MusicBrainz - en to fi translation catalogue (1095 entries)

en: Unmatched Files
fi: Täsmäämättömät tiedostot

en: Album %(id)s loaded: %(artist)s - %(album)s
fi: Julkaisu %(id)s ladattu: %(artist)s - %(album)s

en: Loading album %(id)s …
fi: Ladataan julkaisua %(id)s …

en: [loading album information]
fi: [ladataan julkaisun tietoja]

en: [could not load album %s]
fi: [julkaisua %s ei voitu ladata]

en: Cluster %(album)s identified!
fi: Ryhmä %(album)s tunnistettu!

en: No matching releases for cluster %(album)s
fi: Ryhmälle %(album)s ei löytynyt vastaavaa julkaisua

en: Looking up the metadata for cluster %(album)s…
fi: Haetaan metatietoja ryhmälle %(album)s…

en: Unclustered Files
fi: Ryhmittelemättömät tiedostot

en: Added %(count)i release to collection "%(name)s" | Added %(count)i releases to collection "%(name)s"
fi[0]: Lisättiin %(count)i julkaisu kokoelmaan "%(name)s"
fi[1]: Lisättiin %(count)i julkaisua kokoelmaan "%(name)s"

en: Removed %(count)i release from collection "%(name)s" | Removed %(count)i releases from collection "%(name)s"
fi[0]: Poistettiin %(count)i julkaisu kokoelmasta "%(name)s"
fi[1]: Poistettiin %(count)i julkaisua kokoelmasta "%(name)s"

en: Error while modifying collections: %(error)s
fi: Virhe muokattaessa kokoelmia: %(error)s

en: Error loading collections: %(error)s
fi: Virhe ladattaessa kokoelmia: %(error)s

en: Various Artists file naming scheme removal
fi: Tiedostojen nimeämissäännön poisto useiden artistien julkaisuille

en: The separate file naming scheme for various artists albums has been removed in this version of Picard.
    Your file naming scheme has automatically been merged with that of single artist albums.
fi: Erillistä tiedostojen nimeämissääntöä useiden artistien julkaisuille ei ole enää Picardin tässä versiossa.
    Nykyinen nimeämissääntö on yhdistetty automaattisesti yksittäisten artistien julkaisujen sääntöön.

en: The separate file naming scheme for various artists albums has been removed in this version of Picard.
    You currently do not use this option, but have a separate file naming scheme defined.
    Do you want to remove it or merge it with your file naming scheme for single artist albums?
fi: Erillistä tiedostojen nimeämissääntöä useiden artistien julkaisuille ei ole enää Picardin tässä versiossa.
    Tämä sääntö ei ole juuri nyt käytössä, mutta se on määritelty.
    Poistetaanko se, vai yhdistetäänkö yksittäisten artistien julkaisujen sääntöön?

en: Merge
fi: Yhdistä

en: Remove
fi: Poista

en: Primary file naming script
fi: Ensisijainen tiedostonnimeämiskomentosarja

en: The file failed to parse, either the file is damaged or has an unsupported file format.
fi: Tiedostoa ei voitu jäsentää. Tiedosto on joko vahingoittunut tai sen tiedostomuotoa ei tueta.

en: No matching tracks above the threshold for file '%(filename)s'
fi: Tiedostolle '%(filename)s' ei löytynyt vastaavia kappaleita kynnysarvon yläpuolella

en: File '%(filename)s' identified!
fi: Tiedosto '%(filename)s' tunnistettu!

en: No matching tracks for file '%(filename)s'
fi: Tiedostolle '%(filename)s' ei löytynyt vastaavia kappaleita

en: Looking up the metadata for file %(filename)s …
fi: Haetaan metatietoja tiedostolle %(filename)s …

en: Error
fi: Virhe

en: Info
fi: Lisätietoja

en: Unexpected authentication error
fi: Odottamaton virhe tunnistautumisessa

en: Unexpected request error (HTTP code %s)
fi: Odottamaton virhe pyynnössä (HTTP koodi %s)

en: Unable to load plugin '%s'
fi: Liitännäistä '%s' ei pystytä lataamaan

en: Plugin "%(plugin)s" from "%(filename)s" is not compatible with this version of Picard.
fi: Liitännäinen "%(plugin)s" tekijältä "%(filename)s" ei ole yhteensopiva Picardin tämän version kanssa.

en: Plugin "%(plugin)s" has an invalid API version string: %(error)s
fi: Liitännäisen "%(plugin)s" API-versio ei ole kelvollinen : %(error)s

en: Plugin "%(plugin)s"
fi: Liitännäinen "%(plugin)s"

en: Failed loading zipped plugin "%(plugin)s" from "%(filename)s"
fi: Pakatun liitännäisen "%(plugin)s" lataaminen epäonnistui "%(filename)s"

en: Error loading plugins list: %(error)s
fi: Virhe liitännäisluetteloa ladattaessa: %(error)s

en: General
fi: Yleiset

en: Server address
fi: Palvelimen osoite

en: Port
fi: Portti

en: Automatically scan all new files
fi: Analysoi uudet tiedostot automaattisesti

en: Automatically cluster all new files
fi: Ryhmitä uudet tiedostot automaattisesti

en: Ignore MBIDs when loading new files
fi: Ohita uusien tiedostojen MBID-tunnisteet

en: Check for plugin updates during startup
fi: Tarkista päivitykset plugineille käynnistyksen aikana

en: Check for program updates during startup
fi: Tarkista päivitykset ohjelmalle käynnistyksen aikana

en: Days between update checks
fi: Päiväväli päivitysten haussa

en: Updates to check
fi: Etsi seuraavia päivityksiä

en: Metadata
fi: Metatiedot

en: Translate artist names
fi: Muunna artistien nimet

en: Translation locales
fi: Muunnoksen lokaalit

en: Translate artist names exception
fi: Poikkeus artistien nimien muunnokseen

en: Translation script exceptions
fi: Poikkeukset muunnoksen lokaaleihin

en: Use standardized artist names
fi: Käytä yhdenmukaistettuja artistien nimiä

en: Use standardized instrument and vocal credits
fi: Käytä yhdenmukaistettuja soittimien ja laulujen nimiä

en: Convert Unicode punctuation characters to ASCII
fi: Muunna Unicode-välimerkit ASCII-merkeiksi

en: Use release relationships
fi: Käytä julkaisujen suhteiden tietoja

en: Guess track number and title from filename if empty
fi: Arvaa kappaleen numero ja nimi tiedostonimestä jos tyhjä

en: Various Artists name
fi: Useita artisteja -nimi

en: Standalone recordings name
fi: Yksittäisten äänitteiden nimi

en: Preferred release types
fi: Suositeltavat julkaisumuodot

en: Preferred release countries
fi: Suositeltavat julkaisumaat

en: Preferred medium formats
fi: Suositeltavat tallennemuodot

en: Use genres from MusicBrainz
fi: Käytä MusicBrainzin tyylilajeja

en: Use only my genres
fi: Käytä vain omia tyylilajejani

en: Use album artist genres
fi: Käytä julkaisun artistin tyylilajeja

en: Use folksonomy tags as genre
fi: Käytä folksonomia-luokituksia tyylilajina

en: Minimal genre usage
fi: Tyylilajien vähimmäismäärä

en: Maximum number of genres
fi: Tyylilajien enimmäismäärä

en: Join multiple genres with
fi: Yhdistä useammat tyylilajit seuraavalla erottimella

en: Genres to include or exclude
fi: Mukaan otettavat tai ohitettavat tyylilajit

en: Enable track ratings
fi: Ota kappaleiden arvostelu käyttöön

en: Email to use when saving ratings
fi: Arvosteluihin käytettävä sähköposti

en: Submit ratings to MusicBrainz
fi: Lähetä arvostelut MusicBrainziin

en: Tags
fi: Tunnisteet

en: Don't write tags
fi: Älä kirjoita tunnisteita

en: Preserve timestamps of tagged files
fi: Säilytä tiedostojen aikaleima tallennettaessa

en: Clear existing tags
fi: Poista olemassa olevat tunnisteet

en: Keep embedded images when clearing tags
fi: Säilytä sisälletyt kansikuvat poistettaessa tunnisteet

en: Remove ID3 tags from FLAC files
fi: Poista ID3-tunnisteet FLAC-tiedostoista

en: Remove APEv2 tags from MP3 files
fi: Poista APEv2-tunnisteet MP3-tiedostoista

en: Fix missing seekpoints for FLAC files
fi: Korjaa puuttuvat hakupisteet FLAC-tiedostoissa

en: Preserved tags list
fi: Säilytettävien tunnisteiden lista

en: ID3v2 version to write
fi: Kirjoitettava ID3v2-versio

en: ID3v2 text encoding
fi: ID3v2-merkkikoodaus

en: ID3v2.3 join character
fi: ID3v2.3 yhdistämismerkki

en: Save iTunes compatible grouping and work
fi: Tallenna ryhmittely ja teos iTunes-yhteensopivana

en: Write ID3v1 tags
fi: Kirjoita ID3v1-tunnisteet

en: Save APEv2 tags to AAC
fi: Tallenna APEv2-tunnisteet AAC-tiedostoihin

en: Remove APEv2 tags from AAC files
fi: Poista APEv2-tunnisteet AAC-tiedostoista

en: Save APEv2 tags to AC3
fi: Tallenna APEv2-tunnisteet AC3-tiedostoihin

en: Remove APEv2 tags from AC3 files
fi: Poista APEv2-tunnisteet AC3-tiedostoista

en: Write RIFF INFO tags to WAVE files
fi: Kirjoita RIFF INFO -tunnisteet WAVE-tiedostoihin

en: Remove existing RIFF INFO tags from WAVE files
fi: Poista olemassa olevat RIFF INFO -tunnisteet WAVE-tiedostoista

en: RIFF INFO text encoding
fi: RIFF INFO tekstin merkistö

en: Cover Art
fi: Kansitaide

en: Embed cover images into tags
fi: Sisällytä kansikuvat tunnisteisiin

en: Embed only a single front image
fi: Sisällytä vain yksi etukannen kuva

en: Save cover images as separate files
fi: Tallenna kansikuvat erillisinä tiedostoina

en: File name for images
fi: Tiedostonimi kuville

en: Overwrite existing image files
fi: Kirjoita olemassa olevien kuvatiedostojen päälle

en: Save only a single front image as separate file
fi: Tallenna vain yksi etukannen kuva erillisenä tiedostona

en: Always use the primary image type as the file name for non-front images
fi: Käytä aina ensisijaisen kuvan kuvatyyppiä tiedostonimenä muille kuin etukannen kuville

en: Cover art providers
fi: Kansitaidepalvelut

en: File Naming
fi: Nimeämisasetukset

en: Move files
fi: Siirrä tiedostot

en: Destination directory
fi: Kohdehakemisto

en: Move additional files
fi: Lisäksi siirrettävät tiedostot

en: Additional file patterns
fi: Lisätiedostojen lauseke

en: Delete empty directories
fi: Poista tyhjät hakemistot

en: Rename files
fi: Nimeä uudestaan tiedostot

en: Selected file naming script
fi: Valittu tiedostonnimeämiskomentosarja

en: Replace non-ASCII characters
fi: Korvaa ei-ASCII merkit

en: Windows compatibility
fi: Windows-yhteensopivuus

en: Replacement characters used for Windows compatibility
fi: Käytettävät korvausmerkit Windows-yhteensopivuuteen

en: Windows long path support
fi: Pitkien tiedostonimien tuki Windowsissa

en: Replace spaces with underscores
fi: Korvaa välilyönnit alaviivoilla

en: Replacement character to use for directory separators
fi: Käytettävä korvausmerkki hakemistoerottimiin

en: Scripting
fi: Komentosarjat

en: Enable tagger scripts
fi: Käytä tunnisteiden komentosarjoja

en: Tagger scripts
fi: Tunnisteiden komentosarjat

en: User Interface
fi: Käyttöliittymä

en: Show text labels under icons
fi: Näytä teksti kuvakkeiden alla

en: Show icons in menus
fi: Näytä kuvakkeet valikoissa

en: User interface language
fi: Käyttäjän käyttöliittymän kieli

en: User interface color theme
fi: Käyttäjän käyttöliittymän väriteema

en: Allow selection of multiple directories
fi: Salli usean kansion valinta

en: Use builtin search rather than looking in browser
fi: Käytä sisäänrakennettua hakutoimintoa selaimen sijaan

en: Use advanced search syntax
fi: Käytä kehittyneempää hakusyntaksia

en: Show a usage warning dialog when Picard starts
fi: Näytä käyttövaroitusikkuna kun Picard käynnistyy

en: Show a quit confirmation dialog for unsaved changes
fi: Kysy vahvistus poistuttaessa, mikäli tallentamattomia muutoksia

en: Show a confirmation dialog when saving files
fi: Näytä vahvistusikkuna tiedostojen tallentamisen yhteydessä

en: Adjust horizontal position in file browser automatically
fi: Muuta vaakatason paikkaa automaattisesti tiedostoselaimessa

en: Begin browsing in a specific directory
fi: Aloita tiedostoselaaminen määritetystä hakemistosta

en: Directory to begin browsing
fi: Aloita tiedostoselaaminen tästä hakemistosta

en: Colors to use for light theme
fi: Vaaleaan teemaan käytettävät värit

en: Colors to use for dark theme
fi: Tummaan teemaan käytettävät värit

en: Tags to show at the top
fi: Tagit joita näyttää yllä

en: Layout of the tool bar
fi: Työkalupalkin kokoonpano

en: Advanced
fi: Lisäasetukset

en: Ignore file paths matching a regular expression
fi: Ohita tiedostopolut jotka täsmäävät säännölliseen lausekkeeseen

en: Ignore hidden files
fi: Ohita piilotetut tiedostot

en: Include sub-folders when adding files from folder
fi: Sisällytä myös alikansiot lisättäessä tiedostoja kansiosta

en: Ignore track duration difference under x seconds
fi: Salli raitojen kestojen heittää näin monta sekuntia

en: Maximum number of entities to return per MusicBrainz query
fi: Suurin määrä kohteita MusicBrainz-haku voi tuoda

en: Completeness check ignore: Video tracks
fi: Täydellinen julkaisu: Ohita videoraidat

en: Completeness check ignore: Pregap tracks
fi: Täydellinen julkaisu: Ohita esialueen raidat

en: Completeness check ignore: Data tracks
fi: Täydellinen julkaisu: Ohita dataraidat

en: Completeness check ignore: Silent tracks
fi: Täydellinen julkaisu: Ohita äänettömät raidat

en: Tags to ignore for comparison
fi: Tunnisteet jotka ohitetaan vertailtaessa

en: Use a web proxy server
fi: Käytä verkkovälityspalvelinta

en: type of proxy server
fi: välityspalvelimen tyyppi

en: Proxy server address
fi: Välityspalvelimen osoite

en: Proxy server port
fi: Välityspalvelimen portti

en: Proxy username
fi: Käyttäjänimi välityspalvelimeen

en: Proxy password
fi: Salasana välityspalvelimeen

en: Request timeout in seconds
fi: Pyynnön aikakatkaisu sekunteina

en: Browser integration
fi: Selaimeen yhdistäminen

en: Default listening port
fi: Oletusportti

en: Listen only on localhost
fi: Salli yhteydet vain isäntäkoneelta

en: Minimal similarity for file lookups
fi: Pienin yhtäläisyys tiedostojen hakuihin

en: Minimal similarity for cluster lookups
fi: Pienin yhtäläisyys ryhmien hakuihin

en: Minimal similarity for matching files to tracks
fi: Pienin yhtäläisyys tiedostojen yhdistämiseen raitoihin

en: Tracks
fi: Kappaleet

en: Year
fi: Vuosi

en: Country
fi: Maa

en: Format
fi: Formaatti

en: Label
fi: Levymerkki

en: Cat No
fi: Luett. nro

en: [no barcode]
fi: [ei viivakoodia]

en: [no release info]
fi: [ei julkaisutietoja]

en: MusicBrainz Account
fi: MusicBrainz-tili

en: Authorization code:
fi: Valtuutusavain:

en: Removing album %(id)s: %(artist)s - %(album)s
fi: Poistetaan julkaisu %(id)s: %(artist)s - %(album)s

en: CD Lookup Error
fi: Virhe CD-haussa

en: Error while reading CD:
    
    %s
fi: Virhe lukiessa CD-levyä:
    
    %s

en: All supported log files
fi: Kaikki tuetut lokitiedostot

en: EAC / XLD / Whipper / fre:ac log files
fi: EAC / XLD / Whipper / fre:ac -lokitiedostot

en: dBpoweramp log files
fi: dBpoweramp-lokitiedostot

en: All files
fi: Kaikki tiedostot

en: Failed parsing ripping log "%s"
fi: CD-kopioinnin lokitiedoston ”%s” jäsentäminen epäonnistui

en: Error line %(lineno)d: %(error)s
fi: Virherivi %(lineno)d: %(error)s

en: [loading recording information]
fi: [ladataan äänitteen tietoja]

en: [could not load recording %s]
fi: [äänitettä %s ei voitu ladata]

en: AcoustID lookup network error for '%(filename)s'!
fi: Verkkovirhe AcoustID-haussa tiedostolle '%(filename)s'!

en: AcoustID lookup failed for '%(filename)s'!
fi: AcoustID-haku epäonnistui tiedostolle '%(filename)s'!

