picmi - en to eu translation catalogue (104 entries)

note: i18n: tag board attribute name
en: Basketball
eu: Saskibaloia

note: i18n: tag board attribute name
en: Skull
eu: Garezurra

note: i18n: tag board attribute name
en: Wheelchair
eu: Gurpil-aulkia

note: i18n: tag board attribute name
en: Baby Chick
eu: Txita

note: i18n: tag board attribute name
en: Pirate Dog
eu: Txakur pirata

note: i18n: tag board attribute name
en: Clown
eu: Pailazoa

note: i18n: tag board attribute name
en: Pirate Ship
eu: Itsaslapurren ontzia

note: i18n: tag board attribute name
en: Elephant
eu: Elefantea

note: i18n: tag board attribute name
en: Claus the cat
eu: Katu mitxina

note: i18n: tag board attribute name
en: Bird
eu: Txoria

note: i18n: tag board attribute name
en: Antique Phone
eu: Antzinako telefonoa

note: i18n: tag board attribute name
en: Treble Clef
eu: Soprano giltza, Sol 2.ean

note: i18n: tag board attribute name
en: Halloween
eu: Halloween - Santu guztien bezpera

note: i18n: tag board attribute name
en: Hourglass
eu: Harea-erloju

note: i18n: tag board attribute name
en: Robot
eu: Robota

note: i18n: tag board attribute name
en: Bike
eu: Bizikleta

note: i18n: tag board attribute name
en: Penguin
eu: Pinguino

note: i18n: tag board attribute name
en: Baby Panda
eu: Pandakumea

note: i18n: tag board attribute name
en: House
eu: Etxea

note: i18n: tag board attribute name
en: Soccer
eu: Futbol

note: i18n: tag board attribute name
en: Alarm Clock
eu: Iratzargailua

note: i18n: tag board attribute name
en: Marker
eu: Markatzailea

note: i18n: tag board attribute name
en: Thumbs Up
eu: Erpurua gora

note: i18n: tag board attribute name
en: Cup
eu: Katilua

note: i18n: tag board attribute name
en: Dinner Time
eu: Afalordua

note: i18n: tag board attribute name
en: Wine Glass
eu: Ardo kopa

note: i18n: tag board attribute name
en: Cocktail Glass
eu: Koktel kopa

note: i18n: tag board attribute name
en: Escalator
eu: Eskailera mekaniko

note: i18n: tag board attribute name
en: Helicopter
eu: Helikopteroa

note: i18n: tag board attribute name
en: Letter A
eu: A letra

note: i18n: tag board attribute name
en: Screw
eu: Torlojua

note: i18n: tag board attribute name
en: Cup of coffee
eu: Katilu bat kafe

note: i18n: tag board attribute name
en: Lion
eu: Lehoia

note: i18n: tag board attribute name
en: Gas Lamp
eu: Gas lanpara

note: i18n: tag board attribute name
en: Monkey
eu: Tximua

note: i18n: tag board attribute name
en: Teddy Bear
eu: Hartzatxo panpina

note: i18n: tag board attribute name
en: Policeman
eu: Polizia agentea

note: i18n: tag board attribute name
en: Santa Claus
eu: Bizarzuri

note: i18n: tag board attribute name
en: Bass Clef
eu: Baxuen giltza, Fa 4.ean

note: i18n: tag board attribute name
en: Phone
eu: Telefonoa

note: i18n: tag board attribute name
en: Shopping Cart
eu: Erosketarako orga

note: i18n: tag board attribute name
en: Mobile Phone
eu: Telefono mugikorra

note: i18n: tag board attribute name
en: Calculator
eu: Kalkulagailua

note: i18n: tag board attribute name
en: Camera
eu: Kamera

note: i18n: tag board attribute name
en: Car
eu: Autoa

note: i18n: tag board attribute name
en: Microphone
eu: Mikrofonoa

note: i18n: tag board attribute name
en: Floppy Disk
eu: Disketea

note: i18n: tag board attribute name
en: Printer
eu: Inprimagailua

note: i18n: tag board attribute name
en: Smiley
eu: Aurpegiera

en: PAUSED
eu: ETENDA

en: Save Position
eu: Gorde kokapena

en: Load Position
eu: Zamatu kokapena

en: New Game
eu: Joko berria

en: Load New Game
eu: Zamatu joko berria

[ctx: custom difficulty]
en: Custom
eu: Norberak finkatua

en: Elapsed time: %1
eu: Igarotako denbora: %1

en: Actions since last saved position: %1
eu: Ekintzak gordetako azken kokapenetik: %1

en: Congratulations, you have solved this board!
eu: Zorionak, taula hau ebatzi duzu!

en: Board Solved!
eu: Taula ebatzita!

en: Congratulations, you have solved board '%1'!
eu: Zorionak, '%1' taula ebatzi duzu!

en: Level
eu: Maila

en: Level Set
eu: Maila multzoa

en: Difficulty
eu: Zailtasuna

en: Size
eu: Neurria

[ctx: board solved]
en: Solved
eu: Ebatzia

[ctx: @title:window]
en: Level Selection
eu: Maila hautaketa

en: Ridiculously Easy
eu: Erraztasun barregarrikoa

en: Very Easy
eu: Oso erraza

en: Easy
eu: Erraza

en: Medium
eu: Ertaina

en: Hard
eu: Zaila

en: Very Hard
eu: Oso zaila

en: Extremely Hard
eu: Muturreko zailtasuna

en: Impossible
eu: Ezinezkoa

en: Name: %1
eu: Izena: %1

en: Author: %1
eu: Egilea: %1

en: Size: %1x%2
eu: Neurria: %1x%2

en: Difficulty: %1
eu: Zailtasuna: %1

[ctx: board solve time]
en: Solved: %1
eu: Ebatzita: %1

[ctx: board not solved yet]
en: Solved: -
eu: Ebatzita: -

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, LevelSelectUi)
en: Level Selection
eu: Maila hautaketa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelAuthor)
en: Author: -
eu: Egilea: -

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelName)
en: Name: -
eu: Izena: -

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSolved)
en: Solved: -
eu: Ebatzita: -

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSize)
en: Size: -
eu: Neurria: -

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDifficulty)
en: Difficulty: -
eu: Zailtasuna: -

en: Select Background
eu: Hautatu atzeko planoa

en: Image Files (*.png *.jpg)
eu: Irudi fitxategiak (*.png *.jpg)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SettingsWindow)
en: Settings
eu: Ezarpenak

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Background Image
eu: Atzealdeko irudia

[ctx: default background image]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bgDefaultRadioButton)
en: Default
eu: Lehenetsia

[ctx: custom background image]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bgCustomRadioButton)
en: Custom
eu: Norberak finkatua

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Font Colors
eu: Letra-tipoen koloreak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontColorSolvedLabel)
en: Solved streaks:
eu: Ebatzitako arrastoak:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontColorUnsolvedLabel)
en: Unsolved streaks:
eu: Ebatzi gabeko arrastoak:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fontColorSolvedPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fontColorUnsolvedPushButton)
en: Edit...
eu: Editatu...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Custom Difficulty
eu: Norberak finkatutako zailtasuna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Height:
eu: Altuera:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Width:
eu: Zabalera:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Density:
eu: Dentsitatea:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Prevent mistakes:
eu: Saihestu akatsak:

en: Picmi - a nonogram puzzle game
eu: Picmi - buruhausteko «nonograma» joko bat

en: (c) 2012 - 2015 The Picmi Authors
eu: (c) 2012 - 2015 Picmi-en egileak

en: Picmi Author
eu: Picmi egilea
