MusicBrainz - en to sq translation catalogue (208 entries)

note: iso.code:AF
en: Afghanistan
sq: Afganistan

note: iso.code:AL
en: Albania
sq: Shqipëri

note: iso.code:DZ
en: Algeria
sq: Algjeri

note: iso.code:AS
en: American Samoa
sq: Samoa Amerikane

note: iso.code:AD
en: Andorra
sq: Andorrë

note: iso.code:AO
en: Angola
sq: Angolë

note: iso.code:AI
en: Anguilla
sq: Anguila

note: iso.code:AQ
en: Antarctica
sq: Antarktidë

note: iso.code:AG
en: Antigua and Barbuda
sq: Antigua dhe Barbuda

note: iso.code:AR
en: Argentina
sq: Argjentinë

note: iso.code:AM
en: Armenia
sq: Armeni

note: iso.code:AU
en: Australia
sq: Australi

note: iso.code:AT
en: Austria
sq: Austri

note: iso.code:AZ
en: Azerbaijan
sq: Azerbajxhan

note: iso.code:BH
en: Bahrain
sq: Bahrein

note: iso.code:BY
en: Belarus
sq: Bjellorusi

note: iso.code:BE
en: Belgium
sq: Belgjikë

note: iso.code:BT
en: Bhutan
sq: Butan

note: iso.code:BO
en: Bolivia
sq: Bolivi

note: iso.code:BQ
en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
sq: Boner, Shën Stathi dhe Saba

note: iso.code:BA
en: Bosnia and Herzegovina
sq: Bosnjë dhe Hercegovinë

note: iso.code:BW
en: Botswana
sq: Botsvanë

note: iso.code:BV
en: Bouvet Island
sq: Ishulli Buve

note: iso.code:IO
en: British Indian Ocean Territory
sq: Territori Britanik i Oqeanit Indian

note: iso.code:VG
en: British Virgin Islands
sq: Ishujt e Virgjër Britanikë

note: iso.code:BG
en: Bulgaria
sq: Bullgari

note: iso.code:KH
en: Cambodia
sq: Kamboxhia

note: iso.code:CM
en: Cameroon
sq: Kamerun

note: iso.code:CA
en: Canada
sq: Kanada

note: iso.code:CV
en: Cape Verde
sq: Kepi i Gjelbër

note: iso.code:KY
en: Cayman Islands
sq: Ishujt Kajmën

note: iso.code:CF
en: Central African Republic
sq: Republika Qendrore Afrikane

note: iso.code:TD
en: Chad
sq: Çad

note: iso.code:CL
en: Chile
sq: Kili

note: iso.code:CN
en: China
sq: Kinë

note: iso.code:CX
en: Christmas Island
sq: Ishulli i Kërshëndellave

note: iso.code:CC
en: Cocos (Keeling) Islands
sq: Ishujt Kokos (Kiling)

note: iso.code:CO
en: Colombia
sq: Kolumbi

note: iso.code:KM
en: Comoros
sq: Komoros

note: iso.code:CG
en: Congo
sq: Kongo

note: iso.code:CK
en: Cook Islands
sq: Ishujt Kuk

note: iso.code:CR
en: Costa Rica
sq: Kosta Rika

note: iso.code:HR
en: Croatia
sq: Kroaci

note: iso.code:CU
en: Cuba
sq: Kubë

note: iso.code:CW
en: Curaçao
sq: Kurasëo

note: iso.code:CY
en: Cyprus
sq: Qipro

note: iso.code:XC
en: Czechoslovakia
sq: Çekosllovaki

note: iso.code:CI
en: Côte d'Ivoire
sq: Bregu i Fildishtë

note: iso.code:CD
en: Democratic Republic of the Congo
sq: Republika Demokratike e Kongos

