MusicBrainz - en to da translation catalogue (325 entries)

en: Unmatched Files
da: ikke-matchede filer

en: Album %(id)s loaded: %(artist)s - %(album)s
da: Album %(id)s indlæst: %(artist)s – %(album)s

en: Loading album %(id)s …
da: Indlæser album %(id)s…

en: [loading album information]
da: [henter albuminformation]

en: [could not load album %s]
da: [kunne ikke indlæse album %s]

en: Cluster %(album)s identified!
da: Klyngen %(album)s identificeret!

en: Looking up the metadata for cluster %(album)s…
da: Slår metadata op for klyngen %(album)s…

en: Added %(count)i release to collection "%(name)s" | Added %(count)i releases to collection "%(name)s"
da[0]: Tilføjede %(count)i udgivelse til samlingen "%(name)s"
da[1]: Tilføjede %(count)i udgivelser til samlingen "%(name)s"

en: Removed %(count)i release from collection "%(name)s" | Removed %(count)i releases from collection "%(name)s"
da[0]: Fjernede %(count)i udgivelse fra samlingen "%(name)s"
da[1]: Fjernede %(count)i udgivelser fra samlingen "%(name)s"

en: Merge
da: Sammenflet

en: Remove
da: Fjern

en: No matching tracks above the threshold for file '%(filename)s'
da: Ingen matchende skæringer for filen "%(filename)s" over grænseværdien

en: File '%(filename)s' identified!
da: Filen '%(filename)s' blev identificeret!

en: No matching tracks for file '%(filename)s'
da: Ingen matchende skæringen for filen "%(filename)s"

en: Looking up the metadata for file %(filename)s …
da: Slår metadata for filen %(filename)s op…

en: Error
da: Fejl

en: General
da: Generelt

en: Server address
da: Serveradresse

en: Automatically scan all new files
da: Skan automatisk alle nye filer

en: Ignore MBIDs when loading new files
da: Ignorer MBID'er ved indlæsning af nye filer

en: Use standardized artist names
da: Brug standardiserede kunstnernavne

en: Convert Unicode punctuation characters to ASCII
da: Omdan Unicode-tegnsætning til ASCII

en: Use release relationships
da: Brug udgivelsessammenhænge

en: Preferred release types
da: Foretrukne udgivelsestyper

en: Preferred release countries
da: Foretrukne udgivelseslande

en: Use folksonomy tags as genre
da: Brug folksonomitags som genre

en: Enable track ratings
da: Aktiver skæringsvurderinger

en: Submit ratings to MusicBrainz
da: Send vurderinger til MusicBrainz

en: Preserve timestamps of tagged files
da: Bevar tidsstempel for taggede filer

en: Clear existing tags
da: Ryd eksisterende tags

en: Remove ID3 tags from FLAC files
da: Fjern ID3-tags fra FLAC-filer

en: Remove APEv2 tags from MP3 files
da: Fjern APEv2-tags fra MP3-filer

en: ID3v2 text encoding
da: ID3v2-tekstkodning

en: Remove APEv2 tags from AAC files
da: Fjern APEv2-tags fra AAC-filer

en: Remove APEv2 tags from AC3 files
da: Fjern APEv2-tags fra AC3-filer

en: Cover Art
da: Omslag

en: Embed cover images into tags
da: Indsæt omslag i tags

en: Save cover images as separate files
da: Gem omslag som separate filer

en: File Naming
da: Navngivning af filer

en: Delete empty directories
da: Slet tomme mapper

en: Replace non-ASCII characters
da: Erstat tegn der ikke er ASCII-tegn

en: Windows compatibility
da: Windows-kompatibilitet

en: Scripting
da: Skriptning

en: User Interface
da: Brugergrænseflade

en: Show text labels under icons
da: Vis tekstmærkater under ikoner

en: User interface language
da: Sprog for brugerfladen

en: Allow selection of multiple directories
da: Tillad markering af flere mapper

en: Show a quit confirmation dialog for unsaved changes
da: Vis et vindue til bekræftelse af afslutning hvis der er ugemte ændringer

en: Advanced
da: Avanceret

en: Minimal similarity for file lookups
da: Mindste lighed for filopslag

en: Minimal similarity for cluster lookups
da: Mindste lighed for klyngeopslag

en: Minimal similarity for matching files to tracks
da: Mindste lighed for matchning af filer til skæringer

en: Tracks
da: Skæringer

en: Year
da: År

en: Country
da: Land

en: Label
da: Selskab

en: Cat No
da: Kat.nr.

