MusicBrainz - en to sv translation catalogue (555 entries)

en: Unmatched Files
sv: Omatchade filer

en: Album %(id)s loaded: %(artist)s - %(album)s
sv: Album %(id)s inläst: %(artist)s - %(album)s

en: Loading album %(id)s …
sv: Läser in album %(id)s …

en: [loading album information]
sv: [hämtar albuminformation]

en: [could not load album %s]
sv: [kunde inte läsa in album %s]

en: Cluster %(album)s identified!
sv: Kluster %(album)s identifierad!

en: No matching releases for cluster %(album)s
sv: Inga utgåvsträffar för kluster %(album)s

en: Looking up the metadata for cluster %(album)s…
sv: Kollar upp metadata för klustret %(album)s…

en: Unclustered Files
sv: Icke-klustrade filer

en: Added %(count)i release to collection "%(name)s" | Added %(count)i releases to collection "%(name)s"
sv[0]: Lade till %(count)i utgåva till samling "%(name)s"
sv[1]: Lade till %(count)i utgåvor till samling "%(name)s"

en: Removed %(count)i release from collection "%(name)s" | Removed %(count)i releases from collection "%(name)s"
sv[0]: Tog bort %(count)i utgåvor från samling "%(name)s"
sv[1]: Tog bort %(count)i utgåvor från samling "%(name)s"

en: Error while modifying collections: %(error)s
sv: Fel vid ändring av samlingar: %(error)s

en: Error loading collections: %(error)s
sv: Fel vid inläsning av samlingar: %(error)s

en: Various Artists file naming scheme removal
sv: Filnamnsschema för borttagning av blandade artister

en: The separate file naming scheme for various artists albums has been removed in this version of Picard.
    Your file naming scheme has automatically been merged with that of single artist albums.
sv: Det separata filnamnsschemat för album med blandade artister har tagits bort i den här versionen av Picard.
    Ditt filnamnsschema har automatiskt slagits samman med album för enskilda artister.

en: The separate file naming scheme for various artists albums has been removed in this version of Picard.
    You currently do not use this option, but have a separate file naming scheme defined.
    Do you want to remove it or merge it with your file naming scheme for single artist albums?
sv: Det separata filnamnsschemat för album med blandade artister har tagits bort i den här versionen av Picard.
    Du använder för närvarande inte det här alternativet, men har ett separat filnamnsschema definierat.
    Vill du ta bort den eller slå samman den med ditt filnamnsschema för album med enskilda artister?

en: Merge
sv: Sammanfoga

en: Remove
sv: Ta bort

en: Primary file naming script
sv: Primärt filnamngivningsskript

en: No matching tracks above the threshold for file '%(filename)s'
sv: Inga matchande spår över tröskelvärdet för filen "%(filename)s"

en: File '%(filename)s' identified!
sv: Filen "%(filename)s" identifierad!

en: No matching tracks for file '%(filename)s'
sv: Ingen matchande spår för filen "%(filename)s"

en: Looking up the metadata for file %(filename)s …
sv: Letar upp metadata för file %(filename)s …

en: Error
sv: Fel

en: Unexpected authentication error
sv: Oväntat autentiseringsfel

en: Unexpected request error (HTTP code %s)
sv: Oväntat anropsfel (HTTP kod %s)

en: Unable to load plugin '%s'
sv: Det gick inte att läsa in tillägget "%s"

en: Plugin "%(plugin)s" from "%(filename)s" is not compatible with this version of Picard.
sv: Tillägget "%(plugin)s" från "%(filename)s" är inte kompatibel med den här versionen av Picard.

en: Plugin "%(plugin)s" has an invalid API version string: %(error)s
sv: Insiicksmodul "%(plugin)s" har en ogiltig API versionssträng : %(error)s

en: Plugin "%(plugin)s"
sv: Tillägget "%(plugin)s"

en: Failed loading zipped plugin "%(plugin)s" from "%(filename)s"
sv: Misslyckades att ladda komprimerad insticksmodul "%(plugin)s" från "%(filename)s"

en: Error loading plugins list: %(error)s
sv: Fel vid inläsning av tilläggslista: %(error)s

en: General
sv: Allmänt

en: Server address
sv: Serveradress

en: Automatically scan all new files
sv: Analysera automatiskt alla nya filer

en: Automatically cluster all new files
sv: Klustra automatiskt alla nya filer

en: Ignore MBIDs when loading new files
sv: Ignorera MBID vid inläsning av nya filer

en: Translate artist names
sv: Översätt artistnamn

en: Translation locales
sv: Översättningsspråk

en: Translate artist names exception
sv: Översätt artistnamn undantag

en: Translation script exceptions
sv: Översättningsskript undantag

en: Use standardized artist names
sv: Använd standardiserade artistnamn

en: Use standardized instrument and vocal credits
sv: Använd standardiserade instrument och rösterkännanden

en: Convert Unicode punctuation characters to ASCII
sv: Konvertera interpunktionstecken från Unicode till ASCII

en: Use release relationships
sv: Använd utgåvesamband

en: Guess track number and title from filename if empty
sv: Gissa spårnummer och rubrik från filnamn om tomt

