MusicBrainz - en to ja translation catalogue (917 entries)

en: Unmatched Files
ja: マッチしていないファイル

en: Album %(id)s loaded: %(artist)s - %(album)s
ja: アルバム%(id)sを読み込みました: %(artist)s - %(album)s

en: Loading album %(id)s …
ja: アルバム%(id)sを読み込み中です…

en: [loading album information]
ja: ［アルバムの情報を読み込んでいます］

en: [could not load album %s]
ja: ［アルバム %s を読み込めません］

en: Cluster %(album)s identified!
ja: クラスタ%(album)sを同定しました！

en: No matching releases for cluster %(album)s
ja: クラスタ%(album)sにマッチするリリースはありません

en: Looking up the metadata for cluster %(album)s…
ja: クラスタ%(album)sのメタデータを検索しています…

en: Unclustered Files
ja: 未クラスタファイル

en: Added %(count)i release to collection "%(name)s" | Added %(count)i releases to collection "%(name)s"
ja[0]: コレクション「%(name)s」に%(count)iリリースを追加しました。

en: Removed %(count)i release from collection "%(name)s" | Removed %(count)i releases from collection "%(name)s"
ja[0]: コレクション「%(name)s」から%(count)iリリースを削除しました。

en: Error while modifying collections: %(error)s
ja: コレクションの変更中にエラーが発生しました: %(error)s

en: Error loading collections: %(error)s
ja: コレクションの読み込み中にエラーが発生しました: %(error)s

en: Various Artists file naming scheme removal
ja: 複数のアーティストの場合のファイル名ルールを設定する機能は削除されました

en: The separate file naming scheme for various artists albums has been removed in this version of Picard.
    Your file naming scheme has automatically been merged with that of single artist albums.
ja: 複数アーティストのアルバムの場合だけで用いるファイル名ルールの設定は、このバージョンのPicardではできません。
    ファイル名ルールの設定は、単独アーティストの場合の設定を含めて自動的にマージされました。

en: The separate file naming scheme for various artists albums has been removed in this version of Picard.
    You currently do not use this option, but have a separate file naming scheme defined.
    Do you want to remove it or merge it with your file naming scheme for single artist albums?
ja: 複数アーティストのアルバムの場合だけで用いるファイル名ルールの設定は、このバージョンのPicardではできません。
    現在このオプションは無効になっていますが、別のファイル名ルールが定義されています。
    このルールを削除しますか？または単独アーティストのアルバムに用いるファイル名ルールとマージしますか？

en: Merge
ja: マージ

en: Remove
ja: 削除

en: Primary file naming script
ja: プライマリ ファイル名生成スクリプト

en: The file failed to parse, either the file is damaged or has an unsupported file format.
ja: ファイルのパースに失敗しました。ファイルが破損しているか、ファイル形式が未対応です。

en: No matching tracks above the threshold for file '%(filename)s'
ja: ファイル「%(filename)s」にしきい値を超えてマッチするトラックはありません

en: File '%(filename)s' identified!
ja: ファイル「%(filename)s」を同定しました！

en: No matching tracks for file '%(filename)s'
ja: ファイル「%(filename)s」にマッチするトラックはありません

en: Looking up the metadata for file %(filename)s …
ja: ファイル「%(filename)s」のメタデータを検索しています…

en: Error
ja: エラー

en: Warning
ja: 警告

en: Info
ja: 情報

en: Debug
ja: デバッグ

en: Unexpected authentication error
ja: 予期しない認証エラー

en: Unexpected request error (HTTP code %s)
ja: 予期しない認証エラー (HTTPコード %s)

en: Unable to load plugin '%s'
ja: プラグイン「%s」を読み込めません

en: Failed loading plugin "%(plugin)s"
ja: プラグイン「%(plugin)s」の読み込みに失敗しました

en: Plugin "%(plugin)s" from "%(filename)s" is not compatible with this version of Picard.
ja: プラグイン「%(plugin)s」（%(filename)s）は、このバージョンのPicardと互換性がありません。

en: Plugin "%(plugin)s" has an invalid API version string: %(error)s
ja: プラグイン「%(plugin)s」に無効なAPIバージョン文字列があります: %(error)s

en: Plugin "%(plugin)s"
ja: プラグイン「%(plugin)s」

en: Failed loading zipped plugin "%(plugin)s" from "%(filename)s"
ja: 「%(plugin)s」から「%(filename)s」圧縮プラグインの読み込みに失敗しました

en: Error loading plugins list: %(error)s
ja: プラグイン一覧の読み込み中にエラーが発生しました: %(error)s

en: General
ja: 全般

en: Server address
ja: サーバーアドレス

en: Port
ja: ポート

en: Automatically scan all new files
ja: すべての新しいファイルを自動的にスキャンする

en: Automatically cluster all new files
ja: 自動で新しいファイルをクラスタ化する

en: Ignore MBIDs when loading new files
ja: 新たなファイルを読み込む際にMBIDを無視する

en: Check for plugin updates during startup
ja: 起動時にプラグインの更新を確認する

en: Check for program updates during startup
ja: 起動時にプログラムの更新を確認する

en: Days between update checks
ja: 更新確認の間隔 (日)

en: Updates to check
ja: 更新確認対象

en: Metadata
ja: メタデータ

en: Translate artist names
ja: アーティスト名を翻訳

en: Use standardized artist names
ja: 標準アーティスト名を使用する

en: Use standardized instrument and vocal credits
ja: 標準の楽器やヴォーカルクレジットを使用する

en: Convert Unicode punctuation characters to ASCII
ja: ユニコード句読点をASCIIに変換する

en: Use release relationships
ja: リリースの関連性を使用する

en: Guess track number and title from filename if empty
ja: 空の場合トラック番号とタイトルをファイル名から推察

en: Various Artists name
ja: Various Artists の名前

en: Preferred release types
ja: 優先するリリースの種類

en: Preferred release countries
ja: 優先するリリース国

en: Use genres from MusicBrainz
ja: MusicBrainzのジャンルを使用

en: Use only my genres
ja: 自分のジャンルのみ使用

en: Use folksonomy tags as genre
ja: フォークソノミーのタグをジャンルとして使用する

en: Minimal genre usage
ja: 最小限のジャンル使用

en: Maximum number of genres
ja: ジャンルの最大数

en: Join multiple genres with
ja: 複数ジャンルの区切り文字

en: Enable track ratings
ja: 評価を有効にする

en: Submit ratings to MusicBrainz
ja: 評価をMusicBrainzに送信する

en: Tags
ja: タグ

en: Don't write tags
ja: タグの書込禁止

en: Preserve timestamps of tagged files
ja: タグが書き込まれたファイルのタイムスタンプを変更しない

en: Clear existing tags
ja: 既存のタグを消去する

en: Keep embedded images when clearing tags
ja: タグの消去時も埋込イメージを残す

en: Remove ID3 tags from FLAC files
ja: FLACファイルからID3タグを削除する

en: Remove APEv2 tags from MP3 files
ja: MP3ファイルからAPEv2タグを削除する

en: Preserved tags list
ja: 保存済みタグリスト

en: ID3v2 text encoding
ja: ID3v2のテキスト・エンコーディング

en: ID3v2.3 join character
ja: ID3v2.3 の区切り文字

en: Save iTunes compatible grouping and work
ja: iTunesと互換性のあるグループ化と作品で保存

en: Write ID3v1 tags
ja: ID3v1 タグを書込

en: Save APEv2 tags to AAC
ja: AAC へ APEv2 タグを保存

en: Remove APEv2 tags from AAC files
ja: AACファイルからAPEv2タグを削除する

en: Save APEv2 tags to AC3
ja: AC3 へ APEｖ２ タグを保存

en: Remove APEv2 tags from AC3 files
ja: AC3ファイルからAPEv2タグを削除する

en: Write RIFF INFO tags to WAVE files
ja: WAVE ファイルに RIFF INFO タグを書込

en: Remove existing RIFF INFO tags from WAVE files
ja: WAVEファイルから既存のRIFF INFOタグを削除する

en: RIFF INFO text encoding
ja: RIFF INFO のテキスト・エンコーディング

en: Cover Art
ja: カバーアート

en: Embed cover images into tags
ja: カバー画像をタグに埋め込む

en: Embed only a single front image
ja: 前面画像一枚のみを埋め込む

en: Save cover images as separate files
ja: カバー写真を別のファイルとして保存する

en: File name for images
ja: イメージファイル名

en: Overwrite existing image files
ja: 存在するイメージファイル上書

en: Save only a single front image as separate file
ja: 1枚のフロントイメージのみ別名として保存

en: Always use the primary image type as the file name for non-front images
ja: フロントイメージ以外のファイル名としてプライマリイメージタイプを常に使用

en: Cover art providers
ja: カバーアートプロバイダー

en: File Naming
ja: ファイル名作成

en: Move files
ja: ファイルの移動

en: Destination directory
ja: 相手先ディレクトリ

en: Move additional files
ja: 追加ファイルを移動

en: Additional file patterns
ja: 追加ファイルパターン

en: Delete empty directories
ja: 空のディレクトリを削除する

en: Rename files
ja: ファイル名の変更

en: Selected file naming script
ja: 選択中のファイル名生成スクリプト

en: Replace non-ASCII characters
ja: 非ASCII文字を置き換える

en: Windows compatibility
ja: Windowsとの互換性を保つ

en: Scripting
ja: スクリプト

en: Enable tagger scripts
ja: タグ付けスクリプトを有効化

en: Tagger scripts
ja: タグ付けスクリプト

en: User Interface
ja: ユーザインターフェース

en: Show text labels under icons
ja: アイコンの下にテキストを表示する

en: User interface language
ja: ユーザインタフェースの言語

en: User interface color theme
ja: ユーザーインターフェースのテーマカラー

en: Allow selection of multiple directories
ja: 複数のディレクトリの選択を可能にする

en: Use builtin search rather than looking in browser
ja: ブラウザよりも内蔵検索を優先する

en: Use advanced search syntax
ja: 高度なクエリ構文を使う

en: Show a quit confirmation dialog for unsaved changes
ja: 未保存の変更がある場合、終了確認のダイアログボックスを表示

en: Adjust horizontal position in file browser automatically
ja: ブラウザでの縦位置を自動調整

en: Begin browsing in a specific directory
ja: 指定のディレクトリの参照を開始する

en: Directory to begin browsing
ja: 参照を開始するディレクトリ

en: Advanced
ja: 詳細設定

en: Ignore file paths matching a regular expression
ja: 正規表現にマッチするファイルパスを無視

en: Ignore hidden files
ja: 隠しファイルを無視

en: Include sub-folders when adding files from folder
ja: フォルダからファイルを追加するときにサブフォルダを含める

en: Ignore track duration difference under x seconds
ja: x 秒数以下のトラック再生時間の差異を無視する

en: Completeness check ignore: Video tracks
ja: 完全度確認から除外する: 映像トラック

en: Completeness check ignore: Data tracks
ja: 完全度確認から除外する: データトラック

en: Tags to ignore for comparison
ja: 比較するために無視するタグ

en: Request timeout in seconds
ja: リクエストのタイムアウト秒数

en: Browser integration
ja: ブラウザとの連携

en: Default listening port
ja: 標準の待ち受けポート

en: Listen only on localhost
ja: localhostの接続のみを受け付ける

en: Minimal similarity for file lookups
ja: ファイル検索の際の類似性の下限値

en: Minimal similarity for cluster lookups
ja: クラスタ検索の際の類似性の下限値

en: Minimal similarity for matching files to tracks
ja: トラックにマッチするファイルの類似性の下限値

en: Tracks
ja: トラック

en: Year
ja: 年

en: Country
ja: 国

en: Format
ja: フォーマット

en: Label
ja: レーベル

en: Cat No
ja: カタログ番号

en: [no barcode]
ja: [バーコードなし]

en: [no release info]
ja: [リリース情報なし]

en: MusicBrainz Account
ja: MusicBrainzアカウント

en: Authorization code:
ja: 認証コード:

en: Removing album %(id)s: %(artist)s - %(album)s
ja: アルバム%(id)sを削除しています: %(artist)s - %(album)s

en: CD Lookup Error
ja: CD読み込みのエラー

en: Error while reading CD:
    
