MusicBrainz - en to sv translation catalogue (135 entries)

note: iso.code:AL
en: Albania
sv: Albanien

note: iso.code:DZ
en: Algeria
sv: Algeriet

note: iso.code:AS
en: American Samoa
sv: Amerikanska Samoa

note: iso.code:AQ
en: Antarctica
sv: Antarktis

note: iso.code:AG
en: Antigua and Barbuda
sv: Antigua och Barbuda

note: iso.code:AM
en: Armenia
sv: Armenien

note: iso.code:AU
en: Australia
sv: Australien

note: iso.code:AT
en: Austria
sv: Österrike

note: iso.code:AZ
en: Azerbaijan
sv: Azerbajdzjan

note: iso.code:BY
en: Belarus
sv: Vitryssland

note: iso.code:BE
en: Belgium
sv: Belgien

note: iso.code:BQ
en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
sv: Bonaire

note: iso.code:BA
en: Bosnia and Herzegovina
sv: Bosnien och Herzegovina

note: iso.code:BV
en: Bouvet Island
sv: Bouvetön

note: iso.code:BR
en: Brazil
sv: Brasilien

note: iso.code:IO
en: British Indian Ocean Territory
sv: Brittiska territoriet i Indiska oceanen

note: iso.code:VG
en: British Virgin Islands
sv: Brittiska Jungfruöarna

note: iso.code:BG
en: Bulgaria
sv: Bulgarien

note: iso.code:KH
en: Cambodia
sv: Kambodja

note: iso.code:CM
en: Cameroon
sv: Kamerun

note: iso.code:CA
en: Canada
sv: Kanada

note: iso.code:CV
en: Cape Verde
sv: Kap Verde

note: iso.code:KY
en: Cayman Islands
sv: Caymanöarna

note: iso.code:CF
en: Central African Republic
sv: Centralafrikanska republiken

note: iso.code:CN
en: China
sv: Kina

note: iso.code:CX
en: Christmas Island
sv: Julön

note: iso.code:CC
en: Cocos (Keeling) Islands
sv: Kokosöarna (Keeling)

note: iso.code:KM
en: Comoros
sv: Komorerna

note: iso.code:CG
en: Congo
sv: Kongo

note: iso.code:CK
en: Cook Islands
sv: Cooköarna

note: iso.code:HR
en: Croatia
sv: Kroatien

note: iso.code:CU
en: Cuba
sv: Kuba

note: iso.code:CY
en: Cyprus
sv: Cypern

note: iso.code:XC
en: Czechoslovakia
sv: Tjeckoslovakien

note: iso.code:CI
en: Côte d'Ivoire
sv: Elfensbenskusten

note: iso.code:CD
en: Democratic Republic of the Congo
sv: Demokratiska republiken Kongo

note: iso.code:DK
en: Denmark
sv: Danmark

note: iso.code:DO
en: Dominican Republic
sv: Dominikanska Republiken

note: iso.code:XG
en: East Germany
sv: Östtyskland

note: iso.code:EG
en: Egypt
sv: Egyptien

note: iso.code:GQ
en: Equatorial Guinea
sv: Ekvatorialguinea

note: iso.code:EE
en: Estonia
sv: Estland

note: iso.code:ET
en: Ethiopia
sv: Etiopien

note: iso.code:XE
en: Europe
sv: Europa

note: iso.code:FK
en: Falkland Islands
sv: Falklandsöarna

note: iso.code:FO
en: Faroe Islands
sv: Färöarna

note: iso.code:FM
en: Federated States of Micronesia
sv: Mikronesiens federerade stater

note: iso.code:FR
en: France
sv: Frankrike

note: iso.code:GF
en: French Guiana
sv: Franska Guinea

note: iso.code:PF
en: French Polynesia
sv: Franska Polynesien

note: iso.code:TF
en: French Southern Territories
sv: Franska Sydterritorierna

note: iso.code:GA
en: Gabon
sv: Gabo

note: iso.code:GE
en: Georgia
sv: Georgien

note: iso.code:DE
en: Germany
sv: Tyskland

note: iso.code:GR
en: Greece
sv: Grekland

note: iso.code:GL
en: Greenland
sv: Grönland

note: iso.code:GG
en: Guernsey
sv: Guam

note: iso.code:HM
en: Heard Island and McDonald Islands
sv: Heard- och McDonaldöarna

