MusicBrainz - en to hr translation catalogue (198 entries)

note: iso.code:AF
en: Afghanistan
hr: Afganistan

note: iso.code:AL
en: Albania
hr: Albanija

note: iso.code:DZ
en: Algeria
hr: Alžir

note: iso.code:AS
en: American Samoa
hr: Američka Samoa

note: iso.code:AD
en: Andorra
hr: Andora

note: iso.code:AI
en: Anguilla
hr: Angvila

note: iso.code:AQ
en: Antarctica
hr: Antartika

note: iso.code:AG
en: Antigua and Barbuda
hr: Antigva i Barbuda

note: iso.code:AM
en: Armenia
hr: Armenija

note: iso.code:AU
en: Australia
hr: Australija

note: iso.code:AT
en: Austria
hr: Austrija

note: iso.code:AZ
en: Azerbaijan
hr: Azerbajdžan

note: iso.code:BS
en: Bahamas
hr: Bahami

note: iso.code:BH
en: Bahrain
hr: Bahrein

note: iso.code:BD
en: Bangladesh
hr: Bangladeš

note: iso.code:BY
en: Belarus
hr: Bjelorusija

note: iso.code:BE
en: Belgium
hr: Belgija

note: iso.code:BT
en: Bhutan
hr: Butan

note: iso.code:BO
en: Bolivia
hr: Bolivija

note: iso.code:BQ
en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
hr: Bonaire, Sveti Eustahije i Saba

note: iso.code:BA
en: Bosnia and Herzegovina
hr: Bosna i Hercegovina

note: iso.code:BW
en: Botswana
hr: Bocvana

note: iso.code:BV
en: Bouvet Island
hr: Otok Bouvet

note: iso.code:IO
en: British Indian Ocean Territory
hr: Britanski Indijskooceanski teritorij

note: iso.code:VG
en: British Virgin Islands
hr: Britanski Djevičanski otoci

note: iso.code:BN
en: Brunei
hr: Brunej

note: iso.code:BG
en: Bulgaria
hr: Bugarska

note: iso.code:KH
en: Cambodia
hr: Kambodža

note: iso.code:CM
en: Cameroon
hr: Kamerun

note: iso.code:CA
en: Canada
hr: Kanada

note: iso.code:CV
en: Cape Verde
hr: Zelenortska Republika

note: iso.code:KY
en: Cayman Islands
hr: Kajmanski otoci

note: iso.code:CF
en: Central African Republic
hr: Centralna Afrička Republika

note: iso.code:TD
en: Chad
hr: Čad

note: iso.code:CL
en: Chile
hr: Čile

note: iso.code:CN
en: China
hr: Kina

note: iso.code:CX
en: Christmas Island
hr: Uskršnji otoci

note: iso.code:CC
en: Cocos (Keeling) Islands
hr: Kokosovi otoci

note: iso.code:CO
en: Colombia
hr: Kolumbija

note: iso.code:KM
en: Comoros
hr: Komori

note: iso.code:CG
en: Congo
hr: Kongo

note: iso.code:CK
en: Cook Islands
hr: Cookovo Otočje

note: iso.code:CR
en: Costa Rica
hr: Kostarika

note: iso.code:HR
en: Croatia
hr: Hrvatska

note: iso.code:CU
en: Cuba
hr: Kuba

note: iso.code:CY
en: Cyprus
hr: Cipar

note: iso.code:XC
en: Czechoslovakia
hr: Čehoslovačka

note: iso.code:CI
en: Côte d'Ivoire
hr: Obala Bjelokosti

note: iso.code:CD
en: Democratic Republic of the Congo
hr: Demokratska Republika Kongo

note: iso.code:DK
en: Denmark
hr: Danska

note: iso.code:DJ
en: Djibouti
hr: Džibuti

note: iso.code:DM
en: Dominica
hr: Dominika

note: iso.code:DO
en: Dominican Republic
hr: Dominikanska Republika

note: iso.code:XG
en: East Germany
hr: Njemačka Demokratska Republika

note: iso.code:EC
en: Ecuador
hr: Ekvador

note: iso.code:EG
en: Egypt
hr: Egipat

note: iso.code:GQ
en: Equatorial Guinea
hr: Ekvatorska Gvineja

note: iso.code:ER
en: Eritrea
hr: Eritreja

note: iso.code:EE
en: Estonia
hr: Estonija

note: iso.code:ET
en: Ethiopia
hr: Etiopija

note: iso.code:XE
en: Europe
hr: Europa

note: iso.code:FK
en: Falkland Islands
hr: Falklandski otoci

note: iso.code:FO
en: Faroe Islands
hr: Farski otoci

note: iso.code:FM
en: Federated States of Micronesia
hr: Savezne Države Mikronezije