    %s
ja: CDを読み込む際のエラー：
    
    %s

en: All files
ja: すべてのファイル

en: Error line %(lineno)d: %(error)s
ja: エラー行 %(lineno)d: %(error)s

en: [loading recording information]
ja: [レコーディング情報読み込み中]

en: [could not load recording %s]
ja: [レコーディング%s を読み込めませんでした]

en: AcoustID lookup network error for '%(filename)s'!
ja: 「%(filename)s」のAcoustID検索でネットワークエラーが発生しました！

en: AcoustID lookup failed for '%(filename)s'!
ja: 「%(filename)s」のAcoustID検索が失敗しました！

en: AcoustID lookup returned no result for file '%(filename)s'
ja: ファイル「%(filename)s」のAcoustID検索結果はありませんでした。

en: Looking up the fingerprint for file '%(filename)s' …
ja: ファイル「%(filename)s」のフィンガープリントを検索しています…

en: AcoustID submission finished, but not all fingerprints have been submitted
ja: AcoustID の送信に成功しましたが、一部のフィンガープリントが許可されていません。

en: AcoustID submission finished successfully
ja: AcoustID の送信に成功しました

en: AcoustID submission failed permanently, maximum batch size reduced to zero
ja: 最大バッチサイズが 0 に縮小されたため、AcoustID の送信が出来ません

en: AcoustID submission failed permanently, probably too many retries
ja: 再試行数が多く、AcoustID の送信が出来ません

en: Submitting AcoustIDs …
ja: AcoustIDを送信しています…

en: AcoustID submission failed with error '%(error)s': %(message)s
ja: AcoustID の送信でエラー '%(error)s' が発生しました: %(message)s

en: Add cluster as release
ja: クラスターをリリースとして追加

en: Add cluster as release…
ja: クラスターをリリースとして追加…

en: Add file as release
ja: ファイルをリリースとして追加

en: Add file as release…
ja: ファイルをリリースとして追加…

en: Add file as recording
ja: ファイルをレコーディングとして追加

en: Add file as recording…
ja: ファイルをレコーディングとして追加…

en: Cover art of type '%(type)s' downloaded for %(albumid)s from %(host)s
ja: %(albumid)s の '%(type)s' タイプのカバーアートが %(host)s からダウンロードされました

en: Downloading cover art of type '%(type)s' for %(albumid)s from %(host)s …
ja: %(albumid)s の '%(type)s' タイプのカバーアートを %(host)s からダウンロード中…

en: Unknown
ja: 不明

en: Full size
ja: フルサイズ

en: Cover Art Archive
ja: カバーアートアーカイブ

en: Cover Art Archive: Release
ja: カバーアートアーカイブ: リリース

en: Cover Art Archive: Release Group
ja: カバーアートアーカイブ: リリースグループ

en: Local Files
ja: ローカルファイル

en: Allowed Cover Art URLs
ja: 許可されたカバーアートのURL

en: This preset example file naming script does not require any special settings, tagging scripts or plugins.
ja: 本プリセットファイル名生成サンプルスクリプトには特別な設定・タグ付けスクリプト・プラグインは不要です。

en: Preset %(number)d: %(title)s
ja: プリセット %(number)d: %(title)s

en: Default file naming script
ja: デフォルトのファイル名生成スクリプト

en: [album artist]/[album]/[track #]. [title]
ja: [アルバムアーティスト]/[アルバム]/[トラック番号]. [タイトル]

en: [album artist]/[album]/[disc and track #] [artist] - [title]
ja: [アルバムアーティスト]/[アルバム]/[ディスク トラック番号] [アーティスト] - [タイトル]

en: `$if(if,then,else)`
    
    If `if` is not empty, it returns `then`, otherwise it returns `else`.
ja: `$if(if,then,else)`
    
    `if` 条件が空ではない場合、`then` を返し、それ以外は `else` を返します。

en: `$if2(a1,a2,a3,…)`
    
    Returns first non empty argument.
ja: `$if2(a1,a2,a3,…)`
    
    最初に空ではなかった引数を返します。

en: `$noop(…)`
    
    Does nothing (useful for comments or disabling a block of code).
ja: `$noop(…)`
    
    何もしません （コメントやコードの実行停止に有用です）。

en: `$left(text,number)`
    
    Returns the first `number` characters from `text`.
ja: `$left(text,number)`
    
    `text` の先頭から `number` 個分の文字列を返します。

en: `$right(text,number)`
    
    Returns the last `number` characters from `text`.
ja: `$right(text,number)`
    
    `text` の末尾から `number` 個分の文字列を返します。

en: `$lower(text)`
    
    Returns `text` in lower case.
ja: `$lower(text)`
    
    `text` を小文字に変換し返します。

en: `$upper(text)`
    
    Returns `text` in upper case.
ja: `$upper(text)`
    
    `text` を大文字に変換し返します。

en: `$pad(text,length,char)`
    
    Pads the `text` to the `length` provided by adding as many copies of `char` as
        needed to the **beginning** of the string.
ja: `$pad(text,length,char)`
    
    文字列の**先頭部**に対し必要に応じて
    `text` を `char` のコピーを追加することにより `length`  数パディングします。

en: `$strip(text)`
    
    Replaces all whitespace in `text` with a single space, and removes leading and trailing spaces.
    Whitespace characters include multiple consecutive spaces, and various other unicode characters.
ja: `$strip(text)`
    
    `text`のすべての空白を単一のスペースに置き換え、先頭と末尾のスペースを削除します。
    空白文字には、複数の連続するスペース、およびその他のさまざまなUnicode文字が含まれます。

en: `$replace(text,search,replace)`
    
    Replaces occurrences of `search` in `text` with value of `replace` and returns the resulting string.
ja: `$replace(text,search,replace)`
    
    `text` 内の ` search` を `replace` に置き換え、文字列を返します。

en: `$replacemulti(name,search,replace,separator="; ")`
    
    Replaces occurrences of `search` with `replace` in the multi-value variable `name`.
    Empty elements are automatically removed.
    
    Example:
    
        $replacemulti(%genre%,Idm,IDM)
ja: `$replacemulti(name,search,replace,separator="; ")`
    
    複数値変数 `name` の ` search` の出現を `replace` に置き換えます。
    空の要素は自動的に削除されます。
    
    例:
    
        $replacemulti(%genre%,Idm,IDM)

en: `$in(x,y)`
    
    Returns true, if `x` contains `y`.
ja: `$in(x,y)`
    
    `x` に `y` が含まれる場合、trueを返します。

en: `$inmulti(%x%,y)`
    
    Returns true if multi-value variable `x` contains exactly `y` as one of its values.
    
    _Since Picard 1.0_
ja: `$inmulti(%x%,y)`
    
    複数値変数 `x` の値の1つとして正確に` y` が含まれている場合、trueを返す。
    
    _Picard 1.0 以降でサポート_

en: `$rreplace(text,pattern,replace)`
    
    [Regular expression](https://docs.python.org/3/library/re.html#regular-expression-syntax) replace.
ja: `$rreplace(text,pattern,replace)`
    
    [正規表現](https://docs.python.org/3/library/re.html#regular-expression-syntax) による文字列置換

en: `$rsearch(text,pattern)`
    
    [Regular expression](https://docs.python.org/3/library/re.html#regular-expression-syntax) search.
        This function will return the first matching group.
ja: `$rsearch(text,pattern)`
    
    [正規表現](https://docs.python.org/3/library/re.html#regular-expression-syntax) による文字列検索
        この関数は、最初に一致するグループを返す。

en: `$num(number,length)`
    
    Returns `number` formatted to `length` digits (maximum 20).
ja: `$num(number,length)`
    
     `length` 進数 (最大20) に `number` を整形し返す。

en: `$unset(name)`
    
    Unsets the variable `name`.
    Allows for wildcards to unset certain tags (works with "performer:\*", "comment:\*", and "lyrics:\*").
    For example `$unset(performer:*)` would unset all performer tags.
ja: `$unset(name)`
    
    変数 `name` を開放する。
    ワイルドカードで特定のタグの設定を開放する （"performer:\*", "comment:\*", and "lyrics:\*" で有効）。
    例: `$unset(performer:*)` で performer タグを開放する。

en: `$delete(name)`
    
    Unsets the variable `name` and marks the tag for deletion.
    This is similar to `$unset(name)` but also marks the tag for deletion. E.g.
        running `$delete(genre)` will actually remove the genre tag from a file when
        saving.
    
    _Since Picard 2.1_
ja: `$delete(name)`
    
    変数 `name` を開放し当該タグに削除された印をつける。
    `$unset(name)` と類似しているが、タグに削除の印もつける。例:
    running `$delete(genre)` では実際に保存時にファイルから genre タグを消去する。
    
    _Picard 2.1 以降でサポート_

en: `$set(name,value)`
    
    Sets the variable `name` to `value`.
    
    Note: To create a variable which can be used for the file naming string, but
        which will not be written as a tag in the file, prefix the variable name
        with an underscore. `%something%` will create a "something" tag;
        `%_something%` will not.
ja: `$set(name,value)`
    
    変数 `name` に `value` と設定する。
    
    注意: ファイルの命名文字列に使用するがファイルにタグとして書き込まれない変数を作成するには、変数名の前にアンダースコアを付けて下さい。
    `%something%` では "something" タグが生成されます;
    `%_something%` では生成されません。

en: `$setmulti(name,value,separator="; ")`
    
    Sets the variable `name` to `value`, using the separator (or "; " if not passed)
        to coerce the value back into a proper multi-valued tag. This can be used to
        operate on multi-valued tags as a string, and then set them back as proper
        multi-valued tags.
    
    Example:
    
        $setmulti(genre,$lower(%genre%))
    
    _Since Picard 1.0_
ja: `$setmulti(name,value,separator="; ")`
    
    変数 `name` を ` value` に設定し、セパレーター（または渡されない場合は ";"）を使用して、
    値を適切な複数値タグに強制変換します。これを使用して、複数値のタグを文字列として
    操作し、適切な複数値のタグとして戻すことができます。
    
    例:
    
        $setmulti(genre,$lower(%genre%))
    
    _Picard 1.0 以降でサポート_

en: `$get(name)`
    
    Returns the variable `name` (equivalent to `%name%`).
ja: `$get(name)`
    
    変数 `name` を返す (`%name%` と同等)。

en: `$copy(new,old)`
    
    Copies metadata from variable `old` to `new`.
    The difference between `$set(new,%old%)` is that `$copy(new,old)` copies
        multi-value variables without flattening them.
    
    _Since Picard 0.9_
ja: `$copy(new,old)`
    
    変数 `old` から `new` へメタデータを複写する。
    `$set(new,%old%)`  との相違は`$copy(new,old)` は
    The difference between `$set(new,%old%)` is that `$copy(new,old)` では
    複数の値の変数を平坦化せずに複写する。
    
    _Picard 0.9 以降でサポート_

en: `$trim(text[,char])`
    
    Trims all leading and trailing whitespaces from `text`.
        The optional second parameter `char` specifies the character to trim.
ja: `$trim(text[,char])`
    
    `text` からのすべての先頭と末尾の空白を削除する。
        オプションの2番目のパラメータ `char` は、トリミングする文字を指定する場合に使用する。

en: `$add(x,y,…)`
    
    Add `y` to `x`.
    Can be used with an arbitrary number of arguments.
    
    Example:
    
        $add(x,y,z) = ((x + y) + z)
ja: `$add(x,y,…)`
    
    `y` を `x` に加算する。
    2個以上の任意の引数で使用可能である。
    
    例:
    
        $add(x,y,z) = ((x + y) + z)

en: `$sub(x,y,…)`
    
    Subtracts `y` from `x`.
    Can be used with an arbitrary number of arguments.
    
