picmi - en to ca@valencia translation catalogue (100 entries)

note: i18n: tag board attribute name
en: Basketball
ca@valencia: Pilota de bàsquet

note: i18n: tag board attribute name
en: Skull
ca@valencia: Calavera

note: i18n: tag board attribute name
en: Wheelchair
ca@valencia: Cadira de rodes

note: i18n: tag board attribute name
en: Baby Chick
ca@valencia: Pollet xicotet

note: i18n: tag board attribute name
en: Pirate Dog
ca@valencia: Gos pirata

note: i18n: tag board attribute name
en: Clown
ca@valencia: Pallasso

note: i18n: tag board attribute name
en: Pirate Ship
ca@valencia: Vaixell pirata

note: i18n: tag board attribute name
en: Elephant
ca@valencia: Elefant

note: i18n: tag board attribute name
en: Claus the cat
ca@valencia: Noel, el gat

note: i18n: tag board attribute name
en: Bird
ca@valencia: Ocell

note: i18n: tag board attribute name
en: Antique Phone
ca@valencia: Telèfon antic

note: i18n: tag board attribute name
en: Treble Clef
ca@valencia: Clau de sol

note: i18n: tag board attribute name
en: Hourglass
ca@valencia: Rellotge d'arena

note: i18n: tag board attribute name
en: Bike
ca@valencia: Bicicleta

note: i18n: tag board attribute name
en: Penguin
ca@valencia: Pingüí

note: i18n: tag board attribute name
en: Baby Panda
ca@valencia: Panda xicotet

note: i18n: tag board attribute name
en: House
ca@valencia: Casa

note: i18n: tag board attribute name
en: Soccer
ca@valencia: Futbol

note: i18n: tag board attribute name
en: Alarm Clock
ca@valencia: Despertador

note: i18n: tag board attribute name
en: Marker
ca@valencia: Marcador

note: i18n: tag board attribute name
en: Thumbs Up
ca@valencia: Dit gros

note: i18n: tag board attribute name
en: Cup
ca@valencia: Tassa

note: i18n: tag board attribute name
en: Dinner Time
ca@valencia: Hora de sopar

note: i18n: tag board attribute name
en: Wine Glass
ca@valencia: Copa de vi

note: i18n: tag board attribute name
en: Cocktail Glass
ca@valencia: Copa de còctel

note: i18n: tag board attribute name
en: Escalator
ca@valencia: Escala mecànica

note: i18n: tag board attribute name
en: Helicopter
ca@valencia: Helicòpter

note: i18n: tag board attribute name
en: Letter A
ca@valencia: Lletra A

note: i18n: tag board attribute name
en: Screw
ca@valencia: Caragol

note: i18n: tag board attribute name
en: Cup of coffee
ca@valencia: Tassa de cafè

note: i18n: tag board attribute name
en: Lion
ca@valencia: Lleó

note: i18n: tag board attribute name
en: Gas Lamp
ca@valencia: Làmpada de gas

note: i18n: tag board attribute name
en: Monkey
ca@valencia: Mico

note: i18n: tag board attribute name
en: Teddy Bear
ca@valencia: Os de pelfa

note: i18n: tag board attribute name
en: Policeman
ca@valencia: Policia

note: i18n: tag board attribute name
en: Santa Claus
ca@valencia: Pare Noel

note: i18n: tag board attribute name
en: Phone
ca@valencia: Telèfon

note: i18n: tag board attribute name
en: Shopping Cart
ca@valencia: Carro de la compra