en: AcoustID lookup returned no result for file '%(filename)s'
fi: AcoustID-haku ei palauttanut tuloksia tiedostolle '%(filename)s'

en: Looking up the fingerprint for file '%(filename)s' …
fi: Haetaan äänitunnistetta tiedostolle '%(filename)s' …

en: AcoustID submission finished, but not all fingerprints have been submitted
fi: AcoustID-tunnisteiden lähettäminen suoritettu, mutta kaikkia tunnisteita ei saatu lähetettyä

en: AcoustID submission finished successfully
fi: AcoustID-tunnisteiden lähettäminen suoritettu onnistuneesti

en: AcoustID submission failed permanently, maximum batch size reduced to zero
fi: AcoustidID-tunnisteiden lähettäminen epäonnistui pysyvästi, työjonon koko nollattu

en: AcoustID submission failed permanently, probably too many retries
fi: AcoustidID-tunnisteiden lähettäminen epäonnistui pysyvästi, luultavasti liian monta uudelleenyritystä

en: Submitting AcoustIDs …
fi: Lähetetään AcoustID-tunnisteita …

en: AcoustID submission failed with error '%(error)s': %(message)s
fi: AcoustID-tunnisteiden lähettäminen epäonnistui virheeseen '%(error)s': 
    %(message)s

en: Add cluster as release
fi: Lisää ryhmittely julkaisuna

en: Add cluster as release…
fi: Lisää ryhmittely julkaisuna…

en: Add file as release
fi: Lisää tiedosto julkaisuna

en: Add file as release…
fi: Lisää tiedosto julkaisuna…

en: Add file as recording
fi: Lisää tiedosto äänitteenä

en: Add file as recording…
fi: Lisää tiedosto äänitteenä…

en: Cover art of type '%(type)s' downloaded for %(albumid)s from %(host)s
fi: Ladattiin '%(type)s' kansitaide julkaisulle %(albumid)s kohteesta %(host)s

en: Downloading cover art of type '%(type)s' for %(albumid)s from %(host)s …
fi: Ladataan '%(type)s' kansitaidetta julkaisulle %(albumid)s kohteesta %(host)s …

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Full size
fi: Täysikokoinen

en: Cover Art Archive: Release
fi: Cover Art Archive: Julkaisu

en: Cover Art Archive: Release Group
fi: Cover Art Archive: Julkaisuryhmä

en: Local Files
fi: Paikalliset tiedostot

en: Allowed Cover Art URLs
fi: Sallitut kansitaiteen osoitteet

en: This preset example file naming script does not require any special settings, tagging scripts or plugins.
fi: Tämä esiasetettu tiedostonnimeämiskomentosarjan esimerkki ei vaadi mitään erityisiä asetuksia, tunnisteiden kirjoittamiskomentosarjoja tai liitännäisiä.

en: Preset %(number)d: %(title)s
fi: Esiasetus %(number)d: %(title)s

en: Default file naming script
fi: Oletustiedostonnimeämiskomentosarja

en: `$if(if,then,else)`
    
    If `if` is not empty, it returns `then`, otherwise it returns `else`.
fi: `$if(jos,sitten,muutoin)`
    
    Mikäli `jos` ei ole tyhjä, palauta `sitten`, muuten `muutoin`.

en: `$if2(a1,a2,a3,…)`
    
    Returns first non empty argument.
fi: `$if2(a1,a2,a3,…)`
    
    Palauta ensimmäinen muuttuja joka ei ole tyhjä.

en: `$noop(…)`
    
    Does nothing (useful for comments or disabling a block of code).
fi: `$noop(…)`
    
    Älä tee mitään (hyödyllinen kommentointiin tai poistamaan osan koodista käytöstä).

en: `$left(text,number)`
    
    Returns the first `number` characters from `text`.
fi: `$left(teksti,luku)`
    
    Palauta ensimmäiset `luku` merkkiä `teksti`stä.

en: `$right(text,number)`
    
    Returns the last `number` characters from `text`.
fi: `$right(teksti,luku)`
    
    Palauta viimeiset `luku` merkkiä `teksti`stä.

en: `$lower(text)`
    
    Returns `text` in lower case.
fi: `$lower(teksti)`
    
    Palauta `teksti` pienin kirjaimin.

en: `$upper(text)`
    
    Returns `text` in upper case.
fi: `$upper(teksti)`
    
    Palauta `teksti` isoin kirjaimin.

en: `$pad(text,length,char)`
    
    Pads the `text` to the `length` provided by adding as many copies of `char` as
        needed to the **beginning** of the string.
fi: `$pad(teksti,pituus,merkki)`
    
    Täydennä `teksti` pituuteen `pituus` lisäämällä tarvittava määrän merkkejä `merkki`
        tekstin **alkuun**.

en: `$strip(text)`
    
    Replaces all whitespace in `text` with a single space, and removes leading and trailing spaces.
    Whitespace characters include multiple consecutive spaces, and various other unicode characters.
fi: `$strip(teksti)`
    
    Korvaa kaikki tyhjät merkit `teksti`ssä välilyönnillä, sekä poistaa edessä ja perässä olevat välilyönnit.
    Tyhjiin merkkeihin kuuluu peräkkäiset välilyönnit ja useita muita unicode-merkkejä.

en: `$replace(text,search,replace)`
    
    Replaces occurrences of `search` in `text` with value of `replace` and returns the resulting string.
fi: `$replace(teksti,etsi,korvaa)`
    
    Korvaa merkkijonon `etsi` esiintymät `teksti`ssä arvolla `korvaa` ja palauta lopputulos.

en: `$replacemulti(name,search,replace,separator="; ")`
    
    Replaces occurrences of `search` with `replace` in the multi-value variable `name`.
    Empty elements are automatically removed.
    
    Example:
    
        $replacemulti(%genre%,Idm,IDM)
fi: `$replacemulti(nimi,etsi,korvaa,separator="; ")`
    
    Korvaa merkkijonon `etsi` esiintymät tekstillä `korvaa` moniarvoisessa muuttujassa `nimi`.
    Tyhjät alkiot poistetaan automaattisesti.
    
    Esimerkki:
    
        $replacemulti(%genre%,Idm,IDM)

en: `$in(x,y)`
    
    Returns true, if `x` contains `y`.
fi: `$in(x,y)`
    
    Palauta tosi, jos `x` sisältää `y`.

en: `$inmulti(%x%,y)`
    
    Returns true if multi-value variable `x` contains exactly `y` as one of its values.
    
    _Since Picard 1.0_
fi: `$inmulti(%x%,y)`
    
    Palauta tosi jos moniarvoinen muuttuja `x` sisältää `y`:n yhtenä arvoistaan.
    
    _Picardin versiosta 1.0_

en: `$rreplace(text,pattern,replace)`
    
    [Regular expression](https://docs.python.org/3/library/re.html#regular-expression-syntax) replace.
fi: `$rreplace(teksti,lauseke,korvaa)`
    
    Korvaa [epäsäännöllisellä lausekkeella](https://docs.python.org/3/library/re.html#regular-expression-syntax).

en: `$rsearch(text,pattern)`
    
    [Regular expression](https://docs.python.org/3/library/re.html#regular-expression-syntax) search.
        This function will return the first matching group.
fi: `$rsearch(teksti,lauseke)`
    
    Etsi [epäsäännöllisellä lausekkeella](https://docs.python.org/3/library/re.html#regular-expression-syntax).
        Palauttaa ensimmäisen täsmäävän ryhmän.

en: `$num(number,length)`
    
    Returns `number` formatted to `length` digits (maximum 20).
fi: `$num(luku,pituus)`
    
    Palauta `luku` täydennettynä muotoon `pituus` numeroa (`Pituus` ei voi olla suurempi kuin 20).

en: `$unset(name)`
    
    Unsets the variable `name`.
    Allows for wildcards to unset certain tags (works with "performer:\*", "comment:\*", and "lyrics:\*").
    For example `$unset(performer:*)` would unset all performer tags.
fi: `$unset(nimi)`
    
    Tyhjennä muuttuja `nimi`.
    Sallii jokerimerkkien tyhjentää tiettyjä tunnisteita (toimii "performer:\*", "comment:\*", ja "lyrics:\*" kanssa).
    Esimerkiksi `$unset(performer:*)` tyhjentäisi kaikki esiintyjä-tunnisteet.

en: `$delete(name)`
    
    Unsets the variable `name` and marks the tag for deletion.
    This is similar to `$unset(name)` but also marks the tag for deletion. E.g.
        running `$delete(genre)` will actually remove the genre tag from a file when
        saving.
    
    _Since Picard 2.1_
fi: `$delete(nimi)`
    
    Poista muuttuja `nimi` ja merkitse tunniste poistettavaksi.
    Tämä on samanlainen `$unset(nimi)`-funktion kanssa, mutta asettaa tunnisteen poistettavaksi.
    Esimerkiksi `$delete(genre)` tulee poistamaan myös tyylilaji-tunnisteen tiedostosta tallennettaessa.
    
    _Picardin versiosta 2.1_

en: `$set(name,value)`
    
    Sets the variable `name` to `value`.
    
    Note: To create a variable which can be used for the file naming string, but
        which will not be written as a tag in the file, prefix the variable name
        with an underscore. `%something%` will create a "something" tag;
        `%_something%` will not.
fi: `$set(nimi,arvo)`
    
    Aseta muuttujan `nimi` arvoksi `arvo`.
    
    Huomio: Luodaksesi muuttujan, jota voidaan käyttää tiedoston nimeämiseen,
        mutta josta ei luoda tunnistetta tiedostoon, aloita muuttujan nimi alaviivalla.
        Esimerkiksi `%jotakin%` luo tunnisteen "jotakin", kun `%_jotakin%` ei.

en: `$setmulti(name,value,separator="; ")`
    
    Sets the variable `name` to `value`, using the separator (or "; " if not passed)
        to coerce the value back into a proper multi-valued tag. This can be used to
        operate on multi-valued tags as a string, and then set them back as proper
        multi-valued tags.
    
    Example:
    
        $setmulti(genre,$lower(%genre%))
    
    _Since Picard 1.0_
fi: `$setmulti(nimi,arvo,separator="; ")`
    
    Aseta muuttuja `nimi` arvoon `arvo`, käyttäen annettua erotinta (`separator`, vakiona "; "),
        pakottaaksesi arvon takaisin kunnolliseksi moniarvoiseksi tunnisteeksi
        Tätä voi hyödyntää moniarvoisen tunnisteen muokkaamiseen tekstinä, ja
        sen jälkeen tallentamaan takaisin moniarvoiseksi tunnisteeksi.
    
        Esimerkki:
    
     $setmulti(genre,$lower(%genre%))
    
    _Picardin versiosta 1.0_

en: `$get(name)`
    
    Returns the variable `name` (equivalent to `%name%`).
fi: `$get(nimi)`
    
    Palauta muuttuja `nimi` (sama kuin `%nimi%`).

en: `$copy(new,old)`
    
    Copies metadata from variable `old` to `new`.
    The difference between `$set(new,%old%)` is that `$copy(new,old)` copies
        multi-value variables without flattening them.
    
    _Since Picard 0.9_
fi: `$copy(uusi,vanha)`
    
    Kopioi metatiedot muuttujasta `vanha` muuttujaan `uusi`.
    Erotuksena funktioon `$set(uusi,%vanha%)` on se, että `$copy(uusi,vanha)`
        kopioi moniarvoiset muuttujat ilman niiden yhdistämistä merkkijonoksi.
    
    _Picardin versiosta 0.9_

en: `$copymerge(new,old[,keep_duplicates])`
    
    Merges metadata from variable `old` into `new`, removing duplicates and
        appending to the end, so retaining the original ordering. Like `$copy`, this
        will also copy multi-valued variables without flattening them.
    
    If `keep_duplicates` is set, then the duplicates will not be removed from the result.
    
    _Since Picard 1.0_
fi: `$copymerge(uusi,vanha[,pidä_kopiot])`
    
    Sulauttaa metatiedot muuttujasta `vanha` muuttujaan `uusi`, poistaen
        päällekkäisyydet ja lisäten perään, pitäen alkuperäisen järjestyksen.
        Kuten `$copy`, säilyttää moniarvoiset muuttujat yhdistämättä merkkijonoksi.
    
    Jos `pidä_kopiot` on asetettu, kopioita ei poisteta tuloksesta.
    
    _Picardin versiosta 1.0_

en: `$trim(text[,char])`
    
    Trims all leading and trailing whitespaces from `text`.
        The optional second parameter `char` specifies the character to trim.
fi: `$trim(teksti[,merkki])`
    
    Poistaa kaikki alussa ja lopussa olevat tyhjät merkit `teksti`stä.
        `merkki`-muuttuja määrittää vaihtoehtoisen merkin poistettavaksi.

en: `$add(x,y,…)`
    
    Add `y` to `x`.
    Can be used with an arbitrary number of arguments.
    
    Example:
    
        $add(x,y,z) = ((x + y) + z)
fi: `$add(x,y,*…)`
    
    Laske yhteen `y` ja `x`.
    Muuttujia voi olla useampiakin.
    
    Esimerkki:
    
        $add(x,y,z) = ((x + y) + z)

en: `$sub(x,y,…)`
    
    Subtracts `y` from `x`.
    Can be used with an arbitrary number of arguments.
    
    Example:
    
        $sub(x,y,z) = ((x - y) - z)
fi: `$sub(x,y,…)`
    
    Vähennä `x`:stä `y`.
    Muuttujia voi olla useampiakin.
    
    Esimerkki:
    
        $sub(x,y,z) = ((x - y) - z)

en: `$div(x,y,…)`
    
    Divides `x` by `y`.
    Can be used with an arbitrary number of arguments.
    
    Example:
    
        $div(x,y,z) = ((x / y) / z)
fi: `$div(x,y,…)`
    
    Jaa `x` `y`:llä.
    Muuttujia voi olla useampiakin.
    
    Esimerkki:
    
        $div(x,y,z) = ((x / y) / z)

en: `$mod(x,y,…)`
    
    Returns the remainder of `x` divided by `y`.
    Can be used with an arbitrary number of arguments.
    
    Example:
    
        $mod(x,y,z) = ((x % y) % z)
fi: `$mod(x,y,…)`
    
    Palauttaa jakojäännöksen `x` jaettuna `y`:llä.
    Muuttujia voi olla useampiakin.
    
    Esimerkki:
    
        $mod(x,y,z) = ((x % y) % z)

en: `$mul(x,y,…)`
    
    Multiplies `x` by `y`.
    Can be used with an arbitrary number of arguments.
    
    Example:
    
        $mul(x,y,z) = ((x * y) * z)
fi: `$mul(x,y,…)`
    
    Kerro `x` `y`:llä.
    Muuttujia voi olla useampiakin.
    
    Esimerkki:
    
        $mul(x,y,z) = ((x * y) * z)

en: `$or(x,y,…)`
    
    Returns true if either `x` or `y` not empty.
        Can be used with an arbitrary number of arguments.
        The result is true if ANY of the arguments is not empty.
fi: `$or(x,y,…)`
    
    Palauta tosi jos `x` tai `y` ei ole tyhjä.
        Muuttujia voi olla useampiakin.
        Palauta tosi jos JOKIN muuttujista ei ole tyhjä.

en: `$and(x,y,…)`
    
    Returns true if both `x` and `y` are not empty.
        Can be used with an arbitrary number of arguments.
        The result is true if ALL of the arguments are not empty.
fi: `$and(x,y,…)`
    
    Palauta tosi jos `x` ja `y` eivät ole tyhjiä.
        Muuttujia voi olla useampiakin.
        Palauta tosi jos YKSIKÄÄN muuttujista ei ole tyhjä.

en: `$not(x)`
    
    Returns true if `x` is empty.
fi: `$not(x)`
    
    Palauta tosi jos `x` ei ole tyhjä.

en: `$eq(x,y)`
    
    Returns true if `x` equals `y`.
fi: `$eq(x,y)`
    
    Palauta tosi jos `x` on yhtä kuin `y`.

en: `$ne(x,y)`
    
    Returns true if `x` does not equal `y`.
fi: `$ne(x,y)`
    
    Palauta tosi jos `x` ei ole yhtä kuin `y`.

en: `$lt(x,y[,type])`
    
    Returns true if `x` is less than `y` using the comparison specified in `type`.
    Possible values of `type` are "int" (integer), "float" (floating point), "text"
    (case-sensitive text), "nocase" (case-insensitive text) and "auto" (automatically
    determine the type of arguments provided), with "auto" used as the default
    comparison method if `type` is not specified.  The "auto" type will use the
    first type that applies to both arguments in the following order of preference:
    "int", "float" and "text".
fi: `$lt(x,y[,tyyppi])`
    
    Palauta tosi jos `x` on pienempi kuin `y` käyttäen määritettyä vertailua `tyyppi`.
    Mahdolliset arvot muuttujalle `tyyppi` ovat "int" (kokonaisluku), "float" (liukuluku),
    "text" (teksti, kirjainkoolla merkitystä), "nocase" (teksti, kirjainkoolla ei merkitystä)
    ja "auto" (muuttujien tyyppi päätellään automaattisesti). Arvoa "auto" käytetään
    vertailussa vakiona, mikäli `tyyppi`ä ei ole määritelty. Käytettäessä tyypin arvoa
    "auto", vertailussa käytetään ensimmäistä tyyppiä, joka sopii molempiin syötettyihin
    arvoihin seuraavassa järjestyksessä: "int", "float" ja "text".

en: `$lte(x,y[,type])`
    
    Returns true if `x` is less than or equal to `y` using the comparison specified in `type`.
    Possible values of `type` are "int" (integer), "float" (floating point), "text"
    (case-sensitive text), "nocase" (case-insensitive text) and "auto" (automatically
    determine the type of arguments provided), with "auto" used as the default
    comparison method if `type` is not specified.  The "auto" type will use the
    first type that applies to both arguments in the following order of preference:
    "int", "float" and "text".
fi: `$lte(x,y[,tyyppi])`
    
    Palauta tosi jos `x` on pienempi tai yhtä kuin `y` käyttäen määritettyä vertailua `tyyppi`.
    Mahdolliset arvot muuttujalle `tyyppi` ovat "int" (kokonaisluku), "float" (liukuluku),
    "text" (teksti, kirjainkoolla merkitystä), "nocase" (teksti, kirjainkoolla ei merkitystä)
    ja "auto" (muuttujien tyyppi päätellään automaattisesti). Arvoa "auto" käytetään
    vertailussa vakiona, mikäli `tyyppi`ä ei ole määritelty. Käytettäessä tyypin arvoa
    "auto", vertailussa käytetään ensimmäistä tyyppiä, joka sopii molempiin syötettyihin
    arvoihin seuraavassa järjestyksessä: "int", "float" ja "text".

en: `$gt(x,y[,type])`
    
    Returns true if `x` is greater than `y` using the comparison specified in `type`.
    Possible values of `type` are "int" (integer), "float" (floating point), "text"
    (case-sensitive text), "nocase" (case-insensitive text) and "auto" (automatically
    determine the type of arguments provided), with "auto" used as the default
    comparison method if `type` is not specified.  The "auto" type will use the
    first type that applies to both arguments in the following order of preference:
    "int", "float" and "text".
fi: `$gt(x,y[,tyyppi])`
    
    Palauta tosi jos `x` on suurempi kuin `y` käyttäen määritettyä vertailua `tyyppi`.
    Mahdolliset arvot muuttujalle `tyyppi` ovat "int" (kokonaisluku), "float" (liukuluku),
    "text" (teksti, kirjainkoolla merkitystä), "nocase" (teksti, kirjainkoolla ei merkitystä)
    ja "auto" (muuttujien tyyppi päätellään automaattisesti). Arvoa "auto" käytetään
    vertailussa vakiona, mikäli `tyyppi`ä ei ole määritelty. Käytettäessä tyypin arvoa
    "auto", vertailussa käytetään ensimmäistä tyyppiä, joka sopii molempiin syötettyihin
    arvoihin seuraavassa järjestyksessä: "int", "float" ja "text".

en: `$gte(x,y[,type])`
    
    Returns true if `x` is greater than or equal to `y` using the comparison specified in `type`.
    Possible values of `type` are "int" (integer), "float" (floating point), "text"
    (case-sensitive text), "nocase" (case-insensitive text) and "auto" (automatically
    determine the type of arguments provided), with "auto" used as the default
    comparison method if `type` is not specified.  The "auto" type will use the
    first type that applies to both arguments in the following order of preference:
    "int", "float" and "text".
fi: `$gte(x,y[,tyyppi])`
    
    Palauta tosi jos `x` on suurempi tai yhtä kuin `y` käyttäen määritettyä vertailua `tyyppi`.
    Mahdolliset arvot muuttujalle `tyyppi` ovat "int" (kokonaisluku), "float" (liukuluku),
    "text" (teksti, kirjainkoolla merkitystä), "nocase" (teksti, kirjainkoolla ei merkitystä)
    ja "auto" (muuttujien tyyppi päätellään automaattisesti). Arvoa "auto" käytetään
    vertailussa vakiona, mikäli `tyyppi`ä ei ole määritelty. Käytettäessä tyypin arvoa
    "auto", vertailussa käytetään ensimmäistä tyyppiä, joka sopii molempiin syötettyihin
    arvoihin seuraavassa järjestyksessä: "int", "float" ja "text".

en: `$len(text)`
    
    Returns the number of characters in `text`.
fi: `$len(teksti)`
    
    Palauta merkkien määrä `teksti`ssä.

en: `$lenmulti(name,separator="; ")`
    
    Returns the number of elements in the multi-value tag `name`. A literal value
        representing a multi-value can be substituted for `name`, using the
        `separator` (or "; " if not passed) to coerce the value into a proper
        multi-valued tag.
    
