MusicBrainz - en to it translation catalogue (1083 entries)

en: Unmatched Files
it: File non riconosciuti

en: Album %(id)s loaded: %(artist)s - %(album)s
it: Album %(id)s caricato: %(artist)s - %(album)s

en: Loading album %(id)s …
it: Caricamento album %(id)s in corso…

en: [loading album information]
it: [caricamento informazioni album in corso]

en: [could not load album %s]
it: [non è stato possibile caricare l'album %s]

en: Cluster %(album)s identified!
it: Il raggruppamento %(album)s è stato identificato!

en: No matching releases for cluster %(album)s
it: Nessuna pubblicazione corrispondente al raggruppamento %(album)s

en: Looking up the metadata for cluster %(album)s…
it: Ricerca dei metadati del raggruppamento %(album)s in corso…

en: Unclustered Files
it: File non raggruppati

en: Added %(count)i release to collection "%(name)s" | Added %(count)i releases to collection "%(name)s"
it[0]: %(count)i pubblicazione aggiunta alla collezione "%(name)s"
it[1]: %(count)i pubblicazioni aggiunte alla collezione "%(name)s"
it[2]: %(count)i pubblicazioni aggiunte alla collezione "%(name)s"

en: Removed %(count)i release from collection "%(name)s" | Removed %(count)i releases from collection "%(name)s"
it[0]: %(count)i pubblicazione rimossa dalla collezione "%(name)s"
it[1]: %(count)i pubblicazioni rimosse dalla collezione "%(name)s"
it[2]: %(count)i pubblicazioni rimosse dalla collezione "%(name)s"

en: Error while modifying collections: %(error)s
it: Errore nella modifica delle collezioni: %(error)s

en: Error loading collections: %(error)s
it: Errore nel caricamento delle collezioni: %(error)s

en: Various Artists file naming scheme removal
it: Rimozione schema di rinominazione file di Artisti vari

en: The separate file naming scheme for various artists albums has been removed in this version of Picard.
    Your file naming scheme has automatically been merged with that of single artist albums.
it: Lo schema di rinominazione file per album di artisti vari è stato rimosso in questa versione di Picard.
    Il tuo schema di rinominazione file è stato unito automaticamente a quello per album di artisti singoli.

en: The separate file naming scheme for various artists albums has been removed in this version of Picard.
    You currently do not use this option, but have a separate file naming scheme defined.
    Do you want to remove it or merge it with your file naming scheme for single artist albums?
it: Lo schema di rinominazione file separato per album di artisti vari è stato rimosso in questa versione di Picard.
    Al momento non stai usando quest'opzione, ma hai definito uno schema di rinominazione file separato.
    Vuoi eliminarlo o unirlo al tuo schema di rinominazione file per album di artisti singoli?

en: Merge
it: Unisci

en: Remove
it: Elimina

en: Primary file naming script
it: Script di rinominazione file principale

en: The file failed to parse, either the file is damaged or has an unsupported file format.
it: Non è stato possibile analizzare il file poiché danneggiato o in un formato non supportato.

en: No matching tracks above the threshold for file '%(filename)s'
it: Nessuna traccia corrispondente sopra la soglia al file '%(filename)s'

en: File '%(filename)s' identified!
it: Il file '%(filename)s' è stato identificato!

en: No matching tracks for file '%(filename)s'
it: Nessuna traccia corrispondente al file '%(filename)s'

en: Looking up the metadata for file %(filename)s …
it: Ricerca dei metadati del file %(filename)s in corso…

en: Error
it: Errore

en: Warning
it: Avvertenza

en: Info
it: Informazioni

en: Unexpected authentication error
it: Errore inatteso nell'autenticazione

en: Unexpected request error (HTTP code %s)
it: Errore inatteso nella richiesta (codice HTTP %s)

en: Unable to load plugin '%s'
it: Impossibile caricare il plugin '%s'

en: Failed loading plugin "%(plugin)s"
it: Non è stato possibile caricare il plugin "%(plugin)s"

en: Plugin "%(plugin)s" from "%(filename)s" is not compatible with this version of Picard.
it: Il plugin '%(plugin)s' da '%(filename)s' non è compatibile con questa versione di Picard.

en: Plugin "%(plugin)s" has an invalid API version string: %(error)s
it: Il plugin '%(plugin)s' ha una stringa di versione API non valida: %(error)s

en: Failed loading zipped plugin "%(plugin)s" from "%(filename)s"
it: Non è stato possibile caricare il plugin compresso '%(plugin)s' da '%(filename)s'

en: Error loading plugins list: %(error)s
it: Errore nel caricamento dei plugin: %(error)s

en: General
it: Generale

en: Server address
it: Indirizzo server

en: Port
it: Porta

en: Automatically scan all new files
it: Analizza automaticamente tutti i nuovi file

en: Automatically cluster all new files
it: Raggruppa automaticamente tutti i nuovi file

en: Ignore MBIDs when loading new files
it: Ignora MBID al caricamento di nuovi file

en: Check for plugin updates during startup
it: Controlla gli aggiornamenti dei plugin all'avvio

en: Check for program updates during startup
it: Controlla gli aggiornamenti del programma all'avvio

en: Days between update checks
it: Giorni di intervallo tra i controlli aggiornamenti

en: Updates to check
it: Aggiornamenti da controllare

en: Metadata
it: Metadati

en: Translate artist names
it: Traduci nomi degli artisti

en: Translation locales
it: Ambienti linguistici per traduzioni

en: Translate artist names exception
it: Eccezione alla funzione "Traduci nomi degli artisti"

en: Translation script exceptions
it: Script di eccezione alla funzione "Localizzazione per traduzioni"

en: Use standardized artist names
it: Usa nomi artista standardizzati

en: Use standardized instrument and vocal credits
it: Usa accreditamenti strumento e voce standardizzati

en: Convert Unicode punctuation characters to ASCII
it: Converti i caratteri di punteggiatura Unicode in ASCII

en: Use release relationships
it: Usa le relazioni delle pubblicazioni

en: Use track and release relationships
it: Usa le relazioni delle tracce e delle pubblicazioni

en: Guess track number and title from filename if empty
it: Deduci numero di traccia e titolo dal nome del file, se vuoti

en: Various Artists name
it: Nome per Artisti Vari

en: Standalone recordings name
it: Nome per registrazioni a sé stanti

en: Preferred release types
it: Tipi di pubblicazione preferiti

en: Preferred release countries
it: Paesi di pubblicazione preferiti

en: Preferred medium formats
it: Formati dei supporti preferiti

en: Use genres from MusicBrainz
it: Usa generi da MusicBrainz

en: Use only my genres
it: Usa solo i miei generi

en: Use album artist genres
it: Utilizza generi dell'artista album

en: Use folksonomy tags as genre
it: Usa i tag di folksonomia come genere

en: Minimal genre usage
it: Utilizzo minimo del genere

en: Maximum number of genres
it: Numero massimo di generi

en: Join multiple genres with
it: Unisci più generi con

en: Genres to include or exclude
it: Generi da includere o escludere

en: Enable track ratings
it: Abilita valutazioni delle tracce

en: Email to use when saving ratings
it: Email da utilizzare quando si salvano le valutazioni

en: Submit ratings to MusicBrainz
it: Invia valutazioni a MusicBrainz

en: Tags
it: Tag

en: Don't write tags
it: Non scrivere i tag

en: Preserve timestamps of tagged files
it: Mantieni data e ora dei file taggati

en: Clear existing tags
it: Elimina i tag esistenti

en: Keep embedded images when clearing tags
it: Mantieni le immagini incluse nei file quando si eliminano i tag

en: Remove ID3 tags from FLAC files
it: Rimuovi i tag ID3 dai file FLAC

en: Remove APEv2 tags from MP3 files
it: Rimuovi i tag APEv2 dai file MP3

en: Fix missing seekpoints for FLAC files
it: Correggi i punti di ricerca mancanti per i file FLAC

en: Preserved tags list
it: Elenco di tag da mantenere

en: ID3v2 version to write
it: Versione ID3v2 da scrivere

en: ID3v2 text encoding
it: Codifica testo ID3v2

en: ID3v2.3 join character
it: Carattere di collegamento ID3v2.3

en: Save iTunes compatible grouping and work
it: Salva raggruppamento e opera compatibile con iTunes

en: Write ID3v1 tags
it: Scrivi tag ID3v1

en: Save APEv2 tags to AAC
it: Salva tag APEv2 negli AAC

en: Remove APEv2 tags from AAC files
it: Rimuovi i tag APEv2 dai file AAC

en: Save APEv2 tags to AC3
it: Salva tag APEv2 negli AC3

en: Remove APEv2 tags from AC3 files
it: Rimuovi i tag APEv2 dai file AC3

en: Write RIFF INFO tags to WAVE files
it: Scrivi tag RIFF INFO nei file WAVE

en: Remove existing RIFF INFO tags from WAVE files
it: Rimuovi i tag RIFF INFO esistenti dai file WAVE

en: RIFF INFO text encoding
it: Codifica testo RIFF INFO

en: Cover Art
it: Copertine

en: Embed cover images into tags
it: Includi le immagini di copertina nei tag

en: Embed only a single front image
it: Includi una sola immagine di copertina frontale

en: Save cover images as separate files
it: Salva le immagini di copertina come file separati

en: File name for images
it: Nome file per le immagini

en: Overwrite existing image files
it: Sovrascrivi file di immagine esistenti

en: Save only a single front image as separate file
it: Salva una sola immagine di copertina frontale come file separato

en: Always use the primary image type as the file name for non-front images
it: Usa sempre il tipo principale di immagine come nome del file per le immagini di copertina non frontali

en: Cover art providers
it: Fornitori di copertine

en: File Naming
it: Rinominazione file

en: Move files
it: Sposta file

en: Destination directory
it: Cartella di destinazione

en: Move additional files
it: Sposta file aggiuntivi

en: Additional file patterns
it: Modelli per file aggiuntivi

en: Delete empty directories
it: Elimina cartelle vuote

en: Rename files
it: Rinomina file

en: Selected file naming script
it: Script di rinominazione file selezionato

en: Replace non-ASCII characters
it: Sostituisci i caratteri non ASCII

en: Windows compatibility
it: Compatibilità con Windows

en: Replacement characters used for Windows compatibility
it: Caratteri di sostituzione utilizzati per compatibilità con Windows

en: Windows long path support
it: Supporto per percorsi lunghi su Windows

en: Replace spaces with underscores
it: Sostituisci gli spazi con trattini bassi

en: Replacement character to use for directory separators
it: Carattere di sostituzione utilizzato come separatore cartelle

en: Enable tagger scripts
it: Abilita script del tagger

en: Tagger scripts
it: Script del tagger

en: User Interface
it: Interfaccia utente

en: Show text labels under icons
it: Mostra etichette di testo sotto le icone

en: Show icons in menus
it: Mostra icone nei menù

en: User interface language
it: Lingua dell'interfaccia utente

en: User interface color theme
it: Tema colore dell'interfaccia utente

en: Allow selection of multiple directories
it: Consenti la selezione di più cartelle

en: Use builtin search rather than looking in browser
it: Usa la ricerca integrata anziché attraverso il browser

en: Use advanced search syntax
it: Usa la sintassi di ricerca avanzata

en: Show a usage warning dialog when Picard starts
it: Mostra una finestra di dialogo di avvertenza utenti all'avvio di Picard

en: Show a quit confirmation dialog for unsaved changes
it: Mostra una finestra di dialogo di conferma della chiusura per le modifiche non salvate

en: Show a confirmation dialog when saving files
it: Mostra una finestra di dialogo di conferma al salvataggio di file

en: Adjust horizontal position in file browser automatically
it: Regola automaticamente la posizione orizzontale nel gestore file

en: Begin browsing in a specific directory
it: Esplora partendo da una cartella specifica

en: Directory to begin browsing
it: Cartella da cui iniziare a esplorare

en: Colors to use for light theme
it: Colori da utilizzare per il tema chiaro

en: Colors to use for dark theme
it: Colori da utilizzare per il tema scuro

en: Tags to show at the top
it: Etichette da mostrare in cima alla lista

en: Layout of the tool bar
it: Disposizione della barra degli strumenti

en: Advanced
it: Avanzate

en: Ignore file paths matching a regular expression
it: Ignora percorsi file che corrispondono ad un'espressione regolare

en: Ignore hidden files
it: Ignora file nascosti

en: Include sub-folders when adding files from folder
it: Includi sottocartelle quando sono aggiunti file da una cartella

en: Ignore track duration difference under x seconds
it: Ignora la differenza di durata delle tracce sotto x secondi

en: Maximum number of entities to return per MusicBrainz query
it: Numero massimo di entità da restituire per ogni ricerca su MusicBrainz

en: Completeness check ignore: Video tracks
it: Ignora tracce video ai fini del controllo di completezza

en: Completeness check ignore: Pregap tracks
it: Ignora tracce pregap ai fini del controllo di completezza

en: Completeness check ignore: Data tracks
it: Ignora tracce dati ai fini del controllo di completezza

en: Completeness check ignore: Silent tracks
it: Ignora tracce silenziose ai fini del controllo di completezza

en: Tags to ignore for comparison
it: Tag da ignorare per il confronto

en: Use a web proxy server
it: Utilizza un server proxy web

en: type of proxy server
it: tipo di server proxy

en: Proxy server address
it: Indirizzo del server proxy

en: Proxy server port
it: Porta del server proxy

en: Proxy username
it: Nome utente proxy

en: Proxy password
it: Password proxy

en: Request timeout in seconds
it: Scadenza richieste in secondi

en: Browser integration
it: Integrazione con browser

en: Default listening port
it: Porta di ascolto predefinita

en: Listen only on localhost
it: Ascolta solo su localhost

en: Minimal similarity for file lookups
it: Somiglianza minima per ricerca file

en: Minimal similarity for cluster lookups
it: Somiglianza minima per ricerca raggruppamento

en: Minimal similarity for matching files to tracks
it: Somiglianza minima per associare i file alle tracce

en: Tracks
it: Tracce

en: Year
it: Anno

en: Country
it: Paese

en: Format
it: Formato

en: Label
it: Etichetta

en: Cat No
it: Nº di cat.

en: [no barcode]
it: [nessun codice a barre]

en: [no release info]
it: [nessuna informazione sulla pubblicazione]

en: MusicBrainz Account
it: Account MusicBrainz

en: Authorization code:
it: Codice di autorizzazione:

en: Removing album %(id)s: %(artist)s - %(album)s
it: Rimozione album %(id)s: %(artist)s - %(album)s in corso

en: CD Lookup Error
it: Errore di ricerca del CD

en: Error while reading CD:
    
    %s
it: Errore durante la lettura del CD:
    
    %s

en: All supported log files
it: Tutti i file di registro supportati

en: EAC / XLD / Whipper / fre:ac log files
it: File di registro EAC / XLD / Whipper / fre:ac

en: dBpoweramp log files
it: File di registro dBpoweramp

en: All files
it: Tutti i file

en: Failed parsing ripping log "%s"
it: Non è stato possibile analizzare il registro di ripping "%s"

en: Error line %(lineno)d: %(error)s
it: Riga dell'errore %(lineno)d: %(error)s

en: [loading recording information]
it: [caricamento informazioni registrazione in corso]

en: [could not load recording %s]
it: [non è stato possibile caricare la registrazione %s]

en: AcoustID lookup network error for '%(filename)s'!
it: Errore di rete nella ricerca AcoustID per '%(filename)s'!

en: AcoustID lookup failed for '%(filename)s'!
it: Ricerca AcoustID per '%(filename)s' non riuscita!

en: AcoustID lookup returned no result for file '%(filename)s'
it: La ricerca AcoustID per il file '%(filename)s' non ha prodotto risultati

en: Looking up the fingerprint for file '%(filename)s' …
it: Ricerca dell'impronta digitale del file '%(filename)s' in corso…

en: AcoustID submission finished, but not all fingerprints have been submitted
it: Invio AcoustID completato, ma non tutte le impronte digitali sono state inviate

en: AcoustID submission finished successfully
it: Invio AcoustID completato con successo

en: AcoustID submission failed permanently, maximum batch size reduced to zero
it: Invio AcoustID fallito definitivamente, dimensione massima del blocco ridotta a zero

en: AcoustID submission failed permanently, probably too many retries
it: Invio AcoustID fallito definitivamente, probabilmente a causa di troppi tentativi

en: Submitting AcoustIDs …
it: Invio AcoustID in corso…

en: AcoustID submission failed with error '%(error)s': %(message)s
it: Invio AcoustID fallito con errore '%(error)s': %(message)s

en: Add cluster as release
it: Aggiungi raggruppamento come pubblicazione

en: Add cluster as release…
it: Aggiungi raggruppamento come pubblicazione…

en: Add file as release
it: Aggiungi file come pubblicazione

en: Add file as release…
it: Aggiungi file come pubblicazione…

en: Add file as recording
it: Aggiungi file come registrazione

en: Add file as recording…
it: Aggiungi file come registrazione…

en: Cover art of type '%(type)s' downloaded for %(albumid)s from %(host)s
it: Copertina di tipo '%(type)s' scaricata da %(host)s per %(albumid)s

en: Downloading cover art of type '%(type)s' for %(albumid)s from %(host)s …
it: Download della copertina di tipo '%(type)s' per %(albumid)s da %(host)s in corso…