en: Various Artists name
sv: Blandade artistnamn

en: Standalone recordings name
sv: Fristående inspelningsnamn

en: Preferred release types
sv: Föredragna utgåvstyper

en: Preferred release countries
sv: Föredragna utgivningsländer

en: Use genres from MusicBrainz
sv: Använd genrer från MusicBrainz

en: Use only my genres
sv: Använd endast mina genrer

en: Use folksonomy tags as genre
sv: Använd folksonomitaggar som genre

en: Enable track ratings
sv: Aktivera spårbetygsättning

en: Submit ratings to MusicBrainz
sv: Skicka betyg till MusicBrainz

en: Tags
sv: Taggar

en: Don't write tags
sv: Spara inte taggar

en: Preserve timestamps of tagged files
sv: Bevara tidsstämplar av taggade filer

en: Clear existing tags
sv: Rensa befintliga taggar

en: Keep embedded images when clearing tags
sv: Behåll inbäddade bilder när taggar rensas

en: Remove ID3 tags from FLAC files
sv: Ta bort ID3-etiketter från FLAC-filer

en: Remove APEv2 tags from MP3 files
sv: Ta bort APEv2-etiketter från MP3-filer

en: Fix missing seekpoints for FLAC files
sv: Åtgärda saknade sökpunkter för FLAC-filer

en: ID3v2 text encoding
sv: ID3v2 textkodning

en: Save iTunes compatible grouping and work
sv: Spara iTunes-kompatibel gruppering och jobb

en: Remove APEv2 tags from AAC files
sv: Ta bort APEv2-etiketter från AAC-filer

en: Remove APEv2 tags from AC3 files
sv: Ta bort APEv2-etiketter från AC3-filer

en: Remove existing RIFF INFO tags from WAVE files
sv: Ta bort befintliga RIFF INFO-etiketter från WAVE-filer

en: Cover Art
sv: Omslagsbilder

en: Embed cover images into tags
sv: Bädda in omslagsbilder i taggar

en: Save cover images as separate files
sv: Spara omslagsbilder som separata filer

en: File Naming
sv: Filnamngivning

en: Delete empty directories
sv: Ta bort tomma mappar

en: Replace non-ASCII characters
sv: Ersätt tecken som inte är ASCII

en: Windows compatibility
sv: Windows-kompabilitet

en: Scripting
sv: Skriptning

en: User Interface
sv: Användargränssnitt

en: Show text labels under icons
sv: Visa textetiketter under ikoner

en: Allow selection of multiple directories
sv: Tillåt markering av flera mappar

en: Use builtin search rather than looking in browser
sv: Använd inbyggd sökning i stället för att titta i webbläsaren

en: Show a quit confirmation dialog for unsaved changes
sv: Visa en avsluta bekräftelsedialogruta för osparade ändringar

en: Advanced
sv: Avancerat

en: Ignore hidden files
sv: Ignorera dolda filer

en: Listen only on localhost
sv: Lyssna endast på localhost

en: Tracks
sv: Spår

en: Year
sv: År

en: Country
sv: Land

en: Label
sv: Skivbolag

en: Cat No
sv: Kategorinummer

en: [no barcode]
sv: [ingen streckkod]

en: [no release info]
sv: [ingen information om utgåva]

en: MusicBrainz Account
sv: MusicBrainz-konto

en: Authorization code:
sv: Behörighetskod:

en: Removing album %(id)s: %(artist)s - %(album)s
sv: Tar bort album %(id)s: %(artist)s - %(album)s

en: CD Lookup Error
sv: Fel vid uppslagning av CD

en: Error while reading CD:
    
    %s
sv: Fel vid läsning av CD:
    
    %s

en: All files
sv: Alla filer

en: AcoustID lookup network error for '%(filename)s'!
sv: AcoustID lookup nätverksfel för "%(filename)s"!

en: AcoustID lookup failed for '%(filename)s'!
sv: AcoustID-uppslagning misslyckades för "%(filename)s"!

en: AcoustID lookup returned no result for file '%(filename)s'
sv: AcoustID-uppslagning gav inga resultat för "%(filename)s"

en: Looking up the fingerprint for file '%(filename)s' …
sv: Slår upp fingeravtrycket för filen "%(filename)s" …

en: AcoustID submission failed permanently, probably too many retries
sv: Inlämning av AcoustID misslyckades permanent, förmodligen för många försök

en: Submitting AcoustIDs …
sv: Skickar in AcoustID…

en: AcoustID submission failed with error '%(error)s': %(message)s
sv: AcoustID-inlämning misslyckades med fel "%(error)s": %(message)s

en: Cover art of type '%(type)s' downloaded for %(albumid)s from %(host)s
sv: Omslagsbilder av typen "%(type)s" hämtade för %(albumid)s från %(host)s

en: Downloading cover art of type '%(type)s' for %(albumid)s from %(host)s …
sv: Hämtar omslagsbild av typen "%(type)s" för %(albumid)s från %(host)s …

en: Unknown
sv: Okänd

en: Full size
sv: Full storlek

en: Cover Art Archive
sv: Omslagsarkiv

en: Local Files
sv: Lokala filer

en: <br/>Translated to LANG by %s
sv: <br/>Översatt till svenska av %s

en: Icons made by Sambhav Kothari <sambhavs.email@gmail.com> and <a href="http://www.flaticon.com/authors/madebyoliver">Madebyoliver</a>, <a href="http://www.flaticon.com/authors/pixel-buddha">Pixel Buddha</a>, <a href="http://www.flaticon.com/authors/nikita-golubev">Nikita Golubev</a>, <a href="http://www.flaticon.com/authors/maxim-basinski">Maxim Basinski</a>, <a href="https://www.flaticon.com/authors/smashicons">Smashicons</a> from <a href="https://www.flaticon.com">www.flaticon.com</a>
sv: Ikoner gjorda av Sambhav Kothari <sambhavs.email@gmail.com> och <a href="http://www.flaticon.com/authors/madebyoliver">Madebyoliver</a>, <a href="http://www.flaticon.com/authors/pixel-buddha">Pixel Buddha</a>, <a href="http://www.flaticon.com/authors/nikita-golubev">Nikita Golubev</a>, <a href="http://www.flaticon.com/authors/maxim-basinski">Maxim Basinski</a>, <a href="https://www.flaticon.com/authors/smashicons">Smashicons</a> från <a href="https://www.flaticon.com">www.flaticon.com</a>

