MusicBrainz - en to ar translation catalogue (298 entries)

en: Unmatched Files
ar: الملفات غير المطابقة

en: Album %(id)s loaded: %(artist)s - %(album)s
ar: حُمّل الألبوم %(id)s: ‏%(artist)s - ‏%(album)s

en: Loading album %(id)s …
ar: يحمّل الألبوم %(id)s…

en: [loading album information]
ar: [يحمّل معلومات الألبوم]

en: [could not load album %s]
ar: [تعذّر تحميل الألبوم %s]

en: Error loading collections: %(error)s
ar: عُطل أثناء تحميل التجميعات: %(error)s

en: Remove
ar: أزِل

en: File '%(filename)s' identified!
ar: عُرّف الملف ”%(filename)s“!

en: No matching tracks for file '%(filename)s'
ar: لا مقطوعات تطابق الملف ”%(filename)s“

en: Looking up the metadata for file %(filename)s …
ar: يبحث عن معلومات وصفية للملف %(filename)s…

en: Info
ar: معلومات

en: Error loading plugins list: %(error)s
ar: عُطل أثناء تحميل قائمة الملحقات: %(error)s

en: General
ar: عام

en: Preferred release types
ar: أنواع الإصدار المفضلة

en: Enable track ratings
ar: فعّل إعدادات المقطوعة

en: Submit ratings to MusicBrainz
ar: أرسِل التقييمات إلى MusicBrainz

en: Tags
ar: الوسوم

en: Clear existing tags
ar: امسح الوسوم الموجودة

en: Remove ID3 tags from FLAC files
ar: أزِل وسوم ID3 من ملفات FLAC

en: Remove APEv2 tags from MP3 files
ar: أزِل وسوم APE الإصدارة الثانية من ملفات MP3

en: Remove APEv2 tags from AAC files
ar: أزِل وسوم APE الإصدارة الثانية من ملفات AAC

en: Remove APEv2 tags from AC3 files
ar: أزِل وسوم APE الإصدارة الثانية من ملفات AC3

en: File Naming
ar: تسمية الملفات

en: Delete empty directories
ar: احذف الأدلة الفارغة

en: Windows compatibility
ar: التوافق مع وندوز

en: Scripting
ar: السكربتات

en: User Interface
ar: واجهة المستخدم

en: Advanced
ar: متقدّم

en: Ignore hidden files
ar: تجاهل الملفات المخفية

en: Listen only on localhost
ar: استمع إلى localhost فقط

en: Tracks
ar: المقطوعات

en: Year
ar: السنة

en: Country
ar: البلد

en: Cat No
ar: رقم الكتالوج

en: [no barcode]
ar: [لا باركود]

en: [no release info]
ar: [لا معلومات إصدار]

en: MusicBrainz Account
ar: حساب MusicBrainz

en: Authorization code:
ar: رمز الاستيثاق:

en: Removing album %(id)s: %(artist)s - %(album)s
ar: يُزيل الألبوم %(id)s: ‏%(artist)s - ‏%(album)s

en: Error while reading CD:
    
    %s
ar: عطل أثناء قراءة الأسطوانة:
    
    %s

en: 250 px
ar: 250 بكسل

en: 500 px
ar: 500 بكسل

en: 1200 px
ar: 1200 بكسل

en: Full size
ar: المقاس الكامل

en: <br/>Translated to LANG by %s
ar: <br/>ترجم التطبيق إلى العربية: %s

en: Restore &Defaults
ar: استعد المب&دئيات

en: Album
ar: الألبوم

en: Artist
ar: الفنّان

en: Date
ar: التاريخ

en: Refresh List
ar: أنعِش القائمة

en: View release on MusicBrainz
ar: اعرض الإصدار على MusicBrainz

en: Tracks contain different images
ar: تحتوي المقطوعات صورا مختلفة

en: Show more details
ar: اعرض تفاصيل أكثر

en: Show more details…
ar: اعرض تفاصيل أكثر…

en: &Move tagged files here
ar: ا&نقل الملفات الموسومة هنا

en: Show &hidden files
ar: اعرض الملفات الم&خفية

en: &Set as starting directory
ar: ا&ضبط كدليل البدء

en: Type
ar: النوع

en: Cover
ar: الغلاف

en: Filename:
ar: اسم الملف

en: Format:
ar: النسق:

