MusicBrainz - en to fr translation catalogue (1079 entries)

en: Unmatched Files
fr: Fichiers sans concordance

en: Album %(id)s loaded: %(artist)s - %(album)s
fr: Album %(id)s chargé : %(artist)s - %(album)s

en: Loading album %(id)s …
fr: Chargement de l’album %(id)s…

en: [loading album information]
fr: [chargement des informations de l’album]

en: [could not load album %s]
fr: [impossible de charger l’album %s]

en: Cluster %(album)s identified!
fr: La grappe %(album)s a été identifiée !

en: No matching releases for cluster %(album)s
fr: Aucune parution ne correspond à la grappe %(album)s

en: Looking up the metadata for cluster %(album)s…
fr: Recherche des métadonnées pour la grappe %(album)s…

en: Unclustered Files
fr: Fichiers hors grappe

en: Added %(count)i release to collection "%(name)s" | Added %(count)i releases to collection "%(name)s"
fr[0]: %(count)i parution a été ajoutée à la collection « %(name)s »
fr[1]: %(count)i parutions ont été ajoutées à la collection « %(name)s »
fr[2]: %(count)i parutions ont été ajoutées à la collection « %(name)s »

en: Removed %(count)i release from collection "%(name)s" | Removed %(count)i releases from collection "%(name)s"
fr[0]: %(count)i parution a été retirée de la collection « %(name)s »
fr[1]: %(count)i parutions ont été retirées de la collection « %(name)s »
fr[2]: %(count)i parutions ont été retirées de la collection « %(name)s »

en: Error while modifying collections: %(error)s
fr: Erreur pendant la modification des collections : %(error)s

en: Error loading collections: %(error)s
fr: Erreur lors du chargement des collections : %(error)s

en: Various Artists file naming scheme removal
fr: Suppression du schéma de nommage « artistes divers »

en: The separate file naming scheme for various artists albums has been removed in this version of Picard.
    Your file naming scheme has automatically been merged with that of single artist albums.
fr: Le schéma de nommage de fichier spécifique pour les albums par des artistes divers a été supprimé dans cette version de Picard,
    Votre schéma de nommage de fichier a été automatiquement fusionné avec celui des albums à un seul artiste.

en: The separate file naming scheme for various artists albums has been removed in this version of Picard.
    You currently do not use this option, but have a separate file naming scheme defined.
    Do you want to remove it or merge it with your file naming scheme for single artist albums?
fr: Le schéma de nommage de fichier spécifique pour les albums par des artistes divers a été supprimé dans cette version de Picard,
    Vous n’utilisez pas cette option actuellement, mais un modèle séparé de nommage de fichier est défini.
    Voulez-vous le supprimer ou le fusionner avec votre schéma pour les albums à un seul artiste ?

en: Merge
fr: Fusionner

en: Remove
fr: Retirer

en: Primary file naming script
fr: Script de nommage de fichier primaire

en: The file failed to parse, either the file is damaged or has an unsupported file format.
fr: L'interprétation du fichier a échouée, soit parce que le fichier est endommagé, soit parce que le format de fichier n'est pas supporté.

en: No matching tracks above the threshold for file '%(filename)s'
fr: Aucune piste correspondante au-dessus du seuil pour le fichier « %(filename)s »

en: File '%(filename)s' identified!
fr: Le fichier « %(filename)s » a été identifié !

en: No matching tracks for file '%(filename)s'
fr: Aucune piste correspondante pour le fichier « %(filename)s »

en: Looking up the metadata for file %(filename)s …
fr: Recherche des métadonnées pour le fichier « %(filename)s »…

en: Error
fr: Erreur

en: Info
fr: Information

en: Unexpected authentication error
fr: Erreur d’authentification inattendue

en: Unexpected request error (HTTP code %s)
fr: Erreur de requête inattendue (code HTTP %s)à

en: Unable to load plugin '%s'
fr: Impossible de charger le greffon « %s  »

en: Failed loading plugin "%(plugin)s"
fr: Échec de chargement du greffon « %(plugin)s »

en: Plugin "%(plugin)s" from "%(filename)s" is not compatible with this version of Picard.
fr: Le greffon « %(plugin)s » venant de « %(filename)s » n’est pas compatible avec cette version de Picard.

en: Plugin "%(plugin)s" has an invalid API version string: %(error)s
fr: Le greffon « %(plugin)s » a une version d’API invalide : %(error)s

en: Plugin "%(plugin)s"
fr: Greffon « %(plugin)s »

en: Failed loading zipped plugin "%(plugin)s" from "%(filename)s"
fr: Échec du chargement du greffon zippé « %(plugin)s » à partir de « %(filename)s »

en: Error loading plugins list: %(error)s
fr: Erreur lors du chargement de la liste des greffons : %(error)s

en: General
fr: Général

en: Server address
fr: Adresse du serveur

en: Automatically scan all new files
fr: Analyser automatiquement tous les nouveaux fichiers

en: Automatically cluster all new files
fr: Regrouper automatiquement les nouveaux fichiers

en: Ignore MBIDs when loading new files
fr: Ignorer les MBID au chargement de nouveaux fichiers

en: Check for plugin updates during startup
fr: Vérifier les mises à jour des greffons au démarrage

en: Check for program updates during startup
fr: Vérifier les mises à jour du programme lors du démarrage

en: Days between update checks
fr: Jours entre les vérifications de mise à jour

en: Updates to check
fr: Mises à jour à vérifier

en: Metadata
fr: Métadonnées

en: Translate artist names
fr: Traduire les noms d'artistes

en: Translation locales
fr: Locales de traduction

en: Translate artist names exception
fr: Exception de traduction des noms d'artistes

en: Translation script exceptions
fr: Exceptions de traduction des systèmes d'écriture

en: Use standardized artist names
fr: Utiliser des noms d’artistes normalisés

en: Use standardized instrument and vocal credits
fr: Utiliser les crédits d’instruments et de voix normalisés

en: Convert Unicode punctuation characters to ASCII
fr: Convertir les caractères de ponctuation Unicode en ASCII

en: Use release relationships
fr: Utiliser les relations de parution

en: Guess track number and title from filename if empty
fr: Deviner le numéro de piste et le titre depuis le nom de fichier si vide

en: Various Artists name
fr: Nom pour Artistes divers

en: Standalone recordings name
fr: Nom des enregistrements isolés

en: Preferred release types
fr: Type de parution préféré

en: Preferred release countries
fr: Pays préféré des parutions

en: Preferred medium formats
fr: Formats de support préférés

en: Use genres from MusicBrainz
fr: Utiliser les genres venant de MusicBrainz

en: Use only my genres
fr: Seulement utiliser mes genres

en: Use album artist genres
fr: Utiliser les genres de l'artiste de l'album

en: Use folksonomy tags as genre
fr: Utiliser les balises de folksonomie comme genre

en: Minimal genre usage
fr: Usage minimal des genres

en: Maximum number of genres
fr: Nombre maximal de genres

en: Join multiple genres with
fr: Joindre plusieurs genres avec

en: Genres to include or exclude
fr: Genres à inclure ou exclure

en: Enable track ratings
fr: Activer l’évaluation des pistes

en: Email to use when saving ratings
fr: Courriel à utiliser lors de la sauvegarde des notes

en: Submit ratings to MusicBrainz
fr: Envoyer des évaluations à MusicBrainz

en: Tags
fr: Balises

en: Don't write tags
fr: Ne pas écrire les balises

en: Preserve timestamps of tagged files
fr: Ne pas modifier l’horodatage des fichiers balisés

en: Clear existing tags
fr: Effacer les balises existantes

en: Keep embedded images when clearing tags
fr: Conserver les images embarquées lors de la suppression des balises

en: Remove ID3 tags from FLAC files
fr: Supprimer les balises ID3 des fichiers FLAC

en: Remove APEv2 tags from MP3 files
fr: Supprimer les balises APEv2 des fichiers MP3

en: Fix missing seekpoints for FLAC files
fr: Corriger les points de recherche manquants dans les fichiers FLAC

en: Preserved tags list
fr: Liste des balises préservées

en: ID3v2 version to write
fr: Version ID3v2 à écrire

en: ID3v2 text encoding
fr: Jeu de caractères ID3v2

en: ID3v2.3 join character
fr: Caractère de jointure pour ID3v2.3

en: Save iTunes compatible grouping and work
fr: Sauver groupes et œuvres de façon compatible avec iTunes

en: Write ID3v1 tags
fr: Écrire les balises ID3v1

en: Save APEv2 tags to AAC
fr: Enregistrer les balises APEv2 dans AAC

en: Remove APEv2 tags from AAC files
fr: Supprimer les balises APEv2 des fichiers AAC

en: Save APEv2 tags to AC3
fr: Enregistrer les balises APEv2 dans AC3

en: Remove APEv2 tags from AC3 files
fr: Supprimer les balises APEv2 des fichiers AC3

en: Write RIFF INFO tags to WAVE files
fr: Écrire les balises RIFF INFO dans les fichiers WAVE

en: Remove existing RIFF INFO tags from WAVE files
fr: Supprimer les balises RIFF INFO existantes des fichiers WAVE

en: RIFF INFO text encoding
fr: Encodage du texte RIFF INFO

en: Cover Art
fr: Illustrations

en: Embed cover images into tags
fr: Intégrer les images de couverture dans les balises

en: Embed only a single front image
fr: Intégrer seulement une image de type devant

en: Save cover images as separate files
fr: Enregistrer les images de couverture dans des fichiers séparés

en: File name for images
fr: Nom de fichier pour les images

en: Overwrite existing image files
fr: Écraser les fichiers images existants

en: Save only a single front image as separate file
fr: Enregistrer seulement une image de type devant comme fichier séparé

en: Always use the primary image type as the file name for non-front images
fr: Toujours utiliser le type primaire de l'image comme nom de fichier pour les images qui n'ont pas le type devant

en: Cover art providers
fr: Fournisseurs d’illustrations

en: File Naming
fr: Nommage de fichiers

en: Move files
fr: Déplacer les fichiers

en: Destination directory
fr: Dossier de destination

en: Move additional files
fr: Déplacer les fichiers supplémentaires

en: Additional file patterns
fr: Schémas des fichiers additionnels

en: Delete empty directories
fr: Supprimer les répertoires vides

en: Rename files
fr: Renommer les fichiers

en: Selected file naming script
fr: Script de nommage de fichier sélectionné

en: Replace non-ASCII characters
fr: Remplacer les caractères non-ASCII

en: Windows compatibility
fr: Compatibilité Windows

en: Replacement characters used for Windows compatibility
fr: Caractères de remplacement utilisés pour la compatibilité Windows

en: Windows long path support
fr: Support pour les chemins longs de Windows

en: Replace spaces with underscores
fr: Remplacer les espaces par des caractères de soulignement

en: Replacement character to use for directory separators
fr: Caractère de remplacement à utiliser pour les séparateurs de répertoires

en: Scripting
fr: Scripts

en: Enable tagger scripts
fr: Activer les scripts de balisage

en: Tagger scripts
fr: Scripts de balisage

en: User Interface
fr: Interface utilisateur

en: Show text labels under icons
fr: Afficher les étiquettes de texte en dessous des icônes

en: Show icons in menus
fr: Montrer les icônes dans les menus

en: User interface language
fr: Langue de l’interface utilisateur

en: User interface color theme
fr: Thème de couleurs de l’interface utilisateur

en: Allow selection of multiple directories
fr: Autoriser la sélection de plusieurs répertoires

en: Use builtin search rather than looking in browser
fr: Utiliser la recherche intégrée au lieu du navigateur

en: Use advanced search syntax
fr: Utiliser la syntaxe de recherche avancée

en: Show a usage warning dialog when Picard starts
fr: Montrer un dialogue de prévention concernant l'usage au démarrage

en: Show a quit confirmation dialog for unsaved changes
fr: Afficher une fenêtre de confirmation de sortie pour les changements non enregistrés

en: Show a confirmation dialog when saving files
fr: Afficher une boîte de dialogue de confirmation lors de l'enregistrement des fichiers

en: Adjust horizontal position in file browser automatically
fr: Ajuster la position horizontale dans le navigateur de fichiers automatiquement

en: Begin browsing in a specific directory
fr: Commencer la navigation dans un dossier spécifique

en: Directory to begin browsing
fr: Dossier où commencer la navigation

en: Colors to use for light theme
fr: Couleurs à utiliser pour le thème clair

en: Colors to use for dark theme
fr: Couleurs à utiliser pour le thème sombre

en: Tags to show at the top
fr: Balises à montrer au sommet

en: Layout of the tool bar
fr: Disposition de la barre d'outils

en: Advanced
fr: Avancé

en: Ignore file paths matching a regular expression
fr: Ignorer les chemins de fichier correspondants à une expression régulière

en: Ignore hidden files
fr: Ignorer les fichiers cachés

en: Include sub-folders when adding files from folder
fr: Inclure les sous-dossiers lors de l’ajout d’un dossier

en: Ignore track duration difference under x seconds
fr: Ignorer les différences de durée de piste inférieures à x secondes

en: Maximum number of entities to return per MusicBrainz query
fr: Nombre maximum d'entités à retourner par requête MusicBrainz

en: Completeness check ignore: Video tracks
fr: Vérification de complétude ignore : pistes vidéo

en: Completeness check ignore: Pregap tracks
fr: Vérification de complétude ignore : pistes prégap

en: Completeness check ignore: Data tracks
fr: Vérification de complétude ignore : pistes de données

en: Completeness check ignore: Silent tracks
fr: Vérification de complétude ignore : pistes de silence

en: Tags to ignore for comparison
fr: Balises à ignorer lors des comparaisons

en: Use a web proxy server
fr: Utiliser un serveur web proxy

en: type of proxy server
fr: type de serveur proxy

en: Proxy server address
fr: Adresse du serveur proxy

en: Proxy server port
fr: Port du serveur proxy

en: Proxy username
fr: Nom d'utilisateur proxy

en: Proxy password
fr: Mot de passe proxy

en: Request timeout in seconds
fr: Expiration des requêtes en secondes

en: Browser integration
fr: Intégration au navigateur

en: Default listening port
fr: Port d’écoute par défaut

en: Listen only on localhost
fr: Écouter seulement sur localhost

en: Minimal similarity for file lookups
fr: Similarité minimale pour la recherche de fichiers

en: Minimal similarity for cluster lookups
fr: Similarité minimale pour la recherche de grappes

en: Minimal similarity for matching files to tracks
fr: Similarité minimale pour faire concorder les fichiers aux pistes

en: Tracks
fr: Pistes

en: Year
fr: Année

en: Country
fr: Pays

en: Cat No
fr: N° cat

en: [no barcode]
fr: [pas de code-barres]

en: [no release info]
fr: [aucune information de parution]

en: MusicBrainz Account
fr: Compte MusicBrainz

en: Authorization code:
fr: Code d’autorisation :

en: Removing album %(id)s: %(artist)s - %(album)s
fr: Suppression de l’album %(id)s : %(artist)s - %(album)s

en: CD Lookup Error
fr: Erreur lors de la recherche du CD

en: Error while reading CD:
    
    %s
fr: Erreur pendant la lecture du CD :
    
    %s

en: All supported log files
fr: Tous les fichiers log supportés

en: EAC / XLD / Whipper / fre:ac log files
fr: Fichiers log EAC / XLD / Whipper / fre:ac

en: dBpoweramp log files
fr: Fichiers log dBpoweramp

en: All files
fr: Tous les fichiers

en: Failed parsing ripping log "%s"
fr: Échec d'interprétation du log « %s »

en: Error line %(lineno)d: %(error)s
fr: Erreur ligne %(lineno)d : %(error)s

en: [loading recording information]
fr: [chargement des informations d’enregistrement]

en: [could not load recording %s]
fr: [impossible de charger l’enregistrement %s]

en: AcoustID lookup network error for '%(filename)s'!
fr: Erreur réseau lors de la recherche d’AcoustID pour « %(filename)s » !

en: AcoustID lookup failed for '%(filename)s'!
fr: La recherche d’AcoustID a échoué pour « %(filename)s » !

en: AcoustID lookup returned no result for file '%(filename)s'
fr: La recherche d’AcoustID n’a retourné aucun résultat pour le fichier « %(filename)s »

en: Looking up the fingerprint for file '%(filename)s' …
fr: Recherche d’empreinte pour le fichier « %(filename)s »…

en: AcoustID submission finished, but not all fingerprints have been submitted
fr: Envoi d’AcoustID terminé, mais toutes les empreintes n’ont pu être transmises

en: AcoustID submission finished successfully
fr: Envoi d’AcoustID terminé avec succès

en: AcoustID submission failed permanently, maximum batch size reduced to zero
fr: L’envoi d’AcoustID a échoué de manière permanente, la taille maximale de lot a été réduite à zéro

en: AcoustID submission failed permanently, probably too many retries
fr: L’envoi d’AcoustID a échoué de manière permanente, probablement trop d’essais d’envoi

en: Submitting AcoustIDs …
fr: Envoi des AcoustID…

en: AcoustID submission failed with error '%(error)s': %(message)s
fr: L’envoi d’AcoustID a échoué avec l’erreur « %(error)s » : %(message)s

en: Add cluster as release
fr: Ajouter un groupe comme parution

en: Add cluster as release…
fr: Ajouter un groupe comme parution…

en: Add file as release
fr: Ajouter un fichier comme parution

en: Add file as release…
fr: Ajouter un fichier comme parution…

en: Add file as recording
fr: Ajouter un fichier comme enregistrement

en: Add file as recording…
fr: Ajouter un fichier comme enregistrement…

en: Cover art of type '%(type)s' downloaded for %(albumid)s from %(host)s
fr: L’illustration de type « %(type)s » a été téléchargée pour %(albumid)s à partir de %(host)s

en: Downloading cover art of type '%(type)s' for %(albumid)s from %(host)s …
fr: Téléchargement d’une illustration de type « %(type)s » pour %(albumid)s à partir de %(host)s…