    Example:
    
        $lenmulti(One; Two; Three) = 3
fi: `$lenmulti(nimi,separator="; ")`
    
    Palauta moniarvoisen muuttujan `nimi` osien määrä. Muuttujan sijaan
        voidaan käyttää merkkijonoa, josta saadaan osien määrä erotinmerkin (`separator`)
        avulla, joka on vakiona "; ".
    
    Esimerkki:
    
        $lenmulti(Yksi; Kaksi; Kolme) = 3

en: `$performer(pattern="",join=", ")`
    
    Returns the performers where the performance type (e.g. "vocal") matches `pattern`, joined by `join`.
    You can specify a regular expression in the format `/pattern/flags`. `flags` are optional. Currently
    the only supported flag is "i" (ignore case). For example `$performer(/^guitars?$/i)` matches the
    performance type "guitar" or "Guitars", but not e.g. "bass guitar".
    
    _Since Picard 0.10_
fi: `$performer(pattern="",join=", ")`
    
    Palauta esittäjät, joiden esitystyyppi (esim. "vocal") täsmää `pattern`, lueteltuna välimerkeillä `join`.
    Säännöllistä lauseketta voi käyttää muodossa `/pattern/flags`. `flags` on valinnainen. Tällä hetkellä flags-arvona
    on tuettuna vain "i" (kirjainkoolla ei ole väliä). Esimerkki`$performer(/^guitars?$/i)` täsmää
    esitystyyppiin "guitar" or "Guitars", mutta ei esimerkiksi esitystyyppiin "bass guitar".
    
    _Picardin versiosta 0.10_

en: `$matchedtracks()`
    
    Returns the number of matched tracks within a release.
        **Only works in File Naming scripts.**
    
    _Since Picard 0.12_
fi: `$matchedtracks()`
    
    Palauta täsmäävien kappaleiden määrä julkaisussa.
        **Toimii ainoastaan tiedoston nimeämisen komentosarjassa.**
    
    _Picardin versiosta 0.12_

en: `$is_complete()`
    
    Returns true if every track in the album is matched to a single file.
    **Only works in File Naming scripts.**
fi: `$is_complete()`
    
    Palauta tosi jos jokainen julkaisun kappale on määritetty yhteen tiedostoon.
    **Toimii ainoastaan tiedoston nimeämisen komentosarjassa.**

en: `$firstalphachar(text,nonalpha="#")`
    
    Returns the first character of `text`.
    If `text` does not begin with an alphabetic character, then `nonalpha` is returned instead. If `nonalpha` is not
    specified, the default value "#" will be used.
    
    _Since Picard 0.12_
fi: `$firstalphachar(teksti,nonalpha="#")`
    
    Palauttaa `teksti`n ensimmäisen merkin.
    Mikäli `teksti` ei ala aakkosten merkillä, palauttaa `nonalpha`n. Jos `nonalpha`a ei ole määritetty, palautetaan vakioarvo "#".
    
    _Picardin versiosta 0.12_

en: `$initials(text)`
    
    Returns the first character of each word in `text`, if it is an alphabetic character.
    
    _Since Picard 0.12_
fi: `$initials(teksti)`
    
    Palauttaa `teksti`n jokaisen sanan ensimmäisen alkukirjaimen, mikäli se on aakkosten merkki.
    
    _Picardin versiosta 0.12_

en: `$firstwords(text,length)`
    
    Like `$truncate()` except that it will only return the complete words from `text` which fit within `length` characters.
    
    _Since Picard 0.12_
fi: `$firstwords(teksti,pituus)`
    
    Aivan kuten`$truncate()`, paitsi palauttaa kokonaiset sanat `teksti`stä, jotka mahtuvat merkkimäärään `pituus`.
    
    _Picardin versiosta 0.12_

en: `$startswith(text,prefix)`
    
    Returns true if `text` starts with `prefix`.
    
    _Since Picard 1.4_
fi: `$startswith(teksti,etu)`
    
    Palauta tosi jos `teksti` alkaa `etu`.
    
    _Picardin versiosta 1.4_

en: `$endswith(text,suffix)`
    
    Returns true if `text` ends with `suffix`.
    
    _Since Picard 1.4_
fi: `$endswith(teksti,loppu)`
    
    Palauta tosi jos `teksti` loppuu `loppu`.
    
    _Picardin versiosta 1.4_

en: `$truncate(text,length)`
    
    Truncate `text` to `length`.
    
    _Since Picard 0.12_
fi: `$truncate(teksti,pituus)`
    
    Lyhennä `teksti` pituuteen `pituus`.
    
    _Picardin versiosta 0.12_

en: `$swapprefix(text,prefix1,prefix2,…)`
    
    Moves the specified prefixes from the beginning to the end of `text`. Multiple
    prefixes can be specified as separate parameters. If no prefix is specified 'A'
    and 'The' are used by default.
    
    Example:
    
        $swapprefix(%albumartist%,A,An,The,La,Le,Les,Un,Une)
    
    _Since Picard 1.3, previously as a plugin since Picard 0.13_
fi: `$swapprefix(teksti,etuliite1,etuliite2,…)`
    
    Siirrä määritetyt etuliitteet `teksti`n alusta loppuun. Useita etuliitteitä
    voidaan antaa samalla. Mikäli etuliitteitä ei anneta, käytetään etuliitteinä
    'A' ja 'The'.
    
    Esimerkki:
    
        $swapprefix(%albumartist%,A,An,The,La,Le,Les,Un,Une)
    
    _Picardin versiosta 1.3, sitä ennen liitännäisenä Picardin versiosta 0.13_

en: `$delprefix(text,prefix1,prefix2,…)`
    
    Deletes the specified prefixes from the beginning of `text`. Multiple
    prefixes can be specified as separate parameters.  If no prefix is specified 'A'
    and 'The' are used by default.
    
    Example:
    
        $delprefix(%albumartist%,A,An,The,La,Le,Les,Un,Une)
    
    _Since Picard 1.3_
fi: `$delprefix(teksti,etuliite1,etuliite2,…)`
    
    Poista määritetyt etuliitteet `teksti`n alusta. Useita etuliitteitä
    voidaan antaa samalla. Mikäli etuliitteitä ei anneta, käytetään etuliitteinä
    'A' ja 'The'.
    
    Esimerkki:
    
        $delprefix(albumartist%,A,An,The,La,Le,Les,Un,Une)
    
    _Picardin versiosta 1.3_

en: `$eq_any(x,a1,a2,…)`
    
    Returns true if `x` equals `a1` or `a2` or …
    Functionally equivalent to `$or($eq(x,a1),$eq(x,a2),…)`.
    Functionally equivalent to the eq2 plugin.
fi: `$eq_any(x,a1,a2,…)`
    
    Palauta tosi jos `x` on yhtä suuri kuin `a1` tai `a2` tai …
    Toiminnallisesti sama kuin `$or($eq(x,a1),$eq(x,a2) …)`.
    Toiminnallisesti sama kuin eq2-liitännäinen.

en: `$ne_all(x,a1,a2,…)`
    
    Returns true if `x` does not equal `a1` and `a2` and …
    Functionally equivalent to `$and($ne(x,a1),$ne(x,a2),…)`.
    Functionally equivalent to the ne2 plugin.
fi: `$ne_all(x,a1,a2,…)`
    
    Palauta tosi jos `x` ei ole yhtä suuri kuin `a1` ja `a2` ja …
    Toiminnallisesti sama kuin `$and($ne(x,a1),$ne(x,a2) …)`.
    Toiminnallisesti sama kuin ne2-liitännäinen.

en: `$eq_all(x,a1,a2,…)`
    
    Returns true if `x` equals `a1` and `a2` and …
    Functionally equivalent to `$and($eq(x,a1),$eq(x,a2),…)`.
    
    Example:
    
        $if($eq_all(%albumartist%,%artist%,Justin Bieber),$set(engineer,Meat Loaf))
fi: `$eq_all(x,a1,a2,…)`
    
    Palauta tosi jos `x` on yhtä suuri kuin `a1` ja `a2` ja …
    Toiminnallisesti sama kuin `$and($eq(x,a1),$eq(x,a2) …)`.
    
    Esimerkki:
    
        $if($eq_all(%albumartist%,%artist%,Justin Bieber),$set(engineer,Meat Loaf))

en: `$ne_any(x,a1,a2,…)`
    
    Returns true if `x` does not equal `a1` or `a2` or …
    Functionally equivalent to `$or($ne(x,a1),$ne(x,a2),…)`.
    
    Example:
    
        $if($ne_any(%albumartist%,%trackartist%,%composer%),$set(lyricist,%composer%))
fi: `$ne_any(x,a1,a2,…)`
    
    Palauta tosi jos `x` ei ole yhtä suuri kuin `a1` tai `a2` tai …
    Toiminnallisesti sama kuin `$or($ne(x,a1),$ne(x,a2) …)`.
    
    Esimerkki:
    
        $if($ne_any(%albumartist%,%trackartist%,%composer%),$set(lyricist,%composer%))

en: `$title(text)`
    
    Returns `text` in title case (first character in every word capitalized).
    
    Example:
    
        $set(album,$title(%album%))
    _Since Picard 2.1_
fi: `$title(teksti)`
    
    Palauta `teksti` isoin alkukirjaimin (jokaisen sanan ensimmäinen kirjain isolla).
    
    Esimerkki:
    
        $set(album,$title(%album%))
    
    _Picardin versiosta 2.1_

en: `$is_audio()`
    
    Returns true, if the file processed is an audio file.
    
    _Since Picard 2.2_
fi: `$is_audio()`
    
    Palauta tosi jos kyseinen tiedosto on äänitiedosto.
    
    _Picardin versiosta 2.2_

en: `$is_video()`
    
    Returns true, if the file processed is an video file.
    
    _Since Picard 2.2_
fi: `$is_video()`
    
    Palauta tosi jos kyseinen tiedosto on videotiedosto.
    
    _Picardin versiosta 2.2_

en: `$find(haystack,needle)`
    
    Finds the location of one string within another.
        Returns the index of the first occurrence of `needle` in `haystack`, or "" if `needle` was not found.
    
    _Since Picard 2.3_
    
    Note that prior to Picard 2.3.2 `$find` returned "-1" if `needle` was not found.
fi: `$find(haystack,needle)`
    
    Etsi merkkijonon sijainti toisessa merkkijonossa.
        Palauta indeksinumero ensimmäiselle osumalle `needle` merkkijonossa `haystack`,
    tai "" mikäli merkkijonoa `needle` ei löytynyt.
    
    _Picardin versiosta 2.3_
    
    Ennen Picardin versiota 2.3.2 `$find` palautti "-1" mikäli merkkijonoa `needle` ei löytynyt.

en: `$reverse(text)`
    
    Returns `text` in reverse order.
fi: `$reverse(teksti)`
    
    Palauta `teksti` käännetyssä järjestyksessä.

en: `$substr(text,start[,end])`
    
    Returns the substring beginning with the character at the `start` index, up to
        (but not including) the character at the `end` index. Indexes are
        zero-based. Negative numbers will be counted back from the end of the
        string. If the `start` or `end` indexes are left blank, they will default to
        the start and end of the string respectively.
fi: `$substr(teksi,alku[,loppu])`
    
    Palauta merkkijono alkaen merkistä paikassa `alku` aina merkkiin `loppu`
        asti (loppumerkkiä mukaan ottamatta). Paikkanumerot aloitetaan luvusta nolla.
        Negatiiviset luvut lasketaan merkkijonon lopusta päin. Jos paikkanumero `alku` tai `loppu`
        on tyhjä, käytetään arvona merkkijonon alkua tai loppua sen sijaan.

en: `$getmulti(name,index,separator="; ")`
    
    Gets the element at `index` from the multi-value tag `name`. A literal value
        representing a multi-value can be substituted for `name`, using the
        separator (or "; " if not passed) to coerce the value into a proper
        multi-valued tag.
fi: `$getmulti(nimi,index,separator="; ")`
    
    Palauta moniarvoisen muuttujan `nimi` alkio indeksistä `index`. Muuttujan sijaan
        voidaan käyttää merkkijonoa, josta saadaan osien määrä erotinmerkin (`separator`)
        avulla, joka on vakiona "; ".

en: `$foreach(name,code,separator="; ")`
    
    Iterates over each element found in the multi-value tag `name`, executing
        `code`. For each loop, the element value is first stored in the tag
        `_loop_value` and the count is stored in the tag `_loop_count`. This allows
        the element or count value to be accessed within the `code` script. A
        literal value representing a multi-value can be substituted for `name`,
        using the separator (or "; " if not passed) to coerce the value into a
        proper multi-valued tag.
fi: `$foreach(nimi,code,separator="; ")`
    
    Iteroi moniarvoisen tunnisteen `nimi` kaikki alkiot suorittaen `code`-komentosarjan.
        Jokaisella kierroksella alkion arvo tallennetaan ensin `_loop_value` muuttujaan ja
        lukumäärä muuttujaan `_loop_count`. Tämä mahdollistaa alkion arvon tai lukumäärän
        hyödyntämisen `code`-komentosarjassa. Muuttujan sijaan voidaan käyttää merkkijonoa,
        josta saadaan osien määrä erotinmerkin (`separator`) avulla, joka on vakiona "; ".

en: `$while(condition,code)`
    
    Standard 'while' loop. Executes `code` repeatedly until `condition` no longer
        evaluates to `True`. For each loop, the count is stored in the tag
        `_loop_count`. This allows the count value to be accessed within the `code`
        script. The function limits the maximum number of iterations to 1000 as a
        safeguard against accidentally creating an infinite loop.
fi: `$while(condition,code)`
    
    Standardi 'while'-silmukka. Suorita `code` toistuvasti kunnes `condition` ei enää päde.
        Jokaisella kierroksella lukumäärä tallennetaan muuttujaan `_loop_count`. Tämä
        mahdollistaa lukumäärän hyödyntämisen `code`-komentosarjassa. Funktio rajoittaa
        toistojen määrän 1000:een estääkseen ikisilmukan muodostumisen.

en: `$map(name,code,separator="; ")`
    
    Iterates over each element found in the multi-value tag `name` and updates the
        value of the element to the value returned by `code`, returning the updated
        multi-value tag. For each loop, the element value is first stored in the tag
        `_loop_value` and the count is stored in the tag `_loop_count`. This allows
        the element or count value to be accessed within the `code` script.
    
    Empty elements are automatically removed.
    
    Example:
    
        $map(First:A; Second:B,$upper(%_loop_count%=%_loop_value%))
    
    Result: 1=FIRST:A; 2=SECOND:B
fi: `$map(nimi,code,separator="; ")`
    
    Iteroi moniarvoisen tunnisteen `nimi` kaikki alkiot ja päivittää niiden arvot
        `code`-komentosarjan palauttamiksi arvoiksi. Palauttaa päivitetyn moniarvoisen tunnisteen.
        Jokaisella kierroksella alkion arvo tallennetaan ensin `_loop_value` muuttujaan ja
        lukumäärä muuttujaan `_loop_count`. Tämä mahdollistaa alkion arvon tai lukumäärän
        hyödyntämisen `code`-komentosarjassa.
    
    Tyhjät alkiot poistetaan automaattisesti.
    
    Esimerkki:
    
        $map(First:A; Second:B,$upper(%_loop_count%=%_loop_value%))
    
    Tulos: 1=FIRST:A; 2=SECOND:B

en: `$join(name,text,separator="; ")`
    
    Joins all elements in `name`, placing `text` between each element, and returns the result as a string.
fi: `$join(nimi,teksti,separator="; ")`
    
    Palauta merkkijonona muuttujan `nimi` kaikki alkiot liittäen `teksti` alkioiden väliin.

en: `$slice(name,start,end,separator="; ")`
    
    Returns a multi-value variable containing the elements between the `start` and
        `end` indexes from the multi-value tag `name`. A literal value representing
        a multi-value can be substituted for `name`, using the separator (or "; " if
        not passed) to coerce the value into a proper multi-valued tag. Indexes are
        zero based. Negative numbers will be counted back from the end of the list.
        If the `start` or `end` indexes are left blank, they will default to the
        start and end of the list respectively.
    