en: Size:
ar: الحجم:

en: Length:
ar: الطول:

en: Bitrate:
ar: معدّل البت:

en: Channels:
ar: القنوات:

en: Album:
ar: الألبوم:

en: Artist:
ar: الفنان:

en: Tracklist:
ar: قائمة المقطوعات:

en: Album Info
ar: معلومات الألبو

en: Track Info
ar: معلومات الوسيط

en: &Info
ar: م&علوما

en: Files
ar: الملفات

en: Albums
ar: الألبومات

en: Pending files
ar: الملفات المرجأة

en: Pending requests
ar: الطلبات المرجأة

en: Title
ar: العنوان

en: Length
ar: الطول

en: Album Artist
ar: فنّان الألبوم

en: Composer
ar: الملحّن

en: Media
ar: الوسيط

en: Genre
ar: النوع

en: Original Release Date
ar: تاريخ الإصدار الأصلي

en: Bad match
ar: مطابقة سيئة

en: Poor match
ar: مطابقة ضعيفة

en: Ok match
ar: مطابقة لا بأس بها

en: Good match
ar: مطابقة جيد

en: Great match
ar: مطابقة رائعة

en: Excellent match
ar: مطابقة ممتازة

en: &Expand all
ar: و&سّع الكل

en: &Collapse all
ar: ا&طوِ الكل

en: Select &all
ar: حدّد ال&كل

en: &Other versions
ar: إصدارات أ&خرى

en: Loading…
ar: يحمّل…

en: Collections
ar: التجميعات

en: P&lugins
ar: الملح&قات

en: Album modified
ar: تعدّل الألبوم

en: Album unchanged
ar: لم يتغيّر الألبوم

en: Track saved
ar: حُفظت المقطوعة

en: Activity History
ar: تأريخ النشاط

en: Unsaved Changes
ar: تغييرات غير محفوظة

en: Are you sure you want to quit Picard?
ar: أمتأكّد من إنهاء Picard؟

en: &Quit Picard
ar: أ&نهِ Picard

en: Ready
ar: جاهز

en: Listening on port %(port)d
ar: يستمع إلى المنفذ %(port)d

en: &Options…
ar: &خيارات…

en: &Cut
ar: &قص

en: &Paste
ar: أل&صِق

en: &Help…
ar: م&ساعدة…

en: &About…
ar: &عن…

en: &Donate…
ar: &تبرّع…

en: &Report a Bug…
ar: أبلِ&غ عن علة…

en: &Support Forum…
ar: منتدى ال&دعم…

en: &Add Files…
ar: أ&ضِف ملفات…

en: Add Fold&er…
ar: أضِ&ف مجلدا…

en: &Save
ar: احف&ظ

en: Save selected files
ar: احفظ الملفات المحددة

en: E&xit
ar: ا&خرج

en: &Remove
ar: أ&زِل

en: Remove selected files/albums
ar: أزِل الملفات/الألبومات المحددة

en: Lookup selected item on MusicBrainz website
ar: ابحث عن العنصر المحدّد في موقع MusicBrainz

en: Search for similar albums…
ar: ابحث عن ألبومات مشابهة…

en: View similar releases and optionally choose a different release
ar: اعرض الإصدارات المشابهة واختر إصدارا مختلفا إن أرد

en: Search for similar tracks…
ar: ابحث عن مقطوعات مشابهة…

en: View similar tracks and optionally choose a different release
ar: اعرض المقطوعات المشابهة واختر إصدارا مختلفا إن أرد

