picmi - en to el translation catalogue (104 entries)

note: i18n: tag board attribute name
en: Basketball
el: Καλαθοσφαίριση

note: i18n: tag board attribute name
en: Skull
el: Κρανίο

note: i18n: tag board attribute name
en: Wheelchair
el: Αναπηρικό καροτσάκι

note: i18n: tag board attribute name
en: Pirate Dog
el: Πειρατικός σκύλος

note: i18n: tag board attribute name
en: Clown
el: Κλόουν

note: i18n: tag board attribute name
en: Pirate Ship
el: Πειρατικό πλοίο

note: i18n: tag board attribute name
en: Panda
el: Πάντα

note: i18n: tag board attribute name
en: Elephant
el: Ελέφαντας

note: i18n: tag board attribute name
en: Claus the cat
el: Κλάους ο γάτος

note: i18n: tag board attribute name
en: Bird
el: Πτηνό

note: i18n: tag board attribute name
en: Zebra
el: Ζέβρα

note: i18n: tag board attribute name
en: Antique Phone
el: Τηλέφωνο αντίκα

note: i18n: tag board attribute name
en: Treble Clef
el: Το κλειδί του σολ

note: i18n: tag board attribute name
en: Hourglass
el: Κλεψύδρα

note: i18n: tag board attribute name
en: Robot
el: Ρομπότ

note: i18n: tag board attribute name
en: Bike
el: Ποδήλατο

note: i18n: tag board attribute name
en: Penguin
el: Πιγκουίνος

note: i18n: tag board attribute name
en: Baby Panda
el: Μωρό Πάντα

note: i18n: tag board attribute name
en: House
el: Οικία

note: i18n: tag board attribute name
en: Soccer
el: Ποδόσφαιρο

note: i18n: tag board attribute name
en: Alarm Clock
el: Ξυπνητήρι

note: i18n: tag board attribute name
en: Taxi!
el: Ταξί!