note: iso.code:DK
en: Denmark
sq: Danimarkë

note: iso.code:DJ
en: Djibouti
sq: Xhibuti

note: iso.code:DM
en: Dominica
sq: Dominika

note: iso.code:DO
en: Dominican Republic
sq: Republika Dominikane

note: iso.code:XG
en: East Germany
sq: Gjermania Lindore

note: iso.code:EC
en: Ecuador
sq: Ekuador

note: iso.code:EG
en: Egypt
sq: Egjipt

note: iso.code:SV
en: El Salvador
sq: Salvador

note: iso.code:GQ
en: Equatorial Guinea
sq: Guinea Ekuatoriale

note: iso.code:EE
en: Estonia
sq: Estoni

note: iso.code:ET
en: Ethiopia
sq: Etiopi

note: iso.code:XE
en: Europe
sq: Europë

note: iso.code:FK
en: Falkland Islands
sq: Ishujt Falkland

note: iso.code:FO
en: Faroe Islands
sq: Ishujt Faroe

note: iso.code:FM
en: Federated States of Micronesia
sq: Shtetet e Federuara të Mikronezisë

note: iso.code:FJ
en: Fiji
sq: Fixhi

note: iso.code:FI
en: Finland
sq: Finlandë

note: iso.code:FR
en: France
sq: Francë

note: iso.code:GF
en: French Guiana
sq: Guajana Frënge

note: iso.code:PF
en: French Polynesia
sq: Polinezia Frënge

note: iso.code:TF
en: French Southern Territories
sq: Territoret Frënge të Jugut

note: iso.code:GE
en: Georgia
sq: Gjeorgjia

note: iso.code:DE
en: Germany
sq: Gjermani

note: iso.code:GH
en: Ghana
sq: Ganë

note: iso.code:GI
en: Gibraltar
sq: Gjibraltar

note: iso.code:GR
en: Greece
sq: Greqi

note: iso.code:GL
en: Greenland
sq: Groenlandë

note: iso.code:GP
en: Guadeloupe
sq: Guadalup

note: iso.code:GT
en: Guatemala
sq: Guatemalë

note: iso.code:GG
en: Guernsey
sq: Gërzni

note: iso.code:GN
en: Guinea
sq: Guine

note: iso.code:GW
en: Guinea-Bissau
sq: Guinea-Bisau

note: iso.code:GY
en: Guyana
sq: Guajana

note: iso.code:HM
en: Heard Island and McDonald Islands
sq: Ishujt Hërd dhe Ishujt MkDonald