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Full size
fr: Pleine taille

en: Cover Art Archive
fr: Cover Art Archive (archive d’illustrations)

en: Cover Art Archive: Release
fr: Cover Art Archive : parution

en: Cover Art Archive: Release Group
fr: Cover Art Archive : groupe de parution

en: Local Files
fr: Fichiers locaux

en: Allowed Cover Art URLs
fr: URLs d’Illustration Autorisées

en: This preset example file naming script does not require any special settings, tagging scripts or plugins.
fr: Cet exemple de préréglage de script de nommage de fichiers ne requière aucune option spécifique, script de balisage ou greffon.

en: Preset %(number)d: %(title)s
fr: Préréglage %(number)d : %(title)s

en: Default file naming script
fr: Script de nommage de fichier par défaut

en: [album artist]/[album]/[track #]. [title]
fr: [artiste de l'album]/[album]/[piste #]. [titre]

en: [album artist]/[album]/[disc and track #] [artist] - [title]
fr: [artiste de l'album]/[album]/[disque et piste #] [artiste] - [titre]

en: `$if(if,then,else)`
    
    If `if` is not empty, it returns `then`, otherwise it returns `else`.
fr: `$if(si,alors,sinon)`
    
    Si `si` n’est pas vide, retourne `alors`, sinon retourne `sinon`.

en: `$if2(a1,a2,a3,…)`
    
    Returns first non empty argument.
fr: `$if2(a1,a2,a3,…)`
    
    Retourne le premier argument non vide.

en: `$noop(…)`
    
    Does nothing (useful for comments or disabling a block of code).
fr: `$noop(…)`
    
    Ne fait rien (utile pour les commentaires ou pour désactiver un bloc de code).

en: `$left(text,number)`
    
    Returns the first `number` characters from `text`.
fr: `$left(texte,nombre)`
    
    Retourne les `nombre` premiers caractères de `texte`.

en: `$right(text,number)`
    
    Returns the last `number` characters from `text`.
fr: `$right(texte,nombre)`
    
    Retourne les `nombre` derniers caractères de `texte`.

en: `$lower(text)`
    
    Returns `text` in lower case.
fr: `$lower(texte)`
    
    Retourne `texte` en minuscules.

en: `$upper(text)`
    
    Returns `text` in upper case.
fr: `$upper(texte)`
    
    Retourne `texte` en majuscules.

en: `$pad(text,length,char)`
    
    Pads the `text` to the `length` provided by adding as many copies of `char` as
        needed to the **beginning** of the string.
fr: `$pad(texte,longueur,caractère)`
    
    Formate le `texte` à la `longueur` indiquée en ajoutant autant de copies que nécessaire de `caractère` 
        au **début** de la chaîne.

en: `$strip(text)`
    
    Replaces all whitespace in `text` with a single space, and removes leading and trailing spaces.
    Whitespace characters include multiple consecutive spaces, and various other unicode characters.
fr: `$strip(texte)`
    
    Remplace tous les caractères d’espacement dans `texte` avec un seul espace, et supprimes les espaces en début et fin de chaîne.
    Les caractères d’espacement inclus les espaces multiples consécutifs et différents caractères Unicode.

en: `$replace(text,search,replace)`
    
    Replaces occurrences of `search` in `text` with value of `replace` and returns the resulting string.
fr: `$replace(texte,recherche,remplace)`
    
    Remplace les occurences de `recherche` dans le `texte` avec la valeur de `remplace` et retoune la chaîne résultante.

en: `$replacemulti(name,search,replace,separator="; ")`
    
    Replaces occurrences of `search` with `replace` in the multi-value variable `name`.
    Empty elements are automatically removed.
    
    Example:
    
        $replacemulti(%genre%,Idm,IDM)
fr: `$replacemulti(name,search,replace,separator="; ")`
    
    Remplace les occcurrences de `search` avec `replace` dans la variable multi-valeurs `name`.
    Les éléments vides sont automatiquement supprimés.
    
    Exemple :
    
        $replacemulti(%genre%,Idm,IDM)

en: `$in(x,y)`
    
    Returns true, if `x` contains `y`.
fr: `$in(x,y)`
    
    Retourne vrai si `x` contient `y`.

en: `$inmulti(%x%,y)`
    
    Returns true if multi-value variable `x` contains exactly `y` as one of its values.
    
    _Since Picard 1.0_
fr: `$inmulti(%x%,y)`
    
    Retourne vrai si la variable multi-valeurs `x` contient exactement `y` comme une de ses valeurs.
    
    _Depuis Picard 1.0_

en: `$rreplace(text,pattern,replace)`
    
    [Regular expression](https://docs.python.org/3/library/re.html#regular-expression-syntax) replace.
fr: `$rreplace(texte,expression,remplacement)`
    
    Remplacement par [expression régulière](https://docs.python.org/3/library/re.html#regular-expression-syntax).

en: `$rsearch(text,pattern)`
    
    [Regular expression](https://docs.python.org/3/library/re.html#regular-expression-syntax) search.
        This function will return the first matching group.
fr: `$rsearch(texte,expression)`
    
    Recherche par [expression régulière](https://docs.python.org/3/library/re.html#regular-expression-syntax).
        Cette fonction retournera le premier groupe correspondant.

en: `$num(number,length)`
    
    Returns `number` formatted to `length` digits (maximum 20).
fr: `$num(nombre,longueur)`
    
    Retourne le `nombre` formaté à `longueur` chiffres (maximum 20).

en: `$unset(name)`
    
    Unsets the variable `name`.
    Allows for wildcards to unset certain tags (works with "performer:\*", "comment:\*", and "lyrics:\*").
    For example `$unset(performer:*)` would unset all performer tags.
fr: `$unset(nom)`
    
    Désinitialise la variable `nom`.
    Les jokers sont autorisés pour désinitialiser certaines balises (œuvres avec "performer:\*", "comment:\*", and "lyrics:\*").
    Par exemple, `$unset(performer:*)` désinitialisera toutes les balises `performer`.

en: `$delete(name)`
    
    Unsets the variable `name` and marks the tag for deletion.
    This is similar to `$unset(name)` but also marks the tag for deletion. E.g.
        running `$delete(genre)` will actually remove the genre tag from a file when
        saving.
    
    _Since Picard 2.1_
fr: `$delete(nom)`
    
    Désinitialise la variable `nom` et marque la balise pour suppression.
    C'est similaire à `$unset(nom)` mais en plus marque la balise pour suppression. Par exemple,
        exécuter `$delete(genre)` supprimera la balise genre du fichier lors de la sauvegarde.
    
    _Depuis Picard 2.1_

en: `$set(name,value)`
    
    Sets the variable `name` to `value`.
    
    Note: To create a variable which can be used for the file naming string, but
        which will not be written as a tag in the file, prefix the variable name
        with an underscore. `%something%` will create a "something" tag;
        `%_something%` will not.
fr: `$set(nom,valeur)`
    
    Initialise la variable `nom` à `valeur`.
    
    Note : Pour créer une variable qui peut être utilisée dans la chaîne de nommage de fichier, mais
        qui ne sera pas écrite comme balise dans le fichier, préfixer le nom de la variable
        avec un caractère de soulignement. `%something%` créera une balise « something » ;
        `%_something%` non.

en: `$setmulti(name,value,separator="; ")`
    
    Sets the variable `name` to `value`, using the separator (or "; " if not passed)
        to coerce the value back into a proper multi-valued tag. This can be used to
        operate on multi-valued tags as a string, and then set them back as proper
        multi-valued tags.
    
    Example:
    
        $setmulti(genre,$lower(%genre%))
    
    _Since Picard 1.0_
fr: `$setmulti(nom,valeur,separateur="; ")`
    
    Initialise la variable `nom` à `valeur`, en utilisant le séparateur (ou "; " si non passé)
        pour convertir la valeur en une balise multi-valeurs. Ceci peut être utilisé pour
        agir sur des balises multi-valeurs en tant que chaîne de caractères puis la reconvertir en
        balise multi-valeurs
    
    Exemple :
    
        $setmulti(genre,$lower(%genre%))
    
    _Depuis Picard 1.0_

en: `$get(name)`
    
    Returns the variable `name` (equivalent to `%name%`).
fr: `$get(nom)`
    
    Retourne la variable `nom` (équivalent à `%nom%`).

en: `$copy(new,old)`
    
    Copies metadata from variable `old` to `new`.
    The difference between `$set(new,%old%)` is that `$copy(new,old)` copies
        multi-value variables without flattening them.
    
    _Since Picard 0.9_
fr: `$copy(new,old)`
    
    Copie les métadonnées de la variable `old` vers `new|.
    La différence avec `$set(new,%old%)` est que `$copy(new,old)` copie
        les variables multi-valeurs sans les aplatir.
    
    _Depuis Picard 0.9_

en: `$copymerge(new,old[,keep_duplicates])`
    
    Merges metadata from variable `old` into `new`, removing duplicates and
        appending to the end, so retaining the original ordering. Like `$copy`, this
        will also copy multi-valued variables without flattening them.
    
    If `keep_duplicates` is set, then the duplicates will not be removed from the result.
    
    _Since Picard 1.0_
fr: `$copymerge(new,old[,keep_duplicates])`
    
    Fusionne les métadonnées de la variable `old` dans `new`, supprimant les doublons et
        en ajoutant à la fin, donc préservant l'ordre initial. Comme `$copy`, cela
        copiera aussi les variables multi-valeurs sans les aplatir.
    
    Si `keep_duplicates` est défini, alors les doublons ne seront pas supprimés du résultat.
    
    _Depuis Picard 1.0_

en: `$trim(text[,char])`
    
    Trims all leading and trailing whitespaces from `text`.
        The optional second parameter `char` specifies the character to trim.
fr: `$trim(texte[,caractère])`
    
    Supprime les caractères d’espacement en début et fin de `texte`.
        Le paramètre optionnel `caractère` indique le caractère à supprimer.

en: `$add(x,y,…)`
    
    Add `y` to `x`.
    Can be used with an arbitrary number of arguments.
    
    Example:
    
        $add(x,y,z) = ((x + y) + z)
fr: `$add(x,y,…)`
    
    Ajoute `y` à `x`.
    Peut être utiliser avec un nombre arbitraire d'arguments.
    
    Exemple :
    
        $add(x,y,z) = ((x + y) + z)

en: `$sub(x,y,…)`
    
    Subtracts `y` from `x`.
    Can be used with an arbitrary number of arguments.
    
    Example:
    
        $sub(x,y,z) = ((x - y) - z)
fr: `$sub(x,y,…)`
    
    Soustrait `y` de `x`.
    Peut être utiliser avec un nombre arbitraire d'arguments.
    
    Exemple :
    
        $sub(x,y,z) = ((x - y) - z)

en: `$div(x,y,…)`
    
    Divides `x` by `y`.
    Can be used with an arbitrary number of arguments.
    
    Example:
    
        $div(x,y,z) = ((x / y) / z)
fr: `$div(x,y,…)`
    
    Divise `x` par `y`.
    Peut être utiliser avec un nombre arbitraire d'arguments.
    
    Exemple :
    
        $div(x,y,z) = ((x / y) / z)

en: `$mod(x,y,…)`
    
    Returns the remainder of `x` divided by `y`.
    Can be used with an arbitrary number of arguments.
    
    Example:
    
        $mod(x,y,z) = ((x % y) % z)
fr: `$mod(x,y,…)`
    
    Retourne le reste de `x` divisé par `y`.
    Peut être utiliser avec un nombre arbitraire d'arguments.
    
    Exemple :
    
        $mod(x,y,z) = ((x % y) % z)

en: `$mul(x,y,…)`
    
    Multiplies `x` by `y`.
    Can be used with an arbitrary number of arguments.
    
    Example:
    
        $mul(x,y,z) = ((x * y) * z)
fr: `$mul(x,y,…)`
    
    Multiplie `x` par `y`.
    Peut être utiliser avec un nombre arbitraire d'arguments.
    
    Exemple :
    
        $mul(x,y,z) = ((x * y) * z)

en: `$or(x,y,…)`
    
    Returns true if either `x` or `y` not empty.
        Can be used with an arbitrary number of arguments.
        The result is true if ANY of the arguments is not empty.
fr: `$or(x,y,…)`
    
    Retourne vrai si `x` ou `y` n'est pas vide.
        Peut être utiliser avec un nombre arbitraire d'arguments.
        Le résultat est vrai si au moins l'un des arguments n'est pas vide.

en: `$and(x,y,…)`
    
    Returns true if both `x` and `y` are not empty.
        Can be used with an arbitrary number of arguments.
        The result is true if ALL of the arguments are not empty.
fr: `$and(x,y,…)`
    
    Retourne vrai si `x` et `y` sont non vides.
        Peut être utiliser avec un nombre arbitraire d'arguments.
        Le résultat est vrai si tous les arguments sont non vides.

en: `$not(x)`
    
    Returns true if `x` is empty.
fr: `$not(x)`
    
    Retourne vrai si `x` est vide.

en: `$eq(x,y)`
    
    Returns true if `x` equals `y`.
fr: `$eq(x,y)`
    
    Retourne vrai si `x` est égal à `y`.

en: `$ne(x,y)`
    
    Returns true if `x` does not equal `y`.
fr: `$ne(x,y)`
    
    Retourne vrai si `x` n’est pas égal à `y`.

en: `$lt(x,y[,type])`
    
    Returns true if `x` is less than `y` using the comparison specified in `type`.
    Possible values of `type` are "int" (integer), "float" (floating point), "text"
    (case-sensitive text), "nocase" (case-insensitive text) and "auto" (automatically
    determine the type of arguments provided), with "auto" used as the default
    comparison method if `type` is not specified.  The "auto" type will use the
    first type that applies to both arguments in the following order of preference:
    "int", "float" and "text".
fr: `$lt(x,y[,type])`
    
    Renvoie "1" (Vrai) si `x` est inférieur à `y` en utilisant la comparaison spécifiée dans `type`. Les valeurs possibles de `type` sont "int" (entier), "float" (virgule flottante), "text" (texte sensible à la casse), "nocase" (texte insensible à la casse) et "auto" (détermine automatiquement le type des arguments fournis), avec "auto" utilisé comme méthode de comparaison par défaut si `type` n'est pas spécifié.  Le type "auto" utilisera le premier type qui s'applique aux deux arguments dans l'ordre de préférence suivant : "int", "float" et "text".

en: `$lte(x,y[,type])`
    
    Returns true if `x` is less than or equal to `y` using the comparison specified in `type`.
    Possible values of `type` are "int" (integer), "float" (floating point), "text"
    (case-sensitive text), "nocase" (case-insensitive text) and "auto" (automatically
    determine the type of arguments provided), with "auto" used as the default
    comparison method if `type` is not specified.  The "auto" type will use the
    first type that applies to both arguments in the following order of preference:
    "int", "float" and "text".
fr: `$lte(x,y[,type])`
    
    Renvoie "1" (Vrai) si `x` est inférieur ou égal à `y` en utilisant la comparaison spécifiée dans `type`. Les valeurs possibles de `type` sont "int" (entier), "float" (virgule flottante), "text" (texte sensible à la casse), "nocase" (texte insensible à la casse) et "auto" (détermine automatiquement le type des arguments fournis), avec "auto" utilisé comme méthode de comparaison par défaut si `type` n'est pas spécifié.  Le type "auto" utilisera le premier type qui s'applique aux deux arguments dans l'ordre de préférence suivant : "int", "float" et "text".

en: `$gt(x,y[,type])`
    
    Returns true if `x` is greater than `y` using the comparison specified in `type`.
    Possible values of `type` are "int" (integer), "float" (floating point), "text"
    (case-sensitive text), "nocase" (case-insensitive text) and "auto" (automatically
    determine the type of arguments provided), with "auto" used as the default
    comparison method if `type` is not specified.  The "auto" type will use the
    first type that applies to both arguments in the following order of preference:
    "int", "float" and "text".
fr: `$gt(x,y[,type])`
    
    Renvoie "1" (Vrai) si `x` est supérieur à `y` en utilisant la comparaison spécifiée dans `type`. Les valeurs possibles de `type` sont "int" (entier), "float" (virgule flottante), "text" (texte sensible à la casse), "nocase" (texte insensible à la casse) et "auto" (détermine automatiquement le type des arguments fournis), avec "auto" utilisé comme méthode de comparaison par défaut si `type` n'est pas spécifié.  Le type "auto" utilisera le premier type qui s'applique aux deux arguments dans l'ordre de préférence suivant : "int", "float" et "text".

en: `$gte(x,y[,type])`
    
    Returns true if `x` is greater than or equal to `y` using the comparison specified in `type`.
    Possible values of `type` are "int" (integer), "float" (floating point), "text"
    (case-sensitive text), "nocase" (case-insensitive text) and "auto" (automatically
    determine the type of arguments provided), with "auto" used as the default
    comparison method if `type` is not specified.  The "auto" type will use the
    first type that applies to both arguments in the following order of preference:
    "int", "float" and "text".
fr: `$gte(x,y[,type])`
    
    Renvoie "1" (Vrai) si `x` est supérieur ou égal à `y` en utilisant la comparaison spécifiée dans `type`. Les valeurs possibles de `type` sont "int" (entier), "float" (virgule flottante), "text" (texte sensible à la casse), "nocase" (texte insensible à la casse) et "auto" (détermine automatiquement le type des arguments fournis), avec "auto" utilisé comme méthode de comparaison par défaut si `type` n'est pas spécifié.  Le type "auto" utilisera le premier type qui s'applique aux deux arguments dans l'ordre de préférence suivant : "int", "float" et "text".

en: `$len(text)`
    
    Returns the number of characters in `text`.
fr: `$len(texte)`
    
    Retourne le nombre de caractères dans `texte`.

en: `$lenmulti(name,separator="; ")`
    
    Returns the number of elements in the multi-value tag `name`. A literal value
        representing a multi-value can be substituted for `name`, using the
        `separator` (or "; " if not passed) to coerce the value into a proper
        multi-valued tag.
    