    Example:
    
        $sub(x,y,z) = ((x - y) - z)
ja: `$sub(x,y,…)`
    
    `x` から `y` を除算する。
    2個以上の任意の引数で使用可能である。
    
    例:
    
        $sub(x,y,z) = ((x - y) - z)

en: `$div(x,y,…)`
    
    Divides `x` by `y`.
    Can be used with an arbitrary number of arguments.
    
    Example:
    
        $div(x,y,z) = ((x / y) / z)
ja: `$div(x,y,…)`
    
    `x` を `y` で除算する。
    2個以上の任意の引数で使用可能である。
    
    例:
    
        $div(x,y,z) = ((x / y) / z)

en: `$mod(x,y,…)`
    
    Returns the remainder of `x` divided by `y`.
    Can be used with an arbitrary number of arguments.
    
    Example:
    
        $mod(x,y,z) = ((x % y) % z)
ja: `$mod(x,y,…)`
    
    `x` を `y` で除算した剰余を返す。
    2個以上の任意の引数で使用可能である。
    
    例:
    
        $mod(x,y,z) = ((x % y) % z)

en: `$mul(x,y,…)`
    
    Multiplies `x` by `y`.
    Can be used with an arbitrary number of arguments.
    
    Example:
    
        $mul(x,y,z) = ((x * y) * z)
ja: `$mul(x,y,…)`
    
    `x` を `y` で乗算する。
    2個以上の任意の引数で使用可能である。
    
    例:
    
        $mul(x,y,z) = ((x * y) * z)

en: `$or(x,y,…)`
    
    Returns true if either `x` or `y` not empty.
        Can be used with an arbitrary number of arguments.
        The result is true if ANY of the arguments is not empty.
ja: `$or(x,y,…)`
    
    `x` もしくは `y` が空ではない場合 true を返す。
        2個以上の任意の引数で使用可能である。
        この場合、どれかの引数が空ではない場合 true を返す。

en: `$and(x,y,…)`
    
    Returns true if both `x` and `y` are not empty.
        Can be used with an arbitrary number of arguments.
        The result is true if ALL of the arguments are not empty.
ja: `$and(x,y,…)`
    
    `x` と `y` 双方空ではない場合 true を返す。
        2個以上の任意の引数で使用可能である。
        この場合、全ての引数が空ではない場合 true を返す。

en: `$not(x)`
    
    Returns true if `x` is empty.
ja: `$not(x)`
    
    `x` が空の場合 true を返す。

en: `$eq(x,y)`
    
    Returns true if `x` equals `y`.
ja: `$eq(x,y)`
    
    `x` と `y` の値が等しい場合 true を返す。

en: `$ne(x,y)`
    
    Returns true if `x` does not equal `y`.
ja: `$ne(x,y)`
    
    `x` と `y` の値が異なる場合 true を返す。

en: `$len(text)`
    
    Returns the number of characters in `text`.
ja: `$len(text)`
    
    `text` の文字列長を返す。

en: `$lenmulti(name,separator="; ")`
    
    Returns the number of elements in the multi-value tag `name`. A literal value
        representing a multi-value can be substituted for `name`, using the
        `separator` (or "; " if not passed) to coerce the value into a proper
        multi-valued tag.
    
    Example:
    
        $lenmulti(One; Two; Three) = 3
ja: `$lenmulti(name,separator="; ")`
    
    複数値タグ `name` の要素数を返す。複数値を表すリテラル値は、
     `separator` （または渡されない場合は"; "）を使用し、値を適切な複数値
    タグに強制変換することにより、` name` の代わりに使用される。
    
    例:
    
        $lenmulti(One; Two; Three) = 3

en: `$performer(pattern="",join=", ")`
    
    Returns the performers where the performance type (e.g. "vocal") matches `pattern`, joined by `join`.
    You can specify a regular expression in the format `/pattern/flags`. `flags` are optional. Currently
    the only supported flag is "i" (ignore case). For example `$performer(/^guitars?$/i)` matches the
    performance type "guitar" or "Guitars", but not e.g. "bass guitar".
    
    _Since Picard 0.10_
ja: `$performer(pattern="",join=", ")`
    
    パフォーマンスタイプ（"vocal"など）が `pattern` に一致し、`join` で結合されたパフォーマーを返す。
    正規表現は `/ pattern / flags` の形式で指定可能。 `flags` はオプション。現在サポートされている
    フラグは`i`のみである（大文字と小文字は区別されない）。例えば、 `$performer(/^guitars?$/i)` はパフォーマンスタイプ 'guitar' または 'Guitars' と一致しますが、たとえば "ベースギター" とは一致しない。
    
    _Picard 0.10 以降でサポート_

en: `$matchedtracks()`
    
    Returns the number of matched tracks within a release.
        **Only works in File Naming scripts.**
    
    _Since Picard 0.12_
ja: `$matchedtracks()`
    
    リリース内で一致したトラックの数を返す。
        **ファイル名生成スクリプトのみで動作**
    
    _Picard 0.12以降でサポート_

en: `$is_complete()`
    
    Returns true if every track in the album is matched to a single file.
    **Only works in File Naming scripts.**
ja: `$is_complete()`
    
    アルバム内のすべてのトラックが単一のファイルに一致する場合、true を返します。
    **ファイル名生成スクリプトのみで動作**

en: `$firstalphachar(text,nonalpha="#")`
    
    Returns the first character of `text`.
    If `text` does not begin with an alphabetic character, then `nonalpha` is returned instead. If `nonalpha` is not
    specified, the default value "#" will be used.
    
    _Since Picard 0.12_
ja: `$firstalphachar(text,nonalpha="#")`
    
    `text` の最初の文字を返す。.
    `text` がアルファベットで始まらない場合、代わりに `nonalpha` を返す。
    `nonalpha` が指定されていない場合、規定値の "#" を返す。
    
    _Picard 0.12 以降でサポート_

en: `$initials(text)`
    
    Returns the first character of each word in `text`, if it is an alphabetic character.
    
    _Since Picard 0.12_
ja: `$initials(text)`
    
    アルファベット文字の場合、 `text` の各単語の最初の文字を返す。
    
    _Picard 0.12 以降でサポート_

en: `$firstwords(text,length)`
    
    Like `$truncate()` except that it will only return the complete words from `text` which fit within `length` characters.
    
    _Since Picard 0.12_
ja: `$firstwords(text,length)`
    
    `$ truncate（）`と同様であるが、 `text` から ` length` 文字内に収まる完全な単語のみを返す点が異なる。
    
    _Picard 0.12 以降でサポート_

en: `$startswith(text,prefix)`
    
    Returns true if `text` starts with `prefix`.
    
    _Since Picard 1.4_
ja: `$startswith(text,prefix)`
    
    `text` が `prefix` で始まる場合 true を返す。
    
    _Picard 1.4 以降でサポート_

en: `$endswith(text,suffix)`
    
    Returns true if `text` ends with `suffix`.
    
    _Since Picard 1.4_
ja: `$endswith(text,suffix)`
    
    `text` が `suffix` で終わる場合 true で返す。
    
    _Picard 1.4 以降でサポート_

en: `$truncate(text,length)`
    
    Truncate `text` to `length`.
    
    _Since Picard 0.12_
ja: `$truncate(text,length)`
    
    `text` を `length` 長で切り詰めする。
    
    _Picard 0.12 以降でサポート_

en: `$swapprefix(text,prefix1,prefix2,…)`
    
    Moves the specified prefixes from the beginning to the end of `text`. Multiple
    prefixes can be specified as separate parameters. If no prefix is specified 'A'
    and 'The' are used by default.
    
    Example:
    
        $swapprefix(%albumartist%,A,An,The,La,Le,Les,Un,Une)
    
    _Since Picard 1.3, previously as a plugin since Picard 0.13_
ja: `$swapprefix(text,prefix1,prefix2,…)`
    
    指定されたプレフィックスを `text` の最初から最後に移動する。
    複数のプレフィックスを個別のパラメーターとして指定可能である。 
    プレフィックスが指定されていない場合、デフォルトで 'A' と 'The' が使用される。
    
    例:
    
        $swapprefix(%albumartist%,A,An,The,La,Le,Les,Un,Une)
    
    _Picard 1.3 以降、 これ以前は Picard 0.13 以降のプラグインとしてサポート_

en: `$delprefix(text,prefix1,prefix2,…)`
    
    Deletes the specified prefixes from the beginning of `text`. Multiple
    prefixes can be specified as separate parameters.  If no prefix is specified 'A'
    and 'The' are used by default.
    
    Example:
    
        $delprefix(%albumartist%,A,An,The,La,Le,Les,Un,Une)
    
    _Since Picard 1.3_
ja: `$delprefix(text,prefix1,prefix2,…)`
    
    指定したプレフィックスを `text`の先頭から削除する。 複数プレフィックスを個別のパラメータとして指定可能である。 
    プレフィックスが指定されていない場合、デフォルトで 'A' と 'The' が使用される。
    
    例:
    
        $delprefix(%albumartist%,A,An,The,La,Le,Les,Un,Une)
    
    _Picard 1.3 以降でサポート_

en: `$eq_any(x,a1,a2,…)`
    
    Returns true if `x` equals `a1` or `a2` or …
    Functionally equivalent to `$or($eq(x,a1),$eq(x,a2),…)`.
    Functionally equivalent to the eq2 plugin.
ja: `$eq_any(x,a1,a2,…)`
    
    `x` が `a1` もしくは `a2` … と等しい場合 true を返す。
    `$or($eq(x,a1),$eq(x,a2),…)` と機能的に同等である。
    eq2 プラグインと機能的に同等である。

en: `$ne_all(x,a1,a2,…)`
    
    Returns true if `x` does not equal `a1` and `a2` and …
    Functionally equivalent to `$and($ne(x,a1),$ne(x,a2),…)`.
    Functionally equivalent to the ne2 plugin.
ja: `$ne_all(x,a1,a2,…)`
    
    `x` が `a1` や `a2` … と等しくない場合 true を返す。
    `$and($ne(x,a1),$ne(x,a2),…)` と機能的に同等である。
    ne2 プラグインと機能的に同等である。

en: `$eq_all(x,a1,a2,…)`
    
    Returns true if `x` equals `a1` and `a2` and …
    Functionally equivalent to `$and($eq(x,a1),$eq(x,a2),…)`.
    
    Example:
    
        $if($eq_all(%albumartist%,%artist%,Justin Bieber),$set(engineer,Meat Loaf))
ja: `$eq_all(x,a1,a2,…)`
    
    `x` が `a1` や `a2` … と等しい場合、 true を返す。
    `$and($eq(x,a1),$eq(x,a2),…)` と機能的に同等である。
    
    例:
    
        $if($eq_all(%albumartist%,%artist%,Justin Bieber),$set(engineer,Meat Loaf))

en: `$ne_any(x,a1,a2,…)`
    
    Returns true if `x` does not equal `a1` or `a2` or …
    Functionally equivalent to `$or($ne(x,a1),$ne(x,a2),…)`.
    
    Example:
    
        $if($ne_any(%albumartist%,%trackartist%,%composer%),$set(lyricist,%composer%))
ja: `$ne_any(x,a1,a2,…)`
    
    `x` が `a1` や `a2`  … と等しくない場合、 true を返す。
    `$or($ne(x,a1),$ne(x,a2),…)` と機能的に同等である。
    
    例:
    
        $if($ne_any(%albumartist%,%trackartist%,%composer%),$set(lyricist,%composer%))

en: `$title(text)`
    
    Returns `text` in title case (first character in every word capitalized).
    
    Example:
    
        $set(album,$title(%album%))
    _Since Picard 2.1_
ja: `$title(text)`
    
    タイトルの場合 (全ての単語の先頭文字が大文字)、`text` を返す。
    
    例:
    
        $set(album,$title(%album%))
    _Picard 2.1 以降でサポート_

en: `$is_audio()`
    
    Returns true, if the file processed is an audio file.
    