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Full size
it: Dimensione completa

en: Cover Art Archive: Release
it: Cover Art Archive: Pubblicazione

en: Cover Art Archive: Release Group
it: Cover Art Archive: Gruppo di pubblicazioni

en: Local Files
it: File locali

en: Allowed Cover Art URLs
it: URL per copertine permessi

en: This preset example file naming script does not require any special settings, tagging scripts or plugins.
it: Questo script di rinominazione file di esempio (preset) non richiede impostazioni speciali, script di tagging o plugin.

en: Default file naming script
it: Script di rinominazione file predefinito

en: [album artist]/[album]/[track #]. [title]
it: [artista album]/[album]/[# traccia]. [titolo]

en: [album artist]/[album]/[disc and track #] [artist] - [title]
it: [artista album]/[album]/[# disco e traccia] [artista] - [titolo]

en: `$if(if,then,else)`
    
    If `if` is not empty, it returns `then`, otherwise it returns `else`.
it: `$if(if,then,else)`
    
    Se `if` non è vuoto, restituisce `then`, altrimenti restituisce `else`.

en: `$if2(a1,a2,a3,…)`
    
    Returns first non empty argument.
it: `$if2(a1,a2,a3,…)`
    
    Restituisce il primo argomento che non è vuoto.

en: `$noop(…)`
    
    Does nothing (useful for comments or disabling a block of code).
it: `$noop(…)`
    
    Non fa nulla (può essere utile per commenti o per disabilitare un blocco di codice).

en: `$left(text,number)`
    
    Returns the first `number` characters from `text`.
it: `$left(text,number)`
    
    Restituisce i primi `number` caratteri da `text`.

en: `$right(text,number)`
    
    Returns the last `number` characters from `text`.
it: `$right(text,number)`
    
    Restituisce gli ultimi `number` caratteri da `text`.

en: `$lower(text)`
    
    Returns `text` in lower case.
it: `$lower(text)`
    
    Restituisce `text` in minuscolo.

en: `$upper(text)`
    
    Returns `text` in upper case.
it: `$upper(text)`
    
    Restituisce `text` in maiuscolo.

en: `$pad(text,length,char)`
    
    Pads the `text` to the `length` provided by adding as many copies of `char` as
        needed to the **beginning** of the string.
it: `$pad(text,length,char)`
    
    Allunga il testo (`text`) fino alla lunghezza (`length`) fornita, 
    aggiungendo quante copie di `char` sono necessarie all'**inizio** della stringa.

en: `$strip(text)`
    
    Replaces all whitespace in `text` with a single space, and removes leading and trailing spaces.
    Whitespace characters include multiple consecutive spaces, and various other unicode characters.
it: `$strip(text)`
    
    Sostituisce tutto lo spazio vuoto in `text` con un singolo spazio e rimuove spazi iniziali e finali.
    I caratteri considerati come spazio vuoto includono spazi consecutivi multipli e vari altri caratteri unicode.

en: `$replace(text,search,replace)`
    
    Replaces occurrences of `search` in `text` with value of `replace` and returns the resulting string.
it: `$replace(text,search,replace)`
    
    Sostituisce tutte le occorrenze di `search` in `text` con il valore di `replace` e restituisce la stringa risultante.

en: `$replacemulti(name,search,replace,separator="; ")`
    
    Replaces occurrences of `search` with `replace` in the multi-value variable `name`.
    Empty elements are automatically removed.
    
    Example:
    
        $replacemulti(%genre%,Idm,IDM)
it: `$replacemulti(name,search,replace,separator="; ")`
    
    Sostituisce tutte le occorrenze di `search` con `replace` nella variabile multi-valore `name`.
    Gli elementi vuoti sono rimossi automaticamente.
    
    Esempio:
    
        $replacemulti(%genre%,Idm,IDM)

en: `$in(x,y)`
    
    Returns true, if `x` contains `y`.
it: `$in(x,y)`
    
    Restituisce "true" se `x` contiene `y`.

en: `$inmulti(%x%,y)`
    
    Returns true if multi-value variable `x` contains exactly `y` as one of its values.
    
    _Since Picard 1.0_
it: `$inmulti(%x%,y)`
    
    Restituisce "true" se la variabile multi-valore `x` contiene esattamente `y` come uno dei suoi valori.
    
    _Da Picard 1.0_

en: `$rreplace(text,pattern,replace)`
    
    [Regular expression](https://docs.python.org/3/library/re.html#regular-expression-syntax) replace.
it: `$rreplace(text,pattern,replace)`
    
    Sostituzione tramite [espressione regolare](https://docs.python.org/3/library/re.html#regular-expression-syntax).

en: `$rsearch(text,pattern)`
    
    [Regular expression](https://docs.python.org/3/library/re.html#regular-expression-syntax) search.
        This function will return the first matching group.
it: `$rsearch(text,pattern)`
    
    Ricerca tramite [espressione regolare](https://docs.python.org/3/library/re.html#regular-expression-syntax).
        Questa funzione restituisce il primo gruppo corrispondente.

en: `$num(number,length)`
    
    Returns `number` formatted to `length` digits (maximum 20).
it: `$num(number,length)`
    
    Restituisce `number` formattato in `length` cifre (fino ad un massimo di 20).

en: `$unset(name)`
    
    Unsets the variable `name`.
    Allows for wildcards to unset certain tags (works with "performer:\*", "comment:\*", and "lyrics:\*").
    For example `$unset(performer:*)` would unset all performer tags.
it: `$unset(name)`
    
    Annulla la variabile `name`.
    Supporta caratteri jolly per annullare alcuni tag (funziona con "performer:\*", "comment:\*", e "lyrics:\*").
    Per es. `$unset(performer:*)` annulla tutti i tag esecutore.

en: `$delete(name)`
    
    Unsets the variable `name` and marks the tag for deletion.
    This is similar to `$unset(name)` but also marks the tag for deletion. E.g.
        running `$delete(genre)` will actually remove the genre tag from a file when
        saving.
    
    _Since Picard 2.1_
it: `$delete(name)`
    
    Annulla la variabile `name` e segna il tag per eliminarlo.
    È simile a `$unset(name)`, ma in aggiunta segna il tag per eliminarlo.
        Per es. eseguire `$delete(genre)` rimuoverà il tag del genere da un file al salvataggio.
    
    _Da Picard 2.1_

en: `$set(name,value)`
    
    Sets the variable `name` to `value`.
    
    Note: To create a variable which can be used for the file naming string, but
        which will not be written as a tag in the file, prefix the variable name
        with an underscore. `%something%` will create a "something" tag;
        `%_something%` will not.
it: `$set(name,value)`
    
    Imposta la variabile `name` a `value`.
    
    Nota: Per creare una variabile che può essere usata per la stringa di rinominazione file,
         ma che non sarà scritta come un tag nel file, aggiungi un trattino basso
        prima del nome della variabile. `%something%` creerà un tag "something";
        `%_something%` non lo farà.

en: `$setmulti(name,value,separator="; ")`
    
    Sets the variable `name` to `value`, using the separator (or "; " if not passed)
        to coerce the value back into a proper multi-valued tag. This can be used to
        operate on multi-valued tags as a string, and then set them back as proper
        multi-valued tags.
    
    Example:
    
        $setmulti(genre,$lower(%genre%))
    
    _Since Picard 1.0_
it: `$setmulti(name,value,separator="; ")`
    
    Imposta la variabile `name` come `value`, usando il separatore 
    (o "; " se non fornito) per forzare il valore in un tag multi-valore.
    Può essere usato per agire su tag multi-valore come stringa,
     e poi reimpostarli come tag multi-valore.
    
    Esempio:
    
          $setmulti(genre,$lower(%genre%))
    
    _Da Picard 1.0_

en: `$get(name)`
    
    Returns the variable `name` (equivalent to `%name%`).
it: `$get(name)`
    
    Restituisce la variabile `name` (equivalente a `%name%`).

en: `$copy(new,old)`
    
    Copies metadata from variable `old` to `new`.
    The difference between `$set(new,%old%)` is that `$copy(new,old)` copies
        multi-value variables without flattening them.
    
    _Since Picard 0.9_
it: `$copy(new,old)`
    
    Copia i metadati dalla variabile `old` a `new`.
    La differenza con `$set(new,%old%)` è che `$copy(new,old)` copia
        le variabili multi-valore senza appiattirle.
    
    _Da Picard 0.9_

en: `$copymerge(new,old[,keep_duplicates])`
    
    Merges metadata from variable `old` into `new`, removing duplicates and
        appending to the end, so retaining the original ordering. Like `$copy`, this
        will also copy multi-valued variables without flattening them.
    
    If `keep_duplicates` is set, then the duplicates will not be removed from the result.
    
    _Since Picard 1.0_
it: `$copymerge(new,old[,keep_duplicates])`
    
    Unisce i metadati della variabile `old` con quelli di `new`, rimuovendo i duplicati
        e aggiungendo i metadati alla fine per mantenere l'ordine originale. Come `$copy`,
        ciò copierà anche le variabili multi-valore senza appiattirle.
    
    Se `keep_duplicates` è impostato, i duplicati non saranno rimossi dal risultato.
    
    _Da Picard 1.0_

en: `$trim(text[,char])`
    
    Trims all leading and trailing whitespaces from `text`.
        The optional second parameter `char` specifies the character to trim.
it: `$trim(text[,char])`
    
    Elimina tutti gli spazi vuoti iniziali e finali da `text`.
        Il secondo parametro opzionale `char` specifica il carattere da eliminare.

en: `$add(x,y,…)`
    
    Add `y` to `x`.
    Can be used with an arbitrary number of arguments.
    
    Example:
    
        $add(x,y,z) = ((x + y) + z)
it: `$add(x,y,…)`
    
    Aggiunge `y` a `x`.
    Può essere usato con un numero arbitrario di argomenti.
    
    Esempio:
    
        $add(x,y,z) = ((x + y) + z)

en: `$sub(x,y,…)`
    
    Subtracts `y` from `x`.
    Can be used with an arbitrary number of arguments.
    
    Example:
    
        $sub(x,y,z) = ((x - y) - z)
it: `$sub(x,y,…)`
    
    Sottrae `y` da `x`.
    Può essere usato con un numero arbitrario di argomenti.
    
    Esempio:
    
        $sub(x,y,z) = ((x - y) - z)

en: `$div(x,y,…)`
    
    Divides `x` by `y`.
    Can be used with an arbitrary number of arguments.
    
    Example:
    
        $div(x,y,z) = ((x / y) / z)
it: `$div(x,y,…)`
    
    Divide `x` per `y`.
    Può essere usato con un numero arbitrario di argomenti.
    
    Esempio:
    
        $div(x,y,z) = ((x / y) / z)

en: `$mod(x,y,…)`
    
    Returns the remainder of `x` divided by `y`.
    Can be used with an arbitrary number of arguments.
    
    Example:
    
        $mod(x,y,z) = ((x % y) % z)
it: `$mod(x,y,…)`
    
    Restituisce il resto di `x` diviso per `y`.
    Può essere usato con un numero arbitrario di argomenti.
    
    Esempio:
    
        $mod(x,y,z) = ((x % y) % z)

en: `$mul(x,y,…)`
    
    Multiplies `x` by `y`.
    Can be used with an arbitrary number of arguments.
    
    Example:
    
        $mul(x,y,z) = ((x * y) * z)
it: `$mul(x,y,…)`
    
    Moltiplica `x` per `y`.
    Può essere usato con un numero arbitrario di argomenti.
    
    Esempio:
    
        $mul(x,y,z) = ((x * y) * z)

en: `$or(x,y,…)`
    
    Returns true if either `x` or `y` not empty.
        Can be used with an arbitrary number of arguments.
        The result is true if ANY of the arguments is not empty.
it: `$or(x,y,…)`
    
    Restituisce "true" se `x` o `y` non sono vuoti.
        Può essere usato con un numero arbitrario di argomenti.
        Il risultato è "true" se uno qualsiasi degli argomenti non è vuoto.

en: `$and(x,y,…)`
    
    Returns true if both `x` and `y` are not empty.
        Can be used with an arbitrary number of arguments.
        The result is true if ALL of the arguments are not empty.
it: `$and(x,y,…)`
    
    Restituisce "true" se sia `x` che `y` non sono vuoti.
        Può essere usato con un numero arbitrario di argomenti.
        Il risultato è "true" se tutti gli argomenti non sono vuoti.

en: `$not(x)`
    
    Returns true if `x` is empty.
it: `$not(x)`
    
    Restituisce "true" se `x` è vuoto.

en: `$eq(x,y)`
    
    Returns true if `x` equals `y`.
it: `$eq(x,y)`
    
    Restituisce "true" se `x` è uguale a `y`.

en: `$ne(x,y)`
    
    Returns true if `x` does not equal `y`.
it: `$ne(x,y)`
    
    Restituisce "true" se `x` non è uguale a `y`.

en: `$lt(x,y[,type])`
    
    Returns true if `x` is less than `y` using the comparison specified in `type`.
    Possible values of `type` are "int" (integer), "float" (floating point), "text"
    (case-sensitive text), "nocase" (case-insensitive text) and "auto" (automatically
    determine the type of arguments provided), with "auto" used as the default
    comparison method if `type` is not specified.  The "auto" type will use the
    first type that applies to both arguments in the following order of preference:
    "int", "float" and "text".
it: `$lt(x,y[,type])`
    
    Restituisce "true" se `x` è minore di `y` sulla base del confronto specificato in `type`.
    I valori possibili di `type` sono "int" (intero), "float" (virgola mobile), "text"
    (testo che distingue maiuscole/minuscole), "nocase" (testo che non distingue maiuscole/minuscole) e "auto" (determina
    automaticamente il tipo di argomenti forniti), con "auto" usato come metodo
    di confronto predefinito se `type` non è specificato. Il tipo "auto" userà
    il primo tipo che si applica a entrambi gli argomenti nel seguente ordine di preferenza:
    "int", "float" e "text".

en: `$lte(x,y[,type])`
    
    Returns true if `x` is less than or equal to `y` using the comparison specified in `type`.
    Possible values of `type` are "int" (integer), "float" (floating point), "text"
    (case-sensitive text), "nocase" (case-insensitive text) and "auto" (automatically
    determine the type of arguments provided), with "auto" used as the default
    comparison method if `type` is not specified.  The "auto" type will use the
    first type that applies to both arguments in the following order of preference:
    "int", "float" and "text".
it: `$lte(x,y[,type])`
    
    Restituisce "true" se `x` è minore o uguale a `y` sulla base del confronto specificato in `type`.
    I valori possibili di `type` sono "int" (intero), "float" (virgola mobile), "text"
    (testo che distingue maiuscole/minuscole), "nocase" (testo che non distingue maiuscole/minuscole) e "auto" (determina
    automaticamente il tipo di argomenti forniti), con "auto" usato come metodo
    di confronto predefinito se `type` non è specificato. Il tipo "auto" userà
    il primo tipo che si applica a entrambi gli argomenti nel seguente ordine di preferenza:
    "int", "float" e "text".

en: `$gt(x,y[,type])`
    
    Returns true if `x` is greater than `y` using the comparison specified in `type`.
    Possible values of `type` are "int" (integer), "float" (floating point), "text"
    (case-sensitive text), "nocase" (case-insensitive text) and "auto" (automatically
    determine the type of arguments provided), with "auto" used as the default
    comparison method if `type` is not specified.  The "auto" type will use the
    first type that applies to both arguments in the following order of preference:
    "int", "float" and "text".
it: `$gt(x,y[,type])`
    
    Restituisce "true" se `x` è maggiore di `y` sulla base del confronto specificato in `type`.
    I valori possibili di `type` sono "int" (intero), "float" (virgola mobile), "text"
    (testo che distingue maiuscole/minuscole), "nocase" (testo che non distingue maiuscole/minuscole) e "auto" (determina
    automaticamente il tipo di argomenti forniti), con "auto" usato come metodo
    di confronto predefinito se `type` non è specificato. Il tipo "auto" userà
    il primo tipo che si applica a entrambi gli argomenti nel seguente ordine di preferenza:
    "int", "float" e "text".

en: `$gte(x,y[,type])`
    
    Returns true if `x` is greater than or equal to `y` using the comparison specified in `type`.
    Possible values of `type` are "int" (integer), "float" (floating point), "text"
    (case-sensitive text), "nocase" (case-insensitive text) and "auto" (automatically
    determine the type of arguments provided), with "auto" used as the default
    comparison method if `type` is not specified.  The "auto" type will use the
    first type that applies to both arguments in the following order of preference:
    "int", "float" and "text".
it: `$gte(x,y[,type])`
    
    Restituisce "true" se `x` è maggiore o uguale a `y` sulla base del confronto specificato in `type`.
    I valori possibili di `type` sono "int" (intero), "float" (virgola mobile), "text"
    (testo che distingue maiuscole/minuscole), "nocase" (testo che non distingue maiuscole/minuscole) e "auto" (determina
    automaticamente il tipo di argomenti forniti), con "auto" usato come metodo
    di confronto predefinito se `type` non è specificato. Il tipo "auto" userà
    il primo tipo che si applica a entrambi gli argomenti nel seguente ordine di preferenza:
    "int", "float" e "text".

en: `$len(text)`
    
    Returns the number of characters in `text`.
it: `$len(text)`
    
    Restituisce il numero di caratteri in `text`.

en: `$lenmulti(name,separator="; ")`
    
    Returns the number of elements in the multi-value tag `name`. A literal value
        representing a multi-value can be substituted for `name`, using the
        `separator` (or "; " if not passed) to coerce the value into a proper
        multi-valued tag.
    
