MusicBrainz - en to is translation catalogue (205 entries)

en: Unmatched Files
is: Óflokkaðar skrár

en: [loading album information]
is: [Sæki upplýsingar um plötu]

en: [could not load album %s]
is: [Gat ekki sótt upplýsingar um plötu %s]

en: Remove
is: Fjarlægja

en: Error
is: Villa

en: Info
is: Upplýsingar

en: General
is: Almennt

en: Automatically scan all new files
is: Sjálfkrafa hljóð-kanna allar nýjar skrár

en: Metadata
is: Lýsigögn

en: Use release relationships
is: Nota útgáfutengingar

en: Tags
is: Tög

en: Clear existing tags
is: Hreinsa fyrri tög

en: Remove ID3 tags from FLAC files
is: Fjarlægja ID3 tög úr FLAC skrám

en: Remove APEv2 tags from MP3 files
is: Fjarlægja APEv2 tög úr MP3 skrám

en: ID3v2 text encoding
is: ID3v2 textakóðun

en: Remove APEv2 tags from AAC files
is: Fjarlægja APEv2 tög úr AAC skrám

en: Remove APEv2 tags from AC3 files
is: Fjarlægja APEv2 tög úr AC3 skrám

en: Cover Art
is: Umslag

en: Embed cover images into tags
is: Vista umslag sem tag í hljóðskrá

en: Save cover images as separate files
is: Vista umslag sem sérstaka skrá

en: Delete empty directories
is: Eyða tómum möppum

en: Replace non-ASCII characters
is: Skipta út stöfum sem eru ekki í ASCII stafrófinu

en: Scripting
is: Skriftun

en: User Interface
is: Notandaviðmót

en: Show text labels under icons
is: Sýna texta undir táknmyndum

en: Allow selection of multiple directories
is: Leyfa val á mörgum möppum

en: Advanced
is: Ítarlegra

en: Year
is: Ár

en: Country
is: Land

en: Format
is: Snið

en: CD Lookup Error
is: Villa við geisladiskaleit

en: Error while reading CD:
    
    %s
is: Villa við lestur á geisladisk;
    
    %s

en: Submitting AcoustIDs …
is: Sendi inn AcoustID…

en: <br/>Translated to LANG by %s
is: <br/>Þýtt á íslensku af %s

en: Album
is: Plata

en: Artist
is: Listamaður

en: Date
is: Dagsetning

en: Barcode
is: Strikamerki

en: &Move tagged files here
is: &Færa tagaðar skrár hingað

en: Show &hidden files
is: Sýna &hulin skjöl

en: Cover
is: Umslag

en: Filename:
is: Skráarnafn:

en: Format:
is: Skráasnið:

en: Size:
is: Stærð:

en: Length:
is: Lengd:

en: Bitrate:
is: Bitatíðni:

en: Sample rate:
is: Söfnunartíðni:

en: Mono
is: Einóma

en: Stereo
is: Víðóma

en: Channels:
is: Rásir:

en: Album:
is: Plata:

en: Artist:
is: Listamaður:

en: &Info
is: Upplýs&ingar

en: Title
is: Titill

en: Length
is: Lengd

en: Album Artist
is: Skráður listamaður útgáfu

en: Composer
is: Tónskáld

en: Disc Subtitle
is: Undirtitill disks

en: Media
is: Miðill

en: Genre
is: Tegund

en: Original Release Date
is: Upphaflegur útgáfudagur

en: &Expand all
is: &Opna allt

en: &Collapse all
is: &Fella allt saman

en: Clusters
is: Klasar

en: Log
is: Annálar

en: &Options…
is: &Stillingar…

en: &Cut
is: &Klippa

en: &Paste
is: &Líma

en: &Help…
is: &Hjálp…

en: &About…
is: &Um…

en: &Donate…
is: Veita st&yrk…

en: &Report a Bug…
is: Tilkynna &villu…

en: &Support Forum…
is: &Stuðningsvefur…

en: &Add Files…
is: Bæt&a við skrám…

en: Add files to the tagger
is: Bæta við skrám til tögunar

en: Add Fold&er…
is: Bæ&ta við möppu…

en: Add a folder to the tagger
is: Bæta við möppu af skrám til tögunar

en: &Save
is: Vi&sta

en: Save selected files
is: Vista valdar skrár

en: S&ubmit AcoustIDs
is: S&enda inn AcoustID

en: E&xit
is: &Hætta

en: &Remove
is: Fja&rlægja

en: Remove selected files/albums
is: Fjarlægja valdar skrár/möppur

en: File &Browser
is: Skráa&flakkari

en: &Cover Art
is: U&mslag

en: Search
is: Leit

en: Lookup &CD…
is: Finna &geisladisk…

en: &Scan
is: Hljóð-&kanna

en: Cl&uster
is: Hó&pa saman

en: Ctrl+U
is: Ctrl+P

en: &Lookup
is: F&letta upp

en: &Info…
is: Upplýs&ingar…

en: &Refresh
is: Endu&rlesa

en: &Rename Files
is: Endu&rnefna skrár

en: &Move Files
is: &Færa skrár

en: Save &Tags
is: Vista &Tög

en: Tags From &File Names…
is: Tög &frá skráanöfnum…

en: &File
is: &Skrá

en: &Edit
is: Sýs&l

en: &View
is: &Sýna

en: &Options
is: &Valkostir

en: &Tools
is: &Tól

en: &Help
is: &Hjálp

en: Track
is: Lag

en: All supported formats
is: Öll studd snið

en: Authentication Required
is: Auðkenningar er þörf

en: Tag
is: Tög

en: Edit…
is: Breyta…

en: The server %s requires you to login. Please enter your username and password.
is: Þú verður að skrá þig inn á miðlarann %s. Sláðu inn notandanafn og lykilorð.