    _Since Picard 2.2_
ja: `$is_audio()`
    
    処理されたファイルがオーディオファイルの場合、trueを返す。
    
    _Picard 2.2 以降でサポート_

en: `$is_video()`
    
    Returns true, if the file processed is an video file.
    
    _Since Picard 2.2_
ja: `$is_video()`
    
    処理されたファイルがビデオファイルの場合、trueを返す。
    
    _Picard 2.2 以降でサポート_

en: `$find(haystack,needle)`
    
    Finds the location of one string within another.
        Returns the index of the first occurrence of `needle` in `haystack`, or "" if `needle` was not found.
    
    _Since Picard 2.3_
    
    Note that prior to Picard 2.3.2 `$find` returned "-1" if `needle` was not found.
ja: `$find(haystack,needle)`
    
    別の文字列内の1つの文字列の場所を検索します。
    `haystack` で最初に出現する ` needle` のインデックスを返す。`needle` が見つからなかった場合は ""を返す。
    
    _Picard 2.3 以降でサポート_
    
    注意 Picard 2.3.2 以前では `$find` は`needle` が見つからない場合 "-1" を返す。

en: `$reverse(text)`
    
    Returns `text` in reverse order.
ja: `$reverse(text)`
    
    `text`を逆の順序で返す。

en: `$getmulti(name,index,separator="; ")`
    
    Gets the element at `index` from the multi-value tag `name`. A literal value
        representing a multi-value can be substituted for `name`, using the
        separator (or "; " if not passed) to coerce the value into a proper
        multi-valued tag.
ja: `$getmulti(name,index,separator="; ")`
    
    複数値タグ `name` から `index` の要素を取得する。 複数値を表すリテラル値は、
    区切り文字（渡されない場合は"; "）を使用して値を適切な複数値タグに強制変換
    することにより、 `name` の代わりに使用される。

en: `$foreach(name,code,separator="; ")`
    
    Iterates over each element found in the multi-value tag `name`, executing
        `code`. For each loop, the element value is first stored in the tag
        `_loop_value` and the count is stored in the tag `_loop_count`. This allows
        the element or count value to be accessed within the `code` script. A
        literal value representing a multi-value can be substituted for `name`,
        using the separator (or "; " if not passed) to coerce the value into a
        proper multi-valued tag.
ja: `$foreach(name,code,separator="; ")`
    
    複数値タグ `name`  内の各要素で ` code`を実行する。各ループで、要素値
    は最初にタグ `_loop_value` に格納され、カウントはタグ ` _loop_count` に
    格納される。 これにより、 `code` スクリプト内で要素またはカウント値にアク
    セス可能である。複数値を表すリテラル値は、区切り文字（渡されない場合
    は”; ”）を使用して値を適切な複数値タグに強制変換することにより、 `name`
    の代わりに使用される。

en: `$while(condition,code)`
    
    Standard 'while' loop. Executes `code` repeatedly until `condition` no longer
        evaluates to `True`. For each loop, the count is stored in the tag
        `_loop_count`. This allows the count value to be accessed within the `code`
        script. The function limits the maximum number of iterations to 1000 as a
        safeguard against accidentally creating an infinite loop.
ja: `$while(condition,code)`
    
    標準的な「while」ループ。 `condition` が ` True` と評価されなくなるまで、
     `code` を繰り返し実行する。ループごとに、カウントはタグ `_loop_count` 
    に保存される。 これにより、 `code` スクリプト内でカウント値にアクセス可能
    である。この関数は、無限ループ生成を防止するため、最大反復回数
    が1000に制限される。

en: `$map(name,code,separator="; ")`
    
    Iterates over each element found in the multi-value tag `name` and updates the
        value of the element to the value returned by `code`, returning the updated
        multi-value tag. For each loop, the element value is first stored in the tag
        `_loop_value` and the count is stored in the tag `_loop_count`. This allows
        the element or count value to be accessed within the `code` script.
    
    Empty elements are automatically removed.
    
    Example:
    
        $map(First:A; Second:B,$upper(%_loop_count%=%_loop_value%))
    
    Result: 1=FIRST:A; 2=SECOND:B
ja: `$map(name,code,separator="; ")`
    
    複数値タグ `name` で見つかった各要素を繰り返し処理し、要素の値を` code` 
    によって返される値に更新し、更新された複数値タグを返す。ループごとに、要素値は
    最初にタグ `_loop_value` に格納され、カウントはタグ ` _loop_count` に格納される。
     これにより、 `code` スクリプト内で要素またはカウント値にアクセス可能である。
    
    からのエレメントは自動的に除去される。
    
    例:
    
        $map(First:A; Second:B,$upper(%_loop_count%=%_loop_value%))
    
    出力結果: 1=FIRST:A; 2=SECOND:B

en: `$join(name,text,separator="; ")`
    
    Joins all elements in `name`, placing `text` between each element, and returns the result as a string.
ja: `$join(name,text,separator="; ")`
    
    `name` 内の全要素を結合し、各要素の間に ` text` を配置して、結果を文字列として返す。

en: `$datetime(format="%Y-%m-%d %H:%M:%S")`
    
    Returns the current date and time in the specified `format`, which is based on
        the standard Python `strftime` [format codes](https://strftime.org/). If no
        `format` is specified the date/time will be returned in the form
        `2020-02-05 14:26:32`.
    Note: Platform-specific formatting codes should be avoided to help ensure the
        portability of scripts across the different platforms.  These codes include:
        remove zero-padding (e.g. `%-d` and `%-m` on Linux or macOS, and their
        equivalent `%#d` and `%#m` on Windows); element length specifiers (e.g.
        `%3Y`); and hanging '%' at the end of the format string.
ja: `$datetime(format="%Y-%m-%d %H:%M:%S")`
    
    現在の日付と時刻を指定された `format` で返す。これは、標準のPython` strftime` [フォーマットコード](https://strftime.org/)に基づく。
    `format`が指定されていない場合、日付/時刻は` 2020-02-0514：26：32`の形式で返される。
    注：異なるプラットフォーム間でのスクリプトの移植性を確保するために、プラットフォーム固有のフォーマットコードは避ける必要があります。 これらのコードはゼロパディングを削除ためのものである （Linux や macOS 等では `%-d` と `%-m` 、Windowsでは同等の `%#d`と`%#m`）; 要素の長さの指定子（例： `％3Y`）; そして、フォーマット文字列の最後に’％’ を追加する。

en: `$sortmulti(name,separator="; ")`
    
    Returns a copy of the multi-value tag `name` with the elements sorted in ascending order.
    
    Example:
    
        $sortmulti(B; A; C)
    
    Result: A; B; C
ja: `$sortmulti(name,separator="; ")`
    
    要素が昇順でソートされた複数値タグ `name` のコピーを返す。
    
    例:
    
        $sortmulti(B; A; C)
    
    戻り値: A; B; C

en: `$reversemulti(name,separator="; ")`
    
    Returns a copy of the multi-value tag `name` with the elements in reverse order.
        This can be used in conjunction with the `$sortmulti` function to sort in
        descending order.
    
    Example:
    
        $reversemulti($sortmulti(B; A; C))
    
    Result: C; B; A
ja: `$reversemulti(name,separator="; ")`
    
    逆の順序で要素を含む複数値タグ `name`のコピーを返す。
    これを `$ sortmulti`関数と組み合わせて使用すると、降順で並べ替えることが可能である。
    
    例:
    
        $reversemulti($sortmulti(B; A; C))
    
    戻り値: C; B; A

en: `$unique(name,case_sensitive="",separator="; ")`
    
    Returns a copy of the multi-value tag `name` with no duplicate elements.
        By default, a case-insensitive comparison of the elements is performed.
    
    Example 1:
    
        $setmulti(foo,a; A; B; b; cd; Cd; cD; CD; a; A; b)
        $unique(%foo%)
    
    Result: A; CD; b
    
    Example 2:
    
        $setmulti(foo,a; A; B; b; a; b; A; B, cd)
        $unique(%foo%,True)
    
    Result: A; B; a; b; cd
ja: `$unique(name,case_sensitive="",separator="; ")`
    
    重複する要素のない複数値タグ `name` のコピーを返す。
    デフォルトでは、大文字と小文字を区別しない要素の比較が実行される。
    
    例 1:
    
        $setmulti(foo,a; A; B; b; cd; Cd; cD; CD; a; A; b)
        $unique(%foo%)
    
    戻り値: A; CD; b
    
    例 2:
    
        $setmulti(foo,a; A; B; b; a; b; A; B, cd)
        $unique(%foo%,True)
    
    戻り値: A; B; a; b; cd

en: Export Script File
ja: スクリプトファイルをエクスポート

en: Export Script
ja: スクリプトをエクスポート

en: Script successfully exported to %s
ja: %s へスクリプトをエクスポートしました

en: Error importing "%(filename)s": %(error)s
ja: インポート中にエラー "%(filename)s": %(error)s

en: Error decoding "%(filename)s": %(error)s
ja: デコード中にエラー "%(filename)s": %(error)s

en: Import Script File
ja: スクリプトファイルをインポート

en: The file was empty
ja: ファイルが存在しません

en: Imported from %s
ja: %s からインポート

en: Argument is not a dictionary
ja: 引数は辞書ではありません

en: Invalid script package
ja: 無効なスクリプトパッケージ

en: %s (Copy)
ja: %s (コピー)

en: File content not a dictionary
ja: 辞書ではなくファイルの内容

en: Unnamed Script
ja: 名前のないスクリプト

en: Picard script files
ja: Picardスクリプトファイル

en: Picard script package
ja: Picardスクリプトパッケージ

en: Icons made by Sambhav Kothari <sambhavs.email@gmail.com> and <a href="http://www.flaticon.com/authors/madebyoliver">Madebyoliver</a>, <a href="http://www.flaticon.com/authors/pixel-buddha">Pixel Buddha</a>, <a href="http://www.flaticon.com/authors/nikita-golubev">Nikita Golubev</a>, <a href="http://www.flaticon.com/authors/maxim-basinski">Maxim Basinski</a>, <a href="https://www.flaticon.com/authors/smashicons">Smashicons</a> from <a href="https://www.flaticon.com">www.flaticon.com</a>
ja: アイコン作成：Sambhav Kothari <sambhavs.email@gmail.com> and <a href="http://www.flaticon.com/authors/madebyoliver">Madebyoliver</a>，<a href="http://www.flaticon.com/authors/pixel-buddha">Pixel Buddha</a>，<a href="http://www.flaticon.com/authors/nikita-golubev">Nikita Golubev</a>，<a href="http://www.flaticon.com/authors/maxim-basinski">Maxim Basinski</a>，<a href="https://www.flaticon.com/authors/smashicons">Smashicons</a>(<a href="https://www.flaticon.com">www.flaticon.com</a>より)

en: Version %(version)s
ja: バージョン %(version)s

en: Supported formats
ja: 対応フォーマット

en: Please donate
ja: 寄付のお願い

en: Thank you for using Picard. Picard relies on the MusicBrainz database, which is operated by the MetaBrainz Foundation with the help of thousands of volunteers. If you like this application please consider donating to the MetaBrainz Foundation to keep the service running.
ja: Picardをご利用いただきありがとうございます。Picardは数千ものボランティアの助けを借り、MetaBrainz Foundationが運営しているMusicBrainzデータベースを利用しています。このアプリケーションがお気に召しましたら、サービスを維持していくため、MetaBrainz Foundationへの寄付をご検討ください。

en: Donate now!
ja: クレジット

en: Credits
ja: クレジット

en: Official website
ja: 公式サイト

en: Cover art types
ja: カバーアートのタイプ

en: Please select the contents of the image type 'Include' and 'Exclude' lists.
ja: 画像タイプ「含む」と「除く」リストの内容を選択してください。

