MusicBrainz - en to mr translation catalogue (230 entries)

note: iso.code:AF
en: Afghanistan
mr: अफगाणिस्तान

note: iso.code:AL
en: Albania
mr: अल्बानिया

note: iso.code:DZ
en: Algeria
mr: अल्जेरिया

note: iso.code:AS
en: American Samoa
mr: अमेरिकन समोआ

note: iso.code:AD
en: Andorra
mr: अंडोरा

note: iso.code:AO
en: Angola
mr: अंगोला

note: iso.code:AI
en: Anguilla
mr: एंजिला

note: iso.code:AQ
en: Antarctica
mr: अंटार्क्टिका

note: iso.code:AG
en: Antigua and Barbuda
mr: अँटिगा आणि बार्बुडा

note: iso.code:AR
en: Argentina
mr: अर्जेंटीना

note: iso.code:AM
en: Armenia
mr: अर्मेनिया

note: iso.code:AW
en: Aruba
mr: अरुबा

note: iso.code:AU
en: Australia
mr: ऑस्ट्रेलिया

note: iso.code:AT
en: Austria
mr: ऑस्ट्रिया

note: iso.code:AZ
en: Azerbaijan
mr: अझरबैजान

note: iso.code:BS
en: Bahamas
mr: बहामास

note: iso.code:BH
en: Bahrain
mr: बहरीन

note: iso.code:BD
en: Bangladesh
mr: बांग्लादेश

note: iso.code:BB
en: Barbados
mr: बार्बाडोस

note: iso.code:BY
en: Belarus
mr: बेलारूस

note: iso.code:BE
en: Belgium
mr: बेल्जियम

note: iso.code:BZ
en: Belize
mr: बेलीझ

note: iso.code:BJ
en: Benin
mr: बेनिन

note: iso.code:BM
en: Bermuda
mr: बर्मुडा

note: iso.code:BT
en: Bhutan
mr: भूतान

note: iso.code:BO
en: Bolivia
mr: बोलिव्हिया

note: iso.code:BQ
en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
mr: बोनायर, सिंट युस्टॅशियस आणि साबा

note: iso.code:BA
en: Bosnia and Herzegovina
mr: बोस्निया आणि हर्जेगोविना

note: iso.code:BW
en: Botswana
mr: बोट्सवाना

note: iso.code:BV
en: Bouvet Island
mr: बोउवेट बेट

note: iso.code:BR
en: Brazil
mr: ब्राझिल

note: iso.code:IO
en: British Indian Ocean Territory
mr: ब्रिटिश इंडियन ओशन टेरीटरी