    Example:
    
        $lenmulti(One; Two; Three) = 3
fr: `$lenmulti(nom,séparateur="; ")`
    
    Retourne le nombre d’éléments dans la balise multi-valeurs `nom`. Une valeur littérale
        représentant une multi-valeurs peut être substituée au `nom`, en utilisant le
        `séparateur` (ou "; " si non passé) pour convertir la valeur en une balise multi-valeurs.
    
    Exemple :
    
        $lenmulti(Un; Deux; Trois) = 3

en: `$performer(pattern="",join=", ")`
    
    Returns the performers where the performance type (e.g. "vocal") matches `pattern`, joined by `join`.
    You can specify a regular expression in the format `/pattern/flags`. `flags` are optional. Currently
    the only supported flag is "i" (ignore case). For example `$performer(/^guitars?$/i)` matches the
    performance type "guitar" or "Guitars", but not e.g. "bass guitar".
    
    _Since Picard 0.10_
fr: `$performer(pattern="",join=", ")`
    
    Renvoie les interprètes dont le type de performance (par exemple « vocal ») correspond à « pattern », lié par « join ».
    Vous pouvez spécifier une expression régulière au format `/pattern/flags`. Les « drapeaux » sont facultatifs. Actuellement
    le seul indicateur pris en charge est « i » (ignorer la casse). Par exemple `$performer(/^guitars?$/i)` correspond au
    type de performance "guitar" ou "Guitars", mais pas par ex. "bass guitar".
    
    _Depuis Picard 0.10_

en: `$matchedtracks()`
    
    Returns the number of matched tracks within a release.
        **Only works in File Naming scripts.**
    
    _Since Picard 0.12_
fr: `$matchedtracks()`
    
    Retourne le nombre de pistes avec correspondance dans une parution.
        **Fonctionne seulement pour les scripts de nommage de fichiers.**
    
    _Depuis Picard 0.12_

en: `$is_complete()`
    
    Returns true if every track in the album is matched to a single file.
    **Only works in File Naming scripts.**
fr: `$is_complete()`
    
    Retourne vrai si chaque piste de l’album correspond à un seul fichier.
    **Ne fonctionne que dans les scripts de nommage de fichiers.**

en: `$firstalphachar(text,nonalpha="#")`
    
    Returns the first character of `text`.
    If `text` does not begin with an alphabetic character, then `nonalpha` is returned instead. If `nonalpha` is not
    specified, the default value "#" will be used.
    
    _Since Picard 0.12_
fr: `$firstalphachar(texte,nonalpha="#")`
    
    Retourne le premier caractère de `texte`.
    Si `texte` ne commence pas par un caractère alphabétique, alors `nonalpha` sera retourné.
    Si `nonalpha` n’est pas spécifié, la valeur par défaut "#" sera utilisée.
    
    _Depuis Picard 0.12_

en: `$initials(text)`
    
    Returns the first character of each word in `text`, if it is an alphabetic character.
    
    _Since Picard 0.12_
fr: `$initials(texte)`
    
    Retourne le premier caractère de chaque mot du `texet`, s’il s’agit d’un caractère alphabétique.
    
    _Depuis Picard 0.12_

en: `$firstwords(text,length)`
    
    Like `$truncate()` except that it will only return the complete words from `text` which fit within `length` characters.
    
    _Since Picard 0.12_
fr: `$firstwords(texte,longueur)`
    
    Comme `$truncate()` à l’exception qu’il ne retourne que les mots complets du `texte` qui font au plus `longueur` characters.
    
    _Depuis Picard 0.12_

en: `$startswith(text,prefix)`
    
    Returns true if `text` starts with `prefix`.
    
    _Since Picard 1.4_
fr: `$startswith(texte,préfixe)`
    
    Retourne vrai si `texte` commence par `préfixe`.
    
    _Depuis Picard 1.4_

en: `$endswith(text,suffix)`
    
    Returns true if `text` ends with `suffix`.
    
    _Since Picard 1.4_
fr: `$endswith(texte,suffixe)`
    
    Retourne vrai si `texte` se termine par `suffixe`.
    
    _Depuis Picard 1.4_

en: `$truncate(text,length)`
    
    Truncate `text` to `length`.
    
    _Since Picard 0.12_
fr: `$truncate(texte,longueur)`
    
    Tronque `texte` à la `longueur`.
    
    _Depuis Picard 0.12_

en: `$swapprefix(text,prefix1,prefix2,…)`
    
    Moves the specified prefixes from the beginning to the end of `text`. Multiple
    prefixes can be specified as separate parameters. If no prefix is specified 'A'
    and 'The' are used by default.
    
    Example:
    
        $swapprefix(%albumartist%,A,An,The,La,Le,Les,Un,Une)
    
    _Since Picard 1.3, previously as a plugin since Picard 0.13_
fr: `$swapprefix(text,prefix1,prefix2,…)`
    
    Déplace les préfixes spécifiés du début à la fin de `text`. Les multiples
    préfixes peuvent être spécificiés comme des arguments séparés. Si aucun préfixe n'est spécifié 'A'
    et 'The' sont utilisés par défaut.
    
    Exemple :
    
        $swapprefix(%albumartist%,A,An,The,La,Le,Les,Un,Une)
    
    _Depuis Picard 1.3, auparavant comme greffon depuis Picard 0.13_

en: `$delprefix(text,prefix1,prefix2,…)`
    
    Deletes the specified prefixes from the beginning of `text`. Multiple
    prefixes can be specified as separate parameters.  If no prefix is specified 'A'
    and 'The' are used by default.
    
    Example:
    
        $delprefix(%albumartist%,A,An,The,La,Le,Les,Un,Une)
    
    _Since Picard 1.3_
fr: `$delprefix(texte,prefix1,prefix2,…)`
    
    Supprime les `préfixes` spécifiés du début de `texte`.
    Si aucun préfixe n’est spécifié, 'A' et 'The' sont utilisés par défaut.
    
    Exemple :
    
        $delprefix(%albumartist%,A,An,The,La,Le,Les,Un,Une)
    
    _Depuis Picard 1.3_

en: `$eq_any(x,a1,a2,…)`
    
    Returns true if `x` equals `a1` or `a2` or …
    Functionally equivalent to `$or($eq(x,a1),$eq(x,a2),…)`.
    Functionally equivalent to the eq2 plugin.
fr: `$eq_any(x,a1,a2,…)`
    
    Retourne vrai si `x` est égal à `a1` ou `a2` ou …
    Fonctionnalité équivalente à `$or($eq(x,a1),$eq(x,a2),…)`.
    Fonctionnalité équivalente à celle fournie par le greffon eq2.

en: `$ne_all(x,a1,a2,…)`
    
    Returns true if `x` does not equal `a1` and `a2` and …
    Functionally equivalent to `$and($ne(x,a1),$ne(x,a2),…)`.
    Functionally equivalent to the ne2 plugin.
fr: `$ne_all(x,a1,a2,…)`
    
    Retourne vrai si `x` n'est pas égal à `a1` et `a2` et …
    Fonctionnalité équivalente à `$and($ne(x,a1),$ne(x,a2),…)`.
    Fonctionnalité équivalente à celle fournie par le greffon ne2.

en: `$eq_all(x,a1,a2,…)`
    
    Returns true if `x` equals `a1` and `a2` and …
    Functionally equivalent to `$and($eq(x,a1),$eq(x,a2),…)`.
    
    Example:
    
        $if($eq_all(%albumartist%,%artist%,Justin Bieber),$set(engineer,Meat Loaf))
fr: `$eq_all(x,a1,a2,…)`
    
    Retourne vrai si `x` est égal `a1` et `a2` et …
    Fonctionnalité équivalente à `$and($eq(x,a1),$eq(x,a2),…)`.
    
    Exemple :
    
        $if($eq_all(%albumartist%,%artist%,Justin Bieber),$set(engineer,Meat Loaf))

en: `$ne_any(x,a1,a2,…)`
    
    Returns true if `x` does not equal `a1` or `a2` or …
    Functionally equivalent to `$or($ne(x,a1),$ne(x,a2),…)`.
    
    Example:
    
        $if($ne_any(%albumartist%,%trackartist%,%composer%),$set(lyricist,%composer%))
fr: `$ne_any(x,a1,a2,…)`
    
    Retourne vrai si `x` n'est pas égal à `a1` ou `a2` ou …
    Fonctionnalité équivalente à `$or($ne(x,a1),$ne(x,a2),…)`.
    
    Exemple :
    
        $if($ne_any(%albumartist%,%trackartist%,%composer%),$set(lyricist,%composer%))

en: `$title(text)`
    
    Returns `text` in title case (first character in every word capitalized).
    
    Example:
    
        $set(album,$title(%album%))
    _Since Picard 2.1_
fr: `$title(texte)`
    
    Retourne `texte` en capitalisation de titre (le premier caractère de chaque mot est mis en majuscule).
    
    Exemple :
    
        $set(album,$title(%album%))
    _Depuis Picard 2.1_

en: `$is_audio()`
    
    Returns true, if the file processed is an audio file.
    
    _Since Picard 2.2_
fr: `$is_audio()`
    
    Retourne vrai si le fichier traité est un fichier audio.
    
    _Depuis Picard 2.2_

en: `$is_video()`
    
    Returns true, if the file processed is an video file.
    
    _Since Picard 2.2_
fr: `$is_video()`
    
    Retourne vrai si le fichier traité est un fichier vidéo.
    
    _Depuis Picard 2.2_

en: `$find(haystack,needle)`
    
    Finds the location of one string within another.
        Returns the index of the first occurrence of `needle` in `haystack`, or "" if `needle` was not found.
    
    _Since Picard 2.3_
    
    Note that prior to Picard 2.3.2 `$find` returned "-1" if `needle` was not found.
fr: `$find(haystack,needle)`
    
    Trouve la position d’une chaîne de caractères dans une autre.
        Retourne l’index de la première occurrence de  `needle` dans `haystack`, ou "" si `needle` n’est pas trouvé.
    
    _Depuis Picard 2.3_
    
    Note avant Picard 2.3.2 `$find` retournait "-1" si `needle` n’était pas trouvé.

en: `$reverse(text)`
    
    Returns `text` in reverse order.
fr: `$reverse(texte)`
    
    Retourne le `texte` à l’envers.

en: `$substr(text,start[,end])`
    
    Returns the substring beginning with the character at the `start` index, up to
        (but not including) the character at the `end` index. Indexes are
        zero-based. Negative numbers will be counted back from the end of the
        string. If the `start` or `end` indexes are left blank, they will default to
        the start and end of the string respectively.
fr: `$substr(texte,début[,fin])`
    
    Retourne la sous-chaîne commençant par le caractère à l’index `début` jusqu’au caractère
        situé à l’index `fin` (mais sans l’inclure). Les indexes commencent à zéro.
        Les nombres négatifs sont comptés à partir de la fin de la chaîne.
        Si les indexes `début` et `fin` sont laissés vides, ils correspondront respectivement au début et la fin de la chaîne.

en: `$getmulti(name,index,separator="; ")`
    
    Gets the element at `index` from the multi-value tag `name`. A literal value
        representing a multi-value can be substituted for `name`, using the
        separator (or "; " if not passed) to coerce the value into a proper
        multi-valued tag.
fr: `$getmulti(nom,index,séparateur="; ")`
    
    Retourne l’élément à l’index `index` dans la balise multi-valeurs `nom`. Une valeur littérale
        représentant une multi-valeurs peut remplacée `nom`, en utilisant
        `séparateur` (ou "; " si non passé) pour convertir la valeur en une balise multi-valeurs.

en: `$foreach(name,code,separator="; ")`
    
    Iterates over each element found in the multi-value tag `name`, executing
        `code`. For each loop, the element value is first stored in the tag
        `_loop_value` and the count is stored in the tag `_loop_count`. This allows
        the element or count value to be accessed within the `code` script. A
        literal value representing a multi-value can be substituted for `name`,
        using the separator (or "; " if not passed) to coerce the value into a
        proper multi-valued tag.
fr: `$foreach(nom,code,séparateur="; ")`
    
    Parcourt chacun des éléments de la balise multi-valeurs `nom`, exécutant
        `code`. À chaque itération, la valeur de l’élément est d’abord mémorisé dans la balise
        `_loop_value` et le compte est mémorisé dans la balise _loop_count`. Ceci permet
        d’accéder à l’élément ou au compte dans le script `code`. Une 
        valeur littérale représentant une multi-valeurs peut remplacer `nom`,
        en utilisant le séparateur (ou "; " si non passé) pour convertir la valeur en une
        balise multi-valeurs.

en: `$while(condition,code)`
    
    Standard 'while' loop. Executes `code` repeatedly until `condition` no longer
        evaluates to `True`. For each loop, the count is stored in the tag
        `_loop_count`. This allows the count value to be accessed within the `code`
        script. The function limits the maximum number of iterations to 1000 as a
        safeguard against accidentally creating an infinite loop.
fr: `$while(condition,code)`
    
    Boucle 'while' standard. Exécute le `code` répétitivement jusqu’à ce que la `condition` ne soit plus
        évaluée à `True`. À chaque itération, le numéro de l’itération est stocké dans la variable
        `_loop_count`. Cela permet d’accéder au numéro de l’itération dans le `code`.
        La fonction limite à 1000 le nombre maximum d’itérations, pour préserver le script
        des boucles infinies accidentelles.

en: `$map(name,code,separator="; ")`
    
    Iterates over each element found in the multi-value tag `name` and updates the
        value of the element to the value returned by `code`, returning the updated
        multi-value tag. For each loop, the element value is first stored in the tag
        `_loop_value` and the count is stored in the tag `_loop_count`. This allows
        the element or count value to be accessed within the `code` script.
    
    Empty elements are automatically removed.
    
    Example:
    
        $map(First:A; Second:B,$upper(%_loop_count%=%_loop_value%))
    
    Result: 1=FIRST:A; 2=SECOND:B
fr: `$map(name,code,separator="; ")`
    
    Parcourt chaque élément de la balise multi-valeurs `name` et met à jour la 
        valeur de l'élément avec la valeur retournée par `code`, puis retourne la balise multi-valeurs mise à jour.
        À chaque itération, la valeur de l’élément est d’abord mémorisée dans la balise
        `_loop_value` et le compte est mémorisé dans la balise `_loop_count`. Cela permet
        à l'élément ou la valeur du compte d'être accessible depuis le script `code`.
    
    Exemple :
    
        $map(First:A; Second:B,$upper(%_loop_count%=%_loop_value%)) 
    
    Résultat : 1=FIRST:A; 2=SECOND:B

en: `$join(name,text,separator="; ")`
    
    Joins all elements in `name`, placing `text` between each element, and returns the result as a string.
fr: `$join(nom,texte,séparateur="; ")`
    
    Joint tous les éléments dans `nom`, en plaçant `texte` entre chacun, et retourne le résultat sous forme de chaîne de caractères.

en: `$slice(name,start,end,separator="; ")`
    
    Returns a multi-value variable containing the elements between the `start` and
        `end` indexes from the multi-value tag `name`. A literal value representing
        a multi-value can be substituted for `name`, using the separator (or "; " if
        not passed) to coerce the value into a proper multi-valued tag. Indexes are
        zero based. Negative numbers will be counted back from the end of the list.
        If the `start` or `end` indexes are left blank, they will default to the
        start and end of the list respectively.
    
    The following example will create a multi-value variable with all artists
        in `%artists%` except the first, which can be used to create a "feat." list.
    