en: Supported formats
sv: Format som stöds

en: Please donate
sv: Vänligen donera

en: Thank you for using Picard. Picard relies on the MusicBrainz database, which is operated by the MetaBrainz Foundation with the help of thousands of volunteers. If you like this application please consider donating to the MetaBrainz Foundation to keep the service running.
sv: Tack för att du använder Picard. Picard förlitar sig på MusicBrainz-databasen, som drivs av MetaBrainz Foundation med hjälp av tusentals volontärer. Om du gillar det här programmet kan du överväga att donera till MetaBrainz Foundation för att hålla tjänsten igång.

en: Donate now!
sv: Donera nu!

en: Credits
sv: Tack till

en: Official website
sv: Officiell webbplats

en: Cover art types
sv: Omslagstyper

en: Restore &Defaults
sv: Återställ standardvärden

en: Date
sv: Datum

en: Labels
sv: Skivbolag

en: Catalog #s
sv: Katalog #s

en: Barcode
sv: Streckkod

en: Refresh List
sv: Uppdatera lista

en: %(name)s (%(count)i release) | %(name)s (%(count)i releases)
sv[0]: %(name)s (%(count)i utgåva)
sv[1]: %(name)s (%(count)i utgåvor)

en: View release on MusicBrainz
sv: Visa utgåva på MusicBrainz

en: Common images on all tracks
sv: Vanliga bilder på alla spår

en: Tracks contain different images
sv: Spår innehåller olika bilder

en: Show more details
sv: Visa mer information

en: New Cover Art
sv: Nytt omslag

en: Original Cover Art
sv: Ursprungligt omslag

en: All supported image formats
sv: Alla bildformat som stöds

en: Show more details…
sv: Visa mer information…

en: Keep original cover art
sv: Behåll ursprungligt omslag

en: YYYY
sv: ÅÅÅÅ

en: &Load selected files
sv: &Läs in markerade filer

en: &Move tagged files here
sv: &Flytta taggade filer hit

en: Show &hidden files
sv: Visa dolda &filer

en: &Set as starting directory
sv: &Ställ in som startmapp

en: Existing Cover
sv: Befintligt omslag

en: Type
sv: Typ

en: New Cover
sv: Nytt omslag

en: Cover
sv: Omslag

en: Double-click to open in external viewer
    Temporary file: %(tempfile)s
    Source: %(sourcefile)s
sv: Dubbelklicka för att öppna i extern visare
    Temporär fil: %(tempfile)s
    Källa: %(sourcefile)s

en: Filename:
sv: Filnamn:

en: Size:
sv: Storlek:

en: Length:
sv: Längd:

en: Bitrate:
sv: Bitfrekvens:

en: Sample rate:
sv: Samplingsfrekvens:

en: Bits per sample:
sv: Bitar per sampling:

en: Channels:
sv: Kanaler:

en: Tracklist:
sv: Spårlista:

en: Album Info
sv: Albuminfo

en: Track Info
sv: Spårinfo

en: &Info
sv: &Information

en: %i file in this track | %i files in this track
sv[0]: %i fil i detta spår
sv[1]: %i filer i detta spår

en: Cluster Info
sv: Klusterinfo

en: Files
sv: Filer

en: Albums
sv: Album

en: Pending files
sv: Väntande filer

en: Pending requests
sv: Väntande förfrågningar

en: Title
sv: Titel

en: Length
sv: Längd

en: Album Artist
sv: Albumartist

en: Composer
sv: Kompositör

en: Disc Subtitle
sv: Använd avancerad frågesyntax

en: Original Release Date
sv: Ursprungligt utgivningsdatum

en: Bad match
sv: Dålig träff

en: Poor match
sv: Dålig träff

en: Ok match
sv: Ok träff

en: Good match
sv: Bra match

en: Great match
sv: Bra träff

en: Excellent match
sv: Utmärkt träff

en: &Expand all
sv: &Fäll ut alla

en: &Collapse all
sv: &Fäll in

en: Select &all
sv: Välj &alla

en: &Other versions
sv: &Andra versioner

en: Loading…
sv: Läser in…

en: Collections
sv: Samlingar

en: P&lugins
sv: &Tillägg

en: &Run scripts
sv: &Kör skript

en: file view
sv: filvy

en: Contains unmatched files and clusters
sv: Innehåller omatchade filer och kluster

en: Clusters
sv: Kluster

en: album view
sv: albumvy

en: Contains albums and matched files
sv: Innehåller album och matchade filer

en: Album modified and complete
sv: Albumet ändrat och komplett

en: Album unchanged and complete
sv: Album oförändrat och komplett

en: Album modified
sv: Albumet ändrat

en: Album unchanged
sv: Album oändrat

en: Track saved
sv: Spår sparat

en: Pending
sv: Pågående

en: Log
sv: Logg

en: String to highlight
sv: Sträng att markera

en: Highlight
sv: Markera

en: Clear Highlight
sv: Rensa markering

en: Clear Log
sv: Rensa logg

en: Save As…
sv: Spara som…

en: Save Log View to File
sv: Spara loggvy till fil

en: File already exists, do you really want to save to this file?
sv: Filen finns redan, vill du verkligen spara till denna fil?

