XG
en: East Germany
lt: Rytų Vokietija

note: iso.code:EC
en: Ecuador
lt: Ekvadoras

note: iso.code:EG
en: Egypt
lt: Egiptas

note: iso.code:SV
en: El Salvador
lt: Salvadoras

note: iso.code:GQ
en: Equatorial Guinea
lt: Pusiaujo Gvinėja

note: iso.code:ER
en: Eritrea
lt: Eritrėja

note: iso.code:EE
en: Estonia
lt: Estija

note: iso.code:SZ
en: Eswatini
lt: Esvatinis

note: iso.code:ET
en: Ethiopia
lt: Etiopija

note: iso.code:XE
en: Europe
lt: Europa

note: iso.code:FK
en: Falkland Islands
lt: Folklanų salos

note: iso.code:FO
en: Faroe Islands
lt: Farerų salos

note: iso.code:FM
en: Federated States of Micronesia
lt: Mikronezijos Federacinės Valstijos

note: iso.code:FJ
en: Fiji
lt: Fidžis

note: iso.code:FI
en: Finland
lt: Suomija

note: iso.code:FR
en: France
lt: Prancūzija

note: iso.code:GF
en: French Guiana
lt: Prancūzijos Gviana

note: iso.code:PF
en: French Polynesia
lt: Prancūzijos Polinezija

note: iso.code:TF
en: French Southern Territories
lt: Prancūzijos pietinės teritorijos

note: iso.code:GA
en: Gabon
lt: Gabonas

note: iso.code:GM
en: Gambia
lt: Gambija

note: iso.code:GE
en: Georgia
lt: Gruzija

note: iso.code:DE
en: Germany
lt: Vokietija

note: iso.code:GH
en: Ghana
lt: Gana

note: iso.code:GI
en: Gibraltar
lt: Gibraltaras

note: iso.code:GR
en: Greece
lt: Graikija

note: iso.code:GL
en: Greenland
lt: Grenlandija

note: iso.code:GP
en: Guadeloupe
lt: Gvadelupa

note: iso.code:GU
en: Guam
lt: Guamas

note: iso.code:GT
en: Guatemala
lt: Gvatemala

note: iso.code:GG
en: Guernsey
lt: Gernsis

note: iso.code:GN
en: Guinea
lt: Gvinėja

note: iso.code:GW
en: Guinea-Bissau
lt: Bisau Gvinėja

note: iso.code:GY
en: Guyana
lt: Gajana

note: iso.code:HT
en: Haiti
lt: Haitis

note: iso.code:HM
en: Heard Island and McDonald Islands
lt: Heardo sala ir Makdonaldo salos