en: Include types list
ja: 種別リストを含む

en: Exclude types list
ja: 種別リストを除く

en: CAA images with an image type found in the 'Include' list will be downloaded and used UNLESS they also have an image type found in the 'Exclude' list. Images with types found in the 'Exclude' list will NEVER be used. Image types not appearing in the 'Include' or 'Exclude' lists will not be considered when determining whether or not to download and use a CAA image.
ja: 'Include' リストにある画像タイプのCAA画像は、'Exclude' リストにある画像タイプを持っていない限り、ダウンロードされて使用されます。 'Exclude' リストにあるタイプの画像は使用されません。 'Include' または 'Exclude' リストに表示されない画像タイプは、CAA画像をダウンロードして使用するかどうかを決定する際に考慮されません。

en: I&nclude all
ja: すべて含める(&n)

en: E&xclude all
ja: すべて除外(&x)

en: C&lear all
ja: すべてクリア(&L)

en: Restore &Defaults
ja: 元の状態に戻す(&D)

en: Album
ja: アルバム

en: Artist
ja: アーティスト

en: Date
ja: 日付

en: Labels
ja: レーベル

en: Catalog #s
ja: カタログ番号

en: Barcode
ja: バーコード

en: Disambiguation
ja: 曖昧さ回避

en: Refresh List
ja: リストを更新

en: %(name)s (%(count)i release) | %(name)s (%(count)i releases)
ja[0]: %(name)s (%(count)i リリース)

en: Errored entity
ja: エラーのある項目

en: Pending entity
ja: 保留の項目

en: Saved entity
ja: 保存された項目

en: Log view text (debug)
ja: ログ表示テキスト (デバッグ)

en: Log view text (error)
ja: ログ表示テキスト (エラー)

en: Log view text (info)
ja: ログ表示テキスト (情報)

en: Log view text (warning)
ja: ログ表示テキスト (警告)

en: Tag added
ja: タグが追加されました

en: Tag changed
ja: タグが変更されました

en: Tag removed
ja: タグが削除されました

en: View release on MusicBrainz
ja: MusicBrainzでリリースを表示する

en: Common images on all tracks
ja: 全トラック共通画像

en: Tracks contain different images
ja: トラックが異なる画像を含む

en: Show more details
ja: 詳細を表示

en: New Cover Art
ja: 新しいカバーアート

en: Original Cover Art
ja: オリジナルカバーアート

en: All supported image formats
ja: サポートされているすべての画像フォーマット

en: Show more details…
ja: 詳細を表示…

en: Keep original cover art
ja: オリジナルカバーアートを保持

en: Choose local file…
ja: ローカルファイルを選択…

en: Replace front cover art
ja: 前面カバーアートを置き換える

en: Append front cover art
ja: 前面カバーアートを追加

en: &Load selected files
ja: 選択したファイルを読込

en: &Move tagged files here
ja: タグ付けしたファイルをここに移動(&M)

en: Show &hidden files
ja: 隠しファイルを表示(&H)

en: &Set as starting directory
ja: 開始ディレクトリとして設定(&S)

en: Existing Cover
ja: 存在するカバー

en: Type
ja: 種別

en: New Cover
ja: 新しいカバー

en: Cover
ja: カバー

en: Double-click to open in external viewer
    Temporary file: %(tempfile)s
    Source: %(sourcefile)s
ja: 外部ビューアで表示するにはダブルクリック
    一時ファイル: %(tempfile)s
    ソース: %(sourcefile)s

en: Filename:
ja: ファイル名:

en: Format:
ja: フォーマット:

en: Size:
ja: サイズ:

en: Length:
ja: 演奏時間:

en: Bitrate:
ja: ビットレート:

en: Sample rate:
ja: サンプルレート:

en: Bits per sample:
ja: サンプルあたりのビット数:

en: Mono
ja: モノラル

en: Stereo
ja: ステレオ

en: Channels:
ja: チャンネル:

en: Album:
ja: アルバム:

en: Artist:
ja: アーティスト:

en: Disc %d
ja: ディスク %d

en: Tracklist:
ja: トラックリスト:

en: Album Info
ja: アルバム情報

en: Track Info
ja: トラック情報

en: &Info
ja: 情報(&I)

en: %i file in this track | %i files in this track
ja[0]: トラック内ファイル: %i

en: Cluster Info
ja: クラスタ情報

en: Estimated Time
ja: 推定時間

en: Files
ja: ファイル

en: Albums
ja: アルバム

en: Pending files
ja: 未処理ファイル

en: Pending requests
ja: 未処理リクエスト

en: %i image | %i images
ja[0]: %i 画像

en: %i image not in all tracks | %i different images among tracks
ja[0]: %i トラック間に異なる画像

en: Title
ja: タイトル

en: Length
ja: 演奏時間

en: Album Artist
ja: アルバムアーティスト

en: Composer
ja: 作曲者

en: Disc Subtitle
ja: ディスク・サブタイトル

en: Track No.
ja: トラック番号

en: Disc No.
ja: ディスク番号

en: Catalog No.
ja: カタログ番号

en: Media
ja: メディア

en: Genre
ja: ジャンル

en: Fingerprint status
ja: フィンガープリントの状態

en: Original Release Date
ja: オリジナリル盤リリース日

en: Bad match
ja: 不一致

en: Poor match
ja: 弱い一致

en: Ok match
ja: 一致 (OK)

en: Good match
ja: 一致 (Good)

en: Great match
ja: 一致 (Great)

en: Excellent match
ja: 一致 (Excellent)

en: Restore default columns
ja: 元のカラムに戻す

en: Lock columns
ja: カラムを固定

en: &Expand all
ja: すべて展開(&E)

en: &Collapse all
ja: すべて折りたたむ(&C)

en: Select &all
ja: すべて選択(&A)

en: &Other versions
ja: 他バージョン(&O)

en: Loading…
ja: 読み込み中…

en: &Other versions (%d)
ja: &その他バージョン (%d)

en: Collections
ja: コレクション

en: P&lugins
ja: プラグイン(&L)

en: &Run scripts
ja: スクリプトを実行(&R)

en: file view
ja: ファイル表示

en: Contains unmatched files and clusters
ja: マッチしていないファイル・クラスタを含む

en: Clusters
ja: クラスタ

en: album view
ja: アルバム表示

en: Contains albums and matched files
ja: アルバムとマッチされたファイル含み

en: Processing error(s): See the Errors tab in the Album Info dialog
ja: 処理中にエラー： アルバム情報ダイアログ内のエラータブを確認して下さい

en: Album modified and complete
ja: 変更アルバムを完了する

en: Album unchanged and complete
ja: 未変更アルバムを完了する

en: Album modified
ja: 変更アルバム

en: Album unchanged
ja: 未変更アルバム

en: Processing error(s): See the Errors tab in the Track Info dialog
ja: 処理中にエラー： トラック情報ダイアログ内のエラータブを確認して下さい

en: Processing error(s): See the Errors tab in the File Info dialog
ja: 処理中にエラー: ファイル情報ダイアログ内のエラータブを確認して下さい

en: Track saved
ja: トラックを保存しました

en: Pending
ja: 保留

en: Fingerprint has already been submitted
ja: フィンガープリントはすでに送信済みです

en: Unsubmitted fingerprint
ja: 未送信のフィンガープリント

en: No fingerprint was calculated for this file, use "Scan" or "Generate AcoustID Fingerprints" to calculate the fingerprint.
ja: 本ファイル向けのフィンガープリントが未計算です、”スキャン” もしくは ”AcoustID フィンガープリントの生成”でフィンガープリントを計算して下さい。

en: Log
ja: ログ

en: Verbosity
ja: 冗長

en: String to highlight
ja: ハイライトする文字列

en: Highlight
ja: ハイライト

en: Clear Highlight
ja: ハイライト削除

en: Clear Log
ja: ログ削除

en: Save As…
ja: 名前を付けて保存…

en: Save Log View to File
ja: ログ表示をファイルに保存

en: File already exists, do you really want to save to this file?
ja: ファイルを上書きしますか？

en: Failed to save Log View to file
ja: ログのファイル保存に失敗しました

en: Something prevented data to be written to '%s'
ja: データを '%s' に書き込めません

en: Are you sure you want to clear the log?
ja: ログを削除しますか？

en: Activity History
ja: 動作履歴

en: Unsaved Changes
ja: 未保存の変更

en: Are you sure you want to quit Picard?
ja: Picardを終了してよろしいですか？

en: There is %d unsaved file. Closing Picard will lose all unsaved changes. | There are %d unsaved files. Closing Picard will lose all unsaved changes.
ja[0]: %d個の保存されていないファイルがあります。Picardを終了したら、変更内容が失われます。

en: &Quit Picard
ja: Picardを終了(&Q)

en: Ready
ja: 準備完了

en: Picard listens on this port to integrate with your browser. When you "Search" or "Open in Browser" from Picard, clicking the "Tagger" button on the web page loads the release into Picard.
ja: Picardはブラウザと連携するためにこのポートで待ち受けています。Picardから「検索」または「ブラウザを開く」を実行したなら、ウェブページで"Tagger"ボタンをクリックするとリリースがPicardに読み込まれます。

en: Listening on port %(port)d
ja: ポート %(port)d で待機

en: AcoustID submission not configured
ja: AcoustID サブミッションが未設定

en: You need to configure your AcoustID API key before you can submit fingerprints.
ja: フィンガープリントを送信するにはAcoustIDのAPIキーを設定する必要があります。

en: Open AcoustID options
ja: AcoustID オプションを開く

en: &Options…
ja: オプション(&O)…

en: Open &file naming script editor…
ja: ファイル名生成スクリプトエディタを開く…

en: &Cut
ja: カット(&C)

en: &Paste
ja: ペースト(&P)

en: &Help…
ja: ヘルプ(&H)…

en: &About…
ja: このソフトウェアについて(&A)…

en: &Donate…
ja: 寄付する(&D)…

en: &Report a Bug…
ja: バグを報告(&R)…

en: &Support Forum…
ja: サポートフォーラム(&S)…

en: &Add Files…
ja: ファイルを追加(&A)…

en: Add files to the tagger
ja: ファイルを追加します

en: Add Fold&er…
ja: フォルダを追加(&D)…

en: Add a folder to the tagger
ja: フォルダを追加します

en: Close Window
ja: ウィンドウを閉じる

en: &Save
ja: 保存(&S)

en: Save selected files
ja: 選択したファイルを保存

en: S&ubmit AcoustIDs
ja: AcoustID を送信 (&U)

en: Submit acoustic fingerprints
ja: 音声フィンガープリントを送信

en: E&xit
ja: 終了(&X)

en: &Remove
ja: 削除(&R)

en: Remove selected files/albums
ja: 選択したファイルやアルバムを削除

en: Lookup in &Browser
ja: ブラウザで検索 (&B)

en: Lookup selected item on MusicBrainz website
ja: MusicBrainzサイトで選択されたアイテムを検索

en: Submit cluster as release…
ja: クラスターをリリースとして送信…

en: Submit cluster as a new release to MusicBrainz
ja: クラスターを新規リリースとしてMusicBrainzに送信

en: Submit file as standalone recording…
ja: スタンドアロン録音としてファイルを送信…

en: Submit file as a new recording to MusicBrainz
ja: 新規録音としてファイルをMusicBrainzに送信

en: Submit file as release…
ja: リリースとしてファイルを送信…

en: Submit file as a new release to MusicBrainz
ja: 新しいリリースとしてファイルを MusicBrainz に送信

en: Search for similar items…
ja: 類似アルバムを検索…

en: Search for similar albums…
ja: 類似アルバムを検索…

en: View similar releases and optionally choose a different release
ja: 類似関連を表示して別の関連を追加選択

en: Search for similar tracks…
ja: 類似トラックを検索…

en: View similar tracks and optionally choose a different release
ja: 類似トラックを表示して別のリリースを追加選択

en: File &Browser
ja: ファイルブラウザ(&B)

en: &Metadata
ja: メタデータ(&M)

en: &Cover Art
ja: カバーアート(&C)

en: &Actions
ja: アクション(&A)

en: Search
ja: 検索

en: Lookup &CD…
ja: CDを検索(&C)…

en: Lookup the details of the CD in your drive
ja: ドライブ内のCDの詳細を検索

en: &Scan
ja: スキャン(&S)