    The following example will create a multi-value variable with all artists
        in `%artists%` except the first, which can be used to create a "feat." list.
    
    Examples:
    
        $setmulti(supporting_artists,$slice(%artists%,1))
        $setmulti(supporting_artists,$slice(%artists%,1,-1))
fi: `$slice(nimi,alku,loppu,separator="; ")`
    
    Palauta moniarvoinen muuttuja aloittaen muuttujan `nimi` alkiosta indeksissä `alku` aina
        indeksiin `loppu` asti. Muuttujan sijaan voidaan käyttää merkkijonoa, josta saadaan
        osien määrä erotinmerkin (`separator`) avulla, joka on vakiona "; ". Indeksinumerot 
        aloitetaan luvusta nolla. Negatiiviset luvut lasketaan merkkijonon lopusta päin. Jos `alku`-
        tai `loppu`-indeksi on tyhjä, käytetään arvona merkkijonon alkua tai loppua sen sijaan.
    
    Seuraava esimerkki luo moniarvoisen muuttujan, joka sisältää kaikki artistit lukuun ottamatta
        ensimmäistä, jolla voidaan luoda vierailevien artistin lista.
    
    Esimerkit:
    
        $setmulti(supporting_artists,$slice(%artists%,1))
        $setmulti(supporting_artists,$slice(%artists%,1,-1))

en: `$datetime(format="%Y-%m-%d %H:%M:%S")`
    
    Returns the current date and time in the specified `format`, which is based on
        the standard Python `strftime` [format codes](https://strftime.org/). If no
        `format` is specified the date/time will be returned in the form
        `2020-02-05 14:26:32`.
    Note: Platform-specific formatting codes should be avoided to help ensure the
        portability of scripts across the different platforms.  These codes include:
        remove zero-padding (e.g. `%-d` and `%-m` on Linux or macOS, and their
        equivalent `%#d` and `%#m` on Windows); element length specifiers (e.g.
        `%3Y`); and hanging '%' at the end of the format string.
fi: `$datetime(format="%Y-%m-%d %H:%M:%S")`
    
    Palauta nykyinen päiväys ja aika halutussa muodossa `format`, joka pohjautuu
        Pythonin standardeihin `strftime`-[koodimuotoihin](https://strftime.org/).
        Mikäli muotoa ei ole määritetty, palautetaan aika muodossa
        `2020-02-05 14:26:32`.
    Huomio: Käyttöympäristöön rajoittuneita koodimuotoja ei tulisi käyttää, jotta
        komentosarjat toimisivat erilaisissa ympäristöissäkin. Niihin lukeutuvat:
        poista nolla-merkein täydentäminen (esim. `%-d` and `%-m` Linux tai macOS, ja
        vastaavissa `%#d` ja `%#m` Windowsissa); alkion pituuden määritteet (esim.
        `%3Y`); ja avoin-'%' muotomerkkijonon lopussa.

en: `$sortmulti(name,separator="; ")`
    
    Returns a copy of the multi-value tag `name` with the elements sorted in ascending order.
    
    Example:
    
        $sortmulti(B; A; C)
    
    Result: A; B; C
fi: `$sortmulti(nimi,separator="; ")`
    
    Palauta kopio moniarvoisesta muuttujasta `nimi`, jossa alkiot on järjestetty nousevasti.
    
    Esimerkki:
    
        $sortmulti(B; A; C)
    
    Tulos: A; B; C

en: `$reversemulti(name,separator="; ")`
    
    Returns a copy of the multi-value tag `name` with the elements in reverse order.
        This can be used in conjunction with the `$sortmulti` function to sort in
        descending order.
    
    Example:
    
        $reversemulti($sortmulti(B; A; C))
    
    Result: C; B; A
fi: `$reversemulti(nimi,separator="; ")`
    
    Palauta kopio moniarvoisesta muuttujasta `nimi`, jossa alkiot on järjestetty käänteisesti.
        Tätä voidaan hyödyntää `$sortmulti`-funktion kanssa järjestääkseen laskevasti.
    
    Esimerkki:
    
        $reversemulti($sortmulti(B; A; C))
    
    Tulos: C; B; A

en: `$unique(name,case_sensitive="",separator="; ")`
    
    Returns a copy of the multi-value tag `name` with no duplicate elements.
        By default, a case-insensitive comparison of the elements is performed.
    
    Example 1:
    
        $setmulti(foo,a; A; B; b; cd; Cd; cD; CD; a; A; b)
        $unique(%foo%)
    
    Result: A; CD; b
    
    Example 2:
    
        $setmulti(foo,a; A; B; b; a; b; A; B, cd)
        $unique(%foo%,True)
    
    Result: A; B; a; b; cd
fi: `$unique(nimi,case_sensitive="",separator="; ")`
    
    Palauttaa kopion moniarvoisesta tunnisteesta `nimi` ilman kaksoiskappaleita.
        Oletuksena kirjainkoolla ei ole merkitystä vertailussa.
    
    Esimerkki 1:
    
        $setmulti(foo,a; A; B; b; cd; Cd; cD; CD; a; A; b)
        $unique(%foo%)
    
    Tulos: A; CD; b
    
    Esimerkki 2:
    
        $setmulti(foo,a; A; B; b; a; b; A; B, cd)
        $unique(%foo%,True)
    
    Tulos: A; B; a; b; cd

en: `$countryname(country_code,translate="")`
    
    Returns the name of the country for the specified country code.  If the country code is invalid an empty string will be returned.
    If translate is not blank, the output will be translated into the current locale language.
fi: `$countryname(maakoodi,translate="")`
    
    Palauta maan nimi maakoodille. Jos maakoodi ei ole kelvollinen, palauta tyhjä merkkijono.
    Jos translate ei ole tyhjä, palauta maan nimi käännettynä nykyisen alueen kielelle.

en: `$year(date,date_order="ymd")`
    
    Returns the year portion of the specified date.  The default order is "ymd".  This can be changed by specifying
    either "dmy" or "mdy".  If the date is invalid an empty string will be returned.
    
    _Since Picard 2.7_
fi: `$year(date,date_order="ymd")`
    
    Palauta vuosi päiväyksestä. Oletus on "ymd". Tämän voi vaihtaa määrittelemällä joko "dmy" tai "mdy".
    Mikäli päiväys ei ole kelvollinen, palauta tyhjä merkkijono.
    
    _Picardin versiosta 2.7_

en: `$month(date,date_order="ymd")`
    
    Returns the month portion of the specified date.  The default order is "ymd".  This can be changed by specifying
    either "dmy" or "mdy".  If the date is invalid an empty string will be returned.
    
    _Since Picard 2.7_
fi: `$month(date,date_order="ymd")`
    
    Palauta kuukausi päiväyksestä. Oletus on "ymd". Tämän voi vaihtaa määrittelemällä joko "dmy" tai "mdy".
    Mikäli päiväys ei ole kelvollinen, palauta tyhjä merkkijono.
    
    _Picardin versiosta 2.7_

en: `$day(date,date_order="ymd")`
    
    Returns the day portion of the specified date.  The default order is "ymd".  This can be changed by specifying
    either "dmy" or "mdy".  If the date is invalid an empty string will be returned.
    
    _Since Picard 2.7_
fi: `$day(date,date_order="ymd")`
    
    Palauta päivä päiväyksestä. Oletus on "ymd". Tämän voi vaihtaa määrittelemällä joko "dmy" tai "mdy".
    Mikäli päiväys ei ole kelvollinen, palauta tyhjä merkkijono.
    
    _Picardin versiosta 2.7_

en: `$dateformat(date,format="%Y-%m-%d",date_order="ymd")`
    
    Returns the input date in the specified `format`, which is based on the standard
        Python `strftime` [format codes](https://strftime.org/). If no `format` is
        specified the date will be returned in the form `2020-02-05`.  If the date or
        format are invalid an empty string will be returned.
    
        The default order for the input date is "ymd".  This can be changed by specifying
        either "dmy" or "mdy".
    Note: Platform-specific formatting codes should be avoided to help ensure the
        portability of scripts across the different platforms.  These codes include:
        remove zero-padding (e.g. `%-d` and `%-m` on Linux or macOS, and their
        equivalent `%#d` and `%#m` on Windows); element length specifiers (e.g.
        `%3Y`); and hanging '%' at the end of the format string.
    
    _Since Picard 2.7_
fi: `$dateformat(date,format="%Y-%m-%d",date_order="ymd")`
    
    Palauta annettu päiväys muotoiltuna. Muotoilu `format` perustuu    Pythonin `strftime` [muotoiluun](https://strftime.org/).
        Oletuksena päiväys palautetaan muodossa `2020-02-05`. Mikäli päiväys tai
        muotoilu ei ole kelvollinen, palautetaan tyhjä merkkijono.
    
        Syötetyn päiväyksen oletusmuoto on "ymd". Tämän voi vaihtaa määrittelemällä joko "dmy" tai "mdy".
    Huomioi: Järjestelmäkohtaisia muotoilukoodeja ei tulisi käyttää, jotta komentosarjat toimivat halutusti
        muissakin käyttöympäristöissä. Näihin lukeutuvat: poista edessä olevat nollat (esim. `%-d` ja `%-m` Linux-
        ja macOS-järjestelmissä tai vastaavat `%#d` ja `%#m` Windowsissa); osien pituuden määritteet (esim.
        `%3Y`); ja roikkuva '%' muotoilumerkkijonon lopussa.
    
    _Picardin versiosta 2.7_

en: `$is_multi(name)`
    
    Returns '1' if the argument is a multi-value tag and there are more than one elements, otherwise an empty string.
    
    Example:
    
        $is_multi(%artists%)
    
    Result: 1 if there is more than one artist, otherwise "".
    
    _Since Picard 2.7_
fi: `$is_multi(name)`
    
    Palauta '1' jos muuttuja on moniarvoinen ja sisältää enemmän kuin yhden osan, muuten palauta tyhjä merkkijono.
    
    Esimerkki:
    
        $is_multi(%artists%)
    
    Tulos: 1 jos enemmän kuin yksi artisti, muutoin "".
    
    _Picardin versiosta 2.7_

en: `$cleanmulti(name)`
    
    Removes all empty string elements from the multi-value variable.
    
    Example:
    
        $setmulti(test,one; ; two; three)
        $cleanmulti(test)
    
    Result: Sets the value of 'test' to ["one", "two", "three"].
    
    _Since Picard 2.8_
fi: `$cleanmulti(nimi)`
    
    Poista kaikki tyhjät merkkijonot moniarvoisesta muuttujasta.
    
    Esimerkki:
    
        $setmulti(testi,yksi; ; kaksi; kolme)
        $cleanmulti(testi)
    
    Tulos: Muuttujan 'testi' arvo on ["yksi", "kaksi", "kolme"].
    
    _Picardin versiosta 2.8_

en: `$min(type,x,…)`
    
    Returns the minimum value using the comparison specified in `type`.
    
    Possible values of `type` are "int" (integer), "float" (floating point), "text"
    (case-sensitive text), "nocase" (case-insensitive text) and "auto" (automatically
    determine the type of arguments provided), with "auto" used as the default
    comparison method if `type` is not specified.  The "auto" type will use the
    first type that applies to both arguments in the following order of preference:
    "int", "float" and "text".
    
    Can be used with an arbitrary number of arguments.  Multi-value arguments
    will be expanded automatically.
    
    _Since Picard 2.9_
fi: `$min(tyyppi,x,…)`
    
    Palauta pienin arvo käyttäen määritettyä vertailua `tyyppi`.
    
    Mahdolliset arvot muuttujalle `tyyppi` ovat "int" (kokonaisluku), "float" (liukuluku),
    "text" (teksti, kirjainkoolla merkitystä), "nocase" (teksti, kirjainkoolla ei merkitystä)
    ja "auto" (muuttujien tyyppi päätellään automaattisesti). Arvoa "auto" käytetään
    vertailussa vakiona, mikäli `tyyppi`ä ei ole määritelty. Käytettäessä tyypin arvoa
    "auto", vertailussa käytetään ensimmäistä tyyppiä, joka sopii molempiin syötettyihin
    arvoihin seuraavassa järjestyksessä: "int", "float" ja "text".
    
    Muuttujia voi olla useampiakin. Moniarvoiset muuttujat laajennetaan automaattisesti.
    
    _Picardin versiosta 2.9_

en: `$max(type,x,…)`
    
    Returns the maximum value using the comparison specified in `type`.
    
    Possible values of `type` are "int" (integer), "float" (floating point), "text"
    (case-sensitive text), "nocase" (case-insensitive text) and "auto" (automatically
    determine the type of arguments provided), with "auto" used as the default
    comparison method if `type` is not specified.  The "auto" type will use the
    first type that applies to both arguments in the following order of preference:
    "int", "float" and "text".
    
    Can be used with an arbitrary number of arguments.  Multi-value arguments
    will be expanded automatically.
    
    _Since Picard 2.9_
fi: `$max(tyyppi,x,…)`
    
    Palauta suurin arvo käyttäen määritettyä vertailua `tyyppi`.
    
    Mahdolliset arvot muuttujalle `tyyppi` ovat "int" (kokonaisluku), "float" (liukuluku),
    "text" (teksti, kirjainkoolla merkitystä), "nocase" (teksti, kirjainkoolla ei merkitystä)
    ja "auto" (muuttujien tyyppi päätellään automaattisesti). Arvoa "auto" käytetään
    vertailussa vakiona, mikäli `tyyppi`ä ei ole määritelty. Käytettäessä tyypin arvoa
    "auto", vertailussa käytetään ensimmäistä tyyppiä, joka sopii molempiin syötettyihin
    arvoihin seuraavassa järjestyksessä: "int", "float" ja "text".
    
    Muuttujia voi olla useampiakin. Moniarvoiset muuttujat laajennetaan automaattisesti.
    
    _Picardin versiosta 2.9_

en: Error exporting file "%(filename)s": %(error)s.
fi: Virhe vietäessä tiedostoon "%(filename)s": %(error)s.

en: Export Script File
fi: Vie komentosarja tiedostoon

en: Export Script
fi: Vie komentosarja

en: Script successfully exported to %s
fi: Komentosarja viety onnistuneesti kohteeseen %s

en: Error importing "%(filename)s": %(error)s
fi: Virhe tuotaessa "%(filename)s": %(error)s

en: Error decoding "%(filename)s": %(error)s
fi: Virhe luettaessa "%(filename)s": %(error)s

en: Import Script File
fi: Tuo komentosarja tiedostosta

en: The file was empty
fi: Tiedosto on tyhjä

en: Imported from %s
fi: Tuotu kohteesta %s

en: Argument is not a dictionary
fi: Muuttuja ei ole dictionary-muotoinen

en: Invalid script package
fi: Epäkelpo komentosarjan paketti

en: %s (Copy)
fi: %s (kopio)

en: File content not a dictionary
fi: Tiedoston sisältö ei ole dictionary-muotoinen

en: Unnamed Script
fi: Nimeämätön komentosarja

en: Picard script files
fi: Picardin komentosarjatiedostot

en: Picard script package
fi: Picardin komentosarjapaketti

en: <br/>Translated to LANG by %s
fi: <br/>Suomenkielisen käännöksen teki %s

en: Icons made by Sambhav Kothari <sambhavs.email@gmail.com> and <a href="http://www.flaticon.com/authors/madebyoliver">Madebyoliver</a>, <a href="http://www.flaticon.com/authors/pixel-buddha">Pixel Buddha</a>, <a href="http://www.flaticon.com/authors/nikita-golubev">Nikita Golubev</a>, <a href="http://www.flaticon.com/authors/maxim-basinski">Maxim Basinski</a>, <a href="https://www.flaticon.com/authors/smashicons">Smashicons</a> from <a href="https://www.flaticon.com">www.flaticon.com</a>
fi: Kuvakkeet ovat tehneet Sambhav Kothari <sambhavs.email@gmail.com>
    ja <a href="http://www.flaticon.com/authors/madebyoliver">Madebyoliver</a>, <a href="http://www.flaticon.com/authors/pixel-buddha">Pixel Buddha</a>, <a href="http://www.flaticon.com/authors/nikita-golubev">Nikita Golubev</a>, <a href="http://www.flaticon.com/authors/maxim-basinski">Maxim Basinski</a>, <a href="https://www.flaticon.com/authors/smashicons">Smashicons</a> sivustolta <a href="https://www.flaticon.com">www.flaticon.com</a>

en: Version %(version)s
fi: Versio %(version)s

en: Supported formats
fi: Tuetut tiedostomuodot

en: Please donate
fi: Lahjoittaminen

en: Thank you for using Picard. Picard relies on the MusicBrainz database, which is operated by the MetaBrainz Foundation with the help of thousands of volunteers. If you like this application please consider donating to the MetaBrainz Foundation to keep the service running.
fi: Kiitos, että käytät Picardia. Picard hyödyntää MusicBrainzin tietokantaa, jota ylläpitää MetaBrainz-säätiö tuhansien vapaaehtoisten avustuksella. Mikäli pidät tästä sovelluksesta, harkitsethan lahjoittamista MetaBrainz-säätiölle palvelun ylläpitämiseen.

en: Donate now!
fi: Lahjoita nyt!

en: Credits
fi: Tekijätiedot

en: Copyright © %(copyright_years)s %(authors_credits)s and others
fi: Copyright © %(copyright_years)s %(authors_credits)s ja muut

en: Official website
fi: Virallinen kotisivu

en: Cover art types
fi: Kansitaidelajit

en: Please select the contents of the image type 'Include' and 'Exclude' lists.
fi: Valitse sisältö 'kelpaavien' ja 'kelpaamattomien' kuvatyyppien listoille.