en: [no barcode]
da: [ingen stregkode]

en: [no release info]
da: [ingen udgivelsesinfo]

en: MusicBrainz Account
da: MusicBrainz‐konto

en: Removing album %(id)s: %(artist)s - %(album)s
da: Fjerner album %(id)s: %(artist)s - %(album)s

en: CD Lookup Error
da: Fejl under cd-opslag

en: Error while reading CD:
    
    %s
da: Fejl under læsning af CD:
    
    %s

en: AcoustID lookup network error for '%(filename)s'!
da: AcoustID-opslagsnetværksfejl for "%(filename)s"!

en: AcoustID lookup failed for '%(filename)s'!
da: AcoustID-opslag mislykkedes for "%(filename)s"!

en: AcoustID lookup returned no result for file '%(filename)s'
da: AcoustID-opslag gav ingen resultater for filen "%(filename)s"

en: Looking up the fingerprint for file '%(filename)s' …
da: Slår fingeraftryk for filen "%(filename)s" op…

en: Submitting AcoustIDs …
da: Sender AcoustID’er…

en: AcoustID submission failed with error '%(error)s': %(message)s
da: AcoustID-indsending mislykkedes med fejlen "%(error)s": %(message)s

en: Unknown
da: Ukendt

en: Full size
da: Fuld størrelse

en: Local Files
da: Lokale filer

en: <br/>Translated to LANG by %s
da: <br/>Oversat til dansk af %s

en: Artist
da: Kunstner

en: Date
da: Dato

en: Labels
da: Selskaber

en: Catalog #s
da: Katalognumre

en: Barcode
da: Stregkode

en: Refresh List
da: Genindlæs liste

en: %(name)s (%(count)i release) | %(name)s (%(count)i releases)
da[0]: %(name)s (%(count)i udgivelse)
da[1]: %(name)s (%(count)i udgivelser)

en: View release on MusicBrainz
da: Vis udgivelse på MusicBrainz

en: &Move tagged files here
da: Flyt taggede filer hertil

en: Show &hidden files
da: Vis skjulte filer

en: &Set as starting directory
da: &Sæt som startmappe

en: Cover
da: Omslag

en: Filename:
da: Filnavn:

en: Size:
da: Størrelse:

en: Length:
da: Længde:

en: Bitrate:
da: Bitfrekvens:

en: Sample rate:
da: Samplefrekvens:

en: Channels:
da: Kanaler:

en: Artist:
da: Kunstner:

en: Disc %d
da: Disk %d

en: Files
da: Filer

en: Albums
da: Albummer

en: Title
da: Titel

en: Length
da: Længde

en: Album Artist
da: Albumkunstner

en: Composer
da: Komponist

en: Disc Subtitle
da: Diskundertitel

en: Media
da: Medie

en: Original Release Date
da: Oprindelig udgivelsesdato

en: &Expand all
da: Fold alle ud

en: &Collapse all
da: Fold alle sammen

en: Select &all
da: Marker &alt

en: &Other versions
da: Andre udgaver

en: Loading…
da: Indlæser…

en: Collections
da: Samlinger

en: file view
da: filvisning

en: Clusters
da: Klynger

en: album view
da: albumvisning

en: Contains albums and matched files
da: Indeholder albummer og matchede filer

en: Track saved
da: Skæring gemt

en: Activity History
da: Aktivitetshistorik

en: Unsaved Changes
da: Ugemte ændringer

en: Are you sure you want to quit Picard?
da: Er du sikker på du vil afslutte Picard?

en: There is %d unsaved file. Closing Picard will lose all unsaved changes. | There are %d unsaved files. Closing Picard will lose all unsaved changes.
da[0]: Der er %d ugemt fil. Alle ændringer vil gå tabt hvis du lukker Picard.
da[1]: Der er %d ugemte filer. Alle ændringer vil gå tabt hvis du lukker Picard.

en: &Quit Picard
da: Afslut Picard

en: Ready
da: Klar

en: Listening on port %(port)d
da: Lytter på port %(port)d

en: You need to configure your AcoustID API key before you can submit fingerprints.
da: Du skal angive din AcoustID API-nøgle før du kan indsende fingeraftryk.