    Example:
    
        $lenmulti(One; Two; Three) = 3
it: `$lenmulti(name,separator="; ")`
    
    Restituisce il numero di elementi nel tag multi-valore `name`. 
    Un valore letterale che rappresenta un multi-valore 
    può essere inserito al posto di `name`,
        usando il separatore `separator` (o "; " se non fornito)
     per forzare il valore in un tag multi-valore.
    
    Esempio:
    
        $lenmulti(One; Two; Three) = 3

en: `$performer(pattern="",join=", ")`
    
    Returns the performers where the performance type (e.g. "vocal") matches `pattern`, joined by `join`.
    You can specify a regular expression in the format `/pattern/flags`. `flags` are optional. Currently
    the only supported flag is "i" (ignore case). For example `$performer(/^guitars?$/i)` matches the
    performance type "guitar" or "Guitars", but not e.g. "bass guitar".
    
    _Since Picard 0.10_
it: `$performer(pattern="",join=", ")`
    
    Restituisce gli esecutori se il tipo di esecuzione (per es. "voce") corrisponde a `pattern`, con `join` come connettore.
    È possibile specificare un'espressione regolare nel formato `/pattern/flags`. `flags` sono opzionali. Al momento
    la sola flag supportata è "i" (ignora maiuscolo/minuscolo). Per esempio, `$performer(/^guitars?$/i)` corrisponde
    al tipo di esecuzione "guitar" o "Guitars", ma non per es. "bass guitar".
    
    _Da Picard 0.10_

en: `$matchedtracks()`
    
    Returns the number of matched tracks within a release.
        **Only works in File Naming scripts.**
    
    _Since Picard 0.12_
it: `$matchedtracks()`
    
    Restituisce il numero di tracce corrispondenti all'interno di una pubblicazione.
        **Funziona solo in script di rinominazione file.**
    
    _Da Picard 0.12_

en: `$is_complete()`
    
    Returns true if every track in the album is matched to a single file.
    **Only works in File Naming scripts.**
it: `$is_complete()`
    
    Restituisce "true" se ogni traccia nell'album corrisponde a un singolo file.
    **Funziona solo in script di rinominazione file.**

en: `$firstalphachar(text,nonalpha="#")`
    
    Returns the first character of `text`.
    If `text` does not begin with an alphabetic character, then `nonalpha` is returned instead. If `nonalpha` is not
    specified, the default value "#" will be used.
    
    _Since Picard 0.12_
it: `$firstalphachar(text,nonalpha="#")`
    
    Restituisce il primo carattere di `text`.
    Se `text` non inizia con un carattere alfabetico, restituisce `nonalpha`. Se `nonalpha` non è specificato,
    sarà usato il valore predefinito "#".
    
    _Da Picard 0.12_

en: `$initials(text)`
    
    Returns the first character of each word in `text`, if it is an alphabetic character.
    
    _Since Picard 0.12_
it: `$initials(text)`
    
    Restituisce il primo carattere di ogni parola in `text`, se è un carattere alfabetico.
    
    _Da Picard 0.12_

en: `$firstwords(text,length)`
    
    Like `$truncate()` except that it will only return the complete words from `text` which fit within `length` characters.
    
    _Since Picard 0.12_
it: `$firstwords(text,length)`
    
    Simile a `$truncate()`, ma restituirà solo le parole complete da `text` che stanno nella lunghezza di caratteri `length`.
    
    _Da Picard 0.12_

en: `$startswith(text,prefix)`
    
    Returns true if `text` starts with `prefix`.
    
    _Since Picard 1.4_
it: `$startswith(text,prefix)`
    
    Restituisce "true" se `text` inizia con `prefix`.
    
    _Da Picard 1.4_

en: `$endswith(text,suffix)`
    
    Returns true if `text` ends with `suffix`.
    
    _Since Picard 1.4_
it: `$endswith(text,suffix)`
    
    Restituisce "true" se `text` termina con `suffix`.
    
    _Da Picard 1.4_

en: `$truncate(text,length)`
    
    Truncate `text` to `length`.
    
    _Since Picard 0.12_
it: `$truncate(text,length)`
    
    Tronca `text` alla lunghezza `length`.
    
    _Da Picard 0.12_

en: `$swapprefix(text,prefix1,prefix2,…)`
    
    Moves the specified prefixes from the beginning to the end of `text`. Multiple
    prefixes can be specified as separate parameters. If no prefix is specified 'A'
    and 'The' are used by default.
    
    Example:
    
        $swapprefix(%albumartist%,A,An,The,La,Le,Les,Un,Une)
    
    _Since Picard 1.3, previously as a plugin since Picard 0.13_
it: `$swapprefix(text,prefix1,prefix2,…)`
    
    Sposta i prefissi specificati dall'inizio alla fine di `text`.
    È possibile specificare più prefissi come parametri distinti.
    Se nessun prefisso è specificato, 'A' e 'The' sono usati come valori predefiniti.
    
    Esempio:
    
        $swapprefix(%albumartist%,A,An,The,Il,Lo,La,I,Gli,Le)
    
    _Da Picard 1.3, in precedenza come plugin da Picard 0.13_

en: `$delprefix(text,prefix1,prefix2,…)`
    
    Deletes the specified prefixes from the beginning of `text`. Multiple
    prefixes can be specified as separate parameters.  If no prefix is specified 'A'
    and 'The' are used by default.
    
    Example:
    
        $delprefix(%albumartist%,A,An,The,La,Le,Les,Un,Une)
    
    _Since Picard 1.3_
it: `$delprefix(text,prefix1,prefix2,…)`
    
    Elimina i prefissi specificati dall'inizio di `text`.
    È possibile specificare più prefissi come parametri distinti.
    Se nessun prefisso è specificato, 'A' e 'The' sono usati come valori predefiniti.
    
    Esempio:
    
        $delprefix(%albumartist%,A,An,The,Il,Lo,La,I,Gli,Le)
    
    _Da Picard 1.3_

en: `$eq_any(x,a1,a2,…)`
    
    Returns true if `x` equals `a1` or `a2` or …
    Functionally equivalent to `$or($eq(x,a1),$eq(x,a2),…)`.
    Functionally equivalent to the eq2 plugin.
it: `$eq_any(x,a1,a2,…)`
    
    Restituisce "true" se `x` è uguale a `a1` o `a2` o a…
    Equivalente funzionale di `$or($eq(x,a1),$eq(x,a2),…)`.
    Equivalente funzionale del plugin eq2.

en: `$ne_all(x,a1,a2,…)`
    
    Returns true if `x` does not equal `a1` and `a2` and …
    Functionally equivalent to `$and($ne(x,a1),$ne(x,a2),…)`.
    Functionally equivalent to the ne2 plugin.
it: `$ne_all(x,a1,a2,…)`
    
    Restituisce "true" se `x` non è uguale a `a1` né a `a2` né a…
    Equivalente funzionale di `$and($ne(x,a1),$ne(x,a2),…)`.
    Equivalente funzionale del plugin ne2.

en: `$eq_all(x,a1,a2,…)`
    
    Returns true if `x` equals `a1` and `a2` and …
    Functionally equivalent to `$and($eq(x,a1),$eq(x,a2),…)`.
    
    Example:
    
        $if($eq_all(%albumartist%,%artist%,Justin Bieber),$set(engineer,Meat Loaf))
it: `$eq_all(x,a1,a2,…)`
    
    Restituisce "true" se `x` è uguale a `a1` ed a `a2` ed a…
    Equivalente funzionale di `$and($eq(x,a1),$eq(x,a2),…)`.
    
    Esempio:
    
        $if($eq_all(%albumartist%,%artist%,Justin Bieber),$set(engineer,Meat Loaf))

en: `$ne_any(x,a1,a2,…)`
    
    Returns true if `x` does not equal `a1` or `a2` or …
    Functionally equivalent to `$or($ne(x,a1),$ne(x,a2),…)`.
    
    Example:
    
        $if($ne_any(%albumartist%,%trackartist%,%composer%),$set(lyricist,%composer%))
it: `$ne_any(x,a1,a2,…)`
    
    Restituisce "true" se `x` non è uguale a `a1` o a `a2` o a…
    Equivalente funzionale di `$or($ne(x,a1),$ne(x,a2),…)`.
    
    Esempio:
    
        $if($ne_any(%albumartist%,%trackartist%,%composer%),$set(lyricist,%composer%))

en: `$title(text)`
    
    Returns `text` in title case (first character in every word capitalized).
    
    Example:
    
        $set(album,$title(%album%))
    _Since Picard 2.1_
it: `$title(text)`
    
    Restituisce `text` con iniziali maiuscole (primo carattere di ogni parola maiuscolo).
    
    Esempio:
    
        $set(album,$title(%album%))
    _Da Picard 2.1_

en: `$is_audio()`
    
    Returns true, if the file processed is an audio file.
    
    _Since Picard 2.2_
it: `$is_audio()`
    
    Restituisce "true" se il file processato è un file audio.
    
    _Da Picard 2.2_

en: `$is_video()`
    
    Returns true, if the file processed is an video file.
    
    _Since Picard 2.2_
it: `$is_video()`
    
    Restituisce "true" se il file processato è un file video.
    
    _Da Picard 2.2_

en: `$find(haystack,needle)`
    
    Finds the location of one string within another.
        Returns the index of the first occurrence of `needle` in `haystack`, or "" if `needle` was not found.
    
    _Since Picard 2.3_
    
    Note that prior to Picard 2.3.2 `$find` returned "-1" if `needle` was not found.
it: `$find(haystack,needle)`
    
    Trova la posizione di una stringa all'interno di un'altra stringa.
        Restituisce l'indice della prima occorrenza di `needle` in `haystack`, o "" se non trova `needle`.
    
    _Da Picard 2.3_
    
    Nota che prima di Picard 2.3.2 `$find` restituiva "-1" se non trovava `needle`.

en: `$reverse(text)`
    
    Returns `text` in reverse order.
it: `$reverse(text)`
    
    Restituisce `text` in ordine inverso.

en: `$substr(text,start[,end])`
    
    Returns the substring beginning with the character at the `start` index, up to
        (but not including) the character at the `end` index. Indexes are
        zero-based. Negative numbers will be counted back from the end of the
        string. If the `start` or `end` indexes are left blank, they will default to
        the start and end of the string respectively.
it: `$substr(text,start[,end])`
    
    Restituisce la sottostringa che inizia con il carattere all'indice `start`,
        fino al carattere all'indice `end` escluso.
        Gli indici sono a base zero. I numeri negativi saranno contati dalla fine della stringa.
        Se gli indici `start` o `end` sono lasciati vuoti,
        il loro valore predefinito sarà rispettivamente l'inizio o la fine della stringa.

en: `$getmulti(name,index,separator="; ")`
    
    Gets the element at `index` from the multi-value tag `name`. A literal value
        representing a multi-value can be substituted for `name`, using the
        separator (or "; " if not passed) to coerce the value into a proper
        multi-valued tag.
it: `$getmulti(name,index,separator="; ")`
    
    Prende l'elemento all'indice `index` dal tag multi-valore `name`.
    Un valore letterale che rappresenta un multi-valore
    può essere inserito al posto di `name` usando il separatore `separator`
     (o "; " se non fornito) per forzare il valore in un tag multi-valore.

en: `$foreach(name,code,separator="; ")`
    
    Iterates over each element found in the multi-value tag `name`, executing
        `code`. For each loop, the element value is first stored in the tag
        `_loop_value` and the count is stored in the tag `_loop_count`. This allows
        the element or count value to be accessed within the `code` script. A
        literal value representing a multi-value can be substituted for `name`,
        using the separator (or "; " if not passed) to coerce the value into a
        proper multi-valued tag.
it: `$foreach(name,code,separator="; ")`
    
    Itera su ogni elemento trovato nel tag multi-valore `name` eseguendo
        `code`. Per ogni ciclo, il valore dell'elemento è memorizzato prima nel tag
        `_loop_value` e il conteggio è memorizzato nel tag `_loop_count`.
        Ciò permette di accedere all'elemento o al valore del conteggio
     all'interno dello script `code`. Un valore letterale che rappresenta
    un multi-valore può essere inserito al posto di `name`, usando
        il separatore (o "; " se non fornito) per forzare il valore
        in un tag multi-valore.

en: `$while(condition,code)`
    
    Standard 'while' loop. Executes `code` repeatedly until `condition` no longer
        evaluates to `True`. For each loop, the count is stored in the tag
        `_loop_count`. This allows the count value to be accessed within the `code`
        script. The function limits the maximum number of iterations to 1000 as a
        safeguard against accidentally creating an infinite loop.
it: `$while(condition,code)`
    
    Ciclo 'while' standard. Esegue `code` ripetutamente finché `condition`
        non è più valutata come `True`. Per ogni ciclo, il conteggio è memorizzato nel tag
        `_loop_count`. Questo permette di accedere al valore del conteggio all'interno dello script `code`.
        La funzione limita il numero massimo di iterazioni a 1000
        come protezione dalla creazione accidentale di un ciclo infinito.

en: `$map(name,code,separator="; ")`
    
    Iterates over each element found in the multi-value tag `name` and updates the
        value of the element to the value returned by `code`, returning the updated
        multi-value tag. For each loop, the element value is first stored in the tag
        `_loop_value` and the count is stored in the tag `_loop_count`. This allows
        the element or count value to be accessed within the `code` script.
    
    Empty elements are automatically removed.
    
    Example:
    
        $map(First:A; Second:B,$upper(%_loop_count%=%_loop_value%))
    
    Result: 1=FIRST:A; 2=SECOND:B
it: `$map(name,code,separator="; ")`
    
    Itera su ogni elemento trovato nel tag multi-valore `name` e aggiorna
        il valore dell'elemento al valore restituito da `code`, restituendo
        il tag multi-valore aggiornato. Per ogni ciclo, il valore dell'elemento
       è memorizzato prima nel tag `_loop_value` e il conteggio è memorizzato
     nel tag `_loop_count`. Ciò permette di accedere al valore dell'elemento
        o del conteggio all'interno dello script `code`.
    
    Gli elementi vuoti sono rimossi automaticamente.
    
    Esempio:
    
         $map(First:A; Second:B,$upper(%_loop_count%=%_loop_value%))
    
    Risultato: 1=FIRST:A; 2=SECOND:B

en: `$join(name,text,separator="; ")`
    
    Joins all elements in `name`, placing `text` between each element, and returns the result as a string.
it: `$join(name,text,separator="; ")`
    
    Unisce tutti gli elementi in `name`, inserendo `text` tra ogni elemento, e restituisce il risultato come stringa.

en: `$slice(name,start,end,separator="; ")`
    
    Returns a multi-value variable containing the elements between the `start` and
        `end` indexes from the multi-value tag `name`. A literal value representing
        a multi-value can be substituted for `name`, using the separator (or "; " if
        not passed) to coerce the value into a proper multi-valued tag. Indexes are
        zero based. Negative numbers will be counted back from the end of the list.
        If the `start` or `end` indexes are left blank, they will default to the
        start and end of the list respectively.
    
