picmi - en to de translation catalogue (98 entries)

note: i18n: tag board attribute name
en: Skull
de: Schädel

note: i18n: tag board attribute name
en: Wheelchair
de: Rollstuhl

note: i18n: tag board attribute name
en: Baby Chick
de: Küken

note: i18n: tag board attribute name
en: Pirate Dog
de: Piratenhund

note: i18n: tag board attribute name
en: Pirate Ship
de: Piratenschiff

note: i18n: tag board attribute name
en: Elephant
de: Elefant

note: i18n: tag board attribute name
en: Claus the cat
de: Klaus die Katze

note: i18n: tag board attribute name
en: Bird
de: Vogel

note: i18n: tag board attribute name
en: Antique Phone
de: Antikes Telefon

note: i18n: tag board attribute name
en: Treble Clef
de: Violinschlüssel

note: i18n: tag board attribute name
en: Hourglass
de: Sanduhr

note: i18n: tag board attribute name
en: Robot
de: Roboter

note: i18n: tag board attribute name
en: Bike
de: Fahrrad

note: i18n: tag board attribute name
en: Penguin
de: Pinguin

note: i18n: tag board attribute name
en: Baby Panda
de: Babypanda

note: i18n: tag board attribute name
en: House
de: Haus

note: i18n: tag board attribute name
en: Soccer
de: Fußball

note: i18n: tag board attribute name
en: Alarm Clock
de: Wecker

note: i18n: tag board attribute name
en: Marker
de: Filzstift

note: i18n: tag board attribute name
en: Thumbs Up
de: Daumen hoch

note: i18n: tag board attribute name
en: Cup
de: Pokal

note: i18n: tag board attribute name
en: Dinner Time
de: Essenszeit

note: i18n: tag board attribute name
en: Wine Glass
de: Weinglas

note: i18n: tag board attribute name
en: Cocktail Glass
de: Cocktailglas

note: i18n: tag board attribute name
en: Escalator
de: Rolltreppe

note: i18n: tag board attribute name
en: Helicopter
de: Hubschrauber

note: i18n: tag board attribute name
en: Letter A
de: Buchstabe A

note: i18n: tag board attribute name
en: Screw
de: Schraube

note: i18n: tag board attribute name
en: Cup of coffee
de: Eine Tasse Kaffee

note: i18n: tag board attribute name
en: Lion
de: Löwe

note: i18n: tag board attribute name
en: Gas Lamp
de: Gaslampe

note: i18n: tag board attribute name
en: Monkey
de: Affe

note: i18n: tag board attribute name
en: Teddy Bear
de: Teddybär

note: i18n: tag board attribute name
en: Policeman
de: Polizist

note: i18n: tag board attribute name
en: Santa Claus
de: Weihnachtsmann

note: i18n: tag board attribute name
en: Bass Clef
de: Bassschlüssel

note: i18n: tag board attribute name
en: Phone
de: Telefon

note: i18n: tag board attribute name
en: Shopping Cart
de: Einkaufswagen

note: i18n: tag board attribute name
en: Mobile Phone
de: Mobiltelefon

note: i18n: tag board attribute name
en: Calculator
de: Rechner

note: i18n: tag board attribute name
en: Camera
de: Kamera

note: i18n: tag board attribute name
en: Car
de: Auto

note: i18n: tag board attribute name
en: Microphone
de: Mikrofon

note: i18n: tag board attribute name
en: Floppy Disk
de: Diskette

note: i18n: tag board attribute name
en: Printer
de: Drucker

en: PAUSED
de: Angehalten

en: Save Position
de: Position speichern

en: Load Position
de: Position laden

en: New Game
de: Neues Spiel

en: Load New Game
de: Neues Spiel laden

[ctx: custom difficulty]
en: Custom
de: Benutzerdefiniert

en: Elapsed time: %1
de: Verstrichene Zeit: %1

en: Actions since last saved position: %1
de: Aktionen seit der letzten gespeicherten Position: %1

en: Congratulations, you have solved this board!
de: Herzlichen Glückwunsch! Sie haben das Spiel gelöst.

en: Board Solved!
de: Spiel gelöst.

en: Congratulations, you have solved board '%1'!
de: Herzlichen Glückwunsch! Sie haben das Spiel „%1“ gelöst.

en: Level
de: Name

en: Level Set
de: Spieldatei

en: Difficulty
de: Schwierigkeitsgrad

en: Size
de: Größe

[ctx: board solved]
en: Solved
de: Gelöst

[ctx: @title:window]
en: Level Selection
de: Spielauswahl

en: Ridiculously Easy
de: Lächerlich einfach

en: Very Easy
de: Sehr einfach

en: Easy
de: Einfach

en: Medium
de: Mittel

en: Hard
de: Schwer

en: Very Hard
de: Sehr schwierig

en: Extremely Hard
de: Extrem schwierig

en: Impossible
de: Unmöglich

en: Author: %1
de: Autor: %1

en: Size: %1x%2
de: Größe: %1 × %2

en: Difficulty: %1
de: Schwierigkeitsgrad: %1

[ctx: board solve time]
en: Solved: %1
de: Gelöst: %1

[ctx: board not solved yet]
en: Solved: -
de: Gelöst: -

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, LevelSelectUi)
en: Level Selection
de: Spielauswahl

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelAuthor)
en: Author: -
de: Autor: -

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSolved)
en: Solved: -
de: Gelöst: -

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSize)
en: Size: -
de: Größe: -

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDifficulty)
en: Difficulty: -
de: Schwierigkeitsgrad: -

en: Select Background
de: Hintergrund auswählen

en: Image Files (*.png *.jpg)
de: Bild-Dateien (*.png *.jpg)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SettingsWindow)
en: Settings
de: Einstellungen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Background Image
de: Hintergrundbild

[ctx: default background image]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bgDefaultRadioButton)
en: Default
de: Voreinstellung

[ctx: custom background image]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bgCustomRadioButton)
en: Custom
de: Benutzerdefiniert

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Font Colors
de: Schriftfarben

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontColorSolvedLabel)
en: Solved streaks:
de: Gelöste Streifen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontColorUnsolvedLabel)
en: Unsolved streaks:
de: Ungelöste Streifen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fontColorSolvedPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fontColorUnsolvedPushButton)
en: Edit...
de: Bearbeiten ...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Custom Difficulty
de: Benutzerdefinierter Schwierigkeitsgrad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Height:
de: Höhe:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Width:
de: Breite:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Density:
de: Dichte:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Prevent mistakes:
de: Fehler verhindern:

en: Picmi - a nonogram puzzle game
de: Picmi - ein Nonogramm-Puzzlespiel

en: (c) 2012 - 2015 The Picmi Authors
de: (c) 2012 - 2015, die Picmi-Autoren

en: Picmi Author
de: Picmi-Autor