en: &Options…
da: &Indstillinger…

en: &Cut
da: &Klip

en: &Paste
da: &Indsæt

en: &Help…
da: &Hjælp…

en: &About…
da: &Om…

en: &Donate…
da: &Donér…

en: &Report a Bug…
da: &Rapportér en fejl…

en: &Support Forum…
da: &Hjælpeforum…

en: &Add Files…
da: &Tilføj filer…

en: Add files to the tagger
da: Tilføj filer til taggeren

en: Add Fold&er…
da: Tilføj &mappe…

en: Add a folder to the tagger
da: Tilføj en mappe til taggeren

en: &Save
da: &Gem

en: Save selected files
da: Gem valgte filer

en: S&ubmit AcoustIDs
da: Indsend Aco&ustID’er

en: Submit acoustic fingerprints
da: Indsend akustiske fingeraftryk

en: E&xit
da: Afslut

en: &Remove
da: Fje&rn

en: Remove selected files/albums
da: Fjern valgte filer/album

en: Lookup in &Browser
da: Slå op i &browser

en: Lookup selected item on MusicBrainz website
da: Slå det valgte element op på MusicBrainz-netstedet

en: File &Browser
da: Filbrowser

en: &Cover Art
da: Omslag

en: Search
da: Søg

en: Lookup &CD…
da: Slå &cd op…

en: &Scan
da: &Skan

en: &Lookup
da: S&lå op

en: Lookup selected items in MusicBrainz
da: Slå de valgte elementer op i MusicBrainz

en: &Refresh
da: Genindlæs

en: &Rename Files
da: Omdøb filer

en: &Move Files
da: Flyt filer

en: Save &Tags
da: Gem &tags

en: Tags From &File Names…
da: Tags fra &filnavne…

en: View Activity &History
da: Vis aktivitets&historik

en: Open in &Player
da: Åben i afs&piller

en: Play the file in your default media player
da: Afspil filen i din normale medieafspiller

en: &File
da: &Filer

en: &Edit
da: &Rediger

en: &View
da: &Vis

en: &Options
da: &Indstillinger

en: &Tools
da: Funk&tioner

en: &Help
da: &Hjælp

en: Actions
da: Handlinger

en: Track
da: Skæring

en: All supported formats
da: Alle understøttede formater

en: Configuration Required
da: Opsætning nødvendig

en: Audio fingerprinting is not yet configured. Would you like to configure it now?
da: Lydfingeraftryk er ikke sat op endnu. Vil du sætte det op nu?

en: %(filename)s (error: %(error)s)
da: %(filename)s (fejl: %(error)s)

en: %(filename)s (%(similarity)d%%) (error: %(error)s)
da: %(filename)s (%(similarity)d%%) (fejl: %(error)s)

en: Picard needs authorization to access your personal data on the MusicBrainz server. Would you like to log in now?
da: Picard skal bruge tilladelse til at tilgå dine personlige data på MusicBrainz‐serveren. Vil du logge ind nu?

en: (different across %d item) | (different across %d items)
da[0]: (forskellig på tværs af %d element)
da[1]: (forskellig på tværs af %d elementer)

en: (missing from %d item) | (missing from %d items)
da[0]: (mangler fra %d element)
da[1]: (mangler fra %d elementer)

en: metadata view
da: metadatavisning

en: Displays original and new tags for the selected files
da: Viser oprindelige og nye tags for de valgte filer

en: Original Value
da: Oprindelig værdi

en: New Value
da: Ny værdi

en: Add New Tag…
da: Tilføj nyt tag..

en: Show Changes First
da: Vis først ændringer

en: Edit…
da: Redigér…

en: Use Original Value | Use Original Values
da[0]: Brug oprindelig værdi
da[1]: Brug oprindelige værdier

en: The server %s requires you to login. Please enter your username and password.
da: Serveren %s kræver at du logger ind. Angiv dit brugernavn og din adgangskode.

en: The proxy %s requires you to login. Please enter your username and password.
da: Proxyen %s kræver at du logger ind. Angiv dit brugernavn og din adgangskode.

en: The file naming format must not be empty.
da: Filnavngivningsformatet må ikke være tomt.