    The following example will create a multi-value variable with all artists
        in `%artists%` except the first, which can be used to create a "feat." list.
    
    Examples:
    
        $setmulti(supporting_artists,$slice(%artists%,1))
        $setmulti(supporting_artists,$slice(%artists%,1,-1))
it: `$slice(name,start,end,separator="; ")`
    
    Restituisce una variabile multi-valore che contiene gli elementi compresi
     tra gli indici `start` e `end` dal tag multi-valore `name`. Un valore letterale
     che rappresenta un multi-valore può essere inserito al posto di `name`,
    usando il separatore `separator` (o "; " se non fornito) per forzare il valore
        in un tag multi-valore. Gli indici sono a base zero. I numeri negativi
        saranno contati dalla fine dell'elenco. Se gli indici `start` o `end` sono
    lasciati vuoti, il loro valore predefinito sarà rispettivamente l'inizio o la fine
        dell'elenco.
    
    L'esempio seguente creerà una variabile multi-valore
        con tutti gli artisti in `rtists%` eccetto il primo, che può essere
    usata per creare un elenco di "feat.".
    
    Esempi:
    
        $setmulti(supporting_artists,$slice(%artists%,1))
        $setmulti(supporting_artists,$slice(%artists%,1,-1))

en: `$datetime(format="%Y-%m-%d %H:%M:%S")`
    
    Returns the current date and time in the specified `format`, which is based on
        the standard Python `strftime` [format codes](https://strftime.org/). If no
        `format` is specified the date/time will be returned in the form
        `2020-02-05 14:26:32`.
    Note: Platform-specific formatting codes should be avoided to help ensure the
        portability of scripts across the different platforms.  These codes include:
        remove zero-padding (e.g. `%-d` and `%-m` on Linux or macOS, and their
        equivalent `%#d` and `%#m` on Windows); element length specifiers (e.g.
        `%3Y`); and hanging '%' at the end of the format string.
it: `$datetime(format="%Y-%m-%d %H:%M:%S")`
    
    Restituisce la data e ora attuale nel formato `format` specificato, che è basato
        sui [codici di formato](https://strftime.org/) standard `strftime` di Python.
        Se nessun formato `format` è specificato, la data/ora sarà restituita
    nel formato `2020-02-05 14:26:32`.
    Nota: codici di formattazione di piattaforme specifiche vanno evitati
        per assicurare la portabilità degli script su piattaforme diverse.
        Questi codici includono: rimozione di zero di riempimento
    (per es. `%-d` e `%-m` su Linux o macOS, e i loro equivalenti `%#d`
    e `%#m` su Windows); specificatori di lunghezza dell'elemento
    (per es. `%3Y`); e '%' sospesi alla fine della stringa del formato.

en: `$sortmulti(name,separator="; ")`
    
    Returns a copy of the multi-value tag `name` with the elements sorted in ascending order.
    
    Example:
    
        $sortmulti(B; A; C)
    
    Result: A; B; C
it: `$sortmulti(name,separator="; ")`
    
    Restituisce una copia del tag multi-valore `name` con gli elementi ordinati in ordine ascendente.
    
    Esempio:
    
        $sortmulti(B; A; C)
    
    Risultato: A; B; C

en: `$reversemulti(name,separator="; ")`
    
    Returns a copy of the multi-value tag `name` with the elements in reverse order.
        This can be used in conjunction with the `$sortmulti` function to sort in
        descending order.
    
    Example:
    
        $reversemulti($sortmulti(B; A; C))
    
    Result: C; B; A
it: `$reversemulti(name,separator="; ")`
    
    Restituisce una copia del tag multi-valore `name` con gli elementi in ordine inverso.
        Può essere usato in congiunzione con la funzione `$sortmulti` per ordinare
        in ordine discendente.
    
    Esempio:
    
        $reversemulti($sortmulti(B; A; C))
    
    Risultato: C; B; A

en: `$unique(name,case_sensitive="",separator="; ")`
    
    Returns a copy of the multi-value tag `name` with no duplicate elements.
        By default, a case-insensitive comparison of the elements is performed.
    
    Example 1:
    
        $setmulti(foo,a; A; B; b; cd; Cd; cD; CD; a; A; b)
        $unique(%foo%)
    
    Result: A; CD; b
    
    Example 2:
    
        $setmulti(foo,a; A; B; b; a; b; A; B, cd)
        $unique(%foo%,True)
    
    Result: A; B; a; b; cd
it: `$unique(name,case_sensitive="",separator="; ")`
    
    Restituisce una copia del tag multi-valore `name` senza elementi duplicati.
        Di default, il confronto tra elementi eseguito non distingue tra maiuscolo e minuscolo.
    
    Esempio 1:
    
        $setmulti(foo,a; A; B; b; cd; Cd; cD; CD; a; A; b)
        $unique(%foo%)
    
    Risultato: A; CD; b
    
    Esempio 2:
    
        $setmulti(foo,a; A; B; b; a; b; A; B, cd)
        $unique(%foo%,True)
    
    Risultato: A; B; a; b; cd

en: `$countryname(country_code,translate="")`
    
    Returns the name of the country for the specified country code.  If the country code is invalid an empty string will be returned.
    If translate is not blank, the output will be translated into the current locale language.
it: `$countryname(country_code,translate="")`
    
    Restituisce il nome del paese per il codice paese specificato. Se il codice paese non è valido, restituisce una stringa vuota.
    Se translate non è vuoto, il risultato sarà tradotto nella lingua dell'ambiente linguistico attuale.

en: `$year(date,date_order="ymd")`
    
    Returns the year portion of the specified date.  The default order is "ymd".  This can be changed by specifying
    either "dmy" or "mdy".  If the date is invalid an empty string will be returned.
    
    _Since Picard 2.7_
it: `$year(date,date_order="ymd")`
    
    Restituisce l'anno della data specificata. L'ordine predefinito è "ymd" (anno, mese, giorno), ma può essere modificato specificando
    "dmy" o "mdy". Se la data non è valida, restituisce una stringa vuota.
    
    _Da Picard 2.7_

en: `$month(date,date_order="ymd")`
    
    Returns the month portion of the specified date.  The default order is "ymd".  This can be changed by specifying
    either "dmy" or "mdy".  If the date is invalid an empty string will be returned.
    
    _Since Picard 2.7_
it: `$month(date,date_order="ymd")`
    
    Restituisce il mese della data specificata. L'ordine predefinito è "ymd" (anno, mese, giorno), ma può essere modificato specificando
    "dmy" o "mdy". Se la data non è valida, restituisce una stringa vuota.
    
    _Da Picard 2.7_

en: `$day(date,date_order="ymd")`
    
    Returns the day portion of the specified date.  The default order is "ymd".  This can be changed by specifying
    either "dmy" or "mdy".  If the date is invalid an empty string will be returned.
    
    _Since Picard 2.7_
it: `$day(date,date_order="ymd")`
    
    Restituisce il giorno della data specificata. L'ordine predefinito è "ymd" (anno, mese, giorno), ma può essere modificato specificando
    "dmy" o "mdy". Se la data non è valida, restituisce una stringa vuota.
    
    _Da Picard 2.7_

en: `$dateformat(date,format="%Y-%m-%d",date_order="ymd")`
    
    Returns the input date in the specified `format`, which is based on the standard
        Python `strftime` [format codes](https://strftime.org/). If no `format` is
        specified the date will be returned in the form `2020-02-05`.  If the date or
        format are invalid an empty string will be returned.
    
        The default order for the input date is "ymd".  This can be changed by specifying
        either "dmy" or "mdy".
    Note: Platform-specific formatting codes should be avoided to help ensure the
        portability of scripts across the different platforms.  These codes include:
        remove zero-padding (e.g. `%-d` and `%-m` on Linux or macOS, and their
        equivalent `%#d` and `%#m` on Windows); element length specifiers (e.g.
        `%3Y`); and hanging '%' at the end of the format string.
    
    _Since Picard 2.7_
it: `$dateformat(date,format="%Y-%m-%d",date_order="ymd")`
    
    Restituisce la data di input nel `format` specificato, che si basa sul
        `strftime` standard di Python [format codes](https://strftime.org/).
    Se nessun `format` è specificato, restituisce la data nel formato `2020-02-05`.
    Se la data o il formato non sono validi, restituisce una stringa vuota.
    
        L'ordine predefinito per la data di input è "ymd" (anno, mese, giorno),
    ma può essere cambiato specificando "dmy" o "mdy".
    Nota: codici di formattazione di piattaforme specifiche vanno evitati
        per assicurare la portabilità degli script su piattaforme diverse.
    Questi codici includono: rimozione di zero di riempimento
    (per es. `%-d` e `%-m` su Linux o macOS, e i loro equivalenti `%#d`
    e `%#m` su Windows); specificatori di lunghezza dell'elemento
    (per es. `%3Y`); e '%' sospesi alla fine della stringa del formato.
    _Da Picard 2.7_

en: `$is_multi(name)`
    
    Returns '1' if the argument is a multi-value tag and there are more than one elements, otherwise an empty string.
    
    Example:
    
        $is_multi(%artists%)
    
    Result: 1 if there is more than one artist, otherwise "".
    
    _Since Picard 2.7_
it: `$is_multi(name)`
    
    Restituisce '1' se l'argomento è un tag multi-valore e c'è più di un elemento, altrimenti restituisce una stringa vuota.
    
    Esempio:
    
        $is_multi(%artists%)
    
    Risultato: 1 se c'è più di un artista, altrimenti "".
    
    _Since Picard 2.7_

en: `$cleanmulti(name)`
    
    Removes all empty string elements from the multi-value variable.
    
    Example:
    
        $setmulti(test,one; ; two; three)
        $cleanmulti(test)
    
    Result: Sets the value of 'test' to ["one", "two", "three"].
    
    _Since Picard 2.8_
it: `$cleanmulti(name)`
    
    Rimuove tutti gli elementi stringa vuoti dalla variabile multi-valore.
    
    Esempio:
    
        $setmulti(test,one; ; two; three)
        $cleanmulti(test)
    
    Risultato: imposta il valore di 'test' come ["one", "two", "three"].
    
    _Da Picard 2.8_

en: `$min(type,x,…)`
    
    Returns the minimum value using the comparison specified in `type`.
    
    Possible values of `type` are "int" (integer), "float" (floating point), "text"
    (case-sensitive text), "nocase" (case-insensitive text) and "auto" (automatically
    determine the type of arguments provided), with "auto" used as the default
    comparison method if `type` is not specified.  The "auto" type will use the
    first type that applies to both arguments in the following order of preference:
    "int", "float" and "text".
    
    Can be used with an arbitrary number of arguments.  Multi-value arguments
    will be expanded automatically.
    
    _Since Picard 2.9_
it: `$min(type,x,…)`
    
    Restituisce il valore minimo sulla base del confronto specificato in `type`.
    
    I valori possibili di `type` sono "int" (intero), "float" (virgola mobile),
    "text" (testo che distingue maiuscole/minuscole), "nocase" (testo che non distingue
    maiuscole/minuscole) e "auto" (determina automaticamente il tipo di argomenti forniti),
    con "auto" usato come metodo di confronto predefinito se `type` non è specificato.
    Il tipo "auto" userà il primo tipo che si applica a entrambi gli argomenti
    nel seguente ordine di preferenza: "int", "float" e "text".
    
    Può essere usato con un numero arbitrario di argomenti.
    Gli argomenti multi-valore saranno espansi automaticamente.
    
    _Da Picard 2.9_

en: `$max(type,x,…)`
    
    Returns the maximum value using the comparison specified in `type`.
    
    Possible values of `type` are "int" (integer), "float" (floating point), "text"
    (case-sensitive text), "nocase" (case-insensitive text) and "auto" (automatically
    determine the type of arguments provided), with "auto" used as the default
    comparison method if `type` is not specified.  The "auto" type will use the
    first type that applies to both arguments in the following order of preference:
    "int", "float" and "text".
    
    Can be used with an arbitrary number of arguments.  Multi-value arguments
    will be expanded automatically.
    
    _Since Picard 2.9_
it: `$max(type,x,…)`
    
    Restituisce il valore massimo sulla base del confronto specificato in `type`.
    
    I valori possibili di `type` sono "int" (intero), "float" (virgola mobile),
    "text" (testo che distingue maiuscole/minuscole), "nocase" (testo che non distingue
    maiuscole/minuscole) e "auto" (determina automaticamente il tipo di argomenti forniti),
    con "auto" usato come metodo di confronto predefinito se `type` non è specificato.
    Il tipo "auto" userà il primo tipo che si applica a entrambi gli argomenti
    nel seguente ordine di preferenza: "int", "float" e "text".
    
    Può essere usato con un numero arbitrario di argomenti.
    Gli argomenti multi-valore saranno espansi automaticamente.
    
    _Da Picard 2.9_

en: Error exporting file "%(filename)s": %(error)s.
it: Errore nell'esportazione del file "%(filename)s": %(error)s.

en: Export Script File
it: Esporta file di script

en: Export Script
it: Esporta script

en: Script successfully exported to %s
it: Script esportato con successo in %s

en: Error importing "%(filename)s": %(error)s
it: Errore nell'importazione di "%(filename)s": %(error)s

en: Error decoding "%(filename)s": %(error)s
it: Errore nella decodifica di "%(filename)s": %(error)s

en: Import Script File
it: Importa file di script

en: The file was empty
it: Il file era vuoto

en: Imported from %s
it: Importato da %s

en: Argument is not a dictionary
it: L'argomento non è un dizionario

en: Invalid script package
it: Pacchetto script non valido

en: %s (Copy)
it: %s (Copia)

en: File content not a dictionary
it: Il file non contiene un dizionario

en: Unnamed Script
it: Script senza nome

en: Picard script files
it: File di script di Picard

en: Picard script package
it: Pacchetto script di Picard

en: <br/>Translated to LANG by %s
it: <br/>Tradotto in italiano da %s

en: Icons made by Sambhav Kothari <sambhavs.email@gmail.com> and <a href="http://www.flaticon.com/authors/madebyoliver">Madebyoliver</a>, <a href="http://www.flaticon.com/authors/pixel-buddha">Pixel Buddha</a>, <a href="http://www.flaticon.com/authors/nikita-golubev">Nikita Golubev</a>, <a href="http://www.flaticon.com/authors/maxim-basinski">Maxim Basinski</a>, <a href="https://www.flaticon.com/authors/smashicons">Smashicons</a> from <a href="https://www.flaticon.com">www.flaticon.com</a>
it: Icone realizzate da Sambhav Kothari <sambhavs.email@gmail.com> e <a href="http://www.flaticon.com/authors/madebyoliver">Madebyoliver</a>, <a href="http://www.flaticon.com/authors/pixel-buddha">Pixel Buddha</a>, <a href="http://www.flaticon.com/authors/nikita-golubev">Nikita Golubev</a>, <a href="http://www.flaticon.com/authors/maxim-basinski">Maxim Basinski</a>, <a href="https://www.flaticon.com/authors/smashicons">Smashicons</a> di <a href="https://www.flaticon.com">www.flaticon.com</a>

en: Version %(version)s
it: Versione %(version)s

en: Supported formats
it: Formati supportati

en: Please donate
it: Fai una donazione, per favore

en: Thank you for using Picard. Picard relies on the MusicBrainz database, which is operated by the MetaBrainz Foundation with the help of thousands of volunteers. If you like this application please consider donating to the MetaBrainz Foundation to keep the service running.
it: Grazie per utilizzare Picard. Picard si basa sul database di MusicBrainz, che è mantenuto dalla MetaBrainz Foundation con l'aiuto di migliaia di volontari. Se ti piace questo programma, prendi in considerazione l'idea di fare una donazione alla MetaBrainz Foundation per aiutare a mantenere in funzione il servizio.

en: Donate now!
it: Fai una donazione adesso!

en: Credits
it: Accreditamenti

en: Copyright © %(copyright_years)s %(authors_credits)s and others
it: Copyright © %(copyright_years)s %(authors_credits)s e altri

en: Official website
it: Sito web ufficiale

en: Cover art types
it: Tipi di copertina

en: Please select the contents of the image type 'Include' and 'Exclude' lists.
it: Seleziona i contenuti degli elenchi di tipi immagine 'da includere' e 'da escludere'.

en: Include types list
it: Elenco di tipi da includere

en: Exclude types list
it: Elenco di tipi da escludere

en: CAA images with an image type found in the 'Include' list will be downloaded and used UNLESS they also have an image type found in the 'Exclude' list. Images with types found in the 'Exclude' list will NEVER be used. Image types not appearing in the 'Include' or 'Exclude' lists will not be considered when determining whether or not to download and use a CAA image.
it: Immagini del CAA con un tipo immagine presente nell'elenco 'da includere' saranno scaricate e usate A MENO CHE non abbiano anche un tipo immagine presente nell'elenco 'da escludere'. Immagini con un tipo presente nell'elenco 'da escludere' non saranno MAI usate. Tipi di immagine che non compaiono negli elenchi 'da includere' e 'da escludere' non saranno considerati nel decidere se scaricare e usare o meno un'immagine del CAA.