note: iso.code:HU
en: Hungary
sv: Ungern

note: iso.code:IS
en: Iceland
sv: Island

note: iso.code:IN
en: India
sv: Indien

note: iso.code:ID
en: Indonesia
sv: Indonesien

note: iso.code:IE
en: Ireland
sv: Irland

note: iso.code:IT
en: Italy
sv: Italien

note: iso.code:JO
en: Jordan
sv: Jordanien

note: iso.code:KZ
en: Kazakhstan
sv: Kazakstan

note: iso.code:LV
en: Latvia
sv: Lettland

note: iso.code:LB
en: Lebanon
sv: Libanon

note: iso.code:LY
en: Libya
sv: Libyen

note: iso.code:LT
en: Lithuania
sv: Litauen

note: iso.code:LU
en: Luxembourg
sv: Luxemburg

note: iso.code:MG
en: Madagascar
sv: Madagaskar

note: iso.code:MV
en: Maldives
sv: Maldiverna

note: iso.code:ML
en: Mali
sv: Mal

note: iso.code:MH
en: Marshall Islands
sv: Marshallöarna

note: iso.code:MR
en: Mauritania
sv: Mauritanien

note: iso.code:MD
en: Moldova
sv: Moldavien

note: iso.code:MN
en: Mongolia
sv: Mongolien

note: iso.code:MA
en: Morocco
sv: Marocko

note: iso.code:NL
en: Netherlands
sv: Nederländerna

note: iso.code:AN
en: Netherlands Antilles
sv: Nederländska Antillerna

note: iso.code:NC
en: New Caledonia
sv: Nya Caledonien

note: iso.code:NZ
en: New Zealand
sv: Nya Zealand

note: iso.code:NF
en: Norfolk Island
sv: Norfolkön

note: iso.code:KP
en: North Korea
sv: Nordkorea

note: iso.code:MP
en: Northern Mariana Islands
sv: Nordmarianerna

note: iso.code:NO
en: Norway
sv: Norge

note: iso.code:PS
en: Palestine
sv: Palestina

note: iso.code:PG
en: Papua New Guinea
sv: Papua Nya Guinea

note: iso.code:PH
en: Philippines
sv: Filippinerna

note: iso.code:PN
en: Pitcairn
sv: Pitcairnöarna

note: iso.code:PL
en: Poland
sv: Polen

note: iso.code:RO
en: Romania
sv: Rumänien

note: iso.code:RU
en: Russia
sv: Ryssland

note: iso.code:SH
en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
sv: Saint Helena

note: iso.code:KN
en: Saint Kitts and Nevis
sv: Saint Kitts och Nevis

note: iso.code:MF
en: Saint Martin (French part)
sv: Saint Martin (Franska Delen)

note: iso.code:PM
en: Saint Pierre and Miquelon
sv: Saint Pierre och Miquelon

note: iso.code:VC
en: Saint Vincent and The Grenadines
sv: Saint Vincent och Grenadinerna

note: iso.code:ST
en: Sao Tome and Principe
sv: Sao Tome och Principe

note: iso.code:SA
en: Saudi Arabia
sv: Saudiarabien

note: iso.code:RS
en: Serbia
sv: Serbien

note: iso.code:CS
en: Serbia and Montenegro
sv: Serbien och Montenegro

note: iso.code:SC
en: Seychelles
sv: Seychellerna

note: iso.code:SX
en: Sint Maarten (Dutch part)
sv: Sint Maarten (nederländska delen)

note: iso.code:SK
en: Slovakia
sv: Slovakien

note: iso.code:SI
en: Slovenia
sv: Slovenien

note: iso.code:SB
en: Solomon Islands
sv: Solomonöarna

note: iso.code:ZA
en: South Africa
sv: Sydafrika

note: iso.code:GS
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
sv: Sydgeorgien och Sydsandwichöarna

note: iso.code:KR
en: South Korea
sv: Sydkorea

note: iso.code:SS
en: South Sudan
sv: Sydsudan

note: iso.code:SU
en: Soviet Union
sv: Sovietunionen

note: iso.code:ES
en: Spain
sv: Spanien

note: iso.code:SR
en: Suriname
sv: Surinam

note: iso.code:SJ
en: Svalbard and Jan Mayen
sv: Svalbard och Jan Mayen

note: iso.code:SE
en: Sweden
sv: Sverige

note: iso.code:CH
en: Switzerland
sv: Schweiz

note: iso.code:SY
en: Syria
sv: Syrien

note: iso.code:TT
en: Trinidad and Tobago
sv: Trinidad och Tobago

note: iso.code:TN
en: Tunisia
sv: Tunisien

note: iso.code:TC
en: Turks and Caicos Islands
sv: Turks- och Caicosöarna

note: iso.code:VI
en: U.S. Virgin Islands
sv: Amerikanska Jungfruöarna

note: iso.code:UA
en: Ukraine
sv: Ukraina

note: iso.code:AE
en: United Arab Emirates
sv: Förenade arabemiraten

note: iso.code:GB
en: United Kingdom
sv: Storbritannien

note: iso.code:US
en: United States
sv: USA

note: iso.code:UM
en: United States Minor Outlying Islands
sv: Förenta Staternas mindre öar

note: iso.code:VA
en: Vatican City
sv: Vatikanstaten

note: iso.code:WF
en: Wallis and Futuna
sv: Wallis och Futuna

note: iso.code:EH
en: Western Sahara
sv: Västsahara

note: iso.code:YE
en: Yemen
sv: Jemen

note: iso.code:YU
en: Yugoslavia
sv: Jugoslavien

note: iso.code:XW
en: [Worldwide]
sv: [Världsomfattande]

note: iso.code:AX
en: Åland Islands
sv: Åland