note: i18n: tag board attribute name
en: Mobile Phone
ca@valencia: Telèfon mòbil

note: i18n: tag board attribute name
en: Calculator
ca@valencia: Calculadora

note: i18n: tag board attribute name
en: Camera
ca@valencia: Càmera

note: i18n: tag board attribute name
en: Car
ca@valencia: Cotxe

note: i18n: tag board attribute name
en: Microphone
ca@valencia: Micròfon

note: i18n: tag board attribute name
en: Floppy Disk
ca@valencia: Disquet

note: i18n: tag board attribute name
en: Printer
ca@valencia: Impressora

note: i18n: tag board attribute name
en: Smiley
ca@valencia: Emoticona

en: PAUSED
ca@valencia: EN PAUSA

en: Save Position
ca@valencia: Guarda la posició

en: Load Position
ca@valencia: Carrega una posició

en: New Game
ca@valencia: Partida nova

en: Load New Game
ca@valencia: Carrega una partida nova

[ctx: custom difficulty]
en: Custom
ca@valencia: Personalitzada

en: Elapsed time: %1
ca@valencia: Temps transcorregut: %1

en: Actions since last saved position: %1
ca@valencia: Accions des de l'última posició guardada: %1

en: Congratulations, you have solved this board!
ca@valencia: Felicitats, has resolt este tauler!

en: Board Solved!
ca@valencia: Tauler resolt!

en: Congratulations, you have solved board '%1'!
ca@valencia: Felicitats, has resolt el tauler «%1»!

en: Level
ca@valencia: Nivell

en: Level Set
ca@valencia: Conjunt de nivells

en: Difficulty
ca@valencia: Dificultat

en: Size
ca@valencia: Mida

[ctx: board solved]
en: Solved
ca@valencia: Resolt

[ctx: @title:window]
en: Level Selection
ca@valencia: Seleccioneu el nivell

en: Ridiculously Easy
ca@valencia: Ridículament fàcil

en: Very Easy
ca@valencia: Molt fàcil

en: Easy
ca@valencia: Fàcil

en: Medium
ca@valencia: Mitjana

en: Hard
ca@valencia: Difícil

en: Very Hard
ca@valencia: Molt difícil

en: Extremely Hard
ca@valencia: Extremadament difícil

en: Name: %1
ca@valencia: Nom: %1

en: Author: %1
ca@valencia: Autoria: %1

en: Size: %1x%2
ca@valencia: Mida: %1x%2

en: Difficulty: %1
ca@valencia: Dificultat: %1

[ctx: board solve time]
en: Solved: %1
ca@valencia: Resolt: %1

[ctx: board not solved yet]
en: Solved: -
ca@valencia: Resolt: -

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, LevelSelectUi)
en: Level Selection
ca@valencia: Seleccioneu el nivell

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelAuthor)
en: Author: -
ca@valencia: Autoria: -

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelName)
en: Name: -
ca@valencia: Nom: -

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSolved)
en: Solved: -
ca@valencia: Resolt: -

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSize)
en: Size: -
ca@valencia: Mida: -

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDifficulty)
en: Difficulty: -
ca@valencia: Dificultat: -

en: Select Background
ca@valencia: Selecciona el fons

en: Image Files (*.png *.jpg)
ca@valencia: Fitxers d'imatge (*.png *.jpg)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SettingsWindow)
en: Settings
ca@valencia: Configuració

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Background Image
ca@valencia: Imatge de fons

[ctx: default background image]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bgDefaultRadioButton)
en: Default
ca@valencia: Predeterminada

[ctx: custom background image]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bgCustomRadioButton)
en: Custom
ca@valencia: Personalitzada

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Font Colors
ca@valencia: Colors del tipus de lletra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontColorSolvedLabel)
en: Solved streaks:
ca@valencia: Línies resoltes:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontColorUnsolvedLabel)
en: Unsolved streaks:
ca@valencia: Línies no resoltes:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fontColorSolvedPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fontColorUnsolvedPushButton)
en: Edit...
ca@valencia: Edita...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Custom Difficulty
ca@valencia: Dificultat personalitzada

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Height:
ca@valencia: Alçària:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Width:
ca@valencia: Amplària:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Density:
ca@valencia: Densitat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Prevent mistakes:
ca@valencia: Evita els errors:

en: Picmi - a nonogram puzzle game
ca@valencia: Picmi: un joc trencaclosques de pintar amb nombres

en: (c) 2012 - 2015 The Picmi Authors
ca@valencia: (c) 2012 - 2015 Els autors de Picmi

en: Picmi Author
ca@valencia: Autoria de Picmi