note: iso.code:HN
en: Honduras
lt: Hondūras

note: iso.code:HK
en: Hong Kong
lt: Honkongas

note: iso.code:HU
en: Hungary
lt: Vengrija

note: iso.code:IS
en: Iceland
lt: Islandija

note: iso.code:IN
en: India
lt: Indija

note: iso.code:ID
en: Indonesia
lt: Indonezija

note: iso.code:IR
en: Iran
lt: Iranas

note: iso.code:IQ
en: Iraq
lt: Irakas

note: iso.code:IE
en: Ireland
lt: Airija

note: iso.code:IM
en: Isle of Man
lt: Meno sala

note: iso.code:IL
en: Israel
lt: Izraelis

note: iso.code:IT
en: Italy
lt: Italija

note: iso.code:JM
en: Jamaica
lt: Jamaika

note: iso.code:JP
en: Japan
lt: Japonija

note: iso.code:JE
en: Jersey
lt: Džersis

note: iso.code:JO
en: Jordan
lt: Jordanas

note: iso.code:KZ
en: Kazakhstan
lt: Kazachstanas

note: iso.code:KE
en: Kenya
lt: Kenija

note: iso.code:KI
en: Kiribati
lt: Kiribatis

note: iso.code:XK
en: Kosovo
lt: Kosovas

note: iso.code:KW
en: Kuwait
lt: Kuveitas

note: iso.code:KG
en: Kyrgyzstan
lt: Kirgizija

note: iso.code:LA
en: Laos
lt: Laosas

note: iso.code:LV
en: Latvia
lt: Latvija

note: iso.code:LB
en: Lebanon
lt: Libanas

note: iso.code:LS
en: Lesotho
lt: Lesotas

note: iso.code:LR
en: Liberia
lt: Liberija

note: iso.code:LY
en: Libya
lt: Libija

note: iso.code:LI
en: Liechtenstein
lt: Lichtenšteinas

note: iso.code:LT
en: Lithuania
lt: Lietuva

note: iso.code:LU
en: Luxembourg
lt: Liuksemburgas

note: iso.code:MO
en: Macao
lt: Makao

note: iso.code:MG
en: Madagascar
lt: Madagaskaras

note: iso.code:MW
en: Malawi
lt: Malavis

note: iso.code:MY
en: Malaysia
lt: Malaizija

note: iso.code:MV
en: Maldives
lt: Maldyvai

note: iso.code:ML
en: Mali
lt: Malis

note: iso.code:MH
en: Marshall Islands
lt: Maršalų salos

note: iso.code:MQ
en: Martinique
lt: Martinika

note: iso.code:MR
en: Mauritania
lt: Mauritanija

note: iso.code:MU
en: Mauritius
lt: Mauricijus

note: iso.code:YT
en: Mayotte
lt: Majotas

note: iso.code:MX
en: Mexico
lt: Meksika

note: iso.code:MC
en: Monaco
lt: Monakas

note: iso.code:MN
en: Mongolia
lt: Mongolija

note: iso.code:ME
en: Montenegro
lt: Juodkalnija

note: iso.code:MS
en: Montserrat
lt: Montseratas

note: iso.code:MA
en: Morocco
lt: Marokas

note: iso.code:MZ
en: Mozambique
lt: Mozambikas

note: iso.code:MM
en: Myanmar
lt: Mianmaras

note: iso.code:NA
en: Namibia
lt: Namibija

note: iso.code:NR
en: Nauru
lt: Naurų

note: iso.code:NP
en: Nepal
lt: Nepalas

note: iso.code:NL
en: Netherlands
lt: Nyderlandai

note: iso.code:AN
en: Netherlands Antilles
lt: Nyderlandų Antilai

note: iso.code:NC
en: New Caledonia
lt: Naujoji Kaledonija

note: iso.code:NZ
en: New Zealand
lt: Naujoji Zelandija

note: iso.code:NI
en: Nicaragua
lt: Nikaragva

note: iso.code:NE
en: Niger
lt: Nigeris

note: iso.code:NG
en: Nigeria
lt: Nigerija

note: iso.code:NU
en: Niue
lt: Niuė

note: iso.code:NF
en: Norfolk Island
lt: Norfolko sala

note: iso.code:KP
en: North Korea
lt: Šiaurės Korėja

note: iso.code:MK
en: North Macedonia
lt: Šiaurės Makedonija

note: iso.code:MP
en: Northern Mariana Islands
lt: Šiaurės Marianų salos

note: iso.code:NO
en: Norway
lt: Norvegija

note: iso.code:OM
en: Oman
lt: Omanas

note: iso.code:PK
en: Pakistan
lt: Pakistanas

note: iso.code:PW
en: Palau
lt: Palausas

note: iso.code:PS
en: Palestine
lt: Palestina

note: iso.code:PA
en: Panama
lt: Panamas

note: iso.code:PG
en: Papua New Guinea
lt: Papua Naujoji Gvinėja

note: iso.code:PY
en: Paraguay
lt: Paragvajus

note: iso.code:PH
en: Philippines
lt: Filipinai

note: iso.code:PN
en: Pitcairn
lt: Pitkernas

note: iso.code:PL
en: Poland
lt: Lenkija

note: iso.code:PT
en: Portugal
lt: Portugalija

note: iso.code:PR
en: Puerto Rico
lt: Puerto Rikas

note: iso.code:QA
en: Qatar
lt: Kataras

note: iso.code:RO
en: Romania
lt: Rumunija

note: iso.code:RU
en: Russia
lt: Rusija

note: iso.code:RW
en: Rwanda
lt: Ruanda

note: iso.code:RE
en: Réunion
lt: Reunjonas

note: iso.code:BL
en: Saint Barthélemy
lt: Sen Bartelemi

note: iso.code:SH
en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
lt: Šventosios Elenos, Įžengimo ir Tristano da Kunjos

note: iso.code:KN
en: Saint Kitts and Nevis
lt: Sent Kitsas ir Nevis

note: iso.code:LC
en: Saint Lucia
lt: Sent Lusija

note: iso.code:MF
en: Saint Martin (French part)
lt: Sen Martenas (Prancūzijos dalis)

note: iso.code:PM
en: Saint Pierre and Miquelon
lt: Sen Pjeras ir Mikelonas

note: iso.code:VC
en: Saint Vincent and The Grenadines
lt: Sent Vinsentas ir Grenadinai