en: I&nclude all
it: I&ncludi tutti

en: E&xclude all
it: E&scludi tutti

en: C&lear all
it: D&eseleziona tutti

en: Restore &Defaults
it: Ripristina &predefiniti

en: Artist
it: Artista

en: Date
it: Data

en: Labels
it: Etichette

en: Catalog #s
it: Numeri di catalogo

en: Barcode
it: Codice a barre

en: Disambiguation
it: Disambiguazione

en: Refresh List
it: Aggiorna elenco

en: %(name)s (%(count)i release) | %(name)s (%(count)i releases)
it[0]: %(name)s (%(count)i pubblicazione)
it[1]: %(name)s (%(count)i pubblicazioni)
it[2]: %(name)s (%(count)i pubblicazioni)

en: Errored entity
it: Entità con errore

en: Pending entity
it: Entità in corso

en: Saved entity
it: Entità salvata

en: Log view text (debug)
it: Testo visualizzazione registro (debug)

en: Log view text (error)
it: Testo visualizzazione registro (errore)

en: Log view text (info)
it: Testo visualizzazione registro (informazioni)

en: Log view text (warning)
it: Testo visualizzazione registro (avvertenza)

en: Tag added
it: Tag aggiunto

en: Tag changed
it: Tag modificato

en: Tag removed
it: Tag rimosso

en: View release on MusicBrainz
it: Visualizza pubblicazione su MusicBrainz

en: Common images on all tracks
it: Immagini comuni in tutte le tracce

en: Tracks contain different images
it: Le tracce contengono immagini diverse

en: Show more details
it: Mostra più dettagli

en: New Cover Art
it: Nuova copertina

en: Original Cover Art
it: Copertina originale

en: All supported image formats
it: Tutti i formati di immagine supportati

en: Show more details…
it: Mostra più dettagli…

en: Keep original cover art
it: Mantieni la copertina originale

en: Choose local file…
it: Scegli file locale…

en: Replace front cover art
it: Sostituisci copertina frontale

en: Append front cover art
it: Aggiungi copertina frontale

en: YYYY-MM-DD
it: AAAA-MM-GG

en: YYYY
it: AAAA

en: &Load selected files
it: &Carica i file selezionati

en: &Move tagged files here
it: &Sposta qui i file taggati

en: Show &hidden files
it: Mostra i file &nascosti

en: &Set as starting directory
it: &Imposta come cartella iniziale

en: Existing Cover
it: Copertina esistente

en: Type
it: Tipo

en: New Cover
it: Nuova copertina

en: Cover
it: Copertina

en: Double-click to open in external viewer
    Temporary file: %(tempfile)s
    Source: %(sourcefile)s
it: Fai doppio clic per aprire nel visualizzatore esterno
    File temporaneo: %(tempfile)s
    Fonte: %(sourcefile)s

en: Missing temporary file: %(tempfile)s
    Source: %(sourcefile)s
it: File temporaneo mancante: %(tempfile)s
    Fonte: %(sourcefile)s

en: Filename:
it: Nome file:

en: Format:
it: Formato:

en: Size:
it: Dimensione:

en: Length:
it: Durata:

en: Sample rate:
it: Frequenza di campionamento:

en: Bits per sample:
it: Bit per campionamento:

en: Channels:
it: Canali:

en: Artist:
it: Artista:

en: Disc %d
it: Disco %d

en: Tracklist:
it: Elenco tracce:

en: Album Info
it: Informazioni sull'album

en: Track Info
it: Informazioni sulla traccia

en: &Info
it: &Informazioni

en: %i file in this track | %i files in this track
it[0]: %i file in questa traccia
it[1]: %i file in questa traccia
it[2]: %i file in questa traccia

en: Cluster Info
it: Informazioni sul raggruppamento

en: Estimated Time
it: Tempo stimato

en: Files
it: File

en: Albums
it: Album

en: Pending files
it: File in attesa

en: Pending requests
it: Richieste in corso

en: %i image | %i images
it[0]: %i immagine
it[1]: %i immagini
it[2]: %i immagini

en: %i image not in all tracks | %i different images among tracks
it[0]: %i immagine non in tutte le tracce
it[1]: %i immagini diverse tra le tracce
it[2]: %i immagini diverse tra le tracce

en: Title
it: Titolo

en: Length
it: Durata

en: Album Artist
it: Artista album

en: Composer
it: Compositore

en: Disc Subtitle
it: Sottotitolo disco

en: Track No.
it: Nº di traccia

en: Disc No.
it: Nº del disco

en: Catalog No.
it: Nº di catalogo

en: Media
it: Supporti

en: Genre
it: Genere

en: Fingerprint status
it: Status impronte digitali

en: Original Release Date
it: Data di pubblicazione originale

en: Release Date
it: Data di pubblicazione

en: Bad match
it: Corrispondenza scadente

en: Poor match
it: Corrispondenza mediocre

en: Ok match
it: Corrispondenza sufficiente

en: Good match
it: Corrispondenza buona

en: Great match
it: Corrispondenza ottima

en: Excellent match
it: Corrispondenza eccellente

en: Restore default columns
it: Ripristina colonne predefinite

en: Lock columns
it: Blocca colonne

en: &Expand all
it: &Espandi tutto

en: &Collapse all
it: &Comprimi tutto

en: Select &all
it: Seleziona &tutto

en: &Other versions
it: &Altre versioni

en: Loading…
it: Caricamento in corso…

en: Show &more details…
it: Mostra &più dettagli…

en: &Other versions (%d)
it: &Altre versioni (%d)

en: Collections
it: Collezioni

en: P&lugins
it: P&lugin

en: &Run scripts
it: &Esegui script

en: file view
it: visualizzazione file

en: Contains unmatched files and clusters
it: Contiene i file e i raggruppamenti non riconosciuti

en: Clusters
it: Raggruppamenti

en: album view
it: visualizzazione album

en: Contains albums and matched files
it: Contiene gli album e i file riconosciuti

en: Processing error(s): See the Errors tab in the Album Info dialog
it: Errore/i durante l'elaborazione: consulta la scheda Errori nella finestra di dialogo Informazioni sull'album

en: Album modified and complete
it: Album modificato e completo

en: Album unchanged and complete
it: Album non modificato e completo

en: Album modified
it: Album modificato

en: Album unchanged
it: Album non modificato

en: Processing error(s): See the Errors tab in the Track Info dialog
it: Errore/i durante l'elaborazione: consulta la scheda Errori nella finestra di dialogo Informazioni sulla traccia

en: Processing error(s): See the Errors tab in the File Info dialog
it: Errore/i durante l'elaborazione: consulta la scheda Errori nella finestra di dialogo Informazioni sul file

en: Track saved
it: Traccia salvata

en: Pending
it: In corso

en: Fingerprint has already been submitted
it: L'impronta digitale è già stata inviata

en: Unsubmitted fingerprint
it: Impronta digitale non inviata

en: No fingerprint was calculated for this file, use "Scan" or "Generate AcoustID Fingerprints" to calculate the fingerprint.
it: Nessuna impronta digitale è stata calcolata per questo file. Usa "Analizza" o "Genera impronte digitali AcoustID" per calcolare l'impronta digitale.

en: Log
it: Registro

en: Verbosity
it: Verbosità

en: String to highlight
it: Stringa da evidenziare

en: Highlight
it: Evidenzia

en: Clear Highlight
it: Reimposta evidenza

en: Clear Log
it: Svuota registro

en: Save As…
it: Salva come…

en: Save Log View to File
it: Salva vista registro su file

en: File already exists, do you really want to save to this file?
it: Il file è già esistente, vuoi veramente salvare in questo file?

en: Failed to save Log View to file
it: Non è stato possibile salvare la Vista Registro su file

en: Something prevented data to be written to '%s'
it: Qualcosa ha impedito che i dati venissero scritti in '%s'

en: Are you sure you want to clear the log?
it: Sei sicuro di voler svuotare il registro?

en: Activity History
it: Cronologia dell'attività

en: Unsaved Changes
it: Modifiche non salvate

en: Are you sure you want to quit Picard?
it: Sei sicuro di voler chiudere Picard?

en: There is %d unsaved file. Closing Picard will lose all unsaved changes. | There are %d unsaved files. Closing Picard will lose all unsaved changes.
it[0]: C'è %d file non salvato. Chiudendo Picard perderai tutte le modifiche non salvate.
it[1]: Ci sono %d file non salvati. Chiudendo Picard perderai tutte le modifiche non salvate.
it[2]: Ci sono %d file non salvati. Chiudendo Picard perderai tutte le modifiche non salvate.

en: &Quit Picard
it: &Chiudi Picard

en: Ready
it: Pronto

en: Picard listens on this port to integrate with your browser. When you "Search" or "Open in Browser" from Picard, clicking the "Tagger" button on the web page loads the release into Picard.
it: Picard è in ascolto su questa porta per integrarsi con il tuo browser. Quando usi la funzione "Cerca" o "Apri nel browser" da Picard, cliccare sul bottone "Tagger" presente sulla pagina web carica la pubblicazione su Picard.

en: Listening on port %(port)d
it: In ascolto sulla porta %(port)d

en: AcoustID submission not configured
it: Invio AcoustID non configurato

en: You need to configure your AcoustID API key before you can submit fingerprints.
it: Devi configurare la tua chiave API AcoustID prima di poter inviare impronte digitali.

en: Open AcoustID options
it: Apri opzioni AcoustID

en: &Options…
it: &Opzioni…

en: Open &file naming script editor…
it: Apri l'editor di script di &rinominazione file…

en: &Cut
it: &Taglia

en: &Paste
it: &Incolla

en: &Help…
it: &Guida…

en: &About…
it: &Informazioni su…

en: &Donate…
it: &Dona…

en: &Report a Bug…
it: &Segnala un bug…

en: &Support Forum…
it: &Forum di supporto…

en: &Add Files…
it: &Aggiungi file…

en: Add files to the tagger
it: Aggiungi file al tagger

en: Add Fold&er…
it: A&ggiungi cartella…

en: Add a folder to the tagger
it: Aggiungi una cartella al tagger

en: Close Window
it: Chiudi finestra

en: &Save
it: &Salva

en: Save selected files
it: Salva i file selezionati

en: S&ubmit AcoustIDs
it: I&nvia AcoustID

en: Submit acoustic fingerprints
it: Invia impronte digitali acustiche

en: E&xit
it: E&sci

en: &Remove
it: &Elimina

en: Remove selected files/albums
it: Elimina i file/album selezionati

en: Lookup in &Browser
it: Ricerca nel &browser

en: Lookup selected item on MusicBrainz website
it: Cerca l'elemento selezionato sul sito di MusicBrainz

en: Submit cluster as release…
it: Invia raggruppamento come pubblicazione…

en: Submit cluster as a new release to MusicBrainz
it: Invia raggruppamento come nuova pubblicazione a MusicBrainz

en: Submit file as standalone recording…
it: Invia file come registrazione a sé stante…

en: Submit file as a new recording to MusicBrainz
it: Invia file come nuova registrazione a MusicBrainz

en: Submit file as release…
it: Invia file come pubblicazione…

en: Submit file as a new release to MusicBrainz
it: Invia file come nuova pubblicazione a MusicBrainz

en: Search for similar items…
it: Cerca elementi simili…

en: Similar items
it: Elementi simili

en: View similar releases or recordings and optionally choose a different one
it: Visualizza pubblicazioni o registrazioni simili e selezionane un'altra

en: Search for similar albums…
it: Cerca album simili…

en: View similar releases and optionally choose a different release
it: Visualizza pubblicazioni simili e selezionane un'altra

en: Search for similar tracks…
it: Cerca tracce simili…

en: View similar tracks and optionally choose a different release
it: Visualizza tracce simili e seleziona un'altra pubblicazione

en: Show &other album versions…
it: Mostra &altre versioni dell'album…

en: File &Browser
it: &Gestore file

en: &Metadata
it: &Metadati

en: &Cover Art
it: &Copertina

en: &Actions
it: &Azioni

en: Search
it: Cerca

en: Lookup &CD…
it: Ricerca &CD…

en: Lookup the details of the CD in your drive
it: Cerca i dettagli del CD presente nella tua unità disco

en: &Scan
it: &Analizza

en: Use AcoustID audio fingerprint to identify the files by the actual music, even if they have no metadata
it: Usa l'impronta digitale audio AcoustID per identificare i file attraverso il loro contenuto musicale effettivo, anche se non hanno metadati

en: Identify the file using its AcoustID audio fingerprint
it: Identifica il file usando la sua impronta digitale audio AcoustID

en: &Generate AcoustID Fingerprints
it: &Genera impronte digitali AcoustID

en: Generate Fingerprints
it: Genera impronte digitali

en: Generate the AcoustID audio fingerprints for the selected files without doing a lookup
it: Genera le impronte digitali audio AcoustID per i file selezionati senza eseguire una ricerca

en: Generate the AcoustID audio fingerprints for the selected files
it: Genera le impronte digitali audio AcoustID per i file selezionati

en: Cl&uster
it: Ra&ggruppa

en: Cluster files into album clusters
it: Raggruppa file in gruppi per album

en: &Lookup
it: &Cerca

en: Lookup selected items in MusicBrainz
it: Cerca gli elementi selezionati sul sito di MusicBrainz

en: &Info…
it: &Informazioni…

en: &Refresh
it: &Aggiorna

en: &Rename Files
it: &Rinomina file

en: &Move Files
it: &Sposta file

en: Save &Tags
it: Salva &tag

en: Tags From &File Names…
it: Genera tag da nome &file…

en: Parse File Names…
it: Analizza nomi file…

en: Set tags based on the file names
it: Imposta tag in base al nome dei file

en: &Open My Collections in Browser
it: &Apri le mie collezioni nel browser

en: View &Error/Debug Log
it: Visualizza &registro errori/debug

en: View Activity &History
it: Visualizza &cronologia dell'attività

en: Open in &Player
it: Apri nel &lettore multimediale

en: Play the file in your default media player
it: Riproduci il file nel tuo lettore multimediale predefinito

en: Open Containing &Folder
it: Apri &cartella superiore

en: Open the containing folder in your file explorer
it: Apri la cartella superiore in Esplora risorse

en: &Check for Update…
it: &Controlla aggiornamenti…

en: From CD ripper &log file…
it: Da file di &registro del CD ripper…

en: &Edit
it: &Modifica

en: &View
it: &Visualizza

en: &Options
it: &Opzioni

en: &Select file naming script
it: &Seleziona script di rinominazione file

en: &Enable/disable profiles
it: &Abilita/disabilita profili

en: &Tools
it: &Strumenti

en: &Help
it: &Aiuto

en: Actions
it: Azioni

en: Track
it: Traccia

en: &Advanced search
it: &Ricerca avanzata

en: &Builtin search
it: &Ricerca integrata

en: All supported formats
it: Tutti i formati supportati

en: Adding multiple directories from '%(directory)s' …
it: Aggiunta cartelle da '%(directory)s' in corso…

en: Adding directory: '%(directory)s' …
it: Aggiunta cartella '%(directory)s' in corso…

en: Configuration Required
it: Configurazione richiesta

en: Audio fingerprinting is not yet configured. Would you like to configure it now?
it: Il sistema di impronte digitali audio non è ancora configurato. Vuoi configurarlo adesso?

en: Browser integration not enabled
it: Integrazione con browser non abilitata

en: Submitting releases to MusicBrainz requires the browser integration to be enabled. Do you want to enable the browser integration now?
it: Per inviare pubblicazioni a MusicBrainz è necessario abilitare l'integrazione con il browser. Vuoi abilitarla?

en: %(filename)s (error: %(error)s)
it: %(filename)s (errore: %(error)s)

en: %(filename)s (%(similarity)d%%) (error: %(error)s)
it: %(filename)s (%(similarity)d%%) (errore: %(error)s)

en: Authentication Required
it: Autenticazione necessaria

en: Picard needs authorization to access your personal data on the MusicBrainz server. Would you like to log in now?
it: Picard richiede un'autorizzazione per accedere ai tuoi dati personali sul server di MusicBrainz. Vuoi accedere adesso?