en: Failed to save Log View to file
sv: Misslyckades att spara loggvy till fil

en: Something prevented data to be written to '%s'
sv: Någonting förhindrade data att skrivas till "%s"

en: Are you sure you want to clear the log?
sv: Är du säker på att du vill rensa loggen?

en: Activity History
sv: Aktivitetshistorik

en: Unsaved Changes
sv: Osparade ändringar

en: Are you sure you want to quit Picard?
sv: Är du säker på att du vill avsluta Picard?

en: There is %d unsaved file. Closing Picard will lose all unsaved changes. | There are %d unsaved files. Closing Picard will lose all unsaved changes.
sv[0]: Det finns %d osparad fil. Om du stänger Picard kommer alla osparade ändringar att gå förlorade.
sv[1]: Det finns %d osparade filer. Om du stänger Picard kommer alla osparade ändringar att gå förlorade.

en: &Quit Picard
sv: &Avsluta Picard

en: Ready
sv: Klar

en: Picard listens on this port to integrate with your browser. When you "Search" or "Open in Browser" from Picard, clicking the "Tagger" button on the web page loads the release into Picard.
sv: Picard lyssnar på den här porten för att integreras med din webbläsare. När du använder "Sök" eller "Öppna i webbläsare" från Picard, klickar du på knappen "Taggare" på webbplatsen och släpper utgåvan till Picard.

en: Listening on port %(port)d
sv: Lyssnar på port %(port)d

en: You need to configure your AcoustID API key before you can submit fingerprints.
sv: Du behöver konfigurera din AcoustID API-nyckel innan du kan skicka in fingeravtryck.

en: &Options…
sv: &Alternativ…

en: &Cut
sv: Klipp &ut

en: &Paste
sv: &Klistra in

en: &Help…
sv: &Hjälp…

en: &About…
sv: &Om…

en: &Donate…
sv: &Donera…

en: &Report a Bug…
sv: &Rapportera ett problem…

en: &Support Forum…
sv: &Supportforum…

en: &Add Files…
sv: Lägg till &filer…

en: Add files to the tagger
sv: Lägg till filer i musiktaggaren

en: Add Fold&er…
sv: Lägg till &mapp…

en: Add a folder to the tagger
sv: Lägg till en mapp i musiktaggaren

en: &Save
sv: &Spara

en: Save selected files
sv: Spara markerade filer

en: S&ubmit AcoustIDs
sv: S&kicka AcoustID

en: Submit acoustic fingerprints
sv: Skicka in akustiska fingeravtryck

en: E&xit
sv: &Avsluta

en: &Remove
sv: &Ta bort

en: Remove selected files/albums
sv: Ta bort markerade filer/album

en: Lookup in &Browser
sv: Slå upp i &webbläsare

en: Lookup selected item on MusicBrainz website
sv: Leta up det markerade objektet på MusicBrainz sida

en: Search for similar albums…
sv: Sök efter liknande album…

en: View similar releases and optionally choose a different release
sv: Visa liknande utgivningar och välj en annan utgivning (valfritt)

en: Search for similar tracks…
sv: Sök efter liknande spår…

en: View similar tracks and optionally choose a different release
sv: Visa liknande spår och välj en annan utgivning (valfritt)

en: File &Browser
sv: Fil&hanterare

en: &Cover Art
sv: &Omslagsbilder

en: &Actions
sv: &Åtgärder

en: Search
sv: Sök

en: Lookup &CD…
sv: Slå upp &CD…

en: Lookup the details of the CD in your drive
sv: Slå upp detaljer för CD-skivan i din enhet

en: &Scan
sv: Lä&s in

en: Use AcoustID audio fingerprint to identify the files by the actual music, even if they have no metadata
sv: Använd AcoustID-ljudfingeravtryck för att identifiera filer från den riktiga musiken, även om de inte har någon metadata

en: Identify the file using its AcoustID audio fingerprint
sv: Identifiera filen med dess AcoustID-ljudfingeravtryck

en: &Generate AcoustID Fingerprints
sv: &Skapa AcoustID-fingeravtryck

en: Cl&uster
sv: Kl&uster

en: Cluster files into album clusters
sv: Klusterfiler till albumkluster

en: &Lookup
sv: S&lå upp

en: Lookup selected items in MusicBrainz
sv: Slå upp markerade föremål i MusicBrainz

en: &Info…
sv: &Information

en: &Refresh
sv: &Uppdatera

en: &Rename Files
sv: &Döp om filer

en: &Move Files
sv: &Flytta filer

en: Save &Tags
sv: Spara &taggar

en: Tags From &File Names…
sv: Taggar från &filnamn…

en: &Open My Collections in Browser
sv: &Öppna mina samlingar i webbläsare

en: View &Error/Debug Log
sv: Visa &fel/felsökningslogg

en: View Activity &History
sv: Visa aktivitets&historik

en: Open in &Player
sv: Öppna i &spelare

en: Play the file in your default media player
sv: Spela filen i din standardmediaspelare

