MusicBrainz - en to sr translation catalogue (254 entries)

note: iso.code:AF
en: Afghanistan
sr: Авганистан

note: iso.code:AL
en: Albania
sr: Албанија

note: iso.code:DZ
en: Algeria
sr: Алжир

note: iso.code:AS
en: American Samoa
sr: Америчка Самоа

note: iso.code:AD
en: Andorra
sr: Андора

note: iso.code:AO
en: Angola
sr: Ангола

note: iso.code:AI
en: Anguilla
sr: Ангвила

note: iso.code:AQ
en: Antarctica
sr: Антарктик

note: iso.code:AG
en: Antigua and Barbuda
sr: Антигва и Барбуда

note: iso.code:AR
en: Argentina
sr: Аргентина

note: iso.code:AM
en: Armenia
sr: Јерменија

note: iso.code:AW
en: Aruba
sr: Аруба

note: iso.code:AU
en: Australia
sr: Аустралија

note: iso.code:AT
en: Austria
sr: Аустрија

note: iso.code:AZ
en: Azerbaijan
sr: Азербејџан

note: iso.code:BS
en: Bahamas
sr: Бахаме

note: iso.code:BH
en: Bahrain
sr: Бахреин

note: iso.code:BD
en: Bangladesh
sr: Бангладеш

note: iso.code:BB
en: Barbados
sr: Барбадос

note: iso.code:BY
en: Belarus
sr: Белорусија

note: iso.code:BE
en: Belgium
sr: Белгија

note: iso.code:BZ
en: Belize
sr: Белизе

note: iso.code:BJ
en: Benin
sr: Бенин

note: iso.code:BM
en: Bermuda
sr: Бермуди

note: iso.code:BT
en: Bhutan
sr: Бутан

note: iso.code:BO
en: Bolivia
sr: Боливија

note: iso.code:BQ
en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
sr: Бонер, Свети Еустахије и Саба

note: iso.code:BA
en: Bosnia and Herzegovina
sr: Босна и Херцеговина

note: iso.code:BW
en: Botswana
sr: Боцвана

note: iso.code:BV
en: Bouvet Island
sr: Буве

note: iso.code:BR
en: Brazil
sr: Бразил

note: iso.code:IO
en: British Indian Ocean Territory
sr: Британска територија Индијског океана

note: iso.code:VG
en: British Virgin Islands
sr: Британска Девичанска Острва

note: iso.code:BN
en: Brunei
sr: Брунеј

note: iso.code:BG
en: Bulgaria
sr: Бугарска

note: iso.code:BF
en: Burkina Faso
sr: Буркина Фасо

note: iso.code:BI
en: Burundi
sr: Бурунди

note: iso.code:KH
en: Cambodia
sr: Камбоџа

note: iso.code:CM
en: Cameroon
sr: Камерун

note: iso.code:CA
en: Canada
sr: Канада

note: iso.code:CV
en: Cape Verde
sr: Зеленортска Острва

note: iso.code:KY
en: Cayman Islands
sr: Кајманска Острва

note: iso.code:CF
en: Central African Republic
sr: Централноафричка Република

note: iso.code:TD
en: Chad
sr: Чад

note: iso.code:CL
en: Chile
sr: Чиле

note: iso.code:CN
en: China
sr: Кина

note: iso.code:CX
en: Christmas Island
sr: Божићно Острво

note: iso.code:CC
en: Cocos (Keeling) Islands
sr: Кокосова Острва (Килинг)

note: iso.code:CO
en: Colombia
sr: Колумбија

note: iso.code:KM
en: Comoros
sr: Комори

note: iso.code:CG
en: Congo
sr: Конго

note: iso.code:CK
en: Cook Islands
sr: Кукова Острва

note: iso.code:CR
en: Costa Rica
sr: Костарика

note: iso.code:HR
en: Croatia
sr: Хрватска

note: iso.code:CU
en: Cuba
sr: Куба

note: iso.code:CW
en: Curaçao
sr: Курасао

note: iso.code:CY
en: Cyprus
sr: Кипар

note: iso.code:XC
en: Czechoslovakia
sr: Чехословачка

note: iso.code:CI
en: Côte d'Ivoire
sr: Обала Слоноваче

note: iso.code:CD
en: Democratic Republic of the Congo
sr: Демократска Република Конго