en: Authentication failed
it: Autenticazione non riuscita

en: Login failed: %s
it: Accesso non riuscito: %s

en: (different across %d item) | (different across %d items)
it[0]: (diversi in %d elemento)
it[1]: (diversi in %d elementi)
it[2]: (diversi in %d elementi)

en: (missing from %d item) | (missing from %d items)
it[0]: (mancante in %d elemento)
it[1]: (mancante in %d elementi)
it[2]: (mancante in %d elementi)

en: metadata view
it: visualizzazione metadati

en: Displays original and new tags for the selected files
it: Visualizza i tag originali e nuovi per i file selezionati

en: Original Value
it: Valore originale

en: New Value
it: Nuovo valore

en: Add New Tag…
it: Aggiungi nuovo tag…

en: Show Changes First
it: Mostra prima le modifiche

en: Edit…
it: Modifica…

en: Add to 'Preserve Tags' List
it: Aggiungi alla lista di 'tag da mantenere'

en: Remove from 'Preserve Tags' List
it: Rimuovi dalla lista di 'tag da mantenere'

en: Use Original Value | Use Original Values
it[0]: Usa valore originale
it[1]: Usa valori originali
it[2]: Usa valori originali

en: &Copy
it: &Copia

en: <p><strong>Changes made by Picard are not reversible.</strong></p><p>Picard is a very flexible music tagging tool which can rename your files and overwrite the tags. We <strong>strongly recommend</strong> that you:</p><ul><li>read the <a href='{documentation_url}'>User Guide</a> (also available from the Help menu)</li><li>test with copies of your music and work in small batches</li></ul><p>Picard is open source software written by volunteers. It is provided as-is and with no warranty.</p>
it: <p><strong>Le modifiche effettuate da Picard sono irreversibili.</strong></p><p>Picard è uno strumento di tagging musicale molto flessibile che può rinominare i tuoi file e sovrascrivere le tag. È <strong>fortemente consigliato</strong> che tu:</p><ul><li>legga la <a href='{documentation_url}'>Guida per l'utente</a> (disponibile anche dal menù Aiuto)</li><li>faccia dei test con copie dei tuoi file musicali e lavori in piccoli lotti</li></ul><p>Picard è un software open source scritto da volontari. È fornito così com'è e senza alcuna garanzia.</p>

en: Show this message again the next time you start Picard.
it: Mostra di nuovo questo messaggio al prossimo avvio di Picard.

en: New User Warning
it: Avvertenza per nuovi utenti

en: The server %s requires you to login. Please enter your username and password.
it: Il server %s richiede di effettuare l'accesso. Inserisci nome utente e password.

en: The proxy %s requires you to login. Please enter your username and password.
it: Il proxy %s richiede di effettuare l'accesso. Inserisci nome utente e password.

en: Internal player: The format of a media resource isn't (fully) supported
it: Riproduttore interno: il formato di una risorsa multimediale non è supportato (pienamente)

en: Internal player: There are not the appropriate permissions to play a media resource
it: Riproduttore interno: non ci sono i permessi appropriati per riprodurre una risorsa multimediale

en: Internal player: A valid playback service was not found, playback cannot proceed
it: Riproduttore interno: non è stato trovato un servizio di esecuzione valido, l'esecuzione non può essere completata

en: Internal player: error, code=%(code)d, msg=%(message)s
it: Riproduttore interno: errore, codice=%(code)d, messaggio=%(message)s

en: Player
it: Lettore multimediale

en: Play
it: Riproduci

en: Play selected files
it: Riproduci i file selezionati

en: Pause
it: Pausa

en: Pause or resume current playback
it: Metti in pausa o riprendi l'esecuzione attuale

en: Change playback speed
it: Cambia la velocità di riproduzione

en: Playback speed
it: Velocità di riproduzione

en: Change audio volume
it: Cambia il volume dell'audio

en: Audio volume
it: Volume

en: Perform this check again the next time you start Picard.
it: Esegui di nuovo questo controllo al prossimo avvio di Picard.

en: Picard Plugins Update
it: Aggiornamento dei plugin di Picard

en: There is an update available for one of your currently installed plugins: | There are updates available for your currently installed plugins:
it[0]: C'è un aggiornamento disponibile per uno dei plugin che hai installato:
it[1]: Ci sono degli aggiornamenti disponibili per i plugin che hai installato:
it[2]: Ci sono degli aggiornamenti disponibili per i plugin che hai installato:

en: Do you want to update the plugin now? | Do you want to update the plugins now?
it[0]: Vuoi aggiornare il plugin adesso?
it[1]: Vuoi aggiornare i plugin adesso?
it[2]: Vuoi aggiornare i plugin adesso?

en: plus {extra_file_count:,d} other plugin. | plus {extra_file_count:,d} other plugins.
it[0]: più {extra_file_count:,d} altro plugin.
it[1]: più {extra_file_count:,d} altri plugin.
it[2]: più {extra_file_count:,d} altri plugin.

en: Failed to submit rating for track '%(track_title)s' due to server error %(error)d
it: Non è stato possibile inviare la valutazione per la traccia '%(track_title)s' a causa dell' errore del server %(error)d

en: overwrite existing metadata (tags) within the file | overwrite existing metadata (tags) within the files
it[0]: sovrascriverà i metadati (tag) esistenti nel file
it[1]: sovrascriverà i metadati (tag) esistenti nei file
it[2]: sovrascriverà i metadati (tag) esistenti nei file

en: rename the file | rename the files
it[0]: rinominerà il file
it[1]: rinominerà i file
it[2]: rinominerà i file

en: move the file to a different location | move the files to a different location
it[0]: sposterà il file in una nuova posizione
it[1]: sposterà i file in una nuova posizione
it[2]: sposterà i file in una nuova posizione

en: You are about to save {file_count:,d} file and this will: | You are about to save {file_count:,d} files and this will:
it[0]: Stai per salvare {file_count:,d} file e ciò:
it[1]: Stai per salvare {file_count:,d} file e ciò:
it[2]: Stai per salvare {file_count:,d} file e ciò:

en: <strong>This action cannot be undone.</strong> Do you want to continue?
it: <strong>Questa azione non può essere annullata.</strong> Vuoi continuare?

en: There are no actions selected. No changes will be saved.
it: Nessuna azione selezionata. Nessun cambiamento verrà salvato.

en: Don't show this warning again.
it: Non mostrare più questa avvertenza.

en: File Save Warning
it: Avvertenza sul salvataggio di file

en: Renaming options are disabled
it: Opzioni di rinominazione disabilitate

en: If you select files from the Cluster pane or Album pane prior to opening the Options screen, up to %u files will be randomly chosen from your selection as file naming examples.  If you have not selected any files, then some default examples will be provided.
it: Se selezioni dei file dal pannello dei raggruppamenti o dal pannello degli album prima di aprire le Opzioni, fino a %u file saranno scelti casualmente all'interno della tua selezione come esempi di rinominazione file. Se non hai selezionato alcun file, ti saranno mostrati alcuni esempi predefiniti.

en: Reload up to %u items chosen at random from files selected in the main window
it: Ricarica fino a %u elementi scelti a caso tra i file selezionati nella finestra principale

en: Confirm
it: Conferma

en: File naming script editor
it: Editor di script di rinominazione file

en: Reset
it: Reimposta

en: Make It So!
it: Applica!

en: &Import a script file
it: &Importa un file di script

en: Import a file as a new script
it: Importa un file come un nuovo script

en: &Export a script file
it: &Esporta un file di script

en: Export the script to a file
it: Esporta lo script in un file

en: &Reset all scripts
it: &Reimposta tutti gli script

en: Reset all scripts to the saved values
it: Reimposta tutti gli script ai valori salvati

en: &Save and exit
it: &Salva ed esci

en: Save changes to the script settings and exit
it: Salva le modifiche alle impostazioni degli script ed esci

en: E&xit without saving
it: &Esci senza salvare

en: Close the script editor without saving changes
it: Chiudi l'editor di script senza salvare le modifiche

en: View/Edit Script &Metadata
it: Visualizza/Modifica i &metadati dello script

en: Display the details for the script
it: Visualizza i dettagli sullo script

en: Add a &new script
it: Aggiungi un &nuovo script

en: &Copy the current script
it: &Copia lo script attuale

en: Save a copy of the script as a new script
it: Salva una copia dello script come un nuovo script

en: &Delete the current script
it: &Rimuovi lo script attuale

en: Delete the script
it: Rimuovi lo script

en: &Reload random example files
it: &Ricarica file di esempio casuali

en: &Show documentation
it: &Mostra documentazione

en: View the scripting documentation in a sidebar
it: Visualizza la documentazione sullo scripting in una barra laterale

en: &Scripting documentation…
it: Documentazione sullo &scripting…

en: Open the scripting documentation in your browser
it: Apri la documentazione sullo scripting nel tuo browser

en: Empty / blank script
it: Script vuoto

en: At least one unsaved script has been attached to an option profile.
    
       Profile: {profile_title}
       Script: {old_script_title}
    
    Continuing without saving will reset the selected script in the profile to:
    
       {new_script_title}
    
    Are you sure that you want to continue?
it: Almeno uno script non salvato è stato collegato a un profilo opzioni.
    
       Profilo: {profile_title}
       Script: {old_script_title}
    
    Continuare senza salvare reimposterà lo script selezionato nel profilo in:
    
       {new_script_title}
    
    Sei sicuro di voler continuare?

en: There is already a script with that title.
it: È già presente uno script con quel titolo.

en: The script title must not be empty.
it: Il titolo dello script non può essere vuoto.

en: Error Deleting Script
it: Errore nell'eliminazione dello script

en: The script could not be deleted because it is used in one of the user profiles.
    
    Profile: %s
it: Non è stato possibile eliminare lo script perché è in uso in uno dei profili utente.
    
    Profilo: %s

en: Are you sure that you want to delete the script?
it: Sei sicuro di voler rimuovere lo script?

en: File Error
it: Errore file

en: A script named "{script_name}" already exists.
    
    Do you want to overwrite it, add as a copy or cancel?
it: Uno script chiamato "{script_name}" è già esistente.
    
    Vuoi sovrascriverlo, aggiungere una copia o annullare?

en: Overwrite
it: Sovrascrivi

en: Copy
it: Copia

en: The file naming format must not be empty.
it: Il formato di rinominazione dei file non può essere vuoto.

en: Script Details
it: Dettagli sullo script

en: There are unsaved changes to the current metadata.
    
    Do you want to continue and lose these changes?
it: Sono presenti modifiche non salvate ai metadati attuali.
    
    Vuoi continuare e perdere queste modifiche?

en: Script error in "%(script)s": %(message)s
it: Errore script in "%(script)s": %(message)s

en: File Name
it: Nome file

en: About Picard
it: Informazioni su Picard

en: CD Lookup
it: Ricerca CD

en: The following releases on MusicBrainz match the CD:
it: Le seguenti pubblicazioni presenti su MusicBrainz corrispondono al CD:

en: No matching releases found for this disc.
it: Non è stata trovata nessuna pubblicazione corrispondente a questo disco.

en: Submit disc ID
it: Invia ID disco

en: &Load into Picard
it: &Carica su Picard

en: &Submit disc ID
it: &Invia ID disco

en: &Cancel
it: &Annulla

en: Edit Tag
it: Modifica tag

en: Edit value
it: Modifica valore

en: Add value
it: Aggiungi valore

en: Remove value
it: Elimina valore

en: Move selected value up
it: Sposta il valore selezionato verso l'alto

en: Move selected value down
it: Sposta il valore selezionato verso il basso

en: Exception Language Script Selector
it: Selettore sistema di scrittura di eccezione

en: Selected Scripts
it: Sistemi di scrittura selezionati

en: Selected language script match threshold:
it: Soglia di corrispondenza per il sistema di scrittura selezionato:

en: Move selected language script up
it: Sposta il sistema di scrittura selezionato verso l'alto

en: Add to selected language scripts
it: Aggiungi ai sistemi di scrittura selezionati

en: Remove selected language script
it: Rimuovi il sistema di scrittura selezionato

en: Move selected language script down
it: Sposta il sistema di scrittura selezionato verso il basso

en: Available Language Scripts
it: Sistemi di scrittura disponibili

en: &Error
it: &Errore

en: A&rtwork
it: I&llustrazioni

en: Form
it: Modulo

en: Locale Selector
it: Selettore ambiente linguistico

en: Selected Locales
it: Ambienti linguistici selezionati

en: Move selected locale up
it: Sposta l'ambiente linguistico selezionato verso l'alto

en: Add to selected locales
it: Aggiungi agli ambienti linguistici selezionati

en: Remove selected locale
it: Rimuovi l'ambiente linguistico selezionato

en: Move selected locale down
it: Sposta l'ambiente linguistico selezionato verso il basso

en: Available Locales
it: Ambienti linguistici disponibili

en: Options
it: Opzioni

en: Advanced options
it: Opzioni avanzate

en: Ignore file paths matching the following regular expression:
it: Ignora percorsi file che corrispondono alla seguente espressione regolare:

en: Ignore track duration difference under this number of seconds
it: Ignora la differenza di durata delle tracce sotto questo numero di secondi

en: Ignore the following tracks when determining whether a release is complete
it: Ignora le seguenti tracce nel determinare se una pubblicazione è completa

en: Video tracks
it: Tracce video

en: Data tracks
it: Tracce dati

en: Pregap tracks
it: Tracce pregap

en: Silent tracks
it: Tracce silenziose

en: Tags to ignore for comparison:
it: Tag da ignorare per il confronto:

en: Profiles Attached to Options
it: Profili collegati alle opzioni

en: CD-ROM device to use for lookups:
it: Unità CD da usare per le ricerche:

en: Default CD-ROM drive to use for lookups:
it: Unità CD predefinita da usare per le ricerche:

en: Use the following file name for images:
it: Usa il seguente nome file per le immagini:

en: Overwrite the file if it already exists
it: Sovrascrivi il file se è già presente

en: Cover Art Providers
it: Fornitori di copertine

en: Reorder Priority:
it: Priorità di riordino:

en: Move selected item up
it: Sposta l'oggetto selezionato verso l'alto

en: Move selected item down
it: Sposta l'oggetto selezionato verso il basso

en: Audio Fingerprinting
it: Impronte digitali audio

en: Do not use audio fingerprinting
it: Non usare impronte digitali audio

en: Use AcoustID
it: Usa AcoustID

en: AcoustID Settings
it: Impostazioni AcoustID

en: Ignore existing AcoustID fingerprints
it: Ignora impronte digitali AcoustID esistenti

en: Save AcoustID fingerprints to file tags
it: Salva impronte digitali AcoustID nei tag dei file

en: Maximum threads to use for calculator:
it: Numero massimo di thread da usare per il calcolatore:

en: Fingerprint calculator:
it: Calcolatore impronte digitali:

en: Browse…
it: Sfoglia…

en: Download…
it: Scarica…

en: API key:
it: Chiave API:

en: Get API key…
it: Ottieni chiave API…

en: MusicBrainz Server
it: Server MusicBrainz

en: You have configured an unofficial MusicBrainz server. By default submissions of releases, recordings and disc IDs will go to the primary database on musicbrainz.org.
it: Hai configurato un server non ufficiale di MusicBrainz. Di default, gli invii di pubblicazioni, registrazioni e ID disco andranno al database principale su musicbrainz.org.