note: iso.code:HU
en: Hungary
sq: Hungari

note: iso.code:IS
en: Iceland
sq: Islandë

note: iso.code:IN
en: India
sq: Indi

note: iso.code:ID
en: Indonesia
sq: Indonezi

note: iso.code:IQ
en: Iraq
sq: Irak

note: iso.code:IE
en: Ireland
sq: Irlandë

note: iso.code:IM
en: Isle of Man
sq: Ishulli i Robit

note: iso.code:IL
en: Israel
sq: Izrael

note: iso.code:IT
en: Italy
sq: Itali

note: iso.code:JM
en: Jamaica
sq: Xhamajkë

note: iso.code:JP
en: Japan
sq: Japoni

note: iso.code:JE
en: Jersey
sq: Xhersi

note: iso.code:JO
en: Jordan
sq: Jordani

note: iso.code:KZ
en: Kazakhstan
sq: Kazakistan

note: iso.code:KE
en: Kenya
sq: Kenia

note: iso.code:XK
en: Kosovo
sq: Kosovë

note: iso.code:KW
en: Kuwait
sq: Kuvajt

note: iso.code:KG
en: Kyrgyzstan
sq: Kirgizstan

note: iso.code:LV
en: Latvia
sq: Letoni

note: iso.code:LB
en: Lebanon
sq: Liban

note: iso.code:LS
en: Lesotho
sq: Lesoto

note: iso.code:LR
en: Liberia
sq: Liberi

note: iso.code:LY
en: Libya
sq: Libi

note: iso.code:LI
en: Liechtenstein
sq: Lihtenshtejn

note: iso.code:LT
en: Lithuania
sq: Lituani

note: iso.code:LU
en: Luxembourg
sq: Luksemburg

note: iso.code:MO
en: Macao
sq: Makao

note: iso.code:MG
en: Madagascar
sq: Madagaskar

note: iso.code:MW
en: Malawi
sq: Malaui

note: iso.code:MY
en: Malaysia
sq: Malajzi

note: iso.code:MV
en: Maldives
sq: Maldive

note: iso.code:MT
en: Malta
sq: Maltë

note: iso.code:MH
en: Marshall Islands
sq: Ishujt Marshall

note: iso.code:MQ
en: Martinique
sq: Martinikë

note: iso.code:MR
en: Mauritania
sq: Mauritani

note: iso.code:MU
en: Mauritius
sq: Mauricius

note: iso.code:YT
en: Mayotte
sq: Majote

note: iso.code:MX
en: Mexico
sq: Meksikë

note: iso.code:MD
en: Moldova
sq: Moldavi

note: iso.code:MC
en: Monaco
sq: Monako

note: iso.code:MN
en: Mongolia
sq: Mongoli

note: iso.code:ME
en: Montenegro
sq: Mal i Zi

note: iso.code:MS
en: Montserrat
sq: Monserrat

note: iso.code:MA
en: Morocco
sq: Marok

note: iso.code:MZ
en: Mozambique
sq: Mozambik

note: iso.code:MM
en: Myanmar
sq: Burma

note: iso.code:NA
en: Namibia
sq: Namibi

note: iso.code:NL
en: Netherlands
sq: Holandë

note: iso.code:AN
en: Netherlands Antilles
sq: Antilet Holandeze

note: iso.code:NC
en: New Caledonia
sq: Kaledonia e Re

note: iso.code:NZ
en: New Zealand
sq: Zelanda e Re

note: iso.code:NI
en: Nicaragua
sq: Nikaragua

note: iso.code:NG
en: Nigeria
sq: Nigeri

note: iso.code:NF
en: Norfolk Island
sq: Ishujt Norfolk

note: iso.code:KP
en: North Korea
sq: Kore e Veriut

note: iso.code:MP
en: Northern Mariana Islands
sq: Ishujt Mariana Veriorë

note: iso.code:NO
en: Norway
sq: Norvegji

note: iso.code:PS
en: Palestine
sq: Palestinë

note: iso.code:PG
en: Papua New Guinea
sq: Papua Guinea e re

note: iso.code:PY
en: Paraguay
sq: Paraguaj

note: iso.code:PH
en: Philippines
sq: Filipine

note: iso.code:PN
en: Pitcairn
sq: Pitkern

note: iso.code:PL
en: Poland
sq: Poloni

note: iso.code:PT
en: Portugal
sq: Portugali

note: iso.code:PR
en: Puerto Rico
sq: Porto Riko

note: iso.code:QA
en: Qatar
sq: Katar

note: iso.code:RO
en: Romania
sq: Rumani

note: iso.code:RU
en: Russia
sq: Rusi

note: iso.code:RW
en: Rwanda
sq: Ruandë

note: iso.code:RE
en: Réunion
sq: Reunion

note: iso.code:BL
en: Saint Barthélemy
sq: Shën Bartolome

note: iso.code:SH
en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
sq: Shën Helena, Ashension dhe Tristan da Kunja

note: iso.code:KN
en: Saint Kitts and Nevis
sq: Shën Kits dhe Nevis

note: iso.code:LC
en: Saint Lucia
sq: Shën Luçia

note: iso.code:MF
en: Saint Martin (French part)
sq: Shën Martin (Pjesa frënge)

note: iso.code:PM
en: Saint Pierre and Miquelon
sq: Shën Pier dhe Mikëlon

note: iso.code:VC
en: Saint Vincent and The Grenadines
sq: Shën Vincent dhe Grenadinet