en: Open Containing &Folder
sv: Öppna innehållande &katalog

en: Open the containing folder in your file explorer
sv: Öppna den innehållande mappen i din utforskare

en: &File
sv: &Arkiv

en: &Edit
sv: &Redigera

en: &View
sv: &Visa

en: &Options
sv: A&lternativ

en: &Tools
sv: Ver&ktyg

en: &Help
sv: &Hjälp

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Track
sv: Spår

en: &Advanced search
sv: &Avancerad sökning

en: &Builtin search
sv: &Inbyggd sökning

en: All supported formats
sv: Alla format som stöds

en: Adding multiple directories from '%(directory)s' …
sv: Lägger till flera mappar från "%(directory)s"…

en: Adding directory: '%(directory)s' …
sv: Lägger till mapp: "%(directory)s" …

en: Configuration Required
sv: Konfigurering krävs

en: Audio fingerprinting is not yet configured. Would you like to configure it now?
sv: Inställningar för audiofingeravtryck är ännu inte gjorda. Vill du ställa in det nu?

en: %(filename)s (error: %(error)s)
sv: %(filename)s (fel: %(error)s)

en: %(filename)s (%(similarity)d%%) (error: %(error)s)
sv: %(filename)s (%(similarity)d%%) (fel: %(error)s)

en: Authentication Required
sv: Autentisering krävs

en: Picard needs authorization to access your personal data on the MusicBrainz server. Would you like to log in now?
sv: Picard behöver tillstånd att komma åt dina personuppgifter på MusicBrainz-servern. Vill du logga in nu?

en: (different across %d item) | (different across %d items)
sv[0]: (olika i %d post)
sv[1]: (olika i %d poster)

en: (missing from %d item) | (missing from %d items)
sv[0]: (saknas från %d post)
sv[1]: (saknas från %d poster)

en: metadata view
sv: metadatavy

en: Displays original and new tags for the selected files
sv: Visar original och nya taggar för de valda filerna

en: Tag
sv: Tagg

en: Original Value
sv: Ursprungligt värde

en: New Value
sv: Nytt värde

en: Add New Tag…
sv: Lägg till ny etikett…

en: Show Changes First
sv: Visa ändringar först

en: Edit…
sv: Ändra…

en: Add to 'Preserve Tags' List
sv: Lägg till i listan "Bevara taggar"

en: Remove from 'Preserve Tags' List
sv: Ta bort från listan "Bevara etiketter"

en: Use Original Value | Use Original Values
sv[1]: Använd ursprungligt värde

en: The server %s requires you to login. Please enter your username and password.
sv: Servern %s kräver att du loggar in. Ange användarnamn och lösenord.

en: The proxy %s requires you to login. Please enter your username and password.
sv: Proxyn %s kräver att du loggar in. Ange användarnamn och lösenord.

en: Internal player: The format of a media resource isn't (fully) supported
sv: Intern spelare: Formatet för en mediaresurs stöds inte (helt)

en: Player
sv: Spelare

en: Play
sv: Spela

en: Play selected files
sv: Spela markerade filer

en: Make It So!
sv: Tillämpa

en: The file naming format must not be empty.
sv: Filnamnsformatet får inte vara tomt.

en: Script error in "%(script)s": %(message)s
sv: Skriptfel i "%(script)s": %(message)s

en: File Name
sv: Filnamn

en: About Picard
sv: Om Picard

en: CD Lookup
sv: CD-uppslagning

en: The following releases on MusicBrainz match the CD:
sv: Följande utgåvor på MusicBrainz matchar CD:n:

en: &Load into Picard
sv: &Läs in till Picard

en: &Cancel
sv: &Avbryt

en: Edit Tag
sv: Ändra tagg

en: Edit value
sv: Ändra värde

en: Add value
sv: Lägg till värde

en: Remove value
sv: Ta bort värde

en: A&rtwork
sv: &Omslag

en: Form
sv: Formulär

en: Options
sv: Alternativ

en: Advanced options
sv: Avancerade alternativ

en: Ignore file paths matching the following regular expression:
sv: Ignorera sökvägar som matchar följande reguljära uttryck:

en: Ignore track duration difference under this number of seconds
sv: Ignorera spår varaktighet skillnad under detta antal sekunder

en: Ignore the following tracks when determining whether a release is complete
sv: Ignorera följande spår när du bestämmer om en utgåva är klar

en: Video tracks
sv: Videospår

en: Data tracks
sv: Dataspår

en: Pregap tracks
sv: Pregap-spår

en: Silent tracks
sv: Tysta spår

en: Tags to ignore for comparison:
sv: Taggar att ignorera för jämförelse:

en: CD-ROM device to use for lookups:
sv: CD-romenhet för uppslagningar:

en: Default CD-ROM drive to use for lookups:
sv: Standardenhet för uppslagning av CD:

en: Use the following file name for images:
sv: Använd detta filnamn för bilder:

en: Overwrite the file if it already exists
sv: Skriv över filen om den redan existerar

en: Cover Art Providers
sv: Omslagsbildsleverantörer

en: Reorder Priority:
sv: Ordna om prioritet:

en: Move selected item up
sv: Flytta valt objekt upp

en: Move selected item down
sv: Flytta valt objekt ner

en: Audio Fingerprinting
sv: Akustiskt fingeravtryck

en: Do not use audio fingerprinting
sv: Använd inte akustiska fingeravtryck

en: Use AcoustID
sv: Använd AcoustID

en: AcoustID Settings
sv: Inställningar för AcoustID

en: Ignore existing AcoustID fingerprints
sv: Ignorera befintliga AcoustID-fingeravtryck