note: iso.code:FJ
en: Fiji
hr: Fidži

note: iso.code:FI
en: Finland
hr: Finska

note: iso.code:FR
en: France
hr: Francuska

note: iso.code:GF
en: French Guiana
hr: Francuska Gvajana

note: iso.code:PF
en: French Polynesia
hr: Francuska Polinezija

note: iso.code:TF
en: French Southern Territories
hr: Francuski južni i antarktički teritoriji

note: iso.code:GM
en: Gambia
hr: Gambija

note: iso.code:GE
en: Georgia
hr: Gruzija

note: iso.code:DE
en: Germany
hr: Njemačka

note: iso.code:GH
en: Ghana
hr: Gana

note: iso.code:GR
en: Greece
hr: Grčka

note: iso.code:GL
en: Greenland
hr: Grennlad

note: iso.code:GP
en: Guadeloupe
hr: Gvadalupa

note: iso.code:GT
en: Guatemala
hr: Gvatemala

note: iso.code:GN
en: Guinea
hr: Gvineja

note: iso.code:GW
en: Guinea-Bissau
hr: Gvineja Bisau

note: iso.code:GY
en: Guyana
hr: Gvajana

note: iso.code:HM
en: Heard Island and McDonald Islands
hr: Otok Heard i otočje McDonald

note: iso.code:HU
en: Hungary
hr: Mađarska

note: iso.code:IS
en: Iceland
hr: Island

note: iso.code:IN
en: India
hr: Indija

note: iso.code:ID
en: Indonesia
hr: Indonezija

note: iso.code:IQ
en: Iraq
hr: Irak

note: iso.code:IE
en: Ireland
hr: Irska

note: iso.code:IM
en: Isle of Man
hr: Otok Man

note: iso.code:IL
en: Israel
hr: Izrael

note: iso.code:IT
en: Italy
hr: Italija

note: iso.code:JM
en: Jamaica
hr: Jamajka

note: iso.code:KZ
en: Kazakhstan
hr: Kazahstan

note: iso.code:KE
en: Kenya
hr: Kenija

note: iso.code:KW
en: Kuwait
hr: Kuvajt

note: iso.code:KG
en: Kyrgyzstan
hr: Kirgistan

note: iso.code:LV
en: Latvia
hr: Latvija

note: iso.code:LB
en: Lebanon
hr: Libanon

note: iso.code:LS
en: Lesotho
hr: Lesoto

note: iso.code:LR
en: Liberia
hr: Liberija

note: iso.code:LY
en: Libya
hr: Libija

note: iso.code:LI
en: Liechtenstein
hr: Lihtenštajn

note: iso.code:LT
en: Lithuania
hr: Litva

note: iso.code:LU
en: Luxembourg
hr: Luksemburg

note: iso.code:MO
en: Macao
hr: Makao

note: iso.code:MG
en: Madagascar
hr: Madagaskar

note: iso.code:MW
en: Malawi
hr: Malavi

note: iso.code:MY
en: Malaysia
hr: Malezija

note: iso.code:MV
en: Maldives
hr: Maldivi

note: iso.code:MH
en: Marshall Islands
hr: Maršalovi Otoci

note: iso.code:MQ
en: Martinique
hr: Martinik

note: iso.code:MR
en: Mauritania
hr: Mauritanija

note: iso.code:MU
en: Mauritius
hr: Mauricijus

note: iso.code:MX
en: Mexico
hr: Meksiko

note: iso.code:MD
en: Moldova
hr: Moldavija

note: iso.code:MC
en: Monaco
hr: Monako

note: iso.code:MN
en: Mongolia
hr: Mongolija

note: iso.code:ME
en: Montenegro
hr: Crna Gora

note: iso.code:MA
en: Morocco
hr: Maroko

note: iso.code:MZ
en: Mozambique
hr: Mozambik

note: iso.code:MM
en: Myanmar
hr: Mjanmar

note: iso.code:NA
en: Namibia
hr: Namibija

note: iso.code:NL
en: Netherlands
hr: Nizozemska

note: iso.code:AN
en: Netherlands Antilles
hr: Nizozemski Antili

note: iso.code:NC
en: New Caledonia
hr: Nova Kaledonija

note: iso.code:NZ
en: New Zealand
hr: Novi Zeland

note: iso.code:NI
en: Nicaragua
hr: Nikaragva

note: iso.code:NG
en: Nigeria
hr: Nigerija

note: iso.code:NF
en: Norfolk Island
hr: Otok Norfolk

note: iso.code:KP
en: North Korea
hr: Sjeverna Koreja

note: iso.code:MP
en: Northern Mariana Islands
hr: Sjevernomarijanski otoci

note: iso.code:NO
en: Norway
hr: Norveška

note: iso.code:PS
en: Palestine
hr: Palestina

note: iso.code:PG
en: Papua New Guinea
hr: Papua Nova Gvineja

note: iso.code:PY
en: Paraguay
hr: Paragvaj

note: iso.code:PH
en: Philippines
hr: Filipini

note: iso.code:PN
en: Pitcairn
hr: Pitcairnovo Otočje

note: iso.code:PL
en: Poland
hr: Poljska

note: iso.code:PR
en: Puerto Rico
hr: Portoriko

note: iso.code:QA
en: Qatar
hr: Katar

note: iso.code:RO
en: Romania
hr: Rumunjska

note: iso.code:RU
en: Russia
hr: Rusija

note: iso.code:RW
en: Rwanda
hr: Ruanda

note: iso.code:BL
en: Saint Barthélemy
hr: Sveti Bartolomej

note: iso.code:SH
en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
hr: Sveta Helena, Ascension i Tristan da Cunha