note: iso.code:BG
en: Bulgaria
mr: बुल्गेरिया

note: iso.code:BF
en: Burkina Faso
mr: बुर्रकिना फासो

note: iso.code:BI
en: Burundi
mr: बुरुंडी

note: iso.code:KH
en: Cambodia
mr: कंबोडिया

note: iso.code:CM
en: Cameroon
mr: कॅमेरून

note: iso.code:CA
en: Canada
mr: कॅनडा

note: iso.code:CV
en: Cape Verde
mr: केप वर्ड

note: iso.code:KY
en: Cayman Islands
mr: केमॅन बेटे

note: iso.code:CF
en: Central African Republic
mr: मध्य आफ्रिका गणराज्य

note: iso.code:TD
en: Chad
mr: चाड

note: iso.code:CL
en: Chile
mr: चिली

note: iso.code:CN
en: China
mr: चीन

note: iso.code:CX
en: Christmas Island
mr: ख्रिसमस बेट

note: iso.code:CC
en: Cocos (Keeling) Islands
mr: कोकोस (कीलिंग) द्वीपे

note: iso.code:CO
en: Colombia
mr: कोलंबिया

note: iso.code:KM
en: Comoros
mr: कोमोरोझ

note: iso.code:CG
en: Congo
mr: काँगो

note: iso.code:CK
en: Cook Islands
mr: कूक बेटे

note: iso.code:CR
en: Costa Rica
mr: कोस्टा रिका

note: iso.code:HR
en: Croatia
mr: क्रोएशिया

note: iso.code:CU
en: Cuba
mr: क्युबा

note: iso.code:CW
en: Curaçao
mr: क्युराकाओ

note: iso.code:CY
en: Cyprus
mr: सायप्रस

note: iso.code:XC
en: Czechoslovakia
mr: चेकोस्लोवाकिया

note: iso.code:CI
en: Côte d'Ivoire
mr: कोट डे 'आयव्हरी

note: iso.code:DK
en: Denmark
mr: डेन्मार्क

note: iso.code:DJ
en: Djibouti
mr: जिबूती

note: iso.code:DM
en: Dominica
mr: डॉमिनिका

note: iso.code:DO
en: Dominican Republic
mr: डॉमिनिकन प्रजासत्ताक

note: iso.code:EC
en: Ecuador
mr: इक्वेडोर

note: iso.code:EG
en: Egypt
mr: इजिप्त

note: iso.code:SV
en: El Salvador
mr: अल साल्वाडोर

note: iso.code:GQ
en: Equatorial Guinea
mr: इक्वेटोरियल गिनी

note: iso.code:ER
en: Eritrea
mr: इरीट्रिया

note: iso.code:EE
en: Estonia
mr: एस्टोनिया

note: iso.code:ET
en: Ethiopia
mr: इथिओपिया

note: iso.code:XE
en: Europe
mr: युरोप

note: iso.code:FO
en: Faroe Islands
mr: फॅरो बेटे

note: iso.code:FJ
en: Fiji
mr: फिजी

note: iso.code:FI
en: Finland
mr: फिनलंड

note: iso.code:FR
en: France
mr: फ्रांस

note: iso.code:GF
en: French Guiana
mr: फ्रेंच गयाना

note: iso.code:PF
en: French Polynesia
mr: फ्रेंच पॉलिनेशिया

note: iso.code:TF
en: French Southern Territories
mr: फ्रेंच दक्षिणी प्रदेश

note: iso.code:GA
en: Gabon
mr: गबॉन

note: iso.code:GM
en: Gambia
mr: गांबिया

note: iso.code:GE
en: Georgia
mr: जॉर्जिया

note: iso.code:DE
en: Germany
mr: जर्मनी

note: iso.code:GH
en: Ghana
mr: घाना

note: iso.code:GI
en: Gibraltar
mr: जिब्राल्टर

note: iso.code:GR
en: Greece
mr: ग्रीस

note: iso.code:GL
en: Greenland
mr: ग्रीनलँड

note: iso.code:GD
en: Grenada
mr: ग्रेनेडा

note: iso.code:GP
en: Guadeloupe
mr: ग्वाडेलोप

note: iso.code:GU
en: Guam
mr: गुआम

note: iso.code:GT
en: Guatemala
mr: ग्वाटेमाला

note: iso.code:GG
en: Guernsey
mr: गर्न्सी

note: iso.code:GN
en: Guinea
mr: जिनिया

note: iso.code:GW
en: Guinea-Bissau
mr: जिनिया-बीसाउ

note: iso.code:GY
en: Guyana
mr: गयाना

note: iso.code:HT
en: Haiti
mr: हैती

note: iso.code:HM
en: Heard Island and McDonald Islands
mr: हर्ड बेट आणि मॅकडोनाल्ड बेटे