en: Use AcoustID audio fingerprint to identify the files by the actual music, even if they have no metadata
ja: メタデータがない場合でも、AcoustID 音声フィンガープリントを使用することで実際の音楽からファイルを識別します

en: Identify the file using its AcoustID audio fingerprint
ja: AcoustID 音声フィンガープリントを使用してファイルを識別する

en: &Generate AcoustID Fingerprints
ja: AcoustIDフィンガープリントを生成 (&G)

en: Generate Fingerprints
ja: フィンガープリントを生成

en: Generate the AcoustID audio fingerprints for the selected files without doing a lookup
ja: ルックアップを行わず、選択ファイルの AcoustID オーディオフィンガープリントを生成

en: Generate the AcoustID audio fingerprints for the selected files
ja: 選択ファイルの AcoustID オーディオフィンガープリントを生成

en: Cl&uster
ja: クラスタ(&U)

en: Cluster files into album clusters
ja: ファイルをアルバムクラスタでクラスタ化する

en: &Lookup
ja: 検索(&L)

en: Lookup selected items in MusicBrainz
ja: 選択したアイテムをMusicBrainzで検索

en: &Info…
ja: 情報(&I)…

en: &Refresh
ja: 更新(&R)

en: &Rename Files
ja: ファイル名を変更(&R)

en: &Move Files
ja: ファイルを移動(&M)

en: Save &Tags
ja: タグを保存(&T)

en: Tags From &File Names…
ja: ファイル名からタグ付け(&F)…

en: Parse File Names…
ja: ファイル名を解析…

en: Set tags based on the file names
ja: ファイル名に基づきタグを設定

en: &Open My Collections in Browser
ja: 自分のコレクションをブラウザで開く(&O)

en: View &Error/Debug Log
ja: エラー/デバッグログを表示(&E)

en: View Activity &History
ja: 動作履歴を表示(&H)

en: Open in &Player
ja: プレイヤーで開く(&P)

en: Play the file in your default media player
ja: ファイルを既定のメディアプレイヤーで再生

en: Open Containing &Folder
ja: フォルダを開く(&F)

en: Open the containing folder in your file explorer
ja: 含んでいるフォルダをエクスプローラで開く

en: &Check for Update…
ja: アップデートの確認(&C)…

en: &File
ja: ファイル(&F)

en: &Edit
ja: 編集(&E)

en: &View
ja: 表示(&V)

en: &Options
ja: オプション(&O)

en: &Select file naming script
ja: ファイル命名スクリプトを選択

en: &Tools
ja: ツール(&T)

en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

en: Actions
ja: アクション

en: Track
ja: トラック

en: &Advanced search
ja: 高度な検索(&A)

en: &Builtin search
ja: 内蔵検索(&B)

en: All supported formats
ja: サポートされているすべてのフォーマット

en: Adding multiple directories from '%(directory)s' …
ja: 「%(directory)s」の中の複数のディレクトリを追加中…

en: Adding directory: '%(directory)s' …
ja: ディレクトリ「%(directory)s」を追加中…

en: Configuration Required
ja: 設定必須

en: Audio fingerprinting is not yet configured. Would you like to configure it now?
ja: 音声フィンガープリント計算はまだ設定していません。今設定しますか？

en: Browser integration not enabled
ja: ブラウザ統合は無効です

en: Submitting releases to MusicBrainz requires the browser integration to be enabled. Do you want to enable the browser integration now?
ja: MusicBrainzにリリースを送信するには、ブラウザー統合を有効にする必要があります。 今すぐブラウザ統合を有効にしますか？

en: %(filename)s (error: %(error)s)
ja: %(filename)s (エラー: %(error)s)

en: %(filename)s (%(similarity)d%%) (error: %(error)s)
ja: %(filename)s (%(similarity)d%%) (エラー: %(error)s)

en: Authentication Required
ja: 認証が必要です

en: Picard needs authorization to access your personal data on the MusicBrainz server. Would you like to log in now?
ja: MusicBrainzサーバー上の個人情報にPicardからアクセスするためには認証が必要です。ログインしますか？

en: Authentication failed
ja: 認証失敗

en: Login failed: %s
ja: ログイン失敗: %s

en: (different across %d item) | (different across %d items)
ja[0]: （%dアイテムに異なる）

en: (missing from %d item) | (missing from %d items)
ja[0]: %dアイテムに欠ける

en: metadata view
ja: メタデータ表示

en: Displays original and new tags for the selected files
ja: 選択されたファイルの元と新タグを表示

en: Tag
ja: タグ

en: Original Value
ja: 元の値

en: New Value
ja: 新しい値

en: Add New Tag…
ja: 新しいタグを追加…

en: Show Changes First
ja: 変更を先に表示

en: Edit…
ja: 編集…

en: Add to 'Preserve Tags' List
ja: 保護タグ一覧に追加

en: Remove from 'Preserve Tags' List
ja: 保護タグ一覧から削除

en: Use Original Value | Use Original Values
ja[0]: 元の値を使う

en: &Copy
ja: コピー(&C)

en: The server %s requires you to login. Please enter your username and password.
ja: サーバー %s はログインが必要です。ユーザー名とパスワードを入力してください。

en: The proxy %s requires you to login. Please enter your username and password.
ja: プロキシ %s はログインが必要です。ユーザ名とパスワードを入力してください。

en: Internal player: The format of a media resource isn't (fully) supported
ja: 内部プレーヤ: メディアリソースのフォーマットに未対応です

en: Internal player: There are not the appropriate permissions to play a media resource
ja: 内部プレーヤ: メディアリソースを再生するための権限がありません

en: Internal player: A valid playback service was not found, playback cannot proceed
ja: 内部プレーヤ: 適切な再生サービスを見当たらないため、再生出来ません

en: Internal player: error, code=%(code)d, msg=%(message)s
ja: 内部プレイヤー: エラー, コード=%(code)d, msg=%(message)s

en: Player
ja: プレイヤー

en: Play
ja: 演奏

en: Play selected files
ja: 選択したファイルを再生します

en: Pause
ja: 一時停止

en: Pause or resume current playback
ja: 現在再生中の曲を一時停止または再開します

en: Change playback speed
ja: 再生速度を変更します

en: Playback speed
ja: 再生速度

en: Change audio volume
ja: 再生音量を変更します

en: Audio volume
ja: 再生音量

en: Renaming options are disabled
ja: 名前変更オプションは無効化されています

en: If you select files from the Cluster pane or Album pane prior to opening the Options screen, up to %u files will be randomly chosen from your selection as file naming examples.  If you have not selected any files, then some default examples will be provided.
ja: オプション画面を開く前にクラスタペインもしくはアルバムペインからファイルを選択すると、最大 %u 個以上の上のファイルがファイル命名の例としてランダムに選択されます。ファイルを選択していない場合は、いくつかのデフォルトの例が提供されます。

en: Reload up to %u items chosen at random from files selected in the main window
ja: メインウィンドウで選択したファイルからランダムに選択した最大 %u 個のアイテムまでリロード

en: Confirm
ja: 確認

en: File naming script editor
ja: ファイル名生成スクリプトエディタ

en: Reset
ja: リセット

en: &Import a script file
ja: スクリプトファイルをインポート(&I)

en: Import a file as a new script
ja: 新規スクリプトをファイルからインポート

en: &Export a script file
ja: スクリプトファイルをエクスポート(&E)

en: Export the script to a file
ja: スクリプトをファイルへエクスポート

en: &Script
ja: スクリプト(&S)

en: Display the details for the script
ja: スクリプトの詳細を表示

en: Add a &new script
ja: 新しいスクリプトを追加(&N)

en: &Copy the current script
ja: 現在のスクリプトをコピー(&C)

en: Save a copy of the script as a new script
ja: スクリプトのコピーを新しいスクリプトとして保存

en: &Delete the current script
ja: 現在のスクリプトを削除(&D)

en: Delete the script
ja: スクリプトを削除

en: &Reload random example files
ja: ランダムなサンプルファイルを再読込

en: &Show documentation
ja: ドキュメント(&S)

en: View the scripting documentation in a sidebar
ja: サイドバーにスクリプトドキュメントを表示

en: &Scripting documentation…
ja: スクリプトのドキュメント(&S)…

en: Open the scripting documentation in your browser
ja: ブラウザでスクリプトドキュメントを開く

en: The script title must not be empty.
ja: スクリプトのタイトルは必須入力項目です。

en: Error Deleting Script
ja: スクリプト削除中にエラー

en: The script could not be deleted because it is used in one of the user profiles.
    
    Profile: %s
ja: ユーザープロファイルで使用中のため、スクリプトは削除出来ません。
    
    プロファイル: %s

en: Are you sure that you want to delete the script?
ja: 本当にスクリプトを削除しますか?

en: File Error
ja: ファイルエラー

en: Overwrite
ja: 上書き

en: Copy
ja: コピー

en: The file naming format must not be empty.
ja: ファイル名生成形式は必ず記載してください。

en: Script Details
ja: スクリプト詳細

en: Script error in "%(script)s": %(message)s
ja: スクリプト"%(script)s"でエラー: %(message)s

en: File Name
ja: ファイル名

en: About Picard
ja: Picardについて

en: CD Lookup
ja: CD読み込み

en: The following releases on MusicBrainz match the CD:
ja: MusicBrainzに登録された以下のリリースがCDとマッチしました:

en: No matching releases found for this disc.
ja: このディスクに一致するリリースはありません。

en: Submit disc ID
ja: ディスクIDを送信

en: &Load into Picard
ja: Picardに読込む(&L)

en: &Submit disc ID
ja: ディスクIDを送信(&s)

en: &Cancel
ja: キャンセル(&C)

en: Edit Tag
ja: タグを編集

en: Edit value
ja: 値を編集

en: Add value
ja: 値を追加

en: Remove value
ja: 値を削除

en: Move selected value up
ja: 選択値を上に上げる

en: Move selected value down
ja: 選択値を下に下げる

en: Selected Scripts
ja: 選択されたスクリプト

en: &Error
ja: エラー(&E)

en: A&rtwork
ja: アートワーク(&R)

en: Form
ja: フォーム

en: Options
ja: オプション

en: Advanced options
ja: 高度な設定

en: Ignore file paths matching the following regular expression:
ja: 次の正規表現にマッチするファイルパスを無視:

en: Ignore track duration difference under this number of seconds
ja: この秒数以下のトラック再生時間の差異を無視する

en: Ignore the following tracks when determining whether a release is complete
ja: リリースが完了済みかどうかを判断する際、次のトラックを無視する

en: Video tracks
ja: ビデオトラック

en: Data tracks
ja: データトラック

en: Pregap tracks
ja: プリギャップトラック

en: Silent tracks
ja: 無音トラック

en: Tags to ignore for comparison:
ja: 比較するために無視するタグ:

en: CD-ROM device to use for lookups:
ja: 読み込みに使用するCD-ROMドライブ：

en: Default CD-ROM drive to use for lookups:
ja: 読み込みに使用する標準のCD-ROMドライブ

en: Use the following file name for images:
ja: 以降のファイル名を画像に使用:

en: Overwrite the file if it already exists
ja: すでファイルが存在している場合には上書きする

en: Cover Art Providers
ja: カバーアートプロバイダ

en: Reorder Priority:
ja: 並べ替え優先度:

en: Move selected item up
ja: 選択項目を上に移動

en: Move selected item down
ja: 選択項目を下に移動

en: Audio Fingerprinting
ja: 音声フィンガープリント

en: Do not use audio fingerprinting
ja: フィンガープリントを使用しない

en: Use AcoustID
ja: AcoustIDを使う

en: AcoustID Settings
ja: AcoustIDの設定

en: Ignore existing AcoustID fingerprints
ja: 既存のAcoustIDフィンガープリントを無視

en: Fingerprint calculator:
ja: フィンガープリント計算手法:

en: Browse…
ja: 参照…

en: Download…
ja: ダウンロード

en: API key:
ja: APIキー:

en: Get API key…
ja: APIキーを取得…

en: MusicBrainz Server
ja: MusicBrainzサーバー

en: You have configured an unofficial MusicBrainz server. By default submissions of releases, recordings and disc IDs will go to the primary database on musicbrainz.org.
ja: 非公式のMusicBrainzサーバーを設定しました。 既定では、リリース、録音、ディスクIDの送信は、musicbrainz.org のプライマリデータベースに送信されます。

en: Submit data to the configured server
ja: 設定済サーバーにデータを送信

en: Port:
ja: ポート:

en: Server address:
ja: サーバーアドレス:

en: Log in
ja: ログイン

en: Log out
ja: ログアウト

en: Update Checking
ja: アップデート確認中

en: Days between checks:
ja: 更新間隔日数:

en: Updates to check:
ja: 更新確認対象:

en: Fall back on album's artists genres if no genres are found for the release or release group
ja: リリースまたはリリースグループのジャンルが見つからない場合、アルバムのアーティストのジャンルを利用する

en: Minimal genre usage:
ja: 最小限のジャンル使用：

en: Maximum number of genres:
ja: ジャンルの最大数:

en: Join multiple genres with:
ja: 複数ジャンルの区切り文字:

en: Genres or folksonomy tags to include or exclude, one per line:
ja: 1行に1個、追加もしくは除外されるジャンルまたはフォークソノミータグ：

en: Playground for genres or folksonomy tags filters (cleared on exit):
ja: ジャンルまたはフォークソノミータグフィルターのプール領域（終了時にクリア）：

en: User interface language:
ja: ユーザインタフェースの言語:

en: User interface color theme:
ja: ユーザーインターフェースのテーマカラー:

en: Miscellaneous
ja: その他

en: Use advanced query syntax
ja: 高度なクエリ構文を使う

en: Begin browsing in the following directory:
ja: 次のディレクトリの参照を開始する:

en: Colors
ja: 色

en: Customize Action Toolbar
ja: アクションツールバーをカスタマイズする

en: Add a new button to Toolbar
ja: ツールバーに新しいボタンを追加

en: Add Action
ja: アクションを追加

en: Insert a separator
ja: セパレータを挿入

en: Add Separator
ja: セパレータを追加

en: Remove button from toolbar
ja: ツールバーのボタンを削除

en: Show the below tags above all other tags in the metadata view
ja: メタデータビューの他のすべてのタグに以下のタグを表示

en: Select all
ja: すべて選択

en: Thresholds
ja: しきい値

en: Minimal similarity for matching files to tracks:
ja: トラックにマッチするファイルの類似性の下限値:

en: Minimal similarity for file lookups:
ja: ファイル検索の際の類似性の下限値:

en: Minimal similarity for cluster lookups:
ja: クラスタ検索の際の類似性の下限値:

en: Translate artist names to these locales where possible:
ja: 可能であればアーティスト名をこのロケールに翻訳する:

en: Use track relationships
ja: トラックの関連性を使用する

en: Custom Fields
ja: カスタムフィールド

en: Various artists:
ja: さまざまなアーティスト:

en: Default
ja: 標準

en: Web Proxy
ja: ウェブプロキシ

en: Username:
ja: ユーザ名:

en: Password:
ja: パスワード:

en: Request timeout in seconds:
ja: リクエストのタイムアウト秒数:

en: Browser Integration
ja: ブラウザとの連携

en: Default listening port:
ja: 標準の待ち受けポート:

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Name
ja: 名前

en: Version
ja: バージョン

en: Install plugin…
ja: プラグインをインストール…

en: Open plugin folder
ja: プラグインフォルダを開く

en: Reload List of Plugins
ja: プラグイン一覧を再読込み

en: Details
ja: 詳細

en: Picard saves the ratings together with an e-mail address identifying the user who did the rating. That way different ratings for different users can be stored in the files. Please specify the e-mail you want to use to save your ratings.
ja: Picardは評価をつけたユーザーが分かるように評価とメールアドレスを一緒に保存します。同じファイルに別のユーザーの異なる評価を保存することも出来ます。評価保存機能を使用したい場合はメールアドレスを指定してください。

en: E-mail:
ja: メールアドレス:

en: Add to preferred release countries
ja: 優先するリリース国に追加

en: Remove from preferred release countries
ja: 優先するリリース国から削除

en: Add to preferred release formats
ja: 優先するリリースフォーマットに追加

en: Remove from preferred release formats
ja: 優先するリリースフォーマットから削除

en: Move files when saving
ja: 保存時にファイルを移動

en: Destination directory:
ja: 宛先ディレクトリ

en: Move additional files (case insensitive):
ja: 追加ファイルを移動(大文字と小文字を区別しない):

en: Rename files when saving
ja: 保存する際ファイル名を変更する

en: Selected file naming script:
ja: 選択済ファイル名生成スクリプト：

en: Files will be named like this:
ja: ファイルには次のような名前が付与:

en: Before
ja: 前

en: After
ja: 後

en: Reload examples
ja: サンプルの再読込

en: Enter your tagger script here.
ja: ここにタグ付けスクリプトを入力してください。

en: Import
ja: インポート

en: Export
ja: エクスポート

en: Write tags to files
ja: タグをファイルに書き込む

en: Before Tagging
ja: タグ付けの前に

en: Preserve these tags from being cleared or overwritten with MusicBrainz data:
ja: このタグをMusicBrainzのデータに削除もしくは上書きされないように設定:

en: AAC files
ja: AACファイル

en: Picard can save APEv2 tags to pure AAC files, which by default do not support tagging. APEv2 tags in AAC are supported by some players, but players not supporting AAC files with APEv2 tags can have issues loading and playing those files. To deal with this you can choose whether to save tags to those files.
ja: PicardはAPEv2タグを純粋なAACファイルに保存することはできますが、デフォルトではタグ付けがサポートされていません。AACのAPEv2タグは一部のプレイヤーでサポートされていますが、APEv2タグの付いたAACファイルをサポートしていないプレイヤーでは、ファイルの読み込みや再生する際に問題が発生することがあります。これに対処するため、これらのファイルにタグを保存するかどうかを選択することができます。

en: Save APEv2 tags
ja: APEv2タグを保存する

en: Do not save tags
ja: タグを保存しない

en: AC3 files
ja: AC3ファイル

en: Picard can save APEv2 tags to pure AC3 files, which by default do not support tagging. APEv2 tags in AC3 are supported by some players, but players not supporting AC3 files with APEv2 tags can have issues loading and playing those files. To deal with this you can choose whether to save tags to those files.
ja: PicardはAPEv2タグを純粋なAC3ファイルに保存することができますが、デフォルトではタグ付けがサポートされていません。AC3のAPEv2タグは一部のプレイヤーでサポートされていますが、APEv2タグのあるAC3ファイルをサポートしていないプレイヤーでは、ファイルを読み込みや再生する際に問題が発生することがあります。これに対処するため、これらのファイルにタグを保存するかどうかを選択することができます。

en: ID3v2 Version
ja: ID3v2バージョン

en: Join multiple ID3v2.3 tags with:
ja: 複数のID3v2.3タグの区切り文字：

en: <html><head/><body><p>Default is '/' to maintain compatibility with previous Picard releases.</p><p>New alternatives are ';_' or '_/_' or type your own. </p></body></html>
ja: <html><head/><body><p>標準は以前のPicardとの互換性を保つために'/'になっています。</p><p>新しく';_'や'_/_'を選ぶことや、自分自身で入力することもできます。</p></body></html>

en: Also include ID3v1 tags in the files
ja: ID3v1タグも付ける

en: WAVE files
ja: WAVEファイル

en: Picard will tag WAVE files using ID3v2 tags. This is not supported by all software. For compatibility with software which does not support ID3v2 tags in WAVE files additional RIFF INFO tags can be written to the files. RIFF INFO has only limited support for tags and character encodings.
ja: PicardはID3v2タグを使用してWAVEファイルにタグを付けます。これはすべてのソフトウェアでサポートされているわけではありません。WAVEファイルのID3v2タグをサポートしていないソフトウェアとの互換性を保つために、ファイルにRIFF INFOタグを追加することができます。RIFF INFOはタグと文字エンコーディングのサポートは限られています。

en: Also include RIFF INFO tags in the files
ja: ファイルにRIFF INFOタグも付ける

en: Authentication required
ja: 認証が必要です

en: Download only cover art images matching selected types
ja: カバーアートの選択した箇所のみをダウンロードする

en: Select types…
ja: 形式を選択…

en: Only use images of the following size:
ja: 使用する画像のサイズを指定します。

en: Download only approved images
ja: 承認された画像のみをダウンロード

en: Local cover art files match the following regular expression:
ja: 次の正規表現に一致するローカルのカバーアートファイル

en: First group in the regular expression, if any, will be used as type, ie. cover-back-spine.jpg will be set as types Back + Spine. If no type is found, it will default to Front type.
ja: 正規表現内の最初のグループが種別として使用されます。 cover-back-spine.jpg の種別は Back + Spine となります。種別が見つからない場合、デフォルトで表紙になります。

en: Select the file naming script to load into the editor
ja: エディタへ読み込むファイル名生成スクリプトを選択

en: Title:
ja: タイトル:

en: Last Updated:
ja: 最終更新:

en: Now
ja: 今

en: Author:
ja: 作者:

en: Version:
ja: バージョン:

en: License:
ja: ライセンス:

en: Description:
ja: 説明:

en: Scripting Documentation
ja: スクリプトのドキュメント

en: Convert File Names to Tags
ja: ファイル名をタグに変換

en: Replace underscores with spaces
ja: スペースをアンダースコアで置換する

en: &Preview
ja: プレビュー(&P)

en: Add new tag
ja: 新しいタグを追加

en: Move tag up
ja: タグを上に移動

en: Move tag down
ja: タグを下に移動

en: Remove selected tags
ja: 選択したタグを削除

en: Remove tags
ja: タグの削除

en: Character
ja: キャラクター

en: &Ok
ja: &OK

en: Clos&e
ja: 閉じる(&E)

en: Regex Error
ja: 正規表現のエラー

en: &Restore all Defaults
ja: 全て元の状態に戻す(&R)

en: Reset all of Picard's settings
ja: Picard の全設定をリセット

en: Reset all settings for current option page
ja: 現在ページの全設定をリセット

en: Unexpected error
ja: 予期しないエラー

en: You are about to reset your options for this page.
ja: このページのオプションをリセットしますか？

en: Warning! This will reset all of your settings.
ja: 警告! 全設定をリセットします

en: Confirm Reset
ja: リセット確認

en: Are you sure?
ja: よろしいですか？

en: Option
ja: オプション

en: None
ja: なし

en: Fingerprinting
ja: フィンガープリント計算

en: Please select a valid fpcalc executable.
ja: 有効な fpcalc 実行ファイルを選択してください

en: Invalid fpcalc executable
ja: 無効な fpcalc 実行ファイル

en: Logged in as <b>%s</b>.
ja: <b>%s</b>でログイン中

en: <html><head/><body>
    <p>You can add genres to test filters against, one per line.<br/>
    This playground will not be preserved on Options exit.
    </p>
    <p>
    Red background means the tag will be skipped.<br/>
    Green background means the tag will be kept.
    </p>
    </body></html>
ja: <html><head/><body>
    <p>1行に1つずつ、フィルターをテストするジャンルを追加できます。<br/>
    このキューは、オプションから出た後では保持されません。
    </p>
    <p>
    赤い背景は、タグがスキップされることを意味します。<br/>
    緑の背景は、タグが保持されることを意味します。
    </p>
    </body></html>

en: Genres
ja: ジャンル

en: The default color scheme based on the operating system display settings
ja: オペレーションシステムのディスプレイ設定に基づく デフォルトカラースキーム

en: Dark
ja: ダーク

en: A dark display theme
ja: ダーク ディスプレイテーマ

en: Light
ja: ライト

en: A light display theme
ja: ライト ディスプレイテーマ

en: System
ja: システム

en: The Qt5 theme configured in the desktop environment
ja: デスクトップ環境で設定された Qt5 テーマ