en: File Name
da: Filnavn

en: CD Lookup
da: Cd-opslag

en: The following releases on MusicBrainz match the CD:
da: Følgende udgivelser fra MusicBrainz matcher cd'en:

en: &Cancel
da: Annullér

en: Edit Tag
da: Rediger tag

en: Edit value
da: Redigér værdi

en: Add value
da: Tilføj værdi

en: Remove value
da: Fjern værdi

en: A&rtwork
da: &Omslag

en: Options
da: Indstillinger

en: Advanced options
da: Avancerede indstillinger

en: CD-ROM device to use for lookups:
da: CD-ROM-drev der skal bruges til opslag:

en: Default CD-ROM drive to use for lookups:
da: CD-ROM-drev der som standard skal bruges til opslag:

en: Use the following file name for images:
da: Brug dette filnavn til billeder:

en: Overwrite the file if it already exists
da: Overskriv filen hvis den allerede eksisterer

en: Audio Fingerprinting
da: Lyd-fingeraftryk

en: Do not use audio fingerprinting
da: Brug ikke lydfingeraftryk

en: Use AcoustID
da: Brug AcoustID

en: AcoustID Settings
da: AcoustID-indstillinger

en: Fingerprint calculator:
da: Fingeraftryksberegner:

en: Browse…
da: Gennemse…

en: API key:
da: API-nøgle:

en: Get API key…
da: Få API-nøgle…

en: MusicBrainz Server
da: MusicBrainz-server

en: Server address:
da: Serveradresse:

en: Log in
da: Log ind

en: Log out
da: Log ud

en: User interface language:
da: Sprog for brugerfladen:

en: Miscellaneous
da: Diverse

en: Use advanced query syntax
da: Brug avanceret forespørgselssyntaks

en: Thresholds
da: Grænser

en: Minimal similarity for matching files to tracks:
da: Mindste lighed for matchning af filer til skæringer:

en: Minimal similarity for file lookups:
da: Mindste lighed for filopslag:

en: Minimal similarity for cluster lookups:
da: Mindste lighed for klyngeopslag:

en: Use track relationships
da: Brug skæringsforbindelser

en: Custom Fields
da: Brugerdefinerede felter

en: Various artists:
da: Diverse kunstnere:

en: Default
da: Standard

en: Web Proxy
da: Internetproxy

en: Username:
da: Brugernavn:

en: Password:
da: Adgangskode:

en: Browser Integration
da: Browserintegration

en: Plugins
da: Udvidelsesmoduler

en: Name
da: Navn

en: Install plugin…
da: Installér modul…

en: Open plugin folder
da: Åben modulmappe

en: Details
da: Detaljer

en: Picard saves the ratings together with an e-mail address identifying the user who did the rating. That way different ratings for different users can be stored in the files. Please specify the e-mail you want to use to save your ratings.
da: Picard gemmer vurderingerne sammen med en e-mail-adresse til at identificere den bruger der foretog vurderingen. På den måde kan forskellige vurderinger fra forskellige brugere blive gemt i filerne. Indtast den e-mail du vil bruge til at gemme dine vurderinger.

en: Rename files when saving
da: Omdøb filer når de gemmes

en: Write tags to files
da: Skriv tags til filer

en: Before Tagging
da: Før tagning

en: Preserve these tags from being cleared or overwritten with MusicBrainz data:
da: Beskyt disse tags mod at blive ryddet eller overskrevet med MusicBrainz-data:

en: ID3v2 Version
da: ID3v2-udgave

en: Join multiple ID3v2.3 tags with:
da: Flet flere ID3v2.3-tags sammen med:

en: <html><head/><body><p>Default is '/' to maintain compatibility with previous Picard releases.</p><p>New alternatives are ';_' or '_/_' or type your own. </p></body></html>
da: <html><head/><body><p>Standard er '/' for at bevare kompatibilitet med tidligere versioner af Picard.</p><p>Nye alternativer er ';_', '_/_' eller at skrive sin egen.</p></body></html>

en: Also include ID3v1 tags in the files
da: Inkluder også ID3v1-tags i filerne

en: Authentication required
da: Autentifikation påkrævet

en: Only use images of the following size:
da: Brug kun billeder med den følgende størrelse:

en: Download only approved images
da: Hent kun godkendte billeder

en: Title:
da: Titel:

en: License:
da: Licens:

en: Convert File Names to Tags
da: Omskriv filnavne til tags

en: Replace underscores with spaces
da: Erstat understreger med mellemrum

en: &Preview
da: &Forhåndsvisning

en: Character
da: figur

en: &Ok
da: &OK

en: Are you sure?
da: Er du sikker?