note: iso.code:DK
en: Denmark
sr: Данска

note: iso.code:DJ
en: Djibouti
sr: Џибути

note: iso.code:DM
en: Dominica
sr: Доминика

note: iso.code:DO
en: Dominican Republic
sr: Доминиканска Република

note: iso.code:XG
en: East Germany
sr: Источна Немачка

note: iso.code:EC
en: Ecuador
sr: Еквадор

note: iso.code:EG
en: Egypt
sr: Египат

note: iso.code:SV
en: El Salvador
sr: Салвадор

note: iso.code:GQ
en: Equatorial Guinea
sr: Екваторијална Гвинеја

note: iso.code:ER
en: Eritrea
sr: Еритреја

note: iso.code:EE
en: Estonia
sr: Естонија

note: iso.code:ET
en: Ethiopia
sr: Етиопија

note: iso.code:XE
en: Europe
sr: Европа

note: iso.code:FK
en: Falkland Islands
sr: Фолкландска Острва

note: iso.code:FO
en: Faroe Islands
sr: Фарска Острва

note: iso.code:FM
en: Federated States of Micronesia
sr: Савезне Државе Микронезије

note: iso.code:FJ
en: Fiji
sr: Фиџи

note: iso.code:FI
en: Finland
sr: Финска

note: iso.code:FR
en: France
sr: Француска

note: iso.code:GF
en: French Guiana
sr: Француска Гвајана

note: iso.code:PF
en: French Polynesia
sr: Француска Полинезија

note: iso.code:TF
en: French Southern Territories
sr: Француске јужне и антарктичке земље

note: iso.code:GA
en: Gabon
sr: Габон

note: iso.code:GM
en: Gambia
sr: Гамбија

note: iso.code:GE
en: Georgia
sr: Грузија

note: iso.code:DE
en: Germany
sr: Немачка

note: iso.code:GH
en: Ghana
sr: Гана

note: iso.code:GI
en: Gibraltar
sr: Гибралтар

note: iso.code:GR
en: Greece
sr: Грчка

note: iso.code:GL
en: Greenland
sr: Гренланд

note: iso.code:GD
en: Grenada
sr: Гренада

note: iso.code:GP
en: Guadeloupe
sr: Гваделуп

note: iso.code:GU
en: Guam
sr: Гвам

note: iso.code:GT
en: Guatemala
sr: Гватемала

note: iso.code:GG
en: Guernsey
sr: Гернзи

note: iso.code:GN
en: Guinea
sr: Гвинеја

note: iso.code:GW
en: Guinea-Bissau
sr: Гвинеија Бисао

note: iso.code:GY
en: Guyana
sr: Гвајана

note: iso.code:HT
en: Haiti
sr: Хаити

note: iso.code:HM
en: Heard Island and McDonald Islands
sr: Острва Херд и Макдоналд