note: iso.code:WS
en: Samoa
lt: Samoja

note: iso.code:SM
en: San Marino
lt: San Marinas

note: iso.code:ST
en: Sao Tome and Principe
lt: San Tomė ir Prinsipė

note: iso.code:SA
en: Saudi Arabia
lt: Saudo Arabija

note: iso.code:SN
en: Senegal
lt: Senegalas

note: iso.code:RS
en: Serbia
lt: Serbija

note: iso.code:CS
en: Serbia and Montenegro
lt: Serbija ir Juodkalnija

note: iso.code:SC
en: Seychelles
lt: Seišeliai

note: iso.code:SL
en: Sierra Leone
lt: Siera Leonė

note: iso.code:SG
en: Singapore
lt: Singapūras

note: iso.code:SX
en: Sint Maarten (Dutch part)
lt: Sint Martenas (Olandijos dalis)

note: iso.code:SK
en: Slovakia
lt: Slovakija

note: iso.code:SI
en: Slovenia
lt: Slovėnija

note: iso.code:SB
en: Solomon Islands
lt: Saliamono salos

note: iso.code:SO
en: Somalia
lt: Somalis

note: iso.code:ZA
en: South Africa
lt: Pietų Afrika

note: iso.code:GS
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
lt: Pietų Džordžija ir Pietų Sandvičo salos

note: iso.code:KR
en: South Korea
lt: Pietų Korėja

note: iso.code:SS
en: South Sudan
lt: Pietų Sudanas

note: iso.code:SU
en: Soviet Union
lt: Sovietų Sąjunga

note: iso.code:ES
en: Spain
lt: Ispanija

note: iso.code:LK
en: Sri Lanka
lt: Šri Lanka

note: iso.code:SD
en: Sudan
lt: Sudanas

note: iso.code:SR
en: Suriname
lt: Surinamas

note: iso.code:SJ
en: Svalbard and Jan Mayen
lt: Svalbardas ir Jan Majenas

note: iso.code:SE
en: Sweden
lt: Švedija

note: iso.code:CH
en: Switzerland
lt: Šveicarija

note: iso.code:SY
en: Syria
lt: Sirija

note: iso.code:TW
en: Taiwan
lt: Taivanas

note: iso.code:TJ
en: Tajikistan
lt: Tadžikistanas

note: iso.code:TZ
en: Tanzania
lt: Tanzanija

note: iso.code:TH
en: Thailand
lt: Tailandas

note: iso.code:TL
en: Timor-Leste
lt: Rytų Timoras

note: iso.code:TG
en: Togo
lt: Togas

note: iso.code:TK
en: Tokelau
lt: Tokelavų

note: iso.code:TT
en: Trinidad and Tobago
lt: Trinidadas ir Tobagas

note: iso.code:TN
en: Tunisia
lt: Tunisas

note: iso.code:TM
en: Turkmenistan
lt: Turkmėnistanas

note: iso.code:TC
en: Turks and Caicos Islands
lt: Terkso ir Kaikoso salos

note: iso.code:TV
en: Tuvalu
lt: Tuvalų

note: iso.code:TR
en: Türkiye
lt: Turkija

note: iso.code:VI
en: U.S. Virgin Islands
lt: JAV Mergelių salos

note: iso.code:UA
en: Ukraine
lt: Ukraina

note: iso.code:AE
en: United Arab Emirates
lt: Jungtinių Arabų Emyratai

note: iso.code:GB
en: United Kingdom
lt: Jungtinė Karalystė

note: iso.code:US
en: United States
lt: Jungtinės Amerikos Valstijos

note: iso.code:UM
en: United States Minor Outlying Islands
lt: Jungtinės Amerikos Valstijos Mažosios atokios salos

note: iso.code:UY
en: Uruguay
lt: Urugvajus

note: iso.code:UZ
en: Uzbekistan
lt: Uzbekistanas

note: iso.code:VA
en: Vatican City
lt: Vatikano miestas

note: iso.code:VE
en: Venezuela
lt: Venesuela

note: iso.code:VN
en: Vietnam
lt: Vietnamas

note: iso.code:WF
en: Wallis and Futuna
lt: Volisas ir Futūna

note: iso.code:EH
en: Western Sahara
lt: Vakarų Sachara

note: iso.code:YE
en: Yemen
lt: Jemenas

note: iso.code:YU
en: Yugoslavia
lt: Jugoslavija

note: iso.code:ZM
en: Zambia
lt: Zambija

note: iso.code:ZW
en: Zimbabwe
lt: Zimbabvė

note: iso.code:XW
en: [Worldwide]
lt: [Visame pasaulyje]

note: iso.code:AX
en: Åland Islands
lt: Alandų salos