note: iso.code:HN
en: Honduras
mr: होंडरस

note: iso.code:HK
en: Hong Kong
mr: हाँगकाँग

note: iso.code:HU
en: Hungary
mr: हंगेरी

note: iso.code:IS
en: Iceland
mr: आइसलँड

note: iso.code:IN
en: India
mr: भारत

note: iso.code:ID
en: Indonesia
mr: इंडोनेशिया

note: iso.code:IQ
en: Iraq
mr: इराक

note: iso.code:IE
en: Ireland
mr: आयर्लंड

note: iso.code:IM
en: Isle of Man
mr: आइल ऑफ मॅन

note: iso.code:IL
en: Israel
mr: इस्त्राईल

note: iso.code:IT
en: Italy
mr: इटली

note: iso.code:JM
en: Jamaica
mr: जमेका

note: iso.code:JP
en: Japan
mr: जपान

note: iso.code:JE
en: Jersey
mr: जर्सी

note: iso.code:JO
en: Jordan
mr: जॉर्डन

note: iso.code:KZ
en: Kazakhstan
mr: कझाकस्तान

note: iso.code:KE
en: Kenya
mr: केनिया

note: iso.code:KI
en: Kiribati
mr: किरबाती

note: iso.code:KW
en: Kuwait
mr: कुवेत

note: iso.code:KG
en: Kyrgyzstan
mr: किरगिझस्तान

note: iso.code:LV
en: Latvia
mr: लाटविया

note: iso.code:LB
en: Lebanon
mr: लेबनॉन

note: iso.code:LS
en: Lesotho
mr: लेसोथो

note: iso.code:LR
en: Liberia
mr: लिबेरिया

note: iso.code:LY
en: Libya
mr: लिबिया

note: iso.code:LI
en: Liechtenstein
mr: लिचेंस्टीन

note: iso.code:LT
en: Lithuania
mr: लिथुआनिया

note: iso.code:LU
en: Luxembourg
mr: लक्झेंम्बर्ग

note: iso.code:MO
en: Macao
mr: मकाऊ

note: iso.code:MG
en: Madagascar
mr: मादागास्कर

note: iso.code:MW
en: Malawi
mr: मलावी

note: iso.code:MY
en: Malaysia
mr: मलेशिया

note: iso.code:MV
en: Maldives
mr: मालदीव

note: iso.code:ML
en: Mali
mr: माली

note: iso.code:MT
en: Malta
mr: माल्टा

note: iso.code:MH
en: Marshall Islands
mr: मार्शल बेटे

note: iso.code:MQ
en: Martinique
mr: मार्टिनिक

note: iso.code:MR
en: Mauritania
mr: मॉरटानिया

note: iso.code:MU
en: Mauritius
mr: मॉरिशस

note: iso.code:YT
en: Mayotte
mr: मायोट्टे

note: iso.code:MX
en: Mexico
mr: मेक्सिको

note: iso.code:MC
en: Monaco
mr: मोनॅको

note: iso.code:MN
en: Mongolia
mr: मंगोलिया

note: iso.code:ME
en: Montenegro
mr: मोंटेनेग्रो

note: iso.code:MS
en: Montserrat
mr: मॉन्स्टेराट

note: iso.code:MA
en: Morocco
mr: मोरोक्को

note: iso.code:MZ
en: Mozambique
mr: मोझांबिक

note: iso.code:MM
en: Myanmar
mr: म्यानमार

note: iso.code:NA
en: Namibia
mr: नामीबिया

note: iso.code:NR
en: Nauru
mr: नारू

note: iso.code:NP
en: Nepal
mr: नेपाळ

note: iso.code:NL
en: Netherlands
mr: नेदरलँड्स

note: iso.code:NC
en: New Caledonia
mr: न्यू कॅलेडोनिया

note: iso.code:NZ
en: New Zealand
mr: न्यूझीलँड

note: iso.code:NI
en: Nicaragua
mr: निकारागुआ

note: iso.code:NE
en: Niger
mr: नायजर

note: iso.code:NG
en: Nigeria
mr: नायजेरिया

note: iso.code:NU
en: Niue
mr: नीयू

note: iso.code:NF
en: Norfolk Island
mr: नोर्फोक बेट

note: iso.code:MP
en: Northern Mariana Islands
mr: उत्तरी मेरियाना बेटे

note: iso.code:NO
en: Norway
mr: नॉर्वे

note: iso.code:OM
en: Oman
mr: ओमान

note: iso.code:PK
en: Pakistan
mr: पाकिस्तान

note: iso.code:PW
en: Palau
mr: पलाऊ

note: iso.code:PA
en: Panama
mr: पनामा

note: iso.code:PG
en: Papua New Guinea
mr: पापुआ न्यू गिनी

note: iso.code:PY
en: Paraguay
mr: पराग्वे

note: iso.code:PE
en: Peru
mr: पेरू

note: iso.code:PH
en: Philippines
mr: फिलिपाईन्स

note: iso.code:PN
en: Pitcairn
mr: पिट्कैर्न

note: iso.code:PL
en: Poland
mr: पोलंड

note: iso.code:PT
en: Portugal
mr: पोर्तुगाल

note: iso.code:PR
en: Puerto Rico
mr: पोर्टो रीको

note: iso.code:QA
en: Qatar
mr: कतार

note: iso.code:RO
en: Romania
mr: रोमानिया

note: iso.code:RW
en: Rwanda
mr: रवांडा

note: iso.code:RE
en: Réunion
mr: रियूनियन

note: iso.code:BL
en: Saint Barthélemy
mr: सेंट बार्थेलेमी

note: iso.code:SH
en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
mr: सेंट हेलेना, असेशन आणि ट्रीस्टन दा कन्हा

note: iso.code:KN
en: Saint Kitts and Nevis
mr: सेंट किट्स आणि नेव्हिस

note: iso.code:LC
en: Saint Lucia
mr: सेंट लुसिया

note: iso.code:MF
en: Saint Martin (French part)
mr: सेंट मार्टीन (फ्रेंच भाग)

