MusicBrainz - en to pa translation catalogue (120 entries)

note: iso.code:AF
en: Afghanistan
pa: ਅਫਗਾਨੀਸਤਾਨ

note: iso.code:AL
en: Albania
pa: ਅਲਬੇਨਿਆ

note: iso.code:DZ
en: Algeria
pa: ਅਲਜੀਰੀਆ

note: iso.code:AO
en: Angola
pa: ਅੰਗੋਲਾ

note: iso.code:AR
en: Argentina
pa: ਅਰਜਨਟੀਨਾ

note: iso.code:AU
en: Australia
pa: ਆਸਟ੍ਰੇਲੀਆ

note: iso.code:AT
en: Austria
pa: ਆਸਟ੍ਰੀਆ

note: iso.code:BS
en: Bahamas
pa: ਬਹਾਮਾਸ

note: iso.code:BH
en: Bahrain
pa: ਬੈਹਰੇਨ

note: iso.code:BD
en: Bangladesh
pa: ਬੰਗਲਾਦੇਸ਼

note: iso.code:BB
en: Barbados
pa: ਬਾਰਬਾਡੋਸ

note: iso.code:BE
en: Belgium
pa: ਬੈਲਜੀਅਮ

note: iso.code:BM
en: Bermuda
pa: ਬਰਮੂਡਾ

note: iso.code:BT
en: Bhutan
pa: ਭੂਟਾਨ

note: iso.code:BO
en: Bolivia
pa: ਬੋਲੀਵਿਆ

note: iso.code:BR
en: Brazil
pa: ਬ੍ਰਾਜ਼ੀਲ

note: iso.code:KH
en: Cambodia
pa: ਕੰਬੋਡਿਆ

note: iso.code:CA
en: Canada
pa: ਕਨੇਡਾ

note: iso.code:CL
en: Chile
pa: ਚਿਲੀ

note: iso.code:CO
en: Colombia
pa: ਕੋਲੰਬਿਆ

note: iso.code:CG
en: Congo
pa: ਕੋੰਗੋ

note: iso.code:CR
en: Costa Rica
pa: ਕੋਸਟਾ ਰਿਕਾ

note: iso.code:HR
en: Croatia
pa: ਕ੍ਰੋਏਸ਼ਿਆ

note: iso.code:CU
en: Cuba
pa: ਕੂਬਾ

note: iso.code:CY
en: Cyprus
pa: ਸਿਪਰਸ

note: iso.code:XE
en: Europe
pa: ਯੂਰਪ

note: iso.code:FJ
en: Fiji
pa: ਫੀਜੀ

note: iso.code:FR
en: France
pa: ਫਰਾਂਸ

note: iso.code:GE
en: Georgia
pa: ਜਾਰਜਿਆ

note: iso.code:DE
en: Germany
pa: ਜਰਮਨੀ

note: iso.code:GR
en: Greece
pa: ਗ੍ਰੀਸ

note: iso.code:GL
en: Greenland
pa: ਗਰੀਨਲੈੰਡ

note: iso.code:GY
en: Guyana
pa: ਗਯਾਨਾ

note: iso.code:HT
en: Haiti
pa: ਹੇਤੀ

note: iso.code:HK
en: Hong Kong
pa: ਹੋੰਗ ਕੋੰਗ

note: iso.code:HU
en: Hungary
pa: ਹੰਗਰੀ

note: iso.code:IS
en: Iceland
pa: ਆਈਸਲੈੰਡ

note: iso.code:IN
en: India
pa: ਭਾਰਤ

note: iso.code:ID
en: Indonesia
pa: ਇੰਡੋਨੇਸ਼ੀਆ

note: iso.code:IR
en: Iran
pa: ਇਰਾਨ

note: iso.code:IQ
en: Iraq
pa: ਇਰਾਕ

note: iso.code:IE
en: Ireland
pa: ਆਇਰਲੈੰਡ

note: iso.code:IL
en: Israel
pa: ਇਸਰਾਇਲ

note: iso.code:IT
en: Italy
pa: ਇੱਟਲੀ

note: iso.code:JM
en: Jamaica
pa: ਜਮੇਕਾ

note: iso.code:JP
en: Japan
pa: ਜਪਾਨ

note: iso.code:JE
en: Jersey
pa: ਜਰਸੀ

note: iso.code:JO
en: Jordan
pa: ਜੋਰਡਨ

note: iso.code:KZ
en: Kazakhstan
pa: ਕਜ਼ਾਕਿਸਤਾਨ

note: iso.code:KE
en: Kenya
pa: ਕੀਨਿਆ

note: iso.code:KW
en: Kuwait
pa: ਕੁਵੈਤ

note: iso.code:LB
en: Lebanon
pa: ਲੈਬਨਾਨ

note: iso.code:LR
en: Liberia
pa: ਲਾਈਬੀਰਿਆ

note: iso.code:LY
en: Libya
pa: ਲਿਬ੍ਯਾ

note: iso.code:LT
en: Lithuania
pa: ਲਿਥੁਆਨਿਆ

note: iso.code:LU
en: Luxembourg
pa: ਲਗਜ਼ਮਬਰਗ

note: iso.code:MO
en: Macao
pa: ਮਕਾਓ

note: iso.code:MG
en: Madagascar
pa: ਮੈਡਾਗੈਸਕਰ

note: iso.code:MY
en: Malaysia
pa: ਮਲੇਸ਼ਿਆ

note: iso.code:MV
en: Maldives
pa: ਮਾਲਦੀਵ

note: iso.code:ML
en: Mali
pa: ਮਾਲੀ

note: iso.code:MT
en: Malta
pa: ਮਾਲਟਾ