en: The file naming format must not be empty.
is: Nafnasnið skráa má ekki vera autt.

en: File Name
is: Skráarnafn

en: CD Lookup
is: Geisladiskaleit

en: The following releases on MusicBrainz match the CD:
is: Eftirtaldar útgáfur á MusicBrainz passa við geisladiskinn:

en: &Cancel
is: &Hætta við

en: A&rtwork
is: U&mslag

en: Options
is: Valkostir

en: CD-ROM device to use for lookups:
is: Geisladrif sem á að nota við geisladiskaleit:

en: Default CD-ROM drive to use for lookups:
is: Sjálfgefið geisladrif sem á að nota við geisladiskaleit:

en: Overwrite the file if it already exists
is: Skrifa yfir skrá ef hún er til

en: Browse…
is: Flakka…

en: MusicBrainz Server
is: MusicBrainz Miðlari

en: Port:
is: Gátt:

en: Server address:
is: Vistfang miðlara:

en: User interface language:
is: Tungumál viðmóts:

en: Miscellaneous
is: Ýmislegt

en: Thresholds
is: Þröskuldar

en: Minimal similarity for matching files to tracks:
is: Lágmarks skyldleiki við fundnar hljóðskrár:

en: Minimal similarity for file lookups:
is: Lágmarks skyldleiki við fundnar skrár:

en: Minimal similarity for cluster lookups:
is: Lágmarks skyldleiki við fundna klasa:

en: Use track relationships
is: Nota lagatengingar

en: Custom Fields
is: Sérsniðnir reitir

en: Various artists:
is: Ýmsir listamenn:

en: Default
is: Sjálfgefið

en: Web Proxy
is: Vefsel

en: Username:
is: Notandanafn:

en: Password:
is: Lykilorð:

en: Plugins
is: Íforrit

en: Name
is: Heiti

en: Version
is: Útgáfa

en: Open plugin folder
is: Opna íforritamöppu

en: Details
is: Nánar

en: E-mail:
is: Netfang:

en: Rename files when saving
is: Endurnefna skrár við vistun

en: Write tags to files
is: Skrifa tög í skrár

en: ID3v2 Version
is: ID3v2 útgáfa

en: Also include ID3v1 tags in the files
is: Skrifa einnig ID3v1 tög í skrár

en: Authentication required
is: Auðkenningar er þörf

en: Convert File Names to Tags
is: Breyta skráanöfnum í tög

en: Replace underscores with spaces
is: Skipta út undirstrikunum með eyðum

en: &Preview
is: &Forsýn

en: &Ok
is: Í &lagi

en: System default
is: Sjálfgefnar kerfisstillingar

en: Language changed
is: Tungumáli breytt

en: You have changed the interface language. You have to restart Picard in order for the change to take effect.
is: Þú hefur skipt um tungumál viðmóts. Þú verður að endurræsa Picard til að virkja breytinguna.

en: Add Folder
is: Bæta við möppu

en: Add Files
is: Bæta við skrám

en: Lookup
is: Fletta upp

en: Scan
is: Hljóð-kanna

en: Save
is: Vista

en: Submit AcoustIDs
is: Senda inn AcoustID

en: Lookup CD…
is: Finna geisladisk…

en: Matching
is: Mátun

en: The location to move files to must not be empty.
is: Áfangastaður skráa má ekki vera auð.

en: Script Error
is: Skriftuvilla

en: Language
is: Tungumál

en: Release
is: Útgáfa

en: AcoustID Fingerprint
is: AcoustID fingrafar

en: Album Artist Sort Order
is: Röðun útgáfulistamanns

en: Album Sort Order
is: Röðun Albúms

en: Arranger
is: Útsetjari

en: Artist Sort Order
is: Röðun listamanns

en: Catalog Number
is: Skráarnúmer

en: Comment
is: Athugasemd

en: Conductor
is: Stjórnandi

en: Copyright
is: Höfundaréttur

en: Disc Id
is: Diskauðkenni

en: Disc Number
is: Disknúmer

en: DJ-Mixer
is: DJ-hljóðbreytir

en: Encoded By
is: Kóðað af

en: Engineer
is: Upptökustjórn

en: Grouping
is: Hópun

en: Record Label
is: Útgefandi

en: Lyricist
is: Textahöfundur

en: Lyrics
is: Lagatextar

en: Mixer
is: Hljóðbreytir

en: Mood
is: Tegund

en: MusicBrainz Release Artist Id
is: Auðkenni útgáfulistamanns hjá MusicBrainz

en: MusicBrainz Release Id
is: MusicBrainz Útgáfuauðkenni

en: MusicBrainz Artist Id
is: Auðkenni listamanns hjá MusicBrainz

en: MusicBrainz Disc Id
is: Diskauðkenni MusicBrainz

en: MusicIP Fingerprint
is: MusicIP fingrafar

en: Performer
is: Flytjandi

en: Producer
is: Framleiðandi

en: Release Country
is: Útgáfuland

en: Release Status
is: Útgáfutegund

en: Release Type
is: Útgáfutegund

en: Remixer
is: Hljóðblöndun

en: Script
is: Skrift

en: Subtitle
is: Undirtitill

en: Title Sort Order
is: Flokkun á titlum

en: Total Discs
is: Samtals diskar

en: Total Tracks
is: Lagafjöldi

en: Track Number
is: Númer lags

en: Web Browser Error
is: Villa í vefvafra

en: Error while launching a web browser:
    
    %s
is: Villa við ræsingu vefvafra:
    
    %s