note: i18n: tag board attribute name
en: Marker
el: Σημάδι

note: i18n: tag board attribute name
en: Thumbs Up
el: Εγκρίνεται

note: i18n: tag board attribute name
en: Cup
el: Κούπα

note: i18n: tag board attribute name
en: Dinner Time
el: Ώρα δείπνου

note: i18n: tag board attribute name
en: Wine Glass
el: Ποτήρι κρασιού

note: i18n: tag board attribute name
en: Cocktail Glass
el: Ποτήρι κοκτέιλ

note: i18n: tag board attribute name
en: Escalator
el: Κυλιόμενη σκάλα

note: i18n: tag board attribute name
en: Helicopter
el: Ελικόπτερο

note: i18n: tag board attribute name
en: Letter A
el: Γράμμα Α

note: i18n: tag board attribute name
en: Screw
el: Βίδα

note: i18n: tag board attribute name
en: Cup of coffee
el: Κούπα καφέ

note: i18n: tag board attribute name
en: Lion
el: Λέων

note: i18n: tag board attribute name
en: Gas Lamp
el: Λάμπα αερίου

note: i18n: tag board attribute name
en: Monkey
el: Μαϊμού

note: i18n: tag board attribute name
en: Teddy Bear
el: Αρκουδάκι

note: i18n: tag board attribute name
en: Policeman
el: Αστυνομικός

note: i18n: tag board attribute name
en: Santa Claus
el: Άγιος Βασίλης

note: i18n: tag board attribute name
en: Bass Clef
el: Κλειδί του φα

note: i18n: tag board attribute name
en: Phone
el: Τηλέφωνο

note: i18n: tag board attribute name
en: Shopping Cart
el: Καλάθι αγορών

note: i18n: tag board attribute name
en: Mobile Phone
el: Κινητό τηλέφωνο

note: i18n: tag board attribute name
en: Calculator
el: Αριθμομηχανή

note: i18n: tag board attribute name
en: Camera
el: Κάμερα

note: i18n: tag board attribute name
en: Car
el: Αυτοκίνητο

note: i18n: tag board attribute name
en: Microphone
el: Μικρόφωνο

note: i18n: tag board attribute name
en: Floppy Disk
el: Εύκαμπτος δίσκος

note: i18n: tag board attribute name
en: Printer
el: Εκτυπωτής

note: i18n: tag board attribute name
en: Smiley
el: Χαμογελαστό

en: PAUSED
el: ΣΕ ΠΑΥΣΗ

en: Save Position
el: Αποθήκευση θέσης

en: Load Position
el: Φόρτωση θέσης

en: New Game
el: Νέο παιχνίδι

en: Load New Game
el: Φόρτωση νέου παιχνιδιού

[ctx: custom difficulty]
en: Custom
el: Προσαρμοσμένη

en: Elapsed time: %1
el: Χρόνος που πέρασε: %1

en: Actions since last saved position: %1
el: Ενέργειες από την τελευταία αποθηκευμένη θέση: %1

en: Congratulations, you have solved this board!
el: Συγχαρητήρια, επιλύσατε αυτόν τον πίνακα!

en: Board Solved!
el: Ο πίνακας επιλύθηκε!

en: Congratulations, you have solved board '%1'!
el: Συγχαρητήρια, επιλύσατε τον πίνακα '%1'!

en: Level
el: Επίπεδο

en: Level Set
el: Σύνολο επιπέδων

en: Difficulty
el: Δυσκολία

en: Size
el: Μέγεθος

[ctx: board solved]
en: Solved
el: Επιλύθηκε

[ctx: @title:window]
en: Level Selection
el: Επιλογή επιπέδου

en: Ridiculously Easy
el: Γελοιωδώς εύκολο

en: Very Easy
el: Πολύ εύκολο

en: Easy
el: Εύκολο

en: Medium
el: Μεσαίο

en: Hard
el: Δύσκολο

en: Very Hard
el: Πολύ δύσκολο

en: Extremely Hard
el: Εξαιρετικά δύσκολο

en: Impossible
el: Ανέφικτο

en: Name: %1
el: Όνομα: %1

en: Author: %1
el: Συγγραφέας: %1

en: Size: %1x%2
el: Μέγεθος: %1x%2

en: Difficulty: %1
el: Δυσκολία: %1

[ctx: board solve time]
en: Solved: %1
el: Επιλύθηκε: %1

[ctx: board not solved yet]
en: Solved: -
el: Επιλύθηκε: -

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, LevelSelectUi)
en: Level Selection
el: Επιλογή επιπέδου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelAuthor)
en: Author: -
el: Συγγραφέας: -

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelName)
en: Name: -
el: Όνομα: -

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSolved)
en: Solved: -
el: Επιλύθηκε: -

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSize)
en: Size: -
el: Μέγεθος: -

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDifficulty)
en: Difficulty: -
el: Δυσκολία: -

en: Select Background
el: επιλογή φόντου

en: Image Files (*.png *.jpg)
el: Αρχεία εικόνων (*.png *.jpg)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SettingsWindow)
en: Settings
el: Ρυθμίσεις

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Background Image
el: Εικόνα φόντου

[ctx: default background image]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bgDefaultRadioButton)
en: Default
el: Προκαθορισμένη

[ctx: custom background image]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bgCustomRadioButton)
en: Custom
el: Προσαρμοσμένη

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Font Colors
el: Χρώματα γραμματοσειράς

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontColorSolvedLabel)
en: Solved streaks:
el: Επιλυμένες γραμμές:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontColorUnsolvedLabel)
en: Unsolved streaks:
el: Ανεπίλυτες γραμμές:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fontColorSolvedPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fontColorUnsolvedPushButton)
en: Edit...
el: Επεξεργασία...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Custom Difficulty
el: Προσαρμοσμένη δυσκολία

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Height:
el: Ύψος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Width:
el: Πλάτος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Density:
el: Πυκνότητα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Prevent mistakes:
el: Πρόληψη λαθών:

en: (c) 2012 - 2015 The Picmi Authors
el: (c) 2012  - 2015 Οι συγγραφείς του Picmi

en: Picmi Author
el: Συγγραφέας του Picmi