en: Include types list
fi: Kelpaavat kuvatyypit

en: Exclude types list
fi: Kelpaamattomat kuvatyypit

en: CAA images with an image type found in the 'Include' list will be downloaded and used UNLESS they also have an image type found in the 'Exclude' list. Images with types found in the 'Exclude' list will NEVER be used. Image types not appearing in the 'Include' or 'Exclude' lists will not be considered when determining whether or not to download and use a CAA image.
fi: Kansitaidekuva, jonka kuvatyyppi on 'kelpaavien' listalla, ladataan ja otetaan käyttöön, ELLEI kuvalla ole myös tyyppiä, joka on 'kelpaamattomien' listalla. Kuvia, joiden kuvatyyppi on 'kelpaamattomien' listalla, ei tulla IKINÄ käyttämään. Kuvatyyppejä, joita ei ole määritetty kummallekaan listalle, ei käytetä määriteltäessä ladataanko ja otetaanko kuva käyttöön.

en: I&nclude all
fi: K&elpuuta kaikki

en: E&xclude all
fi: &Hylkää kaikki

en: C&lear all
fi: &Tyhjennä kaikki

en: Restore &Defaults
fi: Palauta oletus&asetuksiin

en: Album
fi: Julkaisu

en: Artist
fi: Artisti

en: Date
fi: Päiväys

en: Labels
fi: Levymerkit

en: Catalog #s
fi: Luettelonumerot

en: Barcode
fi: Viivakoodi

en: Disambiguation
fi: Täsmennys

en: Refresh List
fi: Päivitä lista

en: %(name)s (%(count)i release) | %(name)s (%(count)i releases)
fi[0]: %(name)s (%(count)i julkaisu)
fi[1]: %(name)s (%(count)i julkaisua)

en: Errored entity
fi: Väärin mennyt kohde

en: Pending entity
fi: Odottava kohde

en: Saved entity
fi: Tallennettu kohde

en: Log view text (debug)
fi: Lokikatselimen teksti (virheenselvitys)

en: Log view text (error)
fi: Lokikatselimen teksti (virhe)

en: Log view text (info)
fi: Lokikatselimen teksti (tietoa)

en: Log view text (warning)
fi: Lokikatselimen teksti (varoitus)

en: Tag added
fi: Tunniste lisätty

en: Tag changed
fi: Tunniste muuttunut

en: Tag removed
fi: Tunniste poistettu

en: View release on MusicBrainz
fi: Näytä julkaisu MusicBrainzin verkkosivuilla

en: Common images on all tracks
fi: Yhteiset kuvat kappaleissa

en: Tracks contain different images
fi: Kappaleet sisältävät eriäviä kuvia

en: Show more details
fi: Näytä enemmän tietoja

en: New Cover Art
fi: Uusi kansitaide

en: Original Cover Art
fi: Alkuperäinen kansitaide

en: All supported image formats
fi: Kaikki tuetut kuvien tiedostomuodot

en: Show more details…
fi: Näytä enemmän tietoja…

en: Keep original cover art
fi: Pidä alkuperäinen kansitaide

en: Choose local file…
fi: Valitse paikallinen tiedosto…

en: Replace front cover art
fi: Korvaa etukansitaide

en: Append front cover art
fi: Lisää etukansitaide

en: YYYY-MM-DD
fi: VVVV-KK-PP

en: YYYY
fi: VVVV

en: &Load selected files
fi: &Lataa valitut tiedostot

en: &Move tagged files here
fi: &Siirrä tiedostot tallennettaessa tähän hakemistoon

en: Show &hidden files
fi: &Näytä piilotetut tiedostot

en: &Set as starting directory
fi: &Aseta aloitushakemistoksi

en: Existing Cover
fi: Olemassa oleva kansi

en: Type
fi: Muoto

en: New Cover
fi: Uusi kansi

en: Cover
fi: Kansi

en: Double-click to open in external viewer
    Temporary file: %(tempfile)s
    Source: %(sourcefile)s
fi: Kaksoisnapsauta avataksesi ulkoisessa ohjelmassa
    Väliaikaistiedosto: %(tempfile)s
    Lähde: %(sourcefile)s

en: Missing temporary file: %(tempfile)s
    Source: %(sourcefile)s
fi: Puuttuva väliaikaistiedosto: %(tempfile)s
    Lähde: %(sourcefile)s

en: Filename:
fi: Tiedostonimi:

en: Format:
fi: Tiedostomuoto:

en: Size:
fi: Koko:

en: Length:
fi: Kesto:

en: Bitrate:
fi: Bittinopeus:

en: Sample rate:
fi: Näytteenottotaajuus:

en: Bits per sample:
fi: Bittisyvyys:

en: Channels:
fi: Kanavia:

en: Album:
fi: Julkaisu:

en: Artist:
fi: Artisti:

en: Disc %d
fi: Levy %d

en: Tracklist:
fi: Kappalelista:

en: Album Info
fi: Julkaisun tiedot

en: Track Info
fi: Kappaleen tiedot

en: &Info
fi: &Tiedot

en: %i file in this track | %i files in this track
fi[0]: %i tiedosto tässä kappaleessa
fi[1]: %i tiedostoa tässä kappaleessa

en: Cluster Info
fi: Ryhmän tiedot

en: Estimated Time
fi: Arvioitu aika

en: Files
fi: Tiedostot

en: Albums
fi: Julkaisut

en: Pending files
fi: Odottavat tiedostot

en: Pending requests
fi: Odottavat pyynnöt

en: %i image | %i images
fi[0]: %i kuva
fi[1]: %i kuvaa

en: %i image not in all tracks | %i different images among tracks
fi[0]: %i kuva ei kaikissa kappaleissa
fi[1]: %i erilaista kuvaa kappaleille

en: Title
fi: Nimi

en: Length
fi: Kesto

en: Album Artist
fi: Julkaisun artisti

en: Composer
fi: Säveltäjä

en: Disc Subtitle
fi: Levyn alaotsikko

en: Track No.
fi: Kappalenumero

en: Disc No.
fi: Levyn numero

en: Catalog No.
fi: Luettelonumero

en: Genre
fi: Tyylilaji

en: Fingerprint status
fi: Äänitunnisteen tila

en: Original Release Date
fi: Alkuperäinen julkaisupäiväys

en: Release Date
fi: Julkaisupäivä

en: Bad match
fi: Huono yhteensopivuus

en: Poor match
fi: Heikko yhteensopivuus

en: Ok match
fi: Ok yhteensopivuus

en: Good match
fi: Hyvä yhteensopivuus

en: Great match
fi: Mahtava yhteensopivuus

en: Excellent match
fi: Erittäin hyvä yhteensopivuus

en: Restore default columns
fi: Palauta sarakkeet oletusasetuksiin

en: Lock columns
fi: Lukitse sarakkeet

en: &Expand all
fi: &Laajenna kaikki

en: &Collapse all
fi: &Kokoa kaikki

en: Select &all
fi: &Valitse kaikki

en: &Other versions
fi: &Muut versiot

en: Loading…
fi: Ladataan…

en: Show &more details…
fi: Näytä &enemmän tietoja…

en: &Other versions (%d)
fi: &Muut versiot (%d)

en: Collections
fi: Kokoelmat

en: P&lugins
fi: L&iitännäiset

en: &Run scripts
fi: Suo&rita komentosarjoja

en: file view
fi: tiedostonäkymä

en: Contains unmatched files and clusters
fi: Sisältää täsmäämättömiä tiedostoja sekä ryhmiä

en: Clusters
fi: Ryhmät

en: album view
fi: julkaisunäkymä

en: Contains albums and matched files
fi: Sisältää julkaisuja ja täsmääviä tiedostoja

en: Processing error(s): See the Errors tab in the Album Info dialog
fi: Käsittelyvirhe(et): katso julkaisun tiedot -valintaikkunan virheet-välilehdeltä

en: Album modified and complete
fi: Julkaisu muokattu ja täydellinen

en: Album unchanged and complete
fi: Julkaisu muuttumaton ja täydellinen

en: Album modified
fi: Julkaisu muokattu

en: Album unchanged
fi: Julkaisu muuttumaton

en: Processing error(s): See the Errors tab in the Track Info dialog
fi: Käsittelyvirhe(et): katso kappaleen tiedot -valintaikkunan virheet-välilehdeltä

en: Processing error(s): See the Errors tab in the File Info dialog
fi: Käsittelyvirhe(et): katso tiedoston tiedot -valintaikkunan virheet-välilehdeltä

en: Track saved
fi: Kappale tallennettu

en: Pending
fi: Odottaa

en: Fingerprint has already been submitted
fi: Äänitunniste on jo lähetetty

en: Unsubmitted fingerprint
fi: Lähettämätön äänitunniste

en: No fingerprint was calculated for this file, use "Scan" or "Generate AcoustID Fingerprints" to calculate the fingerprint.
fi: Tälle tiedostolle ei ole laskettu äänitunnistetta. Valitse "Analysoi" tai "Luo AcoustID-tunnisteet" tunnisteen laskemiseksi.

en: Log
fi: Loki

en: Verbosity
fi: Monisanaisuus

en: String to highlight
fi: Korostettava teksti

en: Highlight
fi: Korosta

en: Clear Highlight
fi: Poista korostus

en: Clear Log
fi: Tyhjennä loki

en: Save As…
fi: Tallenna nimellä…

en: Save Log View to File
fi: Tallenna loki tiedostoon

en: File already exists, do you really want to save to this file?
fi: Tiedosto on jo olemassa, haluatko kirjoittaa sen päälle?

en: Failed to save Log View to file
fi: Lokitiedoston tallentaminen epäonnistui

en: Something prevented data to be written to '%s'
fi: Tiedostoon '%s' ei pystytty kirjoittamaan

en: Are you sure you want to clear the log?
fi: Haluatko varmasti tyhjentää lokin?

en: Activity History
fi: Aktiviteettihistoria

en: Unsaved Changes
fi: Tallentamattomia muutoksia

en: Are you sure you want to quit Picard?
fi: Haluatko varmasti sulkea Picardin?

en: There is %d unsaved file. Closing Picard will lose all unsaved changes. | There are %d unsaved files. Closing Picard will lose all unsaved changes.
fi[0]: %d tallentamaton tiedosto. Sulkemalla Picardin menetät kaikki tallentamattomat muutokset.
fi[1]: %d tallentamatonta tiedostoa. Sulkemalla Picardin menetät kaikki tallentamattomat muutokset.

en: &Quit Picard
fi: &Poistu Picardista

en: Ready
fi: Valmis

en: Picard listens on this port to integrate with your browser. When you "Search" or "Open in Browser" from Picard, clicking the "Tagger" button on the web page loads the release into Picard.
fi: Picard kuuntelee tätä porttia toimiakseen selaimesi kanssa. Valittuasi "Hae" tai "Etsi selaimella", voit käyttää verkkosivun "Tagger"-painiketta ladataksesi julkaisun tiedot Picardiin.

en: Listening on port %(port)d
fi: Tarkkaillaan porttia %(port)d

en: AcoustID submission not configured
fi: AcoustID-tunnisteiden lähettämistä ei ole asetettu

en: You need to configure your AcoustID API key before you can submit fingerprints.
fi: AcoustID:n API-avain täytyy määrittää äänitunnisteiden lähettämistä varten.

en: Open AcoustID options
fi: Avaa AcoustID-asetukset

en: &Options…
fi: &Asetukset…

en: Open &file naming script editor…
fi: Avaa &tiedostonnimeämiskomentosarjan muokkain…

en: &Cut
fi: &Leikkaa

en: &Paste
fi: L&iitä

en: &Help…
fi: &Ohje…

en: &About…
fi: &Tietoja…

en: &Donate…
fi: &Lahjoita…

en: &Report a Bug…
fi: &Ilmoita virheestä…

en: &Support Forum…
fi: Tuki&foorumi…

en: &Add Files…
fi: L&isää tiedostoja…

en: Add files to the tagger
fi: Lisää tiedostoja ohjelmaan

en: Add Fold&er…
fi: Lisää &kansio…

en: Add a folder to the tagger
fi: Lisää kansio ohjelmaan

en: Close Window
fi: Sulje ikkuna

en: &Save
fi: &Tallenna

en: Save selected files
fi: Tallenna valitut tiedostot

en: S&ubmit AcoustIDs
fi: Lähetä &AcoustID-tunnisteet

en: Submit acoustic fingerprints
fi: Lähetä äänitunnisteet

en: E&xit
fi: &Lopeta

en: &Remove
fi: &Poista

en: Remove selected files/albums
fi: Poista valitut tiedostot/julkaisut

en: Lookup in &Browser
fi: Etsi &selaimella

en: Lookup selected item on MusicBrainz website
fi: Etsi valittua kohdetta MusicBrainz-sivustolta

en: Submit cluster as release…
fi: Lähetä ryhmittely julkaisuna…

en: Submit cluster as a new release to MusicBrainz
fi: Lähetä ryhmittely uutena julkaisuna MusicBrainziin

en: Submit file as standalone recording…
fi: Lähetä tiedosto yksittäisenä äänitteenä…

en: Submit file as a new recording to MusicBrainz
fi: Lähetä tiedosto uutena äänitteenä MusicBrainziin

en: Submit file as release…
fi: Lähetä tiedosto julkaisuna…

en: Submit file as a new release to MusicBrainz
fi: Lähetä tiedosto uutena julkaisuna MusicBrainziin

en: Search for similar items…
fi: Etsi samankaltaisia kohteita…

en: Similar items
fi: Samankaltaiset kohteet

en: View similar releases or recordings and optionally choose a different one
fi: Näytä samankaltaisia julkaisuja tai äänitteitä ja mahdollisesti valitse jokin muu

en: Search for similar albums…
fi: Etsi samankaltaisia julkaisuja…

en: View similar releases and optionally choose a different release
fi: Näytä samankaltaisia julkaisuja ja mahdollisesti valitse toinen julkaisu

en: Search for similar tracks…
fi: Etsi samankaltaisia kappaleita…

en: View similar tracks and optionally choose a different release
fi: Näytä samankaltaisia kappaleita ja mahdollisesti valitse toinen julkaisu

en: Show &other album versions…
fi: Näytä &muut albumin versiot…

en: File &Browser
fi: Tiedosto&selain

en: &Metadata
fi: &Metatiedot

en: &Cover Art
fi: &Kansitaide

en: &Actions
fi: &Toiminnot

en: Search
fi: Haku

en: Lookup &CD…
fi: &CD-haku…

en: Lookup the details of the CD in your drive
fi: Hae tietoja CD-levystäsi

en: &Scan
fi: &Analysoi

en: Use AcoustID audio fingerprint to identify the files by the actual music, even if they have no metadata
fi: Käytä AcoustID-tunnistusta tunnistamaan tiedostot niiden sisältämän musiikin mukaan, vaikka tiedostoissa ei olisi metatietoja

en: Identify the file using its AcoustID audio fingerprint
fi: Tunnista tiedosto sen AcoustID-tunnisteella

en: &Generate AcoustID Fingerprints
fi: &Luo AcoustID-tunnisteet

en: Generate Fingerprints
fi: Luo äänitunnisteita

en: Generate the AcoustID audio fingerprints for the selected files without doing a lookup
fi: Luo AcoustID-äänitunnisteet valituille tiedostoille hakematta vastaavuuksia

en: Generate the AcoustID audio fingerprints for the selected files
fi: Luo AcoustID-äänitunnisteet valituille tiedostoille

en: Cl&uster
fi: &Ryhmitä

en: Cluster files into album clusters
fi: Ryhmitä tiedostot julkaisuihin

en: &Lookup
fi: &Hae

en: Lookup selected items in MusicBrainz
fi: Etsi valittua kohdetta MusicBrainzista

en: &Info…
fi: T&iedot…

en: &Refresh
fi: P&äivitä

en: &Rename Files
fi: &Nimeä tiedostot

en: &Move Files
fi: &Siirrä tiedostot

en: Save &Tags
fi: &Tallenna tunnisteet

en: Tags From &File Names…
fi: &Luo tunnisteet tiedostonimistä…

en: Parse File Names…
fi: Jäsentele tiedostonimistä…

en: Set tags based on the file names
fi: Luo tunnisteet tiedostonimistä

en: &Open My Collections in Browser
fi: Avaa &kokoelmani selaimeen

en: View &Error/Debug Log
fi: Tarkastele virh&e/debug-lokia

en: View Activity &History
fi: Näytä toiminta&historia

en: Open in &Player
fi: Avaa t&oistimessa

en: Play the file in your default media player
fi: Toista tiedosto oletussoittimellasi

en: Open Containing &Folder
fi: Avaa tie&doston kansio

en: Open the containing folder in your file explorer
fi: Avaa tiedoston kansio tiedostojen selaimessa

en: &Check for Update…
fi: &Etsi päivitystä…

en: From CD ripper &log file…
fi: &CD-kopioinnin lokitiedostosta…

en: &File
fi: &Tiedosto

en: &Edit
fi: &Muokkaa

en: &View
fi: &Näytä

en: &Options
fi: &Asetukset

en: &Select file naming script
fi: &Valitse tiedostonnimeämiskomentosarja

en: &Enable/disable profiles
fi: &Ota profiileja käyttöön

en: &Tools
fi: Ty&ökalut

en: &Help
fi: &Ohje

en: Actions
fi: Toiminnot

en: Track
fi: Kappale

en: &Advanced search
fi: &Edistynyt haku

en: &Builtin search
fi: Sisäänrakennettu &haku

en: All supported formats
fi: Kaikki tuetut tiedostomuodot

en: Adding multiple directories from '%(directory)s' …
fi: Lisätään useita hakemistoja hakemistosta '%(directory)s' …

en: Adding directory: '%(directory)s' …
fi: Lisätään hakemisto: '%(directory)s' …

en: Configuration Required
fi: Asetukset puuttuvat

en: Audio fingerprinting is not yet configured. Would you like to configure it now?
fi: Äänitunnistamisen asetuksia ei ole vielä määritetty. Määritetäänkö asetukset nyt?

en: Browser integration not enabled
fi: Selaimeen yhdistäminen ei ole käytössä

en: Submitting releases to MusicBrainz requires the browser integration to be enabled. Do you want to enable the browser integration now?
fi: Julkaisujen lähettäminen MusicBrainziin vaatii että selaimeen yhdistäminen on käytössä. Otetaanko selaimeen yhdistäminen käyttöön nyt?

en: %(filename)s (error: %(error)s)
fi: %(filename)s (virhe: %(error)s)

en: %(filename)s (%(similarity)d%%) (error: %(error)s)
fi: %(filename)s (%(similarity)d%%) (virhe: %(error)s)

en: Authentication Required
fi: Tunnistautuminen vaaditaan

en: Picard needs authorization to access your personal data on the MusicBrainz server. Would you like to log in now?
fi: Picard vaatii tunnistautumisen voidakseen käyttää henkilökohtaisia tietojasi MusicBrainzin palvelimelta. Haluaisitko kirjautua sisään nyt?