    Examples:
    
        $setmulti(supporting_artists,$slice(%artists%,1))
        $setmulti(supporting_artists,$slice(%artists%,1,-1))
fr: `$slice(nom,début,fin,séparateur="; ")`
    
    Retourne une variable multi-valeurs contenant les éléments entre les index `début` et
        `fin` de la balise multi-valeurs `nom`. Une valeur litérale représentant 
        une multi-valeurs peut être substituée à `nom`, en utilisant le séparateur (ou "; " si
        non fourni) pour assembler la valeur en une balise multi-valeurs. Les index commencent
        à zéro. Les nombres négatifs sont comptés à partir de la fin de la liste.
        Si les index de `début` ou de `fin` sont laissés vides, 
        ils seront initialisés respectivement au début et à la fin de la liste.
    
    L’exemple suivant créera une variable multi-valeurs avec tous les artistes
        dans `%artists%` à l’exception du premier
    
    Exemple :
    
        $setmulti(supporting_artists,$slice(%artists%,1,))

en: `$datetime(format="%Y-%m-%d %H:%M:%S")`
    
    Returns the current date and time in the specified `format`, which is based on
        the standard Python `strftime` [format codes](https://strftime.org/). If no
        `format` is specified the date/time will be returned in the form
        `2020-02-05 14:26:32`.
    Note: Platform-specific formatting codes should be avoided to help ensure the
        portability of scripts across the different platforms.  These codes include:
        remove zero-padding (e.g. `%-d` and `%-m` on Linux or macOS, and their
        equivalent `%#d` and `%#m` on Windows); element length specifiers (e.g.
        `%3Y`); and hanging '%' at the end of the format string.
fr: `$datetime(format="%Y-%m-%d %H:%M:%S")`
    
    Retourne la date et l’heure courantes dans le format spécifié par `format`, qui est basé sur
        la fonction Python `strftime` [format codes](https://strftime.org/). Si aucun
        `format` n’est spécifié, la date et l’heure seront retournées dans la forme
        `2020-02-05 14:26:32`.
    Note : les codes de formatage spécifiques à la plateforme doivent être évités pour assurer la
        portabilité des scripts entre les plateformes.  Ces codes incluent:
        enlever le rajout de zéro (par exemple `%-d` et `%-m` sous Linux ou macOS, et leurs
         équivalents `%#d` et `%#m` sous Windows) ; les spécificateurs de longueur d’éléments (comme
        `%3Y`) ; et '%' à la fin de la chaîne de formatage.

en: `$sortmulti(name,separator="; ")`
    
    Returns a copy of the multi-value tag `name` with the elements sorted in ascending order.
    
    Example:
    
        $sortmulti(B; A; C)
    
    Result: A; B; C
fr: `$sortmulti(name,separator="; ")`
    
    Retourne une copie de la balise multi-valeurs `name` avec les éléments triés dans l'ordre ascendant.
    
    Exemple :
    
        $sortmulti(B; A; C)
    
    Résultat: A; B; C

en: `$reversemulti(name,separator="; ")`
    
    Returns a copy of the multi-value tag `name` with the elements in reverse order.
        This can be used in conjunction with the `$sortmulti` function to sort in
        descending order.
    
    Example:
    
        $reversemulti($sortmulti(B; A; C))
    
    Result: C; B; A
fr: `$reversemulti(name,separator="; ")`
    
    Retourne une copie de la balise multi-valeurs `name` avec les éléments triés dans l'ordre inverse.
        Cela peut être utilisé en conjonction avec de la fonction `$sortmulti` pour trier
        dans l'ordre descendant.
    
    Exemple :
    
        $reversemulti($sortmulti(B; A; C))
    
    Résultat: C; B; A

en: `$unique(name,case_sensitive="",separator="; ")`
    
    Returns a copy of the multi-value tag `name` with no duplicate elements.
        By default, a case-insensitive comparison of the elements is performed.
    
    Example 1:
    
        $setmulti(foo,a; A; B; b; cd; Cd; cD; CD; a; A; b)
        $unique(%foo%)
    
    Result: A; CD; b
    
    Example 2:
    
        $setmulti(foo,a; A; B; b; a; b; A; B, cd)
        $unique(%foo%,True)
    
    Result: A; B; a; b; cd
fr: `$unique(name,case_sensitive="",separator="; ")`
    
    Retourne une copie de la balise multi-valeurs `name` sans aucun élément en double.
        Par défaut, une comparaison insensible à la casse des éléments est utilisée.
    
    Exemple 1 :
    
        $setmulti(foo,a; A; B; b; cd; Cd; cD; CD; a; A; b)
        $unique(%foo%)
    
    Résultat : A; CD; b
    
    Exemple 2 :
    
        $setmulti(foo,a; A; B; b; a; b; A; B, cd)
        $unique(%foo%,True)
    
    Résultat : A; B; a; b; cd

en: `$countryname(country_code,translate="")`
    
    Returns the name of the country for the specified country code.  If the country code is invalid an empty string will be returned.
    If translate is not blank, the output will be translated into the current locale language.
fr: `$countryname(country_code,translate="")`
    
    Retourne le nom du pays pour le code de pays spécifié. Si le code du pays est invalide, une chaîne vide sera retournée.
    Si `translate` n'est pas vide, la sortie sera traduite dans la langue de la locale courante.

en: `$year(date,date_order="ymd")`
    
    Returns the year portion of the specified date.  The default order is "ymd".  This can be changed by specifying
    either "dmy" or "mdy".  If the date is invalid an empty string will be returned.
    
    _Since Picard 2.7_
fr: `$year(date,date_order="ymd")`
    
    Retourne l'année de la date spécifiée. L'ordre par défaut est « ymd » (année mois jour). Cela peut être modifié
    pour « dmy » ou « mdy ». Si la date est invalide, une chaîne vide sera retournée.
    
    _Depuis Picard 2.7_

en: `$month(date,date_order="ymd")`
    
    Returns the month portion of the specified date.  The default order is "ymd".  This can be changed by specifying
    either "dmy" or "mdy".  If the date is invalid an empty string will be returned.
    
    _Since Picard 2.7_
fr: `$month(date,date_order="ymd")`
    
    Retourne le mois de la date spécifiée. L'ordre par défaut est « ymd » (année mois jour). Cela peut être modifié pour 
    « dmy » ou « mdy ». Si la date est invalide, une chaîne vide sera retournée.
    
    _Depuis Picard 2.7_

en: `$day(date,date_order="ymd")`
    
    Returns the day portion of the specified date.  The default order is "ymd".  This can be changed by specifying
    either "dmy" or "mdy".  If the date is invalid an empty string will be returned.
    
    _Since Picard 2.7_
fr: `$day(date,date_order="ymd")`
    
    Retourne le jour de la date spécifiée. L'ordre par défaut est « ymd » (année mois jour). Cela peut être modifié 
    pour « dmy » ou « mdy ». Si la date est invalide, une chaîne vide sera retournée.
    
    _Depuis Picard 2.7_

en: `$dateformat(date,format="%Y-%m-%d",date_order="ymd")`
    
    Returns the input date in the specified `format`, which is based on the standard
        Python `strftime` [format codes](https://strftime.org/). If no `format` is
        specified the date will be returned in the form `2020-02-05`.  If the date or
        format are invalid an empty string will be returned.
    
        The default order for the input date is "ymd".  This can be changed by specifying
        either "dmy" or "mdy".
    Note: Platform-specific formatting codes should be avoided to help ensure the
        portability of scripts across the different platforms.  These codes include:
        remove zero-padding (e.g. `%-d` and `%-m` on Linux or macOS, and their
        equivalent `%#d` and `%#m` on Windows); element length specifiers (e.g.
        `%3Y`); and hanging '%' at the end of the format string.
    
    _Since Picard 2.7_
fr: `$dateformat(date,format="%Y-%m-%d",date_order="ymd")`
    
    Renvoie la date fournie dans le « format » spécifié, qui est basé sur les [codes de format](https://strftime.org/)
         de la fonction Python `strftime`. Si aucun « format » n'est
         précisé, la date sera renvoyée sous la forme « 2020-02-05 ». Si la date ou
         les formats ne sont pas valides, une chaîne vide sera renvoyée.
    
         L'ordre par défaut pour la date de saisie est "ymd". Cela peut être modifié en spécifiant
         soit "dmy" ou "mdy".
    Remarque : Les codes de formatage spécifiques à la plate-forme doivent être évités pour garantir la
         portabilité des scripts sur les différentes plateformes. Ces codes incluent :
         la suppression des zéros (par exemple `%-d` et `%-m` sous Linux ou macOS, et leurs
         équivalents `%#d` et `%#m` sous Windows) ; les spécificateurs de longueur d'élément (par ex.
         `%3Y`) ; et le '%' en fin de la chaîne de format.
    
    _Depuis Picard 2.7_

en: `$is_multi(name)`
    
    Returns '1' if the argument is a multi-value tag and there are more than one elements, otherwise an empty string.
    
    Example:
    
        $is_multi(%artists%)
    
    Result: 1 if there is more than one artist, otherwise "".
    
    _Since Picard 2.7_
fr: `$is_multi(name)`
    
    Retoune '1' si l'argument est une balise multi-valeurs et qu'il y a plus d'un élément, sinon retourne une chaîne vide.
    
    Exemple :
    
        $is_multi(%artists%)
    
    Résultat : 1 s'il y a plus d'un artiste, sinon "".
    
    _Depuis Picard 2.7_

en: `$cleanmulti(name)`
    
    Removes all empty string elements from the multi-value variable.
    
    Example:
    
        $setmulti(test,one; ; two; three)
        $cleanmulti(test)
    
    Result: Sets the value of 'test' to ["one", "two", "three"].
    
    _Since Picard 2.8_
fr: `$cleanmulti(name)`
    
    Supprime tous les éléments vides de la variable multi-valeurs.
    
    Exemple :
    
        $setmulti(test,one; ; two; three)
        $cleanmulti(test)
    
    Résultat : Définit la valeur de 'test' à ["one", "two", "three"].
    
    _Depuis Picard 2.8_

en: `$min(type,x,…)`
    
    Returns the minimum value using the comparison specified in `type`.
    
    Possible values of `type` are "int" (integer), "float" (floating point), "text"
    (case-sensitive text), "nocase" (case-insensitive text) and "auto" (automatically
    determine the type of arguments provided), with "auto" used as the default
    comparison method if `type` is not specified.  The "auto" type will use the
    first type that applies to both arguments in the following order of preference:
    "int", "float" and "text".
    
    Can be used with an arbitrary number of arguments.  Multi-value arguments
    will be expanded automatically.
    
    _Since Picard 2.9_
fr: `$min(type,x,…)`
    
    Retourne la valeur minimale en utilisant la comparaison définie par `type`.
    
    Les valeurs possibles pour `type` sont "int" (entier), "float" (flottant), "text"
    (texte sensible à la casse), "nocase" (texte insensible à la casse) et "auto" (détermination
    automatique du type des arguments fournis), avec "auto" utilisé comme méthode de
    comparaison par défaut si `type` n'est pas spécifié.  Le type "auto" utilisera le
    premier type qui convient aux arguments dans l'ordre de préférence suivant :
    "int", "float" et "text".
    
    Peut être utilisé avec un nombre arbitraire d'arguments. Les arguments multi-valeurs
    seront expansés automatiquement.
    
    _Depuis Picard 2.9_

en: `$max(type,x,…)`
    
    Returns the maximum value using the comparison specified in `type`.
    
    Possible values of `type` are "int" (integer), "float" (floating point), "text"
    (case-sensitive text), "nocase" (case-insensitive text) and "auto" (automatically
    determine the type of arguments provided), with "auto" used as the default
    comparison method if `type` is not specified.  The "auto" type will use the
    first type that applies to both arguments in the following order of preference:
    "int", "float" and "text".
    
    Can be used with an arbitrary number of arguments.  Multi-value arguments
    will be expanded automatically.
    
    _Since Picard 2.9_
fr: `$max(type,x,…)`
    
    Retourne la valeur maximale en utilisant la comparaison définie par `type`.
    
    Les valeurs possibles pour `type` sont "int" (entier), "float" (flottant), "text"
    (texte sensible à la casse), "nocase" (texte insensible à la casse) et "auto" (détermination
    automatique du type des arguments fournis), avec "auto" utilisé comme méthode de
    comparaison par défaut si `type` n'est pas spécifié.  Le type "auto" utilisera le
    premier type qui convient aux arguments dans l'ordre de préférence suivant :
    "int", "float" et "text".
    
    Peut être utilisé avec un nombre arbitraire d'arguments. Les arguments multi-valeurs
    seront expansés automatiquement.
    
    _Depuis Picard 2.9_

en: Error exporting file "%(filename)s": %(error)s.
fr: Erreur lors de l'exportation du fichier « %(filename)s » : %(error)s.

en: Export Script File
fr: Fichier d'export pour le script

en: Export Script
fr: Exporter le script

en: Script successfully exported to %s
fr: Script exporté avec succès vers %s

en: Error importing "%(filename)s": %(error)s
fr: Erreur lors de l'importation de « %(filename)s » : %(error)s

en: Error decoding "%(filename)s": %(error)s
fr: Erreur lors du décodage de « %(filename)s » : %(error)s

en: Import Script File
fr: Importation d'un fichier de script

en: The file was empty
fr: Le fichier était vide

en: Imported from %s
fr: Importé de %s

en: Argument is not a dictionary
fr: L'argument n'est pas un dictionnaire

en: Invalid script package
fr: Package de script invalide

en: %s (Copy)
fr: %s (Copie)

en: File content not a dictionary
fr: Le contenu du fichier n'est pas un dictionnaire

en: Unnamed Script
fr: Script sans nom

en: Picard script files
fr: Fichiers de script Picard

en: Picard script package
fr: Package de script Picard

en: <br/>Translated to LANG by %s
fr: <br/>Traduit en Français par %s

en: Icons made by Sambhav Kothari <sambhavs.email@gmail.com> and <a href="http://www.flaticon.com/authors/madebyoliver">Madebyoliver</a>, <a href="http://www.flaticon.com/authors/pixel-buddha">Pixel Buddha</a>, <a href="http://www.flaticon.com/authors/nikita-golubev">Nikita Golubev</a>, <a href="http://www.flaticon.com/authors/maxim-basinski">Maxim Basinski</a>, <a href="https://www.flaticon.com/authors/smashicons">Smashicons</a> from <a href="https://www.flaticon.com">www.flaticon.com</a>
fr: Icônes réalisées par Sambhav Kothari <sambhavs.email@gmail.com> and <a href="http://www.flaticon.com/authors/madebyoliver">Madebyoliver</a>, <a href="http://www.flaticon.com/authors/pixel-buddha">Pixel Buddha</a>, <a href="http://www.flaticon.com/authors/nikita-golubev">Nikita Golubev</a>, <a href="http://www.flaticon.com/authors/maxim-basinski">Maxim Basinski</a>, <a href="https://www.flaticon.com/authors/smashicons">Smashicons</a> de <a href="https://www.flaticon.com">www.flaticon.com</a>

en: Supported formats
fr: Formats supportés

en: Please donate
fr: Merci de faire un don

en: Thank you for using Picard. Picard relies on the MusicBrainz database, which is operated by the MetaBrainz Foundation with the help of thousands of volunteers. If you like this application please consider donating to the MetaBrainz Foundation to keep the service running.
fr: Merci d’utiliser Picard. Picard s’appuie sur la base de données de MusicBrainz qui est gérée par la Fondation MetaBrainz avec l’aide de milliers de volontaires. Si vous aimez cette application, nous vous encourageons à faire un don à la Fondation MetaBrainz afin de maintenir le service.

en: Donate now!
fr: Faire un don maintenant !

en: Credits
fr: Crédits

en: Copyright © %(copyright_years)s %(authors_credits)s and others
fr: Copyright © %(copyright_years)s %(authors_credits)s et d’autres

en: Official website
fr: Site officiel

en: Cover art types
fr: Types d’illustrations

en: Please select the contents of the image type 'Include' and 'Exclude' lists.
fr: Merci de sélectionner les types d’images à inclure ou exclure dans les listes.

en: Include types list
fr: Liste des types à inclure

en: Exclude types list
fr: Liste des types à exclure

en: CAA images with an image type found in the 'Include' list will be downloaded and used UNLESS they also have an image type found in the 'Exclude' list. Images with types found in the 'Exclude' list will NEVER be used. Image types not appearing in the 'Include' or 'Exclude' lists will not be considered when determining whether or not to download and use a CAA image.
fr: Les images CAA dont le type est trouvé dans la liste des types à inclure seront téléchargées À MOINS qu’elles aient un type trouvé dans la liste des types à exclure. Les images dont les types se trouvent dans la liste des types à exclure ne seront JAMAIS utilisées. Les types d’images qui n’apparaissent ni dans la liste des types à inclure ni dans la liste de types à exclure ne seront pas considérés lors de la décision de télécharger ou pas et utiliser une image CAA.

