MusicBrainz - en to cy translation catalogue (131 entries)

en: Loading album %(id)s …
cy: Llwytho albwm %(id)s …

en: [loading album information]
cy: [llwytho gwybodaeth yr albwm]

en: [could not load album %s]
cy: [methu llwytho albwm %s]

en: Merge
cy: Cyfuno

en: Remove
cy: Tynnu

en: Error
cy: Gwall

en: Info
cy: Gwybodaeth

en: General
cy: Cyffredinol

en: Submit ratings to MusicBrainz
cy: Argymell graddiau i MusicBrainz

en: Tags
cy: Tagiau

en: Cover Art
cy: Celf Albwm

en: Save cover images as separate files
cy: Cadw testyn celf albwm fel ffeiliau ar wahan

en: Tracks
cy: Traciau

en: Year
cy: Blwyddyn

en: Country
cy: Gwlad

en: Format
cy: Fformat

en: Cat No
cy: Rhif Cat

en: [no barcode]
cy: [dim cod bar]

en: [no release info]
cy: [dim gwyb rhyddhau]

en: CD Lookup Error
cy: Gwall Edrych Lan CD

en: Unknown
cy: Anadnabyddus

en: 250 px
cy: 250 pcsl

en: 500 px
cy: 500 pcsl

en: 1200 px
cy: 1200 pcsl

en: Full size
cy: Maint llawn

en: Cover Art Archive
cy: Archif Celf Albwm

en: <br/>Translated to LANG by %s
cy: <br/>Cyfiethwyd i Cymraeg gan %s

en: Album
cy: Albwm

en: Date
cy: Dyddiad

en: Labels
cy: Labeli

en: Catalog #s
cy: #au Catalog

en: Barcode
cy: Cod bar

en: Filename:
cy: Enw ffeil:

en: Format:
cy: Fformat:

en: Size:
cy: Maint:

en: Length:
cy: Hyd:

en: Bitrate:
cy: Cyfradd ddidol:

en: Channels:
cy: Sianeli:

en: Album:
cy: Albwm:

en: Album Info
cy: Gwybodaeth Albwm

en: &Info
cy: &Gwybodaeth

en: Files
cy: Ffeiliau

en: Albums
cy: Albwmau

en: Title
cy: Teitl

en: Length
cy: Hyd

en: Album Artist
cy: Artist Albwm

en: Composer
cy: Cyfansoddwr

en: Disc Subtitle
cy: Isdeitl Disg

en: Loading…
cy: Llwytho…

en: Collections
cy: Casgliadau

en: file view
cy: golwg ffeil

en: Clusters
cy: Clystyrau

en: album view
cy: golwg albwm

en: Activity History
cy: Hanes Gweithgaredd

en: &Quit Picard
cy: &Gadael Picard

en: Ready
cy: Barod

en: Listening on port %(port)d
cy: Gwrando ar porth %(port)d

en: You need to configure your AcoustID API key before you can submit fingerprints.
cy: Rhaid ffurfweddu eich allwedd API AcoustID cyn allwch argymell bysbrintiau.

en: &Options…
cy: &Dewisiadau…

en: &Cut
cy: &Torri

en: &Paste
cy: &Gludo

en: &Help…
cy: &Cymorth

en: &About…
cy: &Ynghylch…

en: &Donate…
cy: &Rhoi

en: &Support Forum…
cy: &Fforwm Cymorth

en: &Add Files…
cy: &Ychwangu ffeiliau…

en: Add Fold&er…
cy: Yc&hwangu plygell…

en: &Save
cy: &Cadw

en: E&xit
cy: G&adael

en: &Remove
cy: &Tynnu

en: &Cover Art
cy: &Celf Albwm

en: Search
cy: Chwilio

en: &Info…
cy: &Gwyb…

en: &File
cy: &Ffeil

en: &Options
cy: &Dewisiadau

en: &Help
cy: &Cymorth

en: Track
cy: Trac

en: Audio fingerprinting is not yet configured. Would you like to configure it now?
cy: Nid yw bysbrintio clywedol wedi ffurfweddu. Hoffwch ei ffurfweddu nawr?

en: File Name
cy: Enw Ffeil

en: CD Lookup
cy: Edrych lan CD

en: &Cancel
cy: &Diddymu

en: A&rtwork
cy: &Celflun

en: Options
cy: Dewisiadau

en: Audio Fingerprinting
cy: Bysbrintio Clywedol

en: Do not use audio fingerprinting
cy: Paid defnyddio bysbrintio clywedol

en: Use AcoustID
cy: Defnyddio AcoustID

en: AcoustID Settings
cy: Gosodiadau AcoustID

en: Fingerprint calculator:
cy: Cyfrifiannell bysbrint:

en: Download…
cy: Lawrlwytho…

en: API key:
cy: Allwedd API:

en: Get API key…
cy: Cael allwedd API…

en: MusicBrainz Server
cy: Gweinyddwr MusicBrainz

en: Port:
cy: Porth:

en: Default
cy: Rhagosodedig

en: Username:
cy: Enw defnyddiwr

en: Password:
cy: Cyfrinair:

en: Plugins
cy: Ategion

en: Name
cy: Enw

en: Version
cy: Fersiwn

en: Install plugin…
cy: Gosod ategyn…

en: Details
cy: Manylion

en: E-mail:
cy: E-bost:

en: 2.4
cy: 2,4

en: &Ok
cy: &Iawn

en: Fingerprinting
cy: Bysbrintio

en: Add Folder
cy: Ychwangu plygell

en: Add Files
cy: Ychwangu ffeiliau

en: Save
cy: Cadw

en: Network
cy: Rhwydwaith

en: License
cy: Trwydded

en: Language
cy: Iaith

en: AcoustID Fingerprint
cy: Bysbrint AcoustID

en: Album Artist Sort Order
cy: Trefn Artist Albwm

en: Album Sort Order
cy: Trefn Albwm

en: Artist Sort Order
cy: Trefn Artist

en: Catalog Number
cy: Rhif Catalog

en: Comment
cy: Sylw

en: Conductor
cy: Arweinydd

en: Copyright
cy: Hawlfraint

en: Disc Number
cy: Rhif Disg

en: MusicIP Fingerprint
cy: Bysbrint MusicIP

en: Producer
cy: Cynhyrchydd

en: Rating
cy: Gradd

en: Script
cy: Sgript

en: Subtitle
cy: Isdeitl

en: Title Sort Order
cy: Trefn Teitl

en: Total Discs
cy: Cyfanswm Disgiau

en: Total Tracks
cy: Cyfanswm Traciau

en: Track Number
cy: Rhif y Trac

en: Writer
cy: Ysgrifennwr

en: Error while launching a web browser:
    
    %s
cy: Gwall dechrau porwr:
    
    %s