en: Submit data to the configured server
it: Invia dati al server configurato

en: Port:
it: Porta:

en: Server address:
it: Indirizzo server:

en: Log in
it: Accedi

en: Log out
it: Disconnettiti

en: Update Checking
it: Controllo aggiornamenti in corso

en: Days between checks:
it: Giorni di intervallo tra i controlli:

en: Updates to check:
it: Aggiornamenti da controllare:

en: Fall back on album's artists genres if no genres are found for the release or release group
it: Ripiega sui generi degli artisti dell'album se non trovi generi per la pubblicazione o il gruppo di pubblicazioni

en: Minimal genre usage:
it: Utilizzo minimo del genere:

en: Maximum number of genres:
it: Numero massimo di generi:

en: Join multiple genres with:
it: Unisci più generi con:

en: Genres or folksonomy tags to include or exclude, one per line:
it: Generi o tag di folksonomia da includere o escludere, uno per riga:

en: Playground for genres or folksonomy tags filters (cleared on exit):
it: Spazio di prova per filtri su generi o tag di folksonomia (cancellato all'uscita):

en: Appearance
it: Aspetto

en: User interface language:
it: Lingua dell'interfaccia utente:

en: User interface color theme:
it: Tema colore dell'interfaccia utente:

en: Miscellaneous
it: Varie

en: Use advanced query syntax
it: Usa sintassi avanzata di query

en: Show the new user dialog when starting Picard
it: Mostra la finestra di dialogo per nuovi utenti all'avvio di Picard

en: Begin browsing in the following directory:
it: Esplora partendo dalla seguente cartella:

en: Colors
it: Colori

en: Customize Action Toolbar
it: Personalizza barra degli strumenti azione

en: Add a new button to Toolbar
it: Aggiungi un nuovo pulsante alla barra degli strumenti

en: Add Action
it: Aggiungi azione

en: Insert a separator
it: Inserisci un separatore

en: Add Separator
it: Aggiungi separatore

en: Remove button from toolbar
it: Rimuovi pulsante dalla barra degli strumenti

en: Show the below tags above all other tags in the metadata view
it: Mostra i tag qui sotto più in alto di ogni altro tag nella visualizzazione metadati

en: Configuration File:
it: File di configurazione:

en: Open folder
it: Apri cartella

en: Load Backup
it: Carica backup

en: Save Backup
it: Salva backup

en: Remove selected options
it: Rimuovi le opzioni selezionate

en: Select all
it: Seleziona tutto

en: Thresholds
it: Soglie

en: Minimal similarity for matching files to tracks:
it: Somiglianza minima per associare i file alle tracce:

en: Minimal similarity for file lookups:
it: Somiglianza minima per ricerca file:

en: Minimal similarity for cluster lookups:
it: Somiglianza minima per ricerca raggruppamento:

en: Translate artist names to these locales where possible:
it: Traduci nomi degli artisti in questi ambienti linguistici ove possibile:

en: Select…
it: Seleziona…

en: Ignore artist name translation for these language scripts:
it: Ignora le traduzioni dei nomi degli artisti per questi sistemi di scrittura:

en: Use track relationships
it: Usa le relazioni delle tracce

en: Custom Fields
it: Campi personalizzati

en: Various artists:
it: Artisti vari:

en: Standalone recordings:
it: Registrazioni a sé stanti:

en: Default
it: Predefinito

en: Web Proxy
it: Proxy web

en: Username:
it: Nome utente:

en: Request timeout in seconds:
it: Scadenza richieste in secondi:

en: Browser Integration
it: Integrazione con browser

en: Default listening port:
it: Porta di ascolto predefinita:

en: Plugins
it: Plugin

en: Name
it: Nome

en: Version
it: Versione

en: Install plugin…
it: Installa plugin…

en: Open plugin folder
it: Apri cartella plugin

en: Reload List of Plugins
it: Ricarica elenco plugin

en: Details
it: Dettagli

en: Option Profile(s)
it: Profili opzione

en: Move profile up
it: Sposta profilo verso l'alto

en: Move profile down
it: Sposta profilo verso il basso

en: Picard saves the ratings together with an e-mail address identifying the user who did the rating. That way different ratings for different users can be stored in the files. Please specify the e-mail you want to use to save your ratings.
it: Picard salva le valutazioni insieme all'indirizzo email che identifica l'utente che le ha create. In questo modo è possibile salvare nei file valutazioni differenti per ogni utente. Specifica l'email che vuoi usare per salvare le tue valutazioni.

en: Add to preferred release countries
it: Aggiungi ai paesi di pubblicazione preferiti

en: Remove from preferred release countries
it: Rimuovi dai paesi di pubblicazione preferiti

en: Add to preferred release formats
it: Aggiungi ai formati di pubblicazione preferiti

en: Remove from preferred release formats
it: Rimuovi dai formati di pubblicazione preferiti

en: Move files when saving
it: Sposta i file al salvataggio

en: Destination directory:
it: Cartella di destinazione:

en: Move additional files (case insensitive):
it: Sposta file aggiuntivi (ignora maiuscole/minuscole):

en: Rename files when saving
it: Rinomina i file al salvataggio

en: Selected file naming script:
it: Script di rinominazione file selezionato:

en: Edit file naming script…
it: Modifica script di rinominazione file…

en: Files will be named like this:
it: I file saranno rinominati in questo modo:

en: Before
it: Prima

en: After
it: Dopo

en: Reload examples
it: Ricarica esempi

en: Customize…
it: Personalizza…

en: Allow paths longer than 259 characters
it: Permetti percorsi più lunghi di 259 caratteri

en: Replace directory separators with:
it: Sostituisci i separatori di cartelle con:

en: Enable Tagger Script(s)
it: Abilita script del tagger

en: Tagger scripts that have been activated below will be executed automatically for each track of a release loaded from MusicBrainz.
it: Gli script del tagger che sono stati attivati qui sotto saranno eseguiti automaticamente per ogni traccia delle pubblicazioni caricate da MusicBrainz.

en: Enter your tagger script here.
it: Inserisci qui il tuo script per taggare.

en: Move tagger script up
it: Sposta script del tagger verso l'alto

en: Move tagger script down
it: Sposta script del tagger verso il basso

en: Add new tagger script
it: Aggiungi nuovo script del tagger

en: Remove the selected tagger script
it: Rimuovi lo script del tagger selezionato

en: Remove tagger script
it: Rimuovi script del tagger

en: Import
it: Importa

en: Export
it: Esporta

en: Documentation
it: Documentazione

en: Write tags to files
it: Scrivi tag nei file

en: Before Tagging
it: Prima di taggare

en: Preserve these tags from being cleared or overwritten with MusicBrainz data:
it: Proteggi questi tag dalla cancellazione o dalla sovrascrittura con dati di MusicBrainz:

en: AAC files
it: File AAC

en: Picard can save APEv2 tags to pure AAC files, which by default do not support tagging. APEv2 tags in AAC are supported by some players, but players not supporting AAC files with APEv2 tags can have issues loading and playing those files. To deal with this you can choose whether to save tags to those files.
it: Picard può salvare tag APEv2 nei file AAC puri, che di default non supportano i tag. I tag APEv2 nei file AAC sono supportati da alcuni riproduttori, ma i riproduttori che non supportano file AAC con tag APEv2 possono avere problemi a caricare e riprodurre quei file. Per ovviare a ciò puoi scegliere se salvare tag in quei file.

en: Save APEv2 tags
it: Salva tag APEv2

en: Do not save tags
it: Non salvare i tag

en: AC3 files
it: File AC3

en: Picard can save APEv2 tags to pure AC3 files, which by default do not support tagging. APEv2 tags in AC3 are supported by some players, but players not supporting AC3 files with APEv2 tags can have issues loading and playing those files. To deal with this you can choose whether to save tags to those files.
it: Picard può salvare tag APEv2 nei file AC3 puri, che di default non supportano i tag. I tag APEv2 nei file AC3 sono supportati da alcuni riproduttori, ma i riproduttori che non supportano file AC3 con tag APEv2 possono avere problemi a caricare e riprodurre quei file. Per ovviare a ciò puoi scegliere se salvare tag in quei file.

en: ID3v2 Version
it: Versione ID3v2

en: Join multiple ID3v2.3 tags with:
it: Unisci più tag ID3v2.3 con:

en: <html><head/><body><p>Default is '/' to maintain compatibility with previous Picard releases.</p><p>New alternatives are ';_' or '_/_' or type your own. </p></body></html>
it: <html><head/><body><p>L'impostazione predefinita è '/' per mantenere la compatibilità con le versioni precedenti di Picard.</p><p>In alternativa ora puoi inserire ';_' o '_/_', oppure usare un tuo connettore personalizzato.</p></body></html>

en: Also include ID3v1 tags in the files
it: Includi anche i tag ID3v1 nei file

en: WAVE files
it: File WAVE

en: Picard will tag WAVE files using ID3v2 tags. This is not supported by all software. For compatibility with software which does not support ID3v2 tags in WAVE files additional RIFF INFO tags can be written to the files. RIFF INFO has only limited support for tags and character encodings.
it: Picard tagga i file WAVE usando tag ID3v2. Ciò non è supportato da tutti i software. Per assicurare la compatibilità con i software che non supportano i tag ID3v2 nei file WAVE, è possibile scrivere tag RIFF INFO aggiuntivi nei file. RIFF INFO ha un supporto limitato per i tag e le codifiche di caratteri.

en: Also include RIFF INFO tags in the files
it: Includi anche i tag RIFF INFO nei file

en: Authentication required
it: Autenticazione necessaria

en: Download only cover art images matching selected types
it: Scarica solo immagini di copertina dei tipi selezionati

en: Select types…
it: Seleziona tipi…

en: Only use images of the following size:
it: Usa solo immagini della seguente dimensione:

en: Download only approved images
it: Scarica solo immagini approvate

en: Local cover art files match the following regular expression:
it: I file di copertina locali corrispondono alla seguente espressione regolare:

en: First group in the regular expression, if any, will be used as type, ie. cover-back-spine.jpg will be set as types Back + Spine. If no type is found, it will default to Front type.
it: Il primo gruppo nell'espressione regolare, se ve ne sono, sarà usato come tipo, per es. copertina-retro-dorso.jpg imposterà i tipi Retro + Dorso. Se nessun tipo è trovato, il tipo predefinito sarà Fronte.

en: Select the file naming script to load into the editor
it: Seleziona lo script di rinominazione file da caricare nell'editor

en: Title:
it: Titolo:

en: File Naming Script Metadata
it: Metadati script di rinominazione file

en: Version number of the file naming script.
it: Numero di versione dello script di rinominazione file.

en: Last Updated:
it: Ultima modifica:

en: Date and time the file naming script was last updated (UTC).
it: Data e ora (UTC) in cui lo script di rinominazione file è stato modificato l'ultima volta.

en: Now
it: In questo momento

en: Author:
it: Autore:

en: Version:
it: Versione:

en: License:
it: Licenza:

en: License under which the file naming script is available.
it: Licenza sotto la quale è disponibile lo script di rinominazione file.

en: Description:
it: Descrizione:

en: Brief description of the file naming script, including any required plugins.
it: Breve descrizione dello script di rinominazione file, compresi eventuali plugin richiesti.

en: The author of the file naming script.
it: L'autore dello script di rinominazione file.

en: Scripting Documentation
it: Documentazione sullo scripting

en: Convert File Names to Tags
it: Converti nomi dei file in tag

en: Replace underscores with spaces
it: Sostituisci i trattini bassi con spazi

en: &Preview
it: &Anteprima

en: Add new tag
it: Aggiungi nuovo tag

en: Move tag up
it: Sposta tag in alto

en: Move tag down
it: Sposta tag in alto

en: Remove selected tags
it: Rimuovi i tag selezionati

en: Remove tags
it: Rimuovi tag

en: Character
it: Personaggio

en: Replacement
it: Sostituzione

en: &Ok
it: &OK

en: Clos&e
it: &Chiudi

en: Regex Error
it: Errore nell'espressione regolare

en: &Restore all Defaults
it: &Ripristina tutte le impostazioni predefinite

en: Reset all of Picard's settings
it: Reimposta tutte le impostazioni di Picard

en: Reset all settings for current option page
it: Reimposta tutte le impostazioni di questa pagina

en: Attached Profiles
it: Profili collegati

en: Show which profiles are attached to the options on this page
it: Mostra quali profili sono collegati alle opzioni su questa pagina

en: The options on this page are not currently available to be managed using profiles.
it: Non è attualmente possibile gestire le opzioni su questa pagina usando i profili.

en: Unknown profile
it: Profilo sconosciuto

en: This option will be saved to profile: %s
it: Quest'opzione sarà salvata nel profilo: %s

en: Unexpected error
it: Errore inatteso

en: You are about to reset your options for this page.
it: Stai per reimpostare le tue opzioni per questa pagina.

en: Warning! This will reset all of your settings.
it: Attenzione! Questo reimposterà tutte le tue impostazioni.

en: Confirm Reset
it: Conferma reimpostazione

en: Are you sure?
it: Sei sicuro?

en: Option
it: Opzione

en: Profiles Attached to Options in %s Section
it: Profili collegati alle opzioni nella sezione %s

en:  [Enabled]
it:  [Abilitato]

en: None
it: Nessuna

en: Fingerprinting
it: Impronte digitali

en: Please select a valid fpcalc executable.
it: Seleziona un eseguibile fpcalc valido.

en: Invalid fpcalc executable
it: Eseguibile fpcalc non valido

en: Logged in as <b>%s</b>.
it: Accesso effettuato come <b>%s</b>.

en: <html><head/><body>
    <p>Lines not starting with <b>-</b> or <b>+</b> are ignored.</p>
    <p>One expression per line, case-insensitive</p>
    <p>Examples:</p>
    <p><b>
    #comment<br/>
    !comment<br/>
    comment
    </b></p>
    <p><u>Strict filtering:</u></p>
    <p>
    <b>-word</b>: exclude <i>word</i><br/>
    <b>+word</b>: include <i>word</i>
    </p>
    <p><u>Wildcard filtering:</u></p>
    <p>
    <b>-*word</b>: exclude all genres ending with <i>word</i><br/>
    <b>+word*</b>: include all genres starting with <i>word</i><br/>
    <b>+wor?</b>: include all genres starting with <i>wor</i> and ending with an arbitrary character<br/>
    <b>+wor[dk]</b>: include all genres starting with <i>wor</i> and ending with <i>d</i> or <i>k</i><br/>
    <b>-w*rd</b>: exclude all genres starting with <i>w</i> and ending with <i>rd</i>
    </p>
    <p><u>Regular expressions filtering (Python re syntax):</u></p>
    <p><b>-/^w.rd+/</b>: exclude genres starting with <i>w</i> followed by any character, then <i>r</i> followed by at least one <i>d</i>
    </p>
    </body></html>
it: <html><head/><body>
    <p>Le righe che non iniziano con <b>-</b> o <b>+</b> sono ignorate.</p>
    <p>Un'espressione per linea, ignora maiuscole/minuscole</p>
    <p>Esempi:</p>
    <p><b>
    #commento<br/>
    !commento<br/>
    commento
    </b></p>
    <p><u>Filtro rigoroso:</u></p>
    <p>
    <b>-parola</b>: esclude <i>parola</i><br/>
    <b>+parola</b>: include <i>parola</i>
    </p>
    <p><u>Filtro basato su caratteri jolly:</u></p>
    <p>
    <b>-*parola</b>: esclude tutti i generi che finiscono con <i>parola</i><br/>
    <b>+parola*</b>: include tutti i generi che iniziano con <i>parola</i><br/>
    <b>+parol?</b>: include tutti i generi che iniziano con <i>parol</i> e finiscono con un carattere arbitrario<br/>
    <b>+paro[dk]</b>: include tutti i generi che iniziano con <i>paro</i> e finiscono con <i>d</i> o <i>k</i><br/>
    <b>-p*rola</b>: esclude tutti i generi che iniziano con <i>p</i> e finiscono con <i>rola</i>
    </p>
    <p><u>Filtro basato su espressioni regolari (sintassi Python):</u></p>
    <p><b>-/^p.ro+/</b>: esclude i generi che iniziano con <i>p</i> seguita da qualsiasi carattere, poi <i>r</i> seguita da almeno una <i>d</i>
    </p>
    </body></html>

en: <html><head/><body>
    <p>You can add genres to test filters against, one per line.<br/>
    This playground will not be preserved on Options exit.
    </p>
    <p>
    Red background means the tag will be skipped.<br/>
    Green background means the tag will be kept.
    </p>
    </body></html>
it: <html><head/><body>
    <p>Puoi aggiungere generi uno per riga per testare i filtri.<br/>
    Il contenuto di questo spazio di prova non verrà salvato all'uscita dalle Opzioni.
    </p>
    <p>
    Uno sfondo rosso significa che il tag sarà saltato.<br/>
    Uno sfondo verde significa che il tag sarà mantenuto.
    </p>
    </body></html>

en: Genres
it: Generi

en: The default color scheme based on the operating system display settings
it: Lo schema colori predefinito in base alle impostazioni di visualizzazione del sistema operativo

en: Dark
it: Scuro

en: A dark display theme
it: Un tema di visualizzazione scuro

en: Light
it: Chiaro

en: A light display theme
it: Un tema di visualizzazione chiaro

en: System
it: Sistema

en: The Qt5 theme configured in the desktop environment
it: Il tema Qt5 configurato nell'ambiente desktop

en: System default
it: Predefinita del sistema

en: Theme changed
it: Tema cambiato

en: You have changed the application theme. You have to restart Picard in order for the change to take effect.
it: Hai cambiato il tema dell'applicazione. Devi riavviare Picard per applicare il cambiamento.

en: Please note that using the system theme might cause the user interface to be not shown correctly. If this is the case select the "Default" theme option to use Picard's default theme again.
it: Usare il tema di sistema può far sì che l'interfaccia utente non sia visualizzata correttamente. In questo caso, seleziona l'opzione "Predefinito" per usare di nuovo il tema predefinito di Picard.

en: Language changed
it: Lingua cambiata

en: You have changed the interface language. You have to restart Picard in order for the change to take effect.
it: Hai cambiato la lingua dell'interfaccia. Riavvia Picard affinché la modifica abbia effetto.

en: Choose a color
it: Scegli un colore

en: Colors changed
it: Colori cambiati

en: You have changed the interface colors. You may have to restart Picard in order for the changes to take effect.
it: Hai cambiato i colori dell'interfaccia. Riavvia Picard affinché la modifica abbia effetto.

en: Action Toolbar
it: Barra degli strumenti azione

en: Add Folder
it: Aggiungi cartella

en: Add Files
it: Aggiungi file

en: Cluster
it: Raggruppa

en: Lookup
it: Cerca

en: Scan
it: Analizza

en: Lookup in Browser
it: Ricerca nel browser

en: Save
it: Salva

en: Submit AcoustIDs
it: Invia AcoustID

en: Open in Player
it: Apri nel lettore multimediale

en: Lookup CD…
it: Ricerca CD…

en: Drag and Drop to re-order
it: Trascina per riordinare

en: Top Tags
it: Tag più usati

en: Maintenance
it: Manutenzione

en: This allows you to remove unused option settings from the configuration INI file.
    