en: System default
ja: システムの標準

en: Theme changed
ja: テーマを変更

en: You have changed the application theme. You have to restart Picard in order for the change to take effect.
ja: アプリケーションのテーマを変更しました。変更を適用するにはPicardの再起動が必要です。

en: Please note that using the system theme might cause the user interface to be not shown correctly. If this is the case select the "Default" theme option to use Picard's default theme again.
ja: システムテーマの利用によりユーザインターフェースが正しく表示されない可能性があることに注意して下さい。その場合は Picard の ”デフォルト” のテーマを選択して下さい。

en: Language changed
ja: 言語が変更されました

en: You have changed the interface language. You have to restart Picard in order for the change to take effect.
ja: インターフェースの言語を変更しました。変更を適用するにはPicardの再起動が必要です。

en: Choose a color
ja: 色を選択

en: Colors changed
ja: 色が変更されました

en: You have changed the interface colors. You may have to restart Picard in order for the changes to take effect.
ja: インターフェースの色を変更しました。変更を適用するにはPicardの再起動が必要です。

en: Add Folder
ja: フォルダを追加

en: Add Files
ja: ファイルを追加

en: Cluster
ja: クラスタ

en: Lookup
ja: 検索

en: Scan
ja: スキャン

en: Lookup in Browser
ja: ブラウザで検索

en: Save
ja: 保存

en: Submit AcoustIDs
ja: AcoustID を送信

en: Open in Player
ja: プレイヤーで開く

en: Lookup CD…
ja: CDを検索

en: Drag and Drop to re-order
ja: ドラッグ&ドロップで並べ替え

en: Value
ja: 値

en: Confirm Remove
ja: 削除の確認

en: Matching
ja: マッチング

en: Network
ja: ネットワーク

en: Download and install plugin
ja: プラグインのダウンロードおよびインストール

en: Download and upgrade plugin to version %s
ja: プラグインをダウンロードしてバージョン %s へ更新する

en: Enabled
ja: 有効

en: Disabled
ja: 無効

en: Uninstall plugin
ja: プラグインのアンインストール

en: Reloading list of available plugins…
ja: 利用可能なプラグイン一覧を再読み込み中です…

en: An error occurred while loading the plugin "%(plugin)s":
    
    %(error)s
ja: プラグイン「%(plugin)s」の読み込み中にエラーが発生しました:
    
    %(error)s

en: The plugin "%(plugin)s" is not compatible with this version of Picard.
ja: プラグイン「%(plugin)s」は、このバージョンのPicardと互換性がありません。

en: The plugin "%(plugin)s" will be upgraded to version %(version)s on next run of Picard.
ja: プラグイン「%(plugin)s」は次回の Picard 起動時にバージョン %(version)s にアップグレードされます

en: Uninstall plugin "%(plugin)s"?
ja: プラグイン「%(plugin)s」をアンインストールしますか？

en: Do you really want to uninstall the plugin "%(plugin)s"?
ja: 「%(plugin)s」プラグインをアンインストールしますか？

en: Restart Picard to upgrade to new version
ja: 新バージョンへのアップグレードをリセットします

en: New version available
ja: 新しいバージョンが利用可能です

en: Authors
ja: 作者

en: License
ja: ライセンス

en: The plugin "%(plugin)s" could not be downloaded.
ja: 「%(plugin)s」プラグインがダウンロードできません

en: Please try again later.
ja: 時間をおいて再度実行してください

en: New
ja: 新

en: Create a new profile
ja: 新規プロファイルの生成

en: Copy to a new profile
ja: 新規プロファイルにコピー

en: Delete
ja: 削除

en: Delete the profile
ja: プロファイルの削除

en: Settings to include in profile
ja: プロファイルに含まれる設定

en: Unknown script
ja: 不明な文字

en: No scripts in list
ja: リストにスクリプトがありません

en: List of %i items
ja: %i アイテムのリスト

en: Unknown value format
ja: 不明な値の形式

en: Invalid Title
ja: 無効なタイトル

en: The profile title cannot be blank.
ja: プロファイルタイトルは必須入力項目です。

en: Ratings
ja: 評価

en: Preferred Releases
ja: 優先リリース

en: Reset all
ja: 全てリセット

en: The location to move files to must not be empty.
ja: ファイルの移動先は空ではいけません。

en: Script Error
ja: スクリプトのエラー

en: &#160;(<a href='https://musicbrainz.org/doc/Indexed_Search_Syntax'>Syntax Help</a>)
ja: &#160;(<a href='https://musicbrainz.org/doc/Indexed_Search_Syntax'>構文ヘルプ</a>)

en: Search in browser
ja: ブラウザで検索

en: <strong>Loading…</strong>
ja: <strong>読み込み中…</strong>

en: Retry
ja: 再試行

en: <strong>Following error occurred while fetching results:<br><br></strong>Network request error for %(url)s:<br>%(error)s (QT code %(qtcode)d, HTTP code %(statuscode)r)<br>
ja: <strong>結果の取得中に次のエラーが発生しました: <br><br></strong> %(url)sのネットワーク要求エラー:<br>%(error)s (QT code %(qtcode)d, HTTP code %(statuscode)r)<br>

en: <strong>No results found. Please try a different search query.</strong>
ja: <strong>結果がありません。検索条件を変更してください。</strong>

en: Load into Picard
ja: Picard に読込む

en: Album Search Results
ja: アルバム検索結果

en: Language
ja: 言語

en: Status
ja: 状態

en: Score
ja: スコア

en: Show in browser
ja: ブラウザで表示

en: Artist Search Dialog
ja: アーティスト検索ダイアログ

en: Gender
ja: 性別

en: Area
ja: 地域

en: Begin
ja: 開始

en: Begin Area
ja: 開始地域

en: End
ja: 終了

en: End Area
ja: 終了地域

en: Track Search Results
ja: トラック検索結果

en: Release
ja: リリース

en: Standalone Recording
ja: 単独レコーディング

en: Rename profile
ja: プロファイルの名称変更

en: Remove profile
ja: プロファイルの削除

en: Are you sure you want to remove this profile?
ja: プロファイルを本当に削除しますか?

en: Open Scripting Documentation in your browser
ja: ブラウザでスクリプトドキュメントを開く

en: Rename script
ja: スクリプト名変更

en: Remove script
ja: スクリプトを削除

en: Are you sure you want to remove this script?
ja: このスクリプトを削除しますか？

en: &Word wrap script
ja: ワードラップスクリプト

en: Word wrap long lines in the editor
ja: エディターで長い行をワードラップする

en: Show help &tooltips
ja: ヘルプとツールチップを表示

en: Show tooltips for script elements
ja: スクリプト要素のツールチップを表示

en: The table is locked. To enable sorting and column resizing
    unlock the table in the table header's context menu.
ja: テーブルはロックされました。ソートと列幅の変更を有効にする場合はコンテキストメニュー内のテーブルヘッダーでテーブルのロックを解除して下さい。

en: Error loading Picard releases list: {error_message}
ja: Picardリリース一覧の読み込み中にエラーが発生しました: {error_message}

en: Picard Update
ja: Picard のアップデート

en: Unable to retrieve the latest version information from the website.
    ({url})
ja: ウェブサイトから最新のバージョン情報を取得できません。
    ({url})

en: A new version of Picard is available.
    
    This version: {picard_old_version}
    New version: {picard_new_version}
    
    Would you like to download the new version?
ja: Picardの新しいバージョンが利用可能です。
    
    現在のバージョン：{picard_old_version}
    新しいバージョン：{picard_new_version}
    
    新しいバージョンをダウンロードしますか？

en: unknown
ja: 不明

en: There is no update currently available for your subscribed update level: {update_level}
    
    Your version: {picard_old_version}
ja: 選択した更新レベルに有効なアップデートはありません: {update_level}
    
    現在のバージョン: {picard_old_version}

en: AcoustID Fingerprint
ja: AcoustID フィンガープリント

en: Album Artist Sort Order
ja: アルバムアーティスト（ソート名）

en: Album Sort Order
ja: アルバム（ソート名）

en: Arranger
ja: 編曲者

en: Artists
ja: アーティスト（複数）

en: Artist Sort Order
ja: アーティスト（ソート名）

en: Catalog Number
ja: カタログ番号

en: Comment
ja: コメント

en: Compilation (iTunes)
ja: コンピレーション (iTunes)

en: Composer Sort Order
ja: 作曲者（ソート名）

en: Conductor
ja: 指揮者

en: Copyright
ja: 著作権

en: Disc Id
ja: ディスク ID

en: Disc Number
ja: ディスク番号

en: DJ-Mixer
ja: DJミキサー

en: Encoded By
ja: エンコーダ

en: Encoder Settings
ja: エンコーダ設定

en: Engineer
ja: エンジニア

en: Grouping
ja: グループ化

en: Key
ja: キー

en: Record Label
ja: レーベル

en: Lyricist
ja: 作詞者

en: Lyrics
ja: 歌詞

en: Mixer
ja: ミキサー

en: Mood
ja: ムード

en: Movement
ja: 楽章

en: Movement Number
ja: 楽章番号

en: Movement Count
ja: 楽章数

en: MusicBrainz Release Artist Id
ja: MusicBrainz リリース アーティスト ID

en: MusicBrainz Release Id
ja: MusicBrainz リリース ID

en: MusicBrainz Artist Id
ja: MusicBrainz アーティスト ID

en: MusicBrainz Disc Id
ja: MusicBrainz ディスク ID

en: MusicBrainz Original Release Id
ja: オリジナル MusicBrainz リリース ID

en: MusicBrainz Original Artist Id
ja: オリジナル MusicBrainz アーティスト ID

en: MusicBrainz Recording Id
ja: MusicBrainz レコーディング ID

en: MusicBrainz Release Group Id
ja: MusicBrainz リリースグループ ID

en: MusicBrainz Track Id
ja: MusicBrainz トラック ID

en: MusicBrainz Work Id
ja: MusicBrainz ワーク ID

en: MusicIP Fingerprint
ja: MusicIP フィンガープリント

en: Original Album
ja: オリジナルアルバム

en: Original Artist
ja: オリジナルアーティスト

en: Original Filename
ja: 元のファイル名

en: Original Year
ja: オリジナル盤リリース年

en: Performer
ja: 演奏者

en: Producer
ja: プロデューサー

en: R128 Album Gain
ja: R128 アルバムゲイン

en: R128 Track Gain
ja: R128 トラックゲイン

en: Rating
ja: 評価

en: Release Country
ja: 発売国

en: Release Status
ja: リリースステータス

en: Release Type
ja: リリースタイプ

en: Remixer
ja: リミキサー

en: ReplayGain Album Gain
ja: ReplayGain アルバムゲイン

en: ReplayGain Album Peak
ja: ReplayGain アルバムピーク

en: ReplayGain Album Range
ja: ReplayGain アルバムレンジ

en: ReplayGain Reference Loudness
ja: ReplayGain リファレンスラウドネス

en: ReplayGain Track Gain
ja: ReplayGain トラックゲイン

en: ReplayGain Track Peak
ja: ReplayGain トラックピーク

en: ReplayGain Track Range
ja: ReplayGain トラックレンジ

en: Script
ja: 文字

en: Show Work & Movement
ja: 作品名と楽章を表示

en: Subtitle
ja: サブタイトル

en: Title Sort Order
ja: タイトル（ソート名）

en: Total Discs
ja: ディスク枚数

en: Total Tracks
ja: トラック数

en: Track Number
ja: トラック番号

en: Artist Website
ja: アーティストのウェブサイト

en: Work
ja: 作品

en: Writer
ja: 作者

en: is not installed
ja: はインストールされていません

en: Web Browser Error
ja: ウェブブラウザのエラー

en: Error while launching a web browser:
    
    %s
ja: ウェブブラウザを起動する際にエラーが発生しました：
    
    %s