note: iso.code:ST
en: Sao Tome and Principe
sq: Sao Tome dhe Principe

note: iso.code:SA
en: Saudi Arabia
sq: Arabi Saudite

note: iso.code:RS
en: Serbia
sq: Serbi

note: iso.code:CS
en: Serbia and Montenegro
sq: Serbi dhe Mal i Zi

note: iso.code:SC
en: Seychelles
sq: Sejshelle

note: iso.code:SG
en: Singapore
sq: Singapor

note: iso.code:SX
en: Sint Maarten (Dutch part)
sq: Shën Martin (Pjesa holandeze)

note: iso.code:SK
en: Slovakia
sq: Sllovaki

note: iso.code:SI
en: Slovenia
sq: Slloveni

note: iso.code:SB
en: Solomon Islands
sq: Ishujt Solomon

note: iso.code:SO
en: Somalia
sq: Somali

note: iso.code:ZA
en: South Africa
sq: Afrikë e Jugut

note: iso.code:GS
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
sq: Xhorxhia Jugore dhe Ishujt Sanduiç të Jugut

note: iso.code:KR
en: South Korea
sq: Kore e Jugut

note: iso.code:SS
en: South Sudan
sq: Sudan i Jugut

note: iso.code:SU
en: Soviet Union
sq: Bashkimi Sovjetik

note: iso.code:ES
en: Spain
sq: Spanjë

note: iso.code:LK
en: Sri Lanka
sq: Sri Lankë

note: iso.code:SR
en: Suriname
sq: Surinam

note: iso.code:SJ
en: Svalbard and Jan Mayen
sq: Svalbard dhe Jan Majen

note: iso.code:SE
en: Sweden
sq: Suedi

note: iso.code:CH
en: Switzerland
sq: Zvicër

note: iso.code:SY
en: Syria
sq: Siri

note: iso.code:TW
en: Taiwan
sq: Tajvan

note: iso.code:TJ
en: Tajikistan
sq: Taxhikistan

note: iso.code:TZ
en: Tanzania
sq: Tanzani

note: iso.code:TH
en: Thailand
sq: Tajlandë

note: iso.code:TL
en: Timor-Leste
sq: Timori Lindor

note: iso.code:TT
en: Trinidad and Tobago
sq: Trinidad dhe Tobago

note: iso.code:TN
en: Tunisia
sq: Tunizi

note: iso.code:TC
en: Turks and Caicos Islands
sq: Ishujt Turks dhe Kaikos

note: iso.code:VI
en: U.S. Virgin Islands
sq: Ishujt e Virgjër të Sh.B.A.-s

note: iso.code:UG
en: Uganda
sq: Ugandë

note: iso.code:UA
en: Ukraine
sq: Ukrainë

note: iso.code:AE
en: United Arab Emirates
sq: Emiratet e Bashkuara Arabe

note: iso.code:GB
en: United Kingdom
sq: Mbretëria e Bashkuar

note: iso.code:US
en: United States
sq: Shtetet e Bashkuara

note: iso.code:UM
en: United States Minor Outlying Islands
sq: Ishujt e Vegjël të Përtejmë të Shteteve të Bashkuara

note: iso.code:UY
en: Uruguay
sq: Uruguai

note: iso.code:VA
en: Vatican City
sq: Vatikan

note: iso.code:VE
en: Venezuela
sq: Venezuelë

note: iso.code:WF
en: Wallis and Futuna
sq: Ualis dhe Futuna

note: iso.code:EH
en: Western Sahara
sq: Sahara Perëndimore

note: iso.code:YE
en: Yemen
sq: Jemen

note: iso.code:YU
en: Yugoslavia
sq: Jugosllavi

note: iso.code:ZW
en: Zimbabwe
sq: Zimbabve

note: iso.code:XW
en: [Worldwide]
sq: [Anembanë Botës]

note: iso.code:AX
en: Åland Islands
sq: Ishujt Aland