en: I&nclude all
fr: Tout i&nclure

en: E&xclude all
fr: Tout e&xclure

en: C&lear all
fr: Tout e&ffacer

en: Restore &Defaults
fr: Restaurer par &défaut

en: Artist
fr: Artiste

en: Catalog #s
fr: Nos de catalogue

en: Barcode
fr: Code-barres

en: Disambiguation
fr: Désambiguïsation

en: Refresh List
fr: Rafraîchir la liste

en: %(name)s (%(count)i release) | %(name)s (%(count)i releases)
fr[0]: %(name)s (%(count)i parution)
fr[1]: %(name)s (%(count)i parutions)
fr[2]: %(name)s (%(count)i parutions)

en: Errored entity
fr: Entité avec erreur

en: Pending entity
fr: Entité en cours de traitement

en: Saved entity
fr: Entité sauvegardée

en: Log view text (debug)
fr: Texte du journal (débogage)

en: Log view text (error)
fr: Texte du journal (erreur)

en: Log view text (info)
fr: Texte du journal (info)

en: Log view text (warning)
fr: Texte du journal (attention)

en: Tag added
fr: Balise ajoutée

en: Tag changed
fr: Balise modifiée

en: Tag removed
fr: Balise supprimée

en: View release on MusicBrainz
fr: Voir la parution sur MusicBrainz

en: Common images on all tracks
fr: Images communes à toutes les pistes

en: Tracks contain different images
fr: Les pistes contiennent des images différentes

en: Show more details
fr: Plus de détails

en: New Cover Art
fr: Nouvelle illustration

en: Original Cover Art
fr: Illustration initiale

en: All supported image formats
fr: Tous les formats d’image pris en charge

en: Show more details…
fr: Plus de détails…

en: Keep original cover art
fr: Conserver les illustrations originales

en: Choose local file…
fr: Choisir un fichier local…

en: Replace front cover art
fr: Remplacer l’illustration de couverture

en: Append front cover art
fr: Ajouter l’illustration de couverture

en: YYYY-MM-DD
fr: AAAA-MM-JJ

en: YYYY
fr: AAAA

en: &Load selected files
fr: Charger &les fichiers sélectionnés

en: &Move tagged files here
fr: &Déplacer les fichiers balisés ici

en: Show &hidden files
fr: Afficher les fichiers cac&hés

en: &Set as starting directory
fr: &Régler comme répertoire de base

en: Existing Cover
fr: Illustration existante

en: New Cover
fr: Nouvelle illustration

en: Cover
fr: Illustration

en: Double-click to open in external viewer
    Temporary file: %(tempfile)s
    Source: %(sourcefile)s
fr: Double-cliquer pour ouvrir dans le visualiseur externe
    Fichier temporaire : %(tempfile)s
    Source : %(sourcefile)s

en: Missing temporary file: %(tempfile)s
    Source: %(sourcefile)s
fr: Fichier temporaire manquant : %(tempfile)s
    Source : %(sourcefile)s

en: Filename:
fr: Nom du fichier :

en: Format:
fr: Format :

en: Size:
fr: Taille :

en: Length:
fr: Durée :

en: Bitrate:
fr: Débit binaire :

en: Sample rate:
fr: Taux d’échantillonage :

en: Bits per sample:
fr: Bits par échantillon :

en: Stereo
fr: Stéréo

en: Channels:
fr: Canaux :

en: Album:
fr: Album :

en: Artist:
fr: Artiste :

en: Disc %d
fr: Disque %d

en: Tracklist:
fr: Liste de pistes :

en: Album Info
fr: Infos de l’album

en: Track Info
fr: Info Piste

en: %i file in this track | %i files in this track
fr[0]: %i fichier associé à cette piste
fr[1]: %i fichiers associé à cette piste
fr[2]: %i fichiers associé à cette piste

en: Cluster Info
fr: Infos de grappe

en: Estimated Time
fr: Temps estimé

en: Files
fr: Fichiers

en: Pending files
fr: Fichiers en attente

en: Pending requests
fr: Demande en attente

en: %i image not in all tracks | %i different images among tracks
fr[0]: %i image non présente dans toutes les pistes
fr[1]: %i images différentes parmi les pistes
fr[2]: %i images différentes parmi les pistes

en: Title
fr: Titre

en: Length
fr: Durée

en: Album Artist
fr: Artiste de l’album

en: Composer
fr: Compositeur

en: Disc Subtitle
fr: Sous-titre du disque

en: Track No.
fr: N° de piste

en: Disc No.
fr: N° de disque

en: Catalog No.
fr: N° de catalogue

en: Media
fr: Support

en: Fingerprint status
fr: Status de l’empreinte

en: Original Release Date
fr: Date originale de parution

en: Release Date
fr: Date Parution

en: Bad match
fr: Mauvaise correspondance

en: Poor match
fr: Maigre correspondance

en: Ok match
fr: Correspondance Ok

en: Good match
fr: Bonne correspondance

en: Great match
fr: Grande correspondance

en: Excellent match
fr: Excellente correspondance

en: Restore default columns
fr: Rétablir les colonnes par défaut

en: Lock columns
fr: Verrouiller les colonnes

en: &Expand all
fr: Tout dév&elopper

en: &Collapse all
fr: Tout réd&uire

en: Select &all
fr: Tou&t sélectionner

en: &Other versions
fr: Autres versi&ons

en: Loading…
fr: Chargement…

en: Show &more details…
fr: &Plus de détails…

en: &Other versions (%d)
fr: &Autres versions (%d)

en: P&lugins
fr: &Greffons

en: &Run scripts
fr: Exécute&r des scripts

en: file view
fr: affichage du fichier

en: Contains unmatched files and clusters
fr: Contient des fichiers et grappes sans concordance

en: Clusters
fr: Grappes

en: album view
fr: affichage de l’album

en: Contains albums and matched files
fr: Contient des albums et fichiers concordants

en: Processing error(s): See the Errors tab in the Album Info dialog
fr: Erreur(s) de traitement : Voir l’onglet Erreurs dans le dialogue Infos sur l’Album

en: Album modified and complete
fr: Album modifié et complet

en: Album unchanged and complete
fr: Album non modifié et complet

en: Album modified
fr: Album modifié

en: Album unchanged
fr: Album non modifié

en: Processing error(s): See the Errors tab in the Track Info dialog
fr: Erreur(s) de traitement : Voir l’onglet Erreurs dans le dialogue Infos sur la Piste

en: Processing error(s): See the Errors tab in the File Info dialog
fr: Erreur(s) de traitement : Voir l’onglet Erreurs dans le dialogue Infos sur le Fichier

en: Track saved
fr: Piste enregistrée

en: Pending
fr: En attente

en: Fingerprint has already been submitted
fr: L’empreinte a déjà été soumise

en: Unsubmitted fingerprint
fr: Empreinte non soumise

en: No fingerprint was calculated for this file, use "Scan" or "Generate AcoustID Fingerprints" to calculate the fingerprint.
fr: Aucune empreinte n’a été calculée pour ce fichier, utilisez « Analyser » ou « Générer les empreintes AcoustID » pour calculer l’empreinte.

en: Log
fr: Journal

en: Verbosity
fr: Verbosité

en: String to highlight
fr: Chaîne à surligner

en: Highlight
fr: Surligner

en: Clear Highlight
fr: Effacer surlignage

en: Clear Log
fr: Effacer le journal

en: Save As…
fr: Enregistrer sous…

en: Save Log View to File
fr: Enregistrer la vue du journal dans un fichier

en: File already exists, do you really want to save to this file?
fr: Le fichier existe déjà, êtes-vous certain de vouloir l’écraser ?

en: Failed to save Log View to file
fr: Échec de l’enregistrement de la vue du journal dans le fichier

en: Something prevented data to be written to '%s'
fr: Quelque chose à empêcher l’écriture des données dans « %s »

en: Are you sure you want to clear the log?
fr: Êtes-vous certain de vouloir effacer le journal ?

en: Activity History
fr: Historique d’activité

en: Unsaved Changes
fr: Modifications non enregistrées

en: Are you sure you want to quit Picard?
fr: Ếtes-vous sûr de vouloir quitter Picard ?

en: There is %d unsaved file. Closing Picard will lose all unsaved changes. | There are %d unsaved files. Closing Picard will lose all unsaved changes.
fr[0]: Il y a %d fichier non sauvé. Si vous fermez Picard, vous perdrez les modifications non sauvées.
fr[1]: Il y a %d fichiers non sauvés. Si vous fermez Picard, vous perdrez les modifications non sauvées.
fr[2]: Il y a %d fichiers non sauvés. Si vous fermez Picard, vous perdrez les modifications non sauvées.

en: &Quit Picard
fr: &Quitter Picard

en: Ready
fr: Prêt

en: Picard listens on this port to integrate with your browser. When you "Search" or "Open in Browser" from Picard, clicking the "Tagger" button on the web page loads the release into Picard.
fr: Picard écoute ce port pour s’intégrer à votre navigateur. Quand vous utilisez les actions de Picard « Rechercher » ou « Ouvrir dans le navigateur », cliquer sur le bouton « Baliseur » de la page Web chargera la parution dans Picard.

en: Listening on port %(port)d
fr: Écoute sur le port %(port)d

en: AcoustID submission not configured
fr: L’envoi d’AcoustID n’est pas configuré

en: You need to configure your AcoustID API key before you can submit fingerprints.
fr: Vous devez configurer votre clef d’API AcoustID avant de pouvoir envoyer des empreintes.

en: Open AcoustID options
fr: Ouvrir les options AcoustID

en: Open &file naming script editor…
fr: Ouvrir l'éditeur de script de nommage de &fichier …

en: &Cut
fr: &Couper

en: &Paste
fr: C&oller

en: &Help…
fr: &Aide…

en: &About…
fr: À &propos…

en: &Donate…
fr: &Faire un don…

en: &Report a Bug…
fr: &Signaler un bogue…

en: &Support Forum…
fr: &Forum de soutien…

en: &Add Files…
fr: &Ajouter des fichiers…

en: Add files to the tagger
fr: Ajouter des fichiers au baliseur

en: Add Fold&er…
fr: Ajouter un &dossier…

en: Add a folder to the tagger
fr: Ajouter un dossier au baliseur

en: Close Window
fr: Fermer la fenêtre

en: &Save
fr: &Enregistrer

en: Save selected files
fr: Enregistrer les fichiers sélectionnées

en: S&ubmit AcoustIDs
fr: Envoyer Aco&ustIDs

en: Submit acoustic fingerprints
fr: Envoyer les empreintes acoustiques

en: E&xit
fr: &Quitter

en: &Remove
fr: &Retirer

en: Remove selected files/albums
fr: Retirer les fichiers/albums sélectionnés

en: Lookup in &Browser
fr: Rechercher dans le &navigateur

en: Lookup selected item on MusicBrainz website
fr: Rechercher les éléments sélectionnés sur le site de MusicBrainz

en: Submit cluster as release…
fr: Soumettre le groupe comme parution…

en: Submit cluster as a new release to MusicBrainz
fr: Soumettre le groupe comme une nouvelle parution à MusicBrainz

en: Submit file as standalone recording…
fr: Soumettre le fichier comme un enregistrement isolé…

en: Submit file as a new recording to MusicBrainz
fr: Soumettre le fichier comme un nouvel enregistrement isolé à MusicBrainz

en: Submit file as release…
fr: Soumettre le fichier comme une parution…

en: Submit file as a new release to MusicBrainz
fr: Soumettre le fichier comme une nouvelle parution à MusicBrainz

en: Search for similar items…
fr: Recherche d'entrées similaires …

en: Similar items
fr: Entrées similaires

en: View similar releases or recordings and optionally choose a different one
fr: Voir les parutions ou les enregistrements similaires et optionnellement en choisir un autre

en: Search for similar albums…
fr: Rechercher des albums similaires…

en: View similar releases and optionally choose a different release
fr: Voir les albums similaires et éventuellement choisir un album différent

en: Search for similar tracks…
fr: Rechercher des pistes similaires…

en: View similar tracks and optionally choose a different release
fr: Voir les pistes similaires et éventuellement choisir un album différent

en: Show &other album versions…
fr: Autres versi&ons de l’album…

en: File &Browser
fr: &Navigateur de fichiers

en: &Metadata
fr: &Métadonnées

en: &Cover Art
fr: &Illustration

en: Search
fr: Rechercher

en: Lookup &CD…
fr: Rechercher le &CD…

en: Lookup the details of the CD in your drive
fr: Rechercher les détails du CD présent dans votre lecteur

en: &Scan
fr: &Analyser

en: Use AcoustID audio fingerprint to identify the files by the actual music, even if they have no metadata
fr: Utiliser l’empreinte audioacoustique AcoustID pour identifier les fichiers par la musique qu’ils contiennent, même s’ils ne possèdent pas de métadonnées

en: Identify the file using its AcoustID audio fingerprint
fr: Identifier le fichier en utilisant son empreinte audio AcoustID

en: &Generate AcoustID Fingerprints
fr: &Générer les empreintes AcoustID

en: Generate Fingerprints
fr: Générer les empreintes

en: Generate the AcoustID audio fingerprints for the selected files without doing a lookup
fr: Générer les empreintes AcoustID pour les fichiers sélectionnés sans faire de recherche

en: Generate the AcoustID audio fingerprints for the selected files
fr: Générer les empreintes AcoustID pour les fichiers sélectionnés

en: Cl&uster
fr: Regro&uper

en: Cluster files into album clusters
fr: Regrouper les fichiers dans des grappes d’albums

en: &Lookup
fr: &Rechercher

en: Lookup selected items in MusicBrainz
fr: Rechercher les éléments sélectionnés sur MusicBrainz

en: &Info…
fr: &Infos…

en: &Refresh
fr: &Rafraîchir

en: &Rename Files
fr: &Renommer les fichiers

en: &Move Files
fr: &Déplacer les fichiers

en: Save &Tags
fr: Enregistrer les &balises

en: Tags From &File Names…
fr: Baliser à partir des noms de &fichier…

en: Parse File Names…
fr: Analyser les noms de fichier…

en: Set tags based on the file names
fr: Définir les balises en utilisant les noms de fichier

en: &Open My Collections in Browser
fr: &Ouvrir Mes collections dans le navigateur

en: View &Error/Debug Log
fr: Voir le journal des &erreurs/de débogage

en: View Activity &History
fr: Voir l’&historique et l’activité

en: Open in &Player
fr: Ou&vrir dans le lecteur

en: Play the file in your default media player
fr: Lire le fichier dans votre lecteur multimédia par défaut

en: Open Containing &Folder
fr: Ouvrir le &dossier conteneur

en: Open the containing folder in your file explorer
fr: Ouvre le dossier conteneur dans votre explorateur de fichiers

en: &Check for Update…
fr: &Consulter les mises à jour disponibles…

en: From CD ripper &log file…
fr: Depuis un &log d'extracteur de CD…

en: &File
fr: &Fichier

en: &Edit
fr: &Éditer

en: &View
fr: &Afficher

en: &Select file naming script
fr: &Sélectionner le script de nommage de fichier

en: &Enable/disable profiles
fr: Activ&er/désactiver les profils

en: &Tools
fr: Ou&tils

en: &Help
fr: &Aide

en: Track
fr: Piste

en: &Advanced search
fr: Recherche &avancée

en: &Builtin search
fr: Recherche inté&grée

en: All supported formats
fr: Tous les formats pris en charge

en: Adding multiple directories from '%(directory)s' …
fr: Ajouter plusieurs répertoires à partir de « %(directory)s »…

en: Adding directory: '%(directory)s' …
fr: Ajout du répertoire : « %(directory)s »…

en: Configuration Required
fr: Configuration requise

en: Audio fingerprinting is not yet configured. Would you like to configure it now?
fr: La prise d’empreinte audio-acoustique n’a pas été configurée. Voulez-vous la configurer maintenant ?

en: Browser integration not enabled
fr: Intégration de navigateur désactivée

en: Submitting releases to MusicBrainz requires the browser integration to be enabled. Do you want to enable the browser integration now?
fr: Soumettre des parutions à MusicBrainz requiert que l'intégration de navigateur soit activée. Voulez-vous activer l'intégration de navigateur maintenant ?

en: %(filename)s (error: %(error)s)
fr: %(filename)s (erreur : %(error)s)

en: %(filename)s (%(similarity)d%%) (error: %(error)s)
fr: %(filename)s (%(similarity)d%%) (erreur : %(error)s)

en: Authentication Required
fr: Authentification exigée

en: Picard needs authorization to access your personal data on the MusicBrainz server. Would you like to log in now?
fr: Picard a besoin de votre autorisation pour accéder à vos données personnelles sur le serveur MusicBrainz. Voudriez-vous vous connecter maintenant ?