en: Authentication failed
fi: Tunnistautuminen epäonnistui

en: Login failed: %s
fi: Kirjautuminen epäonnistui: %s

en: (different across %d item) | (different across %d items)
fi[0]: (%d erilainen)
fi[1]: (%d erilaista)

en: (missing from %d item) | (missing from %d items)
fi[0]: (%d puuttuva)
fi[1]: (%d puuttuvaa)

en: metadata view
fi: metatietonäkymä

en: Displays original and new tags for the selected files
fi: Näyttää alkuperäiset ja uudet tunnisteet valituille tiedostoille

en: Tag
fi: Tunniste

en: Original Value
fi: Alkuperäinen arvo

en: New Value
fi: Uusi arvo

en: Add New Tag…
fi: Lisää uusi tunniste…

en: Show Changes First
fi: Näytä muutokset ensin

en: Edit…
fi: Muokkaa…

en: Add to 'Preserve Tags' List
fi: Lisää säilytettävien tunnisteiden listaan

en: Remove from 'Preserve Tags' List
fi: Poista säilytettävien tunnisteiden listasta

en: Use Original Value | Use Original Values
fi[0]: Käytä alkuperäistä arvoa
fi[1]: Käytä alkuperäisiä arvoja

en: &Copy
fi: &Kopioi

en: <p><strong>Changes made by Picard are not reversible.</strong></p><p>Picard is a very flexible music tagging tool which can rename your files and overwrite the tags. We <strong>strongly recommend</strong> that you:</p><ul><li>read the <a href='{documentation_url}'>User Guide</a> (also available from the Help menu)</li><li>test with copies of your music and work in small batches</li></ul><p>Picard is open source software written by volunteers. It is provided as-is and with no warranty.</p>
fi: <p><strong>Picardin tekemiä muutoksia ei voi peruuttaa.</strong></p><p>Picard on hyvin monipuolinen musiikin luokittelutyökalu, joka voi uudelleennimetä tiedostosi ja korvata tunnisteita. Me <strong>suosittelemme vahvasti</strong>, että sinä:</p><ul><li>luet <a href='{documentation_url}'>käyttöoppaan</a> (löytyy myös Apua-valikosta)</li><li>kokeilet työskennellä musiikkisi kopioilla ja pienissä erissä</li></ul><p>Picard on vapaaehtoisten ylläpitämä avoimen koodin sovellus. Se toimitetaan sellaisenaan ja ilman takuuta.</p>

en: Show this message again the next time you start Picard.
fi: Näytä tämä viesti uudestaan seuraavalla kerralla, kun käynnistät Picardin.

en: New User Warning
fi: Varoitus uudelle käyttäjälle

en: The server %s requires you to login. Please enter your username and password.
fi: Palvelin %s edellyttää kirjautumista. Syötä käyttäjätunnuksesi ja salasanasi.

en: The proxy %s requires you to login. Please enter your username and password.
fi: Välityspalvelin %s vaatii kirjautumisen. Syötä käyttäjänimesi ja salasanasi.

en: Internal player: The format of a media resource isn't (fully) supported
fi: Sisäinen soitin: Medialähteen tyyppi ei ole (täysin) tuettu

en: Internal player: There are not the appropriate permissions to play a media resource
fi: Sisäinen soitin: Medialähteen toistamiselle ei ole tarvittavia käyttöoikeuksia

en: Internal player: A valid playback service was not found, playback cannot proceed
fi: Sisäinen soitin: Kelvollista toistopalvelua ei havaittu, toistoa ei voida suorittaa

en: Internal player: error, code=%(code)d, msg=%(message)s
fi: Sisäinen soitin: virhe, code=%(code)d, msg=%(message)s

en: Player
fi: Soitin

en: Play
fi: Toista

en: Play selected files
fi: Toista valitut tiedostot

en: Pause
fi: Pysäytä

en: Pause or resume current playback
fi: Pysäytä tai jatka nykyistä toistoa

en: Change playback speed
fi: Vaihda toiston nopeutta

en: Playback speed
fi: Toiston nopeus

en: Change audio volume
fi: Muuta äänenvoimakkuutta

en: Audio volume
fi: Äänenvoimakkuus

en: Perform this check again the next time you start Picard.
fi: Suorita tämä tarkistus uudelleen seuraavan kerran kun käynnistät Picardin.

en: Picard Plugins Update
fi: Picard Plugineiden Päivitys

en: There is an update available for one of your currently installed plugins: | There are updates available for your currently installed plugins:
fi[0]: Yhdelle asentamallesi pluginille löytyi päivitys:
fi[1]: Useammalle asentamallesi pluginille löytyi päivitys:

en: Do you want to update the plugin now? | Do you want to update the plugins now?
fi[0]: Haluatko päivittää pluginin nyt?
fi[1]: Haluatko päivittää pluginit nyt?

en: Failed to submit rating for track '%(track_title)s' due to server error %(error)d
fi: Raidan "%(track_title)s" arvostelun lähetys epäonnistui palvelinvirheen %(error)d takia

en: overwrite existing metadata (tags) within the file | overwrite existing metadata (tags) within the files
fi[0]: ylikirjoittaa olemassaolevia metatietoja (luokituksia) tiedostossa
fi[1]: korvaa olemassaolevia metatietoja (tunnisteita) tiedostoissa

en: rename the file | rename the files
fi[0]: nimeää tiedoston uudelleen
fi[1]: nimeää tiedostoja uudelleen

en: move the file to a different location | move the files to a different location
fi[0]: siirtää tiedoston toiseen sijaintiin
fi[1]: siirtää tiedostoja toiseen sijaintiin

en: You are about to save {file_count:,d} file and this will: | You are about to save {file_count:,d} files and this will:
fi[0]: Olet aikeissa muuttaa {file_count:,d} tiedoston ja täten:
fi[1]: Olet aikeissa muuttaa {file_count:,d} tiedostoa ja täten:

en: <strong>This action cannot be undone.</strong> Do you want to continue?
fi: <strong>Tätä toimenpidettä ei voi kumota.</strong> Haluatko jatkaa?

en: There are no actions selected. No changes will be saved.
fi: Toimenpiteitä ei ole valittu. Muutoksia ei tallenneta.

en: Don't show this warning again.
fi: Älä näytä tätä varoitusta uudelleen.

en: File Save Warning
fi: Varoitus tiedoston tallennuksesta

en: Renaming options are disabled
fi: Uudelleennimeämisen asetukset ovat pois käytöstä

en: If you select files from the Cluster pane or Album pane prior to opening the Options screen, up to %u files will be randomly chosen from your selection as file naming examples.  If you have not selected any files, then some default examples will be provided.
fi: Mikäli valitset tiedostoja joko ryhmittely- tai julkaisuikkunassa ennen asetuksien avaamista, enintään %u tiedostoa valituista näytetään tiedostonnimeämisen esimerkkeinä. Ilman valittuja tiedostoja, oletusesimerkit näytetään.

en: Reload up to %u items chosen at random from files selected in the main window
fi: Valitse uudet %u satunnaista tiedostoa pääikkunassa valituista

en: Confirm
fi: Vahvista

en: File naming script editor
fi: Tiedostonnimeämiskomentosarjan muokkain

en: Reset
fi: Aseta alkutilaan

en: Make It So!
fi: &Tallenna asetukset!

en: &Import a script file
fi: &Tuo komentosarja tiedostosta

en: Import a file as a new script
fi: Tuo komentosarja tiedostosta uutena komentosarjana

en: &Export a script file
fi: &Vie komentosarja tiedostoon

en: Export the script to a file
fi: Vie komentosarja tiedostoon

en: &Reset all scripts
fi: Aseta kaikki komentosa&rjat alkutiloihinsa

en: Reset all scripts to the saved values
fi: Aseta kaikki komentosarjat tallennetuihin arvoihinsa

en: &Save and exit
fi: Tallenna ja poi&stu

en: Save changes to the script settings and exit
fi: Tallenna komentosarjan muutokset ja poistu

en: E&xit without saving
fi: Lo&peta tallentamatta

en: Close the script editor without saving changes
fi: Sulje komentosarjan muokkain tallentamatta muutoksia

en: &Script
fi: &Komentosarja

en: View/Edit Script &Metadata
fi: Näytä/Muokkaa komentosarjan &Metatietoja

en: Display the details for the script
fi: Näytä lisätietoja komentosarjasta

en: Add a &new script
fi: Lisää uusi &komentosarja

en: &Copy the current script
fi: &Kopioi nykyinen komentosarja

en: Save a copy of the script as a new script
fi: Tallenna kopio komentosarjasta uutena komentosarjana

en: &Delete the current script
fi: &Poista nykyinen komentosarja

en: Delete the script
fi: Poista komentosarja

en: &Reload random example files
fi: Lataa &uudet satunnaiset esimerkkitiedostonimet

en: &Show documentation
fi: &Näytä dokumentaatio

en: View the scripting documentation in a sidebar
fi: Näytä komentosarjan ohjeistus sivupalkissa

en: &Scripting documentation…
fi: &Komentosarjojen ohjeistus…

en: Open the scripting documentation in your browser
fi: Avaa komentosarjan ohjeistus selaimeen

en: Empty / blank script
fi: Tyhjä komentosarja

en: At least one unsaved script has been attached to an option profile.
    
       Profile: {profile_title}
       Script: {old_script_title}
    
    Continuing without saving will reset the selected script in the profile to:
    
       {new_script_title}
    
    Are you sure that you want to continue?
fi: Vähintään yksi tallentamaton komentosarja on liitettynä asetusprofiiliin.
    
       Profilii: {profile_title}
       Komentosarja: {old_script_title}
    
    Jatkaminen tallentamatta muutoksia asettaa profiilin asetukseen:
    
       {new_script_title}
    
    Oletko varma että haluat jatkaa?

en: There is already a script with that title.
fi: Tämänniminen komentosarja on jo olemassa.

en: The script title must not be empty.
fi: Komentosarjan nimi ei voi olla tyhjä.

en: Error Deleting Script
fi: Virhe poistettaessa komentosarjaa

en: The script could not be deleted because it is used in one of the user profiles.
    
    Profile: %s
fi: Komentosarjaa ei voitu poistaa sillä se on yhä käytössä käyttäjäprofiilissa:
    
    Profiili: %s

en: Are you sure that you want to delete the script?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän komentosarjan?

en: File Error
fi: Tiedostovirhe

en: A script named "{script_name}" already exists.
    
    Do you want to overwrite it, add as a copy or cancel?
fi: Komentosarja nimeltä "{script_name}" on jo olemassa.
    
    Kirjoitetaanko yli, tehdäänkö kopio vai peruutetaanko?

en: Overwrite
fi: Kirjoita yli

en: Copy
fi: Kopioi

en: The file naming format must not be empty.
fi: Tiedostonnimeämismuoto ei ole asetettu.

en: Script Details
fi: Komentosarjan tiedot

en: There are unsaved changes to the current metadata.
    
    Do you want to continue and lose these changes?
fi: Nykyisissä metatiedoissa on tallentamattomia muutoksia.
    
    Haluatko poistua ja menettää muutokset?

en: Script error in "%(script)s": %(message)s
fi: Virhe komentosarjassa "%(script)s": %(message)s

en: File Name
fi: Tiedostonimi

en: About Picard
fi: Tietoja Picardista

en: CD Lookup
fi: CD-haku

en: The following releases on MusicBrainz match the CD:
fi: Seuraavat julkaisut MusicBrainzissa vastaavat CD-levyä:

en: No matching releases found for this disc.
fi: Tälle levylle ei löytynyt vastaavaa julkaisua.

en: Submit disc ID
fi: Lähetä levyn tunniste

en: &Load into Picard
fi: &Lataa Picardiin

en: &Submit disc ID
fi: &Lähetä levyn tunniste

en: &Cancel
fi: &Peruuta

en: Edit Tag
fi: Muokkaa tunnistetta

en: Edit value
fi: Muokkaa arvoa

en: Add value
fi: Lisää arvo

en: Remove value
fi: Poista arvo

en: Move selected value up
fi: Siirrä valittua arvoa ylöspäin

en: Move selected value down
fi: Siirrä valittua arvoa alaspäin

en: Exception Language Script Selector
fi: Poikkeukset kielen merkistöihin

en: Selected Scripts
fi: Valitut merkistöt

en: Selected language script match threshold:
fi: Valitun kielen vastaavuuden kynnysarvo:

en: Move selected language script up
fi: Siirrä valittua kieltä ylöspäin

en: Add to selected language scripts
fi: Lisää valittuihin kieliin

en: Remove selected language script
fi: Poista valittu kieli

en: Move selected language script down
fi: Siirrä valittua kieltä alaspäin

en: Available Language Scripts
fi: Saatavilla olevat kielet

en: &Error
fi: &Virhe

en: A&rtwork
fi: &Kansikuva

en: Form
fi: Lomake

en: Locale Selector
fi: Lokaalin valitsin

en: Selected Locales
fi: Valitut lokaalit

en: Move selected locale up
fi: Siirrä valittua lokaalia ylöspäin

en: Add to selected locales
fi: Lisää valittuihin lokaaleihin

en: Remove selected locale
fi: Poista valittu lokaali

en: Move selected locale down
fi: Siirrä valittua lokaalia alaspäin

en: Available Locales
fi: Saatavilla olevat lokaalit

en: Options
fi: Asetukset

en: Advanced options
fi: Lisäasetukset

en: Ignore file paths matching the following regular expression:
fi: Jätä huomioimatta tiedostopolut jotka vastaavat seuraavaan säännölliseen lausekkeeseen:

en: Ignore track duration difference under this number of seconds
fi: Salli raitojen kestojen heittää näin monta sekuntia

en: Ignore the following tracks when determining whether a release is complete
fi: Ohita seuraavan tyyppiset kappaleet määriteltäessä onko julkaisu täydellinen

en: Video tracks
fi: Videoraidat

en: Data tracks
fi: Dataraidat

en: Pregap tracks
fi: Esialueen raidat

en: Silent tracks
fi: Äänettömät raidat

en: Tags to ignore for comparison:
fi: Tunnisteet jotka ohitetaan vertailtaessa:

en: Profiles Attached to Options
fi: Asetuksiin liitetyt profiilit

en: CD-ROM device to use for lookups:
fi: Hakuihin käytettävä CD-ROM-asema:

en: Default CD-ROM drive to use for lookups:
fi: Oletuksena hakuihin käytettävä CD-ROM-asema:

en: Use the following file name for images:
fi: Käytä seuraavaa tiedostonimeä kuville:

en: Overwrite the file if it already exists
fi: Korvaa jo olemassa oleva tiedosto

en: Cover Art Providers
fi: Kansitaidepalvelut

en: Reorder Priority:
fi: Muuta tärkeysjärjestystä:

en: Move selected item up
fi: Siirrä valittua kohdetta ylöspäin

en: Move selected item down
fi: Siirrä valittua kohdetta alaspäin

en: Audio Fingerprinting
fi: Äänitunnisteet

en: Do not use audio fingerprinting
fi: Älä käytä äänitunnisteita

en: Use AcoustID
fi: Käytä AcoustID:tä

en: AcoustID Settings
fi: AcoustID-asetukset

en: Ignore existing AcoustID fingerprints
fi: Ohita olemassa olevat AcoustID-tunnisteet

en: Save AcoustID fingerprints to file tags
fi: Tallenna AcoustID-tunnisteet tiedostoihin

en: Maximum threads to use for calculator:
fi: Äänitunnisteiden laskemiseen käytettyjen säikeiden enimmäismäärä:

en: Fingerprint calculator:
fi: Äänitunnisteen laskemiseen käytettävä ohjelma:

en: Browse…
fi: Selaa…

en: Download…
fi: Lataa…

en: API key:
fi: API-avain:

en: Get API key…
fi: Hae API-avain…

en: MusicBrainz Server
fi: MusicBrainz-palvelin

en: You have configured an unofficial MusicBrainz server. By default submissions of releases, recordings and disc IDs will go to the primary database on musicbrainz.org.
fi: Epävirallinen MusicBrainz-palvelin on asetettu käyttöön. Oletuksena tiedot julkaisuista, äänitteistä ja levyn tunnisteista lähetetään päätietokantaan osoitteessa musicbrainz.org.