en: Fingerprinting
da: Fingeraftryk

en: Logged in as <b>%s</b>.
da: Logget ind som <b>%s</b>

en: System default
da: Systemstandard

en: Language changed
da: Sprog ændret

en: You have changed the interface language. You have to restart Picard in order for the change to take effect.
da: Du har ændret sproget for brugerfladen. Du skal genstarte Picard for at ændringer træder i kraft.

en: Add Folder
da: Tilføj mappe

en: Add Files
da: Tilføj filer

en: Lookup
da: Slå op

en: Scan
da: Skan

en: Lookup in Browser
da: Slå op i browser

en: Save
da: Gem

en: Submit AcoustIDs
da: Indsend AcoustID’er

en: Open in Player
da: Åben i afspiller

en: Lookup CD…
da: Slå cd op…

en: Value
da: Værdi

en: Matching
da: Matchning

en: Network
da: Netværk

en: Restart Picard to upgrade to new version
da: Genstart Picard for at opgradere til den nyeste version

en: New version available
da: Ny udgave tilgængelig

en: License
da: Licens

en: Please try again later.
da: Prøv igen senere.

en: Ratings
da: Vurderinger

en: Preferred Releases
da: Foretrukne udgivelser

en: Reset all
da: Nulstil alle

en: The location to move files to must not be empty.
da: Placeringen nye filer flyttes til må ikke være tom.

en: Script Error
da: Skriptfejl

en: Language
da: Sprog

en: AcoustID Fingerprint
da: AcoustID-fingeraftryk

en: Album Artist Sort Order
da: Sorteringsrækkefølge for albumkunstnere

en: Album Sort Order
da: Sorteringsrækkefølge for album

en: Arranger
da: Arrangør

en: Artists
da: Kunstnere

en: Artist Sort Order
da: Sorteringsrækkefølge for kunstnere

en: Catalog Number
da: Katalognummer

en: Comment
da: Kommentar

en: Composer Sort Order
da: Sorteringsrækkefølge for komponister

en: Conductor
da: Dirigent

en: Copyright
da: Ophavsret

en: Disc Id
da: Disk-id

en: Disc Number
da: Disknummer

en: Encoded By
da: Kodet af

en: Engineer
da: Tekniker

en: Grouping
da: Gruppering

en: Key
da: Toneart

en: Record Label
da: Pladeselskab

en: Lyricist
da: Tekstforfatter

en: Lyrics
da: Sangtekst

en: Mood
da: Stemning

en: MusicBrainz Release Artist Id
da: MusicBrainz udgivelseskunster-id

en: MusicBrainz Release Id
da: MusicBrainz udgivelses-id

en: MusicBrainz Artist Id
da: MusicBrainz kunstner-id

en: MusicBrainz Disc Id
da: MusicBrainz disk-id

en: MusicBrainz Recording Id
da: MusicBrainz optagelses-id

en: MusicBrainz Release Group Id
da: MusicBrainz udgivelsesgruppe-id

en: MusicBrainz Track Id
da: MusicBrainz skærings-id

en: MusicBrainz Work Id
da: MusicBranz værk-id

en: MusicIP Fingerprint
da: MusicIP-fingeraftryk

en: Original Year
da: Originalt år

en: Performer
da: Optræder

en: Rating
da: Vurdering

en: Release Country
da: Udgivelsesland

en: Release Status
da: Udgivelsesstatus

en: Release Type
da: Udgivelsestype

en: Script
da: Skriftsystem

en: Subtitle
da: Undertitel

en: Title Sort Order
da: Sorteringsrækkefølge for titler

en: Total Discs
da: Diske i alt

en: Total Tracks
da: Skæringer i alt

en: Track Number
da: Skæringsnummer

en: Work
da: Værk

en: Writer
da: Forfatter/sangskriver

en: is not installed
da: er ikke installeret

en: Web Browser Error
da: Internetbrowserfejl

en: Error while launching a web browser:
    
    %s
da: Fejl under opstart af internetbrowser:
    
    %s
