picmi - en to fi translation catalogue (106 entries)

note: i18n: tag board attribute name
en: Basketball
fi: Koripallo

note: i18n: tag board attribute name
en: Skull
fi: Pääkallo

note: i18n: tag board attribute name
en: Wheelchair
fi: Pyörätuoli

note: i18n: tag board attribute name
en: Baby Chick
fi: Kananpoika

note: i18n: tag board attribute name
en: Pirate Dog
fi: Piraattikoira

note: i18n: tag board attribute name
en: Clown
fi: Pelle

note: i18n: tag board attribute name
en: Pirate Ship
fi: Merirosvolaiva

note: i18n: tag board attribute name
en: Elephant
fi: Norsu

note: i18n: tag board attribute name
en: Claus the cat
fi: Claus-kissa

note: i18n: tag board attribute name
en: Bird
fi: Lintu

note: i18n: tag board attribute name
en: Zebra
fi: Seepra

note: i18n: tag board attribute name
en: Antique Phone
fi: Antiikkinen puhelin

note: i18n: tag board attribute name
en: Treble Clef
fi: Diskanttiavain

note: i18n: tag board attribute name
en: Hourglass
fi: Tiimalasi

note: i18n: tag board attribute name
en: Robot
fi: Robotti

note: i18n: tag board attribute name
en: Bike
fi: Polkupyörä

note: i18n: tag board attribute name
en: Penguin
fi: Pingviini

note: i18n: tag board attribute name
en: Baby Panda
fi: Pandanpentu

note: i18n: tag board attribute name
en: House
fi: Talo

note: i18n: tag board attribute name
en: Soccer
fi: Jalkapallo

note: i18n: tag board attribute name
en: Alarm Clock
fi: Herätyskello

note: i18n: tag board attribute name
en: Taxi!
fi: Taksi!

note: i18n: tag board attribute name
en: Marker
fi: Huopakynä

note: i18n: tag board attribute name
en: Thumbs Up
fi: Peukkuja

note: i18n: tag board attribute name
en: Cup
fi: Pokaali

note: i18n: tag board attribute name
en: Dinner Time
fi: Lounasaika

note: i18n: tag board attribute name
en: Wine Glass
fi: Viinilasi

note: i18n: tag board attribute name
en: Cocktail Glass
fi: Cocktaillasi

note: i18n: tag board attribute name
en: Escalator
fi: Liukuportaat

note: i18n: tag board attribute name
en: Helicopter
fi: Helikopteri

note: i18n: tag board attribute name
en: Letter A
fi: A-kirjain

note: i18n: tag board attribute name
en: Screw
fi: Ruuvi

note: i18n: tag board attribute name
en: Cup of coffee
fi: Kuppi kahvia

note: i18n: tag board attribute name
en: Lion
fi: Leijona

note: i18n: tag board attribute name
en: Gas Lamp
fi: Kaasulamppu

note: i18n: tag board attribute name
en: Monkey
fi: Apina

note: i18n: tag board attribute name
en: Teddy Bear
fi: Nallekarhu

note: i18n: tag board attribute name
en: Policeman
fi: Poliisimies

note: i18n: tag board attribute name
en: Santa Claus
fi: Joulupukki

note: i18n: tag board attribute name
en: Bass Clef
fi: Bassoavain

note: i18n: tag board attribute name
en: Phone
fi: Puhelin

note: i18n: tag board attribute name
en: Shopping Cart
fi: Ostoskori

note: i18n: tag board attribute name
en: Mobile Phone
fi: Matkapuhelin

note: i18n: tag board attribute name
en: Calculator
fi: Laskin

note: i18n: tag board attribute name
en: Camera
fi: Kamera

note: i18n: tag board attribute name
en: Car
fi: Auto

note: i18n: tag board attribute name
en: Microphone
fi: Mikrofoni

note: i18n: tag board attribute name
en: Floppy Disk
fi: Levyke

note: i18n: tag board attribute name
en: Printer
fi: Tulostin

note: i18n: tag board attribute name
en: Smiley
fi: Hymiö

en: PAUSED
fi: TAUKO

en: Save Position
fi: Tallenna tilanne

en: Load Position
fi: Lataa tilanne

en: New Game
fi: Uusi peli

en: Load New Game
fi: Lataa uusi peli

[ctx: custom difficulty]
en: Custom
fi: Mukautettu

en: Elapsed time: %1
fi: Kulunut aika: %1

en: Actions since last saved position: %1
fi: Siirtoja sitten viimeisen tallennetun tilanteen: %1

en: Congratulations, you have solved this board!
fi: Onnittelut! Ratkaisit tämän laudan!

en: Board Solved!
fi: Lauta ratkaistu!

en: Congratulations, you have solved board '%1'!
fi: Onnittelut! Ratkaisit laudan ”%1”!

en: Level
fi: Taso

en: Level Set
fi: Tasopaketti

en: Difficulty
fi: Vaikeusaste

en: Size
fi: Koko

[ctx: board solved]
en: Solved
fi: Ratkaistu

[ctx: @title:window]
en: Level Selection
fi: Tason valinta

en: Ridiculously Easy
fi: Naurettavan helppo

en: Very Easy
fi: Todella helppo

en: Easy
fi: Helppo

en: Medium
fi: Normaali

en: Hard
fi: Vaikea

en: Very Hard
fi: Todella vaikea

en: Extremely Hard
fi: Äärimmäisen vaikea

en: Impossible
fi: Mahdoton

en: Name: %1
fi: Nimi: %1

en: Author: %1
fi: Tekijä: %1

en: Size: %1x%2
fi: Koko: %1×%2

en: Difficulty: %1
fi: Vaikeusaste: %1

[ctx: board solve time]
en: Solved: %1
fi: Ratkaistu: %1

[ctx: board not solved yet]
en: Solved: -
fi: Ratkaistu: –

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, LevelSelectUi)
en: Level Selection
fi: Tason valinta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelAuthor)
en: Author: -
fi: Tekijä: –

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelName)
en: Name: -
fi: Nimi: –

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSolved)
en: Solved: -
fi: Ratkaistu: –

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSize)
en: Size: -
fi: Koko: –

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDifficulty)
en: Difficulty: -
fi: Vaikeusaste: –

en: Select Background
fi: Valitse tausta

en: Image Files (*.png *.jpg)
fi: Kuvatiedostot (*.png *.jpg)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SettingsWindow)
en: Settings
fi: Asetukset

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Background Image
fi: Taustakuva

[ctx: default background image]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bgDefaultRadioButton)
en: Default
fi: Oletus

[ctx: custom background image]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bgCustomRadioButton)
en: Custom
fi: Mukautettu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, bgToolButton)
en: ...
fi: …

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Font Colors
fi: Tekstivärit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontColorSolvedLabel)
en: Solved streaks:
fi: Ratkaistut viivat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontColorUnsolvedLabel)
en: Unsolved streaks:
fi: Ratkaisemattomat viivat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fontColorSolvedPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fontColorUnsolvedPushButton)
en: Edit...
fi: Muokkaa…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Custom Difficulty
fi: Mukautettu vaikeustaso

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Height:
fi: Korkeus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Width:
fi: Leveys:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Density:
fi: Tiheys:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Prevent mistakes:
fi: Estä virheet:

en: Picmi - a nonogram puzzle game
fi: Picmi – japanilaisen ristikon (Hanjie) peli

en: (c) 2012 - 2015 The Picmi Authors
fi: © 2012–2015 Picmin tekijät

en: Picmi Author
fi: Picmin tekijä