    Settings that are found in the configuration file that do not appear on any option settings page will be listed below. If your configuration file does not contain any unused option settings, then the list will be empty and the removal checkbox will be disabled.
    
    Note that unused option settings could come from plugins that have been uninstalled, so please be careful to not remove settings that you may want to use later when the plugin is reinstalled. Options belonging to plugins that are installed but currently disabled will not be listed for possible removal.
    
    To remove one or more settings, first enable the removal by checking the "Remove selected options" box. You can then select the settings to remove by checking the box next to the setting. When you choose "Make It So!" to save your option settings, the selected items will be removed.
it: Quest'opzione ti permette di rimuovere le impostazioni di opzioni inutilizzate dal file INI di configurazione.
    
    Le impostazioni trovate nel file di configurazione che non compaiono in nessuna pagina di impostazioni di opzione sono elencate qui sotto. Se il tuo file di configurazione non contiene nessuna impostazione di opzione inutilizzata, la lista sarà vuota e la casella di spunta per rimuoverle sarà disabilitata.
    
    Le impostazioni di opzione inutilizzate potrebbero provenire da plugin che sono stati disinstallati, perciò fai attenzione a non rimuovere impostazioni che potresti voler usare in futuro reinstallando il plugin. Le opzioni appartenenti a plugin installati ma attualmente disabilitati non saranno elencate per la rimozione.
    
    Per rimuovere una o più impostazioni, per prima cosa abilita la rimozione dando la spunta alla casella "Rimuovi opzioni selezionate". Potrai poi selezionare le impostazioni da rimuovere dando la spunta alla casella a fianco di ogni impostazione. Quando clicchi su "Applica" per salvare le tue impostazioni di opzione, gli elementi selezionati saranno rimossi.

en: Value
it: Valore

en: The configuration file currently contains %(totalcount)d option settings, %(unusedcount)d which are unused.
it: Il file di configurazione contiene attualmente %(totalcount)d impostazioni di opzione, di cui %(unusedcount)d inutilizzate.

en: Configuration files
it: File di configurazione

en: Backup Configuration File
it: File di configurazione di backup

en: There was a problem backing up the configuration file. Please see the logs for more details.
it: Si è verificato un problema durante il salvataggio del file di configurazione. Controlla il registro per più dettagli.

en: Configuration successfully backed up to %s
it: Configurazione salvata con successo in %s

en: Load Backup Configuration File
it: Carica file di configurazione di backup

en: Loading a backup configuration file will replace the current configuration settings. A backup copy of the current file will be saved automatically.
    
    Do you want to continue?
it: Caricare un file di configurazione di backup sostituirà le impostazioni di configurazione attuali. Una copia di backup del file attuale sarà salvata automaticamente.
    
    Vuoi continuare?

en: Configuration successfully loaded from %s
it: Configurazione caricata con successo da %s

en: There was a problem restoring the configuration file. Please see the logs for more details.
it: Si è verificato un problema durante il ripristino del file di configurazione. Controlla il registro per più dettagli.

en: Confirm Remove
it: Conferma rimozione

en: Are you sure you want to remove the selected option settings?
it: Sei sicuro di voler rimuovere le impostazioni di opzioni selezionate?

en: Matching
it: Associazioni

en: Each selected script includes a matching threshold value used to determine if that script should be used. When an artist name is evaluated to determine if it matches one of your selected scripts, it is first parsed to determine which scripts are represented in the name, and what weighted percentage of the name belongs to each script. Then each of your selected scripts are checked, and if the name contains characters belonging to the script and the percentage of script characters in the name meets or exceeds the match threshold specified for the script, then the artist name will not be translated.
it: Ogni script selezionato comprende un valore soglia di corrispondenza utlizzato per determinare se usare quello script. Quando un nome artista viene valutato per determinare se corrisponde ad uno dei tuoi script selezionati, per prima cosa viene analizzato per determinare quali script sono usati nel nome e quale percentuale ponderata del nome appartiene ad ogni script. Poi ognuno dei tuoi script selezionati viene controllato, e se il nome contiene caratteri che appartengono a quello script e la percentuale di caratteri di quello script nel nome è uguale o maggiore della soglia di corrispondenza specificata per quello script, il nome artista non sarà tradotto.

en: Network
it: Rete

en: Download and install plugin
it: Scarica e installa plugin

en: Download and upgrade plugin to version %s
it: Scarica e aggiorna plugin alla versione %s

en: Enabled
it: Abilitato

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Uninstall plugin
it: Disinstalla plugin

en: Reloading list of available plugins…
it: Ricaricamento dell'elenco dei plugin disponibili in corso…

en: An error occurred while loading the plugin "%(plugin)s":
    
    %(error)s
it: Si è verificato un errore durante il caricamento del plugin "%(plugin)s":
    
    %(error)s

en: The plugin "%(plugin)s" is not compatible with this version of Picard.
it: Il plugin "%(plugin)s" non è compatibile con questa versione di Picard.

en: The plugin "%(plugin)s" will be upgraded to version %(version)s on next run of Picard.
it: Il plugin "%(plugin)s" sarà aggiornato alla versione %(version)s al prossimo riavvio di Picard.

en: Uninstall plugin "%(plugin)s"?
it: Disinstallare il plugin "%(plugin)s"?

en: Do you really want to uninstall the plugin "%(plugin)s"?
it: Sei sicuro di voler disinstallare il plugin "%(plugin)s" ?

en: Restart Picard to upgrade to new version
it: Riavvia Picard per aggiornare alla nuova versione

en: New version available
it: Nuova versione disponibile

en: Authors
it: Autori

en: License
it: Licenza

en: User Guide
it: Guida per l'utente

en: The plugin "%(plugin)s" could not be downloaded.
it: Non è stato possibile scaricare il plugin "%(plugin)s".

en: Please try again later.
it: Per favore riprova più tardi.

en: Option Profiles
it: Profili opzione

en: New
it: Nuovo

en: Create a new profile
it: Crea un nuovo profilo

en: Copy to a new profile
it: Copia in un nuovo profilo

en: Delete
it: Elimina

en: Delete the profile
it: Rimuovi il profilo

en: Settings to include in profile
it: Impostazioni da includere nel profilo

en: Unknown script
it: Script sconosciuto

en: No scripts in list
it: Nessuno script nell'elenco

en: Enabled tagging scripts of %i found:
it: Script di tagging di %i abilitati trovati:

en: Enabled providers of %i listed:
it: Fornitori abilitati di %i elencati:

en: List of %i items
it: Elenco di %i elementi

en: Unknown value format
it: Formato del valore sconosciuto

en: Invalid Title
it: Titolo non valido

en: The profile title cannot be blank.
it: Il titolo del profilo non può essere vuoto.

en: Ratings
it: Valutazioni

en: Preferred Releases
it: Pubblicazioni preferite

en: Reset all
it: Reimposta tutto

en: The location to move files to must not be empty.
it: La posizione in cui spostare i file non può essere vuota.

en: Compatibility
it: Compatibilità

en: Enabling long paths on Windows might cause files being saved with path names exceeding the 259 character limit traditionally imposed by the Windows API. Some software might not be able to properly access those files.
it: Abilitare i percorsi lunghi su Windows potrebbe comportare che i file vengano salvati con percorsi che eccedono il limite di 259 caratteri imposto tradizionalmente dalle API di Windows. Alcuni programmi potrebbero non essere in grado di accedere correttamente a quei file.

en: Show scripting documentation in new window.
it: Mostra la documentazione sullo scripting in una nuova finestra.

en: Import a script file as a new script.
it: Importa un file script come un nuovo script.

en: Export the current script to a file.
it: Esporta lo script attuale in un file.

en: Picard tagging script package
it: Pacchetto script di tagging di Picard

en: %s (imported)
it: %s (importato)

en: Script Error
it: Errore causato dallo script

en: &#160;(<a href='https://musicbrainz.org/doc/Indexed_Search_Syntax'>Syntax Help</a>)
it: &#160;(<a href='https://musicbrainz.org/doc/Indexed_Search_Syntax'>Aiuto con la sintassi</a>)

en: Search in browser
it: Cerca nel browser

en: <strong>Loading…</strong>
it: <strong>Caricamento in corso…</strong>

en: Retry
it: Riprova

en: <strong>Following error occurred while fetching results:<br><br></strong>Network request error for %(url)s:<br>%(error)s (QT code %(qtcode)d, HTTP code %(statuscode)r)<br>
it: <strong>Si è verificato il seguente errore durante il recupero dei risultati:<br><br></strong>Errore di richiesta di rete per %(url)s:<br>%(error)s (codice QT %(qtcode)d, codice HTTP %(statuscode)r)<br>

en: <strong>No results found. Please try a different search query.</strong>
it: <strong>Nessun risultato trovato. Prova una chiave di ricerca differente.</strong>

en: Load into Picard
it: Carica su Picard

en: Album Search Results
it: Risultati della ricerca album

en: Language
it: Lingua

en: Score
it: Punteggio

en: Show in browser
it: Mostra nel browser

en: Artist Search Dialog
it: Finestra di dialogo di ricerca artista

en: Gender
it: Genere

en: Begin
it: Inizio

en: Begin Area
it: Area iniziale

en: End
it: Fine

en: End Area
it: Area finale

en: Track Search Results
it: Risultati della ricerca tracce

en: Release
it: Pubblicazione

en: Standalone Recording
it: Registrazione a sé stante

en: Rename profile
it: Rinomina profilo

en: Remove profile
it: Rimuovi profilo

en: Are you sure you want to remove this profile?
it: Sei sicuro di voler rimuovere questo profilo?

en: Open Scripting Documentation in your browser
it: Apri la documentazione sullo scripting nel tuo browser

en: Rename script
it: Rinomina script

en: Remove script
it: Rimuovi script

en: Are you sure you want to remove this script?
it: Sei sicuro di voler rimuovere questo script?

en: &Word wrap script
it: &Manda a capo automaticamente lo script

en: Word wrap long lines in the editor
it: Manda a capo automatico le righe lunghe nell'editor

en: Show help &tooltips
it: Mostra &tooltip di aiuto

en: Show tooltips for script elements
it: Mostra i tooltip sugli elementi dello script

en: The table is locked. To enable sorting and column resizing
    unlock the table in the table header's context menu.
it: La tabella è bloccata. Per abilitare l'ordinamento e il ridimensionamento
    delle colonne, sblocca la tabella nel menù contestuale dell'intestazione della tabella.

en: No Title
it: Nessun titolo

en: Error loading Picard releases list: {error_message}
it: Errore nel caricamento dell'elenco di versioni di Picard: {error_message}

en: Picard Update
it: Aggiornamento di Picard

en: Unable to retrieve the latest version information from the website.
    ({url})
it: Impossibile recuperare le informazioni sull'ultima versione dal sito web.
    ({url})

en: A new version of Picard is available.
    
    This version: {picard_old_version}
    New version: {picard_new_version}
    
    Would you like to download the new version?
it: È disponibile una nuova versione di Picard.
    
    Questa versione: {picard_old_version}
    Nuova versione: {picard_new_version}
    
    Vuoi scaricare la nuova versione?

en: unknown
it: sconosciuto

en: There is no update currently available for your subscribed update level: {update_level}
    
    Your version: {picard_old_version}
it: Al momento non è disponibile nessun aggiornamento per il livello di aggiornamento che hai impostato: {update_level}
    
    La tua versione: {picard_old_version}

en: AcoustID Fingerprint
it: Impronta digitale AcoustID

en: Album Artist Sort Order
it: Nome di ordinamento artista album

en: Album Sort Order
it: Nome di ordinamento album

en: Arranger
it: Arrangiatore

en: Artists
it: Artisti

en: Artist Sort Order
it: Nome di ordinamento artista

en: Catalog Number
it: Numero di catalogo

en: Comment
it: Commento

en: Compilation (iTunes)
it: Raccolta (iTunes)

en: Composer Sort Order
it: Nome di ordinamento compositore

en: Conductor
it: Direttore d'orchestra

en: Director
it: Regista

en: Disc Id
it: ID Disco

en: Disc Number
it: Numero del disco

en: DJ-Mixer
it: DJ mixer

en: Encoded By
it: Codificato da

en: Encoder Settings
it: Impostazioni encoder

en: Engineer
it: Tecnico

en: Gapless Playback
it: Riproduzione senza interruzioni

en: Grouping
it: Raggruppamento

en: Key
it: Tonalità

en: Record Label
it: Etichetta discografica

en: Lyricist
it: Autore testi

en: Lyrics
it: Testo

en: Mood
it: Atmosfera

en: Movement
it: Movimento

en: Movement Number
it: Numero del movimento

en: Movement Count
it: Numero di movimenti

en: MusicBrainz Release Artist Id
it: ID artista della pubblicazione su MusicBrainz

en: MusicBrainz Release Id
it: ID pubblicazione su MusicBrainz

en: MusicBrainz Artist Id
it: ID artista su MusicBrainz

en: MusicBrainz Disc Id
it: ID disco su MusicBrainz

en: MusicBrainz Original Release Id
it: ID pubblicazione originale su MusicBrainz

en: MusicBrainz Original Artist Id
it: ID artista originale su MusicBrainz

en: MusicBrainz Recording Id
it: ID registrazione su MusicBrainz

en: MusicBrainz Release Group Id
it: ID gruppo di pubblicazioni su MusicBrainz

en: MusicBrainz Track Id
it: ID traccia su MusicBrainz

en: MusicBrainz Work Id
it: ID opera su MusicBrainz

en: MusicIP Fingerprint
it: Impronta digitale MusicIP

en: MusicIP PUID
it: PUID MusicIP

en: Original Album
it: Album originale

en: Original Artist
it: Artista originale

en: Original Filename
it: Nome file originale

en: Original Year
it: Anno originale

en: Performer
it: Esecutore

en: Podcast URL
it: URL del podcast

en: Producer
it: Produttore

en: R128 Album Gain
it: Gain R128 dell'album

en: R128 Track Gain
it: Gain R128 della traccia

en: Rating
it: Valutazione

en: Release Country
it: Paese di pubblicazione

en: Release Status
it: Status della pubblicazione

en: Release Type
it: Tipo di pubblicazione

en: ReplayGain Album Gain
it: Gain ReplayGain dell'album

en: ReplayGain Album Peak
it: Picco ReplayGain dell'album

en: ReplayGain Album Range
it: Gamma ReplayGain dell'album

en: ReplayGain Reference Loudness
it: Intensità sonora di riferimento ReplayGain

en: ReplayGain Track Gain
it: Gain ReplayGain della traccia

en: ReplayGain Track Peak
it: Picco ReplayGain della traccia

en: ReplayGain Track Range
it: Gamma ReplayGain della traccia

en: Script
it: Sistema di scrittura

en: Show Name
it: Nome della trasmissione

en: Show Name Sort Order
it: Nome di ordinamento del nome della trasmissione

en: Show Work & Movement
it: Mostra opera & movimento

en: Subtitle
it: Sottotitolo

en: Title Sort Order
it: Nome di ordinamento titolo

en: Total Discs
it: Dischi totali

en: Total Tracks
it: Tracce totali

en: Track Number
it: Numero di traccia

en: Artist Website
it: Sito web dell'artista

en: Work
it: Opera

en: Writer
it: Autore

en: %(days).2dd %(hours).2dh
it: %(days).2dg %(hours).2do

en: %(hours).2dh %(minutes).2dm
it: %(hours).2do %(minutes).2dm

en: is not installed
it: non è installato

en: Web Browser Error
it: Errore del browser

en: Error while launching a web browser:
    
    %s
it: Errore nell'avvio del browser:
    
    %s