en: Authentication failed
fr: L'authentification a échouée

en: Login failed: %s
fr: Échec de connexion : %s

en: (different across %d item) | (different across %d items)
fr[0]: (différent entre %d élément)
fr[1]: (différent entre %d éléments)
fr[2]: (différent entre %d éléments)

en: (missing from %d item) | (missing from %d items)
fr[0]: (manquant d’un %d élément)
fr[1]: (manquant de %d éléments)
fr[2]: (manquant de %d éléments)

en: metadata view
fr: affichage des métadonnées

en: Displays original and new tags for the selected files
fr: Affiche les balises originales et nouvelles pour les fichiers sélectionnés

en: Tag
fr: Balises

en: Original Value
fr: Valeurs originales

en: New Value
fr: Nouvelles valeurs

en: Add New Tag…
fr: Ajouter une balise…

en: Show Changes First
fr: Montrer les changements d’abord

en: Edit…
fr: Modifier…

en: Add to 'Preserve Tags' List
fr: Ajouter à la liste « Balises préservées »

en: Remove from 'Preserve Tags' List
fr: Retirer de la liste « Balises préservées »

en: Use Original Value | Use Original Values
fr[0]: Utiliser la valeur d’origine
fr[1]: Utiliser les valeurs d’origine
fr[2]: Utiliser les valeurs d’origine

en: &Copy
fr: &Copier

en: <p><strong>Changes made by Picard are not reversible.</strong></p><p>Picard is a very flexible music tagging tool which can rename your files and overwrite the tags. We <strong>strongly recommend</strong> that you:</p><ul><li>read the <a href='{documentation_url}'>User Guide</a> (also available from the Help menu)</li><li>test with copies of your music and work in small batches</li></ul><p>Picard is open source software written by volunteers. It is provided as-is and with no warranty.</p>
fr: <p><strong>Les modifications apportées par Picard ne sont pas réversibles.</strong></p><p>Picard est un outil de balisage musical très flexible qui peut renommer vos fichiers et écraser les balises. Nous vous <strong>recommandons fortement</strong> de :</p><ul><li>lire le <a href='{documentation_url}'>Guide de l'utilisateur</a> (également disponible dans le menu Aide)</li><li>Testez avec des copies de vos fichiers musicaux et travaillez par petits lots</li></ul><p>Picard est un logiciel libre en source ouverte écrit par des bénévoles. Il est fourni tel quel et sans garantie.</p>

en: Show this message again the next time you start Picard.
fr: Montrer ce message au prochain démarrage.

en: New User Warning
fr: Alerte Nouvel Utilisateur

en: The server %s requires you to login. Please enter your username and password.
fr: Le serveur %s requiert votre connexion. Veuillez entrer vos nom d’utilisateur et mot de passe.

en: The proxy %s requires you to login. Please enter your username and password.
fr: Le %s serveur mandataire requiert une connexion. Veuillez entrer vos nom d’utilisateur et mot de passe.

en: Internal player: The format of a media resource isn't (fully) supported
fr: Lecteur interne : le format de la ressource media n’est pas (pleinement) supporté

en: Internal player: There are not the appropriate permissions to play a media resource
fr: Lecteur interne : il n’y a pas les permissions appropriées pour jouer une ressource media

en: Internal player: A valid playback service was not found, playback cannot proceed
fr: Lecteur interne : aucun service de lecture valide n’a été trouvé, impossible de lire

en: Internal player: error, code=%(code)d, msg=%(message)s
fr: Lecteur interne : erreur, code=%(code)d, msg=%(message)s

en: Player
fr: Lecteur

en: Play
fr: Jouer

en: Play selected files
fr: Jouer les fichiers sélectionnés

en: Pause
fr: Pauser

en: Pause or resume current playback
fr: Pauser ou continuer la lecture courante

en: Change playback speed
fr: Changer la vitesse de lecture

en: Playback speed
fr: Vitesse de lecture

en: Change audio volume
fr: Changer le volume audio

en: Audio volume
fr: Volume audio

en: Perform this check again the next time you start Picard.
fr: Faire cette vérification à nouveau la prochaine fois que vous lancez Picard.

en: Picard Plugins Update
fr: Mise à jour des greffons de Picard

en: There is an update available for one of your currently installed plugins: | There are updates available for your currently installed plugins:
fr[0]: Il y a une mise à jour disponible pour l'un de vos greffons installés :
fr[1]: Il y a des mises à jour disponibles pour vos greffons installés :
fr[2]: Il y a des mises à jour disponibles pour vos greffons installés :

en: Do you want to update the plugin now? | Do you want to update the plugins now?
fr[0]: Voulez‐vous mettre à jour le greffon maintenant ?
fr[1]: Voulez‐vous mettre à jour les greffons maintenant ?
fr[2]: Voulez‐vous mettre à jour les greffons maintenant ?

en: plus {extra_file_count:,d} other plugin. | plus {extra_file_count:,d} other plugins.
fr[0]: plus {extra_file_count:,d} autre greffon.
fr[1]: plus {extra_file_count:,d} autres greffons.
fr[2]: plus {extra_file_count:,d} autres greffons.

en: Failed to submit rating for track '%(track_title)s' due to server error %(error)d
fr: Échec de la soumission des notes pour la piste « %(track_title)s » en raison d'une erreur serveur %(error)d

en: overwrite existing metadata (tags) within the file | overwrite existing metadata (tags) within the files
fr[0]: écraser les métadonnées existantes (balises) dans le fichier
fr[1]: écraser les métadonnées existantes (balises) dans les fichiers
fr[2]: écraser les métadonnées existantes (balises) dans les fichiers

en: rename the file | rename the files
fr[0]: Renommer le fichier
fr[1]: Renommer les fichiers
fr[2]: Renommer les fichiers

en: move the file to a different location | move the files to a different location
fr[0]: Déplacer le fichier vers un autre endroit
fr[1]: Déplacer les fichiers vers un autre endroit
fr[2]: Déplacer les fichiers vers un autre endroit

en: You are about to save {file_count:,d} file and this will: | You are about to save {file_count:,d} files and this will:
fr[0]: Vous êtes sur le point d'enregistrer {file_count:,d} fichier et cela va :
fr[1]: Vous êtes sur le point d'enregistrer {file_count:,d} fichiers et cela va :
fr[2]: Vous êtes sur le point d'enregistrer {file_count:,d} fichiers et cela va :

en: <strong>This action cannot be undone.</strong> Do you want to continue?
fr: <strong>Cette action ne pourra pas être annulée.</strong> Voulez‐vous continuer ?

en: There are no actions selected. No changes will be saved.
fr: Il n'y a pas d'action sélectionnée. Aucun changement ne sera enregistré.

en: Don't show this warning again.
fr: Ne plus montrer cette alerte.

en: File Save Warning
fr: Alerte Enregistrement de fichier

en: Renaming options are disabled
fr: Les options de renommage sont désactivées

en: If you select files from the Cluster pane or Album pane prior to opening the Options screen, up to %u files will be randomly chosen from your selection as file naming examples.  If you have not selected any files, then some default examples will be provided.
fr: SI vous sélectionnez des fichiers du panneau Grappes ou du panneau Albums avant d'ouvrir les Options, au plus %u fichiers seront choisis aléatoirement dans votre sélection comme exemples pour le nommage de fichiers. Si vous ne sélectionnez aucun fichier, des exemples par défaut seront utilisés.

en: Reload up to %u items chosen at random from files selected in the main window
fr: Recharge jusqu'à %u éléments choisis au hasard parmi les fichiers sélectionnés dans la fenêtre principale

en: Confirm
fr: Confirmer

en: File naming script editor
fr: Éditeur de script de nommage de fichier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Make It So!
fr: Faites ainsi !

en: &Import a script file
fr: &Importer un fichier de script

en: Import a file as a new script
fr: Importer un fichier comme nouveau script

en: &Export a script file
fr: &Exporter un fichier de script

en: Export the script to a file
fr: Exporter le script vers un fichier

en: &Reset all scripts
fr: &Réinitialiser tous les scripts

en: Reset all scripts to the saved values
fr: Réinitialiser tous les scripts aux valeurs sauvegardées

en: &Save and exit
fr: &Sauver et sortir

en: Save changes to the script settings and exit
fr: Sauver les changements de configuration de scripts et sortir

en: E&xit without saving
fr: Sortir sans sau&ver

en: Close the script editor without saving changes
fr: Ferme l'éditeur de script sans sauver les changements

en: View/Edit Script &Metadata
fr: Voir / éditer les &métadonnées du script

en: Display the details for the script
fr: Afficher les détails du script

en: Add a &new script
fr: Ajouter un &nouveau script

en: &Copy the current script
fr: &Copier le script courant

en: Save a copy of the script as a new script
fr: Sauve une copie du script comme un nouveau script

en: &Delete the current script
fr: S&upprimer le script courant

en: Delete the script
fr: Supprime le script

en: &Reload random example files
fr: &Recharge les exemples aléatoires

en: &Show documentation
fr: &Montrer la documentation

en: View the scripting documentation in a sidebar
fr: Affiche la documentation de langage de script dans l'encart latéral

en: &Scripting documentation…
fr: Documentation des &scripts …

en: Open the scripting documentation in your browser
fr: Ouvrir la documentation des scripts dans le navigateur

en: Empty / blank script
fr: Script vide

en: At least one unsaved script has been attached to an option profile.
    
       Profile: {profile_title}
       Script: {old_script_title}
    
    Continuing without saving will reset the selected script in the profile to:
    
       {new_script_title}
    
    Are you sure that you want to continue?
fr: Au moins un script non enregistré a été attaché à un profil d'options.
    
       Profil : {profile_title}
       Script : {old_script_title}
    
    Continuer sans enregistrer va réinitialiser le script sélectionnée dans le profil à :
    
       {new_script_title}
    
    Êtes-vous certain de vouloir continuer ?

en: There is already a script with that title.
fr: Il existe déjà un script avec ce titre.

en: The script title must not be empty.
fr: Le titre du script ne doit pas être vide.

en: Error Deleting Script
fr: Erreur lors de la suppression du script

en: The script could not be deleted because it is used in one of the user profiles.
    
    Profile: %s
fr: Le script n'a pu être supprimé car il est utilisé dans un des profils utilisateur.
    
    Profil : %s

en: Are you sure that you want to delete the script?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer le script ?

en: File Error
fr: Erreur de fichier

en: A script named "{script_name}" already exists.
    
    Do you want to overwrite it, add as a copy or cancel?
fr: Un script nommé « {script_name} » existe déjà.
    
    Voulez-vous l'écraser, ajouter une copie ou annuler ?

en: Overwrite
fr: Écraser

en: Copy
fr: Copier

en: The file naming format must not be empty.
fr: Le format de nommage de fichiers ne doit pas être vide.

en: Script Details
fr: Détails du script

en: There are unsaved changes to the current metadata.
    
    Do you want to continue and lose these changes?
fr: Il y a des changements non enregistrés dans les métadonnées courantes.
    
    Voulez-vous continuer et perdre ces changements ?

en: Script error in "%(script)s": %(message)s
fr: Erreur de script dans « %(script)s » : %(message)s

en: File Name
fr: Nom de fichier

en: About Picard
fr: À propos de Picard

en: CD Lookup
fr: Consultation du CD

en: The following releases on MusicBrainz match the CD:
fr: Les parutions suivantes de MusicBrainz correspondent à ce CD :

en: No matching releases found for this disc.
fr: Aucune parution correspondante trouvée pour ce disque.

en: Submit disc ID
fr: Soumettre l’ID de disque

en: &Load into Picard
fr: &Charger dans Picard

en: &Submit disc ID
fr: &Soumettre l’ID de disque

en: &Cancel
fr: &Annuler

en: Edit Tag
fr: Modifier la balise

en: Edit value
fr: Modifier la valeur

en: Add value
fr: Ajouter une valeur

en: Remove value
fr: Supprimer la valeur

en: Move selected value up
fr: Déplacer la valeur sélectionnée vers le haut

en: Move selected value down
fr: Déplacer la valeur sélectionnée vers le bas

en: Selected Scripts
fr: Scripts sélectionnés

en: Selected language script match threshold:
fr: Seuil de correspondance pour le système d'écriture sélectionné :

en: Move selected language script up
fr: Déplacer le système d'écriture sélectionné vers le haut

en: Add to selected language scripts
fr: Ajouter aux systèmes d'écriture sélectionnés

en: Remove selected language script
fr: Supprimer le système d'écriture sélectionné

en: Move selected language script down
fr: Déplacer le système d'écriture sélectionné vers le bas

en: Available Language Scripts
fr: Systèmes d'écriture disponibles

en: &Error
fr: &Erreur

en: A&rtwork
fr: &Illustration

en: Form
fr: Formulaire

en: Locale Selector
fr: Sélecteur de locale

en: Selected Locales
fr: Locales sélectionnées

en: Move selected locale up
fr: Déplacer la locale sélectionnée vers le haut

en: Add to selected locales
fr: Ajouter aux locales sélectionnées

en: Remove selected locale
fr: Supprimer la locale sélectionnée

en: Move selected locale down
fr: Déplacer la locale sélectionnée vers le bas

en: Available Locales
fr: Locales disponibles

en: Advanced options
fr: Options avancées

en: Ignore file paths matching the following regular expression:
fr: Ignorer les chemins de fichier correspondants à l’expression régulière :

en: Ignore track duration difference under this number of seconds
fr: Ignore les différences de durée de piste si inférieures à ce nombre de secondes

en: Ignore the following tracks when determining whether a release is complete
fr: Ignorer les pistes suivantes pour évaluer si une parution est complète

en: Video tracks
fr: Pistes vidéo

en: Data tracks
fr: Pistes de données

en: Pregap tracks
fr: Pistes de silence préliminaires

en: Silent tracks
fr: Pistes de silence

en: Tags to ignore for comparison:
fr: Balises à ignorer lors des comparaisons :

en: Profiles Attached to Options
fr: Profils associés aux options

en: CD-ROM device to use for lookups:
fr: Lecteur de CD-ROM à utiliser pour les consultations :

en: Default CD-ROM drive to use for lookups:
fr: Lecteur de CD-ROM par défaut à utiliser pour les consultations :

en: Use the following file name for images:
fr: Utiliser le nom de fichier suivant pour les images :

en: Overwrite the file if it already exists
fr: Écraser le fichier s’il existe déjà

en: Cover Art Providers
fr: Fournisseurs d’illustrations

en: Reorder Priority:
fr: Ordonner par priorité :

en: Move selected item up
fr: Monter l’élément sélectionné

en: Move selected item down
fr: Descendre l’élément sélectionné

en: Audio Fingerprinting
fr: Prise d’empreinte audio-acoustique

en: Do not use audio fingerprinting
fr: Ne pas utiliser la prise d’empreinte audio-acoustique

en: Use AcoustID
fr: Utiliser AcoustID

en: AcoustID Settings
fr: Paramètres AcoustID

en: Ignore existing AcoustID fingerprints
fr: Ignorer les empreintes AcoustID existantes

en: Save AcoustID fingerprints to file tags
fr: Sauver les empreintes AcoustID dans les balises du fichier

en: Maximum threads to use for calculator:
fr: Fils maximum à utiliser pour la calculatrice :

en: Fingerprint calculator:
fr: Calculateur d’empreinte :

en: Browse…
fr: Parcourir…

en: Download…
fr: Téléchargement…

en: API key:
fr: Clef d’API :

en: Get API key…
fr: Obtenir la clef d’API…

en: MusicBrainz Server
fr: Serveur MusicBrainz

en: You have configured an unofficial MusicBrainz server. By default submissions of releases, recordings and disc IDs will go to the primary database on musicbrainz.org.
fr: Vous avez configuré un serveur MusicBrainz non officiel. Par défaut, les soumissions de parutions, d'enregistrements et discIDs iront vers la base de données de musicbrainz.org.