note: iso.code:PM
en: Saint Pierre and Miquelon
mr: सेंट पियरे आणि मिक्वेलोन

note: iso.code:VC
en: Saint Vincent and The Grenadines
mr: सेंट व्हिन्सेंट आणि ग्रेनेडाइन्स

note: iso.code:WS
en: Samoa
mr: सामोआ

note: iso.code:SM
en: San Marino
mr: सॅन मरीनो

note: iso.code:ST
en: Sao Tome and Principe
mr: साओ टोम आणि प्रिंसिपे

note: iso.code:SA
en: Saudi Arabia
mr: सौदी अरेबिया

note: iso.code:SN
en: Senegal
mr: सेनेगल

note: iso.code:RS
en: Serbia
mr: सर्बिया

note: iso.code:SC
en: Seychelles
mr: सेशल्स

note: iso.code:SL
en: Sierra Leone
mr: सिएरा लियोन

note: iso.code:SG
en: Singapore
mr: सिंगापूर

note: iso.code:SX
en: Sint Maarten (Dutch part)
mr: सिंट मार्टेन (डच भाग)

note: iso.code:SK
en: Slovakia
mr: स्लोवाकिया

note: iso.code:SI
en: Slovenia
mr: स्लोव्हेनिया

note: iso.code:SB
en: Solomon Islands
mr: सोलोमन बेटे

note: iso.code:SO
en: Somalia
mr: सोमालिया

note: iso.code:ZA
en: South Africa
mr: दक्षिण आफ्रिका

note: iso.code:GS
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
mr: दक्षिण जॉर्जिया आणि दक्षिण सँडविच बेटे

note: iso.code:SS
en: South Sudan
mr: दक्षिण सुदान

note: iso.code:ES
en: Spain
mr: स्पेन

note: iso.code:LK
en: Sri Lanka
mr: श्रीलंका

note: iso.code:SD
en: Sudan
mr: सुदान

note: iso.code:SR
en: Suriname
mr: सुरिनाम

note: iso.code:SJ
en: Svalbard and Jan Mayen
mr: स्वालबार्ड आणि जॅन मायेन

note: iso.code:SE
en: Sweden
mr: स्वीडन

note: iso.code:CH
en: Switzerland
mr: स्वित्झर्लंड

note: iso.code:TW
en: Taiwan
mr: तैवान

note: iso.code:TJ
en: Tajikistan
mr: ताजिकिस्तान

note: iso.code:TH
en: Thailand
mr: थायलंड

note: iso.code:TL
en: Timor-Leste
mr: तिमोर-लेस्टे

note: iso.code:TG
en: Togo
mr: टोगो

note: iso.code:TK
en: Tokelau
mr: टोकेलाउ

note: iso.code:TO
en: Tonga
mr: टोंगा

note: iso.code:TT
en: Trinidad and Tobago
mr: त्रिनिदाद आणि टोबॅगो

note: iso.code:TN
en: Tunisia
mr: ट्युनिसिया

note: iso.code:TM
en: Turkmenistan
mr: तुर्कमेनिस्तान

note: iso.code:TC
en: Turks and Caicos Islands
mr: तुर्क्स आणि कॅकोज बेटे

note: iso.code:TV
en: Tuvalu
mr: टुवालू

note: iso.code:UG
en: Uganda
mr: युगांडा

note: iso.code:UA
en: Ukraine
mr: युक्रेन

note: iso.code:AE
en: United Arab Emirates
mr: युनायटेड अरब अमिरात

note: iso.code:GB
en: United Kingdom
mr: युनायटेड किंग्डम

note: iso.code:US
en: United States
mr: युनायटेड स्टेट्स

note: iso.code:UM
en: United States Minor Outlying Islands
mr: युनायटेड स्टेट्स बाह्य लघु द्वीपे

note: iso.code:UY
en: Uruguay
mr: उरुग्वे

note: iso.code:UZ
en: Uzbekistan
mr: उझबेकिस्तान

note: iso.code:VU
en: Vanuatu
mr: वनूआतु

note: iso.code:WF
en: Wallis and Futuna
mr: वॉलिस आणि फ्यूचूना

note: iso.code:EH
en: Western Sahara
mr: पश्चिमी सहारा

note: iso.code:YE
en: Yemen
mr: येमेन

note: iso.code:ZM
en: Zambia
mr: झांबिया

note: iso.code:ZW
en: Zimbabwe
mr: झिम्बाब्वे

note: iso.code:XW
en: [Worldwide]
mr: [जगभर]

note: iso.code:AX
en: Åland Islands
mr: अॅलँड बेटे