en: Fingerprint calculator:
sv: Fingeravtrycksberäkning:

en: Browse…
sv: Bläddra…

en: Download…
sv: Hämta…

en: API key:
sv: API-nyckel:

en: Get API key…
sv: Hämta API-nyckel…

en: MusicBrainz Server
sv: MusicBrainz-server

en: Server address:
sv: Serveradress:

en: Log in
sv: Logga in

en: Log out
sv: Logga ut

en: Fall back on album's artists genres if no genres are found for the release or release group
sv: Använd albumets artistgenrer om inga genrer hittas för utgåvan eller utgåvegruppen

en: Maximum number of genres:
sv: Maximalt antal genrer:

en: Join multiple genres with:
sv: Gå med i flera genrer med:

en: Genres or folksonomy tags to include or exclude, one per line:
sv: Genrer eller folksonomitaggar för att inkludera eller utesluta, en per rad:

en: User interface language:
sv: Språk för användargränssnitt:

en: Miscellaneous
sv: Blandat

en: Use advanced query syntax
sv: Använd avancerad frågesyntax

en: Begin browsing in the following directory:
sv: Börja bläddra i följande mapp:

en: Colors
sv: Färger

en: Customize Action Toolbar
sv: Anpassa åtgärdsverktygsfält

en: Add a new button to Toolbar
sv: Lägg till en ny knapp i verktygsfält

en: Add Action
sv: Lägg till åtgärd

en: Insert a separator
sv: Infoga en avskiljare

en: Add Separator
sv: Lägg till avskiljare

en: Remove button from toolbar
sv: Ta bort knapp från verktygsfält

en: Thresholds
sv: Tröskelvärden

en: Minimal similarity for matching files to tracks:
sv: Minsta överensstämmelse för matchning av filer till spår:

en: Minimal similarity for file lookups:
sv: Minsta överensstämmelse för uppslagning av fil:

en: Minimal similarity for cluster lookups:
sv: Minsta överensstämmelse för uppslagning av kluster:

en: Use track relationships
sv: Använd spårsamband

en: Custom Fields
sv: Anpassade fält

en: Various artists:
sv: Blandade artister:

en: Default
sv: Standard

en: Web Proxy
sv: Webbproxy

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Browser Integration
sv: Webbläsarintegrering

en: Default listening port:
sv: Standard lyssnarport:

en: Plugins
sv: Tillägg

en: Name
sv: Namn

en: Install plugin…
sv: Installera tillägg…

en: Open plugin folder
sv: Öppna tilläggsmappen

en: Reload List of Plugins
sv: Uppdatera tilläggslista

en: Details
sv: Detaljer

en: Picard saves the ratings together with an e-mail address identifying the user who did the rating. That way different ratings for different users can be stored in the files. Please specify the e-mail you want to use to save your ratings.
sv: Picard sparar betyg tillsammans med en e-postadress som identifierar användaren som gav betygen. På detta sätt kan filerna innehålla olika betyg av olika användare. Ange e-postadressen du vill använda för att spara dina betyg.

en: E-mail:
sv: E-post:

en: Move files when saving
sv: Flytta filer när du sparar

en: Destination directory:
sv: Målmapp:

en: Move additional files (case insensitive):
sv: Flytta ytterligare filer (icke-skiftlägeskänsliga):

en: Rename files when saving
sv: Byt namn på filer vid sparande

en: Add new tagger script
sv: Lägg till nytt etikettscript

en: Documentation
sv: Dokumentation

en: Write tags to files
sv: Skriv taggar till filer

en: Before Tagging
sv: Innan taggning

en: Preserve these tags from being cleared or overwritten with MusicBrainz data:
sv: Behåll dessa taggar från att rensas eller skrivas över med MusicBrainz-data:

en: AAC files
sv: AAC-filer

en: Picard can save APEv2 tags to pure AAC files, which by default do not support tagging. APEv2 tags in AAC are supported by some players, but players not supporting AAC files with APEv2 tags can have issues loading and playing those files. To deal with this you can choose whether to save tags to those files.
sv: Picard kan spara APEv2-taggar i rena AAC-filer, som som standard inte stöder taggning. APEv2-taggar i AAC stöds av vissa spelare, men spelare som inte stöder AAC-filer med APEv2-taggar kan ha problem med att läsa in och spela upp dessa filer. För att hantera detta kan du välja om du vill spara taggar i filerna.

en: Save APEv2 tags
sv: Spara APEv2-taggar

en: Do not save tags
sv: Spara inte taggar

en: Picard can save APEv2 tags to pure AC3 files, which by default do not support tagging. APEv2 tags in AC3 are supported by some players, but players not supporting AC3 files with APEv2 tags can have issues loading and playing those files. To deal with this you can choose whether to save tags to those files.
sv: Picard kan spara APEv2-taggar i rena AC3-filer, som som standard inte stöder taggning. APEv2-taggar i AC3 stöds av vissa spelare, men spelare som inte stöder AC3-filer med APEv2-taggar kan ha problem med att läsa in och spela dessa filer. För att hantera detta kan du välja om du vill spara taggar i filerna.

