MusicBrainz - en to id translation catalogue (105 entries)

en: Unmatched Files
id: Berkas Tidak Cocok

en: [loading album information]
id: [memuat informasi album]

en: [could not load album %s]
id: [tidak dapat memuat album %s]

en: Merge
id: Gabung

en: Remove
id: Hilangkan

en: General
id: Umum

en: Automatically scan all new files
id: Memindai otomatis semua berkas baru

en: Tags
id: Tanda

en: Cover Art
id: Seni Sampul

en: Embed cover images into tags
id: Cantumkan gambar sampul ke dalam label

en: Save cover images as separate files
id: Simpan gambar sampul sebagai berkas terpisah

en: Delete empty directories
id: Hapus direktori kosong

en: Replace non-ASCII characters
id: Ganti karakter non-ASCII

en: Show text labels under icons
id: Tampilkan teks label di bawah ikon

en: Allow selection of multiple directories
id: Perbolehkan seleksi dari banyak direktori

en: Advanced
id: Tingkat lanjut

en: Tracks
id: Trek

en: Year
id: Tahun

en: Country
id: Negara

en: [no barcode]
id: [tidak ada barcode]

en: [no release info]
id: [tidak ada release info]

en: Error while reading CD:
    
    %s
id: Kesalahan ketika membaca CD:
    
    %s

en: Unknown
id: Tidak Diketahui

en: Artist
id: Artis

en: Date
id: Tanggal

en: Labels
id: Label

en: Filename:
id: Nama berkas:

en: Size:
id: Ukuran:

en: Length:
id: Panjang:

en: Channels:
id: Kanal:

en: Artist:
id: Artis:

en: Album Info
id: Info Album

en: Files
id: Berkas

en: Albums
id: Album

en: Title
id: Judul

en: Length
id: Panjangnya

en: Album Artist
id: Artis Album

en: Composer
id: Pengarang

en: Disc Subtitle
id: Subjudul Cakram

en: Genre
id: Aliran

en: Original Release Date
id: Tanggal Rilis Asli

en: &Expand all
id: &Expand semua

en: &Collapse all
id: &Collapse semua

en: Collections
id: Koleksi

en: &Save
id: &Simpan

en: Save selected files
id: Simpan berkas terpilih

en: Remove selected files/albums
id: Hapus berkas/album terpilih

en: Search
id: Pencarian

en: Track
id: Trek

en: Tag
id: Tanda

en: File Name
id: Nama Berkas

en: Options
id: Pilihan

en: Overwrite the file if it already exists
id: Timpa berkas jika sudah ada

en: Browse…
id: Jelajah…

en: Server address:
id: Alamat server:

en: User interface language:
id: Bahasa antarmuka pengguna:

en: Miscellaneous
id: Lain-lain

en: Thresholds
id: Batas

en: Default
id: Standar

en: Username:
id: Nama Pengguna:

en: Password:
id: Kata Sandi:

en: Name
id: Nama

en: Version
id: Versi

en: Details
id: Detil

en: Rename files when saving
id: Ganti nama berkas ketika menyimpan

en: 2.4
id: 2,4

en: Character
id: Karakter

en: Genres
id: Genre

en: System default
id: Sistem standar

en: Language changed
id: Bahasa diganti

en: Scan
id: Pindai

en: Save
id: Simpan

en: Matching
id: Mencocokkan

en: Language
id: Bahasa

en: Release
id: Rilis

en: Arranger
id: Penyusun

en: Catalog Number
id: Nomor Katalog

en: Comment
id: Komentar

en: Conductor
id: Konduktor

en: Copyright
id: Hak Cipta

en: Disc Id
id: Id Cakram

en: Disc Number
id: Nomor Cakram

en: Encoded By
id: Disandikan Oleh

en: Engineer
id: Insinyur

en: Grouping
id: Kelompokkan

en: Record Label
id: Label Rekaman

en: Lyricist
id: Lirik

en: Lyrics
id: Lirik

en: MusicBrainz Release Id
id: MusicBrainz Id Rilis

en: MusicBrainz Artist Id
id: MusicBrainz Id Artis

en: MusicBrainz Disc Id
id: Id Cakram MusicBrainz

en: MusicIP Fingerprint
id: Sidik Jari MusicIP

en: Performer
id: Pemain

en: Producer
id: Produser

en: Rating
id: Peringkat

en: Release Country
id: Negara Rilis

en: Release Status
id: Status Rilis

en: Release Type
id: Jenis Rilis

en: Script
id: Skrip

en: Subtitle
id: Subjudul

en: Total Discs
id: Total Cakram

en: Total Tracks
id: Total Trek

en: Track Number
id: Nomor Trek

en: Web Browser Error
id: Kesalahan Browser Web

en: Error while launching a web browser:
    
    %s
id: Kesalahan ketika menjalankan sebuah browser web:
    
    %s