en: Submit data to the configured server
fi: Lähetä tiedot asetettuun palvelimeen

en: Port:
fi: Portti:

en: Server address:
fi: Palvelimen osoite:

en: Log in
fi: Kirjaudu sisään

en: Log out
fi: Kirjaudu ulos

en: Update Checking
fi: Päivityksen tarkastaminen

en: Days between checks:
fi: Kuinka monen päivän välein päivityksiä haetaan:

en: Updates to check:
fi: Etsi seuraavia päivityksiä:

en: Fall back on album's artists genres if no genres are found for the release or release group
fi: Käytä julkaisun artistin tyylilajeja, jos niitä ei löydy julkaisulle eikä julkaisuryhmälle

en: Minimal genre usage:
fi: Tyylilajien vähimmäismäärä:

en: Maximum number of genres:
fi: Tyylilajien enimmäismäärä:

en: Join multiple genres with:
fi: Yhdistä useammat tyylilajit seuraavalla erottimella:

en: Genres or folksonomy tags to include or exclude, one per line:
fi: Tyylilajit tai folksonomia-luokitukset, jotka otetaan mukaan tai ohitetaan, yksi per rivi:

en: Playground for genres or folksonomy tags filters (cleared on exit):
fi: Testialue tyylilajien tai folksonomia-luokituksien suodattimille (tyhjennetään poistuttaessa):

en: Appearance
fi: Ulkoasu

en: User interface language:
fi: Käyttöliittymän kieli:

en: User interface color theme:
fi: Käyttöliittymän väriteema:

en: Miscellaneous
fi: Muut

en: Use advanced query syntax
fi: Käytä laajennettuja hakukomentoja

en: Show the new user dialog when starting Picard
fi: Näytä uuden käyttäjän varoitus kun Picard käynnistetään

en: Begin browsing in the following directory:
fi: Aloita tiedostoselaaminen tästä hakemistosta:

en: Colors
fi: Värit

en: Customize Action Toolbar
fi: Mukauta toimintatyökaluriviä

en: Add a new button to Toolbar
fi: Lisää uuden painikkeen työkaluriviin

en: Add Action
fi: Lisää toiminta

en: Insert a separator
fi: Lisää jakajan työkaluriviin

en: Add Separator
fi: Lisää jakaja

en: Remove button from toolbar
fi: Poista painike työkalurivistä

en: Show the below tags above all other tags in the metadata view
fi: Näytä seuraavat tunnisteet ensimmäisenä metatietonäkymässä

en: Configuration File:
fi: Asetustiedosto:

en: Open folder
fi: Avaa kansio

en: Load Backup
fi: Lataa varmuuskopio

en: Save Backup
fi: Tallenna varmuuskopio

en: Remove selected options
fi: Poista valitut asetukset

en: Select all
fi: Valitse kaikki

en: Thresholds
fi: Kynnysarvot

en: Minimal similarity for matching files to tracks:
fi: Pienin yhtäläisyys tiedostojen yhdistämiseen raitoihin:

en: Minimal similarity for file lookups:
fi: Pienin yhtäläisyys tiedostojen hakuihin:

en: Minimal similarity for cluster lookups:
fi: Pienin yhtäläisyys ryhmien hakuihin:

en: Translate artist names to these locales where possible:
fi: Muunna artistien nimet näihin lokaaleihin mikäli mahdollista:

en: Select…
fi: Valitse…

en: Ignore artist name translation for these language scripts:
fi: Ohita artistien nimen muunnos näille kielille:

en: Use track relationships
fi: Käytä kappaleiden suhteiden tietoja

en: Custom Fields
fi: Mukautettavat tiedot

en: Various artists:
fi: Useita artisteja:

en: Standalone recordings:
fi: Yksittäiset äänitteet

en: Default
fi: Oletus

en: Web Proxy
fi: Välityspalvelin

en: Username:
fi: Käyttäjätunnus:

en: Password:
fi: Salasana:

en: Request timeout in seconds:
fi: Pyynnön aikakatkaisu sekunteina:

en: Browser Integration
fi: Selaimeen yhdistäminen

en: Default listening port:
fi: Oletusportti:

en: Plugins
fi: Liitännäiset

en: Name
fi: Nimi

en: Version
fi: Versio

en: Install plugin…
fi: Asenna liitännäinen…

en: Open plugin folder
fi: Avaa liitännäiskansio

en: Reload List of Plugins
fi: Päivitä lista liitännäisistä

en: Details
fi: Tiedot

en: Option Profile(s)
fi: Asetusprofiili(t)

en: Move profile up
fi: Siirrä profiilia ylöspäin

en: Move profile down
fi: Siirrä profiilia alaspäin

en: Picard saves the ratings together with an e-mail address identifying the user who did the rating. That way different ratings for different users can be stored in the files. Please specify the e-mail you want to use to save your ratings.
fi: Picard tallentaa arvostelun yhteydessä käyttäjän sähköpostiosoitteen tiedostoihin. Tämä mahdollistaa useiden käyttäjien omat arvostelut kappaleille. Määritä sähköpostiosoite, jota haluat käyttää arvostelujesi tallentamiseen.

en: E-mail:
fi: Sähköpostiosoite:

en: Add to preferred release countries
fi: Lisää suositeltaviin julkaisumaihin

en: Remove from preferred release countries
fi: Poista suositeltavista julkaisumaista

en: Add to preferred release formats
fi: Lisää suositeltaviin julkaisumuotoihin

en: Remove from preferred release formats
fi: Poista suositeltavista julkaisumuodoista

en: Move files when saving
fi: Siirrä tiedostot tallennettaessa

en: Destination directory:
fi: Kohdehakemisto:

en: Move additional files (case insensitive):
fi: Siirrä lisäksi seuraavat tiedostot (kirjainkoolla ei merkitystä):

en: Rename files when saving
fi: Nimeä tiedostot tallennettaessa

en: Selected file naming script:
fi: Valittu tiedostonnimeämiskomentosarja:

en: Edit file naming script…
fi: Muokkaa tiedostonnimeämiskomentosarjaa…

en: Files will be named like this:
fi: Tiedostot nimetään näin:

en: Before
fi: Ennen

en: After
fi: Jälkeen

en: Reload examples
fi: Lataa uudelleen esimerkit

en: Customize…
fi: Mukauta…

en: Allow paths longer than 259 characters
fi: Salli 259 merkkiä pidemmät tiedostopolut

en: Replace directory separators with:
fi: Korvaa hakemistoerottimet:

en: Enable Tagger Script(s)
fi: Ota tunnisteiden komentosarjoja käyttöön

en: Tagger scripts that have been activated below will be executed automatically for each track of a release loaded from MusicBrainz.
fi: Alapuolella valitut tunnisteiden komentosarjat suoritetaan automaattisesti MusicBrainzista ladatun julkaisun jokaiselle raidalle.

en: Enter your tagger script here.
fi: Syötä komentosarja tähän.

en: Move tagger script up
fi: Siirrä tunnisteiden komentosarjaa ylöspäin

en: Move tagger script down
fi: Siirrä tunnisteiden komentosarjaa alaspäin

en: Add new tagger script
fi: Lisää uusi tunnisteiden komentosarja

en: Remove the selected tagger script
fi: Poista valittu tunnisteiden komentosarja

en: Remove tagger script
fi: Poista tunnisteiden komentosarja

en: Import
fi: Tuo

en: Export
fi: Vie

en: Documentation
fi: Dokumentaatio

en: Write tags to files
fi: Kirjoita tunnisteet tiedostoihin

en: Before Tagging
fi: Ennen tunnisteiden kirjoittamista

en: Preserve these tags from being cleared or overwritten with MusicBrainz data:
fi: Estä näiden tunnisteiden poistaminen tai ylikirjoittaminen MusicBrainzin tiedoilla:

en: AAC files
fi: AAC-tiedostot

en: Picard can save APEv2 tags to pure AAC files, which by default do not support tagging. APEv2 tags in AAC are supported by some players, but players not supporting AAC files with APEv2 tags can have issues loading and playing those files. To deal with this you can choose whether to save tags to those files.
fi: Picard voi tallentaa APEv2-tunnisteet puhtaisiin AAC-tiedostoihin, jotka eivät normaalisti tue tunnisteita. APEv2-tunnisteet AAC-tiedostoissa ovat tuettuja joissakin soittimissa, mutta niissä joissa ei ole tukea, voi tiedoston avaamisessa ja soittamisessa olla ongelmia. Tämän johdosta voit valita haluatko tallentaa tunnisteita kyseisiin tiedostoihin.

en: Save APEv2 tags
fi: Tallenna APEv2-tunnisteet

en: Do not save tags
fi: Älä tallenna tunnisteita

en: AC3 files
fi: AC3-tiedostot

en: Picard can save APEv2 tags to pure AC3 files, which by default do not support tagging. APEv2 tags in AC3 are supported by some players, but players not supporting AC3 files with APEv2 tags can have issues loading and playing those files. To deal with this you can choose whether to save tags to those files.
fi: Picard voi tallentaa APEv2-tunnisteet puhtaisiin AC3-tiedostoihin, jotka eivät normaalisti tue tunnisteita. APEv2-tunnisteet AC3-tiedostoissa ovat tuettuja joissakin soittimissa, mutta niissä joissa ei ole tukea, voi tiedoston avaamisessa ja soittamisessa olla ongelmia. Tämän johdosta voit valita haluatko tallentaa tunnisteita kyseisiin tiedostoihin.

en: ID3v2 Version
fi: ID3v2-versio

en: Join multiple ID3v2.3 tags with:
fi: Yhdistä useammat ID3v2.3-tunnisteet seuraavalla erottimella:

en: <html><head/><body><p>Default is '/' to maintain compatibility with previous Picard releases.</p><p>New alternatives are ';_' or '_/_' or type your own. </p></body></html>
fi: <html><head/><body><p>Oletuksena on '/', joka on yhteensopiva edellisten versioiden kanssa..</p><p>Uusia vaihtoehtoja ovat ';_' ja '_/_' tai oma vaihtoehtosi. </p></body></html>

en: Also include ID3v1 tags in the files
fi: Lisää tiedostoihin myös ID3v1-tunnisteet

en: WAVE files
fi: WAVE-tiedostot

en: Picard will tag WAVE files using ID3v2 tags. This is not supported by all software. For compatibility with software which does not support ID3v2 tags in WAVE files additional RIFF INFO tags can be written to the files. RIFF INFO has only limited support for tags and character encodings.
fi: Picard käyttää WAVE-tiedostojen kanssa ID3v2-tunnisteita. Kaikki ohjelmistotot eivät tue tätä. Yhteensopivuuden vuoksi myös RIFF INFO-tunnisteet voidaan kirjoittaa tiedostoihin. RIFF INFO:ssa on rajoittunut tunnisteiden ja merkistön tuki.

en: Also include RIFF INFO tags in the files
fi: Lisää tiedostoihin myös RIFF INFO -tunnisteet

en: Authentication required
fi: Tunnistautuminen vaaditaan

en: Download only cover art images matching selected types
fi: Lataa vain valintojen mukaisia kansitaidekuvia

en: Select types…
fi: Valitse kansitaidelajit…

en: Only use images of the following size:
fi: Käytä vain seuraavan kokoisia kuvia:

en: Download only approved images
fi: Lataa vain hyväksyttyjä kuvia

en: Local cover art files match the following regular expression:
fi: Paikalliset kansitaidetiedostot jotka täsmäävät säännölliseen lausekkeeseen:

en: First group in the regular expression, if any, will be used as type, ie. cover-back-spine.jpg will be set as types Back + Spine. If no type is found, it will default to Front type.
fi: Säännöllisen lausekkeen mahdollista ensimmäistä ryhmää käytetään kansitaiteen määrittelynä, eli tiedostolle cover-back-spine.jpg määrittelyksi tulee takakansi (back) ja selkäosa (spine). Jos määrittelyä ei löydy, käytetään määrittelyä etukansi.

en: Select the file naming script to load into the editor
fi: Valitse tiedostonnimeämiskomentosarja avattavaksi muokkaimeen

en: Title:
fi: Otsikko:

en: File Naming Script Metadata
fi: Tiedostonnimeämiskomentosarjan metatiedot

en: Version number of the file naming script.
fi: Tiedostonnimeämiskomentosarjan versionumero.

en: Last Updated:
fi: Viimeksi päivitetty:

en: Date and time the file naming script was last updated (UTC).
fi: Päivä ja aika milloin tiedostonnimeämiskomentosarja on viimeksi päivitetty (UTC).

en: Now
fi: Nyt

en: Author:
fi: Tekijä:

en: Version:
fi: Versio:

en: License:
fi: Lisenssi:

en: License under which the file naming script is available.
fi: Lisenssi, jolla tiedostonnimeämiskomentosarja on jaettu.

en: Description:
fi: Kuvaus:

en: Brief description of the file naming script, including any required plugins.
fi: Lyhyt kuvaus tiedostonnimeämiskomentosarjasta, mukaanlukien vaaditut liitännäiset.

en: The author of the file naming script.
fi: Tiedostonnimeämiskomentosarjan tekijä.

en: Scripting Documentation
fi: Komentosarjojen ohjeistus

en: Convert File Names to Tags
fi: Luo tunnisteet tiedostonimestä

en: Replace underscores with spaces
fi: Korvaa alaviivat välilyönneillä

en: &Preview
fi: &Esikatsele

en: Add new tag
fi: Lisää tunniste

en: Move tag up
fi: Siirrä tunnistetta ylöspäin

en: Move tag down
fi: Siirrä tunnistetta alaspäin

en: Remove selected tags
fi: Poista valitut tunnisteet

en: Remove tags
fi: Poista tunnisteet

en: Character
fi: Kuvitteellinen hahmo

en: Replacement
fi: Korvaaminen

en: &Ok
fi: O&K

en: Clos&e
fi: &Sulje

en: Regex Error
fi: Regex virhe

en: &Restore all Defaults
fi: Palauta &kaikki oletusasetuksiin

en: Reset all of Picard's settings
fi: Nollaa kaikki Picardin asetukset

en: Reset all settings for current option page
fi: Nollaa kaikki asetukset tälle asetussivulle

en: Attached Profiles
fi: Liitetyt profiilit

en: Show which profiles are attached to the options on this page
fi: Näytä asetuksiin liitetyt profiilit tällä sivulla

en: The options on this page are not currently available to be managed using profiles.
fi: Tällä sivulla olevia asetuksia ei voida tällä hetkellä hallinnoida profiilein.

en: Unknown profile
fi: Tuntematon profiili

en: This option will be saved to profile: %s
fi: Tämä asetus tallennetaan profiiliin %s

en: Unexpected error
fi: Odottamaton virhe

en: You are about to reset your options for this page.
fi: Olet nollaamassa tämän sivun asetukset.

en: Warning! This will reset all of your settings.
fi: Varoitus! Tämä nollaa kaikki asetukset.

en: Confirm Reset
fi: Vahvista nollaus

en: Are you sure?
fi: Oletko aivan varma?

en: Option
fi: Asetus

en: Profiles Attached to Options in %s Section
fi: Asetuksiin liitetyt profiilit %s osiossa

en:  [Enabled]
fi:  [Valittu]

en: None
fi: Ei mitään

en: Fingerprinting
fi: Äänitunnisteet

en: Please select a valid fpcalc executable.
fi: Valitse ohjelman fpcalc suoritustiedosto.

en: Invalid fpcalc executable
fi: Epäkelpo suoritustiedosto ohjelmalle fpcalc

en: Logged in as <b>%s</b>.
fi: Kirjautuneena sisään tunnuksella <b>%s</b>.

en: <html><head/><body>
    <p>Lines not starting with <b>-</b> or <b>+</b> are ignored.</p>
    <p>One expression per line, case-insensitive</p>
    <p>Examples:</p>
    <p><b>
    #comment<br/>
    !comment<br/>
    comment
    </b></p>
    <p><u>Strict filtering:</u></p>
    <p>
    <b>-word</b>: exclude <i>word</i><br/>
    <b>+word</b>: include <i>word</i>
    </p>
    <p><u>Wildcard filtering:</u></p>
    <p>
    <b>-*word</b>: exclude all genres ending with <i>word</i><br/>
    <b>+word*</b>: include all genres starting with <i>word</i><br/>
    <b>+wor?</b>: include all genres starting with <i>wor</i> and ending with an arbitrary character<br/>
    <b>+wor[dk]</b>: include all genres starting with <i>wor</i> and ending with <i>d</i> or <i>k</i><br/>
    <b>-w*rd</b>: exclude all genres starting with <i>w</i> and ending with <i>rd</i>
    </p>
    <p><u>Regular expressions filtering (Python re syntax):</u></p>
    <p><b>-/^w.rd+/</b>: exclude genres starting with <i>w</i> followed by any character, then <i>r</i> followed by at least one <i>d</i>
    </p>
    </body></html>
fi: <html><head/><body>
    <p>Rivit jotka eivät ala joko <b>-</b> tai <b>+</b> ohitetaan.</p>
    <p>Yksi lause per rivi, kirjainkoolla on merkitystä</p>
    <p>Esimerkiksi:</p>
    <p><b>
    #kommentti<br/>
    !kommentti<br/>
    kommentti
    </b></p>
    <p><u>Tarkka suodatus:</u></p>
    <p>
    <b>-sana</b>: hylkää <i>sana</i><br/>
    <b>+sana</b>: poimi <i>sana</i>
    </p>
    <p><u>Suodatus jokerimerkein:</u></p>
    <p>
    <b>-*sana</b>: hylkää kaikki tyylilajit jotka päättyvät <i>sana</i><br/>
    <b>+sana*</b>: poimi kaikki tyylilajit jotka alkavat <i>sana</i><br/>
    <b>+san?</b>: poimi kaikki tyylilajit jotka alkavat <i>san</i> ja päättyvät johonkin kirjaimeen<br/>
    <b>+san[ao]</b>: poimi kaikki tyylilajit jotka alkavat <i>san</i> ja loppuvat <i>a</i> tai <i>o</i><br/>
    <b>-s*na</b>: hylkää kaikki tyylilajit jotka alkavat <i>s</i> ja päättyvät <i>na</i>
    </p>
    <p><u>Suodatus säännöllisillä lausekkeilla (Pythonin re -syntaksi):</u></p>
    <p><b>-/^s.na+/</b>: hylkää tyylilajit jotka alkavat <i>s</i> jonka jälkeen mikä tahansa kirjain, sitten <i>n</i> ja vähintään yksi<i>a</i>
    </p>
    </body></html>

en: <html><head/><body>
    <p>You can add genres to test filters against, one per line.<br/>
    This playground will not be preserved on Options exit.
    </p>
    <p>
    Red background means the tag will be skipped.<br/>
    Green background means the tag will be kept.
    </p>
    </body></html>
fi: <html><head/><body>
    <p>Tässä voit kokeilla tyylilajisuodattimien toimintaa, yksi tyylilaji per rivi.<br/>
    Näitä ei tallenneta poistuttaessa asetuksista.
    </p>
    <p>
    Punaisella taustalla olevat tyylilajit ohitetaan.<br/>
    Vihreällä taustalla olevat tyylilajit pidetään.
    </p>
    </body></html>

en: Genres
fi: Tyylilajit

en: The default color scheme based on the operating system display settings
fi: Oletusväriteema käyttöjärjestelmän mukaan

en: Dark
fi: Tumma

en: A dark display theme
fi: Tumma teema

en: Light
fi: Vaalea

en: A light display theme
fi: Vaalea teema

en: System
fi: Järjestelmä

en: The Qt5 theme configured in the desktop environment
fi: Työpöytäympäristön Qt5-teema

en: System default
fi: Järjestelmän oletus

en: Theme changed
fi: Teema vaihdettu

en: You have changed the application theme. You have to restart Picard in order for the change to take effect.
fi: Olet vaihtanut sovelluksen teeman. Saattaksesi muutoksen voimaan, käynnistä Picard uudelleen.

en: Please note that using the system theme might cause the user interface to be not shown correctly. If this is the case select the "Default" theme option to use Picard's default theme again.
fi: Huomioi, että käytettäessä järjestelmän teemaa, käyttöliittymä ei välttämättä näy oikein. Mikäli niin käy, vaihda oletusteema saadaksesi Picardin oletusväriasetukset takaisin käyttöön.

en: Language changed
fi: Kieli vaihdettu

en: You have changed the interface language. You have to restart Picard in order for the change to take effect.
fi: Olet vaihtanut käyttöliittymän kielen. Käynnistä Picard uudelleen saattaaksesi muutoksen voimaan.

en: Choose a color
fi: Valitse väri

en: Colors changed
fi: Värit vaihdettu

en: You have changed the interface colors. You may have to restart Picard in order for the changes to take effect.
fi: Olet vaihtanut käyttöliittymän värejä. Käynnistä Picard uudelleen saattaaksesi muutokset voimaan.

en: Action Toolbar
fi: Toimintatyökalurivi

en: Add Folder
fi: Lisää kansio

en: Add Files
fi: Lisää tiedostoja

en: Cluster
fi: Ryhmä

en: Lookup
fi: Haku

en: Scan
fi: Analysoi

en: Lookup in Browser
fi: Etsi selaimella

en: Save
fi: Tallenna

en: Submit AcoustIDs
fi: Lähetä AcoustID-tunnisteet

en: Open in Player
fi: Avaa toistimessa

en: Lookup CD…
fi: CD-haku…

en: Drag and Drop to re-order
fi: Raahaa ja pudota järjestääksesi

en: Top Tags
fi: Suosituimmat tunnisteet

en: Maintenance
fi: Huoltotoimenpiteet

en: This allows you to remove unused option settings from the configuration INI file.
    