en: File &Browser
ar: مت&صفّح الملفات

en: &Actions
ar: الإجرا&ءات

en: &Scan
ar: ا&فحص

en: &Lookup
ar: اب&حث

en: Lookup selected items in MusicBrainz
ar: ابحث عن العناصر المحدّدة في MusicBrainz

en: &Info…
ar: م&علومات…

en: &Refresh
ar: أن&عِش

en: &Rename Files
ar: &غيّر أسماء الملفات

en: Save &Tags
ar: احفظ الو&سوم

en: Tags From &File Names…
ar: الوسوم من أسماء المل&فات…

en: &Open My Collections in Browser
ar: ا&فتح تجميعاتي في المتصفّح

en: View Activity &History
ar: اعرض &تأريخ النشاط

en: Open in &Player
ar: افتح في المش&غّل

en: Play the file in your default media player
ar: شغّل الملف بمشغّل الوسائط المبدئي

en: Open Containing &Folder
ar: افتح المجل&د المحتوي

en: Open the containing folder in your file explorer
ar: افتح المجلد المحتوي في متصفّح الملفات

en: &File
ar: &ملف

en: &Edit
ar: ت&حرير

en: &View
ar: من&ظور

en: &Options
ar: &خيارات

en: &Tools
ar: أ&دوات

en: &Help
ar: م&ساعدة

en: Actions
ar: الإجراءات

en: Track
ar: مقطوعة

en: All supported formats
ar: كل النسق المدعومة

en: Adding multiple directories from '%(directory)s' …
ar: يضيف عدة أدلة من ”%(directory)s“…

en: Adding directory: '%(directory)s' …
ar: يضيف الدليل: ”%(directory)s“…

en: Configuration Required
ar: الضبط مطلوب

en: Authentication Required
ar: الاستيثاق مطلوب

en: Picard needs authorization to access your personal data on the MusicBrainz server. Would you like to log in now?
ar: يحتاج Picard استيثاقا للوصول إلى معلوماتك الشخصية في خادوم MusicBrainz. أتريد الولوج الآن؟

en: Displays original and new tags for the selected files
ar: يعرض الوسوم الأصلية والجديدة للملفات المحدد

en: Tag
ar: الوسم

en: Original Value
ar: القيمة الأصلية

en: New Value
ar: قيمة جديدة

en: Add New Tag…
ar: أضِف وسما جديدا…

en: Show Changes First
ar: اعرض التغييرات أولا

en: Edit…
ar: حرّر…

en: Add to 'Preserve Tags' List
ar: أضِف إلى قائمة ”الوسوم المحجوزة“

en: Remove from 'Preserve Tags' List
ar: أزِل من قائمة ”الوسوم المحجوزة“

en: Use Original Value | Use Original Values
ar[0]: استخدم القيمة الأصلية
ar[1]: استخدم القيمة الأصلية
ar[2]: استخدم القيمتين الأصليتين
ar[3]: استخدم القيم الأصلية
ar[4]: استخدم القيم الأصلية
ar[5]: استخدم القيم الأصلية

en: The server %s requires you to login. Please enter your username and password.
ar: يطلب الخادوم %s منك الولوج. رجاءً أدخِل اسم المستخدم وكلمة السر.

en: The proxy %s requires you to login. Please enter your username and password.
ar: يطلب الوسيط %s منك الولوج. رجاءً أدخِل اسم المستخدم وكلمة السر.

en: Make It So!
ar: طبّقها!

en: The file naming format must not be empty.
ar: يجب ألا يكون تنسيق تسمية الملف فارغا

en: File Name
ar: اسم الملف

en: The following releases on MusicBrainz match the CD:
ar: الإصدارات الآتية في MusicBrainz تطابق الأسطوانة:

en: &Cancel
ar: أل&غِ

en: Edit Tag
ar: حرّر الوسم

en: Edit value
ar: حرّر القيم

en: Add value
ar: أضِف قيم

en: Remove value
ar: أزِل القيمة

en: Options
ar: خيارات

en: Advanced options
ar: خيارات متقدم

en: Ignore file paths matching the following regular expression:
ar: تجاهل مسارات الملفات التي تطابق التعبير النمطي الآتي:

en: Ignore track duration difference under this number of seconds
ar: تجاهل اختلاف مدة المقطوعة إن كان أقل من كذا ثانية

en: Ignore the following tracks when determining whether a release is complete
ar: تجاهل المقطوعات الآتية عند تحديد فيما إذا كان الإصدار مكتملا

en: Video tracks
ar: مقطوعات الفديو

en: Move selected item up
ar: انقل العنصر المحدد لأعلى

en: Move selected item down
ar: انقل العنصر المحدد لأسفل

en: Browse…
ar: تصفّح…

en: Download…
ar: نزّل…

en: API key:
ar: مفتاح API:

en: Get API key…
ar: اجلب مفتاح API…

en: MusicBrainz Server
ar: خادوم MusicBrainz

en: Port:
ar: المنفذ

en: Server address:
ar: عنوان الخادوم:

en: Log in
ar: لِج

en: Log out
ar: اخرج

en:  %
ar:  ٪

en: User interface language:
ar: لغة واجهة المستخدم:

en: Miscellaneous
ar: متنوّع

en: Customize Action Toolbar
ar: خصّص شريط أدوات الإجراءات

en: Add a new button to Toolbar
ar: أضِف زرا جديدا إلى شريط الأدوات

en: Add Action
ar: أضِف إجراء

en: Insert a separator
ar: أدرج فاصلا

en: Add Separator
ar: أضِف فاصلا

en: Remove button from toolbar
ar: أزِل الزر من شريط الأدوات

en: Username:
ar: اسم المستخدم:

en: Password:
ar: كلمة السر:

en: Browser Integration
ar: التكامل مع المتصفّح

en: Default listening port:
ar: منفذ الاستماع المبدئي:

en: Plugins
ar: الملحقات

en: Name
ar: الاسم

en: Version
ar: الإصدارة

en: Install plugin…
ar: ثبّت ملحقة…

en: Open plugin folder
ar: افتح مجلد الملحقات

en: Reload List of Plugins
ar: أعِد تحميل قائمة الملحقات

en: E-mail:
ar: البريد الإلكتروني

en: Move files when saving
ar: انقل الملفات عند الحفظ

en: Destination directory:
ar: الدليل المقصد:

en: Rename files when saving
ar: غيّر أسماء الملفات عند الحف

en: Authentication required
ar: الاستيثاق مطلوب

en: Select types…
ar: اختر الأنواع…

en: Only use images of the following size:
ar: استخدم صورا بهذا المقاس فقط:

en: Download only approved images
ar: نزّل الصور الموافق عليها فقط

en: Convert File Names to Tags
ar: حوّل أسماء الملفات إلى وسوم

en: Replace underscores with spaces
ar: استبدل الشرطات السفلية بمسافات

en: &Preview
ar: &عاين

en: &Ok
ar: &حسنا

en: Regex Error
ar: خطأ في التعبير النمطي

en: &Restore all Defaults
ar: ا&ستعد كل المبدئيات

en: Reset all of Picard's settings
ar: صفّر كل إعدادات Picard

en: Reset all settings for current option page
ar: صفّر كل إعدادات صفحة الخيارات الحالية

en: You are about to reset your options for this page.
ar: أنت على وشك تصفير كل الخيارات في هذه الصفحة.

en: Warning! This will reset all of your settings.
ar: تحذير! سيصفّر هذا كل إعداداتك.

en: Confirm Reset
ar: أكّد التصفير

en: Are you sure?
ar: أمتأكد؟

en: Logged in as <b>%s</b>.
ar: والج كَ‍ <b>%s</b>.

en: System default
ar: مبدئيات النظام

en: Language changed
ar: تغيّرت اللغة

en: You have changed the interface language. You have to restart Picard in order for the change to take effect.
ar: لقد غيّرت لغة الواجهة. عليك إعادة تشغيل Picard ليأخذ التغيير مفعوله.