note: iso.code:MH
en: Marshall Islands
pa: ਮਾਰਸ਼ਲ ਟਾਪੂ

note: iso.code:MU
en: Mauritius
pa: ਮੋਰੀਸ਼ਸ

note: iso.code:MX
en: Mexico
pa: ਮੈਕਸੀਕੋ

note: iso.code:MA
en: Morocco
pa: ਮੋਰੋੱਕੋ

note: iso.code:NP
en: Nepal
pa: ਨਿਪਾਲ

note: iso.code:NL
en: Netherlands
pa: ਨੀਦਰਲੈੰਡ

note: iso.code:NZ
en: New Zealand
pa: ਨਿਉਜ਼ੀਲੈੰਡ

note: iso.code:NE
en: Niger
pa: ਨਿਗਰ

note: iso.code:NG
en: Nigeria
pa: ਨਾਇਜੀਰਿਆ

note: iso.code:KP
en: North Korea
pa: ਉੱਤਰ ਕੋਰੀਆ

note: iso.code:NO
en: Norway
pa: ਨੋਰਵੇ

note: iso.code:OM
en: Oman
pa: ਓਮਾਨ

note: iso.code:PK
en: Pakistan
pa: ਪਾਕਿਸਤਾਨ

note: iso.code:PE
en: Peru
pa: ਪੇਰੁ

note: iso.code:PH
en: Philippines
pa: ਫਿਲੀਪੀਨ

note: iso.code:PL
en: Poland
pa: ਪੋਲੈੰਡ

note: iso.code:PT
en: Portugal
pa: ਪੁਰਤਗਲ

note: iso.code:PR
en: Puerto Rico
pa: ਪੁਅਰਤੋ ਰਿਕੋ

note: iso.code:QA
en: Qatar
pa: ਕਤਰ

note: iso.code:RO
en: Romania
pa: ਰੋਮਾਨੀਆ

note: iso.code:RU
en: Russia
pa: ਰੂਸ

note: iso.code:RW
en: Rwanda
pa: ਰਵਾੰਡਾ

note: iso.code:SA
en: Saudi Arabia
pa: ਸਾਊਦੀ ਅਰਬ

note: iso.code:SN
en: Senegal
pa: ਸੈਨੇਗਲ

note: iso.code:RS
en: Serbia
pa: ਸਰਬੀਆ

note: iso.code:SC
en: Seychelles
pa: ਸੇਸ਼ੈਲ

note: iso.code:SL
en: Sierra Leone
pa: ਸੀਆਰਾ ਲੀਓਨੀ

note: iso.code:SG
en: Singapore
pa: ਸਿੰਗਾਪੁਰ

note: iso.code:SK
en: Slovakia
pa: ਸਲੋਵਾਕੀਆ

note: iso.code:SI
en: Slovenia
pa: ਸਲੋਵੇਨੀਆ

note: iso.code:SB
en: Solomon Islands
pa: ਸੋਲੋਮਨ ਟਾਪੂ

note: iso.code:SO
en: Somalia
pa: ਸੋਮਾਲਿਆ

note: iso.code:ZA
en: South Africa
pa: ਦੱਖਣ ਅਫਰੀਕਾ

note: iso.code:GS
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
pa: ਪੱਛਮੀ ਜਾਰਜੀਆ ਅਤੇ ਪੱਛਮੀ ਸੈਂਡਵਿਚ ਟਾਪੂ

note: iso.code:KR
en: South Korea
pa: ਦੱਖਣ ਕੋਰੀਆ

note: iso.code:SS
en: South Sudan
pa: ਦੱਖਣ ਸੁਡਾਨ

note: iso.code:SU
en: Soviet Union
pa: ਸੋਵੀਅਤ ਯੂਨੀਅਨ

note: iso.code:ES
en: Spain
pa: ਸਪੇਨ

note: iso.code:LK
en: Sri Lanka
pa: ਸ਼੍ਰੀ ਲੰਕਾ

note: iso.code:SD
en: Sudan
pa: ਸੁਡਾਨ

note: iso.code:SE
en: Sweden
pa: ਸਵੀਡਨ

note: iso.code:CH
en: Switzerland
pa: ਸਵਿਟਜ਼ਰਲੈੰਡ

note: iso.code:SY
en: Syria
pa: ਸੀਰੀਆ

note: iso.code:TW
en: Taiwan
pa: ਤਾਈਵਾਨ

note: iso.code:TJ
en: Tajikistan
pa: ਤਜੀਕੀਸਤਾਨ

note: iso.code:TH
en: Thailand
pa: ਥਾਈਲੈੰਡ

note: iso.code:UG
en: Uganda
pa: ਯੂਗਾੰਡਾ

note: iso.code:UA
en: Ukraine
pa: ਯੁਕਰੇਨ

note: iso.code:GB
en: United Kingdom
pa: ਯੂਕੇ

note: iso.code:US
en: United States
pa: ਅਮਰੀਕਾ

note: iso.code:VA
en: Vatican City
pa: ਵੈਟੀਕਨ ਸਿਟੀ

note: iso.code:VE
en: Venezuela
pa: ਵੈਨੀਜ਼ੁਐਲਾ

note: iso.code:VN
en: Vietnam
pa: ਵੀਅਤਨਾਮ

note: iso.code:EH
en: Western Sahara
pa: ਪੱਛਮੀ ਸਹਾਰਾ

note: iso.code:YE
en: Yemen
pa: ਯੇਮਨ

note: iso.code:YU
en: Yugoslavia
pa: ਯੁਗਸਲਾਵੀਆ

note: iso.code:ZM
en: Zambia
pa: ਜ਼ਾਮਬੀਆ

note: iso.code:ZW
en: Zimbabwe
pa: ਜ਼ਿਮਬਾਬਵੇ