en: Submit data to the configured server
fr: Soumettre les données au serveur configuré

en: Port:
fr: Port :

en: Server address:
fr: Adresse du serveur :

en: Log in
fr: Connexion

en: Log out
fr: Déconnexion

en: Update Checking
fr: Mises à jour disponibles

en: Days between checks:
fr: Jours entre les consultations :

en: Updates to check:
fr: Mises à jour à consulter :

en: Fall back on album's artists genres if no genres are found for the release or release group
fr: Utiliser les genres des artistes en cas d’absence de genre de parution ou de groupe de parutions

en: Minimal genre usage:
fr: Usage minimal des genres :

en: Maximum number of genres:
fr: Nombre maximal de genres :

en: Join multiple genres with:
fr: Joindre plusieurs genres avec :

en: Genres or folksonomy tags to include or exclude, one per line:
fr: Genres ou étiquettes folksonomiques à inclure ou exclure, un par ligne :

en: Playground for genres or folksonomy tags filters (cleared on exit):
fr: Bac à sable pour les filtres de genres ou d’étiquettes folksonomiques (effacé à la sortie) :

en: Appearance
fr: Apparence

en: User interface language:
fr: Langue de l’interface utilisateur :

en: User interface color theme:
fr: Thème de couleurs de l’interface utilisateur :

en: Miscellaneous
fr: Divers

en: Use advanced query syntax
fr: Utiliser la syntaxe évoluée de requête

en: Show the new user dialog when starting Picard
fr: Montrer le dialogue nouvel utilisateur au démarrage

en: Begin browsing in the following directory:
fr: Commencer la navigation dans le répertoire suivant :

en: Colors
fr: Couleurs

en: Customize Action Toolbar
fr: Personnaliser les actions de la barre d’outils

en: Add a new button to Toolbar
fr: Ajouter un nouveau bouton à la barre d’outils

en: Add Action
fr: Ajouter une action

en: Insert a separator
fr: Insérer un séparateur

en: Add Separator
fr: Ajouter un séparateur

en: Remove button from toolbar
fr: Retirer le bouton de la barre d’outils

en: Show the below tags above all other tags in the metadata view
fr: Montrer les balises ci-dessous au-dessus des autres balises dans la vue métadonnées

en: Configuration File:
fr: Fichier de configuration :

en: Open folder
fr: Ouvrir le dossier

en: Load Backup
fr: Charger une sauvegarde

en: Save Backup
fr: Faire une sauvegarde

en: Remove selected options
fr: Retirer les options sélectionnées

en: Select all
fr: Tout sélectionner

en: Thresholds
fr: Seuils

en: Minimal similarity for matching files to tracks:
fr: Ressemblance minimale pour faire concorder les fichiers aux pistes :

en: Minimal similarity for file lookups:
fr: Ressemblance minimale pour chercher des fichiers :

en: Minimal similarity for cluster lookups:
fr: Ressemblance minimale pour rechercher les grappes :

en: Translate artist names to these locales where possible:
fr: Traduire les noms d’artiste vers ces locales si possible :

en: Select…
fr: Choisir…

en: Ignore artist name translation for these language scripts:
fr: Ignorer la traduction du nom d’artiste pour les systèmes d‘écriture suivants :

en: Use track relationships
fr: Utiliser les relations de piste

en: Custom Fields
fr: Champs personnalisés

en: Various artists:
fr: Artistes divers :

en: Standalone recordings:
fr: Enregistrements isolés :

en: Default
fr: Valeur par défaut

en: Web Proxy
fr: Serveur mandataire Web

en: Username:
fr: Nom d’utilisateur :

en: Password:
fr: Mot de passe :

en: Request timeout in seconds:
fr: Expiration des requêtes en secondes :

en: Browser Integration
fr: Intégration au navigateur

en: Default listening port:
fr: Port d’écoute par défaut :

en: Plugins
fr: Greffons

en: Name
fr: Nom

en: Install plugin…
fr: Installer un greffon…

en: Open plugin folder
fr: Ouvrir le dossier des greffons

en: Reload List of Plugins
fr: Recharger la liste de greffons

en: Details
fr: Détails

en: Option Profile(s)
fr: Profil(s) d'options

en: Move profile up
fr: Déplacer le profil vers le haut

en: Move profile down
fr: Déplacer le profil vers le bas

en: Picard saves the ratings together with an e-mail address identifying the user who did the rating. That way different ratings for different users can be stored in the files. Please specify the e-mail you want to use to save your ratings.
fr: Picard sauve les évaluations ainsi qu’une adresse de courriel identifiant l’utilisateur qui a fait l’évaluation. Différentes estimations d’évaluation de cette manière pour différents utilisateurs peuvent être stockées dans les dossiers. Veuillez spécifier l’adresse de courriel que vous voulez employer pour sauver vos évaluations.

en: E-mail:
fr: Courriel :

en: Add to preferred release countries
fr: Ajouter aux pays de parution préférés

en: Remove from preferred release countries
fr: Enlever des pays de parution préférés

en: Add to preferred release formats
fr: Ajouter aux formats de parution préférés

en: Remove from preferred release formats
fr: Enlever des formats de parution préférés

en: Move files when saving
fr: Déplacer les fichiers à l’enregistrement

en: Destination directory:
fr: Dossier de destination :

en: Move additional files (case insensitive):
fr: Déplacer les fichiers supplémentaires (en ignorant la casse) :

en: Rename files when saving
fr: Renommer les fichiers à l’enregistrement

en: Selected file naming script:
fr: Script de nommage de fichier sélectionné :

en: Edit file naming script…
fr: Éditer le script de nommage de fichier…

en: Files will be named like this:
fr: Les fichiers seront nommés ainsi :

en: Before
fr: Avant

en: After
fr: Après

en: Reload examples
fr: Recharger les exemples

en: Customize…
fr: Personnaliser …

en: Allow paths longer than 259 characters
fr: Autoriser les chemins de plus de 259 caractères

en: Replace directory separators with:
fr: Remplacer les séparateurs de répertoires avec :

en: Enable Tagger Script(s)
fr: Activer le(s) script(s) de balisage

en: Tagger scripts that have been activated below will be executed automatically for each track of a release loaded from MusicBrainz.
fr: Les scripts de balisage qui ont été activés ci-dessous seront exécutés automatiquement pour chaque piste d'une parution chargée depuis MusicBrainz.

en: Enter your tagger script here.
fr: Entrez votre script de balisage ici.

en: Move tagger script up
fr: Déplacer le script de balisage vers le haut

en: Move tagger script down
fr: Déplacer le script de balisage vers le bas

en: Add new tagger script
fr: Ajouter un nouveau script de balisage

en: Remove the selected tagger script
fr: Enlever le script de balisage sélectionné

en: Remove tagger script
fr: Supprimer le script de balisage

en: Import
fr: Importer

en: Export
fr: Exporter

en: Write tags to files
fr: Écrire les balises dans les fichiers

en: Before Tagging
fr: Avant le balisage

en: Preserve these tags from being cleared or overwritten with MusicBrainz data:
fr: Ne pas effacer ou écraser les balises suivantes par les données de MusicBrainz :

en: AAC files
fr: Fichiers AAC

en: Picard can save APEv2 tags to pure AAC files, which by default do not support tagging. APEv2 tags in AAC are supported by some players, but players not supporting AAC files with APEv2 tags can have issues loading and playing those files. To deal with this you can choose whether to save tags to those files.
fr: Picard peut enregistré les balises APEv2 dans des fichiers AAC purs, qui par défaut ne prennent pas en charge les balises. Les balises APEv2 dans de l’AAC sont pris en charge par quelques applications audio, mais celles ne supportant pas les balises APEv2 dans les fichiers AAC peuvent avoir des problèmes pour charger et jouer ces fichiers. Pour cela vous pouvez choisir d’enregistrer ou pas les balises dans ces fichiers.

en: Save APEv2 tags
fr: Enregistrer les balises APEv2

en: Do not save tags
fr: Ne pas enregistrer les balises

en: AC3 files
fr: Fichiers AC3

en: Picard can save APEv2 tags to pure AC3 files, which by default do not support tagging. APEv2 tags in AC3 are supported by some players, but players not supporting AC3 files with APEv2 tags can have issues loading and playing those files. To deal with this you can choose whether to save tags to those files.
fr: Picard peut enregistré les balises APEv2 dans des fichiers AC3 purs, qui par défaut ne prennent pas en charge les balises. Les balises APEv2 dans de l’AC3 sont pris en charge par quelques applications audio, mais celles ne supportant pas les balises APEv2 dans les fichiers AC3 peuvent avoir des problèmes pour charger et jouer ces fichiers. Pour cela vous pouvez choisir d’enregistrer ou pas les balises dans ces fichiers.

en: ID3v2 Version
fr: Version ID3v2

en: Join multiple ID3v2.3 tags with:
fr: Joindre plusieurs balises ID3v2.3 avec :

en: <html><head/><body><p>Default is '/' to maintain compatibility with previous Picard releases.</p><p>New alternatives are ';_' or '_/_' or type your own. </p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>« / » par défaut pour préserver la compatibilité avec les versions précédentes de Picard.</p><p>Les nouvelles possibilités sont « ;_ », « _/_ » ou saisissez la vôtre. </p></body></html>

en: Also include ID3v1 tags in the files
fr: Inclure aussi les balises ID3v1 dans les fichiers

en: WAVE files
fr: Fichiers WAVE

en: Picard will tag WAVE files using ID3v2 tags. This is not supported by all software. For compatibility with software which does not support ID3v2 tags in WAVE files additional RIFF INFO tags can be written to the files. RIFF INFO has only limited support for tags and character encodings.
fr: Picard balisera les fichiers WAVE en utilisant des balises ID3v2. Ceci n’est pas pris en charge par tous les programmes. Pour la compatibilité avec les logiciels qui ne prennent pas en charge les balises ID3v2 dans les fichiers WAVE des balises additionnelles RIFF INFO peuvent être enregistrées dans les fichiers. RIFF INFO n’a qu’une prise en charge limitée des balises et des encodages de caractères.

en: Also include RIFF INFO tags in the files
fr: Aussi inclure les balises RIFF INFO dans les fichiers

en: Authentication required
fr: Authentification requise

en: Download only cover art images matching selected types
fr: Télécharger seulement les illustrations correspondant aux types sélectionnés

en: Select types…
fr: Sélectionner les types…

en: Only use images of the following size:
fr: Utiliser seulement les images de la taille suivante :

en: Download only approved images
fr: Ne télécharger que des images approuvées

en: Local cover art files match the following regular expression:
fr: Les fichiers locaux d’illustration correspondent à l’expression régulière suivante :

en: First group in the regular expression, if any, will be used as type, ie. cover-back-spine.jpg will be set as types Back + Spine. If no type is found, it will default to Front type.
fr: Le premier groupe dans l’expression régulière, le cas échéant, sera utilisé comme type, par exemple cover-back-spine.jpg aura les types Arrière (Back) + Tranche (Spine). Si aucun type n’est trouvé, le type Devant sera utilisé.

en: Select the file naming script to load into the editor
fr: Sélectionne le script de nommage de fichier à charger dans l'éditeur

en: Title:
fr: Titre :

en: File Naming Script Metadata
fr: Métadonnées du script de nommage de fichier

en: Version number of the file naming script.
fr: Numéro de version du script de nommage de fichier.

en: Last Updated:
fr: Dernière mise à jour :

en: Date and time the file naming script was last updated (UTC).
fr: Date et heure (UTC) de la dernière modification du script de nommage de fichier.

en: Now
fr: Maintenant

en: Author:
fr: Auteur :

en: Version:
fr: Version :

en: License:
fr: Licence :

en: License under which the file naming script is available.
fr: Licence sous laquelle le script de nommage de fichier est disponible.

en: Description:
fr: Description :

en: Brief description of the file naming script, including any required plugins.
fr: Description courte du script de nommage de fichier, greffons requis inclus.

en: The author of the file naming script.
fr: L'auteur du script de nommage de fichier.

en: Scripting Documentation
fr: Documentation des scripts

en: Convert File Names to Tags
fr: Convertir les noms de fichiers en balises

en: Replace underscores with spaces
fr: Remplacer les tirets bas par des espaces

en: &Preview
fr: &Prévisualisation

en: Add new tag
fr: Ajouter une nouvelle balise

en: Move tag up
fr: Déplacer la balise vers le haut

en: Move tag down
fr: Déplacer la balise vers le bas

en: Remove selected tags
fr: Supprimer les balises sélectionnées

en: Remove tags
fr: Supprimer les balises

en: Character
fr: Personnage

en: Replacement
fr: Remplacement

en: Clos&e
fr: F&ermer

en: Regex Error
fr: Erreur dans l’expression régulière

en: &Restore all Defaults
fr: Tout &restaurer par défaut

en: Reset all of Picard's settings
fr: Réinitialiser toute la configuration de Picard

en: Reset all settings for current option page
fr: Réinitialiser toutes les options de la page courante

en: Attached Profiles
fr: Profils associés

en: Show which profiles are attached to the options on this page
fr: Montre quels profils sont associés aux options sur cette page

en: The options on this page are not currently available to be managed using profiles.
fr: Les options de cette page ne peuvent pas être gérées par les profils.

en: Unknown profile
fr: Profil inconnu

en: This option will be saved to profile: %s
fr: Cette option sera sauvée vers le profil : %s

en: Unexpected error
fr: Erreur inattendue

en: You are about to reset your options for this page.
fr: Vous êtes sur le point de réinitialiser vos options pour cette page.

en: Warning! This will reset all of your settings.
fr: Attention ! Cela réinitialisera tout votre configuration.

en: Confirm Reset
fr: Confirmation de la réinitialisation

en: Are you sure?
fr: Êtes-vous sûr ?

en: Profiles Attached to Options in %s Section
fr: Profils associés aux options de la section %s

en:  [Enabled]
fr:  [Activé]

en: None
fr: Aucun

en: Fingerprinting
fr: Prise d’empreinte

en: Please select a valid fpcalc executable.
fr: Merci de choisir un exécutable fpcalc valide.

en: Invalid fpcalc executable
fr: Exécutable fpcalc invalide

en: Logged in as <b>%s</b>.
fr: Connecté en tant que <b>%s</b>.

en: <html><head/><body>
    <p>Lines not starting with <b>-</b> or <b>+</b> are ignored.</p>
    <p>One expression per line, case-insensitive</p>
    <p>Examples:</p>
    <p><b>
    #comment<br/>
    !comment<br/>
    comment
    </b></p>
    <p><u>Strict filtering:</u></p>
    <p>
    <b>-word</b>: exclude <i>word</i><br/>
    <b>+word</b>: include <i>word</i>
    </p>
    <p><u>Wildcard filtering:</u></p>
    <p>
    <b>-*word</b>: exclude all genres ending with <i>word</i><br/>
    <b>+word*</b>: include all genres starting with <i>word</i><br/>
    <b>+wor?</b>: include all genres starting with <i>wor</i> and ending with an arbitrary character<br/>
    <b>+wor[dk]</b>: include all genres starting with <i>wor</i> and ending with <i>d</i> or <i>k</i><br/>
    <b>-w*rd</b>: exclude all genres starting with <i>w</i> and ending with <i>rd</i>
    </p>
    <p><u>Regular expressions filtering (Python re syntax):</u></p>
    <p><b>-/^w.rd+/</b>: exclude genres starting with <i>w</i> followed by any character, then <i>r</i> followed by at least one <i>d</i>
    </p>
    </body></html>
fr: <html><head/><body>
    <p>Les lignes ne commençant pas avec <b>-</b> ou <b>+</b> sont ignorées.</p>
    <p>Une expression par ligne, insensible à la casse</p>
    <p>Exemples :</p>
    <p><b>
    #commentaire<br/>
    !commentaire<br/>
    commentaire
    </b></p>
    <p><u>Filtrage strict :</u></p>
    <p>
    <b>-mot</b> : exclure <i>mot</i><br/>
    <b>+mot</b> : inclure <i>mot</i>
    </p>
    <p><u>Filtrage avec joker:</u></p>
    <p>
    <b>-*mot</b> : exclure tous les genres se terminant par <i>mot</i><br/>
    <b>+mot*</b> : inclure tous les genres commençant par <i>mot</i><br/>
    <b>+mo?</b> : inclure tous les genres commençant par <i>mo</i> et se terminant par n'importe quel caractère<br/>
    <b>+mo[tu]</b> : inclure tous les genres commençant par <i>mo</i> et se terminant par <i>t</i> ou <i>u</i><br/>
    <b>-m*t</b> : exclure tous les genres commençant par <i>m</i> et se terminant par <i>t</i>
    </p>
    <p><u>Filtrage par expression régulière (syntaxe Python re) :</u></p>
    <p><b>-/^m.rt+/</b> : exclure tous les genres commençant par <i>m</i> suivi de n'importe quel caractère puis <i>r</i> suivi d'au moins un <i>t</i>
    </p>
    </body></html>

en: <html><head/><body>
    <p>You can add genres to test filters against, one per line.<br/>
    This playground will not be preserved on Options exit.
    </p>
    <p>
    Red background means the tag will be skipped.<br/>
    Green background means the tag will be kept.
    </p>
    </body></html>
fr: <html><head/><body>
    <p>Vous pouvez ajouter des genres pour tester les filtres, un par ligne.<br/>
    Ce bac à sable ne sera pas préservé lors de la sortie du dialogue des Options.
    </p>
    <p>
    Un fond rouge indique que le genre sera ignoré.<br/>
    Un fond vert indique que le genre sera conservé.
    </p>
    </body></html>

en: The default color scheme based on the operating system display settings
fr: Thème de couleurs par défaut basé sur les réglages d’affichage du système

en: Dark
fr: Sombre

en: A dark display theme
fr: Un thème d’affichage sombre

en: Light
fr: Clair

en: A light display theme
fr: Un thème d’affichage clair

en: System
fr: Système

en: The Qt5 theme configured in the desktop environment
fr: Le thème Qt5 configuré dans l’environnement de bureau

en: System default
fr: Valeur par défaut du système

en: Theme changed
fr: Thème modifié

en: You have changed the application theme. You have to restart Picard in order for the change to take effect.
fr: Vous avez modifié le thème de l’application. Vous devez redémarrer Picard pour que le changement prenne effet.

en: Please note that using the system theme might cause the user interface to be not shown correctly. If this is the case select the "Default" theme option to use Picard's default theme again.
fr: Merci de noter qu’utiliser le thème système peut empêcher l’interface utilisateur de s’afficher correctement. Si c’est le cas, sélectionnez le thème « Défaut » pour utiliser à nouveau le thème de Picard par défaut.

en: Language changed
fr: Langue changée

en: You have changed the interface language. You have to restart Picard in order for the change to take effect.
fr: Vous avez changé la langue de l’interface. Vous devez redémarrer Picard pour que le changement s’applique.

en: Choose a color
fr: Choisir une couleur

en: Colors changed
fr: Couleurs modifiées

en: You have changed the interface colors. You may have to restart Picard in order for the changes to take effect.
fr: Vous avez modifié les couleurs de l’interface. Vous aurez peut-être à redémarrer Picard pour rendre les changements effectifs.

en: Action Toolbar
fr: Barre d'outils des actions

en: Add Folder
fr: Ajouter un dossier

en: Add Files
fr: Ajouter des fichiers

en: Cluster
fr: Grappe

en: Lookup
fr: Rechercher

en: Scan
fr: Analyser

en: Lookup in Browser
fr: Rechercher dans le navigateur

en: Save
fr: Enregistrer

en: Submit AcoustIDs
fr: Envoyer les AcoustID

en: Open in Player
fr: Ouvrir dans le lecteur

en: Lookup CD…
fr: Rechercher le CD …

en: Drag and Drop to re-order
fr: Glisser-déplacer pour réordonner

en: Top Tags
fr: Ordre des balises

en: This allows you to remove unused option settings from the configuration INI file.
    