en: Add Folder
ar: أضِف مجلدا

en: Add Files
ar: أضِف ملفات

en: Lookup
ar: ابحث

en: Scan
ar: افحص

en: Lookup in Browser
ar: ابحث في المتصفّح

en: Save
ar: احفظ

en: Open in Player
ar: افتح في المشغّل

en: Drag and Drop to re-order
ar: اسحب وأفلِت لإعادة الترتيب

en: Confirm Remove
ar: أكّد الإزالة

en: Matching
ar: المطابقة

en: Network
ar: الشبكة

en: The plugin "%(plugin)s" is not compatible with this version of Picard.
ar: الملحقة ”%(plugin)s“ غير متوافقة مع إصدارة Picard هذه.

en: The plugin "%(plugin)s" will be upgraded to version %(version)s on next run of Picard.
ar: ستُرقّى الملحقة ”%(plugin)s“ إلى الإصدارة %(version)s في التشغيل التالي لِ‍ Picard.

en: Restart Picard to upgrade to new version
ar: أعِد تشغيل Picard للترقية إلى إصدارة أحدث

en: New version available
ar: تتوفر إصدارة جديد

en: Authors
ar: المؤلفو

en: License
ar: الرخصة

en: The plugin "%(plugin)s" could not be downloaded.
ar: تعذّر تنزيل الملحقة ”%(plugin)s“.

en: Please try again later.
ar: رجاء أعِد المحاولة لاحقا.

en: Ratings
ar: التقييمات

en: Reset all
ar: صفّر الكل

en: The location to move files to must not be empty.
ar: المكان حيث ستُنقل إليه الملفات يجب ألا يكون فارغا.

en: Script Error
ar: عطل في السكربت

en: <strong>Loading…</strong>
ar: <strong>يحمّل…</strong>

en: Retry
ar: أعِد المحاولة

en: <strong>No results found. Please try a different search query.</strong>
ar: <strong>لم يُعثر على نتائج. رجاءً أعِد البحث باستعلام مختلف.</strong>

en: Load into Picard
ar: حمّل في Picard

en: Album Search Results
ar: نتائج البحث عن الألبومات

en: Language
ar: اللغة

en: Status
ar: الحالة

en: Show in browser
ar: اعرض في المتصفّح

en: Track Search Results
ar: نتائج البحث عن المقطوعات

en: Release
ar: الإصدار

en: Rename script
ar: غيّر اسم السكربت

en: Remove script
ar: أزِل السكربت

en: Are you sure you want to remove this script?
ar: أمتأكد من إزالة هذا السكربت؟

en: Artists
ar: الفنّانون

en: Catalog Number
ar: رقم الكتالوج

en: Comment
ar: تعليق

en: Copyright
ar: حقوق النسخ

en: Disc Id
ar: معرّف الأسطوان

en: Disc Number
ar: رقم الأسطوان

en: Encoded By
ar: رمّزهُ

en: Encoder Settings
ar: إعدادات المرمّز

en: Engineer
ar: المهندس

en: Lyrics
ar: الكلمات

en: Mixer
ar: المازج

en: Original Album
ar: الألبوم الأصلي

en: Original Artist
ar: الفنّان الأصلي

en: Original Year
ar: السنة الأصلية

en: Performer
ar: المؤدي

en: Producer
ar: المنتج

en: Rating
ar: التقييم

en: Release Country
ar: بلد الإصدار

en: Release Status
ar: حالة الإصدار

en: Release Type
ar: نوع الإصدار

en: Total Discs
ar: إجمالي الأسطوانات

en: Total Tracks
ar: إجمالي المقطوعات

en: Track Number
ar: رقم المقطوعة

en: Artist Website
ar: موقع الفنّان

en: Writer
ar: الكاتب

en: Web Browser Error
ar: عطل في متصفّح الوب

en: Error while launching a web browser:
    
    %s
ar: عطل أثناء إطلاق متصفّح الوب:
    
    %s