    Settings that are found in the configuration file that do not appear on any option settings page will be listed below. If your configuration file does not contain any unused option settings, then the list will be empty and the removal checkbox will be disabled.
    
    Note that unused option settings could come from plugins that have been uninstalled, so please be careful to not remove settings that you may want to use later when the plugin is reinstalled. Options belonging to plugins that are installed but currently disabled will not be listed for possible removal.
    
    To remove one or more settings, first enable the removal by checking the "Remove selected options" box. You can then select the settings to remove by checking the box next to the setting. When you choose "Make It So!" to save your option settings, the selected items will be removed.
fi: Tämän avulla voit poistaa käyttämättömia asetuksia INI-asetustiedostosta.
    
    Asetukset, jotka ovat asetustiedostossa, ja joita ei löydy yhdeltäkään asetussivulla listataan tänne. Mikäli asetustiedostossa ei ole yhtään käyttämätöntä asetusta, niin lista on tyhjä ja poistopainike pois käytöstä.
    
    Huomioi, että käyttämättömät asetukset voivat olla peräisin poistetuista liitännäisistä, joten älä poista asetusta jonka todennäköisesti tarvitset jos asennat liitännäisen uudelleen. Asetukset liitännäisistä jotka ovat asennettuja, mutta poistettu käytöstä, ei näytetä tässä listassa.
    
    Poistaaksesi asetuksen tai useamman, merkitse "Poista valitut asetukset" valintaruutu. Sen jälkeen voit merkitä valintaruuduilla poistettavat asetukset. Kun valitset "Tallenna asetukset!" poistetaan myös tässä valitut asetukset.

en: Value
fi: Arvo

en: The configuration file currently contains %(totalcount)d option settings, %(unusedcount)d which are unused.
fi: Asetustiedostossa on %(totalcount)d asetusta, joista %(unusedcount)d on käyttämättömiä.

en: Configuration files
fi: Asetustiedostot

en: Backup Configuration File
fi: Varmuuskopion asetustiedosto

en: There was a problem backing up the configuration file. Please see the logs for more details.
fi: Tapahtui virhe tallennettaessa asetustiedoston varmuuskopiota. Katso lokitiedostosta lisätietoja.

en: Configuration successfully backed up to %s
fi: Asetukset varmuuskopioitiin onnistuneesti tiedostoon %s

en: Load Backup Configuration File
fi: Lataa asetukset varmuuskopiosta

en: Loading a backup configuration file will replace the current configuration settings. A backup copy of the current file will be saved automatically.
    
    Do you want to continue?
fi: Varmuuskopion lataaminen korvaa nykyiset asetukset. Nykyisistä asetuksista tallennetaan automaattisesti varmuuskopio.
    
    Haluatko jatkaa?

en: Configuration successfully loaded from %s
fi: Asetukset tuotiin onnistuneesti tiedostosta %s

en: There was a problem restoring the configuration file. Please see the logs for more details.
fi: Tapahtui virhe tuotaessa asetustiedoston varmuuskopiota. Katso lokitiedostosta lisätietoja.

en: Confirm Remove
fi: Vahvista poistaminen

en: Are you sure you want to remove the selected option settings?
fi: Haluatko varmasti poistaa valitut asetustiedoston asetukset?

en: Matching
fi: Vastaavuus

en: Each selected script includes a matching threshold value used to determine if that script should be used. When an artist name is evaluated to determine if it matches one of your selected scripts, it is first parsed to determine which scripts are represented in the name, and what weighted percentage of the name belongs to each script. Then each of your selected scripts are checked, and if the name contains characters belonging to the script and the percentage of script characters in the name meets or exceeds the match threshold specified for the script, then the artist name will not be translated.
fi: Jokainen valittu merkistö sisältää vastaavuuden kynnysarvon jolla määritellään käytetäänkö kyseistä merkistöä. Arvioitaessa artistin nimen vastaavuutta valittuihin merkistöihin, määritetään mitä merkistöjä nimessä on käytetty ja miten suuri painotettu osuus nimestä kuuluu mihinkin merkistöön. Tämän jälkeen jokainen valituksi asetettu merkistö käydään läpi, ja jos nimessä on tähän merkistöön kuuluvia merkkejä, sekä niiden osuus ylittää annetun kynnysarvon merkistölle, artistin nimeä ei muunneta.

en: Network
fi: Verkko

en: Download and install plugin
fi: Lataa ja asenna liitännäinen

en: Download and upgrade plugin to version %s
fi: Lataa ja päivitä liitännäinen versioon %s

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Disabled
fi: Pois käytöstä

en: Uninstall plugin
fi: Poista liitännäinen

en: Reloading list of available plugins…
fi: Päivitetään saatavilla olevien liitännäisten listaa…

en: An error occurred while loading the plugin "%(plugin)s":
    
    %(error)s
fi: Virhe ladattaessa liitännäistä "%(plugin)s":
    
    %(error)s

en: The plugin "%(plugin)s" is not compatible with this version of Picard.
fi: Liitännäinen "%(plugin)s" ei ole Picardin tämän version kanssa yhteensopiva.

en: The plugin "%(plugin)s" will be upgraded to version %(version)s on next run of Picard.
fi: Liitännäinen "%(plugin)s" päivitetään versioon %(version)s Picardin käynnistyessä seuraavan kerran.

en: Uninstall plugin "%(plugin)s"?
fi: Poista liitännäinen "%(plugin)s"?

en: Do you really want to uninstall the plugin "%(plugin)s"?
fi: Haluatko poistaa liitännäisen "%(plugin)s" ?

en: Restart Picard to upgrade to new version
fi: Käynnistä Picard uudelleen päivittääksesi uuteen versioon

en: New version available
fi: Uusi versio saatavilla

en: Authors
fi: Tekijät

en: License
fi: Lisenssi

en: User Guide
fi: Käyttöopas

en: The plugin "%(plugin)s" could not be downloaded.
fi: Liitännäistä "%(plugin)s" ei voitu ladata.

en: Please try again later.
fi: Yritä myöhemmin uudelleen.

en: Option Profiles
fi: Asetusprofiilit

en: New
fi: Uusi

en: Create a new profile
fi: Luo uusi profiili

en: Copy to a new profile
fi: Kopioi uudeksi profiiliksi

en: Delete
fi: Poista

en: Delete the profile
fi: Poista profiili

en: Settings to include in profile
fi: Asetukset jotka kuuluvat profiiliin

en: Unknown script
fi: Tuntematon merkistö

en: No scripts in list
fi: Listalla ei ole komentosarjoja

en: Enabled tagging scripts of %i found:
fi: Päällä olevat tunnistekomentosarjat (%i kpl):

en: Enabled providers of %i listed:
fi: Päällä olevat kansitaidepalvelut (%i kpl):

en: List of %i items
fi: Sisältää %i valintaa

en: Unknown value format
fi: Tuntematon arvon muoto

en: Invalid Title
fi: Epäkelpo nimi

en: The profile title cannot be blank.
fi: Profiilin nimi ei voi olla tyhjä.

en: Ratings
fi: Arvostelut

en: Preferred Releases
fi: Julkaisujen suosiminen

en: Reset all
fi: Oletusasetukset

en: The location to move files to must not be empty.
fi: Tiedostonsiirron kohdehakemistoa ei ole asetettu.

en: Compatibility
fi: Yhteensopivuus

en: Enabling long paths on Windows might cause files being saved with path names exceeding the 259 character limit traditionally imposed by the Windows API. Some software might not be able to properly access those files.
fi: Pitkien tiedostonimien käyttöönotto Windowsissa saattaa tallentaa tiedostopolut pidemmiksi kuin 259 merkkiä, joka on perinteisesti Windowsin rajapintarajoitus. Jotkin ohjelmistot eivät osaa välttämättä avata tällaisia tiedostoja.

en: Show scripting documentation in new window.
fi: Näytä komentosarjan ohjeistus uudessa ikkunassa.

en: Import a script file as a new script.
fi: Tuo komentosarjatiedosto uutena komentosarjana.

en: Export the current script to a file.
fi: Vie nykyinen komentosarja tiedostoon.

en: Picard tagging script package
fi: Picardin tunnistekomentosarjan paketti

en: %s (imported)
fi: %s (tuotu)

en: Script Error
fi: Virhe komentosarjassa

en: &#160;(<a href='https://musicbrainz.org/doc/Indexed_Search_Syntax'>Syntax Help</a>)
fi: &#160;(<a href='https://musicbrainz.org/doc/Indexed_Search_Syntax'>Hakuohjeet</a>)

en: Search in browser
fi: Etsi selaimella

en: <strong>Loading…</strong>
fi: <strong>Ladataan…</strong>

en: Retry
fi: Yritä uudelleen

en: <strong>Following error occurred while fetching results:<br><br></strong>Network request error for %(url)s:<br>%(error)s (QT code %(qtcode)d, HTTP code %(statuscode)r)<br>
fi: <strong>Seuraava virhe haettaessa tuloksia:<br><br></strong> Verkkopyynnön virhe %(url)s:<br>%(error)s (QT:n koodi %(qtcode)d, HTTP-koodi %(statuscode)r)<br>

en: <strong>No results found. Please try a different search query.</strong>
fi: <strong>Ei tuloksia. Yritä vaihtaa hakuehtoja.</strong>

en: Load into Picard
fi: Lataa Picardiin

en: Album Search Results
fi: Julkaisuhaun tulokset

en: Language
fi: Kieli

en: Status
fi: Tila

en: Score
fi: Nuotit

en: Show in browser
fi: Näytä selaimessa

en: Artist Search Dialog
fi: Artistihaun tulokset

en: Gender
fi: Sukupuoli

en: Area
fi: Alue

en: Begin
fi: Aloitus

en: Begin Area
fi: Aloitusalue

en: End
fi: Lopetus

en: End Area
fi: Lopetusalue

en: Track Search Results
fi: Kappalehaun tulokset

en: Release
fi: Julkaisu

en: Standalone Recording
fi: Yksittäinen äänite

en: Rename profile
fi: Nimeä profiili uudelleen

en: Remove profile
fi: Poista profiili

en: Are you sure you want to remove this profile?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän profiilin?

en: Open Scripting Documentation in your browser
fi: Avaa komentosarjan ohjeistus selaimeen

en: Rename script
fi: Nimeä komentosarja uudelleen

en: Remove script
fi: Poista komentosarja

en: Are you sure you want to remove this script?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän komentosarjan?

en: &Word wrap script
fi: &Dynaaminen rivinvaihto

en: Word wrap long lines in the editor
fi: Rivitä pitkät rivit automaattisesti uudelle riville

en: Show help &tooltips
fi: Näytä auttavat &vihjelaatikot

en: Show tooltips for script elements
fi: Näytä vihjelaatikot komentosarjan osille

en: The table is locked. To enable sorting and column resizing
    unlock the table in the table header's context menu.
fi: Taulukko on lukittu. Vapauta lukitus taulukon otsikkorivin
    alasvetovalikosta lajitellaksesi ja muuttaaksesi kokoa.

en: No Title
fi: Ei nimeä

en: %(value)s B
fi: %(value)s t

en: %(value)s kB
fi: %(value)s kt

en: %(value)s MB
fi: %(value)s Mt

en: %(value)s GB
fi: %(value)s Gt

en: %(value)s TB
fi: %(value)s Tt

en: %(value)s PB
fi: %(value)s Pt

en: Error loading Picard releases list: {error_message}
fi: Virhe ladattaessa Picardin julkaisujen listaa: {error_message}

en: Picard Update
fi: Picardin päivitys

en: Unable to retrieve the latest version information from the website.
    ({url})
fi: Viimeisimmän version tietoja ei saatu haettua verkkosivulta.
    ({url})

en: A new version of Picard is available.
    
    This version: {picard_old_version}
    New version: {picard_new_version}
    
    Would you like to download the new version?
fi: Picardista on saatavilla uusi versio.
    
    Nykyinen versio: {picard_old_version}
    Uusi versio: {picard_new_version}
    
    Ladataanko uusi versio?

en: unknown
fi: tuntematon

en: There is no update currently available for your subscribed update level: {update_level}
    
    Your version: {picard_old_version}
fi: Valitsemallesi julkaisuhaaralle ei ole uudempaa versiota: {update_level}
    
    Nykyinen versio: {picard_old_version}

en: AcoustID Fingerprint
fi: AcoustID-äänitunniste

en: Album Artist Sort Order
fi: Julkaisun artistin lajittelujärjestys

en: Album Sort Order
fi: Julkaisun lajittelujärjestys

en: Arranger
fi: Sovittaja

en: Artists
fi: Artistit

en: Artist Sort Order
fi: Artistin lajittelujärjestys

en: Catalog Number
fi: Luettelonumero

en: Comment
fi: Kommentti

en: Compilation (iTunes)
fi: Kokoelma (iTunes)

en: Composer Sort Order
fi: Säveltäjän lajittelujärjestys

en: Conductor
fi: Kapellimestari

en: Copyright
fi: Tekijänoikeus

en: Director
fi: Ohjaaja

en: Disc Id
fi: Levyn tunniste

en: Disc Number
fi: Levyn numero

en: DJ-Mixer
fi: DJ-miksaaja

en: Encoded By
fi: Enkoodaaja

en: Encoder Settings
fi: Enkooderin asetukset

en: Engineer
fi: Insinööri

en: Gapless Playback
fi: Tauoton toisto

en: Grouping
fi: Ryhmittely

en: Key
fi: Sävellaji

en: Record Label
fi: Levymerkki

en: Lyricist
fi: Sanoittaja

en: Lyrics
fi: Sanoitus

en: Mixer
fi: Miksaaja

en: Mood
fi: Mieliala

en: Movement
fi: Osa

en: Movement Number
fi: Osan numero

en: Movement Count
fi: Osien määrä

en: MusicBrainz Release Artist Id
fi: MusicBrainz julkaisuartistin tunniste

en: MusicBrainz Release Id
fi: MusicBrainz julkaisun tunniste

en: MusicBrainz Artist Id
fi: MusicBrainz artistin tunniste

en: MusicBrainz Disc Id
fi: MusicBrainz levyn tunniste

en: MusicBrainz Original Release Id
fi: MusicBrainz alkuperäisen julkaisun tunniste

en: MusicBrainz Original Artist Id
fi: MusicBrainz alkuperäisen artistin tunniste

en: MusicBrainz Recording Id
fi: MusicBrainz äänitteen tunniste

en: MusicBrainz Release Group Id
fi: MusicBrainz julkaisuryhmän tunniste

en: MusicBrainz Track Id
fi: MusicBrainz kappaleen tunniste

en: MusicBrainz Work Id
fi: MusicBrainz teoksen tunniste

en: MusicIP Fingerprint
fi: MusicIP-äänitunniste

en: Original Album
fi: Alkuperäinen julkaisu

en: Original Artist
fi: Alkuperäinen artisti

en: Original Filename
fi: Alkuperäinen tiedostonimi

en: Original Year
fi: Alkuperäinen julkaisuvuosi

en: Performer
fi: Esittäjä

en: Podcast URL
fi: Podcastin osoite

en: Producer
fi: Tuottaja

en: R128 Album Gain
fi: R128 julkaisun vahvistus

en: R128 Track Gain
fi: R128 kappaleen vahvistus

en: Rating
fi: Arvostelu

en: Release Country
fi: Julkaisumaa

en: Release Status
fi: Julkaisun tila

en: Release Type
fi: Julkaisumuoto

en: Remixer
fi: Remiksaaja

en: ReplayGain Album Gain
fi: ReplayGain julkaisun vahvistus

en: ReplayGain Album Peak
fi: ReplayGain julkaisun huippu

en: ReplayGain Album Range
fi: ReplayGain julkaisun vaihtelu

en: ReplayGain Reference Loudness
fi: ReplayGain viiteäänenvoimakkuus

en: ReplayGain Track Gain
fi: ReplayGain kappaleen vahvistus

en: ReplayGain Track Peak
fi: ReplayGain kappaleen huippu

en: ReplayGain Track Range
fi: ReplayGain kappaleen vaihtelu

en: Script
fi: Kirjoitusjärjestelmä

en: Show Name
fi: Esityksen nimi

en: Show Name Sort Order
fi: Esityksen nimen lajittelujärjestys

en: Show Work & Movement
fi: Näytä teokset ja osat

en: Subtitle
fi: Alaotsikko

en: Title Sort Order
fi: Nimen lajittelujärjestys

en: Total Discs
fi: Levymäärä

en: Total Tracks
fi: Kappalemäärä

en: Track Number
fi: Kappalenumero

en: Artist Website
fi: Artistin verkkosivu

en: Work
fi: Teos

en: Writer
fi: Tekijä

en: is not installed
fi: ei asennettu

en: Web Browser Error
fi: Verkkoselaimen virhe

en: Error while launching a web browser:
    
    %s
fi: Virhe käynnistettäessä verkkoselainta:
    
    %s