note: iso.code:HN
en: Honduras
sr: Хондурас

note: iso.code:HK
en: Hong Kong
sr: Хонгконг

note: iso.code:HU
en: Hungary
sr: Мађарска

note: iso.code:IS
en: Iceland
sr: Исланд

note: iso.code:IN
en: India
sr: Индија

note: iso.code:ID
en: Indonesia
sr: Индонезија

note: iso.code:IR
en: Iran
sr: Иран

note: iso.code:IQ
en: Iraq
sr: Ирак

note: iso.code:IE
en: Ireland
sr: Ирска

note: iso.code:IM
en: Isle of Man
sr: Острво Мен

note: iso.code:IL
en: Israel
sr: Израел

note: iso.code:IT
en: Italy
sr: Италија

note: iso.code:JM
en: Jamaica
sr: Јамајка

note: iso.code:JP
en: Japan
sr: Јапан

note: iso.code:JE
en: Jersey
sr: Џерзи

note: iso.code:JO
en: Jordan
sr: Јордан

note: iso.code:KZ
en: Kazakhstan
sr: Казахстан

note: iso.code:KE
en: Kenya
sr: Кенија

note: iso.code:KI
en: Kiribati
sr: Кирибати

note: iso.code:XK
en: Kosovo
sr: Косово

note: iso.code:KW
en: Kuwait
sr: Кувајт

note: iso.code:KG
en: Kyrgyzstan
sr: Киргистан

note: iso.code:LA
en: Laos
sr: Лаос

note: iso.code:LV
en: Latvia
sr: Летонија

note: iso.code:LB
en: Lebanon
sr: Либан

note: iso.code:LS
en: Lesotho
sr: Лесото

note: iso.code:LR
en: Liberia
sr: Либерија

note: iso.code:LY
en: Libya
sr: Либија

note: iso.code:LI
en: Liechtenstein
sr: Лихтенштајн

note: iso.code:LT
en: Lithuania
sr: Литванија

note: iso.code:LU
en: Luxembourg
sr: Луксембург

note: iso.code:MO
en: Macao
sr: Макао

note: iso.code:MG
en: Madagascar
sr: Мадагаскар

note: iso.code:MW
en: Malawi
sr: Малави

note: iso.code:MY
en: Malaysia
sr: Малезија

note: iso.code:MV
en: Maldives
sr: Малдиви

note: iso.code:ML
en: Mali
sr: Мали

note: iso.code:MT
en: Malta
sr: Малта

note: iso.code:MH
en: Marshall Islands
sr: Маршалска Острва

note: iso.code:MQ
en: Martinique
sr: Мартиник

note: iso.code:MR
en: Mauritania
sr: Мауританија

note: iso.code:MU
en: Mauritius
sr: Маурицијус

note: iso.code:YT
en: Mayotte
sr: Мајот

note: iso.code:MX
en: Mexico
sr: Мексико

note: iso.code:MD
en: Moldova
sr: Молдавија

note: iso.code:MC
en: Monaco
sr: Монако

note: iso.code:MN
en: Mongolia
sr: Монголија

note: iso.code:ME
en: Montenegro
sr: Црна Гора

note: iso.code:MS
en: Montserrat
sr: Монтсерат

note: iso.code:MA
en: Morocco
sr: Мороко

note: iso.code:MZ
en: Mozambique
sr: Мозамбик

note: iso.code:MM
en: Myanmar
sr: Мијанмар

note: iso.code:NA
en: Namibia
sr: Намибија

note: iso.code:NR
en: Nauru
sr: Науру

note: iso.code:NP
en: Nepal
sr: Непал

note: iso.code:NL
en: Netherlands
sr: Холандија

note: iso.code:AN
en: Netherlands Antilles
sr: Холандски Антили

note: iso.code:NC
en: New Caledonia
sr: Нова Каледонија

note: iso.code:NZ
en: New Zealand
sr: Нови Зеланд

note: iso.code:NI
en: Nicaragua
sr: Никарагва

note: iso.code:NE
en: Niger
sr: Нигер

note: iso.code:NG
en: Nigeria
sr: Нигерија

note: iso.code:NU
en: Niue
sr: Нијуе

note: iso.code:NF
en: Norfolk Island
sr: Норфок

note: iso.code:KP
en: North Korea
sr: Северна Кореја

note: iso.code:MP
en: Northern Mariana Islands
sr: Северна Маријанска Острва

note: iso.code:NO
en: Norway
sr: Норвешка

note: iso.code:OM
en: Oman
sr: Оман

note: iso.code:PK
en: Pakistan
sr: Пакистан

note: iso.code:PW
en: Palau
sr: Палау

note: iso.code:PS
en: Palestine
sr: Палестина

note: iso.code:PA
en: Panama
sr: Панама

note: iso.code:PG
en: Papua New Guinea
sr: Папуа Нова Гвинеја

note: iso.code:PY
en: Paraguay
sr: Парагвај

note: iso.code:PE
en: Peru
sr: Перу

note: iso.code:PH
en: Philippines
sr: Филипини

note: iso.code:PN
en: Pitcairn
sr: Острва Питкерн

note: iso.code:PL
en: Poland
sr: Пољска

note: iso.code:PT
en: Portugal
sr: Португал

note: iso.code:PR
en: Puerto Rico
sr: Порторико

note: iso.code:QA
en: Qatar
sr: Катар

note: iso.code:RO
en: Romania
sr: Румунија

note: iso.code:RU
en: Russia
sr: Русија

note: iso.code:RW
en: Rwanda
sr: Руанда

note: iso.code:RE
en: Réunion
sr: Реинион

note: iso.code:BL
en: Saint Barthélemy
sr: Сент Бартелеми

note: iso.code:SH
en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
sr: Света Јелена, Асенсион и Тристан да Куња

note: iso.code:KN
en: Saint Kitts and Nevis
sr: Сент Китс и Невис

note: iso.code:LC
en: Saint Lucia
sr: Света Луција

note: iso.code:MF
en: Saint Martin (French part)
sr: Свети Мартин (Француски део)

note: iso.code:PM
en: Saint Pierre and Miquelon
sr: Сен Пјер и Микелон

note: iso.code:VC
en: Saint Vincent and The Grenadines
sr: Сент Винсент и Гренадини