en: ID3v2 Version
sv: ID3v2-version

en: Join multiple ID3v2.3 tags with:
sv: Sammanfoga flera ID3v2.3-taggar med:

en: <html><head/><body><p>Default is '/' to maintain compatibility with previous Picard releases.</p><p>New alternatives are ';_' or '_/_' or type your own. </p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Standard är "/" för att upprätthålla kompatibilitet med tidigare Picard-utgåvor.</p><p>Nya alternativ är ";_" eller "_/_" eller skriv din egen. </p></body></html>

en: Also include ID3v1 tags in the files
sv: Inkludera även ID3v1-taggar i filerna

en: WAVE files
sv: WAVE-filer

en: Authentication required
sv: Autentisering krävs

en: Download only cover art images matching selected types
sv: Hämta endast omslagsbilder som matchar valda typer

en: Select types…
sv: Välj typer…

en: Only use images of the following size:
sv: Använd endast bilder i följande storlek:

en: Download only approved images
sv: Hämta endast godkända bilder

en: Local cover art files match the following regular expression:
sv: Lokala filer för omslagsbild matchar följande reguljära uttryck:

en: First group in the regular expression, if any, will be used as type, ie. cover-back-spine.jpg will be set as types Back + Spine. If no type is found, it will default to Front type.
sv: Första gruppen i det reguljära uttrycket, om tillgängligt, kommer att användas som typ. Med andra ord cover-back-spine.jpg kommer att anges som typer Back + Spine. Om ingen typ hittas kommer den att sättas till Front-typ.

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Convert File Names to Tags
sv: Konvertera filnamn till taggar

en: Replace underscores with spaces
sv: Ersätt understreck med mellanslag

en: &Preview
sv: &Förhandsgranska

en: Add new tag
sv: Lägg till ny etikett

en: Move tag up
sv: Flytta taggen uppåt

en: Move tag down
sv: Flytta taggen nedåt

en: Remove selected tags
sv: Ta bort markerade etiketter

en: Remove tags
sv: Ta bort etiketter

en: Character
sv: Karaktär

en: Clos&e
sv: Stän&g

en: Regex Error
sv: Regex fel

en: &Restore all Defaults
sv: &Återställ alla standardvärden

en: Reset all of Picard's settings
sv: Återställ alla Picards inställningar

en: Reset all settings for current option page
sv: Återställ alla inställningar för nuvarande alternativsida

en: Unexpected error
sv: Oväntat fel

en: You are about to reset your options for this page.
sv: Du håller på att återställa dina alternativ för denna sida.

en: Warning! This will reset all of your settings.
sv: Varning! Detta kommer nollställa alla dina inställningar.

en: Confirm Reset
sv: Bekräfta nollställning

en: Are you sure?
sv: Är du säker?

en: None
sv: Inga

en: Fingerprinting
sv: Fingeravtryck

en: Please select a valid fpcalc executable.
sv: Välj en giltig körbar fpcalc.

en: Invalid fpcalc executable
sv: Ogiltig fpcalc-exekverbar

en: Logged in as <b>%s</b>.
sv: Inloggad som <b>%s</b>

en: Genres
sv: Genrer

en: System default
sv: Systemets standard

en: Theme changed
sv: Tema har ändrats

en: Please note that using the system theme might cause the user interface to be not shown correctly. If this is the case select the "Default" theme option to use Picard's default theme again.
sv: Observera att användning av systemtemat kan orsaka att användargränssnittet inte visas korrekt. Om så är fallet väljer du alternativet "Standard" för att använda Picards standardtema igen.

en: Language changed
sv: Språket har ändrats

en: You have changed the interface language. You have to restart Picard in order for the change to take effect.
sv: Du har ändrat gränssnittsspråket. Du måste starta om Picard för att ändringen ska bli aktiverad.

en: Colors changed
sv: Färgerna ändrades

en: You have changed the interface colors. You may have to restart Picard in order for the changes to take effect.
sv: Du har ändrat gränssnittsfärgerna. Du kan behöva starta om Picard för att ändringarna ska träda i kraft.

en: Add Folder
sv: Lägg till mapp

en: Add Files
sv: Lägg till filer

en: Cluster
sv: Kluster

en: Lookup
sv: Slå upp

en: Scan
sv: Läs in

en: Lookup in Browser
sv: Slå upp i webbläsare

en: Save
sv: Spara

en: Submit AcoustIDs
sv: Skicka in AcoustID

en: Open in Player
sv: Open i spelare

en: Lookup CD…
sv: Kolla upp CD…

en: Drag and Drop to re-order
sv: Dra och släpp för att ordna om

en: Value
sv: Värde

en: Confirm Remove
sv: Bekräfta borttagning

en: Matching
sv: Matchning

en: Network
sv: Nätverk

en: The plugin "%(plugin)s" is not compatible with this version of Picard.
sv: Tillägget "%(plugin)s" är inte kompatibel med denna version av Picard.

en: The plugin "%(plugin)s" will be upgraded to version %(version)s on next run of Picard.
sv: Tillägget "%(plugin)s" kommer att uppgraderas till version %(version)s vid nästa körning av Picard.

en: Do you really want to uninstall the plugin "%(plugin)s"?
sv: Vill du verkligen avinstallera tillägget "%(plugin)s'"?

en: Restart Picard to upgrade to new version
sv: Starta om Picard för att uppgradera till ny version

en: New version available
sv: Ny version tillgänglig

en: Authors
sv: Författare

en: License
sv: Licens

en: The plugin "%(plugin)s" could not be downloaded.
sv: Tillägget "%(plugin)s" kunde inte hämtas.