    Settings that are found in the configuration file that do not appear on any option settings page will be listed below. If your configuration file does not contain any unused option settings, then the list will be empty and the removal checkbox will be disabled.
    
    Note that unused option settings could come from plugins that have been uninstalled, so please be careful to not remove settings that you may want to use later when the plugin is reinstalled. Options belonging to plugins that are installed but currently disabled will not be listed for possible removal.
    
    To remove one or more settings, first enable the removal by checking the "Remove selected options" box. You can then select the settings to remove by checking the box next to the setting. When you choose "Make It So!" to save your option settings, the selected items will be removed.
fr: Cela vous permet de supprimer les paramètres d'option inutilisés du fichier INI de configuration.
    
    Les paramètres trouvés dans le fichier de configuration qui n'apparaissent sur aucune page de paramètres d'options seront répertoriés ci-dessous. Si votre fichier de configuration ne contient aucun paramètre d'option inutilisé, la liste sera vide et la case à cocher de suppression sera désactivée.
    
    Notez que les paramètres d'options inutilisés peuvent provenir de greffons qui ont été désinstallés, veillez donc à ne pas supprimer les paramètres que vous voudrez peut-être utiliser ultérieurement lorsque le greffon sera réinstallé. Les options appartenant aux greffons actuellement désactivés ne seront pas listés une éventuelle suppression.
    
    Pour supprimer un ou plusieurs paramètres, activez d'abord la suppression en cochant la case "Supprimer les options sélectionnées". Vous pouvez ensuite sélectionner les paramètres à supprimer en cochant la case à côté du paramètre. Lorsque vous choisissez "Faites ainsi !" pour enregistrer vos paramètres d'option, les éléments sélectionnés seront supprimés.

en: Value
fr: Valeur

en: The configuration file currently contains %(totalcount)d option settings, %(unusedcount)d which are unused.
fr: La configuration contient actuellement %(totalcount)d paramètres d'options, %(unusedcount)d sont inutilisés.

en: Configuration files
fr: Fichiers de configuration

en: Backup Configuration File
fr: Sauvegarder le fichier de configuration

en: There was a problem backing up the configuration file. Please see the logs for more details.
fr: Il y a eu un problème lors de la sauvegarde du fichier de configuration. Merci de consulter les logs pour plus de détails.

en: Configuration successfully backed up to %s
fr: La configuration a été sauvée avec succès dans %s

en: Load Backup Configuration File
fr: Charger une sauvegarde de fichier de configuration

en: Loading a backup configuration file will replace the current configuration settings. A backup copy of the current file will be saved automatically.
    
    Do you want to continue?
fr: Charger une sauvegarde de fichier de configuration remplacera la configuration courante. Une copie de sauvegarde du fichier courant sera automatiquement réalisée.
    
    Voulez-vous continuer ?

en: Configuration successfully loaded from %s
fr: La configuration a été chargée avec succès depuis %s

en: There was a problem restoring the configuration file. Please see the logs for more details.
fr: Il y a eu un problème lors de la restoration du fichier de configuration. Merci de consulter les logs pour plus de détails.

en: Confirm Remove
fr: Confirmation de la suppression

en: Are you sure you want to remove the selected option settings?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer les paramètres d'options sélectionnés ?

en: Matching
fr: Correspondance

en: Each selected script includes a matching threshold value used to determine if that script should be used. When an artist name is evaluated to determine if it matches one of your selected scripts, it is first parsed to determine which scripts are represented in the name, and what weighted percentage of the name belongs to each script. Then each of your selected scripts are checked, and if the name contains characters belonging to the script and the percentage of script characters in the name meets or exceeds the match threshold specified for the script, then the artist name will not be translated.
fr: Chaque système d'écriture sélectionné comprend une valeur seuil de correspondance utilisée pour déterminer si ce système d'écriture doit être utilisé. Lorsqu'un nom d'artiste est évalué pour déterminer s'il correspond à l'un de vos systèmes d'écriture sélectionnés, il est d'abord analysé pour déterminer quels systèmes d'écriture sont représentés dans le nom, et quel pourcentage pondéré du nom appartient à chaque système d'écriture. Ensuite, chacun des systèmes d'écriture sélectionnés est vérifié et si le nom contient des caractères appartenant au système d'écriture et que le pourcentage de caractères du système d'écriture dans le nom atteint ou dépasse le seuil de correspondance spécifié pour le système d'écriture, alors le nom d'artiste ne sera pas traduit.

en: Network
fr: Réseau

en: Download and install plugin
fr: Télécharger et installer le greffon

en: Download and upgrade plugin to version %s
fr: Télécharger et mettre à jour le greffon vers la version %s

en: Enabled
fr: Activé

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Uninstall plugin
fr: Désinstaller le greffon

en: Reloading list of available plugins…
fr: Rechargement de la liste des greffons disponibles…

en: An error occurred while loading the plugin "%(plugin)s":
    
    %(error)s
fr: Une erreur est survenue lors du chargement du greffon « %(plugin)s » :
    
    %(error)s

en: The plugin "%(plugin)s" is not compatible with this version of Picard.
fr: Le greffon « %(plugin)s » n’est pas compatible avec cette version de Picard.

en: The plugin "%(plugin)s" will be upgraded to version %(version)s on next run of Picard.
fr: Le greffon « %(plugin)s » sera mis à jour vers la version %(version)s au prochain démarrage de Picard.

en: Uninstall plugin "%(plugin)s"?
fr: Désinstaller le greffon « %(plugin)s » ?

en: Do you really want to uninstall the plugin "%(plugin)s"?
fr: Voulez-vous vraiment désinstaller le greffon « %(plugin)s » ?

en: Restart Picard to upgrade to new version
fr: Redémarrer Picard pour mettre à jour vers la nouvelle version

en: New version available
fr: Nouvelle version disponible

en: Authors
fr: Auteurs

en: License
fr: Licence

en: User Guide
fr: Guide utilisateur

en: The plugin "%(plugin)s" could not be downloaded.
fr: Le greffon « %(plugin)s » n’a pu être téléchargé.

en: Please try again later.
fr: Merci d’essayer à nouveau plus tard.

en: Option Profiles
fr: Profils d'options

en: New
fr: Nouveau

en: Create a new profile
fr: Créer un nouveau profil

en: Copy to a new profile
fr: Copier vers un nouveau profil

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete the profile
fr: Supprimer le profil

en: Settings to include in profile
fr: Réglages à inclure dans le profil

en: Unknown script
fr: Système d’écriture inconnu

en: No scripts in list
fr: Aucun script dans la liste

en: Enabled tagging scripts of %i found:
fr: Scripts de balisage activés pour %i trouvé(s) :

en: Enabled providers of %i listed:
fr: Fournisseurs activés pour %i listé(s) :

en: List of %i items
fr: Liste de %i éléments

en: Unknown value format
fr: Format de donnée inconnu

en: Invalid Title
fr: Titre invalide

en: The profile title cannot be blank.
fr: Le titre du profil ne peut être vide.

en: Ratings
fr: Évaluations

en: Preferred Releases
fr: Parutions préférées

en: Reset all
fr: Tout réinitialiser

en: The location to move files to must not be empty.
fr: La destination où déplacer les fichiers ne doit pas être vide.

en: Compatibility
fr: Compatibilité

en: Enabling long paths on Windows might cause files being saved with path names exceeding the 259 character limit traditionally imposed by the Windows API. Some software might not be able to properly access those files.
fr: Activer les chemins longs sur Windows peut conduire à sauver des fichiers avec des chemins excédant la limite habituelle de 259 caractères imposés par l’API Windows. Certains logiciels peuvent ne pas être en mesure d‘accéder à ces fichiers.

en: Show scripting documentation in new window.
fr: Montrer la documentation des scripts dans une nouvelle fenêtre.

en: Import a script file as a new script.
fr: Importe un fichier de script comme nouveau script.

en: Export the current script to a file.
fr: Exporte le script courant vers un fichier.

en: Picard tagging script package
fr: Package de script de balisage Picard

en: %s (imported)
fr: %s (importé)

en: Script Error
fr: Erreur de script

en: &#160;(<a href='https://musicbrainz.org/doc/Indexed_Search_Syntax'>Syntax Help</a>)
fr: &#160;(<a href='https://musicbrainz.org/doc/Indexed_Search_Syntax'>Aide de la syntaxe</a>)

en: Search in browser
fr: Chercher dans le navigateur

en: <strong>Loading…</strong>
fr: <strong>Chargement…</strong>

en: Retry
fr: Essayer à nouveau

en: <strong>Following error occurred while fetching results:<br><br></strong>Network request error for %(url)s:<br>%(error)s (QT code %(qtcode)d, HTTP code %(statuscode)r)<br>
fr: <strong>L’erreur suivante s’est produite pendant la récupération des résultats :<br><br></strong>Erreur de requête réseau pour %(url)s :<br>%(error)s (code QT %(qtcode)d, code HTTP %(statuscode)r)<br>

en: <strong>No results found. Please try a different search query.</strong>
fr: <strong>Aucun résultat de trouvé. Essayez en affinant votre requête de recherche.</strong>

en: Load into Picard
fr: Charger dans Picard

en: Album Search Results
fr: Résultats de recherche d’albums

en: Language
fr: Langue

en: Status
fr: Statut

en: Show in browser
fr: Montrer dans le navigateur

en: Artist Search Dialog
fr: Dialogue de recherche d’artistes

en: Gender
fr: Genre

en: Area
fr: Région

en: Begin
fr: Début

en: Begin Area
fr: Région de début

en: End
fr: Fin

en: End Area
fr: Région de fin

en: Track Search Results
fr: Résultats de recherche de pistes

en: Release
fr: Parution

en: Standalone Recording
fr: Enregistrement isolé

en: Rename profile
fr: Renommer le profil

en: Remove profile
fr: Supprimer le profil

en: Are you sure you want to remove this profile?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer ce profil ?

en: Open Scripting Documentation in your browser
fr: Ouvrir la documentation des scripts dans le navigateur

en: Rename script
fr: Renommer le script

en: Remove script
fr: Supprimer le script

en: Are you sure you want to remove this script?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer ce script ?

en: &Word wrap script
fr: Retour automatique à la li&gne

en: Word wrap long lines in the editor
fr: Retour automatique à la ligne pour les lignes les plus longues dans l'éditeur

en: Show help &tooltips
fr: Mon&trer les info-bulles d'aide

en: Show tooltips for script elements
fr: Montre les info-bulles pour les éléments de script

en: The table is locked. To enable sorting and column resizing
    unlock the table in the table header's context menu.
fr: La table est verrouillée. Pour permettre le tri et le redimensionnement des colonnes
    déverrouiller la table dans le menu contextuel de l’entête de table.

en: No Title
fr: Sans titre

en: %(value)s kB
fr: %(value)s ko

en: %(value)s KiB
fr: %(value)s Kio

en: %(value)s MB
fr: %(value)s Mo

en: %(value)s MiB
fr: %(value)s Mio

en: %(value)s GB
fr: %(value)s Go

en: %(value)s GiB
fr: %(value)s Gio

en: %(value)s TB
fr: %(value)s To

en: %(value)s TiB
fr: %(value)s Tio

en: %(value)s PB
fr: %(value)s Po

en: %(value)s PiB
fr: %(value)s Pio

en: Error loading Picard releases list: {error_message}
fr: Erreur lors chargement de la liste des parutions de Picard : {error_message}

en: Picard Update
fr: Mise à jour de Picard

en: Unable to retrieve the latest version information from the website.
    ({url})
fr: Impossible de récupérer les informations de dernière version du site.
    ({url})

en: A new version of Picard is available.
    
    This version: {picard_old_version}
    New version: {picard_new_version}
    
    Would you like to download the new version?
fr: Une nouvelle version de Picard est disponible.
    
    Cette version : {picard_old_version}
    Nouvelle version : {picard_new_version}
    
    Souhaitez-vous télécharger la nouvelle version ?

en: unknown
fr: inconnu

en: There is no update currently available for your subscribed update level: {update_level}
    
    Your version: {picard_old_version}
fr: Il n’y a aucune mise à jour disponible en ce moment pour le niveau de mises à jour que vous avez souscrit : {update_level}
    
    Votre version : {picard_old_version}

en: AcoustID Fingerprint
fr: Empreinte AcoustID

en: Album Artist Sort Order
fr: Ordre de tri de l’artiste de l’album

en: Album Sort Order
fr: Ordre de tri de l’album

en: Arranger
fr: Arrangeur

en: Artists
fr: Artistes

en: Artist Sort Order
fr: Ordre de tri de l’artiste

en: Catalog Number
fr: N° de catalogue

en: Comment
fr: Commentaire

en: Composer Sort Order
fr: Ordre de tri du compositeur

en: Conductor
fr: Chef d’orchestre

en: Copyright
fr: Tous droits réservés

en: Director
fr: Réalisateur

en: Disc Id
fr: ID du disque

en: Disc Number
fr: Numéro du disque

en: DJ-Mixer
fr: DJ-mixeur

en: Encoded By
fr: Encodé par

en: Encoder Settings
fr: Paramètres de l’encodeur

en: Engineer
fr: Ingénieur

en: Gapless Playback
fr: Lecture sans blanc

en: Grouping
fr: Groupement

en: Key
fr: Clef

en: Record Label
fr: Label discographique

en: Lyricist
fr: Parolier

en: Lyrics
fr: Paroles

en: Mixer
fr: Mixeur

en: Mood
fr: Humeur

en: Movement
fr: Mouvement

en: Movement Number
fr: Numéro de mouvement

en: Movement Count
fr: Compte de mouvement

en: MusicBrainz Release Artist Id
fr: Id MusicBrainz de l’artiste de la parution

en: MusicBrainz Release Id
fr: Id MusicBrainz de parution

en: MusicBrainz Artist Id
fr: Id de l’artiste MusicBrainz

en: MusicBrainz Disc Id
fr: Id du disque MusicBrainz

en: MusicBrainz Original Release Id
fr: Id MusicBrainz de la parution originale

en: MusicBrainz Original Artist Id
fr: Id MusicBrainz de l’artiste original

en: MusicBrainz Recording Id
fr: Id d’enregistrement MusicBrainz

en: MusicBrainz Release Group Id
fr: Id MusicBrainz de groupe de parution

en: MusicBrainz Track Id
fr: Identification de piste MusicBrainz

en: MusicBrainz Work Id
fr: Id de l’œuvre MusicBrainz

en: MusicIP Fingerprint
fr: Empreinte MusicIP

en: MusicIP PUID
fr: PUID MusicIP

en: Original Album
fr: Parution originale

en: Original Artist
fr: Artiste original

en: Original Filename
fr: Nom de fichier d’origine

en: Original Year
fr: Année d’origine

en: Performer
fr: Interprète

en: Podcast URL
fr: URL du Podcast

en: Producer
fr: Producteur

en: R128 Album Gain
fr: Gain R128 sur l’album

en: R128 Track Gain
fr: Gain R128 sur la piste

en: Rating
fr: Évaluation

en: Release Country
fr: Pays de parution

en: Release Status
fr: Statut de la parution

en: Release Type
fr: Type de parution

en: Remixer
fr: Remixeur

en: ReplayGain Album Gain
fr: Gain ReplayGain sur l’album

en: ReplayGain Album Peak
fr: Pic ReplayGain sur l’album

en: ReplayGain Album Range
fr: Étendue ReplayGain sur l’album

en: ReplayGain Reference Loudness
fr: Volume ReplayGain de référence

en: ReplayGain Track Gain
fr: Gain ReplayGain sur la piste

en: ReplayGain Track Peak
fr: Pic ReplayGain sur la piste

en: ReplayGain Track Range
fr: Étendue ReplayGain sur la piste

en: Show Name
fr: Nom du spectacle

en: Show Name Sort Order
fr: Ordre de tri pour le nom du spectacle

en: Show Work & Movement
fr: Montrer œuvres et mouvement

en: Subtitle
fr: Sous-titre

en: Title Sort Order
fr: Ordre de tri du titre

en: Total Discs
fr: Nombre total de disques

en: Total Tracks
fr: Nombre total de pistes

en: Track Number
fr: Numéro de piste

en: Artist Website
fr: Site Web de l’artiste

en: Work
fr: Œuvre

en: Writer
fr: Écrivain

en: %(days).2dd %(hours).2dh
fr: %(days).2dj %(hours).2dh

en: is not installed
fr: n’est pas installé

en: Web Browser Error
fr: Erreur du navigateur web

en: Error while launching a web browser:
    
    %s
fr: Erreur en lançant un navigateur web :
    
    %s