note: iso.code:KN
en: Saint Kitts and Nevis
hr: Sveti Kristofor i Nevis

note: iso.code:LC
en: Saint Lucia
hr: Sveta Lucija

note: iso.code:MF
en: Saint Martin (French part)
hr: Sveti Martin (Francuska)

note: iso.code:PM
en: Saint Pierre and Miquelon
hr: Sveti Petar i Mikelon

note: iso.code:VC
en: Saint Vincent and The Grenadines
hr: Sveti Vincent i Grenadini

note: iso.code:ST
en: Sao Tome and Principe
hr: Sveti Toma i Princip

note: iso.code:SA
en: Saudi Arabia
hr: Saudijska Arabija

note: iso.code:RS
en: Serbia
hr: Srbija

note: iso.code:CS
en: Serbia and Montenegro
hr: Srbija i Crna Gora

note: iso.code:SC
en: Seychelles
hr: Sejšeli

note: iso.code:SL
en: Sierra Leone
hr: Sijera Leone

note: iso.code:SG
en: Singapore
hr: Singapur

note: iso.code:SX
en: Sint Maarten (Dutch part)
hr: Sveti Martin (Nizozemska)

note: iso.code:SK
en: Slovakia
hr: Slovačka

note: iso.code:SI
en: Slovenia
hr: Slovenija

note: iso.code:SB
en: Solomon Islands
hr: Salomonski Otoci

note: iso.code:SO
en: Somalia
hr: Somalija

note: iso.code:ZA
en: South Africa
hr: Južnoafrička Republika

note: iso.code:GS
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
hr: Južna Georgija i otočje Južni Sandwich

note: iso.code:KR
en: South Korea
hr: Južna Koreja

note: iso.code:SS
en: South Sudan
hr: Južni Sudan

note: iso.code:SU
en: Soviet Union
hr: Sovjetski Savez

note: iso.code:ES
en: Spain
hr: Španjolska

note: iso.code:LK
en: Sri Lanka
hr: Šri Lanka

note: iso.code:SR
en: Suriname
hr: Surinam

note: iso.code:SJ
en: Svalbard and Jan Mayen
hr: Svalbard i Jan Mayen

note: iso.code:SE
en: Sweden
hr: Švedska

note: iso.code:CH
en: Switzerland
hr: Švicarska

note: iso.code:SY
en: Syria
hr: Sirija

note: iso.code:TW
en: Taiwan
hr: Tajvan

note: iso.code:TJ
en: Tajikistan
hr: Tadžikistan

note: iso.code:TZ
en: Tanzania
hr: Tanzanija

note: iso.code:TH
en: Thailand
hr: Tajland

note: iso.code:TL
en: Timor-Leste
hr: Istočni Timor

note: iso.code:TT
en: Trinidad and Tobago
hr: Trinidad i Tobago

note: iso.code:TN
en: Tunisia
hr: Tunis

note: iso.code:TC
en: Turks and Caicos Islands
hr: Otoci Turks i Caicos

note: iso.code:VI
en: U.S. Virgin Islands
hr: Američki Djevičanski otoci

note: iso.code:UA
en: Ukraine
hr: Ukrajina

note: iso.code:AE
en: United Arab Emirates
hr: Ujedinjeni Arapski Emirati

note: iso.code:GB
en: United Kingdom
hr: Ujedinjeno Kraljevstvo

note: iso.code:US
en: United States
hr: Sjedinjene Američke Države

note: iso.code:UM
en: United States Minor Outlying Islands
hr: Mali udaljeni otoci SAD-a

note: iso.code:UY
en: Uruguay
hr: Urugvaj

note: iso.code:VA
en: Vatican City
hr: Vatikan

note: iso.code:VN
en: Vietnam
hr: Vijetnam

note: iso.code:WF
en: Wallis and Futuna
hr: Wallis i Futuna

note: iso.code:EH
en: Western Sahara
hr: Zapadna Sahara

note: iso.code:YE
en: Yemen
hr: Jemen

note: iso.code:YU
en: Yugoslavia
hr: Jugoslavija

note: iso.code:ZM
en: Zambia
hr: Zambija

note: iso.code:ZW
en: Zimbabwe
hr: Zimbabve

note: iso.code:AX
en: Åland Islands
hr: Ålandski otoci