en: Please try again later.
sv: Försök igen senare.

en: New
sv: Ny

en: Delete
sv: Ta bort

en: Unknown script
sv: Okänt skript

en: Ratings
sv: Betyg

en: Preferred Releases
sv: Föredragna utgåvor

en: Reset all
sv: Återställ alla

en: The location to move files to must not be empty.
sv: Platsen för att flytta filer till får inte vara tom.

en: Script Error
sv: Skriptfel

en: &#160;(<a href='https://musicbrainz.org/doc/Indexed_Search_Syntax'>Syntax Help</a>)
sv: &#160;(<a href='https://musicbrainz.org/doc/Indexed_Search_Syntax'>Syntax Hjälp</a>)

en: <strong>Loading…</strong>
sv: <strong>Läser in…</strong>

en: Retry
sv: Försök igen

en: <strong>Following error occurred while fetching results:<br><br></strong>Network request error for %(url)s:<br>%(error)s (QT code %(qtcode)d, HTTP code %(statuscode)r)<br>
sv: <strong>Följande fel uppstod när du hämtade resultat:<br><br></strong>Nätverksförfrågningsfel för %(url)s:<br>%(error)s (QT-kod %(qtcode)d, HTTP-kod %(statuscode)r)<br>

en: <strong>No results found. Please try a different search query.</strong>
sv: <strong>Inga resultat hittades. Prova med en annan sökterm.</strong>

en: Load into Picard
sv: Läs in till Picard

en: Album Search Results
sv: Album sökresultat

en: Language
sv: Språk

en: Score
sv: Poäng

en: Show in browser
sv: Visa i webbläsare

en: Artist Search Dialog
sv: Artist sökdialog

en: Gender
sv: Kön

en: Area
sv: Område

en: Begin
sv: Börja

en: Begin Area
sv: Startområde

en: End
sv: Slut

en: End Area
sv: Slutområde

en: Track Search Results
sv: Spårsöknings resultat

en: Release
sv: Utgåva

en: Standalone Recording
sv: Ensam inspelning

en: Rename script
sv: Byt namn på skript

en: Remove script
sv: Ta bort skript

en: Are you sure you want to remove this script?
sv: Är du säker på att du vill ta bort det här skriptet?

en: The table is locked. To enable sorting and column resizing
    unlock the table in the table header's context menu.
sv: Tabellen är låst. För att aktivera sortering och kolumnändring
    låser du upp tabellen i tabellrubrikens snabbmeny.

en: Unable to retrieve the latest version information from the website.
    ({url})
sv: Kunde inte hämta senaste versionsinformation från denna webbplats.
    ({url})

en: unknown
sv: okänd

en: AcoustID Fingerprint
sv: AcoustID-fingeravtryck

en: Album Artist Sort Order
sv: Albumartist sorteringsordning

en: Album Sort Order
sv: Album sorteringsordning

en: Arranger
sv: Arrangör

en: Artists
sv: Artister

en: Artist Sort Order
sv: Artist sorteringsordning

en: Catalog Number
sv: Katalognummer

en: Comment
sv: Kommentar

en: Compilation (iTunes)
sv: Samling (iTunes)

en: Conductor
sv: Dirigent

en: Copyright
sv: Upphovsrätt

en: Disc Id
sv: Diskid

en: Disc Number
sv: Skivnummer

en: DJ-Mixer
sv: DJ-mixer

en: Encoded By
sv: Kodad av

en: Encoder Settings
sv: Kodarinställningar

en: Engineer
sv: Ljudtekniker

en: Grouping
sv: Gruppering

en: Key
sv: Nyckel

en: Record Label
sv: Skivbolag

en: Lyricist
sv: Textförfattare

en: Lyrics
sv: Låttext

en: Mood
sv: Stämning

en: MusicBrainz Release Artist Id
sv: MusicBrainz utgivningsartist-id

en: MusicBrainz Release Id
sv: MusicBrainz utgåve-id

en: MusicBrainz Artist Id
sv: MusicBrainz artist-id

en: MusicBrainz Recording Id
sv: MusicBrainz inspelnings-id

en: MusicBrainz Track Id
sv: MusicBrainz spår-id

en: MusicBrainz Work Id
sv: MusicBrainz jobb-id

en: MusicIP Fingerprint
sv: MusicIP-fingeravtryck

en: Original Album
sv: Originalalbum

en: Original Artist
sv: Originalartist

en: Original Year
sv: Ursprungligt år

en: Performer
sv: Uppträdande

en: Producer
sv: Producent

en: Rating
sv: Betyg

en: Release Country
sv: Utgivningsland

en: Release Status
sv: Utgivningsstatus

en: Release Type
sv: Utgivningstyp

en: Script
sv: Skript

en: Show Work & Movement
sv: Visa arbete & rörelse

en: Subtitle
sv: Undertitel

en: Title Sort Order
sv: Titel sorteringsordning

en: Total Discs
sv: Totalt antal skivor

en: Total Tracks
sv: Totalt antal spår

en: Track Number
sv: Spårnummer

en: Artist Website
sv: Artist webbsida

en: Work
sv: Verk

en: Writer
sv: Låtskrivare

en: is not installed
sv: är inte installerad

en: Web Browser Error
sv: Fel med webbläsare

en: Error while launching a web browser:
    
    %s
sv: Fel när webbläsare startades:
    
    %s