note: iso.code:WS
en: Samoa
sr: Самоа

note: iso.code:SM
en: San Marino
sr: Сан Марино

note: iso.code:ST
en: Sao Tome and Principe
sr: Сао Томе и Принсипе

note: iso.code:SA
en: Saudi Arabia
sr: Саудијска Арабија

note: iso.code:SN
en: Senegal
sr: Сенегал

note: iso.code:RS
en: Serbia
sr: Србија

note: iso.code:CS
en: Serbia and Montenegro
sr: Србија и Црна Гора

note: iso.code:SC
en: Seychelles
sr: Сејшели

note: iso.code:SL
en: Sierra Leone
sr: Сијера Леоне

note: iso.code:SG
en: Singapore
sr: Сингапур

note: iso.code:SX
en: Sint Maarten (Dutch part)
sr: Свети Мартин (Холандски део)

note: iso.code:SK
en: Slovakia
sr: Словачка

note: iso.code:SI
en: Slovenia
sr: Словенија

note: iso.code:SB
en: Solomon Islands
sr: Соломонова Острва

note: iso.code:SO
en: Somalia
sr: Сомалија

note: iso.code:ZA
en: South Africa
sr: Јужна Африка

note: iso.code:GS
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
sr: Јужна Џорџија и Јужна Сендвичка Острва

note: iso.code:KR
en: South Korea
sr: Јужна Кореја

note: iso.code:SS
en: South Sudan
sr: Јужни Судан

note: iso.code:SU
en: Soviet Union
sr: Совјетски Савез

note: iso.code:ES
en: Spain
sr: Шпанија

note: iso.code:LK
en: Sri Lanka
sr: Шри Ланка

note: iso.code:SD
en: Sudan
sr: Судан

note: iso.code:SR
en: Suriname
sr: Суринам

note: iso.code:SJ
en: Svalbard and Jan Mayen
sr: Свалбард и Јан Мајен

note: iso.code:SE
en: Sweden
sr: Шведска

note: iso.code:CH
en: Switzerland
sr: Швајцарска

note: iso.code:SY
en: Syria
sr: Сирија

note: iso.code:TW
en: Taiwan
sr: Тајван

note: iso.code:TJ
en: Tajikistan
sr: Таџикистан

note: iso.code:TZ
en: Tanzania
sr: Танзанија

note: iso.code:TH
en: Thailand
sr: Тајланд

note: iso.code:TL
en: Timor-Leste
sr: Источни Тимор

note: iso.code:TG
en: Togo
sr: Того

note: iso.code:TK
en: Tokelau
sr: Токелау

note: iso.code:TO
en: Tonga
sr: Тонга

note: iso.code:TT
en: Trinidad and Tobago
sr: Тринидад и Тобаго

note: iso.code:TN
en: Tunisia
sr: Тунис

note: iso.code:TM
en: Turkmenistan
sr: Туркменистан

note: iso.code:TC
en: Turks and Caicos Islands
sr: Туркс и Кајкос

note: iso.code:TV
en: Tuvalu
sr: Тувалу

note: iso.code:VI
en: U.S. Virgin Islands
sr: Америчка Девичанска Острва

note: iso.code:UG
en: Uganda
sr: Уганда

note: iso.code:UA
en: Ukraine
sr: Украјина

note: iso.code:AE
en: United Arab Emirates
sr: Уједињени Арапски Емирати

note: iso.code:GB
en: United Kingdom
sr: Уједињено Краљевство

note: iso.code:US
en: United States
sr: Сједињене Америчке Државе

note: iso.code:UM
en: United States Minor Outlying Islands
sr: Мала спољна острва Сједињених Држава

note: iso.code:UY
en: Uruguay
sr: Уругвај

note: iso.code:UZ
en: Uzbekistan
sr: Узбекистан

note: iso.code:VU
en: Vanuatu
sr: Вануату

note: iso.code:VA
en: Vatican City
sr: Ватикан

note: iso.code:VE
en: Venezuela
sr: Венецуела

note: iso.code:VN
en: Vietnam
sr: Вијетнам

note: iso.code:WF
en: Wallis and Futuna
sr: Валис и Футуна

note: iso.code:EH
en: Western Sahara
sr: Западна Сахара

note: iso.code:YE
en: Yemen
sr: Јемен

note: iso.code:YU
en: Yugoslavia
sr: Југославија

note: iso.code:ZM
en: Zambia
sr: Замбија

note: iso.code:ZW
en: Zimbabwe
sr: Зимбабве

note: iso.code:XW
en: [Worldwide]
sr: [Међународно]

note: iso.code:AX
en: Åland Islands
sr: Оландска Острва
